О ратификации Соглашения о единых мерах нетарифного регулирования при формировании Таможенного союза
Закон Республики Казахстан от 24 июня 1999 г. № 402-I.
Примечание РЦПИ!
Действие Соглашения прекращено Законом РК от 24.12.2014 № 266-V.
Ратифицировать Соглашение о единых мерах нетарифного регулирования при формировании Таможенного союза, совершенное в Москве 22 октября 1997 года.
Президент
Республики Казахстан
Соглашение
о единых мерах нетарифного регулирования
при формировании Таможенного союза
Сноска. Вступает в силу 15 июля 1999 года.
Республика Беларусь, Республика Казахстан, Кыргызская Республика и Российская Федерация, являющиеся государствами-участниками соглашений о Таможенном союзе, далее именуемые Сторонами, реализуя соглашения о едином порядке регулирования внешнеэкономической деятельности;
учитывая необходимость разработки, принятия и применения единых мер нетарифного регулирования, как одного из условий формирования Таможенного союза;
стремясь установить единый порядок импорта товаров на таможенные территории Сторон и экспорта товаров с этих таможенных территорий;
исходя из необходимости защиты национальных интересов Сторон;
ставя задачу постепенного перехода к единой таможенной территории;
руководствуясь общепризнанными принципами и нормами международного права;
согласились о нижеследующем:
Статья 1Общие положения
В настоящем Соглашении используются следующие основные понятия:
внешнеторговая деятельность - предпринимательская деятельность в области международного обмена товарами, работами, услугами, информацией, результатами интеллектуальной деятельности, в том числе исключительными правами на них (интеллектуальной собственностью);
товар - любое движимое имущество (включая все виды энергии) и отнесенные к недвижимому имуществу воздушные, морские суда, суда внутреннего плавания и космические объекты, являющиеся предметом внешнеторговой деятельности. Транспортные средства, используемые по договору о международной перевозке, товаром не являются;
экспорт - любой вид вывоза товаров, работ, услуг, информации, результатов интеллектуальной деятельности, в том числе исключительных прав на них, с таможенных территорий Сторон без обязательства об обратном ввозе;
импорт - любой вид ввоза товаров, работ, услуг, информации, результатов интеллектуальной деятельности, в том числе исключительных прав на них, на таможенные территории Сторон без обязательства об обратном вывозе;
государственная монополия на экспорт и/или импорт отдельных товаров - деятельность по регулированию экспорта и/или импорта товаров, осуществляемая на основе лицензирования. Лицензии на осуществление этой деятельности выдаются уполномоченными государственными органами Сторон исключительно государственным предприятиям, которые в соответствии с действующими в государствах Сторон законодательными и нормативными актами и общепризнанными международно-правовыми нормами обязаны совершать сделки по экспорту и/или импорту товаров на основе принципов недискриминации и добросовестной коммерческой практики;
экспортный контроль - система мер, которая действует в целях защиты национальных интересов Сторон при осуществлении внешнеторговой деятельности в отношении вооружений, военной техники и товаров двойного назначения, а также соблюдения международных обязательств Сторон по нераспространению оружия массового уничтожения и иных наиболее опасных видов оружия и технологий их создания;
количественные ограничения экспорта и/или импорта - совокупность мер по количественному ограничению внешнеторговой деятельности, которые могут быть введены путем распределения квот и выдачи лицензий экспортерам и/или импортерам, как правило, по результатам проведения конкурса или аукциона или в порядке фактического проведения операций по экспорту и/или импорту до суммарного исполнения квоты;
запреты или ограничения экспорта и/или импорта - совокупность мер по введению запретов или ограничений экспорта и/или импорта товаров, исходя из национальных интересов Сторон;
участие в выполнении международных экономических санкций - совокупность мер по введению Сторонами международных экономических санкций в отношении одного государства или ряда государств;
технические, фармакологические, санитарные, ветеринарные, фитосанитарные и экологические стандарты и требования, контроль за качеством ввозимых товаров - совокупность мер контроля за соответствием ввозимых на таможенные территории Сторон товаров установленным Сторонами техническим, фармакологическим, санитарным, ветеринарным, фитосанитарным и экологическим стандартам и требованиям качества;
единый перечень товаров - номенклатура товаров, подпадающая под одну из мер нетарифного регулирования, согласованная и утвержденная государствами - участниками соглашений о Таможенном союзе либо органом, уполномоченным государствами - участниками соглашений о Таможенном союзе, и действующая на единой таможенной территории государств Таможенного союза.

