Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасында және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау (бақылау) жүргізу тәртібіне өзгерістер енгізу туралы
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің 2022 жылғы 23 қыркүйектегі № 142 шешімі.
Санитариялық, ветеринариялық-санитариялық және карантиндік фитосанитариялық шараларды қолдану туралы хаттаманың 3-тармағына (2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа № 12 қосымша) және Жоғары Еуразиялық экономикалық кеңестің 2014 жылғы 23 желтоқсандағы № 98 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық комиссия жұмысының регламентіне № 1 қосымшаның 48-тармағына сәйкес Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесі шешті:
1. Кеден одағы Комиссиясының 2010 жылғы 28 мамырдағы № 299 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасында және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау (бақылау) жүргізу тәртібіне қосымшаға сәйкес өзгерістер енгізілсін.
2. Осы Шешім ресми жарияланған күнінен бастап 30 күнтізбелік күн өткен соң, бірақ 2022 жылғы 31 наурызда қол қойылған 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа өзгерістер енгізу туралы хаттама күшіне енетін күннен ерте емес күшіне енеді.
Еуразиялық экономикалық комиссия Кеңесінің мүшелері:
Армения Республикасынан
Беларусь Республикасынан
Қазақстан Республикасынан
Қырғыз Республикасынан
Ресей Федерациясынан
М. Григорян
И. Петришенко
С. Жұманғарин
А. Касымалиев
А. Оверчук
Еуразиялық экономикалық
комиссия Кеңесінің
2022 жылғы 23 қыркүйектегі
№ 142 шешіміне
ҚОСЫМША
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасында және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік аумағында мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау (бақылау) жүргізу тәртібіне енгізілетін өзгерістер
1. 3-тармақ мынадай мазмұндағы 8-тармақшамен толықтырылсын:
"8) "адам денсаулығына зиянды әсер ету" - бақылаудағы тауарлардың, тіршілік ету ортасы факторларының адам өміріне немесе денсаулығына қауіп төндіретін не болашақ ұрпақтың өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін әсері.".
2. 13-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Санитариялық-эпидемияға қарсы іс-шаралар адам денсаулығына зиянды әсер ету тәуекелін бағалауды (бұдан әрі-тәуекелді бағалау) ескере отырып, осындай тәуекелді жою немесе азайту, инфекциялық және жаппай инфекциялық емес аурулардың (уланулардың) пайда болуы мен таралуын болдырмау және оларды жою мақсатында жүргізіледі.".
3. 29-тармақтың екінші абзацы "уәкілетті органдар" деген сөздерден кейін "тәуекелді бағалауды ескере отырып," деген сөздермен толықтырылсын.

О внесении изменений в Порядок проведения государственного санитарно-эпидемиологического надзора (контроля) на таможенной границе Евразийского экономического союза и на таможенной территории Евразийского экономического союза
Решение Совета Евразийской экономической комиссии от 23 сентября 2022 года № 142.
В соответствии с пунктом 3 Протокола о применении санитарных, ветеринарно-санитарных и карантинных фитосанитарных мер (приложение № 12 к Договору о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года) и пунктом 48 приложения № 1 к Регламенту работы Евразийской экономической комиссии, утвержденному Решением Высшего Евразийского экономического совета от 23 декабря 2014 г. № 98, Совет Евразийской экономической комиссии решил:
1. Внести в Порядок проведения государственного санитарно-эпидемиологического надзора (контроля) на таможенной границе Евразийского экономического союза и на таможенной территории Евразийского экономического союза, утвержденный Решением Комиссии Таможенного союза от 28 мая 2010 г. № 299, изменения согласно приложению.
2. Настоящее Решение вступает в силу по истечении 30 календарных дней с даты его официального опубликования, но не ранее даты вступления в силу Протокола о внесении изменений в Договор о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года, подписанного 31 марта 2022 г.
Члены Совета Евразийской экономической комиссии:
От Республики
Армения
От Республики
Беларусь
От Республики
Казахстан
От Кыргызской
Республики
От Российской
Федерации
М. Григорян
И. Петришенко
С. Жумангарин
А. Касымалиев
А. Оверчук
ПРИЛОЖЕНИЕ
к Решению Совета
Евразийской экономической комиссии
от 23 сентября 2022 г. № 142
ИЗМЕНЕНИЯ,
вносимые в Порядок проведения государственного санитарно-эпидемиологического надзора (контроля) на таможенной границе Евразийского экономического союза и на таможенной территории Евразийского экономического союза
1. Пункт 3 дополнить подпунктом 8 следующего содержания:
"8) "вредное воздействие на здоровье человека" – воздействие подконтрольных товаров, факторов среды обитания, создающее угрозу для жизни или здоровья человека либо угрозу для жизни и здоровья будущих поколений.".
2. Пункт 13 дополнить абзацем следующего содержания:
"Санитарно-противоэпидемические мероприятия проводятся с учетом оценки риска вредного воздействия на здоровье человека (далее – оценка риска) в целях устранения или уменьшения такого риска, предотвращения возникновения и распространения инфекционных и массовых неинфекционных болезней (отравлений) и их ликвидации.".
3. Абзац второй пункта 29 после слов "уполномоченными органами" дополнить словами "с учетом оценки риска".

4. 37-тармақ бірінші абзацтан кейін мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"тәуекелді бағалауды жүргізу;".
5. 39-тармақтың екінші абзацы "себептерін көрсете отырып және" деген сөздерден кейін "тәуекелді бағалау нәтижелерін ескере отырып" деген сөздермен толықтырылсын.
6. 40-тармақтың алтыншы абзацы "қабылданатын шара туралы" деген сөздердің алдынан "тәуекелді бағалау нәтижелерін ескере отырып" деген сөздермен толықтырылсын.

4. Пункт 37 после абзаца первого дополнить абзацем следующего содержания:
"проведение оценки риска;".
5. Абзац второй пункта 39 после слов "принятия мер" дополнить словами "с учетом результатов оценки риска".
6. Абзац шестой пункта 40 дополнить словами "с учетом результатов оценки риска".