О внесении изменения и дополнений в Закон Республики Казахстан "О жилищных отношениях"
Закон Республики Казахстан от 7 июня 1999 года № 391-1
Статья 1. Внести в Закон Республики Казахстан от 16 апреля 1997 г. Z970094_ "О жилищных отношениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 8, ст.84) следующие изменение и дополнения:
1) в статье 2:
абзац третий после слов "жилой дом, квартира" дополнить словами "комната в общежитии";
абзац седьмой после слова "студентов" дополнить словами "(курсантов, аспирантов)";
2) пункт 5 статьи 13 изложить в следующей редакции:
"5. Жилые помещения комнатного типа в общежитиях государственного жилищного фонда могут быть приватизированы постоянно проживающими в них гражданами в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан. При этом нежилые помещения общего пользования и иные части здания, не находящиеся в раздельной (индивидуальной) собственности и являющиеся общим имуществом, переходят в общую собственность всех собственников.
В случае смерти гражданина, которому было предоставлено названное жилое помещение, право приватизации переходит к членам семьи умершего (погибшего), если последний имел на это право.
Приватизации не подлежат жилые помещения коечного типа, а также комнатного типа, предоставленные лицам, работающим по срочному трудовому договору (контракту), студентам (курсантам, аспирантам) и учащимся на период учебы.";
3) пункт 3 статьи 32 после слов "жилого дома" дополнить словами "либо жилых помещений комнатного типа в общежитиях государственного жилищного фонда";
4) пункт 1 статьи 98 дополнить частью второй следующего содержания:
"Особенности приватизации жилых помещений комнатного типа в общежитиях государственного жилищного фонда устанавливаются в соответствии со статьей 13 настоящего Закона.";
5) часть первую статьи 112 после слова "курсантов" дополнить словом "аспирантов";
6) пункт 1 статьи 114 дополнить частью второй следующего содержания:
"Данное положение не распространяется на лиц, получивших право на проживание в жилых помещениях комнатного типа в общежитиях государственного жилищного фонда на основании трудового договора (контракта) или иных решений местных исполнительных органов и администрации предприятия (учреждения), а также других лиц, фактически проживающих с момента вселения до вступления в силу настоящего Закона.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие со дня опубликования.
Президент
Республики Казахстан

"Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Заңы 1999 жылғы 7 маусым N 391-I
1-бап. "Тұрғын үй қатынастары туралы" 1997 жылғы 16 сәуірдегі Z970094_ Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 8, 84-құжат) мынадай өзгеріс пен толықтырулар енгізілсін:
1) 2-бапта:
үшінші абзац "тұрғын үй, пәтер" деген сөздерден кейін үтір қойылып, "жатақханадағы бөлме" деген сөздермен толықтырылсын;
жетінші абзац "студенттер" деген сөзден кейін "(курсанттар, аспиранттар)" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 13-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Мемлекеттік тұрғын үй қоры жатақханаларындағы бөлмелік үлгідегі тұрғын үй-жайларды оларда тұрақты тұратын азаматтар Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін тәртіппен жекешелендіруі мүмкін. Бұл орайда жалпы пайдаланудағы тұрғын емес үй-жайлар және үйдің бөлек (жеке) меншіктегі емес және ортақ мүлік болып табылатын өзге бөліктері барлық меншік иелерінің ортақ меншігіне өтеді.
Аталған тұрғын үй-жай берілген азамат қайтыс болған жағдайда, жекешелендіру құқығы, егер қайтыс болған адамның бұған құқығы болған болса, қайтыс болған (қаза тапқан) адамның отбасы мүшелеріне өтеді.
Мерзімді еңбек шарты (келісім-шарт) бойынша жұмыс істейтін адамдарға, оқу кезеңінде студенттерге (курсанттарға, аспиранттарға) және оқушыларға берілген жатын орындық үлгідегі, сондай-ақ бөлмелік үлгідегі тұрғын үй-жайлар жекешелендіруге жатпайды.";
3) 32-баптың 3-тармағы "тұрғын үйді" деген сөздерден кейін "не мемлекеттік тұрғын үй қоры жатақханаларындағы бөлмелік үлгідегі тұрғын үй-жайларды" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 98-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Мемлекеттік тұрғын үй қоры жатақханаларындағы бөлмелік үлгідегі тұрғын үй-жайларды жекешелендіру ерекшеліктері осы Заңның 13-бабына сәйкес белгіленеді.";
5) 112-баптың бірінші бөлігі "курсанттар" деген сөзден кейін ", аспиранттар" деген сөзбен толықтырылсын;
6) 114-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Осы ереже еңбек шарты (келісім-шарт) немесе жергілікті атқарушы органдардың және кәсіпорындар (мекемелер) әкімшіліктерінің өзге де шешімдері негізінде мемлекеттік тұрғын үй қоры жатақханаларындағы бөлмелік үлгідегі тұрғын үй-жайларда тұру құқығын алған адамдарға, сондай-ақ қоныстанған кезінен бастап осы Заң күшіне енгенге дейін іс жүзінде тұрып жатқан басқа да адамдарға қолданылмайды.".
2-бап. Осы Заң жарияланған күнінен бастап күшіне енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті