Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер бірінің аумағында тіркелген тасымалдаушылардың Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттің аумағында орналасқан пункттер арасында автомобильмен жүк тасымалдарын орындауын кезең-кезеңмен ырықтандырудың 2016 жылдан 2025 жылдар аралығы кезеңіне арналған бағдарламасы туралы
Жоғары Еуразиялық экономикалық Кеңестің 2015 жылғы 8 мамырдағы № 13 шешімі.
Үйлестірілген (келісілген) көлік саясаты туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 24 қосымша) II бөлімінің 6-тармағына сәйкес Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңес шешті:
1. Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер бірінің аумағында тіркелген тасымалдаушылардың Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттің аумағында орналасқан пункттер арасында автомобильмен жүк тасымалдарын орындауын кезең-кезеңмен ырықтандырудың 2016 жылдан 2025 жылдар аралығы кезеңіне арналған бағдарламасы бекітілсін.
2.  Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің үкіметтері осы Шешіммен бекітілген Бағдарламаны мүше мемлекеттердің 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап іске асыруы үшін қажетті іс-шаралардың жүргізілуін қамтамасыз етсін.
3. Еуразиялық экономикалық комиссия осы Шешіммен бекітілген Бағдарламаны Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің орындауы мониторингін қамтамасыз етсін және Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңесті автомобильмен каботаждық жүк тасымалдарын ырықтандыру кезеңдерінің әрқайсысының іске асырылу нәтижелері туралы хабардар етіп отырсын.
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңес мүшелері:
Армения
Республикасынан
Беларусь
Республикасынан
Қазақстан
Республикасынан
Ресей Федерациясынан
Жоғары Еуразиялық
экономикалық кеңестің
2015 жылғы "8" мамырдағы
№13 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер бірінің аумағында тіркелген тасымалдаушылардың Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттің аумағында орналасқан пункттер арасында автомобильмен жүк тасымалдарын орындауын кезең-кезеңмен ырықтандырудың 2016 жылдан 2025 жылдар аралығы кезеңіне арналған БАҒДАРЛАМАСЫ
Бағдарлама паспорты
Атауы
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер бірінің аумағында тіркелген тасымалдаушылардың Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттің аумағында орналасқан пункттер арасында автомобильмен жүктасымалдарын орындауын кезең-кезеңмен ырықтандырудың 2016 жылдан 2025 жылдар аралығы кезеңіне арналған бағдарламасы
Әзірлеу үшін негіз

О Программе поэтапной либерализации выполнения перевозчиками, зарегистрированными на территории одного из государств – членов Евразийского экономического союза, автомобильных перевозок грузов между пунктами, расположенными на территории другого государства – члена Евразийского экономического союза, на период с 2016 по 2025 годы
Решение Высшего евразийского экономического совета от 8 мая 2015 № 13.
В соответствии с пунктом 6 раздела II Протокола о скоординированной (согласованной транспортной политике (приложение № 24 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) Высший Евразийский экономический совет решил:
1. Утвердить прилагаемую Программу поэтапной либерализации выполнения перевозчиками, зарегистрированными на территории одного из государств – членов Евразийского экономического союза, автомобильных перевозок грузов между пунктами, расположенными на территории другого государства – члена Евразийского экономического союза, на период с 2016 по 2025 годы.
2. Правительствам государств – членов Евразийского экономического союза обеспечить проведение мероприятий, необходимых для реализации с 1 января 2016 г. государствами-членами Программы, утвержденной настоящим Решением.
3. Евразийской экономической комиссии обеспечить мониторинг выполнения государствами-членами Евразийского экономического союза Программы, утвержденной настоящим Решением, и информировать Высший Евразийский экономический совет о результатах реализации каждого из этапов либерализации каботажных автомобильных перевозок грузов.
Члены Высшего Евразийского экономического совета:
От
Республики
Армения
От
Республики
Беларусь
От
Республики
Казахстан
От
Российской
Федерации
УТВЕРЖДЕНА
Решением Высшего
Евразийского экономического совета
от 8 мая 2015 г. № 13
ПРОГРАММА
поэтапной либерализации выполнения перевозчиками, зарегистрированными на территории одного из государств – членов Евразийского экономического союза, автомобильных перевозок грузов между пунктами, расположенными на территории другого государства – члена Евразийского экономического союза, на период с 2016 по 2025 годы
Сноска. Паспорт с изменениями, внесенными решением Высшего Евразийского экономического совета от 21.12.2015 № 39.
Паспорт Программы
Наименование
Программа поэтапной либерализации выполнения перевозчиками, зарегистрированными на территории одного из государств – членов Евразийского экономического союза, автомобильных перевозок грузов между пунктами, расположенными на территории другого государства – члена Евразийского экономического союза, на период с 2016 по 2025 годы
Основание
для разработки

2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарт
Жауап ты әзірлеуші
Еуразиялық экономикалық комиссия
Тең әзірлеушілер
Армения Республикасының Көлік және байланыс министрлігі;
Беларусь Республикасының Көлік және коммуникациялар министрлігі;
Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігі;
Қырғыз Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігі;
Ресей Федерациясының Көлік министрлігі
Мақсаты
Еуразиялық экономикалық одақ (бұдан әрі – Одақ) шеңберінде автокөлік қызметтерін көрсетудің ортақ нарықтарын қалыптастыру және азаматтығы мен тіркелу мемлекетіне қарамастан Одақтың бүкіл аумағында жүк автомобиль көлігі қызметтерін көрсетуге мүше мемлекеттер (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) тасымалдаушыларының қолжетімділігін жеңілдету
Міндеттері
мүше мемлекеттер бірінің аумағында тіркелген тасымалдаушы мүше басқа мемлекеттің аумағында орналасқан пункттер арасында орындайтын жүк тасымалдарына (автомобильмен каботаждық жүк тасымалдары) қатысты қолданыстағы шектеулерді 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап кезең-кезеңмен алып тастауға бағытталған мүше мемлекеттер іс-қимылының дәйектілігін айқындау
Нысаналы индикаторлар мен көрсеткіштер
халықаралық тасымалдар көлеміндегі бос жол жүру үлесін азайту (пайыздар);
автокөлік қызметтерін көрсетудің ішкі нарықтарында автомобильмен құқыққа сыйымсыз каботаждық жүк тасымалдарының теріс ықпалын болдырмау;
мүше мемлекеттің автомобиль тасымалдары жалпы көлемінде басқа мүше мемлекеттердің тасымалдаушылары орындайтын автомобильмен каботаждық жүк тасымалдарының үлестік салмағы (пайыздар);
жүк тасымалдауға арналған шығындарды азайту;
автомобиль көлігімен жүк тасымалдауды жүзеге асыру тәртібін бұзушылықтардың санын қысқарту
Кезеңдері мен мерзімдері
Бағдарлама ұзақ мерзімді сипатта және 4 кезеңде іске асырылуға жатады:
I кезең –2016 жылғы 1 қаңтардан бастап 2017 жылғы 31 желтоқсан аралығы;
II кезең – 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап 2019жылғы 31 желтоқсан аралығы;
III кезең – 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап 2024 жылғы 31 желтоқсан аралығы;
IVкезең – 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап
Қаржыландыру көздері мен көлемі
мүше мемлекеттердің бюджеттері, бюджеттік және бюджеттен тыс қорлар, өзге де көздер.
Одақ аумағы шегінде көліктік бақылау тетігін жетілдіру, халықаралық тасымалдың көлік құралдарын жаңғырту және оларды навигация құралдарымен жарақтау үшін қажетті қаржыландыру көлемін қажетіне қарай мүше мемлекеттер нақтылап отырады
Күтілетін түпкі нәтижелер
бос жол жүрудің үлестік салмағын және ұзындығын азайту;
жүк автомобиль көлігі қызметтерін көрсетуді тұтынушылардың көліктік шығыстарын азайту;
халықаралық жүк тасымалдарын жүзеге асыру кезінде автокөлік құралдарын пайдалану тиімділігін арттыру;
автокөлік қызметтерін көрсету нарығында бәсекелестікті арттыру және жүк автокөлік құралдарын жаңғырту үшін жағдай жасау;
қоршаған ортаға зиянды әсерді төмендету;
Одақ шеңберінде жүк автомобиль көлігі қызметтерін ұсынудың бірыңғай шарттары мен қағидаларын айқындау
Бағдарламаның іске асырылуын бақылау
іске асырылуын бақылауды:
Армения Республикасында –
Армения Республикасының Көлік және байланыс министрлігі мен Армения Республикасы Көлік және байланыс министрлігінің Көлік инспекциясы;
Беларусь Республикасында –
Беларусь Республикасының Көлік және коммуникациялар министрлігі мен Беларусь Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің Көлік инспекциясы;
Қазақстан Республикасында –
Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігі мен Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Көлік комитеті;
Қырғыз Республикасында – Қырғыз Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігі және Қырғыз Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігі жанындағы Мемлекеттік автомобиль және су көлігі агенттігі;
Ресей Федерациясында –
Ресей Федерациясының Көлік министрлігі мен Көлік саласын қадағалау жөніндегі федералдық қызмет жүзеге асырады.
Кіріспе

Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года
Ответственный
разработчик
Евразийская экономическая комиссия
Соразработчики
Министерство транспорта и связи Республики Армения;
Министерство транспорта и коммуникаций Республики Беларусь;
Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
в Кыргызской Республике – Министерство транспорта и коммуникаций Кыргызской Республики и Государственное агентство автомобильного и водного транспорта при Министерстве транспорта и коммуникаций Кыргызской Республики;
Министерство транспорта Российской Федерации
Цели
формирование общего рынка автотранспортных услуг в рамках Евразийского экономического союза (далее – Союз) и облегчение доступа перевозчикам государств – членов Союза (далее – государства-члены) к оказанию услуг грузового автомобильного транспорта на всей территории Союза независимо от гражданства и государства регистрации
Задачи
определение последовательности действий государств-членов, направленных на поэтапное снятие с 1 января 2016 г. ограничений, действующих в отношении перевозок грузов, выполняемых перевозчиком, зарегистрированным на территории одного из государств-членов, между пунктами, расположенными на территории другого государства-члена (каботажных автомобильных перевозок грузов)
Целевые
индикаторы и показатели
снижение доли порожних пробегов в общем объеме международных перевозок (процентов);
исключение негативного влияния неправомерных каботажных автомобильных перевозок грузов на внутренний рынок автотранспортных услуг;
удельный вес каботажных автомобильных перевозок грузов, выполненных перевозчиками других государств-членов в общем объеме автомобильных перевозок государства-члена (процентов);
снижение затрат на перевозку грузов;
сокращение количества нарушений порядка осуществления перевозки грузов автомобильным транспортом
Этапы и сроки
Программа носит долгосрочный характер и подлежит реализации в 4 этапа:
I этап – с 1 января 2016 г. по 31 декабря 2017 г.;
II этап – с 1 января 2018 г. по 31 декабря 2019 г.;
III этап – с 1 января 2020 г. по 31 декабря 2024 г.;
IV этап – с 1 января 2025 г.
Источники и объемы финансирования
бюджеты государств-членов, бюджетные и внебюджетные фонды, прочие источники.
Объемы финансирования, необходимые для совершенствования механизма транспортного контроля в пределах территории Союза, модернизации транспортных средств международной перевозки и их оснащения средствами навигации, уточняются государствами-членами по мере необходимости
Ожидаемые
конечные
результаты
снижение удельного веса и протяженности порожних пробегов;
снижение транспортных издержек потребителей услуг грузового автомобильного транспорта;
повышение эффективности использования автотранспортных средств при осуществлении международных перевозок грузов;
создание условий для развития конкуренции на рынке автотранспортных услуг и модернизации грузовых автотранспортных средств;
снижение вредного воздействия на окружающую среду;
определение единых условий и правил предоставления услуг грузового автомобильного транспорта в рамках Союза
Контроль
за реализацией Программы
контроль за реализацией осуществляют:
в Республике Армения –
Министерство транспорта и связи Республики Армения и Транспортная инспекция Министерства транспорта и связи Республики Армения;
в Республике Беларусь –
Министерство транспорта и коммуникаций Республики Беларусь и Транспортная инспекция Министерства транспорта и коммуникаций Республики Беларусь;
в Республике Казахстан –
Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан и Комитет по транспорту Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
в Российской Федерации –
Министерство транспорта Российской Федерации и Федеральная служба по надзору в сфере транспорта.
Введение

Осы Бағдарлама 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа (бұдан әрі – Шарт) сәйкес әзірленді және бірыңғай көлік кеңістігін, Одақтың көлік қызметтерін көрсетудің ортақ нарығын қалыптастыру және мүше мемлекеттердің автокөлік қызметтерін ұсыну шарттарын кезең-кезеңмен ырықтандыру процесінің қисынды жалғасы болып табылады.
Осы Бағдарлама мүше мемлекеттер заңнамасының ерекшеліктері және Еуропалық одақтың тәжірибесі ескеріле отырып әзірленді.
Мүше мемлекеттер арасындағы сыртқы экономикалық байланыстар іс жүзінде барлық көлік түрлерімен қамтамасыз етіледі, бұл ретте автомобиль көлігі жүктер жеткізу тізбегінде маңызды рөл атқарады және экономикалық барлық салаларына қызмет көрсете отырып, мүше мемлекеттердегі жүк тасымалы жалпы көлемінің 80 пайыздан астамын қамтамасыз етеді.
Басқа көлік түрлерімен салыстырғанда автомобиль көлігінің артықшылықтары жоғары пайдаланушылық және коммерциялық маневрлігі, басқа көлік түрлерімен өзара іс-қимылға технологиялық бейімділігі және жүкті "есіктен есікке дейін" жеткізу мүмкіндігі болып табылады.
Автомобиль көлігі кәсіпкерлікті, әсіресе жүкті шағын партиялармен жөнелтуге неғұрлым мүдделі шағын және орта бизнесті дамытудың негізгі элементі болып табылады.
Шартта бекітілген интеграцияны тереңдету және мүше мемлекеттер аумағында тіркелген тасымалдаушыларға Одақтың бүкіл аумағында автомобильмен халықаралық жүк тасымалдарын рұқсатсыз негізде жүзеге асыру құқығын ұсыну туралы ережелер, соның ішінде автомобильмен каботаждық жүк тасымалдарын ырықтандыру туралы ережелер Одақ шеңберінде жүк автомобиль көлігі қызметтерін көрсетудің ортақ нарығын қалыптастырудың басталуы болып табылады.
Осы Бағдарламада автомобильмен каботаждық жүк тасымалы деп бір мүше мемлекеттің аумағында тіркелген тасымалдаушының басқа мүше мемлекет аумағында орналасқан екі пункт арасында жүзеге асыратын автомобиль көлігімен жүк тасымалдау түсініледі.
I. Автомобиль көлігімен жүк тасымалдау нарығының жай-күйіне шолу
2005 – 2013 жылдардағы автомобиль көлігімен жүк тасымалдау нарығының жай-күйіне шолу Халықаралық автомобиль көлігі одағының "Бірыңғай экономикалық кеңістіктегі автомобиль көлігінің жай-күйі" зерттеулері (бұдан әрі – ХАКО зерттеулері), сондай-ақ Еуразиялық экономикалық комиссияның, мүше мемлекеттердің статистикалық органдарының, автомобильмен тасымалдаушылар қауымдастықтарының статистикалық деректері ескеріле отырып жүргізілді.