Кеден одағын қалыптастыру кезіндегі тарифтік емес реттеудің бірыңғай шаралары туралы келісімді бекіту туралы
Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 24 маусымдағы N 402-I Заңы.
РҚАО-ның ескертпесі!
Келісім қолданысын тоқтатты - ҚР 24.12.2014 N 266-V Заңымен.
Мәскеуде 1997 жылғы 22 қазанда жасалған Кеден одағын қалыптастыру кезіндегі тарифтік емес реттеудің бірыңғай шаралары туралы келісім бекітілсін.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Кеден одағын қалыптастыру кезiндегi тарифтiк емес
реттеудiң шаралары туралы
Бұдан әрi Тараптар деп аталатын, Кеден одағы туралы келiсiмге қатысушы мемлекеттер болып табылатын Беларусь Республикасы, Қазақстан Республикасы, Қырғыз Республикасы мен Ресей Федерациясы,
сыртқы экономикалық қызметтi реттеудiң бiрыңғай тәртiбi туралы келiсiмдi iске асыра отырып,
тарифтiк емес реттеудiң бiрыңғай шараларын әзiрлеу, қабылдау және қолдану Кеден одағын қалыптастырудың шарттарының бiрi ретiнде қажеттiгiн ескере отырып,
Тараптардың кеден аумағына тауарлар импортының және осы кеден аумақтарынан тауарлар экспортының бiрыңғай тәртiбiн орнатуға ұмтыла отырып,
Тараптардың ұлттық мүдделерiн қорғау қажеттiгiн негiзге ала отырып,
бiрте-бiрте бiрыңғай кеден аумағына көшу мiндетiн қоя отырып, халықаралық құқықтың жалпыға танылған принциптерi мен нормаларын басшылыққа ала отырып,
мына төмендегiлер жөнiнде келiстi:
1-бап Жалпы ережелер
Осы Келiсiмде мына негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
сыртқы сауда саясаты - тауарлармен, жұмыстармен, қызмет көрсетулермен, ақпаратпен, интеллектуалдық қызметтiң нәтижелерiмен, оның iшiнде оларға арналған ерекше құқықтармен (интеллектуалдық меншiкке) алмасу саласындағы кәсiпкерлiк қызмет;
тауар - кез-келген жылжымалы мүлiк (энергияның барлық түрлерiн қоса алғанда) және жылжымайтын мүлiкке жатқызылған әуе, теңiз кемелерi, iшкi жүзу кемелерi мен сыртқы сауда қызметiнiң заты болып табылатын ғарыш обьектiлерi, Халықаралық тасымал туралы шарт бойынша пайдаланылатын көлiк құралдары тауар болып табылмайды;
экспорт - қайта әкелу мiндеттемесiнсiз Тараптардың кеден аумақтарынан тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулердi, ақпаратты, интеллектуалдық қызметтiң нәтижелерiн, оның iшiнде оларға арналған ерекше құқықтарды әкету;
импорт - қайта әкету мiндеттемесiнсiз Тараптардың кеден аумағынан тауарларды, жұмыстарды, қызмет көрсетулердi, ақпаратты, интеллектуалдық қызметтiң нәтижелерiн, оның iшiнде оларға арналған ерекше құқықтарды әкелу;
жекелеген тауарлардың экспортына және/немесе импортына мемлекеттiк монополия - лицензиялау негiзiнде жүзеге асырылатын тауарлардың экспортын және/немесе импортын реттеу жөнiндегi қызмет. Осы қызметтi жүзеге асыру үшiн лицензияны Тараптардың уәкiлеттi органдары тек қана мемлекеттiк кәсiпорындарға бередi, олар Тараптар мемлекеттерiнде қолданылып жүрген заң және нормативтiк актiлерге және жалпыға танылған халықаралық-құқықтық нормаларға сәйкес құқығын шектемеу және адал коммерциялық тәжiрибе принциптерiнiң негiзiнде тауарлардың экспорты және/немесе импорты бойынша мәмiлелер жасауға мiндеттi;
экспорттық бақылау - қару-жарақ, әскери техника мен екi ұдай мақсаттағы тауарлар қатысында сыртқы сауда қызметiн жүзеге асыру кезiнде Тараптардың ұлттық мүдделерiн қорғау, сондай-ақ Тараптардың жаппай қырып жоятын қару мен қарудың өзге де аса қауiптi түрлерiн және оларды жасау технологияларын таратпау жөнiндегi халықаралық мiндеттемелерiн сақтау мақсатында қолданылатын шаралар кешенi;
