Казталов ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Батыс Қазақстан облысы Казталов аудандық мәслихатының 2023 жылғы 22 мамырдағы № 5-3 шешімі
Қазақстан Республикасының "Жайылымдар туралы" Заңына және Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес Казталов аудандық мәслихаты ШЕШТІ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Казталов ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Мәслихат төрағасы С.Мулдашев
Казталов аудандық мәслихаттың
2023 жылғы 22 мамырдағы №5-3
шешіміне қосымша
Казталов ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Казталов ауданы бойынша 2023-2024 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі №3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:
1) ветеринариялық-санитариялық обьектілер туралы мәліметті осы Жоспардың 1- қосымшасына сәйкес;
2) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы Жоспардың 2 - қосымшасына сәйкес;
3) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемаларын (карталарын) осы Жоспардың 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13,14, 15, 16, 17, 18 - қосымшаларына сәйкес;

Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Казталовскому району на 2023-2024 годы
Решение Казталовского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 22 мая 2023 года № 5-3
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О пастбищах" и Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" Казталовский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Казталовскому району на 2023-2024 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Председатель маслихата С.Мулдашев
Приложение
к решению Казталовского
районного маслихата
от 22 мая 2023 года №5-3
План по управлению пастбищами и их использованию по Казталовскому району на 2023-2024 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Казталовскому району на 2023-2024 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года №173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года №3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) сведения о ветеринарно-санитарных объектах согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) схемы (карты) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложениям 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13,14, 15, 16, 17, 18 к настоящему Плану;

4) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карталарын осы Жоспардың 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34 - қосымшаларына сәйкес;
5) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемаларын осы Жоспардың 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50 - қосымшаларына сәйкес;
6) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемаларын осы Жоспардың 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61,62, 63, 64, 65, 66 - қосымшаларына сәйкес;
7) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемаларын осы Жоспардың 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82 - қосымшаларына сәйкес;
7-1) аудандық маңызы бар қала, кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдарменжергілікті жағдайлар мен ерекшеліктерге қарай жеке ауладағы ауыл шаруашылығы жануарларын жаюға халық мұқтажын қанағаттандыру үшін қажетті жайылымдардың сыртқы мен ішкі шекаралары және алаңдары белгіленген схемаларын осы Жоспардың 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98 – қосымшаларына сәйкес;
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін - жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттер туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Казталов ауданында 16 ауылдық округ, 48 ауылдық елді - мекендер орналасқан.

4) карты с обозначениями внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложениям 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34 к настоящему Плану;
5) схемы доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленные согласно норме потребления воды, согласно приложениям 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50 к настоящему Плану;
6) схемы перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложениям 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61,62, 63, 64, 65, 66 к настоящему Плану;
7) схемы размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при городе районного значения, поселке, селе, сельском округе согласно приложениям 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82 к настоящему Плану;
7-1) схемы с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, необходимых для удовлетворения нужд населения для выпаса сельскохозяйственных животных личного подворья, в зависимости от местных условий и особенностей, расположенными при городе районного значения, поселке, селе, сельском округе согласно приложениям 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98 к настоящему Плану;
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Казталовского районе имеются 16 сельских округов, 48 сельских населенных пунктов.

Казталов ауданының жалпы көлемі 1 860 581 га, оның ішінде жайылымдық жерлер – 871 165,3 га.
Санаттар бойынша жерлер бөлінісі:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 1037668,4 га;
елді мекен жерлері – 245 060 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жерлер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 5006,3 га;
су қорының жерлері -13414,2 га;
жер қорындағы жерлер –584154,1 га.

Общая площадь территории Казталовского района 1 860 581 га, из них пастбищные земли – 871 165,3 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 1037668,4 га;
земли населенных пунктов – 245060 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения–5006,3 га;
земли водного фонда – 13414,2 га;
земли запаса –584154,1 га.

Ауданның климаттық зонасы күрт континенталды, қысы салыстырмалы салқын, жазы ыстық және құрғақ. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтар айында – -14; -35°С, шілде айында – +24; +38°С. Жауынның орташа түсімі – 30 мм, ал жылдық – 214 мм.
Ауданның өсімдік жамылғысы әртүрлі, шамамен қоса алғанда 118 түрлері. Олардың ішінде ең көп тараған түрі бидайлы және күрделі гүлділер шөптері кездеседі.Шөптесін қорының басты түрі – жайылмалық шалғындар.
Топырағы қызылқоңыр, оңтүстікте сортаң топырақты жерлер кездеседі. Топырақтың құнарлы қабаттың қалыңдығы 40-50 см.

