О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях
Закон Республики Казахстан от 15 марта 2023 года № 208-VII ЗРК.
Статья 1. Внести в Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года следующие изменения и дополнения:
1) в части первой статьи 137:
в подпункте 1) слова "торгов (аукционов и конкурсов)" заменить словами "торгов (аукционов) и конкурсов";
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) принятия решения местным исполнительным органом о предоставлении права частной собственности или права землепользования на земли сельскохозяйственного назначения иностранцам, лицам без гражданства, иностранным юридическим лицам, юридическим лицам Республики Казахстан с иностранным участием, международным организациям, научным центрам с международным участием, кандасам, а также гражданам Республики Казахстан, состоящим в браке (супружестве) с иностранцами или лицами без гражданства;";
дополнить подпунктами 10-1) и 10-2) следующего содержания:
"10-1) принятия решения местным исполнительным органом, акимом города районного значения, поселка, села, сельского округа о предоставлении права частной собственности или права землепользования на пастбища, указанные в плане по управлению пастбищами и их использованию, необходимые для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья;
10-2) принятия решения местным исполнительным органом, акимом города районного значения, поселка, села, сельского округа о предоставлении в раздельную собственность и землепользование гражданам и негосударственным юридическим лицам земельных участков, занятых сенокосными угодьями, используемыми и предназначенными для нужд населения, в том числе находящимися в пределах границ городов областного и районного значения, сельских населенных пунктов;";
подпункт 13) исключить;
в подпункте 14) слова "рассмотрения и" исключить;
подпункт 15) изложить в следующей редакции:
"15) нарушения сроков заключения договоров купли-продажи, договоров аренды земельного участка и временного безвозмездного землепользования;";
дополнить подпунктами 16), 17) и 18) следующего содержания:
"16) непроведения или несвоевременного проведения конкурсов по предоставлению права временного возмездного землепользования (аренды) для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, сельскохозяйственного производства и торгов (аукционов) по предоставлению земельных участков или права аренды земельных участков после отказа в предоставлении по причине необходимости осуществления такого предоставления на торгах (аукционах);

Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2023 жылғы 15 наурыздағы № 208-VII ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз.
1-бап. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) 137-баптың бірінші бөлігінде:
1) тармақшадағы "сауда-саттық (аукциондар мен конкурстар)" деген сөздер "сауда-саттық (аукциондар) және конкурстар" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) жергілікті атқарушы органның шетелдіктерге, азаматтығы жоқ адамдарға, шетелдік заңды тұлғаларға, шетелдік қатысуы бар Қазақстан Республикасының заңды тұлғаларына, халықаралық ұйымдарға, халықаралық қатысуы бар ғылыми орталықтарға, қандастарға, сондай-ақ шетелдіктермен немесе азаматтығы жоқ адамдармен некеде тұрған (ерлі-зайыпты) Қазақстан Республикасының азаматтарына ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерге жеке меншік құқығын немесе жер пайдалану құқығын беру туралы шешім қабылдауы;";
мынадай мазмұндағы 10-1) және 10-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"10-1) жергілікті атқарушы органның, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімінің жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарда көрсетілген, жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдарға жеке меншік құқығын немесе жер пайдалану құқығын беру туралы шешім қабылдауы;
10-2) жергілікті атқарушы органның, аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ әкімінің халықтың мұқтажына пайдаланылатын және соған арналған, оның ішінде облыстық және аудандық маңызы бар қалалар, ауылдық елді мекендер шекаралары шегіндегі шабындық алқаптар алып жатқан жер учаскелерін азаматтар мен мемлекеттік емес заңды тұлғалардың бөлек меншігіне және жер пайдалануына беру туралы шешім қабылдауы;";
13) тармақша алып тасталсын;
14) тармақшадағы "қарау және" деген сөздер алып тасталсын;
15) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"15) жер учаскесін сатып алу-сату шарттарын, жалға алу және уақытша өтеусіз жер пайдалану шарттарын жасасу мерзімдерін бұзу;";
мынадай мазмұндағы 16), 17) және 18) тармақшалармен толықтырылсын:
"16) шаруа немесе фермер қожалығын, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін уақытша өтеулі жер пайдалану (жалға алу) құқығын беру жөніндегі конкурстарды және жер учаскелерін беруді немесе жер учаскелерін жалға алу құқығын беруді сауда-саттықта (аукциондарда) жүзеге асыру қажеттігі себебіне байланысты осындай беруден бас тартылғаннан кейін оларды беру жөніндегі сауда-саттықты (аукциондарды) өткізбеу немесе уақтылы өткізбеу;

17) нарушения уполномоченным органом по земельным отношениям сроков переоформления договора временного возмездного землепользования (аренды) земельных участков сельскохозяйственного назначения при отчуждении права землепользования;
18) нарушения сроков размещения и обновления информации по свободным земельным участкам и планируемым торгам (аукционам) на веб-портале реестра государственного имущества, интернет-ресурсах местных исполнительных органов и специальных информационных стендах в местах, доступных для населения, –";
2) в абзаце первом части второй статьи 138 слова "и нивелирных" исключить;
3) в абзаце первом части первой статьи 337 слова "почвы в целях" заменить словами "почвы, в том числе в целях";
4) часть первую статьи 339 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) неуведомлении или несвоевременном уведомлении уполномоченного органа по земельным отношениям об отчуждении права землепользования на землях сельскохозяйственного назначения, –";
5) в статье 343:
в заголовке слова "области геодезии и картографии" заменить словами "сфере геодезии, картографии и пространственных данных";
абзац первый части первой изложить в следующей редакции:
"1. Осуществление геодезических и (или) картографических работ при отсутствии:
1) собственного или арендованного комплекта поверенных приборов, оборудования и инструментов, позволяющих выполнять геодезические и (или) картографические работы, либо договора на оказание услуг с лицами, имеющими комплект поверенных приборов, оборудования, инструментов с указанием заводских номеров;
2) в штате специалиста, имеющего высшее или послесреднее образование в сфере геодезии, картографии и пространственных данных, –";
6) в статье 710:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Ведомство центрального уполномоченного органа по управлению земельными ресурсами и его территориальные подразделения рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 136, 137, 138 (частью первой), 337 (частями первой и второй), 338, 339, 340, 341, 342, 342-1 настоящего Кодекса.";
в части второй:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) главный государственный инспектор по использованию и охране земель Республики Казахстан и главные государственные инспекторы по использованию и охране земель соответствующих административно-территориальных единиц – штраф на физических лиц до семидесяти пяти, на должностных лиц, субъектов малого предпринимательства, некоммерческие организации – до семисот, на субъектов среднего предпринимательства – до одной тысячи, на субъектов крупного предпринимательства – до двух тысяч размеров месячного расчетного показателя;";
подпункт 2) исключить;

17) жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органның жер пайдалану құқығын иеліктен шығару кезінде ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін уақытша өтеулі жер пайдалану (жалға алу) шартын қайта ресімдеу мерзімдерін бұзу;
18) бос жер учаскелері мен жоспарланып отырған сауда-саттық (аукциондар) жөніндегі ақпаратты мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталында, жергілікті атқарушы органдардың интернет-ресурстарында және халыққа қолжетімді жерлердегі арнаулы ақпараттық стендтерде орналастыру және жаңарту мерзімдерін бұзу түрінде жасалған бұзушылықтар, егер бұл әрекеттерде қылмыстық жазаланатын іс-әрекет белгілері болмаса, –";
2) 138-баптың екінші бөлігінің бірінші абзацындағы "және нивелирлiк" деген сөздер алып тасталсын;
3) 337-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацындағы "басқа тұлғаларға сату немесе беру мақсатымен оны" деген сөздер "топырақтың құнарлы қабатын, оның ішінде басқа тұлғаларға сату немесе беру мақсатында" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 339-баптың бірінші бөлігі 2) тармақшасындағы "жүзеге асырмаудан көрінетін жер учаскелерін пайдалану жөніндегі міндеттерді орындамауы –" деген сөздер "жүзеге асырмаудан;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) жер қатынастары жөніндегі уәкілетті органды ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерде жер пайдалану құқығын иеліктен шығару туралы хабардар етпеуден немесе уақтылы хабардар етпеуден көрінетін жер учаскелерін пайдалану жөніндегі міндеттерді орындамауы –";
5) 343-бапта:
тақырыптағы "геодезия және картография саласындағы" деген сөздер "геодезия, картография және кеңістіктік деректер саласындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
бірінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Геодезиялық және (немесе) картографиялық жұмыстарды:
1) геодезиялық және (немесе) картографиялық жұмыстарды орындауға мүмкіндік беретін, меншікті немесе жалға алынған салыстырып тексерілген аспаптар, жабдықтар және құрал-саймандар жиынтығы не зауыттық нөмірлері көрсетілген салыстырып тексерілген аспаптар, жабдықтар, құрал-саймандар жиынтығы бар тұлғалармен жасалған қызметтер көрсетуге арналған шарт;
2) штатында геодезия, картография және кеңістіктік деректер саласында жоғары немесе орта білімнен кейінгі білімі бар маман болмаған кезде жүзеге асыру –";
6) 710-бапта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жер ресурстарын басқару жөніндегі орталық уәкілетті органның ведомствосы және оның аумақтық бөлімшелері осы Кодекстiң 136, 137, 138 (бірінші бөлігінде), 337 (бірінші және екінші бөліктерінде), 338, 339, 340, 341, 342, 342-1-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарайды.";
екінші бөлікте:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасының жерді пайдалану мен қорғау жөніндегі бас мемлекеттік инспекторы және тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктердiң жердi пайдалану мен қорғау жөнiндегi бас мемлекеттiк инспекторлары – жеке тұлғаларға – айлық есептік көрсеткіштің жетпіс беске дейінгі, лауазымды адамдарға, шағын кәсіпкерлік субъектілеріне, коммерциялық емес ұйымдарға – жеті жүзге дейінгі, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – бір мыңға дейінгі, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне – екі мыңға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға;";
2) тармақша алып тасталсын;

7) в статье 712:
в заголовке слова "в области геодезии и картографии" заменить словами "за геодезической и картографической деятельностью";
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Уполномоченный орган в сфере геодезии, картографии и пространственных данных рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьей 343 настоящего Кодекса.";
в части второй слова "области геодезии и картографии" заменить словами "сфере геодезии, картографии и пространственных данных";
8) в части первой статьи 713 цифры ", 201" исключить;
9) в статье 729:
в части первой:
после цифр "75," дополнить словами "138 (частью второй),";
слова "193 (частями четвертой и пятой), 199, 202, 204, 204-2, 204-3, 204-4" заменить цифрами "199, 204";
цифры "338," исключить;
в части третьей слова "136 (в части правонарушений, совершенных физическими лицами (за исключением субъектов частного предпринимательства) на территории населенного пункта),", "204-2, 204-3, 204-4,", "339 (в части правонарушений, совершенных физическими лицами (за исключением субъектов частного предпринимательства) на территории населенного пункта)," исключить;
10) в статье 733:
часть первую после слов "товарных бирж)," дополнить словами "193 (частями четвертой и пятой), 201, 202, 204-2, 204-3, 204-4,";
в части второй слова "либо лицо, исполняющее его обязанности" заменить словами ", его заместители, руководители территориальных подразделений уполномоченного органа в области регулирования торговой деятельности и их заместители";
11) подпункт 63) части первой статьи 804 изложить в следующей редакции:
"63) органов, осуществляющих государственный контроль за использованием и охраной земель (статья 462);".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев третьего – седьмого, двенадцатого – пятнадцатого подпункта 1), подпунктов 3) и 4) статьи 1, которые вводятся в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ

7) 712-бапта:
тақырыптағы "Геодезия және картография саласындағы" деген сөздер "Геодезиялық және картографиялық қызметке" деген сөздермен ауыстырылсын;
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Геодезия, картография және кеңістіктік деректер саласындағы уәкілетті орган осы Кодекстің 343-бабында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iстердi қарайды.";
екінші бөліктегі "геодезия және картография саласындағы" деген сөздер "геодезия, картография және кеңістіктік деректер саласындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 713-баптың бірінші бөлігіндегі "163-1, 201-баптарында" деген сөздер "163-1-баптарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 729-бапта:
бірінші бөлікте:
"75," деген цифрлардан кейін "138 (екінші бөлігінде)," деген сөздермен толықтырылсын;
"193 (төртінші және бесінші бөліктерінде), 199, 202, 204, 204-2, 204-3, 204-4" деген сөздер "199, 204" деген цифрлармен ауыстырылсын;
"338," деген цифрлар алып тасталсын;
үшінші бөліктегі "136 (елді мекен аумағында жеке тұлғалар (жеке кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда) жасаған құқық бұзушылықтар бөлігінде),", "204-2, 204-3, 204-4,", "339 (елді мекен аумағында жеке тұлғалар (жеке кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда) жасаған құқық бұзушылықтар бөлігінде)," деген сөздер алып тасталсын;
10) 733-бапта:
бірінші бөлік "жасаған кезде)," деген сөздерден кейін "193 (төртінші және бесінші бөліктерінде), 201, 202, 204-2, 204-3, 204-4," деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөліктегі "не оның мiндетiн атқарушы адам" деген сөздер ", оның орынбасарлары, сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің басшылары және олардың орынбасарлары" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 804-баптың бірінші бөлігінің 63) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"63) жердің пайдаланылуына және қорғалуына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын органдардың (462-бап);".
2-бап. Осы Заң, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1) тармақшасының үшінші – жетінші, он екінші – он бесінші абзацтарын, 3) және 4) тармақшаларын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