Кеден одағы Комиссиясының және Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 130 шешімі.
Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексінің 219-бабының 3-тармағына және 221-бабының 2-тармағына, Еуразиялық экономикалық комиссия туралы ереженің (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 1 қосымша) 16 және 18-тармақтарына және Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссияның Жұмыс регламентіне № 1 қосымшаның 5-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесі шешті:
1. Кеден одағы Комиссиясының және Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің шешімдеріне қосымшаға сәйкес өзгерістер енгізілсін.
2.  Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 10 күн өткен соң күшіне енеді және 2022 жылғы 21 ақпаннан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің мүшелері:
Армения Республикасынан
Беларусь Республикасынан
Қазақстан Республикасынан
Қырғыз Республикасынан
Ресей Федерациясынан
М. Григорян
И. Петришенко
С. Жұманғарин
А. Касымалиев
А. Оверчук
Еуразиялық экономикалық
комиссия Кеңесінің
2022 жылғы 19 тамыздағы
№ 130 шешіміне
ҚОСЫМША
Кеден одағы Комиссиясының және Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің шешімдеріне енгізілетін
ӨЗГЕРІСТЕР
1.  Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 375 шешімімен бекітілген Оларға қатысты уақытша әкелудің Кеден одағының Кеден кодексінде белгіленгеннен ұзағырақ шекті мерзімдері белгіленетін тауарлар санаттарының тізбесінде:
а) үшінші бағандағы 1-позиция ", егер осы Тізбенің 11-позициясында өзгеше белгіленбесе" деген сөздермен толықтырылсын;
б) мынадай мазмұндағы 11-позициямен толықтырылсын:
"11
Осы Тізбенің 1-позициясында көрсетілген, осы Тізбенің 1-позициясына сәйкес айқындалған уақытша әкелудің шекті мерзімі 2022 жылғы 21 ақпан мен 31 желтоқсан аралығындағы кезеңде аяқталатын тауарлар
2023 жылғы 31 желтоқсанға дейін";
в) үшінші бағандағы 4-позиция ", егер осы Тізбенің 41-позициясында өзгеше белгіленбесе" деген сөздермен толықтырылсын;
г) мынадай мазмұндағы 41-позициямен толықтырылсын:
"41
Осы Тізбенің 4-позициясында көрсетілген, осы Тізбенің 4-позициясына сәйкес айқындалған уақытша әкелудің шекті мерзімі 2022 жылғы 21 ақпан мен 31 желтоқсан аралығындағы кезеңде аяқталатын тауарлар

О внесении изменений в некоторые решения Комиссии Таможенного союза и Совета Евразийской экономической комиссии
Решение Совета Евразийской экономической комиссии от 19 августа 2022 года № 130.
О внесении изменений в некоторые решения Комиссии Таможенного союза и Совета Евразийской экономической комиссии
В соответствии с пунктом 3 статьи 219 и пунктом 2 статьи 221 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза, пунктами 16 и 18 Положения о Евразийской экономической комиссии (приложение № 1 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и пунктом 5 приложения № 1 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, Совет Евразийской экономической комиссии решил:
1. Внести в решения Комиссии Таможенного союза и Совета Евразийской экономической комиссии изменения согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 10 календарных дней с даты его официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 21 февраля 2022 г.
Члены Совета Евразийской экономической комиссии:
От Республики
Армения
От Республики
Беларусь
От Республики
Казахстан
От Кыргызской
Республики
От Российской
Федерации
М. Григорян И. Петришенко С. Жумангарин А. Касымалиев А. Оверчук
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Совета
Евразийской экономической комиссии
от 19 августа 2022 г. № 130
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в решения Комиссии Таможенного союза и
Совета Евразийской экономической комиссии
1. В Перечне категорий товаров, в отношении которых устанавливаются более продолжительные, чем установленные Таможенным кодексом Таможенного союза, предельные сроки временного ввоза, утвержденном Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 г. № 375:
а) позицию 1 в графе третьей дополнить словами ", если иное не установлено в позиции 11 настоящего Перечня";
б) дополнить позицией 11 следующего содержания:
"11
Товары, указанные в позиции 1 настоящего Перечня, предельный срок временного ввоза которых, определенный в соответствии с позицией 1 настоящего Перечня, истекает в период с 21 февраля по 31 декабря 2022 г.
до 31 декабря 2023 г.";
в) позицию 4 в графе третьей дополнить словами ", если иное не установлено в позиции 41 настоящего Перечня";
г) дополнить позицией 41 следующего содержания:
"41
Товары, указанные в позиции 4 настоящего Перечня, предельный срок временного ввоза которых, определенный в соответствии с позицией 4 настоящего Перечня, истекает в период с 21 февраля по 31 декабря 2022 г.

2023 жылғы 31 желтоқсанға дейін";
д) үшінші бағандағы 6-позиция ", егер осы Тізбенің 61-позициясында өзгеше белгіленбесе" деген сөздермен толықтырылсын;
е) мынадай мазмұндағы 61-позициямен толықтырылсын:
"61
Осы Тізбенің 6-позициясында көрсетілген, осы Тізбенің 6-позициясына сәйкес айқындалған уақытша әкелудің шекті мерзімі 2022 жылғы 21 ақпан мен 31 желтоқсан аралығындағы кезеңде аяқталатын тауарлар
2023 жылғы 31 желтоқсанға дейін";
ж) үшінші бағандағы 11-позиция ", егер осы Тізбенің 111-позициясында өзгеше белгіленбесе" деген сөздермен толықтырылсын;
з) мынадай мазмұндағы 111-позициямен толықтырылсын:
"111
Осы Тізбенің 11-позициясында көрсетілген, осы Тізбенің 11-позициясына сәйкес айқындалған уақытша әкелудің шекті мерзімі 2022 жылғы 21 ақпан мен 31 желтоқсан аралығындағы кезеңде аяқталатын тауарлар
2023 жылғы 31 желтоқсанға дейін";
и) үшінші бағандағы 12-позиция ", егер осы Тізбенің 125-позициясында өзгеше белгіленбесе" деген сөздермен толықтырылсын;
к) мынадай мазмұндағы 125-позициямен толықтырылсын:
"125
Осы Тізбенің 12-позициясында көрсетілген, осы Тізбенің 12-позициясына сәйкес айқындалған уақытша әкелудің шекті мерзімі 2022 жылғы 21 ақпан мен 31 желтоқсан аралығындағы кезеңде аяқталатын тауарлар
2023 жылғы 31 желтоқсанға дейін";
л) үшінші бағандағы 15-позиция ", егер осы Тізбенің 151-позициясында өзгеше белгіленбесе" деген сөздермен толықтырылсын;
м) мынадай мазмұндағы 151-позициямен толықтырылсын:
"151
Осы Тізбенің 15-позициясында көрсетілген, осы Тізбенің 15-позициясына сәйкес айқындалған уақытша әкелудің шекті мерзімі 2022 жылғы 21 ақпан мен 31 желтоқсан аралығындағы кезеңде аяқталатын тауарлар
2023 жылғы 31 желтоқсанға дейін";
н) мынадай мазмұндағы 21 және 22-позициялармен толықтырылсын:
"21
Кедендік әкелу баждары, салықтар ішінара төленетін уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіміне орналастырылған, Еуразиялық экономикалық одақтың Кеден кодексі 221-бабының 1-тармағында белгіленген уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі 2022 жылғы 21 ақпаннан бастап 31 желтоқсан аралығындағы кезеңде аяқталатын тауарлар (осы Тізбенің басқа позицияларында көрсетілген тауарларды және Еуразиялық экономикалық комиссия Алқасының 2018 жылғы 11 желтоқсандағы № 203 шешімімен бекітілген уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі 2 жылдан аз тауарлар санаттарының тізбесіне енгізілген тауарларды қоспағанда)
2023 жылғы 31 желтоқсанға дейін
22
Табиғи немесе техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алуға немесе олардың салдарын жоюға арналған, шетелдік тұлға әкелетін немесе мемлекеттік органдарға немесе кедендік әкелу баждарын, салықтарды мемлекеттік мекемелерге уақытша пайдалануға өтеусіз беретін, Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 18 маусымдағы № 331 шешімімен бекітілген кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлеуден шартты түрде толық босатылып уақытша әкелінетін тауарлар тізбесінің 18-тармағына сәйкес төлеуден шартты түрде толық босатылған және уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімінің қолданылу мерзімі 2022 жылғы 21 ақпаннан бастап мен 31 желтоқсан аралығындағы кезеңде аяқталатын тауарлар

