О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам особого статуса города Туркестана и культурных центров за рубежом
Закон Республики Казахстан от 3 марта 2025 года № 166-VIII ЗРК
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Земельный кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 года:
1) пункт 3 статьи 14-1 дополнить подпунктом 21) следующего содержания:
"21) заключение договоров временного безвозмездного землепользования на период строительства государственных социальных объектов (государственных общеобразовательных школ и дошкольных организаций, больниц и поликлиник) на земельных участках, безвозмездно предоставленных в соответствии с настоящим Кодексом и Законом Республики Казахстан "Об особом статусе города Туркестана".";
2) статью 18 дополнить подпунктом 8-7) следующего содержания:
"8-7) предоставление изъятых для государственных нужд земельных участков негосударственным землепользователям во временное безвозмездное землепользование для строительства государственных социальных объектов (государственных общеобразовательных школ и дошкольных организаций, больниц и поликлиник) с дальнейшей их безвозмездной передачей, в том числе земельных участков, без изменения идентификационных характеристик в коммунальную собственность местного исполнительного органа в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об особом статусе города Туркестана";";
3) в части второй пункта 3 статьи 32 слова "Законом Республики Казахстан "Об особом статусе города Алматы" заменить словами "законами Республики Казахстан "Об особом статусе города Алматы" и "Об особом статусе города Туркестана";
4) в абзаце шестом пункта 1 статьи 36 слова "настоящего Кодекса и Закона Республики Казахстан "Об особом статусе города Алматы" заменить словами "и подпунктом 8-7) статьи 18 настоящего Кодекса, законами Республики Казахстан "Об особом статусе города Алматы" и "Об особом статусе города Туркестана";
5) в подпункте 5) пункта 2 статьи 84 слова "и Законом Республики Казахстан "Об особом статусе города Алматы" заменить словами ", законами Республики Казахстан "Об особом статусе города Алматы" и "Об особом статусе города Туркестана".
2. В Закон Республики Казахстан от 13 июня 2001 года "О туристской деятельности в Республике Казахстан":
1) в подпункте 13) статьи 1 слова ", и другие услуги, предусмотренные договором на туристское обслуживание, оказываемые в зависимости от целей поездки" заменить словами "), и другие услуги, предусмотренные договором на туристское обслуживание, оказываемые в зависимости от целей поездки, а также услуги, направленные на обеспечение равного (безбарьерного) доступа к инфраструктуре туризма для всех туристов, включая лиц с инвалидностью и маломобильные группы населения (инклюзивный туризм)";

Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Түркістан қаласының ерекше мәртебесі және шет елдегі мәдениет орталықтары мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 2025 жылғы 3 наурыздағы № 166-VIII ҚРЗ
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2023 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер кодексіне:
1) 14-1-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы 21) тармақшамен толықтырылсын:
"21) осы Кодекске және "Түркістан қаласының ерекше мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес өтеусіз берілген жер учаскелерінде мемлекеттік әлеуметтік объектілер (мемлекеттік жалпы білім беретін мектептер мен мектепке дейінгі ұйымдар, ауруханалар мен емханалар) салу кезеңіне уақытша өтеусіз жер пайдалану шарттарын жасасу жатады.";
2) 18-бап мынадай мазмұндағы 8-7) тармақшамен толықтырылсын:
"8-7) мемлекет мұқтажы үшін алып қойылған жер учаскелерін мемлекеттік әлеуметтік объектілер (мемлекеттік жалпы білім беретін мектептер мен мектепке дейінгі ұйымдар, ауруханалар мен емханалар) салу үшін оларды, оның ішінде жер учаскелерін сәйкестендіру сипаттамаларын өзгертпей, "Түркістан қаласының ерекше мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жергілікті атқарушы органның коммуналдық меншігіне одан әрі өтеусіз бере отырып, мемлекеттік емес жер пайдаланушыларға уақытша өтеусіз жер пайдалануға беру;";
3) 32-баптың 3-тармағының екінші бөлігіндегі "Қазақстан Республикасының Заңына", "негізгі шарт" деген сөздер тиісінше "және "Түркістан қаласының ерекше мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына", "негізгі талап" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 36-баптың 1-тармағының алтыншы абзацындағы "Алматы қаласының ерекше мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына" деген сөздер "18-бабының 8-7) тармақшасына, "Алматы қаласының ерекше мәртебесі туралы" және "Түркістан қаласының ерекше мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) 84-баптың 2-тармағының 5) тармақшасындағы "Кодекс пен "Алматы қаласының ерекше мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына" деген сөздер "Кодекске, "Алматы қаласының ерекше мәртебесі туралы" және "Түркістан қаласының ерекше мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. "Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы" 2001 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-баптың 13) тармақшасындағы "сапар мақсатына қарай көрсетілетін, туристік қызмет көрсету шартында көзделген басқа да көрсетілетін қызметтер)" деген сөздер "туристік қызмет көрсету шартында көзделген, сапар мақсатына қарай көрсетілетін басқа да қызметтер, сондай-ақ мүгедектігі бар адамдар мен халықтың жүріп-тұруы шектеулі топтарын (инклюзивті туризмді) қоса алғанда, барлық туристер үшін туризм инфрақұрылымына тең (кедергісіз) қолжетімділікті қамтамасыз етуге бағытталған көрсетілетін қызметтер" деген сөздермен ауыстырылсын;

2) подпункт 4) пункта 1 статьи 9 дополнить словами ", в том числе направленной на обеспечение равного (безбарьерного) доступа к инфраструктуре туризма для всех туристов, включая лиц с инвалидностью и маломобильные группы населения (инклюзивный туризм)";
3) в статье 11:
подпункт 20-4) дополнить словами ", за исключением правил предоставления туристских услуг по перевозке туристов, утверждаемых местными представительными органами, в соответствии с законами Республики Казахстан";
подпункт 20-17) после слова "столицы" дополнить словами ", города областного значения с особым статусом в соответствии с Законом Республики Казахстан";
4) в пункте 1 статьи 12:
подпункт 8) дополнить словами ", за исключением территории города областного значения с особым статусом, в соответствии с Законом Республики Казахстан";
подпункт 10) дополнить словами ", за исключением субъектов, осуществляющих деятельность на территории города областного значения с особым статусом, в соответствии с Законом Республики Казахстан";
подпункт 11) дополнить словами ", за исключением предпринимательства, осуществляемого на территории города областного значения с особым статусом, в соответствии с Законом Республики Казахстан";
подпункт 13-2) дополнить словами ", за исключением гида, осуществляющего деятельность на территории города областного значения с особым статусом, в соответствии с Законом Республики Казахстан";
подпункт 13-5) дополнить словами ", за исключением территории города областного значения с особым статусом, в соответствии с Законом Республики Казахстан";
подпункт 13-8) дополнить словами ", за исключением субъектов предпринимательства, осуществляющих деятельность на территории города областного значения с особым статусом, в соответствии с Законом Республики Казахстан";
подпункт 13-9) дополнить словами ", за исключением перечня санитарно-гигиенических узлов города областного значения с особым статусом, в соответствии с Законом Республики Казахстан";
подпункт 13-11) дополнить словами ", за исключением объектов придорожного сервиса, находящихся на территории города областного значения с особым статусом, в соответствии с Законом Республики Казахстан";
подпункт 13-12) дополнить словами ", за исключением санитарно-гигиенических узлов, находящихся на территории города областного значения с особым статусом, в соответствии с Законом Республики Казахстан";
подпункт 13-13) дополнить словами ", за исключением автомобильных транспортных средств, приобретаемых субъектами предпринимательства, осуществляющими туристскую деятельность на территории города областного значения с особым статусом, в соответствии с Законом Республики Казахстан".

