Асыл тұқымды жануарлардың тұқымын (тұқымдылығын) анықтау тәртібін бекіту туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2020 жылғы 8 қыркүйектегі № 108 шешімі
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 95-бабы 1-тармағының 4-тармақшасын іске асыру мақсатында және 2019 жылғы 25 қазандағы Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде ауыл шаруашылығы жануарларымен селекциялық-асылдандыру жұмысын жүргізуді біріздендіруге бағытталған шаралар туралы келісімнің 3-бабына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасы шешті:
1. Қоса беріліп отырған Асыл тұқымды жануарлардың тұқымын (тұқымдылығын) анықтау тәртібі бекітілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң, бірақ ерте дегенде 2019 жылғы 25 қазандағы Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде ауыл шаруашылығы жануарларымен селекциялық-асылдандыру жұмысын жүргізуді біріздендіруге бағытталған шаралар туралы келісім күшіне енген күннен кейін күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия
Алқасының Төрағасы
М. Мясникович
Еуразиялық экономикалық
комиссия Алқасының
2020 жылғы 8 қыркүйектегі
№ 108 шешімімен
БЕКІТІЛГЕН
Асыл тұқымды жануарлардың тұқымын (тұқымдылығын) анықтау ТӘРТІБІ
1. Осы Тәртіп 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 95-бабының 1-тармағының 4-тармақшасын іске асыру мақсатында және 2019 жылғы 25 қазандағы Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде ауыл шаруашылығы жануарларымен селекциялық-асылдандыру жұмысын жүргізуді біріздендіруге бағытталған шаралар туралы келісімнің 3-бабына сәйкес әзірленген және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде (бұдан әрі - мүше мемлекеттер) асыл тұқымды жануарлардың тұқымын (тұқымдылығын) айқындау, соның ішінде туыстық (генетипі бойынша жақын) және туыстық емес тұқымдарды шағылыстыру қанын құю кезінде алынған тұқымдарды айқындау қағидасын белгілейді, сондай-ақ ауыл шаруашылығы жануарларының туыстық (генетипі бойынша) тұқымдарының тізбесін көздейді.
2. Осы Тәртіптің мақсаттары үшін мынадай мағыналарды білдіретін ұғымдар пайдаланылады:
"тұқым" - биологиялық және морфологиялық жағынан шаруашылыққа пайдалы қасиеттерiнiң белгiлi бiр өзгешелiгi бар, оны осы түрдегі басқа тұқымдардан ажыратуға мүмкіндік беретін және тұқым қуалау бойынша тұрақты берілетін ортақ шығу тегi бар, адам жасаған жануарлар тобы;
"тұқымдылық" - жануарлардың әрбір өсірілетін тұқымы бойынша асыл тұқымдық құжаттамада белгіленетін және пайыздарда көрсетілетін қанның үлесі;
"асыл тұқымды жануарлар есебінің тізілімі" - асыл тұқымды жануарлар және асыл тұқымды жануарлар табыны туралы мәліметтері бар және мүше мемлекетте жүргізілетін дерекқор.

Об утверждении Порядка определения породы (породности) племенных животных
Решение Коллегии Евразийской экономической комиссии от 08 сентября 2020 года № 108.
В целях реализации подпункта 4 пункта 1 статьи 95 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и в соответствии со статьей 3 Соглашения о мерах, направленных на унификацию проведения селекционно-племенной работы с сельскохозяйственными животными в рамках Евразийского экономического союза, от 25 октября 2019 года Коллегия Евразийской экономической комиссии решила:
1. Утвердить прилагаемый Порядок определения породы (породности) племенных животных.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования, но не ранее даты вступления в силу Соглашения о мерах, направленных на унификацию проведения селекционно-племенной работы с сельскохозяйственными животными в рамках Евразийского экономического союза, от 25 октября 2019 года.
Председатель Коллегии
Евразийской экономической комиссии
М. Мясникович
УТВЕРЖДЕН
Решением Коллегии
Евразийской экономической
комиссии
от 8 сентября 2020 г. № 108
ПОРЯДОК
определения породы (породности) племенных животных
1. Настоящий Порядок разработан в целях реализации подпункта 4 пункта 1 статьи 95 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и в соответствии со статьей 3 Соглашения о мерах, направленных на унификацию проведения селекционно-племенной работы с сельскохозяйственными животными в рамках Евразийского экономического союза, от 25 октября 2019 года и устанавливает правила определения в государствах - членах Евразийского экономического союза (далее - государства-члены) породы (породности) племенных животных, в том числе полученных при скрещивании (прилитии крови) родственных (близких по генотипу) и неродственных пород, а также предусматривает перечень родственных (близких по генотипу) пород сельскохозяйственных животных.
