Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы, сондай-ақ 1996 жылғы 29 наурыздағы Кеден одағы мен Экономикалық және гуманитарлық салалардағы интеграцияны тереңдету туралы шарттың шеңберiнде көп қырлы ынтымақтастықты жандандыратын болады.
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы экологиялық қауiпсiздiктi қамтамасыз етудi аса маңызды мiндеттерi бiрдiң бiрi деп санайды. Олар өздерiнiң халықаралық мiндеттемелерi мен ұлттық заңдарына сәйкес табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану тәжiрибесiн алмасу, экологиялық таза технологияларды енгiзу және қоршаған ортаны қорғау мен сақтау жөнiндегi iс-шараларды жүргiзу жолымен осы саладағы ынтымақтастықты ынталандыратын болады.
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерация этникалық тегiне қарамастан қандай да бiр кемсiтушiлiксiз, шектеусiз немесе артықшылық берместен өздерiнiң азаматтарының тең құқықтары мен бостандықтарын қамтамасыз етедi. Көп ұлтты Ресей Федерациясында тұрып жатқан этникалық қазақтар және көп ұлтты Қазақстан Республикасында тұрып жатқан этникалық орыстар қазақстандық және ресейлiк қоғамдардың табиғи бөлiгi болып келдi, болып отыр және болып қала бередi.
Олар тәуелсiздiк, демократия және гүлдену жолында екi мемлекеттiң де дамуына лайықты үлес қосып келедi және қосатын да болады, олар екi елдiң жақындасуы, стратегиялық келешекке арналған қазақстандық-ресейлiк қарым-қатынастардың беріктігi факторларының бiрi болып табылады.
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы екi ел халықтарының рухани және мәдени жақындығын сақтауға, мәдениет, ғылым, бiлiм беру, ақпарат саласында өзара байланысты тереңдетуге жан-жақты жәрдемдесетiн болады.
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы ғылыми, шығармашылық және өздерiнiң ұлттық заңдарына сәйкес жұмыс iстейтiн өзге де одақтардың, қорлардың арасында кең ауқымды байланыстар орнатуға жәрдемдесетiн болады.
Халықтардың мәңгiлiк достығы мен бауырластығы идеяларын қатаң түрде ұстанатын Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы мәдениет пен ғылым қайраткерлерiнiң "Қазақстан мен Ресей арасындағы мәңгiлiк достық үшiн" атты қауымдастығын құрады.
Тараптар бiлiм берудiң мемлекетаралық стратегиясын қалыптастыру және студенттер мен оқушыларды оқытудың бiрлескен бағдарламаларын әзiрлеу, мамандарды даярлау мен қайта даярлау, жоғары, орта арнаулы және орта бiлiм беру туралы құжаттардың, ғылыми дәреже мен ғылыми атақ беру туралы дипломдардың баламалылығын тану негiзiнде ортақ бiлiм беру мен интеллектуалдық кеңiстiктi сақтау жолымен бiлiм берудiң ұлттық жүйелерiн жақындастыруды жан-жақты көтермелейтiн болады.
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы бiрлескен оқу орындарын (Қазақ-Орыс Университетi және Орыс-Қазақ Университетi, сондай-ақ гимназиялар) құрады.
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы шығармашылық одақтар мен бiрлестiктердiң, мәдениет, әдебиет және өнер қайраткерлерiнiң арасында тарихи қалыптасқан байланыстар мен бiрiгулердiң, халықтардың этникалық және тiлдiк ерекшелiктерiн сақтаудың негiзiнде ортақ мәдени кеңiстiктi сақтап, нығайту үшiн жағдай туғызуды қамтамасыз етедi.
Өз халықтарының мызғымас достығын нығайтуды өздерiнiң тарихи мақсаты мен мiндетi деп санайтын Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының Президенттерi берiк бейбiтшiлiк, тұрақтылық және кепiлдендiрiлген қауiпсiздiк жағдайына ХХI ғасыр екi мемлекет үшiн де жан-жақты дамуға, экономика мен мәдениеттi көтеруге кең ауқымды перспективалар ашатынына сенiм бiлдiредi.

Республика Казахстан и Российская Федерация активизируют также многоплановое сотрудничество в рамках Таможенного Союза и Договора об углублении интеграции в экономической и гуманитарной областях от 29 марта 1996 года.
Республика Казахстан и Российская Федерация считают одной из важнейших задач обеспечение экологической безопасности. Они будут в соответствии с их международными обязательствами и национальными законодательствами стимулировать сотрудничество в этой области путем обмена опытом рационального использования природных ресурсов, внедрения экологически чистых технологий и проведения мероприятий по защите и сохранению окружающей среды.
Республика Казахстан и Российская Федерация обеспечат своим гражданам независимо от этнической принадлежности, равные права и свободы без какой-либо дискриминации, ограничений или предпочтений. Этнические казахи, проживающие в многонациональной Российской Федерации, и этнические русские, проживающие в многонациональной Республике Казахстан, были, есть и будут органичными частями казахстанского и российского обществ. Они вносят и будут вносить достойный вклад в развитие обоих государств по пути независимости, демократии и процветания, являются одним из факторов сближения двух стран, прочности казахстанско-российских отношений на стратегическую перспективу.
Республика Казахстан и Российская Федерация будут всемерно способствовать сохранению духовной и культурной близости народов двух стран, углублять взаимные связи в сфере культуры, науки, образования, информации.
Республика Казахстан и Российская Федерация будут содействовать установлению широких контактов между научными, творческими и иными союзами, фондами, действующими в соответствии с их национальными законодательствами.
Республика Казахстан и Российская Федерация, твердо приверженные идеям вечной дружбы и братства народов, учреждают Ассоциацию деятелей культуры и науки "За вечную дружбу между Казахстаном и Россией".
Стороны всемерно поощряют сближение национальных систем образования путем сохранения общего образовательного и интеллектуального пространства на основе формирования межгосударственной стратегии образования и разработки совместных программ обучения студентов и учащихся, подготовки и переподготовки специалистов, признания эквивалентности документов о высшем, среднем специальном и среднем образовании, дипломов о присвоении ученой степени и ученого звания.
Республика Казахстан и Российская Федерация создадут совместные учебные заведения (Казахско-Русский Университет и Русско-Казахский Университет, а также гимназии).
Республика Казахстан и Российская Федерация обеспечат условия для сохранения и укрепления общего культурного пространства на основе исторически сложившихся связей и контактов между творческими союзами и объединениями, деятелями культуры, литературы и искусства, сохранения этнической и языковой самобытности народов.
Президенты Республики Казахстан и Российской Федерации убеждены - XXI век открывает для обоих государств, видящих историческую цель и задачу в укреплении нерушимой дружбы своих народов, широчайшие перспективы всестороннего развития, подъема экономики и культуры в условиях прочного мира, стабильности и гарантированной безопасности.

Мәскеу қаласында 1998 жылғы 6 шiлдеде жасалды.
(Қолдары)
Мамандар:
Қасымбеков Б.А.
Багарова Ж.А.

Совершено в Москве, 6 июля 1998 года.
(Подписи)
(Специалисты: Умбетова А.М., Склярова И.В.)