Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің стандарттау жөніндегі мемлекеттік (ұлттық) органдары басшыларының кеңесі туралы
Жоғары Еуразиялық экономикалық Кеңестің 2018 жылғы 14 мамырдағы № 14 шешімі
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 12-бабы 2-тармағының 22-тармақшасына сәйкес Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңес шешті:
1. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің стандарттау жөніндегі мемлекеттік (ұлттық) органдары басшыларының кеңесі құрылсын.
2. Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің стандарттау жөніндегі мемлекеттік (ұлттық) органдары басшыларының кеңесі туралы ереже бекітілсін.
Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңес мүшелері:
Армения Республикасынан Беларусь Республикасынан Қазақстан Республикасынан Қырғыз Республикасынан Ресей Федерациясынан
Жоғары Еуразиялық
экономикалық кеңестің
2018 жылғы 14 мамырдағы
№ 14 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің стандарттау жөніндегі мемлекеттік (ұлттық) органдары басшыларының кеңесі туралы ЕРЕЖЕ
І. Жалпы ережелер
1. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің стандарттау жөніндегі мемлекеттік (ұлттық) органдары басшыларының кеңесі (бұдан әрі тиісінше – Басшылар кеңесі, мемлекеттік (ұлттық) органдар, Одақ) 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартты іске асыру шеңберінде Одақта техникалық реттеу саласындағы стандарттауды дамыту мақсатында Одақтың көмекші органы ретінде құрылады.
2. Басшылар кеңесі өз қызметінде 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартты, Одақтың құқығын құрайтын өзге де халықаралық шарттар мен актілерді, соның ішінде осы Ережені басшылыққа алады.
3. Басшылар кеңесі Одақтың ішкі нарығында шектеулерді жоюға ықпал ететін және техникалық реттеу саласында Одақ құқығымен реттелетін мәселелер бойынша мемлекеттік (ұлттық) органдардың келісілген ұстанымдары негізінде Одақ шеңберіндегі стандарттау саласында Одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) келісілген іс-қимылын әзірлеуде, стандарттау жөніндегі халықаралық және өңірлік ұйымдармен ынтымақтастықта мемлекеттік (ұлттық) органдарға жәрдем көрсететін орган болып табылады.
ІІ. Басшылар кеңесінің негізгі функциялары
4. Басшылар кеңесі мынадай функцияларды жүзеге асырады:
а) мемлекеттік (ұлттық) органдардың:
Одақ шеңберінде стандарттауды дамыту бағыттарын жетілдіру жөніндегі келісілген іс-қимылы;
техникалық реттеу саласында Одақ құқығымен реттелетін мәселелер бойынша стандарттау жөніндегі халықаралық және өңірлік ұйымдармен, соның ішінде Стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі мемлекетаралық кеңеспен өзара іс-қимыл кезінде келісілген ұстанымды;
ерікті негізде қолдану нәтижесінде Одақтың техникалық регламенттерінің және (немесе) зерттеулердің (сынақтардың) және өлшемдердің қағидалары мен әдістерін, соның ішінде Одақтың техникалық регламенттерінің талаптарын қолдану мен орындау және техникалық реттеу объектілерінің сәйкестігіне бағалауды жүзеге асыру үшін қажетті үлгілерді таңдау қағидаларын қамтитын стандарттардың талаптарын сақтау қамтамасыз етілетін стандарттар тізбелерінің (бұдан әрі – стандарттар тізбелері) жобаларын әзірлеу кезінде келісілген ұстанымды;
Одақтың техникалық регламенттерінің талаптарын қолдану және орындау үшін қажетті мемлекетаралық стандарттарды әзірлеу бөлігінде ұлттық стандарттау бағдарламаларының (жоспарларының) және мемлекетаралық стандарттау бағдарламаларының жобаларын әзірлеу кезінде келісілген іс-қимылды;
