О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан
Закон Республики Казахстан от 15 июля 1996 года N 31-1
Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 13 января 1993 г. "О государственной границе Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1993 г., N 1, ст. 1):
1. Часть первую преамбулы изложить в редакции:
"В соответствии с Конституцией Республики Казахстан территория Республики Казахстан в существующих границах является целостной, неприкосновенной и неотчуждаемой".
2. Статью 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 1. Государственная граница Республики Казахстан
Государственная граница Республики Казахстан есть линия и проходящая по ней вертикальная поверхность, определяющие пределы территории - суши, вод, недр и воздушного пространства Казахстана.
Государственная граница определяется международными договорами Республики Казахстан, ратифицированными Парламентом Республики Казахстан".
3. В статье 5:
1) часть третью изложить в следующей редакции:
"К территориальному морю Республики Казахстан относятся прибрежные морские воды, ширина которых определяется международными договорами Республики Казахстан, ратифицированными Парламентом Республики Казахстан";
2) часть пятую изложить в следующей редакции:
"На Каспийском море - акватория, относящаяся к внутренним водам, определяется международными договорами Республики Казахстан, ратифицированными Парламентом Республики Казахстан";
3) в части шестой слова "Верховным Советом" заменить словом "Парламентом".
4. В статьях 6, 9, 11, 13 и 17 слова "Кабинетом Министров" заменить словом "Правительством".
5. В статье 10:
1) в названии статьи слова "влет (вход)" заменить словами "посадка (заход)";
2) часть третью после слова "таможенные" дополнить словом "экологические".
6. В части второй статьи 18 слова "поселка, сельсовета, аулсовета, района, города, района в городе, прилегающего" заменить словами "соответствующей административно-территориальной единицы, прилегающей".
7. В части третьей статьи 19 слова "народные депутаты", "народного депутата" заменить словами "депутаты Парламента и маслихатов", "депутата Парламента и маслихата".
8. Название главы VI изложить в следующей редакции:
"VI. Компетенция Президента, государственных органов Республики Казахстан в области регулирования и охраны государственной границы Республики Казахстан".

Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 1996 жылғы 15 шiлде N 31-I
Қазақстан Республикасының мына заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. "Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы туралы" Қазақстан Республикасының 1993 жылғы 13 қаңтардағы Заңына Z937000_ (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1993 ж., N 1, 1-құжат):
1. Кiрiспенiң бiрiншi бөлiгi мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Конституциясына сәйкес Қазақстан Республикасының аумағы қазiргi шекарасында тұтас, оған қол сұғылмайды және бөлiнбейдi".
2. 1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1-бап. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекарасы
Қазақстан Республикасының шекарасы дегенiмiз Қазақстан аумағының шегiн - құрлығын, суын, жер қойнауын және әуе кеңiстiгiн айқындайтын сызық және осы сызық бойынша тiгiнен өтетiн үстiңгi қабаты.
Мемлекеттiк шекара Қазақстан Республикасының Парламентi бекiткен Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарымен белгiленедi".
3. 5-бапта:
1) үшiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының аумақтық теңiзiне жағалаудағы теңiз сулары жатады, олардың енi Қазақстан Республикасының Парламентi бекiткен Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарымен белгiленедi";
2) бесiншi бөлiк мынадай редакцияда жазылсын:
"Каспий теңiзiнде - iшкi суларға жататын айдын Қазақстан Республикасының Парламентi бекiткен Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарымен белгiленедi";
3) алтыншы бөлiктегi "Жоғарғы Кеңесiнiң" деген сөздер "Парламентiнiң" деген сөзбен ауыстырылсын.
4. 6, 9, 11, 13 және 17-баптарда "Министрлер Кабинетi" деген сөздер "Үкiметi" деген сөзбен ауыстырылсын.
5. 10-бапта:
1) баптың атауындағы "ұшып келуi (кіруi)" деген сөздер "келiп қонуы (кiруi)" деген сөзбен ауыстырылсын.
2) үшiншi бөлiк "кеден" деген сөзден кейiн "экологиялық" деген сөзбен толықтырылсын.
6. 18-баптың екiншi бөлiгiндегi "жапсарлас жатқан поселкенiң, селолық Кеңестiң, ауылдық Кеңестiң, ауданның, қаланың, қаладағы ауданның" деген сөздер "iргелес жатқан тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктiң" деген сөзбен ауыстырылсын.
7. 19-баптың үшiншi бөлiгiндегi "халық депутаттары", "халық депутатының" деген сөздер "Парламент пен мәслихаттар депутаттары", "Парламент пен мәслихат депутатының" деген сөздермен ауыстырылсын.
8. VI тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"VI. Қазақстан Республикасы Президентiнiң, мемлекеттiк органдарының Қазақстан Республикасымен мемлекеттiк шекарасын реттеу мен қорғау саласындағы құзыретi".

9. Статью 23 изложить в следующей редакции:
"Статья 23. Компетенция Президента, государственных органов Республики Казахстан в области регулирования и охраны государственной границы Республики Казахстан
Президент Республики Казахстан
Президент Республики Казахстан обеспечивает согласованное функционирование всех ветвей государственной власти в области охраны государственной границы, ведет переговоры и подписывает международные договоры по государственной границе.
Парламент Республики Казахстан
Парламент Республики Казахстан принимает законы в области охраны государственной границы как составной части безопасности государства, ратифицирует и денонсирует международные договоры о территориальном разграничении Республики Казахстан с другими государствами, включая договоры о прохождении государственной границы Республики Казахстан, а также разграничении исключительной экономической зоны и континентального шельфа Республики Казахстан.
Правительство Республики Казахстан
Правительство Республики Казахстан:
разрабатывает и реализует меры по обеспечению охраны государственной границы Республики Казахстан;
осуществляет контроль за исполнением настоящего Закона министерствами, государственными комитетами и другими центральными и местными исполнительными органами.
Местные представительные
и исполнительные органы
Местные представительные и исполнительные органы пограничных областей на своих территориях:
оказывают пограничным войскам содействие в обеспечении охраны и режима государственной границы;
предоставляют землю в безвозмездное пользование для нужд охраны государственной границы Республики Казахстан, осуществляют контроль за ее использованием и соблюдением на этой земле природоохранительного законодательства Республики Казахстан;
принимают меры по недопущению противоправных действий в отношении объектов пограничных войск и войск противовоздушной обороны, военнослужащих, рабочих и служащих, членов их семей и мест проживания;
создают условия и содействуют привлечению граждан на добровольных началах к охране государственной границы Республики Казахстан;
обеспечивают выполнение всеми юридическими и физическими лицами законодательства о государственной границе Республики Казахстан.
Акимы пограничных областей (районов) принимают участие в работе погранпредставительских аппаратов при решении вопросов хозяйственной, в том числе совместной с сопредельной стороной, деятельности на государственной границе".

9. 23-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"23-бап. Қазақстан Республикасы Президентiнiң, мемлекеттiк органдарының Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасын реттеу мен қорғау саласындағы құзыретi
Қазақстан Республикасының Президентi
Қазақстан Республикасының Президентi мемлекеттiк билiктiң барлық тармақтарының мемлекеттiк шекараны күзету саласында келiсiп қызмет iстеуiн қамтамасыз етедi, мемлекеттiк шекара бойынша келiссөздер жүргiзедi және халықаралық шарттарға қол қояды.
Қазақстан Республикасының Парламентi
Қазақстан Республикасының Парламентi мемлекет қауiпсiздiгiнiң құрамдас бөлiгi ретiнде мемлекеттiк шекараны күзету саласында заңдар қабылдайды және басып шығарады, Қазақстан Республикасының басқа мемлекеттермен аумақтық шектелу межесi туралы халықаралық шарттарға, соның iшiнде Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасының өтуi, сондай-ақ Қазақстан Республикасының айрықша экономикалық аймағы мен континенттiк шельфiнiң шектелу межесi туралы шарттарды бекiтедi және олардың күшiн жояды.
Қазақстан Республикасының Үкiметi
Қазақстан Республикасының Үкiметi:
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасын күзетудi қамтамасыз ету жөнiндегi шараларды әзiрлейдi және оларды жүзеге асырады;
министрлiктердiң, мемлекеттiк комитеттер мен басқа да орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың осы Заңды орындауына бақылау жасайды.
Жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдар
Шекаралық облыстардың жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдары өздерiнiң аумақтарында:
шекара әскерлерiне мемлекеттiк шекараны күзету мен оның тәртiбiн қамтамасыз етуге көмек көрсетедi;
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасын күзету мұқтажы үшiн тегiн пайдалануға жер бередi, оның пайдаланылуына және осы жерде Қазақстан Республикасының табиғат қорғау заңдарының сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
шекара әскерлерi мен әуе шабуылына қарсы қорғаныс әскерлерiнiң объектiлерiне, әскери қызметшiлерге, жұмысшылар мен қызметшiлерге, олардың отбасы мүшелерi мен тұратын жерлерiне қатысты құқыққа қарсы әрекеттердiң жасалуына жол бермеу жөнiнде шаралар қолданады;
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасын күзетуге азаматтарды өз еркiмен тартуына жағдай жасайды және жәрдемдеседi;
Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасы туралы заңдарды барлық заңды және жеке тұлғалардың орындауын қамтамасыз етедi;
шекаралық облыстардың (аудандардың) әкiмдерi мемлекеттiк шекарадағы шаруашылық қызмет, соның iшiнде мемлекеттiк шекарадағы шектес жақпен бiрлескен қызметтiң мәселелерiн шешу кезiнде шекаралық өкiлдi аппараттың жұмысына қатысады".

10. В статье 24:
1) в названии статьи слова "органов государственного управления" заменить словами "государственных органов";
2) статью дополнить частью первой следующего содержания:
"Государственный комитет Республики Казахстан по охране государственной границы
В сфере охраны государственной границы Государственный комитет Республики Казахстан по охране государственной границы:
осуществляет государственную политику Республики Казахстан на государственной границе;
организует и контролирует выполнение пограничными войсками законодательства и международно-правовых актов в сфере охраны государственной границы, соглашений о статусе условиях функционирования пограничных войск;
участвует в деятельности международных организаций по вопросам, касающимся охраны государственной границы, в осуществлении комплекса мер по ее международно-правовому оформлению, в международных переговорах по пограничным вопросам, осуществляет взаимодействие с пограничными органами зарубежных государств;
в интересах охраны государственной границы организует взаимодействие с Комитетом национальной безопасности, Министерством внутренних дел, Государственным следственным комитетом, Министерством обороны и Таможенным комитетом Республики Казахстан, а также соответствующими пограничными ведомствами государств-участников Содружества Независимых Государств;
осуществляет иные полномочия, определяемые законодательством";
3) в части шестой слова "указами", "Кабинета Министров" эаменить соответственно словами "актами", "Правительства", слово "постановлениями" исключить;
4) части первую-шестую считать соответственно частями второй-седьмой.
11. В статье 33:
1) в части первой слова "иных предметов" заменить словами "иного имущества";
2) часть третью после слова "установленном" дополнить словом "законом", слова "вышестоящему должностному лицу, в органы власти и управления, прокуратуру или в суд" исключить.
II. В Закон Республики Казахстан от 13 января 1993 г. "О пограничных войсках Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1993 г., N 1, ст. 3; 1995 г., N 8, ст. 56):
1. Статью 5 изложить в следующей редакции:
"Статья 5. Структура Пограничных войск Республики Казахстан
Пограничные войска Республики Казахстан включают в себя: органы управления, пограничные соединения (пограничные отряды), пограничные комендатуры, пограничные заставы, отдельные контрольно-пропускные пункты (контрольно-пропускные пункты), авиационные, морские и специальные части. Военно-учебные заведения , иные учреждения , организации и предприятия, а также части и подразделения обеспечения.
Государственный комитет Республики Казахстан по охране государственной границы является центральным исполнительным органом Республики в сфере охраны государственной границы и руководит Пограничными войсками Республики Казахстан.
Непосредственное руководство Пограничными войсками Республики Казахстан возлагается на Председателя Государственного комитета Республики Казахстан по охране государственной границы - Командующего Пограничными войсками Республики Казахстан.
Председатель Государственного комитета Республики Казахстан по охране государственной границы - Командующий Пограничными войсками Республики Казахстан назначается на должность и освобождается от должности Президентом Республики Казахстан по представлению Премьер-Министра Республики Казахстан.
Организация работы, структура и штатная численность соединений, частей и подразделений Пограничных войск определяются уставами, инструкциями и положениями, утверждаемыми Председателем Государственного комитета Республики Казахстан по охране государственной границы в соответствии с настоящим Законом и в пределах финансирования Пограничных войск Республики Казахстан. Общая численность Пограничных войск Республики Казахстан определяется Правительством Республики Казахстан.
Финансовое и материально-техническое обеспечение деятельности Пограничных войск Республики Казахстан возлагается на Правительство Республики Казахстан. Финансирование Пограничных войск Республики Казахстан осуществляется из республиканского бюджета".

10. 24-бапта:
1) баптың атауындағы "мемлекеттiк басқару органдарының" деген сөздер "мемлекеттiк органдардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) бап мынадай мазмұндағы бiрiншi бөлiкпен толықтырылсын:
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекара күзетi жөнiндегi мемлекеттiк комитетi
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекара күзетi жөнiндегi мемлекеттiк комитетi мемлекеттiк шекара күзетi саласында:
мемлекеттiк шекарада Қазақстан Республикасының мемлекеттiк саясатын жүзеге асырады;
шекара әскерлерiнiң мемлекеттiк шекара күзетi саласындағы Қазақстан Республикасының заңдары мен халықаралық-құқықтық актiлерiн, шекара әскерлерiнiң мәртебесi мен қызмет ету жағдайлары туралы келiсiмдердiң орындалуын ұйымдастырады және оған бақылау жасайды;
мемлекеттiк шекара күзетiне қатысты мәселелер бойынша халықаралық ұйымдардың қызметiне, оны халықаралық-құқықтық ресiмдеу жөнiндегi шаралар кешенiн жүзеге асыруға, шекара мәселелерi жөнiндегi халықаралық келiссөздерге қатысады, шет мемлекеттердiң шекара органдарымен өзара iс-қимылды жүзеге асырады;
мемлекеттiк шекара күзетi мүддесiнде Қазақстан Республикасының Ұлттық қауiпсiздiк комитетiмен, Iшкi iстер министрлiгiмен, Мемлекеттiк тергеу комитетiмен, Қорғаныс министрлiгiмен және Кеден комитетiмен, сондай-ақ Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығына қатысушы мемлекеттердiң тиiстi шекаралық ведомстволарымен өзара iс-қимылды ұйымдастырады;
заңдармен белгiленетiн өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асырады";
3) алтыншы бөлiктегi "жарлықтары", "Министрлер Кабинетiнiң" деген сөздер тиiсiнше "актiлерi", "Үкіметтiң" деген сөздермен ауыстырылсын, "қаулыларында" деген сөз алынып тасталсын;
4) бiрiншi-алтыншы бөлiктер екiншi-жетiншi бөлiктер болып есептелсiн.
11. 33-бапта:
1) бiрiншi бөлiктегi "өзге де заттарды" деген сөздер "өзге де мүлiктi" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) үшiншi бөлiктегi "белгiленген" деген сөздiң алдынан "заңмен" деген сөз қосылып толықтырылсын, "жоғары тұрған лауазымды адамға, үкiмет пен басқару органдарына, прокуратураға немесе сотқа" деген сөздер алынып тасталсын.
II. "Қазақстан Республикасының Шекара әскерлерi туралы" Қазақстан Республикасының 1993 жылғы 13 қаңтардағы Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1993 ж., N 1, 3-құжат; 1995 ж., N 8, 56-құжат):
1. 5-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"5-бап. Қазақстан Республикасы Шекара әскерлерiнiң құрылымы
Қазақстан Республикасының Шекара әскерлерi: басқару органдарын, шекара құрамаларын (шекара отрядтарын), шекара комендатураларын, шекара заставаларын, жекелеген бақылау-өткiзу пункттерiн (бақылау-өткiзу пункттерiн), авиация, теңiз және арнаулы бөлiмдердi, әскери-оқу орындарын, өзге де мекемелердi, ұйымдар мен кәсiпорындарды, сондай-ақ қамтамасыз ету бөлiмдерi мен бөлiмшелерiн қамтиды.
Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк шекара күзетi жөнiндегi мемлекеттiк комитетi мемлекеттiк шекара күзетi саласындағы республиканың орталық атқарушы органы болып табылады және Қазақстан Республикасының Шекара әскерлерiне басшылық етедi.
Қазақстан Республикасының Шекара әскерлерiне тiкелей басшылық жасау Қазақстан Республикасының Шекара күзетi жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң Төрағасына - Қазақстан Республикасының Шекара әскерлерiнiң қолбасшысына жүктеледi.
Қазақстан Республикасының Шекара күзетi жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң Төрағасын - Қазақстан Республикасы Шекара әскерлерiнiң Қолбасшысын Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Президентi қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.
Шекара әскерлерiнiң құрамалары, бөлiмдерi мен бөлiмшелерi жұмысының ұйымдастырылуы, олардың құрылымы мен штат саны осы Заңға сәйкес және Қазақстан Республикасы Шекара әскерлерiнiң қаржыландыру шегiнде Қазақстан Республикасының Шекара күзетi жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң Төрағасы бекiтетiн жарғылармен, нұсқаулармен және ережелермен белгiленедi. Қазақстан Республикасы Шекара әскерлерiнiң жалпы санын Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi.
Қазақстан Республикасы Шекара әскерлерiнiң қызметiн қаржы және материалдық-техникалық жағынан қамтамасыз ету Қазақстан Республикасының Үкiметiне жүктеледi. Қазақстан Республикасының Шекара әскерлерiн қаржыландыру республикалық бюджеттен жүзеге асырылады".

2. Абзац шестой статьи 7 после слова "боеприпасов" дополнить словом "имущества".
3. В статье 8:
1) абзац седьмой части первой после слова "приглашать" дополнить словами "и в необходимых случаях доставлять";
2) дополнить абзацем восьмым следующего содержания:
"осуществлять профилактику правонарушений, борьба с которыми входит в компетенцию Пограничных войск Республики Казахстан";
3) абзацы восьмой-двадцатый считать соответственно абзацами девятым-двадцать первым.
4. В части первой статьи 9 предложение "Форменная одежда военнослужащих Пограничных войск утверждается Правительством Республики Казахстан по представлению Командующего Пограничными войсками Республики Казахстан" заменить предложением "Военная форма одежды и знаки различия военнослужащих Пограничных войск утверждаются Президентом Республики Казахстан, нормы снабжения ими определяются Правительством Республики Казахстан".
III. В Закон Республики Казахстан от 15 сентября 1994 г. "Об оперативно-розыскной деятельности" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., N 13-14. ст. 199; 1995 г., N 24, ст. 167):
1 . Часть первую статьи 6 дополнить подпунктом "з" следующего содержания:
"з) органы Пограничных войск".
2. Абзац второй пункта 2 статьи 10 после слов "налоговой полиции" дополнить словами "Пограничные войска".
3. В пункте 2 статьи 12:
1) абзац первый подпункта "в" после слов "Министерства
обороны" дополнить словами "оперативными органами Пограничных войск",
2) абзац второй после слов "налоговой полиции" дополнить
словами "Пограничных войск".
4. В статьях 10, 12, 20, 21, 23 слова "Кабинетом Министров"
заменить словом "Правительством".
Президент
Республики Казахстан

2. 7-баптың алтыншы абзацындағы "оқ-дәрiлердi" деген сөзден кейiн "мүлiктi" деген сөзбен толықтырылсын.
3. 8-бапта:
1) бiрiншi бөлiктiң жетiншi абзацы "шақыру" деген сөзден кейiн "және қажет болған жағдайларда әкелу" деген сөздермен толықтырылсын;
2) мынадай мазмұндағы сегiзiншi абзацпен толықтырылсын:
"қарсы күрес жүргiзу Қазақстан Республикасы Шекара әскерлерiнiң құзыретiне жататын құқық бұзушылықтардың алдын алуды жүзеге асыру";
3) сегiзiншi-жиырмасыншы абзацтар тиiсiнше тоғызыншы-жиырма бiрiншi абзацтар болып есептелсiн.
4. 9-баптың бiрiншi бөлiгiндегi "Шекара әскерлерiнiң киiм үлгiсiн Қазақстан Республикасы Шекара әскерлерi Қолбасшысының ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi" деген сөйлем "Шекара әскерлерi әскери қызметшiлерiнiң әскери киiм үлгiсi мен айырым белгiлерiн Қазақстан Республикасының Президентi бекiтедi, олармен жабдықтау нормаларын Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi" деген сөйлеммен ауыстырылсын.
III. "Жедел-iздестiру қызметi туралы" Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 15 қыркүйектегi Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1994 ж., N 13-14, 199-құжат; 1995 ж., N 24, 167-құжат):
1. 6-баптың бiрiншi бөлiгi мынадай мазмұндағы "3" тармақшасымен толықтырылсын:
"3) Шекара әскерлерiнiң органдары".
2. 10-баптың 2-тармағының екiншi абзацы "салық полициясы" деген
сөзден кейiн "Шекара әскерлерi" деген сөздермен толықтырылсын.
3. 12-баптың 2-тармағында:
1) "в" тармақшасының бiрiншi абзацы "Қорғаныс министрлiгi" деген
сөздерден кейiн "Шекара әскерлерiнiң жедел органдары" деген сөздермен
толықтырылсын.
2) екiншi абзац "салық полициясы" деген сөздерден кейiн "Шекара
әскерлерi" деген сөздермен толықтырылсын.
4. 10, 12, 20, 21, 23-баптардағы "Министрлер Кабинетi" деген
сөздер "Үкiметi" деген сөзбен ауыстырылсын.
Қазақстан Республикасының
Президентi