Настоящая Программа разработана в соответствии с Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года (далее – Договор) и является логическим продолжением процесса формирования единого транспортного пространства, общего рынка транспортных услуг Союза и поэтапной либерализации государствами-членами условий предоставления автотранспортных услуг.
Настоящая Программа разработана с учетом особенностей законодательства государств-членов, а также законодательства и опыта Европейского союза.
Внешнеэкономические связи между государствами-членами обеспечиваются практически всеми видами транспорта, при этом автомобильный транспорт играет важную роль в цепи доставки грузов и обеспечивает более 80 процентов общего объема перевозок грузов в государствах-членах, обслуживая практически все отрасли экономики.
Преимуществами автомобильного транспорта по сравнению с другими видами транспорта являются высокая эксплуатационная и коммерческая маневренность, технологическая адаптивность к взаимодействию с другими видами транспорта и возможность доставки грузов "от двери до двери".
Автомобильный транспорт является одним из ключевых элементов развития предпринимательства, особенно малого и среднего бизнеса, наиболее заинтересованного в отправке грузов небольшими партиями.
Закрепление в Договоре положений об углублении интеграции и предоставлении права перевозчикам, зарегистрированным
на территориях государств-членов, осуществлять международные автомобильные перевозки грузов на всей территории Союза на безразрешительной основе, в том числе положений о поэтапной либерализации каботажных автомобильных перевозок грузов, является началом формирования общего рынка услуг грузового автомобильного транспорта в рамках Союза.
В настоящей Программе под каботажной автомобильной перевозкой грузов понимается перевозка грузов автомобильным транспортом, осуществляемая перевозчиком, зарегистрированным на территории одного государства-члена, между двумя пунктами, расположенными на территории другого государства-члена.
I. Обзор состояния рынка перевозок грузов автомобильным транспортом
Обзор состояния рынка перевозок грузов автомобильным транспортом за 2005 – 2013 годы проведен с учетом исследования Международного союза автомобильного транспорта "Состояние автомобильного транспорта в Едином экономическом пространстве" (далее – исследование МСАТ), а также статистических данных Евразийской экономической комиссии, статистических органов, министерств транспорта и ассоциаций автомобильных перевозчиков государств-членов.

2013 жылы мүше мемлекеттердің аумағында автомобиль көлігімен тұтастай алғанда 8,8 млрд. тоннадан астам жүк тасымалданды, бұл 2012 жылмен салыстырғанда 0,5 пайызға көп және 2005 жылмен салыстырғанда 6 пайызға көп.
Автомобиль көлігімен жүк тасымалдау көлемінің өсімі Қазақстан Республикасында байқалуда, алайда Беларусь Республикасы мен Ресей Федерациясында 2013 жылы автомобиль көлігімен жүк тасымалдау көлемінің қысқаруы байқалды (осы Бағдарламаға қосымшаның 1-кестесі).
Мүше мемлекеттердің автомобиль көлігімен жүк айналымы 2005 жылмен салыстырғанда 2013 жылы 67 пайызға өсіп, 400 млрд т/км-ға жетті (осы Бағдарламаға қосымшаның 2-кестесі).
Мүше мемлекеттерге автомобиль көлігі жүк айналымы ұлғаюының ортақ үрдісі тән.
Тұтастай мүше мемлекеттер бойынша жүк тасымалы көлемінде автомобиль көлігінің үлесі 2013 жылы жоғары болып, 82,8 пайызды құрады, алайда оның мүше мемлекеттер бойынша айырмашылықтары бар. Ең аз үлес Беларусь Республикасындағы автомобиль көлігіне тиесілі (55,2 пайыз), бірақ өсу үрдісі байқалуда. Ресей Федерациясы мен Қазақстан Республикасында автомобильмен жүк тасымалдау үлесі жүк тасымалдаудың жалпы көлемінің тиісінше 80,2 және 91 пайызын құрайды(осы Бағдарламаға қосымшаның 3-кестесі).
ХАКО зерттеуіне сәйкес 2005 – 2013 жылдары автомобиль көлігімен жүк айналымы Қазақстан Республикасында 3 еседен астам, Беларусь Республикасында 2 еседен астам, Ресей Федерациясында 1,28 есе өскені байқалды.
2005 жылғы деңгеймен салыстырғанда 2013 жылы барлық көлік түрлері жүк айналымындағы автомобиль көлігінің үлесі озық қарқынмен өсті: Беларусь Республикасында –1,9 есе, Қазақстан Республикасында –1,8 есе, Ресей Федерациясында –1,1 есе өсті (осы Бағдарламаға қосымшаның 4-кестесі).
Автомобиль көлігімен жүк тасымалдары жүзеге асырылатын арақашықтықтар да ұлғайды.
Мәселен, егер 2005 жылы тасымалдаудың орташа арақашықтығы 30,2 км болса, 2013 жылы ол 47,3 км құрады. Бұл ретте Беларусь Республикасында 2013 жылы автомобиль көлігімен жүк тасымалдаудың орташа арақашықтығы 128 км-ден асып кетті (осы Бағдарламаға қосымшаның 5-кестесі).
Мүше мемлекеттерде 2005 – 2013 жылдары автомобиль көлігімен жүк тасымалдау көлемінің серпіні осы Бағдарламаға қосымшаның 6-кестесінде ұсынылған.
1.      Армения Республикасындағы автомобиль көлігі
Армения Республикасында 2013 жылы автомобиль көлігімен жүк тасымалдау көлемі 7,3 млн. тонна, ал жүк айналымы 0,5 млрд т/км құрады (осы Бағдарламаға қосымшаның 1 және 2-кестелері).

В 2013 году на территориях государств-членов автомобильным транспортом в целом было перевезено более 8,8 млрд т грузов, что на 0,5 процента больше по сравнению с 2012 годом и на 6 процентов больше по сравнению с 2005 годом.
Прирост объемов перевозок грузов автомобильным транспортом отмечается в Республике Казахстан, однако в Республике Беларусь и Российской Федерации в 2013 году было отмечено сокращение объемов перевозок грузов автомобильным транспортом (таблица 1 приложения к настоящей Программе).
Грузооборот автомобильного транспорта государств-членов в 2013 году вырос на 67 процентов по сравнению с 2005 годом и превысил 400 млрд т/км (таблица 2 приложения к настоящей Программе).
Для государств-членов характерна общая тенденция увеличения грузооборота автомобильного транспорта.
Доля автомобильного транспорта в объеме перевозок грузов в целом по государствам-членам в 2013 году остается высокой и составляет 82,8 процента, однако отличается по государствам-членам. Наименьшую долю занимает автомобильный транспорт в Республике Беларусь (55,2 процента), но наблюдается тенденция к росту. В Российской Федерации и Республике Казахстан доля перевозок грузов автомобильным транспортом составляет соответственно 80,2 процента и 91 процент от общего объема перевозок грузов (таблица 3 приложения к настоящей Программе).
Согласно исследованию МСАТ в 2005 – 2013 годах наблюдался рост грузооборота автомобильного транспорта в Республике Казахстан
более чем в 3 раза, в Республике Беларусь – более чем в 2 раза, в Российской Федерации – в 1,28 раза.
В 2013 году опережающими темпами выросла доля автомобильного транспорта в грузообороте всех видов транспорта (за исключением трубопроводного транспорта) по сравнению с уровнем 2005 года: в Республике Беларусь – в 1,9 раза, в Республике Казахстан – в 1,8 раза, в Российской Федерации – в 1,1 раза (таблица 4 приложения к настоящей Программе).
Наблюдается также и увеличение расстояний, на которые осуществляются перевозки грузов автомобильным транспортом.
Так, если среднее расстояние перевозки в 2005 году было 30,2 км, то в 2013 году оно составило 47,3 км. При этом в Республике Беларусь среднее расстояние перевозки грузов автомобильным транспортом в 2013 году превысило 128 км (таблица 5 приложения к настоящей Программе).
Динамика объемов перевозок грузов автомобильным транспортом в государствах-членах за 2005 – 2013 годы представлена в таблице 6 приложения к настоящей Программе.
1. Автомобильный транспорт в Республике Армения
Объем перевозок грузов автомобильным транспортом в 2013 году в Республике Армения составлял 7,3 млн т, а грузооборот – 0,5 млрд т/км (таблицы 1 и 2 приложения к настоящей Программе).

Армения Республикасында автомобиль көлігімен халықаралық жүк тасымалдарын жүзеге асыратын 131 компания тіркелген, олардың ішінде 51 компания Армения Республикасының халықаралық тасымалдаушылары қауымдастығы (AirCA) құрамында тұр.
Қазіргі уақытта Армения Республикасында жүк автокөлік құралдары паркінде 15 мыңға жуық автомобиль бар.
Халықаралық жол тасымалы (ХЖТ) жүйесі бойынша 650-ге жуық жүк автокөлік құралы халықаралық тасымалды жүзеге асырады. Соңғы 3 жылда ХЖТ кітапшаларын беру 30 пайызға ұлғайды.
AirCA деректері бойынша Армения Республикасындағы жүк автокөлігі құралдары паркі Еуро-3, Еуро-4 және Еуро-5 экологиялық сыныбының қазіргі заманғы көлік құралдарынан тұрады.
Армения Республикасындағы автомобиль көлігімен жүк тасымалдаудың орташа арақашықтығы 2013 жылы 66,1 км құрады.
Автомобиль көлігімен халықаралық жүк тасымалы 19 шет мемлекеттің аумағы бойынша жүзеге асырылады.
Армения Республикасындағы ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының ұзындығы 7 792 км құрайды, олардың ішінде 1 963,8 км республикалық автомобиль жолдарына және 5 828,2 км жергілікті автомобиль жолдарына жатқызылған.
Еуропа – Кавказ – Азия көлік дәлізі шеңберінде Армения Республикасында ұзындығы 556 км болатын Солтүстік – Оңтүстік автомобиль жолы құрылысының жобасын іске асыру жүзеге асырылуда. Жобаны іске асыру мерзімі – 2009 – 2019 жылдар. Елдің солтүстігі мен оңтүстігін қосатын жол халықаралық стандарттарға сәйкес болады.
2.      Беларусь Республикасындағы автомобиль көлігі
2013 жылы автомобиль көлігімен жүк тасымалдау көлемі 0,2 млрд тонна, ал жүк айналымы 22,9 млрд т/км құрады (осы Бағдарламаға қосымшаның 1 және 2-кестелері).
Беларусь Республикасындағы автомобиль көлігімен жүк тасымалдаудың орташа арақашықтығы ХАКО деректері бойынша
2013 жылы 128,7 км құрады (осы Бағдарламаға қосымшаның 5-кестесі).
Беларусь Республикасында 414 мыңнан астам жүк автокөлік құралы тіркелген, олардың 285 мыңы заңды тұлғаларға тиесілі, 128 мыңы жеке меншікте.
Беларусь Республикасында автомобиль көлігімен халықаралық жүк тасымалдарын 15 мыңнан астам жүк көлігі, соның ішінде ХЖТ рәсімін қолдана отырып, 12 мыңға жуық автокөлік құралы жүзеге асырады.
ХЖТ рәсімін қолдана отырып, автомобиль көлігімен жүк тасымалын жүзеге асыру үшін тіркелген автокөлік құралдарының 57 пайызы Еуро-4 және Еуро-5 экологиялық талаптарына сәйкес келеді. 3 жылға дейінгі пайдалану мерзімі бар жаңа автокөлік құралдарының үлестік салмағы ХЖТ рәсімін қолдана отырып, автомобильмен жүк тасымалдауды жүзеге асыру үшін рұқсат берілген көлік құралдарының жалпы көлемінде 36 пайызды, 3 жылдан 7 жылға дейінгі пайдалану мерзімі бар – 36 пайызды, 7 жылдан жоғары пайдалану мерзімі бар – 28 пайызды құрайды.

В Республике Армения зарегистрирована 131 транспортная компания, осуществляющая международные перевозки грузов автомобильным транспортом, из которых 51 компания состоит
в Ассоциации международных перевозчиков Республики Армения (AirCA).
В настоящее время парк грузовых автотранспортных средств в Республике Армения насчитывает около 15 тыс. автомобилей.
По системе международной дорожной перевозки (МДП) осуществляют международные перевозки около 650 грузовых автотранспортных средств. За последние 3 года выдача книжек МДП увеличилась на 30 процентов.
По данным AirCA парк грузовых автотранспортных средств в Республике Армения в основном состоит из современных транспортных средств экологического класса Евро-3, Евро-4 и Евро-5.
Среднее расстояние перевозок грузов автомобильным транспортом в Республике Армения в 2013 году составило 66,1 км.
Международные перевозки грузов автомобильным транспортом осуществляются по территориям 19 иностранных государств.
Протяженность автомобильных дорог общего пользования в Республике Армения составляет 7 792 км, из которых 1 963,8 км отнесены к республиканским автомобильным дорогам и 5 828,2 км –
к местным автомобильным дорогам.
В рамках транспортного коридора Европа – Кавказ – Азия в Республике Армения осуществляется реализация проекта строительства автомобильной дороги Север – Юг протяженностью 556 км. Срок реализации проекта – 2009 – 2019 годы. Дорога, которая соединит север и юг страны, будет соответствовать международным стандартам.
2. Автомобильный транспорт в Республике Беларусь
Объем перевозок грузов автомобильным транспортом в 2013 году составил 0,2 млрд т, а грузооборот – 22,9 млрд т/км (таблицы 1 и 2приложения к настоящей Программе).
Среднее расстояние перевозки грузов автомобильным транспортом в Республике Беларусь по данным МСАТ за 2013 год составило 128,7 км (таблица 5 приложения к настоящей Программе).
В Республике Беларусь зарегистрировано более 414 тыс. грузовых автотранспортных средств, из которых 285 тыс. принадлежат юридическим лицам, 128 тыс. находятся в личной собственности.
В Республике Беларусь международные перевозки грузов автомобильным транспортом осуществляют свыше 15 тыс. автотранспортных средств, в том числе около 12 тыс. автотранспортных средств с применением процедуры МДП.
57 процентов автотранспортных средств, зарегистрированных для осуществления перевозок грузов автомобильным транспортом с применением процедуры МДП, соответствует экологическим требованиям Евро-4 и Евро-5. Удельный вес новых автотранспортных средств со сроком эксплуатации до 3 лет составляет 36 процентов в общем объеме транспортных средств, допущенных для осуществления автомобильных перевозок грузов с применением процедуры МДП, со сроком эксплуатации от 3 до 7 лет – 36 процентов, со сроком эксплуатации свыше 7 лет – 28 процентов.

Беларусь Республикасының 3 700 астам шаруашылық субъектісі автомобиль көлігімен халықаралық жүк тасымалын жүзеге асырады, соның ішінде 1 000-нан астам шаруашылық субъектісі Халықаралық автомобиль тасымалдаушылары қоғамдастығының құрамына (БХАТҚ) кіреді.
Автомобиль көлігімен халықаралық жүк тасымалдары 40 шет мемлекеттің аумағы бойынша жүзеге асырылады.
Беларусь Республикасындағы ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының ұзындығы 86 648 км құрайды. Бұл ретте 15 757 км республикалық автомобиль жолдарына,70 891 км жергілікті автомобиль жолдарына жатады.
Беларусь Республикасының аумағын халықаралық сыныптауыш бойынша (Батыс – Шығыс) ІІ нөмірмен және ІХ В тармағына бөліне отырып, (Солтүстік – Оңтүстік) ІХ нөмірмен айқындалған 2 транъеуропалық көлік дәлізі кесіп өтеді.
Брест – Минск – Ресей Федерациясының шекарасы М-1/Е-30 автомобиль жолы Германияны, Польшаны, Беларусь Республикасы мен Ресей Федерациясын қосатын Берлин – Варшава – Минск – Мәскеу – Нижний Новгород ІІ трансъеуропалық көлік дәлізінің учаскесі болып табылады. Бұл көлік дәлізі Еуропалық одақ бойынша Шығыс пен Батыс арасында өтіп жатқан сауда ағындарының маңызды мәніне байланысты трансеуропалық дәліздер ішінде жоғары басымдығы бар ретінде айқындалған. Оның ұзындығы Беларусь Республикасының аумағы бойынша 610 км құрайды, жекелеген учаскелердегі қозғалыс қарқындылығы тәулігіне 8,5 – 10 мың автомобильге жетеді.
Ресей Федерациясының шекарасы – Витебск – Гомель – Украина шекарасы М-8/Е-95 автомобиль жолы Беларусь Республикасының аумағын солтүстіктен оңтүстікке кесіп өтеді, 456 км ұзындығы бар және Финляндияны, Литваны, Ресей Федерациясын, Беларусь Республикасын, Украинаны, Молдованы, Румынияны, Болгария мен Грекияны қосатын ІХ трансъеуропалық көлік дәлізінің учаскесі болып табылады.
Осы дәліздің Минск – Вильнюс – Клайпеда – Калининград ІХ В тармағының ұзындығы Беларусь Республикасының аумағы бойынша 468 км құрайды. Аталған тармақ Шығыс Украина мен Орталық Ресейдің жүк иеленушілеріне Клайпеда, Вентспилс пен Калининград мамандандырылған порттарына шығуды қамтамасыз етеді.
3.      Қазақстан Республикасындағы автомобиль көлігі
Қазақстан Республикасында автомобиль көлігімен жүк тасымалдау көлемі 2013 жылы 2,9 млрд тонна, ал жүк айналымы 145,2 млрд т/км құрады (осы Бағдарламаға қосымшаның 1 және 2-кестелері).
Қазіргі уақытта Қазақстан Республикасында 400 мыңға жуық жүк автөкөлік құралы тіркелген.
Қазақстан Республикасында автомобиль көлігімен халықаралық жүк тасымалын жүзеге асыратын 2 456 көлік компаниясы тіркелген. Олардың 335-сі Қазақстан Республикасы халықаралық тасымалдаушылары одағында (ҚазАТО) тұр.

Более 3 700 хозяйствующих субъектов Республики Беларусь осуществляют международные перевозки грузов автомобильным транспортом, из них более 1 000 хозяйствующих субъектов входят в состав Ассоциации международных автомобильных перевозчиков (БАМАП).
Международные перевозки грузов автомобильным транспортом осуществляются по территориям 40 иностранных государств.
Протяженность автомобильных дорог общего пользования в Республике Беларусь составляет 86 648 км. При этом к республиканским автомобильным дорогам относится 15 757 км, к местным автомобильным дорогам – 70 891 км.
Территорию Республики Беларусь пересекают 2 трансъевропейских транспортных коридора, определенных по международной классификации под номером II (Запад – Восток) и под номером IX (Север – Юг) с ответвлением IX В.
Автомобильная дорога М-1/Е-30 Брест – Минск – граница Российской Федерации является участком трансъевропейского транспортного коридора II Берлин – Варшава – Минск – Москва – Нижний Новгород, соединяющего Германию, Польшу, Республику Беларусь и Российскую Федерацию. Этот транспортный коридор определен Европейским союзом как высший приоритет среди трансъевропейский транспортных коридоров в связи с важным значением проходящих по нему торговых потоков между Востоком и Западом. Его протяженность по территории Республики Беларусь составляет 610 км, интенсивность движения на отдельных участках достигает 8,5 – 10 тыс. автомобилей в сутки.
Автомобильная дорога М-8/Е-95 граница Российской Федерации – Витебск – Гомель – граница Украины пересекает территорию Республики Беларусь с севера на юг, имеет протяженность 456 км и является участком трансъевропейского транспортного коридора IX, который соединяет Финляндию, Литву, Российскую Федерацию, Республику Беларусь, Украину, Молдову, Румынию, Болгарию и Грецию.
Протяженность ответвления этого коридора IХ В Гомель – Минск – Вильнюс – Клайпеда – Калининград по территории Республики Беларусь составляет 468 км. Данное ответвление обеспечивает выход грузовладельцев из областей Восточной Украины и Центральной России к специализированным морским портам Клайпеды, Вентспилса и Калининграда.
3. Автомобильный транспорт в Республике Казахстан
Объем перевозок грузов автомобильным транспортом в 2013 году в Республике Казахстан составил 2,9 млрд т, а грузооборот –
145,2 млрд т/км (таблицы 1 и 2 приложения к настоящей Программе).
В настоящее время в Республике Казахстан зарегистрировано около 400 тыс. грузовых автотранспортных средств.
В Республике Казахстан зарегистрировано 2 456 транспортных компаний, осуществляющих международные перевозки грузов автомобильным транспортом, из которых 335 состоят в Союзе международных перевозчиков Республики Казахстан (КазАТО).

Автомобиль көлігімен халықаралық жүк тасымалдарына 12 мыңнан астам жүк автокөлік құралы тартылған. ХЖТ жүйесі бойынша 5 987 жүк автокөлік құралы тасымалдарды жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының халықаралық тасымалдар нарығындағы қазақстандық автотасымалдаушылар нарығының үлесі 2013 жылы 37 пайызды құрады, бұл өткен жылдағыдан 3 пайызға көп.
ҚазАТО деректері бойынша 2009 – 2013 жылдары Еуро-0, Еуро-1 және Еуро-2 экологиялық сыныптағы автомобильдер саны 74,1 пайыздан 45,6 пайызға дейін қысқарды. Еуро-3, Еуро-4 және Еуро-5 экологиялық сыныбындағы автомобильдер саны 25,9 пайыздан 54,4 пайызға дейін ұлғайды.
Тасымалдардың орташа арақашықтығы 48,7 км құрайды, бұл іс жүзінде Одақ бойынша орташа көрсеткішке (47,3 км) сәйкес келеді.
Ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының ұзындығы 96 873 км құрайды, олардың ішінде қатты жабындысы бар – 86 581 км, топырақ жолдар –10 292 км.
Халықаралық тасымалда жүктердің негізгі көлемі мүше мемлекеттермен, Еуропа мемлекеттерімен, Орталық Азиямен және Қытаймен экспорттық-импорттық қатынаста тасымалданады.
ҚазАТО деректері бойынша 1013 жылы Қазақстан Республикасы мен Еуропа елдері арасындағы автомобиль көлігімен жүк тасымалдары былайша бөлінді: Германия – 36, 2 пайыз, Литва – 15,9 пайыз, Польша – 14,1 пайыз, Италия – 4,7 пайыз, Финляндия – 4,5 пайыз, Ұлыбритания – 4,1 пайыз, Нидерланды – 4,0 пайыз, Бельгия – 2,9 пайыз, Латвия – 2,1 пайыз, Чехия – 1,6 пайыз, Франция – 1,4 пайыз, Аустрия – 1,1 пайыз, Румыния – 1,1 пайыз, Испания – 1,0 пайыз, Швейцария – 1,0 пайыз.
Азия бағытында жүк ағынын негізінен Қытай (80,8 пайыз) мен Түркия (14,4 пайыз) құрайды.
Қазақстан Республикасының аумағы бойынша 3 халықаралық көлік дәлізі өтеді және қалыптасады, олардың одан әрі дамуының, соның ішінде автомобильмен каботаждық жүк тасымалдарын жүзеге асыру кезінде де стратегиялық маңызы бар:
ТРАСЕКА: Қара теңіз, Кавказ және Каспий теңізі арқылы Шығыс Еуропа – Орталық Азия;
Солтүстік – Оңтүстік: Қазақстан Республикасының қатысуымен Ресей Федерациясы мен Иран арқылы Солтүстік Еуропа – Парсы шығанағы елдері;
Батыс Еуропа – Батыс Қытай.
Батыс Еуропа – Батыс Қытай халықаралық дәлізінің ұзындығы –8 445 км, соның ішінде Қытайдың аумағы бойынша –
3 425 км, Ресей Федерациясы бойынша – 2 233 км, Қазақстан Республикасының аумағы бойынша – 2 787 км.
Жобаны іске асыру Қытайдан Еуропаға автомобиль көлігімен жүк жеткізу мерзімін 10 тәулікке дейін, 3,5 есе дерлік қысқартуға мүмкіндік береді.

В международных перевозках грузов автомобильным транспортом задействовано свыше 12 тыс. грузовых автотранспортных средств. По системе МДП осуществляют перевозки 5 987 грузовых автотранспортных средств.
Доля рынка казахстанских автоперевозчиков на рынке международных перевозок в Республике Казахстан в 2013 году составила 37 процентов, что на 3 процента больше предыдущего года.
По данным КазАТО в 2009 – 2013 годах количество автомобилей экологического класса Евро-0, Евро-1 и Евро-2 сократилось с 74,1 процента до 45,6 процента. Количество автомобилей экологического класса Евро-3, Евро-4 и Евро-5 увеличилось с 25,9 процента до 54,4 процента.
Среднее расстояние перевозок составляет 48,7 км, что практически соответствует средним показателям по Союзу (47,3 км).
Протяженность автомобильных дорог общего пользования составляет 96 873 км, из них с твердым покрытием – 86 581 км, грунтовые – 10 292 км.
В международных перевозках основной объем грузов перевозится в экспортно-импортном сообщении с государствами-членами, государствами Европы, Центральной Азии и Китая.
По данным КазАТО структура перевозок грузов автомобильным транспортом между Республикой Казахстан и странами Европы за 2013 год была распределена следующим образом: Германия – 36,2 процента, Литва – 15,9 процента, Польша – 14,1 процента, Италия – 4,7 процента, Финляндия – 4,5 процента, Великобритания – 4,1 процента, Нидерланды – 4,0 процента, Бельгия – 2,9 процента, Латвия – 2,1 процента, Чехия – 1,6 процента, Франция – 1,4 процента, Австрия – 1,1 процента, Румыния – 1,1 процента, Испания – 1,0 процент, Швейцария – 1,0 процент.
В азиатском направлении основу грузопотока составляют Китай (80,8 процента) и Турция (14,4 процента).
По территории Республики Казахстан проходят и формируются 3 международных транспортных коридора, дальнейшее развитие которых имеет стратегическое значение, в том числе и при осуществлении каботажных автомобильных перевозок грузов:
ТРАСЕКА: Восточная Европа – Центральная Азия через Черное море, Кавказ и Каспийское море;
Север – Юг: Северная Европа – страны Персидского залива через Российскую Федерацию и Иран с участием Республики Казахстан;
Западная Европа – Западный Китай.
Международный коридор Западная Европа – Западный Китай имеет протяженность 8 445 км, в том числе по территории Китая – 3 425 км, Российской Федерации – 2 233 км, по территории Республики Казахстан – 2 787 км.
Реализация проекта позволит сократить сроки доставки грузов автомобильным транспортом из Китая в Европу почти в 3,5 раза – до 10 суток.

Қытай – Орталық Азия мен Қытай – Ресей – Батыс Еуропа бағыттары бойынша транзиттік жүк ағындарының болжамды өсуі 2015 жылға қарай 1,5 есені (1,2 млн. тоннаға дейін) құрайды.
Көлік дәліздерінің басты құрамдастары қазіргі заманғы тиімді логистикалық инфрақұрылым болып табылады, мынадай ірі логистикалық орталықтар құрылуда: Ақтау портында "Батыс қақпасы", "Қорғас" еркін экономикалық аймағында "Шығыс қақпасы",
Алматы, Астана қалаларында және басқалары.
Қазақстан Республикасының стратегиялық мақсаттарына сәйкес 2020 жылға қарай ірі қалалар мен елді мекендерді өзара байланыстыратын қазіргі заманғы автожол желісін құру жоспарлануда. Бұл үшін 16 мың км-ге жуық республикалық маңызы бар автомобиль жолдары салынады және реконструкцияланады. Жергілікті маңызы бар автомобиль жолдарын дамытуға да ерекше көңіл бөлінеді.
31. Қырғыз Республикасындағы автомобиль көлігі
2013 жылы Қырғыз Республикасында автомобиль көлігімен жүк тасымалдау көлемі 39,4 млн. т, ал жүк айналымы 1,4 млрд. т/км құрады (осы Бағдарламаға қосымшаның 1 және 2-кестелері).
Барлық көлік құралдарымен тасымалданатын жалпы жүк көлемінің 95– 97 пайыздан астамы автомобиль көлігіне тиесілі.
Қазіргі уақытта жүк автокөлік құралдарының республикалық паркінде 115 мыңға жуық жүк автокөлік құралдары және 34 мыңға жуық тіркемелер мен жартылай тіркемелер бар және олар негізінен Еуро–2, Еуро–3 және Еуро–4 экологиялық сыныбының көлік құралдарынан тұрады.
Автомобиль саласында жүк тасымалдау бойынша 114 заңды тұлға тартылған, олардың 85-і Қырғыз Республикасының халықаралық автомобильмен тасымалдаушылар қауымдастығы құрамындатұр.
ХЖТ жүйесі бойынша шамамен 4 100 жүк автокөлік құралымен тасымалдау жүзеге асырылады.
2014 жылы авмомобиль көлігімен жүк тасымалдаудың орташа арақашықтығы 1 123,3 км құрады.
Автомобиль көлігімен жүктерді халықаралық тасымалдау 40 шет мемлекеттің аумағы бойынша жүзеге асырылады.
Қырғыз Республикасында ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының ұзындығы 34 000 км құрайды, оның ішінде 5 700 км республикалық автомобиль жолдарына және 9 000 км жергілікті автомобиль жолдарына жатқызылған.
Қырғыз Республикасының аумағы бойынша мынадай халықаралық көлік дәліздері өтеді: Бішкек – Ош – 672 км, Бішкек –Қордай – 16 км, Бішкек – Чалдыбар (Қара – Балта – Чалдыбар учаскесі) – 88 км, Бішкек – Нарын – Торугарт – 539 км, Тараз – Талас – Суусамыр – 199 км, Ош – Сарыташ – Иркештам – 258 км, Ош – Исфана – 362 км, Сарыташ –Қарамық–Тәжікстан Республикасымен шекара– 136 км.

Прогнозируемый рост транзитных грузопотоков по направлениям Китай – Центральная Азия и Китай – Россия – Западная Европа составляет 1,5 раза к 2015 году (до 1,2 млн т).
Главной составляющей транспортных коридоров является современная эффективная логистическая инфраструктура, создаются крупные логистические центры: "Западные ворота" в порту Актау, "Восточные ворота" в свободной экономической зоне "Хоргос", в городах Алматы, Астане и др.
В соответствии со стратегическими целями Республики Казахстан к 2020 году планируется создать современную автодорожную сеть, связывающую между собой крупные города и населенные пункты. Для этого будет построено и реконструировано около 16 тыс. км автомобильных дорог республиканского значения. Особое внимание будет уделено также развитию автомобильных дорог местного значения.
31. Автомобильный транспорт в Кыргызской Республике
Сноска. Раздел I дополнен подразделом 31 в соответствии с решением Высшего Евразийского экономического совета от 21.12.2015 № 39.
Объем перевозок грузов автомобильным транспортом в 2013 году в Кыргызской Республике составил 39,4 млн т, а грузооборот –
1,4 млрд т/км (таблицы 1 и 2 приложения к настоящей Программе).
Более 95 – 97 процентов грузов от общего объема грузов, перевозимых всеми видами транспорта, приходится на автомобильный транспорт.
В настоящее время республиканский парк грузовых автотранспортных средств насчитывает около 115 тыс. грузовых автотранспортных средств и около 34 тыс. прицепов и полуприцепов и состоит в основном из транспортных средств экологического класса Евро-2, Евро-3 и Евро-4.
В автомобильной отрасли задействованы 114 юридических лиц по перевозке грузов, из которых 85 состоят в Ассоциации международных автомобильных перевозчиков Кыргызской Республики.
По системе МДП осуществляют перевозки около 4 100 грузовых автотранспортных средств.
Среднее расстояние перевозок грузов автомобильным транспортом в 2014 году составило 1 123,3 км.
Международные перевозки грузов автомобильным транспортом осуществляются по территориям 40 иностранных государств.
Протяженность автомобильных дорог общего пользования в Кыргызской Республике составляет 34 000 км, из которых 5 700 км отнесены к республиканским автомобильным дорогам и 9 000 км – к местным автомобильным дорогам.
По территории Кыргызской Республики проходят следующие международные транспортные коридоры: Бишкек – Ош – 672 км, Бишкек – Кордай – 16 км, Бишкек – Чалдыбар (участок Кара – Балта – Чалдыбар) – 88 км, Бишкек – Нарын – Торугарт – 539 км, Тараз – Талас – Суусамыр – 199 км, Ош – Сарыташ – Иркештам – 258 км, Ош – Исфана – 362 км, Сарыташ – Карамык – граница с Республикой Таджикистан – 136 км.

Қырғыз Республикасында халықаралық маңызы бар автомобиль жолдарының ұзындығы 4 163 км. құрайды, республикалық маңызы бар – 5 678 км, жергілікті маңызы бар – 8 969 км. Олардың ішінде қатты жабындысы бар ортақ пайдаланылатын жолдардың ұзындығы 7 228 км құрайды, оның ішінде 11 км –цемент-бетон жабындысы, 4 969 км – асфальт-бетон жабындысы және 2 248 км – қара қиыршық тас жабындысы бар жолдар.
Қырғыз Республикасында бәсекеге қабілетті негізгі көлік дәліздері мыналар болып табылады:
Еуропа – Шығыс Азия (Бішкек – Нарын – Торугарт автомобиль жолы бойынша (ұзындығы – 539 км) – Еуропаны Қытаймен және Шығыс Азиямен қосады. Маршрут Қазақстан Республикасы мен Қырғыз Республикасы арқылы Ресей Федерациясының шекарасынан Қытайға дейін өтеді;
Жерорта теңізі – Шығыс Азия (Ош – Сарыташ – Иркештам автомобиль жолы бойынша (ұзындығы – 258 км) – Кавказ бен Жерорта теңізін Шығыс Азиямен қосады. Маршрут Әзербайжан Республикасы, Қазақстан Республикасы, Түркіменстан, Өзбекстан Республикасы, Тәжікстан Республикасы, Қырғыз Республикасы және Қытай арқылы өтеді;
Ресей Федерациясы – Таяу Шығыс және Оңтүстік Азия (Ош – Сарыташ – Қарамық автомобиль жолы бойынша) – Ресей Федерациясын Парсы шығанағымен қосады. Маршрут Қазақстан Республикасы, Қырғыз Республикасы, Өзбекстан Республикасы, Тәжікстан Республикасы, Ауғанстан Ислам Республикасы және Түркіменстан арқылы өтеді;
Шығыс Азия – Таяу Шығыс және Оңтүстік Азия (Иркештам – Сарыташ – Қарамық автомобиль жолы бойынша) –
Шығыс Азияны Орталық Азия арқылы Аравия теңізімен қосады. Маршрут Қытай, Қырғыз Республикасы, Тәжікстан Республикасы және Ауғанстан Ислам Республикасы арқылы өтеді.
Қырғыз Республикасының мүше мемлекеттерді қосатын негізгі автомобиль жолдары және Қырғыз Республикасының көлік дәліздері мыналар болып табылады:
Тараз (Қазақстан Республикасы) – Талас – Суусамыр (Бішкек – Ош);
Кеген (Қазақстан Республикасы) – Балыкчы (Бішкек – Торугарт).
Ескерту. I-бөлім 31 кіші бөліммен толықтырылды - Жоғары Еуразиялық экономикалық Кеңестің 21.12.2015 № 39 шешімімен.
4. Ресей Федерациясындағы автомобиль көлігі
Автомобиль көлігімен жүк тасымалдау көлемі 2013 жылы 5,6 млрд тонна, ал жүк айналымы 250млрд т/км құрады (осы Бағдарламаға қосымшаның 1 және 2-кестелері).
Қазіргі уақытта автомобиль көлігіндегі мемлекеттік емес меншік нысанындағы кәсіпорындар жүк тасымалдарының 95,8 пайызын орындайды.
Автомобиль көлігімен тасымалданатын жүктер құрылымында 83 пайызын үйіп тасымалданатын жүктер құрайды, азық-түлік тауарларының үлесі шамамен 8,5 пайызды құрайды, ағаш материалдары мен халық тұтынатын тауарларға 3 пайыздан тиесілі.
Автомобиль көлігімен халықаралық жүк тасымалдары 45 шет мемлекеттің аумағы бойынша жүзеге асырылады.
Автокөлік қызметтерін көрсету нарығы қатысушылардың көп саны болуымен сипатталады. Ресей федерациясының ішіндегі жүк тасымалдары 6 млн-нан астам автомобильмен жүзеге асырылады. Осыған байланысты нарықтағы бәсекелестік деңгейі өте жоғары.
Автомобиль көлігімен халықаралық жүк тасымалы нарығы Ресей компаниялары тарапынан да, шетелдік тасымалдаушылар тарапынан да бәсекелестіктің жоғары деңгейімен сипатталады.

Протяженность автомобильных дорог международного значения в Кыргызской Республике составляет 4 163 км, республиканского значения – 5 678 км, местного значения – 8 969 км. Из них протяженность дорог общего пользования с твердым покрытием составляет 7 228 км, в том числе 11 км – с цементобетонным покрытием, 4 969 км – с асфальтобетонным покрытием и 2 248 км – с черногравийным покрытием.
Основными конкурентоспособными транспортными коридорами в Кыргызской Республике являются:
Европа – Восточная Азия (по автомобильной дороге Бишкек – Нарын – Торугарт (протяженность – 539 км) – соединяет Европу с Китаем и Восточной Азией. Маршрут проходит от границы Российской Федерации через Республику Казахстан и Кыргызскую Республику до Китая;
Средиземноморье – Восточная Азия (по автомобильной дороге Ош – Сарыташ – Иркештам (протяженность – 258 км) – соединяет Кавказ и Средиземноморье с Восточной Азией. Маршрут проходит через Республику Азербайджан, Республику Казахстан, Туркменистан, Республику Узбекистан, Республику Таджикистан, Кыргызскую Республику и Китай;
Российская Федерация – Ближний Восток и Южная Азия (по автомобильной дороге Ош – Сарыташ – Карамык) – соединяет Российскую Федерацию с Персидским заливом. Маршрут проходит через Республику Казахстан, Кыргызскую Республику, Республику Узбекистан, Республику Таджикистан, Исламскую Республику Афганистан и Туркменистан;
Восточная Азия – Ближний Восток и Южная Азия (по автомобильной дороге Иркештам – Сарыташ – Карамык) – соединяет Восточную Азию с Аравийским морем через Центральную Азию. Маршрут проходит через Китай, Кыргызскую Республику, Республику Таджикистан и Исламскую Республику Афганистан.
Основными автомобильными дорогами Кыргызской Республики, соединяющими государства-члены и транспортные коридоры Кыргызской Республики, являются:
Тараз (Республика Казахстан) – Талас – Суусамыр (Бишкек – Ош);
Кеген (Республика Казахстан) – Балыкчы (Бишкек – Торугарт).
4. Автомобильный транспорт в Российской Федерации
Объем перевозок грузов автомобильным транспортом в 2013 году составил 5,6 млрд т, а грузооборот – 250 млрд т/км (таблицы 1 и 2приложения к настоящей Программе).
В настоящее время предприятиями негосударственных форм собственности на автомобильном транспорте выполняется 95,8 процента перевозок грузов.
В структуре грузов, перевозимых автомобильным транспортом, 83 процента составляют навалочные грузы, доля продовольственных товаров составляет около 8,5 процента, на лесоматериалы и товары народного потребления приходится по 3 процента.
Международные перевозки грузов автомобильным транспортом осуществляются по территориям 45 иностранных государств.
Рынок автотранспортных услуг характеризуется большим количеством участников. Перевозки грузов внутри Российской Федерации осуществляют более 6 млн автомобилей. В связи с этим уровень конкуренции на рынке очень высок.
Рынок международных перевозок грузов автомобильным транспортом характеризуется высоким уровнем конкуренции как со стороны российских компаний, так и со стороны иностранных перевозчиков.

50 мыңнан астам автокөлік құралы халықаралық тасымалмен айналысады, 36 мың көлік құралы Халықаралық автомобильмен тасымалдаушылар қауымдастығына (ХАТҚ) тиесілі.
2012 жылы 7,4 мыңға жуық кәсіпорынның автомобиль көлігімен халықаралық жүк тасымалына рұқсаты болды. Олардың ішінде шамамен 4,5 мыңға жуық тасымалдаушы тұрақты режимде жұмыс істейді.
2014 жылғы 1 қаңтарға ХАТҚ паркінің 36 185 көлік құралының 43,1 пайызын Еуро-4 және Еуро-5 экологиялық сыныбындағы қазіргі заманғы көлік құралдары құрады.
Ресей Федерациясында федералдық маңызы бар ортақ пайдаланылатын автомобиль жолдарының ұзындығы 50,7 мың км құрайды. 7,4 мың км федералдық маңызы бар автомобиль жолдарын және федералдық қоса қаржыландыруды көздейтін 6,7 мың өңірлік және муниципалдық автомобиль жолдарын салу және реконстукциялау жоспарлануда.
ХАКО зерттеулеріне сәйкес халықаралық көлік дәліздеріне кіретін автомобиль жолдарының ресейлік учаскелерінің айтарлықтай ұзындығы бойында тасымалдарды жүзеге асыру мүмкіндігі іс жүзінде таусылған немесе жоқ.
Солтүстік – Оңтүстік дәлізі бойынша шамадан тыс жүктеме режимінде қызмет көрсететін және өте тар орындар болып қалып отырған мынадай учаскелерді атап өтуге болады:
Финляндиямен шекара (Торфяновка)/Балтық теңізі порттары – Санкт-Петербург – Великий Новгород – Тверь – Мәскеу – Кашира – Тамбов – Борисоглебск – Волгоград – Қазақстан Республикасының шекарасы (Котяевка) автомобиль маршруты бойынша;
"Скандинавия" М-10 автомобиль жолында (Санкт-Петербург – Выборг –Финляндиямен шекара учаскесінде) – Ресей Федерациясының мемлекеттік шекарасындағы "Брусничное" мен "Торфяновка" көптарапты автомобиль өткізу пункттеріне кірме жолдардағы учаскелердің өткізу қабілеті жеткіліксіз;
"Каспий" М-6 автомобиль жолында (Мәскеу (Каширадан) – Тамбов – Волгоград – Астрахань);
№ 2 автомобиль маршруты бойынша (Польшамен шекара – Брест – Минск – Смоленск – Мәскеу – Владимир – Нижний Новгород);
"Волга" М-7 автомобиль жолында (Мәскеу – Владимир – Нижний Новгород) – автомобиль жолы 4 учаскесінің өткізу қабілеті жеткіліксіз.
№ 1 автомобиль маршруты бойынша бірқатар учаскелер:
М-21 автомобиль жолында (Волгоград – Каменск–Шахтинский –Украинамен шекара);
"Урал" М-5 автомобиль жолында (Мәскеу – Рязань – Пенза – Самара – Уфа – Челябинск).
Ұзындығы 520 км болатын Орталық айналма автомобиль жолы (ОААЖ) аса маңызды инфрақұрымдық жоба болуға тиіс.
II. Бағдарламаны іске асыру мақсаты, міндеттері мен мерзімдері
Осы Бағдарлама Одақтың автокөлік қызметтерін көрсетудің ортақ нарығын қалыптастыруға және азаматтығы мен тіркелу мемлекетіне қарамастан Одақтың бүкіл аумағында жүк автомобиль көлігі қызметтерін көрсетуге мүше мемлекеттер (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) тасымалдаушыларының қолжетімділігін жеңілдетуге бағытталған.

Свыше 50 тыс. автотранспортных средств заняты на международных перевозках, 36 тыс. транспортных средств принадлежат членам Ассоциации международных автомобильных перевозчиков (АСМАП).
Около 7,4 тыс. предприятий имели допуск к международным перевозкам грузов автомобильным транспортом в 2012 году. Из них в регулярном режиме работает на международном рынке порядка 4,5 тыс. перевозчиков.
На 1 января 2014 г. из 36 185 транспортных средств парка АСМАП 43,1 процента составляли современные транспортные средства экологического класса Евро-4 и Евро-5.
В Российской Федерации протяженность автомобильных дорог общего пользования федерального значения составляет 50,7 тыс. км. Планируется построить и реконструировать 7,4 тыс. км автомобильных дорог федерального значения и 6,7 тыс. км автомобильных дорог регионального и муниципального значения, предусматривающих федеральное софинансирование.
Согласно исследованию МСАТ на значительной протяженности российских участков автомобильных дорог, входящих в международные транспортные коридоры, практически исчерпаны или отсутствуют возможности осуществления перевозок.
По коридору Север – Юг можно отметить следующие участки, обслуживающие движение в режиме перегрузки и остающиеся узкими местами:
по автомобильному маршруту граница с Финляндией (Торфяновка)/порты Балтийского моря – Санкт-Петербург – Великий Новгород – Тверь – Москва – Кашира – Тамбов – Борисоглебск – Волгоград – граница Республики Казахстан (Котяевка);
на автомобильной дороге М-10 "Скандинавия" (на участке Санкт-Петербург – Выборг – граница с Финляндией) – недостаточная пропускная способность участков на подходах к многосторонним автомобильным пунктам пропуска на государственной границе Российской Федерации "Брусничное" и "Торфяновка";
на автомобильной дороге М-6 "Каспий" (Москва (от Каширы) – Тамбов – Волгоград – Астрахань);
по автомобильному маршруту № 2 (граница с Польшей – Брест – Минск – Смоленск – Москва – Владимир – Нижний Новгород);
на автомобильной дороге М-7 "Волга" (Москва – Владимир – Нижний Новгород) – недостаточная пропускная способность 4 участков автомобильной дороги.
Ряд участков по автомобильному маршруту № 1:
на автомобильной дороге М-21 (Волгоград – Каменск-Шахтинский – граница с Украиной);
на автомобильной дороге М-5 "Урал" (Москва – Рязань – Пенза – Самара – Уфа – Челябинск).
Важнейшим инфраструктурным проектом должна стать Центральная кольцевая автомобильная дорога (ЦКАД) протяженностью 520 км.
II. Цель, задачи и сроки реализации Программы
Настоящая Программа направлена на формирование общего рынка транспортных услуг Союза и облегчение доступа перевозчикам государств-членов к оказанию услуг грузового автомобильного транспорта на всей территории Союза независимо от гражданства и государства регистрации.

Осы Бағдарламаның негізгі міндеті мүше мемлекеттер бірінің аумағында тіркелген тасымалдаушы басқа мүше мемлекеттің аумағында орналасқан пункттер арасында орындайтын жүк тасымалдарына (автомобильмен каботаждық жүк тасымалдары) қатысты қолданыстағы шектеулерді 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап кезең-кезеңмен алып тастауға бағытталған мүше мемлекеттер іс-қимылының дәйектілігін айқындау болып табылады.
Осы Бағдарлама 4 кезеңде 2016 – 2025 жылдары іске асырылуға жатады.
III. Бағдарламаның іске асырылуына жауапты органдар
Осы Бағдарламаның іске асырылуын мүше мемлекеттердің көлік қызметін реттеуге және көліктік бақылауды қамтамасыз етуге жауапты мемлекеттік органдары, соның ішінде мынадай органдар қамтамасыз етуге тиіс:
Армения Республикасында – Армения Республикасының Көлік және байланыс министрлігі, Армения Республикасы Көлік және байланыс министрлігінің Көлік инспекциясы;
Беларусь Республикасында – Беларусь Республикасының Көлік және коммуникациялар министрлігі, Беларусь Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігінің Көлік инспекциясы, Беларусь Республикасының Экономика министрлігі;
Қазақстан Республикасында – Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму министрлігі, Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Көлік комитеті, Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі;
Қырғыз Республикасында – Қырғыз Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігі және Қырғыз Республикасы Көлік және коммуникациялар министрлігі жанындағы Мемлекеттік автомобиль және су көлігі агенттігі;
Ресей Федерациясында – Ресей Федерациясының Көлік министрлігі, Ресей Федерациясының Көлік саласындағы қадағалау жөніндегі федералдық қызметі, Ресей Федерациясының экономикалық даму министрлігі, Федералдық кеден қызметі.
Ескерту. III-бөлімге өзгерістер енгізілді - Жоғары Еуразиялық экономикалық Кеңестің 21.12.2015 № 39 шешімімен.
IV. Автомобильмен каботаждық жүк тасымалдарын жүзеге асыру шарттары
Мүше мемлекеттер осы Бағдарламаға сәйкес автомобильмен каботаждық жүк тасымалдарының уақытша сипатын айқындайды және олардың уақытша сипатын белгілеудің мынадай 2 критерийін қарастырады:
ұзақтығы – тасымалдаушы автомобильмен бір немесе бірнеше каботаждық жүк тасымалын жүзеге асыратын уақыт аралығы;
жиілігі – белгілі бір уақыт кезеңінде жүзеге асырылатын автомобильмен каботаждық жүк тасымалдарының саны.
Одақ шеңберінде автомобиль көлігімен халықаралық жүк тасымалдары, оның ішінде автомобильмен каботаждық жүк тасымалдары мүше мемлекеттердің заңнамасына сәйкес реттелуге жатады. Мүше мемлекеттердің заңнамасын жақындастыру Одақтың көлік қызметтерін көрсету ортақ нарығын қалыпты жұмыс істеуі үшін қажетті дәрежеге дейін жүргізілуге тиіс.
Осы Бағдарламаны іске асыру шеңберінде мүше мемлекеттер осы бөлімнің ережелерін ескере отырып, мүше мемлекеттің заңнамасы негізінде автомобильмен халықаралық жүк тасымалдарын орындауға, уақытша негізде автомобильмен каботаждық жүк тасымалдарын жүзеге асыруға рұқсат берілген кез келген тасымалдаушының құқығын белгілейтін нормативтік құқықтық актілердің қабылдануын қамтамасыз етеді. Осы ережені іске асыру мақсатында мүше мемлекеттер өздерінің нормативтік құқықтық актілерде автомобильмен каботаждық жүк тасымалдарын жүзеге асырудың мынадай шарттарының бекітілуін қамтамасыз етеді:
мүше мемлекеттің аумағы бойынша автомобильмен каботаждық жүк тасымалдарын жүзеге асыру құқығы басқа мүше мемлекеттерде тіркелген тасымалдаушыларға осы мүше мемлекеттің аумағында автомобиль көлігімен халықаралық жүк тасымалдары аяқталғаннан кейін беріледі:
бір мүше мемлекеттің аумағында тіркелген, басқа мүше мемлекеттің аумағына бос келген тасымалдаушының көлік құралымен автомобильмен каботаждық жүк тасымалын жүзеге асыруға жол берілмейді;
мүше мемлекеттердің аумағына автомобильмен каботаждық қауіпті жүк тасымалдарына тыйым салынады;
автомобильмен каботаждық жүк тасымалдарын орындау кезінде пайдаланылатын көлік құралдары тахографтармен және спутниктік навигация құралдарымен жабдықталуға тиіс;

Основной задачей настоящей Программы является определение последовательных действий государств-членов, направленных на поэтапное снятие с 1 января 2016 г. ограничений, действующих в отношении перевозок грузов, выполняемых перевозчиком, зарегистрированным на территории одного из государств-членов, между пунктами, расположенными на территории другого государства-члена.
Настоящая Программа подлежит реализации в 4 этапа в 2016 – 2025 годах.
III. Органы, ответственные за реализацию Программы
Сноска. Раздел III с изменением, внесенным решением Высшего Евразийского экономического совета от 21.12.2015 № 39.
Реализация настоящей Программы должна быть обеспечена государственными органами государств-членов, ответственными за регулирование транспортной деятельности и обеспечение транспортного контроля, в том числе следующими органами:
в Республике Армения – Министерство транспорта и связи Республики Армения, Транспортная инспекция Министерства транспорта и связи Республики Армения;
в Республике Беларусь – Министерство транспорта и коммуникаций Республики Беларусь, Транспортная инспекция Министерства транспорта и коммуникаций Республики Беларусь, Министерство экономики Республики Беларусь;
в Республике Казахстан – Министерство по инвестициям и развитию Республики Казахстан, Комитет по транспорту Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан, Министерство национальной экономики Республики Казахстан;
в Кыргызской Республике – Министерство транспорта и коммуникаций Кыргызской Республики, Государственное агентство автомобильного и водного транспорта при Министерстве транспорта и коммуникаций Кыргызской Республики;
в Российской Федерации – Министерство транспорта Российской Федерации, Федеральная служба по надзору в сфере транспорта Российской Федерации, Министерство экономического развития Российской Федерации, Федеральная таможенная служба.
IV. Условия осуществления каботажных автомобильных перевозок грузов
Государства-члены определяют в соответствие с настоящей Программой временной характер каботажных автомобильных перевозок грузов и рассматривают 2 критерия установления их временного характера:
продолжительность – промежуток времени, за которое перевозчик осуществляет одну или несколько каботажных автомобильных перевозок грузов;
частота – количество каботажных автомобильных перевозок грузов, осуществляемых за определенный период времени.
Международные перевозки грузов автомобильным транспортом в рамках Союза, в том числе каботажные автомобильные перевозки грузов, подлежат регулированию в соответствии с законодательством государств-членов. Сближение законодательства государств-членов должно произойти в той степени, какая необходима для нормального функционирования общего рынка транспортных услуг Союза.
В рамках реализации настоящей Программы государства-члены с учетом положений настоящего раздела обеспечивают принятие нормативных правовых актов, устанавливающих право любого перевозчика, допущенного на основании законодательства государства-члена к выполнению международной автомобильной перевозки грузов, на осуществление каботажных автомобильных перевозок грузов на временной основе. В целях реализации указанного положения государства-члены обеспечивают закрепление в своих нормативных правовых актах следующих условий осуществления каботажных автомобильных перевозок грузов:
право осуществления каботажной автомобильной перевозки грузов по территории государства-члена предоставляется перевозчикам, зарегистрированным в других государствах-членах, только после завершения международной перевозки грузов автомобильным транспортом на территории этого государства-члена;
не допускается осуществление каботажной автомобильной перевозки грузов транспортным средством перевозчика, зарегистрированного на территории одного государства-члена, прибывшим на территорию другого государства-члена порожним;
каботажные автомобильные перевозки опасных грузов на территории государств-членов запрещены;
транспортные средства, используемые при выполнении каботажных автомобильных перевозок грузов, должны быть оборудованы тахографами и средствами спутниковой навигации;

ырықтандырудың ІІ кезеңі аяқталғанға дейінгі кезеңде (2016 жылғы 1 қаңтардан бастап 2019 жылғы 31 желтоқсан аралығы) автомобильмен каботаждық жүк тасымалын жүзеге асырған кезде көлік құралының бортында мүше мемлекеттің құзыретті органы белгіленген тәртіппен берген арнайы рұқсат және осындай тасымалды жүзеге асырудың құқықтылығын растайтын ақпаратты қамтитын борттық журнал болуға тиіс. Бір мүше мемлекеттің құзыретті органы сұрату бойынша басқа мүше мемлекеттің құзыретті органына тиісті арнайы рұқсаттардың бланкілерін береді. Борттық журналдың нысаны мен оны жүргізу тәртібін мүше мемлекеттердің көліктік бақылау органдары бекітеді;
ырықтандырудың ІІІ кезеңінің басталуы кезеңінде (2020 жылғы 1 қаңтардан бастап) автомобильмен каботаждық жүк тасымалдары тасымалдаушы тиісті мүше мемлекеттің көліктік бақылау органын алдын ала хабардар еткен (электрондық түрде өтінім беру) және одан осындай тасымалдауды орындауға растама алған соң ғана жүзеге асырылады. Автомобильмен каботаждық жүк тасымалын орындауға растама туралы немесе оны орындаудан бас тарту туралы шешімді көліктік бақылау органдары өтінімді алған кезден бастап 24 сағаттан кешіктірмей қабылдайды, Өтінімде көрсетілетін мәліметтер құрамын, оны қарау тәртібін және бас тарту шарттарын мүше мемлекеттердің көліктік бақылау органдары айқындайды. Одақ шеңберінде автомобильмен каботаждық жүк тасымалын жүзеге асыру мүмкіндігі тасымалдаушы халықаралық автомобиль тасымалдарын орындаудың құжаттық дәлелдемелерін және автомобильмен каботаждық жүк тасымалдарының қисынды дәйектілігін (көлік құралын келесі тиеу орнына ілеспе жіберу немесе тасымалдаушы тіркелген мемлекетке қайтару) ұсынған жағдайда ғана танылады. Құжаттық дәлелдемелер автомобильмен каботаждық жүк тасымалы бойынша мынадай мәліметтерді қамтуға тиіс: жүк жөнелтушінің атауы, менкенжайы мен қолы, тасымалдаушының атауы, мекенжайы мен қолы, жүк алушының атауы, мекенжайы мен қолы, сондай-ақ жеткізу күні (жүкті жеткізген кезде), жүкті тиеу орны мен күні және жеткізу орны, жүктің атауы, жүктің брутто салмағы немесе саны, тасымалдауға пайдаланылатын көлік құралының тіркеу белгілері;
автомобильмен каботаждық жүк тасымалдарын тіркелу мемлекетінде халықаралық жүк тасымалдарын жүзеге асыруға рұқсат берілген және мүше мемлекеттің құзыретті органы жүргізетін тасымалдаушылардың тиісті тізіліміне енгізілген тасымалдаушылар жүзеге асырады. Автомобильмен каботаждық жүк тасымалдарын жүзеге асырудың шарттарын бұзған жағдайда тасымалдаушы бұзушылық анықталған күннен бастап 1 жылға осындай тасымалдарды жүзеге асыруға жіберілмейді. Мүше мемлекеттердің құзыретті органдары халықаралық тасымалдарды орындауға құқығы бар тасымалдаушылардың тізілімдерімен өзара іс-қимылдың электрондық жүйесі арқылы алмасады.
Аумағы бойынша автомобильмен каботаждық жүк тасымалдары жүзеге асырылатын мүше мемлекеттің заңнамасымен тиісті шарттардың талаптары (соның ішінде көлік құралдарының салмағы мен габариттері туралы), ортақ пайдаланылатын жолдар арқылы жүріп өткені үшін салық салу және жауапкершілікті сақтандыру, алымдар төлеу мәселелері реттеліп отырады, жекелеген жүк санаттарына (тез бұзылатын жүктер, тірі жануарлар) қойылатын талаптар, жүргізушілердің еңбек және демалыс режимінің ерекшеліктері, автомобильмен каботаждық жүк тасымалдарын жүзеге асыру талаптарын бұзғаны үшін жауапкершілік белгіленеді.
Тасымалдаушыларды азаматтығы немесе тіркелу орны белгісі бойынша қандай да бір кемсітушілікті болдырмау үшін мүше мемлекеттер өздері белгілейтін, автомобильмен каботаждық жүк тасымалдарын жүзеге асыру талаптары мүше мемлекеттердің осы тасымалдарды жүзеге асыратын барлық тасымалдаушыларына қолданылатындай шаралар қабылдайды.
V.  Автомобильмен каботаждық жүк тасымалдарын ырықтандыру кезеңдері
Мүше мемлекеттер өзара уағдаластық бойынша, егер бұл мүше мемлекеттердің автомобиль көлігі саласындағы бірлескен интеграциялық мақсаттарына қайшы келмейтін болса, автомобильмен каботаждық жүк тасымалдарын ырықтандыруды жүргізудің әртүрлі деңгейі мен жылдамдығын айқындауға құқылы.
Автомобильмен тасымалдау саласындағы интеграцияның тереңдеуіне қарай мүше мемлекеттер Одақ шеңберінде жүк автомобилі көлігі қызметтерін ұсыну шарттары мен қағидаларын, осындай қызметтер көрсетілуін бақылау жөніндегі талаптарды, бұзушылықтар үшін жауапкершілік шараларын үндестіруді айқындайтын халықаралық шарттар жасасу және құқықтық актілер қабылдау үшін шаралар қабылдайды, сондай-ақ тасымалдаушыларға автомобильмен халықаралық тасымалдарды жүзеге асыруға рұқсат беру талаптарын үндестіру жөнінде шаралар қабылдайды.
Мүше мемлекеттер мынадай кезеңдер негізінде ырықтандыру дәрежесін айқындай отырып, автомобильмен каботаждық жүк тасымалдарын ырықтандыру бойынша шараларды дәйектілікпен жүргізеді:

