Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің ауыл шаруашылығына арналған машиналар мен жабдықтар шығару саласындағы ынтымақтастығын дамыту туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2015 жылғы 28 мамырдағы № 2 ұсынымы
Еуразиялық экономикалық комиссия Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) ауыл шаруашылығына арналған машиналар мен жабдықтар шығаруының жай- күйіне талдаудың нәтижелерін назарға ала отырып, өнеркәсіп өндірісін дамыту, өнеркәсіптік кооперацияны тереңдету, мүше мемлекеттердің ғылыми-техникалық және инновациялық ынтымақтастығы, ауыл шаруашылығына арналған машиналар мен жабдықтардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру және адал бәсекелестікті дамыту үшін жағдайлар жасаудың маңыздылығын ескере отырып,
Өнеркәсіптік ынтымақтастық туралы хаттаманың 2-тармағы 2тармақшасының екінші абзацына сәйкес (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа №27 қосымша)
осы Ұсыным ресми жарияланған күнінен бастап мүше мемлекеттерге:
Еуразиялық экономикалық комиссияның үйлестіруімен қосымшаға сәйкес іс-шаралар тізбесі бойынша ауыл шаруашылығына арналған машиналар мен жабдықтар шығару саласындағы ынтымақтастықты жүзеге асыруға;
Еуразиялық экономикалық комиссияға 2015 жылғы 1 желтоқсанға дейін көрсетілген іс-шаралар тізбесін іске асыру жөнінде ұсыныстар беруге ұсыным жасайды.
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің мүшелері:
Армения Республикасынан
В. Габриелян
Беларусь Республикасынан
В. Матюшевский
Қазақстан
Республикасынан
Б. Сағынтаев
Ресей
Федерациясынан
И. Шувалов
Еуразиялық экономикалық
комиссия Кеңесінің
2015 жылғы 28 мамырдағы
№ 2 ұсынымына
ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің ауыл шаруашылығына арналған машиналар мен жабдықтар шығару саласындағы ынтымақтастығын дамыту бойынша іс-шаралар
ТІЗБЕСІ
І. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің нарығына ауыл шаруашылығына арналған машиналар мен жабдықтар өндірушілердің қолжетімділігіне тең жағдайлар жасау
1. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) нарығында ауыл шаруашылығына арналған машиналар мен жабдықтарға, құрауыштарға, деталдарға өзара қолжетімділігіне, оның ішінде мүше мемлекеттерде ауыл шаруашылығы техникасын сатып алуға арналған ашық конкурстар өткізу кезінде, кедергілерді жою.
2. Мүше мемлекеттердің ауыл шаруашылық өнімін өндірушілер үшін мыналарды:
а) ауыл шаруашылығына арналған машиналар мен жабдықтар өндірушілердің және мүше мемлекеттердің ауыл шаруашылық өнімін өндірушілер арасындағы өзара ісқимылды;
б) мүше мемлекеттердің ауыл шаруашылық өндірушілерінің ауыл шаруашылығына арналған машиналар мен жабдықтарды ұтымды пайдалануға бағдарлануын;
в) ауыл шаруашылығы дақылдарын өңдеудің аймақтық үлгілік технологияларын қолдануды қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін ұсынымдар әзірлеу.

О развитии сотрудничества государств – членов Евразийского экономического союза в сфере производства машин и оборудования для сельского хозяйства
Рекомендация Совета Евразийской экономической комиссии от 28 мая 2015 года № 2
Совет Евразийской экономической комиссии, принимая во внимание результаты анализа состояния производства машин и оборудования для сельского хозяйства в государствах – членах Евразийского экономического союза (далее – государства-члены), учитывая важность создания условий для развития промышленного производства, углубления промышленной кооперации, научно-технического и инновационного сотрудничества государств-членов, повышения конкурентоспособности машин и оборудования для сельского хозяйства и развития добросовестной конкуренции,
в соответствии с абзацем вторым подпункта 2 пункта 2 Протокола о промышленном сотрудничестве (приложение № 27 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года)
рекомендует государствам-членам с даты официального опубликования настоящей Рекомендации:
осуществлять при координации Евразийской экономической комиссии сотрудничество в сфере производства машин и оборудования для сельского хозяйства по перечню мероприятий согласно приложению;
представить при необходимости в Евразийскую экономическую комиссию до 1 декабря 2015 г. предложения по реализации указанного перечня мероприятий.
Члены Совета Евразийской экономической комиссии:
От Республики
Армения
От Республики
Беларусь
От Республики
Казахстан
От Российской
Федерации
В. Габриелян
В. Матюшевский
Б. Сагинтаев
И. Шувалов
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Рекомендации Совета
Евразийской экономической комиссии
от 28 мая 2015 г. № 2
ПЕРЕЧЕНЬ
мероприятий по развитию сотрудничества государств – членов
Евразийского экономического союза в сфере производства машин и
оборудования для сельского хозяйства
I. Создание равных условий доступа производителей машин и
оборудования для сельского хозяйства на рынки государств – членов
Евразийского экономического союза
1. Устранение барьеров взаимного доступа машин и оборудования, комплектующих, деталей для сельского хозяйства на рынки государств – членов Евразийского экономического союза (далее – государства-члены), в том числе при проведении открытых конкурсов на закупку сельскохозяйственной техники
в государствах-членах.
2. Разработка рекомендаций для производителей сельскохозяйственной продукции государств-членов, позволяющих обеспечить:
а) взаимодействие между производителями машин и оборудования для сельского хозяйства и производителями сельскохозяйственной продукции государств-членов;
б) ориентацию производителей сельскохозяйственной продукции государств-членов на рациональное использование машин и оборудования для сельского хозяйства;
в) применение зональной типовой технологии возделывания сельскохозяйственных культур.

