О введении в действие Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан
Закон Республики Казахстан от 13 июля 1999 года № 412-I. Утратил силу Кодексом Республики Казахстан от 31 октября 2015 года № 377-V ЗРК
Сноска. Утратил силу Кодексом РК от 31.10.2015 № 377-V (вводится в действие с 01.01.2016).
Статья 1. Ввести в действие Гражданский процессуальный кодекс Республики Казахстан с 1 июля 1999 года, за исключением положений, для которых настоящим Законом установлены иные сроки введения в действие.
Статья 2. Признать утратившим силу с 1 июля 1999 года Гражданский процессуальный кодекс Казахской ССР, утвержденный Законом Казахской ССР от 28 декабря 1963 г. "Об утверждении Гражданского процессуального кодекса Казахской ССР" (Ведомости Верховного Совета и Правительства Казахской ССР, 1964 г., N 2; 1965 г., N 49; N 52; Ведомости Верховного Совета Казахской ССР, 1967 г., N 15; N 50; 1968 г., N 8; 1972 г., N 47; 1974 г., N 46; 1977 г., N 29; 1980 г., N 50, ст. 215; 1981 г., N 36, ст. 612; 1982 г., N 2, ст. 23; N 4, ст. 53; 1983 г., N 41, ст. 435; 1984 г., N 36, ст. 447; 1985 г., N 19, ст. 192, 193; N 49, ст. 514; 1988 г., N 2, ст. 19; N 15, ст. 148; N 16, ст. 159; 1990 г., N 11, ст. 110; 1991 г., N 28, ст. 373; Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1992 г., N 11-12, ст. 294; N 24, ст. 597; 1993 г., N 8, ст. 161; N 17, ст. 419, 424; 1995 г., N 23, ст.140; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 1-2, ст. 8; N 11, ст. 152; 1998 г., N 13, ст. 194; N 17-18, ст. 224).
Законы и нормативные правовые акты, действующие на территории Республики Казахстан, подлежат приведению в соответствие с Гражданским процессуальным кодексом Республики Казахстан.
Впредь до приведения в соответствие с Гражданским процессуальным кодексом Республики Казахстан законы и нормативные правовые акты применяются в части, не противоречащей Гражданскому процессуальному кодексу Республики Казахстан.
Статья 3. Признать утратившими силу следующие законодательные акты:
1. Нормы Указа Президиума Верховного Совета Казахской ССР от 25 апреля 1964 г. "О порядке введения в действие Гражданского и Гражданского процессуального кодексов Казахской ССР" (Ведомости Верховного Совета и Правительства Казахской ССР, 1964 г., N 20; Ведомости Верховного Совета Казахской ССР, 1983 г., N 46, ст. 500) в части, касающейся Гражданского процессуального кодекса.
2. Закон Республики Казахстан от 17 января 1992 г. "Об арбитражном суде Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1992 г., N 5, ст. 101; 1993 г., N 17, ст. 417).

Қазақстан Республикасының Азаматтық іс жүргізу кодексін күшіне енгізу туралы
Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 13 шілдедегі N 412-1 Заңы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 31 қазандағы № 377-V Кодексімен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР 31.10.2015 № 377-V Заңымен (01.01.2016 бастап қолданысқа енгізіледі).
1-бап. Қазақстан Республикасының Азаматтық іс жүргізу кодексі, осы Заңмен күшіне енгізудің өзге мерзімдері белгіленген ережелері қоспағанда, 1999 жылғы 1 шілдеден бастап күшіне енгізілсін.
2-бап. "Қазақ ССР Азаматтық істер жүргізу кодексін бекіту туралы" 1963 жылғы 28 желтоқсандағы Қазақ ССР Заңымен бекітілген Қазақ ССР-інің Азаматтық істер жүргізу кодексінің (Қазақ ССР Жоғары Советі мен Үкіметінің Ведомостары, 1964 ж., N 2; 1965 ж., N 49; N 52; Қазақ ССР Жоғарғы Советінің Ведомостары, 1967 ж., N 15; N 50; 1968 ж., N 8; 1972 ж., N 47; 1974 ж., N 46; 1977 ж., N 29; 1980 ж., N 50, 215-құжат; 1981 ж., N 36, 612-құжат; 1982 ж., N 2, 23-құжат; N 4, 53-құжат; 1983 ж., N 41, 435-құжат; 1984 ж., N 36, 447-құжат; 1985 ж., N 19, 192, 193-құжаттар; N 49, 514-құжат; 1988 ж., N 2, 19-құжат; N 15, 148-құжат; N 16, 159-құжат; 1990 ж., N 11, 110-құжат; 1991 ж., N 28, 373-құжат; Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1992 ж., N 11-12, 294-құжат; N 24, 597-құжат; 1993 ж., N 8, 161-құжат; N 17, 419, 424-құжаттар; 1995 ж., N 23, 140-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 1-2, 8-құжат; N 11, 152-құжат; 1998 ж., N 13, 194-құжат; N 17-18, 224-құжат) 1999 жылғы 1 шілдеден бастап күші жойылды деп танылсын.
Қазақстан Республикасының аумағында қолданылып жүрген заңдар мен нормативтік құқықтық актілер Қазақстан Республикасының Азаматтық іс жүргізу кодексіне сәйкестендірілуге тиіс.
Бұдан былай Қазақстан Республикасының Азаматтық іс жүргізу кодексіне сәйкестендірілгенге дейін заңдар мен нормативтік құқықтық актілер Қазақстан Республикасының Азаматтық іс жүргізу кодексіне қайшы келмейтін бөлігінде қолданылады.
3-бап. Мынадай заң актілерінің күші жойылды деп танылсын:
1. "Қазақ ССР-інің Азаматтық және Азаматтық істер жүргізу кодекстерін күшіне енгізу тәртібі туралы" 1964 жылғы 25 сәуірдегі Қазақ ССР Жоғарғы Советі Президиумы Указының нормалары (Қазақ ССР Жоғарғы Советі мен Үкіметінің Ведомостары, 1964 ж., N 20; Қазақ ССР Жоғарғы Советінің Ведомостары, 1983 ж., N 46, 500-құжат) Азаматтық іс жүргізу кодексіне қатысты бөлігінде;
2. "Қазақстан Республикасының төрелік соты туралы" 1992 жылғы 17 қантардағы Қазақстан Республикасының Заңы (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1992 ж., N 5, 101-құжат; 1993 ж., N 17, 417-құжат);

3. Закон Республики Казахстан от 17 января 1992 г. "О порядке разрешения хозяйственных споров арбитражными судами Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1992 г., N 5, ст. 102; 1993 г., N 17, ст. 417; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 13-14, ст. 205).
4. Постановление Верховного Совета Республики Казахстан от 17 января 1992 г. "О введении в действие Закона Республики Казахстан "Об арбитражном суде Республики Казахстан" и Закона Республики Казахстан "О порядке разрешения хозяйственных споров арбитражными судами Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1992 г., N 5, ст. 103).
Статья 4. ( Статья 4 исключена - Законом РК от 11 июля 2001 г.  N 238 )
Статья 4-1. Установленная  статьей 28 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан подсудность дел специализированным финансовым судам применяется по мере образования таких судов. До образования специализированных финансовых судов подсудность дел судам первой инстанции определяется по правилам, установленным  статьей 27 настоящего Кодекса.
Сноска. Статья 4-1 дополнена -   Законом РК от 5 июня 2006 года  N 146 (порядок введения в действие см.  ст.2 ).
Статья 5. Установленная статьей 30 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан подсудность дел специализированным межрайонным экономическим судам применяется по мере образования таких судов. До образования межрайонных специализированных экономических судов подсудность дел судам первой инстанции определяется по правилам, установленным статьей 27 настоящего Кодекса. <*>
Сноска. Дополнен статьей 5 - Законом РК от 11 июля 2001 г.   N 238 .
Статья 6. Процессуальные действия и процессуальные решения, принятые в соответствии с процессуальным законодательством Республики Казахстан соответствующими органами, в связи с их переименованием настоящим Законом не утрачивают юридическую силу.
Сноска. Дополнен статьей 6 - Законом РК от 11 июля 2001 г.  N 238 .
Президент
Республики Казахстан

3. "Қазақстан Республикасы төрелік соттарының шаруашылық дауларын шешу тәртібі туралы" 1992 жылғы 17 қантардағы Қазақстан Республикасының Заңы (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1992 ж., N 5, 102-құжат; 1993 ж., N 17, 417-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., N 13-14, 205-құжат);
4. "Қазақстан Республикасының төрелік соттары туралы" Қазақстан Республикасының Заңын және "Қазақстан Республикасы төрелік соттарының шаруашылық дауларды шешу тәртібі туралы" Қазақстан Республикасының Заңын күшіне енгізу туралы" 1992 жылғы 17 қантардағы Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Қаулысы (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1992 ж., N 5, 103-құжат).
4-бап.   <*>
Ескерту. 4-бап алып тасталды - Қазақстан Республикасының 2001.07.11. N  238 Заңымен.
4-1-бап. Қазақстан Республикасының Азаматтық iс жүргiзу кодексiнің 28-бабында белгiленген iстердiң мамандандырылған қаржылық соттарда соттылыққа жатқызылуы мұндай соттардың құрылуына қарай қолданылады. Мамандандырылған қаржылық соттар құрылғанға дейiн iстердiң бiрiншi сатыдағы соттарда соттылыққа жатқызылуы осы Кодекстiң 27-бабында белгiленген ережелер бойынша айқындалады.
Ескерту. 4-1-баппен толықтырылды - Қазақстан Республикасының 2006.06.05. N  146 Заңымен.
5-бап. Қазақстан Республикасының Азаматтық iс жүргiзу кодексiнiң 30-бабымен белгiленген iстердiң мамандандырылған ауданаралық экономикалық соттардың соттауына жатқызылуы осындай соттардың құрылуына қарай қолданылады. Ауданаралық мамандандырылған экономикалық соттар құрылғанға дейiн iстердi бiрiншi сатыдағы соттардың соттауына жатқызу осы Кодекстiң 27-бабында белгiленген ережелер бойынша анықталады.
Ескерту. 5-баппен толықтырылды - Қазақстан Республикасының 2001.07.11. N  238 Заңымен.
6-бап. Тиiстi органдар Қазақстан Республикасының iс жүргiзу заңдарына сәйкес қабылдаған iс жүргiзу әрекеттерi мен iс жүргiзу шешiмдерi, осы Заңмен олардың атын өзгертуге байланысты, заңды күшiн жоймайды.
Ескерту. 6-баппен толықтырылды - Қазақстан Республикасының 2001.07.11. N  238 Заңымен.
Қазақстан Республикасының
Президенті