6. Тауарлардың кедендік құнының дәл шамасы әкелінетін тауарлар үшін нақты төленген немесе төлеуге жататын, сыртқы экономикалық шартта белгіленген күнгі биржалық бағалар (биржалық котировкалар, биржалық индекстер) негізінде есептелетін баға негізінде айқындалады.
7. Тауарлардың кедендік құнының алдын ала және дәл шамасын есептеу үшін пайдаланылатын мәліметтер құжатпен расталуға тиіс.
III. Тауарлардың кедендік құнын декларациялау
8. Тауарлардың кедендік құнын кейіннен айқындау рәсімін қолдану кезінде әкелінетін тауарлардың кедендік құнын декларациялау Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 376 шешімімен бекітілген Тауарлардың кедендік құнын декларациялау тәртібіне (бұдан әрі –Декларациялау тәртібі) сәйкес мынадай ерекшеліктер ескеріле отырып жүзеге асырылады.
Осы Тәртіптің 5-тармағына сәйкес айқындалған тауарлардың кедендік құнының алдын ала шамасын декларант (кеден өкілі) ДТС-1 нысаны (бұдан әрі – ДТС-1) бойынша кедендік құн декларациясында және тауарлар декларациясында мәлімдейді.
Тауарларға декларацияның 43-бағанының бірінші кіші бөлімінде Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген Кедендік құнды айқындаудың әдістер сыныптамасына сәйкес тауарлардың кедендік құнын кейіннен айқындау коды көрсетіледі.
Тауарлар декларациясының 43-бағанының бірінші кіші бөлімінде декларанттың (кеден өкілінің) тауарлардың кедендік құнын кейіннен айқындау кодын көрсетуі декларанттың (кеден өкілінің) тауарлардың кедендік құнын кейіннен айқындау рәсімін қолдану туралы мәлімдеуі болып табылады.
Бұл ретте ДТС-1 "Қосымша деректер" бағанында декларант (кеден өкілі) осы Тәртіптің 4-тармағына сәйкес айқындалған, тауарлардың кедендік құнының дәл шамасын мәлімдеу мерзімін көрсетеді.
Декларант (кеден өкілі) тауарлардың кедендік құнының мәлімделген алдын ала шамасын растау үшін Декларациялау тәртібіне № 1 қосымшада көзделген құжаттарды, соның ішінде осы Тәртіптің 5-тармағының ережелері ескеріле отырып, солардың негізінде тауарлардың кедендік құнының алдын ала шамасын есептеу жүргізілген құжаттарды ұсынады.

6. Точная величина таможенной стоимости товаров определяется:
а) в случае, указанном в подпункте "а" пункта 3 настоящего Порядка, – на основании цены, фактически уплаченной или подлежащей уплате за ввозимые товары, которая рассчитывается на основании биржевых цен (биржевых котировок, биржевых индексов) на дату, установленную договором;
б) в случаях, указанных в подпунктах "б" и "в" пункта 3 настоящего Порядка, – на основании фактического объема ввоза, реализации товаров, иных показателей, определенных на основании данных бухгалтерского учета в порядке, установленном договором.
Сноска. Пункт 6 в редакции решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 01.11.2016 № 133 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
7. Сведения, используемые для расчета предварительной и точной величины таможенной стоимости товаров, должны быть подтверждены документально.
III. Декларирование таможенной стоимости товаров
8. При применении процедуры отложенного определения таможенной стоимости товаров декларирование таможенной стоимости ввозимых товаров осуществляется в соответствии с Порядком декларирования таможенной стоимости товаров, утвержденным Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 г. № 376 (далее – Порядок декларирования), с учетом следующих особенностей.
Предварительная величина таможенной стоимости товаров, определенная в соответствии с пунктом 5 настоящего Порядка, заявляется декларантом (таможенным представителем) в декларации таможенной стоимости по форме ДТС-1 (далее – ДТС-1) и в декларации на товары.
В первом подразделе графы 43 декларации на товары указывается код отложенного определения таможенной стоимости товаров в соответствии с классификатором методов определения таможенной стоимости, утвержденным Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 г. № 378.
Указание декларантом (таможенным представителем) в первом подразделе графы 43 декларации на товары кода отложенного определения таможенной стоимости товаров является заявлением декларанта (таможенного представителя) о применении процедуры отложенного определения таможенной стоимости товаров.
При этом в графе "Дополнительные данные" ДТС-1 декларантом (таможенным представителем) указывается срок заявления точной величины таможенной стоимости товаров, определенный в соответствии с пунктом 4 настоящего Порядка.
Для подтверждения заявленной предварительной величины таможенной стоимости товаров декларантом (таможенным представителем) представляются документы, предусмотренные приложением № 1 к Порядку декларирования, в том числе документы, на основании которых произведен расчет предварительной величины таможенной стоимости товаров, с учетом положений пункта 5 настоящего Порядка.

9. Осы Тәртіптің 14-тармағына сәйкес белгіленген мерзім өткенге дейін декларант (кеден өкілі) тауарлардың кедендік құнының дәл шамасының есеп-қисабымен бірге кеден органына тиісті түрде толтырылған ДТС-1 және қажет болған кезде тауарларға декларацияны түзетуді, сондай-ақ тауарлардың кедендік құнының дәл шамасын есептеу үшін пайдаланылатын құжаттарды ұсына отырып, тауарлардың кедендік құнының дәл шамасын мәлімдеуге міндетті. Бұл ретте декларант (кеден өкілі) кеден органына тауарлардың кедендік құнының алдын ала шамасын декларациялау кезінде бұрын ұсынған құжаттар қайтадан ұсынылмайды.
IV. Тауарлардың кедендік құнының алдын ала шамасын бақылау
10. Тауарлардың кедендік құнының алдын ала шамасын бақылау кезінде кеден органы:
а) Келісімнің 4-бабының 1-тармағында көзделген талаптардың сақталуын;
б) сыртқы экономикалық шарт талаптарының осы Тәртіптің 3-тармағында көзделген талаптарға сәйкестігін;
в) тауарлардың кедендік құнының алдын ала шамасын айқындаудың дұрыстығын, соның ішінде осы Тәртіптің 5-тармағына сәйкес тауарлардың кедендік құнының алдын ала шамасын айқындау үшін ақпаратты таңдау дұрыстығын және оның құжатпен расталуын тексереді.
11. Егер тауарлардың кедендік құнының алдын ала шамасын бақылауды жүргізген кезде кеден органы:
а) Келісімнің 4-бабының 1-тармағында көзделген талаптар сақталмағанын;
б) сыртқы экономикалық шарт талаптары осы Тәртіптің 3-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмейтінін;
в) осы Тәртіптің 5-тармағына сәйкес жүргізілген есептеулерді растайтын құжаттар ұсынылмағанын;
г) тауарлардың кедендік құны туралы мәліметтердің ықтимал анық еместігі туралы не мәлімделген мәліметтер тиісті түрде (құжатпен) расталмағаны (нақты мәліметтердің болмауы тауарлардың кедендік құнын кейіннен айқындау рәсімін қолданудың себебі болатын жағдайларды қоспағанда) туралы куәландыратын белгілер бар екенін анықтаса, тауарлардың кедендік құнының алдын ала шамасы тауарлардың кедендік құнын кейіннен айқындау рәсімі қолданылмай 1-әдіс бойынша мәлімделген тауарлардың кедендік құны ретінде қаралады.
12. Осы Тәртіптің 11-тармағында көрсетілген жағдайларда тауарлардың кедендік құнын бақылау Кеден одағы Комиссиясының
2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 376 шешімімен бекітілген Тауарлардың кедендік құнын бақылау тәртібіне (бұдан әрі – Бақылау тәртібі) сәйкес жүзеге асырылады.
13. Егер кеден органы тауарлардың кедендік құнының алдын ала шамасын бақылауды жүргізген кезде тауарлардың кедендік құнының алдын ала шамасы туралы анық емес мәліметтерді, соның ішінде тауарлардың кедендік құнының алдын ала шамасын айқындау үшін ақпарат дұрыс таңдап алынбағанын анықтаса, кеден органы Бақылау тәртібіне сәйкес тауарлардың кедендік құнын түзету туралы шешім қабылдайды.
Егер тауарлардың кедендік құнының алдын ала шамасын түзету кезінде Келісімнің 6 – 10-баптарында белгіленген тауарлардың кедендік құнын айқындау әдістері (2 – 6-әдістер) қолданылса, тауарлардың кедендік құнын кейіннен айқындау рәсімі қолданылмайды.
Егер тауарлардың кедендік құнының алдын ала шамасын түзету кезінде 1-әдіс қолданылса, тауарлардың кедендік құнының түзетілген алдын ала шамасы тауарлардың кедендік құнының алдын ала шамасы болып табылады.

9. До истечения срока, установленного в соответствии с пунктом 14 настоящего Порядка, декларант (таможенный представитель) обязан заявить точную величину таможенной стоимости товаров, представив в таможенный орган соответствующим образом заполненные ДТС-1 с расчетом точной величины таможенной стоимости товаров и корректировку декларации на товары, а также документы, используемые для расчета точной величины таможенной стоимости товаров. При этом документы, ранее представленные декларантом (таможенным представителем) в таможенный орган при декларировании предварительной величины таможенной стоимости товаров, повторно не представляются.
Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 01.11.2016 № 133 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
IV. Контроль предварительной величины
таможенной стоимости товаров
10. При контроле предварительной величины таможенной стоимости товаров таможенный орган проверяет:
а) соблюдение условий, предусмотренных пунктом 1 статьи 4 Соглашения;
б) соответствие условий договора условиям, предусмотренным пунктом 3 настоящего Порядка;
в) правильность определения предварительной величины таможенной стоимости товаров, в том числе правильность выбора информации для определения предварительной величины таможенной стоимости товаров в соответствии с пунктом 5 настоящего Порядка и ее документальное подтверждение.
Сноска. Пункт 10 с изменением, внесенным решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 01.11.2016 № 133 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
11. Предварительная величина таможенной стоимости товаров рассматривается как таможенная стоимость товаров, заявленная по методу 1 без применения процедуры отложенного определения таможенной стоимости товаров, в случае если при проведении контроля предварительной величины таможенной стоимости товаров таможенным органом обнаружено, что:
а) не соблюдены условия, предусмотренные пунктом 1 статьи 4 Соглашения;
б) условия договора не соответствуют условиям, предусмотренным пунктом 3 настоящего Порядка;
в) не представлены документы, подтверждающие произведенные расчеты в соответствии с пунктом 5 настоящего Порядка;
г) имеются признаки, свидетельствующие о возможной недостоверности сведений о таможенной стоимости товаров либо о том, что заявленные сведения должным образом (документально) не подтверждены (за исключением случаев, когда отсутствие точных сведений является причиной применения процедуры отложенного определения таможенной стоимости товаров).
Сноска. Пункт 11 с изменением, внесенным решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 01.11.2016 № 133 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
12. В случаях, указанных в пункте 11 настоящего Порядка, контроль таможенной стоимости товаров осуществляется в соответствии с Порядком контроля таможенной стоимости товаров, утвержденным Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 г. № 376 (далее – Порядок контроля).
13. В случае если при проведении контроля предварительной величины таможенной стоимости товаров таможенным органом обнаружено, что заявлены недостоверные сведения о предварительной величине таможенной стоимости товаров, в том числе неправильно выбрана информация для определения предварительной величины таможенной стоимости товаров, таможенный орган принимает решение о корректировке таможенной стоимости товаров в соответствии с Порядком контроля.
Если при корректировке предварительной величины таможенной стоимости товаров применяются методы определения таможенной стоимости товаров, установленные статьями 610 Соглашения (методы 2 – 6), процедура отложенного определения таможенной стоимости товаров не применяется.
Если при корректировке предварительной величины таможенной стоимости товаров применяется метод 1, предварительной величиной таможенной стоимости товаров является скорректированная предварительная величина таможенной стоимости товаров.

14. Осы Тәртіптің 3 – 5, 7, 8-тармақтарында белгіленген талаптар сақталған кезде кеден органының лауазымды адамы "Кеден органының белгілеріне арналған" деген жолда және ДТС-1 барлық қосымша парақтарында "Тауарлардың кедендік құнының дәл шамасын айқындау ____ дейін кейінге қалдырылды" деген белгі қояды және осы Тәртіптің
4-тармағына сәйкес тауарлардың кедендік құнының дәл шамасын мәлімдеу мерзімін белгілейді.
Бұл ретте тауарлардың кедендік құнына қатысты шешім қабылданбайды.
V. Тауарлардың кедендік құнының дәл шамасын бақылау
15. Тауарлардың кедендік құнының дәл шамасын бақылау кезінде кеден органы:
а) әкелінетін тауарлар үшін нақты төленген немесе төлеуге жататын, сыртқы экономикалық шартта белгіленген күнгі биржалық бағалар (биржалық котировкалар, биржалық индекстер) негізінде есептелетін бағаның ДТС-1 есеп-қисабының дұрыстығын;
б) тауарлардың кедендік құнының дәл шамасын есептеу үшін пайдаланылатын мәліметтерді декларанттың (кеден өкілінің) құжатпен растауын;
в) тауарлардың кедендік құнының дәл шамасы тауарлардың кедендік құнының алдын ала шамасынан өзгеше болған жағдайда, тауарлар декларациясын түзету нысанының толтырылуының дұрыстығын тексереді.
16. Тауарлардың кедендік құнының дәл шамасын бақылау нәтижелері бойынша декларант (кеден өкілі) тауарлардың кедендік құнының дәл шамасын мәлімдеген және оны есептеу үшін пайдаланылатын мәліметтерді растайтын құжаттарды ұсынған күннен бастап 3 жұмыс күнінен кешіктірмей кеден органы тауарлардың кедендік құнына қатысты мына шешімдердің бірін қабылдайды:
а) егер кеден органы тауарлардың кедендік құнының дәл шамасы анық емес екенін анықтамаса – тауарлардың мәлімделген кедендік құнын қабылдау туралы шешім қабылдайды. Бұл ретте кеден органының лауазымды адамы тауарларға декларацияда, тауарларға декларацияны түзетуде және ДТС-1 тиісті белгілер қояды;
б) егер кеден органы тауарлардың кедендік құнының дәл шамасы туралы мәліметтер анық емес екенін анықтаса – тауарлардың мәлімделген кедендік құнын түзету туралы шешім қабылдайды. Тауарлардың мәлімделген кедендік құнын түзету туралы шешім Бақылау тәртібіне № 1 қосымшаға сәйкес ресімделеді.
17. Егер декларант (кеден өкілі) белгіленген мерзімде тауарлардың кедендік құнының дәл шамасын мәлімдемесе немесе оны есептеу үшін пайдаланылатын мәліметтерді растайтын құжаттарды ұсынбаса, декларант (кеден өкілі) мәлімдеген тауарлардың кедендік құнының алдын ала шамасы тауарлардың кедендік құнын кейіннен айқындау рәсімін қолданбай, 1-әдіс бойынша мәлімделген тауарлардың кедендік құны ретінде қаралады. Бұл жағдайда тауарлардың кедендік құнын бақылау Бақылау тәртібіне сәйкес жүзеге асырылады.
18. Тауарлардың кедендік құнын кейіннен айқындау рәсімі қолданылған кезде кеден органы шешім қабылдағанға дейін тауарлардың кедендік құнына қатысты осы Тәртіптің 16 және 17-тармақтарына сәйкес тауарлардың кедендік құнын бақылау аяқталмаған болып саналады.
VI. Тауарлардың кедендік құнын кейіннен айқындау рәсімін қолдану кезінде кедендік баждарды, салықтарды есептеу және төлеу ерекшеліктері
19. Тауарлардың кедендік құнының алдын ала шамасын мәлімдеген кезде кедендік баждар, салықтар тауарлардың кедендік құнының алдын ала шамасының негізінде, Кеден одағының Кеден кодексінде белгіленген мерзімдерде есептеледі және төленуге жатады.
20. Тауарлардың кедендік құнының дәл шамасын мәлімдеу кезінде кедендік баждарды, салықтарды есептеу тауарлардың кедендік құнының дәл шамасы негізге алына отырып жүзеге асырылады.

14. При соблюдении требований, установленных пунктами 35, 7, 8 настоящего Порядка, и при отсутствии оснований для неприменения процедуры отложенного определения таможенной стоимости товаров, установленных пунктом 11 настоящего Порядка, должностное лицо таможенного органа в поле "Для отметок таможенного органа" основных и всех дополнительных листов ДТС-1 проставляет отметку "Определение точной величины таможенной стоимости товаров отложено до" и устанавливает срок заявления точной величины таможенной стоимости товаров, определенный в соответствии с пунктом 4 настоящего Порядка.
При этом решение в отношении таможенной стоимости товаров не принимается.
Сноска. Пункт 14 с изменением, внесенным решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 01.11.2016 № 133 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
V. Контроль точной величины
таможенной стоимости товаров
15. При контроле точной величины таможенной стоимости товаров таможенный орган проверяет:
а) правильность расчета в ДТС-1:
в случае, указанном в подпункте "а" пункта 3 настоящего Порядка, – цены, фактически уплаченной или подлежащей уплате за ввозимые товары, на основании биржевых цен (биржевых котировок, биржевых индексов) на дату, установленную договором;
в случаях, указанных в подпунктах "б" и "в" пункта 3 настоящего Порядка, – величины дополнительных начислений к цене, фактически уплаченной или подлежащей уплате за ввозимые товары, на основании фактического объема ввоза, реализации товаров, иных показателей, определенных на основании данных бухгалтерского учета в порядке, установленном договором;
б) документальное подтверждение декларантом (таможенным представителем) сведений, используемых для расчета точной величины таможенной стоимости товаров;
в) правильность заполнения формы корректировки декларации на товары.
Сноска. Пункт 15 в редакции решения Коллегии Евразийской экономической комиссии от 01.11.2016 № 133 (вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования).
16. По результатам контроля точной величины таможенной стоимости товаров не позднее 3 рабочих дней со дня заявления декларантом (таможенным представителем) точной величины таможенной стоимости товаров и представления документов, подтверждающих сведения, используемые для ее расчета, таможенный орган принимает одно из следующих решений в отношении таможенной стоимости товаров:
а) о принятии заявленной таможенной стоимости товаров – в случае, если таможенным органом не обнаружено, что сведения о точной величине таможенной стоимости товаров являются недостоверными. При этом должностное лицо таможенного органа проставляет соответствующие отметки в декларации на товары, корректировке декларации на товары и ДТС-1;
б) о корректировке заявленной таможенной стоимости товаров – в случае, если таможенным органом обнаружено, что сведения о точной величине таможенной стоимости товаров являются недостоверными. Решение о корректировке заявленной таможенной стоимости товаров оформляется в соответствии с приложением № 1 к Порядку контроля.
17. В случае если декларантом (таможенным представителем) в установленный срок не заявлена точная величина таможенной стоимости товаров или не представлены документы, подтверждающие сведения, используемые для ее расчета, заявленная декларантом (таможенным представителем) предварительная величина таможенной стоимости товаров рассматривается как таможенная стоимость товаров, заявленная по методу 1 без применения процедуры отложенного определения таможенной стоимости товаров. В этом случае контроль таможенной стоимости товаров осуществляется в соответствии с Порядком контроля.
18. При применении процедуры отложенного определения таможенной стоимости товаров до принятия таможенным органом решения в отношении таможенной стоимости товаров в соответствии с пунктами 16 и 17 настоящего Порядка контроль таможенной стоимости товаров считается незавершенным.
VI. Особенности исчисления и уплаты
таможенных пошлин, налогов при применении процедуры
отложенного определения таможенной стоимости товаров
19. При заявлении предварительной величины таможенной стоимости товаров таможенные пошлины, налоги исчисляются и подлежат уплате исходя из предварительной величины таможенной стоимости товаров в сроки, установленные Таможенным кодексом Таможенного союза.
20. При заявлении точной величины таможенной стоимости товаров исчисление таможенных пошлин, налогов осуществляется исходя из точной величины таможенной стоимости товаров.