О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и Закон Республики Казахстан "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)"
Закон Республики Казахстан от 20 марта 2023 года № 213-VII ЗРК
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс):
1) статью 24 дополнить подпунктом 16-1) следующего содержания:
"16-1) представлять по налогоплательщикам, реализующим права кредитора в отношении уступленного ему права (требования) по договору банковского займа в рамках договора доверительного управления, заключенного с коллекторским агентством, сведения в налоговый орган по месту нахождения указанных налогоплательщиков не позднее 25 числа месяца, следующего за кварталом, по форме, установленной уполномоченным органом по согласованию с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций;";
2) пункт 10 статьи 26 изложить в следующей редакции:
"10. Уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций обязан не позднее 25 числа месяца, следующего за кварталом, представлять в уполномоченный орган сведения по договорам, содержащим условия перехода права (требования), в отношении налогоплательщика, осуществляющего коллекторскую деятельность, по форме, установленной уполномоченным органом по согласованию с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.";
3) пункт 1 статьи 28 изложить в следующей редакции:
"1. Коллекторские агентства обязаны представлять сведения по договорам, содержащим условия перехода права (требования) к коллекторскому агентству, а также по налогоплательщикам, реализующим права кредитора в отношении уступленного ему права (требования) по договору банковского займа в рамках договора доверительного управления, заключенного с коллекторским агентством, в налоговый орган по месту своего нахождения не позднее 25 числа месяца, следующего за кварталом, по форме, установленной уполномоченным органом по согласованию с уполномоченным органом по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций.";
4) в пункте 3 статьи 30:
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:

"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) және "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2023 жылғы 20 наурыздағы № 213-VII ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы заңның қолданысқа енгізілу тәртібін 2-б. қараңыз.
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2017 жылғы 25 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі):
1) 24-бап мынадай мазмұндағы 16-1) тармақшамен толықтырылсын:
"16-1) коллекторлық агенттікпен жасасқан сенімгерлік басқару шарты шеңберінде банктік қарыз шарты бойынша өзіне берілген құқыққа (талап етуге) қатысты кредитордың құқықтарын іске асыратын салық төлеушілер жөніндегі мәліметтерді көрсетілген салық төлеушілердің орналасқан жеріндегі салық органына қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен келісу арқылы уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша тоқсаннан кейінгі айдың 25-інен кешіктірмей ұсынуға;";
2) 26-баптың 10-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті орган коллекторлық қызметті жүзеге асыратын салық төлеушіге қатысты құқықтың (талап етудің) өту жағдайларын қамтитын шарттар жөніндегі мәліметтерді уәкілетті органға қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен келісу арқылы уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша тоқсаннан кейінгі айдың 25-інен кешіктірмей ұсынуға міндетті.";
3) 28-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Коллекторлық агенттіктер құқықтың (талап етудің) коллекторлық агенттікке өту жағдайларын қамтитын шарттар жөніндегі, сондай-ақ коллекторлық агенттікпен жасасқан сенімгерлік басқару шарты шеңберінде банктік қарыз шарты бойынша өзіне берілген құқыққа (талап етуге) қатысты кредитордың құқықтарын іске асыратын салық төлеушілер жөніндегі мәліметтерді өзінің орналасқан жеріндегі салық органына қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органмен келісу арқылы уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша тоқсаннан кейінгі айдың 25-інен кешіктірмей ұсынуға міндетті.";
4) 30-баптың 3-тармағында:
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:

"3-1) финансовому управляющему в пределах его компетенции в отношении должника, по которому проводит процедуры, предусмотренные законодательством Республики Казахстан о восстановлении платежеспособности и банкротстве граждан Республики Казахстан;";
абзац первый подпункта 4) изложить в следующей редакции:
"4) центральным государственным органам Республики Казахстан в области государственного планирования, государственной статистики, регулирования торговой деятельности, внешнеторговой деятельности, охраны окружающей среды, в сфере нефтегазовой, нефтегазохимической промышленности, транспортировки углеводородов, в области недропользования в части углеводородов, государственного регулирования производства нефтепродуктов, газа и газоснабжения, магистрального трубопровода, в сфере социальной защиты населения, уполномоченному органу внешнего государственного аудита и финансового контроля, антимонопольному органу и уполномоченному органу в сфере взаимодействия с неправительственными организациями в случаях, предусмотренных настоящим Кодексом и (или) законами Республики Казахстан.";
5) в статье 117:
часть первую пункта 3 дополнить абзацем девятым следующего содержания:
"при вынесении судом определения о возбуждении производства по делу о применении процедуры восстановления платежеспособности или судебного банкротства в соответствии с Законом Республики Казахстан "О восстановлении платежеспособности и банкротстве граждан Республики Казахстан" – со дня вынесения такого определения;";
пункт 4 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) вступления в законную силу решения суда об отказе в применении процедуры восстановления платежеспособности или судебного банкротства – со дня вынесения судом определения о возбуждении дела о применении процедуры восстановления платежеспособности или судебного банкротства.";
6) пункт 3 статьи 128 дополнить подпунктами 4) и 5) следующего содержания:
"4) применения в отношении физического лица процедуры судебного банкротства в соответствии с Законом Республики Казахстан "О восстановлении платежеспособности и банкротстве граждан Республики Казахстан" – со дня вынесения судом решения о применении процедуры судебного банкротства;
5) применения в отношении физического лица процедуры восстановления платежеспособности в соответствии с Законом Республики Казахстан "О восстановлении платежеспособности и банкротстве граждан Республики Казахстан" – со дня вынесения судом решения о применении процедуры восстановления платежеспособности.";

"3-1) Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттығы туралы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген рәсімдер жүргізілетін борышкерге қатысты өз құзыреті шегінде қаржы басқарушысына;";
4) тармақшаның бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) осы Кодексте және (немесе) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда, Қазақстан Республикасының мемлекеттік жоспарлау, мемлекеттік статистика, сауда қызметін реттеу, сыртқы сауда қызметі, қоршаған ортаны қорғау саласындағы, мұнай-газ, мұнай-газ-химия өнеркәсібі, көмірсутектерді тасымалдау саласындағы, көмірсутектер, мұнай өнімдерін өндіруді мемлекеттік реттеу, газ және газбен жабдықтау, магистральдық құбыржолдар бөлігінде жер қойнауын пайдалану саласындағы, халықты әлеуметтік қорғау саласындағы орталық мемлекеттік органдарына, сыртқы мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау уәкілетті органына, монополияға қарсы органға және үкіметтік емес ұйымдармен өзара іс-қимыл саласындағы уәкілетті органға ұсынады.";
5) 117-бапта:
3-тармақтың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы тоғызыншы абзацпен толықтырылсын:
"сот "Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес төлем қабілеттілігін қалпына келтіру немесе сот арқылы банкроттық рәсімін қолдану туралы іс бойынша іс жүргізуді қозғау туралы ұйғарым шығарған кезде – осындай ұйғарым шығарылған күннен бастап;";
4-тармақтың 3) тармақшасындағы "бастап өсімпұлды есепке жазу қайта басталады." деген сөздер "бастап;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) төлем қабілеттілігін қалпына келтіру немесе сот арқылы банкроттық рәсімін қолданудан бас тарту туралы шешім заңды күшіне енген жағдайда – сот төлем қабілеттілігін қалпына келтіру немесе сот арқылы банкроттық рәсімін қолдану туралы іс қозғау туралы ұйғарым шығарған күннен бастап өсімпұлды есепке жазу қайта басталады.";
6) 128-баптың 3-тармағы 3) тармақшасындағы "кешіктірмей, салық бұйрығының күшін жояды." деген сөздер "кешіктірмей;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) және 5) тармақшалармен толықтырылсын:
"4) "Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жеке тұлғаға қатысты сот арқылы банкроттық рәсімі қолданылған жағдайда – сот арқылы банкроттық рәсімін қолдану туралы сот шешім шығарған күннен бастап;
5) "Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жеке тұлғаға қатысты төлем қабілеттілігін қалпына келтіру рәсімі қолданылған жағдайда – төлем қабілеттілігін қалпына келтіру рәсімін қолдану туралы сот шешім шығарған күннен бастап салық бұйрығының күшін жояды.";