в период до окончания II этапа либерализации (с 1 января 2016 г. по 31 декабря 2019 г.) при осуществлении каботажной автомобильной перевозки грузов на борту транспортного средства должны находиться специальное разрешение, выданное компетентным органом государства-члена в установленном порядке, и бортовой журнал с информацией, подтверждающей правомерность осуществления такой перевозки. Компетентный орган одного государства-члена передает бланки соответствующих специальных разрешений компетентному органу другого государства-члена по запросу. Форма бортового журнала и порядок его ведения утверждаются органами транспортного контроля государств-членов;
в период с начала III этапа либерализации (с 1 января 2020 г.) каботажные автомобильные перевозки грузов осуществляется только после предварительного информирования (подачи заявки в электронном виде) перевозчиком органа транспортного контроля соответствующего государства-члена и получения от него подтверждения на выполнение такой перевозки. Решение о подтверждении выполнения каботажной автомобильной перевозки грузов или об отказе в ее выполнении принимается органами транспортного контроля не позднее 24 часов с момента получения заявки. Состав сведений, указываемых в заявке, порядок ее рассмотрения и условия отказа определяются органами транспортного контроля государств-членов. Возможность осуществления в рамках Союза каботажной автомобильной перевозки грузов признается только при условии представления перевозчиком документальных доказательств выполнения международной автомобильной перевозки и логической последовательности каботажной автомобильной перевозки грузов (попутное направление к месту следующей загрузки или возвращение транспортного средства в государство регистрации перевозчика). Документальные доказательства должны содержать следующие сведения по каботажной автомобильной перевозке грузов: наименование, адрес и подпись грузоотправителя, наименование, адрес и подпись перевозчика, наименование, адрес и подпись грузополучателя, а также дату доставки (при доставке груза), место и дату погрузки и место доставки груза, наименование груза, вес брутто груза или его количество, регистрационные знаки транспортного средства, используемого для перевозки;
каботажные автомобильные перевозки грузов осуществляются перевозчиками, допущенными в государстве регистрации к осуществлению международных перевозок грузов, и включенными в соответствующий реестр перевозчиков, который ведется компетентным органом государства-члена. В случае нарушения условий осуществления каботажных автомобильных перевозок грузов перевозчик не допускается к осуществлению таких перевозок на 1 год с даты выявления нарушения. Компетентные органы государств-членов посредством электронной системы взаимодействия обмениваются реестрами перевозчиков, имеющих право выполнять международные перевозки.
Законодательством государства-члена, по территории которого осуществляются каботажные автомобильные перевозки грузов, регулируются условия соответствующих договоров (в том числе о весе и габаритах транспортных средств), вопросы налогообложения и страхования ответственности, уплаты сборов за проезд по дорогам общего пользования, устанавливаются требования к перевозке отдельных категорий грузов (скоропортящихся грузов, живых животных), особенности режима труда и отдыха водителей, ответственность за нарушение условий осуществления каботажных автомобильных перевозок грузов.
Во избежание какой-либо дискриминации перевозчиков по признаку гражданства или места регистрации государствами-членами принимаются меры, чтобы устанавливаемые ими условия осуществления каботажных автомобильных перевозок грузов распространялись на всех перевозчиков государств-членов, осуществляющих такие перевозки.
V. Этапы либерализации каботажных автомобильных перевозок грузов
Сноска. Раздел V с изменениями, внесенными решением Высшего Евразийского экономического совета от 21.12.2015 № 39.
По взаимной договоренности государства-члены вправе определять разные уровни и скорости проведения либерализации каботажных автомобильных перевозок грузов, если это не противоречит совместным интеграционным целям государств-членов в сфере автомобильного транспорта.
По мере углубления интеграции в сфере автомобильных перевозок государства-члены примут меры для заключения международных договоров и принятия правовых актов, определяющих условия и правила предоставления услуг грузового автомобильного транспорта в рамках Союза, требования по контролю за предоставлением таких услуг, гармонизацию мер ответственности за нарушения, а также примут меры по гармонизации условий допуска перевозчиков к осуществлению международных автомобильных перевозок.
Государства-члены последовательно проводят меры по либерализации каботажных автомобильных перевозок грузов с определением степени либерализации исходя из следующих этапов:

өтпелі кезең (2015 жылғы 31 желтоқсанға дейін) – мүше мемлекеттер аумағы шегінде автомобильмен каботаждық жүк тасымалдарына тиімді көліктік бақылауды қамтамасыз ету бөлігінде Одақ құқығын қалыптастыру бойынша іс-шаралар өткізіледі;
І кезең (2016 жылғы 1 қаңтардан 2017 жылғы 31 желтоқсан аралығы):
Беларусь Республикасы Ресей Федерациясының немесе Армения Республикасының немесе Қырғыз Республикасының аумағында тіркелген тасымалдаушыларға Беларусь Республикасы аумағында Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің автомобиль көлігімен халықаралық жүк тасымалы аяқталғаннан кейін Беларусь Республикасының Гомель немесе Могилев немесе Витебск облыстары аумағында тіркелу мемлекетіне ілеспе бағытта автомобильмен 1 каботаждық жүк тасымалын орындауға құқық береді.
Ресей Федерациясы:
Беларусь Республикасында тіркелген тасымалдаушыларға Ресей Федерациясының аумағында Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің автомобиль көлігімен халықаралық жүк тасымалы аяқталғаннан кейін Ресей Федерациясының Брянск немесе Псков немесе Смоленск облыстары аумағында тіркелу мемлекетіне ілеспе бағытта автомобильмен 1 каботаждық жүк тасымалын орындауға;
Армения Республикасында тіркелген тасымалдаушыларға Ресей Федерациясының аумағында Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің автомобиль көлігімен халықаралық жүк тасымалы аяқталғаннан кейін Ресей Федерациясының Ростов облысы немесе Ставрополь өлкесі немесе Солтүстік Осетия Республикасы - Алания аумағында тіркелу мемлекетіне ілеспе бағытта автомобильмен 1 каботаждық жүк тасымалын орындауға құқық береді;
Қырғыз Республикасының аумағында тіркелген тасымалдаушыларға Ресей Федерациясының аумағында Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің автомобиль көлігімен халықаралық жүк тасымалы аяқталғаннан кейін Ресей Федерациясының Челябі немесе Новосібір немесе Свердлов облыстары аумағында тіркелу мемлекетіне ілеспе бағытта автомобильмен 1 каботаждық жүк тасымалын орындауға;
Армения Республикасы Беларусь Республикасында немесе Қырғыз Республикасында немесе Ресей Федерациясында тіркелген тасымалдаушыларға Армения Республикасының аумағында Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің автомобиль көлігімен халықаралық жүк тасымалы аяқталғаннан кейін Армения Республикасының Арагацоти немесе Лори немесе Тавуш облыстары аумағында тіркелу мемлекетіне ілеспе бағытта автомобильмен 1 каботаждық жүк тасымалын орындауға құқық береді.
Қырғыз Республикасы Ресей Федерациясының немесе Беларусь Республикасының немесе Армения Республикасының аумағында тіркелген тасымалдаушыларға Қырғыз Республикасының аумағында Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің автомобиль көлігімен халықаралық жүк тасымалы аяқталғаннан кейін Қырғыз Республикасының Талас немесе Шу немесе Ыстықкөл облыстарының аумағында тіркелу мемлекетіне ілеспе бағытта автомобильмен 1 каботаждық жүк тасымалын орындауға құқық береді;
Бұл ретте автомобильмен каботаждық жүк тасымалын орындау кезінде аумағында автомобильмен каботаждық жүк тасымалы орындалатын мүше мемлекетте халықаралық тасымалды аяқтау барысында жүк түсіру күнінен кейінгі күнтізбелік 3 күн ішінде жүк түсіру жүргізілуге тиіс;

переходный период (до 31 декабря 2015 г.) – проводятся мероприятия по формированию права Союза в части обеспечения эффективного транспортного контроля за каботажными автомобильными перевозками грузов в пределах территорий государств-членов;
I этап (с 1 января 2016 г. по 31 декабря 2017 г.):
Республика Беларусь предоставляет право перевозчикам, зарегистрированным на территории Российской Федерации , или Республики Армения, или Кыргызской Республики, после завершения на территории Республики Беларусь международной перевозки грузов автомобильным транспортом из государств, не являющихся членами Союза, выполнить 1 каботажную автомобильную перевозку грузов на территории Гомельской, или Могилевской, или Витебской областей Республики Беларусь в попутном направлении в государство регистрации;
Российская Федерация предоставляет право:
перевозчикам, зарегистрированным на территории Республики Беларусь, – после завершения на территории Российской Федерации международной перевозки грузов автомобильным транспортом из государств, не являющихся членами Союза, выполнить 1 каботажную автомобильную перевозку грузов на территории Брянской, или Псковской, или Смоленской областей Российской Федерации в попутном направлении в государство регистрации;
перевозчикам, зарегистрированным на территории Республики Армения, – после завершения на территории Российской Федерации международной перевозки грузов автомобильным транспортом из государств, не являющихся членами Союза, выполнить 1 каботажную автомобильную перевозку грузов на территории Ростовской области, или Ставропольского края, или Республики Северная Осетия – Алания Российской Федерации в попутном направлении в государство регистрации;
перевозчикам, зарегистрированным на территории Кыргызской Республики, – после завершения на территории Российской Федерации международной перевозки грузов автомобильным транспортом из государств, не являющихся членами Союза, выполнить 1 каботажную автомобильную перевозку грузов на территории Челябинской, или Новосибирской, или Свердловской областей Российской Федерации в попутном направлении в государство регистрации;
Республика Армения предоставляет право перевозчикам, зарегистрированным на территории Республики Беларусь, или Кыргызской Республики, или Российской Федерации, после завершения на территории Республики Армения международной перевозки грузов автомобильным транспортом из государств, не являющихся членами Союза, выполнить 1 каботажную автомобильную перевозку грузов на территории областей Арагацотн, или Лори, или Тавуш в попутном направлении в государство регистрации.
Кыргызская Республика предоставляет право перевозчикам, зарегистрированным на территории Российской Федерации, или Республики Беларусь, или Республики Армения, после завершения на территории Кыргызской Республики международной перевозки грузов автомобильным транспортом из государств, не являющихся членами Союза, выполнить 1 каботажную автомобильную перевозку грузов на территории Таласской, или Чуйской, или Иссык-Кульской областей Кыргызской Республики в попутном направлении в государство регистрации;
При этом при выполнении каботажной автомобильной перевозки грузов разгрузка должна быть произведена в течение 3 календарных дней со дня разгрузки в ходе завершения международной перевозки в государстве-члене, на территории которого выполняется каботажная автомобильная перевозка грузов;

ІІ кезең (2018 жылғы 1 қаңтардан бастап 2019 жылғы 31 желтоқсан аралығында):
Беларусь Республикасы Ресей Федерациясының немесе Армения Республикасының немесе Қырғыз Республикасының аумағында тіркелген тасымалдаушыларға Беларусь Республикасы аумағында Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің автомобиль көлігімен халықаралық жүк тасымалы аяқталғаннан кейін Беларусь Республикасының Гомель, Могилев, Витебск облыстары аумағына тіркелу мемлекетіне ілеспе бағытта автомобильмен 1 каботаждық жүк тасымалын орындауға құқық береді.
Ресей Федерациясы:
Беларусь Республикасында тіркелген тасымалдаушыларға Ресей Федерациясының аумағында Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің автомобиль көлігімен халықаралық жүк тасымалы аяқталғаннан кейін Ресей Федерациясының Брянск, Псков, Смоленск облыстары аумағына тіркелу мемлекетіне ілеспе бағытта автомобильмен 1 каботаждық жүк тасымалын орындауға;
Армения Республикасында тіркелген тасымалдаушыларға Ресей Федерациясының аумағында Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің автомобиль көлігімен халықаралық жүк тасымалы аяқталғаннан кейін Ресей Федерациясының Ростов облысы, Ставрополь өлкесі немесе Солтүстік Осетия Республикасы - Алания аумағына тіркелу мемлекетіне ілеспе бағытта автомобильмен 1 каботаждық жүк тасымалын орындауға құқық береді;
Қырғыз Республикасының аумағында тіркелген тасымалдаушыларға – Ресей Федерациясының аумағында Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің автомобиль көлігімен халықаралық жүк тасымалы аяқталғаннан кейін Ресей Федерациясының Челябі, Новосібір, Свердлов облыстары аумағына автомобильмен 1 каботаждық жүктасымалын орындауға;
Армения Республикасы Беларусь Республикасында немесе Қырғыз Республикасында немесе Ресей Федерациясында тіркелген тасымалдаушыларға Армения Республикасының аумағында Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің автомобиль көлігімен халықаралық жүк тасымалы аяқталғаннан кейін Армения Республикасының Арагацоти, Лори, Тавуш облыстары аумағына тіркелу мемлекетіне ілеспе бағытта автомобильмен 1 каботаждық жүк тасымалын орындауға құқық береді.
Қырғыз Республикасы Ресей Федерациясының немесе Беларусь Республикасының немесе Армения Республикасының аумағында тіркелген тасымалдаушыларға Қырғыз Республикасының аумағында Одаққа мүше болып табылмайтын мемлекеттердің автомобиль көлігімен халықаралық жүк тасымалы аяқталғаннан кейін Қырғыз Республикасының Талас, Шу, Ыстықкөл облыстарының аумағына тіркелу мемлекетіне ілеспе бағытта автомобильмен 1 каботаждық жүк тасымалын орындауға құқық береді.
Бұл ретте автомобильмен каботаждық жүк тасымалын орындау кезінде аумағында автомобильмен каботаждық жүк тасымалы орындалатын мүше мемлекетте халықаралық тасымалды аяқтау барысында жүк түсіру күнінен кейінгі күнтізбелік 7 күн ішінде жүк түсіру жүргізілуге тиіс;

II этап (с 1 января 2018 г. по 31 декабря 2019 г.):
Республика Беларусь предоставляет право перевозчикам, зарегистрированным на территории Российской Федерации, или Республики Армения, или Кыргызской Республики, после завершения на территории Республики Беларусь международной перевозки грузов автомобильным транспортом из государств, не являющихся членами Союза, выполнить 1 каботажную автомобильную перевозку грузов на территорию Гомельской, Могилевской, Витебской областей Республики Беларусь в попутном направлении в государство регистрации;
Российская Федерация предоставляет право:
перевозчикам, зарегистрированным на территории Республики Беларусь, – после завершения на территории Российской Федерации международной перевозки грузов автомобильным транспортом из государств, не являющихся членами Союза, выполнить
1 каботажную автомобильную перевозку грузов на территорию Брянской, Псковской, Смоленской областей Российской Федерации в попутном направлении в государство регистрации;
перевозчикам, зарегистрированным на территории Республики Армения, – после завершения на территории Российской Федерации международной перевозки грузов автомобильным транспортом из государств, не являющихся членами Союза, выполнить 1 каботажную автомобильную перевозку грузов на территорию Ростовской области, Ставропольского края, Республики Северная Осетия – Алания Российской Федерации в попутном направлении в государство регистрации;
перевозчикам, зарегистрированным на территории Кыргызской Республики, – после завершения на территории Российской Федерации международной перевозки грузов автомобильным транспортом из государств, не являющихся членами Союза, выполнить 1 каботажную автомобильную перевозку грузов на территорию Челябинской, Новосибирской, Свердловской областей Российской Федерации в попутном направлении в государство регистрации;
Республика Армения предоставляет право перевозчикам, зарегистрированным на территории Республики Беларусь, или Кыргызской Республики, или Российской Федерации, после завершения на территории Республики Армения международной перевозки грузов автомобильным транспортом из государств, не являющихся членами Союза, выполнить 1 каботажную автомобильную перевозку грузов на территорию областей Арагацотн, Лори, Тавуш в попутном направлении в государство регистрации.
Кыргызская Республика предоставляет право перевозчикам, зарегистрированным на территории Российской Федерации, или Республики Беларусь, или Республики Армения, после завершения на территории Кыргызской Республики международной перевозки грузов автомобильным транспортом из государств, не являющихся членами Союза, выполнить 1 каботажную автомобильную перевозку грузов на территорию Таласской, Чуйской, Иссык-Кульской областей Кыргызской Республики в попутном направлении в государство регистрации.
При этом при выполнении каботажной автомобильной перевозки грузов разгрузка должна быть произведена в течение 7 календарных дней со дня разгрузки в ходе завершения международной перевозки в государстве-члене, на территории которого выполняется каботажная автомобильная перевозка грузов;

