О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу закона, "О налогах и других обязательных платежах в бюджет"
Закон Республики Казахстан от 31 марта 1999 года № 355-1
Статья 1. Внести в Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу закона, от 24 апреля 1995 г. № 2235 Z952235_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 6, ст.43; № 12, ст.88; № 23, ст.152; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 1, ст.180, 181; № 11-12, ст. 257; № 15, ст.281; № 23-24, ст.416; 1997 г., № 4, ст.51; № 7, ст.82; № 10, ст.112; № 11, ст.144; № 12, ст.184, 188; № 13-14, ст.195, 205; № 20, ст.263; № 22, ст.333; 1998 г., № 4, ст. 45; № 14, ст.197, 201, 202; Закон Республики Казахстан от 14 декабря 1998 г. Z980316_ "О внесении дополнения в Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу закона, "О налогах и других обязательных платежах в бюджет", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" и "Казахстанская правда" 15 декабря 1998 г.; Закон Республики Казахстан от 22 декабря 1998 г. Z980327_ "О внесении изменений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам финансирования государственных учреждений", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" и "Казахстанская правда" 26 декабря 1998 г.; Закон Республики Казахстан от 24 декабря 1998 г. Z980333_ "О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу закона, "О налогах и других обязательных платежах в бюджет", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" и "Казахстанская правда" 29 декабря 1998 г.; Закон Республики Казахстан от 28 декабря 1998 г. Z980336_ "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам налогового администрирования", опубликованный в газетах "Егемен Казакстан" и
"Казахстанская правда" 30 декабря 1998 г.) следующие изменения и
дополнения:
1. В части первой пункта 10 статьи 20 слова "используемого для
производственных целей" заменить словами "используемого для изготовления,
обработки с изменением состояния, свойств, формы сырья, материалов или
полуфабрикатов в процессе производства для получения готовой продукции".
2. В части первой статьи 29:
в подпункте 3) цифры "15" заменить цифрами "20";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасы Президентінің "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" заң күші бар Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 1999 жылғы 31 наурыз N 355-I
1-бап. Қазақстан Республикасы Президентінің "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 1995 жылғы 24 сәуірдегі N 2235 Z952235_ заң күші бар Жарлығына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., N 6, 43-құжат; N 12, 88-құжат; N 23, 152-құжат; Қазақстан Республикасы парламентінің Жаршысы, 1996 ж., N 1, 180, 181-құжаттар; N 11-12, 257-құжат; N 15, 281-құжат; N 23-24, 416-құжат; 1997 ж., N 4, 51-құжат; N 7, 82-құжат; N 10, 112-құжат; N 11, 144-құжат; N 12, 184, 188-құжаттар; N 13-14, 195, 205-құжаттар; N 20, 263-құжат; N 22, 333-құжат; 1998 ж., N 4, 45-құжат; N 14, 197, 201, 202-құжаттар; 1998 жылы 15 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған Қазақстан Республикасы Президентінің "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" заң күші бар Жарлығына толықтыру енгізу туралы" 1998 жылғы 14 желтоқсандағы Z980316_ Қазақстан Республикасының Заңы; 1998 жылы 26 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының мемлекеттік мекемелерді қаржыландыру мәселелері бойынша кейбір заң актілеріне өзгерістер енгізу туралы" 1998 жылғы 22 желтоқсандағы Z980327_ Қазақстан Республикасының Заңы; 1998 жылы 29 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасы Президентінің "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" заң күші бар Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 1998 жылғы 24 желтоқсандағы Z980333_ Қазақстан Республикасының Заңы; 1998 жылы 30 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының салық әкімшілігін жүргізу мәселелері бойынша кейбір заң актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 1998 жылғы 28 желтоқсандағы Z980336_ Қазақстан Республикасының Заңы) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 20-баптың 10-тармағының бірінші бөлігінде "және өндірістік
мақсаттар үшін" деген сөздер "және дайын өнім алу үшін өндіріс
процесінде шикізат, материалдар немесе жартылай дайын өнімдер жасау,
олардың жай-күйін, қасиеттерін, нысандарын өзгертіп өңдеу үшін" деген
сөздермен ауыстырылсын.
2. 29-баптың бірінші бөлігінде:
3) тармақшада "15" цифры "20" цифрына ауыстырылсын;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

"4) от 65-кратного годового         сумма налога с 65-кратного
расчетного показателя           годового расчетного показателя
и свыше                         +30 процентов с суммы,
превышающей его";
подпункты 5) и 6) исключить.
3. В статье 34:
подпункт 7) пункта 1 после слова "полученному" дополнить словами
"(подлежащему получению)";
пункт 5 дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) материальная помощь для членов профсоюза из средств профсоюзного бюджета, сформированного из отчислений из заработной платы, обложенной подоходным налогом;".
4. Пункт 4 статьи 55 после слов "Республики Казахстан нерезидентами" дополнить словами "(кроме осуществляющих деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение)".
5. Статью 68 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. По товарам, полученным из государственного материального резерва, в зачет относится сумма налога на добавленную стоимость, указанная в документе на отгрузку, выписанном уполномоченным органом по государственным материальным резервам по форме, установленной законодательством Республики Казахстан.".
6. Пункты 2 и 3 статьи 73 после слова "поставщикам" дополнить словами
"и при таможенном оформлении".
7. Статью 106 после слова "юридические" дополнить словами "лица
(в том числе нерезиденты), их филиалы, представительства и иные
обособленные структурные подразделения".
8. Пункт 4 статьи 108 изложить в следующей редакции:
"4. Ставка налога на земли, предоставленные гражданам для ведения
личного подсобного хозяйства, садоводства, огородничества и дачного
строительства, включая земли, занятые под постройками, устанавливается
в следующих размерах:
при площади до 0,12 гектара - 20 тенге за 0,01 гектара;
на площадь от 0,12 до 0,25 гектара - 100 тенге за 0,01 гектара;
на площадь, превышающую 0,25 гектара, - 400 тенге за 0,01 гектара.".
9. Статью 112 изложить в следующей редакции:
"Статья 112. Базовые ставки налога
1. Базовые ставки налога на земли населенных пунктов устанавливаются в
расчете на один квадратный метр площади в следующих размерах:
---------------------------------------------------------------------------
Вид населенного     !     Ставка налога в тенге      ! Ставка налога в тенге
пункта              !     на земли, занятые          ! на земли, занятые
!     нежилыми строениями,       ! жилищным фондом,
!     сооружениями, участками,   ! включая строения и
!     необходимыми для их        ! сооружения при них
!     содержания, а также        !
!     санитарно-защитными        !
!     зонами объектов,           !
!     техническими и иными зонами!
----------------------------------------------------------------------------

"4) 65 еселен-              65 еселен-
ген жылдық                  ген жылдық
есептік көр-                есептік көр-
сеткіштен                   сеткіштен
бастап жә-                  алынатын
не одан жоға-               салық со-
ры                          масы+
одан аса-
тын сома-
дан 30
процент";
5) және 6) тармақшалар алып тасталсын.
3. 34-бапта:
1-тармақтың 7) тармақшасы "алынған" деген сөзден кейін "(алынуға
тиіс)" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақ мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) табыс салығы салынған жалақыдан аударылған аударымдардан құралған кәсіподақ бюджеті қаражатынан кәсіподақ мүшелері үшін материалдық көмек;".
4. 55-баптың 4-тармағы "резидент еместер" деген сөздерден кейін "(Қазақстан Республикасында қызметін тұрақты мекеме арқылы жүзеге асыратындардан басқалар)" деген сөздермен толықтырылсын.
5. 68-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Мемлекеттік материалдық резервтер жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген нысанмен жазылып, тиеп-жөнелту құжатында көрсетілген қосылған құнға салынатын салық сомасы мемлекеттік материалдық резервтен алынған тауарлар бойынша есепке алуға жатқызылады.".
6. 73-баптың 2-тармағындағы "салық" және 3-тармағындағы "салығы"
деген сөздерден кейін "кедендік ресімдеу кезінде де" деген сөздермен
толықтырылсын.
7. 106-бап "заңды" деген сөзден кейін "тұлғалар (оның ішінде
резидент еместер), олардың филиалдары, өкілдіктері және өзге де
оқшауланған құрылымдық бөлімшелері" деген сөздермен толықтырылсын.
8. 108-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Азаматтарға жеке қосалқы шаруашылық жүргізу, бағбандық, бақша
өсіру және саяжай салу үшін берілген жерлерге, оның ішінде қосалқы
құрылыстар орналасқан жерлерге салық ставкасы мынадай мөлшерде
белгіленеді:
0,12 гектарға дейінгі жер алаңына - 0,01 гектар үшін 20 теңге;
0,12 гектардан 0,25 гектарға дейінгі жер алаңына - 0,01 гектар үшін
100 теңге;
0,25 гектардан асатын жер алаңына - 0,01 гектар үшін 400 теңге.".
9. 112-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"112-бап. Салықтың базалық ставкалары
1. Елді мекендердің жеріне салынатын салықтың базалық ставкасы
бір шаршы метр алаңға есептеліп мынадай мөлшерде белгіленеді:
__________________________________________________________________________
| Елді мекеннің түрі      |Тұрғын емес құрылыстар, |Жанындағы құрылыстары
|                         |ғимараттар, оларды ұс.  |мен ғимараттарын қоса
|                         |тауға арналған учаске.  |тұрғын үй қоры алып жат
|                         |лер, сондай-ақ объекті. |қан жерге теңгемен салы
|                         |лердің санитариялық-қор.|натын салық ставкасы
|                         |ғаныш аймақтары, техни. |
|                         |калық және өзге де ай.  |
|                         |мақтар алып жатқан жерге|
|                         |теңгемен салынатын салық|
|                         |ставкасы                |
|_________________________|________________________|_______________________

10. Пункт 2 статьи 113 исключить.
11. Пункт 3 статьи 123 дополнить подпунктом 2-3) следующего содержания:
"2-3) государственные предприятия, основным видом деятельности
которых является осуществление театрально-зрелищных и (или) концертных
мероприятий, оказание услуг по хранению историко-культурных ценностей, в
области социальной защиты и социального обеспечения детей, престарелых и
инвалидов, в области спорта;".
12. Статью 128 изложить в следующей редакции:
"Статья 128. Ставки налога
1. Налог на транспортные средства уплачивается один раз в год и
исчисляется в месячных расчетных показателях по следующим ставкам:
-----------------------------------------------------------------------
Объект обложения             !          Размер налога (в месячных
!          расчетных показателях)
-----------------------------------------------------------------------
1. Легковые
автомобили:
до 1100*)                                      4,0
от 1100 до 1500                                6,0
от 1500 до 2000                                7,0
от 2000 до 4000                                22,0
от 4000 и выше                                 117,0
2. Грузовые автомобили:
грузоподъемностью
до 1,5 тонны                                   9,0
грузоподъемностью
от 1,5 до 5 тонн                               12,0
грузоподъемностью
свыше 5 тонн                                   15,0
Грузовые автомобили, полученные в              4,0 % от месячного
качестве пая в результате выхода из               расчетного показателя с
сельскохозяйственного формирования                каждого киловатта
мощности
3.Самоходные машины и механизмы на                3,0
пневматическом ходу, за исключением
машин и механизмов на гусеничном ходу
4. Автобусы:
до 12 посадочных мест                         9,0
от 12 до 25 посадочных мест                   14,0
свыше 25 посадочных мест                      20,0
5. Мотоциклы, мотороллеры,
мотосани,  маломерные суда
(мощность двигателя менее 55кВт)                  1,0
6. Катера, суда, буксиры,
баржи, яхты:
до 160 **)                                     6,0
от 160 до 500                                  18,0
от 500 до 1000                                 32,0
свыше 1000                                     55,0
7. Летательные
аппараты                                       8,0 % от месячного
расчетного показателя с
каждого киловатта мощности
______________
*) рабочий объем двигателя в кубических сантиметрах;
**) лошадиных сил.
2. При объеме двигателя легковых автомобилей от 1500 до 2000 кубических сантиметров, облагаемого по ставке 7 месячных расчетных показателей, и объеме двигателя от 2000 кубических сантиметров до 4000 кубических сантиметров, облагаемого по ставке 22 месячных расчетных
показателя, сумма налога увеличивается за каждую единицу превышения
указанного объема двигателя на 12 тенге.
3. По легковым автотранспортным средствам, у которых срок
эксплуатации превышает 6 лет до окончания установленного срока уплаты
налога, применяются поправочные коэффициенты:
для машин производства стран СНГ - 0,3;
для остальных машин с объемом двигателя:
до 3000 кубических сантиметров - 0,5;
от 3000 до 4000 кубических сантиметров - 0,7;
от 4000 и выше - 1,0.
4. В зависимости от срока эксплуатации к ставкам налога на летательные
аппараты применяются следующие поправочные коэффициенты:
на летательные аппараты, приобретенные после 1 апреля 1999 года:
до 5 лет эксплуатации - 1,0;
от 5 до 15 лет эксплуатации - 2,0;
свыше 15 лет эксплуатации - 3,0;
на летательные аппараты, приобретенные до 1 апреля 1999 года:
до 5 лет эксплуатации - 1,0;
от 5 до 15 лет эксплуатации - 0,5;

10. 113-баптың 2-тармағы алып тасталсын.
11. 123-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы 2-3) тармақшамен
толықтырылсын:
"2-3) қызметінің негізгі түрі театр-ойын-сауық және (немесе)
концерттік шараларды жүзеге асыру, тарихи-мәдени құндылықтарды сақтау
жөнінде, балаларды, қарттар мен мүгедектерді әлеуметтік қорғау және
әлеуметтік қамсыздандыру саласында, спорт саласында қызметтер көрсету
болып табылатын мемлекеттік кәсіпорындар;".
12. 128-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"128-бап. Салық ставкалары
1. Көлік құралдарына салынатын салық жылына бір рет төленіп
отырады және айлық есептік көрсеткіштен мынадай ставкалар бойынша
есептеледі:
____________________________________________________________________
|   Салық салынатын объект        |Салық мөлшері (айлық есептік      |
|                                 |көрсеткішпен)                     |
|_________________________________|__________________________________|
|   1. Жеңіл автомобильдер:       |                                  |
|1100
<*>
) дейін                   |               4,0                |
|1100-ден 1500-ге дейін           |               6,0                |
|1500-ден 2000-ға дейін           |               7,0                |
|2000-нан 4000-ға дейін           |              22,0                |
|4000-нан және одан жоғары        |             117,0                |
|   2. Жүк автомобильдері:        |                                  |
|жүк көтерімділігі                |                                  |
|1,5 тоннаға дейін                |               9,0                |
|жүк көтерімділігі                |                                  |
|1,5 тоннадан 5 тоннаға дейін     |              12,0                |
|жүк көтерімділігі                |                                  |
|5 тоннадан жоғары                |              15,0                |
|   Ауылшаруашылық құрылымдарынан |   Әр киловатт қуаттан айлық      |
|бөлініп шығу нәтижесінде пай     |есептік көрсеткіштің 4,0 проценті |
|ретінде алынған жүк автомобиль.  |                                  |
|дері                             |                                  |
|                                 |                                  |
|   3. Механизмдерді және шынжыр  |                                  |
|табанды механизмдерді қоспағанда,|                                  |
|өздігінен жүретін машиналар және |                                  |
|пневматикалық қозғалыстағы       |                                  |
|механизмдер                      |               3,0                |
|   4. Автобустар:                |                                  |
|      12 отыру орнына дейінгі    |               9,0                |
|      12 отыру орнынан 25 отыру  |                                  |
|      орнына дейінгі             |              14,0                |
|      25 отыру орнынан жоғары    |              20,0                |
|   5. Мотоциклдер, мотороллерлер,|                                  |
|мотошаналар, шағын кемелер       |                                  |
|      (двигателінің қуаты        |                                  |
|55 кВт-тан кем).                 |               1,0                |
|   6. Катерлер, кемелер,         |                                  |
|буксирлер, баржалар, яхталар:    |                                  |
|      160
<**>
) дейін             |               6,0                |
|      160-тан 500-ге дейін       |              18,0                |
|      500-ден 1000-ға дейін      |              32,0                |
|     1000-нан жоғары             |              55,0                |
|   7. Ұшу аппараттары            |   Әр киловатт қуаттан айлық      |
|                                 |есептік көрсеткіштің 8,0 проценті |
|_________________________________|__________________________________|
<*>
- двигательдің текше саниметрлік жұмыс көлемі;
<**>
- ат күші.
2. Двигателінің көлемі 1500-ден 2000 текше сантиметрге дейін болған кезде, 7 айлық есептік көрсеткіш ставкасы бойынша салық салынатын және двигатель көлемі 2000 текше сантиметрден 4000 текше сантиметрге дейін болғанда, 22 айлық есептік көрсеткіш ставкасы
бойынша салық салынатын жеңіл автомобильдерге салық сомасы
двигательдің аталған көлемінен асқан әр бірлік үшін 12 теңгеге
ұлғайтылады.
3. Пайдаланылу мерзімі 6 жылдан асатын жеңіл автокөлік құралдары
бойынша салық төлеудің белгіленген мерзімі аяқталғанға дейін мынадай
түзету коэффициенттері қолданылады:
ТМД елдері шығарған машиналар үшін - 0,3;
двигателінің көлеміне қарай қалған машиналар үшін:
3000 текше сантиметрге дейін - 0,5;
3000-нан 4000 текше сантиметрге дейін - 0,7;
4000-нан және одан жоғары - 1,0.
4. Пайдаланылу мерзіміне байланысты ұшу аппараттарына салынатын
салық ставкасына мынадай түзету коэффициенттері қолданылады:
1999 жылғы 1 сәуірден кейін сатып алынған ұшу аппараттарына:
5 жылға дейін пайдаланылғанына - 1,0;
5 жылдан 15 жылға дейін пайдаланылғанына - 2,0;
15 жылдан көп пайдаланылғанына - 3,0;
1999 жылғы 1 сәуірге дейін сатып алынған ұшу аппараттарына:
5 жылға дейін пайдаланылғанына - 1,0;
5 жылдан 15 жылға дейін пайдаланылғанына - 0,5;

свыше 15 лет эксплуатации - 0,3.".
13. Статью 130 изложить в следующей редакции:
"Статья 130. Порядок исчисления и уплаты налога
1. Налог на транспортные средства исчисляется плательщиками, исходя из вида транспортных средств с учетом налоговых ставок.
2. Декларация по налогу на транспортные средства представляется юридическими лицами не позднее 31 марта года, следующего за отчетным, по форме, установленной Министерством государственных доходов Республики Казахстан.
3. Уплата налога владельцами транспортных средств производится в срок до 1 июля текущего года, а в случаях регистрации и перерегистрации транспортных средств уплата налога производится до совершения указанных действий по месту регистрации и учета транспортных средств. При перерегистрации транспортных средств в связи с изменением владельца или переменой места жительства на территории Республики Казахстан в текущем году налог вторично не уплачивается.
4. Органы дорожной полиции при регистрации, перерегистрации или техническом осмотре транспортных средств обязаны требовать от владельцев транспортных средств предъявления подтверждающего документа о полной уплате налога на транспортные средства. При отсутствии подтверждающих документов о полной уплате налога в размере, предусмотренном статьей 128 настоящего Указа, регистрация, перерегистрация или технический осмотр не производятся.
5. При отчуждении права собственности на транспортное средство в течение года внесенные плательщиком суммы налога возврату не подлежат.".
14. В подпункте 1) статьи 132:
слова "основных средств" заменить словами "амортизируемых активов";
после слова "деятельностью" дополнить словами "без образования юридического лица".
15. В пункте 1 статьи 133:
слова "основные производственные и непроизводственные фонды" заменить словом "имущество";
после слова "юридических" дополнить словом "лиц";
после слова "деятельностью" дополнить словами "без образования юридического лица".
16. Пункт 1 статьи 134 дополнить подпунктом 2-3) следующего содержания:
"2-3) государственные предприятия, основным видом деятельности которых является осуществление театрально-зрелищных и (или) концертных мероприятий, оказание услуг по хранению историко-культурных ценностей, в области социальной защиты и социального обеспечения детей, престарелых и инвалидов, в области спорта;".
17. Статью 137 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. По суммам налогов, сборов, других обязательных платежей, штрафов и пени, начисленным по актам проверки, орган налоговой службы выписывает уведомление в соответствии со статьей 149 настоящего Указа.".

15 жылдан көп пайдаланылғанына - 0,3.".
13. 130-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"130-бап. Салықты есептеу және төлеу тәртібі
1. Көлік құралдарына салынатын салықты салық төлеушілер салық ставкаларын ескере отырып, көлік құралдарының түрлеріне қарай есептейді.
2. Заңды тұлғалар көлік құралдарына салық бойынша декларацияны Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кіріс министрлігі белгілеген нысан бойынша есепті жылдан кейінгі жылдың 31 наурызынан кешіктірмей табыс етеді.
3. Көлік құралдарының иелері салықты ағымдағы жылдың 1 шілдесіне дейінгі мерзімде төлейді, ал көлік құралдары тіркелген және қайта тіркелген жағдайларда салық төлеу көлік құралдарының тіркелген және есепке алынған жері бойынша аталған әрекеттер аяқталғанға дейін жүргізіледі. Иесінің өзгеруіне немесе ағымдағы жылда Қазақстан Республикасы аумағында тұратын жерін ауыстыруына байланысты көлік құралдарын қайта тіркеген кезде салық екінші рет төленбейді.
4. Жол полициясы органдары көлік құралдарын тіркеу, қайта тіркеу немесе техникалық жағынан тексеру кезінде көлік құралдарының иелерінен көлік құралдарына салықтың толық төленгенін растайтын құжатты талап етуге міндетті. Осы Жарлықтың 128-бабында көзделген мөлшерде салықтың толық төленгенін растайтын құжат болмаған жағдайда тіркеу, қайта тіркеу немесе техникалық жағынан тексеру жүргізілмейді.
5. Көлік құралына меншік құқығынан айырылған кезде салық
төлеушінің жыл ішінде төлеген салық сомасы қайтаруға жатпайды.".
14. 132-баптың 1) тармақшасында:
"негізгі қаражатының" деген сөздер "амортизацияланатын
активтерінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
"жеке тұлғалардың" деген сөздерден кейін "заңды тұлға құрмай"
деген сөздермен толықтырылсын.
15. 133-баптың 1-тармағында:
"негізгі өндірістік және өндірістік емес қорларына" деген сөздер
"мүлкіне" деген сөзбен ауыстырылсын;
"заңды" деген сөзден кейін "тұлғалардың" деген сөзбен толықтырылсын;
"Кәсіпкерлік" деген сөздің алдынан "Заңды тұлға құрмай" деген
сөздермен толықтырылсын.
16. 134-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 2-3) тармақшамен
толықтырылсын:
"2-3) қызметінің негізгі түрі театр-ойын-сауық және (немесе) концерттік шараларды жүзеге асыру, тарихи-мәдени құндылықтарды сақтау жөнінде, балаларды, қарттар мен мүгедектерді әлеуметтік қорғау және әлеуметтік қамсыздандыру саласында, спорт саласында қызметтер көрсету болып табылатын мемлекеттік кәсіпорындар;".
17. 137-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Тексеру актілері бойынша есептелген салық, алым, басқа да міндетті төлемдер, айыппұлдармен өсімдер сомалары бойынша салық қызметінің органы осы Жарлықтың 149-бабына сәйкес хабарлама жазады.".

18. В статье 138-1:
пункт 2 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) при значительном превышении (более чем на 20 процентов) уровня цен на импортируемые товары, услуги (работы), оказываемые (выполняемые) нерезидентами, от уровня рыночных цен на идентичные (однородные) товары (работы, услуги).";
в пункте 3:
слова "пункте втором" заменить словами "подпунктах 1)-3) пункта 2";
дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае, указанном в подпункте 4) пункта 2 настоящей статьи, когда цены на импортируемые товары, услуги (работы), оказываемые (выполняемые) нерезидентами, значительно выше (более чем на 20 процентов) уровня рыночных цен на идентичные (однородные) товары (работы, услуги), налоговый орган вправе вынести решение о доначислении налогов и штрафных санкций, рассчитанных таким образом, как если бы расходы по таким сделкам были оценены, исходя из рыночных цен. Для определения рыночной цены сделки учитываются условия, предусмотренные пунктами 4-13 настоящей статьи.";
пункт 15 дополнить словами ", а также в случае, указанном в подпункте
4) пункта 2 настоящей статьи.".
19. Статью 149 изложить в следующей редакции:
"Статья 149. Уведомление о начисленных суммах налогов, сборов и
других обязательных платежей
Уведомление о начисленных по акту проверки суммах налогов, сборов и
других обязательных платежей должно содержать следующие сведения:
1) фамилию, имя и отчество (или наименование) налогоплательщика;
2) регистрационный номер налогоплательщика;
3) дату уведомления;
4) суммы начисленных налогов, сборов, других обязательных платежей и
штрафных санкций;
5) требование об уплате и сроки уплаты;
6) место и способ уплаты;
7) порядок обжалования.".
20. В статье 154:
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. В случае неуплаты в сроки, установленные налоговым законодательством Республики Казахстан, налогов или текущих и авансовых платежей, а также сборов и других обязательных платежей, начисленных налогоплательщиком по декларациям и (или) расчетам, представленным в территориальные налоговые органы, территориальные налоговые органы имеют право взыскивать с банковских счетов налогоплательщиков средства в пределах образовавшейся задолженности по налогам, текущим и авансовым платежам, сборам, другим обязательным платежам, штрафам и пени без согласия налогоплательщика.
3. В случае неуплаты начисленных по акту проверки органа налоговой службы налогов, сборов, других обязательных платежей, штрафов и пени в доход бюджета в сроки, установленные налоговым законодательством Республики Казахстан, территориальные налоговые органы имеют право взыскивать с банковских счетов налогоплательщиков средства в пределах сумм, начисленных по акту проверки, если налогоплательщик согласен с уплатой такой суммы.";

18. 138-1-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) резидент еместер импорттайтын тауарлар, көрсететін (орындайтын) қызметтер (жұмыс) бағаларының деңгейі ұқсас (тектес) тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) нарықтық бағаларының деңгейінен айтарлықтай (20 проценттен астам) артып кеткен жағдайда.".
3-тармақта:
"екінші тармағында" деген сөздер "2-тармағының 1)-3) тармақшаларында" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы баптың 2-тармағының 4) тармақшасында аталған жағдайда, резидент еместер импорттайтын тауарлар, көрсететін (орындайтын) қызметтер (жұмыс) бағаларының деңгейі ұқсас (тектес) тауарлардың (жұмыстардың, қызметтердің) нарықтық бағаларының деңгейінен айтарлықтай (20 проценттен астам) артып кеткен кезде, салық органы осындай мәмілелер бойынша шығыстар нарық бағаларын негізге ала отырып бағаланатындай етіп есептелген салықтар мен айыппұл санкцияларын толық есептеу туралы шешім шығаруға құқылы. Мәміленің нарықтық бағасын анықтау үшін осы баптың 4-13-тармақтарында көзделген шарттар ескеріледі.";
15-тармақ "салық төлеушілерге" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ
осы баптың 2-тармағының 4) тармақшасында аталған жағдайда" деген
сөздермен толықтырылсын.
19. 149-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"149-бап. Есептелген салық, алым және басқа да міндетті
төлемдердің сомасы туралы хабарлама
Тексеру актісі бойынша есептелген салық, алым және басқа міндетті
төлемдер сомасы туралы хабарламада мынадай мәліметтер болуға тиіс:
1) салық төлеушінің тегі, аты және әкесінің аты (немесе атауы);
2) салық төлеушінің тіркеу нөмірі;
3) хабарланған күні;
4) есептелген салық, алым, басқа да міндетті төлемдер мен айыппұл
санкцияларының сомалары;
5) төлеу туралы талап және төлеу мерзімдері;
6) төленетін орны мен әдісі;
7) шағымдану тәртібі.".
20. 154-бапта:
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Аумақтық салық органдарына тапсырылған декларациялар және (немесе) есептер бойынша салық төлеуші есептеген салық немесе ағымдағы және аванстық төлемдер, сондай-ақ алымдар мен басқа да міндетті төлемдер Қазақстан Республикасының салық заңдарында белгіленген мерзімдерде төленбеген жағдайда аумақтық салық органдары салық төлеушілердің банктегі шоттарынан салық, ағымдағы және аванстық төлемдер, алымдар, басқа да міндетті төлемдер, айыппұлдар мен өсімдер бойынша пайда болған берешек мөлшерінде салық төлеушінің келісімінсіз қаражат өндіріп алуға құқылы.
3. Салық қызметі органының тексеру актісі бойынша есептелген салық, алым, басқа да міндетті төлемдер, айыппұлдар мен өсім Қазақстан Республикасының салық заңдарында белгіленген мерзімде бюджет кірісіне төленбеген жағдайда аумақтық салық органдары салық төлеушілердің банктегі шоттарынан тексеру актісі бойынша есептелген сома шегінде, егер салық төлеуші мұндай соманы төлеуге келісім білдірсе, қаражат өндіріп алуға құқылы.";

дополнить пунктами 4 и 5 следующего содержания:
"4. Согласием по пункту 3 настоящей статьи считается необжалование выявленных и начисленных по акту проверки сумм налогов, сборов, других обязательных платежей, штрафов и пени в течение 5 банковских дней в порядке, установленном статьями 165 и 166 настоящего Указа.
При несогласии налогоплательщика по пункту 3 настоящей статьи и обжаловании выявленных и начисленных по акту проверки сумм налогов, сборов, других обязательных платежей, штрафов и пени в течение 5 банковских дней в порядке, установленном статьями 165 и 166 настоящего Указа, взыскание указанных сумм с банковских счетов налогоплательщика приостанавливается.
Взыскание выявленных и начисленных по акту проверки сумм налогов, сборов, других обязательных платежей, штрафов и пени без согласия налогоплательщика производится в порядке и на условиях, установленных статьей 165 настоящего Указа, с начислением пени со срока уплаты, указанного в уведомлении о начисленных по акту проверки суммах налогов, сборов, других обязательных платежей, штрафов и пени.
5. При отсутствии средств на банковских счетах налогоплательщика территориальные налоговые органы имеют право взыскивать с банковских счетов его дебиторов средства в пределах образовавшейся задолженности по налогам, сборам, другим обязательным платежам, штрафам и пени и (или) сумм налогов, сборов, других обязательных платежей, штрафов и пени, начисленных по акту проверки налоговой службы, при наличии акта сверки взаиморасчетов между налогоплательщиком и его дебитором, подтверждающего наличие задолженности перед налогоплательщиком.".
21. В статье 163:
в пункте 1 цифры "100" заменить цифрами "50";
в пункте 4:
слово "внесенных" заменить словом "начисленных";
дополнить частью второй следующего содержания:
"При этом штрафные санкции применяются, если превышение суммы фактически начисленного подоходного налога за год над суммой начисленных авансовых платежей в течение года повлекло недоплату в бюджет.".
22. В статье 165:
в пунктах 2 и 3 цифры "30" заменить цифрами "10";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Если по истечении 30 банковских дней с даты уведомления налогоплательщика о начисленных по акту проверки суммах налогов, сборов, других обязательных платежей, штрафов и пени ходатайство налогоплательщика не удовлетворено или налогоплательщик не обжаловал решение органа налоговой службы в суд, территориальный налоговый орган имеет право без согласия налогоплательщика взыскивать с его банковских счетов суммы начисленных по акту проверки органа налоговой службы налогов, сборов, других обязательных платежей, штрафов и пени.
Если налогоплательщик в течение 30 дней с даты уведомления обжаловал
решение органа налоговой службы в суд, территориальный налоговый орган
имеет право без согласия налогоплательщика взыскивать с его банковских
счетов суммы начисленных по акту проверки органа налоговой службы налогов,
сборов, других обязательных платежей, штрафов и пени, признанные
действительными (правомерными) по решению суда с начислением пени с даты
уведомления.";
абзац первый пункта 4 исключить.

мынадай мазмұндағы 4 және 5-тармақтармен толықтырылсын:
"4. Тексеру актісі бойынша анықталған және есептелген салық, алым, басқа да міндетті төлемдер, айыппұлдар мен өсім сомасына осы Жарлықтың 165 және 166-баптарында белгіленген тәртіппен 5 банк күні ішінде шағым жасалмауы, осы баптың 3-тармағы бойынша келісім білдіру болып есептеледі.
Осы баптың 3-тармағы бойынша салық төлеуші тексеру актісі бойынша анықталған және есептелген салық, алым, басқа да міндетті төлемдер, айыппұлдар мен өсім сомасына келісім білдірмей, осы Жарлықтың 165 және 166-баптарында белгіленген тәртіппен 5 банк күні ішінде шағым жасаған жағдайда аталған соманы салық төлеушінің банктегі шоттарынан өндіріп алу тоқтатыла тұрады.
Тексеру актісі бойынша анықталған және есептелген салық, алым, басқа да міндетті төлемдер, айыппұлдар мен өсім сомасын салық төлеушінің келісімінсіз өндіріп алу осы Жарлықтың 165-бабында белгіленген тәртіппен және шарттарда тексеру актісі бойынша есептелген салық, алым, басқа да міндетті төлемдер, айыппұлдар мен өсім сомасы туралы хабарламада көрсетілген төлеу мерзімінен бастап өсім есептеле отырып жүргізіледі.
5. Салық төлеушінің банктегі шоттарында қаражат болмаған жағдайда аумақтық салық органдары, салық төлеушіге берешегі бар екенін растайтын салық төлеуші мен оның дебиторы арасында өзара есеп айырысуды салыстыру актісі болған жағдайда, оның дебиторының шотынан салық, алым, басқа да міндетті төлемдер, айыппұлдар мен өсім бойынша пайда болған берешек және (немесе) тексеру актісі бойынша есептелген салық, алым, басқа да міндетті төлемдер, айыппұлдар мен өсім сомасы шегінде қаражат өндіріп алуға құқылы.".
21. 163-бапта:
1-тармақта "100" цифры "50" цифрына ауыстырылсын;
4-тармақта:
"енгізілген" деген сөз "есептелген" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Бұл орайда, егер жыл бойы нақты есептелген табыс салығы сомасының жыл ішінде есептелген аванстық төлемдер сомасынан асып кетуі бюджетке төлемнің кем түсуіне әкеп соқса, айыппұл санкциясы қолданылады.".
22. 165-бапта:
2 және 3-тармақтарда "30" цифры "10" цифрына ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Егер салық төлеушіге тексеру актісі бойынша есептелген салық, алым, басқа да міндетті төлемдер, айыппұлдар мен өсім туралы хабарланған күннен 30 банк күні өткеннен кейін салық төлеушінің өтініші қанағаттандырылмаса немесе салық төлеуші сотқа салық қызметі органы шешіміне шағымданбаса, аумақтық салық органы салық төлеушінің келісімінсіз оның банктегі шоттарынан салық қызметі органының тексеру актісі бойынша есептелген салық, алым, басқа да міндетті төлемдер, айыппұлдар мен өсім сомаларын өндіріп алуға құқылы.
Егер салық төлеуші хабардар етілген күннен бастап 30 күн ішінде салық қызметі органының шешіміне сотқа шағымданса, аумақтық салық органы салық төлеушінің келісімінсіз оның банктегі шоттарынан салық қызметі органының тексеру актісі бойынша есептелген, сот шешімімен
дұрыс (заңды) деп танылған салық, алым, басқа да міндетті төлемдер,
айыппұлдар мен өсім сомаларын хабарланған күннен бастап өсімді есептей
отырып өндіріп алуға құқылы.";
4-тармақтың бірінші азатжолы алып тасталсын.

Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального
опубликования.
Президент
Республики Казахстан

2-бап. Осы Заң ресми жарияланған күннен бастап күшіне енеді.
Оқығандар:
(Қасымбеков Б.А.)
(Үмбетова А.М.)