7) статью 242 дополнить пунктом 3-2 следующего содержания:
"3-2. Вычеты по расходам по товарам, работам, услугам при их приобретении у лиц, применяющих специальный налоговый режим розничного налога, производятся при соблюдении положений пункта 3 настоящей статьи и наличии счета-фактуры в электронной форме или чека контрольно-кассовой машины с функцией фиксации и (или) передачи данных либо чека специального мобильного приложения, содержащего идентификационный номер покупателя товаров, работ, услуг.";
8) в статье 248:
подпункте 2) пункта 1 слова "юридическим лицам и индивидуальным предпринимателям," заменить словами "физическим лицам, индивидуальным предпринимателям и юридическим лицам,";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. В случаях, предусмотренных подпунктом 2) пункта 1 настоящей статьи, сомнительные требования подлежат вычету в налоговом периоде, в котором вступило в законную силу определение суда о завершении процедуры банкротства либо вынесено решение государственного органа, осуществляющего руководство в сфере государственного управления по восстановлению платежеспособности и банкротства граждан Республики Казахстан, о завершении процедуры внесудебного банкротства и признании должника банкротом.";
9) в пункте 2 статьи 319:
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) суммы пенсионных накоплений вкладчиков единого накопительного пенсионного фонда и добровольных накопительных пенсионных фондов, направленные в страховые организации по страхованию жизни, для оплаты страховых премий по заключенному договору накопительного страхования (пенсионного аннуитета), сумма денег, подлежащая возврату в единый накопительный пенсионный фонд по договору пенсионного аннуитета, а также выкупные суммы по договорам пенсионного аннуитета, направленные в страховые организации в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;";
дополнить подпунктом 51) следующего содержания:
"51) списание обязательств должника, в отношении которого применена процедура банкротства или восстановления платежеспособности в соответствии с Законом Республики Казахстан "О восстановлении платежеспособности и банкротстве граждан Республики Казахстан".";
10) часть первую пункта 1 статьи 384 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) в налоговом периоде, в котором завершена процедура внесудебного банкротства или вынесено решение суда о применении процедуры судебного банкротства в соответствии с Законом Республики Казахстан "О восстановлении платежеспособности и банкротстве граждан Республики Казахстан".";

7) 242-бап мынадай мазмұндағы 3-2-тармақпен толықтырылсын:
"3-2. Бөлшек салықтың арнаулы салық режимін қолданатын тұлғалардан тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алған кезде оларға байланысты шығыстар бойынша шегерімдер осы баптың 3-тармағының ережелері сақталған және электрондық нысандағы шот-фактура немесе деректерді тіркеу және (немесе) беру функциясы бар бақылау-касса машинасының чегі не тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алушының сәйкестендіру нөмірі қамтылған арнаулы мобильді қосымшаның чегі болған жағдайда жүргізіледі.";
8) 248-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасындағы "заңды тұлғалар мен дара кәсіпкерлерге" деген сөздер "жеке тұлғаларға, дара кәсіпкерлерге және заңды тұлғаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Осы баптың 1-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайларда, күмәндi талаптар соттың банкроттық рәсімін аяқтау туралы ұйғарымы заңды күшіне енген не Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттығы бойынша мемлекеттік басқару саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган соттан тыс банкроттық рәсімін аяқтау және борышкерді банкрот деп тану туралы шешім шығарған салықтық кезеңде шегерiмге жатады.";
9) 319-баптың 2-тармағында:
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртiппен бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары салымшыларының өмiрдi сақтандыру жөніндегі сақтандыру ұйымдарына жасалған жинақтаушы сақтандыру (зейнетақы аннуитеті) шарты бойынша сақтандыру сыйлықақыларын төлеу үшiн жiберген зейнетақы жинақтарының сомалары, зейнетақы аннуитеті шарты бойынша бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына қайтарылуға жататын ақша сомасы, сондай-ақ сақтандыру ұйымдарына жіберілген зейнетақы аннуитеті шарттары бойынша өтеу сомалары;";
мынадай мазмұндағы 51) тармақшамен толықтырылсын:
"51) "Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес банкроттық немесе төлем қабілеттілігін қалпына келтіру рәсімі қолданылған борышкердің міндеттемелерін есептен шығару.";
10) 384-баптың 1-тармағы бірінші бөлігінің 2) тармақшасындағы "кезеңде азайтуға құқығы бар." деген сөздер "кезеңде;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) "Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес соттан тыс банкроттық рәсімі аяқталған немесе сот арқылы банкроттық рәсімін қолдану туралы сот шешімі шығарылған салықтық кезеңде азайтуға құқығы бар.";

11) в статье 412:
пункт 1 дополнить подпунктом 12) следующего содержания:
"12) налогоплательщики, применяющие специальный налоговый режим розничного налога, по требованию покупателя товаров, работ, услуг в целях соблюдения положений пункта 3-2 статьи 242 настоящего Кодекса.";
подпункт 1) пункта 13 дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"с представлением покупателю товаров, работ, услуг чека специального мобильного приложения, содержащего идентификационный номер такого покупателя товаров, работ, услуг;";
12) заголовок параграфа 6 главы 69 изложить в следующей редакции:
"Параграф 6. Плата за пользование лесными и растительными ресурсами";
13) в статье 584:
в пункте 1:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"1. Плата за пользование растительными и лесными ресурсами (далее по тексту настоящего параграфа – плата) взимается:";
дополнить абзацами вторым и третьим следующего содержания:
"за пользование растительными ресурсами на участках всех категорий земель, кроме земель государственного лесного фонда и особо охраняемых природных территорий, в порядке специального пользования при заготовке (сборе) дикорастущих видов растений для фармацевтических, продовольственных и технических нужд;
за следующие виды лесных пользований на участках государственного лесного фонда:";
абзац четвертый подпункта 5) исключить;
дополнить пунктами 3-1 и 4-1 следующего содержания:
"3-1. Право пользования растительными ресурсами в порядке специального пользования растительным миром предоставляется при условии внесения платы за пользование растительными ресурсами в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан и направления уведомления о заготовке (сборе) дикорастущих растений для фармацевтических, продовольственных и технических нужд.";
"4-1. Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения и столицы ежеквартально в срок не позднее 15 числа второго месяца, следующего за отчетным кварталом (годом), представляют налоговым органам по месту своего нахождения сведения о плательщиках платы за пользование растительными ресурсами и объектах обложения по форме, установленной уполномоченным органом.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:

