О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан
Закон Республики Казахстан от 3 июля 1996 г. N 18-I
Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона от 30 марта 1995 года N 2155 "О Национальном Банке Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 3-4, ст. 23, N 12, ст. 88, N 15-16, ст. 100, N 23, ст. 141; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., N 2, ст. 184):
подпункт н) статьи 56 после слова "ценностей" дополнить словами "кроме драгоценных металлов".
2. В Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, от 20 июля 1995 года N 2372 "О государственном регулировании отношений, связанных с драгоценными металлами и драгоценными камнями" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., N 14, ст. 90):
1) в статье 1:
в абзаце первом слово "степень" заменить словом "стадию";
абзац четвертый изложить в следующей редакции:
"драгоценные камни - природные алмазы, изумруды, рубины, сапфиры и другие драгоценные камни в сыром и обработанном виде по перечню, утвержденному Правительством Республики Казахстан";
абзацы шестой, седьмой, восьмой, девятый, десятый, тринадцатый исключить;
абзац четырнадцатый изложить в следующей редакции:
"уполномоченные банки - банки, имеющие право на участие в первичных торгах и проведение операций с аффинированными драгоценными металлами в соответствии с лицензией, выданной Национальным Банком Республики Казахстан";
абзац пятнадцатый изложить в следующей редакции:
"уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий полномочия на основе законодательства Республики Казахстан в сфере регулирования отношений, связанных с осуществлением деятельности с драгоценными металлами, драгоценными камнями и ювелирными изделиями";
2) в статье 2:
в пункте 1 цифру "1" исключить и слово "операций" заменить
словами "видов деятельности";
пункт 2 исключить;
3) название и статью 3 изложить в следующей редакции:
"Статья 3. Лицензирование видов деятельности с драгоценными
металлами, драгоценными камнями и ювелирными изделиями.
На территории Республики Казахстан подлежат лицензированию
следующие виды деятельности:
1) связанные с драгоценными металлами и драгоценными камнями:
разведка;
добыча;
переработка;
заготовка и переработка вторичных ресурсов и отходов, содержащих
драгоценные металлы и драгоценные камни;
2) связанные с аффинированными драгоценными металлами:
хранение;
операции по переходу права собственности:
а) купля-продажа;
б) банковские операции;

Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 1996 жылғы 3 шiлдедегi N 18-I
Қазақстан Республикасының мынадай заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы N 2155 Z952155_ заң күшi бар Жарлығына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., N 3-4, 23-құжат, N 12, 88-құжат, N 15-16, 100-құжат, N 23, 141-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1996 ж, N 2, 184-құжат):
56-баптың н) тармақшасында "құндылықтар" деген сөзден кейiн "бағалы металдардан өзге" деген сөздермен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Бағалы металдар мен асыл тастарға байланысты қатынастарды мемлекеттiк реттеу туралы" 1995 жылғы 20 шiлдедегi N 2372 заң күшi бар Жарлығына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж, N 14, 90-құжат):
1) 1-бапта:
бiрiншi абзацта "деңгейiнен" деген сөз "кезеңiнен" деген сөзбен ауыстырылсын;
төртiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"асыл тастар" - табиғи алмас, зүбәржат, лағыл, сапфир және Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен тiзбе бойынша шикiзат және ұқсатылған күйiнде басқа да асыл тастар";
алтыншы, жетiншi, сегiзiншi, тоғызыншы, оныншы, он үшiншi абзацтар алынып тасталсын;
он төртiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"уәкiлдiк берiлген банктер" - Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi берген лицензияға сәйкес тазартылған бағалы металдармен бастапқы саудаластыққа қатысуға және операция жүргiзуге құқығы бар банктер";
он бесiншi абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"уәкiлдiк берiлген орган" - бағалы металдармен, асыл тастармен және зергерлiк бұйымдармен қызметтi жүзеге асыруға байланысты қатынастарды реттеу саласындағы өкiлеттiктi Қазақстан Республикасының заңдары негiзiнде жүзеге асыратын мемлекеттiк орган";
2) 2-бапта:
1-тармақта "1" деген цифр алынып тасталсын және "операцияларды"
деген сөз "қызмет түрлерiн" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ алынып тасталсын;
3) 3-бап және атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-бап. Бағалы металдармен, асыл тастармен және зергерлiк
бұйымдармен қызмет түрлерiн лицензиялау
Қазақстан Республикасының аумағында мынадай қызмет түрлерi
лицензиялауға жатады:
1) бағалы металдар мен асыл тастарға байланысты:
барлау;
өндiру;
ұқсату;
құрамында бағалы металдар мен асыл тастар бар қайталама
ресурстарды және қалдықтарды дайындау мен ұқсату;
2) тазартылған бағалы металдарға байланысты:
сақтау;
меншiк құқығының ауысуы жөнiндегi операциялар:
а) сатып алу-сату;
б) банк операциялары;

3) связанные с ювелирными изделиями:
изготовление";
4) название и статью 4 изложить в следующей редакции:
"Статья 4. Контроль за деятельностью с драгоценными металлами,
драгоценными камнями и ювелирными изделиями.
На территории Республики Казахстан действует система государственного контроля за осуществлением перечисленных в статье 3 настоящего Указа видов деятельности с драгоценными металлами, драгоценными камнями и ювелирными изделиями, которая ведется уполномоченными органами";
5) в статье 5:
в пункте 1 цифру "1" исключить и слово "операции" заменить словами "виды деятельности", а также слова "статистическую отчетность" заменить словами "отчетность в соответствии с законодательством Республики Казахстан";
пункт 2 исключить;
6) в статье 6:
пункт 1 дополнить новым абзацем следующего содержания:
"Аффинированные драгоценные металлы, выставленные на первичные торги, но не проданные, реализуются на внутреннем и внешнем рынках в объемах, подтвержденных уполномоченным органом";
пункт 2 после слов "нерезиденты Республики Казахстан" дополнить словами "через Национальный и уполномоченные банки";
7) пункт 1 статьи 7 изложить в следующей редакции:
"1. Сделки с аффинированными драгоценными металлами, прошедшими реализацию на первичных торгах, а также с аффинированными драгоценными металлами, произведенными из сырья, добытого на территории иностранных государств, осуществляются юридическими и физическими лицами на внутреннем и внешнем рынках путем отражения результатов таких сделок на металлических счетах в уполномоченных банках";
8) в статье 8:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. На территории Республики Казахстан хранение приобретенных аффинированных драгоценных металлов осуществляется:
юридическими лицами в Гохране либо в хранилищах Национального и уполномоченных банков:
физическими лицами в уполномоченных банках";
в пункте 3 слово "лицензионной" заменить словом "лицензируемой";
9) статью 9 изложить в следующей редакции:
"Правительство Республики Казахстан осуществляет операции с аффинированными драгоценными металлами на внутреннем и внешнем рынках через Казначейство Министерства финансов Республики Казахстан, Национальный Банк Республики Казахстан";
10) название и статью 10 изложить в следующей редакции:
"Статью 10. Регулирование видов деятельности и операций с драгоценными камнями.
Регулирование видов деятельности и операций с драгоценными камнями производится в соответствии с действующим законодательством и Правилами, установленными Правительством Республики Казахстан";
11) пункт 1 статьи 11 после слова "металлов" дополнить словами "в том числе подъемного золота";

3) зергерлiк бұйымдарға байланысты:
әзiрлеу";
4) 4-бап және атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-бап. Бағалы металдармен, асыл тастармен және зергерлiк
бұйымдармен қызметтi бақылау
Қазақстан Республикасының аумағында осы Жарлықтың 3-бабында көрсетiлген бағалы металдармен, асыл тастармен және зергерлiк бұйымдармен қызмет түрлерiн жүзеге асыратын мемлекеттiк бақылау жүйесi жұмыс iстейдi, оны уәкiлдiк берiлген органдар жүргiзедi";
5) 5-бапта:
1-тармақта "1" деген цифр алынып тасталсын және "операцияларды" деген сөз "қызмет түрлерiн" деген сөздермен ауыстырылсын, сондай-ақ "статистикалық есеп" деген сөздер "Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес белгiленген есеп" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ алынып тасталсын;
6) 6-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы жаңа абзацпен толықтырылсын:
"Бастапқы саудаластыққа шығарылған, бiрақ сатылмай қалған тазартылған бағалы металдар уәкiлдiк берiлген орган растаған көлемде iшкi және сыртқы рыноктарда сатылады";
2-тармақта "Қазақстан Республикасының резидентi еместер" деген сөздерден кейiн "Ұлттық және уәкiлдiк берiлген банктер арқылы" деген сөздермен толықтырылсын.
7) 7-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
1. "Бастапқы саудаластықта өткiзiлген тазартылған бағалы металдармен, сондай-ақ шет мемлекеттердiң аумағында шығарылған шикiзаттан өндiрiлiп тазартылған бағалы металдармен жасалатын мәмiлелердi заңды және жеке тұлғалар мұндай мәмiлелердiң нәтижелерiн уәкiлдiк берiлген банктердiң металл есеп шоттарында көрсету арқылы iшкi және сыртқы рыноктарда жүзеге асырады";
8) 8-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының аумағында сатып алынған тазартылған бағалы металдарды сақтауды:
заңды тұлғалар - Мемқоймада не Ұлттық және уәкiлдiк берiлген банктер қоймаларында;
жеке тұлғалар уәкiлдiк берiлген банктерде жүзеге асырады";
3-тармақта "лицензиялық" деген сөз "лицензияланатын" деген сөзбен ауыстырылсын;
9) 9-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Үкiметi тазартылған бағалы металдармен операцияларды Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Қазынашылығы, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi арқылы iшкi және сыртқы рыноктарда жүзеге асырады".
10) 10-бап және атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"10-бап. Асыл тастармен жасалатын қызмет түрлерi мен операцияларды реттеу
Асыл тастармен жасалатын қызмет түрлерi мен операцияларды реттеу қолданылып жүрген заңдарға және Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейтiн Ережелерге сәйкес жүргiзiледi";
11) 11-баптың 1-тармағында "металдар" деген сөзден кейiн "соның iшiнде көтерме алтын" деген сөздермен толықтырылсын;

12) статью 13 изложить в следующей редакции:
"1. Вывоз аффинированных драгоценных металлов, произведенных из сырья, добытого на территории Республики Казахстан, разрешается в следующих случаях:
1) иностранному инвестору либо юридическому лицу с иностранным участием, заключившему с уполномоченным органом контракт, в котором предусмотрено производство аффинированных драгоценных металлов, в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан;
2) юридическому лицу либо индивидуальному предпринимателю, приобретшему аффинированные драгоценные металлы, прошедшие первичные торги;
3) юридическому лицу, выставлявшему для продажи аффинированные драгоценные металлы на первичные торги и не реализовавшему их в объемах, подтвержденных уполномоченным органом.
2. Вывоз с территории Республики Казахстан аффинированных драгоценных металлов, произведенных из сырья, добытого на территории иностранных государств, осуществляется в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан.
3. Сырье, добытое на территории Республики Казахстан и содержащее драгоценные металлы, может вывозиться для аффинирования за ее территорией. Полученные аффинированные драгоценные металлы подлежат реализации на первичных торгах";
13) в статье 15 слова "имеющими лицензию на совершение операций с драгоценными металлами и драгоценными камнями, в порядке, установленном таможенным законодательством" заменить словами "в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан";
14) в статье 16 слова "операции с драгоценными металлами, драгоценными камнями и ювелирными изделиями" заменить словами "виды деятельности, перечисленные в статье 3 настоящего Указа".
Президент
Республики Казахстан

12) 13-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының аумағында өндiрiлiп, шикiзаттан шығарылған тазартылған бағалы металдарды әкетуге мынадай жағдайларда рұқсат берiледi:
1) уәкiлдiк берiлген органмен Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейтiн тәртiппен тазартылған бағалы металдарды өндiру көзделген келiсiм-шарт жасасқан шетелдiк инвесторға не шетел қатысқан заңды тұлғаға;
2) бастапқы саудаластықтан өткен тазартылған бағалы металдарды сатып алған заңды тұлғаға не жеке-дара кәсiпкерге;
3) тазартылған бағалы металдарды сату үшiн бастапқы саудаластыққа шығарған және оларды уәкiлдiк берiлген орган растаған көлемде өткiзе алмаған заңды тұлғаға.
2. Шетел мемлекеттерiнiң аумағында өндiрiлiп, шикiзаттан шығарылған тазартылған бағалы металды Қазақстан Республикасы аумағынан әкету Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейтiн тәртiппен жүзеге асырылады.
3. Қазақстан Республикасының аумағында өндiрiлген және құрамында бағалы металдар бар шикiзатты оның аумағынан тыс жерде тазарту үшiн әкетуге болады. Тазартылып алынған бағалы металдар бастапқы саудаластықта өткiзуге жатады";
13) 15-бапта "кеден заңдарында белгiленген тәртiппен бағалы металдармен және асыл тастармен операциялар жүргiзуге лицензиясы бар" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейтiн тәртiппен" деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 16-бапта "бағалы металдармен, асыл тастармен және зергерлiк бұйымдармен операцияларды" деген сөздер "осы Жарлықтың 3-бабында аталған қызмет түрлерiмен" деген сөздермен ауыстырылсын.
Қазақстан Республикасының
Президентi