3. Мына ақпаратты:
а) ауыл шаруашылығына арналған машиналар мен жабдықтарға техникалық қызмет көрсету жөніндегі сервистік орталықтар, сондайақ олардың тораптары мен құрауыштары туралы ақпаратты қамтитын, мүше мемлекеттердің ауыл шаруашылығына арналған машиналар мен жабдықтарды өндірушілер тізбесін;
б) коммерциялық құпияны немесе технологиялар саласындағы ноу-хауды қамтымайтын, инновациялық жобалар тізілімін;
в) нарықтың, мүше мемлекеттердің ауыл шаруашылығына арналған машиналар мен жабдықтар паркінің жайкүйіне шолуды мүше мемлекеттердің атқарушы билігінің уәкілетті органдарының "Интернет" ақпараттықтелекоммуникациялық желісіндегі ресми сайтына орналастыру және Еуразиялық экономикалық комиссияға табыс ету.
ІІ. Мүше мемлекеттердің ауыл шаруашылығына арналған машиналар мен жабдықтар шығарушыларды қолдау және олардың бәсекеге қабілеттілігін арттыруға ықпал ететін жағдайлар жасау
4. Еуразиялық экономикалық комиссияға мүше мемлекеттер аумағына әкелінетін ауыл шаруашылығына арналған машиналар мен жабдықтарға қатысты кедендік, кедендік-тарифтік және техникалық реттеу шаралары жөнінде ұсыныстар беру.
5. Мүше мемлекеттерде ауыл шаруашылығына арналған машиналар мен жабдықтарды бірлесіп шығару үшін бірыңғай элементтік база ретінде пайдаланылуы мүмкін базалық құрауыштар (бірдейлендірілген деталдар, тораптар мен агрегаттар) тізбесін айқындау.
6. Ауыл шаруашылығына арналған машиналар мен жабдықтарды өткізу, оның ішінде дилерлік орталықтар арқылы өткізу үшін, жағдайлар жасау.
7. Қашықтықтан оқыту мен ауыл шаруашылығы машинасын жасайтын жетекші ұйымдарында өндірістік практикадан өту мүмкіндігін қамтамасыз ететін оқу-әдістемелік орталықтар құруды қоса алғанда, ауыл шаруашылығы машинасын жасау саласын білікті еңбек ресурстарымен қамтамасыз ету мақсатында кадрлар даярлау мен қайта даярлау бойынша мүше мемлекеттердің өзара ісқимылы.
ІІІ. Мүше мемлекеттердің ауыл шаруашылығына арналған машиналар мен жабдықтар шығарушыларға үшінші елдердің нарығына бірлесіп шығуын қамтамасыз ететін тетіктер құру
8. Мүше мемлекеттердің ауыл шаруашылығына арналған машиналардың және жабдықтардың үшінші елдермен саудасындағы кедергілерді қысқарту.
9. Мүше мемлекеттер экспорттайтын ауыл шаруашылығына арналған машиналар мен жабдықтарға техникалық қызметтер көрсету бойынша сервистік желілер құру және дамыту.

3. Размещение на официальных сайтах уполномоченных
органов исполнительной власти государств-членов
в информационно-телекоммуникационной сети «Интернет» и представление в Евразийскую экономическую комиссию следующей информации:
а) перечень производителей машин и оборудования для сельского хозяйства государств-членов, содержащий информацию о сервисных центрах по техническому обслуживанию машин и оборудования для сельского хозяйства, а также их узлов и компонентов;
б) реестр инновационных проектов, не содержащий коммерческую тайну или ноу-хау в области технологий;
в) обзоры состояния рынка, парка машин и оборудования для сельского хозяйства государств-членов.
II. Поддержка производителей машин и оборудования для сельского
хозяйства государств-членов и создание условий, способствующих
повышению их конкурентоспособности
4. Представление в Евразийскую экономическую комиссию предложений по мерам таможенного, таможенно-тарифного и технического регулирования в отношении ввозимых на территории государств-членов машин и оборудования для сельского хозяйства.
5. Определение перечня базовых компонентов (унифицированных деталей, узлов и агрегатов), которые могут быть использованы
в качестве единой элементной базы для совместного производства машин и оборудования для сельского хозяйства в государствах-членах.
6. Создание условий для реализации машин и оборудования для сельского хозяйства, в том числе через дилерские центры.
7. Взаимодействие государств-членов по подготовке и переподготовке кадров с целью обеспечения отрасли сельскохозяйственного машиностроения квалифицированными трудовыми ресурсами, включая создание учебно-методических центров, обеспечивающих возможность дистанционного обучения и прохождения производственной практики в ведущих организациях сельскохозяйственного машиностроения.
III. Создание механизма, обеспечивающего совместный выход
производителей машин и оборудования для сельского хозяйства
государств-членов на рынки третьих стран
8. Сокращение барьеров в торговле машинами и оборудованием для сельского хозяйства государств-членов с третьими странами.
9. Создание и развитие сервисных сетей по техническому обслуживанию экспортируемых машин и оборудования для сельского хозяйства государств-членов.