ІІІ кезең (2020 жылғы 1 қаңтардан бастап 2024 жылғы 31 желтоқсан аралығы):
Армения Республикасы, Беларусь Республикасы, Қырғыз Республикасы мен Ресей Федерациясы:
Беларусь Республикасында тіркелген тасымалдаушыларға Армения Республикасының немесе Қырғыз Республикасының немесе Ресей Федерациясының аумағында автомобиль көлігімен халықаралық жүк тасымалы аяқталғаннан кейін Армения Республикасының немесе Қырғыз Республикасының немесе Ресей Федерациясының аумағында орналасқан пункттер арасында тіркелу мемлекетіне ілеспе бағытта автомобильмен 1 каботаждық жүк тасымалын ы орындауға;
Ресей Федерациясында тіркелген тасымалдаушыларға Армения Республикасының немесе Беларусь Республикасының немесе Қырғыз Республикасының аумағында автомобиль көлігімен халықаралық жүк тасымалы аяқталғаннан кейін Армения Республикасының немесе Беларусь Республикасының немесе Қырғыз Республикасының аумағында орналасқан пункттер арасында тіркелу мемлекетіне ілеспе бағытта автомобильмен 1 каботаждық жүк тасымалын орындауға;
Қырғыз Республикасының аумағында тіркелген тасымалдаушыларға Армения Республикасының немесе Беларусь Республикасының немесе Ресей Федерациясының аумағында автомобиль көлігімен халықаралық жүк тасымалы аяқталғаннан кейін Армения Республикасының немесе Беларусь Республикасының немесе Ресей Федерациясының аумағында орналасқан пункттер арқылы тіркелу мемлекетіне ілеспе бағытта автомобильмен 1 каботаждық жүк тасымалын орындауға;
Армения Республикасында тіркелген тасымалдаушыларға Беларусь Республикасының немесе Қырғыз Республикасының немесе Ресей Федерациясының аумағында автомобиль көлігімен халықаралық жүк тасымалы аяқталғаннан кейін Беларусь Республикасының немесе Қырғыз Республикасының немесе Ресей Федерациясының аумағында орналасқан пункттер арасында тіркелу мемлекетіне ілеспе бағытта автомобильмен 1 каботаждық жүк тасымалын орындауға құқық береді.
Бұл ретте автомобильмен каботаждық жүк тасымалын орындау кезінде аумағында автомобильмен каботаждық жүк тасымалы орындалатын мүше мемлекетте халықаралық тасымалды аяқтау барысында жүк түсіру күнінен кейінгі күнтізбелік 7 күн ішінде жүк түсіру жүргізілуге тиіс;
IV кезең (2025 жылғы 1 қаңтардан бастап):
мүше мемлекеттер бірінің аумағында тіркелген тасымалдаушыларға мүше мемлекеттер басқа мүше мемлекет аумағында автомобиль көлігімен халықаралық жүк тасымалы аяқталғаннан кейін осы басқа мүше мемлекеттің аумағында орналасқан пункттер арасында сол бір көлік құралымен 3 дәйекті жүк тасымалын орындауға құқық береді.
Бұл ретте автомобильмен каботаждық жүк тасымалын орындау кезінде аумағында автомобильмен каботаждық жүк тасымалы орындалатын мүше мемлекетте халықаралық тасымалды аяқтау барысында жүк түсіру күнінен кейінгі күнтізбелік 7 күн ішінде жүк түсіру жүргізілуге тиіс.
Ескерту. V-бөлімге өзгерістер енгізілді - Жоғары Еуразиялық экономикалық Кеңестің 21.12.2015 № 39 шешімімен.
VI. Ынтымақтастық және өзара көмек
Мүше мемлекеттердегі автомобильмен каботаждық жүк тасымалын жүзеге асыруға байланысты даулы мәселелер консультациялар мен келіссөздер арқылы шешіледі.
Мүше мемлекеттер автомобиль көлігімен каботаждық жүк тасымалын орындаудың белгіленген тәртібінің сақталуына тиімді бақылауды қамтамасыз ету мақсатында өзара іс-қимылды жүзеге асырады.
Қандай да бір мүше мемлекетте автомобиль көлігімен халықаралық жүк тасымалдарын реттейтін заңнаманы бұзушылық жасалған немесе анықталған жағдайда осындай бұзушылық жасаған тасымалдаушы тіркелген мемлекеттің құзыретті органдары тиісті шаралар қабылдауға тиіс.
Аумағында бұзушылық орын алған мүше мемлекеттің құзыретті органдары тасымалдаушы тіркелген мемлекеттің құзыретті органдарына барынша қысқа мерзімде, бірақ бұзушылық анықталған күннен бастап 6 аптадан кешіктірмей мынадай ақпарат жібереді:
бұзушылықтың сипаттамасы, оның жасалған орны, күні мен уақыты;
қолданылған жазалар.
Мүше мемлекеттердің құзыретті органдары ақпараттық дерекқорға өздерінің аумағында тасымалдаушылар жасаған, автомобиль көлігімен халықаралық жүк тасымалдарын реттейтін заңнаманы бұзушылықтар және кейінгі санкциялар туралы ақпаратты енгізеді.
Автомобильмен каботаждық жүк тасымалдарын орындаудың белгіленген тәртібін бұзушылықтар туралы ақпарат алмасу мүше мемлекеттерде көліктік бақылауды жүзеге асыратын органдардың ұлттық ресурстарын пайдалану арқылы, сондай-ақ Одақтың сыртқы және өзара саудасы интеграцияланған ақпараттық жүйесінің ортақ ресурсын пайдалана отырып, жүзеге асырылады.
Мүше мемлекеттер автомобильмен каботаждық жүк тасымалдарын орындау шарттары мен қағидаларын бұзғаны үшін жауапкершілікті қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдайды. Мұндай шаралар үйлестірілген, тиімді, мөлшерлес болуға тиіс және тежеуші әсер тигізуге тиіс.
VII. Жүк автомобиль көлігі қызметтерін көрсету нарығын қорғау жөніндегі шаралар
Осы Бағдарламаның мақсатына қол жеткізу үшін мүше мемлекеттер Еуразиялық экономикалық комиссиямен бірлесіп автокөлік қызметтерін көрсету нарығындағы жағдайды бағалау жөнінде жыл сайын іс-шаралар өткізеді және автокөлік қызметтерін көрсетудің, соның ішінде автомобильмен каботаждық жүк тасымалдарының ішкі нарықтарын одан әрі ашу қажеттігі туралы шешімдер қабылдайды.

III этап (с 1 января 2020 г. по 31 декабря 2024 г.):
Республика Армения, Республика Беларусь, Кыргызская Республика и Российская Федерация предоставляют право:
перевозчикам, зарегистрированным на территории Республики Беларусь, – после завершения на территории Республики Армения, или Кыргызской Республики, или Российской Федерации международной перевозки грузов автомобильным транспортом выполнить 1 каботажную автомобильную перевозку грузов между пунктами, расположенными на территории Республики Армения, или Кыргызской Республики, или Российской Федерации, в попутном направлении в государство регистрации;
перевозчикам, зарегистрированным на территории Российской Федерации, – после завершения на территории Республики Армения, или Республики Беларусь, или Кыргызской Республики международной перевозки грузов автомобильным транспортом выполнить 1 каботажную автомобильную перевозку грузов между пунктами, расположенными на территории Республики Армения, или Республики Беларусь, или Кыргызской Республики, в попутном направлении в государство регистрации;
перевозчикам, зарегистрированным на территории Кыргызской Республики, – после завершения на территории Республики Армения, или Республики Беларусь, или Российской Федерации международной перевозки грузов автомобильным транспортом выполнить 1 каботажную автомобильную перевозку грузов между пунктами, расположенными на территории Республики Армения, или Республики Беларусь, или Российской Федерации, в попутном направлении в государство регистрации;
перевозчикам, зарегистрированным на территории Республики Армения, – после завершения на территории Республики Беларусь, или Кыргызской Республики, или Российской Федерации международной перевозки грузов автомобильным транспортом выполнить 1 каботажную автомобильную перевозку грузов между пунктами, расположенными на территории Республики Беларусь, или Кыргызской Республики, или Российской Федерации, в попутном направлении в государство регистрации.
При этом при выполнении каботажной автомобильной перевозки грузов разгрузка должна быть произведена в течение 7 календарных дней со дня разгрузки в ходе завершения международной перевозки в государстве-члене, на территории которого выполняется каботажная автомобильная перевозка грузов;
IV этап (с 1 января 2025 г.):
государства-члены предоставляют право перевозчикам, зарегистрированным на территории одного из государств-членов, после завершения на территории другого государства-члена международной перевозки грузов автомобильным транспортом выполнить на одном и том же транспортном средстве до 3 последовательных перевозок грузов между пунктами, расположенными на территории этого другого государства-члена.
При этом при выполнении каботажных автомобильных перевозок грузов последняя разгрузка должна быть произведена в течение 7 календарных дней со дня разгрузки в ходе завершения международной перевозки в государстве-члене, на территории которого выполняется каботажная автомобильная перевозка грузов.
VI. Сотрудничество и взаимопомощь
Спорные вопросы, связанные с осуществлением каботажных автомобильных перевозок грузов в государствах-членах, разрешаются путем консультаций и переговоров.
Государства-члены осуществляют взаимодействие в целях обеспечения эффективного контроля за соблюдением установленного порядка выполнения каботажных автомобильных перевозок грузов.
В случае совершенного или выявленного в каком-либо государстве-члене нарушения законодательства, регулирующего международные перевозки грузов автомобильным транспортом, компетентные органы государства регистрации перевозчика, совершившего такое нарушение, должны принять соответствующие меры.
Компетентные органы государства-члена, на территории которого произошло нарушение, направляют в компетентные органы государства регистрации перевозчика в максимально короткие сроки, но не позднее 6 недель со дня обнаружения нарушения, следующую информацию:
описание нарушения, место, дата и время его совершения;
наложенные взыскания.
Компетентные органы государств-членов вносят в информационные базы данных информацию о нарушениях законодательства, регулирующего международные перевозки грузов автомобильным транспортом, совершенные перевозчиками на их территории, и последующих санкциях.
Обмен информацией о нарушениях установленного порядка выполнения каботажных автомобильных перевозок грузов осуществляется посредством использования национальных ресурсов органов, осуществляющих транспортный контроль в государствах-членах, а также с использованием общего ресурса интегрированной информационной системы внешней и взаимной торговли Союза.
Государства-члены примут меры по обеспечению ответственности за нарушение условий и правил осуществления каботажных автомобильных перевозок грузов. Такие меры должны быть скоординированными, эффективными, соразмерными и должны оказывать сдерживающее воздействие.
VII. Меры по защите рынка услуг грузового автомобильного транспорта
Для достижения цели настоящей Программы государства-члены совместно с Евразийской экономической комиссией ежегодно проводят мероприятия по оценке ситуации на рынке автотранспортных услуг и принимают решения о необходимости дальнейшего открытия внутренних рынков автотранспортных услуг, в том числе каботажных автомобильных перевозок грузов.

Мүше мемлекеттер жыл сайын, 1 мамырға дейін, Еуразиялық экономикалық комиссияға алдыңғы жылдың 31 желтоқсанындағы жағдай бойынша автомобиль көлігімен халықаралық жүк тасымалын жүзеге асыруға рұқсаты бар тасымалдаушылар саны, көрсетілген күнге халықаралық жүк тасымалдарына тартылған автокөлік құралдарының саны туралы ақпарат ұсынады.
Мүше мемлекеттер сонымен қатар жыл сайын, 1 мамырға дейін, Еуразиялық экономикалық комиссияны автомобильмен каботаждық жүк тасымалдарын жүзеге асыру үшін ашық өңірлердегі жүк тасымалдау статистикасы, автомобильмен каботаждық жүк тасымалы кезінде тасымалданатын жүктердің сипаттамасы, автомобиль көлігімен жүк тасымалдау шарттарын бұзушылықтар және қолданылған жауапкершілік шаралары туралы хабардар етіп отырады.
Еуразиялық экономикалық комиссия ұсынылған ақпаратты Одақтың көлік қызметтерін көрсету ортақ нарығының жай-күйі туралы есеп жасау үшін пайдаланады, оның мүше мемлекеттердің көлік саласындағы уәкілетті органдары министрлерінің (көлік министрлерінің) кеңесінде қаралуын қамтамасыз етеді.
Есепте нарықтық конъюнктураны талдау, соның ішінде бақылау әдістерінің тиімділігін бағалау, автомобильмен каботаждық жүк тасымалдарының мүше мемлекеттердің автокөлік қызметтерін көрсету нарықтарына ықпалы дәрежесі, сондай-ақ қағидаларды үндестіру дәрежесі, автомобильмен каботаждық жүк тасымалдарын қоса алғанда, автокөлік қызметтерін көрсетудің ішкі нарықтарын одан әрі ашуды белгілеп алуға мүмкіндік берер ме екендігін бағалау қамтылуға тиіс.
Автомобильмен каботаждық жүк тасымалдарын жүзеге асыру үшін ашық өңірлердегі автомобильмен каботаждық жүк тасымалы шиеленістіретін автокөлік қызметтерін көрсету ішкі нарығының тұрақсыз конъюнктурасы жағдайында мүше мемлекеттер Еуразиялық экономикалық комиссияның жәрдемдесуімен жүк автомобиль көлігі қызметтерін көрсету нарығын қорғау жөнінде шаралар қабылдау мақсатында консультациялар жүргізеді.
Бұл ретте автокөлік қызметтерін көрсету ішкі нарығының тұрақсыз конъюнктурасы деп ұсыныстың сұраныстан айтарлықтай әрі әлеуетті тұрақты асып түсуін негіздейтін проблемалардың нарықта болуы түсініледі, бұл тасымалдаушылардың едәуір санының қаржылық тұрақтылығы мен қызметіне қатер төндіреді.
Жүк автомобиль көлігі қызметтерін көрсету нарығын қорғау және халықаралық және ішкі тасымалдаушылар мүдделерінің теңгерімін сақтау жөніндегі шаралар ретінде автомобильмен каботаждық жүк тасымалдарына тартылған тасымалдаушылар санын квоталау да қолданылады.
Жүк автомобиль көлігі қызметтерін көрсету нарығын қорғау жөніндегі шаралар 6 айдан аспайтын уақыт ішінде қолданылады және бір рет сол мерзімге ұзартылуы мүмкін.
Қорғау шараларын қолдану туралы өзара негізде өз аумағында автомобильмен каботаждық жүк тасымалдарын жүзеге асыруға рұқсат беретін барлық мүше мемлекеттер хабардар етілуге тиіс.
Автомобиль көлігімен каботаждық жүк тасымалдарын ырықтандыру біртіндеп жүргізіліп, олардың жүзеге асырылуын ұлттық деңгейде тиімді бақылау тетігін жасаумен сүйемелденуге тиіс.
VIII. Мүше мемлекеттердің заңнамасын үндестіру жөніндегі шаралар
Мүше мемлекеттер Одақ шеңберінде автокөлік қызметін құқықтық реттеуді жетілдіру бойынша шаралар қабылдайды.
Мүше мемлекеттердің аумақтарындағы автомобильмен каботаждық жүк тасымалдарын пәрменді және тиімді бақылау тетігін, сондай-ақ көліктік бақылаудың қорытындылары туралы деректермен алмасу тетігін жасау көліктік бақылау органдарының өзара іс-қимылы және ақпараттық деректер алмасу ерекшеліктерін, автомобильмен каботаждық жүк тасымалдарының жасалуын растайтын құжаттар тізбесін айқындайтын актіні қабылдауды қажет етеді.
Бұдан басқа, мүше мемлекеттердің заңнамасына автомобильмен каботаждық жүк тасымалдарын жүзеге асыру шарттарын бұзғаны үшін жауапкершілік шараларын үндестіру бөлігінде өзгерістер енгізуді, сондай-ақ мүше мемлекеттерде автомобильмен каботаждық жүк тасымалдарын жүзеге асыру үшін құқықтық негіздер жасауды қажет етеді.
Мынадай актілер өзектендірілуге жатады:
халықаралық шарттар:

Государства-члены ежегодно, до 1 мая, представляют в Евразийскую экономическую комиссию информацию о количестве перевозчиков, имеющих допуск к осуществлению международной перевозки грузов автомобильным транспортом, по состоянию на 31 декабря предыдущего года, количестве автотранспортных средств, задействованных в международных перевозках грузов на указанную дату.
Государства-члены также ежегодно, до 1 мая, информируют Евразийскую экономическую комиссию о статистике перевозки грузов в регионах, открытых для осуществления каботажных автомобильных перевозок грузов, характере перевозимых грузов при каботажной автомобильной перевозке грузов, нарушениях условий перевозки грузов автомобильным транспортом и примененных мерах ответственности.
Евразийская экономическая комиссия использует представленную информацию для составления отчета о состоянии общего рынка транспортных услуг Союза, обеспечивает его рассмотрение на совещании министров уполномоченных органов государств-членов в области транспорта (министров транспорта).
Отчет должен содержать анализ рыночной конъюнктуры, в том числе оценку эффективности методов контроля, степень влияния каботажных автомобильных перевозок грузов на рынки автотранспортных услуг государств-членов, а также оценку того, позволяет ли степень гармонизации правил наметить дальнейшее открытие внутренних рынков автотранспортных услуг, включая каботажные автомобильные перевозки грузов.
В случае нестабильной конъюнктуры внутреннего рынка автотранспортных услуг, обостряемого каботажными автомобильными перевозками грузов в регионах, открытых для осуществления каботажных автомобильных перевозок грузов, государства-члены при содействии Евразийской экономической комиссии проводят консультации в целях принятия мер по защите рынка услуг грузового автомобильного транспорта.
При этом под нестабильной конъюнктурой внутреннего рынка автотранспортных услуг понимается наличие на рынке проблем, обуславливающих серьезное и потенциально устойчивое превышение предложения над спросом, что создает угрозу для финансовой стабильности и деятельности значительного числа перевозчиков.
К мерам по защите рынка услуг грузового автомобильного транспорта может относиться временное ограничение доступа к осуществлению каботажных автомобильных перевозок грузов в отдельных областях (регионах).
В качестве мер по защите рынка услуг грузового автомобильного транспорта и сохранению баланса интересов международных и внутренних перевозчиков может применяться также квотирование количества перевозчиков, задействованных в каботажных автомобильных перевозках грузов.
Меры по защите рынка услуг грузового автомобильного транспорта применяются в течение не более 6 месяцев и могут быть однократно продлены на тот же срок.
О применении защитных мер должны быть проинформированы все государства-члены, предоставляющие доступ к осуществлению каботажных автомобильных перевозок грузов на своей территории на взаимной основе.
Либерализация каботажных автомобильных перевозок грузов должна проводиться постепенно и сопровождаться созданием механизма эффективного контроля за их осуществлением на национальном уровне.
VIII. Меры по гармонизации законодательства государств-членов
Сноска. Раздел VIII с изменениями, внесенными решением Высшего Евразийского экономического совета от 21.12.2015 № 39.
Государства-члены предпримут меры по совершенствованию правового регулирования автотранспортной деятельности в рамках Союза.
Создание механизма действенного и эффективного контроля за каботажными автомобильными перевозками грузов на территориях государств-членов, а также механизма обмена данными об итогах транспортного контроля потребует принятия акта, определяющего особенности взаимодействия органов транспортного контроля и информационного обмена данными, перечень документов, подтверждающих совершение каботажной автомобильной перевозки грузов.
Кроме того, потребуется внесение изменений в законодательство государств-членов в части гармонизации мер ответственности за нарушение условий осуществления каботажных автомобильных перевозок грузов, а также создание правовой основы для осуществления каботажных автомобильных перевозок грузов в государствах-членах.
Подлежат актуализации следующие акты:
международные договоры:

1997 жылғы 20 қыркүйектегі Армения Республикасының Үкіметі мен Беларусь Республикасының Үкіметі арасындағы халықаралық автомобиль қатынасы туралы келісім (9-бап);
2004 жылғы 19 қаңтардағы Беларусь Республикасының Үкіметі мен Қазақстан Республикасының Үкіметі арасындағы халықаралық автомобиль қатынасы туралы келісім (7-бап);
2003 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы халықаралық автомобиль қатынасы туралы келісім (10-бап);
1995 жылғы 14 маусымдағы Қырғыз Республикасының Үкіметі мен Беларусь Республикасының Үкіметі арасындағы халықаралық автомобиль қатынасы туралы келісім (9-бап);
1997 жылғы 21 сәуірдегі Қырғыз Республикасының Үкіметі мен Армения Республикасының Үкіметі арасындағы халықаралық автомобиль қатынасы туралы келісім (9-бап);
2002 жылғы 16 сәуірдегі Қырғыз Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы халықаралық автомобиль қатынасы туралы келісім (9-бап);
2004 жылғы 25 ақпандағы Қырғыз Республикасының Үкіметі мен Қазақстан Республикасының Үкіметі арасындағы халықаралық автомобиль қатынасы туралы келісім (9-бап);
1992 жылғы 20 шілдедегі Ресей Федерациясының Көлік министрлігі мен Беларусь Республикасының Көлік министрлігі арасындағы автомобиль қатынасы туралы келісім;
мүше мемлекеттердің заңнамасы:
Беларусь Республикасында:
"Автомобиль көлігі және автомобильмен тасымалдау туралы" Беларусь Республикасының 2014 жылғы 14 шілдедегі № 278-3 Заңы (19-бап);
Қырғыз Республикасында:
"Автомобиль көлігі туралы" Қырғыз Республикасының 2013 жылғы 19 шілдедегі № 154 Заңы (44-бап);
Ресей Федерациясында:
"Автомобильмен халықаралық тасымалдаудың жүзеге асырылуын мемлекеттік бақылау туралы және олардың орындалу тәртібін бұзғаны үшін жауапкершілік туралы" 1998 жылғы 24 шілдедегі № 127-ФЗ Федералдық заң (7-бап);
Ресей Федерациясы Үкіметінің "Автомобильмен халықаралық тасымалдаудың жүзеге асырылуын мемлекеттік бақылау туралы" 1998 жылғы 31 қазандағы № 1272 қаулысы (2012 жылғы 26 қаңтардағы редакцияда).
Қазақстан Республикасы осы Бағдарламаны іске асыруға 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап кірісуді жоспарлап отыр.
Ескерту. VIII-бөлімге өзгерістер енгізілді - Жоғары Еуразиялық экономикалық Кеңестің 21.12.2015 № 39 шешімімен.
IX. Бағдарламаны іске асырудың әлеуметтік-экономикалық әсері және оған қол жеткізу шаралары
Осы Бағдарламаны іске асырудың:
нарықтағы бәсекелестік үшін автокөлік компаниялары жұмысының тиімділігін арттыруға ынталандыратын жағдай жасалуына; жүк автокөлік құралдары паркінің жаңартылуына;
бос жол жүру ұзындығы мен көлемін азайтуға;
сұраныс пен ұсыныс арасындағы уақытша теңгерімсіздіктерді шешуге;
ішкі нарықта қазіргі заманғы жүк автомобильдерінің пайдаланылуы есебінен қоршаған ортаға зиянды әсерді азайтуға қатысты оң әсері болады деп жоспарлануда.
Осы Бағдарламаның мақсаттарына және оң әлеуметтік-экономикалық әсерге қол жеткізу үшін мүше мемлекеттердің:
мүше мемлекеттер арасында халықаралық автомобиль қатынасы туралы жасасылған халықаралық шарттарға және мүше мемлекеттердің халықаралық тасымалдаушыларының автокөлік құралдарына автомобильмен каботаждық жүк тасымалдауға тыйым салатын ережелердің күшін жою бөлігінде мүше мемлекеттердің заңнамасына өзгерістер енгізу;
мүше мемлекеттердің автокөлік қызметі саласындағы заңнамасын үндестіру (жалпы қабылданған халықаралық нормалар, қызметтер ұсыну кезінде пайдаланылатын жабдыққа қойылатын техникалық талаптар (автокөлік құралдарының салмақтық және габариттік параметрлері) негізінде автокөлік қызметі мен көліктік бақылауды регламенттейтін стандарттарды, нұсқаулықтар мен техникалық шарттарды қоса алғанда);
Одақ аумағында көліктік бақылау тетігін жасау, дерекқор жүргізу және автомобильмен каботаждық жүк тасымалдарына тиімді мониторинг жүзеге асыру үшін бақылаушы органдар арасында ақпарат алмасу;
автомобильмен каботаждық жүк тасымалдарына тиімді мониторинг жүзеге асыру үшін қаржы ресурстарының жеткіліксіз болуын жою;
жылжымалы құрамды жаңарту үшін жағдай жасау;
автомобиль көлігімен халықаралық жүк тасымалдарына кедергі жасайтын, соның ішінде сақтандыру полистерін тануға қатысты тосқауылдарды жою;
жүк автомобиль көлігі қызметтерін көрсету нарығын реттеу тетігі мен жүйесін құру (Одақ шеңберінде автомобильмен каботаждық жүк тасымалдарын кезең-кезеңмен ырықтандыруға байланысты мәселелерді қоса алғанда) бөлігінде келісілген іс-қимылын жүргізу қажет.
Бақылау әдістерінің тиімділігін арттыру және тиісті кәсіп жұмыскерлері үшін еңбек жағдайын жақсарту, автомобильмен каботаждық жүк тасымалдарын жүзеге асыру қағидаларын, сондай-ақ еңбек заңнамасын үндестіру ырықтандырудың соңғы кезеңінде Еуразиялық экономикалық одақтың тасымалдаушылары институтын практикаға енгізу мүмкіндік береді.
Еуразиялық экономикалық
одаққа мүше мемлекеттер бірінің
аумағында тіркелген
тасымалдаушылардың
Еуразиялық экономикалық
одаққа мүше басқа мемлекеттің
аумағында орналасқан пункттер
арасында автомобильмен жүк
тасымалдарын орындауын
кезең-кезеңмен ырықтандырудың

Соглашение между Правительством Республики Армения и Правительством Республики Беларусь о международном автомобильном сообщении от 20 сентября 1997 года (статья 9);
Соглашение между Правительством Республики Беларусь и Правительством Республики Казахстан о международном автомобильном сообщении от 19 января 2004 года (статья 7);
Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о международном автомобильном сообщении от 15 апреля 2003 года (статья 10);
Соглашение между Правительством Кыргызской Республики и Правительством Республики Беларусь о международном автомобильном сообщении от 14 июня 1995 года (статья 9);
Соглашение между Правительством Кыргызской Республики и Правительством Республики Армения о международном автомобильном сообщении от 21 апреля 1997 года (статья 9);
Соглашение между Правительством Кыргызской Республики и Правительством Российской Федерации о международном автомобильном сообщении от 16 апреля 2002 года (статья 9);
Соглашение между Правительством Кыргызской Республики и Правительством Республики Казахстан о международном автомобильном сообщении от 25 февраля 2004 года (статья 9);
Соглашение между Министерством транспорта Российской Федерации и Министерством транспорта Республики Беларусь об автомобильном сообщении от 20 июля 1992 года;
законодательство государств-членов:
в Республике Беларусь:
Закон Республики Беларусь от 14 июля 2014 г. № 278-3"Об автомобильном транспорте и автомобильных перевозках" (статья 19);
в Кыргызской Республике:
Закон Кыргызской Республики от 19 июля 2013 г. № 154 "Об автомобильном транспорте" (статья 44);
в Российской Федерации:
Федеральный закон от 24 июля 1998 г. № 127-ФЗ "О государственном контроле за осуществлением международных автомобильных перевозок и об ответственности за нарушение порядка их выполнения" (статья 7);
постановление Правительства Российской Федерации от 31 октября 1998 г. № 1272 "О государственном контроле за осуществлением международных автомобильных перевозок" (в редакции от 26 января 2012 г.).
Республика Казахстан планирует приступить к реализации настоящей Программы с 1 января 2025 года.
IX. Социально-экономический эффект реализации Программы и меры по его достижению
Планируется, что реализация настоящей Программы будет иметь положительный эффект в отношении:
создания условий для конкуренции на рынке, что будет являться стимулом для повышения эффективности работы автотранспортных компаний, обновления парка грузовых автотранспортных средств;
снижения протяженности и объема порожних пробегов;
решения временных дисбалансов между спросом и предложением;
снижения транспортных затрат, которые несут потребители, и удельного веса транспортной составляющей в цене перевозимых грузов;
повышения безопасности дорожного движения;
снижения вредного воздействия на окружающую среду за счет расширения использования на внутреннем рынке современных грузовых автомобилей.
Для достижения целей настоящей Программы и положительного социально-экономического эффекта необходимо проведение государствами-членами согласованных действий в части:
внесения изменений в международные договоры, заключенные между государствами-членами, о международном автомобильном сообщении и в законодательство государств-членов в части отмены положений, запрещающих каботажные автомобильные перевозки грузов автотранспортными средствами международных перевозчиков государств-членов;
гармонизации законодательства государств-членов в области автотранспортной деятельности (включая гармонизацию стандартов, инструкций и технических условий, регламентирующих автотранспортную деятельность и транспортный контроль на основе общепринятых международных норм, технических требований, предъявляемых к оборудованию, используемому при предоставлении услуг (весовые и габаритные параметры автотранспортных средств));
создания механизма транспортного контроля на территории Союза, обеспечения ведения баз данных и информационного обмена между контролирующими органами для осуществления эффективного мониторинга каботажных автомобильных перевозок грузов;
устранения недостаточности финансовых ресурсов для осуществления эффективного мониторинга каботажных автомобильных перевозок грузов;
создания условий для обновления подвижного состава;
устранения барьеров, препятствующих международным перевозкам грузов автомобильным транспортом, в том числе касающихся признания страховых полисов;
создания механизма и системы регулирования рынка услуг грузового автомобильного транспорта (включая рассмотрение спорных вопросов, связанных с поэтапной либерализацией каботажных автомобильных перевозок грузов в рамках Союза).
Повышение эффективности методов контроля и улучшение условий труда для работников соответствующей профессии, гармонизация правил осуществления каботажных автомобильных перевозок грузов, а также трудового законодательства позволят на завершающем этапе либерализации ввести в практику институт перевозчиков Евразийского экономического союза.
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Программе поэтапной либерализации
выполнения перевозчиками,
зарегистрированными
на территории одного из
государств – членов Евразийского
экономического союза, автомобильных
перевозок грузов между пунктами,
расположенными на территории другого
государства – члена Евразийского
экономического союза, на период