мүше мемлекеттердің ұлттық (мемлекеттік) стандарттарын және мемлекетаралық стандарттарды қолдану тәсілдемелерін айқындау және іске асыру бойынша, соның ішінде Одақтың техникалық регламенттерін іске асыруды қамтамасыз ететін мүше мемлекеттердің стандарттау жөніндегі құжаттарын ұсыну бөлігінде келісілген іс-қимылды;
Одақтың техникалық регламенттерінің талаптарын қолдану және орындау мақсатында әзірленген мемлекетаралық стандарттардың жобаларын дайындау бойынша келісілген шешімдерді тұжырымдауында және іске асыруында жәрдемдесуді жүзеге асырады;
б) мыналарды:
басым тәртіппен мемлекетаралық стандарттарды, соның ішінде халықаралық және өңірлік стандарттар негізінде әзірленетін мемлекетаралық стандарттарды әзірлеуді (қайта қарауды) және оларды стандарттар тізбесіне енгізуді;
стандарттар тізбесіне белгіленген тәртіппен өзгерістер енгізу туралы келісілген шешімдер дайындауды (оларды өзекті ету, қайта қарау туралы);
озық халықаралық және өңірлік стандарттардың негізінде стандарттар тізбесіне енгізілген мемлекетаралық стандарттарды үнемі жаңарту тетігін әзірлеуді қамтамасыз етеді;
в) техникалық реттеу саласында Одақ құқығымен реттелетін:
стандарттауды дамытудың стратегиясын, бағыттарын және перспективаларын айқындау;
мүше мемлекеттерде инновациялық және жоғары технологиялық өнім шығаруды қамтамасыз ету үшін стандарттау, соның ішінде озық стандарттау саласында мүше мемлекеттердің келісілген іс-қимылын іске асырудың тиімді тетіктерін қалыптастыру;
мүше мемлекеттердің стандарттау саласындағы заңнамасын жетілдіру және үндестіру;
мемлекеттік (ұлттық) органдардың, соның ішінде стандарттау жөніндегі мемлекетаралық комитеттермен өзара іс-қимылын жетілдіру;
мемлекеттік (ұлттық) органдардың ақпараттық өзара іс-қимылын қамтамасыз ету мәселелері бойынша ұсыныстар дайындайды;
г) мемлекеттік (ұлттық) органдар қызметкерлерінің мүше мемлекеттердің тәжірибесін және стандарттау саласындағы халықаралық тәжірибені зерделеуіне бастамашылық жасайды.
ІІІ. Басшылар кеңесінің құқықтары

О Совете руководителей государственных (национальных) органов по стандартизации государств – членов Евразийского экономического союза
Решение Высшего Евразийского экономического совета от 14 мая 2018 года № 14
В соответствии с подпунктом 22 пункта 2 статьи 12 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года Высший Евразийский экономический совет решил:
1. Создать Совет руководителей государственных (национальных) органов по стандартизации государств – членов Евразийского экономического союза.
2. Утвердить прилагаемое Положение о Совете руководителей государственных (национальных) органов по стандартизации государств – членов Евразийского экономического союза.
Члены Высшего Евразийского экономического совета:
От Республики
Армения
От Республики
Беларусь
От Республики
Казахстан
От Кыргызской
Республики
От Российской
Федерации
УТВЕРЖДЕНО
Решением Высшего Евразийского
экономического совета
от 14 мая 2018 года № 14
ПОЛОЖЕНИЕ
о Совете руководителей государственных (национальных) органов по стандартизации государств - членов Евразийского экономического союза
I. Общие положения
1. Совет руководителей государственных (национальных) органов по стандартизации государств - членов Евразийского экономического союза (далее соответственно - Совет руководителей, государственные (национальные) органы, Союз) создается как вспомогательный орган Союза с целью развития стандартизации в области технического регулирования в Союзе в рамках реализации Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года.
2. Совет руководителей в своей деятельности руководствуется Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года, другими международными договорами и актами, составляющими право Союза, в том числе настоящим Положением.
3. Совет руководителей является органом, способствующим устранению ограничений на внутреннем рынке Союза и оказывающим государственным (национальным) органам содействие в выработке согласованных действий государств - членов Союза (далее - государства-члены) в области стандартизации в рамках Союза, в сотрудничестве с международными и региональными организациями по стандартизации на основе согласованных позиций государственных (национальных) органов по вопросам, регулируемым правом Союза в сфере технического регулирования.
II. Основные функции Совета руководителей
4. Совет руководителей осуществляет следующие функции:
а) осуществляет содействие в выработке и реализации государственными (национальными) органами:
согласованных действий по совершенствованию направлений развития стандартизации в рамках Союза;
согласованной позиции при взаимодействии с международными и региональными организациями по стандартизации, в том числе Межгосударственным советом по стандартизации, метрологии и сертификации, по вопросам, регулируемым правом Союза в сфере технического регулирования;
согласованной позиции при разработке проектов перечней стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований технических регламентов Союза, и (или) стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований технических регламентов Союза и осуществления оценки соответствия объектов технического регулирования (далее - перечни стандартов);
согласованных действий при разработке проектов программ (планов) национальной стандартизации и программ межгосударственной стандартизации в части разработки межгосударственных стандартов, необходимых для применения и исполнения требований технических регламентов Союза;
согласованных действий по определению и реализации подходов к применению национальных (государственных) стандартов государств- членов и межгосударственных стандартов, в том числе в части предоставления документов по стандартизации государств- членов, обеспечивающих реализацию технических регламентов Союза;
согласованных решений по подготовке проектов межгосударственных стандартов, разработанных в целях применения и исполнения требований технических регламентов Союза;
б) обеспечивает:
разработку (пересмотр) в приоритетном порядке межгосударственных стандартов, в том числе межгосударственных стандартов, разрабатываемых на основе международных и региональных стандартов, и их включение в перечни стандартов;
подготовку согласованных решений о внесении в установленном порядке изменений в перечни стандартов (об их актуализации, пересмотре);
выработку механизма постоянного обновления межгосударственных стандартов, включенных в перечни стандартов, на базе передовых международных и региональных стандартов;
в) подготавливает предложения по следующим вопросам, регулируемым правом Союза в сфере технического регулирования:
определение стратегии, направлений и перспектив развития стандартизации;
формирование эффективных механизмов реализации согласованных действий государств-членов в области стандартизации, в том числе опережающей стандартизации для обеспечения выпуска в государствах-членах инновационной и высокотехнологичной продукции;
совершенствование и гармонизация законодательства государств- членов в области стандартизации;
совершенствование      взаимодействия государственных (национальных) органов, в том числе с межгосударственными техническими комитетами по стандартизации;
обеспечение информационного взаимодействия государственных (национальных) органов;
г) инициирует изучение сотрудниками государственных (национальных) органов опыта государств-членов и международного опыта в области стандартизации.
III. Права Совета руководителей

5. Басшылар кеңесінің техникалық реттеу саласында Одақ құқығымен реттелетін мәселелер шеңберінде:
а) стандарттау мәселелері бойынша Еуразиялық экономикалық комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) қарауы үшін ұсыныстар дайындауды жүзеге асыруға;
б) стандарттау мәселелері бойынша мүше мемлекеттердің мемлекеттік (ұлттық) органдарымен, өзге де мемлекеттік құрылымдарымен, мүше мемлекеттердің ғылым және білім мекемелерімен, қоғамдық ұйымдарымен, бизнес-қоғамдастықтарымен, халықаралық ұйымдармен және тәуелсіз сарапшылармен өзара іс-қимыл жасауға;
в) Комиссияның ғылыми-зерттеу жұмыстарының жоспарына енгізу үшін Комиссияға ғылыми-зерттеу жұмыстарының тақырыптары бойынша ұсыныстар беруге;
г) Комиссияға мемлекеттік (ұлттық) органдардың келісілген ұстанымын ұсынуға құқығы бар.
IV. Басшылар кеңесінің құрамы
6. Басшылар кеңесінің құрамы мемлекеттік (ұлттық) органдардың басшыларынан қалыптастырылады.
Техникалық реттеу мәселелері құзыретіне жататын Комиссия Алқасының мүшесі Басшылар кеңесінің құрамына кіреді.
Мемлекеттік (ұлттық) органдар өз басшыларының құрамындағы өзгерістер туралы Басшылар кеңесін және Комиссияны уақытылы хабардар етеді.
7. Басшылар кеңесінің отырысында Басшылар кеңесі мүшелерінің арасынан тағайындалатын Басшылар кеңесінің төрағасы Басшылар кеңесінің отырыстарында төрағалық етеді және Басшылар кеңесінің жұмысына жалпы басшылықты жүзеге асырады.
Басшылар кеңесінің отырыстарында төрағалық етуді мүше мемлекет орыс әліпбиі тәртібімен ротация негізінде күнтізбелік 1 жыл бойы ұзарту құқығынсыз жүзеге асырады.
8. Басшылар кеңесінің төрағасы:
а) Басшылар кеңесінің қызметіне басшылық етеді;
б) Басшылар кеңесі отырысының күн тәртібін келіседі және бекітеді, оның өткізілетін күнін, уақытын және орнын айқындайды;
в) Басшылар кеңесінің отырыстарын жүргізеді;
г) Басшылар кеңесі отырыстарының хаттамаларына қол қояды.
9. Басшылар кеңесі төрағасының немесе мүшелерінің шақыруы бойынша Басшылар кеңесінің отырысына Комиссияның Басшылар кеңесінің отырыстарында қаралатын мәселелер құзыретіне жататын лауазымды адамдары мен қызметкерлері, мүше мемлекеттердің мемлекеттік (ұлттық) органдарының, өзге де мемлекеттік құрылымдарының, мүше мемлекеттердің ғылым және білім мекемелерінің, қоғамдық ұйымдарының, бизнес-қоғамдастықтарының, халықаралық өңірлік ұйымдардың (соның ішінде, Стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі мемлекетаралық кеңестің) өкілдері және тәуелсіз сарапшылар (бұдан әрі – Басшылар кеңесінің отырыстарына қатысушылар) қатысады.

5. Совет руководителей в рамках вопросов, регулируемых правом Союза в сфере технического регулирования, имеет право:
а) осуществлять подготовку предложений для рассмотрения Евразийской экономической комиссией (далее - Комиссия) по вопросам стандартизации;
б) взаимодействовать с государственными (национальными) органами, иными государственными структурами государств-членов, научными и образовательными учреждениями, общественными организациями, бизнес-сообществами государств-членов, международными организациями и независимыми экспертами по вопросам стандартизации;
в) представлять в Комиссию предложения по темам научно- исследовательских работ для включения в план научно- исследовательских работ Комиссии;
г) представлять в Комиссию согласованную позицию государственных (национальных) органов.
IV. Состав Совета руководителей
6. Состав Совета руководителей формируется из руководителей государственных (национальных) органов.
В состав Совета руководителей включается член Коллегии Комиссии, к компетенции которого относятся вопросы технического регулирования.
Государственные (национальные) органы своевременно информируют Совет руководителей и Комиссию об изменениях в составе их руководителей.
7. Председательствует на заседаниях Совета руководителей и осуществляет общее руководство работой Совета руководителей председатель Совета руководителей, назначаемый из числа членов Совета руководителей на заседании Совета руководителей.
Председательство на заседаниях Совета руководителей осуществляется государством-членом на ротационной основе в порядке русского алфавита в течение 1 календарного года без права продления.
8. Председатель Совета руководителей:
а) руководит деятельностью Совета руководителей;
б) согласовывает и утверждает повестку дня заседания Совета руководителей, определяет дату, время и место его проведения;
в) ведет заседания Совета руководителей;
г) подписывает протоколы заседаний Совета руководителей.
9. По приглашению председателя или членов Совета руководителей в заседании Совета руководителей участвуют должностные лица и сотрудники Комиссии, к компетенции которых относятся рассматриваемые на заседании Совета руководителей вопросы, представители государственных (национальных) органов, иных государственных структур государств-членов, научных и образовательных учреждений, общественных организаций, бизнес- сообществ государств-членов, международных и региональных организаций (в том числе Межгосударственного совета по стандартизации, метрологии и сертификации) и независимые эксперты (далее - участники заседания Совета руководителей).

10. Басшылар кеңесінің жауапты хатшысын Басшылар кеңесінің төрағасы мемлекеттік (ұлттық) органдардың лауазымды адамдарының немесе қызметкерлерінің не Комиссияның қызмет бағыттары бойынша мәселелер құзыретіне жататын лауазымды адамдарының немесе қызметкерлерінің қатарынан 1 жыл мерзімге тағайындайды.
11. Басшылар кеңесінің жауапты хатшысы:
а) Басшылар кеңесі отырысының күн тәртібінің жобасын дайындайды және оны Басшылар кеңесі төрағасының бекітуіне ұсынады;
б) Басшылар кеңесінің мүшелеріне және Басшылар кеңесінің отырыстарына қатысушыларға Басшылар кеңесі отырысының бекітілген күн тәртібін және оған материалдарды жібереді;
в) Басшылар кеңесінің мүшелерін және Басшылар кеңесінің отырысына қатысушыларды Басшылар кеңесінің кезекті отырысы өткізілетін күні, уақыты және орны туралы хабардар етеді;
г) Басшылар кеңесі отырысының хаттамасын жүргізеді, хаттама жобасын Басшылар кеңесінің мүшелерімен келіседі және оны Басшылар кеңесінің төрағасына қол қоюға ұсынады;
д) Басшылар кеңесінің мүшелеріне Басшылар кеңесінің отырыстары хаттамаларының көшірмелерін жібереді;
е) Басшылар кеңесі отырысының хаттамасында көзделген іс-шараларды іске асыру жөніндегі жұмыстардың орындалуын бақылауды жүзеге асырады және Басшылар кеңесінің төрағасы мен мүшелерін нәтижелер туралы хабардар етеді.
V. Басшылар кеңесінің жұмыс тәртібі
12. Басшылар кеңесінің отырыстары қажеттілігіне қарай, бірақ жылына 2 реттен сиретпей өткізіледі, бұл ретте Басшылар кеңесінің кемінде 1 отырысы бетпе-бет режимде өткізіледі.
13. Басшылар кеңесінің отырысын өткізу туралы шешімді Басшылар кеңесінің төрағасы қабылдайды.
14. Басшылар кеңесі отырысының күн тәртібінің жобасын қалыптастыру жөніндегі ұсыныстарды Басшылар кеңесінің мүшелері Басшылар кеңесінің төрағасына жібереді.
15. Басшылар кеңесі отырысының күн тәртібіне материалдар:
а) қаралатын мәселелер жөніндегі анықтамаларды;
б) қарауға ұсынылатын құжаттардың жобаларын (болған жағдайда);
в) хаттамалық шешімдердің жобаларын;
г) қажетті анықтамалық және талдамалы материалдарды қамтиды.
16. Басшылар кеңесінің жауапты хатшысы Басшылар кеңесі отырысының бекітілген күн тәртібін және оған материалдарды, соның ішінде электронды түрде Басшылар кеңесінің мүшелеріне және Басшылар кеңесінің отырысына қатысушыларға Басшылар кеңесінің отырысы өткізілетін күнге дейін күнтізбелік 20 күннен кешіктірмей, ал Басшылар кеңесінің мүшелерінен Басшылар кеңесінің отырысында Басшылар кеңесінің бекітілген күн тәртібіне енгізілмеген қосымша мәселелерді қарау туралы ұсыныстар түскен жағдайда – отырыс өткізілетін күнге дейін 3 жұмыс күнінен кешіктірмей жібереді.

10. Ответственный секретарь Совета руководителей назначается председателем Совета руководителей из числа должностных лиц или сотрудников государственных (национальных) органов либо должностных лиц или сотрудников Комиссии, к компетенции которых относятся вопросы по направлениям деятельности Совета руководителей, сроком на 1 год.
11. Ответственный секретарь Совета руководителей:
а) готовит проект повестки дня заседания Совета руководителей и представляет ее на утверждение председателю Совета;
б) направляет членам Совета руководителей и участникам заседания Совета руководителей утвержденную повестку дня заседания Совета руководителей и материалы к ней;
в) информирует членов Совета руководителей и участников заседания Совета руководителей о дате, времени и месте проведения очередного заседания Совета руководителей;
г) ведет протокол заседания Совета руководителей, согласовывает проект протокола с членами Совета руководителей и представляет его на подпись председателю Совета руководителей;
д) направляет членам Совета руководителей копии протоколов заседаний Совета руководителей;
е) осуществляет контроль за выполнением работ по реализации мероприятий, предусмотренных протоколом заседания Совета руководителей, и информирует председателя и членов Совета руководителей о результатах.
V. Порядок работы Совета руководителей
12. Заседания Совета руководителей проводятся по мере необходимости, но не реже 2 раз в год, при этом как минимум 1 заседание Совета руководителей проводится в очном режиме.
13. Решение о проведении заседания Совета руководителей принимается председателем Совета руководителей.
14. Предложения по формированию проекта повестки дня заседания Совета руководителей направляются членами Совета руководителей председателю Совета руководителей.
15. Материалы к повестке дня заседания Совета руководителей включают в себя:
а) справки по рассматриваемым вопросам;
б) проекты предлагаемых к рассмотрению документов (при наличии);
в) проекты протокольных решений;
г) необходимые справочные и аналитические материалы.
16. Ответственный секретарь Совета руководителей направляет членам Совета руководителей и участникам заседания Совета руководителей утвержденную повестку дня заседания Совета руководителей и материалы к ней, в том числе в электронном виде, не позднее чем за 20 календарных дней до даты проведения заседания Совета руководителей, а в случае поступления от членов Совета руководителей предложений о рассмотрении на заседании Совета руководителей дополнительных вопросов, не включенных в утвержденную повестку дня заседания Совета руководителей, - не позднее чем за 3 рабочих дня до даты проведения заседания.

17. Басшылар кеңесінің отырыстары, әдетте, Комиссияның үй-жайларында өткізіледі.
Басшылар кеңесінің отырысы Басшылар кеңесі төрағасының мемлекеттік (ұлттық) органдардың ұсыныстары негізінде қабылданатын шешімі бойынша мүше мемлекеттердің кез келгенінде өткізілуі мүмкін. Бұл жағдайда, қабылдаушы мүше мемлекет Басшылар кеңесінің отырысын ұйымдастыру мен өткізуде жәрдем көрсетеді.
Басшылар кеңесі төрағасының және Басшылар кеңесінің мүшелерінің шешімі бойынша Басшылар кеңесінің отырысы бейнеконференция режимінде өткізілуі мүмкін.
18. Егер Басшылар кеңесі мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысса, Басшылар кеңесінің отырысы құқылы болып есептеледі.
Басшылар кеңесінің мүшелері Басшылар кеңесінің отырыстарына алмасу құқығынсыз өздері қатысады.
Басшылар кеңесі мүшесінің Басшылар кеңесінің отырысына қатысуы мүмкін болмаған жағдайда, оның қаралатын мәселелер бойынша өз пікірін жазбаша нысанда Басшылар кеңесінің төрағасына күні бұрын ұсынуға құқығы бар.
