"2024 – 2026 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2024 жылғы 13 желтоқсандағы № 143-VIII ҚРЗ
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы Заң 01.01.2024 ж. бастап қолданысқа енгiзiледi.
1-бап. "2024 – 2026 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" 2023 жылғы 5 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) 1 және 8-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"1-бап. 2024 – 2026 жылдарға арналған республикалық бюджет тиісінше осы Заңға 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2024 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кiрiстер – 20 194 797 994 мың теңге, оның iшiнде:
салықтық түсiмдер бойынша – 12 674 497 409 мың теңге;
салықтық емес түсiмдер бойынша – 1 443 392 658 мың теңге;
негiзгi капиталды сатудан түсетiн түсiмдер бойынша – 6 130 221 мың теңге;
трансферттер түсiмдерi бойынша – 6 070 777 706 мың теңге;
2) шығындар – 23 478 302 653 мың теңге;
3) таза бюджеттiк кредиттеу – 337 477 575 мың теңге, оның iшiнде:
бюджеттiк кредиттер – 591 804 497 мың теңге;
бюджеттiк кредиттердi өтеу – 254 326 922 мың теңге;
4) қаржы активтерiмен жасалатын операциялар бойынша
сальдо – 49 929 694 мың теңге, оның iшiнде:
қаржы активтерiн сатып алу – 49 929 694 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы – -3 670 911 928 мың теңге немесе елдiң жалпы iшкi өнiмінің 2,7 пайызы;
6) бюджеттің мұнайға қатысты емес тапшылығы – -10 638 834 829 мың теңге немесе елдiң жалпы iшкi өнiмінің 7,9 пайызы;
7) бюджет тапшылығын қаржыландыру – 3 670 911 928 мың теңге.";
"8-бап. 2024 жылға арналған республикалық бюджетте Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан нысаналы трансферт Қазақстан Республикасының Президенті айқындаған мақсаттарға 3 600 000 000 мың теңге сомасында көзделсін.";
2) 14-баптың бірінші бөлігінде:
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету орталықтарының медицина қызметкерлерінің жалақысын көтеруге;";
10) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 11-1), 11-2) және 16-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"11-1) жергілікті атқарушы органдардың денсаулық сақтау саласындағы ұйымдары жұмыскерлерінің жалақысын көтеруге;
11-2) жергілікті атқарушы органдардың денсаулық сақтау саласындағы ұйымдары медицина қызметкерлерінің кәсіптік жауапкершілігін сақтандыру сыйлықақыларына (жарналарына);";
"16-1) мемлекеттік дене шынықтыру және спорт ұйымдарының медицина қызметкерлерінің еңбегіне төленетін ақыны ұлғайтуға;";
3) 19 және 22-баптар мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2024 – 2026 годы"
Закон Республики Казахстан от 13 декабря 2024 года № 143-VIII ЗРК
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2024.
Статья 1. Внести в Закон Республики Казахстан от 5 декабря 2023 года "О республиканском бюджете на 2024 – 2026 годы" следующие изменения и дополнения:
1) статьи 1 и 8 изложить в следующей редакции:
"Статья 1. Утвердить республиканский бюджет на 2024 – 2026 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему Закону соответственно, в том числе на 2024 год в следующих объемах:
1) доходы – 20 194 797 994 тысяч тенге, в том числе по:
налоговым поступлениям – 12 674 497 409 тысяч тенге;
неналоговым поступлениям – 1 443 392 658 тысяч тенге;
поступлениям от продажи основного капитала – 6 130 221 тысячи тенге;
поступлениям трансфертов – 6 070 777 706 тысяч тенге;
2) затраты – 23 478 302 653 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 337 477 575 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 591 804 497 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 254 326 922 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 49 929 694 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 49 929 694 тысяч тенге;
5) дефицит бюджета – -3 670 911 928 тысяч тенге, или 2,7 процента к валовому внутреннему продукту страны;
6) ненефтяной дефицит бюджета – -10 638 834 829 тысяч тенге, или 7,9 процента к валовому внутреннему продукту страны;
7) финансирование дефицита бюджета – 3 670 911 928 тысяч тенге.";
"Статья 8. Предусмотреть в республиканском бюджете на 2024 год целевой трансферт из Национального фонда Республики Казахстан в сумме 3 600 000 000 тысяч тенге на цели, определенные Президентом Республики Казахстан.";
2) в части первой статьи 14:
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) повышение заработной платы медицинских работников центров оказания специальных социальных услуг;";
подпункт 10) исключить;
дополнить подпунктами 11-1), 11-2) и 16-1) следующего содержания:
"11-1) повышение заработной платы работников организаций в области здравоохранения местных исполнительных органов;
11-2) страховые премии (взносы) профессиональной ответственности медицинских работников организаций в области здравоохранения местных исполнительных органов;";
"16-1) увеличение оплаты труда медицинским работникам государственных организаций физической культуры и спорта;";
3) статьи 19 и 22 изложить в следующей редакции:

"19-бап. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2024 жылға арналған резервi 567 301 402 мың теңге сомасында бекiтiлсiн.";
"22-бап. Қазақстан Республикасының мемлекеттік кепiлдiктерiн беру лимитi 2024 жылы 1 300 000 000 мың теңге мөлшерiнде белгiленсiн.";
4) көрсетілген Заңға 1, 4 және 7-қосымшалар осы Заңға 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын.
2-бап. Осы Заң 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ
"2024 – 2026 жылдарға арналған
республикалық бюджет туралы"
Қазақстан Республикасының
Заңына өзгерістер мен толықтырулар
енгізу туралы"
2024 жылғы 13 желтоқсандағы
Қазақстан Республикасының
№ 143-VIII ҚРЗ Заңына
1-ҚОСЫМША

"Статья 19. Утвердить резерв Правительства Республики Казахстан на 2024 год в сумме 567 301 402 тысяч тенге.";
"Статья 22.  Установить лимит предоставления государственных гарантий Республики Казахстан в 2024 году в размере 1 300 000 000 тысяч тенге.";
4) приложения 1, 4 и 7 к указанному Закону изложить в редакции согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему Закону.
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2024 года.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к Закону Республики Казахстан
"О внесении изменений и
дополнений в Закон
Республики Казахстан
"О республиканском бюджете
на 2024 – 2026 годы"
от 13 декабря 2024 года
№ 143-VIII ЗРК
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к Закону Республики Казахстан
"О республиканском бюджете

8 558 565
001
Экология және табиғи ресурстар саласындағы қызметті үйлестіру жөніндегі көрсетілетін қызметтер
8 558 565
211
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі
6 641 333
001
Ішкі жəне сыртқы сауда саясаты, халықаралық экономикалық интеграция, тұтынушылардың құқықтарын қорғау, техникалық реттеу, стандарттау жəне өлшем бірлігін қамтамасыз ету, шикізаттық емес экспортты дамыту жəне ілгерілету саласында мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру
6 641 333
Функционалдық топ
Атауы
Cомасы,
мың теңге
Әкімші
Бағдарлама
217
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi
186 244 633
001
Бюджеттік жоспарлауды, мемлекеттік бюджетті атқаруды және оның атқарылуын бақылауды қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтер
126 751 866
002
Халықаралық қаржы ұйымдары қаржыландыратын инвестициялық жобалардың аудитiн жүзеге асыру
13 756
067
Саяси партияларды қаржыландыру
15 227 883
094
Мемлекеттік активтерді басқару
543 224
205
Шекарадағы өткізу пункттерін жаңғырту және техникалық толық жарақтандыру
43 707 904
223
Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
20 552 060
001
Цифрландыру, инновациялар, аэроғарыш және электрондық өнеркәсіп, ақпараттандыру және байланыс саласындағы ақпараттық қауіпсіздік (киберқауіпсіздік), топография-геодезия және картография саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру
20 552 060
227
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі
191 448 299
130
Ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет субъектілерін базалық қаржыландыру
9 969 918
217
Ғылымды дамыту
181 478 381
228
Қазақстан Республикасы Көлік министрлігі
10 968 807
001
Көлік және коммуникация саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру
10 968 807
229
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі
26 503 180
001
Өнеркәсіп, қорғаныс өнеркәсібі, геология, бірыңғай әскери-техникалық саясатты және әскери-техникалық ынтымақтастықты жүргізуге қатысу, қорғаныстық тапсырысты қалыптастыру, орналастыру және орындау саласындағы басшылық, индустриялық саясатты қалыптастыру, инфрақұрылымды және бәсекелестік нарықты, құрылыс, тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығын дамыту саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру
6 503 180
222
Тұрғын үй құрылыс жинақ салымдары бойынша сыйлықақылар төлеу
20 000 000
241
Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігі
6 493 956
001
Энергетика, атом энергиясы, мұнай-газ және мұнай-химия өнеркәсібі саласындағы қызметті үйлестіру жөніндегі көрсетілетін қызметтер
6 493 956
243
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі

8 558 565
001
Услуги по координации деятельности в сфере экологии и природных ресурсов
8 558 565
211
Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан
6 641 333
001
Формирование и реализация политики государства в сфере внутренней и внешней торговой политики, международной экономической интеграции, защиты прав потребителей, технического регулирования, стандартизации и обеспечения единства измерений, развития и продвижения несырьевого экспорта
6 641 333
217
Министерство финансов Республики Казахстан
186 244 633
Функциональная группа
Наименование
Сумма, тыс. тенге
Администратор
Программа
001
Услуги по обеспечению бюджетного планирования, исполнения и контроля за исполнением государственного бюджета
126 751 866
002
Осуществление аудита инвестиционных проектов, финансируемых международными финансовыми организациями
13 756
067
Финансирование политических партий
15 227 883
094
Управление государственными активами
543 224
205
Модернизация и техническое дооснащение пунктов пропуска на границе
43 707 904
223
Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
20 552 060
001
Формирование и реализация политики государства в сфере цифровизации, инноваций, аэрокосмической и электронной промышленности, информационной безопасности в сфере информатизации и связи (кибербезопасности), топографо-геодезии и картографии
20 552 060
227
Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан
191 448 299
130
Базовое финансирование субъектов научной и (или) научно-технической деятельности
9 969 918
217
Развитие науки
181 478 381
228
Министерство транспорта Республики Казахстан
10 968 807
001
Формирование и реализация политики государства в области транспорта и коммуникаций
10 968 807
229
Министерство промышленности и строительства Республики Казахстан
26 503 180
001
Формирование и реализация политики государства в сфере промышленности, оборонной промышленности, геологии, участие в проведении единой военно-технической политики и военно-технического сотрудничества, руководство в области формирования, размещения и выполнения оборонного заказа, формирования индустриальной политики, развития инфраструктуры и конкурентного рынка, строительства, жилищно-коммунального хозяйства
6 503 180
222
Выплата премий по вкладам в жилищные строительные сбережения
20 000 000
241
Министерство энергетики Республики Казахстан
6 493 956
001
Услуги по координации деятельности в сфере энергетики, атомной энергии, нефтегазовой и нефтехимической промышленности
6 493 956
243
Министерство национальной экономики Республики Казахстан

13 736 607
001
Инвестициялар тарту жөніндегі мемлекеттік саясатты қалыптастыру, экономикалық саясатты дамыту, табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін peттеу, өңірлік даму және кәсіпкерлікті дамыту саласындағы қызметті үйлестіру жөніндегі көрсетілетін қызметтер
10 505 451
006
Халықаралық ұйымдармен бірлесіп жүзеге асырылатын жобаларды зерттеулердің іске асырылуын қамтамасыз ету
1 015 922
057
Қазақстанның Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымымен ынтымақтастығы шеңберінде Қазақстанның Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымының бастамалары мен құралдарына қатысуы
147 042
073
Әріптестік туралы негіздемелік келісімдер шеңберінде халықаралық қаржы ұйымдарымен бірлесіп жүзеге асырылатын Қазақстан Республикасының орнықты дамуына және өсуіне жәрдемдесу жөніндегі жобалардың іске асырылуын қамтамасыз ету
1 747 178
Функционалдық топ
Атауы
Cомасы,
мың теңге
Әкімші
Бағдарлама
096
Қазақстан Республикасы мен Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымының арасындағы ынтымақтастық шеңберінде Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық жағдайына зерттеулер жүргізу
321 014
406
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасы
5 768 727
001
Қазақстан Республикасы Жоғары аудиторлық палатасының қызметін қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтер
5 022 862
007
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау жүйесін жетілдіру
745 865
608
Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк қызмет iстерi агенттiгi
5 328 854
001