экспорт және/немесе импортты сандық шектеулер - әдеттегiдей конкурс немесе аукцион өткiзудiң нәтижелерi бойынша экспорттаушыларға және/немесе импорттаушыларға квота бөлу мен лицензия беру жолымен енгiзiлуi мүмкiн немесе экспорт және/немесе импорт жөнiндегi операцияларды квотаны жиынтық орындауға дейiн нақты жүргiзу тәртiбiмен сыртқы саясат қызметiн сандық шектеу жөнiндегi шаралардың жиынтығы;
экспорт және/немесе импортқа тыйым салу немесе шектеу - Тараптардың ұлттық мүдделерiн негiзге алып тауарлардың экспорты және/немесе импортына тыйым салу немесе шектеу енгiзу жөнiндегi шаралардың жиынтығы;
халықаралық экономикалық санкцияларды орындауға қатысу - Тараптардың бiр мемлекет немесе бiрқатар мемлекеттер қатысында халықаралық экономикалық санкциялар енгiзу жөнiндегi шаралардың жиынтығы;
техникалық, фармакологиялық, санитариялық, малдәрiгерлiк, фитосанитариялық және экологиялық стандарттар мен талаптар, әкелiнетiн тауарлардың сапасын бақылау - Тараптардың кеден аумағына әкелiнетiн тауарлардың Тараптар белгiлеген техникалық, фармакологиялық, санитариялық, малдәрiгерлiк, фитосанитариялық және экологиялық стандарттар мен сапа талаптарына сәйкестiгiн бақылау шараларының жиынтығы;
тауарлардың бiрыңғай тiзбесi - тарифтiк емес реттеу шараларының бiрiне жататын, Кеден одағы туралы келiсiмге қатысушы мемлекеттер немесе Кеден одағы туралы келiсiмге қатысушы мемлекеттер өкiлеттiк берген орган келiскен және бекiткен және Кеден одағы мемлекеттерiнiң бiрыңғай кеден аумағында қолданылатын тауарлардың номенклатурасы.

Статья 2
Для целей настоящего Соглашения к мерам нетарифного регулирования относятся:
а) государственная монополия на экспорт и/или импорт отдельных товаров;
б) экспортный контроль;
в) количественные ограничения экспорта и/или импорта;
г) запреты или ограничения экспорта и/или импорта;
д) участие в выполнении международных экономических санкций;
е) технические, фармакологические, санитарные, ветеринарные, фитосанитарные и экологические стандарты и требования; контроль за качеством ввозимых товаров.
Статья 3
Для целей настоящего Соглашения областью применения мер нетарифного регулирования является внешнеторговая деятельность, связанная с экспортом и импортом товаров, если иное не предусмотрено другими международными договорами, участниками которых являются Стороны.
Статья 4
Предложения по формированию, изменению и дополнению перечней товаров, на экспорт и/или импорт которых устанавливается государственная монополия, вносятся Сторонами в Интеграционный Комитет Республики Беларусь, Республики Казахстан, Кыргызской Республики и Российской Федерации (далее - Интеграционный Комитет), для анализа, согласования, подготовки и принятия проектов решений в соответствии с регламентом его работы.
Согласованный Перечень товаров, на экспорт и/или импорт которых устанавливается государственная монополия, утверждается в соответствии с законодательством Сторон.
Статья 5
Стороны в соответствии со своим законодательством осуществляют экспортный контроль в отношении вооружений, военной техники и иной продукции военного назначения, ядерных материалов, оборудования, специальных неядерных материалов и соответствующих технологий, а также товаров и технологий двойного назначения путем лицензирования или применения иных мер нетарифного регулирования.
Перечни товаров и технологий, указанных в части первой настоящей статьи, подлежащих экспортному контролю Сторон, и порядок его осуществления основываются на международных договорах, регулирующих международные режимы экспортного контроля, независимо от членства Сторон в таких международных договорах.