19. Басшылар кеңесінің мүшелері Басшылар кеңесі отырысының бекітілген күн тәртібіне енгізілмеген қосымша мәселелерді Басшылар кеңесінің отырысында қарау үшін Басшылар кеңесінің отырысы өткізілетін күнге дейін күнтізбелік 10 күннен кешіктірмей ұсына алады.
Басшылар кеңесі отырысының күн тәртібіне қосымша мәселелерді қосу туралы шешімді Басшылар кеңесінің төрағасы Басшылар кеңесінің мүшелерімен келісу бойынша қабылдайды.
20. Басшылар кеңесі отырысының күн тәртібіне Басшылар кеңесі мүшесінің ұсынысы бойынша қосылған мәселені Басшылар кеңесінің төрағасы қараудан алып тастауы мүмкін.
21. Басшылар кеңесі отырысының күн тәртібіне қосу үшін мәселелерді ұсынған Басшылар кеңесінің мүшелері Басшылар кеңесінің жауапты хатшысына тиісті материалдар мен ақпаратты ұсынуды қамтамасыз етеді.
Басшылар кеңесі төрағасының мемлекеттік (ұлттық) органдардан және Басшылар кеңесінің мүшелерінен Басшылар кеңесінің құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша материалдар мен ақпаратты белгіленген тәртіппен сұратуға құқығы бар.
22. Басшылар кеңесінің отырысында мәселелерді талқылау кезінде Басшылар кеңесі мүшелерінің құқықтары тең болады.
Басшылар кеңесінің шешімдері консенсуспен қабылданады.
Басшылар кеңесі отырысының нәтижелері хаттамамен ресімделіп, онда Басшылар кеңесі мүшелерінің ұстанымы тіркеледі. Басшылар кеңесі мүшелерінің Басшылар кеңесінің отырыстарында берген ұсыныстары мүше мемлекеттердің ұстанымы ретінде қаралмайды.
Басшылар кеңесі отырысының хаттамасына Басшылар кеңесінің төрағасы, әдетте, Басшылар кеңесінің отырысы өткізілген күні, ал Басшылар кеңесінің отырысы бейнеконференция режимінде өткізілген жағдайда - Басшылар кеңесінің отырысы өткізілген күннен бастап 3 жұмыс күнінен кешіктірмей қол қояды.
Басшылар кеңесінің жауапты хатшысы Басшылар кеңесі отырысы хаттамасының көшірмесін Басшылар кеңесінің барлық мүшелеріне Басшылар кеңесінің төрағасы қол қойған күннен бастап 3 жұмыс күнінен кешіктірмей жібереді.
Басшылар кеңесі төрағасының шешімі бойынша Басшылар кеңесі отырысы хаттамасының көшірмесі немесе көшірме үзіндісі Басшылар кеңесінің отырысына қатысушыларға жіберілуі мүмкін.
Басшылар кеңесі отырыстарының хаттамалары Басшылар кеңесінің жауапты хатшысында, ал осы хаттамалардың көшірмелері – Комиссияда сақталады.

17. Заседания Совета руководителей проводятся, как правило, в помещениях Комиссии.
Заседание Совета руководителей может проводиться в любом из государств-членов по решению председателя Совета руководителей, принимаемому на основе предложений государственных (национальных) органов. В этом случае принимающее государство-член оказывает содействие в организации и проведении заседания Совета руководителей.
По решению председателя Совета руководителей и членов Совета руководителей заседание Совета руководителей может проводиться в режиме видеоконференции.
18. Заседание Совета руководителей считается правомочным, если на нем присутствует не менее двух третей от общего числа членов Совета руководителей.
Члены Совета руководителей участвуют в заседаниях Совета руководителей лично, без права замены.
В случае невозможности присутствия члена Совета руководителей на заседании Совета руководителей он имеет право заблаговременно представить председателю Совета руководителей свое мнение по рассматриваемым вопросам в письменной форме.
19. Члены Совета руководителей могут предложить для рассмотрения на заседании Совета руководителей дополнительные вопросы, не включенные в утвержденную повестку дня заседания Совета руководителей, не позднее чем за 10 календарных дней до даты проведения заседания Совета руководителей.
Решение о включении дополнительных вопросов в повестку дня заседания Совета руководителей принимается председателем Совета руководителей по согласованию с членами Совета руководителей.
20. Вопрос, включенный в повестку дня заседания Совета руководителей, может быть снят с рассмотрения председателем Совета руководителей по предложению члена Совета руководителей.
21. Члены Совета руководителей, предложившие вопросы для включения в повестку дня заседания Совета руководителей, обеспечивают представление ответственному секретарю Совета руководителей соответствующих материалов и информации.
Председатель Совета руководителей имеет право запрашивать в установленном порядке у государственных (национальных) органов и членов Совета руководителей материалы и информацию по вопросам, отнесенным к компетенции Совета руководителей.
22. Члены Совета руководителей обладают равными правами при обсуждении вопросов на заседании Совета руководителей.
Решения Совета руководителей принимаются консенсусом.
Результаты заседания Совета руководителей оформляются протоколом, в котором фиксируются позиции членов Совета руководителей. Предложения членов Совета руководителей, представленные ими на заседаниях Совета руководителей, не могут рассматриваться в качестве позиции государств-членов.
Протокол заседания Совета руководителей подписывается председателем Совета руководителей, как правило, в день проведения заседания Совета руководителей, а в случае проведения заседания Совета руководителей в режиме видеоконференции - не позднее 3 рабочих дней с даты проведения заседания Совета руководителей.
Ответственный секретарь Совета руководителей направляет копию протокола заседания Совета руководителей всем членам Совета руководителей не позднее 3 рабочих дней с даты его подписания председателем Совета руководителей.
По решению председателя Совета руководителей копия протокола заседания Совета руководителей или выписка из него может направляться участникам заседания Совета руководителей.
Протоколы заседаний Совета руководителей хранятся у ответственного секретаря Совета руководителей, а копии этих протоколов - в Комиссии.

23. Басшылар кеңесі мүшелерінің және мүше мемлекеттердің мемлекеттік (ұлттық) органдары, өзге де мемлекеттік құрылымдары өкілдерінің Басшылар кеңесінің қызметіне қатысуына байланысты шығыстарын оларды жіберетін мүше мемлекеттер көтереді.
Мүше мемлекеттердің ғылым және білім мекемелері, қоғамдық ұйымдары, бизнес-қоғамдастықтары, халықаралық ұйымдар өкілдерінің және тәуелсіз сарапшылардың Басшылар кеңесінің қызметіне қатысуына байланысты шығыстарын көрсетілген тұлғалар өздері көтереді.
Комиссия Алқасы мүшесінің, Комиссияның лауазымды адамдары мен қызметкерлерінің Басшылар кеңесінің қызметіне қатысуына байланысты шығыстарын Комиссия көтереді.
24. Басшылар кеңесінің қызметін ұйымдастырушылық-техникалық қамтамасыз етуді Комиссия жүзеге асырады.

23. Расходы, связанные с участием в деятельности Совета руководителей членов Совета руководителей и представителей государственных (национальных) органов, иных государственных структур государств-членов, несут направляющие их государства- члены.
Расходы, связанные с участием в деятельности Совета руководителей представителей научных и образовательных учреждений, общественных организаций, бизнес-сообществ государств- членов, международных организаций и независимых экспертов, указанные лица несут самостоятельно.
Расходы, связанные с участием в деятельности Совета руководителей члена Коллегии Комиссии, должностных лиц и сотрудников Комиссии, несет Комиссия.
24. Организационно-техническое обеспечение деятельности Совета руководителей осуществляется Комиссией.