Климат района резко континентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое и засушливое. Среднегодовая температура воздуха в январе – -14; -35°С, в июле - +24; +38°С. Средний размер осадков составляет - 30 мм, а годовой - 214 мм.
Растительный покров района разнообразный, включает примерно 118 видов. Самые распространенные из них зерновые и астроцветные травы.
Почвы светлокаштановые, на юге встречаются солончаковые земли. Толщина плодородной почвы 40-50 см.

Ауданда 15 мал дәрігерлік пункттері және 16 мал көмінділері бар.
Қазіргі уақытта Казталов ауданында 44180 бас мүйізді ірі қара, 137149 бас ұсақ мал, 8114 бас жылқы, 69 бас түйе бар.
Аудан бойынша ауылшаруашылық жануарларын жайылымдарда жайып бағу стандартына сәйкес кейбір ауылдық округтерге 286 459,3 га жайылымдық жерлер жетіспейді, соның ішінде Казталов ауылдық округі – 3224,6 га, Бостандық ауылдық округі – 9039,9 га, Тереңкөл ауылдық округі – 20507,2 га, Қараоба ауылдық округі – 20027,9 га, Қошанкөл ауылдық округі – 16687,0 га, Бірік ауылдық округі – 2381,9 га, Болашақ ауылдық округі – 19736,1 га, Қайыңды ауылдық округі – 3580,9 га, Жалпақтал ауылдық округі – 17654,1 га, Жаңажол ауылдық округі - 6729,8 га, Ақпәтер ауылдық округі – 14433,5 га, Қарасу ауылдық округі – 75993,5 га, Қараөзен ауылдық округі – 18819,2 га, Талдықұдық ауылдық округі – 10013,3 га, Талдыапан ауылдық округі – 8065,2 га, Көктерек ауылдық округі – 39565,2 га.

В районе действуют 15 ветеринарных пункт и 16 скотомогильников.
В настоящее время в Казталовском районе насчитывается крупного рогатого скота 44180 голов, мелкого рогатого скота 137149 голов, 8114 голов лошадей, 69 голов верблюдов.
В связи с ростом поголовья скота на личных подворьях в некоторых сельских округах наблюдается нехватка 286459,3 га пастбищных земель в том числе Казталовском сельском округе – 3224,6 га, Бостандыкском сельском округе 9039,9 га, Теренкульском сельском округе 20507,2 га, Караобинском сельском округе 20027,9 га, Кушанкульском сельском округе 16687,0 га, Бирикском сельском округе – 2381,9 га, Болашакском сельском округе 19736,1 га, Кайындинском сельском округе 3580,9 га, Жалпакталском сельском округе 17654,1 га, Жанажолском сельском округе – 6729,8 га, Акпатерском сельском округе 14433,5 га, Карасуском сельском округе 75993,5 га, Караузенском сельском округе 18819,2 га, Талдкудыкском сельском округе – 10013,3 га, Талдыапанском сельском округе 8065,2 га, Коктерекском сельском округе 39565,2 га.

Бұл мәселелерді шешу үшін - мемлекеттік қордан жайылымдық алқаптарды ұтымды бөлу және елді мекендердің шекараларын қайта қалыптастыру, малдарды айдаудың жайылым тәсілін кеңінен қолдану, ауыл шаруашылық мақсатындағы және Казталов ауданының қордағы жерлерінен бөлу есебінен ұлғайту шараларын жүзеге асыру көзделуде. Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю үшін халықтың жайылымдық алқаптарға деген мұқтажын қамтамасыз ету мақсатында ауданның босалқы жерінен 163362,0 га жер учаскесі резервке қойылды.
Казталов ауданы бойынша

Для решения этих проблем – необходимо рационально выделить пастбищные угодья из государственного фонда и увеличить площади пастбищ за счет земель населенных пунктов, земель сельскохозяйственного назначения и земель запаса Казталовского района. В целях обеспечения потребности населения в пастбищных угодьях для выпаса сельскохозяйственных животных зарезервировано 163362,0 га свободной земли района.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
Казталовскому району