Стороны создают при Интеграционном Комитете комиссию по взаимодействию в области экспортного контроля, в рамках которой будут рассматривать вопросы, связанные с реализацией договоренностей, вытекающих из настоящего Соглашения.
Стороны не позднее чем за три месяца до завершения процедуры создания единой таможенной территории, которая будет оформлена международным договором, выработают единый порядок экспортного контроля и обеспечат принятие и введение в действие унифицированных актов законодательства, предусматривающих ответственность за нарушение единого порядка экспортного контроля.

2-бап
Осы Келiсiмнiң мақсаттары үшiн тарифтiк емес реттеу шараларына:
а) жекелеген тауарлардың экспорты және/немесе импортына мемлекеттiк монополия;
б) экспорттық бақылау;
в) экспортты және/немесе импортты сандық шектеу;
г) экспортқа және/немесе импортқа тыйым салу немесе шектеу;
д) халықаралық экономикалық санкцияларды орындауға қатысу;
е) техникалық, фармакологиялық, санитариялық, малдәрiгерлiк, фитосанитариялық және экологиялық стандарттар мен талаптар, әкелiнетiн тауарлардың сапасын бақылау жатады.
3-бап
Осы Келiсiмнiң мақсаттары үшiн тарифтiк емес реттеу шараларын қолдану саласы Тараптар қатысушы болып табылатын басқа да халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, тауарлардың экспортымен және импортымен байланысты сыртқы сауда қызметi болып табылады.
4-бап
Тараптар экспортына және/немесе импортына мемлекеттiк монополия белгіленетiн тауарлардың тiзбесiн қалыптастыру, өзгерту және толықтыру жөнiндегi ұсыныстарды Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының, Қырғыз Республикасының Интеграциялық Комитетiне (бұдан әрi - Интеграциялық Комитет) оның жұмысының регламентiне сәйкес талдау, келiсу, шешiмнiң жобасын дайындау және оны қабылдау үшiн енгiзедi.
Экспортына және/немесе импортына мемлекеттiк монополия белгiленетiн тауарлардың келiсiлген тiзбесi Тараптардың заңдарына сәйкес бекiтiледi.
5-бап
Тараптар өз заңдарына сәйкес қару-жараққа, әскери техникаға және әскери мақсаттағы өзге де өнiмге, ядролық материалдарға, жабдықтарға, арнайы ядролық емес материалдар мен тиiстi технологияларға, сондай-ақ екi ұдай мақсаттағы тауарлар мен технологияларға қатысты лицензиялау немесе тарифтiк емес реттеудiң өзге де шараларын қолдану жолымен экспорттық бақылауды жүзеге асырады.
Осы баптың бiрiншi бөлiгiнде көрсетiлген, Тараптардың экспорттық бақылауына жататын тауарлар мен технологиялардың тiзбесi мен оны жүзеге асыру тәртiбi Тараптардың осындай халықаралық шарттарда мүшелiгiне қарамастан экспорттық бақылаудың халықаралық режимдерiн реттейтiн халықаралық шарттарға негiзделедi.
Тараптар Интеграциялық Комитет жанында шеңберiнде осы Келiсiмнен туындайтын уағдаластықтарды iске асыруға байланысты мәселелер қаралатын экспорттық бақылау саласындағы өзара iс-қимыл жөнiндегi комиссия құрады.
Тараптар халықаралық шартпен ресiмделетiн бiрыңғай кеден аумағын құру рәсiмi аяқталғанға дейiн үш айдан кешiктiрмей экспорттық бақылаудың бiрыңғай тәртiбiн әзiрлейдi және экспорттық бақылаудың бiрыңғай тәртiбiн бұзғаны үшiн жауапкершiлiктi көздейтiн жүйелi заң актiлерiн қабылдауды және оларды қолдануға енгiзудi қамтамасыз етедi.

Статья 6
Количественные ограничения экспорта и/или импорта могут вводиться в исключительных случаях, исходя из необходимости:
а) обеспечения национальной безопасности Сторон;
б) выполнения международных обязательств Сторон;
в) защиты внутреннего рынка Сторон;
г) введения ответных мер на применение дискриминационных ограничений государствами, не являющимися участниками соглашений о Таможенном союзе, в отношении товаров, экспортируемых Сторонами.