до 31 декабря 2023 г.";
д) позицию 6 в графе третьей дополнить словами ", если иное не установлено в позиции 61 настоящего Перечня";
е) дополнить позицией 61 следующего содержания:
"61
Товары, указанные в позиции 6 настоящего Перечня, предельный срок временного ввоза которых, определенный в соответствии с позицией 6 настоящего Перечня, истекает в период с 21 февраля по 31 декабря 2022 г.
до 31 декабря 2023 г.";
ж) позицию 11 в графе третьей дополнить словами ", если иное не установлено в позиции 111 настоящего Перечня";
з) дополнить позицией 111 следующего содержания:
"111
Товары, указанные в позиции 11 настоящего Перечня, предельный срок временного ввоза которых, определенный в соответствии с позицией 11 настоящего Перечня, истекает в период с 21 февраля по 31 декабря 2022 г.
до 31 декабря 2023 г.";
и) позицию 12 в графе третьей дополнить словами ", если иное не установлено в позиции 125 настоящего Перечня";
к) дополнить позицией 125 следующего содержания:
"125
Товары, указанные в позиции 12 настоящего Перечня, предельный срок временного ввоза которых, определенный в соответствии с позицией 12 настоящего Перечня, истекает в период с 21 февраля по 31 декабря 2022 г.
до 31 декабря 2023 г.";
л) позицию 15 в графе третьей дополнить словами ", если иное не установлено в позиции 151 настоящего Перечня";
м) дополнить позицией 151 следующего содержания:
"151
Товары, указанные в позиции 15 настоящего Перечня, предельный срок временного ввоза которых, определенный в соответствии с позицией 15 настоящего Перечня, истекает в период с 21 февраля по 31 декабря 2022 г.
до 31 декабря 2023 г.";
н) дополнить позициями 21 и 22 следующего содержания:
"21
Товары (за исключением товаров, указанных в других позициях настоящего Перечня, и товаров, включенных в перечень категорий товаров, для которых срок действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска) является более коротким, чем 2 года, утвержденный Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 11 декабря 2018 г. № 203), помещенные под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) с частичной уплатой ввозных таможенных пошлин, налогов, в отношении которых срок действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска), установленный пунктом 1 статьи 221 Таможенного кодекса Евразийского экономического союза, истекает в период с 21 февраля по 31 декабря 2022 г.
до 31 декабря 2023 г.
22
Товары, предназначенные для предупреждения или ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций природного или техногенного характера, ввозимые или безвозмездно передаваемые иностранным лицом во временное пользование государственным органам или государственным учреждениям, в отношении которых предоставлено полное условное освобождение от уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов в соответствии с пунктом 18 перечня товаров, временно ввозимых с полным условным освобождением от уплаты таможенных пошлин, налогов, утвержденного Решением Комиссии Таможенного союза от 18 июня 2010 г. № 331, и в отношении которых срок действия таможенной процедуры временного ввоза (допуска) истекает в период с 21 февраля по 31 декабря 2022 г.

2023 жылғы 31 желтоқсанға дейін".
2.  Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің "Уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсімін қолданудың кейбір мәселелері туралы" 2017 жылғы 20 желтоқсандағы № 109 шешімінде:
а) 2-тармақта:
екінші абзацтағы "үшінші абзацындағы" деген сөздер "үшінші және төртінші абзацтарындағы" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлемей уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіміне сәйкес көрсетілген тізбенің 38-тармағында көрсетілген тауарлардың уақытша болуының және пайдаланылуының шекті мерзімі осындай тауарлар уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіміне орналастырған күннен бастап 5 жылды құрайды, ал 2017 жылғы 21 ақпаннан бастап 31 желтоқсанды қоса алғандағы кезеңде уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіміне орналастырылған көрсетілген тауарларға қатысты – 2023 жылғы 31 желтоқсанға дейін.";
б) көрсетілген Шешіммен бекітілген уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіміне сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында уақытша болуға және пайдалануға кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлемей жол берілетін тауарлар санаттарының тізбесінде:
11-тармақта:
екінші абзац ", егер осы тармақтың үшінші абзацында өзгеше белгіленбесе" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлемей уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіміне сәйкес 2019 жылғы 1 қарашадан бастап 31 желтоқсанды қоса алғандағы кезеңде уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіміне орналастырылған көрсетілген теңіз кемелерінің Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында уақытша болуының және пайдаланылуының шекті мерзімі – 2023 жылғы 31 желтоқсанға дейін.";
12-тармақта:
екінші абзац ", егер осы тармақтың үшінші абзацында өзгеше белгіленбесе" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Кедендік әкелу баждарын, салықтарды төлемей уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіміне сәйкес 2021 жылғы 21 ақпаннан бастап 31 желтоқсанды қоса алғандағы кезеңде уақытша әкелу (рұқсат беру) кедендік рәсіміне орналастырылған көрсетілген теңіз кемелерінің Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында уақытша болуының және пайдаланылуының шекті мерзімі – 2023 жылғы 31 желтоқсанға дейін.".

до 31 декабря 2023 г.".
2. В Решении Совета Евразийской экономической комиссии от 20 декабря 2017 г. № 109 "О некоторых вопросах применения таможенной процедуры временного ввоза (допуска)":
а) в пункте 2:
в абзаце втором слова "в абзаце третьем" заменить словами "в абзацах третьем и четвертом";
дополнить абзацем следующего содержания:
"Предельный срок временного нахождения и использования товаров, указанных в пункте 38 указанного перечня, в соответствии с таможенной процедурой временного ввоза (допуска) без уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов составляет 5 лет со дня помещения таких товаров под таможенную процедуру временного ввоза (допуска), а в отношении указанных товаров, помещенных под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) в период с 21 февраля по 31 декабря 2017 г. включительно, – до 31 декабря 2023 г.";
б) в перечне категорий товаров, временное нахождение и использование которых на таможенной территории Евразийского экономического союза в соответствии с таможенной процедурой временного ввоза (допуска) допускаются без уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов, утвержденном указанным Решением:
в пункте 11:
абзац второй дополнить словами ", если иное не установлено абзацем третьим настоящего пункта";
дополнить абзацем следующего содержания:
"Предельный срок временного нахождения и использования на таможенной территории Евразийского экономического союза в соответствии с таможенной процедурой временного ввоза (допуска) без уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов указанных морских судов, помещенных под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) в период с 1 ноября по 31 декабря 2019 г. включительно, – до 31 декабря 2023 г.";
в пункте 12:
абзац второй дополнить словами ", если иное не установлено абзацем третьим настоящего пункта";
дополнить абзацем следующего содержания:
"Предельный срок временного нахождения и использования на таможенной территории Евразийского экономического союза в соответствии с таможенной процедурой временного ввоза (допуска) без уплаты ввозных таможенных пошлин, налогов указанных морских судов, помещенных под таможенную процедуру временного ввоза (допуска) в период с 21 февраля по 31 декабря 2021 г. включительно, – до 31 декабря 2023 г.".