Пайыздарды төлемей кедендік әкелу баждарын төлеудің мерзімін ұзарту немесе бөліктеп төлеуді ұсыну негіздерін айқындау туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2022 жылғы 15 сәуірдегі № 75 шешімі.
Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің 59-бабының 2-тармағының 5-тармақшасына, Еуразиялық экономикалық комиссия туралы ереженің (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 1 қосымша) 16-тармағына, Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссияның Жұмыс регламентіне № 1 қосымшаның 1297-тармағына сәйкес, Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2022 жылғы 17 наурыздағы № 12 өкімін іске асыру мақсатында Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесі шешті:
1. Кедендік әкелу баждарын төлеудің мерзімін ұзарту немесе бөліктеп төлеу үшін пайыздарды төлемей кедендік әкелу баждарын төлеудің мерзімін ұзарту немесе бөліктеп төлеуді ұсыну үшін жүйе құраушы және (немесе) қала құраушы кәсіпорындардың (ұйымдардың) Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағына тауарларды (өндірісте пайдаланылмайтын акцизделетін тауарларды қоспағанда) әкелуі негіз болып табылады, оларға Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің (бұдан әрі – мүше мемлекеттер) заңнамасына сәйкес мүше мемлекеттер экономикаларының орнықтылығын арттыруға бағытталған шараларды іске асыру мақсатында қолдау көрсетіледі деп белгіленсін.
Осы Шешімге сәйкес кедендік әкелу баждарын төлеудің мерзімін ұзарту немесе бөліктеп төлеу, егер:
тауарларға арналған декларацияны, ал тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарлар шығарылған жағдайда – тауарларға арналған декларация берілгенге дейін тауарларды шығару туралы өтінішті мүше мемлекеттің кеден органы осы Шешім күшіне енген күннен бастап қоса алғанда 2022 жылғы 30 қыркүйекке дейінгі аралықтағы кезеңде тіркеген;
мүше мемлекеттің кеден органына осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген негіздердің бар екендігі туралы мүше мемлекеттің уәкілетті мемлекеттік органының мүше мемлекеттің заңнамасына сәйкес айқындалған тәртіппен берілген растамасы табыс етілген жағдайда ұсынылады.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 10 күн өткен соң күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің мүшелері:
Армения Республикасынан
Беларусь Республикасынан
Қазақстан Республикасынан
Қырғыз Республикасынан
Ресей Федерациясынан
М. Григорян
И. Петришенко
Б.Сұлтанов
А.Кожошев
А. Оверчук

Об определении основания для предоставления отсрочки или рассрочки уплаты ввозных таможенных пошлин без уплаты процентов
Решение Совета Евразийской экономической комиссии от 15 апреля 2022 года № 75.
В соответствии с подпунктом 5 пункта 2 статьи 59 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза, пунктом 16 Положения о Евразийской экономической комиссии (приложение № 1 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года), пунктом 1297 приложения № 1 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, в целях реализации распоряжения Совета Евразийской экономической комиссии от 17 марта 2022 г. № 12 Совет Евразийской экономической комиссии решил:
1. Установить, что основанием для предоставления отсрочки или рассрочки уплаты ввозных таможенных пошлин без уплаты процентов за отсрочку или рассрочку уплаты ввозных таможенных пошлин является ввоз на таможенную территорию Евразийского экономического союза товаров (за исключением подакцизных товаров, не используемых в производстве) системообразующими и (или) градообразующими предприятиями (организациями), которым в соответствии с законодательством государств – членов Евразийского экономического союза (далее – государства-члены) оказывается поддержка в целях реализации мер, направленных на повышение устойчивости экономик государств-членов.
Отсрочка или рассрочка уплаты ввозных таможенных пошлин в соответствии с настоящим Решением предоставляется в случае, если:
декларация на товары, а в случае выпуска товаров до подачи декларации на товары – заявление о выпуске товаров до подачи декларации на товары зарегистрированы таможенным органом государства-члена в период с даты вступления настоящего Решения в силу по 30 июня 2024 г. включительно;
в таможенный орган государства-члена представлено подтверждение уполномоченного государственного органа государства-члена о наличии основания, указанного в абзаце первом настоящего пункта, выданное в порядке, определенном в соответствии с законодательством государства-члена.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными решениями Совета Евразийской экономической комиссии от 19.08.2022 № 131 (вступает в силу по истечении 10 календарных дней с даты его официального опубликования); от 12.12.2023 № 152 (вступает в силу по истечении 10 календарных дней с даты его официального опубликования).
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 10 календарных дней с даты его официального опубликования.
Члены Совета Евразийской экономической комиссии:
От Республики
Армения
От Республики
Беларусь
От Республики
Казахстан
От Кыргызской
Республики
От Российской
Федерации
М. Григорян И. Петришенко Б. Султанов А. Кожошев А. Оверчук