11) 412-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 12) тармақшамен толықтырылсын:
"12) тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алушының талабы бойынша бөлшек салықтың арнаулы салық режимін осы Кодекстің 242-бабы 3-2-тармағының ережелерін сақтау мақсатында қолданатын салық төлеушілер.";
13-тармақтың 1) тармақшасының үшінші абзацындағы "қолдана отырып жүзеге асырылатын тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер өткізілген" деген сөздер "қолдана отырып" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
"тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алушыға осындай тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алушының сәйкестендіру нөмірін қамтитын арнаулы мобильді қосымшаның чегін ұсына отырып жүзеге асырылатын тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер өткізілген;";
12) 69-тараудың 6-параграфының тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-параграф. Орман және өсімдіктер ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы";
13) 584-бапта:
1-тармақта:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Өсімдік және орман ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы (бұдан әрі осы параграфтың мәтіні бойынша – төлемақы):";
мынандай мазмұндағы екінші және үшінші абзацтармен толықтырылсын:
"мемлекеттік орман қоры және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлерін қоспағанда, фармацевтикалық, азық-түліктік және техникалық қажеттіліктер үшін жабайы өсетін өсімдіктердің түрлерін дайындау (жинау) кезінде арнайы пайдалану тәртібімен жерлердің барлық санаттарындағы учаскелерде өсімдіктер ресурстарын пайдаланғаны үшін алынады;
мемлекеттік орман қоры учаскелерінде орман пайдаланудың мынадай түрлері үшін алынады:";
5) тармақшаның төртінші абзацы алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 3-1 және 4-1-тармақтармен толықтырылсын:
"3-1. Өсімдіктер дүниесін арнайы пайдалану тәртібімен өсімдіктер ресурстарын пайдалану құқығы Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес өсімдіктер ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы төленген және фармацевтикалық, азық-түліктік және техникалық қажеттіліктер үшін жабайы өсетін өсімдіктерді дайындау (жинау) туралы хабарлама жіберілген жағдайда беріледі.";
"4-1. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары тоқсан сайын есепті тоқсаннан (жылдан) кейінгі екінші айдың 15-інен кешіктірілмейтін мерзімде өзінің орналасқан жеріндегі салық органдарына уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша өсімдіктер ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы төлеушілер және салық салу объектілері туралы мәліметтерді ұсынады.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"5. Уполномоченные органы в области лесного хозяйства, особо охраняемых природных территорий и растительного мира ежегодно в срок не позднее 15 числа второго месяца, следующего за отчетным годом, представляют налоговым органам по месту своего нахождения сведения о плательщиках платы, размер которой определяется в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи, и объектах обложения по форме, установленной уполномоченным органом.";
14) пункт 1 статьи 585 дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"лица, осуществляющие заготовку (сбор) дикорастущих видов растений для фармацевтических, продовольственных и технических нужд.";
15) в статье 586:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Объектами обложения платой являются:";
дополнить абзацами вторым и третьим следующего содержания:
"объем заготовок (сбора) дикорастущих видов растений для фармацевтических, продовольственных и технических нужд вне территории государственного лесного фонда и особо охраняемых природных территорий;
объем лесных пользований и (или) площадь участков государственного лесного фонда, предоставляемых в пользование, в том числе на особо охраняемых природных территориях, за исключением:";
16) в статье 587:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 587. Ставки платы за пользование лесными и растительными ресурсами";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Ставки платы, за исключением указанных в пункте 2 настоящей статьи, устанавливаются местными представительными органами областей, городов республиканского значения и столицы на основании расчетов местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения и столицы, составленных в соответствии с порядком, определенным уполномоченными органами в области лесного хозяйства и охраны, защиты, восстановления и использования растительного мира.";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Ставки платы за пользование растительными ресурсами, находящимися вне территории государственного лесного фонда и особо охраняемых природных территорий, определяются в размере, кратном МРП, установленному законом о республиканском бюджете и действующему на первое число соответствующего финансового года, в котором возникнет право на пользование, за один килограмм.";
17) в статье 588:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Сумма платы за лесные пользования исчисляется государственными лесовладельцами и указывается в разрешительном документе, за исключением платы, размер которой устанавливается в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи.";

"5. Орман шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар және өсімдіктер дүниесі саласындағы уәкілетті органдар жыл сайын есепті жылдан кейінгі екінші айдың 15-інен кешіктірілмейтін мерзімде өзінің орналасқан жеріндегі салық органдарына уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша мөлшері осы баптың 2-тармағына сәйкес айқындалатын төлемақыны төлеушілер және салық салу объектілері туралы мәліметтерді ұсынады.";
14) 585-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы төртінші абзацпен толықтырылсын:
"фармацевтикалық, азық-түліктік және техникалық қажеттіліктер үшін жабайы өсетін өсімдіктердің түрлерін дайындауды (жинауды) жүзеге асыратын тұлғалар.";
15) 586-бапта:
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"2) ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргізу үшін алып қойылған ағаш ресурстарының, шайырдың, қосалқы орман ресурстарының көлемін қоспағанда, мыналар:";
мынадай мазмұндағы төртінші және бесінші абзацтармен толықтырылсын:
"мемлекеттік орман қоры және ерекше қорғалатын табиғи аумақтар аумағынан тыс жерде фармацевтикалық, азық-түліктік және техникалық қажеттіліктер үшін жабайы өсетін өсімдіктердің түрлерін дайындау (жинау) көлемі;
орманды пайдалану көлемі және (немесе) пайдалануға берілетін мемлекеттік орман қоры учаскелерінің, оның ішінде ерекше қорғалатын табиғи аумақтардағы алаңы төлемақы салу объектілері болып табылады.";
16) 587-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"587-бап. Орман және өсімдіктер ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшерлемелері";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы баптың 2-тармағында көрсетілгендерді қоспағанда, төлемақы мөлшерлемелерін орман шаруашылығы және өсімдіктер дүниесін күзету, қорғау, қалпына келтіру және пайдалану саласындағы уәкілетті органдар айқындаған тәртіпке сәйкес жасалған облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарының есеп-қисаптары негізінде облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті өкілді органдары белгілейді.";
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Мемлекеттік орман қорының және ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың аумағынан тыс жерде өсімдіктер ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы мөлшерлемелері республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және пайдалану құқығы туындайтын тиісті қаржы жылының бірінші күніне қолданыста болатын еселенген АЕК мөлшерінде бір килограмм үшін айқындалады.";
17) 588-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Орманды пайдаланғаны үшін төлемақы сомасын мемлекеттік орман иеленушілер есептейді және мөлшері осы баптың 2-тармағына сәйкес белгіленетін төлемақыны қоспағанда, рұқсат құжатында көрсетіледі.";

дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Сумма платы за пользование растительными ресурсами вне территории государственного лесного фонда и особо охраняемых природных территорий исчисляется местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы.";
абзац первый пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. Сумма платы за лесные пользования уплачивается в бюджет по месту нахождения объекта лесопользования в сроки:";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Сумма платы за пользование растительными ресурсами вне территории государственного лесного фонда и особо охраняемых природных территорий уплачивается в бюджет по месту нахождения объекта пользования ежеквартально равными долями от годовой суммы платы в срок не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным кварталом.";
18) в статье 610:
в пункте 1:
в части первой слова "исковых заявлений" заменить словом "исков";
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) если иное не установлено настоящим пунктом, с исков имущественного характера:
для физических лиц – 1 процент от суммы иска, но не более 10 000 МРП;
для юридических лиц – 3 процента от суммы иска, но не более 20 000 МРП;";
дополнить подпунктом 13-1) следующего содержания:
"13-1) с заявлений о применении процедуры восстановления платежеспособности или процедуры судебного банкротства – 0,3 МРП;";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. С ходатайств о пересмотре судебных актов в кассационном порядке на определения по вопросам отмены решений арбитража и выдачи исполнительных листов на принудительное исполнение решений арбитража и иностранных судов, решения и постановления судов по спорам неимущественного и имущественного характера государственная пошлина взимается в размере 50 процентов от соответствующей ставки государственной пошлины, установленной пунктом 1 настоящей статьи для субъекта обращения.";
19) подпункт 3) статьи 615 изложить в следующей редакции:
"3) за выдачу:
паспорта гражданина Республики Казахстан объемом:
24 страницы – 4 МРП (для детей до 16 лет);
36 страниц – 8 МРП;
48 страниц – 12 МРП;
удостоверения лица без гражданства, проездного документа – 8 МРП;
удостоверения личности гражданина Республики Казахстан – 0,2 МРП;
удостоверения личности гражданина Республики Казахстан в связи с его утратой в течение года более двух раз – 1 МРП;
вида на жительство иностранца в Республике Казахстан – 0,2 МРП;";

мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Мемлекеттік орман қорының және ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың аумағынан тыс жерде өсімдіктер ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы сомасын облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары есептейді.";
3-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Орманды пайдаланғаны үшін төлемақы сомасы бюджетке орман пайдалану объектісінің орналасқан жері бойынша мынадай мерзімдерде:";
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Мемлекеттік орман қорының және ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың аумағынан тыс жерде өсімдіктер ресурстарын пайдаланғаны үшін төлемақы сомасы бюджетке пайдалану объектісінің орналасқан жері бойынша тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 20-ынан кешіктірілмейтін мерзімде жылдық төлемақы сомасынан тең үлестермен төленеді.";
18) 610-бапта:
1-тармақта:
бірінші бөліктегі "талап арыздардан" деген сөздер "талап қоюлардан" деген сөздермен ауыстырылсын;
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) егер осы тармақта өзгеше белгіленбесе, мүліктік сипаттағы талап қоюлардан:
жеке тұлғалар үшiн – талап қою сомасының 1 пайызы, 10 000 АЕК-тен аспайтын мөлшер;
заңды тұлғалар үшiн – талап қою сомасының 3 пайызы, 20 000 АЕК-тен аспайтын мөлшер;";
мынадай мазмұндағы 13-1) тармақшамен толықтырылсын:
"13-1) төлем қабілеттілігін қалпына келтіру рәсімін немесе сот арқылы банкроттық рәсімін қолдану туралы арыздардан – 0,3 АЕК;";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Төрелік шешімдерінің күшін жою және төреліктің және шетелдік соттардың шешімдерін мәжбүрлеп орындатуға атқару парақтарын беру мәселелері жөніндегі ұйғарымдарға, мүліктік емес және мүліктік сипаттағы даулар бойынша соттардың шешімдері мен қаулыларына сот актілерін кассациялық тәртіппен қайта қарау туралы өтінішхаттардан мемлекеттік баж жолданым субъектісі үшін осы баптың 1-тармағында белгіленген мемлекеттік баждың тиісті мөлшерлемесінің 50 пайызы мөлшерінде алынады.";
19) 615-баптың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мыналарды:
Қазақстан Республикасы азаматының паспортын мына көлемде бергені үшін:
24 бет – 4 АЕК (16 жасқа дейінгі балалар үшін);
36 бет – 8 АЕК;
48 бет – 12 АЕК;
азаматтығы жоқ адамның куәлігін, жол жүру құжатын бергенi үшiн – 8 АЕК;
Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігін бергені үшін – 0,2 АЕК;
бір жылдың ішінде екі реттен көп жоғалуына байланысты Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігін бергені үшін – 1 АЕК;
шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхатты бергенi үшiн – 0,2 АЕК;";

20) в пункте 1 статьи 644:
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) доход от уступки прав требования при приобретении прав требования долга у резидента или юридического лица – нерезидента, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, за исключением дохода, предусмотренного подпунктом 8-1) настоящего пункта, – для нерезидента, приобретающего право требования.
При этом размер такого дохода определяется в виде положительной разницы между суммой, подлежащей получению от должника по требованию основного долга, в том числе суммы сверх основного долга на дату уступки права требования, и стоимостью приобретения права требования;";
дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) доход от уступки прав требования при приобретении прав требования долга у резидента или юридического лица – нерезидента, осуществляющего деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, которые уступлены (переуступлены) в соответствии с законами Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и "О микрофинансовой деятельности", – для нерезидента, приобретающего право требования.
При этом размер такого дохода определяется в виде положительной разницы между суммой, фактически уплаченной должником, и стоимостью приобретения права требования.
Доход от уступки права требования признается в том налоговом периоде, в котором возникает (увеличивается) положительная разница. При этом не учитывается положительная разница, ранее признанная в предыдущих налоговых периодах;";
21) пункт 6 статьи 645 дополнить подпунктами 7) и 8) следующего содержания:
"7) юридическое лицо – резидента, являющееся сервисной компанией, при выплате должником нерезиденту дохода, установленного подпунктом 8-1) пункта 1 статьи 644 настоящего Кодекса, по активам, права (требования) по которым уступлены (переуступлены) в соответствии с законами Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и "О микрофинансовой деятельности".
Исчисление, удержание и перечисление корпоративного подоходного налога у источника выплаты в бюджет с доходов нерезидента производятся в порядке, определенном статьей 645 настоящего Кодекса;
8) индивидуального предпринимателя, юридическое лицо – резидента, которые являются должниками по активам, права (требования) по которым уступлены (переуступлены) в соответствии с законами Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" и "О микрофинансовой деятельности", по доходу, установленному подпунктом 8-1) пункта 1 статьи 644 настоящего Кодекса, при отсутствии договора доверительного управления между нерезидентом и сервисной компанией, определенной подпунктом 7) настоящего пункта.";

20) 644-баптың 1-тармағында:
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) талап ету құқығын сатып алатын бейрезидент үшін – осы тармақтың 8-1) тармақшасында көзделген кірісті қоспағанда, Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резиденттен немесе бейрезидент-заңды тұлғадан борышты талап ету құқықтарын сатып алу кезінде талап ету құқықтарын басқаға беруден түсетін кіріс.
Бұл ретте мұндай кірістің мөлшері талап ету құқығын басқаға беру күніне негізгі борышты, оның ішінде негізгі борыштан жоғары соманы талап ету бойынша борышкерден алуға жататын сома мен талап ету құқығын сатып алу құны арасындағы оң айырма түрінде айқындалады;";
мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
"8-1) талап ету құқығын сатып алатын бейрезидент үшін – Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратын резиденттен немесе бейрезидент-заңды тұлғадан "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" және "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес басқаға берілген (қайта берілген) борышты талап ету құқықтарын сатып алу кезінде талап ету құқықтарын басқаға беруден түсетін кіріс.
Бұл ретте мұндай кірістің мөлшері борышкер нақты төлеген сома мен талап ету құқығын сатып алу құны арасындағы оң айырма түрінде айқындалады.
Талап ету құқығын басқаға беруден түскен кіріс оң айырма туындайтын (ұлғайтылатын) салықтық кезеңде танылады. Бұл ретте алдыңғы салықтық кезеңдерде бұрын танылған оң айырма ескерілмейді;";
21) 645-баптың 6-тармағы мынадай мазмұндағы 7) және 8) тармақшалармен толықтырылсын:
"7) борышкер бейрезидентке осы Кодекстің 644-бабы 1-тармағының 8-1) тармақшасында белгіленген, олар бойынша құқықтары (талаптары) "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" және "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес басқаға берілген (қайта берілген) активтер бойынша кірісті төлеген кезде сервистік компания болып табылатын резидент-заңды тұлға.
Бейрезиденттің кірістерінен төлем көзінен ұсталатын корпоративтік табыс салығын есептеу, ұстап қалу және бюджетке аудару осы Кодекстің 645-бабында айқындалған тәртіппен жүргізіледі;
8) бейрезидент пен осы тармақтың 7) тармақшасында айқындалған сервистік компания арасында сенімгерлік басқару шарты болмаған кезде осы Кодекстің 644-бабы 1-тармағының 8-1) тармақшасында белгіленген кіріс бойынша "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" және "Микроқаржылық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес олар бойынша құқықтары (талаптары) басқаға берілген (қайта берілген) активтер бойынша борышкерлер болып табылатын дара кәсіпкер, резидент-заңды тұлға.";

22) подпункт 3) пункта 1 статьи 686-2 дополнить абзацем тридцать четвертым следующего содержания:
"курьерская доставка, за исключением услуг по доставке почтовых отправлений;";
23) дополнить главой 77-2 следующего содержания:
"Глава 77-2. Специальный налоговый режим розничного налога
Статья 696-3. Порядок применения специального налогового режима розничного налога и исчисления налогов при его применении
1. Специальный налоговый режим розничного налога вправе применять налогоплательщики, соответствующие следующим условиям:
1) среднесписочная численность работников за налоговый период не превышает 200 человек;
2) доход за календарный год не превышает 600 000 месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года;
3) осуществляют исключительно один или несколько из видов деятельности, определенных Правительством Республики Казахстан для целей применения данного режима.
2. Не вправе применять специальный налоговый режим розничного налога юридические лица, у которых учредитель или участник одновременно является учредителем или участником другого юридического лица, применяющего специальный налоговый режим розничного налога.
3. Специальный налоговый режим розничного налога предусматривает особый порядок исчисления корпоративного или индивидуального подоходного налога, за исключением налогов, удерживаемых у источника выплаты.
4. Исчисление корпоративного или индивидуального подоходного налога, за исключением налогов, удерживаемых у источника выплаты, при применении специального налогового режима розничного налога производится налогоплательщиком самостоятельно путем применения к объекту налогообложения за отчетный налоговый период ставки в размере:
4 % по доходам, полученным (подлежащим получению) за налоговый период в Республике Казахстан и за ее пределами, если иное не предусмотрено абзацем третьим настоящего пункта;
8 % по доходам, полученным от реализации товаров, выполнения работ, оказания услуг налогоплательщикам, которые применяют нормы пункта 3-2 статьи 242 настоящего Кодекса по отнесению сумм расходов на вычеты для исчисления корпоративного или индивидуального подоходного налога.
5. Местные представительные органы имеют право понижать размер ставки, установленной абзацем вторым пункта 4 настоящей статьи, не более чем на 50 процентов в зависимости от вида деятельности и места нахождения объекта.
При этом запрещается понижение ставки индивидуально для отдельных налогоплательщиков.
Такое решение о понижении размера ставки принимается местным представительным органом не позднее 1 декабря года, предшествующего году его введения, вводится в действие с 1 января года, следующего за годом его принятия, и подлежит официальному опубликованию.

22) 686-2-баптың 1-тармағының 3) тармақшасы отыз үшінші абзацтағы "бағуды жүзеге асыратын" деген сөздер "бағуды" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы отыз төртінші абзацпен толықтырылсын:
"пошта жөнелтілімдерін жеткізу жөніндегі көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, курьерлік жеткізуді жүзеге асыратын;";
23) мынадай мазмұндағы 77-2-тараумен толықтырылсын:
"77-2-тарау. Бөлшек салықтың арнаулы салық режимі
696-3-бап. Бөлшек салықтың арнаулы салық режимін қолдану және оны қолдану кезінде салықтарды есептеу тәртібі
1. Бөлшек салықтың арнаулы салық режимін мынадай шарттарға сәйкес келетін салық төлеушілер қолдануға құқылы:
1) салықтық кезең ішіндегі жұмыскерлердің орташа тізімдік саны 200 адамнан аспайды;
2) күнтізбелік жылдағы кірісі республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына қолданыста болатын 600 000 айлық есептік көрсеткіштен аспайды;
3) осы режимді қолдану мақсаттарында Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған қызмет түрлерінің тек қана біреуін немесе бірнешеуін жүзеге асырады.
2. Құрылтайшысы немесе қатысушысы бір мезгілде бөлшек салықтың арнаулы салық режимін қолданатын басқа заңды тұлғаның құрылтайшысы немесе қатысушысы болып табылатын заңды тұлғалар бөлшек салықтың арнаулы салық режимін қолдануға құқылы емес.
3. Бөлшек салықтың арнаулы салық режимі, төлем көзінен ұсталатын салықтарды қоспағанда, корпоративтік немесе жеке табыс салығын есептеудің ерекше тәртібін көздейді.
4. Төлем көзінен ұсталатын салықтарды қоспағанда, корпоративтік немесе жеке табыс салығын есептеуді бөлшек салықтың арнаулы салық режимін қолдану кезінде салық төлеуші есепті салықтық кезең ішінде салық салу объектісіне мынадай мөлшердегі мөлшерлемені өз бетінше қолдану арқылы жүргізеді:
егер осы тармақтың үшінші абзацында өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасында және оның шегінен тыс жерлерде салықтық кезеңде алынған (алынуға жататын) кірістер бойынша – 4 %;
корпоративтік немесе жеке табыс салығын есептеу үшін шығыстар сомаларын шегерімге жатқызу бойынша осы Кодекстің 242-бабы 3-2-тармағының нормаларын қолданатын салық төлеушілерге тауарларды өткізуден, жұмыстарды орындаудан, қызметтер көрсетуден алынған кірістер бойынша – 8 %.
5. Жергілікті өкілді органдардың осы баптың 4-тармағының екінші абзацында белгіленген мөлшерлемені қызмет түріне және объектінің орналасқан жеріне қарай 50 пайыздан аспайтын мөлшерде төмендетуге құқығы бар.
Бұл ретте жекелеген салық төлеушілер үшін мөлшерлемені жеке-дара азайтуға тыйым салынады.
Мөлшерлеме мөлшерін азайту туралы мұндай шешімді жергілікті өкілді орган ол қолданысқа енгізілетін жылдың алдындағы жылдың 1 желтоқсанынан кешіктірмей қабылдайды, ол қабылданған жылдан кейінгі жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.