Мемлекеттік қызмет саласындағы бірыңғай мемлекеттiк саясатты қалыптастыру және іске асыру
4 807 928
008
Мемлекеттік қызмет саласындағы өңірлік хабты институционалдық қолдау
253 000
012
Республиканың мемлекеттiк қызмет кадрларын тестілеу жөніндегі көрсетілетін қызметтер
267 926
625
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі
4 801 610
001
Қаржы нарығын реттеу және дамыту жөніндегі мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру
4 801 610
626
Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі
22 376 772
001
Реформаларды қалыптастыруға және тиімді іске асыруға жәрдемдесу жөніндегі көрсетілетін қызметтер, стратегиялық жоспарлау, мемлекеттік статистикалық қызмет салаларында мемлекеттік саясатты жүзеге асыру, мемлекеттік басқару жүйесі мен квазимемлекеттік секторды жетілдіруге қатысу
18 811 254
002
Статистикалық ақпаратты ұсынуды қамтамасыз ету
3 349 126
003
Халықаралық міндеттемелерді орындау және орнықты даму мақсаттарына қол жеткізу мақсатында Қазақстан Республикасындағы балалар мен әйелдердің жағдайын мониторингтеу үшін мультииндикаторлық кластерлік зерттеп-қарауды жүргізу

13 736 607
001
Услуги по формированию государственной политики по привлечению инвестиций, развитию экономической политики, регулированию деятельности субъектов естественных монополий, координации деятельности в области регионального развития и развития предпринимательства
10 505 451
006
Обеспечение реализации исследований проектов, осуществляемых совместно с международными организациями
1 015 922
057
Участие Казахстана в инициативах и инструментах Организации экономического сотрудничества и развития в рамках сотрудничества Казахстана с Организацией экономического сотрудничества и развития
147 042
073
Обеспечение реализации проектов по содействию устойчивому развитию и росту Республики Казахстан, осуществляемых совместно с международными финансовыми организациями в рамках рамочных соглашений о партнерстве
1 747 178
Функциональная группа
Наименование
Сумма, тыс. тенге
Администратор
Программа
096
Проведение исследования социально-экономического положения Республики Казахстан в рамках сотрудничества между Республикой Казахстан и Организацией экономического сотрудничества и развития
321 014
406
Высшая аудиторская палата Республики Казахстан
5 768 727
001
Услуги по обеспечению деятельности Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан
5 022 862
007
Совершенствование системы государственного аудита и финансового контроля
745 865
608
Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы
5 328 854
001
Формирование и реализация единой государственной политики в сфере государственной службы
4 807 928
008
Институциональная поддержка регионального хаба в сфере государственной службы
253 000
012
Услуги по тестированию кадров государственной службы республики
267 926
625
Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка
4 801 610
001
Формирование и реализация государственной политики по регулированию и развитию финансового рынка
4 801 610
626
Агентство по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан
22 376 772
001
Услуги по содействию в формировании и эффективной реализации реформ, осуществление государственной политики в сферах стратегического планирования, государственной статистической деятельности, участие в совершенствовании системы государственного управления и квазигосударственного сектора
18 811 254
002
Обеспечение предоставления статистической информации
3 349 126
003
Проведение мультииндикаторного кластерного обследования для мониторинга положения детей и женщин в Республике Казахстан в целях выполнения международных обязательств и достижения целей устойчивого развития

216 392
627
Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі
3 824 371
001
Бәсекелестікті қорғау және монополистік қызметті шектеу саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру жөніндегі уәкілетті органның қызметін қамтамасыз ету
3 824 371
628
Қазақстан Республикасы Қаржылық мониторинг агенттігі
16 910 663
001
Кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимылды, экономикалық және қаржылық құқық бұзушылықтарға қарсы күресті қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтер
16 910 663
637
Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының Аппараты
1 641 424
001
Республика аумағында Қазақстан Республикасы Конституциясының үстемдігін қамтамасыз ету
1 641 424
651
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі
5 954 383
002
Қоғамдық келісім саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру
5 954 383
652
Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігі
7 893 191
001
Су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы қызметті үйлестіру жөніндегі көрсетілетін қызметтер
7 893 191
690
Қазақстан Республикасы Орталық сайлау комиссиясы
11 989 972
001
Сайлау өткізуді ұйымдастыру
1 233 326
Функционалдық топ
Атауы
Cомасы,
мың теңге
Әкімші
Бағдарлама
002
Сайлау өткізу
8 871 806
004
Облыстық бюджеттерге аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) әкімдерін сайлауды қамтамасыз етуге және өткізуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер
1 884 840
693
Материалдық-техникалық қамтамасыз ету басқармасы
27 425 016
001
Қазақстан Республикасы Парламентінің қызметін қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтер
27 425 016
694
Қазақстан Республикасы Президентiнiң Іс Басқармасы
78 286 556
001
Қазақстан Республикасы Президенті Іс Басқармасының мемлекеттік функциялары мен өкілеттіктерін жүзеге асыруды қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтер
73 811 206
009
Қазақстан Республикасы Президенттік орталығының қызметін қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтер
1 389 835
055
Мемлекеттік органдар үшін автомашиналар паркін жаңарту
3 085 515
2
Қорғаныс
1 163 373 252
202
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлiгi
207 544 936
001
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы мемлекеттік саясатты айқындау және оның іске асырылуын ұйымдастыру, мемлекеттік материалдық резервті қалыптастыру және іске асыру жөніндегі көрсетілетін қызметтер
26 198 377
002
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою саласындағы қызметті ұйымдастыру
118 641 602
006
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардан қорғау объектілерін салу және реконструкциялау

216 392
627
Агентство по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан
3 824 371
001
Обеспечение деятельности уполномоченного органа по формированию государственной политики в области защиты конкуренции и ограничения монополистической деятельности
3 824 371
628
Агентство Республики Казахстан по финансовому мониторингу
16 910 663
001
Услуги по обеспечению противодействия легализации (отмыванию) доходов и финансированию терроризма, борьбы с экономическими и финансовыми правонарушениями
16 910 663
637
Аппарат Конституционного Суда Республики Казахстан
1 641 424
001
Обеспечение верховенства Конституции Республики Казахстан на территории Республики
1 641 424
651
Министерство культуры и информации Республики Казахстан
5 954 383
002
Реализация государственной политики в сфере общественного согласия
5 954 383
652
Министерство водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан
7 893 191
001
Услуги по координации деятельности в сфере использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения
7 893 191
690
Центральная избирательная комиссия Республики Казахстан
11 989 972
001
Организация проведения выборов
1 233 326
002
Проведение выборов
8 871 806
Функциональная группа
Наименование
Сумма, тыс. тенге
Администратор
Программа
004
Целевые текущие трансферты областным бюджетам на обеспечение и проведение выборов акимов районов (городов областного значения)
1 884 840
693
Управление материально-технического обеспечения
27 425 016
001
Услуги по обеспечению деятельности Парламента Республики Казахстан
27 425 016
694
Управление Делами Президента Республики Казахстан
78 286 556
001
Услуги по обеспечению осуществления государственных функций и полномочий Управления Делами Президента Республики Казахстан
73 811 206
009
Услуги по обеспечению деятельности Президентского центра Республики Казахстан
1 389 835
055
Обновление парка автомашин для государственных органов
3 085 515
2
Оборона
1 163 373 252
202
Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
207 544 936
001
Услуги по определению и организации реализации государственной политики в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, промышленной безопасности, формированию и реализации государственного материального резерва
26 198 377
002
Организация деятельности в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера
118 641 602
006
Строительство и реконструкция объектов защиты от чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера