Об уточненном республиканском бюджете на 1994 год
Закон Республики Казахстан от 14 июля 1994 года
Верховный Совет Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Статья 1. Утвердить республиканский бюджет на 1994 год: по доходам в сумме 72318039 тыс.тенге, по расходам - 92975645 тыс.тенге, с предельным размером дефицита - 20657606 тыс.тенге,
согласно приложению.
Статья 2. Установить, что:
а) Доходы республиканского бюджета на 1994 год формируются
за счет:
- налога на добавленную стоимость;
- акцизов;
- налога на прибыль предприятий, объединений и организаций,
независимо от форм собственности, в том числе иностранных
и совместных;
- земельного налога;
- фиксированных (рентных) платежей;
- налога на операции с ценными бумагами;
- поступлений средств от хозяйствующих субъектов за предоставленный
госкредит по межправительственным соглашениям;
- поступлений от реализации государственного имущества;
- других общереспубликанских налогов, сборов и различных
неналоговых платежей;
- поступлений от реализации зерна урожая 1994 года на
государственные нужды;
- доходов от внешнеэкономической деятельности;
- поступлений от операции с драгметаллами.
б) Формирование доходов от внешнеэкономической деятельности
осуществляется за счет:
- экспортной и импортной пошлины;
- поступлений от роялти и бонусов;
- поступлений от продажи закупленных государством по импорту
товаров первой необходимости на внутреннем рынке.
в) Предприятия, объединения и другие хозяйствующие субъекты всех форм собственности, расположенные на территории Республики Казахстан, уплачивают в республиканский бюджет экспортную и импортную пошлину в национальной валюте, согласно таможенному тарифу.
г) Поступающие от иностранных инвесторов бонусы, различные премиальные выплаты, а также роялти зачисляются на валютные счета Министерства финансов Республики Казахстан с обязательной последующей конвертацией в национальную валюту путем продажи ее Национальному банку Республики Казахстан. Размер выплаты по другим видам налогов, уплачиваемым юридическими и физическими лицами Республики Казахстан
в указанные валютные счета, определяется в установленном
законодательством порядке.
Статья 3.  Учесть в составе доходов республиканского бюджета
поступления и отчисления в следующие фонды:
- Фонд охраны недр и воспроизводства минерально-сырьевой
базы;
- Фонд преобразования экономики;
- Дорожный фонд;
- Государственный фонд содействия занятости;
- Фонд поддержки предпринимательства и развития конкуренции;
- Фонд охраны природы.
Министерству финансов Республики Казахстан осуществлять финансирование мероприятий, связанных с осуществлением функций названных фондов по мере поступления средств в них, но не более нижеследующего предельного размера расходов, в зависимости от фактической суммы поступления в соответствующий фонд;
- Фонд охраны недр и воспроизводства минерально-сырьевой базы - 80 процентов;
- Фонд преобразования экономики - 65 процентов;
- Дорожный фонд - 60 процентов;
- Государственный фонд содействия занятости - 70 процентов;
- Фонд поддержки предпринимательства и развития конкуренции - 80 процентов;
- Фонд охраны природы - 80 процентов.
Контроль за правильностью исчисления и уплаты взносов в фонды, предусмотренные в составе доходов республиканского бюджета, возлагается на Главную налоговую инспекцию Министерства финансов Республики Казахстан.

1994 жылға арналған нақтыланған республикалық бюджет туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 1994 жылғы 14 шiлде N 137-ХIII
Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесi қаулы етедi:
1-бап. 1994 жылға арналған республикалық бюджет: қосымшаға сәйкес кiрiстерi бойынша 72318039 мың теңге, шығыстары бойынша 92975645 мың теңге, тапшылықтың шектi мөлшерi 20657606 мың теңге болып бекiтiлсiн.
2-бап. Былай болып белгiленсiн:
а/ 1994 жылға арналған республикалық бюджеттiң кiрiстерi:
- қосылған құнға салынатын салық;
- акциздер;
- меншiк нысандарына қарамастан, кәсiпорындардың, бiрлестiктер мен ұйымдардың, соның iшiнде шетелдiк және бiрлескен кәсiпорындардың, бiрлестiктер мен ұйымдардың пайдасына салынатын салық;
- жер салығы;
- тiркелген /ренталық/ төлемдер;
- бағалы қағаздармен жасалатын операцияларға салынатын салық;
- үкiметаралық келiсiмдер бойынша берiлетiн мемлекеттiк кредит үшiн шаруашылық жүргiзушi субъектiлерден түсетiн қаражат;
- мемлекеттiк мүлiктi сатудан алынатын түсiмдер;
- басқа да жалпыреспубликалық салықтар, алымдар және салық салынбайтын әртүрлi төлемдер;
- 1994 жылғы астықты мемлекеттiк мұқтаждарға сатудан алынатын түсiмдер;
- сыртқы экономикалық қызметтен түсетiн кiрiстер;
- қымбат металдармен жасалатын операциялардан алынатын түсiмдер есебiнен құралады.
б/ Сыртқы экономикалық қызметтен алынатын кiрiстердi  қалыптастыру:
- экспорт және импорт бажы;
- роялти және бонус түсiмдерi;
- импорт бойынша мемлекет сатып алған ең қажеттi тауарларды iшкi рынокта сатудан алынатын түсiмдер есебiнен жүзеге асырылады.
в/ Қазақстан Республикасы аумағында орналасқан барлық меншiк нысанындағы кәсiпорындар, бiрлестiктер мен шаруашылық жүргiзушi басқа да субъектiлер республикалық бюджетке кеден тарифiне сәйкес ұлттық валютамен экспорт және импорт бажын төлейдi.
г/ Шетелдiк инвесторлардан түсетiн бонустар, әртүрлi сыйлық төлемдерi, сондай-ақ роялти Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң валюталық есепшоттарына есептелiп, кейiннен оны Қазақстан Республикасы Ұлттық банкiне сату жолымен мiндеттi түрде ұлттық валютаға айналдырады. Аталған валюталық есепшоттарға Қазақстан Республикасының заңды және жеке тұлғалары төлейтiн салықтардың басқа түрлерi бойынша төлем мөлшерi заңда белгiленген тәртiппен анықталады.
3-бап. Республикалық бюджет кiрiстерiнiң құрамында мына қорларға түсiмдер мен аударылымдар ескерiлсiн:
- Жер қойнауын қорғау және минералдық-шикiзат базасын ұдайы толықтыру қоры;
- Экономиканы қайта құру қоры;
- Жол қоры;
- Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудiң мемлекеттiк қоры;
- Кәсiпкерлiктi қолдау және бәсекелестiктi дамыту қоры;
- Табиғат қорғау қоры.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi аталған қорлардың қызметтерiн жүзеге асыруға байланысты шараларды оларға қаражат түсуiне қарай, бiрақ тиiстi қорға түсетiн нақты сома мөлшерiне байланысты, шығыстың төмендегi шектi мөлшерiнен аспайтындай етiп қаржыландыруды жүзеге асырсын;
- Жер қойнауын қорғау және минералдық-шикiзат базасын ұдайы толықтыру қоры                                   - 80 процент;
- Экономиканы қайта құру қоры               - 65 процент;
- Жол қоры                                  - 60 процент;
- Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудiң
мемлекеттiк қоры                                  - 70 процент;
- Кәсiпкерлiктi қолдау және бәсекелестiктi
дамыту қоры                                      - 80 процент;
- Табиғат қорғау қоры                       - 80 процент.
Республикалық бюджет кiрiстерi құрамында көзделген қорларға берiлетiн жарналардың дұрыс аударылуы мен төленуiн бақылау Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бас салық инспекциясына жүктеледi.

Статья 4. С 1 января 1994 года установить тариф отчислений на государственное социальное страхование для всех предприятий, организаций и учреждений независимо от форм собственности в размере 30 процентов к фонду оплаты труда. Для общественных организаций инвалидов и пенсионеров, их предприятий, учреждений, организаций и учебных заведений, крестьянских (фермерских) хозяйств, коллегий адвокатов, лиц, занимающихся частной предпринимательской деятельностью, установить тариф отчислений на государственное социальное страхование в размере 5 процентов.
Общая сумма отчислений на социальное страхование распределяется между Пенсионным фондом и Фондом социального страхования по нормативам, соответственно, с 1 января 1994 г. 90 и 10 процентов, а с 1 августа 1994 г. 85 и 15 процентов.
Упразднить обязательные страховые взносы граждан в Пенсионный фонд в размере 1 процента заработной платы.
Сноска. Статья 4 - с изменениями, внесенными Законом от 13 октября 1994 года.
Статья 5. Установить, что:
а) Все предприятия, объединения и организации, независимо от форм собственности, находящиеся на хозяйственном расчете (за исключением убыточных, а также предприятий с привлечением иностранного капитала, доля которого в уставном фонде составляет более 30 процентов, и участвующих в разработке и добыче полезных ископаемых в соответствии с заключенными с Правительством Республики Казахстан соглашениями и контрактами), производят обязательные отчисления в фонд преобразования экономики в размере 5 процентов от себестоимости продукции (работ, услуг), с включением этих сумм в состав себестоимости. Средства Фонда преобразования экономики служат для финансирования инвестиций как на безвозвратной основе, так и на условиях возвратности в качестве кредитных ресурсов со взиманием процента, индексированием с учетом инфляций, размер которого определяется Кабинетом Министров Республики Казахстан, а также для расходов, определяемых Верховным Советом Республики Казахстан.
Внести в Закон Республики Казахстан от 12 апреля 1993 года "О фонде преобразования экономики Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1993 г., N 9, ст.208) следующие изменения и дополнения:
часть первую статьи 1 после слов "государственный фонд" дополнить словами: "в составе республиканского бюджета";
статью 2 после слов "предприятий и организаций" дополнить словами: "(предприятий с привлечением иностранного капитала, доля которого в уставном фонде составляет менее 30 процентов, и участвующих в разработке и добыче полезных ископаемых в соответствии с заключенными с Правительством Республики Казахстан соглашениями и контрактами);
статью 4 после слова "специальном" дополнить словом: "бюджетном";
из абзаца второго части пятой статьи 6 слова "и физических" исключить;
часть седьмую статьи 6 исключить;
абзац шестой части второй статьи 8 исключить;

4-бап. 1994 жылғы 1 қаңтардан бастап, меншiк нысандарына қарамастан, барлық кәсiпорындар, ұйымдар мен мекемелер үшiн еңбекке ақы төлеу қорының 30 процентi мөлшерiнде мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыруға аударылым тарифi белгiленсiн. Мүгедектер мен зейнеткерлердiң қоғамдық ұйымдары, олардың кәсiпорындары, мекемелерi, ұйымдары мен оқу орындары, шаруа /фермер/ қожалықтары, адвокаттар алқасы, жеке кәсiпкерлiк қызметпен айналысатын адамдар үшiн мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыруға 5 процент мөлшерiнде аударылым тарифi белгiленсiн.
Әлеуметтiк сақтандыруға арналған аударылымның жалпы сомасы Зейнетақы қоры мен Әлеуметтiк сақтандыру қоры арасында нормативтер бойынша 1994 жылғы 1 қаңтардан бастап 90 және 10 процент, ал 1994 жылғы 1 тамыздан бастап тиiсiнше 85 және 15 процент болып бөлiнедi.<*>
Азаматтардың Зейнетақы қорына жалақының 1 процентi мөлшерiнде аударылатын мiндеттi сақтандыру жарналары жойылсын.
ЕСКЕРТУ. 4-бапқа өзгерiс енгiзiлдi - Қазақстан Республикасының 1994.10.13. N 201-XIII Заңымен.
5-бап. Былай болып белгiленсiн:
а/ Меншiк нысандарына қарамастан шаруашылық есептегi барлық кәсiпорындар, бiрлестiктер мен ұйымдар /залал шегiп жұмыс iстейтiндерден, сондай-ақ шетелдiк капиталды қатыстыратын, жарғылық қорындағы үлесi 30 проценттен асатын, Қазақстан Республикасының Үкiметiмен жасалған келiсiмдер мен контрактiлерге сәйкес пайдалы қазбаларды игеру мен өндiруге қатысатын кәсiпорындардан басқасы/ Экономиканы қайта құру қорына өнiмнiң /жұмыстың, қызметтiң/ өзiндiк құнының 5 процентi мөлшерiнде мiндеттi аударылым жасап, осы соманы өзiндiк құн құрамына енгiзедi. Экономиканы қайта құру қорының қаражаты қайтарымсыз негiзде де, мөлшерiн Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi белгiлейтiн инфляцияны ескере отырып индекстеу арқылы процент алатын қайтару шартымен кредит ресурстары ретiнде де инвестицияларды қаржыландыру үшiн, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесi белгiлейтiн шығыстар үшiн қолданылады.
"Қазақстан Республикасының экономикасын қайта құру қоры туралы" 1993 жылғы 12 сәуiрдегi Қазақстан Республикасы Заңына /Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы. 1993 ж., N 9, 208-құжат/ мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1-баптың бiрiншi бөлiгi "мемлекеттiк қор" деген сөздердiң алдынан "республикалық бюджет құрамындағы" деген сөздермен толықтырылсын;
2-бап "кәсiпорындар мен ұйымдар" деген сөздерден кейiн "/залалдарын қоспағанда, жарғылық қордағы үлесi 30 процентке жетпейтiн шетел капиталын тартатын және Қазақстан Республикасының Үкiметiмен жасалған келiсiмдер мен контрактiлерге сәйкес пайдалы қазбаларды игеру мен өндiруге қатысатын кәсiпорындар/" деген сөздермен толықтырылсын;
4-бап "арнаулы" деген сөзден кейiн "бюджеттiк" деген сөзбен толықтырылсын;
6-баптың 5-бөлiгiнiң екiншi абзацынан "және нақты адамдарынан" деген сөздер алынып тасталсын;
6-баптың 7-бөлiгi алынып тасталсын;
8-баптың екiншi бөлiгiнiң алтыншы абзацы алынып тасталсын;

Внести в Закон Республики Казахстан от 12 апреля 1993 года "О возвратной системе финансирования инвестиций" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1993 г.,N 9 ст. 210) следующие изменения и дополнения:
часть первую статьи 3 после слова "специальном" дополнить словом "бюджетном", а слово "исключительно" заменить словами "в основном".
б) Предприятия, объединения и организации, расположенные на территории Республики Казахстан, независимо от форм собственности, вносят обязательные отчисления в фонд поддержки предпринимательства и развития конкуренции Республики Казахстан в размере 1 процента от прибыли, остающейся в их распоряжении после уплаты налога на прибыль.
в) Предприятия, объединения и организации добывающих отраслей промышленности производят отчисления в Фонд охраны недр и воспроизводства минерально-сырьевой базы на основе ставок, утвержденных Кабинетом Министров Республики Казахстан, в процентах к стоимости реализованного сырья.
г) Государственный фонд содействия занятости Республики Казахстан формируется за счет обязательных отчислений хозяйствующих субъектов-работодателей в размере 2 процентов к фонду оплаты труда. Освободить от взносов в Государственный фонд содействия занятости учреждения и организации, состоящие на государственном бюджете, колхозы, совхозы и другие сельскохозяйственные предприятия, независимо от форм собственности, непосредственно производящие продукцию сельского хозяйства, а также предприятия обществ глухонемых, слепых и инвалидов.
Финансирование расходов по переселенческим мероприятиям осуществляется за счет средств Государственного фонда содействия занятости.
В целях создания и сохранения существующих рабочих мест согласно
пункту 3 Указа Президента Республики Казахстан от 6 сентября 1993 года
N 1344 "О новой жилищной политике" 15 процентов средств фонда
занятости направляется на финансирование жилищной сферы.
Статья 6. Определить поступления доходов в республиканский
бюджет на 1994 год по источникам в следующих размерах:
(тыс.тенге)
- налог на добавленную стоимость                   6 296 008
- акцизы                                             725 193
- налог на прибыль предприятий, объединений организаций,
независимо от форм собственности, включая иностранные и
совместные предприятия                                  4 331 094
- от Национального Банка                           7 318 000
- Кредиты Нацбанка под квартальный дефицит          2 934 000

"Инвестицияларды қаржыландырудың қайтарым жүйесi туралы" 1993 жылғы 12 сәуiрдегi Қазақстан Республикасы Заңына /Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1993 ж., N 9, 210-құжат/ мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
3-баптың бiрiншi бөлiгi "арнаулы" деген сөзден кейiн "бюджеттiк"деген сөзбен толықтырылсын, "тек қана" деген сөз "негiзiнен" деген сөзбен ауыстырылсын;
б/ Қазақстан Республикасы аумағында орналасқан кәсiпорындар, бiрлестiктер мен ұйымдар, меншiк нысандарына қарамастан, пайдаға салынатын салықты төлегеннен кейiн өз қарамағында қалатын пайданың 1 процент мөлшерiнде Қазақстан Республикасының Кәсiпкерлiктi қолдау және бәсекелестiктi дамыту қорына мiндеттi аударылым жасайды;
в/ Өнеркәсiптiң өндiрушiсi салаларының кәсiпорындары, бiрлестiктерi мен ұйымдары Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi бекiткен ставкалар негiзiнде Жер қойнауын қорғау және минералдық-шикiзат базасын ұдайы толықтыру қорына сатылған минералдық шикiзат құнының процентi есебiмен аударылым жасайды;
г/ Қазақстан Республикасының Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудiң мемлекеттiк қоры шаруашылық жүргiзушi субъектiлер - жұмыс берушiлердiң еңбекақы қорының 2 процентi мөлшерiндегi мiндеттi аударылым есебiнен құралады. Мемлекеттiк бюджеттегi мекемелер мен ұйымдар, ұжымшарлар, кеңшарлар және, меншiк нысандарына қарамастан, ауыл шаруашылығы өнiмдерiн тiкелей өндiретiн басқа да ауыл шаруашылық кәсiпорындары, сондай-ақ мылқаулар, зағиптар мен мүгедектер қоғамдарының кәсiпорындары Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудiң мемлекеттiк қорына жарна төлеуден босатылсын.
Қоныс аудару шаралары жөнiндегi шығындарды қаржыландыру Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудiң мемлекеттiк қоры қаржысының есебiнен жүзеге асырылады.
Жұмыс орындарын құру және бар жұмыс орындарын сақтау мақсатында Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Жаңа тұрғын үй саясаты туралы" 1993 жылғы 6 қыркүйектегi N 1344 Жарлығының 3-тармағына сәйкес Жұмыспен қамту қоры  қаражатының 15 процентi тұрғын үй саласын қаржыландыруға жұмсалады.
6-бап. Кiрiс көздерi бойынша 1994 жылға арналған республикалық бюджетке түсетiн кiрiстер мынадай мөлшерде белгiленсiн:
/мың теңге/
- қосылған құнға салынатын салық            6 296 008
- акциздер                                    725 193
- меншiк нысандарына қарамастан
кәсiпорындардың, бiрлестiктер мен
ұйымдардың, бұған қоса шетелдiк
және бiрлескен кәсiпорындардың
пайдасына салынатын салық                 4 331 094
- Ұлттық банктен                            7 318 000
- Ұлттық банкiнiң тоқсандық
тапшылыққа беретiн кредитi                2 934 000

- от возмещения расходов бюджета                     857 868
- рентные (фиксированные) платежи                      1 600
- налог на доходы, полученные от принадлежащих
предприятиям ценных бумаг и от долевого участия в
совместных предприятиях                                    28 046
- земельный налог                                      3 400
- сборы и разные неналоговые доходы               10 245 800
- поступление от приватизации государственного
имущества                                               8 167 151
- поступление от операции с ценными бумагами          18 000
- поступление средств от хозяйствующих субъектов за
предоставленный госкредит по межправительственным
соглашениям                                               154 871
- доходы от внешнеэкономической
деятельности                                           17 697 555
- Фонд преобразования экономики                    5 290 000
- поступление средств, выделенных из Фонда
преобразования экономики на возвратной основе               2 000
- Фонд охраны недр и воспроизводства
минерально-сырьевой базы                           868 124
- Дорожный фонд                                    3 273 965
- Государственный фонд содействия занятости          813 011
- Фонд поддержки предпринимательства и
развития конкуренции                                      268 402
- Фонд охраны природы                                 23 951
Статья 7. Учесть в доходах республиканского бюджета поступления от Национального банка в сумме 7 318 000 тыс.тенге, в том числе по депозитам Правительства Республики Казахстан - 2 000 000 тыс.тенге, части прибыли за 1994 год - 5048000 тыс.тенге и за 1993 год - 270 000 тыс.тенге.
Часть прибыли 1994 года Национальным банком перечисляется в доходы республиканского бюджета ежемесячно равными долями. Не позднее 20 числа первого месяца, следующего за отчетным кварталом (за IV квартал - 20 декабря 1994 года) производится перерасчет с учетом фактического ее получения.
Установить, что расходы для определения чистой прибыли Национального банка, подлежащей зачислению в доходы республиканского бюджета, утверждаются Верховным Советом Республики Казахстан по совместному представлению Национального банка и Министерства финансов Республики Казахстан.
Статья 8. Предусмотреть в доходах республиканского бюджета поступление средств от хозяйствующих субъектов за предоставленный госкредит по межправительственным соглашениям в сумме 154 871 тыс.тенге.
Статья 9. Установить на 1994 год отчисления от поступлений общегосударственных налогов и доходов в бюджеты областей и городов Алматы и Ленинска в следующих размерах:
а) налог на добавленную стоимость:

- бюджет шығыстарын өтеуден                   857 868
- ренталық /тiркелген/ төлемдер                 1 600
- кәсiпорындарға тиесiлi бағалы
қағаздардан және бiрлескен
кәсiпорындарға үлес қосып қатысудан
алынған табысқа салынатын салық              28 046
- жер салығы                                    3 400
- алымдар мен салық салынбайтын
әртүрлi табыстар                         10 245 800
- мемлекеттiк мүлiктi жекешелендiруден
алынатын түсiм                            8 167 151
- бағалы қағаздармен жасалатын
операциялардан алынатын түсiм                18 000
- үкiметаралық келiсiмдер бойынша
берiлген мемлекеттiк кредит үшiн
шаруашылық жүргiзушi субъектiлерден
түсетiн қаражат                             154 871
- сыртқы экономикалық қызметтен түсетiн
кiрiстер                                  17 697 555
- экономиканы қайта құру қоры                5 290 000
- экономиканы қайта құру қорынан
қайтарымды негiзде бөлiнген қаражат
түсiмi                                         2 000
- Жер қойнауын қорғау және минералдық-
шикiзат базасын ұдайы толықтыру қоры         868 124
- Жол қоры                                   3 273 965
- Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудiң
мемлекеттiк қоры                             813 011
- Кәсiпкерлiктi қолдау және бәсекелестiктi
дамыту қоры                                  268 402
- Табиғат қорғау қоры                           23 951
7-бап. Республикалық бюджет кiрiстерiнде Ұлттық банктен 7 318 000 мың теңге мөлшерiндегi, соның iшiнде Қазақстан Республикасының Үкiметi депозиттерi бойынша 2 000 000 мың теңге мөлшерiндегi түсiмдер, 1994 жылғы 5 048 000 мың теңге және 1993 жылғы 270 000 мың теңге пайданың бiр бөлiгi ескерiлсiн.
Ұлттық банк 1994 жылғы пайданың бiр бөлiгiн ай сайын тең үлестермен республикалық бюджет кiрiсiне аударады. Есеп берiлiп отырған тоқсаннан кейiнгi /IV тоқсан үшiн - 1994 жылғы 20 желтоқсанда/ бiрiншi айдың 20-сынан кешiктiрiлмей оның iс жүзiнде алынуы ескерiлiп қайта есептелiп отырады.
Ұлттық банкiнiң республикалық бюджет кiрiстерiне есептелуге тиiс таза пайдасын айқындау үшiн алынатын шығыстарды Қазақстан Республикасының Ұлттық банкi мен Қаржы министрлiгiнiң бiрлесiп ұсынуымен Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесi бекiтедi деп белгiленсiн.
8-бап. Республикалық бюджеттiң кiрiстерiнде үкiметаралық келiсiмдер бойынша берiлген мемлекеттiк кредит үшiн шаруашылық жүргiзушi субъектiлерден 154 871 мың теңге мөлшерiнде қаражат түсiмi көзделсiн.
9-бап. 1994 жылға жалпымемлекеттiк салықтар мен кiрiстерден түсетiн қаражаттан облыстардың, Алматы және Ленинск қалаларының бюджеттерiне түсетiн аударылымдар мынадай мөлшерде белгiленсiн:
а/ қосылған құнға салынатын салық:

Алматинской, Атырауской, Жамбылской, Жезказганской, Западно-Казахстанской, Кзыл-Ординской, Костанайской, Кокшетауской, Семипалатинской, Талдыкорганской, Торгайской, Южно-Казахстанской и города Ленинска - по 100 процентов, Восточно-Казахстанской - 80, Северо-Казахстанской, Актюбинской - по 70, Мангистауской - 50, Акмолинской - 40, Карагандинской - 30, городу Алматы - 20, Павлодарской области - 10 процентов.
б) налог на прибыль предприятий, объединений и организаций, независимо от форм собственности, в том числе иностранных и совместных:
Алматинской, Атырауской, Жамбылской, Жезказганской, Западно-Казахстанской, Кзыл-Ординской, Кокшетауской, Семипалатинской, Талдыкорганской, Торгайской, Южно-Казахстанской областям и городу Ленинску - по 100 процентов, Актюбинской - 82, Восточно-Казахстанской - 76, Костанайской - 62, Северо-Казахстанской - 59, Мангистауской - 44, г.Алматы - 33, Карагандинской - 27, Акмолинской - 25, Павлодарской области - 2,4 процента.
в) акцизы:
Алматинской, Атырауской, Жамбылской, Жезказганской, Западно-Казахстанской, Кзыл-Ординской, Кокшетауской, Талдыкорганской, Торгайской, Южно-Казахстанской, Семипалатинской, Восточно-Казахстанской, Актюбинской, Северо-Казахстанской, Костанайской, Карагандинской, Акмолинской, Мангистауской областям и городу Ленинску - по 100 прроцентов, г.Алматы - 20 процентов, Павлодарской области - 10 процентов.
г) фиксированные (рентные ) платежи:
Атырауской, Кзыл-Ординской, Мангистауской и Павлодарской области - по 100 процентов, Актюбинской - 50.
Статья 10. Полностью зачислять в доходы местных бюджетов подоходный налог с граждан Республики Казахстан, иностранных граждан и лиц без гражданства, государственную пошлину, плату за воду и налог на природные ресурсы, лесной доход, общеобязательные местные налоги и сборы, местные налоги и сборы, ставки по которым определяют маслихаты-собрания депутатов, сборы и различные неналоговые платежи, за исключением отдельных видов доходов, зачисляемых в республиканский бюджет.
Статья 11. С 1 января 1994 года прекратить реализацию казначейских бонов Государственного внутреннего займа Республики Казахстан 1992 года, размещаемого среди юридических лиц.
Статья 12. Установить, что платежи от налога на доходы, полученные от принадлежащих предприятиям, объединениям и организациям акций, облигаций и других ценных бумаг, от долевого участия в совместных предприятиях, в том числе иностранных участников, вносятся плательщиками по 50 процентов в доход республиканского и соответствующих местных бюджетов.

Алматы, Атырау, Жамбыл, Жезқазған, Батыс Қазақстан, Қызылорда, Қостанай, Көкшетау, Семей, Талдықорған, Торғай, Оңтүстiк Қазақстан облыстарына және Ленинск қаласына - 100 проценттен, Шығыс Қазақстан облысына - 80, Солтүстiк Қазақстан, Ақтөбе облыстарына - 70 проценттен, Маңғыстау облысына - 50, Ақмола облысына - 40, Қарағанды облысына - 30, Алматы қаласына - 20, Павлодар облысына - 10 процент;
б/ меншiк нысандарына қарамастан кәсiпорындардың, бiрлестiктер мен ұйымдардың, соның iшiнде шетелдiк және бiрлескен кәсiпорындардың, бiрлестiктер мен ұйымдардың пайдасына салынатын салық;
Алматы, Атырау, Жамбыл, Жезқазған, Батыс Қазақстан, Қызылорда, Көкшетау, Семей, Талдықорған, Торғай, Оңтүстiк Қазақстан облыстарына және Ленинск қаласына - 100 проценттен, Ақтөбе облысына - 82, Шығыс Қазақстан облысына - 76, Қостанай облысына - 62, Солтүстiк Қазақстан облысына - 59, Маңғыстау облысына - 44, Алматы қаласына - 33, Қарағанды облысына - 27, Ақмола облысына - 25, Павлодар облысына - 2,4 процент;
в/ акциздер:
Алматы, Атырау, Жамбыл, Жезқазған, Батыс Қазақстан, Қызылорда, Көкшетау, Талдықорған, Торғай, Оңтүстiк Қазақстан, Семей, Шығыс Қазақстан, Ақтөбе, Солтүстiк Қазақстан, Қостанай, Қарағанды, Ақмола, Маңғыстау облыстарына және Ленинск қаласына - 100 проценттен, Алматы қаласына - 20 процент, Павлодар облысына - 10 процент;
г/ тiркелген /ренталық/ төлемдер:
Атырау, Қызылорда, Маңғыстау және Павлодар облыстарына - 100 проценттен, Ақтөбе облысына - 50 процент.
10-бап. Қазақстан Республикасы азаматтарынан, шетел азаматтарынан және азаматтығы жоқ адамдардан алынатын табыс салығы, мемлекеттiк баж, су ақысы және табиғи ресурстарға салынатын салық, орман табысы, жалпыға бiрдей мiндеттi жергiлiктi салықтар мен алымдар, ставкаларын мәслихаттар белгiлейтiн жергiлiктi салықтар мен алымдар, алымдар мен салық салынбайтын әртүрлi төлемдер жергiлiктi бюджеттердiң кiрiстерiне толығымен есептелсiн, бұған республикалық бюджетке есептелетiн табыстардың жекелеген түрлерi қосылмайды.
11-бап. 1994 жылғы 1 қаңтардан бастап заңды тұлғалар арасында орналастырылатын Қазақстан Республикасының 1992 жылғы Мемлекеттiк iшкi заемының қазынашылық бондарын өткiзу тоқтатылсын.
12-бап. Кәсiпорындарға, бiрлестiктер мен ұйымдарға тиесiлi акциялардан, облигациялардан және басқа бағалы қағаздардан, бiрлескен кәсiпорындарға үлес қосып қатысудан алынған, соның iшiнде шетелдiк қатысушылардан алынған табыстарға салынатын салық төлемдерiн салық төлеушiлер 50 проценттен республикалық және тиiстi жергiлiктi бюджеттердiң кiрiсiне төлейдi деп белгiленсiн.

Статья 13. До принятия Верховным Советом Республики Казахстан Законов Республики Казахстан "О подоходном налоге с физических лиц" и "О налогообложении прибыли и доходов предприятий" приостановить действие всех законодательных актов, предоставляющих налоговые льготы в части налогообложения доходов граждан и налога на прибыль (доходы) предприятий, кроме принятых указами Президента Республики Казахстан от 12 февраля 1994 года N 1568 "О налогообложении прибыли и доходов предприятий" и от 12 февраля 1994 года N 1570 "О налогообложении доходов физических лиц".
Установить максимальную ставку подоходного налога с облагаемого совокупного дохода физических лиц в размере 40 процентов с суммы доходов, превышающих 40-кратную минимальную годовую заработную плату.
Установить, что участники Великой Отечественной войны и приравненные к ним лица, инвалиды I и II группы полностью освобождаются от уплаты подоходного налога с физических лиц, инвалиды III группы - на 50 процентов.
Определить, что облагаемый совокупный годовой доход для налогообложения уменьшается на сумму:
- 60-кратной минимальной месячной заработной платы для следующих категорий граждан:
Героям Советского Союза и Героям Социалистического Труда, лицам, удостоенным звания "Халык каhарманы", лицам, награжденным орденом Славы трех степеней и орденом "Отан";
лицам, находившимся в период Великой Отечественной войны в городах, участие в обороне которых засчитывается в выслугу лет для назначения пенсии на льготных условиях, установленных для военнослужащих частей действующей армии, кроме граждан, награжденных медалями "Житель блокадного Ленинграда", "За оборону Ленинграда";
лицам, награжденным орденами и медалями за безупречный и самоотверженный труд в период Великой Отечественной войны 1941-1945 годов в тылу;
многодетным матерям, удостоенным звания "Мать героиня" и награжденным подвеской "Алтын алка";
48-кратной минимальной месячной заработной платы для следующих категорий граждан:
офицерскому составу, прапорщикам и военнослужащим сверхсрочной службы Министерства обороны, Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и других воинских формирований, а также рядовому и начальствующему составу органов внутренних дел - по суммам денежного довольствия;
родителям и супругам военнослужащих, погибших при исполнении обязанностей военной службы, а также родителям и супругам государственных служащих, погибших при исполнении служебных обязанностей. За супругами право на льготу сохраняется до момента вступления в повторный брак;
одному из родителей, супругу, опекуну или попечителю, на содержании которого находится совместно проживающий и требующий постоянного ухода инвалид с детства. В случае, если в семье совместно проживают два и более инвалидов с детства, требующие постоянного ухода, льгота предоставляется обоим супругам;
гражданам, проживающим в местностях, объявленных в установленном порядке зонами экологического бедствия.
Освободить от уплаты налога на прибыль:
- Добровольное общество инвалидов Республики Казахстан, Казахское общество слепых, Казахское общество глухих, а также производственные и учебно-производственные предприятия и филиалы этих предприятий, являющиеся собственностью этих обществ и созданные за счет их средств, Казахскую республиканскую организацию ветеранов войны в Афганистане (без предприятий);

13-бап. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Кәсiпорындардың пайдасы мен табысына салық салу туралы" 1994 жылғы 12 ақпанда қабылданған N 1568 және "Жеке адамдардың табысына салық салу туралы" 1994 жылғы 12 ақпанда қабылданған N 1570 Жарлықтарынан басқа. Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесi "Жеке адамдардың табысына салық салу туралы" және "Кәсiпорындардың пайдасы мен табысына салық салу туралы" Қазақстан Республикасының Заңдарын қабылдағанға дейiн, азаматтардың табыстарына және кәсiпорындардың пайдасына /табысына/ салынатын салыққа қатысты бөлiгiндегi салық жеңiлдiктерiн беретiн барлық заң құжаттарының күшi тоқтатыла тұрсын.
Жеке тұлғалардың салық салынатын жиынтық табысына табыс салығының ең жоғары ставкасы 40 еселенген ең төменгi жылдық жалақыдан асатын табыс сомасының 40 процентi мөлшерiнде белгiленсiн.
Ұлы Отан соғысына қатысқандар және оларға теңестiрiлген адамдар, I және II-топтағы мүгедектер жеке тұлғалардан алынатын табыс салығын төлеуден толық босатылады, III-топтағы мүгедектер 50 процентке босатылады деп белгiленсiн.
Салық салу үшiн салық салынатын жылдық жиынтық табыс мына мөлшерге:
- мына санаттағы азаматтар үшiн 60 еселенген ең төменгi айлық жалақы мөлшерiне:
Кеңес Одағының Батырларына және Социалистiк Еңбек Ерлерiне, "Халық қаhарманы" атағына ие болған адамдарға, үш дәрежелi Даңқ орденiмен және "Отан" орденiмен наградталған адамдарға;
"Қоршаудағы Ленинград тұрғыны", "Ленинградты қорғағаны үшiн" медальдармен наградталған азаматтардан басқа, Ұлы Отан соғысы кезеңiнде қалаларда болып, оларды қорғауға қатысқаны тұрақты армия бөлiмдерiнiң әскери қызметшiлерiне белгiленген жеңiлдiк жағдайлармен зейнетақы тағайындау үшiн еңбек еткен жылдарына есептелетiн адамдарға;
1941-1945 жылдардағы Ұлы Отан соғысы кезеңiнде тылдағы мiнсiз әрi жанқиярлық еңбегi үшiн ордендермен және медальдармен наградталған адамдарға;
"Ардақты ана" атағына ие болған және "Алтын алқамен" наградталған көп балалы аналарға кемiтiледi деп;
- мына санаттағы азаматтар үшiн:
- 48 еселенген ең төменгi айлық жалақы мөлшерiне:
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлiгiнiң, Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң және басқа да әскери құрамалардың мерзiмнен тыс қызметтегi офицер құрамына, прапорщиктерi мен әскери қызметшiлерiне, сондай-ақ iшкi iстер органдарының қатардағы және басшы құрамына - ақшалай үлес сомалары бойынша;
әскери қызмет мiндеттерiн атқару кезiнде қаза тапқан әскери қызметшiлердiң ата-аналары мен жұбайларына, сондай-ақ қызмет мiндеттерiн атқару кезiнде қаза тапқан мемлекеттiк қызметшiлердiң ата-аналары мен жұбайларына. Жұбайлардың жеңiлдiк алу құқығы қайтадан некеге отырған кезге дейiн сақталады;
қарауында бiрге тұрып жатқан және үнемi күтiмдi қажет ететiн, бала кезiнен мүгедек болған адамы бар ата-аналардың бiрiне, жұбайына, қорғаншысына немесе қамқоршысына. Егер отбасында үнемi күтiмдi қажет ететiн, бала кезiнен мүгедек болған екi және одан да көп адам бiрге тұрса, жұбайлардың екеуiне де жеңiлдiк берiледi;
белгiленген тәртiппен экологиялық апат аймағы деп жарияланған жерлерде тұратын азаматтарға кемiтiледi деп белгiленсiн.
Пайдаға салынатын салықты төлеуден мыналар босатылсын:
- Қазақстан Республикасының Мүгедектер ерiктi қоғамы, Қазақ зағиптар қоғамы, Қазақ мылқаулар қоғамы, сондай-ақ осы қоғамдардың меншiгi болып табылатын және олардың қаражаттары есебiнен құрылған өндiрiстiк, оқу-өндiрiстiк кәсiпорындар мен филиалдары, Ауғанстандағы соғыс ардагерлерiнiң Қазақ республикалық ұйымы /кәсiпорындарсыз/;

- предприятия, учреждения и организации, в которых инвалиды составляют не менее 50 процентов от общего числа работников, при условии фактического использования в отчетном периоде не менее 30 процентов полученной прибыли на социальную защиту инвалидов.
Для предприятий с иностранными инвестициями, созданных до принятия Указа Президента Республики Казахстан от 12 февраля 1994 года N 1568 "О налогообложении прибыли и доходов предприятий", сохранить порядок налогообложения прибыли, установленный:
- подпунктом "а" пункта 10 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 14 февраля 1991 г. "О налогах с предприятий объединений и организаций";
- пунктом "а" статьи 20 Закона Казахской ССР от 7 декабря 1991 г. "Об иностранных инвестициях в Казахской ССР".
Статья 14. С 1 августа 1994 года при умышленной неуплате (за исключением учреждений состоящих на государственном бюджете) налогов и других обязательных платежей в доход бюджета, при имеющихся средствах на расчетном счете, взимать пени в размере 1,5 процента от неуплаченной суммы за каждый просроченный день. Настоящий порядок не распространяется на бюджетные учреждения при уплате взносов в Пенсионный Фонд и Фонд социального страхования.
Статья 15. Определить, что плательщиками акцизов по спирту, виноматериалам, закупленным предприятиями и организациями и реализуемым физическим лицам, являются эти предприятия и организации.
Плательщиками акцизов по производимым в Республике Казахстан спирту этиловому питьевому и спирту этиловому ректифицированному из пищевого сырья, виноматериалам, крепленым напиткам (сокам), бальзаму, вино-водочным изделиям, пиву из давальческого сырья являются предприятия и организации, хозяйствующие субъекты всех форм собственности, включая предприятия с иностранным участием, а также филиалы и отделения, которые выработали вышеназванную продукцию.
Статья 16. В случае превышения сумм налога на добавленную стоимость, уплаченных поставщикам за приобретаемые товарно-материальные ценности, над суммами налога, полученными от покупателей за реализованные товары (работы, услуги), возникающая разница засчитывается в счет предстоящих платежей в бюджет или возмещается из бюджета в пределах уплаченных в отчетном финансовом году сумм налога.
Статья 17. Признать утратившим силу Указ Президиума Верховного Совета Казахской ССР от 31 августа 1982 года (Ведомости Верховного Совета Казахской ССР, 1982 г., N 36, ст.361), "О запрещении содержания плотоядных пушных зверей в личной собственности граждан".
Статья 18. Утвердить ассигнования из республиканского бюджета на финансирование народного хозяйства в сумме 8 899 551 тыс.тенге.

- есептi кезеңде алынған пайданың кем дегенде 30 процентiн мүгедектерi әлеуметтiк қорғауға нақты пайдаланған жағдайда қызметкерлерiнiң жалпы санының кемiнде 50 процентi мүгедектер болып табылатын кәсiпорындар, мекемелер мен ұйымдар.
"Кәсiпорындардың пайдасы мен табысына салық салу туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1994 жылғы 12 ақпандағы N 1568 Жарлығы қабылданғанға дейiн құрылған шетелдiк инвестициялары бар кәсiпорындар үшiн:
- "Кәсiпорындардан, бiрлестiктер мен ұйымдардан алынатын салық туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 10-тармағының "а" тармақшасымен;
- "Қазақ КСР-iндегi шетелдiк инвестициялар туралы" Қазақ КСР Заңының 20-бабының "а" тармақшасымен белгiленген пайдаға салық салу тәртiбi сақталсын.
14-бап. 1994 жылғы 1 тамыздан бастап есеп айырысу шотында қаржысы бола тұра бюджет кiрiсiне салық және басқа да мiндеттi төлемдердi /бюджетте тұратын мекемелерден басқаларында/ қасақана төлемеген жағдайда мерзiмi өткен әрбiр күнге төленбеген соманың 1,5 процентi мөлшерiнде өсiм өндiрiлiп алынатын болсын. Бұл тәртiп Зейнетақы қорына және Әлеуметтiк сақтандыру қорына жарна төленген жағдайда бюджеттегi мекемелерге қолданылмайды.
15-бап. Кәсiпорындар мен ұйымдар сатып алған және жеке тұлғаларға сатылатын спирт, шарап материалдары жөнiнде акциз төлеушiлер осы кәсiпорындар мен ұйымдар болып табылады деп белгiленсiн.
- Барлық меншiк нысанындағы кәсiпорындар мен ұйымдар, шаруашылық жүргiзушi субъектiлер, бұған қоса жоғарыда аталған өнiмдердi шығаруға шетел қатысқан кәсiпорындар, сондай-ақ филиалдар мен бөлiмшелер Қазақстан Республикасында өндiрiлетiн iшетiн этил спиртi және тағамдық шикiзаттан тазартылып алынған этил спиртi, шарап материалдары, күшейтiлген сусындар /шырындар/, бальзам, арақ-шарап iшiмдiктерi, берiлген шикiзаттан жасалған сыра бойынша акциз төлеушiлер болып табылады.
16-бап. Жөнелтушiнiң тауарлы-материалдық құнды заттарды сатып алғаны үшiн төлеген қосылған құнға салынатын салық мөлшерi сатып алушылардан сатылған тауарлар /жұмыстар, қызметтер/ үшiн алынған салық мөлшерiнен асқан жағдайда туындаған айырма бюджеттiң алдағы төлемдерiнiң есебiне есептеледi немесе есептi қаржы жылында төленген салық мөлшерi шегiнде бюджеттен өтеледi.
17-бап. Қазақ КСР Жоғарғы Кеңесi Төралқасының "Азаматтардың өзiндiк меншiгiнде ет қоректi терiсi бағалы аңдарды ұстауға тыйым салу туралы" 1982 жылғы 31 тамыздағы Жарлығының /Қазақ КСР Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1982 ж., N 36, 361-құжат/ күшi жойылды деп танылсын.
18-бап. Республикалық бюджеттен халық шаруашылығын қаржыландыруға 8 899 551 мың теңге мөлшерiнде қаржы бекiтiлсiн.

Статья 19. Предусмотреть в республиканском бюджете средства по возмещению разницы в ценах на хлеб и хлебобулочные изделия, пшено, крупу манную, муку, реализуемую взамен печеного хлеба и комбикорма в сумме 4 930 000 тыс.тенге, в том числе 80 000 тыс. тенге для погашения задолженности за 1993 год.
Статья 20. Произвести отпуск цен на хлеб, хлебобулочные изделия, пшено, крупу манную, муку, реализуемую взамен печеного хлеба, и комбикорма с 15 октября 1994 г.
Ввести механизм компенсации в связи с отменой регулирования цен на хлеб и хлебобулочные изделия, пшено, крупу манную, муку, реализуемую взамен печеного хлеба и комбикорма, производимых из зерна, выделенного из государственных ресурсов, а также на основные виды детского питания, включая пищевые концентраты.
Сноска. Статья 20 - с изменениями, внесенными Законом от
13 октября 1994 года.
Статья 21.  Предусмотреть в республиканском бюджете
средства на фьючерные сделки под урожай зерна 1994 года в сумме
8 000 000 тыс.тенге.
22. Утвердить ассигнования на финансирование социально-культурных
мероприятий в сумме 7 144 923 тыс.тенге, из них направить на:
(тыс.тенге)
а) образование и профессиональную
подготовку кадров                      2 891 217
б) культуру и искусство                     466 237
в) средства массовой информации             893 153
г) здравоохранение                        2 401 456
д) социальное обеспечение                   255 835
е) молодежную политику, туризм,
физическую культуру и спорт              237 О25
Статья 23. Установить с 1 января 1994 года размер стипендий аспирантам, обучающимся с отрывом от производства, на уровне ставки заработной платы младшего научного сотрудника без ученой степени, студентам учебных заведений - 80 процентов, а учащимся средних специальных учебных заведений и профессионально-технических училищ со сроком обучения до 10 месяцев - 70 процентов от минимального размера заработной платы в месяц.
Установить с 1 сентября 1994 года размер стипендий аспирантам, обучающимся с отрывом от производства, на уровне ставки заработной платы младшего научного сотрудника без ученой степени, студентам высших учебных заведений - 100 процентов, а учащимся средних специальных учебных заведений и профессионально-технических училищ со сроком обучения до 10 месяцев - 80 процентов от трехкратной величины минимального размера заработной платы в месяц.
Государственные стипендии студентам высших и учащимся средних специальных учебных заведений назначать с учетом успеваемости, семейного и материального положения.
Статья 24. Установить на 1993/1994 учебный год учащимся 1-4 классов общеобразовательных школ частичную компенсацию расходов на питание одного учащегося, в день из расчета 5 процентов от минимального размера заработной платы в месяц.

19-бап. Республикалық бюджетте нан және нан-тоқаш тағамдары, тары, ұнтақ жарма, пiскен нан орнына сатылатын ұн мен құрама жем бағасының айырмасын өтеу жөнiнде 4 930 000 мың теңге, соның iшiнде 1993 жылдың берешегiн өтеу үшiн 80 000 мың теңге мөлшерiнде қаржы көзделсiн.
20-бап. 1994 жылғы 15 қазаннан бастап нанның, нан-тоқаш өнiмдерiнiң, тарының, ұнтақ жарманың, пiскен нан орнына сатылатын ұнның және құрамажемнiң бағасы босатылсын.<*>
Мемлекеттiк ресурстардан бөлiнген астықты өндiрiлетiн нан және нан-тоқаш тағамдарының, тарының, ұнтақ жарманың, пiскен нан орнына сатылатын ұн мен құрама жемнiң, сондай-ақ тағам қоспаларын қоса балалар тағамдарының негiзгi түрлерiнiң бағасын реттеудi жоюға байланысты өтем тетiгi енгiзiлсiн.<*>
ЕСКЕРТУ. 20-бапқа өзгерiстер мен толықтыру енгiзiлдi - Қазақстан Республикасының 1994.10.13. N 201-XIII Заңымен.
21-бап. Республикалық бюджетте 1994 жылғы астық өнiмiнiң фьючерлiк мәмiлесiне 8 000 000 мың теңге мөлшерiнде қаржы көзделсiн.
22-бап. Әлеуметтiк-мәдени шараларды қаржыландыруға 7 144 923 мың теңге мөлшерiнде қаржы бекiтiлiп, одан мынадай сома бағытталсын:
/мың теңге/
а/ бiлiм беруге және кадрларды
кәсiптiк даярлауға                      2 891 217
б/ мәдениет пен өнерге                       466 237
в/ бұқаралық ақпарат құралдарына             893 153
г/ денсаулық сақтауға                      2 401 456
д/ әлеуметтiк қамсыздандыруға                255 835
е/ жастар саясатына, туризмге, дене
тәрбиесi мен спортқа                      237 025
23-бап. 1994 жылғы 1 қаңтардан бастап өндiрiстен қол үзiп оқитын аспиранттар стипендиясының мөлшерi ғылыми атағы жоқ кiшi ғылыми қызметкер жалақысының ставкасы деңгейiнде, жоғары оқу орындарының студенттерiне - ең төменгi айлық жалақы мөлшерiнiң 80 процентi, ал арнаулы орта оқу орындары мен оқу мерзiмi 10 айға дейiнгi кәсiптiк-техникалық училищелердiң оқушыларына - 70 процентi белгiленсiн.
1994 жылғы 1 қыркүйектен бастап өндiрiстен қол үзiп оқитын аспиранттар стипендиясының мөлшерi ғылыми атағы жоқ кiшi ғылыми қызметкер жалақысының ставкасы деңгейiнде, жоғары оқу орындарының студенттерiне - ең төменгi айлық жалақы мөлшерiнiң үш еселенген шамасының 100 процентi, ал арнаулы орта оқу орындары мен оқу мерзiмi 10 айға дейiнгi кәсiптiк-техникалық училищелердiң оқушыларына - 80 процентi белгiленсiн.
Жоғары оқу орындарының студенттерi мен арнаулы орта оқу орындарының оқушыларына мемлекеттiк стипендиялар олардың оқу үлгерiмдерi, отбасылық және материалдық жағдайлары ескерiле отырып тағайындалсын.
24-бап. 1993/1994 оқу жылына жалпы бiлiм беретiн мектептердiң 1-4 класс оқушыларына бiр оқушының тамақтануына жұмсалатын шығындардың iшiнара өтемақысы бiр күнге ең төменгi айлық жалақы мөлшерiнiң 5 процентi есебiнен белгiленсiн.

Статья 25. Начиная с 1994/1995 учебного года установить бесплатную выдачу школьных учебников в общеобразовательных школах только для учащихся из малообеспеченных и многодетных семей.
Статья 26. Сохранить на 1994 год для иногородних студентов и учащихся дневного обучения высших и средних специальных учебных заведений республики, слушателей подготовительных отделений высших учебных заведений льготный проезд на государственном железнодорожном транспорте в каникулярное время (2 раза в год в оба конца) в размере 50 процентов за счет средств соответствующих учебных заведений.
Статья 27. В Закон Республики Казахстан от 18 января 1992 года "Об образовании" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1992 г., N 6, ст.110; 1993 г. N 8, ст.154) внести следующее изменение:
из абзаца восьмого части первой статьи 28 исключить слова "и рабочих поселках".
Статья 28. Установить с 1 февраля 1994 года минимальный размер заработной платы в 40 тенге в месяц, с 1 апреля - 100 тенге, с 1 июля - 150 тенге и с 1 октября - 200 тенге, без учета доплат и надбавок, премий и других поощрительных выплат.
Установить минимальный размер пенсий по возрасту на уровне минимального размера заработной платы.
Статья 29. Предусмотреть с 1 февраля 1994 г. в связи с удорожанием продуктов питания выплату малообеспеченным неработающим пенсионерам ежемесячной денежной компенсации в процентах от законодательно установленного минимального размера оплаты труда в месяц из расчета:
- 60 процентов - получающим полные трудовые пенсии по возрасту, по инвалидности, за выслугу лет, а также пенсии по инвалидности военнослужащим срочной службы;
- 40 процентов - получающим трудовые пенсии при неполном трудовом стаже, а также пенсии при утере кормильца;
- 20 процентов - получающим социальные пенсии.
с 1 июля 1994 года предусмотреть, с учетом увеличения цены на хлеб, муку взамен печеного хлеба и хлебобулочные изделия, выплату малообеспеченным неработающим пенсионерам ежемесячной денежной компенсации в процентах от законодательно установленного минимального размера оплаты труда в месяц из расчета:
- 85 процентов - получающим полные трудовые пенсии по возрасту, по инвалидности, за выслугу лет, а также пенсии по инвалидности военнослужащим срочной службы;
- 65 процентов - получающим трудовые пенсии при неполном трудовом стаже, а также пенсии в связи с потерей кормильца;
- 45 процентов - получающим социальные пенсии.
с 1 октября 1994 г. предусмотреть в связи с отпуском цен на хлеб, хлебобулочные изделия, пшено, крупу манную, муку, реализуемую взамен печеного хлеба, и комбикорма выплату малообеспеченным неработающим пенсионерам ежемесячной денежной компенсации в процентах от законодательно установленного минимального размера заработной платы в месяц из расчета:
115 процентов - получающим полные трудовые пенсии по возрасту, по инвалидности, за выслугу лет, а также пенсии по инвалидности военнослужащим срочной службы;
95 процентов - получающим трудовые пенсии при неполном трудовом стаже, а также пенсии в связи с потерей кормильца;
75 процентов - получающим социальную пенсию.
Указанные выплаты производить пенсионерам, получающим пенсии, не превышающие двукратной величины законодательно установленной минимальной месячной заработной платы в среднемесячном исчислении за предыдущий квартал.
Сноска. Статья 29 - с изменениями, внесенными Законом от 13 октября 1994 года.

25-бап. 1994/1995 оқу жылынан бастап жалпы бiлiм беретiн мектептерде мектеп оқулықтарын табысы аз және көп балалы отбасыларындағы оқушыларға ғана тегiн беру белгiленсiн.
26-бап. 1994 жылы республиканың күндiз оқытатын жоғары және арнаулы орта оқу орындарының басқа жерден келген студенттерi мен оқушылары, жоғары оқу орындарының дайындық бөлiмдерiнiң тыңдаушылары үшiн каникул кезiнде мемлекеттiк темiр жол көлiгiнде /жылына 2 рет барып-келуге/ жеңiлдiкпен жүру тиiстi оқу орындарының қаражаты есебiнен 50 процент мөлшерiнде сақталсын.
27-бап. Қазақстан Республикасының "Бiлiм туралы" 1992 жылғы 18 қаңтардағы Заңына /Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1992 ж., N 6, 110-құжат/ мынадай өзгерiс енгiзiлсiн:
28-баптың бiрiншi бөлiгiнiң 8-абзацынан "және жұмысшы поселкелерiнiң" деген сөздер алынып тасталсын.
28-бап. Қосымшалар мен үстемелердi, сыйлықтар мен басқа да көтермелеу төлем ақыларын есептемегенде, 1994 жылғы 1 ақпаннан бастап жалақының ең төменгi мөлшерi айына 40 теңге, 1 сәуiрден - 100 теңге, 1 шiлдеден - 150 теңге және 1 қазаннан - 200 теңге болып белгiленсiн.
Жасына байланысты ең төменгi зейнетақы мөлшерi ең төменгi жалақы мөлшерi деңгейiнде белгiленсiн.
29-бап. Тамақ өнiмдерiнiң қымбаттауына байланысты 1994 жылғы 1 ақпаннан бастап табысы аз жұмыс iстемейтiн зейнеткерлерге заңды түрде белгiленген айлық ең төменгi еңбекақы мөлшерiнiң проценттiк көлемiнде ай сайын:
- жасына, мүгедектiгiне байланысты, еңбек еткен жылдары үшiн толық еңбек зейнетақысын алушыларға, сондай-ақ мүгедектiгiне байланысты зейнетақы алатын мерзiмдi қызмет атқарған әскери қызметшiлерге - 60 процент есебiнде;
- толық емес еңбек стажымен еңбек зейнетақысын, сондай-ақ асыраушысынан айрылуына байланысты зейнетақы алушыларға - 40 процент есебiнде;
- әлеуметтiк зейнетақы алушыларға - 20 процент есебiнде ақшалай өтем төлеу көзделсiн.
1994 жылғы 1 шiлдеден бастап нан, пiскен нан мен нан-тоқаш тағамдарының орнына берiлетiн ұн бағасының өсуiн ескерiп, табысы аз жұмыс iстемейтiн зейнеткерлерге заңмен белгiленген ең төменгi айлық еңбек ақы мөлшерiнiң проценттiк көлемiнде ай сайын:
- жасына, мүгедектiгiне байланысты, еңбек еткен жылдары үшiн толық еңбек зейнетақысын алушыларға, сондай-ақ мүгедектiгiне байланысты зейнетақы алатын мерзiмдi қызмет атқарған әскери қызметшiлерге - 85 процент есебiнде;
- толық емес еңбек стажымен еңбек зейнетақысымен алушыларға, сондай-ақ асыраушысынан айырылуына байланысты зейнетақы алушыларға - 65 процент есебiнде;
- әлеуметтiк зейнетақы алушыларға - 45 процент есебiнде ақшалай өтем төлеу көзделсiн.
Аталған төлемдер соның алдындағы тоқсанға орташа аймен есептегенде заңмен белгiленген ең төменгi жалақының екi еселенген шамасынан аспайтын зейнетақы алатын зейнеткерлерге төленсiн.
Нан, нан-тоқаш өнiмдерi, тары, ұнтақ жарма, пiскен нан орнына сатылатын ұн мен құрамажем бағаларының босатылуына байланысты 1994 жылғы 1 қазаннан бастап табысы аз, жұмыс iстемейтiн зейнеткерлерге заңмен белгiленген ең төменгi айлық жалақы мөлшерiнiң мына проценттерi көлемiнде ай сайын:<*>
- жасына, мүгедектiгiне байланысты, еңбек еткен жылдары үшiн толық еңбек зейнетақысын алушыларға, сондай-ақ мүгедектiгiне байланысты зейнетақы алатын мерзiмдi қызмет атқарған әскери қызметшiлерге - 115 процент есебiнде;<*>
- толық емес еңбек стажымен еңбек зейнетақысы, сондай-ақ асыраушысының айрылуына байланысты зейнетақы алушыларға - 95 процент есебiнде;<*>
- әлеуметтiк зейнетақы алушыларға - 75 процент есебiнде ақшалай өтем төлеу көзделсiн.<*>
ЕСКЕРТУ. 29-бап жаңа абзацтармен толықтырылды - Қазақстан
Республикасының 1994.10.13. N 201-XIII Заңымен.

Статья 30. Учитывая неэффективность существующей системы предоставления социальных льгот в Республике Казахстан, ввести с 1 апреля 1994 г. новый механизм предоставления персонифицированных социальных льгот взамен ранее действовавшего, предусмотрев выплату ежемесячной денежной компенсации из расчета минимального размера месячной заработной платы семьям погибших, умерших в результате лучевой болезни и умерших инвалидов вследствие катастрофы на Чернобыльской АЭС - 2,0; многодетным матерям - от 1,3 до 2,0 в зависимости от награды и количества детей; остальным категориям граждан, пострадавших вследствие катастрофы на Чернобыльской АЭС - 1,0.
Приостановить до 1 апреля 1997 года действие статей 12 и 25 Закона Республики Казахстан от 18 января 1992 г. "Об образовании" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1992 г., N 6, ст.110) в части компенсационных выплат родителям (лицам, их заменяющим) на детей дошкольного возраста, воспитывающихся в семье, компенсации родителям за обучение ребенка в семье и негосударственных учреждениях образования.
В связи с принятием Республикой Казахстан актов по социальной защите граждан, пострадавших в Чернобыльской катастрофе, с сохранением действовавших льгот и компенсации, считать утратившим силу на территории Республики Казахстан действие Закона СССР от 12 мая 1991 г. "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие Чернобыльской катастрофы".
Статья 31. Установить, что выплата пенсий в соответствии с Законом Казахской ССР от 17 июня 1991 г. "О пенсионном обеспечении граждан", производится за счет Пенсионного фонда. Выплата единовременных пособий на рождение ребенка - в размере четырехкратной величины минимальной месячной заработной платы и единовременных пособий на погребение - в десятикратном размере минимальной месячной заработной платы производится за счет средств Фонда социального страхования.
Статья 32. С 1 января 1994 года установить ежемесячные пособия семьям, имеющим детей, в следующих процентах от минимального месячного размера заработной платы:
- единые пособия на детей в возрасте: до 6 лет - 75 процентов, от 6 до 18 лет - 80 процентов;
- государственные пособия одиноким матерям на детей в возрасте: до 6 лет - 50 процентов, от 6 до 18 лет - 60 процентов;
- пособия на детей военнослужащих срочной службы - 80 процентов;
- пособия на детей, инфицированных вирусом приобретенного иммунодефицита человека или больных СПИДом, - 80 процентов;

30-бап. Қазақстан Республикасында әлеуметтiк жеңiлдiктер берудiң қолданылып жүрген жүйесiнiң тиiмсiздiгiн ескере отырып, 1994 жылғы 1 сәуiрден бастап бұдан бұрын қолданылып келген атаулы әлеуметтiк жеңiлдiктер беру тетiгiнiң орнына жаңа тетiк енгiзiлсiн, онда ең төменгi айлық жалақы мөлшерiнiң есебiнен сәуле ауруына шалдығу нәтижесiнде қайтыс болған және Чернобыль АЭС-ы апатының салдарынан қайтыс болған мүгедектердiң отбасыларына - 2,0; наградаларына және бала санына қарай көп балалы аналарға - 1,3-тен 2,0-ге дейiн; Чернобыль АЭС-ы апатының салдарынан зардап шеккен азаматтардың қалған санаттарына - 1,0 есе ай сайынғы ақшалай өтем төлеу көзделсiн.
Қазақстан Республикасының "Бiлiм беру туралы" 1992 жылғы 18 қаңтардағы Заңының /Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1992 ж., N 6, 110-құжат/ 12 және 25-баптарының отбасында тәрбиеленетiн мектеп жасына дейiнгi балалар үшiн ата-аналарға /олардың орнындағы адамдарға/ өтем төлеуге, баланы отбасында және мемлекеттiк емес бiлiм беру мекемелерiнде оқытқаны үшiн ата-аналарға өтем төлеуге қатысты бөлiгiнiң күшi 1997 жылғы 1 сәуiрге дейiн тоқтатыла тұрсын.
Қолданылып келген жеңiлдiктер мен өтемдердi сақтай отырып, Чернобыль апатынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтiк қорғау жөнiнде Қазақстан Республикасы құжаттар қабылдануына байланысты Қазақстан Республикасы аумағында "Чернобыль апаты салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтiк қорғау жөнiндегi" 1991 жылғы 12 мамырдағы КСРО Заңының күшi жойылды деп танылсын.
31-бап. "Азаматтарды зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 1991 жылғы 17 маусымдағы Қазақ КСР Заңына сәйкес зейнетақыларды төлеу Зейнетақы қоры есебiнен жүргiзiледi деп белгiленсiн. Бала туғанда ең төменгi айлық жалақының төрт еселенген шамасы мөлшерiнде берiлетiн бiр жолғы жәрдемақы және жерлеуге ең төменгi айлық жалақының он еселенген мөлшерiнде берiлетiн бiр жолғы жәрдемақы Әлеуметтiк сақтандыру қоры қаражаты есебiнен төленедi деп белгiленсiн.
32-бап. 1994 жылғы 1 қаңтардан бастап баласы бар отбасыларға берiлетiн ай сайынғы жәрдемақы ең төменгi айлық жалақы мөлшерiнiң мынадай проценттерi көлемiнде белгiленсiн:
- мына жастағы балаларға берiлетiн бiрыңғай жәрдемақылар: 6 жасқа дейiн - 75 процент, 6 жастан 18 жасқа дейiн - 80 процент;
- мына жастағы балалары үшiн жалғызiлiктi аналарға берiлетiн мемлекеттiк жәрдемақылар: 6 жасқа дейiн - 50 процент, 6 жастан 18 жасқа дейiн - 60 процент;
- мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлердiң балаларына берiлетiн жәрдемақылар - 80 процент;
- адамның қорғаныш тапшылығы вирусы жұқтырылған немесе ЖҚТБ-мен (СПИД) ауырған балаларға берiлетiн жәрдемақылар - 80 процент;

- материальное обеспечение детей-инвалидов в соответствии со статьей 23 Закона Казахской ССР от 21 июня 1991 года " О социальной защищенности инвалидов в Казахской ССР" (Ведомости Верховного Совета Казахской ССР, 1991 г., N 26, ст.345), воспитывающихся и обучающихся на дому, производится одному из родителей, либо лицу, его заменяющему, - в размере 150 тенге в первом квартале, 450 тенге - в последующих кварталах;
- пособия на несовершеннолетних детей в период розыска их родителей, уклоняющихся от уплаты алиментов, выплачиваются за счет средств местных бюджетов в порядке и размерах, предусмотренных на выплату государственных пособий одиноким матерям на детей.
С 1 июля 1994 года предусмотреть, с учетом увеличения цены на хлеб, муку взамен печеного хлеба и хлебобулочные изделия, ежемесячные пособия семьям, имеющим детей, в следующих процентах от минимального месячного размера заработной платы:
- единые пособия на детей в возрасте: до 6 лет - 100 процентов, от 6 до 18 лет - 105 процентов;
- государственные пособия одиноким матерям на детей в возрасте: до 6 лет - 75 процентов, от 6 до 18 лет - 85 процентов;
- пособия на детей военнослужащих срочной службы - 105 процентов;
- пособия на детей, инфицированных вирусом приобретенного иммунодефицита человека или больных СПИДом, - 105 процентов;
с 1 октября 1994 г. в связи с отпуском цен на хлеб, хлебобулочные изделия, пшено, крупу манную, муку, реализуемую взамен печеного хлеба, и комбикорма предусмотреть ежемесячные пособия семьям, имеющим детей, в следующих процентах от минимального месячного размера заработной платы:
единые пособия на детей в возрасте до 6 лет - 130 процентов, от 6 до 18 лет - 135 процентов;
государственные пособия одиноким матерям на детей в возрасте до 6 лет - 105 процентов, от 6 до 18 лет - 115 процентов;
пособия на детей военнослужащих срочной службы - 135 процентов;
пособия на детей, инфицированных вирусом приобретенного иммунодефицита человека или больных СПИДом - 135 процентов.
При этом сохраняется порядок выплат единых пособий на детей, установленный постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 16 ноября 1992 года N 960 "Об утверждении Положения об исчислении совокупного дохода на члена семьи, применяемого для выплаты компенсации малообеспеченным гражданам в связи с удорожанием основных продуктов питания и пособий детям", с учетом изменений, внесенных постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 5 февраля 1993 года N 91 "О внесении изменений в постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 16 ноября 1992 года N 960".
Указанные выплаты производить за счет средств соответствующих бюджетов.
Сноска. Статья 32 - с изменениями, внесенными Законом от 13 октября 1994 года.

"Қазақ КСР-iнде мүгедектердiң әлеуметтiк қорғалуы туралы" 1991 жылғы 21 маусымдағы Қазақ КСР Заңының 23-бабына сәйкес /Қазақ КСР Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1991 ж., N 26, 345-құжат/ үйде тәрбиеленетiн және оқитын мүгедек балалардың ата-аналарының бiрi не оның орнындағы адам бiрiншi тоқсанда 150 теңге, кейiнгi тоқсандарда 450 теңге мөлшерiнде материалдық жағынан қамтамасыз етiледi;
- алимент төлеуден жалтарып жүрген ата-аналарын iздестiру кезеңiнде кәмелетке толмаған балаларға берiлетiн жәрдемақы жалғызiлiктi аналардың балаларына мемлекеттiк жәрдемақы төлеуге көзделген тәртiп пен мөлшерде жергiлiктi бюджеттердiң қаражаты есебiнен төленедi.
Нан, пiскен нан мен нан-тоқаш тағамдарының орнына берiлетiн ұн бағасының өсуiн ескерiп, 1994 жылғы 1 шiлдеден бастап, баласы бар отбасыларға ең төменгi айлық жалақы мөлшерiнен мынадай проценттерiнде ай сайын жәрдемақы беру көзделсiн:
- мына жастағы балаларға берiлетiн бiрыңғай жәрдемақылар:
6 жасқа дейiн - 100 процент, 6 жастан 18 жасқа дейiн - 105 процент;
- мына жастағы балалар үшiн жалғызiлiктi аналарға берiлетiн мемлекеттiк жәрдемақылар:
6 жасқа дейiн - 75 процент, 6 жастан 18 жасқа дейiн - 85 процент;
- мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлердiң балаларына жәрдемақылар - 105 процент;
- адамның қорғаныш тапшылығы вирусы жұқтырылған немесе ЖҚТБ-мен ауырған балаларға берiлетiн жәрдемақы - 105 процент.
Нан, нан-тоқаш өнiмдерi, тары, ұнтақ жарма, пiскен нан орнына сатылатын ұн мен құрамажем бағаларының босатылуына байланысты 1994 жылғы 1 қазаннан бастап балалары бар отбасыларына берiлетiн ай сайынғы жәрдем ақы ең төменгi айлық жалақы мөлшерiнiң мынадай проценттерi көлемiнде көзделсiн:<*>
- балаларға берiлетiн бiрыңғай жәрдемақылар: 6 жасқа дейiн - 130 процент, 6 жастан 18 жасқа дейiн - 135 процент;<*>
- жалғызiлiктi аналарға берiлетiн мемлекеттiк жәрдемақылар: 6 жасқа дейiнгi балаларға - 105 процент, 6 жастан 18 жасқа дейiнгi балаларға - 115 процент;<*>
- мерзiмдi қызметтегi әскери қызметшiлердiң балаларына берiлетiн жәрдемақылар - 135 процент;<*>
- адамның қорғаныш тапшылығы вирусы жұқтырылған немесе ЖҚТБ-мен ауырған балаларға берiлетiн жәрдемақылар - 135 процент.<*>
Бұл ретте "Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1992 жылғы 16 қарашадағы N 960 Қаулысына өзгерiстер енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 5 ақпандағы N 91 қаулысымен енгiзiлген өзгерiстер ескерiлiп, "Негiзгi тағам түрлерiнiң қымбаттауына байланысты табысы аз азаматтарға өтемақы төлеу және балаларға жәрдемақы төлеу үшiн қолданылатын, отбасы мүшесiнiң жиынтық табысын есептеу жөнiндегi Ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1992 жылғы 16 қарашадағы N 960 қаулысымен белгiленген, балаларға бiрыңғай жәрдемақы төлеу тәртiбi сақталады.
Аталған төлемдер тиiстi бюджеттердiң қаражаты есебiнен төленсiн.
ЕСКЕРТУ. 32-бап жаңа абзацтармен толықтырылды - Қазақстан
Республикасының 1994.10.13. N 201-XIII Заңымен.

Статья 33. Определить в республиканском бюджете ассигнования на финансирование науки 1 165 987 тыс.тенге, в том числе Национальной Академии наук в сумме 221 300 тыс.тенге, Казахской сельскохозяйственной
академии - 180 600 тыс.тенге.
Статья 34. Установить в республиканском бюджете ассигнования
на содержание органов государственной власти и управления, судебных
органов и прокуратуры 3 844 791 тыс.тенге, из них:
(тыс.тенге)
а) Верховного Совета Республики Казахстан           98 527
б) Аппарата Президента и Кабинета
Министров Республики Казахстан                   98 007
в) Республиканских исполнительно-распорядительных
органов                                       2 913 778
г) Верховного суда Республики Казахстан             60 127
д) Конституционного суда Республики
Казахстан                                        10 423
е) областных, Алматинского и Ленинского
городских судов                                  66 109
ж) народных судов Республики Казахстан             223 163
з) Арбитражных судов Республики Казахстан           56 685
и) Прокуратуры Республики Казахстан                317 972
Кабинету Министров Республики Казахстан в месячный срок утвердить по республиканским исполнительно-распорядительным органам адресное распределение расходов.
Статья 35. Утвердить в республиканском бюджете ассигнования:
- на содержание правоохранительных органов - 4 879 593 тыс. тенге;
- на оборону - 7 214 214 тыс.тенге;
- прочие расходы - 516 033 тыс.тенге;
- на проведение выборов в Верховный Совет Республики Казахстан и местные представительные органы - 71 597 тыс.тенге.
Сноска. Статья 35 - с изменениями, внесенными Законом от 13 октября 1994 года.
Статья 36. Установить в республиканском бюджете ассигнования на расходы по:
- выплате выигрышей Государственного внутреннего выигрышного займа Республики Казахстан выпуска 1992 года и проведению тиражей выигрышей по нему на сумму 40 000 тыс.тенге;
- погашению и выплате процентов по Государственному займу Республики Казахстан 1992 года, размещаемому среди юридических лиц, и выплате предприятиям, объединениям и организациям доходов по нему на сумму 3 646 тыс.тенге.
Статья 37. Предусмотреть средства для погашения задолженности Правительства за 1993 год перед Народным банком Республики Казахстан на выкуп облигаций Государственного целевого беспроцентного займа СССР 1990 года в сумме 9 796 тыс.тенге.
Статья 38. Утвердить расходы на возмещение ресурсов Народного банка Республики Казахстан, переданных Госбанку СССР до распада Союза ССР по состоянию на 1 января 1991 года, и средств 40-процентной компенсации в общей сумме 42 536 тыс.тенге.
Установить, что 50 процентов, полученных Народным банком Республики Казахстан доходов от реализации денежных средств (за вычетом расходов банка) направляются на выплату процентов по вкладам.

33-бап. Республикалық бюджетте ғылымды қаржыландыруға 1 165 987 мың теңге, оның iшiнде Ұлттық ғылым академиясына - 221 300 мың теңге, Қазақ ауыл шаруашылық академиясына - 180 600 мың теңге мөлшерiнде қаржы белгiленсiн.
34-бап. Республикалық бюджетте мемлекеттiк өкiмет пен басқару органдарын, сот органдары мен прокуратураны ұстауға 3 844 791 мың теңге қаржы белгiленсiн, оның iшiнде:
/мың теңге/
а/ Қазақстан Республикасының Жоғарғы
Кеңесiн ұстауға                         98 527
б/ Қазақстан Республикасы Президентi
мен Министрлер Кабинетiнiң Аппаратын
ұстауға                                 98 007
в/ Республикалық атқарушы-өкiмшi
органдарды ұстауға                     2 913 778
г/ Қазақстан Республикасының Жоғарғы
сотын ұстауға                             60 127
д/ Қазақстан Республикасының Конституциялық
сотын ұстауға                             10 423
е/ Облыстық, Алматы және Ленинск қалалық
соттарын ұстауға                           66 109
ж/ Қазақстан Республикасының халық соттарын
ұстауға                                    223 163
з/ Қазақстан Республикасының төрелiк
соттарын ұстауға                            56 685
и/ Қазақстан Республикасының прокуратурасын
ұстауға                                     317 972
Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi бiр ай мерзiмде республикалық атқарушы-өкiмшi органдар бойынша шығыстың бағдарлы бөлiнуiн бекiтетiн болсын.
35-бап. Республикалық бюджетте мынадай қаржы бекiтiлсiн:
- құқық қорғау органдарын ұстауға - 4 879 593 мың теңге;
- қорғанысқа - 7214214 мың теңге;<*>
- басқа шығындарға - 516 033 мың теңге;
- Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң және жергiлiктi өкiлдi органдарының сайлауын өткiзуге - 71 597 мың теңге.
ЕСКЕРТУ. 35-бапқа өзгерiс енгiзiлдi - Қазақстан Республикасының 1994.10.13. N 201-XIII Заңымен.
36-бап. Республикалық бюджетте:
- Қазақстан Республикасының 1992 жылғы Мемлекеттiк iшкi ұтыс заемы бойынша ұтыстарды төлеу және ол бойынша ұтыс тираждарын өткiзу жөнiнде 40 000 мың теңге;
- Қазақстан Республикасының заңды тұлғалар арасында орналастырылатын 1992 жылғы Мемлекеттiк заемын өтеу және ол бойынша проценттер төлеу жөнiнде және кәсiпорындарға, бiрлестiктер мен ұйымдарға ол бойынша кiрiстер төлеуге 3 646 мың теңге мөлшерiнде шығыстар белгiленсiн.
37-бап. 1990 жылғы КСРО Мемлекеттiк нысаналы процентсiз заемының облигацияларын сатып алу үшiн Үкiметтiң Қазақстан Республикасы Халық банкi алдындағы 1993 жылғы берешегiн өтеуге 9 796 мың теңге мөлшерiнде қаражат көзделсiн.
38-бап. КСР Одағы тарағанға дейiн КСРО Мемлекеттiк банкiне берiлген 1991 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша Қазақстан Республикасы Халық банкi ресурстарын және жалпы мөлшерi 42 536 мың теңге 40 проценттiк өтемақы қаражатын өтеуге жұмсалатын шығындар бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасы Халық банкiнiң ақша қаражатын өткiзуден алған табыстарының 50 процентi /банк шығыстарын шегерiп тастағанда/ салымдар бойынша проценттер төлеуге жұмсалады деп белгiленсiн.

Учесть, что разовая компенсация потерь от обесценения по вкладам населения в учреждениях Народного банка Республики Казахстан производится путем увеличения их остатков по состоянию на 1 августа 1992 года в 50-кратном размере первых 1000 рублей вклада с утверждением расходов на эти цели в сумме 850 000 тыс.тенге.
Статья 39. Предусмотреть в республиканском бюджете 10 973 887
тыс.тенге на выкуп иностранной валюты для финансирования расходов
Правительства, связанных с внешнеэкономической деятельностью,
по следующим направлениям:
- на расходы по обслуживанию внешнего долга;
- взносы в международные организации;
- приобретение по импорту товаров первой необходимости
для реализации на внутреннем рынке;
- содержание дипломатических и торговых представительств
за рубежом;
- приобретение зданий посольств и резиденций;
- загранкомандировки;
- подготовка кадров;
- другие неотложные нужды республики.
Кроме того, предусмотреть за счет внешнего финансирования расходы на погашение внешнего займа - 3 538 000 тыс.тенге.
В состав расходов местных бюджетов включить затраты, связанные с погашением внешних займов, оформленные под гарантийные обязательства местных органов государственной власти и управления, через республиканский бюджет, с учетом процентов по их обслуживанию.
Статья 40. Установить, что с 1 января 1994 года реализация медикаментов, приобретаемых по импорту предприятиями и организациями Министерства здравоохранения за счет централизованных средств Республики Казахстан и иностранных кредитов осуществляется по свободным рыночным ценам.
Статья 41. Утвердить в республиканском бюджете резервный
фонд Кабинета Министров Республики Казахстан в сумме 528 200
тыс.тенге, в том числе 303 000 тыс.тенге для финансирования
чрезвычайных ситуаций.
Статья 42. Выделить в 1994 году субвенции бюджетам областей
и города Ленинска в сумме 5 920 636 тыс.тенге, в том числе:
(тыс.тенге)
- Алматинской                          471 823
- Атырауской                            75 078
- Жамбылской                           491 841
- Жезказганской                        246 219
- Западно-Казахстанской                163 676
- Кзыл-Ординской                     1 151 485
- Кокшетауской                         236 339
- Семипалатинской                      561 507
- Талдыкорганской                      471 083
- Торгайской                           189 511
- Южно-Казахстанской                 1 539 777
- городу Ленинску                      322 297
Статья 43. Установить на конец 1994 года оборотную кассовую наличность по республиканскому бюджету в сумме 16 000 тыс.тенге.

Қазақстан Республикасы Халық банкi мекемелерiндегi халықтың салымдары бойынша құнсызданудан болған шығындарын бiр жолғы өтеу 1992 жылғы 1 тамыздағы жағдай бойынша олардың қалдықтарын салымның алғашқы 1000 сомын 50 еселенген мөлшерде көбейту арқылы жүргiзiлетiнi ескерiлiп, бұл мақсатқа 850 000 мың теңге мөлшерiнде шығыс бекiтiлсін.
39-бап. Үкiметтiң мына бағыттардағы сыртқы экономикалық қызметiне байланысты:
- сыртқы борышқа қызмет көрсету жөнiндегi шығыстар;
- халықаралық ұйымдарға жарналар;
- iшкi рынокта өткiзу үшiн импорт бойынша ең қажеттi тауарлар
сатып алу;
- шет елдердегi дипломатиялық және сауда өкiлдiктерiн ұстау;
- елшiлiктер мен резиденцияларға үй-жайлар алу;
- шетелдiк iссапарлар;
- кадрлар даярлау;
- республиканың басқа да кезек күттiрмес қажеттерi үшiн шығыстарын қаржыландыруға арнап шет ел валютасын сатып алуға республикалық бюджетте 10 973 887 мың теңге қаржы көзделсiн.
Бұдан басқа сыртқы қаржыландыру есебiнен сыртқы заемды өтеуге 3 538 000 мың теңге шығыс көзделсiн.
Республикалық бюджет арқылы жергiлiктi мемлекеттiк өкiмет пен басқару органдарының кепiлi мiндеттемелерiн ресiмделген, сыртқы заемдарды өтеуге байланысты шығындар олар бойынша қызмет көрсету проценттерiн ескере отырып жергiліктi бюджеттердiң шығыс құрамына енгiзiлсiн.
40-бап. 1994 жылғы 1 қаңтардан бастап Қазақстан Республикасының орталықтандырылған қаражаты мен шетелдiк кредиттер есебiнен Денсаулық сақтау министрлiгiнiң кәсiпорындары мен ұйымдары импорт бойынша сатып алатын дәрi-дәрмектердi сату еркiн нарықтық бағамен жүзеге асырылады деп белгiленсiн.
41-бап. Республикалық бюджетте 528 200 мың теңге, оның iшiнде төтенше жағдайларды қаржыландыру үшiн 303 000 мың теңге мөлшерiнде Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң резерв қоры бекiтiлсiн.
42-бап. 1994 жылы мына облыстар мен Ленинск қаласының бюджеттерiне 5 920 636 мың теңге мөлшерiнде субвенция бөлiнсiн,  оның iшiнде:
/мың теңге/
- Алматы                                471 823
- Атырау                                 75 078
- Жамбыл                                491 841
- Жезқазған                             246 219
- Батыс Қазақстан                       163 676
- Қызылорда                           1 151 485
- Көкшетау                              236 339
- Семей                                 561 507
- Талдықорған                           471 083
- Торғай                                189 511
- Оңтүстiк Қазақстан                  1 539 777
- Ленинск қаласы                        322 297
43-бап. 1994 жылдың аяғына республикалық бюджет бойынша нақты касса айналымы 16 000 мың теңге мөлшерiнде белгiленсiн.

Статья 44. Предусмотреть в республиканском бюджете ассигнования:
- на погашение задолженности по фактическим выплатам, произведенным в IV квартале 1993 года и I квартале 1994 года в соответствии с Законом СССР от 12 мая 1991 г. "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие Чернобыльской катастрофы" в сумме 1 200 тыс.тенге и на содержание Межгосударственных организаций - 84 322 тыс.тенге;
- на погашение задолженности по фактическим выплатам, произведенным в IV квартале 1993 года в соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 июня 1992 года "О социальной защите граждан, пострадавших вследствие экологического бедствия в Приаралье" в сумме 1 217 тыс.тенге и Законом Республики Казахстан от 14 апреля 1993 года "О реабилитации жертв массовых политических репрессий" - 7 000 тыс.тенге;
- на погашение Госкредита по межправительственным соглашениям и уплату процентов за пользование кредитом в сумме 154 871 тыс.тенге.
Возобновить действие статей следующих законодательных актов:
- статей 35, 36, 39, 40 и 41 Закона Казахской ССР от 21 июня 1991 года "О социальной защищенности инвалидов в Казахской ССР" (Ведомости Верховного Совета Казахской ССР, 1991 г. N 26, ст.345) в части представления автомобилей, оплаты коммунальных услуг, льготной установки телефона и радио, бесплатного пользования радио, бесплатного проезда;
- абзацев первого, второго и третьего части четвертой и абзацев первого и второго части пятой статьи 6, абзацев первого, второго и третьего части девятой, десятой и одиннадцатой статьи 7 Закона Казахской ССР от 28 июня 1991 года "О государственной молодежной политике в Казахской ССР" (Ведомости Верховного Совета Казахской ССР, 1991 г., N 28, ст.377) в части предоставления молодым семьям долгосрочных льготных кредитов: на строительство и предоставление жилья, обзаведение домашним подсобным хозяйством, уплату паевых взносов в жилищно-строительные кооперативы, а также предоставление беспроцентных банковских ссуд молодым семьям при рождении ребенка;
- абзацев второго, четвертого, пятого части второй статьи 18 Положения о пенсиях за особые заслуги перед Республикой Казахстан, утвержденного постановлением Верховного Совета Республики Казахстан от 17 января 1992 года (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1992 г., N 5, ст.109);
- пунктов 2, 4 статьи 61 Закона Республики Казахстан от 17 января 1992 года "О прокуратуре Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1992 г., N 5, ст.163) в части оплаты стоимости проезда во время отпуска к месту отдыха и обратно, бесплатного пользования по предъявлению служебного удостоверения всеми видами общественного транспорта - городского, пригородного и местного сообщения (кроме такси);

44-бап. Республикалық бюджетте:
- "Чернобыль апатының салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтiк қорғау туралы" 1991 жылғы 12 мамырдағы КСРО Заңына сәйкес 1993 жылдың IV тоқсанында және 1994 жылдың 1 тоқсанында жасалған нақты төлемдер бойынша берешектердi өтеуге 1 200 мың теңге және мемлекетаралық ұйымдарды ұстауға 84 322 мың теңге;
- "Арал өңiрiндегi экологиялық апат салдарынан зардап шеккен азаматтарды әлеуметтiк қорғау туралы" 1992 жылғы 30 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес 1993 жылдың IV тоқсанында төленген нақты төлемдер бойынша берешектi өтеуге 1 217 мың теңге және "Жаппай саяси қуғын-сүргiн құрбандарын ақтау туралы" 1993 жылғы 14 сәуiрдегi Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес 7 000 мың теңге;
- үкiметаралық келiсiмдер бойынша Мемлекеттiк кредиттi өтеуге және кредиттi пайдаланғаны үшiн процент төлеуге 154 871 мың теңге мөлшерiнде қаржы көзделсiн.
Мына заң құжаттары баптарының күшi қайта қалпына келтiрiлсiн:
1991 жылғы 21 маусымдағы "Қазақ КСР-iнде мүгедектердi әлеуметтiк қорғау туралы" Қазақ КСР Заңының /Қазақ КСР Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1991 ж., N 26, 345-құжат/ 35,36,39,40 және 41-баптарының автомобиль беруге, коммуналдық қызметке ақы төлеуге, телефон мен радионы жеңiлдiкпен орнатуға, радионы тегiн пайдалануға, тегiн жүрiп-тұруға қатысты бөлiгiнiң күшi;
- "Қазақ КСР-iндегi мемлекеттiк жастар саясаты туралы" 1991 жылғы 28 маусымдағы Қазақ КСР Заңының /Қазақ КСР Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1991 ж., N 28, 377-құжат/ 6-бабы төртiншi бөлiгiнiң бiрiншi, екiншi және үшiншi абзацтарының, бесiншi бөлiгiнiң бiрiншi және екiншi абзацтарының, 7-бабы тоғызыншы, оныншы және он бiрiншi бөлiктерiнiң бiрiншi, екiншi және үшiншi абзацтарының күшi тұрғын үй салуға және беруге, қосалқы үй шаруашылығымен шұғылдануға, тұрғын үй-құрылыс кооперативтерiне үлестiк жарналар төлеуге, сондай-ақ жас отбасыларына бала туғанда процентсiз банкiлiк қарыз алуға арналған жас отбасыларына ұзақ мерзiмге жеңiлдiкпен кредиттер беруге қатысты бөлiгiнiң күшi;
- Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң 1992 жылғы 17 қаңтардағы қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасына сiңiрген ерекше еңбегi үшiн берiлетiн зейнетақылар туралы ереженiң /Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1992 ж., N 5, 109-құжат/ 18-бабы екiншi бөлiгiнiң екiншi, төртiншi, бесiншi абзацтарының күшi;
- 1992 жылғы 17 қаңтардағы "Қазақстан Республикасының прокуратурасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының /Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1992 ж., N 5, 163-құжат/ 61-бабының, 2,4-тармақтарының демалыс орнына барып қайту құнын төлеуге, қызмет бабындағы куәлiктi көрсетiп, қоғамдық көлiктiң таксиден басқа барлық қалалық, қала маңындағы және жергiлiктi бағыттағы түрлерiн тегiн пайдалануға қатысты бөлiгiнiң күшi;

- статей 47, 51 Положения "О прохождении службы в органах прокуратуры, о классных чинах и воинских званиях работников прокуратуры Республики Казахстан", утвержденного Постановлением Президиума Верховного Совета Республики Казахстан от 6 июля 1992 г. (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1992 г., N 17, ст.430);
- статьи 16 Закона Республики Казахстан от 23 июня 1992 г. "Об органах внутренних дел Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1992 г., N 11-12, ст.288; 1992 г., N 24, ст.593) в части 50% оплаты жилой площади, коммунальных услуг, топлива и эксплуатационных расходов на содержание жилья;
- частей седьмой, восьмой, девятой статьи 11; части третьей по выплате пособия за поднаем (наем) жилья, частей двенадцатой, тринадцатой статьи 12; части шестой статьи 13 по выплате денежной компенсации в размере 50-процентной стоимости путевки членам семей военнослужащих; части первой - по бесплатному проезду в отпуск и при увольнении, части второй по предоставлению льгот членам семей военнослужащих по бесплатному проезду по территории государств, входящих в состав СНГ, в отпуск, в том числе на лечение и обратно, части четвертой (кроме военнослужащих, проходящих службу по призыву, слушателей, курсантов военно-учебных заведений), части седьмой статьи 16; части шестой статьи 17 Закона Республики Казахстан от 20 января 1993 года "О статусе и социальной защите военнослужащих и членов их семей" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1993 г., N 2, ст.32);
- статьи 47 Закона Республики Казахстан от 21 января 1993 года "О пенсионном обеспечении военнослужащих, лиц начальствующего и рядового состава органов внутренних дел и их семей" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1993 г., N 2, ст.35), в части включения для исчисления пенсии стоимости продовольственного пайка;
- статей 30, 32 Закона Республики Казахстан от 1 апреля 1993 года "О государственных наградах Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1993 г., N 8, ст.157) в части 50 процентной квартирной платы и коммунальных услуг, выдачи бесплатных путевок в санатории и дома отдыха, предоставление бесплатного проезда 1 раз в год в пределах Республики Казахстан железнодорожным транспортом, водным, воздушным или междугородным автомобильным транспортом, бесплатного проезда внутригородским и пригородным транспортом, а в сельской местности - автобусами внутрирайонных линий, а также в части освобождения от всех видов подоходного налога;

"Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесi Төралқасының 1992 жылғы 6 шiлдедегi Қаулысымен бекiтiлген /Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1992 ж., N 17, 430-құжат/ "Қазақстан Республикасы прокуратура органдарында қызмет ету туралы, прокуратура қызметкерлерiнiң кластық шендерi мен әскери атақтары туралы" Ереженiң 47, 51-баптарының күшi;
- "Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдары туралы" 1992 жылғы 23 маусымдағы "Қазақстан Республикасының Заңы 16-бабының /Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1992 ж., N 11-12, 288-құжат, 1992 ж., N 24, 593-құжат/" тұрғын үй алаңына, коммуналдық қызметтерге, отынға және тұрғын үйдi ұстауға жұмсалатын пайдалану шығыстарына 50 процент төлеуге қатысты бөлiгiнiң күшi;
- "Әскери қызметшiлер мен олардың отбасы мүшелерiнiң мәртебесi және оларды әлеуметтiк қорғау туралы" 1993 жылғы 20 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңы /Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1993 ж., N 2, 32-құжат/ 11-бабының жетiншi, сегiзiншi, тоғызыншы бөлiктерiнiң; 12-бабының тұрғын үй жалдағаны үшiн жәрдемақы төлеу жөнiндегi үшiншi бөлiгiнiң, он екiншi, он үшiншi бөлiктерiнiң; әскери қызметшiлердiң отбасы мүшелерiне жолдама құнының 50 процентi мөлшерiнде ақшалай өтем төлеу жөнiндегi 13-бабының алтыншы бөлiгiнiң, 16-бабының демалыста және әскери қызметтен босатылғанда көлiкпен тегiн жүру жөнiндегi бiрiншi бөлiгiнiң, әскери қызметшiлердiң отбасы мүшелерiне ТМД құрамына енетiн мемлекеттер аумағында демалысқа, оның iшiнде емделуге тегiн барып-қайтуға жеңiлдiктер беру жөнiндегi екiншi бөлiгiнiң, төртiншi бөлiгiнiң /шақыру бойынша қызмет етiп жүрген әскери қызметшiлерден, әскери-оқу орындарының тыңдаушыларынан, курсанттарынан басқасы/, жетiншi бөлiгiнiң; 17-бабының алтыншы бөлiгiнiң күшi;
- "Әскери қызметшiлердi, iшкi iстер органдарының басшы және қатардағы құрамының адамдары мен олардың отбасыларын зейнетақымен қамтамасыз ету туралы" 1993 жылғы 21 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының /Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1993 ж., N 2, 35-құжат/ 47-бабының азық-түлiк үлестiң бағасын зейнетақы есептеу үшiн қосу бөлiгiнiң күшi;
- "Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградалары туралы" 1993 жылғы 1 сәуiрдегi Қазақстан Республикасы Заңының /Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1993 ж., N 8, 157-құжат/ 30,32-баптарының пәтер ақы мен коммуналдық қызметтерге 50 процент төлеуге, санаторийлер мен демалыс үйлерiне тегiн жолдама беруге, Қазақстан Республикасы аумағында темiржол көлiгiмен, су, әуе, кеме немесе қалааралық автомобиль көлiгiмен жылына бiр рет тегiн жүруге, қала iшi және қала маңы көлiгiмен, ал селолық жерде ауданаралық желiлердегi автобустармен тегiн жүруге қатысты бөлiгiнiң, сондай-ақ табыс салығының барлық түрлерiнен босатуға қатысты бөлiгiнiң күшi;

- части третьей статьи 16 и части второй статьи 21 Закона Республики Казахстан от 10 апреля 1993 г. "О высшем образовании" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1993 г., N 9, ст.206) в части выделения студентам государственных вузов пособия в размере стипендии и педагогическим работникам вузов в размере должностного оклада на приобретение учебной, научной и методической литературы.
Статья 45. Национальному банку Республики Казахстан обеспечить зачисление на счета соответствующих бюджетов:
- сумм налога на прибыль предприятий, объединений и организаций, независимо от форм собственности, включая иностранные и совместные предприятия по нормативам, установленным настоящим законом и соответствующими Маслихатами-Собраниями депутатов;
- сумм подоходного налога с граждан Республики Казахстан, иностранных граждан и лиц без гражданства по нормативам, устанавливаемым Маслихатами-Собраниями депутатов.
Статья 46. Списать в счет государственного внутреннего долга задолженность по ссудам Национальному банку Республики Казахстан, полученным в 1993 году на покрытие дефицита республиканского бюджета в сумме 859 255 тыс.тенге, с обслуживанием в течение первых 5 лет под 10 процентов годовых и ссудную задолженность приватизированных государственных сельскохозяйственных предприятий, не обеспеченную
возвратом, 28 128 тыс.тенге.
Статья 47. Утвердить в республиканском бюджете расходы по
погашению Национальному банку Республики Казахстан государственного
внутреннего долга Республики Казахстан по состояния на 1 января
1994 года в общей сумме 71 477 тыс.тенге, в том числе:
(тыс.тенге)
- по кредиту Нацбанка на покрытие
дефицита республиканского бюджета
1992 года                                     31 200
- по списанию задолженности колхозов
и совхозов по ссудам банкам                    5 415
- по списанию задолженности по возмещению
разницы в ценах на сельхозпродукцию
и сырье для легкой промышленности по
выплате дифференцированных надбавок
к закупочным ценам                             1 812
- по списанию задолженности Концерна
"Казхлебопродукт" по возмещению
разницы в ценах на зерновые культуры           4 922
- ссудной задолженности приватизированных
государственных сельскохозяйственных
предприятий, не обеспеченных
возвратом                                     28 128
Статья 48. Предусмотреть на уплату процентов Национальному
банку за обслуживание внутреннего долга 90 000 тыс.тенге.
Статья 49. Определить, что дефицит республиканского бюджета
на 1994 год в общей сумме 20 657 606 тыс.тенге финансируется за счет
следующих источников:
(тыс.тенге)
1) За счет поступлений по внешнему займу     16 600 800
2) За счет реализации ценных бумаг, всего       500 000
из них:
- поступлений средств от реализации
казначейских бонов Государственного
внутреннего выигрышного займа Республики
Казахстан 1992 года, размещаемого среди

- "Жоғары бiлiм туралы" 1993 жылғы 10 сәуiрдегi Қазақстан Республикасы Заңының /Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1993 ж., N 9, 206-құжат/ 16-бабының үшiншi бөлiгiнiң және 21-бабының екiншi бөлiгiнiң мемлекеттiк жоғары оқу орындарының студенттерiне стипендия мөлшерiнде және жоғары оқу орындарының педагог қызметкерлерiне оқу, ғылым және әдiстемелiк әдебиет сатып алуға лауазымдық айлықақы мөлшерiнде жәрдемақы бөлуге қатысты бөлiгi.
45-бап. Қазақстан Республикасының Ұлттық банкi тиiстi бюджеттердiң есепшоттарына:
- осы Заң және тиiстi Мәслихаттар - депутаттар жиналыстары белгiлеген нормативтер бойынша меншiк нысанына қарамастан, шетелдiк және бiрлескен кәсiпорындарды қоса, кәсіпорындардың, бiрлестiктер мен ұйымдардың пайдасына салынатын салық сомасын;
- Мәслихаттар - депутаттар жиналыстары белгiлеген нормативтер бойынша Қазақстан Республикасы азаматтарынан, шетелдiк азаматтардан және азаматтығы жоқ адамдардан алынатын табыс салығының сомасын қосуды қамтамасыз етсiн.
46-бап. Қазақстан Республикасы Ұлттық банкiнiң 1993 жылы республикалық бюджет тапшылығын жабуға 859 225 мың теңге сомасында алып, алғашқы 5 жыл iшiнде жылдық көлемнiң 10 процентi мөлшерiнде қызмет көрсететiн несие жөнiндегi берешегi және жекешелендiрiлген мемлекеттiк ауыл шаруашылық кәсiпорындарының қайтарылмаған 28 128 мың теңге несие қарызы Мемлекеттiк iшкi қарыз есебiне жатқызылсын.
47-бап. Қазақстан Республикасының Ұлттық банкi Республикалық бюджетте Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша жалпы сомасы 71 477 мың теңге Мемлекеттiк iшкi қарызын өтеу жөнiндегi шығыстарды бекiтсiн, оның iшiнде:
/мың теңге/
- 1992 жылғы республикалық бюджет
тапшылығын жабуға Ұлттық банк
кредитi бойынша                             31 200
- Ұжымшарлар мен кеңшарлардың несие
беретiн банктерге берешегiн есептен
шығару бойынша                               5 415
- ауыл шаруашылық өнiмдерiне және жеңiл
өнеркәсiп үшiн сатып алу бағасына
саралап қосымша ақша төлеу жөнiндегi
шикiзат бағасының айырмашылығын өтеуге
байланысты берешектi шығынға жатқызу бойынша 1 812
- дәндi дақылдарға қойылған баға
айырмашылығын өтеу үшiн "Қазнанөнiм"
берешегiн жұмсалған шығынға жатқызу          4 922
- қайтарымы қамтамасыз етiлмеген
жекешелендiрiлген мемлекеттiк ауыл
шаруашылық кәсiпорындарының несиелi
берешегi                                     28 128
48-бап. Iшкi қарызға қызмет жасағаны үшiн Ұлттық банкiге проценттер төлеуге 90 000 мың теңге көзделсiн.
49-бап. 1994 жылға арналған республикалық бюджеттiң жалпы сомасы 20 657 606 мың теңге көлемiндегi тапшылығы мынадай кiрiс көздерiнен қаржыландырылады деп белгiленсiн:
/мың теңге/
1/Сыртқы заем бойынша түсiмдер есебiнен       16 600 800
2/Бағалы қағаздарды сату есебiнен, соның
iшiнде барлығы                                 500 000
- 1992 жылғы Қазақстан Республикасы
Мемлекеттiк iшкi ұтыс заемының нақты
тұлғаларға берiлген қазынашылық

физических лиц                                  4 000
- поступлений средств от аукционной
продажи краткосрочных Государствен-
ных казначейских векселей                      50 000
- поступлений от проведения лотерей               1 000
- прочих видов ценных бумаг                     445 000
3) За счет внутренних источников, всего       3 556 806 тыс.тенге
из них:
- кредитных ресурсов Национального банка      3 299 000
- остатков бюджетных средств на начало
года, обращаемых на покрытие расходов         257 806
Статья 50. Предусмотреть использование кредитов Национального банка в размере 6 233 000 тыс.тенге на погашение дефицита бюджета на 1994 год, из них в сумме 2 934 000 тыс.тенге с погашением в течение второго полугодия 1994 года.
Статья 51. Установить, что в 1994 году Национальный банк Республики Казахстан обслуживает внутренний долг Правительства под 10 процентов годовых и предоставляет кредит на покрытие дефицита республиканского бюджета по ставке рефинансирования, а также использует свободные бюджетные средства в качестве кредитных ресурсов в соответствии с договором, заключаемым с Министерством финансов Республики Казахстан.
Статья 52. В связи с отменой регулирования цен на хлеб, хлебобулочные изделия, пшено, крупу манную, муку, реализуемую взамен печеного хлеба, и комбикорма увеличить расходы на питание в учреждениях, финансируемых из бюджета, выплаты пособий семьям с детьми и денежных компенсаций малообеспеченным пенсионерам
на 1 772 805 тыс.тенге.
Указанные расходы производить за счет республиканского
бюджета.
Сноска. Дополнен статьей 52 Законом от 13 октября 1994 года.
Президент
Республики Казахстан
Приложение
к Закону Республики Казахстан
"Об уточненном республиканском
бюджете на 1994 год"
УТОЧНЕННЫЙ РЕСПУБЛИКАНСКИЙ БЮДЖЕТ
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН НА 1994 ГОД
ДОХОДЫ
1. Раздел: Республиканский бюджет
Налог на добавленную стоимость                      6 296 008
Акцизы                                                725 193
Налог на прибыль предприятий, объединений и
организаций                                         4 331 094
Прибыль от Нацбанка в доход бюджета, всего:         7 318 000
из них:
- отчисления от прибыли 1993 года                     270 000
- отчисления от прибыли 1994 года                   5 048 000
- от доходов за пользование остатками средств по
депозитам правительства и местных исполнительных
органов                                             2 000 000
Поступления от операции с драгметаллами             1 000 000
Возмещение расходов бюджета                           857 868

бондарын сатудан түскен қаражат                  4 000
- қысқа мерзiмдi мемлекеттiк қазынашылық
вексельдерiн аукционда сатудан түскен
қаражат                                         50 000
- лотереяларды өткiзуден түскен түсiмдер           1 000
- бағалы қағаздардың басқа да түрлерi            445 000
3/Iшкi көздер есебiнен барлығы 3 556 806
мың теңге, соның iшiнде:
- Ұлттық банктiң кредит ресурстары              3 299 000
- шығындарды жабуға жұмсалған бюджет
қаражатының жыл басындағы қалдығы               257 806
50-бап. Ұлттық банктiң 6 233 000 мың теңге мөлшерiндегi кредиттерiн, 1994 жылға арналған бюджет тапшылығын өтеуге, бұдан 2 934 000 мың теңге сомасындағы кредиттi 1994 жылдың екiншi жарты жылында өтей отырып пайдалану көзделсiн.
51-бап. Қазақстан Республикасының Ұлттық банкi 1994 жылы Үкiметтiң iшкi қарызын жылдық 10 процент түсiммен атқарады және республикалық бюджет тапшылығын өтеуге қайта қаржыландыру ставкасы бойынша кредит бередi, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен жасалатын шартқа сәйкес еркiн айналымдағы бюджеттiк қаражатты кредит ресурстары ретiнде пайдаланады деп белгiленсiн.
52-бап. Нан, нан-тоқаш өнiмдерi, тары, ұнтақ жарма, пiскен нан орнына сатылатын ұн мен құрамажем бағаларын реттеудiң жойылуына байланысты бюджеттен қаржыландырылатын мекемелерде тамаққа жұмсалатын шығыстар, балалары бар отбасыларына жәрдемақылар мен табысы аз зейнеткерлерге ақшалай өтемдер төлеу 1772805 мың теңгеге көбейтiлсiн.
Аталған шығыстар республикалық бюджет есебiнен жүргiзiлсiн.<*>
ЕСКЕРТУ. Жаңа 52-баппен толықтырылды - Қазақстан Республикасының 1994.10.13. N 201-XIII Заңымен.
Қазақстан Республикасының
Президентi
"1994 жылға арналған нақтыланған
республикалық бюджет туралы"
Қазақстан Республикасы Заңына
Қосымша
Қазақстан Республикасының 1994 жылға арналған
нақтыланған республикалық бюджетi
КIРIСТЕР
I бөлiм: Республикалық бюджет
Қосылған құнға салынатын салық               6 296 008
Акциздер                                       725 193
Кәсiпорындардың, бiрлестiктер мен ұйымдардың
пайдасына салынатын салық                    4 331 094
Ұлттық банктiң бюджет кiрiсiне түсетiн
пайдасы, барлығы:                            7 318 000
оның iшiнде:
- 1993 жылғы пайдадан аударылатын қаржы        270 000
- 1994 жылғы пайдадан аударылатын қаржы      5 048 000
- Үкiмет пен жергiлiктi атқарушы органдардың
депозиттерi бойынша қаражат қалдықтарын
пайдаланғаны үшiн кiрiстерден                2 000 000
Қымбат металдармен операция жасаудан
түсетiн түсiмдер                             1 000 000
Бюджет шығыстарын өтеу                         857 868
Алымдар және салық салынбайтын әртүрлi

Сборы и разные неналоговые доходы, всего:          10 245 800
из них:
- поступления средств от взимания платы за
регистрацию хозяйствующих субъектов                   12 760
- поступления от продажи лицензий                     200 000
- прочие поступления                                  550 000
- арендная плата за "Байконур"                      4 600 000
- поступления средств за полученные импортные
товары                                             4 883 040
из них:
- Местные администрации за средства транспорта     2 457 200
- ГАК "Кунарлылык"                                 1 015 350
- РО "Зооветснаб"                                    663 760
- Минтранс                                           331 880
- ГХК "Фармация"                                     331 880
- АО "Медтехника"                                     82 970
Налог на доходы предприятий, объединений,
организаций                                            28 046
Рентные (фиксированные) платежи                         1 600
Земельный налог                                         3 400
Налог на операции с ценными бумагами                   18 000
Поступления от приватизации государственного
имущества                                           8 167 151
Поступления средств от реализации зерна урожая
1994 года                                           2 000 000
Поступления средств, выделенных из Фонда
преобразования экономики на возвратной основе           2 000
Поступления средств от хозяйствующих субъектов
за предоставленный Госкредит по межправительственным
соглашениям                                           154 871
Кредит банка, предоставляемый в течении 1994 года
под дефицит бюджета                                 2 934 000
итого доходов по 1 разделу                         44 083 031
II. Раздел: Фонды целевого финансирования
- Фонд охраны недр и воспроизводства
минерально-сырьевой базы                            868 124
- Фонд преобразования экономики                     5 290 000
- Дорожный фонд                                     3 273 965
- Государственный фонд содействия занятости           813 011
- Фонд поддержки предпринимательства и развития
конкуренции                                         268 402
- Фонд охраны природы                                  23 951
итого доходов по II разделу                        10 537 453
III. Раздел: Внешнеэкономическая деятельность
- Экспортная таможенная пошлина                    10 393 310
- Импортная таможенная пошлина                        375 987
- Поступления от роялти и бонусов                   3 836 000

кiрiстер, барлығы:                          10 245 800
оның iшiнде:
- шаруашылық жүргiзушi субъектiлердi
тiркегенi үшiн ақы алудан түсетiн қаражат       12 760
- лицензия сатудан түсетiн түсiмдер            200 000
өзге де түсiмдер                               550 000
- "Байқоңырды" жалдау ақысы                  4 600 000
- алынған импорттық тауарлар үшiн
түскен қаражат                               4 883 040
соның iшiнде:
- жергiлiктi әкiмшiлiктер көлiк құралдары
үшiн                                         2 457 200
- "Құнарлылық" МАК                          1 015 350
- "Зооветжабдықтау" РБ                        663 760
- Көлiкмин                                    331 880
- "Фармация" МХК                              331 880
- "Медтехника" АҚ                              82 970
Кәсiпорындардың, бiрлестiктердiң, ұйымдардың
кiрiстерiне салынатын салық                     28 046
Ренталық /тiркелген/ төлемдер                    1 600
Жер салығы                                       3 400
Бағалы қағаздармен жасалатын операцияларға
салынатын салық                                 18 000
Мемлекеттiк мүлiктi жекешелендiруден түсетiн
түсiмдер                                      8 167 151
1994 жылғы егiннiң астығын сатудан түсетiн
қаражат                                       2 000 000
экономиканы қайта құру қорынан қайтарымды
негiзде бөлiнетiн қаражат түсiмi                  2 000
Үкiметаралық келiсiмдер бойынша берiлген
мемлекеттiк кредит үшiн шаруашылық жүргiзушi
субъектiлерден түсетiн қаражат                  154 871
Бюджет тапшылығына 1994 жыл iшiнде берiлетiн
банк кредитi                                  2 934 000
I БӨЛIМ БОЙЫНША КIРIСТЕР ЖИЫНТЫҒЫ      44 083 031
II бөлiм: Нысаналы қаржыландыру қорлары
- Жер қойнауын қорғау және минералдық-шикiзат
базасын ұдайы толықтыру қоры                           868 124
- Экономиканы қайта құру қоры                        5 290 000
- Жол қоры                                           3 273 965
- Жұмыспен қамтуға жәрдемдесетiн мемлекеттiк қоры      813 011
- Кәсiпкерлiктi қолдау және бәсекелестiктi
дамыту қоры                                            268 402
- Табиғат қорғау қоры                                   23 951
II БӨЛIМ БОЙЫНША КIРIСТЕР ЖИЫНТЫҒЫ               10 537 453
III бөлiм; Сыртқы экономикалық қызмет
- Экспорттық кеден бажы                             10 393 310
- Импорттық кеден бажы                                 375 987
- Роялти мен бонустардан түсетiн түсiмдер            3 836 000

- Таможенные процедуры                                 300 000
- Поступления от продажи импортных товаров первой
необходимости на внутреннем рынке                 1 535 750
- Прочие от местных администраций на покрытие
долга на модернизацию и расширение сетей
телекоммуникаций                                  1 256 508
итого доходов по III разделу                       17 697 555
всего доходов:                           72 318 039
РАСХОДЫ
1. Раздел: Республиканский бюджет
ФИНАНСИРОВАНИЕ  НАРОДНОГО  ХОЗЯЙСТВА                8 899 551
в том числе :
Минэнерго и угольной промышленности Республики
Казахстан, всего:                                      73 301
- на компенсацию льгот, включая участников и
инвалидов ВОВ                                          33 301
- на возобновляемые источники энергии                  40 000
Строительный комплекс
Минстрой Республики Казахстан на проектирование         2 394
ИТОГО по строительному комплексу                        2 394
Агропромышленный комплекс
Госкомводресурсы Республики Казахстан на
операционные расходы                                  138 411
Казсельхозакадемия на операционные расходы              1 041
Минсельхоз Республики Казахстан, всего              2 204 511
из них:
- операционные расходы                                667 960
- уплата процентов по долгосрочным ссудам                  51
- развитие крестьянских хозяйств                        2 300
- оздоровление стада                                  366 600
- приобретение элитных семян                          284 400
- затраты на защиту растений                          300 000
- затраты на приобретение удобрений                   429 700
- затраты на воспроизводство основного стада          153 500
ГАК "Кунарлылык" по критическому импорту на
гербициды                                           1 015 350
РО "Зооветснаб" по критическому импорту на
лекарственные препараты                               663 760
Госкомзем Республики Казахстан на операционные
расходы                                               119 700
Компания "Тоган" на операционные расходы               14 409
ИТОГО по агропромышленному комплексу                4 157 182
Транспортный комплекс и связь
Компания "Казахстан жолдары" на операционные
расходы (селезащитные мероприятия)                     17 192
Министерство транспорта и коммуникаций Республики
Казахстан, всего                                      425 409
из них:
- операционные расходы (содержание путевого
хозяйства, судоходных шлюзов и инспекции

- Кеден рәсiмдерi                                      300 000
- Iшкi рынокта аса қажеттi импорттық тауарларды
сатудан түсетiн түсiм                              1 535 750
- Телекоммуникация желiлерiн жаңғырту мен
кеңейтудегi қарызды жабуға жергiлiктi
әкiмшiлiктерден түсетiн өзге де түсiмдер           1 256 508
III БӨЛIМ БОЙЫНША КIРIСТЕР ЖИЫНТЫҒЫ            17 697 555
БАРЛЫҚ КIРIСТЕР                              72 318 039
ШЫҒЫСТАР
I-бөлiм: Республикалық бюджет
ХАЛЫҚ  ШАРУАШЫЛЫҒЫН ҚАРЖЫЛАНДЫРУ                   8 899 551
соның iшiнде:
Қазақстан Республикасының Энергетика және
көмiр өнеркәсiбi министрлiгi, барлығы:                    73 301
- Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен
мүгедектерiн қоса алғанда, жеңiлдiктерге
өтем төлеуге                                              33 301
- жаңартылатын энергия көздерiне                          40 000
ҚҰРЫЛЫС КЕШЕНI
Қазақстан Республикасының Құрылысминi -
жобалауға                                                  2 394
Құрылыс кешенi бойынша ЖИЫНТЫҒЫ                            2 394
АГРОӨНЕРКӘСIПТIК КЕШЕН
Қазақстан Республикасының Су ресурстары
мемкомитетi - операциялық шығыстарға                      138 411
Қазақуылшаракадемиясы - операциялық шығыстарға               1 041
Қазақстан Республикасы Ауылшарминi, барлығы             2 204 511
оның iшiнде:
- операциялық шығыстар                                    667 960
- ұзақ мерзiмдi қарыздар бойынша проценттер төлеу              51
- шаруа қожалықтарын дамыту                                 2 300
- мал табынын сауықтыру                                   366 600
- таңдаулы тұқымдар алуға                                 284 400
- өсiмдiктердi қорғауға жұмсалатын шығындар               300 000
- тыңайтқыштар алуға жұмсалатын шығындар                  429 700
- негiзгi табынды ұдайы толықтыруға жұмсалатын
шығындар                                                  153 500
"Құнарлылық" МАК - зәру импорт бойынша гербицидтерге    1 015 350
"Зооветжабдықтау" РБ зәру импорт бойынша
дәрi-дәрмекке                                             663 760
Қазақстан Республикасы Мемжеркомы - операциялық
шығыстарға                                                119 700
"Тоған" компаниясы - операциялық шығыстарға                14 409
Агроөнеркәсiптiк кешен бойынша ЖИЫНТЫҒЫ                 4 157 182
КӨЛIК КЕШЕНI ЖӘНЕ БАЙЛАНЫС
"Қазақстан жолдары" компаниясы - операциялық
шығыстарға /селден қорғану шаралары/                        17 192
Қазақстан Республикасының Көлiк және
коммуникациялар министрлiгi, барлығы                       425 409
оның iшiнде:
- операциялық шығыстар /жол шаруашылығын, кеме
жүретiн шлюздердi, кеме қатынасы қауiпсiздiгi

безопасности судоходства)                              18 424
- по критическ. импорту на запчасти для автобусов
(РО "РАМА")                                           331 880
- содержание фельдъегерской службы                     18 587
- на компенсацию льгот, включая участников и
инвалидов ВОВ                                          56 518
ИТОГО по транспорту и связи                           442 601
Социальный комплекс
Компания "Казахкино", всего                            68 388
из них:
- возмещение убытков организации кинопроката           35 178
- производство национальных, художественных,
хроникально-документальных, детских,
мультипликационных фильмов                             12 400
- на производство фильма "Путь Абая"                   20 810
КазТАГ на возмещение убытков                            4 326
Казахское государственное агентство по авторским
и смежным правам (на возмещение убытков)                  978
Мининформпечати Республики Казахстан на покрытие
убытков, связанных с изданием социально-важной
литературы                                            111 339
ИТОГО по социальному комплексу                        185 031
Не вошедшие в комплексы
Минэкобиоресурсов (операционные расходы), всего       302 025
- в том числе Комитет лесного хозяйства               230 983
Казгеодезия на возмещение затрат на закуп
продукции госзаказа                                    38 538
ГХК "Алаугаз", всего                                  335 731
из них:
- на компенсацию льгот, включая участников и
инвалидов ВОВ                                          85 942
- компенсация расходов, связанных с льготным
предоставлением топлива малообеспеченным
гражданам                                             249 789
Комитет по госматрезервам при Кабинете Министров,
всего:                                                 20 238
из них:
- операционные расходы                                 17 526
- капитальный ремонт                                    2 712
Минюст (содержание издательства)                       11 104
Национальное патентное ведомство при Кабинете
Министров (на покрытие убытков)                           164
ОСВОД Республики Казахстан на операционные
расходы (текущее содержание)                              680
Минэкономики Республики Казахстан на содержание
общежития                                                 537
Министерство финансов, включая затраты на организацию
таможенного контроля, казначейства и налоговой

инспекцияларын ұстау/                                       18 424
- автобустар үшiн /"РАМА" РБ/ қосалқы
бөлшектерге зәру импорт бойынша                            331 880
- фельдъегер қызметiн ұстау                                 18 587
Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен
мүгедектерiн қоса алғанда, жеңiлдiктерге өтем
төлеуге                                                     56 518
Көлiк және байланыс бойынша ЖИЫНТЫҒЫ                       442 601
ӘЛЕУМЕТТIК КЕШЕН
"Қазақкино" компаниясы, барлығы                             68 388
оның iшiнде:
- кинопрокат ұйымдарының зиянын өтеу                        35 178
- ұлттық, көркем, дәйектi-деректi фильмдер,
балалар фильмдерiн, мультипликациялық фильмдер
шығару                                                      12 400
- "Абай жолы" фильмiн шығаруға                              20 810
ҚазТАГ - шығындарды өтеу                                     4 326
Авторлық және аралас құқықтар жөнiндегi қазақ
мемлекеттiк агенттiгi /шығындарын өтеуге/                      978
Қазақстан Республикасының Баспасөз және
бұқаралық ақпарат құралдары министрлiгi -
әлеуметтiк маңызды әдебиеттер шығаруға
байланысты шығындарды жабуға                                111 339
Әлеуметтiк кешен бойынша ЖИЫНТЫҒЫ                           185 031
КЕШЕНДЕРГЕ КIРМЕГЕНДЕРI
Экология және биоресурстар министрлiгi
/операциялық шығыстар/, барлығы                             302 025
оның iшiнде:
- Орман шаруашылығы комитетi                                230 983
Қазгеодезия - мемлекеттiк тапсырыс өнiмдерiн
сатып алудағы шығындарды өтеуге                              38 538
"Алаугаз" МХК, барлығы                                       335 731
оның iшiнде:
- Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен
мүгедектерiн қоса алғанда, жеңiлдiктерге
өтемтөлеуге                                                  85 942
- табысы аз азаматтарға жеңiлдiкпен отын
беруге байланысты шығыстарға өтем төлеу                     249 789
Министрлер Кабинетi жанындағы Мемлекеттiк
материалдық резервтер жөнiндегi комитет, барлығы             20 238
оның iшiнде:
- операциялық шығыстар                                       17 526
- күрделi жөндеу                                              2 712
Әдiлет министрлiгi /баспаны ұстау/                           11 104
Министрлер Кабинетi жанындағы Ұлттық патент
ведомствосы /шығындарды жабуға/                                 164
Қазақстан Республикасы Суда құтқару қоғамы-
операциялық шығыстарға /күнделiктi ұстауға/                     680
Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi
жатақхана ұстау                                                 537
Қаржы министрлiгi, кеден бақылауын,
қазынашылықты және салық милициясын ұйымдастыруға

милиции                                               435 133
Верховному Совету на содержание оздоровительного
учреждения и Инженерного центра                        19 685
ГХК "Фармация" по критическому импорту на
медикаменты                                           331 880
АО "Медтехника" по критическому импорту на
медоборудование                                        82 970
ХОЗУ Аппарата Президента и Кабинета Министров,
всего:                                                 47 715
- операционные расходы                                  5 400
- прочие расходы                                       42 315
Казгидромет на операционные расходы                   112 452
Расходы министерств (содержание санаториев и
других учреждений социальной сферы)                       760
На реализацию новой жилищной политики, всего        2 084 430
из них:
а) 20 процентов от приватизации госимущества на
долгосрочные кредитные ресурсы                   1 633 430
б) расходы на выкуп кредитных ресурсов на
жилищные мероприятия за счет бюджетных ассигнований    28 500
в) на дотацию очередникам на квартиры, стоящим в
очереди на получение жилья 10 и более лет              68 400
г) на капвложения жилищного строительства             354 100
На реализацию Национальной программы
разгосударствления и приватизации - II этап
(1993-1995)                                            85 000
На завершение комплекса Абая                          100 000
Расходы по конверсии                                   30 000
ИТОГО по не вошедшим в комплексы                    4 039 042
Финансирование социально-культурных мероприятий     7 144 923
из них:
Образование и профессиональная подготовка кадров    2 891 217
Культура и искусство                                  466 237
Средства массовой информации                          893 153
Здравоохранение                                     2 401 456
Молодежная политика, туризм, физическая культура
и спорт                                               237 025
Социальное обеспечение, всего                         255 835
- компенсация малообеспеченным, пенсионерам и
инвалидам в связи с введением свободных цен            30 278
- денежный эквивалент взамен льгот                     15 233
- содержание учреждений и мероприятий социального
обеспечения                                            41 581
- компенсация расходов на санаторно-курортное
лечение и единовременную материальную помощь,

жұмсалатын шығындарды қоса есептегенде                      435 133
Жоғарғы Кеңеске сауықтыру мекемелерi мен
Инженерлiк орталықты ұстауға                                 19 685
"Фармация" МХК зәру импорт бойынша дәрi-дәрмек
алуға                                                       331 880
"Медтехника" АҚ зәру импорт бойынша медициналық
жабдық алуға                                                 82 970
Президент пен Министрлер Кабинетi Аппаратының
Шаруашылық басқармасы, барлығы:                              47 715
- операциялық шығыстар                                        5 400
- басқа шығыстар                                             42 315
Қазгидромет операциялық шығыстарға                          112 452
Министрлiктердiң шығыстары /санаторийлердi және
әлеуметтiк саланың басқа да мекемелерiн ұстауға/                760
Жаңа тұрғын үй саясатын iске асыруға, барлығы:           2 084 430
оның iшiнде:
а/ меммүлiктi жекешелендiруден ұзақ мерзiмдi
кредит ресурстарына 20 процент                             1 633 430
б/ бюджеттiк қаржы бөлу есебiнен тұрғын үй
шараларына кредит ресурстарын сатып алуға
арналған шығыстар                                           28 500
в/ тұрғын үй алу кезегiнде 10 және одан да көп
жыл кезекте тұрғандарға дотацияға                             68 400
г/ тұрғын үй құрылысы күрделi қаржысына                      354 100
Мемлекет иелiгiнен алу мен жекешелендiрудiң ұлттық
бағдарламасын iске асыруға - II кезеңi /1993-1995 жылдар/    85 000
Абай кешенiн аяқтауға                                        100 000
Конверсия жөнiндегi шығыстар                                  30 000
Кешенге кiрмегендерi бойынша ЖИЫНТЫҒЫ                      4 039 042
ӘЛЕУМЕТТIК-МӘДЕНИ ШАРАЛАРДЫ ҚАРЖЫЛАНДЫРУ               7 144 923
оның iшiнде:
Бiлiм беру және кадрларды кәсiптiк даярлау                2 891 217
Мәдениет пен өнер                                            466 237
бұқаралық ақпарат құралдары                                  893 153
Денсаулық сақтау                                           2 401 456
Жастар саясаты, туризм, дене тәрбиесi мен спорт              237 025
Әлеуметтiк қамсыздандыру, барлығы:                           255 835
- еркiн баға енгiзiлуiне байланысты табысы аз
адамдарға, зейнеткерлерге және мүгедектерге өтем              30 278
- жеңiлдiктердiң орнына ақшалай балама                        15 233
- әлеуметтiк қамсыздандыру мекемелерiн және
шараларын ұстау                                               41 581
- санаторий-курорттық емдеу және бiржолғы
материалдық көмек беру шығыстарының өтемi,
Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектерiн

включая участников и инвалидам ВОВ                    168 743
Финансирование науки, всего:                        1 165 987
- Национальная Академия наук                          221 300
- Казсельхозакадемия                                  180 600
Расходы на оборону, всего:                         7 214 214
из них:
- Вооруженные Силы общего назначения                6 611 591
- Штаб ГО                                             146 156
- Республиканскую гвардию                             142 299
- Военно-морской флот                                 314 168
Расходы на содержание органов государственной
власти, судебных органов и прокуратуры, всего:       931 013
из них:
- Верховного Совета                                    98 527
- Аппарата Президента и Кабинета Министров             98 007
- Верховного Суда                                      60 127
- Конституционного суда                                10 423
- Областных, Алматинского и Ленинского городских
судов                                                  66 109
- Народных судов                                      223 163
- Высшего арбитражного суда                            56 685
- Прокуратуры                                         317 972
Расходы на содержание правоохранительных органов,
из них:                                     4 879 593
- МВД                                               2 674 197
- КНБ                                               1 574 964
- Внутренних войск                                    622 294
- Гостехкомиссии по защите информации при Кабинете
Министров                                               7 176
- Комиссии по рассмотрению обращений граждан в связи
с прохождением службы в Вооруженных Силах                 962
Расходы на содержание республиканских и местных
исполнительно-распорядительных органов государственной
власти и органов государственного управления        2 913 778
Резервные фонды всего                                 528 200
из них для финансирования чрезвычайных ситуаций      303 000
Разные выплаты, всего:                             12 930 000
из них:
- средства на закупку зерна урожая 1994 года        8 000 000
- компенсация разницы в ценах на хлеб и
комбикорма                                          4 930 000
в том числе: - на регулирование цены на хлеб и
комбикорма в 1994 году                                   4 850 000
- задолженность по хлебу в 1993 году                   80 000

қоса алғанда                                                168 743
ҒЫЛЫМДЫ ҚАРЖЫЛАНДЫРУ, барлығы:                      1 165 987
- Ұлттық Ғылым академиясы                                   221 300
- Қазауылшаракадемиясы                                     180 600
ҚОРҒАНЫСҚА АРНАЛҒАН ШЫҒЫСТАР, барлығы:            7 214 214<*>
оның iшiнде:
- жалпы мақсаттағы Қарулы Күштер                       6 611 591<*>
- Азаматтық қорғаныс штабы                                 146 156
- республикалық ұлан                                       142 299
- Әскери-теңiз флоты                                       314 168
ЕСКЕРТУ. Қосымшаға өзгерiстер енгiзiлдi - Қазақстан Республикасының 1994.10.13. N 201-XIII Заңымен.
МЕМЛЕКЕТТIК ӨКIМЕТ ОРГАНДАРЫН, СОТ
ОРГАНДАРЫН ЖӘНЕ ПРОКУРАТУРАНЫ ҰСТАУҒА
АРНАЛҒАН ШЫҒЫСТАР, барлығы:                         931 013
оның iшiнде:
- Жоғарғы Кеңес                                            98 527
- Президент пен Министрлер Кабинетiнiң Аппараты            98 007
- Жоғарғы Сот                                              60 127
- Конституциялық сот                                       10 423
- Облыстық, Алматы және Ленинск қалалық соттары            66 109
- Халық соттары                                            223 163
- Жоғары төрелiк соты                                      56 685
- Прокуратуралар                                           317 972
ҚҰҚЫҚ ҚОРҒАУ ОРГАНДАРЫН ҰСТАУҒА АРНАЛҒАН
ШЫҒЫСТАР, барлығы:                                  4 879 593
оның iшiнде:
- IIМ                                                     2 674 197
- ҰҚК                                                     1 574 964
- Iшкi әскерлер                                            622 294
- Министрлер Кабинетi жанындағы Ақпарат
қорғау жөнiндегi мемтехкомиссия                              7 176
- Қарулы Күштерде қызметтен өтуге байланысты
азаматтардың өтiнiштерiн қарау жөнiндегi комиссия              962
МЕМЛЕКЕТТIК ӨКIМЕТТIҢ РЕСПУБЛИКАЛЫҚ ЖӘНЕ
ЖЕРГIЛIКТI АТҚАРУШЫ ӨКIМШI ОРГАНДАРЫ МЕН
МЕМЛЕКЕТТIК БАСҚАРУ ОРГАНДАРЫН ҰСТАУҒА
АРНАЛҒАН ШЫҒЫСТАР                          2 913 778
РЕЗЕРВТIК ҚОРЛАР, барлығы:                            528 200
оның iшiнде төтенше жағдайларды қаржыландыру үшiн          303 000
ӘРТҮРЛI ТӨЛЕМДЕР, барлығы:                         12 930 000
оның iшiнде:
- 1994 жылдың астығын сатып алуға арналған қаражат       8 000 000
- нан мен құрама жем бағасындағы айырманың өтемi         4 930 000
соның iшiнде: - 1994 жылғы астық пен құрама
жемнiң бағасын реттеуге                4 850 000
- 1993 жылғы астық бойынша берешек       80 000

Прочие расходы                                        516 033
Расходы на проведение выборов                          71 597
Расходы на питание в учреждениях, финансируемых из
бюджета, а также на выплату пособий семьям с
детьми и денежной компенсации малообеспеченным
пенсионерам, которые связаны с отменой регулирования
цен на хлеб, хлебобулочные изделия, крупу манную,
пшено, муку, реализуемую взамен печеного хлеба,
и комбикорма                                        1 772 805
Расходы по обслуживанию государственного внутреннего
долга, всего:                                      11 839 835
из них:
- погашение и выплата процентов по Государственному
займу Республики Казахстан 1992 года, размещенному
среди юридических лиц                                   3 646
- на выплату процентов держателям Государственных
казначейских обязательств 5% Госзайма Казахской ССР
1990 г.                                                     9
- расходы по погашению государственных краткосрочных
векселей                                               20 000
- на выплату выигрышей по Государственному внутреннему
выигрышному займу 1992 года (среди населения)
и проведению тиражей                                   40 000
- возмещение затрат банков по размещению госзаймов
и ценных бумаг                                          1 271
- разовая компенсация потерь населения от обесценения
по вкладам населения в учреждениях Сбербанка путем
увеличения их остатков по состоянию на 1 августа
1992 года в 50-кратном размере первых 1000 рублей
вклада                                                850 000
- выплата компенсационных (40%) сумм по остаткам
вкладов населения в учреждениях Сбербанка              15 080
- расчеты с населением по выплате остатков вкладов
населения в учреждениях Сбербанка на 01.01.1991 г.     27 456
- возврат временно позаимствованных в 1993 году
заблокированных средств                               216 500
- расходы по погашению Нацбанку государственного
внутреннего долга правительства по состоянию на
01.02.1994 г.                                          71 477
- погашение задолженности 1993 года Казсбербанку
средств на выкуп облигаций целевого беспроцентного
займа СССР 1990 года                                    9 796
- на результаты по внутриреспубликанскому зачету    2 600 000
- расходы на погашение Нацбанку кредита под
дефицит бюджета 1994 года                           2 934 000
- уплата процентов за кредит под дефицит бюджета
на 1994 год                                         4 960 600
- расходы по уплате процентов по внутреннему

БАСҚА ШЫҒЫСТАР                                     516 033
САЙЛАУ ӨТКIЗУГЕ АРНАЛҒАН ШЫҒЫСТАР                   71 597
Нан, нан-тоқаш өнiмдерi, ұнтақ жарма,
тары, пiскен нан орнына сатылатын ұн мен құрамажем
бағалары реттеудiң жойылуына байланысты бюджеттен
қаржыландырылатын мекемелерде тамаққа жұмсалатын
шығыстар, сондай-ақ балалары бар отбасыларына
жәрдемақылар мен табысы аз зейнеткерлерге ақшалай
өтемдер төлеуге арналған шығыстар <*>                     1 772 805
ЕСКЕРТУ. Қосымша толықтырылды - Қазақстан Республикасының
1994.10.13. N 201-XIII Заңымен.
МЕМЛЕКЕТТIК IШКI ҚАРЫЗҒА ҚЫЗМЕТ КӨРСЕТУ
ЖӨНIНДЕГI ШЫҒЫСТАР, барлығы:                      11 839 835
оның iшiнде:
- заңды тұлғалар арасында орналастырылған
Қазақстан Республикасының 1992 жылғы Мемлекеттiк
заемы бойынша проценттердi өтеу және төлеу                   3 646
- 1990 жылғы Қазақ КСР 5 процент мемзаемының
Мемлекеттiк қазыналық мiндеттемелерiн ұстаушыларға
проценттер төлеуге                                               9
- мемлекеттiк қысқа мерзiмдi вексельдердi өтеу
жөнiндегi шығыстар                                           20 000
- 1992 жылғы Мемлекеттiк iшкi ұтыс заемы
бойынша ұтыстар төлеуге /халық арасында/ және
тираждар өткiзуге                                            40 000
- мемзаемдарды және бағалы қағаздарды орналастыру
жөнiндегi банктер шығындарын өтеу                            1 271
- халықтың жинақбанк мекемелерiндегi салымдары
бойынша олардың 1992 жылғы 1 тамыздағы жағдайдағы
қалдықтарының алғашқы 1000 сом салымын 50 есе
мөлшерде көбейту жолымен халықтың
құнсызданудан болған шығындарына бiржолғы өтем              850 000
- халықтың Жинақбанк мекемелерiндегi
салымдарының қалдықтары бойынша өтем /40 процент/
сомасын төлеу                                              15 080
- халықтың Жинақбанк мекемелерiндегi 1991
жылғы 1 қаңтарға салымдары қалдықтарын төлеу
жөнiнде халықпен есеп айырысу                              27 456
- 1993 жылы тоқтатылып уақытша қарызға
алынған қаражатты қайтару                                  216 500
- 1994 жылғы 1 ақпандағы жағдай бойынша
үкiметтiң Ұлттық банкке iшкi мемлекеттiк
борышын өтеу жөнiндегi шығыстары                           71 477
- КСРО-ның 1990 жылғы нысаналы процентсiз
заемының облигацияларын сатып алуға арналған
Қазжинақбанктiң 1993 жылғы берешегiн өтеу                  9 796
- республика iшiндегi есептесу бойынша нәтижеге            2 600 000
- ұлттық банктiң 1994 жылдың бюджет тапшылығына
берген кредитiн өтеуге арналған шығыстар                   2 934 000
- 1994 жылдың бюджет тапшылығына берiлген
кредит үшiн проценттер төлеу                               4 960 600
- iшкi борыш бойынша проценттер төлеу жөнiндегi

долгу                                                  90 000
Расходы по обслуживанию межгосударственных
организаций                                            84 322
Расходы по погашению госкредита по межправительственным
соглашениям и уплате процентов за пользование
кредитом                                              154 871
Погашение задолженности за 1993 год по:                 9 417
- расходы по выплате компенсаций участникам
ликвидации аварии на Чернобыльской АЭС за 1993 год      1 200
- расходам по реабилитации жертв массовых политических
репрессий                                               7 000
- выплате компенсаций по Закону "О приаралье"           1 217
На реализацию законов, всего:                       8 128 180
- о государственной молодежной политике в Казахской
ССР                                                   186 214
- об утверждении Положения о пенсиях за особые
заслуги перед Республикой Казахстан                    27 480
- о прокуратуре Республики Казахстан                   43 048
- о статусе и социальной защите военнослужащих
и членов их семей                                     475 971
- о пенсионном обеспечении военнослужащих, лиц
начальствующего и рядового состава органов внутренних
дел и их семей                                        147 694
- о государственных наградах Республики Казахстан       1 390
- о высшем образовании                                 28 496
- о Приаралье                                       2 369 091
- о социальной защите граждан, пострадавших
вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском
полигоне                                            4 142 600
- о реабилитации жертв массовых политических
репрессий                                             706 196
Субвенции местным бюджетам                          5 920 636
итого расходов по 1 разделу                        75 104 955
II. Раздел: Фонды целевого финансирования
- Фонд охраны недр и воспроизводства минерально-сырьевой
базы                                                694 499
- Фонд преобразования экономики, всего:             3 438 500
в том числе:
- на реализацию жилищной политики (10 процентов),     343 850
включая расходы на формирование Уставного фонда
Жилстройбанка                                          20 000
- Дорожный фонд                                     1 960 814
- Государственный фонд содействия занятости,

шығыстар                                                   90 000
МЕМЛЕКЕТАРАЛЫҚ ҰЙЫМДАРҒА ҚЫЗМЕТ ЕТУ
ЖӨНIНДЕГI ШЫҒЫСТАР                         84 322
ҮКIМЕТАРАЛЫҚ КЕЛIСIМДЕР БОЙЫНША МЕМКРЕДИТТI
ӨТЕУ ЖӘНЕ КРЕДИТТI ПАЙДАЛАНҒАНЫ ҮШIН ПРОЦЕНТТЕР
ТӨЛЕУ ЖӨНIНДЕГI ШЫҒЫСТАР                  154 871
1993 ЖЫЛДЫҢ БЕРЕШЕГIН ӨТЕУ БОЙЫНША:                    9 417
- Чернобыль АЭС-iндегi апатты жоюға қатысқандарға
1993 жыл үшiн өтем төлеу жөнiндегi шығыстар                  1 200
- жаппай саяси қуғын-сүргiндер құрбандарын
ақтау жөнiндегi шығыстар                                     7 000
-"Арал өңiрiндегi экологиялық қасірет салдарынан
зардап шеккен азаматтарды әлеуметтiк қорғау туралы"
Заң бойынша өтем төлеу                                       1 217
ЗАҢДАРДЫ IСКЕ АСЫРУҒА, барлығы:                     8 128 180
- Қазақ КСР-iндегi мемлекеттiк жастар саясаты туралы       186 214
- Қазақстан Республикасына сiңiрген ерекше еңбегi
үшiн берiлетiн зейнетақылар туралы ереженi бекiту туралы   27 480
- Қазақстан Республикасының прокуратурасы туралы           43 048
- Әскери қызметшiлер мен олардың отбасы
мүшелерiнiң мәртебесi және оларды әлеуметтiк
қорғау туралы                                              475 971
- Әскери қызметшiлердi, iшкi iстер органдарының
басшы және қатардағы құрамының адамдары мен олардың
отбасыларын зейнетақымен қамсыздандыру туралы              147 694
- Қазақстан Республикасының мемлекеттiк
наградалары туралы                                           1 390
- Жоғарғы бiлiм беру туралы                                 28 496
- Арал өңiрiндегi экологиялық қасiрет салдарынан
зардап шеккен азаматтарды әлеуметтiк қорғау туралы        2 369 091
- Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық
сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарды
әлеуметтiк қорғау туралы                                  4 142 600
- Жаппай саяси қуғын-сүргiндер құрбандарын
ақтау туралы                                                706 196
ЖЕРГIЛIКТI БЮДЖЕТТЕРГЕ СУБВЕНЦИЯЛАР                5 920 636
I БӨЛIМ БОЙЫНША ШЫҒЫСТАР ЖИЫНТЫҒЫ                   75 104 955
II бөлiм: Нысаналы қаржыландыру қорлары
- Жер қойнауын қорғау және минералдық-шикiзат
базасын ұдайы толықтыру қоры                                694 499
- Экономиканы қайта құру қоры, барлығы:                   3 438 500
соның iшiнде:
- тұрғын үй саясатын iске асыруға /10 процент/            343 850
Тұрғын үй құрылыс банкiнiң Жарғылық қорын
қалыптастыруға арналған шығыстарды қоса есептегенде       2 000
- Жол қоры                                                1 960 814
- Жұмыспен қамтуға жәрдемдесудiң мемлекеттiк

всего:                                              569 108
в том числе:
- 15 процентов для кредитования жилищной политики      85 366
- Фонд поддержки предпринимательства и развития
конкуренции                                           214 721
- Фонд охраны природы                                  19 161
ИТОГО РАСХОДОВ по II разделу                        6 896 803
III. Раздел: Внешнеэкономическая деятельность
Выкуп валюты на содержание посольств, представительств
и на другие цели                                        10 973 887
Итого расходов  по III разделу                     10 973 887
ВСЕГО  РАСХОДОВ                                92 975 645
ПРЕВЫШЕНИЕ РАСХОДОВ НАД ДОХОДАМИ                   20 657 606
ОБОРОТНАЯ КАССОВАЯ НАЛИЧНОСТЬ                          16 000
Сноска. Приложение с изменениями, внесенными Законом от 13 октября 1994 года.

қоры, барлығы                                               569 108
соның iшiнде:
- тұрғын үй саясатын кредит беру үшiн
15 процент                                                  85 366
- Кәсiпкерлiктi қолдау және бәсекелестiктi
дамыту қоры                                                 214 721
- Табиғат қорғау қоры                                       19 161
II БӨЛIМ БОЙЫНША ШЫҒЫСТАР ЖИЫНТЫҒЫ                   6 896 803
III бөлiм: Сыртқы экономикалық қызмет
ЕЛШIЛIКТЕР, ӨКIЛДIКТЕР ҰСТАУҒА ЖӘНЕ БАСҚА
ДА МАҚСАТТАРҒА ВАЛЮТА САТЫП АЛУ, барлығы:          10 973 887
III БӨЛIМ БОЙЫНША ШЫҒЫСТАР ЖИЫНТЫҒЫ                  10 973 887
БАРЛЫҚ ШЫҒЫС                                       92 975 645
ШЫҒЫСТЫҢ КIРIСТЕН АРТУЫ                            20 657 606
АЙНАЛЫМДАҒЫ КАССАЛЫҚ НАҚТЫ АҚША                       16 000