6. Налогоплательщик, применяющий специальный налоговый режим розничного налога, должен вести раздельный налоговый учет по доходам, облагаемым по ставкам, применяемым в соответствии с положениями пункта 4 настоящей статьи.
7. Объектом налогообложения для налогоплательщика, применяющего специальный налоговый режим розничного налога, является доход, полученный (подлежащий получению) в Республике Казахстан и за ее пределами, определяемый совокупно за налоговый период в общеустановленном порядке:
юридическим лицом – в соответствии со статьями 225240 настоящего Кодекса;
индивидуальным предпринимателем – аналогично порядку определения совокупного годового дохода в целях исчисления корпоративного подоходного налога, установленного статьей 225 настоящего Кодекса, с учетом особенностей, предусмотренных статьями 226240 настоящего Кодекса.
При этом при исчислении корпоративного или индивидуального подоходного налога, за исключением налогов, удерживаемых у источника выплаты, объект налогообложения для налогоплательщика, применяющего специальный налоговый режим розничного налога, подлежит уменьшению на сумму расходов такого налогоплательщика-работодателя по доходам его работников.
Статья 696-4. Налоговый период, сроки представления декларации и уплаты налогов
1. Налоговым периодом для применения специального налогового режима розничного налога является календарный квартал.
2. Декларации для налогоплательщиков, применяющих специальный налоговый режим розничного налога, представляются в налоговый орган по месту нахождения налогоплательщика не позднее 15 числа второго месяца, следующего за отчетным налоговым периодом.
3. Уплата в бюджет налогов, указанных в декларации для налогоплательщиков, применяющих специальный налоговый режим розничного налога, производится не позднее 25 числа второго месяца, следующего за отчетным налоговым периодом.";
24) пункт 2 статьи 702 дополнить частями третьей и четвертой следующего содержания:
"В случае наличия у крестьянского или фермерского хозяйства земельных участков сельскохозяйственного назначения, находящихся в разных территориальных зонах, для целей настоящего пункта совокупная площадь таких участков не должна превышать наибольшую предельную площадь земельного участка, установленную для таких территориальных зон.
При этом площадь земельных участков сельскохозяйственного назначения, находящихся в каждой территориальной зоне, не должна превышать размеры предельной площади земельного участка, установленной для таких территориальных зон.";

6. Бөлшек салықтың арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеуші осы баптың 4-тармағының ережелеріне сәйкес қолданылатын мөлшерлемелер бойынша салық салынатын кірістер бойынша бөлек салықтық есепке алуды жүргізуге тиіс.
7. Бөлшек салықтың арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеуші үшін Қазақстан Республикасында және оның шегінен тыс жерлерде алынған (алынуға жататын) салықтық кезеңде жиынтығында жалпыға бірдей белгіленген тәртіппен:
заңды тұлға – осы Кодекстің 225240-баптарына сәйкес;
дара кәсіпкер – осы Кодекстің 226240-баптарында көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып, осы Кодекстің 225-бабында белгіленген корпоративтік табыс салығын есептеу мақсатында жиынтық жылдық кірісті айқындау тәртібіне ұқсас айқындалатын кіріс салық салу объектісі болып табылады.
Бұл ретте, төлем көзінен ұсталатын салықтарды қоспағанда, корпоративтік немесе жеке табыс салығын есептеу кезінде бөлшек салықтың арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеуші үшін салық салу объектісі осындай салық төлеуші-жұмыс берушінің жұмыскерлерінің кірістері бойынша оның шығыстарының сомасына азайтылуға жатады.
696-4-бап. Салықтық кезең, декларация тапсыру және салықтарды төлеу мерзімдері
1. Бөлшек салықтың арнаулы салық режимін қолдану үшін салықтық кезең күнтізбелік тоқсан болып табылады.
2. Бөлшек салықтың арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілер үшін декларациялар салық төлеушінің орналасқан жеріндегі салық органына есепті салықтық кезеңнен кейінгі екінші айдың 15-інен кешіктірілмей тапсырылады.
3. Бөлшек салықтың арнаулы салық режимін қолданатын салық төлеушілер үшін декларацияда көрсетілген салықтарды бюджетке төлеу есепті салықтық кезеңнен кейінгі екінші айдың 25-інен кешіктірілмей жүргізіледі.";
24) 702-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші және төртінші бөліктермен толықтырылсын:
"Шаруа немесе фермер қожалығында әртүрлі аумақтық аймақтарда орналасқан ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелері болған жағдайда, осы тармақтың мақсаттары үшін мұндай учаскелердің жиынтық алаңы осындай аумақтық аймақтар үшін белгіленген жер учаскесінің ең жоғары шекті алаңынан аспауға тиіс.
Бұл ретте әрбір аумақтық аймақта орналасқан ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерінің алаңы осындай аумақтық аймақтар үшін белгіленген жер учаскесінің шекті алаңының мөлшерінен аспауға тиіс.";

25) пункт 2 статьи 776-1 изложить в следующей редакции:
"2. Налоговыми агентами в целях настоящей главы признаются индивидуальные предприниматели и юридические лица, являющиеся субъектами микро- и малого предпринимательства, применяющие специальные налоговые режимы, предусмотренные параграфом 3 главы 77, главами 77-2 и 78 настоящего Кодекса, выплачивающие доход физическому лицу, за исключением физического лица – нерезидента, в виде заработной платы и выбравшие исполнение обязательств по исчислению, удержанию и перечислению индивидуального подоходного налога с таких доходов в составе единого платежа.";

