Карантиндік фитосанитариялық шараларды зертханалық қамтамасыз ету тәртібіне өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2020 жылғы 9 маусымдағы № 75 шешімі
Санитариялық, ветеринариялық-санитариялық және карантиндік фитосанитариялық шараларды қолдану туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 12 қосымша) 24-тармағына және Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссияның Жұмыс регламентіне № 2 қосымшаның 18-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2016 жылғы 10 мамырдағы № 41 шешімімен бекітілген Карантиндік фитосанитариялық шараларды зертханалық қамтамасыз ету тәртібіне мынадай өзгерістер енгізілсін:
а) 3-тармақ төртінші абзацтан кейін мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"үлгі (сынама) – карантиндік фитосанитариялық сараптама жүргізу үшін карантинге жатқызылған өнімнің партиясынан іріктеп алынған карантинге жатқызылған өнімнің саны, карантинге жатқызылған материалдың зиянкестер және аурулар зақымдаған (бүлдірген) бөліктері, карантиндік объектілердің даналары мен препараттары, ауруларды қоздырғыштардың микропрепараттары.";
б) 13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Карантиндік объектілер табылмаған жаңа жемістердің, көкөністердің, жидектердің, саңырауқұлақтардың, жасыл дақылдардың, кесілген гүлдердің, декорациялық мақсаттарға арналған өсімдіктердің жас бұталары мен басқа да бөліктерінің үлгілері (сынамалары) барлық қажетті сараптаманы жүргізу аяқталғанға және карантиндік фитосанитариялық сараптаманың қорытындысы берілгенге дейін карантиндік фитосанитариялық (сынақ) зертханасында сақталады.";
в) мынадай мазмұндағы 131 және 132 -тармақтармен толықтырылсын:
"131. Карантиндік объектілер табылмаған өсімдіктердің тұқымдық және көшеттік материалының үлгілері (сынамалары) карантиндік фитосанитариялық сараптама аяқталғаннан кейін сақталуға жатпайды және ғылыми немесе шаруашылық құндылығы болған жағдайларда меншік иесіне қайтарып берілуі мүмкін.
132. Карантиндік объектілердің даналары және препараттары, ауруларды қоздырғыштардың микропрепараттары және өсімдіктердің карантиндік объектілер зақымдаған (бүлдірген) бөліктері болып табылатын үлгілер (сынамалар) осы Тәртіптің 12-тармағында көрсетілген талаптар сақталған жағдайда мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес карантинге жатқызылған өнімнің жарамдылық мерзімі аяқталғанға дейін, бірақ карантиндік фитосанитариялық сараптама жүргізу аяқталғаннан кейін кемінде 3 ай бойы карантиндік фитосанитариялық (сынақ) зертханасында немесе өзге орында сақталады. Егер карантиндік объектінің немесе реттелетін карантиндік емес зиянды организмнің үлгісі ғылыми құндылық болып табылған немесе оны анықтамалық немесе коллекциялық материал ретінде сақтау қажет болған жағдайда, ол мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес сақталуы немесе оның таралу мүмкіндігін болғызбайтын талаптар сақтала отырып сараптамалық ұйымға берілуі мүмкін.".

О внесении изменений в Порядок лабораторного обеспечения карантинных фитосанитарных мер
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 9 июня 2020 года № 75
В соответствии с пунктом 24 Протокола о применении санитарных, ветеринарно-санитарных и карантинных фитосанитарных мер (приложение № 12 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и пунктом 18 приложения № 2 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Внести в Порядок лабораторного обеспечения карантинных фитосанитарных мер, утвержденный Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 10 мая 2016 г. № 41, следующие изменения:
а) пункт 3 после абзаца четвертого дополнить абзацем следующего содержания:
"образец (проба) – количество подкарантинной продукции, отобранное из партии подкарантинной продукции для проведения карантинной фитосанитарной экспертизы, пораженные (поврежденные) вредителями и болезнями части подкарантинного материала, экземпляры и препараты карантинных объектов, микропрепараты возбудителей болезней.";
б) пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Образцы (пробы) свежих фруктов, овощей, ягод, грибов, зеленных культур, срезанных цветов, свежих ветвей и других частей растений для декоративных целей, в которых не были обнаружены карантинные объекты, хранятся в карантинной фитосанитарной (испытательной) лаборатории до завершения проведения всех необходимых экспертиз и выдачи заключения карантинной фитосанитарной экспертизы.";
в) дополнить пунктами 131 и 132 следующего содержания:
"131. Образцы (пробы) семенного и посадочного материала растений, в которых не обнаружены карантинные объекты, после завершения карантинной фитосанитарной экспертизы хранению не подлежат и могут быть возвращены собственнику в случаях, когда они представляют научную или хозяйственную ценность.
132. Образцы (пробы), представляющие собой экземпляры и препараты карантинных объектов, микропрепараты возбудителей болезней и пораженные (поврежденные) карантинными объектами части растений, хранятся в карантинной фитосанитарной (испытательной) лаборатории или ином месте в соответствии с законодательством государства-члена при соблюдении условий, указанных в пункте 12 настоящего Порядка, до истечения срока годности подкарантинной продукции, но не менее чем в течение 3 месяцев после завершения проведения карантинной фитосанитарной экспертизы. В случае если образец карантинного объекта или регулируемого некарантинного вредного организма представляет собой научную ценность или необходимо хранение его как справочного или коллекционного материала, возможны его хранение в соответствии с законодательством государства-члена или передача в экспертные организации с соблюдением условий, исключающих возможность его распространения.".

2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
М. Мясникович

2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович