Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелуге және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетуге рұқсат беру тәртібі белгіленген тауарлар тізбесінің 2.7-бөліміне өзгеріс енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2020 жылғы 16 сәуірдегі № 45 шешімі
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің 1973 жылғы 3 наурыздағы Құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерімен халықаралық сауда туралы конвенцияда (СИТЕС) көзделген халықаралық міндеттемелерін орындау мақсатында 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 46-бабына және Үшінші елдерге қатысты тарифтік емес реттеу шаралары туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 7 қосымша) 4 және 37-тармақтарына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қосымшаға сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелуге және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетуге рұқсат беру тәртібі белгіленген тауарлар тізбесінің 2.7-бөліміне (Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2015 жылғы 21 сәуірдегі № 30 шешіміне № 2 қосымша) өзгеріс енгізілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
М. Мясникович
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2020 жылғы 16 сәуірдегі
№ 45 шешіміне
ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына әкелуге және (немесе) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағынан әкетуге рұқсат беру тәртібі белгіленген тауарлар тізбесінің 2.7-бөліміне енгізілетін ӨЗГЕРІС
2.7-бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"2.7. 1973 жылғы 3 наурыздағы Құрып кету қаупі төнген жабайы фауна мен флора түрлерімен халықаралық сауда туралы конвенцияның (СИТЕС) қолданылу аясындағы жабайы фауна мен флора түрлері
1-кесте
Жабайы фауна түрлері (FAUNA (ANIMALS))
СИТЕС-тегі позиция атауы
СИТЕС-ке қосымшаның нөмірі
Орыс және (немесе) латын тілдеріндегі позиция атауы
I. PHYLUM CHORDATACLASS MAMMALIA (MAMMALS)
ХОРДАЛЫЛАР ТҮРІ СҮТҚОРЕКТІЛЕР КЛАСЫ
1. ARTIODACTYLA
ЖҰПТҰЯҚТЫЛАР
1) Antilocapridae
Pronghorns:
Аша мүйізділер
Аша мүйізді бөкендер:
Antilocapra americana (Only the population of Mexico; no other population is included in the Appendices)
I
Аша мүйізді (Мексика популяциясы ғана, СИТЕС-ке қосымшалардағы басқа популяциялар енгізілмеген)
2) Bovidae
Antelopes, cattle, duikers, gazelles, goats, sheep, etc.:
Қуыс мүйізділер
Ірі, мүйізді, тұяқты бөкендер, кекілбастар, қарақұйрықтар, текелер, қойлар және тағы басқалар:
Addax nasomaculatus
I
Аддакс
Ammotragus lervia
II
Солтүстік Африка жалды арқары
Antilope cervicapra (Nepal, Pakistan)
III
Гарна немесе иірмүйізді бөкен (Непал, Пәкістан)
Bos gaurus (Excludes the domesticated form, which is referenced as Bos frontalis, and is not subject to the provisions of the Convention)
I
Гаур (Bos frontalis деп аталатын және СИТЕС-тің қолданылу аясына жатпайтын қолға үйретілген түрлерін қоспағанда)
Bos mutus (Excludes the domesticated form, which is referenced as Bos grunniens, and is not subject to the provisions of the Convention)
I
Жабайы қодас (Bos grunniens деп аталатын және СИТЕС-тің қолданылу аясына жатпайтын қолға үйретілген түрлерін қоспағанда)
Bos sauveli
I
Купрей
Boselaphus tragocamelus (Pakistan)
III
Нильгау (Пәкістан)
Bubalus arnee (Excludes the domesticated form, which is referenced as Bubalus bubalis and is not subject to the provisions of the Convention) (Nepal)
III
Азия буйволы (Bubalus bubalis деп аталатын және СИТЕС-тің қолданылу аясына жатпайтын қолға үйретілген түрлерін қоспағанда) (Непал)
Bubalus depressicornis
I
Жазықтық аноасы
Bubalus mindorensis
I
Миндоран буйволы немесе тамарау
Bubalus quarlesi
I
Тау аноасы
Budorcas taxicolor
II
Такин
Capra caucasica
II
Кавказ енекесі
Capra falconeri
I
Иір мүйізді теке (мархур)
Capra hircus aegagrus (Specimens of the domesticated form are not subject to the provisions of the Convention) (Pakistan)
III
Безоар текесі (қолға үйретілген түрлердің үлгілері СИТЕС-тің қолданылу аясына жатпайды) (Пәкістан)
Capra sibirica (Pakistan)
III
Сібір тау текесі (Пәкістан)
Capricornis milneedwardsii
I
Мильи-Эдвардс серауы
Capricornis rubidus
I
Қызыл серау
Capricornis sumatraensis
I
Суматра серауы
Capricornis thar
I
Гималай серауы немесе Тар
Cephalophus brookei
II
Брук кекілбасы
Cephalophus dorsalis
II
Қаражон кекілбас
Cephalophus jentinki
I
Қалың жонтерілі кекілбас
Cephalophus ogilbyi
II
Оджильби кекілбасы
Cephalophus silvicultor
II
Сарыжон кекілбас
Cephalophus zebra
II
Жолақ кекілбас
Damaliscus pygargus pygargus
II
Ақтұмсық бубал немесе Бонтбок
Gazella bennettii (Pakistan)
III
Беннетта қарақұйрығы (Пәкістан)
Gazella cuvieri
I
Кювьера немесе тау қарақұйрығы
Gazella dorcas (Algeria, Tunisia)
III
Қарақұйрық-доркас (Алжир, Тунис)
Gazella leptoceros
I
Құм қарақұйрығы
Hippotragus niger variani
I
Қара бөкен
Kobus leche
II
Су текесі, личи
Naemorhedus baileyi
I
Тибет ешкісі (горал)
Naemorhedus caudatus
I
Кәдімгі немесе Амур ешкісі (горал)
Naemorhedus goral
I
Гималай ешкісі (горал)
Naemorhedus griseus
I
Қытай ешкісі (горал)
Nanger dama
I
Қарақұйрық-дама
Oryx dammah
I
Сахара ориксі немесе Қылыш мүйізді бөкен
Oryx leucoryx
I
Ақ немесе Аравия ориксі
Ovis ammon
II
Арқар
Ovis arabica
II
Аравия жабайы қойы
Ovis bochariensis
II
Бұқара уриалы
Ovis canadensis (Only the population of Mexico; no other population is included in the Appendices)
II
Жуан мүйізді қой (Мексика популяциясы ғана; СИТЕС-ке қосымшаларға басқа популяциялар енгізілмеген)
Ovis collium
II
Қазақстан арқары немесе Қазақстан тау жабайы қойы
Ovis cycloceros
II
Түрікмен немесе Үстірт жабайы қойы
Ovis darwini
II
Дарвин жабайы қойы
Ovis gmelini (Only the population of Cyprus; no other population is included in the Appendices)
I
Армения муфлоны (Кипр популяциясы ғана; СИТЕС-ке қосымшаларға басқа популяциялар енгізілмеген)
Ovis hodgsonii
I
Тибет жабайы қойы
Ovis jubata
II
Солтүстік Қытай жабайы қойы
Ovis karelini
II
Тяньшань жабайы қойы
Ovis nigrimontana
I
Қаратау жабайы қойы
Ovis polii
II
Марко Поло арқары немесе Памир арқары
Ovis punjabiensis
II
Пенджаб уриалы
Ovis severtzovi
II
Қызылқұм жабайы қойы
Ovis vignei
I
Уриал
Pantholops hodgsonii
I
Оронго немесе чиру
Philantomba monticola
II
Көкшіл кекілбас
Pseudois nayaur (Pakistan)
III
Көкшіл жабайы қой (Пәкістан)
Pseudoryx nghetinhensis
I
Жалған орикс немесе саола
Rupicapra pyrenaica ornata
II
Абруццо таукиігі
Saiga borealis (A zero export quota for wild specimens traded for commercial purposes)
II
Моңғол сайғағы (жабайы үлгілерге қатысты коммерциялық мақсаттардағы экспортқа нөлдік квота белгіленген)
Saiga tatarica (A zero export quota for wild specimens traded for commercial purposes)
II
Кәдімгі сайғақ (жабайы үлгілерге қатысты коммерциялық мақсаттардағы экспортқа нөлдік квота белгіленген)
Tetracerus quadricornis (Nepal)
III
Төрт мүйізді бөкен (Непал)

О внесении изменения в раздел 2.7 перечня товаров, в отношении которых установлен разрешительный порядок ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза и (или) вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 16 апреля 2020 года № 45
В целях выполнения международных обязательств государств –членов Евразийского экономического союза, предусмотренных Конвенцией о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения, от 3 марта 1973 года (СИТЕС), в соответствии со статьей 46 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и пунктами 4 и 39 Протокола о мерах нетарифного регулирования в отношении третьих стран (приложение № 7 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Внести в раздел 2.7 перечня товаров, в отношении которых установлен разрешительный порядок ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза и (или) вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза (приложение № 2 к Решению Коллегии Евразийской экономической комиссии от 21 апреля 2015 г. № 30), изменение согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Коллегии
Евразийской экономической
комиссии
от 16 апреля 2020 г. № 45
ИЗМЕНЕНИЕ,
вносимое в раздел 2.7 перечня товаров, в отношении которых установлен разрешительный порядок ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза и (или) вывоза с таможенной территории Евразийского экономического союза
Раздел 2.7 изложить в следующей редакции:
"2.7. Виды дикой фауны и флоры, подпадающие под действие Конвенции о международной торговле видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения, от 3 марта 1973 года (СИТЕС)
Таблица 1
Виды дикой фауны (FAUNA (ANIMALS))
Наименование позиции в СИТЕС
Номер приложения к СИТЕС
Наименование позиции на русском и (или) латинском языках
I. PHYLUM CHORDATA
CLASS MAMMALIA
(MAMMALS)
ТИП ХОРДОВЫЕ
КЛАСС МЛЕКОПИТАЮЩИЕ
1. ARTIODACTYLA
ПАРНОКОПЫТНЫЕ
1) Antilocapridae
Pronghorns:
Вилороговые
Вилорогие антилопы:
Antilocapra americana (Only the population of Mexico; no other population is included in the Appendices)
I
Вилорог (только популяция Мексики, другие популяции в приложения к СИТЕС не включены)
2) Bovidae
Antelopes, cattle, duikers, gazelles, goats, sheep, etc.:
Полорогие
Антилопы, крупные рогатые копытные, дукеры, газели, козлы, бараны и др.:
Addax nasomaculatus
I
Аддакс
Ammotragus lervia
II
Баран гривистый североафриканский
Antilope cervicapra (Nepal, Pakistan)
III
Гарна или винторогая антилопа (Непал, Пакистан)
Bos gaurus (Excludes the domesticated form, which is referenced as Bos frontalis, and is not subject to the provisions of the Convention)
I
Гаур (за исключением одомашненной формы, которая именуется Bos frontalis и не подпадает под действие СИТЕС)
.
Bos mutus (Excludes the domesticated form, which is referenced as Bos grunniens, and is not subject to the provisions of the Convention)
I
Як дикий (за исключением одомашненной формы, которая именуется Bos grunniens и не подпадает под действие СИТЕС)
Bos sauveli
I
Купрей
Boselaphus tragocamelus (Pakistan)
III
Нильгау (Пакистан)
Bubalus arnee (Excludes the domesticated form, which is referenced as Bubalus bubalis and is not subject to the provisions of the Convention) (Nepal)
III
Буйвол азиатский (за исключением одомашненной формы, которая именуется Bubalus bubalis и не подпадает под действие СИТЕС) (Непал)
Bubalus depressicornis
I
Аноа равнинный
Bubalus mindorensis
I
Буйвол миндоранский, или тамарау
Bubalus quarlesi
I
Аноа горный
Budorcas taxicolor
II
Такин
Capra caucasica
II
Тур кавказский
Capra falconeri
I
Козел винторогий (мархур)
Capra hircus aegagrus (Specimens of the domesticated form are not subject to the provisions of the Convention) (Pakistan)
III
Козел безоаровый (образцы одомашненной формы не подпадают под действие СИТЕС) (Пакистан)
Capra sibirica (Pakistan)
III
Козел сибирский горный (Пакистан)
Capricornis milneedwardsii
I
Серау Мильи-Эдвардса
Capricornis rubidus
I
Серау красный
Capricornis sumatraensis
I
Серау суматранский
Capricornis thar
I
Серау гималайский или Тар
Cephalophus brookei
II
Дукер Брука
Cephalophus dorsalis
II
Дукер черноспинный
Cephalophus jentinki
I
Дукер чепрачный
Cephalophus ogilbyi
II
Дукер Оджильби
Cephalophus silvicultor
II
Дукер желтоспинный
Cephalophus zebra
II
Дукер зебровый
Damaliscus pygargus pygargus
II
Беломордый бубал или Бонтбок
Gazella bennettii (Pakistan)
III
Газель Беннетта (Пакистан)
Gazella cuvieri
I
Газель Кювьера или горная
Gazella dorcas (Algeria, Tunisia)
III
Газель-доркас (Алжир, Тунис)
Gazella leptoceros
I
Газель песчаная
Hippotragus niger variani
I
Антилопа черная
Kobus leche
II
Козел водяной, личи
Naemorhedus baileyi
I
Горал тибетский
Naemorhedus caudatus
I
Горал обыкновенный или амурский
Naemorhedus goral
I
Горал гималайский
Naemorhedus griseus
I
Горал китайский
Nanger dama
I
Газель-дама
Oryx dammah
I
Орикс сахарский или Антилопа саблерогая
Oryx leucoryx
I
Орикс белый или аравийский
Ovis ammon
II
Архар
Ovis arabica
II
Баран аравийский
Ovis bochariensis
II
Бухарский уриал
Ovis canadensis (Only the population of Mexico; no other population is included in the Appendices)
II
Толсторог (только популяция Мексики; другие популяци в приложения к СИТЕС не включены)
Ovis collium
II
Казахстанский архар, или казахстанский горный баран
Ovis cycloceros
II
Баран туркменский или устюртский
Ovis darwini
II
Баран Дарвина
Ovis gmelini (Only the population of Cyprus; no other population is included in the Appendices)
I
Арменийский муфлон (только популяция Кипра; другие популяции в приложения к СИТЕС не включены)
Ovis hodgsonii
I
Баран тибетский
Ovis jubata
II
Баран северокитайский
Ovis karelini
II
Баран тяньшаньский
Ovis nigrimontana
I
Баран каратауский
Ovis polii
II
Архар Марко Поло или памирский архар
Ovis punjabiensis
II
Уриал пенджабский
Ovis severtzovi
II
Баран кызылкумский
Ovis vignei
I
Уриал
Pantholops hodgsonii
I
Оронго или чиру
Philantomba monticola
II
Дукер голубой
Pseudois nayaur (Pakistan)
III
Баран голубой (Пакистан)
Pseudoryx nghetinhensis
I
Псевдоорикс, или саола
Rupicapra pyrenaica ornata
II
Серна абруцкая
Saiga borealis (A zero export quota for wild specimens traded for commercial purposes)
II
Сайгак монгольский (в отношении диких образцов установлена нулевая квота на экспорт в коммерческих целях)
Saiga tatarica (A zero export quota for wild specimens traded for commercial purposes)
II
Сайгак обыкновенный (в отношении диких образцов установлена нулевая квота на экспорт в коммерческих целях)
Tetracerus quadricornis (Nepal)
III
Антилопа четырехрогая (Непал)

3)Camelidae
Camels, guanacos, vicunas:
Түйетектестер
Т
үйелер, гуанаколар, викуньялар:
Lama guanicoe
II
Гуанако
Vicugna vicugna (Except the populations of: Argentina (the populations of the Provinces of Jujuy,
Catamarca and Salta,and the semi-captive populations of the Provinces of Jujuy, Salta, Catamarca, La Rioja and San Juan), Chile (populations of the region of Tarapacá and of the region of Arica and Parinacota), Ecuador (the whole population), Peru (the whole population) and the Plurinational State of Bolivia (the whole population), which are included in Appendix II)
I
Викунья (СИТЕС-ке ІІ қосымшаға енгізілген Аргентина популяцияларын, (Жужуй мен Катамарка провинцияларының популяцияларын және Жужуй, Сальта, Катамарка, Ла Риоха мен Сан-Хуан), Ч немесе провинцияларының жартылай еркін популяцияларын (Примера популяциясының), Эквадордың (барлық популяциясын), Перу (барлық популяциясын) Көпұлтты Боливия мемлекетінің (барлық популяциясын) қоспағанда)
Vicugna vicugna (Only the populations of Argentina (the populations of the Provinces of Jujuy, Catamarca and Salta, and the semi-captive populations of the Provinces of Jujuy, Salta, Catamarca, La Rioja and San Juan), Chile (populations of the region of Tarapacá and of the region of Arica and Parinacota), Ecuador (the whole population), Peru (the whole population) and the Plurinational State of Bolivia (the whole population); all other populations are included in Appendix I) 1
II
Викунья (тек қана Аргентины популяциялары (Жужуй және Катамарка провинцияларының популяциялары және Жужуй, Сальта, Катамарка, Ла Риоха мен Сан Хуан), Ч немесе провинцияларының жартылай еркін популяциялары (Примера популяциясы), Эквадор (барлық популяциясы), Перу (барлық популяциясы) Көпұлтты Боливия мемлекетінің (барлық популяциясы); СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген барлық басқа популяциялар)1
4)
Cervidae
Deer, huemuls, muntjacs, pudus:
Бұғытектестер
Бұғылар, гуэмалдар, мунтжактар, пуду:
Axis calamianensis
I
Каламиан бұғысы
Axis kuhlii
I
Куль бұғысы
Axis porcinus (Except the subspecies included in Appendix I) (Pakistan)
III
Шошқа тәріздес бұғы (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген кіші түрлерін қоспағанда) (Пәкістан)
Axis porcinus annamiticus
I
Үндіқытай шошқа тәріздес бұғысы
Blastocerus dichotomus
I
Батпақ бұғысы
Cervus elaphus bactrianus
II
Бұқара бұғысы
Cervus elaphus barbarus (Algeria, Tunisia)
III
Бербер бұғысы (Алжир, Тунис)
Cervus elaphus hanglu
I
Парсы бұғысы
Dama dama mesopotamica
I
Иран кербұғысы
Hippocamelus spp.
I
Анд бұғысы (барлық түрлері)
Mazama temama cerasina (Guatemala)
III
Үлкен мазама (Гватемала)
Muntiacus crinifrons
I
Қара мунтжак
Muntiacus vuquangensis
I
Алып мунтжак
Odocoileus virginianus mayensis (Guatemala)
III
Гватемала ақ құйрық бұғысы (Гватемала)
Ozotoceros bezoarticus
I
Пампас бұғысы
Pudu mephistophiles
II
Солтүстік пудуы
Pudu puda
I
Оңтүстік пудуы
Rucervus duvaucelii
I
Барасинга
Rucervus eldii
I
Лира бұғысы

3)
Camelidae
Camels, guanacos, vicunas:
Верблюдовые
Верблюды, гуанако, викуньи:
Lama guanicoe
II
Гуанако
Vicugna vicugna (Except the populations of: Argentina (the populations of the Provinces of Jujuy,
Catamarca and Salta,and the semi-captive populations of the Provinces of Jujuy, Salta, Catamarca, La Rioja and San Juan), Chile (populations of the region of Tarapacá and of the region of Arica and Parinacota), Ecuador (the whole population), Peru (the whole population) and the Plurinational State of Bolivia (the whole population), which are included in Appendix II)
I
Викунья (за исключением популяций: Аргентины (популяций провинций Жужуй, Катамарка и Сальта и полупривольных популяций провинций Жужуй, Сальта, Катамарка, Ля-Риоха и Сан-Хуан), Чили (полуляций региона Тарапака и региона Арика и Паринакота), Эквадора (всей популяции), Перу (всей популяции) и Многонационального Государства Боливия (всей популяции), которые включены в приложение II к СИТЕС)
Vicugna vicugna (Only the populations of Argentina (the populations of the Provinces of Jujuy, Catamarca and Salta, and the semi-captive populations of the Provinces of Jujuy, Salta, Catamarca, La Rioja and San Juan), Chile (populations of the region of Tarapacá and of the region of Arica and Parinacota), Ecuador (the whole population), Peru (the whole population) and the Plurinational State of Bolivia (the whole population); all other populations are included in Appendix I) 1
II
Викунья (только популяции Аргентины (популяции провинций Жужуй, Катамарка и Сальта, а также полупривольные популяции провинций Жужуй, Сальта, Катамарка, Ля-Риоха и Сан-Хуан), Чили (полуляции региона Тарапака и региона Арика и Паринакота), Эквадора (вся популяция), Перу (вся популяция) и Многонационального Государства Боливия (вся популяция); все остальные популяции включены в приложение I к СИТЕС)1
4)
Cervidae
Deer, huemuls, muntjacs, pudus:
Оленьи
Олени, гуэмалы, мунтжаки, пуду:
Axis calamianensis
I
Олень каламианский
Axis kuhlii
I
Олень Куля
Axis porcinus (Except the subspecies included in Appendix I) (Pakistan)
III
Свиной олень (за исключением подвидов, включенных в приложение I к СИТЕС) (Пакистан)
Axis porcinus annamiticus
I
Свиной олень индокитайский
Blastocerus dichotomus
I
Болотный олень
Cervus elaphus bactrianus
II
Олень бухарский
Cervus elaphus barbarus (Algeria, Tunisia)
III
Олень берберийский (Алжир, Тунис)
Cervus elaphus hanglu
I
Олень персидский
Dama dama mesopotamica
I
Лань иранская
Hippocamelus spp.
I
Андские олени (все виды)
Mazama temama cerasina (Guatemala)
III
Мазама большой (Гватемала)
Muntiacus crinifrons
I
Мунтжак черный
Muntiacus vuquangensis
I
Мунтжак гигантский
Odocoileus virginianus mayensis (Guatemala)
III
Олень белохвостый гватемальский (Гватемала)
Ozotoceros bezoarticus
I
Олень пампасный
Pudu mephistophiles
II
Пуду северный
Pudu puda
I
Пуду южный
Rucervus duvaucelii
I
Барасинга
Rucervus eldii
I
Олень-лира

5)
Giraffidae
Giraffies:
Керіктектестер
Керіктер:
Giraffa camelopardalis
II
Керік
6)
Hippopotamidae
Hippopotamuses:
Сусиыртектестер
Гиппопотамдар:
Hexaprotodon liberiensis
II
Қортық сусиыр
Hippopotamus amphibius
II
Кәдімгі сусиыр
7)
Moschidae
Musk deer:
Құдыртектестер
Құдырлар:
Moschus spp. (Only the populations of Afghanistan, Bhutan, India, Myanmar, Nepal and Pakistan; all other populations are included in Appendix II)
I
Құдыр (барлық түрлері) (Ауғанстан, Бутан, Үндістан, Мьянма, Непал және Пәкістан популяциялары ғана; СИТЕС-ке ІІ қосымшаға енгізілген барлық басқа популяциялар)
Moschus spp. (Except the populations of Afghanistan, Bhutan, India, Myanmar, Nepal and Pakistan, which are included in Appendix I)
II
Құдыр (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген Ауғанстан, Бутан, Үндістан, Мьянма, Непал және Пәкістан популяцияларын қоспағанда, барлық түрлері)
8)
Suidae
Babirusa, hogs, pigs:
Шошқалар
Бабирусса, қабандар, шошқалар:
Babyrousa babyrussa
I
Бабирусса
Babyrousa bolabatuensis
I
Болабат бабируссасы
Babyrousa celebensis
I
Сулавеси немесе целебес бабируссасы
Babyrousa togeanensis
I
Тогеан бабируссасы
Sus salvanius
I
Қортық шошқа
9)
Tayassuidae
Peccaries:
Жіңішке аяқтылар
Жіңішке аяқтылар:
Tayassuidae spp. (Except the species included in Appendix I and the populations of Pecari tajacu of Mexico and the United States of America, which are not included in the Appendices)
II
Жіңішке аяқтылар (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін және СИТЕС-ке қосымшаға енгізілмеген Мексика мен Америка Құрама Штаттарының Pecari tajacu популяцияларын қоспағанда, барлық түрлері)
Catagonus wagneri
I
Вагнер жіңішке аяқтылары
2.
CARNIVORA
ЖЫРТҚЫШТАР
1)
Ailuridae
Red pandas:
Қарала аюлар
Кіші қарала аюлар:
Ailurus fulgens
I
Кіші қарала аю
2)
Canidae
Dogs, foxes, wolves:
Иттектестер
Иттер, түлкілер, қасқырлар:
Canis aureus (India)
III
Азия шиебөрісі (Үндістан)
Canis lupus (Only the populations of Bhutan, India, Nepal and Pakistan; all other populations are included in Appendix II. Excludes the domesticated form and the dingo which are referenced as Canis lupus familiaris and Canis lupus dingo, respectively, which are not subject to the provisions of the Convention)
I
Қасқыр (тек қана Бутан, Үндістан, Непал және Пәкістан популяциялары; СИТЕС-ке ІІ қосымшаға енгізілген барлық басқа популяциялар. Қолға үйретілген түрлерін және Canis lupus familiaris және Canis lupus dingo деп аталатын және тиісінше СИТЕС-тің аясына жатпайтын дингоны қоспағанда)
Canis lupus (Except the populations of Bhutan, India, Nepal and Pakistan, which are included in Appendix I. Excludes the domesticated form and the dingo which are referenced as Canis lupus familiaris and Canis lupus dingo, respectively, which are not subject to the provisions of the Convention)
II
Қасқыр (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген Бутан, Үндістан, Непал және Пәкістан популяцияларын қоспағанда. Қолға үйретілген түрлерін және Canis lupus familiaris және Canis lupus dingo деп аталатын және тиісінше СИТЕС-тің аясына жатпайтын дингоны қоспағанда)
Cerdocyon thous
II
Майконг немесе саванна түлкісі
Chrysocyon brachyurus
II
Жалды қасқыр
Cuon alpinus
II
Қызыл қасқыр
Lycalopex culpaeus
II
Анд түлкісі
Lycalopex fulvipes
II
Дарвин түлкісі
Lycalopex griseus
II
Оңтүстік Америка түлкісі
Lycalopex gymnocercus
II
Парагвай түлкісі
Speothos venaticus
I
Бұта иті
Vulpes bengalensis (India)
III
Бенгаль түлкісі (Үндістан)
Vulpes cana
II
Ауған түлкісі
Vulpes vulpes griffithi (India)
III
Гриффит кәдімгі түлкісі (Үндістан)
Vulpes vulpes montana (India)
III
Кәдімгі тау түлкісі (Үндістан)
Vulpes vulpes pusilla (India)
III
Кәдімгі кіші түлкі (Үндістан)
Vulpes zerda
II
Фенек

5)
Giraffidae
Giraffies:
Жирафовые
Жирафы:
Giraffa camelopardalis
II
Жираф
6)
Hippopotamidae
Hippopotamuses:
Бегемотовые
Гиппопотамы:
Hexaprotodon liberiensis
II
Бегемот карликовый
Hippopotamus amphibius
II
Бегемот обыкновенный
7)
Moschidae
Musk deer:
Кабарожьи
Кабарги:
Moschus spp. (Only the populations of Afghanistan, Bhutan, India, Myanmar, Nepal and Pakistan; all other populations are included in Appendix II)
I
Кабарга (все виды) (только популяции Афганистана, Бутана, Индии, Мьянмы, Непала и Пакистана; все другие популяции включены в приложение II к СИТЕС)
Moschus spp. (Except the populations of Afghanistan, Bhutan, India, Myanmar, Nepal and Pakistan, which are included in Appendix I)
II
Кабарга (все виды) (за исключением популяций Афганистана, Бутана, Индии, Мьянмы, Непала и Пакистана, которые включены в приложение I к СИТЕС)
8)
Suidae
Babirusa, hogs, pigs:
Свиньи
Бабирусса, кабаны, свиньи:
Babyrousa babyrussa
I
Бабирусса
Babyrousa bolabatuensis
I
Бабирусса болабатская
Babyrousa celebensis
I
Бабирусса сулавесийская или целебесская
Babyrousa togeanensis
I
Бабирусса тогеанская
Sus salvanius
I
Свинья карликовая
9)
Tayassuidae
Peccaries:
Пекариевые
Пекари:
Tayassuidae spp. (Except the species included in Appendix I and the populations of Pecari tajacu of Mexico and the United States of America, which are not included in the Appendices)
II
Пекари (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС, и популяций Pecari tajacu Мексики и Соединенных Штатов Америки, которые не включены в приложения к СИТЕС)
Catagonus wagneri
I
Пекари Вагнера
2.
CARNIVORA
ХИЩНЫЕ
1)
Ailuridae
Red pandas:
Пандовые
Малые панды:
Ailurus fulgens
I
Панда малая
2)
Canidae
Dogs, foxes, wolves:
Псовые
Собаки, лисы, волки:
Canis aureus (India)
III
Шакал азиатский (Индия)
Canis lupus (Only the populations of Bhutan, India, Nepal and Pakistan; all other populations are included in Appendix II. Excludes the domesticated form and the dingo which are referenced as Canis lupus familiaris and Canis lupus dingo, respectively, which are not subject to the provisions of the Convention)
I
Волк (только популяции Бутана, Индии, Непала и Пакистана; все другие популяции включены в приложение II к СИТЕС. За исключением одомашненных форм и динго, которые именуются Canis lupus familiaris и Canis lupus dingo соответственно и не подпадают под действие СИТЕС)
Canis lupus (Except the populations of Bhutan, India, Nepal and Pakistan, which are included in Appendix I. Excludes the domesticated form and the dingo which are referenced as Canis lupus familiaris and Canis lupus dingo, respectively, which are not subject to the provisions of the Convention)
II
Волк (за исключением популяций Бутана, Индии, Непала и Пакистана, которые включены в приложение I к СИТЕС.
За исключением одомашненных форм и динго, которые именуются Canis lupus familiaris и Canis lupus dingo соответственно и не подпадают под действие СИТЕС)
Cerdocyon thous
II
Майконг или саванновая лисица
Chrysocyon brachyurus
II
Волк гривистый
Cuon alpinus
II
Волк красный
Lycalopex culpaeus
II
Лисица андская
Lycalopex fulvipes
II
Лисица Дарвиновская
Lycalopex griseus
II
Лисица южноамериканская
Lycalopex gymnocercus
II
Лисица парагвайская
Speothos venaticus
I
Собака кустарниковая
Vulpes bengalensis (India)
III
Лисица бенгальская (Индия)
Vulpes cana
II
Лисица афганская
Vulpes vulpes griffithi (India)
III
Лисица обыкновенная Гриффита (Индия)
Vulpes vulpes montana (India)
III
Лисица обыкновенная горная (Индия)
Vulpes vulpes pusilla (India)
III
Лисица обыкновенная малая (Индия)
Vulpes zerda
II
Фенек

3)
Eupleridae
Fossa, falanouc, Malagasy civets:
Мадагаскар виверрлері
Фосса, фаланока, мадагаскар циветасы:
Cryptoprocta ferox
II
Фосса
Eupleres goudotii
II
Майда тісті мунго
Fossa fossana
II
Фаналока
4)
Felidae
Cats:
Мысықтектестер
Мысықтар:
Felidae spp. (Except the species included in Appendix I. Excludes specimens of the domesticated form, which are not subject to the provisions of the Convention. For Panthera leo (African populations): a zero annual export quota is established for specimens of bones, bone pieces, bone products, claws, skeletons, skulls and teeth removed from the wild and traded for commercial purposes. Annual export quotas for trade in bones, bone pieces, bone products, claws, skeletons, skulls and teeth for commercial purposes, derived from captive breeding operations in South Africa, will be established and communicated annually to the CITES Secretariat.)
II
Мысық тектестер (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін қоспағанда, барлық түрлері. Қолға үйретілген, СИТЕС-тің аясына жатпайтын түрлерін қоспағанда. Panthera leo үшін (Африка популяциялары): коммерциялық мақсаттарда тасымалданатын жабайы жануарлар сүйектерінің, сүйектері бөлшектерінің, сүйектерінен жасалған өнімдердің, тырнақтарының, қаңқасының, бассүйегі мен тістерінің экспортына жылдық нөлдік квота белгіленген. Коммерциялық мақсаттарда тасымалданатын және Оңтүстік Африкада жануарларды қолдан өсіру қызметімен айналысу нәтижесінде алынған жануарлар сүйектерінің, сүйектері бөлшектерінің, сүйектерінен жасалған өнімдердің, тырнақтарының, қаңқасының, бассүйегі мен тістерінің экспортына жылдық квота жыл сайынғы негізде белгіленеді және олар туралы ақпарат СИТЕС-тің Хатшылығына жолданады)
Acinonyx jubatus (Annual export quotas for live specimens and hunting trophies are granted as follows: Botswana: 5; Namibia: 150; Zimbabwe: 50. The trade in such specimens is subject to the provisions of Article III of the Convention)
I
Қабылан (тірі үлгілер мен аңшылықта алынған олжа экспортына жылдық квота былай белгіленеді: Ботсвана: 5; Намибия: 150; Зимбабве: 50. Осы үлгілер саудасы СИТЕС-тің III бабының ережелерімен реттеледі)
Caracal caracal (Only the population of Asia; all other populations are included in Appendix II)
I
Қарақұлақ (тек қана Азия популяциясы; барлық басқа популяциялар СИТЕС-ке ІІ қосымшаға енгізілген)
Catopuma temminckii
I
Темминк мысығы
Felis nigripes
I
Қара сирақты мысық
Herpailurus yagouaroundi (Only the populations of Central and Nord America; all other populations are included in Appendix II)
I
Ягуарунди (тек қана Орталық және Солтүстік Америка популяциялары; барлық басқа популяциялар СИТЕС-ке ІІ қосымшаға енгізілген)
Leopardus geoffroyi
I
Жоффруа мысығы
Leopardus guttulus
I
Оңтүстік жолбарыс мысығы
Leopardus jacobita
I
Анд мысығы
Leopardus pardalis
I
Оцелот
Leopardus tigrinus
I
Онцилла
Leopardus wiedii
I
Ұзын құйрықты мысық
Lynx pardinus
I
Пиреней сілеусіні
Neofelis diardi
I
Калимантан сұрғылт леопарды немесе борней сұрғылт леопарды
Neofelis nebulosa
I
Сұрғылт леопард
Panthera leo (Only the population of India; all other populations are included in Appendix II)
I
Арыстан (тек Үндістан популяциясы; барлық басқа популяциялар СИТЕС-ке ІІ қосымшаға енгізілген)
Panthera onca
I
Ягуар
Panthera pardus
I
Леопард
Panthera tigris
I
Жолбарыс
Panthera uncia
I
Ілбіс немесе қар барысы
Pardofelis marmorata
I
Теңбіл мысық
Prionailurus bengalensis bengalensis (Only the populations of Bangladesh, India and Thailand; all other populations are included in Appendix II)
I
Бенгаль мысығы (тек Бангладеш, Үндістан және Таиланд популяциялары; барлық басқа популяциялар СИТЕС-ке ІІ қосымшаға енгізілген)
Prionailurus planiceps
I
Суматра мысығы
Prionailurus rubiginosus (Only the population of India; all other populations are included in Appendix II)
I
Теңбіл жирен мысық (тек Үндістан популяциясы; барлық басқа популяциялар СИТЕС-ке ІІ қосымшаға енгізілген)
Puma concolor (Only the populations of Costa Rica and Panama; all other populations are included in
Appendix II)
I
Пума (тек Коста Рика және Панама популяциялары; барлық басқа популяциялар СИТЕС-ке ІІ қосымшаға енгізілген)

3)
Eupleridae
Fossa, falanouc, Malagasy civets:
Мадагаскарские виверры
Фосса, фаланока, мадагаскарская цивета:
Cryptoprocta ferox
II
Фосса
Eupleres goudotii
II
Мунго мелкозубый
Fossa fossana
II
Фаналока
4)
Felidae
Cats:
Кошачьи
Коты:
Felidae spp. (Except the species included in Appendix I. Excludes specimens of the domesticated form, which are not subject to the provisions of the Convention. For Panthera leo (African populations): a zero annual export quota is established for specimens of bones, bone pieces, bone products, claws, skeletons, skulls and teeth removed from the wild and traded for commercial purposes. Annual export quotas for trade in bones, bone pieces, bone products, claws, skeletons, skulls and teeth for commercial purposes, derived from captive breeding operations in South Africa, will be established and communicated annually to the CITES Secretariat.)
II
Кошачьи (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС. За исключением образцов одомашненной формы, которые не подпадают под действие СИТЕС. Для Panthera leo (африканские популяции): для костей, частей костей, продукции из костей, когтей, скелетов, черепов и зубов диких животных, перемещаемых в коммерческих целях, установлена нулевая годовая квота на экспорт. Годовые квоты на экспорт костей, частей костей, продукции из костей, когтей, скелетов, черепов и зубов, перемещаемых в коммерческих целях и полученных в результате деятельности по разведению животных в неволе в Южной Африке, устанавливаются на ежегодной основе, и информация о них передается в Секретариат СИТЕС)
Acinonyx jubatus (Annual export quotas for live specimens and hunting trophies are granted as follows: Botswana: 5; Namibia: 150; Zimbabwe: 50. The trade in such specimens is subject to the provisions of Article III of the Convention)
I
Гепард (годовые квоты на экспорт живых образцов и охотничьих трофеев устанавлены следующим образом: Ботсвана: 5; Намибия: 150; Зимбабве: 50. Торговля этими образцами регулируется положениями статьи III СИТЕС)
Caracal caracal (Only the population of Asia; all other populations are included in Appendix II)
I
Каракал (только популяция Азии; все другие популяции включены в приложение II к СИТЕС)
Catopuma temminckii
I
Кошка Темминка
Felis nigripes
I
Кошка черноногая
Herpailurus yagouaroundi (Only the populations of Central and Nord America; all other populations are included in Appendix II)
I
Ягуарунди (только популяции Центральной и Северной Америки; все остальные популяции включены в приложение II к СИТЕС)
Leopardus geoffroyi
I
Кошка Жоффруа
Leopardus guttulus
I
Южная тигровая кошка
Leopardus jacobita
I
Кошка андская
Leopardus pardalis
I
Оцелот
Leopardus tigrinus
I
Онцилла
Leopardus wiedii
I
Кошка длиннохвостая
Lynx pardinus
I
Рысь пиренейская
Neofelis diardi
I
Калимантанский дымчатый леопард, или борнейский дымчатый леопард
Neofelis nebulosa
I
Леопард дымчатый
Panthera leo (Only the population of India; all other populations are included in Appendix II)
I
Лев (только популяция Индии; все остальные популяции включены в приложение II к СИТЕС)
Panthera onca
I
Ягуар
Panthera pardus
I
Леопард
Panthera tigris
I
Тигр
Panthera uncia
I
Ирбис или снежный барс
Pardofelis marmorata
I
Кошка мраморная
Prionailurus bengalensis bengalensis (Only the populations of Bangladesh, India and Thailand; all other populations are included in Appendix II)
I
Кошка бенгальская (только популяции Бангладеш, Индии и Таиланда; все другие популяции включены в приложение II к СИТЕС)
Prionailurus planiceps
I
Кошка суматранская
Prionailurus rubiginosus (Only the population of India; all other populations are included in Appendix II)
I
Кошка пятнисторыжая (только популяция Индии; все другие популяции включены в приложение II к СИТЕС)
Puma concolor (Only the populations of Costa Rica and Panama; all other populations are included in
Appendix II)
I
Пума (только популяции Коста Рики и Панамы; все остальные популяции включены в приложение II
к СИТЕС)

5)
Herpestidae
Mongooses:
Мангусттектестер
Мангусттар:
Herpestes edwardsi (India, Pakistan)
III
Сұр үнді мангусты (Үндістан, Пәкістан)
Herpestes fuscus (India)
III
Қоңыр мангуст (Үндістан)
Herpestes javanicus (Pakistan)
III
Кіші мангуст (Пәкістан)
Herpestes javanicus auropunctatus (India)
III
Кіші алтын түстес мангуст (Үндістан)
Herpestes smithii (India)
III
Смит мангусты (Үндістан)
Herpestes urva (India)
III
Таңқышаян жегіш мангуст (Үндістан)
Herpestes vitticollis (India)
III
Мойны жолақты мангуст (Үндістан)
6)
Hyaenidae
Aardwolf, hyenas:
Қорқау қасқыр тектестер
Құрлық қасқырлары, қорқау қасқырлар:
Hyaena hyaena (Pakistan)
III
Жолақты қорқау қасқыр (Пәкістан)
Proteles cristata (Botswana)
III
Құрлық қасқыры (Ботсвана)
7)
Mephitidae
Skunks:
Тарбаған тектестер
Тарбағандар:
Conepatus humboldtii
II
Гумбольдт тарбағаны
8)
Mustelidae
Badgers, martens, otters, weasels, etc.:
Сусарлар немесе сусартектестер
Борсықтар, сусарлар, кәмшаттар, аққалақтар және т.б.:
9)
Lutrinae
Otters:
Кәмшат тектестер
Кәмшаттар:
Lutrinae spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Кәмшат тектестер (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін қоспағанда, барлық түрлері)
Aonyx capensis microdon (Only the populations of Cameroon and Nigeria; all other populations are included in Appendix II)
I
Камерун кәмшаты (тек Камерун және Нигерия популяциялары; барлық басқа популяциялар СИТЕС-ке ІІ қосымшаға енгізілген)
Aonyx cinerea
I
Шығыс тұяқсыз кәмшаты немесе Азия тұяқсыз кәмшаты
Enhydra lutris nereis
I
Калифорния теңіз кәмшаты
Lontra felina
I
Мысық тәріздес кәмшат
Lontra longicaudis
I
Ұзын құйрықты кәмшат
Lontra provocax
I
Оңтүстік өзен кәмшаты
Lutra lutra
I
Өзен кәмшаты
Lutra nippon
I
Жапон кәмшаты
Lutrogale perspicillata
I
Биязы жүнді кәмшат немесе Үнді кәмшаты
Pteronura brasiliensis
I
Алып кәмшат
10)
Mustelinae
Grisons, honey badgers, martens, tayra, weasels:
Сусартектестер
Сусарлар
Гризон, итаюлар, сусарлар, тайралар, ақкістер:
Eira barbara (Honduras)
III
Тайра (Гондурас)
Martes flavigula (India)
III
Кәдімгі харза (Үндістан)
Martes foina intermedia (India)
III
Үнді тас сусары (Үндістан)
Martes gwatkinsii (India)
III
Оңтүстік Үндістан харзасы (Үндістан)
Mellivora capensis (Botswana)
III
Итаю (Ботсвана)
Mustela altaica (India)
III
Солонгой (Үндістан)
Mustela erminea ferghanae (India)
III
Ақкіс (Үндістан)
Mustela kathiah (India)
III
Сарыбауыр күзен (Үндістан)
Mustela nigripes
I
Қара сирақты сасықкүзен
Mustela sibirica (India)
III
Сарыкүзен (Үндістан)
11)
Odobenidae
Walruses:
Моржтекестер
Морждар:
Odobenus rosmarus (Canada)
III
Морж (Канада)
12)
Otariidae
Fur seals, sealions:
Салпаңқұлақ итбалықтар
Теңіз мысықтары, теңізшерлер:
Arctocephalus spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Оңтүстік теңіз мысығы (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін қоспағанда, барлық түрлері)
Arctocephalus townsendi
I
Гваделупа теңіз мысығы

5)
Herpestidae
Mongooses:
Мангустовые
Мангусты:
Herpestes edwardsi (India, Pakistan)
III
Мангуст индийский серый (Индия, Пакистан)
Herpestes fuscus (India)
III
Мангуст бурый (Индия)
Herpestes javanicus (Pakistan)
III
Мангуст малый (Пакистан)
Herpestes javanicus auropunctatus (India)
III
Мангуст малый золотистый (Индия)
Herpestes smithii (India)
III
Мангуст Смита (Индия)
Herpestes urva (India)
III
Мангуст крабоед (Индия)
Herpestes vitticollis (India)
III
Мангуст полосатошейный (Индия)
6)
Hyaenidae
Aardwolf, hyenas:
Гиеновые
Земляные волки, гиены:
Hyaena hyaena (Pakistan)
III
Полосатая гиена (Пакистан)
Proteles cristata (Botswana)
III
Волк земляной (Ботсвана)
7)
Mephitidae
Skunks:
Скунсовые
Скунсы:
Conepatus humboldtii
II
Скунс Гумбольдта
8)
Mustelidae
Badgers, martens, otters, weasels, etc.:
Куньи или куницевые
Барсуки, куницы, выдры, ласки и др.:
9)
Lutrinae
Otters:
Выдровые
Выдры:
Lutrinae spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Выдровые (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС)
Aonyx capensis microdon (Only the populations of Cameroon and Nigeria; all other populations are included in Appendix II)
I
Выдра камерунская (только популяции Камеруна и Нигерии; все другие популяции включены в приложение II к СИТЕС)
Aonyx cinerea
I
Восточная бескоготная выдра, или азиатская бескоготная выдра
Enhydra lutris nereis
I
Калан калифорнийский
Lontra felina
I
Выдра кошачья
Lontra longicaudis
I
Выдра длиннохвостая
Lontra provocax
I
Выдра южная речная
Lutra lutra
I
Выдра речная
Lutra nippon
I
Выдра японская
Lutrogale perspicillata
I
ГладкошҰрстная выдра, или индийская выдра
Pteronura brasiliensis
I
Выдра гигантская
10)
Mustelinae
Grisons, honey badgers, martens, tayra, weasels:
Куньи
Гризон, медоеды, куницы, тайры, горностаи:
Eira barbara (Honduras)
III
Тайра (Гондурас)
Martes flavigula (India)
III
Харза обыкновенная (Индия)
Martes foina intermedia (India)
III
Куница каменная индийская (Индия)
Martes gwatkinsii (India)
III
Харза южноиндийская (Индия)
Mellivora capensis (Botswana)
III
Медоед (Ботсвана)
Mustela altaica (India)
III
Солонгой (Индия)
Mustela erminea ferghanae (India)
III
Горностай (Индия)
Mustela kathiah (India)
III
Солонгой желтобрюхий (Индия)
Mustela nigripes
I
Хорь черноногий
Mustela sibirica (India)
III
Колонок (Индия)
11)
Odobenidae
Walruses:
Моржовые
Моржи:
Odobenus rosmarus (Canada)
III
Морж (Канада)
12)
Otariidae
Fur seals, sealions:
Ушастые тюлени
Морские котики, морские львы:
Arctocephalus spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Морской котик южный (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС)
Arctocephalus townsendi
I
Морской котик гваделупский

13)
Phocidae
Seals:
Нағыз итбалықтар
Итбалық:
Mirounga leonina
II
Оңтүстік теңіз пілі
Monachus spp.
I
Монах-итбалық (барлық түрлері)
14)
Procyonidae
Coatis, kinkajous, olingos:
Жанаттектеслер
Шағынтұмсықтылар, кинкажу, олинго:
Nasua narica (Honduras)
III
Коати (Гондурас)
Nasua nasua solitaria (Uruguay)
III
Кәдімгі шағынтұмсықты (Уругвай)
Potos flavus (Honduras)
III
Кинкажу (Гондурас)
15)
Ursidae
Bears, giant pandas:
Аютектестер
Аюлар, алып қарала аюлар:
Ursidae spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Аютектестер (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін қоспағанда, барлық түрлері)
Ailuropoda melanoleuсa
I
Алып қарала аюлар
Helarctos malayanus
I
Малая аюы
Melursus ursinus
I
Салпыерін аю
Tremarctos ornatus
I
Көзілдірікті аю
Ursus arctos (Only the populations of Bhutan, China, Mexico and Mongolia; all other populations are included in Appendix II)
I
Қоңыр аю (тек Бутан, Қытай, Мексика және Моңғолия популяциялары; барлық басқа популяциялар СИТЕС-ке ІІ қосымшаға енгізілген)
Ursus arctos isabellinus
I
Тянь-Шань қоңыр аюы
Ursus thibetanus
I
Гималай аюы немесе ақтөс аю
16)
Viverridae
Binturong, civets, linsangs, otter-civet, palm civets:
Виверртектестер
Бинтуронгтар, виверрлер, линзангтар, кәмшаттектес циветта, пальма сусары:
Arctictis binturong (India)
III
Бинтуронг (Үндістан)
Civettictis civetta (Botswana)
III
Африка циветасы (Ботсвана)
Cуnogale bennettii
II
Кәмшаттектес циветта
Hemigalus derbyanus
II
Жолақты цивета
Paguma larvata (India)
III
Гималай циветасы (Үндістан)
Paradoxurus hermaphroditus (India)
III
Кәдімгі мусанг (Үндістан)
Paradoxurus jerdoni (India)
III
Оңтүстік Үндістан мусангы (Үндістан)
Prionodon linsang
II
Прионодон немесе жолақты линзанг
Prionodon pardicolor
I
Шұбар прионодон
Viverra civettina (India)
III
Ірішұбар цивета (Үндістан)
Viverra zibetha (India)
III
Азия циветасы (Үндістан)
Viverricula indica (India)
III
Шағын цивета (Үндістан)
3.
CETACEA
Dolphins, porpoises, whales:
КИТТЕКТЕСТЕР
Дельфиндер, теңіз шошқалары, киттер:
CETACEA spp. (Except the species included in Appendix I. A zero annual export quota has been established for live specimens from the Black Sea population of Tursiops truncatus removed from the wild and traded for primarily commercial purposes)
II
КИТТЕКТЕСТЕР (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін қоспағанда, барлық түрлері. Жабайы табиғаттан алынған және негізінен коммерциялық мақсатта тасымалданатын Қара теңіздің Tursiops truncatus афалинасы популяцияларының тірі үлгілеріне қатысты экспортқа жылдық нөлдік квота белгіленген)
1)
Balaenidae
Bowhead whale, right whales:
Жылтыр киттер
Гренландия киттері, оңтүстік киттер:
Balaena mysticetus
I
Гренландия киті
Eubalaena spp.
I
Оңтүстік киті (барлық түрлері)

13)
Phocidae
Seals:
Настоящие тюлени
Тюлень:
Mirounga leonina
II
Морской слон южный
Monachus spp.
I
Тюлень-монах (все виды)
14)
Procyonidae
Coatis, kinkajous, olingos:
Енотовые
Носухи, кинкажу, олинго:
Nasua narica (Honduras)
III
Коати (Гондурас)
Nasua nasua solitaria (Uruguay)
III
Носуха обыкновенная (Уругвай)
Potos flavus (Honduras)
III
Кинкажу (Гондурас)
15)
Ursidae
Bears, giant pandas:
Медвежьи
Медведи, гигантские панды:
Ursidae spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Медвежьи (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС)
Ailuropoda melanoleuсa
I
Панда гигантская
Helarctos malayanus
I
Медведь малайский
Melursus ursinus
I
Медведь-губач
Tremarctos ornatus
I
Медведь очковый
Ursus arctos (Only the populations of Bhutan, China, Mexico and Mongolia; all other populations are included in Appendix II)
I
Медведь бурый (только популяции Бутана, Китая, Мексики и Монголии; все другие популяции включены в приложение II к СИТЕС)
Ursus arctos isabellinus
I
Медведь бурый тяньшанский
Ursus thibetanus
I
Медведь гималайский, или белогрудый
16)
Viverridae
Binturong, civets, linsangs, otter-civet, palm civets:
Виверровые
Бинтуронги, виверры, линзанги, выдровые циветы, пальмовые куницы:
Arctictis binturong (India)
III
Бинтуронг (Индия)
Civettictis civetta (Botswana)
III
Циветта африканская (Ботсвана)
Cуnogale bennettii
II
Циветта выдровая
Hemigalus derbyanus
II
Циветта полосатая
Paguma larvata (India)
III
Циветта гималайская (Индия)
Paradoxurus hermaphroditus (India)
III
Мусанг обыкновенный (Индия)
Paradoxurus jerdoni (India)
III
Мусанг южноиндийский (Индия)
Prionodon linsang
II
Прионодон, или линзанг полосатый
Prionodon pardicolor
I
Прионодон пятнистый
Viverra civettina (India)
III
Цивета крупнопятнистая (Индия)
Viverra zibetha (India)
III
Цивета азиатская (Индия)
Viverricula indica (India)
III
Цивета малая (Индия)
3.
CETACEA
Dolphins, porpoises, whales:
КИТООБРАЗНЫЕ
Дельфины, морские свиньи, киты:
CETACEA spp. (Except the species included in Appendix I. A zero annual export quota has been established for live specimens from the Black Sea population of Tursiops truncatus removed from the wild and traded for primarily commercial purposes)
II
КИТООБРАЗНЫЕ (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС. В отношении живых образцов популяции афалины Tursiops truncatus из Черного моря, изъятых из дикой природы и перемещаемых в основном в коммерческих целях, установлена нулевая годовая квота на экспорт)
1)
Balaenidae
Bowhead whale, right whales:
Гладкие киты
Гренландские киты, южные киты:
Balaena mysticetus
I
Кит гренландский
Eubalaena spp.
I
Киты южные (все виды)

2)
Balaenopteridae
Fin whales, humpback whales, rorquals:
Жолақты киттектестер
Финвалдар, өркешті киттер, жолақты киттер:
Balaenoptera acutorostrata (Except the population of West Greenland, which is included in Appendix II)
I
Жолақты шағын кит (СИТЕС-ке ІІ қосымшаға енгізілген Батыс Гренландия популяцияларын қоспағанда)
Balaenoptera bonaerensis
I
Оңтүстік жолақты шағын киті
Balaenoptera borealis
I
Сейвал
Balaenoptera edeni
I
Брайд жолақты киті
Balaenoptera musculus
I
Көкшіл кит
Balaenoptera omurai
I
Омурай жолақты киті
Balaenoptera physalus
I
Финвал
Megaptera novaeangliae
I
Өркешті кит
3)
Delphinidae
Dolphins:
Дельфинтектестер
Дельфиндер:
Orcaella brevirostris
I
Иравади дельфині
Orcaella heinsohni
I
Австралия тұмсықсыз дельфині
Sotalia spp.
I
Ұзынтұмсықты дельфиндер (барлық түрлері)
Sousa spp.
I
Өркешті дельфиндер (барлық түрлері)
4)
Eschrichtiidae
Grey whale:
Сұр киттер
Сұр кит:
Eschrichtius robustus
I
Сұр кит
5)
Iniidae
River dolphins:
Өзен дельфиндері
Өзен дельфиндері:
Lipotes vexillifer
I
Көл дельфині
6)
Neobalaenidae
Pygmy right whale:
Жылтыр киттер
Қортық жылтыр кит:
Caperea marginata
I
Қысқа мойын кит
7)
Phocoenidae
Porpoises:
Теңіз шошқалары
Теңіз шошқалары:
Neophocaena asiaeorientalis
I
Шығыс Азия теңіз шошқасы
Neophocaena phocaenoides
I
Қауырсынсыз теңіз шошқасы
Phocoena sinus
I
Калифорния теңіз шошқасы
8)
Physeteridae
Sperm whales:
Кашалоттектестер
Кашалоттар:
Physeter macrocephalus
I
Кашалот
9)
Platanistidae
River dolphins:
Тұщы су дельфиндері
Өзен дельфиндері:
Platanista spp.
I
Ганг дельфині (барлық түрлері Дельфи)
10)
Ziphiidae
Beaked whales, bottle-nosed whales:
Құстұмсықтылар
Белдіктістілер, шөлмектұмсықтылар:
Berardius spp.
I
Қалытқылар (барлық түрлері)
Hyperoodon spp.
I
Шөлмектұмсықтылар (барлық түрлері)
4.
CHIROPTERA
ҚОЛҚАНАТТЫЛАР
1)
Phyllostomidae
Broad-nosed bats:
Жапырақтұмсықтылар
Жалпақтұмсықтар:
Platyrrhinus lineatus (Uruguay)
III
Жалпақтұмсықты үйрек (Уругвай)
2)
Pteropodidae
Fruit bats, fiying foxes:
Жарқанаттектестер
Жарқанаттар, жарқанат түлкілер:
Acerodon spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Ацеродондар (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін қоспағанда, барлық түрлері)
Acerodon jubatus
I
Жалды ацеродон
Pteropus spp. (Except the species included in Appendix I and Pleropus brunneus)
II
Жарқанат түлкілер (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін және Pteropus brunneus қоспағанда, барлық түрлері)
Pteropus insularis
I
Трук жарқанат түлкісі
Pteropus loochoensis
I
Жапон жарқанат түлкісі
Pteropus mariannus
I
Мариан жарқанат түлкісі
Pteropus molossinus
I
Понапен жарқанат түлкісі
Pteropus pelewensis
I
Пелевенсис жарқанат түлкісі
Pteropus pilosus
I
Палаан жарқанат түлкісі
Pteropus samoensis
I
Самоан жарқанат түлкісі
Pteropus tonganus
I
Тонган жарқанат түлкісі
Pteropus ualanus
I
Косри жарқанат түлкісі
Pteropus yapensis
I
Яп жарқанат түлкісі
5.
CINGULATA
САУЫТТЫ АҢДАР

2)
Balaenopteridae
Fin whales, humpback whales, rorquals:
Полосатиковые
Финвалы, горбатые киты, киты-полосатики:
Balaenoptera acutorostrata (Except the population of West Greenland, which is included in Appendix II)
I
Северный малый полосатик (за исключением популяции Западной Гренландии, которая включена в приложение II к СИТЕС)
Balaenoptera bonaerensis
I
Южный малый полосатик
Balaenoptera borealis
I
Сейвал
Balaenoptera edeni
I
Полосатик Брайда
Balaenoptera musculus
I
Голубой кит
Balaenoptera omurai
I
Полосатик омураи
Balaenoptera physalus
I
Финвал
Megaptera novaeangliae
I
Горбатый кит
3)
Delphinidae
Dolphins:
Дельфиновые
Дельфины:
Orcaella brevirostris
I
Иравадийский дельфин
Orcaella heinsohni
I
Австралийский бесклювый дельфин
Sotalia spp.
I
Длинноклювые дельфины (все виды)
Sousa spp.
I
Горбатые дельфины (все виды)
4)
Eschrichtiidae
Grey whale:
Серые киты
Серый кит:
Eschrichtius robustus
I
Серый кит
5)
Iniidae
River dolphins:
Речные дельфины
Речные дельфины:
Lipotes vexillifer
I
Дельфин озерный
6)
Neobalaenidae
Pygmy right whale:
Гладкие киты
Карликовый гладкий кит:
Caperea marginata
I
Кит короткоголовый
7)
Phocoenidae
Porpoises:
Морские свиньи
Морские свиньи:
Neophocaena asiaeorientalis
I
Морская свинья восточноазиатская
Neophocaena phocaenoides
I
Морская свинья бесперая
Phocoena sinus
I
Морская свинья калифорнийская
8)
Physeteridae
Sperm whales:
Кашалотовые
Кашалоты:
Physeter macrocephalus
I
Кашалот
9)
Platanistidae
River dolphins:
Пресноводные дельфины
Речные дельфины:
Platanista spp.
I
Дельфин гангский (все виды)
10)
Ziphiidae
Beaked whales, bottle-nosed whales:
Клюворыловые
Ремнезубы, бутылконосы:
Berardius spp.
I
Плавуны (все виды)
Hyperoodon spp.
I
Бутылконосы (все виды)
4.
CHIROPTERA
РУКОКРЫЛЫЕ
1)
Phyllostomidae
Broad-nosed bats:
Листоносовые
Широконосы:
Platyrrhinus lineatus (Uruguay)
III
Широконос линейчатый (Уругвай)
2)
Pteropodidae
Fruit bats, fiying foxes:
Крылановые
Крыланы, летучие лисицы:
Acerodon spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Ацеродоны (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС)
Acerodon jubatus
I
Ацеродон гривастый
Pteropus spp. (Except the species included in Appendix I and Pleropus brunneus)
II
Летучие лисицы (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС, и Pteropus brunneus)
Pteropus insularis
I
Летучая лисица трукская
Pteropus loochoensis
I
Летучая лисица японская
Pteropus mariannus
I
Летучая лисица марианская
Pteropus molossinus
I
Летучая лисица понапенская
Pteropus pelewensis
I
Летучая лисица пелевенсис
Pteropus pilosus
I
Летучая лисица палаанская
Pteropus samoensis
I
Летучая лисица самоанская
Pteropus tonganus
I
Летучая лисица тонганская
Pteropus ualanus
I
Летучая лисица косрийская
Pteropus yapensis
I
Летучая лисица япская
5.
CINGULATA
БРОНЕНОСЦЫ

1)
Dasypodidae
Armadillos:
Сауытты аңтектестер
Армадиллалар:
Cabassous tatouay (Uruguay)
III
Уругвай сауытты аңы (Уругвай)
Chaetophractus nationi (A zero annual export quota has been established. All specimens shall be deemed to be specimens of species included in Appendix I and the trade in them shall be regulated accordingly)
II
Чили сауытты аңы (экспортына жылдық нөлдік квота белгіленген. Барлық үлгілер СИТЕС-ке І қосымшада көрсетілген түрлердің үлгілері болып есептеледі және олардың саудасы тиісті түрде реттеледі)
Priodontes maximus
I
Алып сауытты аң
6.
DASYUROMORPHIA
ЖЫРТҚЫШ ҚАЛТАЛЫЛАР
1)
Dasyuridae
Dunnarts:
Жыртқыш қалталылар
Аяғы қысқа қалталы тышқандар:
Sminthopsis longicaudata
I
Қалталы ұзынқұйрық тышқан
Sminthopsis psammophila
I
Қалталы құмтышқан
7.
DIPROTODONTIA
ҚОС КҮРЕКТІСТІЛЕР
1)
Macropodidae
Kangaroos, wallabies:
Кенгурутектестер
Кенгуру, валлаби:
Dendrolagus inustus
II
Ағашта мекендейтін кенгуру инустус
Dendrolagus ursinus
II
Ағашта мекендейтін аютәріздес кенгуру
Lagorchestes hirsutus
I
Будақұйрық кенгуру
Lagostrophus fasciatus
I
Жолақты кенгуру
Onychogalea fraenata
I
Қысқатұяқ кенгуру
2)
Phalangeridae
Cuscuses:
Өрмелегіштектестер немесе поссумтектестер
Өрмелегіштер:
Phalanger intercastellanus
II
Оңтүстік өрмелегіші
Phalanger mimicus
II
Мимикалы өрмелегіш
Phalanger orientalis
II
Түкті өрмелегіш
Spilocuscus kraemeri
II
Крамери өрмелегіші
Spilocuscus maculatus
II
Шұбар өрмелегіш
Spilocuscus papuensis
II
Өрмелегіш (безеулі)
3)
Potoroidae
Rat-kangaroos:
Потору
Кенгуру тәріздес егеуқұйрықтар:
Bettongia spp.
I
Тұмсығы қысқа кенгуру (барлық түрлері)
4)
Vombatidae
Wombats:
Қалталы аютектестер
Қалталы аюлар:
Lasiorhinus krefftii
I
Крефт қалталы аюы
8.
LAGOMORPHA
ҚОЯНТЕКТЕСТЕР
1)
Leporidae
Hares, rabbits:
Қояндар
Қояндар, жабайы қояндар:
Caprolagus hispidus
I
Қылтанды қоян
Romerolagus diazi
I
Құйрықсыз қоян
9.
MONOTREMATA
БІРТЕСІКТІЛЕР
1)
Tachyglossidae
Echidnas, spiny anteaters:
Ехиднатектестер
Ехидналар, проехидналар:
Zaglossus spp.
II
Проехидналар (барлық түрлері)
10.
PERAMELEMORPHIA
ҰЗЫНТЫРНАҚТЫЛАР
1)
Peramelidae
Bandicoots, echymiperas:
Ұзынтырнақтылар
Ұзынтырнақтар, тікенекті ұзынтырнақтар:
Perameles bougainville
I
Батыс ұзынтырнағы
2)
Thylacomyidae
Bilbies:
Қоян тәріздес ұзынтырнақтар
Қоян тәріздес ұзынтырнақтар:
Macrotis lagotis
I
Қоян тәріздес ұзынтырнақ немесе билби
11.
PERISSODACTYLA
ТАҚТҰЯҚТЫЛАР
1)
Equidae
Horses, wild asses, zebras:
Жылқытектестер
Жылқылар, жабайы есектер, зебралар:
Equus africanus (Excludes the domesticated form, which is referenced as Eguus asinus, and is not subject to the provisions of the Convention)
I
Жабайы есек (Equus asinus деп аталатын және СИТЕС-тің қолданылу аясына жатпайтын қолға үйретілген түрлерін қоспағанда)
Equus grevyi
I
Греви зебрасы
Equus hemionus (Except the subspecies included in Appendix I)
II
Құлан немесе джегетай (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген кіші түрлерін қоспағанда)
Equus hemionus hemionus
I
Моңғол құланы
Equus hemionus khur
I
Үндістан құланы немесе хур
Equus kiang
II
Кианг
Equus przewalskii
I
Пржевальский жылқысы
Equus zebra hartmannae
II
Хартман тау зебрасы
Equus zebra zebra
II
Кап тау зебрасы

1)
Dasypodidae
Armadillos:
Броненосцевые
Армадиллы:
Cabassous tatouay (Uruguay)
III
Броненосец уругвайский (Уругвай)
Chaetophractus nationi (A zero annual export quota has been established. All specimens shall be deemed to be specimens of species included in Appendix I and the trade in them shall be regulated accordingly)
II
Броненосец чилийский (установлена нулевая годовая квота на экспорт. Все образцы считаются образцами видов, указанных в приложении I к СИТЕС, и торговля ими регулируется соответствующим образом)
Priodontes maximus
I
Броненосец гигантский
6.
DASYUROMORPHIA
ХИЩНЫЕ СУМЧАТЫЕ
1)
Dasyuridae
Dunnarts:
Хищные сумчатые
Узколапые сумчатые мыши:
Sminthopsis longicaudata
I
Сумчатая мышь длиннохвостая
Sminthopsis psammophila
I
Сумчатая мышь песчаная
7.
DIPROTODONTIA
ДВУРЕЗЦОВЫЕ
1)
Macropodidae
Kangaroos, wallabies:
Кенгуровые
Кенгуру, валлаби:
Dendrolagus inustus
II
Кенгуру древесный инустус
Dendrolagus ursinus
II
Кенгуру древесный медвежий
Lagorchestes hirsutus
I
Кенгуру пучкохвостый
Lagostrophus fasciatus
I
Кенгуру полосатый
Onychogalea fraenata
I
Кенгуру короткокоготный
2)
Phalangeridae
Cuscuses:
Кускусовые или поссумы
Кускусы:
Phalanger intercastellanus
II
Кускус южный
Phalanger mimicus
II
Кускус мимический
Phalanger orientalis
II
Кускус пушистый
Spilocuscus kraemeri
II
Кускус крамери
Spilocuscus maculatus
II
Кускус пятнистый
Spilocuscus papuensis
II
Кускус (прыщистый)
3)
Potoroidae
Rat-kangaroos:
Потору
Кенгуровые крысы:
Bettongia spp.
I
Короткомордые кенгуру (все виды)
4)
Vombatidae
Wombats:
Вомбатовые
Вомбаты:
Lasiorhinus krefftii
I
Вомбат Крефта
8.
LAGOMORPHA
ЗАЙЦЕОБРАЗНЫЕ
1)
Leporidae
Hares, rabbits:
Заячьи
Зайцы, кролики:
Caprolagus hispidus
I
Заяц щетинистый
Romerolagus diazi
I
Кролик бесхвостый
9.
MONOTREMATA
ОДНОПРОХОДНЫЕ
1)
Tachyglossidae
Echidnas, spiny anteaters:
Ехидновые
Ехидны, проехидны:
Zaglossus spp.
II
Проехидны (все виды)
10.
PERAMELEMORPHIA
БАНДИКУТОВЫЕ
1)
Peramelidae
Bandicoots, echymiperas:
Бандикутовые
Бандикуты, колючие бандикуты:
Perameles bougainville
I
Бандикут западный
2)
Thylacomyidae
Bilbies:
Кроличьи бандикуты
Кроличьи бандикуты:
Macrotis lagotis
I
Бандикут кроличий, или билби
11.
PERISSODACTYLA
НЕПАРНОКОПЫТНЫЕ
1)
Equidae
Horses, wild asses, zebras:
Лошадиные
Лошади, дикие ослы, зебры:
Equus africanus (Excludes the domesticated form, which is referenced as Eguus asinus, and is not subject to the provisions of the Convention)
I
Осел дикий (за исключением одомашненной формы, которая именуется Equus asinus и не подпадает под действие СИТЕС)
Equus grevyi
I
Зебра Греви
Equus hemionus (Except the subspecies included in Appendix I)
II
Кулан или джегетай (за исключением подвидов, включенных в приложение I к СИТЕС)
Equus hemionus hemionus
I
Кулан монгольский
Equus hemionus khur
I
Кулан индийский, или хур
Equus kiang
II
Кианг
Equus przewalskii
I
Лошадь Пржевальского
Equus zebra hartmannae
II
Зебра горная Хартмана
Equus zebra zebra
II
Зебра горная капская

2)
Rhinocerotidae
Rhinoceroses:
Мүйізтұмсықтытектестер
Мүйізтұмсықтар:
Rhinocerotidae spp. (Except the subspecies included in Appendix II)
I
Мүйізтұмсықтар (СИТЕС-ке ІІ қосымшаға енгізілген кіші топтардан басқа (барлық түрлері)
Ceratotherium simum simum (Only the populations of Eswatini and South Africa; all other populations are included in Appendix I. For the exclusive purpose of allowing international trade in live animals to appropriate and acceptable destinations and hunting trophies. All other specimens shall be deemed to be specimens of species included in Appendix l and the trade in them shall be regulated accordingly)
II
Оңтүстік Африка ақ мүйізтұмсығы (тек Оңтүстік Африка және Свазиленда популяциялары; барлық басқа популяциялар СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген. Тек қана халықаралық саудаға рұқсат беріледі, оның шеңберінде тірі жануарлар лайықты және қолайлы мекендеу жерлеріне тасымалданады, сондай-ақ аңшылық олжалардың халықаралық саудасына да рұқсат беріледі. Барлық басқа үлгілер СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлер үлгілері болып есептеледі және олардың саудасы тиісті түрде реттеледі)
3)
Tapiridae
Tapirs:
Салпыерінділер
Салпыерінділер:
Tapiridae spp. (Except the species included in Appendix II)
I
Салпыерінділер (СИТЕС-ке ІІ қосымшаға енгізілген түрлерінен басқа, барлық түрлері)
Tapirus terrestris
II
Жазықтық салпыеріндісі
12.
PHOLIDOTA
КЕСІРТКІЛЕР
1)
Manidae
Pangolins:
Панголинтектестер
Панголиндер:
Manis spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Кесірткелер (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін қоспағанда, барлық түрлері)
Manis crassicaudata
I
Үндістан кесірткесі
Manis culionensis
I
Филлипин кесірткесі
Manis gigantea
I
Алып кесіртке
Manis javanica
I
Яван кесірткесі
Manis pentadactyla
I
Қытай кесірткесі
Manis temminckii
I
Дала кесірткесі
Manis tetradactyla
I
Ұзынқұйрықты кесіртке
Manis tricuspis
I
Ақбауыр кесіртке
13.
PILOSA
МҮКІТІСТІЛЕР
1)
Bradypodidae
Three-toed sloths:
Ленивецтектестер
Үш саусақты ленивецтер:
Bradypus pygmaeus
II
Қортық ленивец
Bradypus variegatus
II
Күреңжемсаулы ленивец
2)
Myrmecophagidae
American anteaters:
Құмырсқақоректітектестер
Құмырсқақоректітектестер
Құмырсқақоректілер:
Myrmecophaga tridactyla
II
Үшсаусақ құмырсқақоректі
Tamandua mexicana (Guatemala)
III
Төртсаусақ құмырсқақоректі (Гватемала)
14.
PRIMATES
Apes, monkeys:
МАЙМЫЛДАР
Маймылдар, мартышкалар:
PRIMATES spp. (Except the species included in Appendix I)
II
МАЙМЫЛДАР (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін қоспағанда, барлық түрлері)
1)
Atelidae
Howler monkeys, spider monkeys:
Ревундар
Ревундар, өрмекшітәріздес маймылдар:
Alouatta coibensis
I
Коиб ревуны
Alouatta palliata
I
Колумбия ревуны
Alouatta pigra
I
Гватемала ревуны
Ateles geoffroyi frontatus
I
Жуанбас жоффруа коатасы
Ateles geoffroyi ornatus
I
Кәдімгі жоффруа коатасы
Brachyteles arachnoides
I
Өрмекшітәріздес қоңыр маймыл
Brachyteles hypoxanthus
I
Өрмекшітәріздес солтүстік маймылы
Oreonax flavicauda
I
Сарықұйрық түкті маймыл

2)
Rhinocerotidae
Rhinoceroses:
Носороговые
Носороги:
Rhinocerotidae spp. (Except the subspecies included in Appendix II)
I
Носороги (все виды) (кроме подвидов, включенных в приложение II к СИТЕС)
Ceratotherium simum simum (Only the populations of Eswatini and South Africa; all other populations are included in Appendix I. For the exclusive purpose of allowing international trade in live animals to appropriate and acceptable destinations and hunting trophies. All other specimens shall be deemed to be specimens of species included in Appendix l and the trade in them shall be regulated accordingly)
II
Носорог белый южноафриканский (только популяции Эсватини и Южной Африки; все другие популяции включены в приложение I к СИТЕС. Разрешается исключительно международная торговля, в рамках которой живые животные перемещаются в подходящие и приемлемые места обитания, а также международная торговля охотничьими трофеями. Все прочие образцы считаются образцами видов, включенных в приложение I к СИТЕС, и торговля ими регулируется соответствующим образом)
3)
Tapiridae
Tapirs:
Тапировые
Тапиры:
Tapiridae spp. (Except the species included in Appendix II)
I
Тапировые (все виды, за исключением видов, включенных в приложение II к СИТЕС)
Tapirus terrestris
II
Тапир равнинный
12.
PHOLIDOTA
ЯЩЕРЫ
1)
Manidae
Pangolins:
Панголиновые
Панголины:
Manis spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Ящеры (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС)
Manis crassicaudata
I
Ящер индийский
Manis culionensis
I
Ящер филлипинский
Manis gigantea
I
Ящер гигантский
Manis javanica
I
Ящер яванский
Manis pentadactyla
I
Ящер китайский
Manis temminckii
I
Ящер степной
Manis tetradactyla
I
Ящер длиннохвостый
Manis tricuspis
I
Ящер белобрюхий
13.
PILOSA
НЕПОЛНОЗУБЫЕ
1)
Bradypodidae
Three-toed sloths:
Ленивцевые
Трехпалые ленивцы:
Bradypus pygmaeus
II
Ленивец карликовый
Bradypus variegatus
II
Ленивец бурогорлый
2)
Myrmecophagidae
American anteaters:
Муравьедовые
Муравьеды:
Myrmecophaga tridactyla
II
Муравьед трехпалый
Tamandua mexicana (Guatemala)
III
Муравьед четырехпалый (Гватемала)
14.
PRIMATES
Apes, monkeys:
ПРИМАТЫ
Обезьяны, мартышки:
PRIMATES spp. (Except the species included in Appendix I)
II
ПРИМАТЫ (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС)
1)
Atelidae
Howler monkeys, spider monkeys:
Ревуны
Ревуны, паукообразные обезьяны:
Alouatta coibensis
I
Ревун коибский
Alouatta palliata
I
Ревун колумбийский
Alouatta pigra
I
Ревун гватемальский
Ateles geoffroyi frontatus
I
Коата Жоффруа толстоголовая
Ateles geoffroyi ornatus
I
Коата Жоффруа обыкновенная
Brachyteles arachnoides
I
Обезьяна паукообразная бурая
Brachyteles hypoxanthus
I
Обезьяна паукообразная северная
Oreonax flavicauda
I
Обезьяна желтохвостая шерстистая

2)
Cebidae
Marmosets, tamarins, new-world monkeys:
Капуцинтектестер
Ойынпаздар, тамариндар, жармасқышқұйрық маймылдар:
Callimico goeldii
I
Гельд мармозеткасы
Callithrix aurita
I
Кәдімгі аққұлақ ойынпаз
Callithrix flaviceps
I
Кәдімгі сарыбас ойынпаз
Leontopithecus spp.
I
Арыстантәріздес ойынпаздар (барлық түрлері)
Saguinus bicolor
I
Ала тамарин
Saguinus geoffroyi
I
Жоффруа тамарины
Saguinus leucopus
I
Ақсирақ тамарин
Saguinus martinsi
I
Тазмаңдай тамарин
Saguinus oedipus
I
Эдиптер тамарины (айдарлы)
Saimiri oerstedii
I
Сарыжон саймири
3)
Cercopithecidae
Old-world monkeys:
Мартышкатектестер
Тар танаулы кіші маймылдар:
Cercocebus galeritus
I
Кекілді мангобей
Cercopithecus diana
I
Диана мартышкасы
Cercopithecus roloway
I
Гана мартышкасы
Macaca silenus
I
Арыстанқұйрық макак немесе вандеру
Macaca sylvanus
I
Бербера маймылы немесе магот
Mandrillus leucophaeus
I
Дрил
Mandrillus sphinx
I
Мандрил
Nasalis larvatus
I
Носач
Piliocolobus kirkii
I
Жуанденелі Занзибар маймылы
Piliocolobus rufomitratus
I
Жуанденелі қызыл маймыл
Presbytis potenziani
I
Жіңішкеденелі маймыл немесе ментавай лангуры
Pygathrix spp.
I
Пигатрикстер (барлық түрлері)
Rhinopithecus spp.
I
Жіңішкеденелі мұрынды маймылдар (гульмандар немесе лангурлар) (барлық түрлері)
Semnopithecus ajax
I
Кашмир сұр лангуры
Semnopithecus dussumieri
I
Оңтүстік жазықтық сұр лангуры
Semnopithecus entellus
I
Солтүстік жазықтық сұр лангуры
Semnopithecus hector
I
Тарай сұр лангуры
Semnopithecus hypoleucos
I
Қаратабанды сұр лангур
Semnopithecus priam
I
Түкті сұр лангур
Semnopithecus schistaceus
I
Непал сұр лангуры
Simias concolor
I
Шошқақұйрықты лангур
Trachypithecus geei
I
Алтынтүстес лангур
Trachypithecus pileatus
I
Айдарлы лангур
Trachypithecus shortridgei
I
Шортридж лангуры
4)
Cheirogaleidae
Dwarf lemurs:
Қортық лемурлар
Қортық лемурлар:
Cheirogaleidae spp.
I
Қортық лемурлар (барлық түрлері)
5)
Daubentoniidae
Aye-aye:
Қолаяқтылар
Қолаяқты маймыл:
Daubentonia madagascariensis
I
Қолаяқты маймыл немесе ай-ай
6)
Hominidae
Apes, chimpanzees, gorillas, orang-utans:
Адамтәріздес маймылдар
Маймылдар, шимпанзе, гориллалар, орангутандар:
Gorilla beringei
I
Шығыс немесе тау горилласы
Gorilla gorilla
I
Батыс немесе жазықтық горилласы Горилла
Pan spp.
I
Шимпанзе (барлық түрлері)
Pongo abelii
I
Суматран орангутаны
Pongo pygmaeus
I
Калимантан орангутаны
7)
Hylobatidae
Gibbons:
Гиббонтектестер
Гиббондар:
Hylobatidae spp.
I
Гиббондар (барлық түрлері)
8)
Indriidae
Indris, sifakas, woolly lemurs:
Индритектестер
Индри, сифака, түкті индри:
Indriidae spp.
I
Индритектестер (барлық түрлері)
9)
Lemuridae
Large lemurs:
Лемуртектестер
Лемурлар:
Lemuridae spp.
I
Лемуртектестер (барлық түрлері)
10)
Lepilemuridae
Sportive lemurs:
Лепилемуртектестер
Жұқаденелі лемурлар:
Lepilemuridae spp.
I
Жұқаденелі лемурлар (барлық түрлері)

2)
Cebidae
Marmosets, tamarins, new-world monkeys:
Капуциновые
Игрунки, тамарины, цепкохвостые обезьяны:
Callimico goeldii
I
Мармозетка Гельда
Callithrix aurita
I
Игрунка обыкновенная белоухая
Callithrix flaviceps
I
Игрунка обыкновенная желтоголовая
Leontopithecus spp.
I
Игрунки львиные (все виды)
Saguinus bicolor
I
Тамарин пегий
Saguinus geoffroyi
I
Тамарин Жоффруа
Saguinus leucopus
I
Тамарин белоногий
Saguinus martinsi
I
Тамарин гололобый
Saguinus oedipus
I
Тамарин эдипов (хохлатый)
Saimiri oerstedii
I
Саймири рыжеспинный
3)
Cercopithecidae
Old-world monkeys:
Мартышковые
Низшие узконосые обезьяны:
Cercocebus galeritus
I
Мангобей чубаcтый
Cercopithecus diana
I
Мартышка диана
Cercopithecus roloway
I
Мартышка ганская
Macaca silenus
I
Макак львинохвостый, или вандеру
Macaca sylvanus
I
Обезьяна берберийская, или магот
Mandrillus leucophaeus
I
Дрил
Mandrillus sphinx
I
Мандрил
Nasalis larvatus
I
Носач
Piliocolobus kirkii
I
Толстотел занзибарский
Piliocolobus rufomitratus
I
Толстотел красный
Presbytis potenziani
I
Тонкотел или лангур ментавайский
Pygathrix spp.
I
Пигатриксы (все виды)
Rhinopithecus spp.
I
Обезьяны носатые тонкотелые (гульманы или лангуры) (все виды)
Semnopithecus ajax
I
Лангур серый кашмирский
Semnopithecus dussumieri
I
Лангур серый южноравнинный
Semnopithecus entellus
I
Лангур серый североравнинный
Semnopithecus hector
I
Лангур серый тарайский
Semnopithecus hypoleucos
I
Лангур серый черностопый
Semnopithecus priam
I
Лангур серый опушенный
Semnopithecus schistaceus
I
Лангур серый непальский
Simias concolor
I
Лангур свинохвостый
Trachypithecus geei
I
Лангур золотой
Trachypithecus pileatus
I
Лангур хохлатый
Trachypithecus shortridgei
I
Лангур Шортриджа
4)
Cheirogaleidae
Dwarf lemurs:
Карликовые лемуры
Карликовые лемуры:
Cheirogaleidae spp.
I
Карликовые лемуры (все виды)
5)
Daubentoniidae
Aye-aye:
Руконожковые
Руконожка:
Daubentonia madagascariensis
I
Руконожка, или ай-ай
6)
Hominidae
Apes, chimpanzees, gorillas, orang-utans:
Человекообразные обезьяны
Обезьяны, шимпанзе, гориллы, орангутаны:
Gorilla beringei
I
Горилла восточная, или горная
Gorilla gorilla
I
Горилла западная, или равнинная
Pan spp.
I
Шимпанзе (все виды)
Pongo abelii
I
Орангутан суматранский
Pongo pygmaeus
I
Орангутан калимантанский
7)
Hylobatidae
Gibbons:
Гиббоновые
Гиббоны:
Hylobatidae spp.
I
Гиббоны (все виды)
8)
Indriidae
Indris, sifakas, woolly lemurs:
Индриевые
Индри, сифака, мохнатый индри:
Indriidae spp.
I
Индриевые (все виды)
9)
Lemuridae
Large lemurs:
Лемуровые
Лемуры:
Lemuridae spp.
I
Лемуровые (все виды)
10)
Lepilemuridae
Sportive lemurs:
Лепилемуровые
Тонкотелые лемуры:
Lepilemuridae spp.
I
Тонкотелые лемуры (все виды)

11)
Lorisidae
Lorises:
Лоритектестер
Лори:
Nycticebus spp.
I
Жуан лорилар (барлық түрлері)
12)
Pitheciidae
Sakis, uakaris:
Сакитектестер
Сакилар, уакарилар:
Cacajao spp.
I
Какайо немесе уакари (барлық түрлері)
Chiropotes albinasus
I
Ақтұмсық саки
15.
PROBOSCIDEA
ТҰМСЫҚТЫЛАР
1)
Elephantidae
Elephants:
Пілтектестер
Пілдер:
Elephas maximus
I
Үндістан пілі
Loxodonta africana (Except the populations of Botswana, Namibia, South Africa and Zimbabwe, which are included in Appendix II subject to annotation 2)
I
Африка пілі (СИТЕС-ке ІІ қосымшаға енгізілген Ботсвана, Намибия, Оңтүстік Африка және Зимбабве популяцияларын қоспағанда)
Loxodonta africana2 (Only the populations of Botswana, Namibia, South Africa and Zimbabwe; all other populations are included in Appendix I)
II
Африка пілі2 (тек Ботсвана, Намибия, Оңтүстік Африка және Зимбабве популяциялары; барлық басқа популяциялар СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген)
16.
RODENTIA
КЕМІРГІШТЕР
1)
Chinchillidae
Chinchillas:
Шиншиллатектестер
Шиншиллалар:
Chinchilla spp. (Specimens of the domesticated form are not subject to the provisions the Convention)
I
Шиншиллалар (барлық түрлері) (қолға үйретілген түрлердің үлгілері СИТЕС-тің қолданылу аясына жатпайды)
2)
Cuniculidae
Pacas:
Пакалар
Пака:
Cuniculus paca (Honduras)
III
Пака (Гондурас)
3)
Dasyproctidae
Agoutis:
Агутитектестер
Агути:
Dasyprocta punctata (Honduras)
III
Орталық Америкалық агути (Гондурас)
4)
Erethizontidae
New-world porcupines:
Америка жайрасы немесе ағаш жайралары
Америка жайрасы:
Sphiggurus mexicanus (Honduras)
III
Мексика жайрасы (Гондурас)
Sphiggurus spinosus (Uruguay)
III
Тікенекті жайра (Уругвай)
5)
Muridae
Mice, rats:
Тышқантектестер
Тышқандар, егеуқұйрықтар:
Leporillus conditor
II
Шыбықұя егеуқұйрық
Pseudomys fieldi
II
Жалған шаңқылдақдауыс тышқан
Xeromys myoides
II
Жалған су егеуқұйрығы
Zyzomys pedunculatus
II
Орталық Австралия жуанқұйрықты егеуқұйрық
6)
Sciuridae
Ground squirrels, tree squirrels:
Тиінтектестер
Боршатышқан, тиін:
Cynomys mexicanus
I
Мексика шалғын иті
Marmota caudata (India)
III
Ұзынқұйрық суыр (Үндістан)
Marmota himalayana (India)
III
Гималай суыры (Үндістан)
Ratufa spp.
II
Алып тиін (барлық түрлері)
17.
SCANDENTIA
Tree shrews:
ТУПАЙЯЛАР
Тупайялар:
SCANDENTIA spp.
II
ТУПАЙЯЛАР (барлық түрлері)
18.
SIRENIA
ҚАҚПАМҰРЫНДАР
1)
Dugongidae
Dugong:
Дюгоньтектестер
Дюгонь:
Dugong dugon
I
Дюгонь
2)
Trichechidae
Manatees:
Жырықерінтектестер
Жырықерінділер:
Trichechus inunguis
I
Амазония жырықеріні
Trichechus manatus
I
Америка жырықеріні
Trichechus senegalensis
I
Африка жырықеріні
II. CLASS AVES (BIRDS)
ҚҰСТАР КЛАСЫ
19.
ANSERIFORMES
ҚАЗТЕКТЕСТЕР
1)
Anatidae
Ducks, geese, swans, etc.:
Үйректектестер
Үйректер, қаздар, аққулар және т.б.:
Anas aucklandica
I
Окленд шүрегейі
Anas bernieri
II
Мадагаскар шүрегейі
Anas chlorotis
I
Қоңыр немесе Жаңа Зеландия шүрегейі
Anas formosa
II
Клоктун
Anas laysanensis
I
Лайсан барылдауығы
Anas nesiotis
I
Кэмпбелл шүрегейі
Asarcornis scutulata
I
Аққанатты үйрек
Branta canadensis leucopareia
I
Канада шағын қарашақазы (Алеут кіші түрі)
Branta ruficollis
II
Қызылжемсаулы қарашақаз
Branta sandvicensis
I
Гавая қарашақазы немесе нене
Coscoroba coscoroba
II
Коскороба
Cygnus melancoryphus
II
Қарамойын аққу
Dendrocygna arborea
II
Куба ысқырғыш үйрегі
Dendrocygna autumnalis (Honduras)
III
Ысқырғыш қызылтұмсық үйрек (Гондурас)
Dendrocygna bicolor (Honduras)
III
Ысқырғыш жирен үйрек (Гондурас)
Oxyura leucocephala
II
Ақбас үйрек
Rhodonessa caryophyllacea
I
Қызғылтбасты үйрек
Sarkidiornis melanotos
II
Айдарлы үйрек
20.
APODIFORMES
ҰЗЫНҚАНАТТЫЛАР

11)
Lorisidae
Lorises:
Лориевые
Лори:
Nycticebus spp.
I
Толстые лори (все виды)
12)
Pitheciidae
Sakis, uakaris:
Саковые
Саки, уакари:
Cacajao spp.
I
Какайо, или уакари (все виды)
Chiropotes albinasus
I
Саки белоносый
15.
PROBOSCIDEA
ХОБОТНЫЕ
1)
Elephantidae
Elephants:
Слоновые
Слоны:
Elephas maximus
I
Слон индийский
Loxodonta africana (Except the populations of Botswana, Namibia, South Africa and Zimbabwe, which are included in Appendix II subject to annotation 2)
I
Слон африканский (за исключением популяций Ботсваны, Намибии, Южной Африки и Зимбабве, которые включены в приложение II к СИТЕС и подпадают под действие сноски 2)
Loxodonta africana2 (Only the populations of Botswana, Namibia, South Africa and Zimbabwe; all other populations are included in Appendix I)
II
Слон африканский2 (только популяции Ботсваны, Намибии, Южной Африки и Зимбабве; все другие популяции включены в приложение I к СИТЕС)
16.
RODENTIA
ГРЫЗУНЫ
1)
Chinchillidae
Chinchillas:
Шиншилловые
Шиншиллы:
Chinchilla spp. (Specimens of the domesticated form are not subject to the provisions the Convention)
I
Шиншиллы (все виды) (образцы одомашненной формы не подпадают под действие СИТЕС)
2)
Cuniculidae
Pacas:
Паки
Пака:
Cuniculus paca (Honduras)
III
Пака (Гондурас)
3)
Dasyproctidae
Agoutis:
Агутиевые
Агути:
Dasyprocta punctata (Honduras)
III
Агути центральноамериканский (Гондурас)
4)
Erethizontidae
New-world porcupines:
Американские дикобразы, или древеснодикобразовые
Американские дикобразы:
Sphiggurus mexicanus (Honduras)
III
Дикобраз мексиканский (Гондурас)
Sphiggurus spinosus (Uruguay)
III
Дикобраз колючий (Уругвай)
5)
Muridae
Mice, rats:
Мышиные
Мыши, крысы:
Leporillus conditor
II
Крыса прутогнездная
Pseudomys fieldi
II
Мышь ложная крикливая
Xeromys myoides
II
Крыса ложная водяная
Zyzomys pedunculatus
II
Крыса толстохвостая центральноавстралийская
6)
Sciuridae
Ground squirrels, tree squirrels:
Беличьи
Бурундуки, белки:
Cynomys mexicanus
I
Луговая собачка мексиканская
Marmota caudata (India)
III
Сурок длиннохвостый (Индия)
Marmota himalayana (India)
III
Сурок гималайский (Индия)
Ratufa spp.
II
Гигантская белка (все виды)
17.
SCANDENTIA
Tree shrews:
ТУПАЙИ
Тупайи:
SCANDENTIA spp.
II
ТУПАЙИ (все виды)
18.
SIRENIA
СИРЕНЫ
1)
Dugongidae
Dugong:
Дюгониевые
Дюгонь:
Dugong dugon
I
Дюгонь
2)
Trichechidae
Manatees:
Ламантиновые
Ламантины:
Trichechus inunguis
I
Ламантин амазонский
Trichechus manatus
I
Ламантин американский
Trichechus senegalensis
I
Ламантин африканский
II. CLASS AVES (BIRDS)
КЛАСС ПТИЦЫ
19.
ANSERIFORMES
ГУСЕОБРАЗНЫЕ
1)
Anatidae
Ducks, geese, swans, etc.:
Утиные
Утки, гуси, лебеди и др.:
Anas aucklandica
I
Чирок оклендский
Anas bernieri
II
Чирок мадагаскарский
Anas chlorotis
I
Чирок бурый или новозеландский
Anas formosa
II
Клоктун
Anas laysanensis
I
Чирок лайсанский
Anas nesiotis
I
Чирок кэмпбельский
Asarcornis scutulata
I
Утка белокрылая
Branta canadensis leucopareia
I
Казарка малая канадская (алеутский подвид)
Branta ruficollis
II
Казарка краснозобая
Branta sandvicensis
I
Казарка гавайская, или нене
Coscoroba coscoroba
II
Коскороба
Cygnus melancoryphus
II
Лебедь черношейный
Dendrocygna arborea
II
Утка древесная кубинская
Dendrocygna autumnalis (Honduras)
III
Утка древесная красноклювая (Гондурас)
Dendrocygna bicolor (Honduras)
III
Утка древесная рыжая (Гондурас)
Oxyura leucocephala
II
Савка
Rhodonessa caryophyllacea
I
Утка розовоголовая
Sarkidiornis melanotos
II
Утка гребенчатая
20.
APODIFORMES
СТРИЖЕОБРАЗНЫЕ

1)
Trochilidae
Hummingbirds:
Колибри
Колибри:
Trochilidae spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Колибри (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін қоспағанда, барлық түрлері)
Glaucis dohrnii
I
Шығыс безгек колибриі
21.
CHARADRIIFORMES
ТАТРЕҢДЕРТЕКТЕСТЕР
1)
Burhinidae
Thick-knees:
Дырдутектестер
Дырдулар:
Burhinus bistriatus (Guatemala)
III
Екіжолақты дырду (Гватемала)
2)
Laridae
Gulls:
Шағалатектестер
Шағалалар:
Larus relictus
I
Қарамойнақ шағала
3)
Scolopacidae
Curlews, greenshanks:
Тауқұдыреттектестер
Балшықшылар, балшықшылар:
Numenius borealis
I
Эскимос балшықшысы
Numenius tenuirostris
I
Жұқатұмсықты балшықшы
Tringa guttifer
I
Аңшылық балшықшысы
22.
CICONIIFORMES
СИРАҚТЫТЕКТЕСТЕР
1)
Balaenicipitidae
Shoebills, whale-headed storks:
Китбастектестер
Патшалық құтан, китбастар:
Balaeniceps rex
II
Китбастар
2)
Ciconiidae
Storks:
Дегелектектестер
Дегелектер:
Ciconia boyciana
I
Қиыр Шығыс ақ дегелегі
Ciconia nigra
II
Қара дегелек
Jabiru mycteria
I
Ябиру
Mycteria cinerea
I
Сұр құстұмсық
3)
Phoenicopteridae
Flamingos:
Қоқиқазтектестер
Қоқиқаз:
Phoenicopteridae spp.
II
Фламинго (барлық түрлері)
4)
Threskiornithidae
Ibises, spoonbills:
Тырнақұтантектестер
Тырнақұтандар, жалбағайлар:
Eudocimus ruber
II
Алқызыл тырнақұтан
Geronticus calvus
II
Тақыр тырнақұтан
Geronticus eremita
I
Орман тырнақұтаны
Nipponia nippon
I
Қызылсирақ тырнақұтан
Platalea leucorodia
II
Кәдімгі жалбағай
23.
COLUMBIFORMES
КЕПТЕРТЕКТЕСТЕР
1)
Columbidae
Doves, pigeons:
Кептертектестер
Кептерлер:
Caloenas nicobarica
I
Жалды кептер
Ducula mindorensis
I
Миндор етқоректі кептері
Gallicolumba luzonica
II
Лусон тауық кептері
Goura spp.
II
Тәжді кептерлер (барлық түрлері)
Nesoenas mayeri (Mauritius)
III
Қызғылт кептер (Маврикий)
24.
CORACIIFORMES
КӨКҚАРҒАТӘРІЗДІЛЕР
1)
Bucerotidae
Hornbills:
Мүйізтұмсық құстар
Мүйізтұмсық құстар:
Aceros spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Мүйізсіз калао (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін қоспағанда, барлық түрлері)
Aceros nipalensis
I
Непал калаосы
Anorrhinus spp.
II
Кекілді калао (барлық түрлері)
Anthracoceros spp.
II
Ала мүйізтұмсық құстар (барлық түрлері)
Berenicornis spp.
II
Ақайдарлы калао (барлық түрлері)
Buceros spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Қосмүйіз мүйізтұмсық құстар (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін қоспағанда, барлық түрлері)
Buceros bicornis
I
Қосмүйізді калао немесе гомрай
Penelopides spp.
II
Филиппин мүйізтұмсық құстары (барлық түрлері)
Rhinoplax vigil
I
Дулығатұмсық гомрай
Rhyticeros spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Әжімтұмсық калао (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін қоспағанда, барлық түрлері)
Rhyticeros subruficollis
I
Ақмойын калао
25.
CUCULIFORMES
КӨКЕКТЕКТЕСТЕР

1)
Trochilidae
Hummingbirds:
Колибри
Колибри:
Trochilidae spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Колибри (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС)
Glaucis dohrnii
I
Колибри-отшельник восточный
21.
CHARADRIIFORMES
РЖАНКООБРАЗНЫЕ
1)
Burhinidae
Thick-knees:
Авдотковые
Авдотки:
Burhinus bistriatus (Guatemala)
III
Авдотка двухполосая (Гватемала)
2)
Laridae
Gulls:
Чайковые
Чайки:
Larus relictus
I
Чайка реликтовая
3)
Scolopacidae
Curlews, greenshanks:
Бекасовые
Кроншнепы, улиты:
Numenius borealis
I
Кроншнеп эскимосский
Numenius tenuirostris
I
Кроншнеп тонкоклювый
Tringa guttifer
I
Улит охотский
22.
CICONIIFORMES
ГОЛЕНАСТЫЕ
1)
Balaenicipitidae
Shoebills, whale-headed storks:
Китоглавовые
Королевские цапли, китоглавы:
Balaeniceps rex
II
Китоглав
2)
Ciconiidae
Storks:
Аистовые
Аисты:
Ciconia boyciana
I
Аист дальневосточный
Ciconia nigra
II
Аист черный
Jabiru mycteria
I
Ябиру
Mycteria cinerea
I
Клювач серый
3)
Phoenicopteridae
Flamingos:
Фламинговые
Фламинго:
Phoenicopteridae spp.
II
Фламинго (все виды)
4)
Threskiornithidae
Ibises, spoonbills:
Ибисовые
Ибисы, колпицы:
Eudocimus ruber
II
Ибис алый
Geronticus calvus
II
Ибис лысый
Geronticus eremita
I
Ибис лесной
Nipponia nippon
I
Ибис красноногий
Platalea leucorodia
II
Колпица обыкновенная
23.
COLUMBIFORMES
ГОЛУБЕОБРАЗНЫЕ
1)
Columbidae
Doves, pigeons:
Голубиные
Голуби:
Caloenas nicobarica
I
Голубь гривистый
Ducula mindorensis
I
Голубь плодовый миндорский
Gallicolumba luzonica
II
Голубь крававогрудый лусонский
Goura spp.
II
Голуби венценосные (все виды)
Nesoenas mayeri (Mauritius)
III
Голубь розовый (Маврикий)
24.
CORACIIFORMES
РАКШЕОБРАЗНЫЕ
1)
Bucerotidae
Hornbills:
Птицы-носороги
Птицы-носороги:
Aceros spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Безрогие калао (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС)
Aceros nipalensis
I
Калао непальский
Anorrhinus spp.
II
Чубатые калао (все виды)
Anthracoceros spp.
II
Пегие птицы-носороги (все виды)
Berenicornis spp.
II
Белохохлый калао (все виды)
Buceros spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Двурогие птицы-носороги (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС)
Buceros bicornis
I
Калао двурогий, или гомрай
Penelopides spp.
II
Филиппинские птицы-носороги (все виды)
Rhinoplax vigil
I
Гомрай шлемоносный
Rhyticeros spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Морщинистоклювые калао (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС)
Rhyticeros subruficollis
I
Калао светлошейный
25.
CUCULIFORMES
КУКУШКООБРАЗНЫЕ

1)
Musophagidae
Turacos:
Туракотектестер
Турако:
Tauraco spp.
II
Турако (барлық түрлері)
26.
FALCONIFORMES
Eagles, falcons, hawks, vultures:
СҰҢКАРТЕКТЕСТЕР
Қырандар, сұңқарлар, қаршығалар, тазқаралар:
FALCONIFORMES spp.(Except Caracara lutosa and the species of the family Cathartidae, which are not included in the Appendices; and the species included in Apрendices I and III)
II
КҮНДІЗГІ ЖЫРТҚЫШ ҚҰСТАР (СИТЕС-ке қосымшаға енгізілмеген Caracara lutosa және Cathartidae туыстас түрлерін және СИТЕС-ке I және III қосымшаға енгізілген түрлерін қоспағанда,барлық түрлері)
1)
Accipitridae
Hawks, eagles:
Қаршығатектестер
Қаршығалар, қырандар:
Aquila adalberti
I
Испан қарақұсы
Aquila heliaca
I
Қарақұс
Chondrohierax uncinatus wilsonii
I
Вильсон ұзынтұмсық жыланшысы
Haliaeetus albicilla
I
Аққұйрық субүркіт
Harpia harpyja
I
Оңтүстік Америка дәуқаршығасы
Pithecophaga jefferyi
I
Филиппин маймылжегіші
2)
Cathartidae
New-world vultures:
Америка тазқаралары
Америка тазқаралары:
Gymnogyps californianus
I
Калифорния кондоры
Sarcoramphus papa (Honduras)
III
Патша тазқарасы немесе патша катартасы (Гондурас)
Vultur gryphus
I
Анд кондоры
3)
Falconidae
Falcons:
Сұңқартектестер
Сұңқарлар:
Falco araeus
I
Сейшел күйкентайы
Falco jugger
I
Лаггар
Falco newtoni (Only the population of Seychelles)
I
Мадагаскар күйкентайы (Сейшел аралдарының популяциясы ғана)
Falco pelegrinoides
I
Бидайық немесе сарыбас сұңқар
Falco peregrinus
I
Лашын
Falco punctatus
I
Маврикий күйкентайы
Falco rusticolus
I
Ақсұңқар
27.
GALLIFORMES
ТАУЫҚТЕКТЕСТЕР
1)
Cracidae
Chachalacas, currassows, guans:
Кракстар немесе ағаш тауықтары
Чачалакалар, кракстар, пенелопалар:
Crax alberti (Colombia)
III
Көкқұстұмсық кракс (Колумбия)
Crax blumenbachii
I
Қызылқұстұмсықты кракс
Crax daubentoni (Colombia)
III
Сарытұмсықты кракс (Колумбия)
Crax globulosa (Colombia)
III
Сырғалы кракс (Колумбия)
Crax rubra (Colombia, Guatemala, Honduras)
III
Үлкен кракс (Колумбия, Гватемала, Гондурас)
Mitu mitu
I
Миту
Oreophasis derbianus
I
Мүйізді гуан
Ortalis vetula (Guatemala, Honduras)
III
Күреңқанат чачалака (Гватемала, Гондурас)
Pauxi pauxi (Colombia)
III
Дулығалы гокко (Колумбия)
Penelope albipennis
I
Аққанат пенелопа
Penelope purpurascens (Honduras)
III
Айдарлы пенелопа (Гондурас)
Penelopina nigra (Guatemala)
III
Қара гуан (Гватемала)
Pipile jacutinga
I
Көзілдірікті гуан
Pipile pipile
I
Тринидад гуаны
2)
Megapodiidae
Megapodes, scrubfowl:
Қоқыс тауықтары
Ұзынсирақтылар, джунгли тауықтары:
Macrocephalon maleo
I
Малео
3)
Phasianidae
Grouse, guineafowl, partridges, peafowl, pheasants, tragopans:
Қырғауылтектестер
Құрлар, мысыртауықтар, шілдер, тауыстар, қырғауылдар, трагопандар:
Argusianus argus
II
Аргус
Catreus wallichii
I
Айдарлы қырғауыл
Colinus virginianus ridgwayi
I
Виргин бөденесі
Crossoptilon crossoptilon
I
Аққұлық қырғауыл
Crossoptilon mantchuricum
I
Күреңқұлақ қырғауыл
Gallus sonneratii
II
Сұр әтеш немесе сұр джунгли тауығы
Ithaginis cruentus
II
Сермун
Lophophоrus impejanus
I
Гималай моналы
Lophophоrus lhuysii
I
Қытай моналы немесе айдарлы монал
Lophophоrus sclateri
I
Аққұйрық монал
Lophura edwardsi
I
Эдвардс қырғауылы
Lophura leucomelanos (Pakistan)
III
Калидж (Пәкістан)
Lophura swinhoii
I
Тайвань қырғауылы
Meleagris ocellata (Guatemala)
III
Шегіркөз күркетауық (Гватемала)
Pavo cristatus (Pakistan)
III
Үнді тауысы (Пәкістан)
Pavo muticus
II
Жасыл тауыс
Polyplectron bicalcaratum
II
Сұр тауыс қырғауылы
Polyplectron germaini
II
Күрең тауыс қырғауылы
Polyplectron malacense
II
Малай тауыс қырғауылы
Polyplectron napoleonis
I
Палаван тауыс қырғауылы
Polyplectron sсhleiermacheri
II
Борней тауыс қырғауылы
Pucrasia macrolopha (Pakistan)
III
Коклас, сүйірқұйрық қырғауыл (Пәкістан)
Rheinardia ocellata
I
Шегіркөз аргус
Syrmaticus ellioti
I
Ала қырғауыл
Syrmaticus humiae
I
Бирман қырғауылы
Syrmaticus mikado
I
Микадо қырғауылы
Syrmaticus reevesii
II
Қытай ала қырғауылы
Tetraogallus caspius
I
Каспий ұлары
Tetraogallus tibetanus
I
Тибет ұлары
Tragopan blythii
I
Сұрбауыр трагопан
Tragopan caboti
I
Қытай трагопаны
Tragopan melanocephalus
I
Қарабас трагопан
Tragopan satyra (Nepal)
III
Трагопан-сатир (Непал)
Tympanuchus cupido attwateri
II
Эттуотер дала құры
28.
GRUIFORMES
ТЫРНАТЕКТЕСТЕР

1)
Musophagidae
Turacos:
Тураковые
Турако:
Tauraco spp.
II
Турако (все виды)
26.
FALCONIFORMES
Eagles, falcons, hawks, vultures:
СОКОЛООБРАЗНЫЕ
Орлы, соколы, ястребы, грифы:
FALCONIFORMES spp.(Except Caracara lutosa and the species of the family Cathartidae, which are not
included in the Appendices; and the species included in Apрendices I and III)
II
ДНЕВНЫЕ ХИЩНЫЕ ПТИЦЫ (все виды, за исключением Caracara lutosa и видов семейства Cathartidae, которые не включены в приложения к
СИТЕС, и видов, включенных в приложения I и III к СИТЕС)
1)
Accipitridae
Hawks, eagles:
Ястребиные
Ястребы, орлы:
Aquila adalberti
I
Орел-могильник испанский
Aquila heliaca
I
Орел-могильник
Chondrohierax uncinatus wilsonii
I
Улиткоед длинноклювый Вильсона
Haliaeetus albicilla
I
Орлан-белохвост
Harpia harpyja
I
Гарпия южноамериканская
Pithecophaga jefferyi
I
Обезьяноед филиппинский
2)
Cathartidae
New-world vultures:
Американские грифы
Американские грифы:
Gymnogyps californianus
I
Кондор калифорнийский
Sarcoramphus papa (Honduras)
III
Гриф королевский, или катарта королевская (Гондурас)
Vultur gryphus
I
Кондор андский
3)
Falconidae
Falcons:
Соколиные
Соколы:
Falco araeus
I
Пустельга сейшельская
Falco jugger
I
Лаггар
Falco newtoni (Only the population of Seychelles)
I
Пустельга мадагаскарская (только популяция Сейшельских островов)
Falco pelegrinoides
I
Шахин, или сокол рыжеголовый
Falco peregrinus
I
Сапсан
Falco punctatus
I
Пустельга маврикийская
Falco rusticolus
I
Кречет
27.
GALLIFORMES
КУРООБРАЗНЫЕ
1)
Cracidae
Chachalacas, currassows, guans:
Краксы, или древесные куры
Чачалаки, краксы, пенелопы:
Crax alberti (Colombia)
III
Кракс синеклювый (Колумбия)
Crax blumenbachii
I
Кракс красноклювый
Crax daubentoni (Colombia)
III
Кракс желтоклювый (Колумбия)
Crax globulosa (Colombia)
III
Кракс сережчатый (Колумбия)
Crax rubra (Colombia, Guatemala, Honduras)
III
Кракс большой (Колумбия, Гватемала, Гондурас)
Mitu mitu
I
Миту
Oreophasis derbianus
I
Гуан рогатый
Ortalis vetula (Guatemala, Honduras)
III
Чачалака бурокрылая (Гватемала, Гондурас)
Pauxi pauxi (Colombia)
III
Гокко шлемоносный (Колумбия)
Penelope albipennis
I
Пенелопа белокрылая
Penelope purpurascens (Honduras)
III
Пенелопа хохлатая (Гондурас)
Penelopina nigra (Guatemala)
III
Гуан черный (Гватемала)
Pipile jacutinga
I
Гуан очковый
Pipile pipile
I
Гуан тринидадский
2)
Megapodiidae
Megapodes, scrubfowl:
Сорные куры
Большеноги, джунглевые курицы:
Macrocephalon maleo
I
Малео
3)
Phasianidae
Grouse, guineafowl, partridges, peafowl, pheasants, tragopans:
Фазановые
Тетерева, цесарки, куропатки, павлины, фазаны, трагопаны:
Argusianus argus
II
Аргус
Catreus wallichii
I
Фазан хохлатый
Colinus virginianus ridgwayi
I
Перепел виргинский
Crossoptilon crossoptilon
I
Фазан ушастый белый
Crossoptilon mantchuricum
I
Фазан ушастый бурый
Gallus sonneratii
II
Петух серый, или курица джунглевая серая
Ithaginis cruentus
II
Сермун
Lophophоrus impejanus
I
Монал гималайский
Lophophоrus lhuysii
I
Монaл китaйский, или хохлатый
Lophophоrus sclateri
I
Монал белохвостый
Lophura edwardsi
I
Фазан Эдвардса
Lophura leucomelanos (Pakistan)
III
Калидж (Пакистан)
Lophura swinhoii
I
Фазан тайваньский
Meleagris ocellata (Guatemala)
III
Индейка глазчатая (Гватемала)
Pavo cristatus (Pakistan)
III
Павлин индийский (Пакистан)
Pavo muticus
II
Павлин зеленый
Polyplectron bicalcaratum
II
Фазан павлиний серый
Polyplectron germaini
II
Фазан павлиний бурый
Polyplectron malacense
II
Фазан павлиний малайский
Polyplectron napoleonis
I
Фазан павлиний палаванский
Polyplectron sсhleiermacheri
II
Фазан павлиний борнейский
Pucrasia macrolopha (Pakistan)
III
Коклас, клинохвостый фазан (Пакистан)
Rheinardia ocellata
I
Глазчатый аргус
Syrmaticus ellioti
I
Фазан пестрый
Syrmaticus humiae
I
Фазан бирманский
Syrmaticus mikado
I
Фазан микадо
Syrmaticus reevesii
II
Пестрый китайский фазан
Tetraogallus caspius
I
Улар каспийский
Tetraogallus tibetanus
I
Улар тибетский
Tragopan blythii
I
Трагопан серобрюхий
Tragopan caboti
I
Трагопан китайский
Tragopan melanocephalus
I
Трагопан черноголовый
Tragopan satyra (Nepal)
III
Трагопан-сатир (Непал)
Tympanuchus cupido attwateri
II
Тетерев степной Эттуотера
28.
GRUIFORMES
ЖУРАВЛЕОБРАЗНЫЕ

1)
Gruidae
Cranes:
Тырнатектестер
Тырналар:
Gruidae spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Тырнатектестер (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін қоспағанда, барлық түрлері)
Balearica pavonina
I
Тәжді тырна
Grus americana
I
Америка тырнасы
Grus canadensis nesiotes
I
Канада кіші тырнасы (Куба кіші түрі)
Grus canadensis pulla
I
Канада тырнасы (Миссисипи кіші түрі)
Grus japonensis
I
Жапон тырнасы
Grus leucogeranus
I
Ақ тырна немесе ақтырна
Grus monacha
I
Қара тырна немесе тырна-монах
Grus nigricollis
I
Қарамойын тырна
Grus vipio
I
Қызылсирақ тырна
2)
Otididae
Bustards:
Дуадақтектестер
Дуадақтар:
Otididae spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Дуадақтектестер (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін қоспағанда, барлық түрлері)
Ardeotis nigriceps
I
Үнді үлкен дуадағы
Chlamydotis macqueenii
I
Джек немесе вихляй
Chlamydotis undulata
I
Жекдуадақ
Houbaropsis bengalensis
I
Бенгаль флориканы
3)
Rallidae
Rails:
Сутартартектестер
Сутартарлар:
Gallirallus sylvestris
I
Лордхаус орман шырылдауығы
4)
Rhynochetidae
Kagu:
Кагутектестер
Кагу:
Rhynochetos jubatus
I
Кагу
29.
PASSERIFORMES
ТОРҒАЙТЕКТЕСТЕР
1)
Atrichornithidae
Scrub-birds:
Бұта құстары
Бұта құстары:
Atrichornis clamosus
I
Шаңқылдақ атрихия
2)
Cotingidae
Cotingas:
Котингатектестер
Котингалар:
Cephalopterus ornatus (Colombia)
III
Амазония шатырша құсы (Колумбия)
Cephalopterus penduliger (Colombia)
III
Эвадос шатырша құс (Колумбия)
Cotinga maculata
I
Мойынтақ нағыз котинга
Rupicola spp.
II
Жартас сутартары (барлық түрлері)
Xipholena atropurpurea
I
Аққанат котинга
3)
Emberizidae
Cardinals, tanagers:
Сарыторғайлар
Апогондар, танагралар:
Gubernatrix cristata
II
Кардинал жасыл сарыторғай
Paroaria capitata
II
Сарықұстұсық кардинал сарыторғай
Paroaria coronata
II
Қызылайдар кардинал сарыторғай
Tangara fastuosa
II
Жетітүсті танагра
4)
Estrildidae
Mannikins, waxbills:
Астрильдтектестер
Муниялар, астрильдтер:
Amandava formosa
II
Зәйтүнрең астрильд
Lonchura oryzivora
II
Сұр күріш торғайы
Poephila cincta cincta
II
Қысқақұйрық шөп амадинасы
5)
Fringillidae
Finches:
Құнақтектестер
Құнақтар:
Carduelis cucullata
I
Жалынды сары шымшық
Carduelis yarrellii
II
Сарыжақ сары шымшық
6)
Нirundinidae
Martins:
Қарлығаштектестер
Қарлығаштар:
Pseudochelidon sirintarae
I
Ақкөз қарлығаш
7)
Icteridae
New-world blackbirds:
Трупиалтектестер
Америка сайрауығы:
Xanthopsar flavus
I
Запырангүл трупиалы
8)
Meliphagidae
Honeyeaters:
Балсорғыштектестер
Балсорғыштар:
Lichenostomus melanops cassidix
II
Сарыайдар қаратұмсық балсорғыш
9)
Muscicapidae
Old-world flycatchers:
Шыбыншы торғайтектестер
Шыбыншы торғайлар:
Acrocephalus rodericanus (Mauritius)
III
Родригес айқабағы (Маврикий)
Cyornis ruckii
II
Суматра көк шыбыншы торғайы
Dasyornis broadbenti litoralis
II
Жағалық сарыбас қылтанақтұмсығы
Dasyornis longirostris
II
Ұзынтұмсық қылтанақтұмсығы
Garrulax canorus
II
Көзілдірікті бұта торғайы
Garrulax taewanus
II
Тайван бұта торғайы
Leiothrix argentauris
II
Аққұлақ бұта бұлбұлы
Leiothrix lutea
II
Қытай бұта бұлбұлы
Liocichla omeiensis
II
Сұржақ кішкентай бұта бұлбұлы
Picathartes gymnocephalus
I
Ақмойын тақыр қарға
Picathartes oreas
I
Сұрмойын тақыр қарға
Terpsiphone bourbonnensis (Mauritius)
III
Маскарен жұмақ шыбыншы торғайы (Маврикий)

1)
Gruidae
Cranes:
Журавлиные
Журавли:
Gruidae spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Журавлиные (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС)
Balearica pavonina
I
Венценосный журавль
Grus americana
I
Журавль американский
Grus canadensis nesiotes
I
Журавль канадский малый (кубинский подвид)
Grus canadensis pulla
I
Журавль канадский (миссисипский подвид)
Grus japonensis
I
Журавль японский
Grus leucogeranus
I
Журавль белый, или стерх
Grus monacha
I
Журавль черный, или журавль-монах
Grus nigricollis
I
Журавль черношейный
Grus vipio
I
Журавль даурский
2)
Otididae
Bustards:
Дрофиные
Дрофы:
Otididae spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Дрофиные (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС)
Ardeotis nigriceps
I
Дрофа большая индийская
Chlamydotis macqueenii
I
Джек, или вихляй
Chlamydotis undulata
I
Дрофа-красотка
Houbaropsis bengalensis
I
Флорикан бенгальский
3)
Rallidae
Rails:
Пастушковые
Пастушки:
Gallirallus sylvestris
I
Трескун лесной лордхауский
4)
Rhynochetidae
Kagu:
Кагувые
Кагу:
Rhynochetos jubatus
I
Кагу
29.
PASSERIFORMES
ВОРОБЬЕОБРАЗНЫЕ
1)
Atrichornithidae
Scrub-birds:
Кустарниковые птицы
Кустарниковые птицы:
Atrichornis clamosus
I
Атрихия крикливая
2)
Cotingidae
Cotingas:
Котинговые
Котинги:
Cephalopterus ornatus (Colombia)
III
Зонтичная птица амазонская (Колумбия)
Cephalopterus penduliger (Colombia)
III
Зонтичная птица эквадоская (Колумбия)
Cotinga maculata
I
Котинга галстучная настоящая
Rupicola spp.
II
Петушки скальные (все виды)
Xipholena atropurpurea
I
Котинга белокрылая
3)
Emberizidae
Cardinals, tanagers:
Овсянковые
Апогоны, танагры:
Gubernatrix cristata
II
Кардиналовая танагра зелҰная
Paroaria capitata
II
Кардиналовая танагра желтоклювая
Paroaria coronata
II
Кардиналовая танагра краснохохлаая
Tangara fastuosa
II
Танагра семицветная
4)
Estrildidae
Mannikins, waxbills:
Астрильдовые
Мунии, астрильды:
Amandava formosa
II
Астрильд оливковый
Lonchura oryzivora
II
Рисовка серая
Poephila cincta cincta
II
Амадина короткохвостая травяная
5)
Fringillidae
Finches:
Вьюрковые
Вьюрки:
Carduelis cucullata
I
Чиж огненный
Carduelis yarrellii
II
Чиж желтолицый
6)
Нirundinidae
Martins:
Ласточковые
Ласточки:
Pseudochelidon sirintarae
I
Ласточка белоглазая
7)
Icteridae
New-world blackbirds:
Трупиаловые
Американские дрозды:
Xanthopsar flavus
I
Трупиал шафранный
8)
Meliphagidae
Honeyeaters:
Медососовые
Медососы:
Lichenostomus melanops cassidix
II
Медосос желтохохлый чернолицый
9)
Muscicapidae
Old-world flycatchers:
Мухоловковые
Мухоловки:
Acrocephalus rodericanus (Mauritius)
III
Камышевка родригесская (Маврикий)
Cyornis ruckii
II
Суматранская синяя мухоловка
Dasyornis broadbenti litoralis
II
Щетинкоклювка рыжеголовая береговая
Dasyornis longirostris
II
Щетинкоклювка длинноклювая
Garrulax canorus
II
Кустарница очковая
Garrulax taewanus
II
Кустарница тайванская
Leiothrix argentauris
II
Соловьиная кустарница белоухая
Leiothrix lutea
II
Соловьиная кустарница китайская
Liocichla omeiensis
II
Малая кустарница серощҰкая
Picathartes gymnocephalus
I
Лысая ворона белошейная
Picathartes oreas
I
Лысая ворона серошейная
Terpsiphone bourbonnensis (Mauritius)
III
Мухоловка райская маскаренская (Маврикий)

10)
Paradisaeidae
Birds of paradise:
Жұмақ құстары
Жұмақ құстары:
Paradisaeidae spp.
II
Жұмақ құстары (барлық түрлері)
11)
Pittidae
Pittas:
Питтатектестер
Питталар:
Pitta guajana
II
Аққанат питта
Pitta gurneyi
I
Сарытөс питта
Pitta kochi
I
Лусон питтасы
Pitta nympha
II
Питта-нимфа
12)
Pycnonotidae
Bulbuls:
Бұлбұлтектестер
Бұлбұлдар:
Pycnonotus zeylanicus
II
Сарытелпек бұлбұл
13)
Sturnidae
Mynas, starlings:
Қараторғайтектестер
Қарала торғайлар, қараторғайлар:
Gracula religiosa
II
Киелі қарала торғай
Leucopsar rothschildi
I
Бали қараторғайы
14)
Zosteropidae
White-eyes:
Айнакөзтектестер
Айнакөздер:
Zosterops albogularis
I
Норфолк айнакөзі
30.
PELECANIFORMES
ЕСКЕКАЯҚТЫЛАР
1)
Fregatidae
Frigatebirds:
Фрегаттектестер
Фрегаттар:
Fregata andrewsi
I
Рождестволық фрегат
2)
Pelecanidae
Pelicans:
Бірқазантектестер
Бірқазандар:
Pelecanus crispus
I
Бұйра бірқазан
3)
Sulidae
Gannets:
Ұзынтісшелі тұмсықтылар
Суқұзғындар:
Papasula abbotti
I
Абботт ұзынтісшелі тұмсықтысы
31.
PICIFORMES
ТОҚЫЛДАҚТЕКТЕСТЕР
1)
Capitonidae
Barbets:
Сақалтайтектестер
Сақалтайлар:
Semnornis ramphastinus (Colombia)
III
Шоттұмсық сақалтайы (Колумбия)
2)
Picidae
Woodpeckers:
Тоқылдақтектестер
Тоқылдақтар:
Dryocopus javensis richardsi
I
Корея ақбауыр желнасы
3)
Ramphastidae
Toucans:
Шоттұмсықтектестер
Шоттұмсықтар:
Baillonius bailloni (Argentina)
III
Алтынтөс арасари (Аргентина)
Pteroglossus aracari
II
Қаражемсаулы арасари
Pteroglossus castanotis (Argentina)
III
Талшынқұлақ арасари (Аргентина)
Pteroglossus viridis
II
Жасыл арасари
Ramphastos dicolorus (Argentina)
III
Қызылбауыр шоттұмсық (Аргентина)
Ramphastos sulfuratus
II
Құбылмалы шоттұмсық
Ramphastos toco
II
Шоттұмсық-токо
Ramphastos tucanus
II
Ақтөс шоттұмсық
Ramphastos vitellinus
II
Ариель шоттұмсық
Selenidera maculirostris (Argentina)
III
Алатұмсық шоттұмсық (Аргентина)
32.
PODICIPEDIFORMES
СҰҚСЫРТЕКТЕСТЕР
1)
Podicipedidae
Grebes:
Сұқсыртектестер
Сұқсырлар:
Podilymbus gigas
I
Атитлан сұқсыры
33.
PROCELLARIIFORMES
ТҮТІКТҰМСЫҚТЫТЕКТЕСТЕРЕ
1)
Diomedeidae
Albatrosses:
Ақ дауылпазтектестер
Ақ дауылпаздар:
Phoebastria albatrus
I
Ақжон ақ дауылпаз
34.
PSITTACIFORMES
ТОТЫҚҰСТЕКТЕСТЕР
PSITTACIFORMES spp. (Except the species included in Appendix I and Agapornis roseicollis, Melopsittacus undulatus, Nymphicus hollandicus and Psittacula krameri, which are not included in the Appendices)
II
ТОТЫҚҰСТАР (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін және СИТЕС-ке қосымшаға енгізілмеген Agapornis roseicollis, Melopsittacus undulatus, Nymphicus hollandicus және Psittacula krameri кіші түрлерін қоспағанда, барлық түрлері)
1)
Cacatuidae
Cockatoos:
Какаду
Какаду:
Cacatua goffiniana
I
Танимбар какадуы
Cacatua haematuropygia
I
Филиппин какадуы
Cacatua moluccensis
I
Молукка какадуы
Cacatua sulphurea
I
Кіші сарыайдарлы какаду
Probosciger aterrimus
I
Қара какаду

10)
Paradisaeidae
Birds of paradise:
Райские птицы
Райские птицы:
Paradisaeidae spp.
II
Райские птицы (все виды)
11)
Pittidae
Pittas:
Питтовые
Питты:
Pitta guajana
II
Питта белокрылая
Pitta gurneyi
I
Питта желтогрудая
Pitta kochi
I
Питта лусонская
Pitta nympha
II
Питта-нимфа
12)
Pycnonotidae
Bulbuls:
Бюльбюлевые
Бюльбюли:
Pycnonotus zeylanicus
II
Желтошапочный бюльбюль
13)
Sturnidae
Mynas, starlings:
Скворцовые
Майны, скворцы:
Gracula religiosa
II
Майна священная
Leucopsar rothschildi
I
Скворец балийский
14)
Zosteropidae
White-eyes:
Белоглазковые
Белоглазки:
Zosterops albogularis
I
Белоглазка норфолкская
30.
PELECANIFORMES
ВЕСЛОНОГИЕ
1)
Fregatidae
Frigatebirds:
Фрегатовые
Фрегаты:
Fregata andrewsi
I
Фрегат рождественский
2)
Pelecanidae
Pelicans:
Пеликановые
Пеликаны:
Pelecanus crispus
I
Пеликан кудрявый
3)
Sulidae
Gannets:
Олушевые
Бакланы:
Papasula abbotti
I
Олуша Абботта
31.
PICIFORMES
ДЯТЛООБРАЗНЫЕ
1)
Capitonidae
Barbets:
Бородатковые
Бородастики:
Semnornis ramphastinus (Colombia)
III
Бородатка тукановая (Колумбия)
2)
Picidae
Woodpeckers:
Дятловые
Дятлы:
Dryocopus javensis richardsi
I
Желна белобрюхая корейская
3)
Ramphastidae
Toucans:
Тукановые
Туканы:
Baillonius bailloni (Argentina)
III
Арасари златогрудый (Аргентина)
Pteroglossus aracari
II
Арасари черногорлый
Pteroglossus castanotis (Argentina)
III
Арасари каштановоухий (Аргентина)
Pteroglossus viridis
II
Арасари зеленый
Ramphastos dicolorus (Argentina)
III
Тукан краснобрюхий (Аргентина)
Ramphastos sulfuratus
II
Тукан радужный
Ramphastos toco
II
Тукан-токо
Ramphastos tucanus
II
Тукан белогрудый
Ramphastos vitellinus
II
Тукан ариель
Selenidera maculirostris (Argentina)
III
Туканчик пятнистоклювый (Аргентина)
32.
PODICIPEDIFORMES
ПОГАНКООБРАЗНЫЕ
1)
Podicipedidae
Grebes:
Поганковые
Поганки:
Podilymbus gigas
I
Поганка атитланская
33.
PROCELLARIIFORMES
ТРУБКОНОСЫЕ
1)
Diomedeidae
Albatrosses:
Альбатросовые
Альбатросы:
Phoebastria albatrus
I
Альбатрос белоспинный
34.
PSITTACIFORMES
ПОПУГАЕОБРАЗНЫЕ
PSITTACIFORMES spp. (Except the species included in Appendix I and Agapornis roseicollis, Melopsittacus
undulatus, Nymphicus hollandicus and Psittacula krameri,
which are not included in the Appendices)
II
ПОПУГАИ (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС, и Agapornis
roseicollis, Melopsittacus undulatus, Nymphicus hollandicus
и
Psittacula krameri, которые не включены в приложения к СИТЕС)
1)
Cacatuidae
Cockatoos:
Какаду
Какаду:
Cacatua goffiniana
I
Какаду танимбарский
Cacatua haematuropygia
I
Какаду филиппинский
Cacatua moluccensis
I
Какаду молуккский
Cacatua sulphurea
I
Какаду малый желтохохлый
Probosciger aterrimus
I
Какаду черный

2)
Loriidae
Lories, lorikeets:
Лоритектестер
Лорилар, лорикеттер:
Eos histrio
I
Көк-қызыл лори
Vini ultramarina
I
Маркиз безгек лори
3)
Psittacidae
Amazons, macaws, parakeets, parrots:
Тотықұстектестер
Амазондар, тоты тотықұстары, ұзынқұйрық тотықұстар, тотықұстар:
Amazona arausiaca
I
Қызылжемсаулы амазон
Amazona auropalliata
I
Сарымойын амазон
Amazona barbadensis
I
Сарыиық амазон
Amazona brasiliensis
I
Қызылқұйрық амазон
Amazona finschi
I
Көктелпек амазон
Amazona guildingii
I
Патша амазоны
Amazona imperialis
I
Император амазон
Amazona leucocephala
I
Кубалық немесе ақбас амазон
Amazona oratrix
I
Сарыбас амазон
Amazona pretrei
I
Сәнді амазон
Amazona rhodocorytha
I
Қызылқас амазон
Amazona tucumana
I
Тукумандық амазон
Amazona versicolor
I
Түрлі-түсті амазон
Amazona vinaсea
I
Күлгінтөс амазон
Amazona viridigenalis
I
Жасылжақ амазон
Amazona vittata
I
Пуэрто-рико амазоны
Anodorhynchus spp.
I
Көгілдір тоты (барлық түрлері)
Ara ambiguus
I
Жасыл тоты
Ara glaucogularis
I
Көк жемсаулы тоты
Ara macao
I
Қызыл тоты
Ara militaris
I
Солдат тотысы
Ara rubrogenys
I
Қызылқұлақ тоты
Cyanopsitta spixii
I
Көк тоты
Cyanoramphus cookii
I
Норфолк какарикиі
Cyanoramphus forbesi
I
Чатем какарикиі
Cyanoramphus novaezelandiae
I
Қызылмаңдай какарики
Cyanoramphus saisseti
I
Жаңа каледон какарикиі
Cyclopsitta diophthalma coxeni
I
Коксен інжір тотықұсы
Eunymphicus cornutus
I
Мүйізді тотықұс
Guarouba guarouba
I
Алтын аратинга
Neophema chrysogaster
I
Алтынреңбауыр шөп тотықұсы
Ognorhynchus icterotis
I
Сарықұлақ арара
Pezoporus occidentalis
I
Австралия түнгі тотықұс
Pezoporus wallicus
I
Құрлық тотықұсы
Pionopsitta pileata
I
Мирта лоритосы
Primolius couloni
I
Тау тотысы
Primolius maracana
I
Көкқанат тоты
Psephotus chrysopterygius
I
Алтынреңиық тотықұс
Psephotus dissimilis
I
Күләпара тотықұсы
Psephotus pulcherrimus
I
Жұмақ тотықұсы
Psittacula echo
I
Маврикий тотықұсы
Psittacus erithacus
I
Қызылқұйрықты жако
Pyrrhura cruentata
I
Көкжемсаулы которра
Rhynchopsitta spp.
I
Жуантұмсықты арара (барлық түрлері)
Strigops habroptilus
I
Какапо немесе жапалақ тотықұс
35.
RHEIFORMES
НАНДУТЕКТЕСТЕР
1)
Rheidae
Rheas:
Нандутектестер
Нанду:
Pterocnemia pennata (Except Pterocnemia pennata pennata which is included in Appendix II)
I
Дарвин нандуы (СИТЕС-ке ІІ қосымшаға енгізілген Pterocnemia pennata pennata кіші тобын қоспағанда)
Pterocnemia pennata pennata
II
Дарвин нандуы (Pterocnemia pennata pennata кіші тобы)
Rhea americana
II
Кәдімгі нанду
36.
SPHENISCIFORMES
ПИНГВИНТЕКТЕСТЕР
1)
Spheniscidae
Penguins:
Пингвинтектестер
Пингвиндер:
Spheniscus demersus
II
Көзілдірікті пингвин
Spheniscus humboldti
I
Гумбольдт пингвині
37.
STRIGIFORMES
Owls:
ЖАПАЛАҚТЕКТЕСТЕР
Жапалақтар:
STRIGIFORMES spp. (Except the species included in Appendix I and Sceloglaux albifacies)
II
Жапалақтектестер (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген және Sceloglaux albifacies түрлерін қоспағанда, барлық түрлері)

2)
Loriidae
Lories, lorikeets:
Лориевые
Лори, лорикеты:
Eos histrio
I
Лори сине-красный
Vini ultramarina
I
Лори-отшельник маркизский
3)
Psittacidae
Amazons, macaws, parakeets, parrots:
Попугаевые
Амазоны, попугаи ара, длиннохвостые попугаи, попугаи:
Amazona arausiaca
I
Амазон красногорлый
Amazona auropalliata
I
Амазон желтошейный
Amazona barbadensis
I
Амазон желтоплечий
Amazona brasiliensis
I
Амазон краснохвостый
Amazona finschi
I
Амазон синешапочный
Amazona guildingii
I
Амазон королевский
Amazona imperialis
I
Амазон императорский
Amazona leucocephala
I
Амазон кубинский или белоголовый
Amazona oratrix
I
Амазон желтоголовый
Amazona pretrei
I
Амазон роскошный
Amazona rhodocorytha
I
Амазон краснобровый
Amazona tucumana
I
Амазон тукуманский
Amazona versicolor
I
Амазон разноцветный
Amazona vinaсea
I
Амазон лиловогрудый
Amazona viridigenalis
I
Амазон зеленощекий
Amazona vittata
I
Амазон пуэрториканский
Anodorhynchus spp.
I
Гиацинтовые ара (все виды)
Ara ambiguus
I
Ара зеленый
Ara glaucogularis
I
Ара синегорлый
Ara macao
I
Ара красный
Ara militaris
I
Ара солдатский
Ara rubrogenys
I
Ара красноухий
Cyanopsitta spixii
I
Ара синий
Cyanoramphus cookii
I
Какарики норфолкский
Cyanoramphus forbesi
I
Какарики чатемский
Cyanoramphus novaezelandiae
I
Какарики краснолобый
Cyanoramphus saisseti
I
Какарики новокаледонский
Cyclopsitta diophthalma coxeni
I
Попугайчик фиговый Коксена
Eunymphicus cornutus
I
Попугай рогатый
Guarouba guarouba
I
Аратинга золотая
Neophema chrysogaster
I
Попугайчик травяной золотистобрюхий
Ognorhynchus icterotis
I
Арара желтоухий
Pezoporus occidentalis
I
Попугайчик ночной австралийский
Pezoporus wallicus
I
Попугайчик земляной
Pionopsitta pileata
I
Лорито миртовый
Primolius couloni
I
Ара горный
Primolius maracana
I
Ара синекрылый
Psephotus chrysopterygius
I
Попугайчик златоплечий
Psephotus dissimilis
I
Попугайчик капюшоновый
Psephotus pulcherrimus
I
Попугайчик райский
Psittacula echo
I
Попугай маврикийский
Psittacus erithacus
I
Жако краснохвостый
Pyrrhura cruentata
I
Которра синегорлая
Rhynchopsitta spp.
I
Арара толстоклювые (все виды)
Strigops habroptilus
I
Какапо, или совиный попугай
35.
RHEIFORMES
НАНДУОБРАЗНЫЕ
1)
Rheidae
Rheas:
Нандувые
Нанду:
Pterocnemia pennata (Except Pterocnemia pennata pennata which is included in Appendix II)
I
Нанду дарвинов (за исключением подвида Pterocnemia pennata pennata, который включен в приложение II к СИТЕС)
Pterocnemia pennata pennata
II
Нанду дарвинов (подвид Pterocnemia pennata pennata)
Rhea americana
II
Нанду обыкновенный
36.
SPHENISCIFORMES
ПИНГВИНООБРАЗНЫЕ
1)
Spheniscidae
Penguins:
Пингвиновые
Пингвины:
Spheniscus demersus
II
Пингвин очковый
Spheniscus humboldti
I
Пингвин Гумбольдта
37.
STRIGIFORMES
Owls:
СОВООБРАЗНЫЕ
Совы:
STRIGIFORMES spp. (Except the species included in Appendix I and Sceloglaux albifacies)
II
Совообразные (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС, и Sceloglaux albifacies)

1)
Strigidae
Owls:
Нағыз жапалақтар
Жапалақтар:
Heteroglaux blewitti
I
Орман байғызы
Mimizuku gurneyi
I
Алып жапалақ
Ninox natalis
I
Рождестволық шибұт жапалақ
2)
Tytonidae
Barn owls:
Құмайтектестер
Құмайлар:
Tyto soumagnei
I
Мадагаскар құмайы
38.
STRUTHIONIFORMES
ТҮЙЕҚҰСТЕКТЕСТЕР
1)
Struthionidae
Ostriches:
Түйеқұстектестер
Түйеқұстар:
Struthio camelus (Only the populations of Algeria, Burkina Faso, Cameroon, the Central African Republic, Chad, Mali, Mauritania, Morocco, the Niger, Nigeria, Senegal and the Sudan; all other populations are not included in the Appendices)
I
Африка түйеқұсы (тек Алжир, Буркин-Фасо, Камерун, Орталық Африка Республикасы, Чад, Мали, Мавритания, Марокко, Нигер, Нигерия, Сенегал және Судан популяциялары; барлық басқа популяциялар СИТЕС-ке қосымшаларға енгізілмеген)
39.
TINAMIFORMES
ЖАСЫРЫНҚҰЙРЫҚТЫТЕКТЕСТЕР
1)
Tinamidae
Tinamous:
Жасырынқұйрықтытектестер
Жасырынқұйрықты:
Tinamus solitarius
I
Безгек жасырынқұйрықты немесе арал жасырынқұйрықтысы
40.
TROGONIFORMES
ТРОГОНТЕКТЕСТЕР
1)
Trogonidae
Quetzals:
Трогонтектестер
Кетцальдар:
Pharomachrus mocinno
I
Кетцаль немесе квезал
III. CLASS REPTILIA (REPTILES)
БАУЫРМЕН ЖОРҒАЛАУШЫЛАР КЛАСЫ
41.
CROCODYLIA
Alligators, caimans, crocodiles:
ҚОЛТЫРАУЫНДАР
Аллигаторлар, каймандар, қолтырауындар:
CROCODYLIA spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Қолтырауындар (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін қоспағанда, барлық түрлері)
1)
Alligatoridae
Alligators, caimans:
Аллигатортектестер
Аллигаторлар, каймандар:
Alligator sinensis
I
Қытай аллигаторы
Caiman crocodilus apaporiensis
I
Апапорис қолтырауын кайманы
Caiman latirostris (Except the population of Argentina, which is included in Appendix II)
I
Жуантұмсықты кайман (СИТЕС-ке ІІ қосымшаға енгізілген Аргентина популяцияларын қоспағанда)
Melanosuchus niger (Except the population of Brazil, which is included in Appendix II, and the population of Ecuador, which is included in Appendix II and is subject to a zero annual export quota until an annual export quota has been approved by the CITES Secretariat and the IUCN/SSC Crocodile Specialist Group)
I
Қара кайман (СИТЕС-ке ІІ қосымшаға енгізілген Бразилия популяциясын және СИТЕС-ке ІІ қосымшаға енгізілген және СИТЕС Хатшылығы және МСОП Қолтырауын түрлерін аман сақтап қалу жөніндегі комиссияның қолтырауындар бойынша мамандар тобы экспортқа жылдық квотаның тиісті мөлшерін бекіткенге дейін экспортқа жылдық нөлдік квота қолданылатын Эквадор популяциясын қоспағанда)
2)
Crocodylidae
Crocodiles:
Нағыз қолтырауындар
Қолтырауындар:
Crocodylus acutus (Except the population of the Integrated Management District of Mangroves of the Bay of Cispata, Tinajones, La Balsa and Surrounding Areas, Department of Córdoba, Colombia, and the population of Cuba, which are included in Appendix II; and the population of Mexico, which is included in Appendix II and is subject to a zero export quota for wild specimens for commercial purposes)
I
Сүйірқанатты қолтырауын (СИТЕС-ке ІІ қосымшаға енгізілген, Циспата шығанағының мангро тоғайларын интеграциялық басқару ауданының, Тинаджонс, Ла Бальс және іргелес облыстардың, Колумбия Кордовы департаменті популяцияларын және Куба популяциясын және СИТЕС-ке ІІ қосымшаға енгізілген Мексика популяциясын және жабайы түрлеріне қатысты коммерциялық мақсаттардағы экспортқа нөлдік квота белгіленгендерін қоспағанда)
Crocodylus cataphractus
I
Африка жіңішке тұмсықты қолтырауыны
Crocodylus intermedius
I
Оринок қолтырауыны
Crocodylus mindorensis
I
Филиппин миндоран қолтырауыны
Crocodylus moreletii (Except the population of Belize, which is included in Appendix II with a zero quota for wild specimens traded for commercial purposes, and the population of Mexico, which is included in Appendix II)
I
Орталық Америка қолтырауыны (СИТЕС-ке ІІ қосымшаға енгізілген және коммерциялық мақсаттардағы жабайы үлгілер саудасына нөлдік квота белгіленген Белиз популяциясын және СИТЕС-ке ІІ қосымшаға енгізілген Мексика популяциясын қоспағанда)

1)
Strigidae
Owls:
Настоящие совы
Совы:
Heteroglaux blewitti
I
Сыч лесной
Mimizuku gurneyi
I
Совка гигантская
Ninox natalis
I
Сова иглоногая рождественская
2)
Tytonidae
Barn owls:
Сипуховые
Сипухи:
Tyto soumagnei
I
Сипуха мадагаскарская
38.
STRUTHIONIFORMES
СТРАУСООБРАЗНЫЕ
1)
Struthionidae
Ostriches:
Страусовые
Страусы:
Struthio camelus (Only the populations of Algeria, Burkina Faso, Cameroon, the Central African Republic, Chad, Mali, Mauritania, Morocco, the Niger, Nigeria, Senegal and the Sudan; all other populations are not included in the Appendices)
I
Страус африканский (только популяции Алжира, Буркина-Фасо, Камеруна, Центральной Африканской Республики, Чада, Мали, Мавритании, Марокко, Нигера, Нигерии, Сенегала и Судана; все другие популяции не включены в приложения к СИТЕС)
39.
TINAMIFORMES
ТИНАМУОБРАЗНЫЕ
1)
Tinamidae
Tinamous:
Тинамувые
Тинаму:
Tinamus solitarius
I
Тинаму-отшельник или тинаму-пустынник
40.
TROGONIFORMES
ТРОГОНООБРАЗНЫЕ
1)
Trogonidae
Quetzals:
Трогоновые
Кетцали:
Pharomachrus mocinno
I
Кетцаль или квезал
III. CLASS REPTILIA (REPTILES)
КЛАСС РЕПТИЛИИ
41.
CROCODYLIA
Alligators, caimans, crocodiles:
КРОКОДИЛЫ
Аллигаторы, кайманы, крокодилы:
CROCODYLIA spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Крокодилы (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС)
1)
Alligatoridae
Alligators, caimans:
Аллигаторовые
Аллигаторы, кайманы:
Alligator sinensis
I
Аллигатор китайский
Caiman crocodilus apaporiensis
I
Кайман крокодиловый апапорисский
Caiman latirostris (Except the population of Argentina, which is included in Appendix II)
I
Кайман широкомордый (за исключением популяции Аргентины, которая включена в приложение II к СИТЕС)
Melanosuchus niger (Except the population of Brazil, which is included in Appendix II, and the population of Ecuador, which is included in Appendix II and is subject to a zero annual export quota until an annual export quota has been approved by the CITES Secretariat and the IUCN/SSC Crocodile Specialist Group)
I
Кайман черный (за исключением популяции Бразилии, которая включена в приложение II к СИТЕС, и популяции Эквадора, которая включена в приложение II к СИТЕС и в отношении которой действует нулевая годовая квота на экспорт до тех пор, пока соответствующий размер годовой квоты на экспорт не будет утвержден Секретариатом СИТЕС и Группой специалистов по крокодилам Комиссии по выживанию видов МСОП)
2)
Crocodylidae
Crocodiles:
Настоящие крокодилы
Крокодилы:
Crocodylus acutus (Except the population of the Integrated Management District of Mangroves of the Bay of Cispata, Tinajones, La Balsa and Surrounding Areas, Department of Córdoba, Colombia, and the population of Cuba, which are included in Appendix II; and the population of Mexico, which is included in Appendix II and is subject to a zero export quota for wild specimens for commercial purposes)
I
Крокодил острорылый (за исключением популяции Района интегрированного управления мангровыми зарослями залива Циспата, Тинаджонса, Ла Бальса и прилегающих областей, Департамента Кордова Колумбии, и популяции Кубы, которые включены в приложение II к СИТЕС, и популяция Мексики, которая включена в приложение II к СИТЕС, и в отношении диких образцов которой установлена нулевая квота на экспорт в коммерческих целях)
Crocodylus cataphractus
I
Крокодил узкорылый африканский
Crocodylus intermedius
I
Крокодил оринокский
Crocodylus mindorensis
I
Крокодил филиппинский миндоранский
Crocodylus moreletii (Except the population of Belize, which is included in Appendix II with a zero quota for wild specimens traded for commercial purposes, and the population of Mexico, which is included in Appendix II)
I
Крокодил центральноамериканский (за исключением популяции Белиз, которая включена в приложение II к СИТЕС и в отношении которой установлена нулевая квота на торговлю дикими образцами в коммерческих целях, и популяции Мексики, которая включена в приложение II к СИТЕС)

Crocodylus niloticus (Except the populations of Botswana, Egypt (subject to a zero quota for wild specimens traded for commercial purposes), Ethiopia, Kenya, Madagascar, Malawi, Mozambique, Namibia, South Africa, Uganda, the United Republic of Tanzania (subject to an annual export quota of no more than 1,600 wild specimens including hunting trophies, in addition to ranched specimens), Zambia and Zimbabwe, which are included in Appendix II)
I
Ніл қолтырауыны (СИТЕС-ке ІІ қосымшаға енгізілген Ботсвана, Мысыр (коммерциялық мақсаттардағы жабайы үлгілер саудасына нөлдік квота белгіленген) популяцияларын қоспағанда, Эфиопия, Кения, Мадагаскар, Малави, Мозамбик, Намибия, Оңтүстік Африка, Уганда, Танзания Біріккен Республикасы (ранчода тұратын үлгілерге қосымша аңшылық олжаларды қоса алғанда, экспортына 1600 жабайы үлгіден аспайтын мөлшерде жылдық квота белгіленген) популяцияларын, Замбия және Зимбабве популяцияларын қоспағанда)
Crocodylus palustris
I
Батпақ қолтырауыны немесе магер
Crocodylus porosus (Except the populations of Australia, Indonesia, Malaysia (wild harvest restricted to the State of Sarawak and a zero quota for wild specimens for the other States of Malaysia (Sabah and Peninsular Malaysia), with no change in the zero quota unless approved by the Parties) and Papua New Guinea, which are included in Appendix II)
I
Айдарлы қолтырауын (СИТЕС-ке ІІ қосымшаға енгізілген Австралия, Индонезия, Малайзия популяцияларын (тек Саравак штатында ғана жабайы үлгілірді жинауға рұқсат берілген, Малайзияның басқа штаттарына қатысты (Сабах және Жартыаралдық Малайзия) жабайы үлгілерге нөлдік квота белгіленген, бұл СИТЕС Тараптары квотаның тиісті мөлшерін белгілемейінше қолданылатын болады) және Папуа-Жаңа Гвинея популяцияларын қоспағанда)
Crocodylus rhombifer
I
Куба қолтырауыны
Crocodylus siamensis
I
Сиам қолтырауыны
Osteolaemus tetraspis
I
Доғалтұмсықты қолтырауын
Tomistoma schlegelii
I
Ұзын тұмсық қолтырауын
3)
Gavialidae
Gavials:
Ұзын тұмсық қолтырауын тектестер
Ұзын тұмсық қолтырауындар:
Gavialis gangeticus
I
Ганг ұзын тұмсық қолтырауыны
42.
RHYNCHOCEPHALIA
ҚҰСТҰМСЫҚБАСТАР
1)
Sphenodontidae
Tuataras:
Сынатістілер
Туатаралар:
Sphenodon spp.
I
Гаттерия немесе туатара (барлық түрлері)
43.
SAURIA
КЕСІРТКІЛЕР
1)
Agamidae
Spiny-tailed lizard, agamas:
Ешкіемертектестер
Тікенқұйрықтар, ешкіемерлер:
Ceratophora aspera (Zero export quota for wild specimens for commercial purposes)
II
Мүйізді ірі ешкіемер (жабайы үлгілерге қатысты коммерциялық мақсаттардағы экспортқа нөлдік квота белгіленген)
Ceratophora erdeleni
I
Эрделен мүйізді ешкіемері
Ceratophora karu
I
Қымбат бағалы мүйізді ешкіемер
Ceratophora stoddartii (Zero export quota for wild specimens for commercial purposes)
II
Стоддарт мүйізді ешкіемері (жабайы үлгілерге қатысты коммерциялық мақсаттардағы экспортқа нөлдік квота белгіленген)
Ceratophora tennentii
I
Теннент мүйізді ешкіемері
Cophotis ceylanica
I
Цейлон тірі туатын ешкіемері
Cophotis dumbara
I
Думбар тірі туатын ешкіемері
Lyriocephalus scutatus (Zero export quota for wild specimens for commercial purposes)
II
Цейлон ешкіемері (жабайы үлгілерге қатысты коммерциялық мақсаттардағы экспортқа нөлдік квота белгіленген)
Saara spp.
II
Саара (барлық түрлері)
Uromastyx spp.
II
Тікенқұйрық ешкіемерлер (барлық түрлері)

Crocodylus niloticus (Except the populations of Botswana, Egypt (subject to a zero quota for wild specimens traded for commercial purposes), Ethiopia, Kenya, Madagascar, Malawi, Mozambique, Namibia, South Africa, Uganda, the United Republic of Tanzania (subject to an annual export quota of no more than 1,600 wild specimens including hunting trophies, in addition to ranched specimens), Zambia and Zimbabwe, which are included in Appendix II)
I
Крокодил нильский (за исключением популяций Ботсваны, Египта (в отношении которых установлена нулевая квота на торговлю дикими образцами в коммерческих целях), Эфиопии, Кении, Мадагаскара, Малави, Мозамбика, Намибии, Южной Африки, Уганды, Объединенной Республики Танзания (в отношении которых установлена годовая квота на экспорт в размере не более 1600 диких образцов, включая охотничьи трофеи, в дополнение к образцам, живущим на ранчо), Замбии и Зимбабве, которые включены в приложение II к СИТЕС)
Crocodylus palustris
I
Крокодил болотный, или магер
Crocodylus porosus (Except the populations of Australia, Indonesia, Malaysia (wild harvest restricted to the State of Sarawak and a zero quota for wild specimens for the other States of Malaysia (Sabah and Peninsular Malaysia), with no change in the zero quota unless approved by the Parties) and Papua New Guinea, which are included in Appendix II)
I
Крокодил гребнистый (за исключением популяций Австралии, Индонезии, Малайзии (сбор диких образцов разрешен только в штате Саравак, а в отношении других штатов Малайзии (Сабах и Полуостровная Малайзия) на дикие образцы установлена нулевая квота, которая действует до тех пор, пока соответствующий размер квоты не будет утвержден Сторонами СИТЕС) и Папуа-Новой Гвинеи, которые включены в приложение II к СИТЕС)
Crocodylus rhombifer
I
Крокодил кубинский
Crocodylus siamensis
I
Крокодил сиамский
Osteolaemus tetraspis
I
Крокодил тупорылый
Tomistoma schlegelii
I
Крокодил гавиаловый
3)
Gavialidae
Gavials:
Гавиаловые
Гавиалы:
Gavialis gangeticus
I
Гавиал гангский
42.
RHYNCHOCEPHALIA
КЛЮВОГОЛОВЫЕ
1)
Sphenodontidae
Tuataras:
Клинозубые
Туатары:
Sphenodon spp.
I
Гаттерия, или туатара (все виды)
43.
SAURIA
ЯЩЕРИЦЫ
1)
Agamidae
Spiny-tailed lizard, agamas:
Агамовые
Шипохвосты, агамы:
Ceratophora aspera (Zero export quota for wild specimens for commercial purposes)
II
Грубая рогатая агама (в отношении диких образцов установлена нулевая квота на экспорт в коммерческих целях)
Ceratophora erdeleni
I
Рогатая агама Эрделена
Ceratophora karu
I
Драгоценная рогатая агама
Ceratophora stoddartii (Zero export quota for wild specimens for commercial purposes)
II
Рогатая агама Стоддарта (в отношении диких образцов установлена нулевая квота на экспорт в коммерческих целях)
Ceratophora tennentii
I
Рогатая агама Теннента
Cophotis ceylanica
I
Живородящая агама цейлонская
Cophotis dumbara
I
Живородящая агама думбарская
Lyriocephalus scutatus (Zero export quota for wild specimens for commercial purposes)
II
Цейлонская агама (в отношении диких образцов установлена нулевая квота на экспорт в коммерческих целях)
Saara spp.
II
Саара (все виды)
Uromastyx spp.
II
Шипохвосты (все виды)

2)
Anguidae
Alligator lizards:
Ұршықсап кесірткілер
Аллигатор кесіртке:
Abronia spp. (except the species included in Appendix I (zero export quota for wild specimens for Abronia aurita, A. gaiophantasma, A. montecristoi, A. salvadorensis and A. vasconcelosii)
II
Аброния кесірткесі (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін қоспағанда, барлық түрлері. Abronia aurita, A. gaiophantasma, A. montecristoi, A. salvadorensis және A. vasconcelosii жабайы түрлерінің экспортына қатысты нөлдік квота белгіленген)
Abronia anzuetoi
I
Анцуетои аброниясы
Abronia campbelli
I
Кампбелли аброниясы
Abronia fimbriata
I
Фимбриат аброниясы
Abronia frosti
I
Фрости аброниясы
Abronia meledona
I
Меледон аброниясы
3)
Chamaeleonidae
Chameleons:
Құбылғылартектестер
Құбылғылар:
Archaius spp.
II
Архаиус құбылғылары (барлық түрлері)
Bradypodion spp.
II
Тау ала құбылғылары (барлық түрлері)
Brookesia spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Брукезия (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін қоспағанда, барлық түрлері)
Brookesia perarmata
I
Сауытты брукезия
Calumma spp.
II
Калумм құбылғылары (барлық түрлері)
Chamaeleo spp.
II
Нағыз құбылғылар (барлық түрлері)
Furcifer spp.
II
Мадагаскар тау құбылғылары (барлық түрлері)
Kinyongia spp.
II
Киньонг құбылғылары (барлық түрлері)
Nadzikambia spp.
II
Надзикамбий құбылғылары (барлық түрлері)
Palleon spp.
II
Паллеон (барлық түрлері)
Rhampholeon spp.
II
Африка қортық құбылғылары (барлық түрлері)
Rieppeleon spp.
II
Риппелион (барлық түрлері)
Trioceros spp.
II
Триосерос (барлық түрлері)
4)
Cordylidae
Spiny-tailed lizards:
Белбеуқұйрықтылар
Тікенқұйрық қолтырауын:
Cordylus spp.
II
Белбеуқұйрықтылар (барлық түрлері)
Hemicordylus spp.
II
Нағыз белбеуқұйрықтылар (барлық түрлері)
Karusaurus spp.
II
Карусаурус (барлық түрлері)
Namazonurus spp.
II
Намазонурус (барлық түрлері)
Ninurta spp.
II
Нинурта (барлық түрлері)
Ouroborus spp.
II
Оуроборус (барлық түрлері)
Pseudocordylus spp.
II
Жалғанкордилюстар (барлық түрлері)
Smaug spp.
II
Смауг (барлық түрлері)
Eublepharidae
Eyelid geckos:
Эублефартектестер
Goniurosaurus spp. (Except the species native to Japan)
II
Шығыс Азия эублефарлары (Жапониядан шыққан түрлерін қоспағанда, барлық түрлері)
5)
Gekkonidae
Geckos:
Жармасқытектестер
Жармасқылар:
Cnemaspis psychedelica
I
Психоделиялық жармасқы
Dactylocnemis spp. (New Zeeland)
III
Дактулокнемис (барлық түрлері) (Жаңа Зеландия)
Gekko gecko
II
Токи жармасқысы
Gonatodes daudini
I
Додэн жармасқысы
Hoplodactylus spp. (New Zeeland)
III
Гоплодактилус жармасқылары (барлық түрлері) (Жаңа Зеландия)
Lygodactylus williamsi
I
Вильямс қортық жармасқысы
Mokopirirakau spp. (New Zeeland)
III
Мокопириракау (барлық түрлері) (Жаңа Зеландия)
Nactus serpensinsula
II
Жылан аралы жармасқысы
Naultinus spp.
II
Жаңа Зеландия тірі туатын жармасқы (барлық түрлері)
Paroedura androyensis
II
Жуанқұйрық құрлық жармасқысы
Paroedura masobe
II
Пароэдура масоба
Phelsuma spp.
II
Күндізгі жармасқылар (барлық түрлері)
Rhoptropella spp.
II
Фоптропелла (барлық түрлері)
Sphaerodactylus armasi (Cuba)
III
Дөңгелек табан armasi жармасқысы (Куба)
Sphaerodactylus celicara (Cuba)
III
Дөңгелек табан celicara жармасқысы (Куба)
Sphaerodactylus dimorphicus (Cuba)
III
Дөңгелек табан dimorphicus жармасқысы (Куба)
Sphaerodactylus intermedius (Cuba)
III
Дөңгелек табан орташа жармасқы (Куба)
Sphaerodactylus nigropunctatus alayoi (Cuba)
III
Қара теңбіл дөңгелек табан alayoi жармасқысы (Куба)
Sphaerodactylus nigropunctatus granti (Cuba)
III
Қара теңбіл дөңгелек табан granti жармасқысы (Куба)
Sphaerodactylus nigropunctatus lissodesmus (Cuba)
III
Қара теңбіл дөңгелек табан lissodesmus жармасқысы (Куба)
Sphaerodactylus nigropunctatus ocujal (Cuba)
III
Қара теңбіл дөңгелек табан ocujal жармасқысы (Куба)
Sphaerodactylus nigropunctatus strategus (Cuba)
III
Қара теңбіл дөңгелек табан strategus жармасқысы (Куба)
Sphaerodactylus notatus atactus (Cuba)
III
Дөңгелек табан кедертас atactus жармасқысы (Куба)
Sphaerodactylus oliveri (Cuba)
III
Дөңгелек табан oliveri жармасқысы (Куба)
Sphaerodactylus pimienta (Cuba)
III
Дөңгелек табан pimienta жармасқысы (Куба)
Sphaerodactylus ruibali (Cuba)
III
Дөңгелек табан Руибал жармасқысы (Куба)
Sphaerodactylus siboney (Cuba)
III
Дөңгелек табан siboney жармасқысы (Куба)
Sphaerodactylus torrei (Cuba)
III
Дөңгелек табан torrei жармасқысы (Куба)
Toropuku spp. (New Zeeland)
III
Торопуку (барлық түрлері) (Жаңа Зеландия)
Tukutuku spp. (New Zeeland)
III
Токукуки (барлық түрлері) (Жаңа Зеландия)
Uroplatus spp.
II
Мадагаскар жалпаққұйрықты жармасқысы (барлық түрлері)
Woodworthia spp. (New Zeeland)
III
Вудворсия (барлық түрлері) (Жаңа Зеландия)

2)
Anguidae
Alligator lizards:
Веретеницевые
Аллигаторовые ящерицы:
Abronia spp. (except the species included in Appendix I (zero export quota for wild specimens for Abronia aurita, A. gaiophantasma, A. montecristoi, A. salvadorensis and A. vasconcelosii)
II
Особи абронии (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС. В отношении диких образцов Abronia aurita, Agaiophantasma,
Amontecristoi, Asalvadorensis и Avasconcelosii установлена нулевая квота на экспорт)
Abronia anzuetoi
I
Аброния анцуетои
Abronia campbelli
I
Аброния кампбелли
Abronia fimbriata
I
Аброния фимбриата
Abronia frosti
I
Аброния фрости
Abronia meledona
I
Аброния меледона
3)
Chamaeleonidae
Chameleons:
Хамелеоновые
Хамелеоны:
Archaius spp.
II
Хамелеоны Архаиус (все виды)
Bradypodion spp.
II
Хамелеоны пестрые горные (все виды)
Brookesia spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Брукезии (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС)
Brookesia perarmata
I
Брукезия панцирная
Calumma spp.
II
Хамелеоны калумма (все виды)
Chamaeleo spp.
II
Хамелеоны настоящие (все виды)
Furcifer spp.
II
Горные мадагаскарские хамелеоны (все виды)
Kinyongia spp.
II
Хамелеоны киньонгские (все виды)
Nadzikambia spp.
II
Хамелеоны надзикамбия (все виды)
Palleon spp.
II
Паллеон (все виды)
Rhampholeon spp.
II
Африканские карликовые хамелеоны (все виды)
Rieppeleon spp.
II
Риппелион (все виды)
Trioceros spp.
II
Триосерос (все виды)
4)
Cordylidae
Spiny-tailed lizards:
Поясохвостыe
Шипохвосты:
Cordylus spp.
II
Поясохвосты (все виды)
Hemicordylus spp.
II
Настоящие поясохвосты (все виды)
Karusaurus spp.
II
Карусаурус (все виды)
Namazonurus spp.
II
Намазонурус (все виды)
Ninurta spp.
II
Нинурта (все виды)
Ouroborus spp.
II
Оуроборус (все виды)
Pseudocordylus spp.
II
Псевдокордилюсы (все виды)
Smaug spp.
II
Смауг (все виды)
Eublepharidae
Eyelid geckos:
Эублефаровые
Goniurosaurus spp. (Except the species native to Japan)
II
Восточно-азиатские эублефары (все виды, за исключением видов родом из Японии)
5)
Gekkonidae
Geckos:
Гекконовые
Гекконы:
Cnemaspis psychedelica
I
Геккон психоделический
Dactylocnemis spp. (New Zeeland)
III
Дактулокнемис (все виды) (Новая Зеландия)
Gekko gecko
II
Геккон токи
Gonatodes daudini
I
Геккон Додэна
Hoplodactylus spp. (New Zeeland)
III
Гекконы гоплодактилус (все виды) (Новая Зеландия)
Lygodactylus williamsi
I
Карликовый геккон Вильямса
Mokopirirakau spp. (New Zeeland)
III
Мокопириракау (все виды) (Новая Зеландия)
Nactus serpensinsula
II
Геккон змеиноостровной
Naultinus spp.
II
Живородящие новозеландские гекконы (все виды)
Paroedura androyensis
II
Геккон земляной толстохвостый
Paroedura masobe
II
Пароэдура масоба
Phelsuma spp.
II
Гекконы дневные (все виды)
Rhoptropella spp.
II
Фоптропелла (все виды)
Sphaerodactylus armasi (Cuba)
III
Круглопалый геккон armasi (Куба)
Sphaerodactylus celicara (Cuba)
III
Круглопалый геккон celicara (Куба)
Sphaerodactylus dimorphicus (Cuba)
III
Круглопалый геккон dimorphicus (Куба)
Sphaerodactylus intermedius (Cuba)
III
Средний круглопалый геккон (Куба)
Sphaerodactylus nigropunctatus alayoi (Cuba)
III
Чернопятнистый круглопалый геккон alayoi (Куба)
Sphaerodactylus nigropunctatus granti (Cuba)
III
Чернопятнистый круглопалый геккон granti (Куба)
Sphaerodactylus nigropunctatus lissodesmus (Cuba)
III
Чернопятнистый круглопалый геккон lissodesmus (Куба)
Sphaerodactylus nigropunctatus ocujal (Cuba)
III
Чернопятнистый круглопалый геккон ocujal (Куба)
Sphaerodactylus nigropunctatus strategus (Cuba)
III
Чернопятнистый круглопалый геккон strategus (Куба)
Sphaerodactylus notatus atactus (Cuba)
III
Рифовый круглопалый геккон atactus (Куба)
Sphaerodactylus oliveri (Cuba)
III
Круглопалый геккон oliveri (Куба)
Sphaerodactylus pimienta (Cuba)
III
Круглопалый геккон pimienta (Куба)
Sphaerodactylus ruibali (Cuba)
III
Круглопалый геккон Руибала (Куба)
Sphaerodactylus siboney (Cuba)
III
Круглопалый геккон siboney (Куба)
Sphaerodactylus torrei (Cuba)
III
Круглопалый геккон torrei (Куба)
Toropuku spp. (New Zeeland)
III
Торопуку (все виды) (Новая Зеландия)
Tukutuku spp. (New Zeeland)
III
Токукуки (все виды) (Новая Зеландия)
Uroplatus spp.
II
Плоскохвостые мадагаскарские гекконы (все виды)
Woodworthia spp. (New Zeeland)
III
Вудворсия (все виды) (Новая Зеландия)

6)
Helodermatidae
Beaded lizards, gila monsters:
Утістілер
Утісті кесірткелер:
Heloderma spp. (Except the subspecies included in Appendix I)
II
Утістілер (барлық түрлері) (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген кіші түрлерін қоспағанда)
Heloderma horridum charlesbogerti
I
Сарышаян, тола-хини
7)
Iguanidae
Iguanas:
Игуанатектестер
Игуаналар:
Amblyrhynchus cristatus
II
Галапогос теңіз игуанасы
Brachylophus spp.
I
Фиджи жолақты игуанасы (барлық түрлері)
Conolophus spp.
II
Конолофтар (барлық түрлері)
Ctenosaura spp.
II
Игуанатектестер (барлық түрлері)
Cyclura spp.
I
Шығыршыққұйрық игуаналар (барлық түрлері)
Iguana spp.
II
Iguana түрінің игуаналары (барлық түрлері)
Phrynosoma blainvillii
II
Блаинвилли құрбақатәріздес кесіртке (мүйізді)
Phrynosoma cerroense
II
Серронсе құрбақатәріздес кесіртке (мүйізді)
Phrynosoma coronatum
II
Жағалық құрбақатәріздес кесіртке (мүйізді)
Phrynosoma wigginsi
II
Уигинси құрбақатәріздес кесірткі (мүйізді)
Sauromalus varius
I
Сан-эстебан чаквелласы
8)
Lacertidae
Lizards:
Нағыз кесірткелер
Кесірткелер:
Gallotia simonyi
I
Симони Канар кесірткесі
Podarcis lilfordi
II
Лилфорд немесе Балеар кесірткесі
Podarcis pityusensis
II
Петиусен кесірткесі
9)
Lanthanotidae
Earless monitor lizards:
Құлақсыз келестер
Құлақсыз келестер:
Lanthanotidae spp. (Zero export quota for wild specimens for commercial purposes)
II
Құлақсыз келестер (барлық түрлері) (жабайы түрлеріне қатысты коммерциялық мақсаттағы экспортқа нөлдік квота белгіленген)
10)
Polychrotidae
Anoles:
Поликроттектестер
Анолистектестер:
Anolis agueroi (Cuba)
III
Agueroi анолисі (Куба)
Anolis baracoae (Cuba)
III
Baracoae анолисі (Куба)
Anolis barbatus (Cuba)
III
Сақалды анолис (Куба)
Anolis chamaeleonides (Cuba)
III
Хамелелис анолисі (Куба)
Anolis equestris (Cuba)
III
Анолис-рыцарь (Куба)
Anolis guamuhaya (Cuba)
III
Guamuhaya анолисі (Куба)
Anolis luteogularis (Cuba)
III
Сарымойын анолис (Куба)
Anolis pigmaequestris (Cuba)
III
Pigmaequestris анолисі (Куба)
Anolis porcus (Cuba)
III
Анолис (жалған құбылғы) (Куба)
11)
Scincidae
Skinks:
Сцинктектестер
Сцинктер:
Corucia zebrata
II
Берікқұйрықты алып сцинк
12)
Teiidae
Caiman lizards, tegu lizards:
Тейидтер
Кайман кесірткесі, жакруару:
Crocodilurus amazonicus
II
Амазония қолтырауынқұйрықты кесірткесі
Dracaena spp.
II
Кайман кесірткесі (барлық түрлері)
Salvator spp.
II
Сальватор (барлық түрлері)
Tupinambis spp.
II
Тегу немесе тупинамбустар (барлық түрлері)
13)
Varanidae
Monitor lizards:
Келестектестер
Келестер:
Varanus spp.(Except the species included in Appendix I)
II
Келестер (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін қоспағанда, барлық түрлері)
Varanus bengalensis
I
Бенгаль келесі
Varanus flavescens
I
Сары келес
Varanus griseus
I
Сұр келес
Varanus komodoensis
I
Комод немесе алып келес
Varanus nebulosus
I
Сұрғылт келес

6)
Helodermatidae
Beaded lizards, gila monsters:
Ядозубы
Ящерицы-ядозубы:
Heloderma spp. (Except the subspecies included in Appendix I)
II
Ядозубы (все виды) (за исключением подвидов, включенных в приложение I к СИТЕС)
Heloderma horridum charlesbogerti
I
Скорпион, тола-хини
7)
Iguanidae
Iguanas:
Игуановые
Игуаны:
Amblyrhynchus cristatus
II
Игуана морская галапогосская
Brachylophus spp.
I
Игуаны полосатые фиджийские (все виды)
Conolophus spp.
II
Конолофы (все виды)
Ctenosaura spp.
II
Игуанновые (все виды)
Cyclura spp.
I
Игуаны кольцехвостые (все виды)
Iguana spp.
II
Игуаны рода Iguana (все виды)
Phrynosoma blainvillii
II
Ящерица жабовидная (рогатая) блаинвилли
Phrynosoma cerroense
II
Ящерица жабовидная (рогатая) серронсе
Phrynosoma coronatum
II
Ящерица жабовидная (рогатая) береговая
Phrynosoma wigginsi
II
Ящерица жабовидная (рогатая) уигинси
Sauromalus varius
I
Чаквелла сан-эстебанская
8)
Lacertidae
Lizards:
Ящерицы настоящие
Ящерицы:
Gallotia simonyi
I
Ящерица канарская Симони
Podarcis lilfordi
II
Ящерица Лилфорда, или балеарская
Podarcis pityusensis
II
Ящерица петиусенская
9)
Lanthanotidae
Earless monitor lizards:
Безухие вараны
Безухие вараны:
Lanthanotidae spp. (Zero export quota for wild specimens for commercial purposes)
II
Безухие вараны (все виды) (в отношении диких образцов установлена нулевая квота на экспорт в коммерческих целях)
10)
Polychrotidae
Anoles:
Поликротовые
Анолисовые:
Anolis agueroi (Cuba)
III
Анолис agueroi (Куба)
Anolis baracoae (Cuba)
III
Анолис baracoae (Куба)
Anolis barbatus (Cuba)
III
Анолис бородатый (Куба)
Anolis chamaeleonides (Cuba)
III
Анолис хамелеолис (Куба)
Anolis equestris (Cuba)
III
Анолис-рыцарь (Куба)
Anolis guamuhaya (Cuba)
III
Анолис guamuhaya (Куба)
Anolis luteogularis (Cuba)
III
Анолис желтошеий (Куба)
Anolis pigmaequestris (Cuba)
III
Анолис pigmaequestris (Куба)
Anolis porcus (Cuba)
III
Анолис (ложный хамелион) (Куба)
11)
Scincidae
Skinks:
Сцинковые
Сцинки:
Corucia zebrata
II
Сцинк цепкохвостый гигантский
12)
Teiidae
Caiman lizards, tegu lizards:
Тейиды
Каймановые ящерицы, жакруару:
Crocodilurus amazonicus
II
Крокодилохвостая ящерица амазонская
Dracaena spp.
II
Ящерицы каймановые (все виды)
Salvator spp.
II
Сальватор (все виды)
Tupinambis spp.
II
Тегу, или тупинамбусы (все виды)
13)
Varanidae
Monitor lizards:
Варановые
Вараны:
Varanus spp.(Except the species included in Appendix I)
II
Вараны (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС)
Varanus bengalensis
I
Варан бенгальский
Varanus flavescens
I
Варан желтый
Varanus griseus
I
Варан серый
Varanus komodoensis
I
Варан комодский, или гигантский
Varanus nebulosus
I
Варан дымчатый

14)
Xenosauridae
Chines crocodile lizard:
Ксенозаврлар
Қолтырауынтәріздес шинизавр:
Shinisaurus crocodilurus
I
Қолтырауынтәріздес ксенозавр
44.
SERPENTES
ЖЫЛАНДАР
1)
Boidae
Boas:
Жалғанаяқ жыландар (айдаһаржылантәріздестер)
Айдаһаржыландар:
Boidae spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Айдаһаржыландар (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін қоспағанда, барлық түрлері)
Acrantophis spp.
I
Мадагаскар айдаһаржыландары (барлық түрлері)
Boa constrictor occidentalis
I
Аргентина айдаһаржыланы
Epicrates inornatus
I
Пуэрторико жылтырерін айдаһаржыланы
Epicrates monensis
I
Мона аралының жылтырерін айдаһаржыланы
Epicrates subflavus
I
Ямайка жылтырерін сары айдаһаржыланы
Sanzinia madagascariensis
I
Мадагаскар ағаш айдаһаржыланы
2)
Bolyeriidae
Round island boas:
Болиеридтер
Маскарен айдаһаржыландары немесе болиеридтер:
Bolyeriidae spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Маскарен айдаһаржыландары немесе болиеридтер (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін қоспағанда, барлық түрлері)
Bolyeria multocarinata
I
Көпкилді болиерия
Casarea dussumieri
I
Маскарен ағаш айдаһаржыланы
3)
Colubridae
Typical snakes,water snakes, whipsnakes:
Сарбасжылантектестер
Сарбасжыландар, су жыландары, Америка қамшытәріздес әбжыланы:
Atretium schistosum (India)
III
Төсқыржоталы қатпарлы тас сарбасжыланы (Үндістан)
Cerberus rynchops (India)
III
Итбас сарбасжыланы (Үндістан)
Clelia clelia
II
Муссурана
Cyclagras gigas
II
Бразилия алып сарбасжыланы
Elachistodon westermanni
II
Үнді жұмыртқақоректі жыланы
Ptyas mucosus
II
Бадырақкөз әбжылан
Xenochrophis piscator (India)
III
Шнайдер балықшы-сарбасжыланы (Үндістан)
Xenochrophis schnurrenbergeri (India)
III
Щнарренбергер балықшы-сарбасжыланы (Үндістан)
Xenochrophis tytleri (India)
III
Тайтлер балықшы-сарбасжыланы (Үндістан)
4)
Elapidae
Cobras, coral snakes:
Аспидтектес жыландар
Кеңалқым жылан, маржан жыландары:
Hoplocephalus bungaroides
II
Бунгартәріздес гоплоцефал
Micrurus diastema (Honduras)
III
"Диастема" маржан сарыбас қаражыланы (Гондурас)
Micrurus nigrocinctus (Honduras)
III
Маржан қарабел сарыбас қаражыланы (Гондурас)
Micrurus ruatanus (Honduras)
III
Руатанус сарыбас қаражылан (Гондурас)
Naja atra
II
Қытай кеңалқым жыланы
Naja kaouthia
II
Кеңалқым сақиналы жылан
Naja mandalayensis
II
Мандалай кеңалқым жыланы
Naja naja
II
Үнді кеңалқым жыланы
Naja oxiana
II
Орта Азия кеңалқым жыланы
Naja philippinensis
II
Филлипин кеңалқым жыланы
Naja sagittifera
II
Андаман кеңалқым жылан
Naja samarensis
II
Оңтүстік Филлипин кеңалқым жыланы
Naja siamensis
II
Сиам кеңалқым жыланы
Naja sputatrix
II
Үнді түкіргіш кеңалқым жыланы
Naja sumatrana
II
Суматра кеңалқым жыланы
Ophiophagus hannah
II
Патшалық кеңалқым жыланы

14)
Xenosauridae
Chines crocodile lizard:
Ксенозавры
Крокодиловый шинизавр:
Shinisaurus crocodilurus
I
Ксенозавр крокодиловый
44.
SERPENTES
ЗМЕИ
1)
Boidae
Boas:
Ложноногие (удавообразные) змеи
Удавы:
Boidae spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Удавы (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС)
Acrantophis spp.
I
Удавы мадагаскарские (все виды)
Boa constrictor occidentalis
I
Удав аргентинский
Epicrates inornatus
I
Удав гладкогубый пуэрториканский
Epicrates monensis
I
Удав гладкогубый острова Мона
Epicrates subflavus
I
Удав гладкогубый ямайский желтый
Sanzinia madagascariensis
I
Удав древесный мадагаскарский
2)
Bolyeriidae
Round island boas:
Болиериды
Маскаренские удавы или болиериды:
Bolyeriidae spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Маскаренские удавы или болиериды (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС)
Bolyeria multocarinata
I
Болиерия многокилевая
Casarea dussumieri
I
Удав древесный маскаренский
3)
Colubridae
Typical snakes,water snakes, whipsnakes:
Ужеобразные
Ужеобразные змеи, водяные змеи, американский кнутовидный полоз:
Atretium schistosum (India)
III
Уж килеспинный сланцевый (Индия)
Cerberus rynchops (India)
III
Уж собакоголовый (Индия)
Clelia clelia
II
Муссурана
Cyclagras gigas
II
Уж бразильский гигантский
Elachistodon westermanni
II
Змея яйцеед индийская
Ptyas mucosus
II
Полоз большеглазый
Xenochrophis piscator (India)
III
Уж-рыболов Шнайдера (Индия)
Xenochrophis schnurrenbergeri (India)
III
Уж-рыболов Щнарренбергера (Индия)
Xenochrophis tytleri (India)
III
Уж-рыболов Тайтлера (Индия)
4)
Elapidae
Cobras, coral snakes:
Аспидовые змеи
Кобры, коралловые змеи:
Hoplocephalus bungaroides
II
Гоплоцефал бунгаровидный
Micrurus diastema (Honduras)
III
Аспид коралловый "диастема" (Гондурас)
Micrurus nigrocinctus (Honduras)
III
Аспид коралловый чернопоясный (Гондурас)
Micrurus ruatanus (Honduras)
III
Аспид руатанус (Гондурас)
Naja atra
II
Кобра китайская
Naja kaouthia
II
Кобра моноклевая
Naja mandalayensis
II
Кобра мандалайская
Naja naja
II
Кобра индийская
Naja oxiana
II
Кобра среднеазиатская
Naja philippinensis
II
Кобра филиппинская
Naja sagittifera
II
Кобра андаманская
Naja samarensis
II
Кобра южно-филлипинская
Naja siamensis
II
Кобра сиамская
Naja sputatrix
II
Кобра индийская плюющая
Naja sumatrana
II
Кобра суматранская
Ophiophagus hannah
II
Кобра королевская

5)
Loxocemidae
Mexican dwarf boas:
Жаңа құрлық питондары
Мексика қортық айдаһаржыланы:
Loxocemidae spp.
II
Екітүсті жыландар (барлық түрлері)
6)
Pythonidae
Pythons:
Питондар
Питондар:
Pythonidae spp. (Except the subspecies included in Appendix I)
II
Питондар (барлық түрлері) (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген кіші түрлерін қоспағанда)
Python molurus molurus
I
Жолбарыс түстес ақшыл питон
7)
Tropidophiidae
Wood boas:
Құрлық айдаһаржыландары
Ағаш айдаһаржыландары:
Tropidophiidae spp.
II
Құрлық айдаһаржыландары (барлық түрлері)
8)
Viperidae
Vipers:
Сұржылантиектестер
Сұржыландар:
Atheris desaixi
II
Аша бұта сұржыланы
Bitis worthingtoni
II
Кения тау сұржыланы
Crotalus durissus (Honduras)
III
Үрейлі сылдырмақты жылан немесе каскавелла (Гондурас)
Daboia russelii (India)
III
Тізбекті сұржылан (Үндістан)
Pseudocerastes urarachnoides
II
Жалған мүйізді (өрмекші құйрық) сұржылан
Trimeresurus mangshanensis
II
Мангшан куфиясы
Vipera ursinii (Only the population of Europe, except the area which formerly constituted the Union of Soviet Socialist Republics; these latter populations are not included in the Appendices)
I
Дала сұржыланы (бұрын Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының аумағын құраған аумақтарды қоспағанда, тек Еуропа популяциясы ғана (бұл аумақтардың популяциялары СИТЕС-ке қосымшаларға енгізілмеген))
Vipera wagneri
II
Вагнер сұржыланы
45.
TESTUDINES
ТАСБАҚАЛАР
1)
Сarettochelyidae
Pig-nosed turtles:
Қостырнақты тасбақалар
Қостырнақты тасбақалар:
Carettochelys insculpta
II
Қостырнақты тасбақа
2)
Chelidae
Austro-American sideneck turtles:
Жыланмойындар тасбақалар
Жыланмойын тасбақалар:
Chelodina mccordi (Zero export quota for specimens from the wild)
II
Австралия жыланмойын тасбақасы (жабайы үлгілер экспортына нөлдік квота белгіленген)
Pseudemydura umbrina
I
Құрбақа тәріздес батпақ тасбақасы
3)
Cheloniidae
Sea turtles:
Теңіз тасбақалары
Теңіз тасбақалары:
Cheloniidae spp.
I
Теңіз тасбақалары (барлық түрлер)
4)
Chelydridae
Snapping turtles:
Тістеуік тасбақалар
Кайман тасбақалары:
Chelydra serpentina (United States of America )
III
Кайман тасбақасы (Америка Құрама Штаттары)
Macrochelys temminckii (United States of America )
III
Гриф тасбақасы (Америка Құрама Штаттары)
5)
Dermatemydidae
Central American river turtles:
Мексика тасбақасы
Табаско тасбақасы:
Dermatemys mawii
II
Мексика тасбақасы
6)
Dermochelyidae
Leatherback turtles:
Терілі тасбақалар
Терілі тасбақалар:
Dermochelys coriacea
I
Терілі тасбақа
7)
Emydidae
Box turtles, freshwater turtles:
Тұщысу тасбақалары
Қорапша тасбақалар, тұщысу тасбақалары:
Clemmys guttata
II
Шұбар тасбақа
Emydoidea blandingii
II
Америка батпақ тасбақасы
Glyptemys insculpta
II
Орман су тасбақасы
Glyptemys muhlenbergii
I
Мюленберг су тасбақасы
Graptemys spp. (United States of America)
III
Өркешті тасбақалар (барлық түрлері) (Америка Құрама Штаттары)
Malaclemys terrapin
II
Бұдырлы тасбақа
Terrapene spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Қорапша тасбақалар (барлық түрлері, СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін қоспағанда)
Terrapene coahuila
I
Мексика қорапша тасбақасы

5)
Loxocemidae
Mexican dwarf boas:
Питоны Нового Света
Мексиканский карликовый удав:
Loxocemidae spp.
II
Двухцветные змеи (все виды)
6)
Pythonidae
Pythons:
Питоны
Питоны:
Pythonidae spp. (Except the subspecies included in Appendix I)
II
Питоны (все виды) (за исключением подвидов, включенных в приложение I к СИТЕС)
Python molurus molurus
I
Питон тигровый светлый
7)
Tropidophiidae
Wood boas:
Земляные удавы
Древесные удавы:
Tropidophiidae spp.
II
Удавы земляные (все виды)
8)
Viperidae
Vipers:
Гадюковые
Гадюки:
Atheris desaixi
II
Кустарниковая гадюка Аша
Bitis worthingtoni
II
Гадюка горная кенийская
Crotalus durissus (Honduras)
III
Гремучник страшный, или каскавелла (Гондурас)
Daboia russelii (India)
III
Гадюка цепочная (Индия)
Pseudocerastes urarachnoides
II
Ложнорогатая (паукохвостая) гадюка
Trimeresurus mangshanensis
II
Куфия мангшанская
Vipera ursinii (Only the population of Europe, except the area which formerly constituted the Union of Soviet Socialist Republics; these latter populations are not included in the Appendices)
I
Гадюка степная (только популяция Европы, за исключением территорий, которые ранее составляли территорию Союза Советских Социалистических Республик (популяции этих территорий не включены в приложения к СИТЕС))
Vipera wagneri
II
Гадюка Вагнера
45.
TESTUDINES
ЧЕРЕПАХИ
1)
Сarettochelyidae
Pig-nosed turtles:
Двукоготные черепахи
Двукоготные черепахи:
Carettochelys insculpta
II
Черепаха двукоготная
2)
Chelidae
Austro-American sideneck turtles:
Змеиношеие
Змеиношеие черепахи:
Chelodina mccordi (Zero export quota for specimens from the wild)
II
Австралийская змеиношеяя черепаха (на экспорт диких образцов установлена нулевая квота)
Pseudemydura umbrina
I
Черепаха жабья болотная
3)
Cheloniidae
Sea turtles:
Морские черепахи
Морские черепахи:
Cheloniidae spp.
I
Черепахи морские (все виды)
4)
Chelydridae
Snapping turtles:
Кусающиеся черепахи
Каймановые черепахи:
Chelydra serpentina (United States of America )
III
Каймановая черепаха (Соединенные Штаты Америки)
Macrochelys temminckii (United States of America )
III
Грифовая черепаха (Соединенные Штаты Америки)
5)
Dermatemydidae
Central American river turtles:
Мексиканские черепахи
Табаскские черепахи:
Dermatemys mawii
II
Мексиканская черепаха
6)
Dermochelyidae
Leatherback turtles:
Кожистые черепахи
Кожистые черепахи:
Dermochelys coriacea
I
Черепаха кожистая
7)
Emydidae
Box turtles, freshwater turtles:
Пресноводные черепахи
Коробчатые черепахи, пресноводные черепахи:
Clemmys guttata
II
Пятнистая черепаха
Emydoidea blandingii
II
Болотная американская черепаха
Glyptemys insculpta
II
Черепаха водяная лесная
Glyptemys muhlenbergii
I
Черепаха водяная Мюленберга
Graptemys spp. (United States of America)
III
Горбатые черепахи (все виды) (Соединенные Штаты Америки)
Malaclemys terrapin
II
Бугорчатая черепаха
Terrapene spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Черепахи коробчатые (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС)
Terrapene coahuila
I
Черепаха коробчатая мексиканская

8)
Geoemydidae
Box turtles, freshwater turtles:
Тұщысу тасбақалары
Қорапша тасбақалар, тұщысу тасбақалары:
Batagur affinis
I
Әшекейлі батагур (Каллагур)
Batagur baska
I
Батагур баска
Batagur borneoensis (Zero quota for wild specimens for commercial purposes)
II
Борней батагуры (жабайы үлгілерге қатысты коммерциялық мақсаттарда тасымалдау үшін нөлдік квота белгіленген)
Batagur dhongoka
II
Үшжолақты жабын тасбақасы
Batagur kachuga
II
Бенгаль жабын тасбақасы
Batagur trivittata (Zero quota for wild specimens for commercial purposes)
II
Бирман жабын тасбақасы (жабайы үлгілерге қатысты коммерциялық мақсаттарда тасымалдау үшін нөлдік квота белгіленген)
Cuora spp. (Except the species included in Appendix I; zero quota for wild specimens for commercial purposes for Cuora aurocapitata, C.flavomarginata, C.galbinifrons, C.mccordi, C.mouhotii, C.pani, C.trifasciata, C.yunnanensis and C.zhoui)
II
Шарнир тасбақалары (барлық түрлері) (Cuora aurocapitata, C. bourreti, C. flavomarginata, C. galbinifrons, C. mccordi, C. mouhotii, C. pani, C. picturata, C. trifasciata, C. yunnanensis және C. zhoui жабайы үлгілерге коммерциялық мақсаттарда тасымалдау үшін нөлдік квота белгіленген)
Cuora bourreti
I
Буре қорпшалы тасбақасы
Cuora picturata
I
Оңтүстік Вьетнам қорапшалы тасбақасы
Cyclemys spp.
II
Тікенекті тасбақалар (барлық түрлері)
Geoсlemys hamiltonii
I
Гамильтон тасбақасы
Geoemyda japonica
II
Жапон тау тасбақасы
Geoemyda spengleri
II
Спенглер тау тасбақасы
Hardella thurjii
II
Диадемалы тасбақа
Heosemys annandalii (Zero quota for wild specimens for commercial purposes)
II
Храм тасбақасы (жабайы үлгілерге қатысты коммерциялық мақсаттарда тасымалдау үшін нөлдік квота белгіленген)
Heosemys depressa (Zero quota for wild specimens for commercial purposes)
II
Депресс тікенекті тасбақасы (жабайы үлгілерге қатысты коммерциялық мақсаттарда тасымалдау үшін нөлдік квота белгіленген)
Heosemys grandis
II
Үндіқытай тасбақасы
Heosemys spinosa
II
Тікенекті тасбақа
Leucocephalon yuwonoi
II
Сулавесс орман тасбақасы
Malayemys macrocephala
II
Малай тасбақасы (ұлужегіш)
Malayemys subtrijuga
II
Үшайдарлы малай тасбақасы (Меконг ұлужегіш тасбақа)
Mauremys annamensis
I
Вьетнам тасбақасы
Mauremys iversoni (China)
III
Қытай су тасбақасы (Қытай)
Mauremys japonica
II
Жапон тасбақасы
Mauremys megalocephala (China)
III
Жуанбас тасбақа (Қытай)
Mauremys mutica
II
Азиялық түсті тоған тасбақасы
Mauremys nigricans
II
Қытай қызылмойын тасбақасы
Mauremys pritchardi (China)
III
Су тасбақасы (Қытай)
Mauremys reevesii (China)
III
Қытай үшкильді тасбақасы (Қытай)
Mauremys sinensis (China)
III
Қытай жолақмойын тасбақасы (Қытай)
Melanochelys tricarinata
I
Трикаринат үшкильді тасбақасы
Melanochelys trijuga
II
Үнді қарабауыр үшкильді тасбақасы
Morenia ocellata
I
Шегіркөз тасбақа
Morenia petersi
II
Үнді шегіркөз тасбақасы
Notochelys platynota
II
Жалпақжон тасбақа
Ocadia glyphistoma (China)
III
Глуфистом Қытай жолақмойын тасбақасы (Қытай)
Ocadia philippeni (China)
III
Филиппени Қытай жолақмойын тасбақасы (Қытай)
Orlitia borneensis (Zero quota for wild specimens for commercial purposes)
II
Калимантан тасбақасы (жабайы үлгілерге қатысты коммерциялық мақсаттарда тасымалдау үшін нөлдік квота белгіленген)
Pangshugra spp. (Except the subspecies included in Appendix I)
II
Жабын тасбақа (барлық түрлері) (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген кіші түрлерін қоспағанда)
Pangshura tecta
I
Үнді жабын тасбақасы
Sacalia bealei
II
Сакалия, Бил төрткөз тасбақасы
Sacalia pseudocellata (China)
III
Жалғанкөз сакалия (Қытай)
Sacalia quadriocellata
II
Төрткөз сакалия
Siebenrockiella crassicollis
II
Тұщы су қара тасбақасы
Siebenrockiella leytensis
II
Тұщы су немесе Филиппин орман тасбақасы
Vijayachelys silvatica
II
Тікенекті орман тасбақасы немесе сарыбас тасбақа

8)
Geoemydidae
Box turtles, freshwater turtles:
Пресноводные черепахи
Коробчатые черепахи, пресноводные черепахи:
Batagur affinis
I
Батагур (Каллагур) расписная
Batagur baska
I
Батагур баска
Batagur borneoensis (Zero quota for wild specimens for commercial purposes)
II
Батагур борнейский (в отношении диких образцов установлена нулевая квота на перемещение в коммерческих целях)
Batagur dhongoka
II
Кровельная черепаха трехполосная
Batagur kachuga
II
Кровельная черепаха бенгальская
Batagur trivittata (Zero quota for wild specimens for commercial purposes)
II
Кровельная черепаха бирманская (в отношении диких образцов установлена нулевая квота на перемещение в коммерческих целях)
Cuora spp. (Except the species included in Appendix I; zero quota for wild specimens for commercial purposes for Cuora aurocapitata, C.flavomarginata, C.galbinifrons, C.mccordi, C.mouhotii, C.pani, C.trifasciata, C.yunnanensis and C.zhoui)
II
Шарнирные черепахи (все виды) (в отношении диких образцов Cuora aurocapitata, C. bourreti, C. flavomarginata, C. galbinifrons, C. mccordi, C. mouhotii, C. pani, C. picturata, C. trifasciata, C. yunnanensis и C. zhoui установлена нулевая квота на перемещение в коммерческих целях)
Cuora bourreti
I
Коробчатая черепаха Буре
Cuora picturata
I
Южно-Вьетнамская коробчатая черепаха
Cyclemys spp.
II
Шиповатые черепахи (все виды)
Geoсlemys hamiltonii
I
Черепаха Гамильтона
Geoemyda japonica
II
Горная черепаха японская
Geoemyda spengleri
II
Горная черепаха Спенглера
Hardella thurjii
II
Черепаха диадемовая
Heosemys annandalii (Zero quota for wild specimens for commercial purposes)
II
Черепаха храмовая (в отношении диких образцов установлена нулевая квота на перемещение в коммерческих целях)
Heosemys depressa (Zero quota for wild specimens for commercial purposes)
II
Черепаха колючая депресса (в отношении диких образцов установлена нулевая квота на перемещение в коммерческих целях)
Heosemys grandis
II
Черепаха индокитайская
Heosemys spinosa
II
Черепаха колючая
Leucocephalon yuwonoi
II
Черепаха лесная сулавесская
Malayemys macrocephala
II
Черепаха малайская (улиткоед)
Malayemys subtrijuga
II
Черепаха малайская трехгребенчатая (Меконгская черепаха улиткоед)
Mauremys annamensis
I
Черепаха вьетнамская
Mauremys iversoni (China)
III
Черепаха китайская водяная (Китай)
Mauremys japonica
II
Черепаха японская
Mauremys megalocephala (China)
III
Черепаха толстоголовая (Китай)
Mauremys mutica
II
Черепаха азиатская цветная прудовая
Mauremys nigricans
II
Черепаха китайская красношейная
Mauremys pritchardi (China)
III
Черепаха водяная (Китай)
Mauremys reevesii (China)
III
Черепаха китайская трехкилевая (Китай)
Mauremys sinensis (China)
III
Черепаха китайская полосатошейная (Китай)
Melanochelys tricarinata
I
Черепаха трехкилевая трикарината
Melanochelys trijuga
II
Черепаха трехкилевая чернобрюхая индийская
Morenia ocellata
I
Черепаха глазчатая
Morenia petersi
II
Черепаха глазчатая индийская
Notochelys platynota
II
Черепаха плоскоспинная
Ocadia glyphistoma (China)
III
Черепаха китайская полосатошейная глуфистома (Китай)
Ocadia philippeni (China)
III
Черепаха китайская полосатошейная филиппени (Китай)
Orlitia borneensis (Zero quota for wild specimens for commercial purposes)
II
Черепаха калимантанская (в отношении диких образцов установлена нулевая квота на перемещение в коммерческих целях)
Pangshugra spp. (Except the subspecies included in Appendix I)
II
Черепаха кровельная (все виды) (за исключением подвидов, включенных в приложение I к СИТЕС)
Pangshura tecta
I
Черепаха кровельная индийская
Sacalia bealei
II
Сакалия, черепаха Била четырехглазая
Sacalia pseudocellata (China)
III
Сакалия ложноглазая (Китай)
Sacalia quadriocellata
II
Сакалия четырехглазая
Siebenrockiella crassicollis
II
Черепаха пресноводная черная
Siebenrockiella leytensis
II
Черепаха пресноводная, или лесная филиппинская
Vijayachelys silvatica
II
Черепаха лесная колючая, или желтоголовая

9)
Platysternidae
Big-headed turtles:
Алыпбас тасбақалар
Алыпбас тасбақалар:
Platysternidae spp.
I
Алыпбас тасбақалар (барлық түрлері)
10)
Podocnemididae
Afro-American sideneck turtles:
Сарбас тасбақалар
Афро-Америка жыланмойын тасбақалары:
Erymnochelys madagascariensis
II
Мадагаскар қалқанаяқ тасбақасы
Peltocephalus dumerilianus
II
Гвиана қалқанаяқ тасбақасы
Podocnemis spp.
II
Подочемис қалқанаяқ тасбақалары (барлық түрлері)
11)
Testudinidae
Tortoises:
Құрлық тасбақалары
Тасбақалар:
Testudinidae spp. (Except the species included in Appendix I. A Zero annual export quota has been established for Centrochelys sulcata for specimens removed from the wild and traded for primarily commercial purposes)
II
Құрлық тасбақалары (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін қоспағанда, барлық түрлері. Жабайы табиғаттан алынған, тасымалдануы негізінен коммерциялық мақсатта жүзеге асырылатын Centrochelys sulcata үлгілеріне қатысты экспортына жылдық нөлдік квота белгіленген)
Astrochelys radiata
I
Сәулелі тасбақа
Astrochelys yniphora
I
Мадагаскар құстұмсықтөс тасбақасы
Chelonoidis niger
I
Пілтасбақа
Geochelone elegans
I
Жұлдыз тәріздес тасбақа
Geochelone platynota
I
Бирман тасбақасы
Gopherus flavomarginatus
I
Мексика гофер тасбақасы
Malocochersus tornieri
I
Икемді тасбақа немесе жалпақ панцирлі тасбақа
Psammobates geometricus
I
Геометриялық тасбақа
Pyxis arachnoides
I
Өрмекші тасбақа
Pyxis planicauda
I
Жалпақ тасбақа
Testudo kleinmanni
I
Мысыр немесе Клейнманн тасбақасы
12)
Trionychidae
Softshell turtles:
Үштырнақты тасбақалар
Жұқатерілі тасбақалар:
Amyda cartilaginea
II
Қарасәулелі трионикс
Apalone ferox (United States of America)
III
Ашулы трионикс (Америка Құрама Штаттары)
Apalone mutica (United States of America)
III
Жылтыртерілі трионикс (Америка Құрама Штаттары)
Apalone spinifera (Except the subspecies included in Appendix I) (United States of America)
III
Тікенекті трионикс (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген кіші түрлерін қоспағанда) (Америка Құрама Штаттары)
Apalone spinifera atra
I
Қара трионикс
Chitra spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Жіңішкебас тасбақалар (барлық түрлері, СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін қоспағанда)
Chitra chitra
I
Жолақты жіңішкебас тасбақа
Chitra vandijki
I
Бирман жіңішкебас тасбақасы
Cyclanorbis elegans
II
Әсем қалақты тасбақа
Cyclanorbis senegalensis
II
Сенегал қалақты тасбақасы
Cycloderma aubryi
II
Обри қалақты тасбақасы
Cycloderma frenatum
II
Сұрғылтжон қалақты тасбақа
Dogania subplana
II
Догания немесе малай жұмсақденелі тасбақа
Lissemys ceylonensis
II
Цейлон қалақты тасбақасы
Lissemys punctata
II
Нүктелі қалақты тасбақасы
Lissemys scutata
II
Үнді қалақты тасбақасы
Nilssonia formosa
II
Әсем трионикс
Nilssonia gangetica
I
Ганг триониксі
Nilssonia hurum
I
Шегіркөз трионикс
Nilssonia leithii
II
Ляйт триониксі
Nilssonia nigricans
I
Қара трионикс
Palea steindachneri
II
Шашақты тасбақа
Pelochelys spp.
II
Үлкен жұмсақденелі тасбақалар (барлық түрлері)
Pelodiscus axenaria
II
Хунань жұмсақденелі тасбақасы
Pelodiscus maackii
II
Солтүстік Қытай жұмсақденелі тасбақасы
Pelodiscus parviformis
II
Кіші Қытай жұмсақденелі тасбақасы
Rafetus euphraticus
II
Евфрат триониксі
Rafetus swinhoei
II
Свайно жұмсақденелі тасбақасы
Trionyx triunguis
II
Африка триониксі
IV. CLASS AMPHIBIA (AMPHIBIANS)
КЛАСС AMPHIBIA КЛАСЫ (ҚОСМЕКЕНДІЛЕР)
46.
ANURA
ҚҰЙРЫҚСЫЗ ҚОСМЕКЕНДІЛЕР

9)
Platysternidae
Big-headed turtles:
Черепахи большеголовые
Большеголовые черепахи:
Platysternidae spp.
I
Большеголовая черепаха (все виды)
10)
Podocnemididae
Afro-American sideneck turtles:
Пеломедузовые черепахи
Афро-американские змеиношеие черепахи:
Erymnochelys madagascariensis
II
Черепаха щитоногая мадагаскарская
Peltocephalus dumerilianus
II
Черепаха щитоногая гвианская
Podocnemis spp.
II
Черепахи щитоногие Подочемис (все виды)
11)
Testudinidae
Tortoises:
Сухопутные черепахи
Черепахи:
Testudinidae spp. (Except the species included in Appendix I. A Zero annual export quota has been established for Centrochelys sulcata for specimens removed from the wild and traded for primarily commercial purposes)
II
Черепахи сухопутные (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС. В отношении образцов Centrochelys sulcata, изъятых из дикой природы, перемещение которых осуществляется в основном в коммерческих целях, установлена нулевая годовая квота на экспорт)
Astrochelys radiata
I
Черепаха лучистая
Astrochelys yniphora
I
Черепаха клювогрудая мадагаскарская
Chelonoidis niger
I
Черепаха слоновая
Geochelone elegans
I
Звездчатая черепаха
Geochelone platynota
I
Черепаха бирманская
Gopherus flavomarginatus
I
Черепаха гофер мексиканский
Malocochersus tornieri
I
Эластичная черепаха, или плоскопанцирная черепаха
Psammobates geometricus
I
Черепаха геометрическая
Pyxis arachnoides
I
Черепаха паучья
Pyxis planicauda
I
Черепаха плоская
Testudo kleinmanni
I
Черепаха египетская, или Клейнманна
12)
Trionychidae
Softshell turtles:
Трехкоготные черепахи
Мягкокожие черепахи:
Amyda cartilaginea
II
Трионикс чернолучевой
Apalone ferox (United States of America)
III
Трионикс злой (Соединенные Штаты Америки)
Apalone mutica (United States of America)
III
Трионикс гладкий (Соединенные Штаты Америки)
Apalone spinifera (Except the subspecies included in Appendix I) (United States of America)
III
Трионикс колючий (за исключением подвидов, включенных в приложение I к СИТЕС) (Соединенные Штаты Америки)
Apalone spinifera atra
I
Трионикс черный
Chitra spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Узкоголовые черепахи (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС)
Chitra chitra
I
Узкоголовая черепаха полосатая
Chitra vandijki
I
Узкоголовая черепаха бирманская
Cyclanorbis elegans
II
Лопастная черепаха красивая
Cyclanorbis senegalensis
II
Лопастная черепаха сенегальская
Cycloderma aubryi
II
Лопастная черепаха Обри
Cycloderma frenatum
II
Лопастная черепаха сероспинная
Dogania subplana
II
Догания или малайская мягкотелая черепаха
Lissemys ceylonensis
II
Лопастная черепаха цейлонская
Lissemys punctata
II
Лопастная черепаха точечная
Lissemys scutata
II
Лопастная черепаха индийская
Nilssonia formosa
II
Трионикс красивый
Nilssonia gangetica
I
Трионикс гангский
Nilssonia hurum
I
Трионикс глазчатый
Nilssonia leithii
II
Трионикс Ляйта
Nilssonia nigricans
I
Трионикс темный
Palea steindachneri
II
Черепаха бахромчатая
Pelochelys spp.
II
Большие мягкотелые черепахи (все виды)
Pelodiscus axenaria
II
Черепаха хунаньская мягкотелая
Pelodiscus maackii
II
Черепаха северо-китайская мягкотелая
Pelodiscus parviformis
II
Черепаха мало-китайская мягкотелая
Rafetus euphraticus
II
Трионикс евфратский
Rafetus swinhoei
II
Черепаха мягкотелая Свайно
Trionyx triunguis
II
Трионикс африканский
IV. CLASS AMPHIBIA (AMPHIBIANS)
КЛАСС AMPHIBIA (ЗЕМНОВОДНЫЕ)
46.
ANURA
БЕСХВОСТЫЕ ЗЕМНОВОДНЫЕ

1)
Aromobatidae
Cryptic forest frogs:
Орман бақасы
Криптикалық орман бақалары:
Allobates femoralis
II
Ашық түсті ағашөрмелегіш
Allobates hodli
II
Ходли ағашөрмелегіші
Allobates myersi
II
Майерси (ұсақ) ағашөрмелегіші
Allobates zaparo
II
Запаро ағашөрмелегіші
Anomaloglossus rufulus
II
Улы ағашөрмелегіш
2)
Bufonidae
Toads:
Құрбақалар (нағыз)
Құрбақалар:
Amietophrynus channingi
I
Нағыз Африка құрбақасы
Amietophrynus superciliaris
I
Алып Африка немесе Конго құрбақасы
Altiphrynoides spp.
I
Алтифрунуидестер (барлық түрлері)
Atelopus zeteki
I
Панама шұбар құрбақасы
Incilius periglenes
I
Қызғылтсары құрбаса
Nectophrynoides spp.
I
Африка тірі туатын құрбақалары (барлық түрлері)
Nimbaphrynoides spp.
I
Нимбафруноидес тірі туатын құрбақалары (барлық түрлері)
3)
Calyptocephalellidae
Chilean toads:
Чили ысқырғыштары
Чили құрбақалары:
Calyptocephalella gayi (Chile)
III
Чили құрбақасы (Чили)
4)
Dendrobatidae
Poison frogs:
Ағашөрмелегіштер
Улы бақалар:
Adelphobates spp.
II
Аделфобаттар (барлық түрлері)
Ameerega spp.
II
Амирега (барлық түрлері)
Andinobates spp.
II
Андинобаттар (барлық түрлері)
Dendrobates spp.
II
Дендробаттар (барлық түрлері)
Epipedobates spp.
II
Эпипедобаттар (барлық түрлері)
Excidobates spp.
II
Эксидобаттар (барлық түрлері)
Hyloxalus azureiventris
II
Көкбауыр хилоксалус
Minyobates spp.
II
Миниобаттар (барлық түрлері)
Oophaga spp.
II
Кішкентай ағашөрмелегіш (барлық түрлері)
Phyllobates spp.
II
Жапырақ бақалар (барлық түрлері)
Ranitomeya spp.
II
Қызғылтсары шұбар ағашөрмелегіш (барлық түрлері)
5)
Dicroglossidae
Frogs:
Дикроглоссидтер
Бақалар:
Euphlyctis hexadactylus
II
Алты аяқты бақа
Hoplobatrachus tigerinus
II
Жолбарысреңді бақа
6)
Hylidae
Tree frogs:
Бақбақылдар
Ағаш бақалары:
Agalychnis spp.
II
Қызылкөз бақбақылдар (барлық түрлері)
7)
Mantellidae
Mantella frogs:
Мантеллалар
Мантелла бақалары:
Mantella spp.
II
Мантеллалар (барлық түрлері)
8)
Microhylidae
Tomato frogs:
Тарезу бақалар (=Шағын бақбақылдар)
Томат тарезу бақасы:
Dyscophus antongilii
II
Томат тарезу бақасы
Dyscophus guineti
II
Шарап тарезу бақасы
Dyscophus insularis
II
Қызғылт-сұр тарезу бақа
Scaphiophryne boribory
II
Борибори күрекаяқ тарезу бақасы
Scaphiophryne gottlebei
II
Готтлиба күрекаяқ тарезу бақасы
Scaphiophryne marmorata
II
Мәрмәр күрекаяқ тарезу бақасы
Scaphiophryne spinosa
II
Тікенекті күрекаяқ тарезу бақасы
9)
Myobatrachidae
Gastric-brooding frogs:
Миобатрахустар (=Австралия құрбақалары)
Қамқор бақалар:
Rheobatrachus spp. (Except Rheobatrachus silus and Rheobatrachus vitellinus which are not included in the Appendices)
II
Қамқор бақалар (барлық түрлері) (СИТЕС-ке қосымшаларға енгізілмеген Rheobatrachus silus және Rheobatrachus vitellinus қоспағанда)

1)
Aromobatidae
Cryptic forest frogs:
Лесная лягушка
Криптические лесные лягушки:
Allobates femoralis
II
Древолаз яркий
Allobates hodli
II
Древолаз ходли
Allobates myersi
II
Древолаз майерси (мелкий)
Allobates zaparo
II
Древолаз запаро
Anomaloglossus rufulus
II
Древолаз ядовитый
2)
Bufonidae
Toads:
Жабы (настоящие)
Жабы:
Amietophrynus channingi
I
Африканская жаба настоящая
Amietophrynus superciliaris
I
Африканская жаба гигантская, или Конго
Altiphrynoides spp.
I
Алтифрунуидесы (все виды)
Atelopus zeteki
I
Жаба пестрая панамская
Incilius periglenes
I
Жаба оранжевая
Nectophrynoides spp.
I
Жабы живородящие африканские (все виды)
Nimbaphrynoides spp.
I
Жабы живородящие Нимбафруноидес (все виды)
3)
Calyptocephalellidae
Chilean toads:
Свистуны чилийские
Жабы чилийские:
Calyptocephalella gayi (Chile)
III
Жаба чилийская (Чили)
4)
Dendrobatidae
Poison frogs:
Древолазы
Ядовитые лягушки:
Adelphobates spp.
II
Аделфобаты (все виды)
Ameerega spp.
II
Амирега (все виды)
Andinobates spp.
II
Андинобаты (все виды)
Dendrobates spp.
II
Дендробаты (все виды)
Epipedobates spp.
II
Эпипедобаты (все виды)
Excidobates spp.
II
Эксидобаты (все виды)
Hyloxalus azureiventris
II
Хилоксалус синебрюхий
Minyobates spp.
II
Миниобаты (все виды)
Oophaga spp.
II
Древолаз маленький (все виды)
Phyllobates spp.
II
Листолазы (все виды)
Ranitomeya spp.
II
Оранжевопятнистый древолаз (все виды)
5)
Dicroglossidae
Frogs:
Дикроглоссиды
Лягушки:
Euphlyctis hexadactylus
II
Лягушка шестипалая
Hoplobatrachus tigerinus
II
Лягушка тигровая
6)
Hylidae
Tree frogs:
Квакши
Древесные лягушки:
Agalychnis spp.
II
Квакши красноглазые (все виды)
7)
Mantellidae
Mantella frogs:
Мантеллы
Лягушки мантеллы:
Mantella spp.
II
Мантеллы (все виды)
8)
Microhylidae
Tomato frogs:
Узкороты (=Микроквакши)
Томатный узкорот:
Dyscophus antongilii
II
Узкорот томатный
Dyscophus guineti
II
Узкорот винный
Dyscophus insularis
II
Узкорот серо-розовый
Scaphiophryne boribory
II
Лопатоногий узкорот борибори
Scaphiophryne gottlebei
II
Лопатоногий узкорот Готтлиба
Scaphiophryne marmorata
II
Лопатоногий узкорот мраморный
Scaphiophryne spinosa
II
Лопатоногий узкорот колючий
9)
Myobatrachidae
Gastric-brooding frogs:
Миобатрахусы (=Австралийские жабы)
Заботливые лягушки:
Rheobatrachus spp. (Except Rheobatrachus silus and Rheobatrachus vitellinus which are not included in the Appendices)
II
Лягушки заботливые (все виды) (за исключением Rheobatrachus silus и Rheobatrachus vitellinus, которые
не включены в приложения к СИТЕС)

10)
Telmatobiidae
Andean water frog:
Батпақ-су бақалары
Анд су бақалары:
Telmatobius culeus
I
Титикак ысқырғыш бақасы
47.
CAUDATA
ҚҰЙРЫҚТЫ ҚОСМЕКЕНДІЛЕР
1)
Ambystomidae
Axolotls, mole salamanders:
Амбистомалар
Аксолотльдер, амбистомалар:
Ambystoma dumerilii
II
Дюмериль амбистомасы
Ambystoma mexicanum
II
Мексика амбистомасы немесе аксолотль
2)
Cryptobranchidae
Giant salamanders:
Жасырынжелбезектілер
Жасырынжелбезектілер:
Andrias spp.
I
Дәу саламандралар (барлық түрлері Саламанд)
Cryptobranchus alleganiensis (United States of America)
III
Алып саламандра (Америка Құрама Штаттары)
3)
Hynobiidae
Asiatic salamanders:
Бұрыштістілер
Азия саламандралары:
Hynobius amjiensis (China)
III
Амъен саламандрасы (Қытай)
4)
Salamandridae
Newts and salamanders:
Саламандратектестер
Тритондар мен саламандралар:
Echinotriton chinhaiensis
II
Қызыл тісті тритон
Echinotriton maxiquadratus
II
Maxiquadratus тритоны
Neurergus kaiseri
I
Загросс немесе Иран тритоны
Paramesotriton spp.
II
Сүйелді тритонбар (барлық түрлері)
Salamandra algira (Algeria)
III
Алжир саламандрасы (Алжир)
Tylototriton spp.
II
Қолтырауын тектес тритондар (барлық түрлері)
V. CLASS ELASMOBRANCHII (SHARKS)
ТАҚТА ЖЕЛБЕЗЕКТІЛЕР КЛАСЫ (АКУЛАЛАР мен ТҰТАС ЖҮЗБЕҚАНАТТЫЛАР)
48.
CARCHARHINIFORMES
КАРХАРИНТЕКТЕСТЕР
1)
Carcharhinidae
Reguiem sharks:
Кархаринтектестер немесе сұр акулалар
Кархарин тектес акулалар:
Carcharhinus falciformis
II
Жібек акула
Carcharhinus longimanus
II
Ұзынқанат акула
2)
Sphyrnidae
Hammerhead sharks:
Балғабас акулалар
Акула-балғабас:
Sphyrna lewini
II
Қоларең балғабас акула немесе қоларең балғабас балық
Sphyrna mokarran
II
Алып балғабас акула
Sphyrna zygaena
II
Кәдімгі балғабас акула
49.
LAMNIFORMES
ЛАМНТЕКТЕСТЕР
1)
Alopiidae
Thresher sharks:
Алопотектестер
Түлкі акулалар (теңіз түлкілері):
Alopias spp.
II
Түлкі акулалар (барлық түрлері)
2)
Сetorhinidae
Basking sharks:
Цеторинтектестер
Гигантские акулы:
Cetorhinus maximus
II
Алып акула
3)
Lamnidae
Mackerel sharks:
Ламнотектестер
Майшабақ акулалар:
Carcharodon carcharias
II
Ақ акула
Isurus oxyrinchus
II
Акула-мако немесе сұрғылт-көгілдір акула
Isurus paucus
II
Ұзынқанат акула-мако (жүзбеқанаты ұзын мако)
Lamna nasus
II
Атлантида майшабақ акуласы
50.
MYLIOBATIFORMES
ШАНШАРҚҰЙРЫҚТЫТЕКТЕСТЕР
1)
Myliobatidae
Eagle and mobulid rays:
Қыранот скаттар
Қыранот скаттар және мүйізді скаттар:
Manta spp.
II
Манталар немесе алып теңіз перілері (барлық түрлері)
Mobula spp.
II
Мобулдар немесе мүйізді скаттар (барлық түрлері)
2)
Potamotrygonidae
Freshwater stingrays:
Өзен шаншарқұйрықтылары
Тұщы су тікенқұйрықты скаттары:
Paratrygon aiereba (Colombia)
III
Өзен паратригон-скаты (Колумбия)
Potamotrygon spp. (population of Brazil) (Brazil)
III
Өзен шаншарқұйрықтылары (барлық түрлері) (Бразилия популяциясы) (Бразилия)
Potamotrygon constellata (Colombia)
III
Тікенекті өзен шаншарқұйрықтысы (Колумбия)
Potamotrygon magdalenae (Colombia)
III
Магдалена өзен шаншарқұйрықтысы (Колумбия)
Potamotrygon motoro (Colombia)
III
Шегіркөз өзен шаншарқұйрықтысы (оңтүстікамерикалық) (Колумбия)
Potamotrygon orbignyi (Colombia)
III
Жылтыржон өзен шаншарқұйрықтысы (Колумбия)
Potamotrygon schroederi (Colombia)
III
ШрҰдер өзен шаншарқұйрықтысы (Колумбия)
Potamotrygon scobina (Colombia)
III
Сықырлақ өзен шаншарқұйрықтысы (Колумбия)
Potamotrygon yepezi (Colombia)
III
Маракайбо өзен шаншарқұйрықтысы (Колумбия)
51.
ORECTOLOBIFORMES
ВОББЕГОНГТЕКТЕСТЕР

10)
Telmatobiidae
Andean water frog:
Болотоводные
Андийские водяные лягушки:
Telmatobius culeus
I
Свистун титикакский
47.
CAUDATA
ХВОСТАТЫЕ ЗЕМНОВОДНЫЕ
1)
Ambystomidae
Axolotls, mole salamanders:
Амбистомовые
Аксолотли, амбистомы:
Ambystoma dumerilii
II
Амбистома Дюмериля
Ambystoma mexicanum
II
Амбистома мексиканская, или аксолотль
2)
Cryptobranchidae
Giant salamanders:
Скрытожаберники
Скрытожаберники:
Andrias spp.
I
Саламандры исполинские (все виды)
Cryptobranchus alleganiensis (United States of America)
III
Гигантская саламандра (Соединенные Штаты Америки)
3)
Hynobiidae
Asiatic salamanders:
Углозубы
Азиатские саламандры:
Hynobius amjiensis (China)
III
Саламандра амъенская (Китай)
4)
Salamandridae
Newts and salamanders:
Саламандровые
Тритоны и саламандры:
Echinotriton chinhaiensis
II
Тритон краснопальчатый
Echinotriton maxiquadratus
II
Тритон maxiquadratus
Neurergus kaiseri
I
Тритон загросский, или иранский
Paramesotriton spp.
II
Бородавчатые тритоны (все виды)
Salamandra algira (Algeria)
III
Саламандра алжирская (Алжир)
Tylototriton spp.
II
Крокодиловые тритоны (все виды)
V. CLASS ELASMOBRANCHII (SHARKS)
КЛАСС ПЛАСТИНОЖАБЕРНЫЕ (АКУЛЫ и СКАТЫ)
48.
CARCHARHINIFORMES
КАРХАРИНООБРАЗНЫЕ
1)
Carcharhinidae
Reguiem sharks:
Кархариновые или серые акулы
Кархариновые акулы:
Carcharhinus falciformis
II
Акула шелковая
Carcharhinus longimanus
II
Акула длиннокрылая
2)
Sphyrnidae
Hammerhead sharks:
Молотоголовые акулы
Акулы-молоты:
Sphyrna lewini
II
Акула-молот бронзовая или бронзовая молот-рыба
Sphyrna mokarran
II
Акула-молот гигансткая
Sphyrna zygaena
II
Акула-молот обыкновенная
49.
LAMNIFORMES
ЛАМНООБРАЗНЫЕ
1)
Alopiidae
Thresher sharks:
Алоповые
Лисьи акулы (морские лисицы):
Alopias spp.
II
Лисьи акулы (все виды)
2)
Сetorhinidae
Basking sharks:
Цеториновые
Гигантские акулы:
Cetorhinus maximus
II
Гигантская акула
3)
Lamnidae
Mackerel sharks:
Ламновые
Сельдевые акулы:
Carcharodon carcharias
II
Белая акула
Isurus oxyrinchus
II
Акула-мако, или серо-голубая акула
Isurus paucus
II
Длинноперая акула-мако (длинноплавниковый мако)
Lamna nasus
II
Атлантическая сельдевая акула
50.
MYLIOBATIFORMES
ХВОСТОКОЛООБРАЗНЫЕ
1)
Myliobatidae
Eagle and mobulid rays:
Скаты-орляки
Орляковые скаты и скаты-рогачи:
Manta spp.
II
Манты, или гигантские морские дьяволы (все виды)
Mobula spp.
II
Мобулы или рогачи (все виды)
2)
Potamotrygonidae
Freshwater stingrays:
Речные хвостоколы
Пресноводные шипохвостые скаты:
Paratrygon aiereba (Colombia)
III
Речной скат-паратригон (Колумбия)
Potamotrygon spp. (population of Brazil) (Brazil)
III
Речные хвостоколы (все виды) (популяция Бразилии) (Бразилия)
Potamotrygon constellata (Colombia)
III
Хвостокол речной колючий (Колумбия)
Potamotrygon magdalenae (Colombia)
III
Хвостокол речной Магдалены (Колумбия)
Potamotrygon motoro (Colombia)
III
Хвостокол речной глазчатый (южноамериканский) (Колумбия)
Potamotrygon orbignyi (Colombia)
III
Хвостокол речной гладкоспинный (Колумбия)
Potamotrygon schroederi (Colombia)
III
Хвостокол речной ШрҰдера (Колумбия)
Potamotrygon scobina (Colombia)
III
Хвостокол речной мозаичный (Колумбия)
Potamotrygon yepezi (Colombia)
III
Хвостокол речной Маракайбо (Колумбия)
51.
ORECTOLOBIFORMES
ВОББЕГОНГООБРАЗНЫЕ

1)
Rhincodontidae
Whale sharks:
Кит акулалар
Кит акулалар:
Rhincodon typus
II
Кит акула
52.
PRISTIFORMES
АРАТҰМСЫҚТЫТЕКТЕСТЕР
1)
Pristidae
Sawfishes:
Аратұмсықты скаттар
Балық-аралар:
Pristidae spp.
I
Аратұмсықты скаттар (барлық түрлері)
RHINOPRISTIFORMES
РОХЛЯТЕКТЕСТЕР
Glaucostegidae
Guitarfishes:
Гитарниктектестер
"Гитарниктер" немесе гитара-скаттар:
Glaucostegus spp.
II
Алып гитара-скаттар (барлық түрлері)
Rhinidae
Wedgefishes:
Акулақұйрық скаттар
Акулақұйрық скаттар:
Rhinidae spp.
II
Рохлятектестер (барлық түрлері)
VI. CLASS ACTINOPTERI (FISHES)
СӘУЛЕЖҮЗБЕҚАНАТТЫ БАЛЫҚТАР КЛАСЫ
53.
ACIPENSERIFORMES
БЕКІРЕТЕКТЕСТЕР
ACIPENSERIFORMES spp.(Except the species included in Appendix I)
II
БЕКІРЕТЕКТЕСТЕР (барлық түрлері, СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін қоспағанда)
1)
Acipenseridae
Sturgeons:
Бекірелер
Бекірелер:
Acipenser brevirostrum
I
Доғалтұмсық бекіре (кішкентай)
Acipenser sturio
I
Атлантида бекіресі
54.
ANGUILLIFORMES
ЖЫЛАНБАЛЫҚТЕКТЕСТЕР
1)
Anguillidae
Freshwater eels:
Тұщы су жыланбалықтары
Тұщы су жыланбалықтары:
Anguilla anguilla
II
Өзен жыланбалығы немесе Еуропа жыланбалығы
55.
CYPRINIFORMES
ТҰҚЫБАЛЫҚТЕКТЕСТЕР
1)
Catostomidae
Cui-ui:
Чукучандар
Чукучандар:
Chasmistes cujus
I
Пирамид көлінің чукучан-хасмистесі
2)
Cyрrinidae
Carps:
Тұқыбалықтар
Тұқыбалықтар:
Caecobarbus geertsii
II
Африка соқыр барбусы (цекобарбус)
Probarbus jullieni
I
Пробарбус
56.
OSTEOGLOSSIFORMES
АРАВАНТЕКТЕСТЕР
1)
Arapaimidae
Arapaimas:
Арапаймалар
Арапаймалар:
Arapaima gigas
II
Алып арапайма
2)
Osteoglossidae
Bonytongue:
Аравандар, сүйектілділер
Сүйектілділер:
Scleropages formosus
I
Малайзия склеропагесі
Scleropages inscriptus
I
Әшекейлі склеропагес
57.
PERCIFORMES
АЛАБҰҒАТЕКТЕСТЕР
1)
Labridae
Wrasses:
Салпыерінділер
Салпыерінділер:
Cheilinus undulatus
II
Наполенон балық немесе бүкір салпыерін
2)
Pomacanthidae
Angelfishes:
Помаканттар, періште балықтар
Періштебалықтар:
Holacanthus clarionensis
II
Кларион изабелитасы
3)
Sciaenidae
Totoaba:
Құныстылар
Тотоаба:
Totoaba macdonaldi
I
Тотоаба немесе Макдональд құныстысы
58.
SILURIFORMES
ЖАЙЫНТЕКТЕСТЕР
1)
Loricariidae
Armoured catfishes:
Лорикария, сауытты жайын
Сауытты жайын:
Hypancistrus zebra (Brazil)
III
Жолақ гипанциструс (Бразилия)
2)
Pangasiidae
Pangasid catfish:
Пангаситектестер
Пангаси жайындар:
Pangasianodon gigas
I
Алып шильб жайыны
59.
SYNGNATHIFORMES
ТЕБЕНБАЛЫҚТЕКТЕСТЕР
1)
Syngnathidae
Pipefishes, seahorses:
Тебенбалықтар
Тебенбалықтар, теңіз атбалықтары:
Hippocampus spp.
II
Теңіз атбалықтары (барлық түрлері)
VII. CLASS DIPNEUSTI (LUNGFISHES)
ҚОСТЫНЫСТЫЛАР КЛАСЫ
60.
CERATODONTIFORMES
МҮЙІЗТІСТІТЕКТЕСТЕР
1)
Neoceratodontidae
Australian lungfishes:
Мүйізтістілер (бірөкпелілер)
Баррамундалар немесе Австралия қостынысты балықтары:
Neoceratodus forsteri
II
Мүйізтісті немесе баррамунда
VIII. CLASS COELACANTHI (COELACANTHS)
ЛАТИМЕРИЯ КЛАСЫ
61.
COELACANTHIFORMES
ЦЕЛАКАНТТЕКТЕСТЕР

1)
Rhincodontidae
Whale sharks:
Китовые акулы
Китовые акулы:
Rhincodon typus
II
Китовая акула
52.
PRISTIFORMES
ПИЛОРЫЛООБРАЗНЫЕ
1)
Pristidae
Sawfishes:
Скаты пилорылые
Рыбы-пилы:
Pristidae spp.
I
Скаты пилорылые (все виды)
RHINOPRISTIFORMES
РОХЛЕОБРАЗНЫЕ
Glaucostegidae
Guitarfishes:
Гитарниковые
"Гитарники" или гитарные скаты:
Glaucostegus spp.
II
Гигантские гитарные скаты (все виды)
Rhinidae
Wedgefishes:
Акулохвотые скаты
Акулохвостые скаты:
Rhinidae spp.
II
Рохлевые (все виды)
VI. CLASS ACTINOPTERI (FISHES)
КЛАСС ЛУЧЕПЕРЫЕ РЫБЫ
53.
ACIPENSERIFORMES
ОСЕТРООБРАЗНЫЕ
ACIPENSERIFORMES spp.(Except the species included in Appendix I)
II
ОСЕТРООБРАЗНЫЕ (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС)
1)
Acipenseridae
Sturgeons:
Осетровые
Осетровые:
Acipenser brevirostrum
I
Осетр тупорылый (малый)
Acipenser sturio
I
Осетр атлантический
54.
ANGUILLIFORMES
УГРЕОБРАЗНЫЕ
1)
Anguillidae
Freshwater eels:
Пресноводные угри
Пресноводные угри:
Anguilla anguilla
II
Угорь речной, или европейский угорь
55.
CYPRINIFORMES
КАРПООБРАЗНЫЕ
1)
Catostomidae
Cui-ui:
Чукучановые
Чукучановые:
Chasmistes cujus
I
Чукучан-хасмистес озера Пирамид
2)
Cyрrinidae
Carps:
Карповые
Карповые:
Caecobarbus geertsii
II
Барбус африканский слепой (цекобарбус)
Probarbus jullieni
I
Пробарбус
56.
OSTEOGLOSSIFORMES
АРАВАНООБРАЗНЫЕ
1)
Arapaimidae
Arapaimas:
Арапаймовые
Арапаймы:
Arapaima gigas
II
Арапайма гигантская
2)
Osteoglossidae
Bonytongue:
Аравановые, костноязыкие
Костноязыкие:
Scleropages formosus
I
Склеропагес малазийский
Scleropages inscriptus
I
Склеропагес расписной
57.
PERCIFORMES
ОКУНЕОБРАЗНЫЕ
1)
Labridae
Wrasses:
Губановые
Губаны:
Cheilinus undulatus
II
Рыба Наполенон или горбатый губан
2)
Pomacanthidae
Angelfishes:
Помакантовые, рыбы ангелы
Рыбы ангелы:
Holacanthus clarionensis
II
Кларионская изабелита
3)
Sciaenidae
Totoaba:
Горбылевые
Тотоаба:
Totoaba macdonaldi
I
Тотоаба, или горбыль Макдональда
58.
SILURIFORMES
СОМООБРАЗНЫЕ
1)
Loricariidae
Armoured catfishes:
Лорикариевые, кольчужные сомы
Кольчужные сомы:
Hypancistrus zebra (Brazil)
III
Гипанциструс зебра (Бразилия)
2)
Pangasiidae
Pangasid catfish:
Пангасиевые
Пангасиевые сомы:
Pangasianodon gigas
I
Гигантский шильбовый сом
59.
SYNGNATHIFORMES
ИГЛООБРАЗНЫЕ
1)
Syngnathidae
Pipefishes, seahorses:
Игловые
Рыбы-иглы, морские коньки:
Hippocampus spp.
II
Морские коньки (все виды)
VII. CLASS DIPNEUSTI (LUNGFISHES)
КЛАСС ДВОЯКОДЫШАЩИЕ
60.
CERATODONTIFORMES
РОГОЗУБООБРАЗНЫЕ
1)
Neoceratodontidae
Australian lungfishes:
Рогозубовые (однолегочниковые)
Баррамунды, или австралийские двоякодыщащие рыбы:
Neoceratodus forsteri
II
Рогозуб, или баррамунда
VIII. CLASS COELACANTHI (COELACANTHS)
КЛАСС ЛАТИМЕРИИ
61.
COELACANTHIFORMES
ЦЕЛАКАНТООБРАЗНЫЕ

1)
Latimeriidae
Coelacanths:
Латимериятектестер
Латимерия:
Latimeria spp.
I
Латимерия (барлық түрлері)
IX. PHYLUM ECHINODERMATA
CLASS HOLOTHUROIDEA
(SEA CUCUMBERS)
ТІКЕНТЕРІЛІЛЕР
ТЕҢІЗ ҚИЯРЛАРЫ КЛАСЫ
62.
ASPIDOCHIROTIDA
ҚАЛҚАНШАЛЫ ҚАРМАЛАУЫШТЫ ГОЛОТУРИЯЛАР
1)
Stichopodidae
Sea cucumbers:
Стихоподидтер
Теңіз қиярлары:
Isostichopus fuscus (Ecuador)
III
Теңіз қияры (Эквадор)
63.
HOLOTHURIIDA
ГОЛОТУРИЯТЕКТЕСТЕР
1)
Holothuriidae
Teatfishes, Sea cucumbers:
Голотурия
Трепангтер, теңіз қиярлары:
Holothuria fuscogilva (Entry into effect delayed by 12 months, i.e. until 28 August 2020)
II
Голотурия fuscogilva (күшіне енуі 12 айға, яғни 2020 жылғы 28 тамызға дейін шегерілген)
Holothuria nobilis (Entry into effect delayed by 12 months, i.e. until 28 August 2020)
II
Асыл голотурия (күшіне енуі 12 айға, яғни 2020 жылғы 28 тамызға дейін шегерілген)
Holothuria whitmaei (Entry into effect delayed by 12 months, i.e. until 28 August 2020)
II
Голотурия whitmaei (күшіне енуі 12 айға, яғни 2020 жылғы 28 тамызға дейін шегерілген)
X. PHYLUM ARTHROPODA
CLASS ARACHNIDA
(SCORPIONS AND SPIDERS)
PHYLUM ARTHROPODA
ӨРМЕКШІТӘРІЗДЕСТЕР КЛАСЫ
(ЯНДАР МЕН ӨРМЕКШІЛЕР)
64.
ARANEAE
ӨРМЕКШІЛЕР
1)
Theraphosidae
Red-kneed tarantulas, tarantulas:
Терафозидтер
Смит брахипельмасы, бүйілер:
Aphonopelma albiceps
II
Афонопельма альбицепс
Aphonopelma pallidum
II
Афонопельма паллидум
Brachypelma spp.
II
Брахипельм құсжегіштері (барлық түрлері)
Poecilotheria spp.
II
Безендірілген немесе өрнекті құсжегіш (барлық түрлері)
65.
SCORPIONES
САРЫШАЯНДАР
1)
Scorpionidae
Scorpions:
Сарышаяндар
Сарышаяндар:
Pandinus camerounensis
II
Pandinus camerounensis сарышаяны
Pandinus dictator
II
Диктатор сарышаян
Pandinus gambiensis
II
Алып қара сарышаян
Pandinus imperator
II
Императорлық сарышаян
Pandinus roeseli
II
Роесели сарышаяны
XI. CLASS INSECTA (INSECTS)
ЖӘНДІКТЕР КЛАСЫ
66.
COLEOPTERA
ҚАТТЫҚАНАТТЫЛАР
1)
Lucanidae
Stag beetles:
Ебелектер, айдармұрттылар немесе бұғықоңыз
Ебелек қоңыздар:
Colophon spp. (South Africa)
III
Колофон қоңыздар (барлық түрлері) (Оңтүстік Африка)
2)
Scarabaeidae
Scarab beetles:
Тақтамұрттылар
Қи қоңыздары:
Dynastes satanas
II
Династес сатанас
67.
LEPIDOPTERA
ҚАБЫРШАҚҚАНАТТЫЛАР (КӨБЕЛЕКТЕР)
1)
Nymphalidae
Brush-footed butterflies:
Нимфалидалар
Нимфалидалар:
Agrias amydon boliviensis (Plurinational State of Bolivia)
III
Ақтаңдақты агриас (Көпұлтты Боливия Мемлекеті)
Morpho godartii lachaumei (Plurinational State of Bolivia)
III
Морфо Годарта (Көпұлтты Боливия Мемлекеті)
Prepona praeneste buckleyana (Plurinational State of Bolivia)
III
Препона пренеста (Көпұлтты Боливия Мемлекеті)
2)
Papilionidae
Birdwing butterflies, swallowtail butterflies:
Желкенді көбелектер
Орнитоптерлер, желкенді көбелектер:
Achillides chikae chikae
I
Тауыс желкенді көбелегі
Achillides chikae hermeli
I
Хермели желкенді көбелегі
Atrophaneura jophon
II
Цейлон атрофанеурасы
Atrophaneura pandiyana
II
Пандиян атрофанеурасы
Bhutanitis spp.
II
Қарлығашқұйрықты бутанитистар немесе үшқұйрықты желкенді көбелектер (барлық түрлері)
Ornithoptera spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Орнитоптерлер (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін қоспағанда, барлық түрлері)
Ornithoptera alexandrae
I
Александра құсқанатты көбелегі
Papilio homerus
I
Гомер желкенді көбелегі
Papilio hospiton
II
Госпитон немесе Корсика желкенді көбелегі
Parides burchellanus
I
Parides burchellanus көбелегі
Parnassius apollo
II
Аполлон
Teinopalpus spp.
II
Тейнопальпус желкенді көбелегі (барлық түрлері)
Trogonoptera spp.
II
Трогоноптерлер (барлық түрлері)
Troides spp.
II
Троидтер (барлық түрлері)
XII. PHYLUM ANNELIDA
CLASS HIRUDINOIDEA (LEECHES)
PHYLUM ANNELIDA
СҮЛІК КЛАСЫ
68.
ARHYNCHOBDELLIDA
СҮЛІКТЕР

1)
Latimeriidae
Coelacanths:
Латимериевые
Латимерии:
Latimeria spp.
I
Латимерии (все виды)
IX. PHYLUM ECHINODERMATA
CLASS HOLOTHUROIDEA
(SEA CUCUMBERS)
ИГЛОКОЖИЕ
КЛАСС МОРСКИЕ ОГУРЦЫ
62.
ASPIDOCHIROTIDA
ЩИТОВИДНОЩУПАЛЬЦЕВЫЕ ГОЛОТУРИИ
1)
Stichopodidae
Sea cucumbers:
Стихоподиды
Морские огурцы:
Isostichopus fuscus (Ecuador)
III
Морской огурец (Эквадор)
63.
HOLOTHURIIDA
ГОЛОТУРИЕВЫЕ
1)
Holothuriidae
Teatfishes, Sea cucumbers:
Голотурии
Трепанги, морские огурцы:
Holothuria fuscogilva (Entry into effect delayed by 12 months, i.e. until 28 August 2020)
II
Голотурия fuscogilva (вступление в силу отложено на
12 месяцев, т. е. до 28 августа 2020 года)
Holothuria nobilis (Entry into effect delayed by 12 months, i.e. until 28 August 2020)
II
Голотурия благородная (вступление в силу отложено на 12 месяцев, т. е. до 28 августа 2020 года)
Holothuria whitmaei (Entry into effect delayed by 12 months, i.e. until 28 August 2020)
II
Голотурия whitmaei (вступление в силу отложено на
12 месяцев, т. е. до 28 августа 2020 года)
X. PHYLUM ARTHROPODA
CLASS ARACHNIDA
(SCORPIONS AND SPIDERS)
PHYLUM ARTHROPODA
КЛАСС ПАУКООБРАЗНЫЕ
(СКОРПИОНЫ И
ПАУКИ)
64.
ARANEAE
ПАУКИ
1)
Theraphosidae
Red-kneed tarantulas, tarantulas:
Терафозиды
Брахипельма Смита, тарантулы:
Aphonopelma albiceps
II
Афонопельма альбицепс
Aphonopelma pallidum
II
Афонопельма паллидум
Brachypelma spp.
II
Птицееды Брахипельма (все виды)
Poecilotheria spp.
II
Украшенные, или орнаментные птицееды (все виды)
65.
SCORPIONES
СКОРПИОНЫ
1)
Scorpionidae
Scorpions:
Скорпионовые
Скорпионы:
Pandinus camerounensis
II
Скорпион pandinus camerounensis
Pandinus dictator
II
Скорпион диктатор
Pandinus gambiensis
II
Гигантский черный скорпион
Pandinus imperator
II
Императорский скорпион
Pandinus roeseli
II
Скорпион роесели
XI. CLASS INSECTA (INSECTS)
КЛАСС НАСЕКОМЫЕ
66.
COLEOPTERA
ЖЕСТКОКРЫЛЫЕ
1)
Lucanidae
Stag beetles:
Рогачи, гребенчатоусые, или жуки-олени
Жуки-рогачи:
Colophon spp. (South Africa)
III
Жуки колофоны (все виды) (Южная Африка)
2)
Scarabaeidae
Scarab beetles:
Пластинчатоусые
Скарабеиды:
Dynastes satanas
II
Династес сатанас
67.
LEPIDOPTERA
ЧЕШУЕКРЫЛЫЕ (БАБОЧКИ)
1)
Nymphalidae
Brush-footed butterflies:
Нимфалиды
Нимфалиды:
Agrias amydon boliviensis (Plurinational State
of Bolivia)
III
Агриас белопятнистый (Многонациональное Государство Боливия)
Morpho godartii lachaumei (Plurinational State
of Bolivia)
III
Морфо Годарта (Многонациональное Государство Боливия)
Prepona praeneste buckleyana (Plurinational State
of Bolivia)
III
Препона пренеста (Многонациональное Государство Боливия)
2)
Papilionidae
Birdwing butterflies, swallowtail butterflies:
Парусники
Орнитоптеры, парусники (бабочки-парусники):
Achillides chikae chikae
I
Павлиний парусник
Achillides chikae hermeli
I
Парусник Хермели
Atrophaneura jophon
II
Цейлонская атрофанеура
Atrophaneura pandiyana
II
Атрофанеура пандияна
Bhutanitis spp.
II
Бутанитисы-ласточкохвосты, или треххвостные парусники
(все виды)
Ornithoptera spp. (Except the species included in Appendix I)
II
Орнитоптеры (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС)
Ornithoptera alexandrae
I
Птицекрылка Александры
Papilio homerus
I
Парусник Гомера
Papilio hospiton
II
Госпитон, или парусник корсиканский
Parides burchellanus
I
Бабочка parides burchellanus
Parnassius apollo
II
Аполлон
Teinopalpus spp.
II
Парусники-тейнопальпусы (все виды)
Trogonoptera spp.
II
Трогоноптеры (все виды)
Troides spp.
II
Троиды (все виды)
XII. PHYLUM ANNELIDA
CLASS HIRUDINOIDEA (LEECHES)
PHYLUM ANNELIDA
КЛАСС ПИЯВКИ
68.
ARHYNCHOBDELLIDA
ПИЯВКИ

1)
Hirudinidae
Medicinal leeches:
Сүлік тәріздестер
Медицина сүліктері:
Hirudo medicinalis
II
Медицина сүлігі
Hirudo verbana
II
Дәріхана сүлігі
XIII. PHYLUM MOLLUSCA
CLASS BIVALVIA
(CLAMS AND MUSSELS)
PHYLUM MOLLUSCA
ҚОСҚАБЫРШАҚТЫ МОЛЛЮСКАЛАР КЛАСЫ
69.
MYTILOIDA
МИДИЯТЕКТЕСТЕР
1)
Mytilidae
Marine mussels:
Мидиятектестер
Теңіз мидиялары:
Lithophaga lithophaga
II
Тасқажағыш немесе теңіз құрмасы
70.
UNIONOIDA
УНИОНИТЕКТЕСТЕР
1)
Unionidae
Freshwater mussels, pearly mussels:
Унионидтер
Тұщы су перловицалары, айқұлақтар, інжу ұлуы:
Conradilla caelata
I
Бедерлі конрадилла
Cyprogenia aberti
II
Аберт ципрогениясы
Dromus dromas
I
Дромадер інжу ұлуы
Epioblasma curtisi
I
Куртис эпиоблазмасы
Epioblasma florentina
I
Сары эпиоблазма
Epioblasma sampsonii
I
Сампсон эпиоблазмасы
Epioblasma sulcata perobliqua
I
Жүлгелі шұбар эпиоблазма
Epioblasma torulosa gubernaculum
I
Жүлгелі сопақ эпиоблазма
Epioblasma torulosa rangiana
II
Жүлгелі сары эпиоблазма
Epioblasma torulosa torulosa
I
Жүлгелі кәдімгі эпиоблазма
Epioblasma turgidula
I
Томпайған эпиоблазма
Epioblasma walkeri
I
Уокер эпиоблазмасы немесе қоңыр эпиоблазма
Fusconaia cuneolus
I
Сүйір фусконая
Fusconaia edgariana
I
Эдгар фусконаясы
Lampsilis higginsii
I
Хиггинс лампсилисі
Lampsilis orbiculata orbiculata
I
Шартәріздес қызғылт лампсилис
Lampsilis satur
I
жуан лампсилис
Lampsilis virescens
I
Жасыл лампсилис
Plethobasus cicatricosus
I
Құрақ плетобазус
Plethobasus cooperianus
I
Жабық плетобазус
Pleurobema clava
II
Бұдыр плеуробема
Pleurobema plenum
I
Толық плеуробема
Potamilus capax
I
Көлемді потамилус
Quadrula intermedia
I
Орташа квадрула
Quadrula sparsa
I
Секпіл квадрула
Toxolasma cylindrella
I
Цилиндрлі токсолазма
Unio nickliniana
I
Никлин перловицасы
Unio tampicoensis tecomatensis
I
Тампико текоматензис перловицасы
Villosa trabalis
I
Виллоза трабалис
71.
VENEROIDA
ВЕНЕРАТЕКТЕСТЕР
1)
Tridacnidae
Giant clams:
Тридакнидтер
Алып қосқабыршақты моллюскалар:
Tridacnidae spp.
II
Тридакндар (барлық түрлері)
XIV. CLASS CEPHALOPODA
(SQUIDS, OCTOPUSES, CUTTLEFISH)
БАСАЯҚТЫ МОЛЛЮСКАЛАР КЛАСЫ (КАЛЬМАРЛАР, СЕГІЗАЯҚТЫЛАР, ТЕҢІЗ ҚҰРТТАРЫ)
72.
NAUTILIDA
Наутилидтер
1)
Nautilidae
Chambered nautilus:
Наутилидтер
Камералық наутилустер:
Nautilidae spp.
II
Наутилустер (барлық түрлері)
XV. CLASS GASTROPODA
(SNAILS AND CONCHES)
БАУЫРАЯҚТЫ МОЛЛЮСКАЛАР КЛАСЫ
(ШАРЫШТЫЛАР МЕН ҰЛУЛАР)
73.
MESOGASTROPODA
МЕЗОГАСТРОПОДТАР
1)
Strombidae
True conchs:
Стромбидтер
Стромбустар:
Strombus gigas
II
Алып стромбус
74.
STYLOMMATOPHORA
САБАҚШАКӨЗДІЛЕР
1)
Achatinellidae
Agate snails, oahu tree snails:
Ахатинеллидтер
Ақық ұлулар, ахатинеллалар:
Achatinella spp.
I
Ахатинелла-ұлулар (барлық түрлері)
2)
Camaenidae
Green tree snails:
Каменидтер
Жасыл ағаш ұлулары:
Papustyla pulcherrima
II
Асыл немесе тамаша папуина

1)
Hirudinidae
Medicinal leeches:
Пиявковые
Медицинские пиявки:
Hirudo medicinalis
II
Пиявка медицинская
Hirudo verbana
II
Пиявка аптечная
XIII. PHYLUM MOLLUSCA
CLASS BIVALVIA
(CLAMS AND MUSSELS)
PHYLUM MOLLUSCA
КЛАСС ДВУСТВОРЧАТЫЕ МОЛЛЮСКИ
69.
MYTILOIDA
МИДИЕОБРАЗНЫЕ
1)
Mytilidae
Marine mussels:
Мидиевые
Морские мидии:
Lithophaga lithophaga
II
Камнеточец, или морской финик
70.
UNIONOIDA
УНИОНИОБРАЗНЫЕ
1)
Unionidae
Freshwater mussels, pearly mussels:
Униониды
Пресноводные перловицы, беззубки, жемчужницы:
Conradilla caelata
I
Конрадилла рельефная
Cyprogenia aberti
II
Ципрогения Аберта
Dromus dromas
I
Жемчужница-дромадер
Epioblasma curtisi
I
Эпиоблазма Куртиса
Epioblasma florentina
I
Эпиоблазма желтая
Epioblasma sampsonii
I
Эпиоблазма Сампсона
Epioblasma sulcata perobliqua
I
Эпиоблазма бороздчатая рябая
Epioblasma torulosa gubernaculum
I
Эпиоблазма бороздчатая выпуклая
Epioblasma torulosa rangiana
II
Эпиоблазма бороздчатая желтая
Epioblasma torulosa torulosa
I
Эпиоблазма бороздчатая обыкновенная
Epioblasma turgidula
I
Эпиоблазма раздутая
Epioblasma walkeri
I
Эпиоблазма Уокера, или коричневая
Fusconaia cuneolus
I
Фусконая клиновидная
Fusconaia edgariana
I
Фусконая Эдгара
Lampsilis higginsii
I
Лампсилис Хиггинса
Lampsilis orbiculata orbiculata
I
Лампсилис шаровидный розовый
Lampsilis satur
I
Лампсилис тучный
Lampsilis virescens
I
Лампсилис зеленеющий
Plethobasus cicatricosus
I
Плетобазус лоскутный
Plethobasus cooperianus
I
Плетобазус закрытый
Pleurobema clava
II
Плеуробема бугорчатая
Pleurobema plenum
I
Плеуробема полная
Potamilus capax
I
Потамилус объемистый
Quadrula intermedia
I
Квадрула средняя
Quadrula sparsa
I
Квадрула крапчатая
Toxolasma cylindrella
I
Токсолазма цилиндрическая
Unio nickliniana
I
Перловица Никлина
Unio tampicoensis tecomatensis
I
Перловица тампико текоматензис
Villosa trabalis
I
Виллоза трабалис
71.
VENEROIDA
ВЕНЕРОИДНЫЕ
1)
Tridacnidae
Giant clams:
Тридакниды
Гигантские двустворчатые моллюски:
Tridacnidae spp.
II
Тридакны (все виды)
XIV. CLASS CEPHALOPODA
(SQUIDS, OCTOPUSES, CUTTLEFISH)
КЛАСС ГОЛОВОНОГИЕ МОЛЛЮСКИ (КАЛЬМАРЫ, ОСЬМИНОГИ, КАРАКАТИЦЫ)
72.
NAUTILIDA
Наутилиды
1)
Nautilidae
Chambered nautilus:
Наутилиды
Камерныe наутилусы:
Nautilidae spp.
II
Наутилусы (все виды)
XV. CLASS GASTROPODA
(SNAILS AND CONCHES)
КЛАСС БРЮХОНОГИЕ МОЛЛЮСКИ
(СЛИЗНИ И УЛИТКИ)
73.
MESOGASTROPODA
МЕЗОГАСТРОПОДЫ
1)
Strombidae
True conchs:
Стромбиды
Стромбусы:
Strombus gigas
II
Стромбус гигантский
74.
STYLOMMATOPHORA
СТЕБЕЛЬЧАТОГЛАЗЫЕ
1)
Achatinellidae
Agate snails, oahu tree snails:
Ахатинеллиды
Агатовые улитки, ахатинеллы:
Achatinella spp.
I
Улитки-ахатинеллы (все виды)
2)
Camaenidae
Green tree snails:
Камениды
Зеленые древесные улитки:
Papustyla pulcherrima
II
Папуина благородная, или прекраснейшая

3)
Cepolidae
Helicoid terrestrial snails:
Цеполатектестер
Хеликоидты құрлықтық ұлулар:
Polymita spp.
I
Полимита (барлық түрлері)
XVI. PHYLUM CNIDARIA CLASS ANTHOZOA
(CORALS AND SEA ANEMONES)
PHYLUM CNIDARIA АНТОЗОА КЛАСЫ
(МАРЖАНДАР ЖӘНЕ ТЕҢІЗ АНЕМОНАЛАРЫ)
75.
ANTIPATHARIA
Black corals:
ҚАРА МАРЖАНДАР
Қара маржандар:
ANTIPATHARIA spp.
II
ҚАРА МАРЖАНДАР (барлық түрлері)
76.
GORGONACEAE
ГОРГОНАРИЯТЕКТЕСТЕР
1)
Сoralliidae
Red and pink corals:
Горгонариялар
Қызыл және қызғылт маржандар Крас:
Сorallium elatius (China)
III
Алқызыл маржан (Қытай)
Corallium japonicum (China)
III
Жапон маржаны (Қытай)
Corallium konjoi (China)
III
Ақ маржан (Қытай)
Corallium secundum (China)
III
Қызғылт маржан (Қытай)
77.
HELIOPORACEA
КӨГІЛДІР МАРЖАНДАР
1)
Helioporidae
Blue corals:
Көгілдір маржандар
Көк маржандар:
Helioporidae spp. (includes only the species Heliopora coerulea. Fossils are not subject to the provisions of the Convention)
II
Көгілдір маржан (барлық түрлері) (тек Heliopora coerulea түрлерін қамтиды. Тасқа айналғандар СИТЕС-тің қолданылу аясына жатпайды)
78.
SCLERACTINIA
Stony corals:
МАДРЕПОР МАРЖАНДАР, СКЛЕРАКТИНИЯЛАР
Мадрепор маржандар:
SCLERACTINIA spp. (Fossils are not subject to the provisions of the Convention)
II
МАДРЕПОР МАРЖАНДАР (барлық түрлері) (тасқа айналғандар СИТЕС-тің қолданылу аясына жатпайды)
79.
STOLONIFERA
СТОЛОНИФЕРЛЕР
1)
Tubiporidae
Organ-pipe corals:
Тубипоридтар
Орган-маржандар:
Tubiporidae spp. (Fossils are not subject to the provisions of the Convention)
II
Тубипоридтар (барлық түрлері) (тасқа айналғандар СИТЕС-тің қолданылу аясына жатпайды)
XVII. CLASS HYDROZOA
(SEE FERNS, FIRE CORALS AND STINGING
MEDUSAE)
HYDROZOA КЛАСЫ
(ТЕҢІЗ ҚЫРЫҚҚҰЛАҒЫ, КҮЙДІРГІШ МАРЖАНДАР ЖӘНЕ УЛЫ МЕДУЗАЛАР)
80.
MILLEPORINA
МИЛЛЕПОРИНДЕР
1)
Milleporidae
Fire corals:
Миллепоридтер
Күйдіргіш маржандар:
Milleporidae spp. (Fossils are not subject to the provisions of the Convention)
II
Миллепоридтар (барлық түрлері) (тасқа айналғандар СИТЕС-тің қолданылу аясына жатпайды)
81.
STYLASTERINA
СТИЛАСТЕРИНАЛАР
1)
Stylasteridae
Lace corals:
Стиластеридтер
Өрнекті маржандар:
Stylasteridae spp. (Fossils are not subject to the provisions of the Convention)
II
Стиластериды (барлық түрлері) (тасқа айналғандар СИТЕС-тің қолданылу аясына жатпайды)
2-кесте
Жабайы флора түрлері (FLORA (PLANTS))
СИТЕС-тегі позиция атауы
СИТЕС-ке қосымша нөмірі
Позицияның орыс және (немесе) латын тіліндегі атауы
1.
AGAVACEAE
Agaves:
АГАВАТЕКТЕСТЕР
Агава:
Agave parviflora
I
Ұсақгүлді агава
Agave victoriae-reginae3
II
Виктория патшайым агавасы3
Nolina interrata
II
Нолина интеррата
Yucca queretaroensis
II
Керетар юккасы
2.
AMARYLLIDACEAE
Snowdrops, sternbergias:
АМАРИЛЛИСТЕКТЕСТЕР
Бәйшешектер, штернбергиялар:
Galanthus spp.3
II
Галантус немесе бәйшешек (барлық түрлері) 3
Sternbergia spp. 3
II
Штернбергия (барлық түрлері)3
3.
ANACARDIACEAE
Cashews:
АНАКАРДАТЕКТЕСТЕР
Анакардалар:
Operculicarya decaryi
II
Декари оперкуликариясы
Operculicarya hyphaenoides
II
Гифентәріздес оперкуликария
Operculicarya pachypus
II
Жуандіңді оперкуликария
4.
APOCYNACEAE
Elephant trunks, hoodias:
КУТРТЕКТЕСТЕР
Піл еттұмсығы, худия:
Hoodia spp. 4
II
Худия (барлық түрлері) 4
Pachypodium spp.3 (Exept the species included in Appendix I)
II
Пахиподиум (барлық түрлері, СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін қоспағанда) 3
Pachypodium ambongense
I
Амбонг пахиподиумы
Pachypodium baronii
I
Барон пахиподиумы
Pachypodium decaryi
I
Декари пахиподиумы
Rauvolfia serpentina5
II
Жылан раувольфиясы5
5.
ARALIACEAE
Ginseng:
АРАЛИЯТЕКТЕСТЕР
Адамшөп:
Panax ginseng6 (Only the population of the Russian Federation; no other population is included in the Appendices)
II
Нағыз адамшөп (тек Ресей Федерациясындағы популяция; басқа популяциялар СИТЕС-ке қосымшаларға енгізілмеген)6
Panax quinquefolius6
II
Бесжапырақты адамшөп6
6.
ARAUCARIACEAE
Monkey-puzzle trees:
АРАУКАРИЯТЕКТЕСТЕР
Чили араукариясы (бас қатырғыш маймыл ағашы):
Araucaria araucana
I
Чили араукариясы
7.
ASPARAGACEAE
Includes ponytail palms:
ҚАСҚЫРЖЕМТЕКТЕСТЕР
Бүгілген бокарнеяны қоса алғанда (Beaucarnea recurvate):
Beaucarnea spp.
II
Бокарнея (барлық түрлері)
8.
BERBERIDACEAE
May-apple:
БӨРІҚАРАҚАТТЕКТЕСТЕР
Подофилл:
Podophyllum hexandrum5
II
Алтыаталықты подофил 5
9.
BROMELIACEAE
Air plants,bromelias:
БРОМЕЛИЯТЕКТЕСТЕР
Тилландсиялар, бромелиялар:
Tillandsia harrisii3
II
Харрис тилландсиясы 3
Tillandsia kammii3
II
Камм тилландсиясы 3
Tillandsia xerographica3
II
Ксерография тилландсиясы 3
10.
CACTACEAE
Cacti:
КАКТУСТЕКТЕСТЕР
Кактустар:
CACTACEAE spp.7,3(Exept the species included in Appendix I and except Pereskia spp., Pereskiopsis spp. and Quiabentia spp.)
II
КАКТУСТЕКТЕСТЕР (барлық түрлері, СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін және Pereskia spp., Pereskiopsis spp. мен Quiabentia spp. қоспағанда) 7,3
Ariocarpus spp.
I
Ариокарпус (барлық түрлері)
Astrophytum asterias
I
Жұлдызды астрофитум
Aztekium ritteri
I
Риттер ацтекиумы
Coryphantha werdermannii
I
Вердерманн корифанты
Discocactus spp.
I
Дискокактус (барлық түрлері)
Echinocereus ferreirianus ssp. lindsayorum
I
Феррейра эхиноцереусы, Линдсей кіші түрі
Echinocereus schmollii
I
Шмолл эхиноцереусы
Escobaria minima
I
Кіші эскобария (корифанта)
Escobaria sneedii
I
Снид эскобариясы (корифанта)
Mammillaria pectinifera (includes ssp. solisioides)
I
Айдарлы маммиллярия (солизитектес кіші түрлерін қоса алғанда)
Melocactus conoideus
I
Конустәріздес мелокактус
Melocactus deinacanthus
I
Қорқынышты тікенекті мелокактус
Melocactus glaucescens
I
Көкшілсұр мелокактус
Melocactus paucispinus
I
Азтікенекті мелокактус
Obregonia denegrii
I
Де-Негри обрегониясы
Pachycereus militaris
I
Жаугер пахицереус
Pediocactus bradyi
I
Брэди педиокактусы
Pediocactus knowltonii
I
Ноултон педиокактусы
Pediocactus paradinei
I
Параден педиокактусы
Pediocactus peeblesianus
I
Пиблес педиокактусы
Pediocactus sileri
I
Сайлер педиокактусы
Pelecyphora spp.
I
Пелецифора (барлық түрлері)
Sclerocactus blainei
I
Блейн склерокактусы
Sclerocactus brevihamatus ssp. tobuschii
I
Қысқа ілгектәріздес склерокактус, Тобуш кіші түрі
Sclerocactus brevispinus
I
Қысқа тікенекті склерокактус
Sclerocactus cloverae
I
Кловер склерокактусы
Sclerocactus erectocentrus
I
Тіктікенекті склерокактус
Sclerocactus glaucus
I
Көкшіл сұр склерокактус
Sclerocactus mariposensis
I
Марипоз склерокактусы
Sclerocactus mesae-verdae
I
Меса-Верде склерокактусы
Sclerocactus nyensis
I
Най склерокактусы
Sclerocactus papyracanthus
I
Қағаз тікенектәріздес склерокактус
Sclerocactus pubispinus
I
Ұлпатікенек склерокактус
Sclerocactus sileri
I
Сайлер склерокактусы
Sclerocactus wetlandicus
I
Ветландикус склерокактусы
Sclerocactus wrightiae
I
Райт склерокактусы
Strombocactus spp.
I
Стромбокактус (барлық түрлері)
Turbinicarpus spp.
I
Турбиникарпус (барлық түрлері)
Uebelmannia spp.
I
Убельманния (барлық түрлері)
11.
CARYOCARACEAE
Ajo:
КАРИОКАРТЕКТЕСТЕР
Ахо:
Caryocar costaricense 3
II
Коста-Рика кариокары 3
12.
COMPOSITAE (ASTERACEAE)
Kuth:
КҮРДЕЛІГҮЛДІЛЕР (ҚАШҚАРГҮЛТЕКТЕСТЕР)
Горькуша костус:
Saussurea costus
I
Горькуша костус
13.
CUCURBITACEA
Melons, gourds, cucurbits:
АСҚАБАҚТЕКТЕСТЕР
Қауындар, қабақтар, асқабақтар:
Zygosicyos pubescens
II
Түкті зигосициос
Zygosicyos tripartitus
II
Үшбөлікті зигосициос
14.
CUPRESSACEAE
Alerce, cypresses:
КИПАРИСТЕКТЕСТЕР
Кипаристәріздес фитцройя, кипарис:
Fitzroya cupressoides
I
Кипаристәріздес фитцройя
Pilgerodendron uviferum
I
Жидекті пильгеродендрон
Widdringtonia whytei
II
Уайт виддрингтониясы
15.
CYATHEACEAE
Tree-ferns:
ЦИАТЕЯТЕКТЕСТЕР
Циатея:
Cyathea spp.3
II
Циатея (барлық түрлері)3
16.
CYCADACEAE
Cycads:
САГОВНИКТЕКТЕСТЕР
Цикада өсімдіктері:
CYCADACEAE spp. 3 (Except the species included in Appendix I)
II
САГОВНИКТЕКТЕСТЕР (барлық түрлері, СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін қоспағанда)3
Cycas beddomei
I
Беддоум саговнигі
17.
DICKSONIACEAE
Tree-ferns:
ДИКСОНИЯТЕКТЕСТЕР
Циатеялар:
Cibotium barometz 3
II
Циботиум баранец 3
Dicksonia spp.3(Only the populations of the Americas; no other population is included in the Appendices)
II
Диксония (барлық түрлері) (тек Солтүстік және Оңтүстік Америка популяциялары, басқа популяциялар СИТЕС-ке қосымшаларға енгізілмеген)3
18.
DIDIEREACEAE
Alluaudias, didiereas:
ДИДИЕРАТЕКТЕСТЕР
Аллюодиттар, дидиералар:
DIDIEREACEAE spp.3
II
ДИДИЕРАТЕКТЕСТЕР (барлық түрлері) 3
19.
DIOSCOREACEAE
Elephant’s foot, kniss:
ДИОСКОРЕЯТЕКТЕСТЕР
Элефантопус, ямс:
Dioscorea deltoidea3
II
Дельтатәріздес диоскорея 3
20.
DROSERACEAE
Venus’ flytrap:
РОСЯНКАТЕКТЕСТЕР
Шыбыншы венерина:
Dionaea muscipula3
II
Шыбыншы венерина 3
21.
EBENACEAE
Ebonies:
ЭБЕНТЕКТЕСТЕР
Эбен ағашы:
Diospyros spp. 8 (Populations of Madagaskar)
II
Құрма (барлық түрлері) 8 (Мадагаскара популяциясы)
22.
EUPHORBIACEAE
Spurges:
СҮТТІГЕНТЕКТЕСТЕР
Сүттіген:
Euphorbia spp.3 (Succulent species only except Euphorbia misera and the species included in Appendix I. Artificially propagated specimens of cultivars of Euphorbia trigona, artificially propagated specimens of crested, fan-shaped or color mutants of Euphorbia lactea, when grafted on artificially propagated root stock of Euphorbia neriifolia, and artificially propagated specimens of cultivars of Euphorbia ‘Milii’ when they are traded in shipments of 100 or more plants and readily recognizable as artificially propagated specimens, are not subject of the provisions of the Convention)
II
Сүттіген (барлық түрлері)3 (Euphorbia misera және СИТЕС-ке I қосымшаға енгізілген түрлерін қоспағанда, тек суккулент түрлері. СИТЕС-тің қолданылу аясына бір партиясында кемінде 100 өсімдік болып сатылатын және қолдан өсірілген үлгілер ретінде оңай сәйкестендірілетін, қолдан өсірілген Euphorbia trigona дақылы сорттарының үлгілері, қолдан өсірілген, Euphorbia neriifolia қолдан өсірілген тамырларымен будандастырылған Euphorbia lactea айдарлы, желпуіштәріздес немесе гүлді мутанттар үлгілері және қолдан өсірілген Euphorbia ‘Milii’ дақылы сорттарының үлгілері жатпайды)
Euphorbia ambovombensis
I
Амбовомбен сүттігені
Euphorbia capsaintemariensis
I
Қасиетті Мария мүйісі сүттігені
Euphorbia cremersii (includes the forma viridifolia and the var. rakotozafyi)
I
Кремерс сүттігені (жасыл жапырақты пішімді және ракутузафи нұсқасын қоса алғанда)
Euphorbia cylindrifolia (includes the ssp. tuberifera)
I
Цилиндржапырақты сүттіген (түйнекті кіші түрін қоса алғанда)
Euphorbia decaryi (includes the vars. ampanihyensis, robinsonii and spirosticha)
I
Декари сүттігені (ампаних, Робинсон және шиыршықты нұсқаларын қоса алғанда)
Euphorbia francoisii
I
Франсуа сүттігені
Euphorbia moratii (includes the vars. antsingiensis, bemarahensis and multiflora)
I
Морат сүттігені (анцинжин, бемарах және көпгүлді нұсқаларын қоса алғанда)
Euphorbia parvicyathophora
I
Ұсақауызды сүттіген
Euphorbia quartziticola
I
Кварцитті сүттіген
Euphorbia tulearensis
I
Тулиарен сүттігені
23.
FAGACEAE
Beeches:
ШАМШАТТЕКТЕСТЕР
Шамшат:
Quercus mongolica8 (Russian Federation)
III
Моңғол емені 8 (Ресей Федерациясы)
24.
FOUQUIERIACEAE
Ocotillos:
ФУКЬЕРИЯТЕКТЕСТЕР
Жылтырақ фукьерия:
Fouquieria columnaris 3
II
Бағаналы фукьерия3
Fouquieria fasciculata
I
Шоқ фукьерия
Fouquieria рurpusii
I
Пурпуз фукьериясы
25.
GNETACEAE
Gnetums:
ГНЕТУМТЕКТЕСТЕР
Гнетум:
Gnetum montanum9 (Nepal)
III
Тау гнетумы 9 (Непал)
26.
JUGLANDACEAE
Gavilan:
ЖАҢҒАҚТЕКТЕСТЕР
Гавилан:
Oreomunnea pterocarpa3
II
Қанатжемісті ореомуннея3
27.
LAURACEAE
Laurels:
ЛАВРГҮЛДІТЕКТЕСТЕР
Лавр:
Aniba rosaeodora10
II
Раушаниіс аниба немесе Раушангүл ағашы 10
28.
LEGUMINOSAE (Fabaceae)
Afromosia, cristobal, palisander, rosewood, sandalwood:
БҰРШАҚТЕКТЕСТЕР
Афрормозия, кристобаль, палисандр, раушангүл ағашы, сандал ағашы:
Dalbergia spp.11(except for the species listed in Appendix I)
II
Дальбергия (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін қоспағанда, барлық түрлері)11
Dalbergia nigra
I
Қара дальбергия
Dipteryx panamensis (Costa Rica, Nicaragua)
III
Панама диптериксі (Коста-Рика, Никарагуа)
Guibourtia demeuseii11
II
ДемҰз бубингасы11
Guibourtia pellegriniana11
II
Пеллегрен бубингасы11
Guibourtia tessmanni11
II
Тессманн бубингасы11
Paubrasilia echinata 12
II
Тікенді цезальпиния12
Pericopsis elata 13
II
Биік перикопсис13
Platymiscium parviflorum3
II
Платимисциум parviflorum3
Pterocarpus erinaceus
II
Тікенді птерокарпус ежовый
Pterocarpus santalinus14
II
Сантал птерокарпусы 14
Pterocarpus tictorius15
II
Птерокарпус tictorius15
Senna meridionalis
II
Оңтүстік піштені
29.
LILIACEAE
Aloes:
ЛАЛАГҮЛТЕКТЕСТЕР
Алоэ:
Aloe spp.3 (Except the species included in Appendix I. Also excludes Aloe vera, also referenced as Aloe barbadensis which is not included in the Appendices)
II
Алоэ (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін және СИТЕС-ке қосымшаларға енгізілмеген Aloe barbadensis деп те аталатын Aloe vera қоспағанда, барлық түрлері)3
Aloe albida
I
Ақшыл алоэ
Aloe albiflora
I
Ақгүлді алоэ
Aloe alfredii
I
Альфред алоэсы
Aloe bakeri
I
Бейкер алоэсы
Aloe bellatula
I
Әсем алоэ
Aloe calcairophila
I
Әксүйгіш алоэ
Aloe compressa (includes the vars. paucituberculata, rugosquamosa and schistophila)
I
Сығылған алоэ (шағынадырлы, бедерліқабыршықты және сланецсүйгіш нұсқаларын қоса алғанда)
Aloe delphinensis
I
Дофин алоэсы
Aloe descoingsii
I
Дескуан алоэсы
Aloe fragilis
I
Сынғыш алоэ
Aloe haworthioides (includes the var. aurantiaca)
I
Хавортиятәріздес алоэ (апельсин нұсқасын қоса алғанда)
Aloe helenae
I
Елена алоэсы
Aloe laeta (includes the var. maniansis)
I
Ашықрең алоэ (маниензис нұсқасын қоса алғанда)
Aloe parallelifolia
I
Қатаржапырақ алоэ
Aloe parvula
I
Кішкентай алоэ
Aloe pillansii
I
Пилланс алоэсы
Aloe polyphylla
I
Көпжапырақты алое
Aloe rauhii
I
Раух алоэсы
Aloe suzannae
I
Сюзанна алоэсы
Aloe versicolor
I
Түрлі-түсті алоэ
Aloe vossii
I
Восс алоэсы
30.
MAGNOLIACEAE
Magnolias:
МАГНОЛИЯТЕКТЕСТЕР
Магнолиялар:
Magnolia liliifera var.obovata9 (Nepal)
III
Лалагүл магнолия, жұмыртқатәріздес нұсқасы9 (Непал)
31.
MALVACEAE
Includes baobabs:
ҚҰЛҚАЙЫРТЕКТЕСТЕР
Баобабтарды қоса алғанда:
Adansonia grandidieri16
II
Грандидье адансониясы 16
32.
MELIACEAE
Mahoganies, West indian cedar:
МЕЛИЯТЕКТЕСТЕР
Қызыл ағаш, Батыс Үнді цедрі:

3)
Cepolidae
Helicoid terrestrial snails:
Цеполовые
Хеликоидные сухопутные улитки:
Polymita spp.
I
Полимита (все виды)
XVI. PHYLUM CNIDARIA CLASS ANTHOZOA
(CORALS AND SEA ANEMONES)
PHYLUM CNIDARIA КЛАСС АНТОЗОА
(КОРАЛЛЫ И МОРСКИЕ АНЕМОНЫ)
75.
ANTIPATHARIA
Black corals:
ЧЕРНЫЕ КОРАЛЛЫ
Черные кораллы:
ANTIPATHARIA spp.
II
ЧЕРНЫЕ КОРАЛЛЫ (все виды)
76.
GORGONACEAE
ГОРГОНАРИЕВЫЕ
1)
Сoralliidae
Red and pink corals:
Горгонарии
Красные и розовые кораллы:
Сorallium elatius (China)
III
Коралл вино-красный (Китай)
Corallium japonicum (China)
III
Коралл японский (Китай)
Corallium konjoi (China)
III
Коралл белый (Китай)
Corallium secundum (China)
III
Коралл розовый (Китай)
77.
HELIOPORACEA
ГОЛУБЫЕ КОРАЛЛЫ
1)
Helioporidae
Blue corals:
Голубые кораллы
Синие кораллы:
Helioporidae spp. (includes only the species Heliopora coerulea. Fossils are not subject to the provisions of the Convention)
II
Голубой коралл (все виды) (включает только виды Heliopora coerulea. Окаменелости не подпадают под действие СИТЕС)
78.
SCLERACTINIA
Stony corals:
МАДРЕПОРОВЫЕ КОРАЛЛЫ, СКЛЕРАКТИНИИ
Мадрепоровые кораллы:
SCLERACTINIA spp. (Fossils are not subject to the provisions of the Convention)
II
МАДРЕПОРОВЫЕ КОРАЛЛЫ (все виды) (окаменелости не подпадают под действие СИТЕС)
79.
STOLONIFERA
СТОЛОНИФЕРЫ
1)
Tubiporidae
Organ-pipe corals:
Тубипориды
Кораллы-органчики:
Tubiporidae spp. (Fossils are not subject to the provisions of the Convention)
II
Тубипориды (все виды) (окаменелости не подпадают под действие СИТЕС)
XVII. CLASS HYDROZOA
(SEE FERNS, FIRE CORALS AND STINGING
MEDUSAE)
КЛАСС HYDROZOA
(МОРСКОЙ ПАПОРОТНИК, ЖГУЧИЕ КОРАЛЛЫ
И ЯДОВИТЫЕ МЕДУЗЫ)
80.
MILLEPORINA
МИЛЛЕПОРИНЫ
1)
Milleporidae
Fire corals:
Миллепориды
Жгучие кораллы:
Milleporidae spp. (Fossils are not subject to the provisions of the Convention)
II
Миллепориды (все виды) (окаменелости не подпадают под действие СИТЕС)
81.
STYLASTERINA
СТИЛАСТЕРИНЫ
1)
Stylasteridae
Lace corals:
Стиластериды
Кружевные кораллы:
Stylasteridae spp. (Fossils are not subject to the provisions of the Convention)
II
Стиластериды (все виды) (окаменелости не подпадают под действие СИТЕС)
Таблица 2
Виды дикой флоры (FLORA (PLANTS))
Наименование позиции в СИТЕС
Номер приложения к СИТЕС
Наименование позиции на русском и (или) латинском языках
1.
AGAVACEAE
Agaves:
АГАВОВЫЕ
Агава:
Agave parviflora
I
Агава мелкоцветковая
Agave victoriae-reginae3
II
Агава Королевы Виктории3
Nolina interrata
II
Нолина интеррата
Yucca queretaroensis
II
Юкка керетарская
2.
AMARYLLIDACEAE
Snowdrops, sternbergias:
АМАРИЛЛИСОВЫЕ
Подснежники, штернбергии:
Galanthus spp.3
II
Галантус, или подснежник (все виды) 3
Sternbergia spp. 3
II
Штернбергия (все виды)3
3.
ANACARDIACEAE
Cashews:
АНАКАРДОВЫЕ
Анакарды:
Operculicarya decaryi
II
Оперкуликария Декари
Operculicarya hyphaenoides
II
Оперкуликария гифеновидная
Operculicarya pachypus
II
Оперкуликария толстоногая
4.
APOCYNACEAE
Elephant trunks, hoodias:
КУТРОВЫЕ
Слоновый хобот, худия:
Hoodia spp. 4
II
Худия (все виды) 4
Pachypodium spp.3 (Exept the species included in Appendix I)
II
Пахиподиум (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС) 3
Pachypodium ambongense
I
Пахиподиум амбонгский
Pachypodium baronii
I
Пахиподиум Барона
Pachypodium decaryi
I
Пахиподиум Декари
Rauvolfia serpentina5
II
Раувольфия змеиная5
5.
ARALIACEAE
Ginseng:
АРАЛИЕВЫЕ
Женьшень:
Panax ginseng6 (Only the population of the Russian Federation; no other population is included in the Appendices)
II
Женьшень настоящий (только популяция в Российской Федерации; другие популяции в приложения к СИТЕС не включены)6
Panax quinquefolius6
II
Женьшень пятилистный6
6.
ARAUCARIACEAE
Monkey-puzzle trees:
АРАУКАРИЕВЫЕ
Араукария чилийская (дерево обезьяны головоломка):
Araucaria araucana
I
Араукария чилийская
7.
ASPARAGACEAE
Includes ponytail palms:
СПАРЖЕВЫЕ
Включая бокарнею отогнутую (Beaucarnea recurvate):
Beaucarnea spp.
II
Бокарнея (все виды)
8.
BERBERIDACEAE
May-apple:
БАРБАРИСОВЫЕ
Подофилл:
Podophyllum hexandrum5
II
Подофил шеститычинковый5
9.
BROMELIACEAE
Air plants,bromelias:
БРОМЕЛИЕВЫЕ
Тилландсии, бромелии:
Tillandsia harrisii3
II
Тилландсия Харриса3
Tillandsia kammii3
II
Тилландсия Камма3
Tillandsia xerographica3
II
Тилландсия ксерографическая3
10.
CACTACEAE
Cacti:
КАКТУСОВЫЕ
Кактусы:
CACTACEAE spp.7,3(Exept the species included in Appendix I and except Pereskia spp., Pereskiopsis spp. and Quiabentia spp.)
II
КАКТУСОВЫЕ (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС, и за исключением Pereskia spp., Pereskiopsis spp. и Quiabentia spp.) 7,3
Ariocarpus spp.
I
Ариокарпус (все виды)
Astrophytum asterias
I
Астрофитум звездчатый
Aztekium ritteri
I
Ацтекиум Риттера
Coryphantha werdermannii
I
Корифанта Вердерманна
Discocactus spp.
I
Дискокактус (все виды)
Echinocereus ferreirianus ssp. lindsayorum
I
Эхиноцереус Феррейры, подвид Линдсея
Echinocereus schmollii
I
Эхиноцереус Шмолла
Escobaria minima
I
Эскобария (корифанта) маленькая
Escobaria sneedii
I
Эскобария (корифанта) Снида
Mammillaria pectinifera (includes ssp. solisioides)
I
Маммиллярия гребненосная (включая подвид солизиевидная)
Melocactus conoideus
I
Мелокактус конусовидный
Melocactus deinacanthus
I
Мелокактус устрощающещипый
Melocactus glaucescens
I
Мелокактус сизоватый
Melocactus paucispinus
I
Мелокактус немногоколючковый
Obregonia denegrii
I
Обрегония Де-Негри
Pachycereus militaris
I
Пахицереус воинственный
Pediocactus bradyi
I
Педиокактус Брэди
Pediocactus knowltonii
I
Педиокактус Ноултона
Pediocactus paradinei
I
Педиокактус Парадена
Pediocactus peeblesianus
I
Педиокактус Пиблеса
Pediocactus sileri
I
Педиокактус Сайлера
Pelecyphora spp.
I
Пелецифора (все виды)
Sclerocactus blainei
I
Склерокактус Блейна
Sclerocactus brevihamatus ssp. tobuschii
I
Склерокактус короткокрючковатый, подвид Тобуша
Sclerocactus brevispinus
I
Склерокактус короткоколючковый
Sclerocactus cloverae
I
Склерокактус Кловер
Sclerocactus erectocentrus
I
Склерокактус прямошипый
Sclerocactus glaucus
I
Склерокактус сизый
Sclerocactus mariposensis
I
Склерокактус марипозский
Sclerocactus mesae-verdae
I
Склерокактус Меса-Верде
Sclerocactus nyensis
I
Склерокактус найский
Sclerocactus papyracanthus
I
Склерокактус бумажношипый
Sclerocactus pubispinus
I
Склерокактус пушистоколючковый
Sclerocactus sileri
I
Склерокактус Сайлера
Sclerocactus wetlandicus
I
Склерокактус ветландикус
Sclerocactus wrightiae
I
Склерокактус Райт
Strombocactus spp.
I
Стромбокактус (все виды)
Turbinicarpus spp.
I
Турбиникарпус (все виды)
Uebelmannia spp.
I
Убельманния (все виды)
11.
CARYOCARACEAE
Ajo:
КАРИОКАРПОВЫЕ
Ахо:
Caryocar costaricense 3
II
Кариокар костариканский 3
12.
COMPOSITAE (ASTERACEAE)
Kuth:
СЛОЖНОЦВЕТНЫЕ (АСТРОВЫЕ)
Горькуша костус:
Saussurea costus
I
Горькуша костус
13.
CUCURBITACEA
Melons, gourds, cucurbits:
ТЫКВЕННЫЕ
Дыни, горлянки, тыквы:
Zygosicyos pubescens
II
Зигосициос опушенный
Zygosicyos tripartitus
II
Зигосициос трехраздельный
14.
CUPRESSACEAE
Alerce, cypresses:
КИПАРИСОВЫЕ
Фитцройя кипарисовидная, кипарис:
Fitzroya cupressoides
I
Фитцройя кипарисовидная
Pilgerodendron uviferum
I
Пильгеродендрон ягодоносный
Widdringtonia whytei
II
Виддрингтония Уайта
15.
CYATHEACEAE
Tree-ferns:
ЦИАТЕЙНЫЕ
Циатея:
Cyathea spp.3
II
Циатея (все виды)3
16.
CYCADACEAE
Cycads:
САГОВНИКОВЫЕ
Цикадовые растения:
CYCADACEAE spp. 3 (Except the species included in Appendix I)
II
САГОВНИКОВЫЕ (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС)3
Cycas beddomei
I
Саговник Беддоума
17.
DICKSONIACEAE
Tree-ferns:
ДИКСОНИЕВЫЕ
Циатеи:
Cibotium barometz 3
II
Циботиум баранец 3
Dicksonia spp.3(Only the populations of the Americas; no other population is included in the Appendices)
II
Диксония (все виды) (только популяции Северной и Южной Америк, другие популяции не включены в приложения к СИТЕС)3
18.
DIDIEREACEAE
Alluaudias, didiereas:
ДИДИЕРИЕВЫЕ
Аллюодиты, дидиеры:
DIDIEREACEAE spp.3
II
ДИДИЕРИЕВЫЕ (все виды) 3
19.
DIOSCOREACEAE
Elephant’s foot, kniss:
ДИОСКОРЕЙНЫЕ
Элефантопус, ямс:
Dioscorea deltoidea3
II
Диоскорея дельтовидная 3
20.
DROSERACEAE
Venus’ flytrap:
РОСЯНКОВЫЕ
Венерина мухоловка:
Dionaea muscipula3
II
Венерина мухоловка 3
21.
EBENACEAE
Ebonies:
ЭБЕНОВЫЕ
Эбеновое дерево:
Diospyros spp. 8 (Populations of Madagaskar)
II
Хурма (все виды) 8 (популяции Мадагаскара)
22.
EUPHORBIACEAE
Spurges:
МОЛОЧАЙНЫЕ
Молочай:
Euphorbia spp.3 (Succulent species only except Euphorbia misera and the species included in Appendix I. Artificially propagated specimens of cultivars of Euphorbia trigona, artificially propagated specimens of crested, fan-shaped or color mutants of Euphorbia lactea, when grafted on artificially propagated root stock of Euphorbia neriifolia, and artificially propagated specimens of cultivars of Euphorbia ‘Milii’ when they are traded in shipments of 100 or more plants and readily recognizable as artificially propagated specimens, are not subject of the provisions of the Convention)
II
Молочай (все виды)3 (только суккулентные виды, за исключением Euphorbia misera и видов, включенных в приложение I к СИТЕС. Под действие СИТЕС не подпадают искусственно выращенные образцы культурных сортов Euphorbia trigona, искусственно выращенные образцы гребенчатых, веерообразных или цветовых мутантов Euphorbia lactea, привитых к искусственно выращенным корням Euphorbia neriifolia, и искусственно выращенные образцы культурных сортов Euphorbia ‘Milii’, которые продаются партиями не менее 100 растений и легко идентифицируются в качестве искусственно выращенных образцов)
Euphorbia ambovombensis
I
Молочай амбувумбский
Euphorbia capsaintemariensis
I
Молочай мыса Святой Марии
Euphorbia cremersii (includes the forma viridifolia and the var. rakotozafyi)
I
Молочай Кремерса (включает зеленолистную форму и вариацию ракутузафи)
Euphorbia cylindrifolia (includes the ssp. tuberifera)
I
Молочай цилиндролистный (включая подвид клубненосный)
Euphorbia decaryi (includes the vars. ampanihyensis, robinsonii and spirosticha)
I
Молочай Декари (включая вариации ампанихский, Робинсона и спиральнорядый)
Euphorbia francoisii
I
Молочай Франсуа
Euphorbia moratii (includes the vars. antsingiensis, bemarahensis and multiflora)
I
Молочай Мората (включая вариации анцинжинский, бемарахский и многоцветковый)
Euphorbia parvicyathophora
I
Молочай мелкобокальчатоносный
Euphorbia quartziticola
I
Молочай кварцитикола
Euphorbia tulearensis
I
Молочай тулиарский
23.
FAGACEAE
Beeches:
БУКОВЫЕ
Бук:
Quercus mongolica8 (Russian Federation)
III
Дуб монгольский 8 (Российская Федерация)
24.
FOUQUIERIACEAE
Ocotillos:
ФУКЬЕРИЕВЫЕ
Фукьерия блестящая:
Fouquieria columnaris 3
II
Фукьерия колоновидная 3
Fouquieria fasciculata
I
Фукьерия пучковатая
Fouquieria рurpusii
I
Фукьерия Пурпуза
25.
GNETACEAE
Gnetums:
ГНЕТОВЫЕ
Гнетум:
Gnetum montanum9 (Nepal)
III
Гнетум горный 9 (Непал)
26.
JUGLANDACEAE
Gavilan:
ОРЕХОВЫЕ
Гавилан:
Oreomunnea pterocarpa3
II
Ореомуннея крылоплодная 3
27.
LAURACEAE
Laurels:
ЛАВРОЦВЕТНЫЕ
Лавр:
Aniba rosaeodora10
II
Аниба розпахнущая, или Розовое дерево 10
28.
LEGUMINOSAE (Fabaceae)
Afromosia, cristobal, palisander, rosewood, sandalwood:
БОБОВЫЕ
Афрормозия, кристобаль, палисандр, розовое дерево, сандаловое дерево:
Dalbergia spp.11(except for the species listed in Appendix I)
II
Дальбергия (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС)11
Dalbergia nigra
I
Дальбергия черная
Dipteryx panamensis (Costa Rica, Nicaragua)
III
Диптерикс панамский (Коста-Рика, Никарагуа)
Guibourtia demeuseii11
II
Бубинга ДемҰза11
Guibourtia pellegriniana11
II
Бубинга Пеллегрена11
Guibourtia tessmanni11
II
Бубинга Тессманна11
Paubrasilia echinata 12
II
Цезальпиния ежовая12
Pericopsis elata 13
II
Перикопсис высокий13
Platymiscium parviflorum3
II
Платимисциум parviflorum3
Pterocarpus erinaceus
II
Птерокарпус ежовый
Pterocarpus santalinus14
II
Птерокарпус санталовый14
Pterocarpus tictorius15
II
Птерокарпус tictorius15
Senna meridionalis
II
Сенна южная
29.
LILIACEAE
Aloes:
ЛИЛЕЙНЫЕ
Алоэ:
Aloe spp.3 (Except the species included in Appendix I. Also excludes Aloe vera, also referenced as Aloe barbadensis which is not included in the Appendices)
II
Алоэ (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС, и за исключением Aloe vera, также именуемого Aloe barbadensis, которое не включено в приложения к СИТЕС)3
Aloe albida
I
Алоэ беловатое
Aloe albiflora
I
Алоэ белоцветковое
Aloe alfredii
I
Алоэ Альфреда
Aloe bakeri
I
Алоэ Бейкера
Aloe bellatula
I
Алоэ красивенькое
Aloe calcairophila
I
Алоэ известковолюбивое
Aloe compressa (includes the vars. paucituberculata, rugosquamosa and schistophila)
I
Алоэ сжатое (включая вариации малобугорчатое, бороздчаточешуйное и сланцелюбивое)
Aloe delphinensis
I
Алоэ дофинское
Aloe descoingsii
I
Алоэ Дескуана
Aloe fragilis
I
Алоэ ломкое
Aloe haworthioides (includes the var. aurantiaca)
I
Алоэ хавортиевидное (включая вариацию апельсиновое)
Aloe helenae
I
Алоэ Елены
Aloe laeta (includes the var. maniansis)
I
Алоэ яркое (включая вариацию маниензис)
Aloe parallelifolia
I
Алоэ параллельнолистное
Aloe parvula
I
Алоэ крохотное
Aloe pillansii
I
Алоэ Пилланса
Aloe polyphylla
I
Алое многолистное
Aloe rauhii
I
Алоэ Рауха
Aloe suzannae
I
Алоэ Сюзанны
Aloe versicolor
I
Алоэ разноцветное
Aloe vossii
I
Алоэ Восса
30.
MAGNOLIACEAE
Magnolias:
МАГНОЛИЕВЫЕ
Магнолии:
Magnolia liliifera var.obovata9 (Nepal)
III
Магнолия лилиеносная, вариация обратнояйцевидная9 (Непал)
31.
MALVACEAE
Includes baobabs:
МАЛЬВОВЫЕ
Включая баобабы:
Adansonia grandidieri16
II
Адансония Грандидье16
32.
MELIACEAE
Mahoganies, West indian cedar:
МЕЛИЕВЫЕ
Красное дерево, Западноиндейский цедр:

Cedrela spp.15 (Populations of the Neotropics) (Entry into effect delayed by 12 months, i.e. until 28 August 2020)
II
Цедрела (барлық түрлері)15 (Неотропик популяциясы (күшіне енуі 12 айға, яғни 2010 жылғы 28 тамызға дейін шегерілген)
Cedrela fissilis8 (Plurinational State of Bolivia, Brazil) (To be deleted on 28 August 2020)
III
Шағылатын цедрела 8 (Көпұлтты Боливия Мемлекеті, Бразилия) (2020 жылғы 28 тамызда алып тасталуға тиіс)
Cedrela lilloi8 (Plurinational State of Bolivia, Brazil) (To be deleted on 28 August 2020)
III
Лилло цедреласы 8 (Көпұлтты Боливия Мемлекеті, Бразилия) (2020 жылғы 28 тамызда алып тасталуға тиіс)
Cedrela odorata8 (Brazil and the Plurinational State of Bolivia. In addition, the following countries have listed their national populations: Colombia, Guatemala and Peru) (To be deleted on 28 August 2020)
III
Жұпар цедрела 8 (Көпұлтты Боливия Мемлекеті. Бұдан басқа, мына елдер тізімге өз ұлттық популяцияларын енгізді: Колумбия, Гватемала және Перу) (2020 жылғы 28 тамызда алып тасталуға тиіс)
Swietenia humilis3
II
Төмен свитения 3
Swietenia macrophylla15 (Populations of the Neotropics)
II
Іріжапырақты свитения15 (Неотропиктер популяциясы)
Swietenia mahagoni8
II
Махагони свитениясы8
33.
NEPENTHACEAE
Pitcher-plants (Old World):
НЕПЕНТЕСТЕКТЕСТЕР
Саррацениялар (Көне құрлық):
Nepenthes spp.3 (Except the species included in
Appendix I)
II
Непентес (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін қоспағанда, барлық түрлері) 3
Nepenthes khasiana
I
Хаси непентесі
Nepenthes rajah
I
Раджи непентесі
34.
OLEACEAE
Ashes, etc.:
ЗӘЙТҮНТЕКТЕСТЕР
Шаған және тағы басқалар:
Fraxinus mandshurica8 (Russian Federation)
III
Манчжурия шағаны8 (Ресей Федерациясы)
35.
ORCHIDACEAE
Orchids:
ОРХИДЕЯТЕКТЕСТЕР
Орхидеялар:
ORCHIDACEAE spp.17,3 (Except the species included in Appendix I)
II
ОРХИДЕЯЛАР (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін қоспағанда, барлық түрлері) 17,3
(For all of the folloving Appendix-I species, seedling or tissue cultures obtained in vitro, in solid or liquid media, and transported in sterile containers are not subject to the provisions of the Convention only if the specimens meet the definition of ‘artificially propagated’ agreed by the Conference of the Parties)
I
(СИТЕС-ке І көрсетілген, қатты және сұйық ортада in vitro тәсілімен алынған және стерильді контейнерлерде тасымалданатын ұлпалардың екпе көшеттерінің немесе дақылдарының барлық түрлеріне, егер бұл үлгілер СИТЕС Тараптарының Конференциясымен келісілген "қолдан өсірілген" анықтамасына сәйкес келсе ғана СИТЕС қолданылмайды)
Aerangis ellisii
I
Эллис эрангисі
Cattleya jongheana
I
Йонг каттлеясы
Cattleya lobata
I
Лобат каттлеясы
Dendrobium cruentum
I
Алқызыл дендробиум
Mexipedium xerophyticum
I
Құрғақ мексипедиум
Paphiopedilum spp.
I
Пафиопедилюм (барлық түрлері)
Peristeria elata
I
Биік перистерия
Phragmipedium spp.
I
Фрагмипедиум (барлық түрлері)
Renanthera imschootiana
I
Имсхот ренантерасы
36.
OROBANCHACEA
Broomrapes:
СҰҢҒЫЛАТЕКТЕСТЕР
Сұңғыла:
Cistanche deserticola3
II
Шөл цистанхесы3
37.
PALMAE (Arecaceae)
Palms:
ПАЛЬМАТЕКТЕСТЕР
Пальмалар:
Beccariophoenix madagascariensis3
II
Мадагаскар бекариофениксі3
Dypsis decaryi 3
II
Декари дипсисі3
Dypsis decipiens
I
Алдамшы дипсис
Lemurophoenix halleuxii
II
ХаллҰ лемурофениксы
Lodoicea maldivica18(Seychelles)
III
Сейшел пальмасы18 (Сейшел аралдары)
Marojejya darianii
II
Дариан марудзезиясы
Ravenea louvelii
II
Лоувел рейвениясы
Ravenea rivularis
II
Өзенмаңы рейвениясы
Satranala decussilvae
II
Әсем сатранала
Voanioala gerardii
II
Жерар воаниоласы
38.
PAPAVERACEAE
Poppy:
КӨКНӘРТЕКТЕСТЕР
Көкнәр:
Meconopsis regia9 (Nepal)
III
Патша меконопсисы9 (Непал)
39.
PASSIFLORACEAE
Passion-flowers:
ҚҰМАРГҮЛДІЛЕР
Пассифлора:
Adenia firingalavensis
II
Фирингалав адениясы
Adenia olaboensis
II
Олабэнзис адениясы
Adenia subsessilifolia
II
Жатаған жапырақты адения
40.
PEDALIACEAE
Sesames:
КҮНЖІТТЕКТЕСТЕР
Күнжіт:
Uncarina grandidieri
II
Грандидье ункаринасы
Uncarina stellulifera
II
Жұлдызды ункарина
41.
PINACEAE
Firs and pines:
ҚАРАҒАЙТЕКТЕСТЕР
Шыршалар мен қарағайлар:
Abies guatemalensis
I
Гватемала самырсыны
Pinus koraiensis 8 (Russian Federation)
III
Корея қарағайы8 (Ресей Федерациясы)
42.
PODOCARPACEAE
Podocarps:
ПОДОКАРПТЕКТЕСТЕР
Жемісаяқты:
Podocarpus neriifolius9(Nepal)
III
Олеандржапырақты подокарпус9 (Непал)
Podocarpus parlatorei
I
Парлаторе подокарпусы
43.
PORTULACACEAE
Lewisias, portulacas, purslanes:
ПОРТУЛАКТЕКТЕСТЕР
Льюзия, портулак, каландриния:
Anacampseros spp.3
II
Анакампсерос (барлық түрлері)3
Avonia spp.3
II
Авония (барлық түрлері)3
Lewisia serrata3
II
Аратәріздес льюисия3
44.
PRIMULACEAE
Cyclamens:
НАУРЫЗГҮЛТЕКТЕСТЕР
Цикламендер:
Cyclamen spp. 19,3
II
Цикламен (барлық түрлері) 19,3
45.
RANUNCULACEAE
Golden seals, yellow adonis, yellow root:
САРҒАЛДАҚТЕКТЕСТЕР
Гидрастис, сары адонис, канада сарытамыры:
Adonis vernalis5
II
Көктем жалынгүлі 5
Hydrastis canadensis20
II
Канада гидрастисы 20
46.
ROSACEAE
African cherry, stinkwood:
РАУШАНГҮЛТЕКТЕСТЕР
Африка шиесі, көпіршікті нектандра:
Prunus africana3
II
Африка алхорысы 3
47.
RUBIACEAE
Ayugue:
РИЯНТЕКТЕСТЕР
Бальмея:
Balmea stormiae
I
Сторм ханым бальмеясы
48.
SANTALACEAE
Sandalwoods:
САНТАЛТЕКТЕСТЕР
Сандал ағашы:
Osyris lanceolata5 (Populations of Burundi, Ethiopia, Kenya, Rwanda, Uganda and the United Republic of Tanzania)
II
Ланцет абиссин осирисі (Бурунди, Эфиопия, Кения, Руанда, Уганда және Танзания Біріккен Республикасы популяциялары)5
49.
SARRACENIACEAE
Pitcher-plants (New-World):
САРРАЦЕНИЯТЕКТЕСТЕР
Саррацениялар (Жаңа Құрлық):
Sarracenia spp.3 (Except the species included in Appendix I)
II
Саррацения (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін қоспағанда, барлық түрлері)3
Sarracenia oreophila
I
Таусүйгіш саррацения
Sarracenia rubra ssp. alabamеnsis
I
Қызыл саррацения, алабама кіші түрі
Sarracenia rubra ssp. jonesii
I
Қызыл саррацения, Джонс кіші түрі
50.
SCROPHULARIACEAE
Kutki:
САБЫНКӨКТЕР
Пикрориза курро:
Picrorhiza kurrooa5 (Excludes Picrorhiza scrophulariiflora)
II
Пикрориза курро (Picrorhiza scrophulariiflora қоспағанда) 5
51.
STANGERIACEAE
Stangerias:
СТАНГЕРИЯТЕКТЕСТЕР
Стангерия:
Bowenia spp.3
II
Бовения (барлық түрлері)3
Stangeria eriopus
I
Түктісабақ стангерия
52.
TAXACEAE
Himalayan yew:
ШІЛІКТЕКТЕСТЕР
Гималай шілігі:
Taxus chinensis and infraspecific taxa of this species5
II
Қытай шілігі және осы түрдің ішіндегі таксондар5
Taxus cuspidata and infraspecific taxa of this species21,5
II
Сүйірбас шілік және осы түрдің ішіндегі таксондар21,5
Taxus fauna and infraspecific taxa of this species5
II
Фу шілігі және осы түрдің ішіндегі таксондар5
Taxus sumatrana and infraspecific taxa of this species5
II
Суматра шілігі және осы түрдің ішіндегі таксондар5
Taxus wallichiana5
II
Уоллич шілігі5
53.
THYMELAEACEAE (Aquilariaceae)
Agarwood, ramin:
КӨКЕНТЕКТЕСТЕР
Қыран ағашы, рамин:
Aquilaria spp. 22
II
Аквилария (барлық түрлері)22
Gonystylus spp.3
II
Гонистилюс (барлық түрлері)3
Gyrinops spp. 22
II
Гиринопс (барлық түрлері) 22
54.
TROCHODENDRACEAE (Tetracentraceae)
Tetracentron:
ТРОХОДЕНДРТЕКТЕСТЕР
Тетрацентрон:
Tetracentron sinense9 (Nepal)
III
Қытай тетрацентроны9 (Непал)
55.
VALERIANACEAE
Himalayan spikenard:
ШҮЙГІНШӨПТЕКТЕСТЕР
Гималай аралиясы:
Nardostachys grandiflora5
II
Ірігүлді нард5
56.
VITACEAE
Grapes:
ЖҮЗІМТЕКТЕСТЕР
Жүзім:
Cyphostemma elephantopus
II
Піл цифостемасы
Cyphostemma laza
II
Лаз цифостемасы
Cyphostemma montagnacii
II
Монтаньяк цифостемасы
57.
WELWITSCHIACEAE
Welwitschia:
ВЕЛЬВИЧИЯТЕКТЕСТЕР
Вельвичия:
Welwitschia mirabilis3
II
Ғажайып вельвичия3
58.
ZAMIACEAE
Cycads:
ЗАМИЯТЕКТЕСТЕР
Саговниктер:
ZAMIACEAE spp.3 (Except the species included in Appendix I)
II
ЗАМИЯЛАР (СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлерін қоспағанда, барлық түрлері) 3
Ceratozamia spp.
I
Цератозамия (барлық түрлері)
Encephalartos spp.
I
Энцефалартос (барлық түрлері)
Microcycas calocoma
I
Әсем ұшарбасты микроцикас
Zamia restrepoi
I
Рестрепо замиясы
59.
ZINGIBERACEAE
Ginger lily, Natal ginger:
ЗІМБІРТЕКТЕСТЕР
Гедихиум, натал зімбірі:
Hedychium philippinense3
II
Филиппин гедихиумы3
Siphonochilus aethiopicus (Populations of Mozambique, South Africa, Swaziland and Zimbabwe)
II
Этиопикус сифонохилус (Мозамбик, Оңтүстік Африка, Свазиленд және Зимбабве популяциялары)
60.
ZYGOPHYLLACEAE
Lignum-vitae:
ТҮЙЕТАБАНДАР
Гуаяко ағашы:
Bulnesia sarmientoi23
II
Сармьенто булнезиясы немесе киелі ағаш, немесе Пало санто23
Guaiacum spp.5
II
Гуаяко ағашы (барлық түрлері)5
_____________
1 Викунья (Vicuna vicuna) жүнінен жасалған талшықтың және одан жасалған өнімнің халықаралық саудасына ғана және жүннен тірі викуньяларды қырқу арқылы талшық алынған жағдайларда ғана рұқсат етіледі. Көрсетілген талшықтан жасалған өнімнің саудасы мына талаптарға сәйкес келген жағдайда ғана жүзеге асырылады:
а) мата мен киім-кешек заттарын жасау үшін викунья жүнінен алынған талшықты өңдейтін кез келген жеке немесе заңды тұлға шығу елінің тиісті органдарынан осы түр мекен ететін, Викуньяның санын сақтау және бақылау туралы конвенцияға қол қойған мемлекеттер айқындаған "викунья (шығарылған елі)" деген жазуды (белгіні, логотипті) пайдалануға рұқсат сұрауға тиіс. Шығарылған елі деп осы түр кездесетін ел түсініледі (Аргентина, Боливия, Чили, Эквадор немесе Перу);
б) сатылатын маталар мен киім-кешек заттары мына қағидаларға сәйкес таңбалануға немесе сәйкестендірілуге тиіс:
тірі винкуньяларды қырқу арқылы алынған талшықтан жасалған матаның халықаралық саудасын жүзеге асырған кезде матаның осы түр мекен ететін ареалдағы елде немесе оның шегінен тыс жасалғанына қарамастан, көрсетілген матаға "VICUÑA [COUNTRY OF ORIGIN]" ("ВИКУНЬЯ [ШЫҒАРЫЛҒАН ЕЛІ]") деген жазу (белгі, логотип) шығарылған елін сәйкестендіруге болатындай етіп жазылуға тиіс. Жазудың (белгінің, логотиптің) форматы мынадай болады:
Жазу (белгі, логотип) матаның астар жағына жазылуға тиіс. Бұдан басқа, матаның шетіне де "VICUÑA [COUNTRY OF ORIGIN]" ("ВИКУНЬЯ [ШЫҒАРЫЛҒАН ЕЛІ]") деген жазу жазылуға тиіс;
тірі винкуньяларды қырқу арқылы алынған талшықтан жасалған киім-кешек заттарының халықаралық саудасын жүзеге асырған кезде киім-кешек заттарының осы түр мекен ететін ареалдағы елде немесе оның шегінен тыс жасалғанына қарамастан, көрсетілген тауарларға осы тармақшаның екінші абзацында көрсетілген жазу (белгі, логотип) жазылуға тиіс. Бұл жазу (белгі, логотип) киім-кешек затының тікелей заттаңбасына жазылуға тиіс. Егер киім-кешек заттары шығу елінің шегінен тыс жасалған болса, осы тармақшаның екінші абзацында көрсетілген жазуға (белгіге, логотипке) қосымша киім-кешек заты жасалған елдің де атауы көрсетіледі;
в) осы түр мекен ететін ареалдағы елде тірі винкуньяларды қырқу арқылы алынған талшықтан жасалған қолөнер кәсіпшілігі өнімдерінің халықаралық саудасын жүзеге асырған кезде көрсетілген өнімге "VICUÑA [COUNTRY OF ORIGIN] – ARTESANÍA" ("ВИКУНЬЯ [ШЫҒАРЫЛҒАН ЕЛІ] – ҚОЛӨНЕР КӘСІПШІЛІГІ") деген жазу (белгі, логотип) жазылуға тиіс, ол мынадай форматта болады:
г) егер маталар мен киім-кешек заттарының өндірісі үшін әртүрлі елден шыққан тірі викуньяларды қырқу арқылы алынған талшық пайдаланылатын болса, көрсетілген тауарларға "б" тармақшасында көрсетілген қағидаларға сәйкес талшық шығарылған елдің әрқайсысының жазуы (белгісі, логотипі) жазылуға тиіс;
д) өзге үлгілердің бәрі СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлердің үлгілері болып саналады және олардың саудасы тиісті түрде реттеледі.
2 Ботсвана, Намибия, Оңтүстік Африка және Зимбабве популяцияларына қатысты (СИТЕС-ке ІІ қосымшада аталған) – мыналарға рұқсат беру мақсатында ғана:
а) аңшылық олжаны коммерциялық емес мақсаттарда өткізу;

Cedrela spp.15 (Populations of the Neotropics) (Entry into effect delayed by 12 months, i.e. until 28 August 2020)
II
Цедрела (все виды)15 (популяция Неотропика (вступление
в силу отложено на 12 месяцев, т.е. до 28 августа 2010 г.)
Cedrela fissilis8 (Plurinational State of Bolivia, Brazil) (To be deleted on 28 August 2020)
III
Цедрела раскалывающаяся8 (Многонациональное государство Боливия, Бразилия) (подлежит исключению 28 августа 2020 года)
Cedrela lilloi8 (Plurinational State of Bolivia, Brazil) (To be deleted on 28 August 2020)
III
Цедрела Лилло8 (Многонациональное государство Боливия, Бразилия) (подлежит исключению 28 августа 2020 года)
Cedrela odorata8 (Brazil and the Plurinational State of Bolivia. In addition, the following countries have listed their national populations: Colombia, Guatemala and Peru) (To be deleted on 28 August 2020)
III
Цедрела душистая8 (Многонациональное государство Боливия. Кроме того, следующие страны перечислили свои национальные популяции: Колумбия, Гватемала и Перу) (подлежит исключению 28 августа 2020 года)
Swietenia humilis3
II
Свитения низкая3
Swietenia macrophylla15 (Populations of the Neotropics)
II
Cвитения крупнолистная15 (популяции Неотропиков)
Swietenia mahagoni8
II
Свитения махагони8
33.
NEPENTHACEAE
Pitcher-plants (Old World):
НЕПЕНТОСОВЫЕ
Саррацении (Старый свет):
Nepenthes spp.3 (Except the species included in
Appendix I)
II
Непентес (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС) 3
Nepenthes khasiana
I
Непентес хасийский
Nepenthes rajah
I
Непентес раджи
34.
OLEACEAE
Ashes, etc.:
МАСЛИНОВЫЕ
Ясень и др.:
Fraxinus mandshurica8 (Russian Federation)
III
Ясень манчжурский8 (Российская Федерация)
35.
ORCHIDACEAE
Orchids:
ОРХИДНЫЕ
Орхидные:
ORCHIDACEAE spp.17,3 (Except the species included in Appendix I)
II
ОРХИДНЫЕ (все виды, за исключением видов, включенных в Приложение I к СИТЕС) 17,3
(For all of the folloving Appendix-I species, seedling or tissue cultures obtained in vitro, in solid or liquid media, and transported in sterile containers are not subject to the provisions of the Convention only if the specimens meet the definition of ‘artificially propagated’ agreed by the Conference of the Parties)
I
(На саженцы или культуры тканей всех указанных в приложении I к СИТЕС видов, полученные in vitro в твердой или жидкой среде и транспортируемые в стерильных контейнерах, не распространяется действие СИТЕС, только если эти образцы отвечают определению "искусственно выращенные", согласованному Конференцией Сторон СИТЕС)
Aerangis ellisii
I
Эрангис Эллиса
Cattleya jongheana
I
Каттлея Йонга
Cattleya lobata
I
Каттлея лобата
Dendrobium cruentum
I
Дендробиум кровавый
Mexipedium xerophyticum
I
Мексипедиум сухорослый
Paphiopedilum spp.
I
Пафиопедилюм (все виды)
Peristeria elata
I
Перистерия высокая
Phragmipedium spp.
I
Фрагмипедиум (все виды)
Renanthera imschootiana
I
Ренантера Имсхота
36.
OROBANCHACEA
Broomrapes:
ЗАРАЗИХОВЫЕ
Заразиха:
Cistanche deserticola3
II
Цистанхе пустынная 3
37.
PALMAE (Arecaceae)
Palms:
ПАЛЬМОВЫЕ
Пальмы:
Beccariophoenix madagascariensis3
II
Бекариофеникс мадагаскарский3
Dypsis decaryi 3
II
Дипсис Декари 3
Dypsis decipiens
I
Дипсис обманчивый
Lemurophoenix halleuxii
II
Лемурофеникс ХаллҰ
Lodoicea maldivica18(Seychelles)
III
Пальма сейшельская18 (Сейшельские острова)
Marojejya darianii
II
Марудзезия Дариана
Ravenea louvelii
II
Рейвения Лоувела
Ravenea rivularis
II
Рейвения приречная
Satranala decussilvae
II
Сатранала красивая
Voanioala gerardii
II
Воаниола Жерара
38.
PAPAVERACEAE
Poppy:
МАКОВЫЕ
Мак:
Meconopsis regia9 (Nepal)
III
Меконопсис королевский9 (Непал)
39.
PASSIFLORACEAE
Passion-flowers:
СТРАСТНОЦВЕТНЫЕ
Пассифлора:
Adenia firingalavensis
II
Адения фирингалавская
Adenia olaboensis
II
Адения олабэнзис
Adenia subsessilifolia
II
Адения почти-сидячелистная
40.
PEDALIACEAE
Sesames:
КУНЖУТОВЫЕ
Кунжут:
Uncarina grandidieri
II
Ункарина Грандидье
Uncarina stellulifera
II
Ункарина звездчатая
41.
PINACEAE
Firs and pines:
СОСНОВЫЕ
Ели и сосны:
Abies guatemalensis
I
Пихта гватемальская
Pinus koraiensis 8 (Russian Federation)
III
Сосна корейская 8 (Российская Федерация)
42.
PODOCARPACEAE
Podocarps:
ПОДОКАРПОВЫЕ
Ногоплодник:
Podocarpus neriifolius9(Nepal)
III
Подокарпус олеандролистный9 (Непал)
Podocarpus parlatorei
I
Подокарпус Парлаторе
43.
PORTULACACEAE
Lewisias, portulacas, purslanes:
ПОРТУЛАКОВЫЕ
Льюзия, портулак, каландриния:
Anacampseros spp.3
II
Анакампсерос (все виды)3
Avonia spp.3
II
Авония (все виды)3
Lewisia serrata3
II
Льюисия пильчатая3
44.
PRIMULACEAE
Cyclamens:
ПЕРВОЦВЕТНЫЕ
Цикламены:
Cyclamen spp. 19,3
II
Цикламен (все виды) 19,3
45.
RANUNCULACEAE
Golden seals, yellow adonis, yellow root:
ЛЮТИКОВЫЕ
Гидрастис, желтый адонис, желтокорень канадский:
Adonis vernalis5
II
Горицвет весенний5
Hydrastis canadensis20
II
Гидрастис канадский20
46.
ROSACEAE
African cherry, stinkwood:
РОЗОВЫЕ
Африканская вишня, нектандра пузырчатая:
Prunus africana3
II
Слива африканская3
47.
RUBIACEAE
Ayugue:
МАРЕНОВЫЕ
Бальмея:
Balmea stormiae
I
Бальмея госпожи Сторм
48.
SANTALACEAE
Sandalwoods:
САНТАЛОВЫЕ
Сандаловое дерево:
Osyris lanceolata5 (Populations of Burundi, Ethiopia, Kenya, Rwanda, Uganda and the United Republic of Tanzania)
II
Осирис ланцетный абиссинский (популяции Бурунди, Эфиопии, Кении, Руанды, Уганды и Объединенной Республики Танзания)5
49.
SARRACENIACEAE
Pitcher-plants (New-World):
САРРАЦЕНИЕВЫЕ
Саррацении (Новый Свет):
Sarracenia spp.3 (Except the species included in
Appendix I)
II
Саррацения (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС)3
Sarracenia oreophila
I
Саррацения горолюбивая
Sarracenia rubra ssp. alabamеnsis
I
Саррацения красная, подвид алабамский
Sarracenia rubra ssp. jonesii
I
Саррацения красная, подвид Джонса
50.
SCROPHULARIACEAE
Kutki:
НОРИЧНИКОВЫЕ
Пикрориза курро:
Picrorhiza kurrooa5 (Excludes Picrorhiza scrophulariiflora)
II
Пикрориза курро (за исключением Picrorhiza scrophulariiflora) 5
51.
STANGERIACEAE
Stangerias:
СТАНГЕРИЕВЫЕ
Стангерия:
Bowenia spp.3
II
Бовения (все виды)3
Stangeria eriopus
I
Стангерия пушистоногая
52.
TAXACEAE
Himalayan yew:
ТИСОВЫЕ
Гималайский тис:
Taxus chinensis and infraspecific taxa of this species5
II
Тис китайский и внутривидовые таксоны этого вида5
Taxus cuspidata and infraspecific taxa of this species21,5
II
Тис остроконечный и внутривидовые таксоны этого вида21,5
Taxus fauna and infraspecific taxa of this species5
II
Тис Фу и внутривидовые таксоны этого вида5
Taxus sumatrana and infraspecific taxa of this species5
II
Тис суматранский и внутривидовые таксоны этого вида5
Taxus wallichiana5
II
Тис Уоллича5
53.
THYMELAEACEAE (Aquilariaceae)
Agarwood, ramin:
ВОЛЧНИКОВЫЕ
Орлиное дерево, рамин:
Aquilaria spp. 22
II
Аквилария (все виды)22
Gonystylus spp.3
II
Гонистилюс (все виды)3
Gyrinops spp. 22
II
Гиринопс (все виды) 22
54.
TROCHODENDRACEAE (Tetracentraceae)
Tetracentron:
ТРОХОДЕНДРОВЫЕ
Тетрацентрон:
Tetracentron sinense9 (Nepal)
III
Тетрацентрон китайский9 (Непал)
55.
VALERIANACEAE
Himalayan spikenard:
ВАЛЕРИАНОВЫЕ
Гималайская аралия:
Nardostachys grandiflora5
II
Нард крупноцветковый 5
56.
VITACEAE
Grapes:
ВИНОГРАДОВЫЕ
Виноград:
Cyphostemma elephantopus
II
Цифостема слоновая
Cyphostemma laza
II
Цифостема Лаза
Cyphostemma montagnacii
II
Цифостема Монтаньяка
57.
WELWITSCHIACEAE
Welwitschia:
ВЕЛЬВИЧИЕВЫЕ
Вельвичия:
Welwitschia mirabilis3
II
Вельвичия удивительная3
58.
ZAMIACEAE
Cycads:
ЗАМИЕВЫЕ
Саговники:
ZAMIACEAE spp.3 (Except the species included in Appendix I)
II
ЗАМИЕВЫЕ (все виды, за исключением видов, включенных в приложение I к СИТЕС) 3
Ceratozamia spp.
I
Цератозамия (все виды)
Encephalartos spp.
I
Энцефалартос (все виды)
Microcycas calocoma
I
Микроцикас красивокронный
Zamia restrepoi
I
Замия Рестрепо
59.
ZINGIBERACEAE
Ginger lily, Natal ginger:
ИМБИРНЫЕ
Гедихиум, натальский имбирь:
Hedychium philippinense3
II
Гедихиум филиппинский3
Siphonochilus aethiopicus (Populations of Mozambique, South Africa, Swaziland and Zimbabwe)
II
Сифонохилус этиопикус (популяции Мозамбик, Южной Африки, Свазиленда и Зимбабве)
60.
ZYGOPHYLLACEAE
Lignum-vitae:
ПАРНОЛИСТНИКОВЫЕ
Гуаякововое дерево:
Bulnesia sarmientoi23
II
Булнезия Сармьенто, или святое дерево, или Пало санто23
Guaiacum spp.5
II
Гуаяковое дерево (все виды)5
_____________
1 Разрешается исключительно международная торговля волокном из шерсти викуньи (Vicuna vicuna) и изготовленной из него продукции и только в случае, если волокно из шерсти получено при стрижке живых викуний. Торговля продукцией, изготовленной из указанного волокна, может осуществляться только в соответствии со следующими требованиями:
а) любое физическое или юридическое лицо, перерабатывающее волокно из шерсти викуньи для изготовления ткани и предметов одежды, должно запросить у соответствующих органов страны происхождения разрешение на использование надписи (знака, логотипа) "викунья (страна происхождения)", определенной государствами ареала обитания данного вида, подписавшими Конвенцию о сохранении и контроле численности викуньи. Под страной происхождения понимается страна, в которой встречается данный вид (Аргентина, Боливия, Чили, Эквадор или Перу);
б) продаваемые ткани или предметы одежды должны быть маркированы или идентифицируемы в соответствии со следующими правилами:
при осуществлении международной торговли тканью, изготовленной из волокна, полученного при стрижке живых викуний, независимо от того, была ли ткань изготовлена в стране ареала обитания данного вида или за ее пределами, на указанную ткань должна быть нанесена надпись (знак, логотип) "VICUÑA [COUNTRY OF ORIGIN]" ("ВИКУНЬЯ [СТРАНА ПРОИСХОЖДЕНИЯ]") таким образом, чтобы можно было идентифицировать страну происхождения. Надпись (знак, логотип) должна иметь следующий формат:
Надпись (знак, логотип) должна быть нанесена на изнаночную сторону ткани. Кроме того, на кромках ткани также должна быть нанесена надпись "VICUÑA [COUNTRY OF ORIGIN]" ("ВИКУНЬЯ [СТРАНА ПРОИСХОЖДЕНИЯ]");
при осуществлении международной торговли предметами одежды, изготовленными из волокна, полученного при стрижке живых викуний, независимо от того, были ли предметы одежды изготовлены в стране ареала обитания данного вида или за ее пределами, на указанные товары должна быть нанесена надпись (знак, логотип), указанная в абзаце втором настоящего подпункта. Эта надпись (знак, логотип) должна быть нанесена непосредственно на этикетке предмета одежды. Если предметы одежды изготовлены за пределами страны происхождения, в дополнение к надписи (знаку, логотипу), указанной в абзаце втором настоящего подпункта, указывается также наименование страны, в которой предмет одежды был изготовлен;
в) при осуществлении международной торговли продукцией кустарного промысла, изготовленной из волокна, полученного при стрижке живых викуний, в стране ареала обитания данного вида, на указанную продукцию должна быть нанесена надпись (знак, логотип) "VICUÑA [COUNTRY OF ORIGIN] – ARTESANÍA" ("ВИКУНЬЯ [СТРАНА ПРОИСХОЖДЕНИЯ] – КУСТАРНЫЙ ПРОМЫСЕЛ") следующего формата:
г) если для производства тканей и предметов одежды используется волокно, полученное при стрижке живых викуний, из различных стран происхождения, на указанные товары должны быть нанесены надписи (знаки, логотипы) каждой из стран происхождения волокна в соответствии с правилами, указанными в подпункте "б";
д) все прочие образцы считаются образцами видов, включенных в приложение I к СИТЕС, и торговля ими регулируется соответствующим образом.
2В отношении популяций Ботсваны, Намибии, Южной Африки и Зимбабве (перечислены в приложении II к СИТЕС) – исключительно в целях разрешения:
а) реализации охотничьих трофеев в некоммерческих целях;

б) Ботсвана мен Зимбабве үшін Conf.11.20 Тараптар Конференциясының Қарарында (CoP18 ред.) айқындалғандай тиісті және дұрыс алушыларға беру үшін және Намибия мен Оңтүстік Африка үшін in situ сақтау бағдарламасы шеңберінде тірі жануарлардың саудасы;
в) тері саудасы;
г) жүн саудасы;
д) Ботсвана, Намибия және Оңтүстік Африка үшін коммерциялық және коммерциялық емес мақсаттарда және Зимбабве үшін коммерциялық емес мақсаттарда былғарыдан жасалған бұйымдарды өткізу;
е) Намибия үшін коммерциялық емес мақсаттарда дайын зергерлік бұйымдарға салынған, жеке маркаланған және сертификатталған Ekipas және Зимбабве үшін коммерциялық емес мақсаттарда піл сүйегінен жасалған оюлы бұйымдарды сату;
ж) өңделмеген піл сүйегінің тіркелген даналарын (Ботсвана, Намибия, Оңтүстік Африка және Зимбабве үшін тұтас азулардың немесе олардың бөліктерінің) саудасы, бұл ретте мына шарттар сақталуға тиіс:
тіркелген, осы елден шығарылған, ел меншігіндегі қорлардың саудасы ғана жүзеге асырылады (тәркіленген піл сүйегін және шығарылған елі белгісіз піл сүйегін қоспағанда);
даналар ішкі өндіріс пен сауда мәселелерін реттейтін Conf. 10.10 Тараптар Конференциясы Қарарының(CoP18 ред.) барлық талаптарына сәйкес импортталатын піл сүйегінің кері экспортталмауын және бақылануын қамтамасыз ету үшін тиісті ұлттық заңнаманың және сауданы тиісті ішкі бақылаудың болуы тұрғысынан Тұрақты комитетпен консультациялардың қорытындысы бойынша СИТЕС Хатшылығы верификациялаған сауда әріптесіне ғана өткізіледі;
сауда әлеуетті импорттаушы елдерді және тіркелген, ел меншігіндегі қорларды СИТЕС Хатшылығы верификациялағаннан кейін ғана жүзеге асырылады;
Тараптардың он екінші Конференциясының (CoP12) шеңберінде келісілген шарттар мен көлем сақталатын болса, тіркелген, ел меншігіндегі қорлардан өңделмеген піл сүйегін сатуға рұқсат етіледі (Ботсвана үшін 20000 кг, Намибия үшін 10 000 кг және Оңтүстік Африка үшін 30000 кг);
Тараптардың он екінші Конференциясының (CoP12) шеңберінде келісілген және осы тармақшаның бесінші абзацында көрсетілген көлемдегі піл сүйегін сатудан басқа, Ботсванадан, Намибиядан, Оңтүстік Африкадан және Зимбабведен шыққан, тиісті ел меншігіндегі, 2007 жылғы 31 қаңтарға дейін тіркелген және СИТЕС Хатшылығы верификациялаған піл сүйегін сатуға рұқсат етіледі. Көрсетілген піл сүйегін СИТЕС Хатшылығының қатаң бақылауымен бір алушының атына бір мәрте сату шеңберінде осы тармақшаның бесінші абзацында көрсетілген піл сүйегімен бірге сатуға және жөнелтуге болады;
піл сүйегінің саудасынан түскен кіріс пілдердің санын сақтап қалу мақсатында ғана және пілдер мекен ететін ареал шегіндегі немесе олармен шекаралас қауымдастықтарды сақтап қалу және дамыту бағдарламаларын іске асыру мақсатында пайдаланылады;

б) торговли живыми животными для передачи соответствующим и приемлемым получателям, как это определено в Резолюции Конференции Сторон Conf. 11.20 (ред. CoP18), для Ботсваны и Зимбабве и в рамках программ сохранения in situ для Намибии и Южной Африки;
в) торговли шкурами;
г) торговли шерстью;
д) реализации изделий из кожи в коммерческих или некоммерческих целях для Ботсваны, Намибии и Южной Африки и в некоммерческих целях для Зимбабве;
е) реализации индивидуально маркированных и сертифицированных Ekipas, вставленных в готовые ювелирные изделия,
в некоммерческих целях для Намибии и резных изделий из слоновой кости в некоммерческих целях для Зимбабве;
ж) торговли зарегистрированными экземплярами необработанной слоновой кости (целыми бивнями или их частями для Ботсваны, Намибии, Южной Африки и Зимбабве) при соблюдении следующих условий:
торговля осуществляется только зарегистрированными, находящимися в собственности страны запасами, происходящими из данной страны (за исключением конфискованной слоновой кости и слоновой кости неизвестного происхождения);
экземпляры реализуются только торговым партнерам, которые были верифицированы Секретариатом СИТЕС по итогам консультаций с Постоянным комитетом на предмет наличия соответствующего национального законодательства и надлежащего внутреннего торгового контроля для обеспечения того, чтобы импортируемая слоновая кость не была реэкспортирована и контролировалась в соответствии со всеми требованиями Резолюции Конференции Сторон Conf. 10.10 (ред. CoP18), регламентирующей вопросы внутреннего производства и торговли;
торговля осуществляется только после верификации Секретариатом СИТЕС потенциальных стран-импортеров и зарегистрированных, находящихся в собственности страны запасов;
разрешается продажа необработанной слоновой кости из зарегистрированных, находящихся в собственности страны запасов, при соблюдении условий и в количестве, согласованных в рамках двенадцатой Конференции Сторон (CoP12) (20000 кг для Ботсваны,
10 000 кг для Намибии и 30000 кг для Южной Африки);
помимо продажи слоновой кости в количестве, согласованном в рамках двенадцатой Конференции Сторон (CoP12) и указанном в абзаце пятом настоящего подпункта, разрешается продажа слоновой кости из Ботсваны, Намибии, Южной Африки и Зимбабве, находящейся в собственности соответствующей страны, зарегистрированной до 31 января 2007 г. и верифицированной Секретариатом СИТЕС. Указанная слоновая кость может быть продана и отправлена вместе со слоновой костью, указанной в абзаце пятом настоящего подпункта, в рамках разовой продажи в адрес одного получателя под строгим контролем Секретариата СИТЕС;
доходы от торговли слоновой костью используются исключительно в целях сохранения численности слонов и реализации программ сохранения и развития общин, находящихся в пределах ареала обитания слонов или граничащих с ним;

осы тармақшаның алтыншы абзацына сәйкес Ботсванадан, Намибиядан, Оңтүстік Африкадан және Зимбабведен шыққан, тиісті ел меншігіндегі, 2007 жылғы 31 қаңтарға дейін тіркелген және СИТЕС Хатшылығы верификациялаған піл сүйегін сатуды осы тармақшада көрсетілген сату шарттарының орындалғанын Тұрақты комитет растағаннан кейін ғана жүзеге асыруға болады;
з) Тараптардың он төртінші Конференциясы (CoP14) өткізілген күннен басталатын және "ж" тармақшасының екінші – төртінші, жетінші және сегізінші абзацтарының ережелеріне сәйкес жасалуға тиіс піл сүйегінің бір мәрте сатылған күнінен бастап тоғыз жыл өткен соң аяқталатын кезеңде Тараптар Конференциясының қарауына СИТЕС-ке ІІ қосымшаға енгізіліп қойған популяциялардың піл сүйегінің саудасына рұқсат беру туралы жаңа ұсыныстар енгізуге жол берілмейді. Бұдан басқа, мұндай жаңа ұсыныстар 16.55 және 14.78 (CoP16 ред.) шешімдерге сәйкес қаралуға тиіс.
Экспорттаушы елдер немесе импорттаушы елдер көзделген міндеттемелерді сақтамаған жағдайларда немесе пілдердің басқа популяцияларына мұндай сауданың келеңсіз әсер ету фактісі расталған жағдайларда СИТЕС Хатшылығының ұсынысы бойынша Тұрақты комитет мұндай саудаға толық немесе ішінара тыйым салу туралы шешім қабылдауға құқылы.
Басқа үлгілердің бәрі СИТЕС-ке І қосымшаға енгізілген түрлердің үлгілері болып саналады және тиісті түрде реттеледі.
3 1Мыналардан:
а) тұқымдардан (оның ішінде Орхидеятектестердің (Orchidaceae) тұқымдық қорапшаларынан), споралары мен тозаңдарынан (поллинияларды қоса алғанда) басқа. Ерекшелік Мексикадан экспортталатын Кактустектестердің (барлық түрлері) (Cactaceae spp.) тұқымдарына және Мадагаскардан экспортталатын Мадагаскар бекариофениксі (Beccariophoenix madagascariensis) мен Декари Дипсистің (Dypsis decaryi) тұқымдарына қолданылмайды;
б) қатты және сұйық ортада in vitro тәсілімен алынған және стерильді контейнерлерде тасымалданатын ұлпалардың екпе көшеттерінен немесе дақылдарынан;
в) қолдан өсірілген өсімдіктердің кесіп алынған гүлдерінен;
г) Ваниль (Vanilla (Orchidaceae)) тұқымдасы мен Кактус (Cactaceae)туыстасының климатқа бейімделген немесе қолдан өсірілген өсімдіктерінің жемістерінен, олардың бөліктері мен туындыларынан;
д) Опунция (Opuntia) тұқымдасы мен Опунция (Opuntia) кіші тұқымдасы және Селеницереус (Selenicereus) (Кактусовые (Cactaceae)) тұқымдасының климатқа бейімделген немесе қолдан өсірілген өсімдіктерінің сабақтарынан, гүлдерінен, олардың бөліктері мен туындыларынан;
е) Алоэ ферокстан (Aloe ferox) Сүттігеннен (Euphorbia antisyphilitica) жасалған, өлшеп-оралған және бөлшек саудаға дайындалған дайын өнімнен басқа, барлық бөліктері мен туындылары.
Мынадай мәтінмен таңбалануы бар (тиісті тілде) "[№ BW/xxxxxxx келісімге сәйкес Ботсвананың] [№ NA/xxxxxxx келісімге сәйкес Намибияның] [№ ZA/xxxxxxx келісімге сәйкес Оңтүстік Африканың] СИТЕС шеңберіндегі уәкілетті әкімшілік органымен жасалған келісімнің шарттарына сәйкес бақыланып жинау және өндіру арқылы алынған Худия (барлық түрлері) (Hoodia spp.) материалынан жасалған бөліктер мен туындылардан басқа, барлық бөліктер мен туындылар.
5 Мыналардан:
а) тұқымдар мен тозаңдардан;
б) өлшеп-оралған және бөлшек саудаға дайындалған дайын өнімнен басқа, барлық бөліктері мен туындылары.
6 Ұнтақ, таблетка, сығынды, тоник, шай және кондитерлік бұйымдар сияқты қайта өңделген бөліктер мен туындылардан басқа, бүтін және бөліктерге бөлінген тамырлар және тамырлар бөліктерінен.
7 СИТЕС-тің қолданылуына мынадай қолдан өсірілген будандар және (немесе) сорттар жатпайды:
Хатиор × Грэзер (Hatiora × graeseri);
Шлюмбергер × Бакли (Schlumbergera × buckleyi);
Рассел шлюмбергері × Қиық шлюмбергер (Schlumbergera russelliana × Schlumbergera truncata);
Орсич шлюмбергері × Қиық шлюмбергер (Schlumbergera orssichiana × Schlumbergera truncata);
Опунциятәріздес шлюмбергер × Қиық шлюмбергер (Schlumbergera opuntioides × Schlumbergera truncata);
Қиық шлюмбергер (дақылды сорт) (Schlumbergera truncata);
Кактустектестердің (барлық түрлері) (Cactaceae spp.) мына түрлермен: Юсберг харризиясымен (Harrisia ‘Jusbertii’), Үшқырлы гилоцереуспен (Hylocereus trigonus) немесе Бұйра гилоцереуспен (Hylocereus undatus) будандастырылған гүлді мутанттарынан;
Ұсақтолқынды опунциядан (дақылды сорт) (Opuntia microdasys) басқа, барлық бөліктері мен туындылары.
8 Бөренелер, кесілген ағаш материалдары, шпон.
9 Мыналардан:
а) тұқымдардан, споралар мен тозаңдардан (поллинияларды қоса алғанда);
б) қатты және сұйық ортада in vitro тәсілімен алынған және стерильді контейнерлерде тасымалданатын ұлпалардың көшеттерінен немесе дақылдарынан;
в) қолдан өсірілген өсімдіктердің кесіп алынған гүлдерінен;
г) Ваниль (Vanilla) туыстасының қолдан өсірілген өсімдіктерінің жемістерінен, олардың бөліктері мен туындыларынан басқа, барлық бөліктері мен туындылары.
10 Бөренелер, кесілген ағаш материалдары, шпон, фанера және сығындылар. Жұпар иістілерді қоса алғанда, құрамында ингредиент ретінде осындай сығындылар болатын дайын өнімге осы сілтеме қолданылмайды.
11 Мыналардан:
а) жапырақтардан, гүлдерден, тозаңдардан, жемістер мен тұқымдардан;
б) бір жеткізілім шеңберінде жалпы салмағы 10 кг аспайтын, коммерциялық емес мақсатта экспортталатыннан;
в) дайын музыка аспаптарынан, музыка аспаптарының дайын бөлшектерінен және музыка аспаптарына арналған дайын аксессуарлардан;
г) 3-сілтемеде көзделген Дальбергия кочинчиненсистың (Dalbergia cochinchinensis) бөліктері мен туындыларынан;
д) 15-сілтемеде көзделген, Мексикада өндірілетін және одан экспортталатын Дальбергии (барлық түрлері) (Dalbergia spp.) бөліктері мен туындыларынан басқа, барлық бөліктері мен туындылары.
12 Шекті музыка аспаптары үшін қияқтар жасауға пайдаланылатын өңделмеген ағаш бұйымдарын қоса алғанда, бөренелер, кесілген ағаш материалдары, шпон.
13 және өңделген сүрек.
14 Бөренелер, жоңқа, ұнтақ және сығындылар.
15 Бөренелер, кесілген ағаш материалдары, шпон және фанера.
16 Тұқымдар, жемістер және май.
17 Цимбидиуманың (Cymbidium), Дендробиуманың (Dendrobium), Фаленопсисаның (Phalaenopsis) және Ванданың (Vanda) қолдан өсірілген будандарына, егер мынадай шарттар сақталатын болса, СИТЕС қолданылмайды:
а) өсімдіктер қолдан өсірілген үлгілер ретінде оңай сәйкестендірілетін және жабайы табиғатта жиналған өсімдіктердің мынадай: механикалық бүліну немесе жинау нәтижесінде қатты солып қалу, өсуі біркелкі емес, бір таксон мен бір партия шеңберіндегі мөлшері мен пішімі біркелкі емес, өсімдіктердің жапырақтарында немесе өсімдіктер жапырақтарында өсетін басқа да организмдерде балдыр, жәндіктер немесе басқа да зиянкестер әсерінен бүлінулер болса;
б) мыналарды:
гүлдемеген өсімдіктерді жеткізу кезінде осындай өсімдіктер саудасы жеке-жеке контейнерлерден тұратын (картон қорапшалар, жәшіктер, торлар (қаптау себеттері) немесе СС-контейнерлердің жеке-жеке сөрелері сияқты) партиялармен жүзеге асырылуға тиіс, оның әрқайсысында бір буданнан кемінде 20 өсімдік болуға тиіс. Әрбір контейнердегі өсімдіктердің біркелкілігі жоғары дәрежеде және түрі таза болуға тиіс. Жеткізілімге әрбір буданның өсімдік саны көрсетілетін шот-фактура ілесіп жүруге тиіс;
өсімдіктің бір ғана гүлі толығымен ашылып гүлдеген өсімдіктерді жеткізу кезінде бір партиядағы өсімдіктердің ең аз саны туралы талап қойылмайды, бірақ өсімдіктер коммерциялық бөлшек сауда үшін тиісті деңгейде дайындалуға тиіс (мысалы, теріп басылған этикеткалары немесе буданның атауы және өңдеген соңғы ел көрсетілген маркаланған орамасы болуға тиіс). Бұл ақпарат анық көрінуге және оңай тексерілуге тиіс.
Осы сілтеменің "а" және "б" тармақшаларында көрсетілген шарттарға толық сәйкес келмейтін өсімдіктерге СИТЕС-те көзделген тиісті құжаттама ілісіп жүруге тиіс.
18 Дән ("эндосперм", "мәйек" немесе "копра" деп те белгілі) және оның кез келген туындылары.
19 Парсы Цикламені (Cyclamen persicum) дақылды сортының қолдан өсірілген үлгілеріне СИТЕС қолданылмайды. Алайда, көрсетілген сілтеме аталған үлгілердің тыныш күйіндегі түйнектеріне қолданылмайды.
20 Жерасты бөліктері (мәселен, тамырлары, тамыр сабақтары): тұтас, бөліктері және ұнтақ түрінде.
21 Әрбір партиясының таксон (таксондар) атауы қамтылған немесе "қолдан өсірілген" деген (тиісті тілде) жазулы таңбалауы бар немесе құжат ілесіп жүретін сүйірбас шіліктің (Taxus cuspidata) қолдан өсірілген будандары мен дақыл сорттарына, тірі, қыш құмырадағы немесе басқа да шағын контейнерлердегі үлгілеріне СИТЕС қолданылмайды.
22 Мыналардан:
а) тұқымдарынан және тозаңнан;
б) қатты және сұйық ортада in vitro тәсілімен алынған және стерильді контейнерлерде тасымалданатын ұлпалардың көшеттерінен немесе дақылдарынан;
в) жемістерінен;
г) жапырақтарынан;
д) кез келген қалыпқа нығыздалып салынған ұнтақты қоса алғанда, қыран ағашының (agarwood) өңделген ұнтағынан;
е) өлшеп-оралған және бөлшек саудаға дайындалған дайын өнімнен (осы сілтеме жоңқаға, моншақтарға, таспиқтарға және ойып жасалған бұйымдарға қолданылмайды) басқа, барлық бөліктері мен туындылары,).
23 Бөренелер, кесілген ағаш материалдары, шпон, фанера, ұнтақ және сығындылар. Жұпар иістілерді қоса алғанда, құрамында ингредиент ретінде осындай сығындылар болатын дайын өнімге осы сілтеме қолданылмайды.
Бөлімге ескертпелер: 1. Осы бөлімде көрсетілген тауарлар Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы СИТЕС-те көзделген тәртіпке сәйкес лицензия ресімделместен тасымалданады.

продажа слоновой кости из Ботсваны, Намибии, Южной Африки и Зимбабве, находящейся в собственности соответствующей страны, зарегистрированной до 31 января 2007 г. и верифицированной Секретариатом СИТЕС, в соответствии с абзацем шестым настоящего подпункта может быть осуществлена только после подтверждения Постоянным комитетом соблюдения условий продажи, указанных в настоящем подпункте;
з) не допускается представление на рассмотрение Конференции Сторон новых предложений о разрешении торговли слоновой костью популяций, уже включенных в приложение II к СИТЕС, в период, начинающийся с даты проведения четырнадцатой Конференции Сторон (CoP14) и заканчивающийся по истечении девяти лет с даты разовой продажи слоновой кости, которая должна состояться в соответствии с положениями абзацев второго – четвертого, седьмого и восьмого подпункта "ж". Кроме того, такие новые предложения должны быть рассмотрены в соответствии с решениями 16.55 и 14.78 (ред. CoP16).
По предложению Секретариата СИТЕС Постоянный комитет вправе принять решение о частичном или полном запрете такой торговли в случае несоблюдения странами-экспортерами или странами-импортерами предусмотренных обязательств или в случае подтверждения факта пагубного воздействия такой торговли на другие популяции слонов.
Все другие образцы считаются образцами видов, включенных в приложение I к СИТЕС, и торговля ими регулируется соответствующим образом.
3 Все части и производные, кроме:
а) семян (в том числе семенных коробочек Орхидных (Orchidaceae)), спор и пыльцы (включая поллинии). Исключение не распространяется на семена Кактусовых (все виды) (Cactaceae spp.), экспортируемые из Мексики, и на семена Бекариофеникса мадагаскарского (Beccariophoenix madagascariensis) и Дипсиса Декари (Dypsis decaryi), экспортируемые из Мадагаскара;
б) саженцев или культур тканей, полученных in vitro в твердой или жидкой среде и транспортируемых в стерильных контейнерах;
в) срезанных цветов искусственно выращенных растений;
г) плодов, их частей и производных акклиматизированных или искусственно выращенных растений рода Ваниль (Vanilla (Orchidaceae)) и семейства Кактусовых (Cactaceae);
д) стеблей, цветов, их частей и производных акклиматизированных или искусственно выращенных растений рода Опунция (Opuntia), подрода Опунция (Opuntia) и рода Селеницереус (Selenicereus) (Кактусовые (Cactaceae));
е) готовой продукции из Алоэ ферокс (Aloe ferox) и Молочая (Euphorbia antisyphilitica), упакованной и подготовленной к розничной продаже.
Все части и производные, кроме тех, которые имеют маркировку с текстом (на соответствующем языке) "Изготовлены из материала Худии (все виды) (Hoodia spp.), полученного посредством контролируемого сбора и производства в соответствии с условиями соглашения, заключенного с уполномоченным в рамках СИТЕС административным органом [Ботсваны в соответствии с соглашением № BW/xxxxxxx] [Намибии в соответствии с соглашением № NA/xxxxxxx] [Южной Африки в соответствии с соглашением № ZA/xxxxxxx]".
5 Все части и производные, кроме:
а) семян и пыльцы;
б) готовой продукции, упакованной и подготовленной к розничной продаже.
6 Целые и разрезанные на части корни и части корней, кроме таких переработанных частей и производных, как порошки, таблетки, экстракты, тоники, чаи и кондитерские изделия.
7 Под действие СИТЕС не подпадают образцы следующих искусственно выращенных гибридов и (или) сортов:
Хатиора × Грэзера (Hatiora × graeseri);
Шлюмбергера × Бакли (Schlumbergera × buckleyi);
Шлюмбергера Рассела × Шлюмбергера усеченная (Schlumbergera russelliana × Schlumbergera truncata);
Шлюмбергера Орсич × Шлюмбергера усеченная (Schlumbergera orssichiana × Schlumbergera truncata);
Шлюмбергера опунциевидная × Шлюмбергера усеченная (Schlumbergera opuntioides × Schlumbergera truncata);
Шлюмбергера усеченная (культурный сорт) (Schlumbergera truncata);
цветовые мутанты Кактусовых (все виды) (Cactaceae spp.), привитые к следующим видам: Харризия Юсберга (Harrisia ‘Jusbertii’), Гилоцереус трехгранный (Hylocereus trigonus) или Гилоцереус волнистый (Hylocereus undatus);
Опунция мелковолосистая (культурный сорт) (Opuntia microdasys).
8 Бревна, пиломатериалы, шпон.
9 Все части и производные, кроме:
а) семян, спор и пыльцы (включая поллинии);
б) рассады или культур тканей, полученных in vitro в твердой или жидкой среде и транспортируемых в стерильных контейнерах;
в) срезанных цветов искусственно выращенных растений;
г) плодов, их частей и производных искусственно выращенных растений рода Ваниль (Vanilla).
10 Бревна, пиломатериалы, шпон, фанера и экстракты. Готовая продукция, которая содержит такие экстракты в качестве ингредиентов, включая ароматические, не подпадает под действие настоящей сноски.
11 Все части и производные, кроме:
а) листьев, цветов, пыльцы, плодов и семян;
б) готовой продукции с общим весом древесины перечисленных видов не более 10 кг в рамках одной поставки;
в) готовых музыкальных инструментов, готовых частей музыкальных инструментов и готовых аксессуаров для музыкальных инструментов;
г) частей и производных Дальбергии кочинчиненсис (Dalbergia cochinchinensis), которые предусмотрены сноской 3;
д) частей и производных Дальбергии (все виды) (Dalbergia spp.), происходящих и экспортированных из Мексики, которые предусмотрены сноской 15.
12 Бревна, пиломатериалы, шпон, включая необработанные деревянные изделия, которые используются для изготовления смычков для струнных музыкальных инструментов.
13 Бревна, пиломатериалы, шпон, фанера и переработанная древесина.
14 Бревна, щепа, порошок и экстракты.
15 Бревна, пиломатериалы, шпон и фанера.
16 Семена, плоды и масла.
17 Искусственно выращенные гибриды Цимбидиума (Cymbidium), Дендробиума (Dendrobium), Фаленопсиса (Phalaenopsis) и Ванды (Vanda) не подпадают под действие СИТЕС, если соблюдаются следующие условия:
а) растения легко идентифицируются в качестве искусственно выращенных и не имеют таких признаков растений, собранных в дикой природе, как: механические повреждения или сильное обезвоживание в результате сбора, неравномерный рост, неоднородные размер и форма в рамках одного таксона и партии, наличие на листьях растений водорослей или других растущих на листьях растений организмов, повреждения от воздействия насекомых или других вредителей;
б) при поставке:
растений, не находящихся в состоянии цветения, – торговля такими растениями должна осуществляться состоящими из индивидуальных контейнеров (таких, как картонные коробки, ящики, клетки (упаковочные корзины) или отдельные полки
СС-контейнеров) партиями, каждая из которых содержит не менее 20 растений одного гибрида. В каждом контейнере растения должны демонстрировать высокую степень однородности и иметь здоровый вид. Поставка должна сопровождаться такой документацией, как счет-фактура, в которой точно указывается количество растений каждого гибрида;
растений, находящихся в состоянии цветения, с, по крайней мере, одним полностью раскрывшимся цветком на растении, –требование о минимальном количестве растений в одной партии не предъявляется, но растения должны быть должным образом подготовлены для коммерческой розничной продажи (например, должны иметь отпечатанные этикетки или быть упакованы в маркированную упаковку с указанием наименования гибрида и страны конечной обработки). Эта информация должна быть четко видна и легко проверяема.
Растения, которые не полностью удовлетворяют указанным в подпунктах "а" и "б" настоящей сноски условиям, должны сопровождаться соответствующей документацией, предусмотренной СИТЕС.
18 Ядро (также известное как "эндосперм", "мякоть" или "копра") и любые его производные.
19 Искусственно выращенные образцы культурных сортов Цикламена персидского (Cyclamen persicum) не подпадают под действие СИТЕС. Однако указанное исключение не распространяется на торговлю находящимися в состоянии покоя клубнями указанных образцов.
20 Подземные части (например, корни, корневища): целые, частями и в виде порошка.
21 Искусственно выращенные гибриды и культурные сорта Тиса остроконечного (Taxus cuspidata), живые, в горшках или других небольших контейнерах, каждая партия которых имеет маркировку или сопровождается документом, которые содержат наименование таксона (таксонов) и надпись "искусственно выращенный" (на соответствующем языке), не подпадают под действие СИТЕС.
22 Все части и производные, кроме:
а) семян и пыльцы;
б) рассады или культур тканей, полученных in vitro в твердой или жидкой среде и транспортируемых в стерильных контейнерах;
в) плодов;
г) листьев;
д) отработанного порошка орлиного дерева (agarwood), включая спрессованный в любые формы порошок;
е) готовой продукции, упакованной и подготовленной к розничной продаже (данное исключение не распространяется на щепу, бусы, четки и резные изделия).
23 Бревна, пиломатериалы, шпон, фанера, порошок и экстракты. Готовая продукция, которая содержит такие экстракты в качестве ингредиентов, включая ароматические, не подпадает под действие настоящей сноски.
Примечания к разделу:
1. Товары, указанные в настоящем разделе, перемещаются через таможенную границу Евразийского экономического союза без оформления лицензии в соответствии с порядком, предусмотренным СИТЕС.

2. Осы бөлімде пайдаланылатын ұғымдар СИТЕС-те белгіленген мәндерде қолданылады.
3. СИТЕС-ке тиісті қосымшаға енгізілген түрдің барлық бөліктері мен туындылары да, егер түрге қатысты оның нақты қандай бөліктері мен туындылары СИТЕС-тің қолданылуына жатқызылатынын көрсететін нақтылаулар болмаса, осы қосымшаға жатқызылады. Тиісті сілтемелермен белгіленген түрлерге қатысты – сілтемелерде санамалап көрсетілген бөліктер мен туындыларға ғана

2. Понятия, используемые в настоящем разделе, применяются в значениях, установленных СИТЕС.
3. Все части и производные вида, включенного в соответствующее приложение к СИТЕС, также относятся к этому приложению, если в отношении вида отсутствуют уточнения, указывающие, какие именно его части и производные подпадают под действие СИТЕС. В отношении видов, помеченных соответствующими сносками, под действие СИТЕС подпадают только те их части и производные, которые поименованы в указанных сносках.".