Стороны поручают Интеграционному Комитету в течение шести месяцев с даты вступления в силу настоящего Соглашения разработать по согласованию с правительствами Сторон перечень товаров, к которым применяются количественные ограничения экспорта и/или импорта, порядок и процедуру принятия Сторонами коллективных и/или, в исключительных случаях, индивидуальных количественных ограничений экспорта и/или импорта товаров.
Статья 7
Перечни товаров, к которым применяются запреты или ограничения экспорта и/или импорта, формируются, исходя из учета экономических и иных национальных интересов Сторон, включающих:
а) соблюдение общественной морали и правопорядка;
б) охрану жизни и здоровья людей, охрану животного и растительного мира и окружающей среды в целом;
в) сохранение культурного наследия народов;
г) защиту культурных ценностей от незаконного вывоза, ввоза и передачи прав собственности на них;
д) необходимость предотвращения исчерпания невосполнимых природных ресурсов, если меры, связанные с этим, проводятся одновременно с ограничениями внутреннего производства и потребления;
ж) обеспечение национальной безопасности Сторон;
з) защиту финансового положения и поддержание платежных балансов Сторон;
и) выполнение международных обязательств.
Стороны поручают Интеграционному Комитету в течение шести месяцев с даты вступления в силу настоящего Соглашения утвердить по согласованию с правительствами Сторон перечень товаров, к которым применяются запреты или ограничения экспорта и/или импорта, разработать порядок и процедуру рассмотрения предложений о внесении в этот перечень изменений и дополнений.
Статья 8
Стороны поручают Интеграционному Комитету в течение шести месяцев с даты вступления в силу настоящего Соглашения разработать по согласованию с правительствами Сторон единый порядок сертификации ввозимых товаров и подготовить документы по единому порядку применения технических, фармакологических, санитарных, ветеринарных, фитосанитарных и экологических стандартов и требований в отношении ввозимых товаров, контроля за качеством ввозимых товаров.
Статья 9
При таможенном оформлении товаров, к которым применяются меры нетарифного регулирования, таможенным органам Сторон помимо иных документов, необходимых для таможенных целей, представляются выданные уполномоченными государственными органами Сторон лицензия, сертификат и разрешение на ввоз или вывоз.
Лицензии, сертификаты, разрешения, выданные уполномоченными государственными органами одной Стороны, после создания единой таможенной территории признаются всеми другими Сторонами и имеют одинаковую юридическую силу на единой таможенной территории.
Стороны незамедлительно приступают к разработке единого порядка взаимного признания лицензий, сертификатов и разрешений на ввоз и/или вывоз товаров.

6-бап
Экспортты және/импортты сандық шектеу ерекше жағдайда:
а) Тараптардың ұлттық қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету;
б) Тараптардың халықаралық мiндеттемелерiн орындау;
в) Тараптардың iшкi рынокты қорғау;
г) Тараптар экспорттайтын тауарлар қатысында Кеден одағы туралы келiсiмнiң қатысушы болып табылмайтын мемлекетттердiң құқығын шектейтiн шектеу қолдануға жауап шаралар енгiзу қажеттiлiгiн негiзге алып енгiзуi мүмкiн.
Тараптар Интеграциялық Комитетке осы Келiсiм күшiне енген күннен бастап алты ай iшiнде Тараптардың үкiметтерiмен келiсiм бойынша экспортына және/немесе импортына сандық шектеу қолданылатын тауарлардың тiзбесiн, Тараптардың тауарлардың экспортына және/немесе импортына ұжымдық және/немесе ерекше жағдайларда тауарлардың экспортына және/немесе импортына жеке сандық шектеу қабылдаудың тәртiбi мен рәсiмiн әзiрлеудi жүктейдi.
7-бап
Экспортына және/немесе импортына тыйым салу немесе шектеу қолданылатын таурлардың тiзбелерi Тараптардың экономикалық және өзге де ұлттық мүдделерiн негiзге алып қалыптастырылады, оларға:
а) қоғамдық мораль мен құқық қорғауды сақтау;
б) адамдардың өмiрi мен денсаулығын қорғау, тұтастай алғанда жануарлар мен өсiмдiктер әлемiн және қоршаған ортаны қорғау;
в) халықтардың мәдени мұрасын сақтау;
г) мәдени құндылықтарды заңсыз әкетуден және оларға меншiк құқығын әкелуден және беруден қорғау;
д) егер осымен байланысты шаралар iшкi өндiрiс пен тұтынуды шектеумен қатар жүргiзiлсе, орны толмайтын табиғи ресурстардың таусылуының алдын алу қажеттiгi;
ж) Тараптардың ұлттық қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету;
з) Тараптардың қаржылық жағдайын қорғау және төлем баланстарын сақтау;
и) халықаралық мiндеттемелердi орындау кiредi.
Тараптар Интеграциялық Комитетке осы Келiсiм күшiне енген күннен бастап алты ай iшiнде Тараптардың үкiметтерiмен келiсiм бойынша экспортына және/немесе импортына тыйым салынатын немесе шектеу шектеу қолданылатын тауарлардың тiзбесiн бекiтудi, осы тiзбеге өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы ұсыныстарды қарау тәртiбi мен рәсiмiн әзiрлеудi жүктейдi.
8-бап
Тараптар Интеграциялық Комитетке осы Келiсiм күшiне енген күннен бастап алты ай iшiнде Тараптар үкiметтерiмен келiсiм бойынша әкелiнетiн тауарларды сертификаттаудың бiрыңғай тәртiбiн әзiрлеудi және әкелiнетiн тауарлар, әкелiнетiн тауарлардың сапасын бақылау қатысында техникалық, фармакологиялық, санитариялық, малдәрiгерлiк, фитосанитариялық және экологиялық стандарттар мен талаптарды қолданудың бiрыңғай тэртiбi жөнiндегi құжаттарды дайындауды жүктейдi.
9-бап
Тарифтiк емес реттеу шаралары қолданылатын тауарларды кедендiк ресiмдеу кезiнде Тараптардың кеден органдарына кедендiк мақсаттар үшiн қажет өзге де құжаттардан басқа Тараптардың уәкiлеттi мемлекеттiк органдары берген лицензия, сертификат пен әкелуге және әкетуге рұқсат табыс етiледi.
Бiрыңғай кеден аумағы құрылғаннан кейiн бiр Тараптың уәкiлеттi мемлекеттiк органдары берген лицензия, сертификат пен рұқсатты барлық басқа Тараптар танитын болады және бiрыңғай кеден аумағында олардың бiрдей заң күшi бар.
Тараптар лицензия, сертификат пен әкелуге және әкетуге рұқсатты өзара танудың бiрыңғай тәртiбiн әзiрлеуге дереу кiрiседi.

Статья 10
Стороны согласились в течение шести месяцев с даты вступления в силу настоящего Соглашения внести в нормативные акты, действующие в области нетарифного регулирования внешнеторговой деятельности, изменения и дополнения, необходимые для реализации настоящего Соглашения, имея в виду их унификацию.
Стороны не позднее чем за три месяца до завершения процедуры создания единой таможенной территории согласуют перечни товаров, к которым применяются единые меры нетарифного регулирования, предусмотренные статьей 2 настоящего Соглашения.
После создания единой таможенной территории Стороны применяют единые меры нетарифного регулирования и перечни товаров, к которым применяются меры нетарифного регулирования.
Стороны согласились, что применение иных мер нетарифных ограничений, повышение общего уровня действующих нетарифных ограничений, а также их понижение или отмена осуществляются одновременно путем принятия Сторонами соответствующих нормативных правовых актов, но не позднее, чем через три месяца со дня опубликования решения по данному вопросу, принятого Интеграционным Комитетом либо Межгосударственным Советом Республики Беларусь, Республики Казахстан, Кыргызской Республики и Российской Федерации (далее - Межгосударственный Совет).
Статья 11
Разногласия, возникающие при толковании настоящего Соглашения, а также внесение предложений по изменениям и дополнениям разрешаются путем проведения консультаций Сторон, при необходимости - на заседаниях Интеграционного Комитета, а в случаях, когда устранить разногласия не удается, - на заседаниях Межгосударственного Совета.
Статья 12
Соглашение открыто для присоединения к нему любого государства, присоединившегося к соглашениям о Таможенном союзе, признающего положения настоящего Соглашения и выражающего готовность выполнять их в полном объеме.
Любая Сторона может выйти из настоящего Соглашения, осуществив процедуру выхода из соглашений о Таможенном союзе и направив депозитарию письменное уведомление о своем намерении не позднее чем за шесть месяцев до выхода из него.