2. Для целей настоящего Порядка используются понятия, которые означают следующее:
"порода" - группа животных общего происхождения, созданная человеком, обладающая генетически обусловленными биологическими и морфологическими хозяйственно полезными свойствами, специфичными для данной группы животных, которые позволяют отличить ее от других пород этого вида и устойчиво передаются по наследству;
"породность" - доля кровности животных по каждой разводимой породе, фиксируемая в племенной документации и выражаемая в процентах;
"реестр учета племенных животных" - база данных, которая содержит сведения о племенных животных и племенных стадах и ведется в государстве-члене.

Осы Тәртіпте пайдаланылатын өзге ұғымдар 2019 жылғы 25 қазандағы Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде ауыл шаруашылығы жануарларымен селекциялық-асылдандыру жұмысын жүргізуді біріздендіруге бағытталған шаралар туралы келісімде айқындалған мағыналарында қолданылады.
3. Мүше мемлекеттердің аумағында алынған асыл тұқымды жануарлардың тұқымы (тұқымдылығы) асыл тұқымды жануарлар есебінің тізіліміндегі олардың тектері туралы мәліметтер негізінде белгіленеді. Ауыл шаруашылығы жануарларын асыл тұқымды жанауарлар есебінің тізілімінде алғаш рет тіркеу кезінде олардың тұқымы (тұқымдылығы) мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес олардың шығу тегін растайтын мәліметтердің (құжаттардың) негізінде белгіленеді.
4. Тұқымдылығына қарай ауыл шаруашылығы жануарлары екі топқа бөлінеді: таза тұқымды жануарлар және аралас тұқымды жануарлар.
5. Таза тұқымды жануарларға:
а) бір тұқымның таза тұқымды ата-енелерін шағылыстыру (асыл тұқымды асылдандыру) нәтижесінде алынған жануарлар;
б) қосымшаға сәйкес тізбеге сай (генотипі бойынша жақын) тұқымдардың таза тұқымды ата-енелерін шағылыстыру нәтижесінде алынған жануарлар. Егер мұндай жануарда аталық тұқымының қаны 75 пайыздан асатын болса, оған ата тұқымы, басқа жағдайларда - ене тұқымы беріледі;
в) егер бір тұқым қанының үлесі кем дегенде 93,75 пайыз болған кезде, туыстық емес тұқымдарды шағылыстыру нәтижесінде алынған жануарлар;
г) екі немесе одан да көп туыстық емес тұқымдарды қатыстыра отырып тұқым алу процесі (молайту үшін шағылыстыру) нәтижесінде алынған, қолдан жасалатын тұқымға тән жануарлар жатады, - оларды жатқызу мүше мемлекеттің уәкілетті органы мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес белгіленген тәртіпте жаңа тұқымды тиісті құжаттарды бере отырып бекіткеннен кейін жүзеге асырылады.
6. Аралас жануарларға:
а) қатысатын тұқымдардың қан фракциясы 93,75 пайыздан аспайтын, туыстық емес тұқымдарды шағылыстыру арқылы алынған жануарлар;
б) екі немесе одан да көп туыстық емес тұқымдарды қатыстыра отырып тұқым алу процесі (репродуктивті айқасу) нәтижесінде алынған жануарлар жатады, - оларды жатқызуды мүше мемлекеттің уәкілетті органы мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес жаңа тұқым белгіленгенге дейін жүзеге асырады.
Асыл тұқымды жануарлардың
тұқымын (тұқымдылығын)
анықтау тәртібіне
ҚОСЫМША
Ауыл шаруашылығы жануарларының туыстық (генотип бойынша жақын) тұқымдарының ТІЗБЕСІ
Тұқым
Туыстық (генотип бойынша жақын) тұқым*
I. Ірі қара мал
Айршир сиыры және типтері
шведиш ред, норвегтік қызыл, даниялық қызыл
Алатау сиыры
швицкілік қоңыр, костромалық
Англер сиыры
шведиш ред, айрширлік, даниялық қызыл
Әулиеата сиыры
қара ала, голштиндік қара ала
Бестужев сиыры
англерлік, даниялық қызыл
Джерсей сиыры
Казақтың ақ бас сиыры
герефордтық
Костромалық, Кавказдық қоңыр сиыр
швицкілік қоңыр
Белорус қызыл сиыры
англерлік, даниялық қызыл, айрширлік, эстондық қызыл, литвалық қызыл, норвегиялық қызыл, сүтті шортгорн, польшалық қызыл
Дания қызыл сиыры
шведиш ред, айрширлік
Далалық қызыл, суксундік сиыр және типтері, горбат қызыл сиыры
англерлік, даниялық қызыл, шведиш ред, норвегиялық қызыл, голштиндік қызыл ала
Қызыл ала сиыр және типтері
голштиндік қызыл ала
Монбельярд сиыры
Симментальдық
Орыстың комолая сиыры
абердин-ангустық
Симменталь, сычевтік сиыр және типтері
монбельярдік, қызыл ала, голштиндік қызыл ала
Холмогор, истобен, тагиль сиыры және оның типтері
голштиндік қара ала және типтері, сібірлік
Қара ала сиыр, типтері, сібірлік
голштиндік
Шведиш ред сиыры
даниялық қызыл, айрширлік
Ярослав сиыры
голштиндік қара ала
II. Қойлар

Иные понятия, используемые в настоящем Порядке, применяются в значениях, определенных Соглашением о мерах, направленных на унификацию проведения селекционно-племенной работы с сельскохозяйственными животными в рамках Евразийского экономического союза, от 25 октября 2019 года.
3. Порода (породность) племенных животных, полученных на территории государства-члена, устанавливается на основании сведений об их предках, содержащихся в реестре учета племенных животных. При первичной регистрации сельскохозяйственных животных в реестре учета племенных животных их порода (породность) устанавливается на основании сведений (документов), подтверждающих их происхождение, в соответствии с законодательством государства-члена.
4. По признаку породности выделяются две группы сельскохозяйственных животных: чистопородные животные и помесные животные.
5. К чистопородным животным относятся:
а) животные, полученные в результате спаривания чистопородных родителей одной и той же породы (чистопородное разведение);
б) животные, полученные в результате спаривания чистопородных родителей родственных (близких по генотипу) пород, в соответствии с перечнем согласно приложению. При наличии у такого животного доли крови породы отца более 75 процентов ему присваивается порода отца, в иных случаях - порода матери;
в) животные, полученные в результате скрещивания неродственных пород, при наличии доли крови одной породы не менее 93.75 процента;
г) животные, типичные для создаваемой породы, полученные в результате породообразовательного процесса с участием двух и более неродственных пород (воспроизводительное скрещивание), - отнесение осуществляется после утверждения новой породы уполномоченным органом государства-члена в порядке, установленном законодательством государства-члена, с выдачей соответствующих документов.
6. К помесным животным относятся:
а) животные, полученные в результате скрещивания неродственных пород, с долями крови участвующих пород менее 93.75 процента;
б) животные, полученные в результате породообразовательного процесса с участием двух и более неродственных пород (воспроизводительное скрещивание), - отнесение осуществляется до утверждения новой породы уполномоченным органом государства- члена в порядке, установленном законодательством государства-члена.
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Порядку определения
породы (породности)
племенных животных
ПЕРЕЧЕНЬ
родственных (близких по генотипу) пород
сельскохозяйственных животных
Порода
Родственная (близкая по генотипу) порода*
I. Крупный рогатый скот
Айрширская и типы
шведиш ред, норвежская красная, красная датская
Алатауская
Бурая швицкая, костромская
Англерская
шведиш ред, айрширская, красная датская
Аулиеатинская
черно-пестрая, голштинская черно-пестрой масти
Бестужевская
англерская, красная датская
Джерсейская
-
Казахская белоголовая
герефордская
Костромская, кавказская бурая
бурая швицкая
Красная белорусская
англерская, красная датская, айрширская, красная эстонская, красная литовская, норвежская красная, молочный шортгорн, красная польская
Красная датская
шведиш ред, айрширская
Красная степная, суксунская и типы, красная горбатовская
англерская, красная датская, шведиш ред, норвежская красная, голштинская красно-пестрая
Красно-пестрая и типы
голштинская красно-пестрой масти
Монбельярдская
симментальская
Русская комолая
абердин-ангусская
Симментальская, сычевская и типы
монбельярдская, красно-пестрая, голштинская красно-пестрая
Холмогорская,истобенская, тагильская и типы
голштинская черно-пестрой масти, черно-пестрая и типы, сибирячка
Черно-пестрая и типы, сибирячка
голштинская
Шведиш ред
Красная датская
Ярославская
голштинская черно-пестрая
II. Овцы

1. Жүн өнімділігі бағыты
Грозный қойы
жалға мериносы, маныч мериносы, австралиялық меринос
Жалға мериносы
австралиялық меринос
Кырғыздың биязы жүнді қойы
жалға мериносы, маныч мериносы, австралиялық меринос, алтайлық меринос, аскания мериносы, солтүстік кавказдық меринос, жергілікті құйрықты қойлар
Кырғыздың таулық мериносы
жалға мериносы, маныч мериносы,, австралиялық меринос, кырғыздың биязы жүнді қойы
Маныч мериносы
жалға мериносы, австралиялық меринос
Сальск қойы
кеңестік меринос, жалға мериносы, австралиялық меринос
Кеңестік меринос
жалға мериносы, америкалық рамбулье, маныч мериносы, австралиялық меринос, ставрополь қойы
Ставрополь қойы
жалға мериносы, маныч мериносы
2. Жүн-ет өнімділігі бағыты
Алтай қойы
құлынды қойы, аскания қойы, австралиялық меринос
Забайкалье қойы
құлынды қойы, австралиялық етті меринос, меринофляйш
Кавказ қойы
австралиялық етті меринос, жалға мериносы, меринофляйш, аскания қойы
Қазақстанның меринос қойы
австралиялық меринос, австралиялық етті меринос, маныч мериносы, меринофляйш
Краснояр қойы
меринофляйш, австралиялық меринос
Құлынды қойы
австралиялық меринос, жалға мериносы, меринофляйш
Солтүстік Қазақстан мериносы
австралиялық меринос, австралиялық етті меринос
Оңтүстік Қазақстан мериносы
австралиялық меринос, австралиялық етті меринос, етті меринос
Оңтүстік Урал қойы
австралиялық меринос, жалға мериносы, кавказдық қой, аскания қойы
3. Жүн-ет өнімділігі бағыты
Волгоград қойы
жалға мериносы, меринофляйш, австралиялық етті меринос
Дағыстанның тау қойы
Волгоград қойы, грозный қойы
Етті меринос
австралиялық етті меринос, қазақтың биязы жүнді қойы, немістің меринофляйшы, оңтүстік африкалық меринос, иль-де-франс, доне, полварс
Қазақтың биязы жүнді қойы
австралиялық мериносқойы, австралиялық етті меринос қойы, етті меринос қойы
Қазақтың арқар мериносы
австралиялық меринос, австралиялық етті меринос, етті меринос
Прекос
меринофляйш, австралиялық етті меринос
4. Жартылай биязы ұзын жүнді тұқымдар
Ақжайықтың кроссбредті етті-жүнді қойы
корридели, ромни-марш, линкольн
Қазақтың жартылай биязы жүнді тез жетілгіш қойы
суффолк, гемпшир
Қазақтың етті-жүнді қойы
ромни-марш, линкольн, корридели, солтүстік кавказдық етті-жүнді қой, кеңестік етті-жүнді қой, тексель, дорсет
Қазақтың кроссбредті жартылай биязы жүнді қойы
ромни-марш, линкольн, бордер-лейстер, тяньшан қойы
Куйбышев қойы
ромни-марш, татарстан қойы
Орыстың ұзын қылшықты қойы
линкольн, кубандық линкольн тұқымының типі
Солтүстік Кавказдық етті-жүнді қой
корридели
Кеңестік етті-жүнді қой
корридели, солтүстік кавказдық етті-жүнді қой
Тяньшань қойы
ташлиндік, корридели, солтүстік кавказдық етті-жүнді қой, меринофляйш, прекос, линкольн

1. Шерстное направление продуктивности
Грозненское
Джалгинский меринос Кыргызская тонкорунная австралийский меринос
Джалгинский меринос
австралийский меринос
Кыргызская тонкорунная
джалгинский меринос, манычский меринос, австралийский меринос, алтайский меринос, асканийский меринос, северокавказский меринос, местные курдючные овцы
Кыргызский горный меринос
джалгинский меринос, манычский меринос, австралийский меринос, кыргызская тонкорунная
Манычский меринос
джалгинский меринос, австралийский меринос
Сальская
советский меринос, джалгинский меринос, австралийский меринос
Советский меринос
джалгинский меринос, американский рамбулье, манычский меринос, австралийский меринос, ставропольская
Ставропольская
джалгинский меринос, манычский меринос
2. Шерстно-мясное направление продуктивности
Алтайская
кулундинская, асканийская, австралийский меринос
Забайкальская
кулундинская. австралийский мясной меринос, меринофляйш
Кавказская
австралийский мясной меринос, джалгинский меринос, меринофляйш, асканийская
Казахстанский меринос
австралийский меринос, австралийский мясной меринос, манычский меринос, меринофляйш
Красноярская
меринофляйш, австралийский меринос
Кулундинская
австралийский меринос, джалгинский меринос, меринофляйш
Североказахстанский меринос
австралийский меринос, австралийский мясной меринос
Южноказахский меринос
австралийский меринос, австралийский мясной меринос, етты меринос
Южноуральская
австралийский меринос, джалгинский меринос, кавказская, асканийская
3. Мясо-шерстное направление продуктивности
Волгоградская
джалгинский меринос, меринофляйш, австралийский мясной меринос
Дагестанская горная
волгоградская, грозненская
Етты меринос
австралийский мясной меринос, казахская тонкорунная, немецкий меринофляйш, южноафриканский меринос, иль-де-франс, доне, полварс
Казахская тонкорунная
австралийский меринос, австралийский мясной меринос, етты меринос
Казахский архаромеринос
австралийский меринос, австралийский мясной меринос, етты меринос
Прекос
меринофляйш, австралийский мясной меринос
4. Полутонкорунные длинношерстные породы
Акжаикская мясо-шерстная с кроссбредной шерстью
корридели, ромни-марш, линкольн
Казахская мясная скороспелая полутонкорунная
суффолк, гемпшир
Казахская мясо-шерстная
ромни-марш, линкольн, корридели, северокавказскаямясо-шерстная, советская мясо-шерстная, тексель, дорсет
Казахская полутонкорунная с кроссбредной шерстыо
ромни-марш, линкольн, бордер-лейстер, тяньшаньская
Куйбышевская
ромни-марш, татарстанская
Русская длинношерстная
линкольн, кубанский тип породы линкольн
Северокавказская мясо- шерстная
корридели
Советская мясо-шерстная
корридели, северокавказская мясо- шерстная
Северокавказская мясо-шерстна
ташлинская, корридели, северокавказская мясо-шерстная меринофляйш, прекос, линкольн

5. Басқа жартылай биязы жүнді тұқымдар
Аскания қойы
суффолк
Таулы Алтай қойы
цигай қойы
Латвияның қара бас қойы, литвалық қара бас қой
гемпшир
Ташлин қойы
тексель, оңтүстік етті қойы
Тексель қойы
голландиялық тексель, француздық тексель, ағылшындық тексель, даниялық тексель, белтекс
Оңтүстіктің етті қойы
тексель
6. Жартылай қылшық жүнді өнімділік бағыты
Алай қойы
қырғыздың құйрықты қойы, прекос, сараджин қойы
7. Етті-майлы өнімділік бағыты
Айкөл қойы
гиссар қойы, еділбай қойы
Қазақтың құйрықты қылшық жүнді қойы
еділбай қойы, сарыарқаның құйрықты қылшық жүнді қойы
Көп төлдейтін қой
романов қойы, жайдары
Ордабасы қойы
еділбай қойы, қазақтың құйрықты қылшық жүнді қойы, гиссарлық қой
Сарыарқаның құйрықты қылшықты жүнді қойы
еділбай қойы
8. Етті-майлы-жүнді өнімділік бағыты
Дегерестің құйрықты етті-жүнді қойы
еділбай қойы, қазақтың құйрықты жартылай қылшық жүнді қойы
Қазақтың құйрықты жартылай қылшық жүнді қойы
еділбай қойы, сарыарқаның құйрықты қылшық жүнді қойы, тәжіктің етті-майлы-жүнді қойы
9. Елтірі өнімділігі бағыты
Қазақтың құйрықты қаракөл тұқымды қойы (атыраулық елтiрi-еттi-майлы қой тұқымы)
қаракөл қойы, сокольск қойы, мәліш
Каракөл қойы
қазақтың құйрықты қаракөл тұқымды қойы (атыраулық елтiрi-еттi-майлы қой тұқымы), сокольск қойы, мәліш
10. Етті қысқа жүнді (жүнсіз) өнімділік бағыты
Дорпер ақ қойы
австралия етті ақ қойы
Катум тұқымы
катадин қойы
III. Шошқалар
Белорус етті шошқасы
ландрас шошқасы
Белорус қара ала шошқасы
беркшир шошқасы
Йоркшир шошқасы
ірі ақ шошқа
Ірі ақ шошқа
йоркшир шошқасы
Ландрас шошқасы
белорус етті шошқасы
IV. Жылқылар
Белорус жегін аты
орыстың ауыр жүк тарту жылқысы, торийск, жмудск, литва ауыр жүк тарту жылқысы, латвиялық ауыр жүк тарту жылқысы, гудбрансдальск жылқысы
Буденный жылқысы
таза тұқымды мініс жылқысы, дон жылқысы
Ганновер жылқысы
таза тұқымды мініс жылқысы, таза тұқымды араб жылқысы, ағылшын-араб буданы, тракенен, голштин, вестфаль жылқысы
Дон жылқысы
буденный жылқысы
Казақ жылқысы
мұғалжар, естек жылқысы
Қостанай жылқысы
таза тұқымды мініс жылқысы, таза тұқымды араб жылқысы
Литва ауыр жүк тартатын жылқысы
шведтік арден, кеңестік ауыр жүк тарту жылқысы
Жаңа алтай жылқысы
литвалық ауыр жүк тарту жылқысы, кеңестік ауыр жүк тарту жылқысы, орыстың ауыр жүк тарту жылқысы, орел желіс жылқысы, дон жылқысы
Жаңа қырғыз жылқысы
дон жылқысы, таза тұқымды мініс жылқысы, владимирлік ауыр жүк тарту жылқысы, орыстың ауыр жүк тарту жылқысы
Орыстың мініс жылқысы
таза тұқымды мініс жылқысы, таза тұқымды араб жылқысы, ақалтеке жылқысы, ганновер, голштин, тракенен, ольденбург жылқысы
Орыстың желгіш жылқысы
орел желіс жылқысы, стандартбред, француз желіс жылқысы, таза тұқымды мініс жылқысы (қаны америка мініс жылқысы қанынын ¼ артық емес), америка мініс жылқысы
Орыстың ауыр жүк тартатын жылқысы
арден
Кеңестік ауыр жүк тартатын жылқы
литваның ауыр жүк тарту жылқысы
Тер жылқысы
асыл тұқымды жылқы, асыл тұқымды араб жылқысы, тракенен жылқысы
Тракенен жылқысы
асыл тұқымды жылқы, асыл тұқымды араб жылқысы, ағылшын-араб будандары
Украинның мініс жылқысы
асыл тұқымды салт мініс жылқысы, венгерлік, орыстың салт мініс жылқысы, ганноверлік, тракенендік жылқы
V. Балық
Изобелин тұқы балығы:
XVIII столин балығы
три прим балығы
изобелин тұқы балығы (қабыршық қабаттары бір-бірімен, айна қабаттары бір-бірімен жабысқан)
изобелин тұқы балығы – аралас қабыршақты, лахвинск тұқы балығы
изобелинск тұқы балығы – айналы қабыршақты, тремлян тұқы балығы
Ыстықкөл бақтақ балығы (гегаркуни)
севан бақтақ балығы (гегаркундер)
Лахвин тұқы балығы
изобелин тұқы балығы (XVIII столин)
Неміс тұқы балығы
черепетск тұқы балығы
Тремлянск тұқы балығы
изобелин тұқы балығы (три прим)
Черепетск тұқы балығы
неміс тұқы балығы
VI. Аралар
Башқұрт арасы
орташа орыс арасы
________________
* Тұқымы (тектікқоры) аз жануарлардан, сондай-ақ тұқымы Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің әдістемесі бойынша айқындалатын тұқымішілік типтерден басқа

5. Другие полутонкорунные породы
Асканийская
суффолк
Горноалтайская
цигайская
Латвийская темноголовая, литовская темноголовая
гемпшир
Ташлинская
тексель, южная мясная
Тексель
голландский тексель, французский тексель, английский тексель, датский тексель, белтекс
Южная мясная
тексель
6. Полугрубошерстное направление продуктивности
Алайская
кыргызская курдючная, прекос, сараджинская
7. Мясо-сальное направление продуктивности
Айколская
гиссарская, эдильбаевская
Казахская курдючная грубошерстная
эдильбаевская, сарыаркинская курдючная грубошерстная
Многоплодная
романовская, жайдары
Ордабасинская
эдильбаевская, казахская курдючная грубошерстная, гиссарская
Сарыаркинская курдючная грубошерстная
эдильбаевская
8. Мясо-сально-шерстное направление продуктивности
Дегересская курдючная мясо-шерстная
эдильбаевская, казахская курдючная полугрубошерстная
Казахская курдючная полугрубошерстная
эдильбаевская, сарыаркинская курдючная грубошерстная, таджикская мясо-сально-шерсгная
9. Смушковое направление продуктивности
Казахская каракуль курдючная порода овец (атырауская порода смушково-мясо-сальной продуктивности)
каракульская, сокольская, малыш
Каракульская
казахская каракуль-курдючная порода овец (атырауская порода смушково-мясо-сальной продуктивности), сокольская, малыш
10. Мясное короткошерстное (безрунное) направление продуктивности
Дорпер белый
австралийская белая мясная
Катумская порода
катадин
III. Свиньи
Белорусская мясная
ландрас
Белорусская черно-пестрая
беркширская
Йоркшир
крупная белая
Крупная белая
йоркшир
Ландрас
белорусская мясная
IV. Лошади
Белорусская упряжная
русская тяжеловозная, торийская, жмудская, литовская тяжелоупряжная, латвийская упряжная, гудбрансдальская
Буденновская
чистокровная верховая, донская
Ганноверская
чистокровная верховая, чистокровная арабская, англо-арабские помеси, тракененская, голштинская, вестфальская
Донская
буденновская
Казахская
мугалжарская, башкирская
Кустанайская
чистокровная верховая, чистокровная арабская
Литовская тяжелоупряжная
шведский арден, советская тяжеловозная
Новоалтайская
литовская тяжелоупряжная, советская тяжеловозная, русская тяжеловозная, орловская рысистая, донская
Новокыргызская
донская, чистокровная верховая, владимирская тяжеловозная, русская тяжеловозная
Русская верховая
чистокровная верховая, чистокровная арабская, ахалтекинская, ганноверская, голштинская, тракененская, ольденбургская
Русская рысистая
орловская рысистая, стандартбредная, французская рысистая, чистокровная верховая (кровность не выше 1/4), американская рысистая
Русская тяжеловозная
арден
Советская тяжеловозная
литовская тяжелоупряжная
Терская
чистокровная верховая, чистокровная арабская, тракененская
Тракененская
чистокровная верховая, чистокровная арабская, англо-арабские помеси
Украинская верховая
чистокровная верховая, венгерская, русская верховая, ганноверская, тракененская
V. Рыба
Изобелинский карп:
изобелинский карп (чешуйчатые отводки между собой, зеркальные отводки между собой)
отводка столин XVIII
изобелинский карп - отводка смесь чешуйчатая, лахвинский карп
отводка три прим
изобелинский карп - отводка смесь зеркальная, тремлянский карп
Иссык-кульская форель (гегаркуни)
севанская форель (гегаркуни)
Лахвинский карп
изобелинский карп (отводка столин XVIII)
Немецкий карп
черепетский карп
Тремлянский карп
изобелинский карп (отводка три прим)
Черепетский карп
немецкий карп
VI. Пчелы
Башкирская
среднерусская
* Кроме животных малочисленных (генофондных) пород, а также зарегистрированных внутрипородных типов, порода которых определяется по методике государства – члена Евразийского эконмического союза