Еуразиялық экономикалық одақ Соты құратын мамандандырылған топтар сарапшыларының қызметтер көрсетуіне ақы төлеу тәртібі туралы
Жоғары Еуразиялық экономикалық Кеңестің 2018 жылғы 14 мамырдағы № 10 шешімі
Еуразиялық экономикалық одақ Соты Статутының (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 2 қосымша) 94-тармағына сәйкес Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңес шешті:
1. Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одақ Соты құратын мамандандырылған топтар сарапшыларының қызметтер көрсетуіне ақы төлеу тәртібі бекітілсін.
2. Мынадай:
а) нысанасы арнайы қорғау, демпингке қарсы және өтемақы шараларын қолдану, өнеркәсіптік субсидиялар, ауыл шаруашылығын мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну мәселелері болып табылатын дауларды қарау шеңберінде Еуразиялық экономикалық одақ Соты (бұдан әрі тиісінше – Сот, Одақ) құратын мамандандырылған топтың сарапшысына нақты дау бойынша қорытынды дайындағаны үшін 250 мың Ресей рублі мөлшерінде сыйақы (бұдан әрі тиісінше – сарапшы, сыйақы) төленеді;
б) сарапшы азаматы болып табылатын Одаққа мүше мемлекеттің (бұдан әрі – мүше мемлекет) заңнамасында белгіленген шектеулерге сәйкес өзінің негізгі жұмысына (қызметіне) байланысты мұндай сыйақы төлеуге болмайтын тұлға болып табылатын сарапшыға сыйақы төленбейді; (
в) нысанасы арнайы қорғау, демпингке қарсы және өтемақы шараларын қолдану мәселелері болып табылатын дауларды қарау шеңберінде Сот құратын мамандандырылған топтар сарапшыларының қызметтер көрсетуіне ақы төлеу өтініш берушінің қаражаты есебінен жүзеге асырылады;
г) нысанасы өнеркәсіптік субсидиялар, ауыл шаруашылығын мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну мәселелері болып табылатын дауларды қарау шеңберінде Сот құратын мамандандырылған топтар сарапшыларының қызметтер көрсетуіне ақы төлеу Одақ бюджетінің қаражаты есебінен жүзеге асырылады;
д) осы тармақтың "г" тармақшасында көрсетілген шығыстарды:
Сот 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартты (бұдан әрі – Шарт), Одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарды және (немесе) Одақ органдарының шешімдерін, сондай-ақ көрсетілген халықаралық шарттардың және (немесе) шешімдердің жекелеген ережелерін сақтамау фактісін анықтаған кезде – жауапкер болып табылатын мүше мемлекет;
Сот Шартты, Одақ шеңберіндегі халықаралық шарттарды және (немесе) Одақ органдарының шешімдерін, сондай-ақ көрсетілген халықаралық шарттардың және (немесе) шешімдердің жекелеген ережелерін сақтау фактісін анықтаған кезде – талапкер болып табылатын мүше мемлекет;
егер дау тараптарының бітімгершілік келісімінде өзгеше айқындалмаса, іс бойынша сот ісін жүргізу тоқтатылған кезде – талапкер болып табылатын мүше мемлекет өтейді деп белгіленсін.

О порядке оплаты услуг экспертов специализированных групп, создаваемых Судом Евразийского экономического союза
Решение Высшего Евразийского экономического совета от 14 мая 2018 года № 10
В соответствии с пунктом 94 Статута Суда Евразийского экономического союза (приложение № 2 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) Высший Евразийский экономический совет решил:
1. Утвердить прилагаемый Порядок оплаты услуг экспертов специализированных групп, создаваемых Судом Евразийского экономического союза.
2. Установить, что:
а) эксперту специализированной группы, создаваемой Судом Евразийского экономического союза (далее соответственно – Суд, Союз) в рамках рассмотрения споров, предметом которых являются вопросы применения специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных мер, предоставления промышленных субсидий, мер государственной поддержки сельского хозяйства, за подготовку заключения по конкретному спору выплачивается вознаграждение в размере 250 тыс. российских рублей (далее соответственно – эксперт, вознаграждение);
б) вознаграждение не выплачивается эксперту, являющемуся лицом, которому такое вознаграждение не может быть выплачено в связи с его основной работой (службой) в соответствии с ограничениями, установленными законодательством государства –члена Союза (далее – государство-член), гражданином которого является эксперт;
в) оплата услуг экспертов специализированных групп, создаваемых Судом в рамках рассмотрения споров, предметом которых являются вопросы применения специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных мер, осуществляется за счет средств заявителя;
г) оплата услуг экспертов специализированных групп, создаваемых Судом в рамках рассмотрения споров, предметом которых являются вопросы предоставления промышленных субсидий, мер государственной поддержки сельского хозяйства, осуществляется за счет средств бюджета Союза;
д) расходы, указанные в подпункте "г" настоящего пункта, возмещаются:
государством-членом, являющимся ответчиком, – при установлении Судом факта несоблюдения Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года (далее – Договор), международных договоров в рамках Союза и (или) решений органов Союза, а также отдельных положений указанных международных договоров и (или) решений;
государством-членом, являющимся истцом, – при установлении Судом факта соблюдения Договора, международных договоров в рамках Союза и (или) решений органов Союза, а также отдельных положений указанных международных договоров и (или) решений;
государством-членом, являющимся истцом, – при прекращении производства по делу, если иное не будет определено в мировом соглашении сторон спора.