2) 9-баптың 1-тармағының 4) тармақшасы "қамтамасыз ететiн" деген сөздерден кейін ", оның ішінде мүгедектігі бар адамдар мен халықтың жүріп-тұруы шектеулі топтарын (инклюзивті туризмді) қоса алғанда, барлық туристер үшін туризм инфрақұрылымына тең (кедергісіз) қолжетімділікті қамтамасыз етуге бағытталған" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 11-бапта:
20-4) тармақшадағы "туристік" деген сөз "Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жергілікті өкілді органдар бекітетін туристерді тасымалдау жөніндегі туристік қызметтер көрсету қағидаларын қоспағанда, туристік" деген сөздермен ауыстырылсын;
20-17) тармақшадағы "астананың" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ерекше мәртебеге ие облыстық маңызы бар қаланың" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 12-баптың 1-тармағында:
8) тармақшадағы "тиісті" деген сөз "Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ерекше мәртебеге ие облыстық маңызы бар қаланың аумағын қоспағанда, тиісті" деген сөздермен ауыстырылсын;
10) тармақшадағы "туристік" деген сөз "Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ерекше мәртебеге ие облыстық маңызы бар қаланың аумағында қызметін жүзеге асыратын субъектілерді қоспағанда, туристік" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) тармақшадағы "халықты" деген сөз "Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ерекше мәртебеге ие облыстық маңызы бар қаланың аумағында жүзеге асырылатын кәсіпкерлікті қоспағанда, халықты" деген сөздермен ауыстырылсын;
13-2) тармақшадағы "гидті" деген сөз "Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ерекше мәртебеге ие облыстық маңызы бар қаланың аумағында қызметін жүзеге асыратын гидті қоспағанда, гидті" деген сөздермен ауыстырылсын;
13-5) тармақшадағы "тиісті" деген сөз "Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ерекше мәртебеге ие облыстық маңызы бар қаланың аумағын қоспағанда, тиісті" деген сөздермен ауыстырылсын;
13-8) тармақшадағы "туристік", "кезінде" деген сөздер тиісінше "Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ерекше мәртебеге ие облыстық маңызы бар қаланың аумағында қызметін жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілерін қоспағанда, туристік", "кезіндегі" деген сөздермен ауыстырылсын;
13-9) тармақшадағы "уәкілетті" деген сөз "Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ерекше мәртебеге ие облыстық маңызы бар қаланың санитариялық-гигиеналық тораптарының тізбесін қоспағанда, уәкілетті" деген сөздермен ауыстырылсын;
13-11) тармақшадағы "кәсіпкерлік" деген сөз "Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ерекше мәртебеге ие облыстық маңызы бар қаланың аумағындағы жол бойындағы сервис объектілерін қоспағанда, кәсіпкерлік" деген сөздермен ауыстырылсын;
13-12) тармақшадағы "кәсіпкерлік" деген сөз "Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ерекше мәртебеге ие облыстық маңызы бар қаланың аумағындағы санитариялық-гигиеналық тораптарды қоспағанда, кәсіпкерлік" деген сөздермен ауыстырылсын;
13-13) тармақшадағы "туристік қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілеріне сыйымдылығы жүргiзушiнiң орнын қоспағанда," деген сөздер "Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ерекше мәртебеге ие облыстық маңызы бар қаланың аумағында туристік қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілері сатып алатын автомобиль көлігі құралдарын қоспағанда, туристік қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлік субъектілеріне сыйымдылығы жүргiзушiнiң орнын есепке алмағанда" деген сөздермен ауыстырылсын.

3. В Закон Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан":
1) в подпункте 23-29) статьи 20 слова "и столицы" заменить словами ", столицы и города областного значения с особым статусом в соответствии с Законом Республики Казахстан";
2) пункт 1-1 статьи 22 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) утверждение согласованных с уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства правил формирования архитектурного облика и градостроительного планирования города областного значения с особым статусом в соответствии с Законом Республики Казахстан.";
3) пункт 2 статьи 25 дополнить подпунктом 11-3) следующего содержания:
"11-3) разработка и внесение на согласование в уполномоченный орган по делам архитектуры, градостроительства и строительства правил формирования архитектурного облика и градостроительного планирования города областного значения с особым статусом в соответствии с Законом Республики Казахстан;".
4.  В Закон Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года "О культуре":
1) статью 1 дополнить подпунктом 2-7) следующего содержания:
"2-7) культурные центры Республики Казахстан за рубежом –организации, осуществляющие взаимодействие по вопросам развития и распространения культурных ценностей Республики Казахстан, используя образовательный, научный и культурный потенциал;";
2) статью 6 дополнить подпунктом 1-4) следующего содержания:
"1-4) утверждает правила финансирования культурных центров Республики Казахстан за рубежом;";
3) пункт 5 статьи 19 дополнить абзацем тринадцатым следующего содержания:
"культурные центры Республики Казахстан за рубежом;".
5. В Закон Республики Казахстан от 26 декабря 2019 года "Об охpане и использовании объектов истоpико-культуpного наследия":
1) в пункте 1 статьи 11:
подпункт 1) дополнить словами ", за исключением объектов истоpико-культуpного наследия, находящихся на территории города областного значения с особым статусом, в соответствии с Законом Республики Казахстан";
подпункт 3) дополнить словами ", за исключением памятников истории и культуры местного значения, находящихся на территории города областного значения с особым статусом, в соответствии с Законом Республики Казахстан";
подпункт 5) дополнить словами ", за исключением выполнения мероприятий, составления историко-архитектурных опорных планов и карт-схем города областного значения с особым статусом, в соответствии с Законом Республики Казахстан";
подпункт 6) дополнить словами ", за исключением плана города областного значения с особым статусом, в соответствии с Законом Республики Казахстан";
подпункт 11) дополнить словами ", за исключением научно-проектной документации научно-реставрационных работ, планируемых на памятниках истории и культуры местного значения, находящихся на территории города областного значения с особым статусом, в соответствии с Законом Республики Казахстан";