Депозитарием настоящего Соглашения является Интеграционный Комитет.
Статья 13
Настоящее Соглашение временно применяется с даты его подписания в части, не противоречащей законодательству Сторон, и вступает в силу после получения депозитарием последнего уведомления о выполнении Сторонами внутригосударственных процедур.
Совершено в г. Москве 22 октября 1997 года в одном подлинном экземпляре на русском языке. Подлинный экземпляр хранится в Интеграционном Комитете, который направит каждому государству, подписавшему настоящее Соглашение, его заверенную копию.
За Республику Беларусь За Республику Казахстан
За Кыргызскую Республику За Российскую Федерацию

10-бап
Тараптар осы Келiсiм күшiне енген күннен бастап осы Келiсiмдi iске асыру үшiн қажет оларды бiрдейлендiрудi ескерiп сыртқы экономикалық қызметтi тарифтiк емес реттеу саласында қолданылатын нормативтiк актiлерге өзгерiстер мен толықтырулар енгiзуге келiстi.
Тараптар бiрыңғай кеден аумағын құру рәсiмi аяқталғанға дейiн үш ай кешiктiрмей осы Келiсiмнiң 2-бабында көзделген тарифтiк емес реттеудiң бiрыңғай шаралары қолданылатын тауарлардың тiзбесiн келiседi.
Тараптар бiрыңғай кеден аумағы құрылғаннан кейiн тарифтiк емес реттеудiң бiрыңғай шараларын және тарифтiк емес реттеу шаралары қолданылатын тауаралардың тiзбесiн қолданады.
Тарифтiк емес шектеулердiң өзге де шараларын қолдану, қолданылып жүрген тарифтiк емес шектеудiң ортақ деңгейiн көтеру, сондай-ақ оларды төмендетудi немесе жоюды Тараптар тиiстi нормативтiк құқықтық актiлер қабылдаумен қатар, бiрақ Интеграциялық Комитет немесе Беларусь Республикасының, Қазақстан Республикасының, Қырғызстан Республикасының және Ресей Федерациясының Мемлекетаралық Кеңесi осы мәселе жөнiнде қабылдаған шешiм жарияланған күннен бастап үш айдан кешiктiрмей жүзеге асырады.
11-бап
Осы Келiсiмдi түсiндiру кезiнде туындайтын келiспеушiлiктердi, сондай-ақ өзгерiстер мен толықтырулар жөнiнде ұсыныстар енгiзудi Тараптар консультациялар өткiзу жолымен, қажет кезде - Интеграциялық комитеттiң отырыстарында, келiспеушiлiктердi жою мүмкiн болмаған жағдайларда - Мемлекетаралық кеңестiң отырысында шешедi.
12-бап
Келiсiм Кеден одағы туралы келiсiмдерге қосылған, осы Келiсiмнiң ережелерiн мойындайтын және оларды толық мөлшерде орындауға дайындық білдiретiн кез-келген мемлекеттiң оған қосылуы үшiн ашық.
Кез-келген Тарап Кеден одағы туралы келiсiмнен шығу рәсiмiн жүзеге асырып және одан шыққанға дейiн алты айдан кешiктiрмей өз ниетi туралы депозитарийге жазбаша хабарлама жiберiп шығуы мүмкiн.
Осы Келiсiмнiң депозитарийi Интеграциялық Комитет болып табылады.
13-бап
Осы Келiсiм Тараптардың заңдарына қайшы келмейтiн бөлiгiнде оған қол қойылған күннен бастап уақытша қолданылады, және депозитарий Тараптардың iшкi мемлекеттiк рәсiмдердi орындағаны туралы соңғы хабарламаны алған күннен бастап күшiне енедi.
Мәскеу қаласында 1997 жылғы 22 қазанда орыс тiлiндегi бiр түпнұсқалық данада жасалды. Түпнұсқалық дана Интеграциялық Комитетте сақталады, ол осы Келiсiмге қол қойған әр мемлекетке оның куәландырылған көшiрмесiн жiбередi.
Беларусь Қазақстан Қырғыз Ресей
Республикасының Республикасының Республикасының Федерациясының
Үкіметі Үкіметі Үкіметі Үкіметі
үшін үшін үшін үшін