Еуразиялық экономикалық одақтың "Құс етінің және оның қайта өңделген өнімдерінің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламенті туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2021 жылғы 29 қазандағы № 110 шешімі.
2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың 52-бабына және Жоғары Еуразиялық экономикалық Кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген, Еуразиялық экономикалық комиссияның Жұмыс регламентіне №1 қосымшаның 29-тармағына сәйкес, Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесі шешті:
1. Қоса беріліп отырған Еуразиялық экономикалық одақтың "Құс етін және оның өнімдерін қайта өңдеу қауіпсіздігі туралы" техникалық регламенті (ЕАЭО ТР 051/2021) (бұдан әрі – техникалық регламент) қабылдансын.
2. Техникалық регламент:
а) зерттеулердің (сынақтардың) және өлшемдердің қағидалары мен әдістерін, соның ішінде көрсетілген талаптарды қолдану және орындау үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын тиісті мемлекетаралық (өңірлік) стандарттар әзірленгеннен және олар Еуразиялық экономикалық одақ шеңберіндегі техникалық реттеу туралы хаттаманың (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 9 қосымша) (бұдан әрі – Хаттама) 4-тармағында айқындалған стандарттар тізбесіне енгізілгеннен кейін күшіне енетін 21-тармақтың екінші абзацын;
б) зерттеулердің (сынақтардың) және өлшемдердің қағидалары мен әдістерін, соның ішінде көрсетілген талаптарды қолдану және орындау үшін қажетті үлгілерді іріктеу қағидаларын қамтитын тиісті мемлекетаралық (өңірлік) стандарт әзірленгеннен және олар Хаттаманың 4-тармағында айқындалған стандарттар тізбесіне енгізілгеннен кейін күшіне енетін 57-тармақтың екінші абзацын;
в) тиісті мемлекетаралық (өңірлік) стандарттар әзірленгеннен және олар Хаттаманың 4-тармағында айқындалған стандарттардың тізбесіне енгізілгеннен кейін күшіне енетін 104-тармақтың "в" тармақшасының екінші абзацын қоспағанда, 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді деп белгіленсін.
3. Ресей Федерациясының Үкіметінен:
а) осы шешім күшіне енген күннен бастап 24 айдан кешіктірмей Еуразиялық экономикалық одақтың басқа мүше мемлекеттерімен бірлесіп Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2012 жылғы 20 маусымдағы № 48 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенттерін әзірлеу, қабылдау, өзгерту және күшін жою тәртібінің 41-тармағының екінші абзацын ескере отырып, техникалық регламентке оны ет ингредиенттерінің массалық үлесіне қарай (ет, құрамында ет бар, ет-өсімдік, өсімдікті-етті өнім) құс еті өнімінің әр алуан түрлерін (құс етінен (қосалқы өнімдерінен) жасалған консервілерді қоспағанда) сыныптау туралы ережелермен толықтыру бөлігінде белгіленген тәртіппен қабылдау үшін өзгерістердің жобасын дайындауды;
б) осы Шешім күшіне енген күннен бастап 24 айдан кешіктірмей құс еті өнімдерін етке, құрамында ет бар өнімге, ет-өсімдік немесе өсімдікті-етті өнімге жатқызу қағидалары мен әдістерін қамтитын мемлекетаралық (өңірлік) стандарт дайындауды;
в) техникалық регламентке құс етіндегі ветеринариялық "доксициклин" дәрілік заты қалдықтарының барынша жол берілетін деңгейін және ғылыми негіздеме негізінде 3 жастан асқан балалардың тамақтануы үшін (қажет болған жағдайда) құс еті консервілері үшін "ақуыз" және "жир" тағамдық құндылық көрсеткіштерінің жол берілетін деңгейлерін өзекті ету бөлігінде белгіленген тәртіппен өзгерістер дайындауды қамтамасыз ету сұралсын.

О техническом регламенте Евразийского экономического союза "О безопасности мяса птицы и продукции его переработки"
Решение Совета Евразийской экономической комиссии от 29 октября 2021 года № 110.
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п.2, 4.
В соответствии со статьей 52 Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и пунктом 29 приложения № 1 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, Совет Евразийской экономической комиссии решил:
1. Принять прилагаемый технический регламент Евразийского экономического союза "О безопасности мяса птицы и продукции его переработки" (ТР ЕАЭС 051/2021) (далее – технический регламент).
2. Установить, что технический регламент вступает в силу с 1 января 2023 г., за исключением:
а) абзаца второго пункта 21, который вступает в силу после разработки соответствующих межгосударственных (региональных) стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения указанного требования, и внесения их в перечень стандартов, определенный пунктом 4 Протокола о техническом регулировании в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 9 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) (далее – Протокол);
б) абзаца второго пункта 57, который вступает в силу после разработки соответствующего межгосударственного (регионального) стандарта, содержащего правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения указанного требования, и внесения его в перечень стандартов, определенный пунктом 4 Протокола;
в) абзаца второго подпункта "в" пункта 104, который вступает в силу после разработки соответствующих межгосударственных (региональных) стандартов и внесения их в перечень стандартов, определенный пунктом 4 Протокола.
3. Просить Правительство Российской Федерации обеспечить:
а) не позднее 24 месяцев с даты вступления в силу настоящего Решения совместно с правительствами других государств – членов Евразийского экономического союза с учетом абзаца второго пункта 41 Порядка разработки, принятия, изменения и отмены технических регламентов Евразийского экономического союза, утвержденного Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 20 июня 2012 г. № 48, подготовку для принятия в установленном порядке проекта изменений в технический регламент в части дополнения его положениями о классификации различных видов продукции из мяса птицы (за исключением консервов из мяса (субпродуктов) птицы) в зависимости от массовой доли мясных ингредиентов (мясная, мясосодержащая, мясорастительная, растительно-мясная продукция);
б) не позднее 24 месяцев с даты вступления в силу настоящего Решения подготовку межгосударственного (регионального) стандарта, содержащего правила и методы отнесения продукции из мяса птицы к мясной, мясосодержащей, мясорастительной или растительно-мясной;
в) подготовку в установленном порядке изменений в технический регламент в части актуализации максимально допустимого уровня остатков ветеринарного лекарственного средства "доксициклин" в мясе птицы и допустимых уровней показателей пищевой ценности "белок" и "жир" для консервов из мяса птицы для питания детей старше 3 лет (при необходимости) на основе научного обоснования.

4. Осы Шешім оның ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 30 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің мүшелері:
Армения Республикасынан
Беларусь Республикасынан
Қазақстан Республикасынан
Қырғыз Республикасынан
Ресей Федерациясынан
М. Григорян
И. Петришенко
А. Смайылов
А. Кожошев
А. Оверчук
Еуразиялық экономикалық
комиссиясы Кеңесінің
2021 жылғы 29 қазандағы
№ 110 шешімімен
ҚАБЫЛДАНҒАН
Еуразиялық экономикалық одақтың "Құс етінің және оның қайта өңделген өнімдерінің қауіпсіздігі туралы" ТЕХНИКАЛЫҚ РЕГЛАМЕНТІ
1.Қолдану саласы
1. Осы техникалық регламент, Еуразиялық экономикалық одақтың (бұдан әрі – Одақ) кеден аумағында қолдануға және атқаруға міндетті, Одақтың кеден аумағының айналымына шығарылатын сойылған құс өнімдеріне және оларды қайта өңдеу өнімдеріне қойылатын талаптарын, оларды өндіру, сақтау, тасу (тасымалдау), өткізу және кәдеге жарату процесіне қойылатын талаптарын, сондай-ақ, сойылған құс өнімдерінің және оларды қайта өңдеу өнімдерінің, олардың еркін айналымын қамтамасыз ету үшін, таңбалау мен қаптауға қойылатын талаптарын белгілейді.
2. Сойылған құс өнімдеріне және оларды қайта өңдеу өнімдеріне қатысты, олардың қауіпсіздігіне қойылатын талаптарды, оларды өндіру, сақтау, тасу (тасымалдау), өткізу және кәдеге жарату процесіне қойылатын талаптарды, сондай-ақ, таңбалау мен қаптауға қойылатын талаптарды белгілейтін, Одақтың (Кеден одағының) өзге де техникалық регламенттері қабылданған жағдайда, онда сойылған құс өнімдері және оларды қайта өңдеу өнімдері, оларды өндіру, сақтау, тасу (тасымалдау), өткізу және кәдеге жарату процестері, әсері оларға таралатын, Одақтың өзге де техникалық регламенттерінің (Кеден одағының техникалық регламенті) талаптарына сәйкес келуге тиісті.
3. Техникалық регламент адамның өмірі мен денсаулығын, қоршаған ортаны, жануарлар тіршілігін және (немесе) денсаулығын қорғау, тұтынушыларды (сатып алушыларды) қателесуге алып келетін әрекеттердің алдын алу мақсатында әзірленді.
4. Техникалық регламенттің техникалық реттеу объектілері:
а) ауылшаруашылығының сойылған құс өнімдері және олардың қайта өңделген өнімдері:
құс еті;
құстың субөнімдері;
құстың тағамдық майы (шикі май, тоң май);
механикалық сылып алынған құс еті;
тағамдық құс сүйегі және олардың қайта өңделген өнімдері;
құс терісі;
құстың коллагенді шикізаты және олардың қайта өңделген өнімдері;
жартылай өңделген құс еті өнімі (субөнімдер);
құс етінің аспаздық өнімі (субөнімдер);
құс етінің шұжықтық өнімі (субөнімдер);
құс еті өнімі (субөнімдер);
құс еті консервісі (субөнімдер);
құс етінің кептірілген өнімі;
құстың тағамдық құрғақ ақуызы және одан жасалған өнімдер;
балалар тағамы үшін сойылған құс өнімі;
балалар тағамы үшін ет өнімі;
б) сойылған құс өнімдерін және олардың қайта өңделген өнімдерін өндіру, тасу (тасымалдау), өткізу мен кәдеге жарату процестері болып табылады;

4. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования.
Члены Совета Евразийской экономической комиссии:
От Республики
Армения
От Республики
Беларусь
От Республики
Казахстан
От Кыргызской
Республики
От Российской
Федерации
М. Григорян И. Петришенко А. Смаилов А. Кожошев А. Оверчук
ПРИНЯТ
Решением Совета
Евразийской экономической комиссии
от 29 октября 2021 г. № 110
Технический регламент Евразийского экономического союза "О безопасности мяса птицы и продукции его переработки" (ТР ЕАЭС 051/2021)
I. Область применения
1. Настоящий технический регламент устанавливает обязательные для применения и исполнения на таможенной территории Евразийского экономического союза (далее – Союз) требования к продуктам убоя сельскохозяйственной птицы и продукции их переработки, выпускаемым в обращение на таможенной территории Союза, требования к процессам их производства, хранения, перевозки (транспортирования), реализации и утилизации, а также требования к маркировке и упаковке продуктов убоя птицы и продукции их переработки для обеспечения их свободного перемещения.
2. В случае если в отношении продуктов убоя птицы и продукции их переработки приняты иные технические регламенты Союза (Таможенного союза), устанавливающие требования безопасности к ним, требования к процессам их производства, хранения, перевозки (транспортирования), реализации и утилизации, а также требования к маркировке и упаковке, то продукты убоя птицы и продукция их переработки, процессы их производства, хранения, перевозки (транспортирования), реализации и утилизации, а также их маркировка и упаковка должны соответствовать требованиям иных технических регламентов Союза (технических регламентов Таможенного союза), действие которых на них распространяется.
3. Настоящий технический регламент разработан в целях защиты жизни и здоровья человека, окружающей среды, жизни и (или) здоровья животных, предупреждения действий, вводящих в заблуждение потребителей (приобретателей).
4. Объектами технического регулирования настоящего технического регламента являются:
а) продукты убоя сельскохозяйственной птицы и продукция их переработки:
мясо птицы;
субпродукты птицы;
жиры птицы пищевые (жир-сырец, жир топленый);
мясо птицы механической обвалки;
кость птицы пищевая и продукты ее переработки;
кожа птицы;
сырье коллагенсодержащее птицы и продукты его переработки;
полуфабрикаты из мяса (субпродуктов) птицы;
кулинарные продукты из мяса (субпродуктов) птицы;
колбасные изделия из мяса (субпродуктов) птицы;
продукты из мяса (субпродуктов) птицы;
консервы из мяса (субпродуктов) птицы;
продукты сухие из мяса птицы;
белок птичий пищевой сухой и продукты на его основе;
бульоны;
продукты убоя птицы для детского питания;
продукция из мяса птицы для детского питания;
б) процессы производства, хранения, перевозки (транспортирования), реализации и утилизации продуктов убоя птицы и продукции их переработки.

5. Техникалық регламеттің қолданысы:
а) азаматтардың үй жағдайында және (немесе) жеке қосалқы шаруашылығында өндірілетін, сойылған құс өнімдеріне және оларды қайта өңдеу өнімдеріне, сондай-ақ, тек қана жеке тұтынуға арналған Одақтың кеден аумағы айналымына шығаруға арналмаған, сойылған құс өнімдерін өндіру, сақтау, тасу (тасымалдау) және кәдеге жарату процестеріне;
б) арнайы тағам өнімдеріне (балалар тағамы үшін, сойылған құс өнімдерін және олардың қайта өңделген өнімдерін есепке алмағанда);
в) рецептураға сәйкес сойылғандағы өнімдердің және ет өнімдерінің жинытық салмағы, сойылған құс өнімдері және олардың қайта өңделген өнімдері салмағының 50 пайызын құрайтын немесе асып түсетін тағамдық өнімдерге;
г) тағамдық қоспаларға және биологиялық белсенді тағамдық қоспаларға, дәрілік заттарға, сойылған құс өнімдерін пайдалана отырып және олардың қайта өңделген өнімдері негізінде жасалған, тағамдық мақсатқа арналмаған азыққа, өнімдерге;
д) қызмет көрсету кезінде сатуға арналған, сойылған құс өнімдерін пайдалана отырып және олардың қайта өңделген өнімдері негізінде жасалған тамақтандыру кәсіпорындарының (қоғамдық тамақтандыру) тағамдық өнімдеріне, сондай-ақ, осындай өнімдерді өткізу процесіне;
е) рецептураға сәйкес құс етіндегі ингредиенттердің мөлшері 5 пайыздан төмен болатын тағамдық өнімдерге таралмайды.
II. Негізгі түсініктер
6. Осы Техникалық регламентті қолдану мақсатында Еуразиялық экономикалық кеңес шеңберінде Техникалық реттеу туралы хаттамамен (Еуразиялық экономикалық кеңес туралы 2014 жылғы 29 мамырдағы Шарттың №9 қосымшасы), Кеден одағы Комиссиясының 2011 жылғы 9 желтоқсандағы № 880 Шешімімен қабылданған "Тағамдық өнімдердің қауіпсіздігі туралы" (КО ТР 021/2011), Кеден одағы Комиссиясының 2011 жылғы 9 желтоқсандағы № 881 Шешімімен қабылданған "Тағамдық өнімдерді таңбалау бөлігі" (КО ТР 021/2011), Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2012 жылғы 20 маусымдағы № 58 Шешімімен қабылдаған "Тағамдық қоспалар, хош иістендіргіштер және технологиялық көмекші құралдар қауіпсіздігі талаптары" (КО ТР 029/2011), Кеден одағы Комиссиясының 2011 жылғы 16 тамыздағы №769 Шешімімен қабылданған "Қаптама қауіпсіздігі туралы" (КО ТР 005/2011) техникалық регламенттерімен белгіленген ұғымдар пайдаланылады, сондай-ақ ұғымдар мына мағыналарды білдіреді:
"тағамдық құрғақ құс ақуызы" - тағамдық өнімдер өндіру кезінде құс ұшасын ферментативтік гидролиздеу арқылы алынатын, құс етінің құрғақ өнімдері, субөнімдер, құс ұшасын сылудан қалған сүйектер мен механикалық сылып алынатын және ингредиент ретінде пайдаланылатын құс еті;
"сорпа" - етсіз ингредиенттерді қосып немесе қоспай, соңынан сұйық сатыда екшелеп, құнарландырып немесе қоюлатып және (немесе) кептіре отырып (немесе онсыз) дайындалған, сойылған құс өнімдерінің қайта өңделген өнімі;
"ветеринариялық конфискат" - ветеринариялық-санитариялық сараптау қорытындысы бойынша тағамдық мақсатқа пайдалану үшін жарамсыз болып танылған, сойылған құс өнімі;
"құс еті ветчинасы" - дайын өнімде тұтас құрылымды және тығыздық консистения жасау мақсатында тұздалған (бастырмалау пайданыла отырып немесе онсыз бабына келген) сүйексіз құс еті кесегінен тұратын өнімдер;
"ересек құс" - төсінің кеуде сүйегі қатайып семіп қалған құс;

5. Действие настоящего технического регламента не распространяется на:
а) продукты убоя птицы и продукцию их переработки, производимые гражданами в домашних условиях и (или) в личных подсобных хозяйствах, а также процессы производства, хранения, перевозки (транспортирования) и утилизации продуктов убоя птицы и продукции их переработки, предназначенных только для личного потребления и не предназначенных для выпуска в обращение на таможенной территории Союза;
б) специализированную пищевую продукцию (за исключением продуктов убоя птицы и продукции их переработки для детского питания);
в) пищевую продукцию, в которой в соответствии с рецептурой масса продуктов убоя и мясной продукции в совокупности составляет 50 процентов или превышает массу продуктов убоя птицы и продукции их переработки;
г) пищевые добавки и биологически активные добавки к пище, лекарственные средства, корма, продукцию, не предназначенную для пищевых целей, которые изготовлены с использованием или на основе продуктов убоя птицы и продукции их переработки;
д) пищевую продукцию предприятий питания (общественного питания), изготовленную с использованием или на основе продуктов убоя птицы и продукции их переработки, предназначенную для реализации при оказании услуг, а также процессы реализации такой продукции;
е) пищевую продукцию, в которой в соответствии с рецептурой содержание ингредиентов из мяса птицы составляет менее 5 процентов.
II. Основные понятия
6. Для целей применения настоящего технического регламента используются понятия, установленные Протоколом о техническом регулировании в рамках Евразийского экономического союза (приложение № 9 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года), техническими регламентами Таможенного союза "О безопасности пищевой продукции" (ТР ТС 021/2011), принятым Решением Комиссии Таможенного союза от 9 декабря 2011 г. № 880, "Пищевая продукция в части ее маркировки" (ТР ТС 022/2011), принятым Решением Комиссии Таможенного союза от 9 декабря 2011 г. № 881, "Требования безопасности пищевых добавок, ароматизаторов и технологических вспомогательных средств" (ТР ТС 029/2011), принятым Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 20 июня 2012 г. № 58, "О безопасности упаковки" (ТР ТС 005/2011), принятым Решением Комиссии Таможенного союза от 16 августа 2011 г. № 769, а также понятия, которые означают следующее:
"белок птичий пищевой сухой" – продукция из мяса птицы сухая, полученная в результате ферментативного гидролиза тушек птицы, субпродуктов, кости после обвалки тушек птицы и мяса птицы механической обвалки и предназначенная для использования в качестве ингредиента при производстве пищевых продуктов;
"бульон" – продукт переработки продуктов убоя птицы, изготовленный путем варки или гидролиза с добавлением или без добавления немясных ингредиентов с последующими сепарированием, концентрированием или сгущением жидкой фазы и (или) сушкой (или без нее);
"ветеринарный конфискат" – продукт убоя птицы, признанный по результатам ветеринарно-санитарной экспертизы непригодным для использования в пищевых целях;
"ветчина из мяса птицы" – продукт из кусков бескостного мяса птицы, подвергнутый посолу (с использованием массирования или без него, созревания) и варке с целью создания монолитной структуры и упругой консистенции в готовом продукте;
"взрослая птица" – птица с окостеневшим, твердым килем грудной кости;

"бала тағамы үшін еттен жасалған гомогенделген консервілер – кемі 80 процент түйіршектері мөлшері 0,3 мм дейін және 20 процентке жуық түйіршектері мөлшері 0,4 мм дейін болатын, 6 жастан кейінгі балаларға арналған, балалар тағамынының құс еті консервілері;
"құстың шикі майы" - құстарды және құстардың субөнімдерін (бұлшық еті қарыншасын) өңдеу және (немесе) майлы ұлпа болып келетін құс ұшасын бөлшектеу нәтижесінде алынған, сойылған құс өнімі;
"құймалы" - салқындату кезінде тығыз желе құрайтын, қатпарланып қаланған және 50 процентке дейінгі мөлшерде қоюланған сорпа мен (немесе) желелеу заттектер құйылған, етсіз ингредиенттер қосылған, құс етінің термиялық өңделген аспаздық өнімдері (субөнімдер);
"сойылған құс өнімдерінің қайта өңделіп мұздатылған өнімдері", "құс етінің мұздатылған өнімдері" - жартылай фабрикаттар, тоң май, коллагенді құс шикізатының қайта өңделген өнімдері үшін өнімнің кез-келген өлшеу нүктесінде температурасы минус 12 оС асырмай және өзге өнімдер үшін (мысалы, шұжық, аспаздық өнімдер, яғни, дайын өнімдер) минус 8 оС асырмай тоңазытып өңдеуден өткен, сойылған құс еті өнімдерінің қайта өңделген өнімдері;
"құстың мұзатылған еті (субөнімдер, шикі май, тері, сүйек (сүйек қалдығы), механикалық сылып алынған еті, (коллагенді) шикізаты" - өнімнің кез-келген өлшеу нүктесінде температурасы минус 12 оС асырмай тоңазытылып өңдеуден кейінгі барлық уақыт ішінде сақталатын тағамдық ет шикізаты;
"зельц" - етті және етсіз ингредиенттердің термиялық өңделген кесектерінен дайындалған, құрылымы біртекті емес шұжық өнімдері;
"құс терісі" - құстың немесе оның бөлігінің ақтармаланған ұшасынан тері қабығын ажыратып алу нәтижесінде алынған, сойылған құс өнімдері;
"құс етінен қайнатылған шұжық өнімдері (субөнімдер)" - дайындау кезінде тұндырылған, кептірілген, қуырылған және соңынан қайнатылған құс етінің шұжық өнімдері (субөнімдер). Құс етінен қайнатылған шұжық өнімдері (субөнімдер) жекелеген процестердің біріктірілуін қарастыратын технология бойынша немесе онсыз әзіленуі мүмкін;
"құс етінен жасалған қайнатылған-ысталған шұжық өнімдері" - дайындау кезінде тұндырылған, алдын ала ысталған, қайнатылған, шоқ табында қосымша ысталған және кептірілген құс етінің шұжық өнімдері. Құс етінің шұжық өнімдері. рілгенрі" - арастыратынқ өнімдері (спроцесін болдырмайтын технология бойынша әзірленуі мүмкін;
"құс етінен жасалған шұжық өнімдері (субөнімдер)" - белгілі бір технология бойынша шұжық турамасынан және (немесе) құс етінен (субөнімдер) дайындалған, қабығында пішіні және (немесе) мөлшері белгіленген, құс етінен дайындалған, тұтынуға дайын, құс етінен жасалған тағамдық өнімдер (субөнімдер);
"құс етінен жасалған жартылай ысталған шұжық өнімдері" - дайындау кезінде тұндырылған, қуырылған, қайнатылған, шоқ табына ысталған және қажет болғанда кептірілген құс етінен жасалған шұжық өнімдері. Құс етінің жартылай ысталған шұжық өнімдері жекелеген процестерді біріктіретін технология бойынша дайындалуы мүмкін;
"ақтармаланған шұжық өнімдері" - ет және етсіз ингредиенттерді қоса отырып, құстың ішек-қарнынан қайнатылған шұжық өнімдері;
"құс етінен жасалған, қақталған шұжық өнімдері" - дайындау кезінде (старттық дақылдарды пайдаланып немесе пайланбай-ақ) тұндырылған және (немесе) ферметтелген, сондай-ақ шикілей ысталған және кептірілген құс етінен жасалған шұжық өнімдері;
"құс етінен дайындалған шұжық турамасы (субөнімдер)" - технологиялық өңдеуден өткен және белгіленген рецептуралық мөлшерде алынған, сүйексіз құс етінің қоспасынан (субөнімдер), әртүрлі сатыда ұнтақталған (жіңішкелеп ұсақтауды қоса алғанда) өзге де етті және етсіз ингредиенттерден тұратын, шұжық өнімдерінің өндірісіне арналған құс етінен жасалған өнімдер;
"құс етінен дайындалған ветчинді консервілер" - тұздалып бабына келтірілген, құстың сүйексіз кесек етінен дайындалған, құс етінен жасалған консервілер;
"өзіндік сөліндегі құс етінің консервісі" - құс етінен, дәмдеуіштер мен ас тұзы қосылған құс етінен дайындалған консервілер;

"гомогенизированные консервы из мяса птицы для детского питания" – консервы из мяса птицы для детского питания, предназначенные для питания детей от 6 месяцев, содержащие не менее 80 процентов частиц размером до 0,3 мм и не более 20 процентов частиц размером до 0,4 мм;
"жир-сырец птицы" – продукт убоя птицы, полученный в результате обработки птицы и субпродуктов птицы (мышечных желудков) и (или) разделки тушек птицы, представляющий собой жировую ткань;
"заливное" – кулинарное изделие из термически обработанных ингредиентов из мяса (субпродуктов) птицы с включением немясных ингредиентов, уложенных послойно и залитых концентрированным бульоном и (или) раствором желирующих веществ в количестве до 50 процентов, образующими при охлаждении плотное желе;
"замороженная продукция переработки продуктов убоя птицы", "замороженная продукция из мяса птицы" – продукция переработки продуктов убоя птицы, подвергнутая холодильной обработке до температуры в любой точке измерения продукта не выше минус 12 °С для полуфабрикатов, топленого жира, продуктов переработки сырья коллагенсодержащего птицы и не выше минус 8 °С для остальной продукции (например, колбасных, кулинарных изделий, то есть готовых продуктов);
"замороженное мясо (субпродукты, жир-сырец, кожа, кость (костный остаток), мясо механической обвалки, сырье коллагенсодержащее) птицы" – пищевое мясное сырье, сохраняющее в течение всего времени после холодильной обработки до момента использования температуру в любой точке измерения продукта не выше минус 12 °С;
"зельц" – колбасное изделие неоднородной структуры, изготовленное из термически обработанных кусочков мясных и немясных ингредиентов;
"кожа птицы" – продукт убоя птицы, полученный в результате отделения кожного покрова от потрошеной тушки птицы или ее частей;
"колбасное изделие вареное из мяса (субпродуктов) птицы" – колбасное изделие из мяса (субпродуктов) птицы, подвергнутое при изготовлении осадке, подсушке, обжарке и последующей варке. Колбасное изделие вареное из мяса (субпродуктов) птицы может быть изготовлено по технологии, предусматривающей совмещение либо исключение отдельных процессов;
"колбасное изделие варено-копченое из мяса птицы" – колбасное изделие из мяса птицы, подвергнутое при изготовлении осадке, предварительному копчению, варке, дополнительному горячему копчению и сушке. Колбасное изделие варено-копченое из мяса птицы может быть изготовлено по технологии, исключающей процесс предварительного копчения;
"колбасное изделие из мяса (субпродуктов) птицы" – пищевая продукция из мяса (субпродуктов) птицы, готовая к употреблению, установленных формы и (или) размера, в оболочке или без нее, изготовленная из колбасного фарша и (или) мяса (субпродуктов) птицы по определенной технологии;
"колбасное изделие полукопченое из мяса птицы" – колбасное изделие из мяса птицы, подвергнутое при изготовлении осадке, обжарке, варке, горячему копчению и при необходимости сушке. Колбасное изделие полукопченое из мяса птицы может быть изготовлено по технологии, предусматривающей совмещение отдельных процессов;
"колбасное изделие потрошковое" – колбасное изделие вареное из потрохов птицы с добавлением мясных и немясных ингредиентов;
"колбасное изделие сыровяленое из мяса птицы" – колбасное изделие из мяса птицы, подвергнутое в процессе изготовления осадке и (или) ферментации, а также сушке;
"колбасное изделие сырокопченое из мяса птицы" – колбасное изделие из мяса птицы, подвергнутое при изготовлении осадке и (или) ферментации (с использованием или без использования стартовых культур), холодному копчению и сушке;
"колбасный фарш из мяса (субпродуктов) птицы" – продукция из мяса птицы, предназначенная для производства колбасных изделий, состоящая из смеси бескостного мяса (субпродуктов) птицы, других мясных и немясных ингредиентов разной степени измельчения (до тонкого включительно), подвергнутых технологической обработке и взятых в установленных рецептурой количествах;
"консервы ветчинные из мяса птицы" – консервы из мяса птицы, изготовленные из кускового бескостного мяса птицы, подвергнутого выдержке в посоле;
"консервы из мяса птицы в собственном соку" – консервы из мяса птицы, изготовленные из мяса птицы на костях с добавлением специй и поваренной соли;

"балалар тағамы үшін құс етінен дайындалған (құс етін пайдалана отырып, ет-өсімдік және өсімдік-ет) консервілер" - ет-өсімдік консервілері үшін 18-40 процент және өсімдік-ет консервілері үшін 5-18 процент етті ингредиенттердің басым үлесімен, етсіз ингредиенттерді пайдаланып немесе пайдаланбай-ақ, тағамдық құндылығы құрамына және қауіпсіздігіне қойылатын талаптарға сәйкес, балалар тағамына (құс еті, құстың ішек-қарны (бауыры, жүрегі) арналған, шикізаттан дайындалған, тұтынушылық қаптамаға герметикалық тығыздалған, гомогенді езбе тәрізді, ірі майдаланған жағдайда немесе кесек түрінде немесе, өнімдердің шар тәрізді немесе цилиндр пішінді (қалыпта) зарарсызданудан өткен құс етінен жасалған өнімдер. Балалар тағамы үшін құс етінің (құс етін пайдалана отырып, ет-өсімдік және өсімдік-ет) консервілері майдалану дәрежесіне байланысты жасы 6 айдан асқан балалар тағамы үшін (гомогенделген – 6 айдан асқандарға, езбе тәріздісі – 8 айдан асқандарға, ірі майдаланғаны – 9 айдан асқандарға, қалыпталғаны 1 жастан асқандарға, кесектері – біржарым жастан асқандарға) пайдаланылады;
"құс етінен жасалған консервілер (субөнімдер)" - рецептурасында құс етінің үлесі басым және (немесе) субөнімдері кемі 60 процентті құрайтын, ұзақ сақтау үшін жарамды, микобиологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету және патонгедік микрофлораның өнгіштігін болдырмау мақсатында зарарсызданудан немесе пастерлеуден өткен, тұтынушылық қаптамада герметикалық тығындалған, құс етінен жасалған өнімдер (субөнімдер);
"желедегі құс етінен жасалған консервілер (субөнімдер)" - желелеу компоненттер қолданыла отырып дайындалған, құс етінен жасалған (субөнімдер) консервілер;
"соусты құс етінен жасалған консервілер (субөнімдер)" - рецептурада белгіленуіне сәйкес құстың сүйексіз кесек етінен немесе соус қоса отырып, құстың сүйек-етінен дайындалған, құс етінен жасалған консервілер (субөнімдер);
"құс етінен жасалған консерві паштеттер (субөнімдер)" - рецептурада белгіленуіне сәйкес ингредиенттер қосылып дайындалған, консистенттер жағылатын құс етінен жасалған консервілер (субөнімдер);
"құс етінен турама консервілер (субөнімдер)" - құс етінің шұжықтық турамасынан дайындалған, құс етінен жасалған консервілер (субөнімдер);
"сүйек қалдығы" - құс ұшасын және (немесе) оның бөліктерін екшелеу әдісімен механикалық сүйегінен сылу кезінде алынған және тағамдық өнімдер өндірісі үшін, соңынан өнеркәсіптік қайта өңдеуге немесе мал азығы үшін пайдаланылатын жұмсақ ұлпасы бар құстың майдаланған тағамдық сүйегі түріндегі сойылған құс өнімі;
"құстың тағамдық сүйегі" - ақтармаланған ұшаны және (немесе) оның бөліктерін сүйегінен сылып алу нәтижесінде алынған және тағамдық өнімдер өндірісіне арналған, ұлпа жұмсағын кескеннен қалғанымен бірге майдаланған сүйек болып келетін, шикі сүйек түріндегі сойылған құс еті өнімі;

"консервы из мяса птицы (мясорастительные и растительно-мясные с использованием мяса птицы) для детского питания" – продукция из мяса птицы в герметично укупоренной потребительской упаковке, подвергнутая стерилизации, в гомогенизированном, пюреобразном, крупноизмельченном состоянии или кусочками либо в виде изделий шарообразной или цилиндрической формы (формованные), изготовленная из сырья, предназначенного для детского питания (мясо птицы, потроха (печень, сердце) птицы), в соответствии с установленными требованиями к составу, пищевой ценности и безопасности, с использованием или без использования немясных ингредиентов, с массовой долей мясных ингредиентов от 18 до 40 процентов для мясорастительных консервов и от 5 до 18 процентов для растительно-мясных консервов. Консервы из мяса птицы (мясорастительные и растительно-мясные с использованием мяса птицы) для детского питания используются для питания детей от 6 месяцев в зависимости от степени измельчения (гомогенизированные – от 6 месяцев, пюреобразные – от 8 месяцев, крупноизмельченные – от 9 месяцев, формованные – от 1 года, кусковые – от полутора лет);
"консервы из мяса (субпродуктов) птицы" – продукция из мяса (субпродуктов) птицы в герметично укупоренной потребительской таре, подвергнутая стерилизации или пастеризации в целях обеспечения микробиологической безопасности и отсутствия жизнеспособной патогенной микрофлоры и пригодная для длительного хранения, в рецептуре которой массовая доля мяса птицы и (или) субпродуктов составляет не менее 60 процентов;
"консервы из мяса (субпродуктов) птицы в желе" – консервы из мяса (субпродуктов) птицы, изготовленные с применением желирующих компонентов;
"консервы из мяса (субпродуктов) птицы в соусе" – консервы из мяса (субпродуктов) птицы, изготовленные из кускового бескостного мяса птицы или мяса птицы на костях с добавлением соуса согласно установленной рецептуре;
"консервы паштетные из мяса (субпродуктов) птицы" – консервы из мяса (субпродуктов) птицы мажущейся консистенции, изготовленные с добавлением ингредиентов согласно установленной рецептуре;
"консервы фаршевые из мяса (субпродуктов) птицы" – консервы из мяса (субпродуктов) птицы, изготовленные из колбасного фарша из мяса (субпродуктов) птицы;
"костный остаток" – продукт убоя птицы в виде измельченной пищевой кости птицы с наличием мякотных тканей, полученный при механической обвалке методом сепарирования тушек птицы и (или) их частей и предназначенный для дальнейшей промышленной переработки для производства пищевых продуктов или используемый в качестве корма для животных;
"кость птицы пищевая" – продукт убоя птицы в виде сырой кости, полученный в результате обвалки потрошеной тушки и (или) ее частей и представляющий собой цельную или измельченную кость с наличием остаточной прирези мякотной ткани, предназначенный для производства пищевых продуктов;

"балалар тағамы үшін құс етінен жасалған ірі майдаланған консервілер" - кемі 80 процент түйіршіктерінің өлшемі 3 мм дейін және 20 проценттен астамы 5 мм дейін болатын, 9 айлық балаларға арналған, құс етінен, құстың ішек-қарнынан (бауыр, жүрек) жасалған, балалар тағамы үшін консервілер;
"құс етінен қайнатылған аспаздық өнім (субөнімдер)" - дайындау кезінде ыстық өңдеуден өткен, оған кептіру, қуыру және қайнату немесе тек қана қайнату кіретін, құс етінен жасалған аспаздық өнім (субөнімдер);
"құс етінен қуырылған аспаздық өнім (субөнімдер)" - дайындау кезінде қуырылған, құс етінен жасалған аспаздық өнім (субөнімдер);
"құс етінен жасалған көмештелген аспаздық өнім (субөнімдер)" - дайындау кезінде ыстық өңдеуден өткен, оған кептіру, қуыру, көмештеу немесе тек қана көмештеу кіретін, құс етінің аспаздық өнімі (субөнімдер);
"құс етінен жасалған аспаздық өнім (субөнімдер)" - дайындау кезінде толық аспаздық дайын болуға дейін ыстықпен өңдеуден өткен, соңынан салқындатылатын және мұздатылатын құс етінің аспаздық өнімі (субөнімдер). Құс етінен жасалған аспаздық өнім (субөнімдер) қайнатылған, қуырылған және көмештелген болып ажыратылады.
"құс етінен жасалған жартылай дайын өнім (субөнімдер)" - дайын болуға дейін жеткізбей, бір немесе бірнеше сатыда аспаздық өңдеуден өткен, құс етінің аспаздық өнімі немесе осындай өнімдердің үйлесуі (субөнімдер);
"құс етінен жасалған аспаздық өнім (субөнімдер)" - құс етінен жасалған жартылай дайын өнім (субөнімдер) немесе құс етінен жасалған аспаздық өнім (субөнімдер) болып келетін, құс етінен жасалған тағамдық өнім (субөнімдер). Құс етінен жасалған аспаздық өнімдер кесек (оның ішінде тұтас ұша түрінде) және шабылған, қабықты, ұнтаққа аунатылған, ұнтақ себілген, тұздықталған, соуста немесе турама, қалыпталған болуы мүмкін;
"құс етінен жасалған кесекті жартылай дайын өнім" - ұша немесе ұша бөліктері түрінде (ет-сүйек және (немесе) сүйексіз) дайындалған құс етінен жасалған жартылай дайын өнім;
"балалар тағамы үшін құс етінен жасалған кесекті консервілер" - құс етінен және етсіз ингредиенттерден дайындалған, өзіндік сөліндегі, соусты, сорпадағы немесе желедегі майдаланған кесегінің салмағы кемі 30 г болатын, бір жарым жастан кейінгі балалар тағамы үшін құс етінен жасалған консервілер;
"жас құстар" - төс сүйегі қатпаған (шеміршектенбеген) белгілі мерзім ішінде етке тапсыру үшін өсірілген жас құстар;
"ет ингредиенті" - сойылған малдың, оның ішінде құстың өнімі немесе сойылған малдың, оның ішінде құс өнімдерін қайта өңдеу нәтижесінде алынған өнім болып табылатын, тағамдық өнім ресцептурасының құрамдас бөлігі;
"құс еті" - ұша, оның бөліктері түріндегі сойылған құс өнімі;
"сүйексіз құс еті" - өлшемі мен салмағы әртүрлі, жиынтығында бұлшық етті, жалғастырушы және майлы ұлпадан тұратын, терісі бар немесе жоқ, еркін пішінді кесек түріндегі құс еті өнімдері;
"механикалық сылып алынған құс еті" - ақтармаланған құс ұшасын немесе оның бөліктерін, оның ішінде мойнын немесе нормаланған мөлшері және қосылатын сүйектің басым үлесі бойынша, майдаланған бұлшық еттен, майлы және жалғастырушы ұлпадан тұратын, кемі 30 процент кесілген ізі бар жұмсақ ұлпаны екшеу әдісімен сылып алу нәтижесінде алынған, сойылған құс өнімдері;
"сублимациялық кептірілген құс еті" - мұздатыылған жағдайдан оны парға айналдырып, ылғалдылығын жою нәтижесінде алынған, құс етінен жасалған құрғақ өнім;

"крупноизмельченные консервы из мяса птицы для детского питания" – консервы для детского питания из мяса птицы, потрохов (печени, сердца) птицы, предназначенные для питания детей от 9 месяцев, содержащие не менее 80 процентов частиц размером до 3 мм и не более 20 процентов частиц размером до 5 мм;
"кулинарное изделие вареное из мяса (субпродуктов) птицы" – кулинарное изделие из мяса (субпродуктов) птицы, подвергнутое при изготовлении тепловой обработке, включающей в себя подсушку, обжарку и варку или только варку;
"кулинарное изделие жареное из мяса (субпродуктов) птицы" – кулинарное изделие из мяса (субпродуктов) птицы, подвергнутое при изготовлении жарке;
"кулинарное изделие запеченное из мяса (субпродуктов) птицы" – кулинарное изделие из мяса (субпродуктов) птицы, подвергнутое при изготовлении тепловой обработке, включающей в себя подсушку, обжарку и запекание или только запекание;
"кулинарное изделие из мяса (субпродуктов) птицы" – продукция из мяса (субпродуктов) птицы, подвергнутая при изготовлении тепловой обработке до полной кулинарной готовности с последующим охлаждением или замораживанием. Кулинарные изделия из мяса (субпродуктов) птицы подразделяются на вареные, жареные и запеченные;
"кулинарный полуфабрикат из мяса (субпродуктов) птицы" – кулинарный продукт из мяса (субпродуктов) птицы или сочетание таких продуктов, прошедших одну или несколько стадий кулинарной обработки без доведения до готовности;
"кулинарный продукт из мяса (субпродуктов) птицы" – пищевая продукция из мяса (субпродуктов) птицы, представляющая собой кулинарный полуфабрикат из мяса (субпродуктов) птицы или кулинарное изделие из мяса (субпродуктов) птицы. Кулинарные продукты из мяса (субпродуктов) птицы могут быть кусковыми (в том числе в виде целых тушек) и рублеными, в оболочке, панировке, обсыпке, маринаде, соусе или без них, фаршированные, формованные;
"кусковой полуфабрикат из мяса птицы" – полуфабрикат из мяса птицы, изготовленный в виде тушки или частей тушки (мясокостных и (или) бескостных);
"кусковые консервы из мяса птицы для детского питания" – консервы из мяса птицы для детского питания, предназначенные для питания детей в возрасте от полутора лет, изготовленные из мяса птицы и немясных ингредиентов, измельченных на куски массой не менее 30 г, в собственном соку, соусе, бульоне или желе;
"молодняк птицы" – молодняк птицы, выращенный на мясо в определенные сроки, с неокостеневшим (хрящевидным) килем грудной кости;
"мясной ингредиент" – составная часть рецептуры пищевого продукта, который является продуктом убоя животных, в том числе птицы, или продуктом, полученным в результате переработки продуктов убоя животных, в том числе птицы;
"мясо птицы" – продукт убоя птицы в виде тушек, их частей;
"мясо птицы бескостное" – продукция из мяса птицы в виде кусков произвольной формы, различных размеров и массы, представляющих собой совокупность мышечной, соединительной и жировой тканей, с кожей или без нее;
"мясо птицы механической обвалки" – продукт убоя птицы, полученный в результате обвалки методом сепарирования потрошеной тушки птицы или ее частей, в том числе шей или костей, с прирезями мякотной ткани не менее 30 процентов, состоящий из измельченных мышечной, жировой и соединительной тканей с нормируемыми размером и массовой долей костных включений;
"мясо птицы сублимационной сушки" – сухой продукт из мяса птицы, полученный в результате удаления влаги путем превращения ее в пар непосредственно из замороженного состояния;

"құс етінен жасалған ет-өсімдік консервілері (субөнімдер)" - рецептурада құс етінің және (немесе) субөнімдерінің басым үлесі 30-60 процент құрайтын өсімдік текті ингредиенттерді пайдалана отырып дайындалған, құс етінен және (немесе) құстың субөнімдерінен жасалған консервілер;
"етсіз ингредиент" - сойғандағы өнім немесе сойғандағы өнімді қайта өңдеу нәтижесінде алынған өнім болып табылмайтын, тағамдық өнім рецептурасының құрамдас бөлігі;
"құс етін сылу" - құстың ақтармалау ұша сүйегінен немесе оның бөліктерінен жұмсақ бөлігін бөліп алу;
"зарарсыздандыру" - мемлекеттік ветеринариялық бақылау (қадағалау) органдары шектеулі пайдалануға рұқсат берген, осы Техникалық регламенттің талаптарына сәйкес осындай өнімдерді келтіру мақсатында, ветеринария саласындағы маманның бақылауында болатын, сойылған құс өнімдерін өңдеу процесі;
"құсты есеңгірету" - құсты сояр алдында, жүрегінің жұмыс істеуін сақтай отырып, қозғалуға қабілетін уақытша шектеу үшін оның ағзасына мақсатты әсер ету;
"қайта өңделген сойылған құс өнімдерінің салқындатылған өнімдері" - кез-келген өлшеу температурсында жартылай дайын өнімдер үшін минус 1 0С-тан 4 0С, шикілей ысталған және ысталған өнімдер үшін 0 0С-тан 15 0С және өзге өнімдер үшін 0 0С-тан 6 0С температураға дейін салқындатып өңдеуден өткен, сойылған құс өнімдерінің қайта өңделген өнімі;
"сүйегінен механикалық сылып алынған құстың салқындатылған еті" - өнімінің кез-келген өлшеу нүктесінде минус 2 0С-тан 0 0С дейінгі температурада тоңазытылып өңдеуден өткен, сүйегінен механикалық сылып алынған құс еті;
"салқындатылған құс еті (субөнімдер, шикі май, коллагенді шикізат, тағамдық сүйектер, тері)" - өнімінің кез-келген өлшеу нүктесінде минус 1 0С-тан 4 0С температураға дейін тоңазытылып өңдеуден өткен, құс еті (субөнімдер, шикі май, коллагенді шикізат, тағамдық сүйектер, тері);
"салқындатылған сүйек қалдығы", "құстың салқындатылған тағамдық сүйегі" - өнімінің кез-келген өлшеу нүктесінде сүйек қалдығы үшін минус 2 0С-тан 0 0С және сойылған өзге де өнімдер үшін минус 1 0С-тан 4 0С температураға дейін тоңазытылып өңдеуден өткен сүйек қалдығы;
"сойылған құс өнімдері партиясы" - бір өңір (мемлекет аралық) немесе ұлттық стандарт және (немесе) ұйым стандарты бойынша бір өндірісте бір дайындаушы өндірген және (немесе) тағамдық өнімдерді дайындаушының белгілі бір уақыт аралығында тауарлардың ілеспе құжаттары бойынша бақылауды қамтамасыз ететін, өндірушінің өзге де құжаттарымен айқындалған, сойылған құстардың бір түрі (құс ұшасы мен оның бөліктері – өңдеудің бірдей тәсілі үшін), бірдей атауы, бірдей қапталған, бірдей термиялық жағдайдағы өнімдері бойынша кез-келген мөлшері;
"құс еті өнімінен жасалған өнімдер партиясы (субөнімдер)" - бір өңір (мемлекетаралық) немесе ұлттық стандарт және (немесе) ұйым стандарты бойынша тауарлардың ілеспе құжаттары бойынша бақылауды қамтамасыз ететін, беру-алуға бір уақытта ұсынылған, бір күнде шығарылған өзге де құжаттар бойынша бір өндірісте дайындалған, бірдей термиялық жағдайдағы, түрі мен атауы бірдей, тағамдық мақсатқа арналған, шығу тегі жануарлар, өсімдіктер, минералдық, микробиологялық, жасанды ингедиенттер және аквадақыл объектілері пайдаланылған немесе пайдаланылмаған, сойылған ауылшаруашылығы құстары өнімдерін қайта өңдеу (өңдеу) жолымен алынған, тағамдық өнімдердің құрамы және сапасы бойынша бір текті өнімдердің (мысалы, жартылай дайын, шұжықтық және аспаздық өнімдер) кез-келген мөлшері;
"сойылуға жататын құстар партиясы" - бір уақытта беру-алуға ұсынылған және ветеринариялық сертификатпен сүйемелденетін, көліктің бір түрімен жеткізілетін, белгілі бір уақыт аралығында бір типті технология бойынша бір өндірісте өндірілген, түрі мен жас тобы бір, союға бір уақытта жіберілген, бір мекендегі құстардың белгілі бір мөлшері;
"балалар тағамы үшін құс етінен жасалған пастерленген шұжықтар" - диаметрі 24 мм аспайтын шұжықтық қабыққа қалыпталған және тұтынуға дайын болғанға дейін термиялық өңдеуден өткен және герметикалық қаптамада пастерлеуден өткен, шұжықтық турамадан дайындалған, бір жарым жастан асқан балалар тағамы үшін арналған, құс етінен, ішек-қарнынан (бауыр, жүрек) жасалған, балаларға арналған шұжық өнімдері;
"құс етінен жасалған пастерленген консервілер" - консервілерді пастерлеу үшін осы Техникалық регаментпен бекітілген өндірістік зарарсыздандыру талаптарына сәйкесетін және сақтау шарттары олардың микробиологиялық тұрақтылығын қамтамасыз ететін, әзірлеу процесінде 100 0С-тен төмен температурада қыздырудан өткен, құс етінен жасалған консервілер;
"паштет" - пластикалық консистенциясы бар және дайындау кезінде аспаздық дайындыққа дейін жылулық өңдеуден өткен, шикі және (немесе) термиялық өңделген ингедиенттерден жасалған аспаздық өнім;
"құстың тағамдық тоң майы" - құстың шикі майын шыжғыру нәтижесінде алынған май;
"балалар тағамы үшін құс етінен жасалған шала ысталған шұжық өнімдері" - 6 жастан асқан балалар тағамы үшін, құс етінен жасалған шала ысталған шұжық өнімдері;
"балалар тағамы үшін құс етінен жасалған жартылай дайын өнім" - бір жарым жастан асқан балалар тағамы үшін, құс етінен жасалған жартылай дайын өнім;
"құс етінен жасалған жартылай дайын өнім" - құстың сүйекті етінен немесе құстың сүйексіз етінен, немесе кесек түрінде немесе майдаланған түрде құс етінен дайындалған, немесе соңынан жылулық өңдеуден өткен, оларға етсіз ингредиенттерді қосуды немесе қоспауды үйлестіре отырып дайындалған, құс етінің өнімдері және (немесе) субөнімдер;
"құстың ішек-қарны" - құстың субөнімдері (құстың ішкі ағзалары – өңделген бауыр, жүрек және бұлшық ет үлпершегі);
"құстың ақтармаланған ұшасы", "ұша" - құсты есеңгірету, қансыздандыру, қауырсындарынан, ішкі ағзаларынан, басынан, мойынынан және аяқтарынан айыру нәтижесінде алынған, сойылған құс өнімі;
"құс етінен жасалған қайнатылған-көмештелген өнім (субөнімдер)" - дайындау кезінде кептірілген, қуырылған, қайнатылған және көмештелген немесе қайнату мен көмештеуден өткен құс еті өнімі (субөнімдер);
"құс етінен жасалған қайнатылған-көмештелген (көмештелген-қайнатылған) өнім (субөнімдер)" - дайындау кезінде алдын ала ыстаудан, қайнатудан және қайталама ыстаудан өткен, құс еті өнімі (субөнімдер);

"мясорастительные консервы из мяса (субпродуктов) птицы" – консервы из мяса и (или) субпродуктов птицы, изготовленные с использованием ингредиентов растительного происхождения, в рецептуре которых массовая доля мяса и (или) субпродуктов птицы составляет от 30 до 60 процентов включительно;
"немясной ингредиент" – составная часть рецептуры пищевого продукта, не являющаяся продуктом убоя или продуктом, полученным в результате переработки продуктов убоя;
"обвалка мяса птицы" – отделение мякотной части от костей потрошеной тушки птицы или ее частей;
"обезвреживание" – процесс обработки продуктов убоя птицы, допущенных органами государственного ветеринарного контроля (надзора) к использованию с ограничениями, который производится под контролем специалиста в области ветеринарии с целью приведения таких продуктов в соответствие требованиям настоящего технического регламента;
"оглушение птицы" – целенаправленное воздействие на организм птицы перед убоем для временного ограничения ее способности к движению при сохранении работы сердца;
"охлажденная продукция переработки продуктов убоя птицы", "охлажденная продукция из мяса птицы" – продукция переработки продуктов убоя птицы, подвергнутая охлаждению до температуры в любой точке измерения от минус 1 °С до 4 °С для полуфабрикатов, от 0 °С до 15 °С для сыровяленых и сырокопченых продуктов и от 0 °С до 6 °С для остальной продукции;
"охлажденное мясо птицы механической обвалки" – мясо птицы механической обвалки, подвергнутое холодильной обработке до температуры в любой точке измерения продукта от минус 2 °С до 0 °С;
"охлажденное мясо (субпродукты, жир-сырец, сырье коллагенсодержащее, кость пищевая, кожа) птицы" – мясо (субпродукты, жир-сырец, сырье коллагенсодержащее, кость пищевая, кожа) птицы, подвергнутое холодильной обработке до температуры в любой точке измерения продукта от минус 1 °С до 4 °С;
"охлажденный костный остаток", "охлажденная кость пищевая птицы" – костный остаток, подвергнутый холодильной обработке до температуры в любой точке измерения продукта от минус 2 °С до 0 °С для костного остатка и от минус 1 °С до 4 °С для остальных продуктов убоя;
"партия продуктов убоя птицы" – любое количество продуктов убоя птицы одного вида (для тушек птицы и их частей – одного способа обработки), одного наименования, одинаково упакованных, одного термического состояния, произведенных (изготовленных) одним изготовителем на одном производстве по одному региональному (межгосударственному) или национальному стандарту, и (или) стандарту организации, и (или) иным документам изготовителя в определенный промежуток времени, сопровождаемых товаросопроводительной документацией, обеспечивающей прослеживаемость пищевой продукции;
"партия продукции из мяса (субпродуктов) птицы" – любое количество однородной по составу и качеству пищевой продукции (например, полуфабрикаты, колбасные и кулинарные изделия и т. п.), полученной путем переработки (обработки) продуктов убоя сельскохозяйственной птицы, без использования или с использованием ингредиентов животного, растительного, минерального, микробиологического, искусственного происхождения и объектов аквакультуры, предназначенной для пищевых целей, одного вида и наименования, одного термического состояния, изготовленной на одном производстве по одному региональному (межгосударственному) или национальному стандарту, и (или) стандарту организации, и (или) иным документам, одной даты выработки, предъявленной одновременно к сдаче-приемке, сопровождаемой товаросопроводительной документацией, обеспечивающей прослеживаемость пищевой продукции;
"партия птицы для убоя" – определенное количество птицы из одного птичника, единовременно направляемой на убой, одного вида и возрастной группы, выращенной на одном производстве по однотипной технологии в определенный промежуток времени, доставляемой одним видом транспорта, предъявленной одновременно к сдаче-приемке и сопровождаемой ветеринарным сертификатом;
"пастеризованные колбаски из мяса птицы для детского питания" – колбасные изделия для детского питания из мяса птицы, потрохов (печени, сердца) птицы, предназначенные для питания детей в возрасте от полутора лет, изготовленные из колбасного фарша, который сформован в колбасную оболочку диаметром не более 24 мм и подвергнут термической обработке до готовности к употреблению, и подвергнутые пастеризации в герметичной упаковке;
"пастеризованные консервы из мяса птицы" – консервы из мяса птицы, подвергнутые в процессе изготовления нагреванию при температуре ниже 100 °С, соответствующие установленным настоящим техническим регламентом требованиям промышленной стерильности для пастеризованных консервов, условия хранения которых обеспечивают их микробиологическую стабильность;
"паштет" – кулинарное изделие из сырых и (или) термически обработанных ингредиентов, имеющее пластичную консистенцию и подвергнутое при изготовлении тепловой обработке до кулинарной готовности;
"пищевой топленый жир птицы" – жир, полученный в результате вытапливания жира-сырца птицы;
"полукопченые колбасные изделия из мяса птицы для детского питания" – полукопченые колбасные изделия из мяса птицы, предназначенные для питания детей в возрасте от 6 лет;
"полуфабрикат из мяса птицы для детского питания" – полуфабрикат из мяса птицы, предназначенный для питания детей в возрасте от полутора лет;
"полуфабрикат из мяса (субпродуктов) птицы" – продукция из мяса и (или) субпродуктов птицы, изготовленная из мяса птицы на кости или бескостного мяса птицы в виде кусков или в измельченном виде, или их сочетания с добавлением или без добавления немясных ингредиентов, подготовленная к дальнейшей тепловой обработке;
"потроха птицы" – субпродукты птицы (внутренние органы птицы – обработанные печень, сердце и мышечный желудок);
"потрошеная тушка птицы", "тушка" – продукт убоя птицы, полученный в результате оглушения, обескровливания, снятия оперения, удаления внутренних органов, головы, шеи и ног птицы, предназначенный для пищевых целей;
"продукт варено-запеченный из мяса (субпродуктов) птицы" – продукт из мяса (субпродуктов) птицы, подвергнутый при изготовлении подсушке, обжарке, варке и запеканию или варке и запеканию;
"продукт варено-копченый (копчено-вареный) из мяса (субпродуктов) птицы" – продукт из мяса (субпродуктов) птицы, подвергнутый при изготовлении предварительному копчению, варке и дополнительному копчению;

"құс етінен жасалған қайнатылған-кептірілген өнім (субөнімдер)" - дайындау кезінде ылғалдылығының қалдық үлес салмағы 10-30 процент болатын, физикалық әдіспен құрғатудан өткен, құстың буланған (қайнатылған) етінің өнімі;
"құс етінен жасалған желедегі өнім (субөнімдер)" - етті және етсіз ингредиенттерді қоса отырып, қабыққа немесе қалыпқа салынған, соңынан тұтынуға дайын болғанға дейін термиялық өңдеуден өтетін немесе онсыз, технологиялық дайындалатын, желатин немесе өзге де желе түзу ерітіндісінен әзірленген құс еті өнімі (субөнімдер);
"құс етінен жасалған қақталған өнім" - ферменттік дайындау кезінде консистенцияның жұмсақ иілгіштігін сақтай отырып, бастапқы дақылдарды пайланып немесе пайдаланбай-ақ және баяу ішінара құрғатудан өткен құс еті өнімі (субөнімдер);
"құс етінен жасалған өнім (субөнімдер)" - етсіз ингредиенттерді қоса отырып, тұздалған және жылулық өңдеуден өткен немесе тұтынуға дайын болғанға дейін тек қана тұздалған, құстың ақтармаланған ұшасынан және (немесе) ұша бөліктерінен (сүйегінен немесе онсыз), және (немесе) субөнімдерінен дайындалған, құс еті өнімдері. Құс етінің өнімдері (субөнімдер), шикі тұздалған, тұздалған, ысталған, ысталған-көмештелген, қайнатылған-көмештелген, шала ысталған, шикі қақталған, кептірілген, қайнатылған-кептірілген және басқа да болуы мүмкін;
"құс етінен жасалған ысталған өнім (субөнімдер)" - дайындау кезінде кептіруден, ыстаудан, қайнатудан және көмештеуден өткен құс еті өнімі (субөнімдер);
"құс етінен жасалған ысталған-көмештелген өнім (субөнімдер)" - дайындау кезінде тұздалудан, ыстаудан және кептіруден немесе тек қана тұздадан және ыстаудан өткен құс еті өнімі (субөнімдер);
"құс ақуызы негіз болған өнім" - етсіз ингредиенттерді қоса (тез дайындалатын бірінші және екінші тағам, ботқалар) отырып, бірінші порция құрамында кемі 2 процент құс ағуызы болатын, тез дайындалатын өнім;
"құстық тағамдық сүйегін қайта өңдеу өнімі" - сүйекті және сүйек қалдықтарын қайта өңдеу нәтижесінде алынған, құрамына майсызданған сүйек пен сүйектік гидролизат кіретін, құс еті өнімдері;
"коллагенді құс шикізатын қайта өңдеу өнімі" - коллагенді құс шикізатын технологиялық қайта өңдеу нәтижесінде алынған, соңынан қойылтатын және (немесе) кептірілетін немесе онсыз, құс еті өнімдері;
"құс етінен жасалған құрғақ өнім" - ылғалдылығының қалдық үлес салмағы 8 проценттен аспайтын, физикалық әдіспен құрғатудан өткен, құс еті өнімі;
"құс етінен жасалған кептірілген өнім (субөнімдер)" - дайындау кезінде ылғалдылығының қалдық үлес салмағы 30 проценттен аспайтындай етіп, физикалық әдіспен құрғатудан өткен, құс етінен жасалған өнім (субөнімдер);
"құс етінен жасалған шикілей ысталған өнім (субөнімдер)" - дайындау кезінде (старттық дақылдарды пайдаланып немесе пайдаланбай-ақ) ферменттеуден, кептіруден өткен, құс еті өнімі (бауырды қоспағанда, субөнімдер);
"құс етінен жасалған шала қақталған өнім (субөнімдер)" - дайындау кезінде (старттық дақылдарды пайдаланып немесе пайдаланбай-ақ) ферменттеуден, түтінге ыстаудан және кептіруден өткен, құс еті өнімі (субөнімдер);
"құс етінен жасалған шала тұздалған өнім (субөнімдер)" - дайындау кезінде тұздаудан, бабына келуден және кептіруден немесе тек қана тұздаудан өткен және бабына келген құс еті өнімі (субөнімдер);
"сойылған құс өнімі" - ауылшаруашылығы құстарын өнеркәсіптік сою нәтижесінде алынған және соңынан қайта өңдеуге (өңдеуге) және (немесе) өткізу ге арналған, жануардың тағамдық өңделмеген өнімдері (құстың ақтармаланған ұшасы және ұша бөліктері, шикі май, тері, өңделген субөнімдер, механикалық сылып алынған құс еті, сүйексіз құс еті, құс сүйегі, коллагенді құс шикізаты);
"балалар тағамы үшін сойылған құс өнімі" - балалар тағамы үшін өнім өндіруге арналған сойылған құс өнімі;

"продукт варено-сушеный из мяса (субпродуктов) птицы" – продукт из бланшированного (вареного) мяса (субпродуктов) птицы, подвергнутый при изготовлении обезвоживанию физическим методом с остаточной массовой долей влаги от 10 до 30 процентов;
"продукт в желе из мяса (субпродуктов) птицы" – продукт из мяса (субпродуктов) птицы, изготовленный из раствора желатина или других желеобразователей с включением технологически подготовленных мясных и немясных ингредиентов, сформованный в оболочку или форму с последующей термической обработкой до готовности к употреблению или без нее;
"продукт вяленый из мяса (субпродуктов) птицы" – продукт из мяса (субпродуктов) птицы, подвергнутый при изготовлении ферментации с использованием или без использования стартовых культур и медленной частичной сушке с сохранением мягкой эластичной консистенции;
"продукт из мяса (субпродуктов) птицы" – продукция из мяса птицы, изготовленная из потрошеной тушки и (или) частей тушки (с костью или без нее), и (или) бескостного и измельченного мяса, и (или) субпродуктов птицы, с включением немясных ингредиентов, подвергнутая посолу и тепловой обработке или только посолу до готовности к употреблению. Продукты из мяса (субпродуктов) птицы могут быть сыросолеными, солеными, копчеными, копчено-запеченными, варено-запеченными, варено-копчеными, сырокопчеными, сыровялеными, вялеными, сушеными, варено-сушеными и другими;
"продукт копчено-запеченный из мяса (субпродуктов) птицы" – продукт из мяса (субпродуктов) птицы, подвергнутый при изготовлении подсушке, копчению, варке и запеканию;
"продукт копченый из мяса (субпродуктов) птицы" – продукт из мяса (субпродуктов) птицы, подвергнутый при изготовлении посолу, копчению и сушке или только посолу и копчению;
"продукт на основе птичьего белка" – продукт быстрого приготовления с содержанием птичьего белка не менее 2 процентов в одной порции, готовый к употреблению, с добавлением немясных ингредиентов (первые и вторые блюда быстрого приготовления, каши);
"продукт переработки пищевой кости птицы" – продукция из мяса птицы, полученная в результате переработки кости и костного остатка, включающая в себя обезжиренную кость и костный гидролизат;
"продукт переработки сырья коллагенсодержащего птицы" – продукция из мяса птицы, полученная в результате технологической обработки сырья коллагенсодержащего птицы с последующим сгущением и (или) сушкой или без них;
"продукт сухой из мяса птицы" – продукция из мяса птицы, изготовленная путем обезвоживания физическим методом до остаточной массовой доли влаги не более 8 процентов;
"продукт сушеный из мяса (субпродуктов) птицы" – продукт из мяса (субпродуктов) птицы, подвергнутый при изготовлении обезвоживанию физическим методом с остаточной массовой долей влаги до 30 процентов;
"продукт сыровяленый из мяса (субпродуктов) птицы" – продукт из мяса (субпродуктов, за исключением печени) птицы, подвергнутый при изготовлении ферментации (с использованием или без использования стартовых культур) и сушке;
"продукт сырокопченый из мяса (субпродуктов) птицы" – продукт из мяса (субпродуктов) птицы, подвергнутый при изготовлении ферментации (с использованием или без использования стартовых культур), холодному копчению и сушке;
"продукт сыросоленый из мяса (субпродуктов) птицы" – продукт из мяса (субпродуктов) птицы, подвергнутый при изготовлении посолу, созреванию и сушке или только посолу и созреванию;
"продукт убоя птицы" – пищевая непереработанная продукция животного происхождения, полученная в результате промышленного убоя сельскохозяйственной птицы и предназначенная для дальнейшей переработки (обработки) и (или) реализации (потрошеные тушки и части тушек птицы, жир-сырец, кожа, обработанные субпродукты, мясо птицы механической обвалки, мясо птицы бескостное, кость птицы, сырье коллагенсодержащее птицы);
"продукт убоя птицы для детского питания" – продукт убоя птицы, предназначенный для производства продукции для детского питания;

"балалар тағамы үшін құс етіне жасалған өнімдер" - бала ағзасының тиісті физиологиялық қажеттілігіне жауап беретін, балалар тағамына (6 айдан 3 жасқа дейін), мектепке дейінгі жасқа (3-6 жас), мектеп жасына (6 жас және жоғары) арналған, құс етінен, құс ішек-қарнынан (бауыр, жүрек) жасалған өнімдер;
"сойылған құс өнімдерін қайта өңдеу өнімдері", "құс етінен жасалған өнімдер" - мал, өсімдік текті, минералды, микробиологиялық, жасанды ингредиенттерді және аквадақыл объектілерін пайдаланып немесе пайдаланбай-ақ, сойылған ауылшаруашылғы құстары өнімдерін қайта өңдеу (өңдеу) жолымен алынған тағамдық өнімдер (мысалы, жартылай дайын өнімдер, шұжықтық және аспаздық өнімдер және т.б.);
"союға арналған құстар" - союға және қайта өңдеуге арналған ауылшаруашылығы құстары;
"балалар тағамы үшін құс етінен жасалған езбе тәрізді консервілер" - 1,5 мм дейінгі бөлшектерінің өлшемі кемі 80 процентті құрайтын және 3 мм дейінгі бөлшектерінің өлшемі 20 проценттен аспайтын, 8 айға дейінгі балалар тағамына арналған консервілер;
"құс ұшасын бөлшектеу" - құс ұшасын, олардың бұлшық еттерін тағамдық өнімдерді алудың белгіленген сызбасы бойынша, анатомиялық орналасуын ескере отырып бөліктерге бөлшектеу;
"құс етін жібіту" - мұздатылған құс етін кез-келген өлшеу нүктесінде минус 1 0С-тан 4 0С температураға дейін жылыту;
"құс етінен жасалған өсімдік-ет консервілері (субөнімдер)" - рецептурада құс етінің және (немесе) субөнімдердің үлес салмағы, қоса алғанда 5-30 мм құрайтын, өсімдік тәрізді ингредиенттер пайдалана отырып дайындалған құс еті және (немесе) субөнімдер консервілері;
"бапталатын жас құстар" - етке тапсыру немесе ересек құстарды алмастыру (баптау) үшін өсірілетін жас құстар;
"құс етінен жасалған шабылған жартылай дайын өнімдер (субөнімдер)" - өзге ингредиенттерді қосып және қоспай-ақ құс етін сүйектен айыра отырып майдаланып дайындалатын (субөнімдер), құс етінен жасалған әртүрлі қалыптағы және салмақтағы жартылай дайын өнім (субөнімдер)";
"ауылшаруашылығы құсы" - ауылшаруашлығы мақсатында, оның ішінде одан ет алу үшін, адамның асырайтын және өсіретін (суда жүзетін немесе құрлықтағы) құсы;
"құс етінен жасалған зарарсыздандырылған консервідер" дайындау процесінде 100 0С-тан жоғары температура жағдайында қыздырудан өтетін және осы Техникалық регламент бойынша консервілер үшін зарарсыздандырылған микробиологиялық қауіпсіздік талаптарына сәйкес келетін консервілер;
"қоймалжың" - иілгіштіктен жұмсақтыққа дейін консистенті бар етсіз ингредиенттерді енгізе отырып, сорпа қосып дайындалған термиялық өңделген ингредиенттердің аспаздық өнімі;
"құстың субөнімдері" - ішкі ағзаларды, оның ішінде құстың ішек-қарнын (бауыр, жүрек, жемсау), айдарын, мойынын, басын және сирақтарын технологиялық өңдеу нәтижесінде алынған, сойылған құс өнімдері;
"коллагенді құстар шикізаты" - коллагенді өнімдер алудың негізі болып табылатын, құрамына ұлпа кіретін, сойылған құс өнімі (сирақтары, қанат шашақтары, шеміршектер, құстың тағамдық сүйектері);
"құс етінен жасалған консервілерді термиялық өңдеу" - патогендік және уыттүзуші микроағзалар мен олардың спораларын жою немесе пастерлеу мақсатында, дайындаушының техникалық құжаттарында белгіленген режимге сәйкес герметикалық ыдыста құс етінен жасалған консервілерді зарарсыздандыру;
"құс етінен жасалған турама ет" - етті және (немесе) етсіз ингредиенттерді қосып немесе қоспай-ақ, әртүрлі дәрежеде құстың майдаланған сүйексіз етінен жасалған, шабылған жартылай дайын өнім;

"продукция из мяса птицы для детского питания" – продукция из мяса птицы, потрохов (печени, сердца) птицы, предназначенная для детского питания (для детей раннего возраста (от 6 месяцев до 3 лет), дошкольного возраста (от 3 до 6 лет), школьного возраста (от 6 лет и старше)), отвечающая соответствующим физиологическим потребностям детского организма;
"продукция переработки продуктов убоя птицы", "продукция из мяса птицы" – пищевая продукция (например, полуфабрикаты, колбасные и кулинарные изделия и т. п.), полученная путем переработки (обработки) продуктов убоя сельскохозяйственной птицы, без использования или с использованием ингредиентов животного, растительного, минерального, микробиологического, искусственного происхождения и объектов аквакультуры;
"птица для убоя" – сельскохозяйственная птица, предназначенная для убоя и переработки;
"пюреобразные консервы из мяса птицы для детского питания" – консервы, содержащие не менее 80 процентов частиц размером до 1,5 мм и не более 20 процентов частиц размером до 3 мм, предназначенные для питания детей от 8 месяцев;
"разделка тушки птицы" – разделение тушки птицы на части с учетом анатомического расположения в них мышц и костей по установленной схеме получения пищевых продуктов;
"размороженное мясо птицы" – замороженное мясо птицы, отепленное до температуры от минус 1 °С до 4 °С в любой точке измерения;
"растительно-мясные консервы из мяса (субпродуктов) птицы" – консервы из мяса и (или) субпродуктов птицы, изготовленные с использованием ингредиентов растительного происхождения, в рецептуре которых массовая доля мяса птицы и (или) субпродуктов составляет от 5 до 30 процентов включительно;
"ремонтный молодняк" – молодняк птицы, выращиваемый на мясо или для замены (ремонта) взрослого поголовья;
"рубленый полуфабрикат из мяса (субпродуктов) птицы" – полуфабрикат различной формы и массы из мяса (субпродуктов) птицы, изготовленный из измельченного обваленного мяса (субпродуктов) птицы с добавлением или без добавления других ингредиентов;
"сельскохозяйственная птица" – птица (водоплавающая или сухопутная), прирученная и разводимая человеком для хозяйственных целей, в том числе получения от нее мяса;
"стерилизованные консервы из мяса птицы" – консервы, подвергнутые в процессе изготовления нагреванию при температуре свыше 100 °С и соответствующие установленным настоящим техническим регламентом требованиям микробиологической безопасности для стерилизованных консервов;
"студень" – кулинарное изделие из термически обработанных ингредиентов, изготовленное с добавлением бульона, с включением немясных ингредиентов, имеющих консистенцию от упругой до мягкой;
"субпродукты птицы" – продукты убоя птицы, полученные в результате технологической обработки внутренних органов, в том числе потрохов (печени, сердца, мышечного желудка), гребней, шей, голов и ног птицы;
"сырье коллагенсодержащее птицы" – продукт убоя птицы (ноги, кисти крыльев, хрящи, кость птицы пищевая), в состав которого входят ткани, являющиеся источником получения коллагенсодержащих продуктов;
"термическая обработка консервов из мяса птицы" – стерилизация консервов из мяса птицы в герметичной таре в соответствии с режимами, установленным в технических документах изготовителя, с целью уничтожения патогенных и токсинообразующих микроорганизмов и их спор или пастеризация;
"фарш из мяса птицы" – рубленый полуфабрикат из бескостного мяса птицы различной степени измельчения с добавлением или без добавления других мясных и (или) немясных ингредиентов;

"балалар тағамы үшін құс етінен жасалған қалыпталған консервілер" - бір жастан кейінгі балалар тағамы үшін сорпа немесе соус қосылған, өлшемі 0,5-тен 3 см дейін болатын шар тәрізді немесе цилиндр пішінді өнімдерді құрайтын, құс етінен және құстың ішек-қарнынан (бауыр, жүрек) жасалған консервілер;
"сіңірдек" - салқындатылған кезінде тығыз желе құрайтын, 100 поцентке дейін сорпа және (немесе) желе түзуші заттек ерітіндісі енгізіліп, етсіз ингредиенттер қосылатын немесе оларсыз дайындалатын құс етінен жасалған, ингредиенттері термиялық өңделетін аспаздық өнім (субөнімдер);
"құс ұшасының бөлігі" - ақтармаланған құс ұшасын бөлшектеу нәтижесінде алынған, сойылған құс еті өнімі.
ІІІ. Сойылған құс өнімдерін және құс етінен жасалған өнімдерді сәйкестендіру қағидалары
7. Сойылған құс өнімдерін және құс етінен жасалған өнімдерді техникалық реттеу объектілеріне жатқызу мақсатында, осы Техникалық регламенттің қолданылуына қатысты, сойылған құс өнімдерін және құс етінен жасалған өнімдерді сәйкестендіруді, өтініш беруші, кедендік бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік бақылау (қадағалау) органдары, сәйкестікті бағалау жөніндегі органдар, сондай-ақ мүдделі тұлғалар зерттеулер (сынақтартар) жүргізбестен, таңбалауда және тауармен бірге жіберілетін құжаттамада көрсетілген, сойылған құс өнімдерінің және құс етінен жасалған өнімдердің атауларын, осы Техникалық регламенттің 6-тармағында көрсетілген, сойылған құс өнімдерінің және құс етінен жасалған өнімдердің атауларымен салыстыру жолымен жүзеге асырады.
8. Сойылған құс өнімдерінің және құс етінен жасалған өнімдердің өзінің атауына сәйкестігін анықтау мақсатында, сойылған құс өнімдерін және құс етінен жасалған өнімдерді сәйкестендіру, олардың сыртқы түрін, органолептикалық көрсеткіштерін, осы Техникалық регламент талаптарын сақтауды қамтамасыз ету нәжесінде, стандарттар тізіміне енгізілген белгілермен немесе сойылған құс еті өнімдерінің және құс етінен жасалған өнімдердің сәйкестігін, техникалық құжаттамада айқындалған белгілермен салыстыру жолымен жүргізіледі.
9. Егер сойылған құс еті өнімдерін мен құс етінен жасалған өнімдерді таңбалауда және тауармен бірге жіберілетін құжаттамада көрсетілген ақпараттар негізінде, көзбен шолу және органолептикалық әдіспен атауын сәйкестендіру мүмкін болмаған жағдайда, сәйкестендіруді аналитикалық әдіспен жүргізеді, ол құс еті өнімдері мен құс етінен жасалған өнімдердің физикалық-химиялық көрсеткіштерге сәйкестігін:
а) солар үшін осы Техникалық регламентте белгіленген;
б) осы Техникалық регламентке сәйкестікті бағалау мақсатында қолданылатын, ерікті негізде қолдану нәтижесінде осы Техникалық регламент талаптарыныың сақталуы қамтамасыз етілетін, стандарттарда көрсетілген;
в) сойылған құс өнімдерінің және құс етінен жасалған өнімдердің дайындалу сәйкестігі, техникалық құжаттамаларда көрсетілген белгілер бойынша айқындайды.
IV. Сойылған құс өнімдерінің және құс етінен жасалған өнімдердің Одақтың кеден аумағындағы айналымының қағидалары

"формованные консервы из мяса птицы для детского питания" – консервы из мяса птицы и (или) потрохов (печени, сердца) птицы, содержащие изделия шарообразной или цилиндрической формы с размером частиц от 0,5 до 3 см, с добавлением бульона или соуса и предназначенные для питания детей от одного года;
"холодец" – кулинарное изделие из термически обработанных ингредиентов из мяса (субпродуктов) птицы с включением немясных ингредиентов или без них, изготовленное с добавлением до 100 процентов бульона и (или) раствора желирующих веществ, образующего при охлаждении плотное желе;
"часть тушки птицы" – продукт убоя птицы, полученный в результате разделки потрошеной тушки птицы.
III. Правила идентификации продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы
7. Для целей отнесения продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы к объектам технического регулирования, в отношении которых применяется настоящий технический регламент, идентификация продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы проводится заявителем, органами государственного контроля (надзора), органами, осуществляющими таможенный контроль, органами по оценке соответствия, а также заинтересованными лицами без проведения исследований (испытаний) путем сравнения наименований продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы, указанных на маркировке или в товаросопроводительной документации, с наименованиями продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы, указанными в пункте 6 настоящего технического регламента.
8. В целях установления соответствия продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы своему наименованию идентификация продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы проводится путем сравнения их внешнего вида и органолептических показателей с признаками, определенными стандартами, включенными в перечень стандартов, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований настоящего технического регламента, или с признаками, определенными технической документацией, в соответствии с которой изготовлены продукты убоя птицы и продукция из мяса птицы.
9. В случае если продукты убоя птицы и продукцию из мяса птицы невозможно идентифицировать по наименованию на основании информации, указанной на маркировке и в товаросопроводительной документации, визуальным и органолептическим методами, идентификацию проводят аналитическим методом, который устанавливает соответствие физико-химических показателей продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы следующим признакам:
а) определенным для них настоящим техническим регламентом;
б) указанным в стандартах, в результате применения которых на добровольной основе обеспечивается соблюдение требований настоящего технического регламента, установленных перечнем стандартов, применяемых для целей оценки соответствия настоящему техническому регламенту;
в) указанным в технической документации, в соответствии с которой изготовлены продукты убоя птицы и продукция из мяса птицы.
IV. Правила обращения продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы на таможенной территории Союза

10. Сойылған құс өнімдері және құс етінен жасалған өнімдер, осы Техникалық регламентке, сондай-ақ әсері оларға таралатын, Одақтың (Кеден одағы) өзге де техникалық регламенттеріне сәйкес келгенде Одақтың кеден аумағы айналымына шығарылады.
11. Сойылған құс өнімдерінің Одақтың кеден аумағындағы айналымы кезінде, мемлекеттердің уәкілетті органдары – Одақ мүшелері (бұдан әрі – мүше мемлекет) беретін ветеринариялық сертификатпен және тауарға ілеспе құжаттамалармен сүйемелденеді.
Ветеринариялық бақылаудың (қадағалау) бақылауындағы үшінші елден әкелінген немесе Одақтың кеден аумағында өндірілген, мүше мемлекеттер арасындағы айналымдағы құс етінен жасалған өнімдер, ветеринариялық-санитариялық сараптау өткізілмей-ақ, мүше мемлекеттердің уәкілетті органдары беретін ветеринариялық сертификитат бойынша сүйемелденеді және жұқпалы аурулардан ресми азат аумақтың эпизоотиялық қолайлылығын растайды.
Ветеринариялық бақылаудың (қадағалау) бақылауындағы, сойылған құс өнімдерінің және құс етінен жасалған өнімдердің әрбір партиясы, жөнелтуші елдің құзыретті органы берген ветеринариялық сертификат болған жағдайда, Одақтың кеден аумағына енгізіледі.
12. Осы Техникалық регламенттің және әсері оларға таралатын, Одақтың (Кеден одағы) техникалық регламенттерінің талаптарына сәйкес келетін және сәйкестікті бағалаудан өткен сойылған құс еті өнімдері және құс етінен жасалған өнімдер Одақ нарығындағы тауар айналымының бірыңғай белгісімен таңбаланады.
13. Осы Техникалық регламенттің және әсері оларға таралатын, Одақтың (Кеден одағы) техникалық регламенттерінің талаптарына сәйкес келмейтін және сәйкестік бағалаудан өтпеген сойылған құс өнімдері мен құс етінен жасалған өнімдер, Одақ нарығындағы өнімдер айналымының бірыңғай белгісімен таңбаланбауға тиісті, айналымға және Одақтың кеден аумағы айналымына шығаруға жіберілмейді.
14. Жарамдылық мерзімі өтіп кеткен сойылған құс өнімдері мен құс етінен жасалған өнімдер Одақтың кеден аумағы айналымына жіберілмейді.
V. Сойылған құс өнімдеріне және құс етінен жасалған өнімдерге қауіпсіздік талаптары
15. Сою және қайта өңдеу үшін, арнайы өсірілетін ауылшаруашылығы құстарының барлық түрі бойынша толықтырма төлдер (шөже-бройлер, күркетауық балапаны, үйрек балапаны, мысыр тауығы балапаны, бөдене балапаны, түйеқұс балапаны), оның ішінде жұмыртқалық және етке тапсырылатын шөжелер, сондай-ақ, ересек ауылшаруашылығы құстары (жұмыртқалайтын тауықтар, әтештер, күркетауықтар, қаздар, үйректер, мысыр тауығы, бөденелер, түйеқұстар) пайдаланылады.

10. Продукты убоя птицы и продукция из мяса птицы выпускаются в обращение на таможенной территории Союза при их соответствии настоящему техническому регламенту, а также иным техническим регламентам Союза (Таможенного союза), действие которых на них распространяется.
11. При обращении на таможенной территории Союза продукты убоя птицы сопровождаются ветеринарным сертификатом, выдаваемым уполномоченными органами государства – члена Союза (далее – государство-член), и товаросопроводительной документацией.
Перемещаемая между государствами-членами продукция из мяса птицы, подконтрольная ветеринарному контролю (надзору), ввезенная из третьих стран или произведенная на таможенной территории Союза, сопровождается ветеринарным сертификатом, который выдается уполномоченными органами государств-членов без проведения ветеринарно-санитарной экспертизы и подтверждает эпизоотическое благополучие территорий, официально свободных от заразных болезней.
Каждая партия продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы, подконтрольная ветеринарному контролю (надзору), ввозится на таможенную территорию Союза при наличии ветеринарного сертификата, выданного компетентным органом страны отправления.
12. Продукты убоя птицы и продукция из мяса птицы, соответствующие требованиям настоящего технического регламента и технических регламентов Союза (Таможенного союза), действие которых на них распространяется, и прошедшие оценку соответствия, маркируются единым знаком обращения продукции на рынке Союза.
13. Продукты убоя птицы и продукция из мяса птицы, не соответствующие требованиям настоящего технического регламента и технических регламентов Союза (Таможенного союза), действие которых на них распространяется, и не прошедшие оценку соответствия, не должны быть маркированы единым знаком обращения продукции на рынке Союза и не допускаются к выпуску в обращение и обращению на таможенной территории Союза.
14. Не допускается обращение на таможенной территории Союза продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы с истекшим сроком годности.
V. Требования безопасности к продуктам убоя птицы и продукции из мяса птицы
15. Для убоя и переработки используется специально выращиваемый на мясо молодняк сельскохозяйственной птицы (цыплята-бройлеры, индюшата, гусята, утята, цесарята, перепелята, страусята), ремонтный молодняк сельскохозяйственной птицы всех видов, в том числе яичные и мясные цыплята, а также взрослая сельскохозяйственная птица (куры-несушки, петухи, индейки, гуси, утки, цесарки, перепела, страусы).

16. Одақтың кеден аумағында айналымда жүрген сойылған құс өнімдерін және құс етінен жасалған өнімдерді, мақсаты бойынша пайдалану кезінде, белгіленген жарамдылық мерзімі ішінде қауіпсіз болуға тиісті.
17. Сойылған құс өнімдері және құс етінен жасалған өнімдер осы Техникалық регламенттің және әсері оларға таралатын, Одақтың (Кеден одағы) өзге де техникалық регламенттерінің талаптарына сәйкес болуға тиісті.
18. Қауіпсіздіктің микробиологиялық нормативтері мен сойылған құс өнімдері және құс етінен жасалған өнімдер (оның ішінде, балалар тағамы үшін сойылған құс өнімдері және құс етінен жасалған өнімдер) қауіпсіздігінің гигиеналық талаптары, №1-№6 қосымшалардың нормативтері мен талаптарына және Кеден одағының "Тағамдық өнімдердің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (КО ТР 021/2011) талаптарына сәйкес болуға тиісті.
19. Балалар тағамы үшін құс етінен жасалған өнімдерде бенз(а)пиреннің, диоксиннің және микотоксиннің болуына жол берілмейді.
Дайындау процесінде ысталудан өтетін құс етінен жасалған өнімдер құрамында 0,001 мг/кг артық бенз(а)пирен болмауға тиісті.
20. Балалар тағамы үшін құс етінен жасалған өнімдердің физикалық-химиялық көрсеткіштері, №7 қосымшаға сәйкес талаптарға сәйкес болуға тиісті.
Балалар тағамы үшін құс етінен жасалған өнімдердің ақуызы мен майының нақты көрсеткіші №7 қосымшада белгіленген ұйғарынды деңгей шегінен шықпауға тиісті.
21. Сойылған құс өнімдері мен құс етінен жасалған өнімдері құрамында бацитрацин, левомицин (хлорамфеникол) және тетрациклин тобы сияқты антибиотиктердің болуы, Кеден одағының "Тағамдық өнімдердің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (КО ТР 021/2011) талаптарына сәйкес бақыланады.
Сойылған құс өнімдері құрамындағы, ветеринариялық дәрілік құралдардың (құстың өсуін үдеткіш, микробқа қарсы және өзге де дәрі-дәрмектердің) барынша ұйғарынды деңгейінің қалдық мөлшері, сойылған құс өнімдерін дайындаушы (жеткізуші), Одақтың кеден аумағына енгізу кезінде ұсынған, оларды қолдану туралы ақпаратқа сәйкес бақыланады немесе сойылған құс өнімдерін мүше мемлекеттердің заңнамада белгіленген тәртіппен қайта өңдеу үшін жеткізуі, №8 қосымшаның талаптарына сәйкес болуы қажет.
Сойылған құс өнімдерінде гормондық және гормон тәрізді заттектер қалдықтарының болуына жол берілмейді.
22 Құс етінен жасалған өнімдерді өндіру кезінде пайланылатын етсіз ингредиенттер, әсері оларға таралатын, Одақтың (Кеден одағы) техникалық регламенттері талаптарына сәйкес болуға тиісті.
VI. Сойылған құс өнімдерін және құс етінен жасалған өнімдерді өндіру процесіне қойылатын жалпы талаптар

16. Продукты убоя птицы и продукция из мяса птицы, находящиеся в обращении на таможенной территории Союза, при использовании по назначению должны быть безопасны в течение установленного срока годности.
17. Продукты убоя птицы и продукция из мяса птицы должны соответствовать требованиям настоящего технического регламента и других технических регламентов Союза (Таможенного союза), действие которых на них распространяется.
18. Микробиологические нормативы безопасности и гигиенические требования безопасности продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы (в том числе продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы для детского питания) должны соответствовать нормативам и требованиям согласно приложениям № 16 и требованиям технического регламента Таможенного союза "О безопасности пищевой продукции" (ТР ТС 021/2011).
19. Присутствие бенз(а)пирена, диоксинов и микотоксинов в продукции из мяса птицы для детского питания не допускается.
Продукция из мяса птицы, которая в процессе изготовления подвергается копчению, не должна содержать более 0,001 мг/кг бенз(а)пирена.
20. Физико-химические показатели продукции из мяса птицы для детского питания должны соответствовать требованиям согласно приложению № 7.
Фактические показатели белка и жира продукции из мяса птицы для детского питания не должны выходить за пределы допустимых уровней, установленных в приложении № 7.
Примечание ИЗПИ!
В пункт 21 предусмотрено изменение решением Совета Евразийской экономической комиссии от 23.06.2023 № 70 (вступает в силу по истечении 12 месяцев с даты его официального опубликования).
21. В продуктах убоя птицы и продукции из мяса птицы содержание таких антибиотиков, как бацитрацин, левомицетин (хлорамфеникол), и антибиотиков тетрациклиновой группы контролируется в соответствии с требованиями технического регламента Таможенного союза "О безопасности пищевой продукции" (ТР ТС 021/2011).
Максимально допустимые уровни остаточного количества ветеринарных лекарственных средств (стимуляторов роста птицы, антимикробных и других лекарственных препаратов), содержание которых в продуктах убоя птицы контролируется в соответствии с информацией об их применении, предоставляемой изготовителем (поставщиком) продуктов убоя птицы при их ввозе на таможенную территорию Союза или при поставке продуктов убоя птицы для переработки в установленном законодательством государства-члена порядке, должны соответствовать требованиям согласно приложению № 8.
Наличие остатков гормональных и гормоноподобных веществ в продуктах убоя птицы не допускается.
22. Немясные ингредиенты, используемые при производстве продукции из мяса птицы, должны соответствовать требованиям технических регламентов Союза (Таможенного союза), действие которых на них распространяется.
VI. Общие требования к процессам производства продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы

23. Сойылған құс өнімдерін және құс етінен жасалған өнімдерді өндірушілер, оларды өндіру процесі, сойылған құс өнімдері және құс етінен жасалған өнімдер осы Техникалық регламенттің және әсері оларға таралатын, Одақтың (Кеден одағы) техникалық регламенттері талаптарына сәйкес болатындай етіп жүзеге асыруға тиісті.
Сойылған құс өнімдерін және құс етінен жасалған өнімдерді өндірушінің уәкілетті тұлғасы, олардың өндіру процестерінің, сондай-ақ, сойылған құс өнімдерінің және құс етінен жасалған өнімдердің осы Техникалық регламенттің және әсері оларға таралатын, Одақтың (Кеден одағы) техникалық регламенттері талаптарына сәйкестігін бақылауға міндетті.
Сойылған құс өнімдерін және құс етінен жасалған өнімдерді сатушылар, сойылған құс өнімдерінің және құс етінен жасалған өнімдердің осы Техникалық регламенттің және әсері оларға таралатын, Одақтың (Кеден одағы) техникалық регламенттері талаптарына сәйкестігін, сондай-ақ, олардың қапталу және олардың жарамдылық жағдайының мерімін бақылауға міндетті.
24. Құстарды союды, сойылған құс өнімдерін қайта өңдеуді (өңдеу) және құс етінен жасалған өнімдерді өндіруді жүзеге асыратын өндірістік объектілер, Кеден одағының "Тағамдық өнімдердің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентіне (КО ТР 021/2011) сәйкес, мемлекеттік тіркелуге жатады.
25. Сойылған құс өнімдерін және құс етінен жасалған өнімдерді өндіру процесін жүзеге асыратын өндірістік объектілер, сойылған құс өнімдерін және құс етінен жасалған өнімдерді өндіру процесінде пайдаланылатын технологиялық жабдықтар мен мүліктер, осындай өнімдер мен бұйымдар өндірісінің қалдықтарын сақтау мен жою жағдайлары, сондай-ақ, оларды өндіру процесінде пайдаланылатын су, Кеден одағының "Тағамдық өнімдердің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің талаптарына (КО ТР 021/2011) сәйкес болуы қажет.
26. Сойылған құс өнімдерін және құс етінен жасалған өнімдерді өндіру процесінің барлық сатысында, оларды бақылап отыру қамтамасыз етілуге тиісті.
27. Сойылған құстардың өнімдерімен және құс етінен жасалған өнімдермен, оларды өндіру кезінде байланысқа түсетін материалдар, тағамдық өндіріспен байланысқа түсетін материалдардың қауіпсіздігіне қойылатын талаптарға сәйкес келуге тиісті.
28. Жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, қаптау материалдарын өндірістік бөлмелерде сақтауға жол берілмейді.
Қаптау материалдарын сақтау, текшелермен және сөрелермен жабдықталған, құрғақ, желдетілетін, жеке бөлмелерде жүзеге асырылады.
29. Сойылған құс өнімдерін және құс етінен жасалған өнімдерді дайындаушы, оларды өндірудің қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін, Кеден одағының "Тағамдық өнімдердің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентіне (КО ТР 021/2011) сәйкес, қажетті процедураларды енгізуге міндетті.
VII. Сойылған құс өнімдеріне және құс етінен жасалған өнімдерге қойылатын талаптар

23. Изготовители продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы обязаны осуществлять процессы их производства таким образом, чтобы продукты убоя птицы и продукция из мяса птицы соответствовали требованиям настоящего технического регламента и технических регламентов Союза (Таможенного союза), действие которых на них распространяется.
Лица, уполномоченные изготовителем продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы, обязаны контролировать соответствие процессов их производства, а также продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы требованиям настоящего технического регламента и технических регламентов Союза (Таможенного союза), действие которых на них распространяется.
Продавцы продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы обязаны контролировать соответствие таких продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы требованиям настоящего технического регламента и технических регламентов Союза (Таможенного союза), действие которых на них распространяется, а также состояние их упаковки и сроки их годности.
24. Производственные объекты, на которых осуществляются убой птицы, переработка (обработка) продуктов убоя птицы и производство продукции из мяса птицы, подлежат государственной регистрации в соответствии с техническим регламентом Таможенного союза "О безопасности пищевой продукции" (ТР ТС 021/2011).
25. Организация производственных помещений, в которых осуществляется процесс производства продуктов убоя птицы и (или) продукции из мяса птицы, технологическое оборудование и инвентарь, используемые в процессе производства продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы, условия хранения и удаления отходов производства таких продуктов и продукции, а также вода, используемая в процессе их производства, должны соответствовать требованиям технического регламента Таможенного союза "О безопасности пищевой продукции" (ТР ТС 021/2011).
26. На всех стадиях процессов производства продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы должна обеспечиваться их прослеживаемость.
27. Материалы, контактирующие с продуктами убоя птицы и продукцией из мяса птицы при их производстве, должны соответствовать требованиям, предъявляемым к безопасности материалов, контактирующих с пищевой продукцией.
28. Хранение упаковочных материалов в производственных помещениях после окончания рабочей смены не допускается.
Хранение упаковочных материалов осуществляется в отдельном сухом, проветриваемом помещении, оборудованном полками и стеллажами.
29. Изготовитель продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы обязан внедрить процедуры, необходимые для обеспечения безопасности их производства в соответствии с техническим регламентом Таможенного союза "О безопасности пищевой продукции" (ТР ТС 021/2011).
VII. Требования к продуктам убоя птицы и процессам их производства

30. Сойылатын құс өнімдері өндірісіне мына процестер кіреді: құсты сою алдында ұстау және союға дайындау, есеңгірету, сою, қансыздандыру, жылулық өңдеу, қауырсынынан арылу, ішек-қарнын тазарту, субөнімдерді өңдеу, салқындату, ұшаны бөлшектеу, қаптау, тоңазыту, сақтау, ветеринариялық конфискаттарды және техникалық қалдықтарды жинау.
Құсты сою алдында ұстау, №9 қосымша талаптарына сәйкес белгіленген уақыт ішінде, құстың суға еркін баратын жағдайында, құсты сою алдында (асқазан-ішек жолын тазарту мақсатында) азық бермей бағуды көздейді.
31. Құсты союға әзірлеу процесі, осы Техникалық регламенттің және Кеден одағының "Тағамдық өнімдердің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (КО ТР 021/2011) талаптарына сәйкес келуге тиісті.
32. Тағамдық мақсатта пайдалану үшін союға, денсаулық жағдайы мүше мемлекет заңнамасына, сондай-ақ, Одақтың құқығын құраушы актілерге сәйкес келетін құстар жіберіледі, ветеринариялық-санитариялық қолданун құраушы акт шаралар, оның сойғандағы өнімдерін тағамдық мақсатта пайдалануға мүмкіндік береді.
Өндірістік объектіге союға жіберілген құстар, мүше мемлекет заңнамасында, сондай-ақ, Одақтың ветеринариялық-санитариялық қолдану саласындағы шаралары саласындағы құқығын құраушы актілерде белгіленген, ветеринариялық-санитариялық талаптарға сәйкес, сою алдындағы ветеринариялық бақылаудан өтеді.
33. Мыналарға:
а) жемсауы мен асқазан-ішек жолы толы құсты союға жіберуге;
б) қауырсындары лас, ылғалды құсты союға жіберуге;
в) сою алдында ветеринариялық тексеруден өтпеген, сәйкестедірілмеген құсты союға жіберуге;
г) ауру, ауруының бары күдік тудырмайтын, зақымдалған жарақаты бар құсты, сондай-ақ, қабылдау кезінде айқындалған құстың өлекселерін тапсырушыға қайтаруға;
д) өндірістік объект аумағынан союға түскен құстарды тасып шығаруға;
е) балықпен, балық қалдықтарымен және (немесе) балық ұнымен соңғы азықтандыру күнінен бастап, күнтізбелік 10 күн ішінде құсты союға бағыттауға;
ж) өсіру кезінде емдеу және (немесе) профилактикалық мақсатта антибиотиктер, гельминтке қарсы құралдар және өзге де дәрі-дәрмектер қолданылған болса, оларды қолдану жөніндегі нұсқаулықтарда көрсетілген, осы дәрі-дәрмектердің шығу мерзімі аяқталғанға дейін құсты союға бағыттауға жол берілмейді;
34. Жануардың тағамдық және тағамдық емес шикізатын қайта өңдеу кезінде алынған, биологиялық қалдықтарды (құс өлекселерін, ветеринариялық конфискаттарды, мүшелеу қалдықтарын) және өзге де қалдықтарды кәдеге жарату процесі, Кеден одағының "Тағамдық өнімдердің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (КО ТР 021/2011) талаптарына сәйкес келуге тиісті.

30. Производство продуктов убоя птицы включает в себя следующие процессы: предубойную выдержку и подготовку к убою, оглушение, убой, обескровливание, тепловую обработку, снятие оперения, потрошение, обработку субпродуктов, охлаждение, разделку тушек, упаковку, замораживание, хранение, сбор ветеринарных конфискатов и технических отходов.
Предубойная выдержка птицы предусматривает содержание птицы перед убоем без корма при наличии свободного доступа к воде в течение установленного времени в соответствии с требованиями согласно приложению № 9 (с целью освобождения желудочно-кишечного тракта от содержимого).
31. Процесс подготовки птицы к убою должен соответствовать требованиям настоящего технического регламента и технического регламента Таможенного союза "О безопасности пищевой продукции" (ТР ТС 021/2011).
32. К убою для использования в пищевых целях допускается птица, состояние здоровья которой в соответствии с законодательством государства-члена, а также актами, составляющими право Союза, в сфере применения ветеринарно-санитарных мер позволяет использовать продукты ее убоя в пищевых целях.
Птица, поступившая на производственный объект для убоя, проходит предубойный ветеринарный осмотр в соответствии с ветеринарно-санитарными требованиями, установленными законодательством государства-члена, а также актами, составляющими право Союза, в сфере применения ветеринарно-санитарных мер.
33. Не допускается:
а) направлять на убой птицу с наполненным зобом и желудочно-кишечным трактом;
б) направлять на убой птицу с загрязненным, влажным оперением;
в) направлять на убой неидентифицированную птицу, не прошедшую предубойный ветеринарный осмотр;
г) возвращать сдатчикам птицу больную, подозрительную на наличие заболевания, с травматическими повреждениями, а также трупы птиц, обнаруженные при приемке;
д) вывозить с территории производственного объекта поступившую для убоя птицу;
е) направлять на убой птицу в течение 10 календарных дней с даты последнего скармливания ей рыбы, рыбных отходов и (или) рыбной муки;
ж) направлять на убой птицу, при выращивании которой применялись антибиотики, противогельминтные средства и другие лекарственные препараты в лечебных и (или) профилактических целях, до истечения сроков выведения этих препаратов, указанных в инструкциях по их применению.
34. Процесс утилизации биологических отходов (трупов птиц, ветеринарных конфискатов, боенских отходов) и других отходов, полученных при переработке пищевого и непищевого сырья животного происхождения, должен соответствовать требованиям технического регламента Таможенного союза "О безопасности пищевой продукции" (ТР ТС 021/2011).

35. Құсты қабылдап алу мен сою алдындағы ветеринариялық тексеру сәтінде жұқпалы ауру белгілері бар құстар айқындалған жағдайда, ветеринариялық қызмет маманының бақылауымен құстардың барлық партиясы дереу санитариялық қасапханаға немесе (жекелеген дені сау құстар) ауысым соңында союға не өзге ауысымға союға жіберіледі. Сою аяқталғаннан кейін бөлмелерді және жабдықтарды зарарсыздандыру жүргізіледі.
36. Құсты сою процесі осы Техникалық регламенттің және Кеден одағының "Тағамдық өнімдердің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (КО ТР 021/2011) талаптарына сәйкес келуге тиісті.
37. Құсты сою процесінде сойылатын құс өнімдерін сәйкестендіру жүргізілуге тиісті және оларды өндірудің барлық технологиялық процесі бойынша оларға бақылау жасау қамтамасыз етіледі.
38. Құсты сою процесінде құсты сою процестерінің технологиялық тәртібі сақталуға және құс ұшасы сыртының ластануын болдырмайтын:
а) құсты қимылсыз қалдыру, жүрегі жұмыс істеп тұрған кезде, оның қозғалу қабілетінің уақытша шектелуін және жоғалтуын қамтамасыз ететін құралдар пайдаланыла отырып жүзеге асырылатын;
б) құсты сою оның барынша толық қансыздануын қамтамасыз ететін;
в) құстарды жылулық өңдеу режимі, олардың түріне байланысты таңдап алынуы қажет және құс терісін термиялық зақымдауға жол бермейтін.
г) қауырсындарынан арылудың технологиялық операциясы, құс ұшасынан қауырсындарды толық тазартуды қамтамасыз ететін және құс терісін механикалық зақымдауға жол бермейтін;
д) ақтармалау технологиялық операциясы кезінде құстың асқазан-ішегінің зақымдауына және оның ішінде құс ұшасына және жабдықтарға түсуіне жол бермейтін;
е) ветеринариялық-санитариялық сараптама өткізгенге дейін, құстың ұшасына оның шығу тегін сәйкестендіру мүмкіндігінсіз, құстың ұшасынан ішкі ағзаларды бөліп алуға жол бермейтін технологиялық әдістер қолданылуға тиісті.
39. Құсты сою кезінде пайдаланылған жабдықтар мен құрал-саймандардың, құс ұшасын және сойылған құстардың өзге де өнімдерін ластау ықтималдығы жоққа шығарылуға тиісті.
40. Ветеринариялық қызмет маманының жұмыс орнынан техикалық құрылғының (мысалы, "тоқта" батырмасы) көмегімен, құстың аса қауіпті ауруына күдік туындаса немесе ол айқындалған болса, құсты сою желісін шұғыл тоқтатуды қарастыру қажет.
41. Ветеринариялық конфискаттарды жинау үшін арнайы науа, ыдыстар жабдықталады немесе зарарсыздандыру құралдарымен, ыстық сумен және күшті бумен өңдеу ұйғарынды, полимер материалынан, немесе рұқсат етілмеген қол жеткізуді болдырмайтын, тығыз жабылатын қақпақтары бар, тот баспайтын болаттан тжасалған ыдыстармен жабдықталған, арнайы таңбаланған көлік пайдаланылады.

35. При обнаружении в момент приемки и предубойного ветеринарного осмотра птицы с признаками инфекционного заболевания всю партию птицы немедленно направляют на санитарную бойню или убой в конце смены либо в отдельную смену под контролем специалиста ветеринарной службы (отдельно от здоровой птицы). После окончания убоя должна проводиться дезинфекция помещений и оборудования.
36. Процесс убоя птицы должен соответствовать требованиям настоящего технического регламента и технического регламента Таможенного союза "О безопасности пищевой продукции" (ТР ТС 021/2011).
37. В процессе убоя птицы должна проводиться идентификация продуктов убоя птицы и обеспечиваться их прослеживаемость на протяжении всего технологического процесса их производства.
38. В процессе убоя птицы должно обеспечиваться соблюдение режимов технологических процессов убоя птицы и применение следующих технологических приемов, исключающих загрязнение поверхности тушек птицы:
а) обездвиживание птицы должно осуществляться с использованием средств, обеспечивающих временное ограничение и потерю ею способности к движению при работающем сердце;
б) убой птицы должен обеспечивать наиболее полное ее обескровливание;
в) режимы тепловой обработки птицы должны быть подобраны в зависимости от ее вида и не должны допускать термическое повреждение кожи птицы;
г) технологическая операция снятия оперения должна обеспечивать полное удаление оперения с тушки птицы и не должна допускать механические повреждения кожи птицы;
д) при технологической операции потрошения повреждение желудочно-кишечного тракта птицы и попадание его содержимого на тушки птицы и оборудование не допускается;
е) до проведения ветеринарно-санитарной экспертизы отделение внутренних органов от тушки птицы без возможности идентификации их принадлежности к тушке птицы не допускается.
39. Оборудование и инструменты, используемые при убое птицы, должны исключать возможность загрязнения тушек птицы и других продуктов убоя птицы.
40. Необходимо предусмотреть экстренную остановку линии убоя птицы с рабочего места специалиста ветеринарной службы при помощи технического устройства (например, кнопки "стоп") при наличии подозрения на особо опасные заболевания птицы или их выявлении.
41. Для сбора ветеринарных конфискатов оборудуются специальные желоба, емкости или используется специально маркированный транспорт, оборудованный емкостями из полимерных материалов, допускающих обработку дезинфицирующими средствами, горячей водой и острым паром, или из нержавеющей стали с плотно закрывающимися крышками, исключающие несанкционированный доступ.

42. Жұмыс ауысымы аяқталғаннан кейін пышақтар, қайшылар, шанышқылар және ластану ретіне қарай өзге де құрал-саймандар, кем дегенде сағатына бір рет ластанудан тазартылады және жуылады, сойылған құстың ласталған өнімдерімен, ауыратын немесе ауыратындығына күдік туындаған құстың ұшасымен түйісу зарарсындандырылады.
Етіктер, алжапқыштар, қолғаптар, резеңке жеңқаптар жұмыс аяқталғаннан кейін күн сайын тазартылады, жуылады және кептіріледі.
Өндірістік цех қызметкерлері жұмыс басталар алдынды және жұмыстағы әрбір үзілістен кейін, бір операциядан екіншісі өту кезінде, сондай-ақ, сойылған құстың ласталған өнімдерімен, ауру немесе ауыратындығына күдік туындаған құстың ұшасымен түйіскеннен кейін, қолдарын жуады және зарарсыздандырады. Дәретханаға барғаннан кейін, дәретхана бөлмесінде және жұмыс орнында қайтадан (жұмыс басталар алдында, өндірістік цехқа қайтқан кезде) қолды жуу қажет.
43. Процестің аяқталуы бойынша салқындату, құс ұшасының кез-келген өлшеу нүктесінде минус 1 0С-тен 4 0С температураны қамтамасыз етуге тиісті.
Сумен (батыру жолымен) салқындату және (немесе) ауа бүріккішпен салқындату кезінде құс ұшасының микроағзалармен тоғыспалы тұқым себу тәуекелін төмендету үшін, Кеден одағының "Тағамдық үстемелер, хош иістегіштер және технологиялық көмекші құралдар қауіпсіздігінің талаптары" технологиялық регламентінің (КО ТР 029/2012) талаптарына сәйкес, микробқа қарсы технологиялық көмекші құралдарды пайдалануға рұқсат етіледі.
Құс ұшаларын сумен (батыру жолымен) салқындату және (немесе) ауа бүріккішпен салқындату технологиялық операциясы кезінде, мүше мемлекеттер заңнамасына сәйкес ауыз судағы хлордың ұйғарынды концентрациясының артуына, концентрациядағы белсенді хлордан тұратын ерітіндіні пайдалануға жол берілмейді.
44. Сойылған құс өнімдерін, құс ұшаларын және олардың бөліктерін өндіру процесінде, оларға суды, өзге де ингредиенттерді және тағамдық үстемелерді енгізуге жол берілмейді.
45. Құрамына сірқабақты жою, асқазан ішін босату, ұйма қабықшаларды, өт қабығын, іргелес ұлпаны, майды, сирақ эпидермисінің мүйізделген қабатын және ластануды жою енетін, құс субөнімдерін өңдеу процесі, құс ұшасын ақтармалаудан кейін (салқындатуға беруді және (немесе) өзге де технологиялық процестердің орындалуын қоса алғанда) 30 минуттан кешіктірілмей аяқталуға тиісті.

42. Ножи, ножницы, вилки и другие инструменты по мере загрязнения, но не реже 1 раза в час, очищаются от загрязнений и моются, после окончания рабочей смены, соприкосновения с загрязненными продуктами убоя птицы, тушками, полученными от больной или подозрительной на наличие заболевания птицы, обеззараживаются.
Сапоги, фартуки, перчатки, прорезиненные нарукавники ежедневно после окончания работы очищаются, моются и просушиваются.
Работники производственных цехов моют и дезинфицируют руки перед началом работы и после каждого перерыва в работе, при переходе от одной операции к другой, а также после соприкосновения с загрязненными продуктами убоя птицы, тушками, полученными от больной или подозрительной на наличие заболевания птицы. После посещения туалета руки необходимо помыть и продезинфицировать в туалетной комнате и повторно на рабочем месте (при возвращении в производственный цех перед началом работы).
43. По окончании процесса охлаждения должна обеспечиваться температура в любой точке измерения тушки птицы от минус 1 °С до 4 °С.
Для снижения риска перекрестного обсеменения микроорганизмами тушек птицы при водяном охлаждении (путем погружения) и (или) воздушно-распылительном охлаждении допускается использование антимикробных технологических вспомогательных средств в соответствии с требованиями технического регламента Таможенного союза "Требования безопасности пищевых добавок, ароматизаторов и технологических вспомогательных средств" (ТР ТС 029/2012).
При технологической операции водяного охлаждения (путем погружения) и (или) воздушно-распылительного охлаждения тушек птицы не допускается использование растворов, содержащих активный хлор в концентрации, превышающей допустимую концентрацию хлора в питьевой воде в соответствии с законодательством государств-членов.
При технологической операции водяного охлаждения (путем погружения) направление движения тушек птицы в ваннах охлаждения должно быть противоположным направлению поступающей воды, соответствующей требованиям к питьевой воде, установленным законодательством государств-членов.
44. В процессе производства продуктов убоя птицы, тушек птицы и их частей не допускается введение в них воды, других ингредиентов и пищевых добавок.
45. Процессы обработки субпродуктов птицы, включающие в себя удаление кутикулы, освобождение содержимого желудка, удаление серозных оболочек, желчного пузыря, остатков прилегающих тканей, жира, ороговевших слоев эпидермиса ног и загрязнений, должны завершаться не позднее чем через 30 минут после потрошения тушек птицы (включая передачу на охлаждение и (или) выполнение других технологических процессов).

46. Құс ұшасын бөліктерге бөлшектеу, құс ұшасын және оның бөліктерін сүйегінен сылып алу, механикалық сылып алынған құс еті, жартылай дайын өнім өндірісі, турама ет дайындау және онымен қабықты толтыру, 12 0С аспайтын температурада, сою цехынан бөлек бөлмеде (бөлімше, учаске) жүзеге асырылуға тиісті. Құс ұшасын бөлшектеуге салқындатылған жағдайда ғана кірісу керек.
47. Өндірістік объектіде орын тепкен, құстың сәйкестендірілген еті және сойылған құстың өзге де өнімдері кәдеге жаратуға немесе жоюға жатады.
48. Сойылған құс өнімдерінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін, өндірістік бөлмелердегі температуралық-ылғалдылық режімін және технологиялық процестер параметрін, пайдаланылатын шикізатты, қолданылатын технологияларды және сойылған құстың дайындалған өнімдері қауіпсіздігі көрсеткіштерін ескере отырып, сондай-ақ, осы Техникалық регламент талаптарын есепке ала отырып, өндіруші белгілейді.
49. Ақтармалаудан кейін құс ұшасының сыртқы және ішкі беттері тұщы сумен жуылуға тиісті. Жуғаннан кейін ұша сыртын көзге шалынатын өзгерістер және нәжіспен ластану белгілері болмауға тиісті.
Құс ұшасы, бөлшектеу және сылып алу алдында жөндеуден өткізіледі (құс жүнінің қалдықтары, қанталаулар, ісінген жерлері, құйылған қаны жойылады).
Құс ұшасын бөлшектеу желісіне автоматты (немесе қолмен) ілу жүргізілетін ұша бөліктері, оларды қаптау немесе сылып алу алдында, автоматты желіде жөндеуден өткізіледі.
50. Егер бөлшектеу және (немесе) сылып алу үшін пышақтар, қайшылар пайдаланылмаған жағдайда, олар стерилизаторда немесе арнайы бөлінген орында сақталуға тиісті.
51. Сойылғаннан кейін құс ұшасы мен құстың ішкі ағзалары Кеден одағының "Тағамдық өнімдердің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (КО ТР 021/2011) 30-бабына сәйкес ветеринариялық-санитариялық сараптауға жатады.
52. Ұша сойылғаннан кейін құс ауруы айқындалған жағдайда, мұндай құстар, оларды зарарсыздандыруға, кәдеге жаратуға және жоюға бағыттау туралы таңба басылған арнайы контейнерге орналастырылады.
53. Сылып алу процесінде құс ұшасында және олардың бөліктерінде, сондай-ақ, субөнімдерде инфекциялық және инвазиондық аураларға тән патологиялық өзгерістер ұшыраған кезде, сойылған құс өнімдері зертханалалық зерттеулер нәижесі алынғанға дейін, темпераурасы минус 12 0С-тен жоғары санитариялық камераның тоңазытқышына салынады.
Алынған зертханалалық зерттеулер нәижелері бойынша, тиісті санитариялық өңдеу жүргізіледі.
54. Мемлекеттік ветеринариялық бақылау (қадағалау) органдары шектеулі пайдалану үшін рұқсат берген, сойылған құс өнімдерін залалсыздандыру, негізгі өндіріс аяқталаннан кейін, ауысым соңында немесе сойылған құстың залалсызданбаған және залалсызданған өнімдерінің орын ауыса қиылысуын болдырмайтын жабдықтар пайдаланыла отырып, оқшауланған бөлмелерде жүргізіледі.
Сойылған құс өнімдерін одан әрі қайта өңдеу, ветеринариялық қызмет арнайы маманының бақылауымен, ауысым соңында немесе бөлек ауысымда өндірістік бөлмелерде жүргізіледі.
Жұмыстың аяқталуы бойынша технологиялық жабдықтарды, бөлмелерді және арнайы киімдерді санитариялық өңдеу өткізіледі.
Залалсыздандырылған сойылған құс өнімдерін қайта өңдеу бойынша, балалар тағамы үшін құс етінен жасалған өнімдерді өндіруге арналған, арнайы технологиялық желілерді және технологиялық жабдықтарды пайдалануға жол берілмейді.

46. Разделка тушек птицы на части, обвалка тушек птицы и их частей, производство мяса птицы механической обвалки, полуфабрикатов, приготовление фарша и наполнение им оболочек должны осуществляться в отдельном от убойного цеха помещении (отделении, участке) при температуре воздуха не выше 12 °С. На разделку тушки птицы должны поступать только в охлажденном состоянии.
47. Неидентифицированные мясо птицы и другие продукты убоя птицы, находящиеся на производственном объекте, подлежат утилизации или уничтожению.
48. Температурно-влажностные режимы в производственных помещениях и параметры технологических процессов, обеспечивающих безопасность продуктов убоя птицы, устанавливаются производителем с учетом используемого сырья, применяемых технологий и показателей безопасности изготавливаемых продуктов убоя птицы, а также с учетом требований настоящего технического регламента.
49. После потрошения наружные и внутренние поверхности тушек птицы должны обмываться питьевой водой. После мойки на поверхности тушек не должно быть видимых изменений и фекальных загрязнений.
Перед разделкой и обвалкой тушки птицы подвергаются доработке (удаляются остатки пера, гематомы, намины, кровоизлияния).
На автоматизированных линиях, где имеется автоматическая (или ручная) перевеска тушек птицы на линию разделки, части тушек птицы подвергаются доработке перед их упаковкой или обвалкой.
50. В случае если для разделки и (или) обвалки ножи, ножницы и другие инструменты не используются, они должны храниться в стерилизаторе или специально отведенном месте.
51. После убоя тушки птицы и внутренние органы птицы подлежат ветеринарно-санитарной экспертизе в соответствии со статьей 30 технического регламента Таможенного союза "О безопасности пищевой продукции" (ТР ТС 021/2011).
52. При выявлении заболеваний птицы после убоя тушки такой птицы помещаются в специальный контейнер с маркировкой об их направлении на обезвреживание, утилизацию или уничтожение.
53. При обнаружении в тушек птицы и их частях процессе обвалки, а также в субпродуктах патологических изменений, характерных для инфекционных и инвазионных болезней, до получения результатов лабораторных исследований продукты убоя птицы помещаются в холодильник санитарной камеры с температурой не выше минус 12 °С.
В зависимости от полученных результатов лабораторных исследований проводится соответствующая санитарная обработка.
54. Обезвреживание продуктов убоя птицы, допущенных органами государственного ветеринарного контроля (надзора) к использованию с ограничением, проводится в конце смены после завершения основного производства или в обособленных помещениях с использованием оборудования, исключающего перекрестное перемещение необезвреженных и обезвреженных продуктов убоя птицы.
Дальнейшая переработка продуктов убоя птицы проводится в производственных помещениях в конце смены или в отдельную смену под контролем специалиста ветеринарной службы.
По окончании работы проводится санитарная обработка технологического оборудования, помещений, инвентаря и специальной одежды.
Для переработки обезвреженных продуктов убоя птицы не допускается использование специализированных технологических линий и технологического оборудования, предназначенных для производства продукции из мяса птицы для детского питания.

55. Балалар тағамы үшін сойылған құс өнімдерін өндіру процесі, арнайы өндірістік объектілерде, арнайы цехтарда, арнайы технологиялық желілерде немесе көпшілік пайданатын сойылған құс өнімдерін өндіру жөніндегі технологиялық жабдықтарда жүзеге асырылады.
Балалар тағамы үшін сойылған құс өнімдерін, көпшілік пайданатын сойылған құс өнімдерін өндіру жөніндегі техногиялық жабдықтарда өндіру процесі, алдын ала жуылғаннан және технологиялық жабдықтар мен мүліктер зарарсынданғаннан, сондай-ақ бөлмелер санитариялық өңделгеннен кейін жүзеге асырылады.
56. Тағамдық мақсатта мына құс етін, субөнімдерді, құс майын пайдалануға:
а) ветеринариялық-санитариялық сараптаудан өтпесе және ветеринариялық-санитариялық сараптау қорытындысы бойынша тағамдық мақсатта пайдалану үшін рұқсат берілмесе;
б) тері түсінің, бұлшық ет пен майлы ұлпаның өзіне тән емес өзгерістері байқалса;
в) бөтен иісі болса;
г) алдан ала жөнделмесе (қауырсын қалдығы, қанталау, ісінген жері, қанталау) союдан және өңдеуден кейін, тірі кезіндегі мүкістігі, ақаулығы байқалса;
д) ластануы және бөгде, оның ішінде метал қоспалары болса;
е) қайталап мұзатылса;
ж) құстарды өсіру кезінде емдеу және (немесе) оларды қолдану жөніндегі нұсқаулықтарда көрсетілген, оларды шығару мерзімі аяқталғанға дейін, профилактикалық мақсатта антибиотектер, гелминтке қарсы құралдар және басқа да дәрі-дәрмектер қолданылғаны анықталса;
е) жарамдыылық мерзімі өтсе тыйым салынады.
57. Құс етін жібіту кезінде бөлінетін ылғалдың үлес салмағы 4 проценттен аспауға тиісті.
Салқындатылған құс етін, кесектелген жартылай дайын өнімді сақтау кезінде бөлінетін ылғалдың үлес салмағы 4 проценттен аспауға тиісті.
58. Механикалық сылып алынған құс етін өндіру үшін:
а) сақталу мерзімі 2 тәуліктен жоғары болатын салқындатылған жағдайдағы құс ұшасын және оның бөліктерін;
б) сақталу мерзімі 1 тәуліктен жоғары болатын салқындатылған жағдайдағы құс сүйегін, мойынын;
в) сақталу мерзімі 1 айдан жоғары болатын мұздатылған жағдайдағы құс ұшасын және оның бөліктерін;
г) жұмсақ ұлпасының үлес салмағы 30 проценттен кем құс сүйектерін пайдалануға жол берілмейді.
59. Тікелей механикалық сылып алудан кейін құс етінің температурасы 6 0С-тан аспауға тиісті.
60. Өзіндік өндірістен шығарылған, механикалық сылып алынып мұздатылған құс еті, жартылай дайын өнімдерді және құс етінен жасалған өзге де өнімдерді өндіру үшін пайдаланылады.
Өзге өндірістерден алынған, механикалық сылып алынып мұздатылған құс еті, өндіріс барысында жылулық өңдеуден өткен, құс етінен жасалған өнімдер өндірісі үшін ғана пайдаланылады.

55. Процесс производства продуктов убоя птицы для детского питания осуществляется на специализированных производственных объектах, в специализированных цехах, на специализированных технологических линиях или на технологическом оборудовании по производству продуктов убоя птицы общего назначения.
Процесс производства продуктов убоя птицы для детского питания на технологическом оборудовании по производству продуктов убоя птицы общего назначения осуществляется в начале смены или в отдельную смену после предварительной мойки и дезинфекции технологического оборудования и инвентаря, а также санитарной обработки помещений.
56. Запрещается использование для пищевых целей мяса птицы, субпродуктов, жира птицы:
а) не прошедших ветеринарно-санитарную экспертизу и не допущенных по результатам ветеринарно-санитарной экспертизы к использованию для пищевых целей, неидентифицированных;
б) с несвойственным изменением цвета кожи, мышечной и жировой тканей;
в) с посторонним запахом;
г) имеющих прижизненные пороки, дефекты после убоя и обработки, без предварительной доработки (с остатками пера, гематомами, наминами, кровоизлияниями);
д) с наличием загрязнений и чужеродных примесей, в том числе металлических;
е) повторно замороженных;
ж) полученных от птицы, при выращивании которой применялись антибиотики, противогельминтные средства и другие препараты в лечебных и (или) профилактических целях, до истечения срока их выведения, указанного в инструкциях по их применению;
з) с истекшим сроком годности.
57. Массовая доля влаги, выделившейся при размораживании мяса птицы, не должна превышать 4 процентов.
Массовая доля влаги, выделившейся при хранении охлажденного мяса птицы, кусковых полуфабрикатов из мяса птицы, не должна превышать 4 процентов.
58. Для выработки мяса птицы механической обвалки не допускается использовать:
а) тушки птицы и их части в охлажденном состоянии со сроком хранения более 2 суток;
б) кости, шеи птицы в охлажденном состоянии со сроком хранения более 1 суток;
в) тушки птицы и их части в замороженном состоянии со сроком хранения более 1 месяца;
г) кости птицы с массовой долей мякотных тканей менее 30 процентов.
59. Температура мяса птицы непосредственно после механической обвалки должна быть не выше 6 ºС.
60. Замороженное мясо птицы механической обвалки, полученное на собственном производстве, используется для производства полуфабрикатов и другой продукции из мяса птицы.
Замороженное мясо птицы механической обвалки, полученное на других производствах, используется только для выработки продукции из мяса птицы, подвергаемой тепловой обработке в процессе производства.

61. Механикалық сылып алынған құс еті бар технологиялық ыдыста (сыйымдылықта), құс етінің өндірілген күні және сағаты немесе олардың бақылануын қамтамасыз ететін ақпараттарды жазуға және есептеуге арналған электронды құралдарды көрсететін құлақша қарастырылуға тиісті.
62. Механикалық сылып алынған құс еті, шығарылу сәтінен бастап 1 сағат ішінде, құс етінен жасалған өнімдерді өндіру үшін пайдаланылуы керек.
Егер механикалық сылып алынған құс етін 1 сағат ішінде пайдаланудың мақсаты болмаса, онда ол шығарылғаннан кейін бірден салқындату және мұздату үшін тоңазытқыш камераға бағытталуы керек.
63. Коллагенді құстың шикізатын өңдеу мен әзірлеу, оны тағам өнімі өндірісінде, жемдік және мединалық қажеттілікке пайдалану мақсатына байланысты шығарылады.
VIII. Құс етінен жасалған өнімдерге және оны өндіру процесіне қойылатын талаптар
64. Құс етінен жасалған өнімдер өндірісі кезінде пайдаланылатын сойылған құс өнімдері, осы Техникалық регламенттің және Кеден одағының "Тағамдық өнімдердің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (КО ТР 021/2011) талаптарына сәйкес келуге тиісті.
65. Өндірістік объектіде тұрған, сәйкестендірілмеген сойылған құс еті өнімдері кәдеге жаратуға және жоюға жатады.
66. Субөнімдерді әзірлеу (жібітуді, тексеруді, жууды, тазартуды қоса алғанда) жеке бөлмелерде немесе арнайы бөлінген өндірістік үймеретте жүргізіледі.
67. Құс субөнімдерінен жасалған өнімдерді өндіру, жеке үймеретте жүзеге асырылады.
Осындай өнімдерді, технологиялық жабдықтарды және құрал-саймандарды өндірістік үймереттің арнайы бөлінген уаскелерінде жууды іске асырып, оларды, құс етінен жасалған өнімдер өндіру жөніндегі үймереттерде және жабдықтармен өндірудің бірізділігі шартын сақтай отырып өндіру ұйғарылады.
68. Майдалауға және (немесе) тұздауға арналған сойылған құс еті өнімдері температурасы, өлшеудің кез-келген нүктесінде 4 0С-тен жоғары болмауға тиісті.
69. Құстың тағамдық тоң майын өндіру үшін, құсты сою процесінде оны жинап алғаннан кейін, 2 сағаттан аспайтын уақыт бойы өңделген, соңынан салқындатылған немесе мұздатылған, сондай-ақ құс ұшасын бөлшектеу кезінде жиналған құстың шикі майы пайдаланылады.
70. Нитрий натриті (кали нитриті), нитрий натритінің үлес салмағы 0,9 проценттен аспайтын үлес салмағы бойынша нитрит-тұздық (тұздық-нитрит) қоспасы түрінде ғана қолданылады.
Бір атаулы құс етінен жасалған өнімдерді өндіру кезінде 2 және одан да көп нитрит-тұздық (тұздық-нитрит) қоспасын бір уақытта падалануға жол берілмейді.
Қайта өңделмеген түрінде іске асыруға бағытталған, сойылған құс өнімдері мен құс етінен жасалған өнімдер үшін фосфатты (оның ішінде, фосфат құрамды қоспаларды және кешенді тағамдық қоспалар құрамындағы фосфатты) пайдалануға жол берілмейді.

61. На технологической таре (емкости) с мясом птицы механической обвалки должны быть предусмотрены ярлыки с указанием даты и часа выработки такого мяса птицы или электронные средства для записи и считывания информации, обеспечивающие его прослеживаемость.
62. Мясо птицы механической обвалки в течение 1 часа с момента выработки должно быть использовано для производства продукции из мяса птицы.
В случае если мясо птицы механической обвалки не предназначено для использования в течение 1 часа, сразу после выработки оно должно быть направлено в холодильные камеры для охлаждения или замораживания.
63. Обработка и подготовка сырья коллагенсодержащего птицы производится в зависимости от целей его использования в производстве пищевой продукции, продукции кормового и медицинского назначения.
VIII. Требования к продукции из мяса птицы и процессам ее производства
64. Продукты убоя птицы, используемые при производстве продукции из мяса птицы, должны соответствовать требованиям настоящего технического регламента и технического регламента Таможенного союза "О безопасности пищевой продукции" (ТР ТС 021/2011).
65. Неидентифицированные продукты убоя птицы, находящиеся на производственном объекте, подлежат утилизации или уничтожению.
66. Подготовка субпродуктов (включая размораживание, осмотр, промывку, зачистку) проводится в отдельных помещениях или на специально выделенных участках производственного помещения.
67. Производство продукции из субпродуктов птицы осуществляется в отдельном помещении.
Допускается производство такой продукции в помещениях и на оборудовании по производству продукции из мяса птицы при условии последовательности их производства с проведением мойки технологического оборудования и инвентаря на специально выделенных участках производственного помещения.
68. Продукты убоя птицы, предназначенные для измельчения и (или) посола, должны иметь температуру не выше 4 ºС в любой точке измерения.
69. Для производства пищевых топленых жиров птицы используется жир-сырец птицы, обработанный в течение не более 2 часов после его сбора в процессе убоя птицы с последующим охлаждением или замораживанием, а также собранный при разделке тушек птицы.
70. Нитрит натрия (нитрит калия) применяется только в виде нитритно-посолочных (посолочно-нитритных) смесей с массовой долей нитрита натрия (нитрита калия) не более 0,9 процента.
Одновременное применение 2 и более нитритно-посолочных (посолочно-нитритных) смесей при производстве продукции из мяса птицы одного наименования не допускается.
Применение нитритно-посолочных (посолочно-нитритных) смесей для продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы, предназначенных для реализации в непереработанном виде, не допускается.
Применение фосфатов (в том числе фосфатсодержащих смесей и фосфатов в составе комплексных пищевых смесей) для продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы, предназначенных для реализации в непереработанном виде, не допускается.

71. Етсіз ингредиенттерді әзірлеу бөлек үймереттерде жүргізіледі.
72. Құс етінен жасалған өнімдерді өндіру кезінде өндірістік үймереттер арқылы термиялық бөлімшеге отын (үгінді, ағаш) жеткізуге рұқсат етілмейді.
73. Шұжықтық өнімдер мен құс етінен жасалған өнімдер (субөнімдер) өндіру кезінде:
а) тұздау кезінде құс етін сақтауды ауа температурасы 4 С-тан аспайтын үймеретте жүргізу (тұздау процесіне кіріктірілген салқындату жүйесі бар технологиялық жабдықтарды қолдануды қоспағанда);
б) тұздықтарды әзірлеу және етсіз ингредиенттерді өлшеп орау (әзірлеу), өндірістік объектінің 2 ауысым жұмысын қамтамасыз ету қажеттігі мөлшерінде жүргізу;
в) жылулық өңдеу, температураны бақылауға арналған аспаптармен жарақталған, арнаулы жабдықтарда, оның ішінде, салыстырмалы ылғалды өнім орталығында (шикідей қақталғанды және шикідей ысталғанды қоспағанда) немесе температурада (суда термиялық өңдеу кезінде) ғана жүзеге асыру талаптарын сақтау қажет.
74. Құс етінен жасалған жартылай дайын өнімдерді (субөнімдер) өндіру кезінде:
а) нитрит-тұздық (тұздық-нитрит) қоспасын, оның ішінде көпшілік пайдаланатын кәсіпорындарда іске асыру үшін, жартылай дайын өнімдер өндірісінде пайлануға;
б) кез-келген өлшеу нүктесінде 4 0С-тен асатын температурада салқындатылған жартылай дайын өнімдерді айналымға шығаруға жол берілмейді.
75. Құс етінен жасалған, салқындатылған, термиялық өңдеуден өтпеген, жартылай дайын өнімдерді (субөнімдер) және құс етінен жасалаған өнімдерді өндіру кезінде, тек қана салқындатылған құс етін пайдалануға рұқсат етіледі.
76. Құс етінен жасалған жартылай дайын өнімдерді (субөнімдер) мұздату үшін жылдам тоңазытатын жабдықты, оларды өлшемдеу және қаптау жүзеге асырылатын үймеретке орнатуға рұқсат етіледі.
77. Консервілер өндіру кезінде:
а) консервілерге арналған тұтыну қаптамасы ауысым сайын кемі 3 рет, сондай-ақ, реттелімнен, жөндеуден немесе жабдық бөліктерін ауыстырудан кейін герметикаға тексерілуге тиісті;
б) консервілер өндірісінің шикізатты әзірлеуден, стерилдеуге немесе пастерлеуге дейінгі технологиялық процесінің мерзімі, тұздау процесінің уақытын есепке алмағанда, стерилдеу үшін 2 сағаттан және пастерлеу үшін 1 сағаттан аспауға тиісті;
в) тұтыну қаптамасына өлшеп орау алдында шарпылау шикізатының температурасы 40 0С-тен төмен болмауға тиісті;
г) тұтыну қаптамасын герметикалау сәтінен бастап, консервілерді жылулық өңдеудеудің басталуына дейінгі уақыт 30 минуттан аспауға тиісті.
д) консервілерді термиялық өңдеу, №3 қосымшада көзделген өнеркәсіптік стерилдеу көрсеткіштеріне сәйкес, дайын өнімдердің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін, стерилдеу немесе пастерлеу тәртібіне сәйкес жүзеге асуға тиісті.
е) ақпараттарды қағаз және (немесе) электронды тасымалдаушы жазатын, стерилдеу немесе пастерлеу мазмұндалған құжаттарды, дайындаушы консервілердің жарамдылық мерзімінен асып түсетін кемі 3 ай уақыт бойы сақтауға міндетті;
ж) консервілердің жарамдылық мерзімін дайындаушы, консервілер тобын, тұтыну қаптамасының қасиеттерін және қол жеткізілген стерилдеу әсерінің шамасын ескере отырып белгілейтін;
з) консервілердің микробиологиялық тұрақтылығы мен қауіпсіздігін анықтау үшін, дайындаушының қоймасында ұстау ұзақтығы кемі 11 тәулікті құрауы тиісті талаптарды сақтау міндетті.

71. Подготовка немясных ингредиентов проводится в отдельных помещениях.
72. Подача топлива (опилок, дров) в термическое отделение через производственные помещения во время производства продукции из мяса птицы не допускается.
73. При производстве колбасных изделий и продуктов из мяса (субпродуктов) птицы необходимо соблюдать следующие требования:
а) выдержка мяса птицы при посоле проводится в помещениях с температурой воздуха не выше 4 ºС (за исключением применения в процессе посола технологического оборудования со встроенной системой охлаждения);
б) приготовление рассолов и расфасовка (подготовка) немясных ингредиентов проводятся в объеме, необходимом для обеспечения 2 смен работы производственного объекта;
в) тепловая обработка осуществляется на специальном оборудовании, оснащенном приборами для контроля температуры, в том числе в центре продукта (кроме сырокопченых и сыровяленых изделий), и относительной влажности или только температуры (при термической обработке в воде).
74. При производстве полуфабрикатов из мяса (субпродуктов) птицы не допускается:
а) применение нитритно-посолочных (посолочно-нитритных) смесей, в том числе для производства полуфабрикатов, предназначенных для реализации на предприятиях общественного питания;
б) выпуск в обращение охлажденных полуфабрикатов с температурой выше 4 ºС в любой точке измерения.
75. При производстве охлажденных полуфабрикатов из мяса (субпродуктов) птицы и продукции из мяса птицы, не прошедшей термическую обработку, допускается использование только охлажденного мяса птицы.
76. Скороморозильное оборудование для замораживания полуфабрикатов из мяса (субпродуктов) птицы допускается устанавливать в помещении, в котором осуществляется их расфасовка и упаковка.
77. При производстве консервов необходимо соблюдать следующие требования:
а) потребительская упаковка для консервов должна проверяться на герметичность не менее 3 раз в смену, а также после каждой регулировки, ремонта или замены частей оборудования;
б) продолжительность технологического процесса производства консервов от подготовки сырья до стерилизации или пастеризации не должна превышать 2 часов для стерилизованных и 1 часа для пастеризованных консервов без учета времени процесса посола;
в) температура бланшированного сырья перед расфасовкой в потребительскую упаковку должна быть не ниже 40 ºС;
г) время от момента герметизации потребительской упаковки до начала тепловой обработки консервов не должно превышать 30 минут;
д) термическая обработка консервов осуществляется согласно режиму стерилизации или пастеризации, обеспечивающему безопасность готовой продукции, в соответствии с показателями промышленной стерильности, предусмотренными приложением № 3;
е) документы, содержащие параметры стерилизации или пастеризации, записываемые на бумажные и (или) электронные носители информации, должны храниться изготовителем в течение времени, превышающего срок годности консервов не менее чем на 3 месяца;
ж) срок годности консервов устанавливается изготовителем исходя из группы консервов, свойств потребительской упаковки и величины достигнутого стерилизующего эффекта;
з) продолжительность выдержки консервов на складе изготовителя для установления микробиологической стабильности и безопасности должна составлять не менее 11 суток.

78. Құстық тағамдық құрғақ ақуызын және сорпасын өндіру кезінде:
а) өндірудің технологиялық процесі, осы Техникалық регламенттің 65-68 тармақтарында көрсетілген талаптарға жауап берге;
б) техникалық режим, технологиялық процестер аяқталғаннан кейін толық әсерсіздендіруді қамтамасыз етуге тиісті талаптардың сақталуы міндетті.
IX. Балалар тағамы үшін өнімдерге және оны өндіру процесіне қойылатын талаптар
79. Балалар тағамы үшін өнімдердің өндірісі (барлық жастағы топтар) үшін, оның ішінде ұйымдасқан балалар ұжымдары үшін, құс етінен жасалатын өнімдерді өндіру кезінде, тек қана салқындатылған құс етін пайдалануға рұқсат беріледі. Механикалық сылып алынған құс етін және коллагенді құс шикізатын пайдалануға жол берілмейді.
80. Бір жастағы балалар тағамы үшін құс етінен жасалған өнімдер өндірісі, не арнайы өндірістік объектілерде, не арнайы цехтарда және учаскелерде жүзеге асырылады.
1 жастан асқан балалар үшін құс етінен (ішек-қарны) жасалған өнімдер өндірісі, не арнайы өндірістік объектілерде немесе арнайы цехтарда, не арнайы технологиялық желілерде немесе көпшілік пайдаланатын ет өнімдерін өндіру жөніндегі технологиялық жабдықтарда, ауысым басында немесе бөлек ауысымда, осындай жабдықтарды жуып және зарарсыздандырғаннан кейін жүзеге асырылуы мүмкін.
81. Барлық жастағы топтар балалары үшін құс етінен жасалған өнімдерді (ішек-қарны) өндіру кезінде:
а) фосфатты, дәмін және хош иісін күшейткішті, бензойды, сорбин қышқылын және олардың тұзын, сондай-ақ, құрамында фосфат, дәмін және хош иісін күшейткіш, бензой, сорбин қышқылы және олардың тұзы кездесетін, кешенді тағамдық үстемелерді;
б) генетикалық модификацияланған ағзалары бар (ГМА) азық-түліктік (тағамдық) шикізатты;
в) Кеден одағының "Тағамдық өнімдердің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінде (КО ТР 021/2011) көрсетілген, пестицидтер қолданыла отырып алынған, азық-түліктік (тағамдық) шикізатты пайдалануға жол берілмейді.
82. 6 айдан 3 жасқа дейінгі балалар және 3 жастан асқан балалар тағамы үшін, құс етінен жасалған өнімдер (ішек-қарны) өндірісі кезінде:
а) тізімі Кеден одағының "Тағамдық өнімдердің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінде (КО ТР 021/2011) белгіленген, азық-түліктік (тағамдық) шикізатты;
б) 0,25 проценттен астам жалпы фосфоры бар сойылған құс өнімдерін пайдалануға жол берілмейді.
83. 6 айдан 3 жасқа дейінгі балалар және 3 жастан асқан балалар тағамы үшін консервілер өндіру кезінде, олардың микробиологиялық тұрақтылығын және қауіпсіздігін анықтау үшін, дайындаушының қоймасында ұстау ұзақтығы кемі 21 күнді құрауы қажет.

78. При производстве белка птичьего пищевого сухого и бульонов должны соблюдаться следующие требования:
а) технологические процессы производства должны отвечать требованиям, указанным в пунктах 65 – 68 настоящего технического регламента;
б) технологические режимы должны обеспечивать полную инактивацию ферментов после окончания технологических процессов.
IX. Требования к продукции из мяса птицы для детского питания и процессам ее производства
79. При производстве продукции из мяса птицы для детского питания (для всех возрастных групп), в том числе для организованных детских коллективов, допускается использование только охлажденного мяса птицы. Использование мяса птицы механической обвалки и сырья коллагенсодержащего птицы не допускается.
80. Производство продукции из мяса (потрохов) птицы для питания детей первого года жизни осуществляется либо на специализированных производственных объектах, либо в специализированных цехах и участках.
Производство продукции из мяса (потрохов) птицы для питания детей старше 1 года может осуществляться на специализированных производственных объектах или в специализированных цехах либо на специализированных технологических линиях или на технологическом оборудовании по производству мясной продукции общего назначения в начале смены или в отдельную смену после мойки и дезинфекции такого оборудования.
81. При производстве продукции из мяса (потрохов) птицы для питания детей всех возрастных групп не допускается использование:
а) фосфатов, усилителей вкуса и аромата, бензойной, сорбиновой кислот и их солей, а также комплексных пищевых добавок, в составе которых присутствуют фосфаты, усилители вкуса и аромата, бензойная, сорбиновая кислоты и их соли;
б) продовольственного (пищевого) сырья, содержащего генетически модифицированные организмы (ГМО);
в) продовольственного (пищевого) сырья, полученного с применением пестицидов, указанных в техническом регламенте Таможенного союза "О безопасности пищевой продукции" (ТР ТС 021/2011).
82. При производстве продукции из мяса (потрохов) птицы для питания детей в возрасте от 6 месяцев до 3 лет и детей старше 3 лет не допускается использование:
а) продовольственного (пищевого) сырья, перечень которого установлен техническим регламентом Таможенного союза "О безопасности пищевой продукции" (ТР ТС 021/2011);
б) продуктов убоя птицы с содержанием общего фосфора более 0,25 процента.
83. При производстве консервов для питания детей в возрасте от 6 месяцев до 3 лет и детей старше 3 лет продолжительность их выдержки на складе изготовителя для установления микробиологической стабильности и безопасности должна составлять не менее 21 дня.

84. 3 жастан асқан балалар тағамы үшін құс етінен жасалған, шабылған жартылай дайын өнімдер (ішек-қарны) өндірісінің барлық кезеңінде турама ет температурасы 4 0С-тан аспауға тиісті.
85. 6 айдан 3 жасқа дейінгі балалар және 3 жастан асқан балалар тағамы үшін консервілер (ішек-қарны) өндірісі кезінде, өлшемдеу сыйымдылығы 0,25 текше дм. аспайтын тұтыну қаптамасында жүзеге асырылады.
X. Сойылған құс өнімдерін және құс етінен жасалған өнімдерді сақтау, тасу (тасымалдау), өткізу және кәдеге жарату процесіне қойылатын талаптар
86. Сойылған құс өнімдерін және құс етінен жасалған өнімдерді дайындаушылар, сатушылар және дайындаушының уәкілетті тұлғалары, оларды сақтау, тасу (тасымалдау) және өткізу процесін, сойылған құс өнімдері және құс етінен жасалған өнімдер, осы Техникалық регламенттің және Кеден одағының "Тағамдық өнімдердің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (КО ТР 021/2011) талаптарына сәйкес келетіндей етіп жүзеге асыруға міндетті.
87. Сойылған құс өнімдерін және құс етінен жасалған өнімдерді сақтау, тасу (тасымалдау) және өткізу процесі, осы Техникалық регламенттің және Кеден одағының "Тағамдық өнімдердің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (КО ТР 021/2011) талаптарына сәйкес келуге тиісті.
88. Сойылған құс өнімдерін және құс етінен жасалған өнімдерді кәдеге жарату процесі, Кеден одағының "Тағамдық өнімдердің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (КО ТР 021/2011) талаптарына сәйкес келуге тиісті.
89. Сойылған құс өнімдерімен және құс етінен жасалған өнімдермен, сақтау, тасу (тасымалдау) және өткізу кезінде байланысқа түсетін материалдар, тағамдық өнімдермен байланысқа түсетін материалдардың қауіпсіздігіне қойылатын талаптарға сәйкес келуге тиісті.
90. Сойылған құс өнімдері және құс етінен жасалған өнімдер тоңазыту камераларындағы сөрелер қатарына немесе биіктігі еденнен кемі 8 см жоғары болуға тиісті табандарға орналастырылады. Сойылған құс өнімдері және құс етінен жасалған өнімдер қабырғадан және мұздату аспаптарынан кемі 30 см қашықтықта орналасады. Қатарлар аралығында сойылған құс өнімдеріне және құс етінен жасалған өнімдерге кедергісіз қатынауды қамтамасыз ететін өтпе болуға тиісті.
91. Сойылған құс өнімдерін және құс етінен жасалған өнімдерді тоңазытып өңдеу және сақтау үшін, қағаз және (немесе) электрондық тасымалдаушыда белгілі бір уақыт аралығында параметрлерді тіркеу мүмкіндігін қамтамасыз ету үшін, тоңазыту камералары термометрлермен және (немесе) температураны және ылғалдылықты автоматты бақылау құралдарымен, жабдықталады.

84. На всех этапах производства рубленых полуфабрикатов из мяса (потрохов) птицы для питания детей старше 3 лет температура фарша не должна быть выше 4 ºС.
85. При производстве консервов из мяса (потрохов) птицы для питания детей в возрасте от 6 месяцев до 3 лет расфасовка осуществляется в потребительскую упаковку вместимостью не более 0,25 куб. дм.
Х. Требования к процессам хранения, перевозки (транспортирования), реализации и утилизации продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы
86. Изготовители, продавцы и лица, уполномоченные изготовителем продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы, обязаны осуществлять процессы их хранения, перевозки (транспортирования) и реализации таким образом, чтобы продукты убоя птицы и продукция из мяса птицы соответствовали требованиям настоящего технического регламента и технических регламентов Союза (Таможенного союза), действие которых на них распространяется.
87. Процессы хранения, перевозки (транспортирования) и реализации продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы должны соответствовать требованиям настоящего технического регламента и технического регламента Таможенного союза "О безопасности пищевой продукции" (ТР ТС 021/2011).
88. Процессы утилизации продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы должны соответствовать требованиям технического регламента Таможенного союза "О безопасности пищевой продукции" (ТР ТС 021/2011).
89. Материалы, контактирующие с продуктами убоя птицы и продукцией из мяса птицы при хранении, перевозке (транспортировании) и реализации, должны соответствовать требованиям, предъявляемым к безопасности материалов, контактирующих с пищевой продукцией.
90. В холодильных камерах продукты убоя птицы и продукция из мяса птицы размещаются в штабелях на стеллажах или поддонах, высота которых должна быть не менее 8 см от пола. От стен и приборов охлаждения продукты убоя птицы и продукция из мяса птицы располагаются на расстоянии не менее 30 см. Между штабелями должны быть проходы, обеспечивающие беспрепятственный доступ к продуктам убоя птицы и продукции из мяса птицы.
91. Холодильные камеры для холодильной обработки и хранения продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы оборудуются термометрами и (или) средствами автоматического контроля температуры и влажности таким образом, чтобы была обеспечена возможность регистрации параметров с определенным интервалом времени на бумажных и (или) электронных носителях.

92. Сойылған құс өнімдері, сақтау процесінде түрлері, мақсаты (өткізу немесе қайта өңдеу (өңдеу) және термиялық (салқындату, мұздату) жағдайы бойынша топтастырылады.
93. Сойылған құс өнімдерін және құс етінен жасалған өнімдерді тиеу немесе түсіру кезінде, тоңазытқыш камераларда сақтау процесінде, ауа температурасының көтерілуі 5 0С-тен жоғары болмауы ұйғарылады.
Сойылған құс өнімдерін және құс етінен жасалған өнімдерді тоңазыту камераларында сақтау, тасу (тасымалдау) және өткізу процесінде ауа температурасының көтерілуі 2 0С-тен жоғары болмауы ұйғарылады.
94. Көлік құралына немесе контейнерге тиегенге дейін және көлік құралдарынан немесе контейнерден түсіргеннен кейін, салқындатылған және мұздатылған сойылған құс өнімдерін және құс етінен жасалған өнімдерді, салқындатылмаған үймереттерде сақтауға жол берілмейді.
95. Құстарды өндірістік объектілерге тасу (тасымалдау) мамандандырылған немесе арнайы жабдықталған көлікпен жүзеге асырылады.
Сойылған құс өнімдерін және құс етінен жасалған өнімдерді тасуға (тасымалдауға) арналған көлік құралдары мен контейнерлер, белгіленген температуралық режимді сақтауға және тіркеуге мүмкіндік беретін құралдармен жабдықталады.
96. Сойылған құс өнімдерін және құс етінен жасалған өнімдерді көліктік және (немесе) тұтыну қаптаманы пайдаланбай ақтара тиеп тасуға (тасымалдау) жол берілмейді.
97. Сойылған құс өнімдерін және құс етінен жасалған өнімдерді тасудан (тасымалдаудан) кейін, көлік құралдары (ыдыстар) мен контейнерлер, күн сайын, жұмыстың аяқталуы бойынша тағамдық қалдықтардан тазартылады, жуу ерітінділерімен жуылады және соңынан зарарсыздандырылып, сумен шайылады.
Көлік құралдарын санитариялық өңдеу, зарарсыздандыру бойынша, бұл туралы журналға белгі соғыла отырып, күнтізбелік 10 күнде 1 рет жүргізіледі.
98. Мұздатылған сойылған құс өнімдерін және құс етінен жасалған өнімдерді сақтау, тасу (тасымалдау) және өткізу кезінде жібітуге жол берілмейді.
Мұздатылған сойылған құс өнімдерін және құс етінен жасалған өнімдерді жібітуге және оларды тоңазытылған ретінде, бөлшек және көтерме сауда кәсіпорындарында сатуға тыйым салынады.
99. Бұрын вакуум астында немесе түрлендірілген атмосфера жағдайында қапталған, сойылған құс өнімдерін және құс етінен жасалған өнімдерді бөлшек және көтерме сауда кәсіпорындарында, вакуум астында немесе түрлендірілген атмосфера жағдайында қайталап қаптауға жол берілмейді.
100. Механикалық сылып алынған құс етін бөлшек сауда кәсіпорындарында сатуға жол берілмейді.
XI. Сойылған құс өнімдерін және құс етінен жасалған өнімдерді қаптауға қойылатын талаптар

92. Продукты убоя птицы в процессе хранения группируются по видам, назначению (реализация или переработка (обработка)) и термическому состоянию (охлажденное, замороженное).
93. Повышение температуры воздуха в процессе хранения в холодильных камерах во время загрузки или выгрузки продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы допускается не более чем на 5 ºС.
Колебания температуры воздуха в процессе хранения в холодильных камерах, перевозки (транспортирования) и реализации продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы не должны превышать 2 ºС.
94. Хранение охлажденных и замороженных продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы в неохлаждаемых помещениях до погрузки в транспортное средство или контейнер и после выгрузки из транспортного средства или контейнера не допускается.
95. Перевозка (транспортирование) птицы на производственный объект осуществляется специализированным или специально оборудованным транспортом.
Транспортные средства и контейнеры, предназначенные для перевозки (транспортирования) продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы, оборудуются средствами, позволяющими соблюдать и регистрировать установленный температурный режим.
96. Перевозка (транспортирование) продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы навалом без использования транспортной и (или) потребительской упаковки не допускается.
97. Транспортные средства (тара) и контейнеры после перевозки (транспортирования) продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы ежедневно по окончании работы очищаются от пищевых остатков, моются моющими растворами и промываются водой с последующей дезинфекцией.
Санитарная обработка транспортных средств проводится 1 раз в 10 календарных дней с отметками об этом в журнале по дезинфекции.
98. При хранении, перевозке (транспортировании) и реализации размораживание замороженных продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы не допускается.
Размораживание замороженных продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы и реализация их как охлажденных на предприятиях розничной и оптовой торговли запрещается.
99. На предприятиях розничной и оптовой торговли повторное упаковывание под вакуумом или в условиях модифицированной атмосферы продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы, ранее упакованных под вакуумом или в условиях модифицированной атмосферы, не допускается.
100. Реализация мяса птицы механической обвалки на предприятиях розничной торговли не допускается.
XI. Требования к упаковке продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы

101. Сойылған құс өнімдерін және құс етінен жасалған өнімдерді қаптау (оның ішінде, тығындау құралдары), Кеден одағының "Тағамдық өнімдердің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (КО ТР 021/2011) талаптарына сәйкес келуге тиісті .
102. Сойылған құс өнімдерінің және құс етінен жасалған өнімдердің жарамдылық мерзімі ішінде, сойылған құс өнімдерімен және құс етінен жасалған өнімдермен байланысқа түсетін қаптамалар мен материалдар, Одақтың кеден аумағындағы айналымы кезінде, олардың қауіпсіздігін және сәйкестендіру белгілерінің бұлжымастығын қамтамасыз етуге міндетті.
XII. Сойылған құс өнімдерін және құс етінен жасалған өнімдерді таңбалауға қойылатын талаптар
103. Сойылған құс өнімдерін және құс етінен жасалған өнімдерді таңбалау, Кеден одағының "Тағамдық өнімдер, оның бөлігін таңбалау" (КО ТР 021/2011), "Тағамдық үстемелер, хош иістендіргіштер және технологиялық көмекші құралдар қауіпсіздігінің талаптары" (КО ТР 021/2012) техникалық регламенттері талаптарына, сондай-ақ, осы Техникалық регламенттің 104-121 тармақтарында белгіленген талаптарға сәйкес болуға тиісті.
104. Тұтынушыларды (сатып алушыларды) жаңылысуға алып келетін әрекеттерді болдырмау үшін:
а) сойылған құс өнімдерінің және құс етінен жасалған өнімдердің айырым белгілері туралы (мысалы, "халал", "кошер еті") ақпараттан тұратын таңба, Кеден одағының "Тағамдық өнімдердің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (КО ТР 021/2011) талаптарына сәйкес келуге тиісті.
б) балаларға арналған тағам ретінде ассоциативті қабылданатын, ойдан шығарылған атаулары бар көпшілікке арналған құс етінен жасалған өнімдерді (мысалы, "Детские" шұжықшасы, "Бутуз" шұжығы, "Тотоша" шницелі") таңбалауға жол берілмейді;
в) жаңылыстыру деңгейіне дейін үйлесімді және ұқсас, ойдан шығарылған атауларды пайдалана отырып, құс етінен жасалған өнімдерді;
осы стандарттар бойынша шығарылатын өнімдерді қоспағанда, мемлекетаралық (өңірлік) стандарттармен белгіленген, құс етінен жасалған өнімдерді ойдан шығарылған атаулармен;
таңбалануы Кеден одағының "Ет және ет өнімдерінің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (КО ТР 034/2013) 107-тармағы "в" тармақшасында белгіленген талаптарға сәйкес жүзеге асырылатын, құс етінен жасалған өнімдерді ойдан шығарылған атаулармен таңбалауға жол берілмейді;
г) пайдаланылатын рецептуралық құрауыштар түріндегі немесе кеңінен қолданылатын ассортименттік атауларға (мысалы, "пастрома", "купаттар", "бифштекс", "сүбе"), қимасындағы сүретке тән (мысалы, "сервелат", "салями", "ветчина"), анатомиялық (мысалы, "төс еті", "қауырсындары", "сан еті") белгісі бойынша құралған, көпшілік мақұлдаған атауларға рұқсат етіледі;
д) сойылған құс өнімдері және құс етінен жасалған өнімдер тағамдық құндылығының көрсеткіштері, таңбасында, ұйғарынды ауытқулар ескеріле отырып көрсетіледі.
Сойылған құс өнімдерінің және құс етінен жасалған өнімдердің тағамдық құндылығы туралы ақпараттар көрсетілген кезде, тағамдық заттектер құрамы нақты мәнінің ұйғарынды шегі мыналарды құрайды:
ақуыз - өнім таңбасында көрсетілген мәннің 80 процентінен кем болмауы;
май, көмірсутектер, энергетикалық құндылық (құнарлылық) - өнім таңбасында көрсетілген мәннің 120 процентінен артық болмауы.

101. Упаковка (в том числе укупорочные средства) продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы должна соответствовать требованиям технического регламента Таможенного союза "О безопасности упаковки" (ТР ТС 005/2011).
102. Упаковка и материалы, контактирующие с продуктами убоя птицы и продукцией из мяса птицы, должны обеспечивать их безопасность и неизменность идентификационных признаков при обращении продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы на таможенной территории Союза в течение срока годности.
XII. Требования к маркировке продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы
103. Маркировка продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы должна соответствовать требованиям технических регламентов Таможенного союза "Пищевая продукция в части ее маркировки" (ТР ТС 022/2011), "Требования безопасности пищевых добавок, ароматизаторов и технологических вспомогательных средств" (ТР ТС 029/2012), а также требованиям, установленным пунктами 104 – 121 настоящего технического регламента.
104. Во избежание действий, вводящих в заблуждение потребителей (приобретателей):
а) маркировка, содержащая информацию об отличительных признаках продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы (например, "халяль", "кошерное мясо"), должна соответствовать требованиям технического регламента Таможенного союза "Пищевая продукция в части ее маркировки" (ТР ТС 022/2011);
б) не допускается маркировка продукции из мяса птицы общего назначения с использованием придуманных названий, которые ассоциативно воспринимаются как продукция для детского питания (например, сосиски "Детские", колбаса "Бутуз", шницель "Тотоша");
в) не допускается маркировка продукции из мяса птицы с использованием придуманных названий, которые тождественны или сходны до степени смешения:
с придуманными названиями продукции из мяса птицы, установленными межгосударственными (региональными) стандартами, за исключением продукции, выпускаемой по этим стандартам;
с придуманными названиями мясной продукции, маркировка которой осуществляется в соответствии с требованиями, установленными подпунктом "в" пункта 107 технического регламента Таможенного союза "О безопасности мяса и мясной продукции" (ТР ТС 034/2013);
г) допускается использование общепринятых названий, образованных по анатомическому признаку (например, "грудка", "крылышки", "окорочок"), характерному рисунку на разрезе (например, "сервелат", "салями", "ветчинная"), виду используемых рецептурных компонентов (например, "куриная", "из индейки", "из мяса птицы") или широко применяемым ассортиментным наименованиям (например, "пастрома", "купаты", "бифштекс", "филе");
д) показатели пищевой ценности продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы в маркировке указываются с учетом допустимых отклонений.
Допустимые пределы фактических значений содержания пищевых веществ при указании информации о пищевой ценности продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы составляют:
белок – не менее 80 процентов от значения, указанного в маркировке продукции;
жир, углеводы, энергетическая ценность (калорийность) – не более 120 процентов от значения, указанного в маркировке продукции.

105. Құс етінен жасалған өнімдерді таңабалаудың құрамында "салқындатылған шикізаттан дайындалды" сөздерін немесе құс етінен жасалған өнімдерді дайындау кезінде шикізатқа, салқындатылғаннан өзге, термиялық тәсілді қолдану жағдайында, мағынасы бойынша ұқсас сөздерді пайдалануға жол берілмейді.
106. Құс етінен жасалған өнімдерді дайындау кезінде, құс етін механикалық сылып алуды пайдаланған жағдайда, бұл туралы ақпарат осындай өнімдер құрамында атап көрсетіледі (мысалы, "Механикалық сылып алынған тауық еті").
107. Құс етінен жасалған өнімдер таңбасындағы, осындай өнімдердің құрамына судың, оның кез-келген тәсілмен (мұз, тұздық түрінде т.б.) қосылғаны көрсетіледі.
108. Сойылған құс өнімдерін қайта өңдеу өнімдерінің құрамы таңбалағанда, оған кірігетін компоненттер белгілене отырып, маринадталғаны және тұздығы көрсетіледі. Тағамдық қоспалар, кешенді тағамдық қоспалар және хош иістендіргіштер, Кеден одағының "Тағамдық өнімдерді, оның бөліктерін таңбалау" (КО ТР 022/2011) және "Тағамдық үстемелер, хош иістегіштер және технологиялық көмекші құралдар қауіпсіздігінің талаптары" технологиялық регламенттерінің (КО ТР 029/2012) талаптарына сәйкесетін құрамда атап көрсетіледі.
109. Егер, шұжықтық өнімдерді және құс етінен жасалған өнімдерді өндіру кезінде, микроағзалардың стартты дақылдары пайдаланылған болса, онда, олардың бар екені таңбасында көрсетіледі.
110. Егер, сойылған құс өнімдері және құс етінен жасалған өнімдер ферменттік дәрі-дәрмектермен өңделген болса, олардың таңбасында (құрамында), егер оларда, оның ішінде дайын өнім қалдығында белсенділігі сақталып отырса, онда осындай ферменттік дәрі-дәрмектер пайдаланылғаны туралы ақпарат көрініс табады.
111. Вакуум астында немесе түрлендірілген ауа жағдайында қапталған, сойылған құс өнімдерінің және құс етінен жасалған өнімдердің таңбасында тиісті ақпараттар жазылуы міндетті (мысалы, "Вакуум астында қапталды", "Түрлендірілген ауада қапталды").
112. Егер, дайындау процесінде қапталған және бөлшек және көтерме сауда кәсіпорындарына өткізу үшін жөнелтілетін, сойылған құс өнімдерінің және құс етінен жасалған өнімдердің дайындаушысы, сойылған құс өнімдерінің және құс етінен жасалған өнімдердің мөлшерін және (немесе) олардың қапталу түрін өзгерте отырып, тұтыну қаптамасына одан әрі қаптауды ұйғарған болса, онда, осындай азық-түлік пен өнімдердің таңбасында, қаптама ашылғанға дейінгі және ашылғаннан кейінгі (оның бүтіндігінің бұзылуы), жарамдылық мерзімі, сақтау шарттарының орындалуы кезіндегі жалпы жарамдылық мерзімінің шегі туралы ақпараттар жазылуға тиісті.
Егер, таңбада осындай ақпараттар болмаған жағдайда, бөлшек және көтерме сауда кәсіпорындарына өткізуге арналған, сойылған құс өнімдерінің және құс етінен жасалған өнімдердің мөлшерін өзгертуге жол берілмейді.
Сойылған құс өнімдерін және құс етінен жасалған өнімдерді өткізу процесінде, мөлшері және (немесе) қапталу түрі өзгертіле отырып қапталған таңбада, қаптауды жүзеге асырған, жеке кәсіпкер ретінде тіркелген, заңды тұлға немесе жеке тұлға, олардың қапталған күні, жарамдылық мерзімі және сақтау шарттары (сойылған құс өнімдері және құс етінен жасалған өнімдер тұтынушының қатысуымен, бөлшек және көтерме кәсіпорындарында қапталатын жағдайларды қоспағанда) туралы ақпараттар көрсетілуге тиісті.

105. В составе маркировки продукции из мяса птицы не допускается использование слов "произведено из охлажденного сырья" или аналогичных по смыслу слов в случае использования при изготовлении продукции из мяса птицы иного термического состояния сырья, кроме охлажденного.
106. В случае использования мяса птицы механической обвалки при изготовлении продукции из мяса птицы информация об этом указывается в составе такой продукции (например, "Мясо куриное механической обвалки").
107. В маркировке продукции из мяса птицы в составе такой продукции указывается вода при любом способе ее добавления (в виде льда, рассола, раствора и др.).
108. В маркировке состава продукции переработки продуктов убоя птицы указываются маринады и рассолы с обозначением входящих в них компонентов. Пищевые добавки, комплексные пищевые добавки и ароматизаторы указываются в составе в соответствии с требованиями технических регламентов Таможенного союза "Пищевая продукция в части ее маркировки" (ТР ТС 022/2011) и "Требования безопасности пищевых добавок, ароматизаторов и технологических вспомогательных средств" (ТР ТС 029/2012).
109. Если при производстве колбасных изделий и продукции из мяса птицы использовались стартовые культуры микроорганизмов, то их наличие указывается в маркировке.
110. Если продукты убоя птицы и продукция из мяса птицы обработаны ферментными препаратами, в их маркировке (составе) указывается информация об использовании таких ферментных препаратов, если их активность, в том числе остаточная, в готовом продукте сохраняется.
111. В маркировке продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы, упакованных под вакуумом или в условиях модифицированной атмосферы, должна содержаться соответствующая информация (например, "Упаковано под вакуумом", "Упаковано в модифицированной атмосфере").
112. В случае если изготовитель продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы, упакованных в процессе изготовления и отправляемых для реализации на предприятия розничной и оптовой торговли, предполагает их дальнейшее упаковывание в потребительскую упаковку с изменением количества продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы и (или) вида их упаковки, то в маркировке таких продуктов и продукции должна содержаться информация о сроках годности до вскрытия и после вскрытия упаковки (нарушения ее целостности), но в пределах общего срока годности при соблюдении условий хранения.
В случае отсутствия в маркировке такой информации изменение количества продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы и (или) вида их упаковки, предназначенных для реализации на предприятиях розничной и оптовой торговли, не допускается.
В маркировке продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы, упакованных в процессе реализации с изменением количества и (или) вида упаковки, дополнительно должна указываться информация о юридическом лице или физическом лице, зарегистрированном в качестве индивидуального предпринимателя, осуществляющих упаковывание, дате их упаковывания, сроке годности и условиях хранения (кроме случаев, когда продукты убоя птицы и продукция из мяса птицы упаковываются в присутствии потребителя на предприятиях розничной и оптовой торговли).

113. Құс етін таңбалау осы Техникалық регламенттің 103-108 және 110-112 тармақтарында көрсетілген талаптарға, сондай-ақ, мынадай талаптарға сәйкес келуі керек:
а) таңбада құстың түрі және жастық тобы (мысалы, "күркетауық еті", "жас күркетауық еті"), тұтас құс ұшасын өңдеу тәсілі (мысалы, "ақтармалау", "ішек-қарны және мойын жиынтығы, ақтармалау), сұрпы немесе санаты, сондай-ақ термиялық ("салқындатылған", "тоңазытылған") жағдайы көрсетіледі
б) мүше мемлекеттер заңнамаларымен белгіленген талаптарға сәйкес, қаптамаға, ветеринариялық таңбаның бедері немесе оның этикеттегі суреті қондырылады.
114. Құс етін таңбалау осы Техникалық регламенттің 103-108 және 110-112 тармақтарында көрсетілген талаптарға, сондай-ақ, мынадай талаптарға сәйкес келуі керек;
а) таңбада құстың түрі және жастық тобы туралы (мысалы, "тауық еті", "балапан еті", "күркетауық еті", "жас күркетауық еті") және термиялық ("салқындатылған", "тоңазытылған") жағдайы туралы ақпараттар көрсетіледі;
б) мүше мемлекеттер заңнамаларымен белгіленген талаптарға сәйкес, қаптамаға, ветеринариялық таңбаның бедері немесе оның этикеттегі көрінісі қондырылады.
115. Жартылай дайын өнімдер (тауықтың жартылай дайын өнімдерін қоса алғанда) таңбасы, осы Техникалық регламенттің 103-108 және 110-112 тармақтарында көрсетілген талаптарға сәйкес келуі қажет. Мұның сыртында, таңбада құстың түрі және жастық тобы (мысалы, "тауық етінен жасалған", "балапан етінен жасалған", "күркетауық етінен жасалған", "жас күркетауық етінен жасалған"), жартылай дайын өнімдер тобы (мысалы, "шабылған"), жартылай дайын өнімдер түрі (мысалы, "сүйексіз", "етті-сүйекті", "турама ет", "қапталған", "қалыпталған") туралы, сондай-ақ термиялық ("салқындатылған", "тоңазытылған") жағдайы туралы ақпараттар көрсетіледі.
116. Аспаздық өнімдердің, құс етінен жасалған өнімдердің таңбасы, осы Техникалық регламенттің 103-112 тармақтарында көрсетілген талаптарға сәйкес болуы қажет. Мұның сыртында, таңбада құстың түрі (мысалы, "құс етінен жасалған", "күркетауық етінен жасалған", "үйрек етінен жасалған"), дайындау технологиясы (мысалы, "қайнатылған", "қуырылған", "көмештелген"), сұрпы немесе санаты туралы (мысалы, "экстра", "жоғарғы" (болған жағдайда), сондай-ақ термиялық ("салқындатылған", "тоңазытылған") жағдайы туралы ақпараттар көрсетіледі.
117. Шұжықтық өнімдердің таңбасы осы Техникалық регламенттің 103-112 тармақтарында көрсетілген талаптарға сәйкес болуы қажет. Мұның сыртында, шұжық өнімдерінің таңбасында шұжық өнімдерінің түрі (мысалы, "шұжық", "шұжықша"), құстың түрі (мысалы, "құс етінен (субөнімдерден) жасалған", "күркетауық етінен жасалған"), технологиялық өңдеу тәсілі (мысалы, "қайнатылған"), сұрыпы немесе санаты туралы (мысалы, "экстра", "жоғарғы" (болған жағдайда), сондай-ақ термиялық ("салқындатылған", "тоңазытылған") жағдайы ("салқындатылған", "тоңазытылған") туралы ақпараттар көрсетіледі.

113. Маркировка мяса птицы должна соответствовать требованиям, указанным в пунктах 103108 и 110112 настоящего технического регламента, а также следующим требованиям:
а) в маркировке указывается информация о виде и возрастной группе птицы (например, "индейка", "индюшата"), способе обработки целых тушек (например, "потрошеные", "потрошеные с комплектом потрохов и шеей"), сорте или категории, а также термическом состоянии ("охлажденное", "замороженное");
б) на упаковку наносится оттиск ветеринарного клейма либо его изображение на этикетке в соответствии с требованиями, установленными законодательством государств-членов.
114. Маркировка субпродуктов птицы должна соответствовать требованиям, указанным в пунктах 103 – 108 и 110 – 112 настоящего технического регламента, а также следующим требованиям:
а) в маркировке указывается информация о виде и возрастной группе птицы (например, "куриные", "цыплят", "индейки", "индюшат") и о термическом состоянии ("охлажденные", "замороженные");
б) на упаковку наносится оттиск ветеринарного клейма либо его изображение на этикетке в соответствии с требованиями, установленными законодательством государств-членов.
115. Маркировка полуфабрикатов (включая кулинарные полуфабрикаты) должна соответствовать требованиям, указанным в пунктах 103 – 108 и 110 – 112 настоящего технического регламента. Кроме того, в маркировке указывается информация о виде и возрастной группе птицы (например, "из мяса кур", "из мяса цыплят", "из мяса индейки", "из мяса индюшат"), группе полуфабрикатов (например, "рубленые"), виде полуфабрикатов (например, "бескостные", "мясокостные", "фаршированные", "в оболочке", "формованные"), а также о термическом состоянии ("охлажденные", "замороженные").
116. Маркировка кулинарных изделий, продукции из мяса птицы должна соответствовать требованиям, указанным в пунктах 103 – 112 настоящего технического регламента. Кроме того, в маркировке указывается информация о виде птицы (например, "из мяса кур", "из мяса индейки", "из мяса утки"), технологии изготовления (например, "вареные", "жареные", "запеченные"), сорте или категории (например, "экстра", "высший") (при наличии), а также о термическом состоянии ("охлажденные", "замороженные").
117. Маркировка колбасных изделий должна соответствовать требованиям, указанным в пунктах 103 – 112 настоящего технического регламента. Кроме того, в маркировке колбасных изделий указывается информация о виде колбасных изделий (например, "колбаса", "сосиски"), виде птицы (например, "из мяса (субпродуктов) кур", "из мяса индейки"), способе технологической обработки (например, "вареные"), сорте или категории (например, "экстра", "высший") (при наличии), а также о термическом состоянии ("охлажденные", "замороженные").

118. Консервілерді таңбалау осы Техникалық регламенттің 103-108 және 110-112 тармақтарында көрсетілген талаптарға сәйкес келуі қажет. Мұның сыртында, таңбада консервілердің тобы (мысалы, "құс етінен (субөнімдерден) жасалған", "ет-өсімдік", "өсімдік-ет") құстың түрі және жастық тобы (мысалы, "құс етінен жасалған", "балапан етінен жасалған"), дайындау технологиясы, сұрыпы немесе санаты (болған жағдайда) туралы (мысалы, "экстра", "жоғарғы", термиялық өңдеу ("салқындатылған", "тоңазытылған") жағдайы туралы, сондай-ақ консервінің түрі (мысалы, "өзіндік сөлінде") туралы ақпараттар көрсетіледі.
Жарамдылық мерзімінің соңына дейін ақпараттардың сақталуын және оқылуын (литография, флексография және өзге де офсеттік баспа тәсілі) қамтамасыз ететін тәсілмен тұтынушылық қаптамаға таңба қондыру мүмкін болмаған кезде, консервілердің әзірлену күні, жарамдылық мерзімі, ассортименттік номері (болған жағдайда) туралы ақпараттар тұтыну қаптамасының қақпағына, түбіне немесе этикеткасына қондырылады.
Консервілердің дайындалған күні, жарамдылық мерзімі, ассортименттік номері (болған жағдайда) туралы ақпараттар, жарамдылық мерзімінің соңына дейін сақталуын және оқылуын қамтамасыз ету тәсілімен, тұтыну қаптамасының қақпағына, түбіне немесе этикеткасына қайталанады.
119. Тағамдық құс майын таңбалау осы Техникалық регламенттің 103-105, 107, 108 және 110-112 тармақтарында көрсетілген талаптарға сәйкес келуге тиісті. Мұның сыртында таңбада құстың түрі туралы (мысалы, "құстың тоң майы"), сондай-ақ термиялық жағдайы ("салқындатылған", "мұздатылған") туралы ақпараттар көрсетіледі.
120.Құрғақ өнімдерді және сорпаларды таңбалау осы Техникалық регламенттің 103-112 тармақтарында көрсетілген талаптарға сәйкес келуге тиісті. Мұның сыртында, құрғақ өнімдер таңбасында өнімнің тобы ("құстікі") және өнімнің түрі ("құрғақ өнім") туралы ақпараттар көрсетіледі; сорпалар таңбасында өнімнің тобы ("құстікі"), технологиялық өңдеу тәсілі ("құрғақ", "шоғырланған", "сұйық") және өнімнің түрі (мысалы, "шоғырланған құс сорпасы") туралы ақпараттар көрсетіледі.
121. Балалар тағамы үшін, сойылған құс өнімдерін және балалар тағамы үшін құс етінен жасалған өнімдерді таңбалау, осы Техникалық регламенттің 103-120 тармақтарында көрсетілген талаптарға сәйкес келуге тиісті. Оның сыртында, таңбада:
а) балалар тағамы үшін өнімдердің мақсаты туралы ақпараттар (мысалы, "ерте жастағы балалар үшін", "мектепке дейінгі балалар үшін", "мектеп жасындағы балалар үшін") және осындай өнімдерді пайдалану мүмкіндігінен бастап, баланың нақты жасы (мысалы, 6 жастан кейінгі балалар тағамы үшін" көрсетілген ақпараттар;
б) жарамдылық мерзімі және тұтыну қаптамасын ашқаннан кейінгі сақтау шарттары туралы ақпараттар;
в) бір жасқа дейінгі балалардың өнімдеріне қатысты – осы өнімді баланың рационына енгізуге рұқсат берілетінінен бастап, баланың жасы (айлық), өнімдердіңдейінгі балалардың өнімдеріне қатысты – осы өнімді "езбе тәрізділер" тағы да, "ірі майдаланған"), сондай-ақ оны тұтыну жөніндегі ұсыныстар туралы ақпараттар көрсетіледі.
XIII. Сойылған құс өнімдерінің және құс етінен жасалған өнімдердің қауіпсіздік талаптарын сәйкестендіруді қамтамасыз етеді

118. Маркировка консервов должна соответствовать требованиям, указанным в пунктах 103 – 108 и 110 – 112 настоящего технического регламента. Кроме того, в маркировке указывается информация о группе консервов (например, "из мяса (субпродуктов) птицы", "мясорастительные", "растительно-мясные"), виде и возрастной группе птицы (например, "из мяса кур", "из мяса цыплят"), способе технологической обработки ("стерилизованные", "пастеризованные"), а также о виде консервов (например, "в собственном соку").
При невозможности нанесения маркировки на потребительскую упаковку способом, обеспечивающим сохранность и читаемость информации до конца срока годности (литография, флексография или иной способ офсетной печати), информация о дате изготовления консервов, сроке годности, ассортиментном номере (при наличии) наносится на крышку, донышко или этикетку потребительской упаковки.
Информация о дате изготовления консервов, сроке годности, ассортиментном номере (при наличии) (кроме этикетки) обязательно дублируется на крышке или донышке потребительской упаковки способом, обеспечивающим ее сохранность и читаемость до конца срока годности.
119. Маркировка жиров птицы пищевых должна соответствовать требованиям, указанным в пунктах 103 – 105, 107, 108 и 110 – 112 настоящего технического регламента. Кроме того, в маркировке указывается информация о виде птицы (например, "жир куриный топленый"), а также о термическом состоянии ("охлажденный", "замороженный").
120. Маркировка сухих продуктов и бульонов должна соответствовать требованиям, указанным в пунктах 103 – 112 настоящего технического регламента. Кроме того, в маркировке сухих продуктов указывается информация о группе продукции ("птичий") и виде продукции ("сухой продукт"); в маркировке бульонов указывается информация о группе продукции ("птичий"), способе технологической обработки ("сухой", "концентрированный", "жидкий") и виде продукции (например, "бульон птичий концентрированный").
121. Маркировка продуктов убоя птицы для детского питания и продукции из мяса птицы для детского питания должна соответствовать требованиям, указанным в пунктах 103 – 120 настоящего технического регламента. Кроме того, в маркировке указываются:
а) информация о предназначении продукции для питания детей (например, "для детей раннего возраста", "для детей дошкольного возраста", "для детей школьного возраста") или информация с указанием конкретного возраста ребенка, начиная с которого возможно использование такой продукции (например, "для питания детей с 6 лет");
б) информация о сроке годности и условиях хранения после вскрытия потребительской упаковки;
в) в отношении продукции для детей первого года жизни – информация о возрасте ребенка (в месяцах), начиная с которого допускается введение данной продукции в рацион ребенка, и степени измельчения продукции (например, "гомогенизированные", "пюреобразные", "крупноизмельченные"), а также рекомендации по ее потреблению.
XIII. Обеспечение соответствия продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы требованиям безопасности

122. Сойылған құс өнімдерінің және құс етінен жасалған өнімдердің қауіпсіздік талаптарына сәйкестігі осы Техникалық регламенттің талаптарын, әсері оларға таралатын, Кеден одағының "Тағамдық өнімдердің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (КО ТР 021/2011) және Одақтың өзге де техникалық регламенттерінің талаптарын орындау арқылы қамтамасыз етіледі.
123. Зерттеу (сынақтар) және өлшемдеу әдістері, зерттеудің (сынақтар) және өлшемдеудің қағидаттары мен әдістері, оның ішінде осы Техникалық регламенттің талаптарын қолдану үшін қажетті үлгілерді іріктеу және сойылған құс өнімдеріне және құс етінен жасалған өнімдерге сәйкестік бағалау жүргізу қағидаттары жазылған, стандарттар тізіміне енгізілген, стандарттарды белгілейді.
XIV. Сойылған құс өнімдерінің және құс етінен жасалған өнімдердің сәйкестігін бағалау
124. Сойылған құс өнімдері және құс етінен жасалған өнімдер, Одақтың кеден аумағына айналымға шығару алдында сәйкестікке бағалануға жатады. Сойылған құс өнімдерінің және құс етінен жасалған өнімдердің сәйкестігін бағалау, сондай-ақ оларды өндіру, сақтау, тасу (тасымалдау), өткізу және кәдеге жарату, Еуразиялық Экономикалық комиссия Кеңесінің 2018 жылғы 18 сәуірдегі №44 шешімімен бекітілген, сәйкестікті бағалаудың типті сызбасы негізінде, осы Техникалық регламенттің және Кеден одағының "Тағамдық өнімдердің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (КО ТР 021/2011) талаптарына сәйкес жүргізіледі.
125. Бейөнеркәсіптік дайындалатын сойылған құс өнімдерінің және құс етінен жасалған өнімдердің сәйкестігін, сондай-ақ сойылған құс өнімдерін және құс етінен жасалған өнімдерді өткізу процесін бағалау, осы Техникалық регламентпен және әсері оларға таралатын, Одақтың (Кеден одағы) техникалық регламенттерімен белгіленген, сойылған құс өнімдеріне және құс етінен жасалған өнімдерге қойылатын талаптарды сақтай отырып, мемлекеттік бақылау (қадағалау) үлгісінде жүргізіледі.
126. Сойылған құс өнімдері (оның ішінде балалар тағамы үшін сойылған құс өнімдері), Одақтың кеден аумағына айналымға шығару алдында, ветеринариялық-санитариялық сараптауға жатады.
127. Сойылған құс өнімдеріне ветеринариялық-санитариялық сараптау жүргізу және олардың нәтижелерін рәсімдеу, Кеден одағының "Тағамдық өнімдердің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінің (КО ТР 021/2011), ветеринариялық-санитариялық сараптау бөлігіндегі талаптарына сәйкес жүргізіледі.
128. Құс етінен жасалған өнімдер (балалар тағамы үшін құс етінен жасалған өнімдерді және тағамдық өнімдердің жаңа түрін қоспағанда), Одақтың кеден аумағына айналымға шығару алдында, белгіленген тәртіппен декларациялауға жатады.

122. Соответствие продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы требованиям безопасности обеспечивается выполнением требований настоящего технического регламента, требований технического регламента Таможенного союза "О безопасности пищевой продукции" (ТР ТС 021/2011) и иных технических регламентов Союза (Таможенного союза), действие которых на них распространяется.
123. Методы исследований (испытаний) и измерений устанавливаются в стандартах, включенных в перечень стандартов, содержащих правила и методы исследований (испытаний) и измерений, в том числе правила отбора образцов, необходимые для применения и исполнения требований настоящего технического регламента и проведения оценки соответствия продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы.
XIV. Оценка соответствия продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы
124. Продукты убоя птицы и продукция из мяса птицы перед выпуском в обращение на таможенной территории Союза подлежат оценке соответствия.
Оценка соответствия продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы, а также процессов их производства, хранения, перевозки (транспортирования), реализации и утилизации должна проводиться в соответствии с требованиями настоящего технического регламента и технического регламента Таможенного союза "О безопасности пищевой продукции" (ТР ТС 021/2011) на основе типовых схем оценки соответствия, утвержденных Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 18 апреля 2018 г. № 44.
125. Оценка соответствия продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы непромышленного изготовления, а также процессов реализации продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы проводится в форме государственного контроля (надзора) за соблюдением требований к продуктам убоя птицы и продукции из мяса птицы, установленных настоящим техническим регламентом и техническими регламентами Союза (Таможенного союза), действие которых на них распространяется.
126. Продукты убоя птицы (в том числе продукты убоя птицы для детского питания) перед выпуском в обращение на таможенной территории Союза подлежат ветеринарно-санитарной экспертизе.
127. Проведение ветеринарно-санитарной экспертизы продуктов убоя птицы (в том числе продуктов убоя птицы для детского питания) и оформление ее результатов проводятся в соответствии с техническим регламентом Таможенного союза "О безопасности пищевой продукции" (ТР ТС 021/2011) в части ветеринарно-санитарной экспертизы.
128. Продукция из мяса птицы (кроме продукции из мяса птицы для детского питания и пищевой продукции нового вида) перед выпуском в обращение на таможенной территории Союза подлежит декларированию соответствия в установленном порядке.

129. Құс етінен жасалған өнімдердің осы Техникалық регламенттің және әсері оларға таралатын, Одақтың (Кеден одағы) техникалық регламенттерінің талаптарына сәйкестігін дәлелдеу, өзіндік дәлелдемелер негізінде (болған жағдайда), Одақтың сәйкестікті бағалауы жөніндегі органдарының бірыңғай тізіліміне қосылған, сынақ зертханасымен (орталық) аккредиттелген, менеджмент жүйесін (6д сызбасы үшін) сертификаттау жөніндегі типті бағалау сызбасы негізінде, өтініш берушінің сәйкестік туралы декларациясын қабылдау жолымен жүргізіледі.
130. Құс етінен жасалған өнімдердің сәйкестігін дәлелдеу, 3д, 4д немесе 6д сызбасы бойынша, сәйкестікті декларациялау үлгісімен жүргізіледі. Құс етінен жасалған өнімдердің сәйкестік декларациясының сызбасын таңдауды, өтініш беруші жүзеге асырады.
131. Құс етінен жасалған өнімдердің сәйкестігін декларациялау кезінде өтініш беруші, мүше мемлекет аумағында, оның заңнамасы бойынша тіркелген дайындаушы немесе сатушы (импорттаушы) не уәкілетті дайындаушы тұлға болып табылатын, жеке кәсіпкер ретіндегі заңды тұлға немесе жеке тұлға болуы мүмкін.
132. Сынақтар зертханаларының (орталықтың) және өтініш берушінің өзіндік дәлелдемелерінің (болған жағдайда) қатысуымен алынған дәлелдер негізінде, сәйкестікті декларациялау бойынша, құс етінен жасалған өнімдерді сериялық шығаруға қатысты, сәйкестікті декларациялаудың 3д сызбасы қолданылады.
Сәйкестікті декларациялау кезінде өтініш беруші, 3д сызбасы бойынша дайындаушы (дайындаушының уәкілетті тұлғасы) болып табылады.
сәйкестікті декларациялаудың 3д сызбасына:
техникалық құжаттаманы қалыптастыру және талдау;
өндірістік бақылауды жүзеге асыру;
құс етінен жасалған өнімдердің үлгілеріне зерттеу (сынақтар) жүргізу;
сәкестік туралы құжаттаманы қабылдау және тіркеу кіреді;
Одақ нарығындағы өнімдер айналымына бірыңғай белгі қондыру.
Өтініш беруші осы Техникалық регламенттің және әсері оларға таралатын, Одақтың (Кеден одағы) техникалық регламенттерінің талаптарына құс етінен жасалған өнімдердің сәйкестігін бақылау мақсатында, өтініш беруші құс етінен жасалған өнімдер үлгілеріне сынақ зертханасында (орталықта) зерттеулер (сынақтар) жүргізеді.

129. Подтверждение соответствия продукции из мяса птицы требованиям настоящего технического регламента и технических регламентов Союза (Таможенного союза), действие которых на нее распространяется, проводится путем принятия заявителем декларации о соответствии на основании собственных доказательств (при наличии) и доказательств, полученных с участием органа по сертификации систем менеджмента (для схемы 6д), аккредитованной испытательной лаборатории (центра), включенной в единый реестр органов по оценке соответствия Союза (далее – испытательная лаборатория (центр)).
130. Подтверждение соответствия продукции из мяса птицы проводится в форме декларирования соответствия по схеме 3д, 4д или 6д. Выбор схемы декларирования соответствия продукции из мяса птицы осуществляется заявителем.
131. При декларировании соответствия продукции из мяса птицы заявителем могут быть зарегистрированные на территории государства-члена в соответствии с его законодательством юридическое лицо или физическое лицо в качестве индивидуального предпринимателя, являющиеся изготовителем или продавцом (импортером) либо уполномоченным изготовителем лицом.
132. Схема декларирования соответствия 3д применяется в отношении серийно выпускаемой продукции из мяса птицы при декларировании соответствия на основании доказательств, полученных с участием испытательной лаборатории (центра), и собственных доказательств заявителя (при наличии).
Заявителем при декларировании соответствия по схеме 3д является изготовитель (уполномоченное изготовителем лицо).
Схема декларирования соответствия 3д включает в себя:
формирование и анализ технической документации;
осуществление производственного контроля;
проведение исследований (испытаний) образцов продукции из мяса птицы;
принятие и регистрацию декларации о соответствии;
нанесение единого знака обращения продукции на рынке Союза.
Заявитель принимает меры по обеспечению стабильности процесса производства и соответствия продукции из мяса птицы требованиям настоящего технического регламента и технических регламентов Союза (Таможенного союза), действие которых на нее распространяется, формирует техническую документацию и проводит ее анализ.
Заявитель обеспечивает проведение производственного контроля.
С целью контроля соответствия продукции из мяса птицы требованиям настоящего технического регламента и технических регламентов Союза (Таможенного союза), действие которых на нее распространяется, заявитель проводит исследования (испытания) образцов продукции из мяса птицы в испытательной лаборатории (центре).

Құс етінен жасалған өнімдерді сериялық шығарудың сәйкестігін декларациялау кезінде, сәйкестік туралы декларацияның қолдану мерзімі 3д сызбасы бойынша 3 жылдан аспайды.
133. Сынақ зертханаларының (орталықтың) қатысуымен және өтініш берушінің өзіндік дәлелдемелерінің (болған жағдайда) қатысуымен алынған дәлелелдер негізінде, сәйкестікті декларациялау бойынша, құс етінен жасалған өнімдерналарының (орталықт, сәйкестікті декларациялаудың 4д сызбасы қолданылады.
Сәйкестікті декларациялау кезінде өтініш беруші, 4д сызбасы бойынша дайындаушы (дайындаушының уәкілетті тұлғасы) немесе сатушы болып табылады.
сәйкестікті декларациялаудың 4д сызбасына:
техникалық құжаттаманы қалыптастыру және талдау;
құс етінен жасалған өнімдердің үлгілеріне зерттеу (сынақтар) жүргізу;
сәйкестік туралы құжаттаманы қабылдау және тіркеу;
Одақ нарығындағы өнімдер айналымына бірыңғай белгі қондыру кіреді.
Өтініш беруші техникалық құжаттаманы қалыптастырады және оған талдау жүргізеді.
Осы Техникалық регламенттің және әсері оларға таралатын, Одақтың (Кеден одағы) техникалық регламенттерінің талаптарына құс етінен жасалған өнімдер партиясының мәлімделген сәйкестігін дәлелдеуді қамтасыз ету үшін, өтініш беруші сынақ зертханасында (орталықта) құс етінен жасалған өнімдердің үлгілеріне зерттеу (сынақтар) жүргізеді.
Құс етінен жасалған өнімдер партиясына қатысты сәйкестік туралы декларацияның қолдану мерзімі, 4д сызбасы бойынша, оның жарамдылық мерзіміне сәйкес келеді.
134. Менеджмент жүйесін серитфикаттау жөніндегі органмен сертификатталған дайындаушыда, менеджмент енгізген жүйе болған жағдайда, құс етінен жасалған өнімдердің сериялық шығарылуына қатысты, сәйкестікті декларациялаудың 6д сызбасы қолданылады.
Өтініш берушінің өзіндік дәлелдемелері (болған жағдайда) және менеджмент жүйесін сертификаттау жөніндегі органның және сынақ зертханасының (орталықтың) қатысуымен алынған дәлелдемелері негізінде, сәйкестікті декларациялаудың 6д сызбасы қолданылады.
Сәйкестікті декларациялау кезінде өтініш беруші, 6д сызбасы бойынша дайындаушы (дайындаушының уәкілетті тұлғасы) болып табылады.
сәйкестікті декларациялаудың 6д сызбасына:
құрамына, менеджмент жүйесін сертификаттау жөніндегі органмен берілген, менеджмент жүйесіне арналған сертификат (сертификат көшірмесі) енетін, техникалық құжаттамаларды қалыптастыру және талдау;
өндірістік бақылауды жүзеге асыру;
құс етінен жасалған өнімдер үлгілеріне зерттеу (сынақтар) өткізу ;
сәйкестік туралы декларацияны қабылдау және тіркеу;
Одақ нарығындағы өнімдер айналымына бірыңғай белгі қондыру;
менеджмет жүйесі қызметінің тұрақтыылығын бақылау кіреді.
Өтініш беруші менеджмент жүйесі қызметінің тұрақтылығын және осы Техникалық регламенттің және әсері оларға таралатын, Одақ (Кеден одағы) техникалық регламенттерінің талаптарына сәйкес, құс етінен жасалған өнімдерді дайындауға арналған, өндіріс процесін қамтамасыз ету жөніндегі шараларды алдын ала қабылдайды, техникалық құжаттаманы қалыптастырады және оларға талдау жасайды.
Өтініш беруші өндірістік бақылау жүргізуді қамтамасыз етеді және менеджмент жүесіндегі жосапрланған өзгерістер туралы менеджмент жүйесін сертификаттау жөніндегі органды ақпараттандырады.
Құс етінен жасалған өнімдердің, осы Техникалық регламенттің және әсері оларға таралатын, Одақтың (Кеден одағы) техникалық регламенттерінің талаптарына сәйкестігін бақылау мақсатында, өтініш беруші сынақ зертханасында (орталықта) құс етінен жасалған өнім үлгілеріне зерттеу (сынақтар) жүргізеді.
Менеджмент жүйесін сертификаттау жөніндегі орган, менеджмент жүйесі қызметінің тұрақтылығын мерзімді бақылауды жүзеге асыырады.

Срок действия декларации о соответствии при декларировании соответствия серийно выпускаемой продукции из мяса птицы по схеме 3д составляет не более 3 лет.
133. Схема декларирования соответствия 4д применяется в отношении партии продукции из мяса птицы при декларировании соответствия на основании доказательств, полученных с участием испытательной лаборатории (центра), и собственных доказательств заявителя (при наличии).
Заявителем при декларировании соответствия по схеме 4д является изготовитель (уполномоченное изготовителем лицо) или продавец (импортер).
Схема декларирования соответствия 4д включает в себя:
формирование и анализ технической документации;
проведение исследований (испытаний) образцов продукции из мяса птицы;
принятие и регистрацию декларации о соответствии;
нанесение единого знака обращения продукции на рынке Союза.
Заявитель формирует техническую документацию и проводит ее анализ.
Для обеспечения подтверждения заявленного соответствия партии продукции из мяса птицы требованиям настоящего технического регламента и технических регламентов Союза (Таможенного союза), действие которых на нее распространяется, заявитель проводит исследования (испытания) образцов продукции из мяса птицы в испытательной лаборатории (центре).
Срок действия декларации о соответствии в отношении партии продукции из мяса птицы по схеме 4д соответствует ее сроку годности.
134. Схема декларирования соответствия 6д применяется в отношении серийно выпускаемой продукции из мяса птицы при наличии у изготовителя внедренной системы менеджмента, сертифицированной органом по сертификации систем менеджмента.
Схема декларирования соответствия 6д применяется на основании собственных доказательств заявителя (при наличии) и доказательств, полученных в том числе с участием органа по сертификации систем менеджмента и испытательной лаборатории (центра).
Заявителем при декларировании соответствия по схеме 6д является изготовитель (уполномоченное изготовителем лицо).
Схема декларирования соответствия 6д включает в себя:
формирование и анализ технической документации, в состав которой включается сертификат на систему менеджмента (копия сертификата), выданный органом по сертификации систем менеджмента;
осуществление производственного контроля;
проведение исследований (испытаний) образцов продукции из мяса птицы;
принятие и регистрацию декларации о соответствии;
нанесение единого знака обращения продукции на рынке Союза;
контроль за стабильностью функционирования системы менеджмента.
Заявитель предпринимает меры по обеспечению стабильности функционирования системы менеджмента и процессов производства для изготовления продукции из мяса птицы, соответствующей требованиям настоящего технического регламента и технических регламентов Союза (Таможенного союза), действие которых на нее распространяется, формирует техническую документацию и проводит ее анализ.
Заявитель обеспечивает проведение производственного контроля и информирует орган по сертификации систем менеджмента о запланированных изменениях системы менеджмента.
В целях контроля соответствия продукции из мяса птицы требованиям настоящего технического регламента и технических регламентов Союза (Таможенного союза), действие которых на нее распространяется, заявитель проводит исследования (испытания) образцов продукции из мяса птицы в испытательной лаборатории (центре).
Орган по сертификации систем менеджмента осуществляет периодическую оценку стабильности функционирования систем менеджмента.

Құс етінен жасалған өнімдердің сериялық шығарылымының сәйкестігін декларациялау кезіндегі сәйкестік туралы декларацияның қолданыс мерзімі 6д сызбасы бойынша 5 жылдан аспайтын уақытты құрайды.
135. Сәйкестік туралы декларацияның қабылдануы үшін негіз болған құжаттар жиынтығына:
а) мүше мемлекеттер заңнамаларына сәйкес жеке кәсіпкер ретінде заңды тұлғаны немесе жеке тұлғаны мемлекеттік тіркеу кезінде берілетін, өтініш берушіні тіркеу және есептік (жеке, сәйкестендіру) номері туралы мәліметтер;
б) сәйкесінше құс етінен жасалған өнімдер дайындалған, техникалық құжаттамалар көшірмесі;
в) менеджмент жүйесіне арналған сәйкестік сертификаты (сертификат көшірмесі) (6д сызбасы бойынша);
г) құс етінен жасалған өнімдерді зерттеу (сынақтар) хаттамалары (болған жағдайда);
д) құс етінен жасалған өнімдерді және (немесе) етсіз ингредиенттерді зерттеу (сынақтар) хаттамасы (болған жағдайда);
е) келісімшарттың (жеткізу шарты) және тауарға ілеспе құжаттама (4д сызбасы бойынша);
ж) Одақтың кедендік аумағына жеткізілетін құс етінен жасалған өнімдердің, осы Техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігін қамтамасыз етуді және ондай өнімдердің көрсетілген талаптарға сәйкес келмейтіндігіне жауапкершілікті қарастыратын (дайындаушының уәкілетті тұлғасы үшін), дайындаушымен (оның ішінде шетел дайындаушысымен) жасалған шарт;
з) құс етінен жасалған өнімдердің, осы Техникалық регламенттің және әсері оларға таралатын, Одақтың (Кеден одағы) техникалық регламенттерінің талаптарына сәйкестігін дәлелдеуге негіз болатын, өтініш берушінің таңдауы бойынша өзге де құжаттар кіреді.
136. Сәйкестік туралы декларация, Еуразиылық экономикалық комиссия Алқасының 2012 жылғы 25 желтоқсандағы №293 шешімімен бекітілген, бірыңғай үлгі және оны рәсімдеу қағидаттары бойынша рәсімделеді.
137. Сәйкестік туралы декларация, Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2018 жылғы 20 наурыздағы №41 шешімімен бекітілген, Еуразиялық экономикалық одақ техникалық регламенттерінің талаптарына өнімдердің сәйкестігі туралы декларацияны тіркеу, қолданылуын тоқтата тұру, жанғырту және тоқтату тәртібіне сәйкес тіркелуге жатады.
138. Құс етінен жасалған өнімдердің декларациялау үлгісіне сәйкестігін дәлелелдеу нәтижесі бойынша өтініш беруші, құс етінен жасалған өнімдердің осы Техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігі туралы және сәйкестігін дәлелдейтін құжаттарды қабылдауға негіз болып табылған, құс етінен жасалған өнімдердің жинақ құжаттарын қалыптастырады, оған мына құжаттар мен мәліметтер:
а) осы Техникалық регламенттің 135-тармағында көзделген құжаттар;
б) сынақ зертханаларында (орталықта) жүргізілген зерттеулер (сынақтар) хаттамасы (хаттамалары);
в) сәйкестік туралы тіркелген декларация кіреді.

Срок действия декларации о соответствии при декларировании соответствия серийно выпускаемой продукции из мяса птицы по схеме 6д составляет не более 5 лет.
135. Комплект документов, послуживших основанием для принятия декларации о соответствии, включает в себя:
а) сведения о регистрационном или учетном (индивидуальном, идентификационном) номере заявителя, присваиваемом при государственной регистрации юридического лица или физического лица в качестве индивидуального предпринимателя в соответствии с законодательством государств-членов;
б) копию технической документации, в соответствии с которой изготовлена продукция из мяса птицы;
в) сертификат соответствия (копию сертификата) на систему менеджмента (для схемы 6д);
г) протоколы исследований (испытаний) продукции из мяса птицы (при наличии);
д) протокол (протоколы) исследований (испытаний) продуктов убоя птицы и (или) немясных ингредиентов (при наличии);
е) копию контракта (договора поставки) и товаросопроводительную документацию (для схемы 4д);
ж) договор с изготовителем (в том числе с иностранным изготовителем), предусматривающий обеспечение соответствия поставляемой на таможенную территорию Союза продукции из мяса птицы требованиям настоящего технического регламента и ответственность за несоответствие такой продукции указанным требованиям (для уполномоченного изготовителем лица);
з) иные документы по выбору заявителя, послужившие основанием для подтверждения соответствия продукции из мяса птицы требованиям настоящего технического регламента и технических регламентов Союза (Таможенного союза), действие которых на нее распространяется.
136. Декларация о соответствии оформляется по единой форме и правилам ее оформления, утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 25 декабря 2012 г. № 293.
137. Декларация о соответствии подлежит регистрации в соответствии с Порядком регистрации, приостановления, возобновления и прекращения действия деклараций о соответствии продукции требованиям технических регламентов Евразийского экономического союза, утвержденным Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 20 марта 2018 г. № 41.
138. По итогам подтверждения соответствия продукции из мяса птицы в форме декларирования соответствия заявитель формирует комплект документов на продукцию из мяса птицы, послуживших основанием для принятия декларации о соответствии и подтверждающих соответствие продукции из мяса птицы требованиям настоящего технического регламента, который включает в себя следующие документы и сведения:
а) документы, предусмотренные пунктом 135 настоящего технического регламента;
б) протокол (протоколы) исследований (испытаний), проведенных в испытательной лаборатории (центре);
в) зарегистрированную декларацию о соответствии.

139. Құс етінен жасалған өнімдердің осы Техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігі туралы және сәйкестігін дәлелдейтін құжаттарды қабылдауға негіз болып табылған, құс етінен жасалған өнімдердің жинақ құжаттары өтініш берушіде:
а) құс етінен жасалған өнімдерді сериялық шығаруға арналған – осы өнім өндірісі тоқтаған күнінен бастап кемі 5 жыл бойы;
б) өнімдер партиясына арналған - құс етінен жасалған өнімдер партиясы өткізілген күнінен бастап кемі 5 жыл бойы сақталуға тиісті.
140. Құс етінен жасалған өнімдердің осы Техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігі туралы және сәйкестігін дәлелдейтін құжаттарды қабылдауға негіз болып табылған, құс етінен жасалған өнімдердің жинақ құжаттары, мемлекеттік бақылау (қадағалау) органдарына, олардың талап етуі бойынша беріледі.
141. Балалар тағамы үшін құс етінен жасалған өнімдердің және тағамдық өнімдердің жаңа түрі, Одақтың кедендік аумағы айналымына шығару алдында, Кеден одағының "Тағамдық өнімдердің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінде (КО ТР 021/2011) белгіленген тәртіппен, мемлекеттік тіркелуге жатады.
142. Сойылған құс өнімдерін және құс өнімдерінен жасалған өнімдерді (оның ішінде, балалар тағамы үшін сойылған құс еті өнімдерін және балаларға арналған құс етінен жасалған өнімдерді) өндіру процесін осы Техникалық регламенттің және әсері оларға таралатын, Одақ (Кеден одағы) техникалық регламенттерінің талаптарына сәйкестігін бағалау, Кеден одағының "Тағамдық өнімдердің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентінде (КО ТР 021/2011) белгіленген тәртіппен, өндірістік объектілерді мемлекеттік тіркеу үлгісі бойынша, осындай процестердің жүзеге асырылуы басталғанға дейін (өнімдер айналымға шығарылғанға дейін) жүргізіледі.
143. Сойылған құс еті өнімдерін және құс етінен жасалған өнімдерді (оның ішінде, балалар тағамы үшін сойылған құс еті өнімдерін және балаларға арналған құс етінен жасалған өнімдерді) өндіру, сақтау, тасу (тасымалдау), өткізу және кәдеге жарату процестерінің, осы Техникалық регламенттің және әсері оларға таралатын, Одақ (Кеден одағы) техникалық регламенттерінің талаптарына сәйкестігін бағалау, осы Техникалық регламенттің және әсері оларға таралатын, Одақ (Кеден одағы) техникалық регламенттерінің талаптарын сақтау бойынша мемлекеттік бақылау (қадағалау) үлгісінде жүргзіледі.
XV. Одақ нарығына арналған өнімдер айналымын бірыңғай белгімен таңбалау
144. Одақ нарығына арналған өнімдер айналымын бірыңғай белгімен таңбалау, сойылған құс өнімдерін және құс етінен жасалған өнімдерді айналымға шығару алдында жүзеге асырылады.

139. Комплект документов на продукцию из мяса птицы, послуживших основанием для принятия декларации о соответствии и подтверждающих соответствие продукции из мяса птицы требованиям настоящего технического регламента, должен храниться у заявителя:
а) на серийно выпускаемую продукцию из мяса птицы – в течение не менее 5 лет со дня прекращения производства этой продукции;
б) на партию продукции – в течение не менее 5 лет со дня реализации партии продукции из мяса птицы.
140. Комплект документов на продукцию из мяса птицы, послуживших основанием для принятия декларации о соответствии и подтверждающих соответствие продукции из мяса птицы, представляется органам государственного контроля (надзора) по их требованию.
141. Продукция из мяса птицы для детского питания и пищевая продукция нового вида перед выпуском в обращение на таможенной территории Союза подлежат государственной регистрации в порядке, установленном техническим регламентом Таможенного союза "О безопасности пищевой продукции" (ТР ТС 021/2011).
142. Оценка соответствия процессов производства продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы (в том числе продуктов убоя птицы для детского питания и продукции из мяса птицы для детского питания) требованиям настоящего технического регламента и технических регламентов Союза (Таможенного союза), действие которых на них распространяется, проводится до начала осуществления таких процессов (до выпуска продукции в обращение) в форме государственной регистрации производственных объектов в порядке, установленном техническим регламентом Таможенного союза "О безопасности пищевой продукции" (ТР ТС 021/2011).
143. Оценка соответствия процессов производства, хранения, перевозки (транспортирования), реализации и утилизации продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы (в том числе продуктов убоя птицы для детского питания и продукции из мяса птицы для детского питания) требованиям настоящего технического регламента и технических регламентов Союза (Таможенного союза), действие которых на них распространяется, проводится в форме государственного контроля (надзора) за соблюдением требований настоящего технического регламента и технических регламентов Союза (Таможенного союза), действие которых на них распространяется.
XV. Маркировка единым знаком обращения продукции на рынке Союза
144. Маркировка единым знаком обращения продукции на рынке Союза осуществляется перед выпуском продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы в обращение.
Продукты убоя птицы и продукция из мяса птицы, прошедшие оценку соответствия требованиям настоящего технического регламента и технических регламентов Союза (Таможенного союза), действие которых на них распространяется, должны маркироваться единым знаком обращения продукции на рынке Союза.

145. Қапталмаған сойылған құс еті өнімдерін және құс етінен жасалған өнімдерді, Одақ нарығындағы өнімдердің айналымын бірыңғай белгімен таңбалау, тауарға ілеспе құжаттамаларға қондырылады.
146. Одақ нарығы айналымындағы өнімдердің, тікелей көліктік қаптамаға салынған, сойылған құс өнімдерінің және құс етінен жасалған өнімдердің бірыңғай белгісінің таңбасы көліктік қаптамаға және (немесе) этикеткаға, және (немесе) әрбір көліктік қаптамада болатын қосымша парақшаға немесе тауарға, ілеспе құжаттамаларға қондырылады.
XVI. Техникалық регламент талаптарының сақталуын мемлекеттік бақылау (қадағалау)
147. Сойылған құс өнімдеріне және құс етінен жасалған өнімдерге қатысты, осы Техникалық регламент талаптарының сақталуын және олардың осы талаптарға байланысты өндіру, сақтау, тасу (тасымалдау), өткізу және кәдеге жарату процестерін мемлекеттік бақылау (қадағалау), мүше мемлекеттер заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
Еуразиялық экономикалық одақтың
"Құс етінің және оның қайта өңделген
өнімдерінің қауіпсіздігі туралы"
техникалық регламентіне
(ЕАЭО ТР 051/2021)
№ 1 қосымша
Сойылған құс еті және құс етінен жасалған өнімдер қауіпсіздігінің микробиологиялық нормативтері
Өнімнің атауы
Көрсеткіштер
Жол берілетін деңгейлер, артық емес
Ескерпе
1
2
3
4
1. Құс ұшасы және өның бөліктері*, сүйексіз ет *, Субөнімдер
а) қапталмаған мезофилді аэробты және факультативтік-аэробты 1 x 104
салқындатылған микроағзалар мөлшері КОЕ/г.**, артық емес
25 г патогенді, оның ішінде сальмонелдер жол берілмейді
25 г Listeria monocytogenes жол берілмейді
б) қапталмаған мұздатылған мезофилді аэробты және факультативтік-аэробты
аэробты микроағзалар мөлшері КОЕ/г, артық емес 1 x 105
25 г патогенді, оның ішінде сальмонелдер жол берілмейді
25 г Listeria monocytogenes жол берідмейді
в) қапталған салқындатылған, мезофилді аэробты және факультативтік-аэробты 5 x 105
мұздатылған аэробты микроағзалар мөлшері КОЕ/г, артық емес
25 г патогенді, оның ішінде сальмонелдер жол берілмейді
25 г Listeria monocytogenes жол берілмейді
г) салқындатылған, мұздатылған мезофилді аэробты және факультативтік-аэробты 1 x 106
құс субөнімдері аэробты микроағзалар мөлшері КОЕ/г, артық емес
25 г патогенді, оның ішінде сальмонелдер жол берілмейді
25 г Listeria monocytogenes жол берілмейді
д) механикалық сылып алынған құс мезофилді аэробты және факультативтік-аэробты 1 x 106
еті (салқындатылған, мұздатылған) аэробты микроағзалар мөлшері КОЕ/г, артық емес
25 г патогенді, оның ішінде сальмонелдер жол берілмейді
25 г Listeria monocytogenes жол берілмейді
е) салқындатылған және мұздатылған тағамдық құс сүйегі
мезофилді аэробты және факультативтік-аэробты аэробты микроағзалар мөлшері КОЕ/г, артық емес
1 x 106
25 г патогенді, оның ішінде сальмонелдер
жол берілмейді
25 г Listeria monocytogenes
жол берілмейді

145. Маркировка единым знаком обращения продукции на рынке Союза неупакованных продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы наносится на товаросопроводительную документацию.
146. Маркировка единым знаком обращения продукции на рынке Союза продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы, помещенных непосредственно в транспортную упаковку, наносится на транспортную упаковку, и (или) на этикетку, и (или) на листок-вкладыш, помещаемый в каждую транспортную упаковку или прилагаемый к каждой транспортной упаковке, либо на товаросопроводительную документацию.
XVI. Государственный контроль (надзор) за соблюдением требований технического регламента
147. Государственный контроль (надзор) за соблюдением требований настоящего технического регламента в отношении продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы и связанных с требованиями к ним процессов производства, хранения, перевозки (транспортирования), реализации и утилизации проводится в соответствии с законодательством государств-членов.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 1
к техническому регламенту
Евразийского экономического союза
"О безопасности мяса птицы
и продукции его переработки"
(ТР ЕАЭС 051/2021)
Микробиологические нормативы безопасности продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы
Наименование продукции
Показатели
Допустимые уровни, не более
Примечание
1
2
3
4
1. Тушки птицы и их части*, бескостное мясо*, субпродукты
а) неупакованные охлажденные
количество мезофильных аэробных и факультативно-анаэробных микроорганизмов, КОЕ/г**, не более
1 х 104
патогенные, в том числе сальмонеллы в 25 г
не допускаются
Listeria monocytogenes в 25 г
не допускаются
б) неупакованные замороженные
количество мезофильных аэробных и факультативно-анаэробных микроорганизмов, КОЕ/г, не более
1 х 105
патогенные, в том числе сальмонеллы в 25 г
не допускаются
Listeria monocytogenes в 25 г
не допускаются
в) упакованные охлажденные, замороженные
количество мезофильных аэробных и факультативно-анаэробных микроорганизмов, КОЕ/г, не более
5 х 105
патогенные, в том числе сальмонеллы в 25 г
не допускаются
Listeria monocytogenes в 25 г
не допускаются
г) субпродукты птицы охлажденные, замороженные
количество мезофильных аэробных и факультативно-анаэробных микроорганизмов, КОЕ/г, не более
1 х 106
патогенные, в том числе сальмонеллы в 25 г
не допускаются
Listeria monocytogenes в 25 г
не допускаются
д) мясо птицы механической обвалки (охлажденное, замороженное)
количество мезофильных аэробных и факультативно-анаэробных микроорганизмов, КОЕ/г, не более
1 х 106
патогенные, в том числе сальмонеллы в 25 г
не допускаются
Listeria monocytogenes в 25 г
не допускаются
е) кость птицы пищевая охлажденная
и замороженная
количество мезофильных аэробных и факультативно-анаэробных микроорганизмов, КОЕ/г, не более
1 х 106
патогенные, в том числе сальмонеллы в 25 г
не допускаются
Listeria monocytogenes в 25 г
не допускаются

2. Кесек құс етінен жасалған жартылай дайын өнімдер (салқындатылған, мұздатылған)
а) ұнтақсыз сүйекті, сүйексіз ет
мезофилді аэробты және факультативтік-аэробты микроағзалар мөлшері КОЕ/г, артық емес
1 x 105
25 г патогенді, оның ішінде сальмонелдер
жол берілмейді
25 г Listeria monocytogenes
жол берілмейді
б) ұнтаққа аунатылған сүйекті, сүйексіз ет, дәмдеуішті, соусты
мезофилді аэробты және факультативтік-аэробты микроағзалар мөлшері КОЕ/г, артық емес
1 x 106
25 г патогенді, оның ішінде сальмонелдер
жол берілмейді
25 г Listeria monocytogenes
жол берілмейді
в) маринадталған сүйекті, сүйексіз ет
мезофилді аэробты және факультативтік-аэробты микроағзалар мөлшері КОЕ/г, артық емес
1 x 106
25 г патогенді, оның ішінде сальмонелдер
жол берілмейді
25 г Listeria monocytogenes
жол берілмейді
ашытқы КОЕ/г, артық емес
1 x 103
г) блоктағы сүйексіз ет
мезофилді аэробты және факультативтік-аэробты микроағзалар мөлшері КОЕ/г, артық емес
1 x 106
25 г патогенді, оның ішінде сальмонелдер
жол берілмейді
25 г Listeria monocytogenes
жол берілмейді
3. Шабылған құс етінен жасалған жартылай дайын өнімдер
а) қамыр қабықтағы
мезофилді аэробты және факультативтік-аэробты микроағзалар мөлшері КОЕ/г, артық емес
1 x 106
25 г патогенді, оның ішінде сальмонелдер
жол берілмейді
25 г Listeria monocytogenes
жол берілмейді
0,0001 г ішек таяқшаларының бактериялары (колиформдар)
жол берілмейді
б) табиғи қабықтағы, оның ішінде купаттар
мезофилді аэробты және факультативтік-аэробты микроағзалар мөлшері КОЕ/г, артық емес
1 x 106
25 г патогенді, оның ішінде сальмонелдер
жол берілмейді
25 г Listeria monocytogenes
жол берілмейді
в) ұнтаққа аунатылған немесе онсыз
мезофилді аэробты және факультативтік-аэробты микроағзалар мөлшері КОЕ/г, артық емес
1 x 106
25 г патогенді, оның ішінде сальмонелдер
жол берілмейді
25 г Listeria monocytogenes
жол берілмейді
г) құс етінен жасалған турама ет
мезофилді аэробты және факультативтік-аэробты микроағзалар мөлшері КОЕ/г, артық емес
1 x 106
25 г патогенді, оның ішінде сальмонелдер
жол берілмейді
25 г Listeria monocytogenes
жол берілмейді
д) құс терісі
мезофилді аэробты және факультативтік-аэробты микроағзалар мөлшері КОЕ/г, артық емес
1 x 106
25 г патогенді, оның ішінде сальмонелдер
жол берілмейді
25 г Listeria monocytogenes
жол берілмейді
е) құстың субөнімдерінен жасалған жартылай дайын өнім (салқындатылған, мұздатылған)
мезофилді аэробты және факультативтік-аэробты микроағзалар мөлшері КОЕ/г, артық емес
1 x 106
25 г патогенді, оның ішінде сальмонелдер
жол берілмейді
25 г Listeria monocytogenes
жол берілмейді

2. Полуфабрикаты из мяса птицы кусковые (охлажденные, замороженные)
а) мясокостные, бескостные
без панировки
количество мезофильных аэробных и факультативно-анаэробных микроорганизмов, КОЕ/г, не более
1 х 105
патогенные, в том числе сальмонеллы в 25 г
не допускаются
Listeria monocytogenes в 25 г
не допускаются
б) мясокостные, бескостные
в панировке, со специями, с соусом
количество мезофильных аэробных и факультативно-анаэробных микроорганизмов, КОЕ/г, не более
1 х 106
патогенные, в том числе сальмонеллы в 25 г
не допускаются
Listeria monocytogenes в 25 г
не допускаются
в) мясокостные, бескостные маринованные
количество мезофильных аэробных и факультативно-анаэробных микроорганизмов, КОЕ/г, не более
1 х 106
патогенные, в том числе сальмонеллы в 25 г
не допускаются
Listeria monocytogenes в 25 г
не допускаются
дрожжи КОЕ/г, не более
1 х 103
г) мясо бескостное в блоках
количество мезофильных аэробных и факультативно- анаэробных микроорганизмов, КОЕ/г, не более
1 х 106
патогенные, в том числе сальмонеллы в 25 г
не допускаются
Listeria monocytogenes в 25 г
не допускаются
3. Полуфабрикаты из мяса птицы рубленые (охлажденные, замороженные)
а) в тестовой оболочке
количество мезофильных аэробных и факультативно-анаэробных микроорганизмов, КОЕ/г, не более
1 х 106
патогенные, в том числе сальмонеллы в 25 г
не допускаются
Listeria monocytogenes в 25 г
не допускаются
бактерии группы кишечной палочки (колиформы)
в 0,0001 г
не допускаются
б) в натуральной оболочке,
в том числе купаты
количество мезофильных аэробных и факультативно-анаэробных микроорганизмов, КОЕ/г, не более
1 х 106
патогенные, в том числе сальмонеллы в 25 г
не допускаются
Listeria monocytogenes в 25 г
не допускаются
в) в панировке и без нее
количество мезофильных аэробных и факультативно-анаэробных микроорганизмов, КОЕ/г, не более
1 х 106
патогенные, в том числе сальмонеллы в 25 г
не допускаются
Listeria monocytogenes в 25 г
не допускаются
г) фарш из мяса птицы
количество мезофильных аэробных и факультативно-анаэробных микроорганизмов, КОЕ/г, не более
1 х 106
патогенные, в том числе сальмонеллы в 25 г
не допускаются
Listeria monocytogenes в 25 г
не допускаются
д) кожа птицы
количество мезофильных аэробных и факультативно-анаэробных микроорганизмов, КОЕ/г, не более
1 х 106
патогенные, в том числе сальмонеллы в 25 г
не допускаются
Listeria monocytogenes в 25 г
не допускаются
е) полуфабрикаты из субпродуктов птицы (охлажденные, замороженные)
количество мезофильных аэробных и факультативно-анаэробных микроорганизмов, КОЕ/г, не более
1 х 106
патогенные, в том числе сальмонеллы в 25 г
не допускаются
Listeria monocytogenes в 25 г
не допускаются

4. Шұжық өнімдері және құс етінен жасалған өнімдер
а) шала ысталған, шала қақталған шұжықтар
25 г патогенді, оның ішінде сальмонелдер
жол берілмейді
25 г Listeria monocytogenes
жол берілмейді
0,1 г ішек таяқшаларының бактериялары (колиформдар)
жол берілмейді
0,1 г суцльфит түзуші клостридиялар
жол берілмейді
0,1 г S. aureus
жол берілмейді
1,0 г E. coli
жол берілмейді
б) шала ысталған, шала қақталған шұжықтар,түрлендірілген ауа жағдайында туралған және вакуум астында қапталған
25 г патогенді, оның ішінде сальмонелдер
жол берілмейді
25 г Listeria monocytogenes
жол берілмейді
0,1 г ішек таяқшаларының бактериялары (колиформдар)
жол берілмейді
0,1 гсульфит түзуші клостаридициялар
жол берілмейді
0,1 г S. aureus
жол берілмейді
1,0 г E. coli
жол берілмейді
в) қайнатылған, ысталған
25 г Listeria monocytogenes
жол берілмейді
25 г патогенді, оның ішінде сальмонелдер
жол берілмейді
0,1 г ішек таяқшалары тобының бактериялары
жол берілмейді
0,1 гсульфит түзуші клостаридициялар
жол берілмейді
0,1 г S. aureus
жол берілмейді
г) шала ысталған
25 г патогенді, оның ішінде сальмонелдер
жол берілмейді
25 г Listeria monocytogenes
жол берілмейді
0,1 г ішек таяқшалары тобының бактериялары
жол берілмейді
0,1 г суцльфит түзуші клостридиялар
жол берілмейді
0,1 г S. aureus
жол берілмейді
д) жарамдылық мерзімі 5 жылдан асатын, шала ысталған, қайнатылған-ысталған, оның ішінде түрлендірілген ауа жағдайында туралған және вакуум астында қапталған
25 г патогенді, оның ішінде сальмонелдер
жол берілмейді
25 г Listeria monocytogenes
жол берілмейді
0,1 г ішек таяқшалары тобының бактериялары
жол берілмейді
0,1 г сульфит түзуші клостаридициялар
жол берілмейді
0,1 г S. aureus
жол берілмейді
е) ысталған-қайнатылған, қайнатылған-ысталған-көмештелген-ысталған құс етінен жасалған өнімдер
мезофилді аэробты және факультативтік-аэробты аэробты микроағзалар мөлшері КОЕ/г, артық емес
1 x 103
25 г патогенді, оның ішінде сальмонелдер
жол берілмейді
25 г Listeria monocytogenes
жол берілмейді
0,1 г ішек таяқшалары тобының бактериялары
жол берілмейді
0,1 г сульфит түзуші клостаридициялар (см3)
жол берілмейді
0,1 г S. aureus
жол берілмейді
ж) жарамдылық мерзімі 5 жылдан асатан қайнатылған шұжық өнімдері (шұжықтар, етті (шұжықты) нан, шұжықшалар, термиялық өңделген ингредиенттерден жасалған сарделькалар), оның ішінде қайнатылған шұжық өнімдері, туралған және түрлендірілген ауа жағдайында вауум астында қапталған
мезофилді аэробты және факультативтік-аэробты микроағзалар мөлшері КОЕ/г, артық емес
1 x 103
Сервистік турау үшін

4. Колбасные изделия и продукты из мяса птицы
а) сыровяленые, сырокопченые колбасы
патогенные, в том числе сальмонеллы в 25 г
не допускаются
Listeria monocytogenes в 25 г
не допускаются
бактерии группы кишечной палочки (колиформы) в 0,1 г
не допускаются
сульфитредуцирующие клостридии в 0,01 г
не допускаются
S. aureus в 1,0 г
не допускаются
E. coli в 1,0 г
не допускаются
б) сыровяленые, сырокопченые колбасы, нарезанные и упакованные
под вакуумом, в условиях модифицированной атмосферы
патогенные, в том числе сальмонеллы в 25 г
не допускаются
Listeria monocytogenes в 25 г
не допускаются
бактерии группы кишечной палочки (колиформы)
в 0,1 г
не допускаются
сульфитредуцирующие клостридии в 0,1 г
не допускаются
S. aureus в 1,0 г
не допускаются
E. coli в 1,0 г
не допускаются
в) варено-копченые
Listeria monocytogenes в 25 г
не допускаются
патогенные, в том числе сальмонеллы в 25 г
не допускаются
бактерии группы кишечной палочки (колиформы)
в 1,0 г
не допускаются
сульфитредуцирующие клостридии в 0,1 г
не допускаются
S. aureus в 1,0 г
не допускаются
г) полукопченые
патогенные, в том числе сальмонеллы в 25 г
не допускаются
Listeria monocytogenes в 25 г
не допускаются
бактерии группы кишечной палочки (колиформы)
в 1,0 г
не допускаются
сульфитредуцирующие клостридии в 0,01 г
не допускаются
S. aureus в 1,0 г
не допускаются
д) полукопченые, варено-копченые, сроки годности которых превышают
5 суток, в том числе нарезанные
и упакованные под вакуумом,
в условиях модифицированной атмосферы
патогенные, в том числе сальмонеллы в 25 г
не допускаются
Listeria monocytogenes в 25 г
не допускаются
бактерии группы кишечной палочки (колиформы)
в 1,0 г
не допускаются
сульфитредуцирующие клостридии в 0,1 г
не допускаются
S. aureus в 1,0 г
не допускаются
е) продукты из мяса птицы копчено-вареные, варено-копченые, копчено-запеченные, копченые
количество мезофильных аэробных и факультативно анаэробных микроорганизмов, КОЕ/г, не более
1 х 103
патогенные, в том числе сальмонеллы в 25 г
не допускаются
Listeria monocytogenes в 25 г
не допускаются
бактерии группы кишечной палочки (колиформы)
в 1,0 г
не допускаются
сульфитредуцирующие клостридии в 0,1 г (см3)
не допускаются
S. aureus в 1,0 г
не допускаются
ж) вареные колбасные изделия (колбасы, мясные (колбасные) хлебы, сосиски, сардельки из термически обработанных ингредиентов), в том числе вареные колбасные изделия, сроки годности которых превышают 5 суток, нарезанные и упакованные под вакуумом, в условиях модифицированной атмосферы
количество мезофильных аэробных и факультативно-анаэробных микроорганизмов, КОЕ/г, не более
1 х 103
для сервировочной нарезки –
не более

5 x 103
25 г патогенді, оның ішінде сальмонелдер
жол берілмейді
25 г Listeria monocytogenes
жол берілмейді
0,1 г ішек таяқшаларының бактериялары (колиформдар)
жол берілмейді
0,1 г S. aureus
жол берілмейді
10 г сияқты бактериялар
жол берілмейді
зең КОЕ/г, артық емес
100
в) құс етінен жасалған кептірілген, қайнатылған-кептірілген өнімдер
мезофилді аэробты және факультативтік-аэробты микроағзалар мөлшері КОЕ/г, артық емес
1 x 104
25 г патогенді, оның ішінде сальмонелдер
жол берілмейді
25 г Listeria monocytogenes
жол берілмейді
0,1 г ішек таяқшаларының бактериялары (колиформдар)
жол берілмейді
0,01 г S. aureus
жол берілмейді
10 г сияқты бактериялар
жол берілмейді
8. Құс етінен жасалған аспаздық өнімдер
а) құс етінен, өкпе-бауырдан жасалған қоймалжыңдар, құймалар, паштет
мезофилді аэробты және факультативтік-аэробты микроағзалар мөлшері КОЕ/г, артық емес
1 x 104
25 г патогенді, оның ішінде сальмонелдер
жол берілмейді
25 г Listeria monocytogenes
жол берілмейді
0,1 г ішек таяқшаларының бактериялары (колиформдар) (см3)
жол берілмейді
0,1 г S. aureus (см3)
жол берілмейді
1,0 г E. coli (см3)
жол берілмейді
0,1 г Proteus сияқты бактериялар (см3)
жол берілмейді
б) пісірілген, қуырылған, көмештелген құс еті (дәмдеуішсіз және соуссыз)
мезофилді аэробты және факультативтік-аэробты микроағзалар мөлшері КОЕ/г, артық емес
1 x 104
25 г патогенді, оның ішінде сальмонелдер
жол берілмейді
25 г Listeria monocytogenes
жол берілмейді
0,1 гі шек таяқшалары тобының бактериялары
жол берілмейді
0,1 г S. aureus
жол берілмейді
0,1 г Proteus сияқты бактериялар
жол берілмейді
в) пісірілген, қуырылған, бұқтырылған, көмештелген құс етінен жасалған тағам, шабылған құс етінен жасалған өнімдер, қамыр ішіндегі немесе онсыз тұшпара және өзге де өнімдер
мезофилді аэробты және факультативтік-аэробты микроағзалар мөлшері КОЕ/г, артық емес
1 x 103
25 г патогенді, оның ішінде сальмонелдер
жол берілмейді
25 г Listeria monocytogenes
жол берілмейді
0,1 г ішек таяқшалары тобының бактериялары
жол берілмейді
0,1 г S. aureus
жол берілмейді
0,1 г Proteus сияқты бактериялар
жол берілмейді
г) тұтыну қаптамасындағы, оның ішінде вакуум астында қапталған құс етінен жасалған дайын аспаздық өнімдер
мезофилді аэробты және факультативтік-аэробты микроағзалар мөлшері КОЕ/г, артық емес
1 x 103
вакуум астында қаптау үшін
25 г патогенді, оның ішінде сальмонелдер
жол берілмейді
25 г Listeria monocytogenes
жол берілмейді
0,1 г ішек таяқшалары тобының бактериялары
жол берілмейді
0,1 гсульфит түзуші клостаридициялар
жол берілмейді
0,1 г S. aureus
жол берілмейді
0,1 г Proteus сияқты бактериялар
жол берілмейді
д) салқындатылған, полимер пленкамен қапталған, өнеркәсіптік дайындалған құс етінен жасалған тағам: пісірілген, қуырылған, бұқтырылған, көмештелген, шабылған құс етінен жасалған тағамдар (котлеттер және т.б.)
мезофилді аэробты және факультативтік-аэробты микроағзалар мөлшері КОЕ/г, артық емес
1 x 103
25 г патогенді, оның ішінде сальмонелдер
жол берілмейді
25 г Listeria monocytogenes
жол берілмейді
0,1 г ішек таяқшалары тобының бактериялары
жол берілмейді
0,1 г S. aureus
жол берілмейді
сульфитредуцирующие клостридии в 1,0 г
жол берілмейді
е) жоғары дәрежеде дайындалған, құс етінен жасалған аспаздық жартылай дайын өнімдер
мезофилді аэробты және факультативтік-аэробты микроағзалар мөлшері КОЕ/г, артық емес

5 х 103
патогенные, в том числе сальмонеллы в 25 г
не допускаются
Listeria monocytogenes в 25 г
не допускаются
бактерии группы кишечной палочки (колиформы)
в 0,1 г
не допускаются
S. aureus в 0,1 г
не допускаются
бактерии рода Proteus в 1,0 г
не допускаются
плесени КОЕ/г, не более
100
в) сушеные, варено-сушеные
продукты из мяса птицы
количество мезофильных аэробных и факультативно-анаэробных микроорганизмов, КОЕ/г, не более
1 х 104
патогенные, в том числе сальмонеллы в 25 г
не допускаются
Listeria monocytogenes в 25 г
не допускаются
бактерии группы кишечной палочки (колиформы)
в 0,1 г
не допускаются
S. aureus в 0,01 г
не допускаются
бактерии рода Proteus в 1,0 г
не допускаются
8. Продукты кулинарные из мяса птицы
а) студни, заливные, паштет из мяса
и потрохов
количество мезофильных аэробных и факультативно-анаэробных микроорганизмов, КОЕ/г, не более
1 х 104
патогенные, в том числе сальмонеллы в 25 г
не допускаются
Listeria monocytogenes в 25 г
не допускаются
бактерии группы кишечной палочки (колиформы) в 0,1 г (см3)
не допускаются
S. aureus в 0,1 г (см3)
не допускаются
E. coli в 1,0 г (см3)
не допускаются
бактерии рода Proteus в 0,1 г (см3)
не допускаются
б) мясо птицы отварное, жареное, запеченое (без заправки и соуса)
количество мезофильных аэробных и факультативно-анаэробных микроорганизмов, КОЕ/г, не более
1 х 104
патогенные, в том числе сальмонеллы в 25 г
не допускаются
Listeria monocytogenes в 25 г
не допускаются
бактерии группы кишечной палочки (колиформы)
в 1,0 г
не допускаются
S. aureus в 1,0 г
не допускаются
бактерии рода Proteus в 0,1 г
не допускаются
в) блюда из птицы отварные, жареные, тушеные, запеченные, изделия из рубленого мяса птицы, пельмени и другие изделия в тесте или без него
количество мезофильных аэробных и факультативно-анаэробных микроорганизмов, КОЕ/г, не более
1 х 103
патогенные, в том числе сальмонеллы в 25 г
не допускаются
Listeria monocytogenes в 25 г
не допускаются
бактерии группы кишечной палочки (колиформы)
в 1,0 г
не допускаются
S. aureus в 1,0 г
не допускаются
бактерии рода Proteus в 0,1 г
не допускаются
г) готовые кулинарные изделия
из мяса птицы в потребительской упаковке, в том числе упакованные
под вакуумом
количество мезофильных аэробных и факультативно-анаэробных микроорганизмов, КОЕ/г, не более
1 х 103
для упакованных под вакуумом
патогенные, в том числе сальмонеллы в 25 г
не допускаются
Listeria monocytogenes в 25 г
не допускаются
бактерии группы кишечной палочки (колиформы)
в 1,0 г
не допускаются
сульфитредуцирующие клостридии в 0,1 г
не допускаются
S. aureus в 1,0 г
не допускаются
бактерии рода Proteus в 0,1 г
не допускаются
д) блюда из птицы промышленного изготовления охлажденные, упакованные в полимерные пленки: отварные, жареные, тушеные, запеченные изделия из рубленой
птицы (котлеты и т. д.)
количество мезофильных аэробных и факультативно-анаэробных микроорганизмов, КОЕ/г, не более
1 х 103
патогенные, в том числе сальмонеллы в 25 г
не допускаются
Listeria monocytogenes в 25 г
не допускаются
бактерии группы кишечной палочки (колиформы)
в 1,0 г
не допускаются
S. aureus в 1,0 г
не допускаются
сульфитредуцирующие клостридии в 1,0 г
не допускаются
е) кулинарные полуфабрикаты
из мяса птицы высокой степени готовности
количество мезофильных аэробных и факультативно-анаэробных микроорганизмов, КОЕ/г, не более

2 x 103
25 г патогенді, оның ішінде сальмонелдер
жол берілмейді
25 г Listeria monocytogenes
жол берілмейді
0,1 гсульфит түзуші клостаридициялар
жол берілмейді
0,1 г ішек таяқшаларының бактериялары (колиформдар)
жол берілмейді
Зең және ашытқы, КОЕ/г, артық емес
500
жарамдылық мерзімі 1 айдан аспайтын
аспаздық жартылай дайын өнімдер үшін
ж) қайнатылған, қуырылған, көмештелген құс етінен жасалған аспаздық өнімдер
мезофилді аэробты және факультативтік-аэробты микроағзалар мөлшері КОЕ/г, артық емес
1 x 103
25 г патогенді, оның ішінде сальмонелдер
жол берілмейді
25 г Listeria monocytogenes
жол берілмейді
0,1 г сульфит түзуші клостаридициялар
жол берілмейді
0,1 г ішек таяқшалары тобының бактериялары
жол берілмейді
0,1 г S. aureus
жол берілмейді
0,1 г Proteus сияқты бактериялар
жол берілмейді
9. Сойылған құс өнімдерінің қайта өңделген өнімдері
а) құстың тоң майы
мезофилді аэробты және факультативтік-аэробты микроағзалар мөлшері КОЕ/г, артық емес
1 x 103
25 г патогенді, оның ішінде сальмонелдер
жол берілмейді
25 г Listeria monocytogenes
жол берілмейді
0,1 г ішек таяқшаларының бактериялары (колиформдар)
жол берілмейді
0,1 г S. aureus
жол берілмейді
б) құстың тағамдық ақуызы және коллагенді құс шикізатын қайта өңдеу өнімдері, құс етінен жасалған тағамдық құрғақ сорпа
мезофилді аэробты және факультативтік-аэробты микроағзалар мөлшері КОЕ/г, артық емес
5 x 104
25 г патогенді, оның ішінде сальмонелдер
жол берілмейді
25 г Listeria monocytogenes
жол берілмейді
0,1 г ішек таяқшалары тобының бактериялары
жол берілмейді
0,1 г суцльфит түзуші клостридиялар
жол берілмейді
зең, КОЕ/г, артық емес
200
в) құстың тағамдық ақуызы негізінде жасалған өнімдер
мезофилді аэробты және факультативтік-аэробты микроағзалар мөлшері КОЕ/г, артық емес
5 x 104
25 г патогенді, оның ішінде сальмонелдер
жол берілмейді
25 г Listeria monocytogenes
жол берілмейді
0,1 г ішек таяқшаларының бактериялары (колиформдар)
жол берілмейді
зең, КОЕ/г, артық емес
100
S. aureus, в 0,1 г
жол берілмейді
*Бұлшықеттің терең қабатынан сынақ үлгісін алу
**Шоғыртүзуші бірліктер
Еуразиялық экономикалық одақтың
"Құс етін және оның өнімдерін қайта өңдеу
қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентіне
(ЕАЭО ТР 051/2021)
№ 2 қосымша
Балалар тағамына арналған сойылған құс еті өнімдері және құс етінен жасалған өнімдер қауіпсіздігінің микробиологиялық нормативтері
Өнімдер атауы
Көрсеткіштер
Жол берілетін деңгейлер, артық емес
Ескертпе
1
2
3
4
1. Құс ұшасы және өның бөліктері*, сүйексіз ет*, ішек-қарын
а) балалар тағамы үшін салқындатылған, мұздатылған (ұшалар және оның бөліктері) құс еті
мезофилді аэробты және факультативтік-аэробты микроағзалар мөлшері**, артық емес

2 х 103
патогенные, в том числе сальмонеллы в 25 г
не допускаются
Listeria monocytogenes в 25 г
не допускаются
сульфитредуцирующие клостридии в 0,1 г
не допускаются
бактерии группы кишечной палочки (колиформы) в 0,1 г
не допускаются
Плесени и дрожжи, КОЕ/г, не более
500
для кулинарных полуфабрика-тов со сроком годности
не более
1 месяца
ж) кулинарные изделия
из мяса птицы вареные, жареные, запеченные
количество мезофильных аэробных и факультативно-анаэробных микроорганизмов, КОЕ/г, не более
1 х 103
патогенные, в том числе сальмонеллы в 25 г
не допускаются
Listeria monocytogenes в 25 г
не допускаются
сульфитредуцирующие клостридии в 0,1 г
не допускаются
бактерии группы кишечной палочки (колиформы) в 1,0 г
не допускаются
S. aureus в 1,0 г
не допускаются
бактерии рода Proteus в 0,1 г
не допускаются
9. Продукция переработки продуктов убоя птицы
а) жир птицы топленый
количество мезофильных аэробных и факультативно-анаэробных микроорганизмов, КОЕ/г, не более
1 х 103
патогенные, в том числе сальмонеллы в 25 г
не допускаются
Listeria monocytogenes в 25 г
не допускаются
бактерии группы кишечной палочки (колиформы) в 0,1 г
не допускаются
S. aureus в 1,0 г
не допускаются
б) белок птичий пищевой и продукты переработки коллагенсодержащего сырья птицы, бульоны пищевые
сухие из мяса птицы
количество мезофильных аэробных и факультативно-анаэробных микроорганизмов, КОЕ/г, не более
5 х 104
патогенные, в том числе сальмонеллы в 25 г
не допускаются
Listeria monocytogenes в 25 г
не допускаются
бактерии группы кишечной палочки (колиформы) в 1,0 г
не допускаются
сульфитредуцирующие клостридии в 0,01 г
не допускаются
плесени, КОЕ/г, не более
200
в) продукты на основе белка птичьего пищевого
количество мезофильных аэробных и факультативно-анаэробных микроорганизмов, КОЕ/г, не более
5 х 104
патогенные, в том числе сальмонеллы в 25 г
не допускаются
Listeria monocytogenes в 25 г
не допускаются
бактерии группы кишечной палочки (колиформы) в 0,1 г
не допускаются
плесени, КОЕ/г, не более
100
S. aureus, в 0,1 г
не допускаются
_____________
*Отбор проб из глубоких слоев мышц.
**Колониеобразующие единицы.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 2
к техническому регламенту
Евразийского экономического союза
"О безопасности мяса птицы
и продукции его переработки"
(ТР ЕАЭС 051/2021)
Микробиологические нормативы безопасности продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы для детского питания
Наименование продукции
Показатели
Допустимые уровни, не более
Примечание
1
2
3
4
1. Тушки птицы и их части*, бескостное мясо*, потроха
а) мясо птицы (тушки и их части) охлажденное, замороженное для детского питания
количество мезофильных аэробных и факультативно-анаэробных микроорганизмов, КОЕ/г**, не более
патогенные, в том числе сальмонеллы в 25 г
Listeria monocytogenes в 25 г

1 x 105
25 г патогенді, оның ішінде сальмонелдер
жол берілмейді
25 г Listeria monocytogenes
жол берілмейді
б) балалар тағамы үшін (салқындатылған, мұздатылған) сүйексіз кесек, сүйекті кесек ет
мезофилді аэробты және факультативтік-аэробты микроағзалар мөлшері КОЕ/г, артық емес
2 x 105
25 г патогенді, оның ішінде сальмонелдер
жол берілмейді
25 г Listeria monocytogenes
жол берілмейді
в) балалар тағамы үшін салқындатылған, мұздатылған құстың ішек-қарны
мезофилді аэробты және факультативтік-аэробты микроағзалар мөлшері КОЕ/г, артық емес
2 x 105
25 г патогенді, оның ішінде сальмонелдер
жол берілмейді
25 г Listeria monocytogenes
жол берілмейді
2. Балалар тағамы үшін (салқындатылған, мұздатылған) құс етінен жасалған жартылай дайын өнімдер
а) 3 жастан асқан балалар тағамы үшін құс етінен жасалған, шабылған жартылай дайын өнімдер (шикідей салқындатылған, мұздатылған)
мезофилді аэробты және факультативтік-аэробты микроағзалар мөлшері КОЕ/г, артық емес
5 x 105
25 г патогенді, оның ішінде сальмонелдер
жол берілмейді
25 г Listeria monocytogenes
жол берілмейді
0,001 г ішек таяқшаларының бактериялары (колиформдар)
жол берілмейді
0,1 г S. aureus
жол берілмейді
зең КОЕ/г, артық емес
250
ұнтақта
б) 3 жастан асқан балалар тағамы үшін құс етінен жасалған табиғи жартылай дайын өнімдер (шикідей салқындатылған, мұздатылған)
мезофилді аэробты және факультативтік-аэробты микроағзалар мөлшері КОЕ/г, артық емес
1 x 105
25 г патогенді, оның ішінде сальмонелдер
жол берілмейді
25 г Listeria monocytogenes
жол берілмейді
0,001 г ішек таяқшаларының бактериялары (колиформдар)
жол берілмейді
0,1 г S. aureus
жол берілмейді
зең КОЕ/г, артық емес
250
ұнтақта
3. Құс етінен жасалған өнімдер
а) 3 жастан асқан балалар тағамы үшін құс етінен жасалған шұжық өнімдері
мезофилді аэробты және факультативтік-аэробты микроағзалар мөлшері КОЕ/г, артық емес
1 x 103
25 г патогенді, оның ішінде сальмонелдер
жол берілмейді
25 г Listeria monocytogenes
жол берілмейді
шұжықшалар және сарделькалар үшін
0,1 г ішек таяқшалары тобының бактериялары
жол берілмейді
1,0 г E. coli
жол берілмейді
жарамдылық мерзімі 5 тәуліктен асатын өнімдер
үшін
0,1 г S. aureus
жол берілмейді
0,1 г сульфит түзуші клостаридиялар
жол берілмейді
зең КОЕ/г, артық емес
100
ашытқы КОЕ/г, артық емес
100
жарамдылық мерзімі 5 тәуліктен асатын өнімдер
үшін
б) 3 жастан асқан балалар тағамы үшін құс етінен жасалған паштеттер және аспаздық өнімдер; 1,5 жастан асқан балалар үшін жоғары дәрежеде дайындалған жартылай дайын өнімдер
мезофилді аэробты және факультативтік-аэробты микроағзалар мөлшері КОЕ/г, артық емес

1 х 105
не допускаются
не допускаются
б) мясо бескостное кусковое, кусковое на костях (охлажденное, замороженное) для детского питания
количество мезофильных аэробных и факультативноанаэробных микроорганизмов, КОЕ/г, не более
патогенные, в том числе сальмонеллы в 25 г
Listeria monocytogenes в 25 г
2 х 105
не допускаются
не допускаются
в) потроха птицы охлажденные, замороженные для детского питания
количество мезофильных аэробных и факультативноанаэробных микроорганизмов, КОЕ/г, не более
2 х 105
патогенные, в том числе сальмонеллы в 25 г
не допускаются
Listeria monocytogenes в 25 г
не допускаются
2. Полуфабрикаты из мяса птицы (охлажденные, замороженные)
а) рубленые полуфабрикаты из мяса птицы для питания детей старше 3 лет (сырые охлажденные, замороженные)
количество мезофильных аэробных и факультативноанаэробных микроорганизмов, КОЕ/г, не более
5 х 105
патогенные, в том числе сальмонеллы в 25 г
не допускаются
Listeria monocytogenes в 25 г
не допускаются
бактерии группы кишечной палочки (колиформы) в 0,001 г
не допускаются
S. aureus в 0,1 г
не допускаются
плесени КОЕ/г, не более
250
в панировке
б) натуральные полуфабрикаты из мяса птицы для питания детей старше 3 лет (сырые охлажденные, замороженные)
количество мезофильных аэробных и факультативноанаэробных микроорганизмов, КОЕ/г, не более
1 х 105
патогенные, в том числе сальмонеллы в 25 г
не допускаются
Listeria monocytogenes в 25 г
не допускаются
бактерии группы кишечной палочки (колиформы) в 0,001 г
не допускаются
S. aureus в 0,1 г
не допускаются
плесени КОЕ/г, не более
250
в панировке
3. Продукция из мяса птицы
а) колбасные изделия из мяса птицы для питания детей старше 3 лет
количество мезофильных аэробных и факультативноанаэробных микроорганизмов, КОЕ/г, не более
1 х 103
патогенные, в том числе сальмонеллы в 25 г
не допускаются
Listeria monocytogenes в 25 г
не допускаются
для сосисок и сарделек
бактерии группы кишечной палочки (колиформы) в 1,0 г
не допускаются
E. coli в 1,0 г
не допускаются
для продуктов со сроком годности более 5 суток
S. aureus в 1,0 г
сульфитредуцирующие клостридии в 0,1 г
не допускаются не допускаются
плесени КОЕ/г, не более
100
дрожжи КОЕ/г, не более
100
для продуктов со сроком годности более 5 суток
б) паштеты и кулинарные изделия из мяса птицы для питания детей старше 3 лет; полуфабрикаты высокой степени готовности для детей старше 1,5 лет
количество мезофильных аэробных и факультативноанаэробных микроорганизмов, КОЕ/г, не более
патогенные, в том числе сальмонеллы в 25 г Listeria monocytogenes в 25 г
бактерии группы кишечной палочки (колиформы) в 1,0 г

1 x 103
25 г патогенді, оның ішінде сальмонелдер
жол берілмейді
25 г Listeria monocytogenes
жол берілмейді
0,1 г ішек таяқшалары тобының бактериялары
жол берілмейді
1,0 г E. coli
жол берілмейді
1,0 г S. aureus
жол берілмейді
0,1 г сульфит түзуші клостаридиялар
жол берілмейді
зең, КОЕ/г, артық емес
100
ашытқы, КОЕ/г, артық емес
100
жарамдылық мерзімі 72 сағаттан асатын өнімдер
үшін
10 г бактерия сияқтылар
жол берілмейді
в) ерте жастағы (1,5 жастан асқан) балалар үшін сублимациялық өнімдер
мезофилді аэробты және факультативтік-аэробты микроағзалар мөлшері КОЕ/г, артық емес
1 x 104
50 г патогенді, оның ішінде сальмонелдер
жол берілмейді
50 г Listeria monocytogenes
жол берілмейді
0,1 г ішек таяқшалары тобының бактериялары
жол берілмейді
S. aureus 1,0 г
жол берілмейді
0,1 г сульфит түзуші клостаридиялар
жол берілмейді
B. cereus КОЕ/г, артық емес
100
ашытқы КОЕ/г
50
г) 3 жастан асқан балалар үшін сублимациялық өнімдер
мезофилді аэробты және факультативтік-аэробты микроағзалар мөлшері КОЕ/г, артық емес
1,5 x 104
50 г патогенді, оның ішінде сальмонелдер
жол берілмейді
50 г Listeria monocytogenes
жол берілмейді
1,0 г ішек таяқшалары тобының бактериялары (колиформдар)
жол берілмейді
1,0 г S. aureus
жол берілмейді
0,1 г сульфит түзуші клостаридиялар
жол берілмейді
B. cereus КОЕ/г, артық емес
200
ашытқылар КОЕ/г, артық емес
100
д) ерте жастағы (1,5 жастан асқан) балалар тағамы үшін құс еті негізінде жасалған пастерленген шұжықтар
мезофилді аэробты және факультативтік-анаэробтық аэробты микроағзалар мөлшері КОЕ/г, артық емес
2 x 102
50 г патогенді, оның ішінде сальмонелдер
жол берілмейді
50 г Listeria monocytogenes
жол берілмейді
1,0 г ішек таяқшалары тобының бактериялары (колиформдар)
жол берілмейді
0,1 г сульфит түзуші клостридиялар сульфит түзуші клостридиялар
жол берілмейді
B. cereus 1,0 г
жол берілмейді
е) балалар тағамы үшін құстың тоң майы
мезофилді аэробты және факультативтік-аэробты микроағзалар мөлшері КОЕ/г, артық емес
1 x 102
25 г патогенді, оның ішінде сальмонелдер
жол берілмейді
25 г Listeria monocytogenes
жол берілмейді
1,0 г (см3) ішек таяқшалары тобының бактериялары (колиформдар)
жол берілмейді
0,1 г S. aureus (см3)
жол берілмейді
*Бұлшықеттің терең қабатынан сынақ үлгісін алу
**Шоғыртүзуші бірліктер
Еуразиялық экономикалық
одақтың "Құс етінің және оның
қайта өңделген өнімдерінің
қауіпсіздігі туралы" техникалық
регламентіне
(ЕАЭО ТР 051/2021)
№ 3 қосымша
1-кесте
Құс етінен, оның ішінде балалар тағамы үшін жасалған консервілер қауіпсіздігінің (өнеркәсіптік зарарсыздығы) микробиологиялық нормативтері
Құс етінен және ет-өсімдіктен жасалған зарарсыздандырылған консервілер үшін өнеркәсіптік зарарсыздық көрсеткіштері
Микроағзалар тобы
Жол берілетін деңгейлер
1
2
1. Спора түзуші мезофилді аэробты және өнімде
факультативтік-анаэробты 11 КОЕ*/г (см3) артық емес
микроағзалар тобы В. Subtilis
2. Спора түзуші аэробты және факультативтік-анаэробты өнімде 1,0г (см3)
микроағзалар тобы В. cereus және (немесе) B. Polymyxa жол берілмейді
3. Мезофилді клостридиялар С. Botulinum және өнімде 1,0г (см3)
(немесе) C. Perfringens жол берілмейді
4. Мезофилді клостридиялар (C. Botulinum және (немесе) өнімде
C. perfringens) 1,0 г (см3 басқасы) өнімде 1 КОЕ*/г (см3) артық емес
жол берілмейді
5. Спора түзбейтін микроағзалар, оның ішінде өнімде 1,0 г (см3) жол
берілмейді
сүт қышқылды және (немесе) зең саңырақұлақтары,
және (немесе) ашытқылар
6. Спора түзуші жылу сүйгіш анаэробты, аэробты және өнімде 1,0г (см3)
факультативтік-анаэробты микроағзалар жол берілмейді
(консервілерге сақтау
температурасы плюс
20 °C нормаланады)
2-кесте
Балалар тағамы үшін құс етінен жасалатын зарарсызданған консервілерге арналған өнеркәсіптік зарарсыздандыру көрсеткіштері
Микроағзалар тобы
Жол берілетін деңгейлер
1
2
1.
Спора түзуші аэробты және факультативтік-анаэробты
микроағзалар тобы В. Subtilis
өнімде
11 КОЕ <*>/г (см3)
артық емес
2.
Спора түзуші аэробты және факультативтік-анаэробты
микроағзалар тобы В. cereus және (немесе) B. polymyxa
өнімде 1,0 г (см3)
жол берілмейді
3.
Мезофилді клостридиялар
өнімде

1 х 103
не допускаются не допускаются не допускаются
E. coli в 1,0 г
не допускаются
S. aureus в 1,0 г
не допускаются
сульфитредуцирующие клостридии в 0,1 г
не допускаются
плесени, КОЕ/г, не более
100
дрожжи, КОЕ/г, не более
100
для продуктов со сроком годности более 72 ч
бактерии рода Proteus в 1,0 г
не допускаются
в) сублимированные продукты для детей раннего возраста (старше 1,5 лет)
количество мезофильных аэробных и факультативноанаэробных микроорганизмов, КОЕ/г, не более
1 х 104
патогенные, в том числе сальмонеллы в 50 г
не допускаются
Listeria monocytogenes в 50 г
не допускаются
бактерии группы кишечной палочки (колиформы) в 1,0 г
не допускаются
S. aureus в 1,0 г
не допускаются
сульфитредуцирующие клостридии в 0,1 г
не допускаются
B. cereus КОЕ/г, не более
100
дрожжи КОЕ/г
50
г) сублимированные продукты для детей старше 3 лет
количество мезофильных аэробных и факультативноанаэробных микроорганизмов, КОЕ/г, не более
1,5 х 104
патогенные, в том числе сальмонеллы в 50 г
не допускаются
Listeria monocytogenes в 50 г
не допускаются
бактерии группы кишечной палочки (колиформы) в 1,0 г
не допускаются
S. aureus в 1,0 г
не допускаются
сульфитредуцирующие клостридии в 0,1 г
не допускаются
B. cereus КОЕ/г, не более
200
дрожжи КОЕ/г, не более
100
д) пастеризованные колбаски на основе мяса птицы для питания детей раннего
количество мезофильных аэробных и факультативноанаэробных микроорганизмов, КОЕ/г, не более
2 х 102
возраста (старше 1,5 лет)
патогенные, в том числе сальмонеллы в 50 г
не допускаются
Listeria monocytogenes в 50 г
не допускаются
бактерии группы кишечной палочки (колиформы) в 1,0 г
не допускаются
сульфитредуцирующие клостридии в 0,1 г
не допускаются
B. cereus в 1,0 г
не допускаются
е) жир птичий топленый для детского питания
количество мезофильных аэробных и факультативноанаэробных микроорганизмов, КОЕ/г, не более
1 х 102
патогенные, в том числе сальмонеллы в 25 г
не допускаются
Listeria monocytogenes в 25 г
не допускаются
бактерии группы кишечной палочки (колиформы) в 1,0 г (см3)
не допускаются
S. aureus в 1,0 г (см3)
не допускается
__________________________________
* Отбор проб из глубоких слоев мышц.
** Колониеобразующие единицы.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 3
к техническому регламенту
Евразийского экономического союза
"О безопасности мяса птицы
и продукции его переработки"
(ТР ЕАЭС 051/2021)
Микробиологические нормативы безопасности (промышленной стерильности) консервов из мяса птицы, в том числе для детского питания
Таблица 1
Показатели промышленной стерильности для стерилизованных консервов из мяса птицы и мясорастительных (в том числе паштетных, фаршевых)
Группа микроорганизмов
Допустимый уровень
1
2
1.
Спорообразующие мезофильные аэробные и факультативно-анаэробные микроорганизмы группы B. subtilis
не более 11 КОЕ*/г (см3 ) продукта
2.
Спорообразующие мезофильные аэробные и факультативно-анаэробные микроорганизмы группы B. cereus и (или) B. Polymyxa
не допускаются в 1,0 г (см3 ) продукта
3.
Мезофильные клостридии C. Botulinum и (или) C. perfringens
не допускаются в 1,0 г (см3) продукта
4.
Мезофильные клостридии (кроме C. Botulinum и (или) C. perfringens) не допускаются в 1,0 г (см3) продукта
не более 1 КОЕ в 1,0 г (см3) продукта
5.
Неспорообразующие микроорганизмы, в том числе молочнокислые и (или) плесневые грибы, и (или) дрожжи
не допускаются в 1,0 г (см3) продукта
6.
Спорообразующие термофильные анаэробные, аэробные и факультативноанаэробные микроорганизмы
не допускаются в 1,0 г (см3) продукта (нормируется в консервах, температура хранения которых выше плюс 20 °С)
Таблица 2
Показатели промышленной стерильности для стерилизованных консервов из мяса птицы для детского питания
Группа микроорганизмов
Допустимый уровень
1
2
1.
Спорообразующие мезофильные аэробные и факультативно-анаэробные микроорганизмы группы B. Subtilis
не более 11 КОЕ*/г (см3) продукта
2.
Спорообразующие мезофильные аэробные и факультативно-анаэробные микроорганизмы группы B. cereus и (или) B. polymyxa
не допускаются в 1,0 г (см3) продукта
3.
Мезофильные клостридии

10,0 г (см3)
жол берілмейді
4.
Бейспора түзуші микроағзалар, оның ішінде сүт
Қышқылды және (немесе) зең саңырауқұлақтар,
және (немесе) ашытқы
өнімде 1,0 г (см3)
жол берілмейді
5.
Спора түзуші жылу сүйгіш анаэробты, аэробты
және факультативтік-анаэробты микроағзалар
өнімде 1,0 г (см3)
жол берілмейді
3-кесте
Құс етінен жасалған зарарсызданған консервілер үшін өнеркәсіптік зарарсыздандыру көрсеткіштері
Микроағзалар тобы
Жол берілетін деңгейлер
1
2
1.
Мезофилді аэробты және факультативтк-анаэробнты микроағзалар мөлшері (КМАФАнМ)
өнімде
2 x 102 КОЕ <*>/г (см3)
артық емес
2.
Ішек таяқшалары бактериялар тобы (колиформдар)
өнімде 1,0 г (см3)
жол берілмейді
3.
B. cereus
өнімде 1,0 г (см3) жол
берілмейді
4.
Сульфит түзуші клостридияциялар
өнімде
1,0 г (см3) жол
берілмейді
5.
S. aureus және өзге де коагулияциясы оң стафилококтар
өнімде 1,0 г (см3)
жол берілмейді
6.
Патогенді, оның ішнде сальмонелдер
өнімде 25 г (см3) жол
берілмейді
*Шоғыр түзуші бірліктер.
Еуразиялық экономикалық
одақтың "Құс етін және оның
өнімдерін қайта өңдеу
қауіпсіздігі туралы"
техникалық регламентіне

не допускаются в 10,0 г (см3) продукта
4.
Неспорообразующие микроорганизмы, в том числе молочнокислые и (или) плесневые грибы, и (или) дрожжи
не допускаются в 1,0 г (см3) продукта
5.
Спорообразующие термофильные анаэробные, аэробные и факультативноанаэробные микроорганизмы
не допускаются в 1,0 г (см3) продукта
Таблица 3
Показатели промышленной стерильности для пастеризованных консервов из мяса птицы
Группа микроорганизмов
Допустимый уровень
1
2
1.
Количество мезофильных аэробных и факультативно-анаэробных микроорганизмов (КМАФАнМ)
не более 2 х 102 КОЕ/г (см3) продукта
2.
Бактерии группы кишечных палочек (колиформы)
не допускаются в 1,0 г (см3) продукта
3.
B. cereus
не допускаются в 1,0 г (см ) продукта
4.
Сульфитредуцирующие клостридии
не допускаются в 1,0 г (см3) продукта
5.
S. aureus и другие коагулазоположительные стафилококки
не допускаются в 1,0 г (см3) продукта
6.
Патогенные, в том числе сальмонеллы
не допускаются в 25 г (см3) продукта
*Колониеобразующие единицы.
Примечание ИЗПИ!
В приложение 4 предусмотрены изменения решением Совета Евразийской экономической комиссии от 23.06.2023 № 70 (вступает в силу по истечении 12 месяцев с даты его официального опубликования).
ПРИЛОЖЕНИЕ № 4
к техническому регламенту
Евразийского экономического союза
"О безопасности мяса птицы
и продукции его переработки"

(ЕАЭО ТР 051/2021)
№ 4 қосымша
СОЙЫЛҒАН ҚҰС ӨНІМДЕРІ ЖӘНЕ ҚҰС ЕТІНЕН ЖАСАЛҒАН ӨНІМДЕР ҚАУІПСІЗДІГІНІҢ ГИГИЕНАЛЫҚ ТАЛАПТАРЫ
Көрсеткіштер
Жол берілетін деңгейлер, артық емес
Ескертпе
1
2
3
Қышқылды бұзылу көрсеткіштері:
- қышқылды сан (мг КОН/г)
4,0
Құстың тағамдық тоң майы
- асқынтотығу саны (белсенді оттек күйесі /кг)
10,0
Құстың тағамдық тоң майы
Уытты элементтер:
- қорғасын
0,6
Құс субөнімдері және олардан жасалған өнімдер, құс субөнімдерінен жасалған консервілер, оның ішінде паштеттер
0,1
Құстың шикі майы, құстың тағамдық тоң майы
1,0
Құстың тағамдық ақуызы және оның негізіндегі өнімдер (қайнатуды талап етпейтін, түскі тағамдық қоймалжыңдар), сорпа
- күшәла
1,0
Құс субөнімдері және олардан жасалған өнімдер, құс субөнімдерінен жасалған консервілер, оның ішінде паштеттер; Құстың тағамдық ақуызы және оның негізіндегі өнімдер (қайнатуды талап етпейтін, түскі тағамдық қоймалжыңдар), сорпа
0,1
Құстың шикі майы, құстың тағамдық тоң майы
- кадмий
0,2
Құстың тағамдық ақуызы және оның негізіндегі өнімдер (қайнатуды талап етпейтін, түскі тағамдық қоймалжыңдар), сорпа
0,03
Құстың шикі майы, құстың тағамдық тоң майы
0,3
Құс субөнімдері және олардан жасалған өнімдер, құс субөнімдерінен жасалған консервілер, оның ішінде паштеттер
- сынап
0,1
Құс субөнімдері және олардан жасалған өнімдер, құс субөнімдерінен жасалған консервілер, оның ішінде паштеттер; Құстың тағамдық ақуызы және оның негізіндегі өнімдер (қайнатуды талап етпейтін, түскі тағамдық қоймалжыңдар), сорпа
0,03
Құстың шикі майы, құстың тағамдық тоң майы
- хром
10
Хром ыдыстағы дәнекер-ұша ақуыздарының желатині, қоймалжыңы
- темір
1,5
Құстың тағамдық тоң майы (сақтауға қойылған)
- мыс
0,4
Құстың тағамдық тоң майы (сақтауға қойылған)
Пестицидтер:
- ГХЦГ (a-, b-, g-изомерлер)
0,1
Құс еті, құс етінен жасалған өнімдер, құс субөнімдері және олардан жасалған өнімдер, құс етінен жасалған ет және ет-өсімдік және құс субөнімдері консервілері; құстың тағамдық ақуызы және оның негізіндегі өнімдер (қайнатуды талап етпейтін түстік тағам концентраттары), сорпа
0,2
Құстың шикі майы, құстың тағамдық ьоң майы
- ДДТ және оның алмасу өнімі
0,1
Құс еті, құс етінен жасалған өнімдер, құс субөнімдері және олардан жасалған өнімдер, құс етінен жасалған ет және ет-өсімдік және құс субөнімдері консервілері; құстың тағамдық ақуызы және оның негізіндегі өнімдер (қайнатуды талап етпейтін түстік тағам концентраттары), сорпа
1,0
Құстың шикі майы, құстың тағамдық тоң майы
Бенз(а)пирен

(ТР ЕАЭС 051/2021)
Гигиенические требования безопасности продуктов убоя птицы и продукции из мяса птицы
Показатели
Допустимые уровни, мг/кг, не более
Примечание
1
2
3
Показатели окислительной порчи:
- кислотное число
(мг КОН/г)
4,0
Жир птицы топленый пищевой
- перекисное число
(моль активного кислорода/кг)
10,0
Жир птицы топленый пищевой
Токсичные элементы:
- свинец
0,6
Субпродукты птицы и продукция из них, консервы из субпродуктов птицы,
в том числе паштетные
0,1
Жир-сырец птицы, жир птицы топленый пищевые
1,0
Белок птичий пищевой и продукты на его основе (концентраты обеденных блюд, не требующие варки), бульоны
- мышьяк
1,0
Субпродукты птицы и продукция из них, консервы из субпродуктов птицы, в том числе паштетные; белок птичий пищевой и продукты на его основе (концентраты обеденных блюд, не требующие варки), бульоны
0,1
Жир-сырец птицы, жир птицы топленый пищевые
- кадмий
0,2
Белок птичий пищевой и продукты на его основе (концентраты обеденных блюд, не требующие варки), бульоны
0,03
Жир-сырец птицы, жир птицы топленый пищевые
0,3
Субпродукты птицы и продукция из них, консервы из субпродуктов птицы,
в том числе паштетные
- ртуть
0,1
Субпродукты птицы и продукция из них, консервы из субпродуктов птицы,
в том числе паштетные; белок птичий пищевой и продукты на его основе (концентраты обеденных блюд, не требующие варки), бульоны
0,03
Жир-сырец птицы, жир птицы топленый пищевые
- хром
10
Желатин, концентраты соединительно-тканевых белков в хромированной таре
- железо
1,5
Жир птицы топленый пищевой (поставляемый на хранение)
- медь
0,4
Жир птицы топленый пищевой (поставляемый на хранение)
Пестициды:
- ГХЦГ
0,1
Мясо птицы, продукция из мяса птицы, субпродукты птицы и продукция
из них, консервы мясные и мясорастительные из мяса птицы и субпродуктов птицы; белок птичий пищевой и продукты на его основе (концентраты обеденных блюд, не требующие варки), бульоны
0,2
Жир-сырец птицы, жир птицы топленый пищевые
- ДДТ и его метаболиты
0,1
Мясо птицы, продукция из мяса птицы, субпродукты птицы и продукция
из них, консервы мясные и мясорастительные из мяса птицы и субпродуктов птицы; белок птичий пищевой и продукты на его основе (концентраты обеденных блюд, не требующие варки), бульоны
1,0
Жир-сырец птицы, жир птицы топленый пищевые
Бенз(а)пирен

0,001
Құс етінен, құстың субөнімдерінен және олардың өнімдерінен жасалған ысталған өнімдер
Нитрозоаминдер (сомасы НДМА және НДЭА)
0,004
Құс етінен, құстың субөнімдерінен және олардың өнімдерінен жасалған ысталған өнімдер
Диоксиндер*
0,000002 (майға қайта есептегенде)
Сойылған құстың өнімдері (бауырды қоспағанда) және олардың өнімдері
0,000006 (майға қайта есептегенде)
Құстың бауыры және оның өнімдері
* Диоксиндер, олардың шикізатта болуы туралы қисынды болжам болған жағдайда анықталады.
Ескертпе:
1. Сублимацияланған және жылулық кептірілген құрғақ өнімдер үшін, уытты элементтердің, пестицидтердің,
диоксиндердың құрамы, оларда және соңғы өнімдерде құрғақ заттектердің құрамы ескеріле отырып.
2. Левомицин (хлорамфеникола), тетрациклин тобы антибиотиктері құрамын бақылау, Кеден одағының
"Тағамдық өнімдердің қауіпсізігі туралы" техникалық регламентіне сәйкес (КО ТР 021/2021) жүргізіледі;
дайындаушының (жеткізушінің) ақпараты бойынша ветеринариялық дәрілік құралдардың қалдығын бақылау,
осы Техникалық регламенттің №8 қосымшасына және Кеден одағының "Тағамдық өнімдердің қауіпсіздігі
туралы" техникалық регламентіне (КО ТР 021/2021) сәйкес жүргізіледі.
3. Осы қосымшада көрсетілмеген сойылған құс өнімдері және олардың қайта өңделген өнімдері қауіпсіздігігің
гигиеналық нормативі Кеден одағының "Тағамдық өнімдердің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламенті
талаптарына (КО ТР 021/2021) сәйкес келуі қажет.
Еуразиялық экономикалық
одақтың "Құс етін және оның
өнімдерін қайта өңдеу
қауіпсіздігі туралы"
техникалық регламентіне

0,001
Копченые продукты из мяса птицы, субпродуктов птицы и продукция из них
Нитрозоамины
(сумма НДМА и НДЭА)
0,004
Копченые продукты из мяса и субпродуктов птицы и продукция из них
Диоксины*
0,000002
(в пересчете
на жир)
Продукты убоя птицы (кроме печени) и продукция из них
0,000006
(в пересчете
на жир)
Печень птицы и продукты из нее
*Диоксины определяются в случае обоснованного предположения о возможном их наличии в сырье.
Примечания:
1. Для сухих продуктов сублимационной и тепловой сушки содержание токсичных элементов, пестицидов, диоксинов в пересчете на исходный продукт с учетом содержания сухих веществ в нем и в конечном продукте.
2. Контроль содержания левомицетина (хлорамфеникола), антибиотиков тетрациклиновой группы и бацитрацина проводится в соответствии с техническим регламентом Таможенного союза "О безопасности пищевой продукции" (ТР ТС 021/2011); контроль остатков ветеринарных лекарственных средств по информации изготовителя (поставщика) проводится в соответствии с приложением № 8 к настоящему техническому регламенту и техническим регламентом Таможенного союза "О безопасности пищевой продукции" (ТР ТС 021/2011).
3. Гигиенические нормативы безопасности продуктов убоя птицы и продукции их переработки, не указанных в настоящем приложении, должны соответствовать требованиям технического регламента Таможенного союза "О безопасности пищевой продукции" (ТР ТС 021/2011).
Примечание ИЗПИ!
В приложение 5 предусмотрены изменения решением Совета Евразийской экономической комиссии от 23.06.2023 № 70 (вступает в силу по истечении 12 месяцев с даты его официального опубликования).
ПРИЛОЖЕНИЕ № 5
к техническому регламенту
Евразийского экономического союза
"О безопасности мяса птицы
и продукции его переработки"

0,03
Құс еті, құс етінен жасалған консервілер, шұжық өнімдері, жартылай дайын өнімдер, паштеттер және аспаздық өнімдер, зарарсызданған шұжықтар, ет-өсімдік және өсімдік-ет консервілер
0,3
Құстың ішек-қарны
- сынап
0,02
Құс еті, құс етінен жасалған консервілер, шұжық өнімдері, жартылай дайын өнімдер, паштеттер және аспаздық өнімдер, зарарсызданған шұжықтар, ет-өсімдік және өсімдік-ет консервілер
0,1
Құстың ішек-қарны
- қалайы
100
Темір ыдысқа жиналған құс етінен жасалған консервілер, зарарсынданған ет-өсімдік және өсімдік-ет шұжықтар
- хром
0,5
Хромдалған ыдыстағы құс етінен жасалған консервілер, зарарсызданған шұжықтар, ет-өсімдік және өсімдік-ет консервілер
Антибиотиктер:
-левомицетин (хлорамфеникол)
жол берілмейді

0,03
Мясо птицы, консервы из мяса птицы, колбасные изделия, полуфабрикаты, паштеты и кулинарные изделия, пастеризованные колбаски, мясорастительные и растительно-мясные консервы
0,3
Потроха птицы
- ртуть
0,02
Мясо птицы, консервы из мяса птицы, колбасные изделия, полуфабрикаты, паштеты и кулинарные изделия, пастеризованные колбаски, мясорастительные и растительно-мясные консервы
0,1
Потроха птицы
- олово
100
Консервы из мяса птицы, пастеризованные колбаски, мясорастительные
и растительно-мясные в сборной жестяной таре
- хром
0,5
Консервы из мяса птицы, пастеризованные колбаски, мясорастительные
и растительно-мясные консервы в хромированной таре
Антибиотики:
- левомицетин (хлорамфеникол)

(< 0,0003)*
Құс еті, құстың ішек-қарны, құс етінен жасалған консервілер, зарарсызданған шұжықтар, ет-өсімдік және өсімдік-ет консервілер, паштеттер және аспаздық өнімдер, сублимирацияланған өнімдер
- тетрациклин тобы
жол берілмейді
(< 0,01)*
Құс еті, құстың ішек-қарны, құс етінен жасалған консервілер, зарарсызданған шұжықтар, ет-өсімдік және өсімдік-ет консервілер, жартылай дайын өнімдер, паштеттер және аспаздық өнімдер
- бацитрацин
жол берілмейді
(< 0,02)*
Құс еті, құстың ішек-қарны, құс етінен жасалған консервілер, зарарсызданған шұжықтар, ет-өсімдік және өсімдік-ет консервілер, жартылай дайын өнімдер, паштеттер және аспаздық өнімдер, сублимирацияланған өнімдер
Пестицидтер:
- ГХЦГ (a-, b-, g-изомерлер)
0,02
Құс еті, құс етінен жасалған консервілер, зарарсызданған шұжықтар, ет-өсімдік және өсімдік-ет консервілер, жартылай дайын өнімдер, паштеттер және аспаздық өнімдер, сублимирацияланған өнімдер
0,015
Құстың ішек-қарны
- ДДТ және оның алмасу өнімі
0,01
Құс еті, құс етінен жасалған консервілер, зарарсызданған шұжықтар, ет-өсімдік және өсімдік-ет консервілер, жартылай дайын өнімдер, паштеттер және аспаздық өнімдер, сублимирацияланған өнімдер
0,015
Құстың ішек-қарны
Нитриттер
жол берілмейді
(< 0,5)
Құс етінен жасалған консервілер, зарарсызданған шұжықтар, ет-өсімдік және өсімдік-ет консервілер, жартылай дайын өнімдер, паштеттер және аспаздық өнімдер
150
Шұжық өнімдері
Нитриттер
150
Құс етінен жасалған ет-өсімдік және өсімдік ет консервілер (көкөніс қосылған консервілер үшін)
жол берілмейді
(< 0,001)*
Құс етінен жасалған аспаздық өнімдер (көкөніс қосылғадар үшін)
Нитрозоаминдер
(сомасы НДМА және НДЭА)
0,002
Құс етінен жасалған консервілер, зарарсызданған шұжықтар, ет-өсімдік және өсімдік-ет консервілер, жартылай дайын өнімдер, паштеттер және аспаздық өнімдер
0,002
Шұжық өнімдері
Радионуклидтер:
- цезий-137
40 Бк/кг(л)
Құс етінен жасалған консервілер, зарарсызданған шұжықтар, ет-өсімдік және өсімдік-ет консервілер, жартылай дайын өнімдер, паштеттер және аспаздық өнімдер, сублимирацияланған өнімдер, ет птицы
- стронций-90
25 Бк/кг(л)
Диоксиндер
жол берілмейді
Құс еті, құстың ішек-қарны, құс етінен жасалған консервілер, зарарсызданған шұжықтар, ет-өсімдік және өсімдік-ет консервілер, жартылай дайын өнімдер, паштеттер және аспаздық өнімдер, сублимирацияланған өнімдер
*Әдісі табылу шегі.
Ескертпе:
1. Осы Техникалық регламентке №8 қосымшаға сәйкес, дайындаушының (жеткізушінің) ақпараты бойынша антибиотиктерді және оның малдың азық-түліктік шикізатын өндіру кезінде пайдаланылған қалдық мөлшерін бақылау қажет.

не допускается (<0,0003)*
Мясо птицы, потроха птицы, консервы из мяса птицы, пастеризованные колбаски, мясорастительные и растительно-мясные консервы, паштеты и кулинарные изделия, сублимированные продукты
- тетрациклиновой группы
не допускаются (<0,01)*
Мясо птицы, потроха птицы, консервы из мяса птицы, пастеризованные колбаски, мясорастительные и растительно-мясные консервы, полуфабрикаты, паштеты и кулинарные изделия
- бацитрацин
не допускается (<0,02)*
Мясо птицы, потроха птицы, консервы из мяса птицы, пастеризованные колбаски, мясорастительные и растительно-мясные консервы, полуфабрикаты, паштеты и кулинарные изделия, сублимированные продукты
Пестициды:
- ГХЦГ (a-, b-, g-изомеры)
0,02
Мясо птицы, консервы из мяса птицы, пастеризованные колбаски, мясорастительные и растительно-мясные консервы, полуфабрикаты, паштеты, колбасные и кулинарные изделия, сублимированные продукты
0,015
Потроха птицы
- ДДТ и его метаболиты
0,01
Мясо птицы, консервы из мяса птицы, пастеризованные колбаски, мясорастительные и растительно-мясные консервы, полуфабрикаты,
паштеты и кулинарные изделия, сублимированные продукты
0,015
Потроха птицы
Нитриты
не допускается (<0,5)
Консервы из мяса птицы, пастеризованные колбаски, мясорастительные и растительно-мясные консервы, полуфабрикаты, паштеты и кулинарные изделия
30
Колбасные изделия для питания детей старше 3 лет
Нитраты
150
Мясорастительные и растительно-мясные консервы из мяса птицы (для консервов, содержащих овощи)
не допускаются (<0,001)*
Кулинарные изделия из мяса птицы (для содержащих овощи)
Нитрозоамины
(сумма НДМА и НДЭА)
не допускаются (< 0,001)*
Консервы из мяса птицы, пастеризованные колбаски, мясорастительные и растительно-мясные консервы, полуфабрикаты, паштеты и кулинарные изделия
0,002
Колбасные изделия
Радионуклиды:
- цезий-137
40 Бк/кг(л)
Консервы из мяса птицы, пастеризованные колбаски, мясорастительные и растительно-мясные консервы, полуфабрикаты, паштеты и кулинарные изделия, сублимированные продукты, мясо птицы
- стронций-90
25 Бк/кг(л)
Диоксины
не допускаются
Мясо птицы, потроха птицы, консервы из мяса птицы, пастеризованные колбаски, мясорастительные и растительно-мясные консервы, полуфабрикаты, паштеты и кулинарные изделия, сублимированные
продукты
*Предел обнаружения метода.
Примечания:
1. Необходимо контролировать остаточные количества и тех антибиотиков, которые были использованы при производстве продовольственного сырья животного происхождения по информации изготовителя (поставщика) в соответствии с приложением № 8 к настоящему техническому регламенту.

2. Сублимацияланған және жылулық кептірілген құрғақ өнімдер үшін уытты элементтердің, пестицидтердің, диоксиндердың Жол берілетін деңгейлері ретінде, оларда және бастапқы өнімдерде құрғақ заттектердің құрамы ескеріле отырып, Жол берілетін деңгейлерді бастапқы өнімге қайта есептеудің Жол берілетін деңгейлері пайдаланылады.
Еуразиялық экономикалық
одақтың "Құс етін және оның
өнімдерін қайта өңдеу
қауіпсіздігі туралы" техникалық
регламентіне
(ЕАЭО ТР 051/2021)
№ 6 қосымша
Механикалық сылып алынған құс еті қауіпсіздігінің гигиеналық талаптары
Көрсеткіштер
Жол берілетін деңгейлер
1
2
Кальций құрамы, % 0,26 артық емес
Қосылған сүйек құрамы, % 0,60 артық емес
Қосылған сүйектік топтық құрамы, %
Мөлшері 500 мкм дейін 98,0 кем емес
Мөлшері 500-ден 750 мкм дейін 2,0 артық емес
Мөлшері 750 мкм жоғары жол берілмейді

2. Для сухих продуктов сублимационной и тепловой сушки в качестве допустимых уровней токсичных элементов, пестицидов, диоксинов используются допустимые уровни в пересчете на исходные продукты с учетом содержания сухих веществ в них и исходных продуктах.
ПРИЛОЖЕНИЕ № 6
к техническому регламенту
Евразийского экономического союза
"О безопасности мяса птицы
и продукции его переработки"
(ТР ЕАЭС 051/2021)
Гигиенические требования безопасности мяса птицы механической обвалки
Показатель
Допустимый уровень
1
2
Содержание кальция, %
не более 0,26
Содержание костных включений, %
не более 0,60
Фракционный состав костных включений, %:
размером до 500 мкм
не менее 98,0
размером от 500 до 750 мкм
не более 2,0
размером свыше 750 мкм
не допускаются
Кислотное число жира, мг КОН/г жира

0,01
май және тері
0,025
бауыр
0,03
бауыр
0,03
11.
Декоквинат Decoquinate
құстың барлық түрі
өнімдердің барлық түрі
0,02
<*> Бақылау, сойылғандағы өнімдерді дайындаушы ұсынған, оларды Одақтың кеден аумағына енгізу кезінде, оларды қолдану туралы ақпараттар негізінде жүргізіледі. Тетрациклин тобының левомицетин (хлорамфеникола), антибиотиктер құрамын бақылау, Кеден одағының "Құс өнімдерінің қауіпсіздігі туралы" техникалық регламентіне сәйкес жүргізіледі (КО ТР 021/2021).
Еуразиялық экономикалық
одақтың "Құс етінің және
оның қайта өңделген
өнімдерінің қауіпсіздігі туралы"
техникалық регламентіне

0,01
0,025
0,03
0,03
11. Декоквинат Decoquinate
все виды птицы
все виды продуктов
0,02
*Контроль проводится на основании информации об их применении, предоставляемой изготовителем (поставщиком) продуктов убоя при их ввозе на таможенную территорию Союза. Контроль содержания левомицетина (хлорамфеникола), антибиотиков тетрациклиновой группы и бацитрацина проводится в соответствии с техническим регламентом Таможенного союза "О безопасности пищевой продукции" (ТР ТС 021/2011).
ПРИЛОЖЕНИЕ № 9
к техническому регламенту
Евразийского экономического союза
"О безопасности мяса птицы
и продукции его переработки"

(ЕАЭО ТР 051/2021)
№ 9 қосымша
Құсты сою алдында ұстауға қойылатын талаптар
Ауылшаруашылығы құстарының түрі
Сою алдында құстарды азықсыз (сою үшін) ұстау уақыты
1
2
Тауықтар, шөжелер, балапан-бройлер, күркетауықтар, күркетауық балапаны
6 - 8 сағат
Үйректер, үйрек балапандары, қаздар, қаз балапандары, мысыр тауықтары, мысыр тауығы балапандары, бөдене, бөдене балапандары
4 - 6 сағат
Түйеқұстар
12 сағат
Түйеқұс балапандары
10 сағат

(ТР ЕАЭС 051/2021)
Требования к предубойной выдержке птицы
Вид сельскохозяйственной птицы
Время содержания птицы [для убоя] без корма перед убоем
1
2
Куры, цыплята, цыплята-бройлеры, индейки, индюшата
6 – 8 часов
Утки, утята, гуси, гусята, цесарки, цесарята, перепела, перепелята
4 – 6 часов
Страусы
Страусята
12 часов
10 часов