3. "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 20-баптың 23-29) тармақшасындағы "қалалар мен астананың" деген сөздер "қалалардың, астананың және Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ерекше мәртебеге ие облыстық маңызы бар қаланың" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 22-баптың 1-1-тармағының 4) тармақшасындағы "бекiту кiредi." деген сөздер "бекіту;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органмен келісілген, Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ерекше мәртебеге ие облыстық маңызы бар қаланың сәулет келбетін қалыптастыру және қала құрылысын жоспарлау қағидаларын бекіту кіреді.";
3) 25-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 11-3) тармақшамен толықтырылсын:
"11-3) Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ерекше мәртебеге ие облыстық маңызы бар қаланың сәулет келбетін қалыптастыру және қала құрылысын жоспарлау қағидаларын әзірлеу және сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органға келісуге енгізу;".
4. "Мәдениет туралы" 2006 жылғы 15 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 2-7) тармақшамен толықтырылсын:
"2-7) Қазақстан Республикасының шет елдегі мәдениет орталықтары – Қазақстан Республикасының мәдени құндылықтарын дамыту және тарату мәселелері бойынша өзара іс-қимылды білім беру, ғылыми және мәдени әлеуетін пайдаланып жүзеге асыратын ұйымдар;";
2) 6-бап мынадай мазмұндағы 1-4) тармақшамен толықтырылсын:
"1-4) Қазақстан Республикасының шет елдегі мәдениет орталықтарын қаржыландыру қағидаларын бекітеді;";
3) 19-баптың 5-тармағы мынадай мазмұндағы он үшінші абзацпен толықтырылсын:
"Қазақстан Республикасының шет елдегі мәдениет орталықтары;".
5. "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" 2019 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына:
1) 11-баптың 1-тармағында:
1) тармақшадағы "тарихи-мәдени" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ерекше мәртебеге ие облыстық маңызы бар қаланың аумағындағы тарихи-мәдени мұра объектілерін қоспағанда, тарихи-мәдени" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) тармақшадағы "тиiстi" деген сөз "Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ерекше мәртебеге ие облыстық маңызы бар қаланың аумағындағы жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерін қоспағанда, тиісті" деген сөздермен ауыстырылсын;
5) тармақша "бекiту кезiнде" деген сөздерден кейін ", Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ерекше мәртебеге ие облыстық маңызы бар қаланың іс-шараларын орындауды, тарихи-сәулет тірек жоспарларын және карта-схемаларын жасауды қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
6) тармақшадағы "тиісті" деген сөз "Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ерекше мәртебеге ие облыстық маңызы бар қаланың жоспарын қоспағанда, тиісті" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) тармақшадағы "жергілікті" деген сөз "Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ерекше мәртебеге ие облыстық маңызы бар қаланың аумағындағы жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштеріне жоспарланатын ғылыми-реставрациялық жұмыстардың ғылыми-жобалау құжаттамасын қоспағанда, жергілікті" деген сөздермен ауыстырылсын;

2) в статье 13:
часть вторую пункта 1 дополнить словами ", города областного значения с особым статусом в соответствии с Законом Республики Казахстан";
абзац первый пункта 3 после слова "столицы," дополнить словами "города областного значения с особым статусом, в соответствии с Законом Республики Казахстан,".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан
К. ТОКАЕВ

2) 13-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігі "астананың" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ерекше мәртебеге ие облыстық маңызы бар қаланың" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақтың бірінші абзацы "астананың" деген сөзден кейін ", Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ерекше мәртебеге ие облыстық маңызы бар қаланың" деген сөздермен толықтырылсын.
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Қ. ТОҚАЕВ