25) 776-1-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Микро- және шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын, осы Кодекстің 77-тарауының 3-параграфында, 77-2 және 78-тарауларында көзделген арнаулы салық режимдерін қолданатын, бейрезидент-жеке тұлғаны қоспағанда, жеке тұлғаға жалақы түрінде кіріс төлейтін және бірыңғай төлем құрамында осындай кірістерден жеке табыс салығын есептеу, ұстап қалу және аудару жөніндегі міндеттемелерді орындауды таңдаған дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар осы тараудың мақсаттары үшін салық агенттері деп танылады.";

26) статью 776-2 изложить в следующей редакции:
"Статья 776-2. Объект обложения единым платежом
"Объектом обложения единым платежом является доход работника, за исключением работника-нерезидента, предусмотренный статьей 322 настоящего Кодекса, начисленный работодателем, являющимся субъектом микро- и малого предпринимательства, применяющим специальные налоговые режимы, предусмотренные параграфом 3 главы 77, главами 77-2 и 78 настоящего Кодекса.";

26) 776-2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"776-2-бап. Бірыңғай төлемді салық салу объектісі
Бейрезидент-жұмыскерді қоспағанда, осы Кодекстің 322-бабында көзделген, микро- және шағын кәсіпкерлік субъектісі болып табылатын, осы Кодекстің 77-тарауының 3-параграфында, 77-2 және 78-тарауларында көзделген арнаулы салық режимдерін қолданатын жұмыс беруші есепке жазған жұмыскердің табысы бірыңғай төлемді салық салу объектісі болып табылады.";

27) пункт 6 статьи 776-4 изложить в следующей редакции:
"6. Уплата, перечисление единого платежа, пени по единому платежу и распределение их в виде индивидуального подоходного налога и социальных платежей (за исключением обязательных профессиональных пенсионных взносов), пени, а также их возврат осуществляются в порядке, определяемом уполномоченным государственным органом в области социального обеспечения по согласованию с Национальным Банком Республики Казахстан, уполномоченным органом, а также уполномоченными государственными органами по государственному планированию, в области здравоохранения и области цифрового развития.".

27) 776-4-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Бірыңғай төлемді, бірыңғай төлем бойынша өсімпұлды төлеу, аудару және оларды жеке табыс салығы және әлеуметтік төлемдер (міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын қоспағанда), өсімпұл түрінде бөлу, сондай-ақ оларды қайтару Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен, уәкілетті органмен келісу бойынша әлеуметтік қамсыздандыру саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган, сондай-ақ мемлекеттік жоспарлау, денсаулық сақтау саласындағы және цифрлық даму саласындағы уәкілетті мемлекеттік органдар айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.".

2. В Закон Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)":
1) дополнить статьей 7-1 следующего содержания:
"Статья 7-1. Несмотря на положения частей первой и второй пункта 2 статьи 82 Налогового кодекса, установить, что в период с 1 января 2023 года до 1 мая 2023 года не возникает обязательство по подаче налогового заявления о регистрационном учете по налогу на добавленную стоимость у налогоплательщиков, представивших для перехода на специальный налоговый режим розничного налога уведомление о применяемом режиме налогообложения в связи с осуществлением исключительно одного или нескольких из следующих видов деятельности в сфере общественного питания:
№ п/п
ОКЭД
Виды деятельности
1.

2. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексін (Салық кодексі) қолданысқа енгізу туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) мынадай мазмұндағы 7-1-баппен толықтырылсын:
"7-1-бап. Салық кодексінің 82-бабы 2-тармағының бірінші және екінші бөліктерінің ережелеріне қарамастан, 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап 2023 жылғы 1 мамырға дейінгі кезеңде бөлшек салықтың арнаулы салық режиміне көшу үшін қоғамдық тамақтандыру саласындағы қызметтің мынадай түрлерінің тек қана біреуін немесе бірнешеуін жүзеге асыруға байланысты қолданылатын салық салу режимі туралы хабарлама ұсынған салық төлеушілерде қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебі туралы салықтық өтініш беру жөнінде міндеттеме туындамайды деп белгіленсін:
№ р/с
ОҚЖС
Қызмет түрлері
1.

55.10.1*
Предоставление услуг гостиницами с ресторанами, за исключением гостиниц, находящихся на придорожной полосе
2.
55.10.3*
Предоставление гостиничных услуг с ресторанами для официальных мероприятий
3.
56.10.1
Деятельность ресторанов и предоставление услуг по доставке продуктов питания, за исключением деятельности объектов, находящихся на придорожной полосе
4.
56.10.2
Деятельность ресторанов и предоставление услуг по доставке продуктов питания объектами, находящимися на придорожной полосе
5.

55.10.1*
Жол бойындағы белдеулерде орналасқан қонақүйлерді қоспағанда, мейрамханалары бар қонақүйлердің қызметтер көрсетуі
2.
55.10.3*
Ресми іс-шараларға арналған мейрамханалары бар қонақүй қызметтерін көрсету
3.
56.10.1
Жол бойындағы белдеулерде орналасқан объектілердің қызметін қоспағанда, мейрамханалардың кызметі және тамақ өнімдерін жеткізу бойынша көрсетілетін қызметтер
4.
56.10.2
Мейрамханалардың қызметі және жол бойындағы белдеулерде орналасқан объектілердің тамақ өнімдерін жеткізу бойынша қызметтер көрсетуі
5.

56.21.0
Доставка готовой пищи на заказ и прочая деятельность по обеспечению питанием
6.
56.29.1
Прочие виды организации питания вне населенных пунктов
7.
56.29.2
Прочие виды организации питания в пассажирских поездах
8.
56.29.9
Прочая деятельность по обеспечению питанием, не включенная в другие группировки
*за исключением предоставления услуг гостиницами (гостиничных услуг).";
2) дополнить статьей 7-2 следующего содержания:

56.21.0
Тапсырыспен дайын тамақ жеткізу және тамақтандырумен қамтамасыз ету бойынша өзге қызмет
6.
56.29.1
Елді мекендерден тыс жерде тамақтануды ұйымдастырудың өзге түрлері
7.
56.29.2
Жолаушылар пойыздарында тамақтандыруды ұйымдастырудың өзге түрлері
8.
56.29.9
Басқа топтамаларға енгізілмеген, тамақтануды қамтамасыз ету жөніндегі өзге қызмет
* қонақүйлердің қызметтер (қонақүй қызметтерін) көрсетуін қоспағанда.";
2) мынадай мазмұндағы 7-2-баппен толықтырылсын:

"Статья 7-2. Несмотря на положения части третьей пункта 1 статьи 85 Налогового кодекса, установить, что в период с 1 января 2023 года до 1 мая 2023 года налогоплательщики, применяющие положения части второй пункта 8-1 статьи 679 Налогового кодекса, налоговое заявление о регистрационном учете по налогу на добавленную стоимость представляют в день подачи уведомления о применяемом режиме налогообложения, указанного в статье 57-16 настоящего Закона.";
3) в подпункте 2) статьи 33:
абзац сорок первый изложить в следующей редакции:
"11) суммы пенсионных накоплений вкладчиков единого накопительного пенсионного фонда и добровольных накопительных пенсионных фондов, направленные в страховые организации по страхованию жизни, для оплаты страховых премий по заключенному договору накопительного страхования (пенсионного аннуитета), сумма денег, подлежащая возврату в единый накопительный пенсионный фонд по договору пенсионного аннуитета, а также выкупные суммы по договорам пенсионного аннуитета, направленные в страховые организации в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;";
дополнить абзацем сто пятьдесят первым следующего содержания:
"51) списание обязательств должника, в отношении которого применена процедура банкротства или восстановления платежеспособности в соответствии с Законом Республики Казахстан "О восстановлении платежеспособности и банкротстве граждан Республики Казахстан".";
4) дополнить статьей 57-15 следующего содержания:
"Статья 57-15. Приостановить с 1 января 2023 года до 1 мая 2023 года действие подпункта 3) пункта 8 статьи 679 Налогового кодекса, установив, что в период приостановления данный подпункт действует в следующей редакции:
"3) в остальных случаях – 1 число месяца, следующего за месяцем, в котором представлено уведомление о применяемом режиме налогообложения, если иное не установлено пунктом 8-1 настоящей статьи.".";
5) дополнить статьей 57-16 следующего содержания:
"Статья 57-16. Дополнить на период с 1 января 2023 года до 1 мая 2023 года статью 679 Налогового кодекса пунктом 8-1 следующего содержания:
"8-1. Налогоплательщики, не являющиеся плательщиками налога на добавленную стоимость и представившие уведомление о применяемом режиме налогообложения в срок до 1 мая 2023 года, вправе применить специальный налоговый режим розничного налога с 1 января 2023 года.
Налогоплательщики, являющиеся плательщиками налога на добавленную стоимость и представившие уведомление о применяемом режиме налогообложения в срок до 1 мая 2023 года, вправе применить специальный налоговый режим розничного налога с даты подачи уведомления о применяемом режиме налогообложения.".";

"7-2-бап. Салық кодексінің 85-бабы 1-тармағының үшінші бөлігінің ережелеріне қарамастан, Салық кодексінің 679-бабының 8-1-тармағы екінші бөлігінің ережелерін қолданатын салық төлеушілер 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап 2023 жылғы 1 мамырға дейінгі кезеңде қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебі туралы салықтық өтінішті осы Заңның 57-16-бабында көрсетілген қолданылатын салық салу режимі туралы хабарлама берілген күні ұсынады деп белгіленсін.";
3) 33-баптың 2) тармақшасында:
қырық бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"11) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртiппен бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары салымшыларының өмiрдi сақтандыру жөніндегі сақтандыру ұйымдарына жасалған жинақтаушы сақтандыру (зейнетақы аннуитеті) шарты бойынша сақтандыру сыйлықақыларын төлеу үшiн жiберген зейнетақы жинақтарының сомалары, зейнетақы аннуитеті шарты бойынша бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына қайтарылуға жататын ақша сомасы, сондай-ақ сақтандыру ұйымдарына жіберілген зейнетақы аннуитеті шарттары бойынша өтеу сомалары;";
мынадай мазмұндағы бір жүз елу бірінші абзацпен толықтырылсын:
"51) "Қазақстан Республикасы азаматтарының төлем қабілеттілігін қалпына келтіру және банкроттығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес банкроттық немесе төлем қабілеттілігін қалпына келтіру рәсімі қолданылған борышкердің міндеттемелерін есептен шығару.";
4) мынадай мазмұндағы 57-15-баппен толықтырылсын:
"57-15-бап. Салық кодексінің 679-бабы 8-тармағының 3) тармақшасының қолданысы 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап 2023 жылғы 1 мамырға дейін тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы тармақша мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"3) қалған жағдайларда – егер осы баптың 8-1-тармағында өзгеше белгіленбесе, қолданылатын салық салу режимі туралы хабарлама ұсынылған айдан кейінгі айдың 1-і күні.".";
5) мынадай мазмұндағы 57-16-баппен толықтырылсын:
"57-16-бап. Салық кодексінің 679-бабы 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап 2023 жылғы 1 мамырға дейінгі кезеңге мынадай мазмұндағы 8-1-тармақпен толықтырылсын:
"8-1. Қосылған құн салығын төлеушілер болып табылмайтын және 2023 жылғы 1 мамырға дейінгі мерзімде қолданылатын салық салу режимі туралы хабарлама ұсынған салық төлеушілер 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап бөлшек салықтың арнаулы салық режимін қолдануға құқылы.
Қосылған құн салығын төлеушілер болып табылатын және 2023 жылғы 1 мамырға дейінгі мерзімде қолданылатын салық салу режимі туралы хабарлама ұсынған салық төлеушілер қолданылатын салық салу режимі туралы хабарлама берілген күннен бастап бөлшек салықтың арнаулы салық режимін қолдануға құқылы.".";

6) дополнить статьей 57-17 следующего содержания:
"Статья 57-17. Приостановить с 1 января 2023 года до 1 января 2024 года действие абзаца третьего пункта 5 статьи 696-3 Налогового кодекса, установив, что в период приостановления данный абзац действует в следующей редакции:
"Такое решение о понижении размера ставки принимается местным представительным органом не позднее 1 июля текущего года, вводится в действие с 1 января года его принятия и подлежит официальному опубликованию.".".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) подпунктов 5), 6), 8), абзацев четвертого и пятого подпункта 9), подпункта 10), абзацев восьмого и девятого подпункта 18), подпунктов 23), 24), 25), 26) и 27) пункта 1 и пункта 2 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2023 года;
2) подпунктов 1), 2), 3), 7), 11), абзацев третьего – седьмого, десятого и одиннадцатого подпункта 18) пункта 1 статьи 1, которые вводятся в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования;
3) абзацев четвертого и пятого подпункта 4), абзацев второго и третьего подпункта 9), подпунктов 12), 13), 14), 15), 16), 17), 19), 20) и 21) пункта 1 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2024 года.
Президент Республики Казахстан К. ТОКАЕВ

6) мынадай мазмұндағы 57-17-баппен толықтырылсын:
"57-17-бап. Салық кодексінің 696-3-бабының 5-тармағы үшінші абзацының қолданысы 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап 2024 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын, тоқтатыла тұру кезеңінде осы абзац мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"Мөлшерлеме мөлшерін төмендету туралы мұндай шешімді жергілікті өкілді орган ағымдағы жылдың 1 шілдесінен кешіктірмей қабылдайды, ол қабылданған жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.".".
2-бап. Осы Заң:
1) 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағының 5), 6), 8) тармақшаларын, 9) тармақшасының төртінші және бесінші абзацтарын, 18) тармақшасының сегізінші және тоғызыншы абзацтарын, 23), 24), 25), 26) және 27) тармақшаларын және 2-тармағын;
2) алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағының 1), 2), 3), 7), 11) тармақшаларын, 18) тармақшасының үшінші – жетінші, оныншы және он бірінші абзацтарын;
3) 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 1-тармағы 4) тармақшасының төртінші және бесінші абзацтарын, 9) тармақшасының екінші және үшінші абзацтарын, 12), 13), 14), 15), 16), 17), 19), 20) және 21) тармақшаларын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