Қазақстан Республикасының кеден қызметін жетілдірудің 2000-2002 жылдарға арналған тұжырымдамасын мақұлдау туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2000 жылғы 25 ақпан N 301
Кеден органдарының экономикалық қауіпсіздікті, заң базасын жетілдіруді, кеден рәсімдерін оңтайландыру мен оңайлатуды қамтамасыз етудегі рөлін арттыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасының кеден қызметін жетілдірудің 2000-2002
жылдарға арналған тұжырымдамасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасының Мемлекеттік кіріс министрі Қазақстан
Республикасының кеден қызметін жетілдірудің 2000-2002 жылдарға арналған
тұжырымдамасын кезең-кезеңмен іске асыру жөнінде шаралар қолдансын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2000 жылғы 25 ақпандағы
N 301 қаулысымен
мақұлданған
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік кіріс министрлігі
Кеден комитеті
Қазақстан Республикасының кеден қызметін
жетілдірудің 2000-2002 жылдарға арналған
ТҰЖЫРЫМДАМАСЫ
КIРIСПЕ
Қазақстан Республикасы кеден органдарының қалыптасуы өте ауыр экономикалық жағдайларда жүрiп жатыр. Кеден қызметiнiң сегiз жылдық жұмыс тәжiрибесi стратегиялық мақсаттарды нақты айқындаусыз, анық басымдықтарды тұжырымдаусыз елеулi табыстарға қол жеткiзудiң мүмкiн еместiгiн көрсеттi.
Қазiргi уақытта кеден қызметiн қазақстандық сыртқы сауданы мемлекеттiк реттеудiң нақты жұмыс iстейтiн құралына айналдыру үшiн күш-жiгер жұмсалып жатыр, бұл жаңа басқару жүйесi бар қазiргi заманғы кеден қызметiн құруды, бақылау және пайдаланылып жүрген дәстүрлi кеден рәсiмдерiн жетiлдiру саласында жаңа стратегия әзiрлеудi талап етедi.
Бұл талаптардың негiзгi мақсаты фискальдық саясат жүргiзу, сыртқы сауданы реттеу және мемлекеттiң экономикалық қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету саласында кеден органдарының алдында тұрған мiндеттердi шешудiң мейлiнше тиiмдi және ұтымды жолдарын iздеу болып табылады.
Сыртқы экономикалық байланыстардың дамуына тиiмдi жәрдемдесудiң қажеттiлiгi қазақстандық кеденнiң алдына кеден iсiн дамытуға жаңа тәсiлдердi әзiрлеу мiндетiн қойды.
Осы Қазақстан Республикасының кеден қызметiн жетiлдiру тұжырымдамасы жинақталған тәжiрибенi жүйелеуге және осының базасында кеден органдары қызметiнiң негiзгi бағыттары бойынша реформалардың мейлiнше ықтимал барысын алдын ала болжауға, басымдықтарды айқындауға әрекеттену болып табылады.
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНДАҒЫ КЕДЕН
ҚЫЗМЕТIНIҢ МИССИЯСЫ
Сыртқы сауданы ырықсыздандыру және елдiң географиялық орналасуын ескере отырып тауарлардың халықаралық транзитi үшiн қолайлы режим жағдайын жасау.
МАҚСАТТАР МЕН МIНДЕТТЕР:
- Мемлекеттiң экономикалық қауiпсiздiгi мен экономикалық мүдделерiн қамтамасыз ету;
- Кеден төлемдерi мен салықтарын уақытында және толық алу, валюталық-банктiк кеден бақылауын жүзеге асыру;
- Елдiң сыртқы саудасын реттеудiң мемлекет белгiлеген тарифтiк және тарифтiк емес шараларының сақталуын бақылауды қамтамасыз ету жөнiндегi кеден қызметiнiң рөлiн нығайту;
- Заң базасын қамтамасыз ету;
- Кеден iсi саласында контрабандаға және қылмыстарға, кеден ережелерiн бұзушылықтарға қарсы күрес;
- Кеден рәсiмдерiн оңтайландыру. Мемлекеттiң кеден шекарасы арқылы тауар айналымын жеделдетуге септiгiн тигiзетiн жағдайларды жасау;
- Стратегиялық мақсаттағы тауарлардың, екi ұдай мақсаттағы тауарлардың қозғалысын бақылауды қамтамасыз ету.
Проблеманың мазмұны және оны тұжырымдамалық
шешу қажеттілігінің дәйектемесі
Осы кезеңдегi экономиканың дамуы және Қазақстан Республикасының әлемдiк шаруашылықтар байланыстары жүйесiне бiрте-бiрте кiруiнiң қажеттiлiгi кеден қызметiне реформа жүргiзудi талап етедi. Бұл реформалардың негiзгi мақсаты сыртқы сауданы реттеу және мемлекеттiң экономикалық қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету саласында кеден органдарының алдында тұрған мiндеттердi шешудiң мейлiнше тиiмдi және ұтымды жолдарын іздеу болып табылады. Жүргiзiлетiн реформаның негiзiне алынған принциптер қарапайым-реформа:
- кедендiк бақылау жүйесiн оңайлатуға;
- заңдар мен кеден рәсiмдерiнiң ашықтығына;
- кеден төлемдерiнiң түсуiн өсiрудiң стратегиясын әзiрлеуге бағытталған.
Тұжырымдаманы жасаудың негiзгi мақсаты - жақын арадағы перспективаға арналған мiндеттердi анық айқындау және ұзақ мерзiмдi басымдықтарға дәйектi түрде көшу.
Кеден органдарын жетiлдiрудiң тұжырымдамасын әзiрлей отырып бiз реформаларды жүзеге асыру жөнiндегi шаралар аймақтық бiрлестiктердiң (ТМД, Кеден одағы) шеңберiндегi бiздiң уағдаластықтарымыздан туындайтын халықаралық мiндеттемелерiмiздiң орындалуына жәрдемiн тигiзуi, кеден iсiне қатысты Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарының орындалуы үшiн әлемдiк экономикалық жүйеге үйлесiмдi түрде кірудiң қажеттілiгiн негiзге аламыз.
Бұдан басқа, реформаларда Дүниежүзiлiк кеден ұйымының (ДКҰ), Дүниежүзiлiк сауда ұйымының конвенциялары мен келiсiмдерiнде өз көрiнiсiн тапқан халықаралық танылған практика көрiнiс табуы тиiс.
Кеден қызметiнiң қазiргi жай-күйi

Об одобрении Концепции совершенствования таможенной службы Республики Казахстан на 2000-2002 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 февраля 2000 года N 301
В целях повышения роли таможенных органов в обеспечении экономической безопасности, совершенствования законодательной базы, оптимизации и упрощения таможенных процедур Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Одобрить Концепцию совершенствования таможенной службы Республики Казахстан на 2000-2002 годы.
2. Министру государственных доходов Республики Казахстан принять меры по поэтапной реализации Концепции совершенствования таможенной службы Республики Казахстан на 2000-2002 годы.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Одобрена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 февраля 2000 года N 301
Республика Казахстан
Министерство государственных доходов
Таможенный комитет
Концепция
совершенствования таможенной службы
Республики Казахстан на 2000-2002 годы
Введение
Становление таможенных органов Республики Казахстан проходит в очень непростых экономических условиях. Восьмилетний опыт существования таможенной службы показал, что без четкого определения стратегических целей, формулировки ясных приоритетов достижение серьезных успехов невозможно.
В настоящее время предпринимаются усилия для преобразования таможенной службы в реально действующий инструмент государственного регулирования казахстанской внешней торговли, что требует создания современной таможенной службы с новой системой управления, разработки новой стратегии в области контроля и модернизации используемых традиционных таможенных процедур.
Основной целью этих усилий является поиск наиболее эффективных и рациональных путей решения задач, стоящих перед таможенными органами в области проведения фискальной политики, регулирования внешней торговли и обеспечения экономической безопасности государства.
Необходимость эффективного содействия развитию внешнеэкономических связей поставила перед казахстанской таможней задачу разработки нового подхода к развитию таможенного дела.
Данная Концепция совершенствования таможенной службы Республики Казахстан является попыткой систематизировать накопленный опыт и на этой базе предопределить наиболее вероятный ход реформ по основным направлениям деятельности таможенных органов, определить приоритеты.
Миссия таможенной службы Республики Казахстан
Создание условий для либерализации внешней торговли и благоприятного режима для международного транзита товаров, с учетом географического положения страны.
Цели и задачи:
- Обеспечение экономической безопасности и экономических интересов государства;
- Своевременное и полное взимание таможенных платежей и налогов, осуществление валютно-банковского таможенного контроля;
- Укрепление роли таможенной службы по обеспечению контроля за соблюдением установленных государством мер тарифного и нетарифного регулирования внешней торговли страны;
- Обеспечение законодательной базы;
- Борьба с контрабандой и преступлениями в сфере таможенного дела, нарушениями таможенных правил;
- Оптимизация таможенных процедур. Создание условий, способствующих ускорению товарооборота через таможенную границу государства;
- Обеспечение контроля за движением товаров стратегического назначения, товаров двойного назначения.
Содержание проблемы и обоснование необходимости
ее концептуального решения
Развитие экономики на данном этапе и необходимость постепенного вхождения Республики Казахстан в систему мирохозяйственных связей требует проведения реформы таможенной службы. Основной целью этих реформ является поиск наиболее эффективных и рациональных путей решения задач стоящих перед таможенными органами в области регулирования внешней торговли и обеспечения экономической безопасности государства. Принципы, которые заложены в основу проводимой реформы просты - реформа направлена на:
- упрощение системы таможенного контроля;
- прозрачность законодательства и таможенных процедур;
- разработку стратегии увеличения поступления таможенных платежей.
Основная цель создания Концепции - это четкое определение задач на ближайшую перспективу и последовательный переход к долгосрочным приоритетам.
Разрабатывая Концепцию совершенствования таможенных органов, мы исходим из необходимости гармоничного включения в мировую экономическую систему, чтобы меры по осуществлению реформ способствовали выполнению наших международных обязательств, вытекающих из наших договоренностей в рамках региональных объединений (СНГ, Таможенного союза), выполнения международных договоров Республики Казахстан, в части касающейся таможенного дела.
Кроме того реформы должны отражать международную признанную практику, которая нашла свое отражение в конвенциях и соглашениях Всемирной таможенной организации (ВТО), Всемирной торговой организации.
Современное состояние таможенной службы

Республика кеден жүйесiнiң қалыптасуы нақты тарихи: бiр жағынан - Кеңестiк мемлекеттiң құлауы, экономикалық дағдарыс, екiншi жағынан - егемендiк алу мен тәуелсiз мемлекет құру жағдайында жүзеге асырылды. 1991 жылы бiздiң мемлекетiмiз қазiргi заманғы кеден қызметiн құруға кiрiстi. Президенттiң алғашқы Жарлықтарының бiрi "Қазақстан Республикасының Кеден комитетiн құру туралы" 12.12.1991 жылғы Жарлығы болды. Республикада бұған дейiн тiкелей КСР Одағына бағынатын Қазақ республикалық кеденi, Қорғас кеденi, Гурьев кеденi жұмыс iстедi.
1991 жылы республиканың кеден органдарындағы адам саны 150-ден сәл асатын. Егемен мемлекет ретiнде Қазақстан Республикасы құрылғасын бұрынғы КСРО мемлекеттерiмен шекараларда кеден бақылауын жасау қажеттiлiгi туды, "ашық шекара" деп аталатынның ұзындығы 12760 км, бұдан басқа ҚХР-мен - 1560 км болды. Қазақстан Республикасының кеден шекарасының бүкiл периметрi бойынша кедендiк және шекаралық шарттылықтарды орындау үшiн бiрде бiр жайластырылған кедендiк өткiзу орны болған жоқ.
1995 жылға дейiн қажеттi заң базасының, кадр құрамының, қаржыландырудың болмауы кеден қызметiнiң проблемасын елеулi түрде қиындатты. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" заң күшi бар Жарлығы (1995 жылғы маусым) қабылданғанға дейiн республикада кеден iсi көбiне бiрiне-бiрi қайшы келетiн 200-ден астам түрлi құжаттармен реттелдi.
Кеден қызметiнiң iсiне мыналар айтарлықтай ықпал етедi:
- Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өтетiн тауарлар мен көлiк құралдарының көлемi, сондай-ақ елдiң мемлекеттiк шекарасынан өтетiн жеке адамдардың саны;
- сыртқы сауда айналымының қысқаруына қарамастан кеден төлемдерiнiң түсуi есебiнен мемлекеттiк бюджеттiң кiрiс бөлiгiнiң толығу қарқынының өсуi;
- жағдайлардың саны бойынша да, сондай-ақ бұл ретте тәркiленетiн тауарлардың құны бойынша да кедендiк құқық бұзушылықтар ауқымының күрт өсуi;
- әлеуметтiк-қауiптi контрабанда көрiнiстерiнiң айтарлықтай және тұрақты түрде өсуi. Атап айтқанда, есірткі құралдарының контрабандасы. 1999 жылы 2 тонна есiрткi құралдары ұсталды. Алғаш рет "ауыр" есiрткiлер 26 кг героин, 133 кг апиын ұсталынды.
Ұлттық экономиканың қалыптасуы кезеңiнде кеден қызметтерi бюджеттiң кiрiс бөлiгiн толықтырудың негiзгi көздерiнiң бiрi болып табылады.
Өндiрiп алынды:
- 1997 ж. - 22 024 705 мың теңге
- 1998 ж. - 33 706 710 мың теңге
- 1999 ж. - 38 187 619 мың теңге
- Болжам:

Становление таможенной системы республики осуществлялось в конкретных исторических условиях: с одной стороны - распад Союзного государства, экономический кризис, с другой - обретение суверенитета и образование независимого государства. В 1991 году наше государство приступило к созданию современной таможенной службы. Одним из первых Указов Президента был Указ от 12.12.1991 г. "О создании Таможенного комитета Республики Казахстан". До этого времени в республике существовала Казахская республиканская таможня, таможня Хоргос, Гурьевская таможня, которые непосредственно подчинялись Союзу ССР.
В 1991 году численность таможенных органов республики была немногим более 150 человек. С образованием Республики Казахстан, как суверенного государства встала необходимость таможенного контроля на границах с государствами бывшего СССР, протяженность так называемых "прозрачных границ" составляла 12760 км, кроме того 1560 км - с КНР. По всему периметру таможенной границы Республики Казахстан не было ни одного обустроенного таможенного перехода для выполнения таможенных и пограничных формальностей.
Отсутствие до 1995 года необходимой законодательной базы, подготовленного кадрового состава, финансирования значительно усложняли проблемы таможенной службы. До принятия Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, Z952368_ "О таможенном деле в Республике Казахстан" (июнь 1995 г.) таможенное дело в республике регулировалось более 200 различными документами, зачастую противоречащими друг другу.
Существенное влияние на деятельность таможенной службы оказывают:
- объемы товаров и транспортных средств, перемещаемых через
таможенную границу Республики Казахстан, а также количество
физических лиц, пересекающих государственную границу страны;
- рост темпов наполнения доходной части государственного бюджета за
счет поступлений таможенных платежей, несмотря на сокращение
внешнеторгового оборота;
- резкое возрастание масштабов таможенных правонарушений как по
количеству случаев, так и по стоимости конфискуемых при этом товаров;
- значительный и устойчивый рост проявлений социально-опасной
контрабанды. В частности контрабанды наркотических средств. В 1999 г.
было задержано 2 тонны наркотических средств. Впервые изъяты
"тяжелые" наркотики героин - 26 кг, опий - 133 кг.
В период становления национальной экономики таможенные службы являются одним из основных источников пополнения доходной части бюджета.
Взыскано:
- 1997 г. - 22 024 705 тыс. тенге
- 1998 г. - 33 706 710 тыс. тенге
- 1999 г. - 38 187 619 тыс. тенге
Прогноз:

- 2000 ж. - 58 237 763 мың теңге
1997 жылдан бастап кеден органдарының Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiмен бiрлесiп жүзеге асыратын кедендiк-банктiк валюталық бақылауы енгiзiлдi. Кедендiк-банктiк валюталық бақылаудың мақсаты валюталық түсiмнiң толықтығы мен уақытылы түсуiн, сондай-ақ ақша қаражатының импорттың мақсатына заңды және негiздi пайдаланылуын қамтамасыз ету. Кеден органдары жүргiзген iс-шаралардың нәтижесiнде СЭК қатысушылар тарапынан қаржы тәртiбi күшейдi, валюталық мәмiлелердi жүзеге асыру кезiндегi ақша айналысының уақыты қысқарды.
Контрабандамен және кеден iсi саласындағы қылмыстармен, Қазақстан Республикасының кеден шекарасынан өткiзiлетiн тауарларға қатысты кеден ережелерi мен салық заңдарының бұзылуларымен күрес барысында 1999 жылы осы бағытта кеден органдары жұмысының айтарлықтай жанданғанын көрсететiн нәтижелерге қол жеткiзiлдi.
356 қылмыстық iс қозғалды, оның iшiнде экономикалық контрабанда бойынша - 108; кеден төлемдерi мен салықтарын төлеуден жалтарғаны үшiн - 42 iс; есiрткi құралдарының, тыйым салынған және айналыстан шығарылған заттардың заңсыз айналымының анықталған фактiлерi бойынша - 78 iс, басқа да түрлi қылмыстар бойынша - 128 iс. Бүкiл 1998 жылы - 105 iс, 1997 жылы - 80 iс.
Кеден ережелерiн бұзғаны туралы iстер бойынша өндiрiп алынған айыппұлдардың және тауарлар мен көлiк құралдары құнының сомасы өткен жылы 4 млрд. теңгенi, 1998 жылы - 3,09 млрд. теңгенi құрады.
"Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Жарлық енгiзiлген 1995 жылдан бастап осы уақытқа дейiнгi кезеңде республиканың кеден қызметi кеден бақылауын ұйымдастырудың сан алуан түрлi аспектiлерi бойынша белгiлi бiр жұмысты атқарды.
"Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Z952368_ Заңға сәйкес сенiмдi кеден бақылауын қамтамасыз етуге мүмкiншiлiк беретiн нормативтiк құжаттар әзiрлендi. Тауарлардың жеткiзiлуiн бақылау мәселелерi шешiлу үстiнде.
Қазақстан Республикасының мүддесi үшiн стратегиялық және басқа да өмiрлiк маңызы бар материалдардың, екi ұдай мақсаттағы тауарлардың әкелiнуiн бақылау жолға қойылды. Сондай-ақ радиоактивтi және бөлiнетiн материалдарға да.
Өткен жылдан бастап бiз қолданылып жүрген кеден заңына өзгерiстер енгiзу мәселесiмен тығыз айналыстық. Тұтастай алғанда 236-бап өзгертiлдi. Өзгертулердiң негiзгi мақсаты - кеден шарттылықтарын оңайлату және жеделдету.
Өзгерiстердiң бiрқатары Қазақстанның кеден заңын ДСҰ-ның талаптарына және Кеден одағы туралы келiсiмдерге сәйкестiкке келтiру үшiн жасалды. Бұл өзгерiстер қазақстандық заңдарды ең озық халықаралық стандарттармен үйлестiруге қызмет етедi және кеден рәсiмдерiн оңайлату мен кедендiк шарттылықтардың өткiзiлуiн жеделдетуге, сондай-ақ кеден ресiмiн жүзеге асыру кезiнде импортшыларда туындайтын жекелеген практикалық проблемаларды шешуге бағытталған.
Кеден режимдерiнiң басым көпшiлiгiн қолдану жөнiндегi рұқсат беру жүйесi осы жүйенi орындалуы түрлi жағдайларға қарамастан сол немесе өзге де режимнiң орындалуын қамтамасыз етуi тиiс талаптармен ауыстырыла отырып, алынып тасталды; уақытша сақтау қоймаларының (УСҚ) қызметiндегi "бұрмалаушылықтарды" жоюға қадам жасалды; кеден рәсiмдерi оңайлатылды; кеден декларациясын, құжаттарды тексерудiң және тауарларды қарап-тексерудiң мерзiмдерi (үш күнге дейiн) нақтыланды. Аталған өзгерiстер сыртқы экономикалық қызметтiң адал қатысушыларын қолдауға бағытталған. Мұнымен бiр мезгiлде СЭҚ терiс пиғылды қатысушыларына қатысты талаптар өзгердi, кеден заңдарын бұзған жағдайларда қолданылатын санкциялар күшейтiлдi, сондай-ақ қолданылып жүрген кеден заңдарында көзделген жеңiлдiктер шектелдi немесе мейлiнше анық айқындалды.
Тауарларды алдын ала, кезеңдiк декларациялау жөнiндегi рәсiмдер көзделдi. Заңға интеллектуалдық меншiк құқығын қорғау жөнiндегi жаңа тарау енгiзiлдi. Транзиттiң кедендiк режимiне қатысты өзгерiстер енгiзiлдi.
Қазiргi уақытта ТМД аумағында толық не белгiлі бiр шарттылықтармен қатысатын, 12 мемлекеттi бiрiктiрген еркiн сауда аймағы, Кеден одағы, ОАЭҚ жұмыс iстейдi. Өткен кезең iшiнде мемлекеттiк және үкiметтiк деңгейде ТМД-ны, Кеден одағын қалыптастыру iсiнде принциптi маңызы бар бiрқатар құжаттарға қол қойылды. Бұл - ТМД қатысушы мемлекеттердiң кеден заңдарының негiздерi, Сыртқы сауданың кеден статистикасын жүргiзудiң бiрыңғай методологиясы, ТМД сыртқы сауда қызметiнiң бiрыңғай тауар номенклатурасы туралы келiсiм.
Кеден одағы туралы келiсiмдi дамытуда өзара саудадағы кеден рәсiмдерiн бiрдейлендiретiн және оңайлататын бiрқатар үкiметаралық және ведомствоаралық құжаттарға қол қойылды және iске асырылып жатыр. Қазақстан Республикасы кеден қызметiнiң ресей кеден қызметiнiң жанындағы өкiлдiгi ашылды.
Қазақстан Республикасының кеден қызметi 1992 жылдан бастап Дүниежүзiлiк кеден ұйымының мүшесi болып табылады.
Кеден қызметiнiң маңызды шарты кеден инфрақұрылымының болуы болып табылады. Тұтастай алғанда кедендiк бақылаудың техникалық құралдармен, байланыспен, автокөлiк құралдарымен жарақтандырылуы республика бойынша 30% шамасында.

- 2000 г. - 58 237 763 тыс. тенге
С 1997 года введен таможенно-банковский валютный контроль, осуществляемый таможенными органами совместно с Национальным Банком Республики Казахстан. Целью валютно-банковского таможенного контроля является обеспечение полноты и своевременности поступления валютной выручки, а также правомерного и обоснованного использования денежных средств на цели импорта. В результате проведенных таможенными органами мероприятий повысилась финансовая дисциплина со стороны участников ВЭД, сократилось время денежного обращения при осуществлении валютных сделок.
В ходе борьбы с контрабандой и преступлениями в сфере таможенного дела, нарушениями таможенных правил и налогового законодательства, относящегося к товарам, перемещаемым через таможенную границу Республики Казахстан, в 1999 году были достигнуты результаты, свидетельствующие о значительной активизации работы таможенных органов в этом направлении.
Было возбуждено 356 уголовных дел, из них по экономической контрабанде - 108; за уклонение от уплаты таможенных платежей и налогов - 42 дела; по выявленным фактам незаконного оборота наркотических средств, запрещенных и изъятых из обращения предметов - 78 дел, других различных преступлений - 128 дел. За весь 1998 год 105 дел, в 1997 году 80 дел.
Сумма взысканных штрафов и стоимости товаров и транспортных средств по делам о нарушении таможенных правил за прошедший год составила свыше 4 млрд. тенге, в 1998 году - 3,09 млрд.тенге.
За период с 1995 года, когда был введен Указ Z952368_ "О таможенном деле в Республике Казахстан" по настоящее время таможенной службой республики проделана определенная работа по самым разнообразным аспектам организации таможенного контроля.
Разработаны в соответствии с Законом Z952368_ "О таможенном деле в Республике Казахстан" нормативные документы, позволяющие обеспечить надежный таможенный контроль. Решаются вопросы контроля за доставкой товаров.
Налажен контроль за вывозом стратегических и других жизненно важных для интересов Республики Казахстан материалов, товаров двойного назначения. А также радиоактивных и делящихся материалов.
С прошлого года мы вплотную занялись вопросами внесения изменений в существующее таможенное законодательство. В целом изменено 236 статей. Основная цель изменений - упрощение и ускорение таможенных формальностей.
Целый ряд изменений был сделан для приведения таможенного законодательства Казахстана в соответствие с требованиями ВТО и соглашениями о Таможенном союзе. Эти изменения послужат гармонизации казахстанского законодательства с лучшими международными стандартами и направлены на упрощение таможенных процедур и ускорение прохождения таможенных формальностей, а также разрешение имеющих место отдельных практических проблем, возникающих у импортеров при осуществлении таможенного оформления.
Исключена разрешительная система по применению большинства таможенных режимов с заменой этой системы на требования, исполнение которых должно обеспечить применение того или иного режима вне зависимости от различных обстоятельств; сделан шаг к устранению "перекосов" в функционировании складов временного хранения (СВХ); упрощены таможенные процедуры; конкретизированы сроки проверки таможенной декларации, документов и досмотра товаров (до трех дней). Указанные изменения направлены на поддержку добросовестных участников внешнеэкономической деятельности. Одновременно изменены требования в отношении недобросовестных участников ВЭД, усилены санкции, применяемые в случаях нарушения таможенного законодательства, а также ограничены или более четко определены льготы, предусмотренные действующим таможенным законодательством.
Предусмотрены процедуры по предварительному, периодическому декларированию товаров. В Закон включена новая глава, по защите прав интеллектуальной собственности. Внесены изменения в отношении таможенного режима транзита.
В настоящее время на территории СНГ действует зона свободной торговли, объединившая 12 государств, которые участвуют в ней полностью либо с оговорками, Таможенный союз, ЦАЭС. За прошедший период на государственном и правительственном уровне был подписан ряд документов, имеющих принципиальное значение в деле формирования Таможенного союза, СНГ. Это - Основы таможенных законодательств государств-участников СНГ, Единая методология ведения таможенной статистики внешней торговли, Соглашение о единой товарной номенклатуре внешнеторговой деятельности СНГ.
В развитие Соглашения о Таможенном союзе подписан и реализуется ряд межправительственных и межведомственных документов, унифицирующих и упрощающих таможенные процедуры во взаимной торговле. Открыто представительство таможенной службы Республики Казахстан при российской таможенной службе.
Таможенная служба Республики Казахстан с 1992 года является членом Всемирной таможенной организации.
Важным условием деятельности таможен является наличие таможенной инфрастуктуры. В целом оснащенность техническими средствами таможенного контроля, связью, автотранспортными средствами составляет по республике около 30 %.

"Мемлекеттiк шекарада бақылау-өткiзу пункттерiнiң (БӨП) құрылысын салу туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 10.03.1998 жылғы N 193 қаулысымен 1998-1999 жылдары құрылысын салу жоспарланған 112 (БӨП) айқындалды. 1998 жылы 7 тұрақты кеден посты мен 25 модульдiк үлгiдегi пост пайдаланылуға қосылды. 1999 жылдың аяғында жайластырудың бiрiншi кезеңi аяқталады. Республика кеден шекарасының бүкiл периметрi бойынша 105 пост iске қосылды.
1999 жылы халықаралық стандарттарға жауап беретiн, шекарада мүддесi бар барлық қызметтер үшiн қажеттi жағдайлар жасауды көздейтiн "Жiбек жолы" (Өзбекстанмен шекарада) және Бақты (ҚХР-мен шекарада, СҰАР) өткiзу пункттерiнiң құрылысы басталды.
Кеден комитетi қызметi тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк тазартуды жеделдетуге септiгiн тигiзуге арналған кеден маңының инфрақұрылымын құру жөнiндегi жоспарлы жұмысты жүргiздi. 1999 жылдың 1 қаңтарына дейiнгi жағдай бойынша 94 уақытша сақтау орыны, 22 кеден қоймасы жасалды және бұлар жұмыс iстеп тұр.
"Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Z952368_ Заңның тиiстi баптарын атқару үшiн 1998 жылы кеден органдары елдiң сыртқы саудасының кеден статистикасын қалыптастыруға кiрiстi.
Кеден органдары бүгiнгi күнi: орталық кеден органы, кеден басқармалары мен кедендер, кеден постылары кiретiн бiрыңғай жүйенi құрайды. Мамандандырылған кеден ұйымдары - Орталық энергетикалық кеден, Ақпараттық статистикалық кеден, Орталық кеден сараптамасы құрылды. Республика кеден органдарының саны 1999 жылдың аяғында 5995 бiрлiк, оның iшiнде Орталық аппаратта 124 бiрлiк болды.
Жарлыққа енгiзiлген өзгерiстердiң негiзгi мақсаты - СЭҚ қатысушылары үшiн кедендiк ресiмдеу процесiн жеңiлдету және шығынын барынша азайту. "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Заңның жаңа ережелерi халықаралық сауданы жүзеге асыру кезiнде негiзсiз материалдық және уақыттың шығындалуына апарып соғатын (кеден құжаттамасының көптiгi, кедендiк ресiмдеудiң күрделiлiгi, кедендiк реттеудi қолданудың жеткiлiксiз "ашықтығы" мен болжанып болмайтындығы) әкiмшiлiк кедергiлердiң қысқаруына септiгiн тигiзетiн болады.
Озық әдiстердi қолдану, атап айтқанда, ақпараттық технологияны мейлiнше кең пайдалану мiндетi қойылып отыр. Кеден кадрларын кәсiптiк даярлау мен қайта даярлауға ерекше көңiл бөлiнiп отыр, кеден органдары қызметкерлерiнiң арасындағы сыбайлас жемқорлық және парақорлық фактiлерiне қарсы күрес бойынша кешендi шаралар iске асырылуда. "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Қазақстан Республикасының Заңын атқару үшiн және орталық аппарат пен аумақтық бөлiмшелер қызметкерлерiнiң кәсiптiк жарамдылығын, теориялық бiлiмдерiнiң деңгейiн, сондай-ақ iскерлiк сапаларын тексеру мақсатында тест жүргiзiлдi, оның нәтижесiнде аттестациядан өтпеген 118 адам кеден органдарынан босатылды, 230-ның лауазымы төмендетiлдi. 1999 жылдың басынан берi түрлi себептер бойынша 520 қызметкер босатылды.
Кеден рәсiмдерiн оңайлатуда ақпараттық технология жүйесiн құруға маңызды рөл бөлiнiп отыр. Енгiзiлмекшi Кеден қызметiнiң бiрыңғай автоматтандырылған жүйесi, өз қолданбалы жүйелерiн қолдану жүктердi кедендiк ресiмдеу процесiн одан әрi оңайлатуға, кеден шарттылықтардан өту уақытын қысқартуға, кеден органдарының қызметiн тиiмдi талдауға, контрабандаға және кеден ережелерiн бұзушылықтарға қарсы iс-қимыл жасауға септiгiн тигiзетiн болады.
Болашақта - Қазақстанның сауда әрiптестерi болып табылатын елдермен деректердi автоматтандырылған алмасу жүйесiн құру, халықаралық электронды жүйеге деректермен алмасуды енгiзу бiр мезгiлде түрлi нысандағы құжаттарды қолмен толтыруға байланысты кедендiк шарттылықтарды оңайлата отырып, тауарлардың Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өтуiн бақылауды күшейтуге мүмкiндiк бередi.
Кеден одағы және Бiрыңғай экономикалық кеңiстiк туралы шарттарды практикада iске асыру тауарлардың, қызмет көрсетулердің ортақ рыногын құруға, капиталдардың құйылуы мен кетуiнiң процестерiн интенсификациялауға, жұмыс күшiнiң жылжуына бағытталған, бұл Кеден одағына
қатысушы мемлекеттердiң экономикасының жандануына, сыртқы саудадағы
алмасудың құрылымында прогрессивтi өзгерiстердiң болуына септiгiн тигiзедi.
Кеден одағының негiзгi принциптерi мыналар болып табылады:
- Кеден одағына қатысушы елдердiң ортақ шекарасында кедендiк бақылау
болмайтын бiртұтас аумақ;
- бiрыңғай кеден саясатын жүзеге асыру;
- ортақ кеден тарифiн немесе кеден баждарының келiсiлген ставкаларын
пайдалану;
- тарифтiк және тарифтiк емес реттеудiң бiрыңғай шараларын қолдану;
- үшiншi елдермен сауда режимдерiнiң бiрдейлiгiн қамтамсыз ету;
- кеден органдарын басқарудың тұтастығын қамтамасыз ету;
- өндiрiп алудың бiрыңғай тәртiбiн белгiлеу және кеден төлемдерiн
Кеден одағына қатысушы елдердiң арасында бөлу.

Постановлением Правительства Республики Казахстан N 193 от 10.03.1998 г. "О строительстве контрольно-пропускных пунктов (КПП) на государственной границе" определены 112 КПП, строительство которых запланировано на 1998-1999 гг. В течение 1998 г. введено в действие 7 стационарных таможенных постов и 25 постов модульного типа. К концу 1999 года завершен первый этап обустройства. По всему периметру таможенной границы республики введено в действие 105 постов.
В 1999 году начато строительство пунктов пропуска "Жибек жолы" (граница с Узбекистаном) и Бахты (граница с КНР, СУАР), которые будут отвечать международным стандартам, что предусматривает создание необходимых условий для всех служб, интересы которых имеются на границе.
Таможенным комитетом проводилась планомерная работа по созданию около таможенной инфраструктуры, деятельность которой призвана способствовать ускорению таможенной очистки товаров и транспортных средств. По состоянию на 1 января 2000 года создано и функционирует 94 склада временного хранения, 22 таможенных склада.
Во исполнение соответствующих статей Закона Z952368_ "О таможенном деле в Республике Казахстан" в 1998 году таможенные органы приступили к формированию таможенной статистики внешней торговли страны.
Таможенные органы на сегодняшний день составляют единую систему, в которую входят: центральный таможенный орган, таможенные управления и таможни, таможенные посты. Созданы специализированные таможенные учреждения - Центральная энергетическая таможня, Информационно- статистическая таможня, Центральная таможенная экспертиза. Численность таможенных органов республики на конец 1999 года составляет 5995 единиц, в том числе Центрального аппарата 124 единицы.
Основная цель, внесенных в Указ изменений - облегчение и минимизация затрат процесса таможенного оформления для участников ВЭД. Новые положения Закона Z952368_ "О таможенном деле в Республике Казахстан" будут способствовать сокращению административных препятствий, которые влекут необоснованные материальные и временные издержки (избыточность таможенной документации, сложность таможенного оформления, недостаточную "прозрачность" и непредсказуемость применения таможенного регулирования) при осуществлении международной торговли.
Ставится задача применения прогрессивных методов, в частности, более широкое использование информационных технологий. Особое внимание уделяется профессиональной подготовке и переподготовке таможенных кадров, реализуется комплекс мероприятий по борьбе с фактами коррупции и взяточничества среди сотрудников таможенных органов. Во исполнение Закона Республики Казахстан Z980267_ "О борьбе с коррупцией" и в целях проверки профессиональной пригодности, уровня теоретических знаний, а также деловых качеств сотрудников центрального аппарата и территориальных подразделений проведено тестирование, в результате которого 118 человек не прошедших аттестацию уволены из таможенных органов, 230 понижены в должности. С начала 1999 года уволены по различным причинам 520 сотрудников.
Важная роль в упрощении таможенных процедур отводится созданию системы информационной технологии. Внедряемая Единая автоматизированная система таможенной службы, использование собственных прикладных систем будут способствовать дальнейшему упрощению процесса таможенного оформления грузов, сокращению времени прохождения таможенных формальностей, эффективному анализу деятельности таможенных органов, противодействию контрабанде и нарушениям таможенных правил.
В перспективе предполагается создание системы автоматизированного обмена данными со странами, являющимися торговыми партнерами Казахстана, внедрение в международную электронную систему обмена данными, которая позволит усилить контроль за перемещением товаров через таможенную границу Республики Казахстан, одновременно упростив таможенные формальности, связанные с заполнением различных форм документов вручную.
Практическая реализация Договора о Таможенном союзе и Едином
экономическом пространстве направлена на создание общего рынка товаров,
услуг, интенсификацию процессов вливания и оттока капиталов, перемещение
рабочей силы, что будет способствовать оживлению экономик государств-
участников Таможенного союза, прогрессивным изменениям в структуре
внешнеторгового обмена.
Основными принципами Таможенного союза являются:
единая территория, на которой отменяется таможенный контроль на общей
границе стран-участников Таможенного союза;
осуществление единой таможенной политики;
использование Общего таможенного тарифа или согласованных ставок
таможенных пошлин;
применение единых мер тарифного и нетарифного регулирования;
обеспечение унификации торговых режимов с третьими странами;
обеспечение единства управления таможенными органами;
установление единого порядка взимания и распределения таможенных
платежей между странами-участниками Таможенного союза.

1-БӨЛІМ. КЕДЕН САЯСАТЫН ЖЕТІЛДІРУДІҢ
НЕГІЗГІ БАҒЫТТАРЫ
1-БАСЫМДЫҚ. Қазақстан Республикасы сыртқы
саудасының бiрыңғай автоматтандырылған ақпараттық
жүйесi мен кеден статистiк қалыптастыру
Жалпы ережелер
Қазiргi уақытта ақпарат аса маңызды стратегиялық ресурс болып отыр. Бұл күндерi мейлiнше экономикалық және әлеуметтiк табыс қазiргi заманғы коммуникация құралдарын, ақпараттық технологияларды және олардың желiлiк қосымшаларын: электрондық поштаны, қашықтықты оқытуды, мультимедианы, теледидарды, телеконференцияны, визуализацияны, моделдеудi, компьютерлiк графиканы және көптеген басқаларды пайдаланатын елдердiң жағында. Барлық осы қосымшалар және олармен байланысты қолданбалы мiндеттер телекоммуникациялық желiлердiң жаңа сыныбы мен ақпараттық ресурстарды басқарудың жүйелерiн құруды талап етедi. Электрондық көздерге көшiрiлген ақпараттық ресурстар сапалық жаңа күйге ие болады, белсендi болады, өйткенi осы сапасында компьютерлiк құралдар мен жүйелердiң, жалпы пайдаланыстағы, оның iшiнде қашықтық байланыс желiлерiнiң көмегiмен қол жетiмдi болады. Компьютерлiк өңдеу құралдарымен жедел қайта жаңғыртуға арналған қол жетiмдi ақпарат қоғамның әлеуметтiк дамуының аса маңызды факторына айналады.
Кеден органдарын ақпараттандыру мыналарды
көздейдi:
Әлеуметтiк және экономикалық проблемаларды шешу үшiн қажет ақпарат кез келген уақытта, кез келген нүктеде, кез келген әлеуеттi пайдаланушыға қол жетiмдi болуы үшiн құқықтық, экономикалық, технологиялық, әлеуметтiк және кәсiптiк-бiлiм беру жағдайларын жасау.
Ақпаратты сақтауды, қайта өңдеудi, жаңғыртуды және берудi қоса алғанда ақпараттық ресурстарды қалыптастыруды және оған қол жетiмділiктi қамтамасыз ететiн аппараттық және бағдарламалық құралдарды, телекоммуникациялық жүйелердi құру.
Ақпаратты өндiруге кепiлдiк беретiн құрылымдарды бiрiншi кезекте дамытуды қамтамасыз ету.
Ұйымдастыру-методологиялық негiздердi және ақпараттық технологияларды Қазақстан Республикасының кеден органдарын басқару саласына дәйектi, мақсатты және тиiмдi енгiзу бағдарламаларын әзiрлеу және iске асыру.
Осылайша, Қазақстан Республикасының Бiрыңғай автоматтандырылған ақпараттық жүйесi ақпараттық ресурстарды қалыптастыру мен пайдаланудың негiзiнде қаржылық мемлекеттiк өкiмет органдарының, жергiлiктi басқару органдарының, министрлiктер мен ведомстволардың ақпараттық қажеттерiн қанағаттандыру үшiн оңтайлы жағдайларын жасаудың ұйымдастырушылық әлеуметтiк-экономикалық және ғылыми-техникалық процесiн бiлдiредi.
Орталық кеден органының ақпараттық кеңiстiгi - бұл кеден органдары мен фискалдық ведомстволардың ақпараттық өзара iс-қимылын қамтамасыз ететiн бiрыңғай принциптердiң негiзiнде және жалпы қағидалар бойынша жұмыс iстейтiн деректер базасы мен банктерiнiң, оларды жүргiзу мен пайдалану технологияларының, ақпараттық-телекоммуникациялық жүйелер мен желiлердiң жиынтығы.
Басқаша айтқанда, Қазақстан Республикасы кеден органдарының ақпараттық кеңiстiгi мынадай негiзгi компоненттердi қамтиды:
- ақпараттың тиiстi көздерiнде тiркелген деректер мен мәлiметтерi бар ақпараттық ресурстар;
- ақпараттық кеңiстiктiң жұмыс iстеуi мен дамуын, атап айтқанда, ақпаратты жинауды, өңдеудi, сақтауды, таратуды, iздеу мен берудi қамтамасыз ететiн ұйымдастыру құрылымдары;
- кеден және фискалдық органдардың ақпараттық өзара iс-қимыл жасауы құралдарын және олардың бағдарламалық-техникалық құралдары мен ұйымдастыру-нормативтiк құжаттарын қамтитын тиiстi ақпараттық технологиялардың негiзiнде ақпараттық ресурстарға қол жеткiзуi.
Қазақстан Республикасының кеден қызметi
органдарын ақпараттандырудың негiзгi мақсаттары
Кеден органдарын ақпараттандырудың негiзгi мақсаты - кеден төлемдерiн жинауды әкiмшiлiктендiрудiң сапасы мен деңгейiн арттыруды, кеден рәсiмдерiн оңайлатуды, ақпараттық ресурстар мен технологияларды кең пайдаланудың есебiнен арнайы кедендiк статистика мен сыртқы сауда статистикасын жүргiзудi қамтамасыз ету, сондай-ақ сыртқы экономикалық қызметтiң барлық субъектiлерi бойынша толық, кәмiл және қол жетiмдi деректер базасының есебiнен мемлекеттiк, аумақтық немесе аймақтық деңгейлерде шешiм дайындауды және қабылдауды айтарлықтай жақсарту, сондай-ақ интеллектуалдық ақпараттық жүйелерді дамыту.
Ақпараттандыру мен ақпараттық кеден индустриясын құру:
- Кеден органдарын стратегиялық және ағымдағы басқарудың барлық базалық функцияларын қамтамасыз етудi (жағдайды талдау мен болжау, ақпарат алмасу, қызметтi жоспарлау мен үйлестiру, қабылданған шешiмдердiң орындалуын бақылау және т.б.);
- Кеден органдарының қызметiн тиiмдi бақылау және көлеңкелі экономикамен, сыбайлас жемқорлықпен және лауазымдық қылмыстармен күресудiң пәрмендi құралы ретiнде ақпараттық саясаттың ашықтығын пайдалануды;
- Кеден қызметiнiң ақпараттық аясын Қазақстан Республикасының және әлемдiк қоғамдастықтың бiрыңғай ақпараттық кеңiстiгiмен интеграциялауды;
- Ақпараттық ресурстарға билiк ететiн ақпараттық қызметтер мен құрылымдарды монополиясыздандыруды;
- Кедендiк ақпараттық индустрия саласында бәрiн қамтитын ақпараттандыруды дамыту үшiн жағдайлар жасауды iске асырудың аса маңызды тәсiлдерiнiң бiрi болып табылады.
Кеден органдарын ақпараттандырудың негiзгi бағыттары мен мақсаттары мыналар болып табылады:
- ақпараттық ресурстарды қалыптастыру және бiрiктiру, ақпараттандыру және ақпаратқа құқықты қамтамасыз ету саласында мемлекеттiк саясатты iске асыру;
- орнықты даму үшiн қажеттi ақпараттық инфрақұрылымдар мен ресурстарды жасау және қолдау;
- ақпараттық ресурстардың, қызмет көрсетулердiң, ақпараттық жүйелердiң, технологиялардың, оларды қамтамасыз ету құралдарының рыногын қалыптастыру;
- ақпараттық ресурстарды дамыту мен қорғауға арналған жағдайларды қамтамасыз ету;
- сапалы ақпараттық қызмет көрсету үшiн мемлекеттiк, корпоративтiк құрылымдардың ақпараттық аясын пайдалану мен дамытуда мүдделердiң тепе-теңдiгiн қамтамасыз ету;
- ақпараттық өзара iс-қимыл жасаудың және ақпараттық және телекоммуникациялық қызмет көрсетулер рыногын қалыптастырудың нормативтiк құқықтық базасын әзiрлеу;
- кеден комитетiнiң құрылымдары мен несие-қаржы жүйесi құрылымдарының арасында құпия байланысты ұйымдастыру және қорғалған ақпараттық өзара iс-қимылды қамтамасыз ету;
- Қазақстан Республикасының кеден органдары мамандарына ақпараттық қызмет көрсетулердiң экономикалық орындылығын сезiндiре отырып, жоғары ақпараттық мәдениеттi қалыптастыру;
- Қазақстан Республикасы кеден органдарының интеллектуалдық және кадр әлеуетiн, конверсияның мүмкiндiгiн әрбiр нақты жәйттiк саладағы қолданымда барынша пайдалану;
- Қазақстан Республикасының мүддесiнде ақпараттық кеден индустриясын құру және дамыту;
- Кеден органдарының корпоративтiк ақпараттық жүйесi мен желiсiн қолдау, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасының бiрыңғай ақпараттық кеңiстiгiндегi сыйысымдылығы мен өзара iс-қимылын қамтамасыз ету;
- Кеден төлемдерiн есептеу мен алудың орталықтандырылған бақылауын қамтамасыз ету;
- Контрабандаға және кеден ережелерiн бұзушылықтарға қарсы күрестi ақпараттық қолдау;
- Лицензиялар мен квоталардың орындалуын бақылау.
Қазақстан Республикасының кеден органдарын
ақпараттандырудың басымдықты мiндеттері
Кеден органдарын ақпараттандырудың аса маңызды мiндетi кеден органдарының және қаржылық мемлекеттiк өкiмет пен басқару органдарының ақпараттық инфрақұрылымын құру және дамыту болып табылады.
Кеден жүйесiнiң ақпараттық индустриясының мiндеттерiне мыналар жатады:
- ақпараттық технологиялардың дамуының қазiргi заманғы әлемдiк деңгейiн ескере отырып кеден органдарын ақпараттандыру саласында бiрыңғай ғылыми-техникалық саясатты қалыптастыру және жүзеге асыру;
- ақпараттандыруды басқарудың құрылымын ұйымдық қамтамасыз ету және қалыптастыру кеден органдарын ақпараттандыруды қамтамасыз ету бойынша әдiстемелiк және ұйымдастыру-құқықтық материалдарды әзiрлеу;
- кеден органдарының бiрыңғай ақпараттық жүйесiнде ақпараттық қауiпсiздiк пен деректердi кешендi қорғаудың ұйымдастыру-құқықтық және техникалық мәселелерiн шешу;
- қолданылып жүрген және жобаланып отырған ақпараттық кешендер мен жүйелерде ақпараттық қауiпсiздiк проблемаларын шешу;
- озық әлемдiк тәжiрибенiң және ақпараттық технологиялар, телекоммуникациялар құралдарының және оқыту технологияларының қазiргi даму үрдiсi негiзiнде Қазақстан Республикасы кеденiнiң ақпараттық ортасының жұмыс iстеуi мен дамуын қамтамасыз ететiн мамандарды даярлау мен қайта даярлау жүйесiн қайта ұйымдастыру.
Қазақстан Республикасының кеден қызметi мен
мемлекеттiк өкiмет органдарының интеграцияланған
ақпараттық ортасы
Қазақстан Республикасы мемлекеттiк өкiмет органдарының интеграцияланған ақпараттық ортасы бiр-бiрiмен өзара байланысты және өзара iс-қимыл жасайтын салалық корпоративтiк және проблемалық-бағдарланған ақпараттық жүйелердiң, оның iшiнде:
- Қазақстан Республикасы кеден органдарының;
- Қазақстан Республикасы салық органдарының;
- Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi органдарының;
- Банк жүйесiнiң;
- Қазақстан Республикасы телекоммуникация қызметтерi органдарының және т.б. кешенi ретiнде қарастырылады.
Қазақстан Республикасы кеден органдарының интеграцияланған ақпараттық ортасы Қазақстан Республикасының бiртұтас ақпараттық кеңiстiгiнiң бiр бөлiгi ретiнде мынадай басты компоненттердi:
- телекоммуникациялық ортаны;
- ақпараттық ресурстарды, ақпараттық жүйелер мен солардың негiзiнде оларды берудiң тетiктерiн;
- ақпараттық ортаның жұмыс iстеуi мен дамуын қамтамасыз ететiн ұйымдастыру инфрақұрылымын;
- мамандарды даярлау мен қайта даярлаудың және ақпараттық ортаны пайдаланушылардың жүйесiн қамтиды.
Ақпараттық қауiпсiздік пен деректердi қорғаудың жағдайларын жасау корпоративтiк, салалық және заттық-проблемалық ақпараттық орталардың бiрыңғай ақпараттық кеңiстiкке интеграциялаудың аса маңызды факторы болады.
Интеграцияланған ақпараттық ортаның жұмыс iстеуi мен орнықтылығының мiндеттi және аса маңызды шарты Қазақстан Республикасында ақпараттық процестерге және ақпараттандыруға қатысушы субъектiлердiң қатынастарын реттеудiң негiздерiн айқындайтын нормативтiк құқықтық база болып табылады.
Кеден органдарының телекоммуникациялық ортасын
қалыптастырудың негiзгi принциптерi мен мiндеттерi
Кеден органдарының телекоммуникациялық ортасы тұтыныстарға тиiсiнше сәйкес келуi, республикалық және аумақтық, аймақаралық сипаттағы ақпараттық ағындарды ұтымды ұйымдастыруға жәрдемiн тигiзуi және тиiмдi басқаруды қамтамасыз етуi тиiс. Қазақстан Республикасы кеденiнiң қазiргi барларын дамыту және жаңа коммуникацияларды құру мемлекеттiк басқарудың бiрыңғай ақпараттық кеңiстiгiнiң шеңберiнде олардың жұмыс iстеу мүмкiншiлiгiн қамтамасыз етуi тиiс. Бұл үшiн мынадай принциптердi сақтау қажет:

Раздел 1. Основные направления
совершенствования таможенной политики
Приоритет 1. Формирование Единой автоматизированной
информационной системы и таможенной статистики
внешней торговли Республики Казахстан
Общие положения
В настоящее время информация становится важнейшим стратегическим ресурсом. Наибольший экономический и социальный успех сегодня сопутствует тем странам, которые активно используют современные средства коммуникаций, информационных технологий и их сетевые приложения: электронную почту, дистанционное обучение, мультимедиа, телевидение, телеконференции, визуализацию, моделирование, компьютерную графику и многое другое. Все эти приложения и связанные с ними прикладные задачи требуют создания нового класса телекоммуникационных сетей и систем управления информационными ресурсами. Перенесенные на электронные носители информационные ресурсы приобретают качественно новое состояние, становятся активными, так как в этом качестве становятся доступными с помощью компьютерных средств и систем, сетей связи общего пользования, в том числе и дистанционных. Доступная для оперативного воспроизводства средствами компьютерной обработки информация превращается в важнейший фактор социального развития общества.
Информатизация таможенных органов предполагает:
Создание правовых, экономических, технологических, социальных и профессионально-образовательных условий для того, чтобы необходимая для решения социальных и экономических проблем информация была доступна в любое время, в любой точке, любому потенциальному пользователю.
Создание аппаратных и программных средств, телекоммуникационной системы, обеспечивающей формирование информационных ресурсов и доступ к ним, включая хранение, переработку, преобразование и передачу информации.
Обеспечение первоочередного развития структур, гарантирующих производство информации.
Разработку и реализацию организационно-методологических основ и программ последовательного, целенаправленного и эффективного внедрения информационных технологий в сферу управления таможенных органов Республики Казахстан.
Таким образом, Единая автоматизированная информационная система Республики Казахстан представляет собой организационный социально- экономический и научно-технический процесс создания оптимальных условий для удовлетворения информационных потребностей органов финансовой государственной власти, органов местного управления, министерств и ведомств на основе формирования и использования информационных ресурсов.
Информационное пространство Центрального таможенного органа - это совокупность баз и банков данных, технологий их ведения и использования, информационно-телекоммуникационных систем и сетей, функционирующих на основе единых принципов и по общим правилам, обеспечивающим информационное взаимодействие органов таможни и фискальных ведомств, а также удовлетворение их информационных потребностей.
Иными словами, информационное пространство Таможенных органов Республики Казахстан включает следующие главные компоненты:
- информационные ресурсы, содержащие данные и сведения зафиксированные на соответствующих носителях информации;
- организационные структуры, обеспечивающие функционирование и развитие информационного пространства, в частности, сбор, обработку, хранение, распространение, поиск и передачу информации;
- средства информационного взаимодействия таможенных и фискальных органов и их доступа к информационным ресурсам на основе соответствующих информационных технологий, включающих программно-технические средства и организационно-нормативные документы.
Основные цели информатизации органов таможенной
службы Республики Казахстан
Главная цель информатизации таможенных органов - обеспечить повышение качества и уровня администрирования сбора таможенных платежей, упрощение таможенных процедур, ведение специальной таможенной и внешней торговой статистик за счет широкого использования информационных ресурсов и технологий, а также существенно улучшить подготовку и принятие решений на государственном, территориальном или региональном уровнях за счет использования системы полных, достоверных и доступных баз данных по всем субъектам внешнеэкономической деятельности.
Информатизация и создание информационной таможенной инфраструктуры является одним из важнейших способов реализации:
- Обеспечения всех базовых функций стратегического и текущего управления таможенными органами (анализ и прогноз ситуаций, обмен информацией, планирование и координация деятельности, контроль за выполнением принятых решений и т.п.);
- Эффективного контроля за деятельностью таможенных органов и использование прозрачности информационной политики в качестве действенного средства, борьбы с теневой экономикой, коррупцией и должностными преступлениями;
- Интеграции информационной среды таможенной службы с единым информационным пространством Республики Казахстан и мирового сообщества;
- Демонополизации информационных служб и структур, распоряжающихся информационными ресурсами;
- Создания условий для развития всеобъемлющей информатизации в сфере таможенной информационной инфраструктуры.
Основными направлениями и целями информатизации таможенных органов являются:
- реализация государственной политики в сфере формирования и объединения информационных ресурсов, информатизации и обеспечения права на информацию;
- создание и поддержка необходимой информационной инфраструктуры и ресурсов для устойчивого развития;
- формирование рынка информационных ресурсов, услуг, информационных систем, технологий, средств их обеспечения;
- обеспечение условий для развития и защиты информационных ресурсов;
- обеспечение баланса интересов в использовании и развитии информационной среды государственных, корпоративных структур для качественного информационного обслуживания;
- разработка нормативной правовой базы информационного взаимодействия и формирования рынка информационных и телекоммуникационных услуг;
- организация конфиденциальной связи и обеспечение защищенного информационного взаимодействия между структурами таможенного комитета и кредитно-финансовой системы;
- формирование у специалистов таможенных органов Республики Казахстан высокой информационной культуры с осознанием экономической целесообразности информационных услуг;
- максимальное использование интеллектуального и кадрового потенциала таможенных органов Республики Казахстан, возможностей конверсии, применительно к каждой конкретной предметной сфере;
- создание и развитие информационной таможенной инфраструктуры в интересах Республики Казахстан;
- поддержка корпоративной информационной системы и сети таможенных органов, а также обеспечение их совместимости и взаимодействия в едином информационном пространстве Республики Казахстан.
Обеспечение централизованного контроля начисления и взимания таможенных платежей. Информационная поддержка борьбы с контрабандой и нарушениями таможенных правил.
Контроль исполнения лицензий и квот.
Приоритетные задачи информатизации
таможенных органов Республики Казахстан
Важнейшей задачей информатизации таможенных органов является создание и развитие информационной инфраструктуры таможенных органов и органов финансовой государственной власти и управления.
К приоритетным задачам информационной индустрии таможенной системы относятся:
- формирование и осуществление единой научно-технической политики в сфере информатизации таможенных органов с учетом современного мирового уровня развития информационных технологий;
- организационное обеспечение и формирование структуры управления информатизацией;
- разработка методических и организационно-правовых материалов по обеспечению информатизации таможенных органов;
- решение организационно-правовых и технических вопросов информационной безопасности и комплексной защиты данных в единой информационной системе таможенных органов;
- решение проблем информационной безопасности в существующей и проектируемой информационных комплексах и системах;
- реорганизация системы подготовки и переподготовки специалистов, обеспечивающей функционирование и развитие информационной среды таможни Республики Казахстан, на основе передового мирового опыта и современных тенденций развития информационных технологий, средств телекоммуникаций и
технологий обучения.
Интегрированная информационная среда таможенной службы
и органов государственной власти Республики Казахстан
Интегрированная информационная среда органов государственной власти
Республики Казахстан рассматривается как комплекс взаимоувязанных и
взаимодействующих отраслевых корпоративных и проблемно-ориентированных
информационных систем, в том числе:
- таможенных органов Республики Казахстан;
- налоговых органов Республики Казахстан;
- органов Министерства финансов Республики Казахстан;
- банковской системы;
- органов телекоммуникационных служб Республики Казахстан и др.
Интегрированная информационная среда таможенных органов Республики Казахстан как часть единого информационного пространства Республики Казахстан включает в себя следующие главные компоненты:
- телекоммуникационную среду;
- информационные ресурсы, информационные системы и механизмы предоставления услуг на их основе;
- организационную инфраструктуру, обеспечивающую функционирование и развитие информационной среды;
- систему подготовки и переподготовки специалистов и пользователей информационной среды.
Создание условий информационной безопасности и защиты данных есть важнейший фактор интеграции корпоративных, отраслевых и предметно- проблемных информационных средств в единое информационное пространство.
Обязательным и важнейшим условием существования и стабильности интегрированной информационной среды является нормативная правовая база, определяющая основы регулирования в Республике Казахстан отношений субъектов, участвующих в информационных процессах и в информатизации.
Основные принципы и задачи формирования
телекоммуникационной среды таможенных органов
Телекоммуникационная среда таможенных органов должна адекватно соответствовать потребностям, способствовать рациональной организации и обеспечивать эффективное управление информационными потоками республиканского и территориального, межрегионального характера. Развитие существующих и создание новых коммуникаций таможни Республики Казахстан должно обеспечивать возможность их функционирования в рамках единого информационного пространства государственного управления. Для этого необходимо соблюдение следующих принципов:

1. Мемлекеттiк және әлемдiк телекоммуникациялардың желiсiнiң құрамдас бөлiгi бола отырып, Қазақстан Республикасы кеден органдарының желiсi Халықаралық Электр байланысы Одағының құжаттарына және ұлттық талаптарға қатаң сәйкестiкте дамуы және жетiлдiрiлуi тиiс.
2. Кеденнiң телекоммуникациялық инфрақұрылымы Қазақстан Республикасының қазiргi бар телекоммуникациялық ресурстарының мүмкiншiлiгiн толықтыра және дамыта отырып дамуы тиiс.
3. Телекоммуникациялық ортаның қауiпсiздiгiн физикалық қауiпсiздiктi, аппараттық құралдардың қауiпсiздiгiн, бағдарламалық-математикалық қамтамасыз етудiң қауiпсiздiгiн және байланыстың қауiпсiздiгiн интеграциялау жолымен алгоырғақтық және ұйымдастыру-техникалық шараларының, құралдары мен тәсiлдердiң кешенi негiзiнде қамтамасыз ету.
Ақпараттандыру мiндеттерiн шешу телекоммуникациялық желiлерге мынадай талаптар қояды:
- байланыстың құрамын одан әрi кеңейту және сапасын арттыру;
- жаңа телекоммуникациялық қызметтердi енгiзу және дамыту;
- ҚР қазiргi бар барлық байланыс желiлерi мен қызметтерiн белгiлердi беру мен өңдеудiң сандық әдiстерiнiң базасында бiрыңғай телекоммуникациялық ортаға интеграциялау;
- кеденнiң, салық жүйесiнiң, банк жүйесiнiң ақпараттық жүйелерi мен желiлерiнiң арасында, ТМД елдерiнiң аймақтарымен және Әлемдiк қоғамдастықпен өзара ақпарат алмасу;
- пайдаланушыларға аудиовизуалды, мәтiндiк және басқа да ақпаратты беру үшiн кең өрiстi қызмет көрсетулерiн ұсыну.
Кеден телекоммуникациялық желiсiнiң қауiпсiздiгi Қазақстан Республикасы ұлттық қауiпсiздiгiн құраушылардың бiрi болып табылады және оны қамтамасыз ету мәселелерi мемлекеттiк деңгейде қаралуы, шешiлуi және бақылануы тиiс. Бұл ретте мынадай факторлардан:
- тiкелей телекоммуникациялық ортаның жұмыс iстеуiн бұзуға
бағытталған кешендi әсер етуден;
- желiнiң жұмысына байланысы бар технологиялық (қызметтiк) және өзге
ақпаратқа рұқсат етiлмеген қол жеткiзуден;
- қондырылған қорғау құралдарын бұзудан қорғауды қамтамасыз ету қажет.
Желiлiк сервистiң негiзгi инфрақұрылымы:
- байланыстың бөлiнген магистралдық каналдарын беру жөнiндегi қызмет
көрсетулердi қамтамасыз ететiн бастапқы желi;
- деректердi маршруттау және қатынастарды коммутациялау тораптарын
қамтамасыз етудi қамтитын базалық телекоммуникациялық сервис қызметi;
- стандарттық бағдарламалық қамтамасыз етудiң және байланыстық
жабдықтың көмегiмен iске асырылатын түпкi пайдаланушының қызметi болып
табылады.
ҚР кеден қызметiнiң Бiрыңғай автоматтандырылған
ақпараттық желiсi мен ҚР МКМ КК деректерiн
алмасудың Республикалық желiсiн дамытудың
басымдықты бағыттары
Қазiргi уақытта мемлекет ауқымындағы бақылаудың кез келген процесi түрлi мемлекеттiк бақылаушы құрылымдардың көп деңгейлi өзара iс-қимылын ұйымдастыру үшiн кең ауқымды ақпараттық ресурстарды жұмылдыруды көздейдi.
ҚР кеден қызметiнiң Бiрыңғай автоматтандырылған ақпараттық желiсi және ҚР МКМ КК Республикалық деректердi алмасу желiсi (КР КҚ БААЖ және ҚР МКМ КК РДАЖ) ақпараттық жүйенi iске асырудың құралы ретiнде тек өздерiнiң құзыретiне кiретiн ақпаратты тұрақты түрде тұтынушылар болып табылатын аймақтық кеден бөлiмшелерiнiң, орталық кеден органы мен мемлекеттiк бақылаушы органдардың арасында ақпараттық блоктармен алмасудың тетiгi түрiнде ғана емес, кедендiк бақылаудың белсендi құралы, мемлекеттiң бiрыңғай кеден саясатын және кеден органдарының қызметiн қалыптастырудың және жүзеге асырудың құралы ретiнде де көрiнедi.
РДАЖ-ды дамыту - салаға қазiргi заманғы бағдарламалық-техникалық кешенге негiзделген жаңа ақпараттық технологияларды кезең-кезеңмен әзiрлеу мен енгiзу процесi.
Уақыттың талабына сәйкес қазiрдiң өзiнде декларанттарды бақылау топтарына (жасыл және қызыл дәлiздер) бөлудi енгiзу қажет.
Бюджеттiң кiрiс бөлiгiнiң түсулерiн ұлғайту кеден органдарының iшкi де, сондай-ақ сыртқы да рыноктағы өзгерiстерге жедел көңiл бөлмеуiнсiз, байланыс пен кедендiк ресiмдеу орнынан басқару органдарына деректердi берудiң тармақталған және көп деңгейлi жүйесiнсiз мүмкiн емес.
Жазылған тезистерге сәйкес мынадай
бағдарламаларды жүзеге асыру ұйғарылып отыр:
1 - БАҒДАРЛАМА
Бағдарлама аумақтық үйлестiрiлетiн кеден органдарында жергiлiктi есептеу желiлерiнiң қазiргi бар инфрақұрылымын дамыта отырып Қазақстан Республикасы кеден шекарасының бүкiл периметрi бойынша басымдықты шекаралық шектес кеден посттарын дамытуды көздейдi. Кеден бақылауын бiрдейлендiрген бағдарламалық қамтамасыз етудi жасау, енгiзу және қолдау, сондай-ақ сыртқы экономикалық қызметтiң барлық түрi бойынша кең ауқымды деректер базасын құру және кәмiл арнаулы кеден статистикасын қалыптастыру.
Бағдарлама шекаралас кеден постыларында спутниктiк байланыс станцияларын орнатуды, кедендiк ресiмдеу залдарын жабдықтауды, жергiлiктi есептеу желiлерiн тек кеден посттарында ғана емес, аумақтық кеден органдарында да дамыту. Қажеттi қаржы қаражатының үлгiлiк есебi техникалық жабдықты сатып алу мен монтаждауды, сервистiк қолдауды қамтиды.
Бұдан басқа, осы бағдарламаның шеңберiнде Internet желiсi бойынша барлық мүдделi адамдарға ашық ақпарат беруге, сондай-ақ мемлекеттiк органдардың арасында ақпарат алмасуды жүзеге асыруға арналған кеден қызметiнiң Wеb-серверiн құру көзделiп отыр.
Бағдарламаны жүзеге асыру шеңберiнде Қазақстан Республикасының кеден қызметiнiң қазiргi бар бағдарламалық қамтамасыз етуiн одан әрі жетiлдiрудi көздейдi. Клиенттiк те, сондай-ақ бағдарламалық өнiмнiң сервистiк бөлiгi ретiнде де одан әрi әзiрлеу және жетiлдiру үшiн лицензиялық бағдарламалық қамтамасыз етудi қосымша сатып алу көзделiнедi.
2-БАҒДАРЛАМА
Сыртқы экономикалық қызметтiң барлық түрi бойынша кең ауқымды деректер банкiн құру және анық арнаулы кеден статистикасын қалыптастыру. Бағдарлама бүкiл түсетiн ақпарат кеден қызметiнiң орталық серверiнде жиналатын орталық кеден органындағы (Астана қаласы, ҚР МКМ КК ғимараты) кеңейтiлген көл қырлы жергiлiктi есептеу жүйесi мен орталық торабы болады. Орталық серверде сақталатын деректер базасында арнаулы кеден статистикасы жүргiзiлуi тиiс, жұмыс 1-бағдарламаны орындау шеңберiнде жүредi.
3-БАҒДАРЛАМА
Кеден комитетiнiң ақпараттық жүйесiнiң екiншi деңгейдегi уәкiлеттiк берiлген банктерiмен және Қазақстан Республикасы Ұлттық банкiнiң ақпараттық жүйелерiмен Өзара iс-қимылы. Осылайша, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiмен бiрлесiп Валюталық-банктiк бақылаудың ақпараттық жүйесiн әзiрлеу.
Қазiрдiң өзiнде Кеден комитетi Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiмен бiрлесiп валюталық-банктiк бақылауды жүзеге асыруда. Осы бағдарламаны iске асыру банк жүйесiмен интеграциялануды, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiнен тiкелей жедел ақпарат алуды көздейдi.
4-БАҒДАРЛАМА
Кеден одағына қатысушы елдердiң ақпараттық технологияларымен өзара
iс-қимылдың тетiктерiн әзiрлеу. Бағдарламаны iске асыру жоғарыда аталған
барлық үш бағдарламаның орындалуын көздейдi. Бұл Кеден одағына қатысушы
елдермен, көптеген халықаралық кеден ұйымдарымен толық қанды ақпараттық
өзара iс-қимыл жасау.
Бағдарламаларды iске асыру
Осы бағдарламаларды жүзеге асыру мыналарды кезең-кезеңмен игерудi
көздейдi (мың теңге):
2000 жыл

1. Являясь составной частью государственной и мировой сети телекоммуникаций, сеть таможенных органов Республики Казахстан должна развиваться и совершенствоваться в строгом соответствии с документами Международного Союза Электросвязи и национальными требованиями.
2. Телекоммуникационная инфраструктура таможни должна развиваться, дополняя и развивая возможности существующих телекоммуникационных ресурсов Республики Казахстан.
3. Обеспечение безопасности телекоммуникационной среды на основе комплекса алгоритмических и организационно-технических мер, средств и способов путем интеграции физической безопасности, безопасности аппаратных средств, безопасности программно-математического обеспечения и безопасности связи. Решение задач информатизации предъявляет к телекоммуникационным сетям следующие требования:
- дальнейшее расширение состава и повышение качества связи;
- внедрение и развитие новых телекоммуникационных служб;
- интеграция всех существующих сетей связи и служб РК в единую телекоммуникационную среду на базе цифровых методов передачи и обработки сигналов;
- взаимный обмен информацией между информационными системами и сетями таможни, налоговой системы, банковской системы, регионами стран СНГ и мирового сообщества;
- предоставление пользователям широкополосных услуг для передачи аудиовизуальной, текстовой и другой информации.
Безопасность в таможенной телекоммуникационной сети является одной из составляющих национальной безопасности Республики Казахстан и вопросы ее обеспечения должны рассматриваться, решаться и контролироваться на государственном уровне. При этом необходимо обеспечение защиты от следующих факторов:
- комплексного воздействия, направленного на нарушение
функционирования непосредственно телекоммуникационной среды;
- несанкционированного доступа к технологической (служебной) и иной
информации, связанной с работой сети;
- разрушения встроенных средств защиты.
Основой инфраструктуры сетевого сервиса являются:
- первичная сеть, обеспечивающая услуги по предоставлению выделенных
магистральных каналов связи;
- служба базового телекоммуникационного сервиса, включающая
обеспечение узлов маршрутизации данных и коммутации сообщений;
- служба конечного пользователя, реализуемая с помощью стандартного
программного обеспечения и связного оборудования.
Приоритетные направления развития Единой
автоматизированной информационной сети таможенной службы РК
и Республиканской сети обмена данных ТК МГД РК
В настоящее время любой процесс контроля в масштабе государства предполагает мобилизацию обширных информативных ресурсов для организации многоуровневого взаимодействия различных государственных контролирующих структур.
Единая автоматизированная информационная сеть таможенной службы РК и Республиканской сети обмена данных ТК МГД РК (ЕАИС ТС РК и РСОД ТК МГД), как средство реализации информационной системы, представляется не только в виде механизма обмена информационными блоками между региональными таможенными подразделениями, центральным таможенным органом и государственными контролирующими органами, являющимися постоянными потребителями входящей в их компетенцию информации, но и как активный инструмент таможенного контроля, средство формирования и осуществления единой таможенной политики государства и деятельности таможенных органов.
Развитие ЕАИС - процесс поэтапной разработки и внедрения в отрасли новых информационных технологий, базирующихся на современном программно- техническом комплексе.
Уже сейчас, в соответствии с требованиями времени необходимо вводить разделение декларантов на группы контроля (зеленый и красные коридоры).
Увеличение поступлений доходной части бюджета невозможно реализовать без оперативного реагирования таможенных органов на изменения как на внутреннем, так и на внешнем рынке, без разветвленных и многоуровневых систем связи и передачи данных от мест таможенного оформления в органы управления.
В соответствии с изложенными тезисами
предполагается осуществление следующих программ:
Программа 1
Программа предусматривает развитие приоритетных приграничных таможенных постов по всему периметру таможенной границы Республики Казахстан, с развитием существующей инфраструктуры локальных вычислительных сетей в территориальных координирующих таможенных органах. Создание, внедрение и сопровождение унифицированного программного обеспечения таможенного контроля, а также создание глобального банка данных по всем видам внешнеэкономической деятельности и формирование достоверной специальной таможенной статистики.
Программа предполагает установку на приграничных таможенных постах станций спутниковой связи, оборудование залов таможенного оформления, развитие локальных вычислительных систем не только на таможенных постах, но и в территориальных таможенных органах. Примерный расчет необходимых финансовых средств включает в себя закупку и монтаж технического оборудования, сервисное сопровождение.
Помимо этого, в рамках этой программы предполагается создание Wеb-сервера таможенной службы, предназначенного для предоставления открытой информации всем заинтересованным лицам по сети Intеrnеt, а также для осуществления обмена информацией между государственными органами.
В рамках осуществления Программы предполагается дальнейшее совершенствование существующего программного обеспечения таможенной службы Республики Казахстан. Предполагается дополнительная закупка лицензионного программного обеспечения для дальнейшей разработки и усовершенствования как клиентской, так и серверной части программного продукта.
Программа 2
Создание глобального банка данных по всем видам внешнеэкономической деятельности и формирование достоверной специальной таможенной статистики. Программа представляет собой развернутую многоранговую локальную вычислительную сеть и центральный узел связи в центральном таможенном органе (г. Астана, здание ТК МГД РК), где сводится вся поступающая информация в центральном сервере таможенной службы. На базе данных, хранящихся в центральном сервере должна вестись специальная таможенная статистика, ведется работа в рамках выполнения Программы 1.
Программа 3
Взаимодействие информационной системы Таможенного комитета с информационными системами уполномоченных банков второго уровня и Национального Банка Республики Казахстан. Таким образом, разработка совместно с Национальным Банком Республики Казахстан Информационной системы валютно-банковского контроля.
Уже сейчас Таможенным комитетом совместно с Национальным Банком Республики Казахстан осуществляется валютно-банковский контроль. Реализация данной программы предполагает интеграцию с банковской системой, получение оперативной информации непосредственно из Национального Банка Республики Казахстан.
Программа 4
Разработка механизмов взаимодействия с информационными технологиями
стран-участниц Таможенного союза. Реализация Программы является этапом,
который уже предусматривает выполнение всех трех вышеперечисленных
программ. Это полноценное информационное взаимодействие со странами
участниками Таможенного союза, многочисленными международными таможенными
организациями.
Реализация программ
Осуществление данных программ предполагает поэтапное освоение (тыс.
тенге):
2000 год

Қазақстан Республикасы Президентiнiң 20.06.97 ж. N 3558 U973558_ Жарлығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының Қылмысқа қарсы күрес жөнiндегi 1997-1998 жылдарға арналған және құқық қорғау қызметiнiң 2000 жылға дейiнгi негiзгi бағыттары бойынша мемлекеттiк бағдарламасы республиканың кеден органдарының алға қойылған мiндеттердi шешудегi рөлiн айқындап бердi.
Қылмыстық-процессуалдық кодекстiң 65-бабына сәйкес кеден органдары жедел-iздестiру қызметін жүзеге асырады, контрабанда iстерi және кеден төлемдерiн төлеуден жалтару бойынша тергеу-анықтау органдары болып табылады. Кеден ережелерiн бұзушылық бойынша iс жүргiзедi, олар бойынша жауапкершiлiкке тартады.
"Қазақстан Республикасының ұлттық қауiпсiздiгi туралы" Қазақстан Республикасының 26.06.98 ж. N 233-1 Z980233_ Заңының қабылдануымен байланысты кеден органдары ұлттық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету жөнiнде жұмыс жүргiзуде.
"Сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес туралы" Қазақстан Республикасының 02.07.98 ж. N 267 Z980267_ Заңымен кеден органдарына сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес жөнiндегi мiндеттер жүктелген.
"Жедел-iздестiру қызметi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының Z944000_ 6-бабына сәйкес кеден органдары жедел-iздестiру қызметiнiң субъектiсi болып табылады.
Экономикалық мүдделердi қорғаудың ұйымдастыру-құқықтық нормаларын одан әрi жетiлдiру үшiн кеден органдары бiрқатар мынадай шараларды жүзеге асыруы қажет:
- Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы жүрiп-тұру кезiнде контрабандаға қарсы күрес жөнiндегi және рұқсат беру тәртiбiнiң сақталуын қамтамасыз ету функцияларын дамыту.
Бұл функциялардың мәнi заңды тұлғалардың және жеке адамдардың Қазақстан Республикасының кеден шекарасында Қазақстан Республикасының заңдары белгiлеген құқықтық қарым-қатынастарды сақтауын қамтамасыз ету, кеден iстерi саласындағы қылмыстарға қарсы күрес жүргiзу жөнiндегi саяси, құқықтық, ұйымдастыру Экономикалық, жедел және өзге де шараларды жүзеге асыру болып табылады.
- Экономикалық кедендiк құқық бұзушылықтарға қарсы күрес нысандары мен әдiстерiн жетiлдiру.
- Құқық бұзушылықты тергеу әдiстерiн, прокуратура, ұлттық қауiпсiздiк, iшкi iстер, салық полициясы органдарымен және Қазақстан Республикасының басқа да мемлекеттiк органдарымен өзара бiрлескен iс-қимыл тетiгiн әзiрлеудi қамтамасыз ету қажет.
- Контрабанданың аса қауiптi түрлерiне қарсы күрес нысандары мен әдiстерiн жетiлдiру.
Энергия көздерiнiң, валютаның, есiрткiнiң, қару-жарақ пен оқ-дәрiнiң заңсыз тасымалдануын, интеллектуалдық меншiк құқықтарының қорғалуын қамтамасыз етудi бақылау жөнiндегi шараларды күшейту. Алдын ала жедел ақпарат алуға жағдай жасау, құқық бұзушылыққа қарсы iс-қимылдың тиiмдi тетiгiн табу, контрабандаға қарсы күрес жөнiндегi бөлiмшелердiң ұйымдық құрылымын жетiлдiру және бөлiмшелердi техникалық жабдықтауды қамтамасыз ету қажет.
Осы бағыттың шегiнде Қазақстан Республикасы Кеден комитетiнiң кинологиялық орталығын құру, көне және өнер бұйымдарының, санаткерлiк меншiк объектiлерiнiң, Энергия көздерiнiң тасымалдануын бақылау мәселелерi бойынша кеден қызметкерлерiн кәсiптiк даярлауды қамтамасыз ету жоспарланып отыр.
- Контрабанданы, кеден ережелерiн бұзушылықты, сондай-ақ сыбайлас жемқорлықтың құқық бұзушылықтарын анықтау, ескерту және жолын кесу мақсатында жедел-iздестiру шараларын жүргiзу.
- Анықтаудан, сондай-ақ кеден және басқа да мiндеттi төлемдерiн төлеуден жалтарып, жасырынып жүрген адамдарды анықтау жөнiндегi шараларды жүзеге асыру.
- Құқық қолданушылық қызметi.
Контрабандаға және сыртқы экономикалық қызмет саласындағы басқа да құқық бұзушылықтарға қарсы күресте мемлекеттiң құқық қорғау және өзге де органдарында өкiлеттiк және қызметтiк шектерiн нақты айқындау және нормативтiк жағынан бекiту, кеден органдарының жедел-iздестiру қызметiнiң нормативтiк базасын жасау, Кеден одағы жағдайында кедендiк құқық бұзушылықтарға қарсы күрес тұжырымдамасын әзiрлеу, құқық қорғау органдарының ғылыми әлеуетiн пайдалана отырып, кеден ережелерiн бұзғандығы үшiн және кеден iсi саласындағы қылмысы үшiн жауапкершiлiк шегiн анықтау кезiнде "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Қазақстан Республикасының Заңын қолдану жөнiнде түсiнiктеме әзiрлеу.
- Кеден органдарының қызметiн ақпараттық-талдаумен қамтамасыз ету.
Құқық қорғау органдары арасында ақпарат алмасу тетiгiн жолға қою,
кеден iсi саласындағы қылмыстарды қылмыстардың бiрыңғай есебiне енгiзу
қажет, ол үшiн жедел есепке алу мен қылмыстық статистиканы енгiзу
жоспарланып отыр.
Контрабандаға және кеден ережелерiн бұзушылыққа қарсы күрес жөнiндегi
бөлiмшелердiң материалдық-техникалық базасын дамыту.
Қару-жарақпен, арнаулы құралдармен, байланыс құралдарымен, сондай-ақ
қазiргi заманғы iздестiру, криминалистикалық құралдармен және аспаптармен,
жедел және арнаулы техникамен қамтамасыз ету.

Государственная программа Республики Казахстан по борьбе с преступностью на 1997-1998 годы и основным направлениям правоохранительной деятельности до 2000 года, утвержденная Указом Президента Республики Казахстан от 20.06.97 г. N 3558 U973558_ , определила роль таможенных органов республики в решении поставленных задач.
В соответствии со статьей 65 Z970206_ Уголовно-процессуального Кодекса таможенные органы осуществляют оперативно-розыскную деятельность, являются органами дознания по делам о контрабанде и уклонению от уплаты таможенных платежей. Осуществляют производство по нарушениям таможенных правил, исполняют по ним взыскания.
С принятием Закона Республики Казахстан Z980233_ "О национальной безопасности Республики Казахстан" от 26.06.98 г. N 233-1 таможенные органы ведут работу по обеспечению национальной безопасности.
Законом Республики Казахстан Z980267_ "О борьбе с коррупцией" от 02.07.98 г. N 267 на таможенные органы возложена задача по борьбе с коррупцией.
Согласно статье 6 Закона Республики Казахстан Z944000_ "Об оперативно-розыскной деятельности" таможенные органы являются субъектом оперативно-розыскной деятельности.
Для дальнейшего совершенствования организационно-правовых норм защиты экономических интересов таможенным органам необходимо осуществить ряд мероприятий, таких как:
- Развитие функций по борьбе с контрабандой и обеспечение соблюдения разрешительного порядка при перемещении через таможенную границу Республики Казахстан.
Данные функции заключаются в осуществлении политических, правовых, организационных, экономических, оперативных и иных мер по обеспечению соблюдения юридическими и физическими лицами установленных таможенным законодательством Республики Казахстан правоотношений на таможенной границе Республики Казахстан, борьбе с преступлениями в сфере таможенного дела.
- Совершенствование форм и методов борьбы с экономическими таможенными правонарушениями.
- Необходимо обеспечить разработку методики расследования правонарушений, механизма взаимодействия с органами прокуратуры, национальной безопасности, внутренних дел, налоговой полиции и другими государственными органами Республики Казахстан.
- Совершенствование форм и методов борьбы с особо опасными видами контрабанды.
Усилить меры по контролю за нелегальным перемещением энергоносителей, обеспечения защиты прав интеллектуальной собственности, валюты, наркотиков, оружия и боеприпасов. Необходимо создать условия для получения упреждающей оперативной информации, установить эффективный механизм противодействия правонарушениям, совершенствовать организационную структуру подразделений по борьбе с контрабандой и обеспечить техническое оснащение подразделений.
В рамках данного направления планируется создание кинологического центра Таможенного Комитета Республики Казахстан, обеспечение профессиональной подготовки таможенных служащих по вопросам контроля за перемещением предметов старины и искусства, объектов интеллектуальной собственности, энергоносителей.
- Проведение оперативно-розыскных мероприятий с целью выявления, предупреждения и пресечения контрабанды, нарушения таможенных правил, а также коррупционных правонарушений.
- Осуществление мероприятий по выявлению скрывшихся от дознания лиц, а также уклонившихся от уплаты таможенных и других обязательных платежей.
- Правоприменительная деятельность.
- Четко определить и нормативно закрепить границы полномочий и функциональности в правоохранительных и иных органах государства в борьбе с контрабандой и другими правонарушениями в области внешнеэкономической деятельности, создать нормативную базу оперативно- розыскной деятельности таможенных органов, разработать концепцию борьбы с таможенными правонарушениями в условиях Таможенного союза, разработать с использованием научного потенциала правоохранительных органов комментария по применению Закона Республики Казахстан Z952368_ "О таможенном деле в РК" при определении меры ответственности за нарушение таможенных правил и преступление в сфере таможенного дела.
- Информационно-аналитическое обеспечение деятельности таможенных органов.
Необходимо наладить механизм обмена информацией между правоохранительными органами, включить преступления в сфере таможенного дела в единый учет преступлений, для чего планируется введение оперативного учета и уголовной статистики.
Развитие материально-технической базы подразделений по борьбе с
контрабандой и нарушениями таможенных правил.
Обеспечение вооружением, специальными средствами, средствами связи, а
также современными поисковым, криминалистическими средствами и приборами,
оперативной и специальной техникой.

2-БӨЛIМ. ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
КЕДЕН ОРГАНДАРЫ МЕН КЕДЕНГЕ ҚАТЫСТЫ
ИНФРАҚҰРЫЛЫМДАРДЫҢ МАТЕРИАЛДЫҚ-
ТЕХНИКАЛЫҚ БАЗАСЫН ДАМЫТУ
МАҚСАТ:
Кеден органдарының нақты жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету.
МІНДЕТТЕР:
- Кеден органдарының материалдық-техникалық базасын нығайту
- Кеден бекетшілерi мен өту пункттерiн салу
- Кеден органдарын дамытуды қаржыландыру үшiн қосымша қаражат тарту
- Кеден қызметтерi рыногын жедел дамыту.
Кеден органдары алдында тұрған мiндеттердiң тиiмдi атқарылуы
Қазақстан Республикасы кеден органдарының техникалық жарақталу деңгейiне
және материалдық-техникалық базасының (МТБ) жалпы жағдайына тiкелей
байланысты.
КЕДЕНДIК БАҚЫЛАУЫНЫҢ ТЕХНИКАЛЫҚ ҚҰРАЛДАРЫ
(КБТҚ)
КБТҚ-ны пайдалану кеден бақылауы технологияларының iс жүзiнде барлық кезеңдерiнде ажыратылмас бөлiгi болып табылады. Қажеттi сапалық деңгейде және саны жеткiлiктi КБТҚ-ның болмауы кедендiк бақылау процесiн тым ұзаққа созып, оған керi әсер етедi.
Қазiргi заманғы ғылыми-техникалық прогрестiң дамуы және экономикасы дамыған елдердiң кеден қызметiнiң оның жетiстiктерiн пайдалану тәжiрибесi кезеңiнде Қазақстан Республикасының кеден органдары алдында өзiнiң техникалық және сапалық сипаттамасы жағынан әлемдiк стандарттарға сай келетiн кедендiк бақылаудың техникалық құралдарын сатып алу мiндетi тұр.
Қазақстан Республикасының қазiргi кезде дамыған елдермен қарым-қатынастың жаңа шебiне шығуы жағдаятында металлдарды, тастарды, валютаны және құжаттарды, есiрткi және жарылғыш заттарды ажыратып-танитын техникалық құралдар (АТҚ) кеден басқармалары мен кедендерде мүлдем жоқ болғандықтан оларды сатып алу және жабдықтау қажет болып отыр. Бұл проблеманың көкейкестiлiгi таяу шетелдердегi шиеленiстi жағдайдан көрiнедi.
PARISCAN X-RAY үлгiсiндегi арнаулы рентген қондырғысын орнату объектiнi ашып көрмей-ақ бейнелi бақылау мiндеттерiн шешуге мүмкiндiк бередi. Құбырлық тасымал көлiгiмен, ыдыстармен экспортталатын мұнайды, мұнай өнiмдерi мен газды кедендiк бақылауды, сондай-ақ электр энергиясын бақылауды қамтамасыз ету үшiн КБТҚ қажет. Осы мақсатта мұнай өнiмдерiн бақылау аппараттарын орнату қажет. Электр энергиясының тасымалдануын бақылау кезiнде техникалық шешiмдердi зерттеу және iздестiру қажет.
Радиоактивтi материалдардың тасымалдануын бақылау кеден қызметiнiң тiкелей мiндетi болып табылады. ҚР кеден органдарына iзгiлiк көмек ретiнде берiлетiн радиациялық бақылау құралдары көбiнесе бейiмдеудi қажет етедi. Берiлген және сатып алынған радиациялық iздеп табу приборларын тиiмдi пайдалану үшiн осы жабдықтармен жұмыс iстеудi жеке құрамға үйрететiн, бұл iсте тәжiрибесi бар мамандар қажет.
ШҚО бойынша КБ-да таяуда құрылған аймақтық кеден зертханасы өзi құрылғалы берi бiр жылдың iшiнде жұмысында едәуiр нәтижеге қол жеткiздi.

Раздел 2. Развитие материально-технической базы
таможенных органов Республики Казахстан и околотаможенной
инфраструктуры
Цель:
Обеспечение четкого функционирования таможенных органов
Задачи:
- Усиление материально-технической базы таможенных органов.
- Строительство таможенных постов и пунктов переходов.
- Привлечение дополнительных средств для финансирования развития
таможенных органов.
- Оперативное развитие рынка таможенных услуг.
Эффективность исполнения задач, стоящих перед таможенными органами напрямую зависит от уровня технической оснащенности и общего состояния материально-технической базы (МТБ) таможенных органов Республики Казахстан.
Технические средства таможенного контроля (ТСТК)
Использование ТСТК является неотъемлемой частью технологий таможенного контроля практически на всех его стадиях. Отсутствие ТСТК необходимого качества и количества сказывается на процессе таможенного контроля, непомерно затягивая его.
На этапе современного развития научно-технического прогресса и опыта использования его достижений таможенными службами стран с развитой экономикой перед таможенными органами Республики Казахстан стоит задача в приобретении технических средств таможенного контроля по своим техническим и качественным характеристикам, соответствующих мировым стандартам.
В силу тех обстоятельств, что Республика Казахстан в настоящее время вышла на новые рубежи общения с развитыми странами, требуется приобретение и оснащение техническими средствами идентификации (ТСИ) металлов, камней, валюты и документов, наркотических и взрывчатых веществ, которые в таможенных управлениях и таможнях отсутствуют полностью. Актуальность этой проблемы подчеркивается напряженной ситуацией в ближнем зарубежье.
Установка специальных рентгеновских установок типа RAPISCAN X-RAY позволит решить задачи визуального контроля без вскрытия объекта. Необходимы ТСТК для обеспечения таможенного контроля нефти, нефтепродуктов и газа, экспортируемых трубопроводным транспортом, в емкостях, а также контроля электроэнергии. С этой целью необходимо установить аппаратуру контроля нефтепродуктов. При контроле за перемещением электроэнергии необходимы изучение и поиск технических решений.
Контроль за перемещением радиоактивных материалов также является прямой задачей таможенной службы. Средства радиационного контроля, передаваемые таможенным органам РК в качестве гуманитарной помощи, зачастую требуют калибровки. Для эффективности использования передаваемых и приобретаемых приборов радиационного обнаружения нужны специалисты, имеющие опыт в этом деле для обучения личного состава работе с данным оборудованием.
Недавно созданная в ТУ по ВКО региональная таможенная лаборатория за год своего существования дала ощутимые результаты в работе.

Кеден сараптамасы қызметiн тиiстi әлемдiк деңгейге көтеру үшiн 2000-2002 жылдары республиканың Солтүстiгiнде, Батысында және Оңтүстiгiнде тағы да 3 аймақтық кеден лабораториясын құру жоспарланып отыр.
Кеден органдарының қалыпты жұмыс iстеуiне жағдай жасау жабдықтаудың орныққан жүйесiне, қаржылай да, материалдық-техникалық құралдар жағынан да қажеттi қор (резерв) көлемiн құруға тiкелей байланысты.
БАЙЛАНЫС ҚҰРАЛДАРЫ
Кеден органдарының тиiмдi жұмыс iстеуi үшiн радиобайланыстың қорғалған ведомстволық жүйесiн құру қажет. Бекетте немесе рейдте жүрген инспектордың кеден бекетiмен немесе Кеденмен (Базамен) байланысып тұруға мүмкiндiгi жоқ, бұл оқыстан туа қалған жағдайда оны iс жүзiнде қорғансыз күйге түсiредi. Жылжымалы және тұрақты радиобайланыстың болмауы, сондай-ақ кеден бөлiмшелерiнiң (бекеттерiнiң) өздерiнiң аймақтық орталықпен (КБ, кеденмен) iс-қимылдарының келiсiлуiне керi әсерiн тигiзедi. Сондықтан УҚТ радиобайланыстың НҒ-SSВ жүйесi (жер бедерiне байланысты 100 км дейiн) мен ҚТ диапазонын (қашықтағы байланыс) енгiзу жоспарланып отыр, бұл тұрақты және алып жүретiн диапазондық станциялармен кеден бөлiмшелерiн Кеден
комитетiнен бастап тұрақты бекеттен 100 км қашықтықта тұрған қатардағы
инспекторға дейiн қамти отырып, республиканың күллi аумағы бойынша ҚР
кеден органдарының ведомстволық байланыс проблемасын шешуге мүмкiндiк
бередi.
Бағыттар бойынша аталған радиобайланыспен бөлiмшелердi жабдықтау
кезектiлiгi:
2000 жыл:
- Оңтүстiк (ОҚО бойынша КБ, Жамбыл облысы бойынша КБ, Қызылорда
облысы бойынша КБ);
- Оңтүстiк-батыс (Маңғыстау облысы бойынша КБ);
- ҚХР-мен шекара учаскесi (Қалжат, Бақты, Майқапшағай, Қорғас
кедендерi);
2001 жыл:
- Батыс (БҚО бойынша КБ);
- Шығыс (ШҚО бойынша АБ, Павлодар облысы бойынша КБ);
- Солтүстiк (Қостанай облысы бойынша КБ, Ақтөбе облысы бойынша КБ,
СҚО бойынша КБ);
2002 жыл:
- республика орталығындағы кеден бөлiмшелерi.
Қазiргi уақытта Қазақстан Республикасы Кеден қызметiнiң бiрыңғай автоматтандырылған жүйесiнiң жұмысын жақсарту үшiн мынадай шаралар жүзеге асырылуы қажет:
- Қазiр бар 43 спутник станциясына қосымша Қазақстан Республикасының кеден шекарасында 65 станция комплектiсiн орнату;
- Қолда бар есептегiш техника мен спутник байланысы құралдарының сервистiк қызмет көрсетуiн жақсарту, аумақтық кеден органдарында қосалқы бөлшектер қоймаларын жасау.
- Спутниктiк байланыс арналарының өткiзу қабiлетiн орталық кеден органында 1024 Кб/с, аумақтық кеден органдарында - 268 Кб/с, кеден бекеттерiнде - 64/128 Кб/с мөлшерiне дейiн арттыру.
КӨЛIК
Кеден органдарын көлiкпен жабдықтау бiрiншi кезекте шешiлуге қажеттi мiндет болып табылады.
Кеден органдары жұмысының белгiлi ерекшелiктерiне сәйкес қажеттi мөлшерде көлiк құралдарының болмауы бөлiмшелердiң жалпы материалдық-техникалық және моральдық деңгейiне едәуiр керi әсер етедi.

В 2000-2002 гг. планируется создание еще 3 региональных таможенных лабораторий для поднятия на должный мировой уровень службы таможенной экспертизы на Севере, Западе и Юге республики.
Создание условий для нормального функционирования таможенных органов напрямую зависит от отлаженной системы снабжения, необходимых объемов запаса (резерва) как финансовых, так и материально-технических средств.
Средства связи
Для эффективного функционирования таможенных органов необходимо создать защищенную ведомственную систему радиосвязи. Инспектор, находящийся на посту или рейде, не имеет возможности держать связь с таможенным постом или Таможней (Базой), что делает его практически беззащитным в случае возникновения внештатной ситуации. Отсутствие подвижной и стационарной радиосвязи также отрицательно влияет на согласованность действий самих таможенных подразделений (постов) с региональным центром (ТУ, таможней). Поэтому планируется внедрение системы HF-SSB радиосвязи УКВ (до 100 км в зависимости от рельефа местности) и КВ
диапазона (дальняя связь), что позволит решить проблему ведомственной
связи таможенных органов РК по всей территории республики, завязав
стационарными и носимыми диапазонными станциями таможенные подразделения
от Таможенного комитета до рядового инспектора, находящегося на расстоянии
100 км от стационарного поста.
Очередность оснащения данной радиосвязью подразделений по
направлениям:
2000 год:
- Юг (ТУ по ЮКО, ТУ по Жамбылской области, ТУ по Кызылординской);
- Юго-запад (ТУ по Мангистауской области);
- Участок границы с КНР (Таможни Калжат, Бахты, Майкапчагай, Коргас);
2001 год:
- Запад (ТУ по ЗКО);
- Восток (ТУ по ВКО, ТУ по Павлодарской области);
- Север (ТУ по Костанайской области, ТУ по Актюбинской области, ТУ по
СКО);
2002 год:
- Таможенные подразделения в центре республики.
В настоящее время для улучшения работы Единой автоматизированной системы таможенной службы Республики Казахстан необходимо предусмотреть следующие меры:
- В дополнение к уже имеющимся 43 спутниковым станциям установить 65 комплектов станций на таможенной границе Республики Казахстан.
- Улучшить сервисное обслуживание существующей вычислительной техники и средств спутниковой связи, создать в территориальных таможенных органах склады запасных частей.
- Увеличить пропускную способность каналов спутниковой связи до 1024 Кб/с в центральном таможенном органе, 268 Кб/с в территориальных таможенных органах, 64/128 Кб/с на таможенных постах.
Транспорт
Оснащение таможенных органов транспортом является задачей, которую необходимо решать в первоочередном порядке.
При уже определенной специфике работы таможенных органов отсутствие необходимого количества транспортных средств серьезно влияет на общий материально-технический и моральный уровень подразделений.

Қолда бар автокөлiк паркiнiң моторесурсы таусылуға жақын. Тек 230 автомашина ғана 1995 жылдан кейiнгi шығарылған.
Ауыр жолдарға арналған шетелдiк көлiк (джиптер) сатып алу жолымен автомашиналар паркiн жаңарту қажет. Жедел топтардың ұланғайыр аумақты күзетуi үшiн жылытылатын кунгалары бар жүк автомобильдерiн ("Урал", "Камаз") сатып алу қажет. Қатал қыс жағдайындағы солтүстiк облыстар "Боран" немесе "Рысь" үлгiсiндегi қаркөлiктермен жабдықтауды қажетсiнедi.
Мұнан басқа, Каспийде теңiз көлiгiне (әскери катерлер) және Маңғыстау,
Қызылорда және Қостанай облыстарының аумақтарында әуе көлiгiне
(тiкұшақтар) қажеттiлiк туындап отыр.
Қазақстан Республикасының кеден органдарын жабдықтау үшiн қажеттi
қаржы қаражаттарын бөлу.
---------------------------------------------------------------------------
!     Жыл      !     Ақша қаражаты,
!              !       мың теңге
---------------------------------------------------------------------------
Материалдық техникалық                2000                 824954
жабдықтау
---------------------------------------------------------------------------
Кеден посттарын салу                  2000                 519997
---------------------------------------------------------------------------
Мемлекеттiк шекарада түрлi мақсаттағы өту пункттерiн салу, қайта жаңарту, жайластыру және техникалық жарақтау бойынша үлкен жұмыс көлемi көзделiп отыр.
Жүйелi бюджеттiк қаржыландырудан басқа материалдық-техникалық базаны дамыту үшiн инвесторлардың, шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң қаражатын тартудың есебiнен кеден маңындағы инфрақұрылымды құру мен дамытуға жағдай жасау және ынталандыру жоспарлануда.
Кедендiк қызмет көрсетулер рыногын дамыту мүдделi кәсiпорындардың қызметтiң кеден iсiмен байланысты түрлi салаларында жобалар жасауы арқылы конкурстық негiзде жүзеге асырылуы тиiс.
Тауарлар мен көлiк құралдарының үдей өсiп отырған ағынын үздiксiз кедендiк ресiмдеудi қамтамасыз ету мақсатында шекарада тиiстi инфрақұрылымдар құру көзделуде, бұл үшiн:
- Қазақстан шекарасында өткiзу пункттерiн, қызметтiк-өндiрiстiк ғимараттар мен қойма үй-жайларын қайта жаңарту, жайластыру және техникалық жарақтау (шекара маңындағы: "Жiбек жолы" (Өзбекстанмен шекара), "Қайрақ" (Ресеймен шекара), "Бақты"(ҚХР-мен шекара), "Қордай" (Қырғызстанмен шекара) 4 кеден постын халықаралық стандарттарға дейiн жеткiзу көзделiп
отыр).
- кедендiк ресiмдеудiң оңайлатылған тәртiбiн қолдана отырып өткiзу
пункттерiн, уақытша сақтау қоймаларын және кеден инфрақұрылымының басқа да
объектiлерiн ұйымдастыру қажет.
- Аталған жұмыстарды жүзеге асырудың және қаржыландырудың тәртiбiн
регламенттейтiн нормативтiк-құқықтық актiлердiң жобаларын әзiрлеу керек.

Моторесурс имеющегося в наличии автотранспортного парка на исходе. Лишь 230 автомашин имеют год выпуска позже 1995 года.
Требуется обновление парка автомашин путем приобретения транспорта высокой проходимости импортного производства (джипы). Для патрулирования обширных территорий оперативными группами необходимо приобретение грузовых автомобилей с отапливаемыми кунгами ("Урал", "Камаз"). Северные области в условиях суровой зимы (снежные заносы) нуждаются в оснащении снегоходами
типа "Буран" или "Рысь". Кроме того, существует потребность в морском
транспорте на Каспии (военизированные катера) и воздушном на территориях
Мангистауской, Кызылординской и Костанайской областей (вертолеты).
Необходимое выделение финансовых ассигнований для оснащения
таможенных органов Республики Казахстан
--------------------------------------------------------------------------
!   Год        !  Денежные ассигнования,
!              !     тыс.тенге
--------------------------------------------------------------------------
Материально-техническое        2000             824 954
обеспечение
Строительство таможенных       2000              519997
постов
--------------------------------------------------------------------------
Намечен большой объем работ по строительству, реконструкции, обустройству и техническому оснащению пунктов перехода различного назначения на государственной границе.
Для развития материально-технической базы помимо регулярного бюджетного финансирования планируется обеспечить условия и стимулировать создание и развитие околотаможенной инфраструктуры за счет привлечения средств инвесторов, хозяйствующих субъектов.
Развитие рынка таможенных услуг должно осуществляться на конкурсной основе с составлением заинтересованными предприятиями проектов в различных областях деятельности, связанной с таможенным делом.
В целях обеспечения бесперебойного таможенного оформления возрастающего потока товаров и транспортных средств предусматривается создание соответствующей инфраструктуры на границе, для чего необходимо:
- построить, реконструировать, обустроить и технически оснастить пункты пропуска на границе Казахстана, служебно-производственные здания и складские помещения (предполагается доведение до международных стандартов 4 приграничных таможенных постов: "Жибек жолы" (граница с Узбекистаном), "Каерак" (граница с Россией), "Бахты" (граница с КНР), "Кордай" (граница с Кыргызстаном);
- организовать пункты пропуска с применением упрощенного порядка
таможенного оформления, склады временного хранения и другие объекты
таможенной инфраструктуры.
Следует разработать проекты нормативных правовых актов,
регламентирующих порядок осуществления и финансирования указанных работ.

3-БӨЛIМ. ХАЛЫҚАРАЛЫҚ ӨТУ ПУНКТТЕРI МЕН КЕДЕН
ПОСТТАРЫН ДАМЫТУ
МАҚСАТТАР МЕН МIНДЕТТЕР:
- Республика экономикасының әлемдiк шаруашылыққа тиiмдi
интеграциялануына жәрдемдесу;
- Мемлекеттiң кiрiсiн ұлғайту;
- Республиканың көлiктiк мүмкiншiлiктерiн дамыту;
- Шекара маңындағы аудандардың саяси және әлеуметтiк-экономикалық
жағдайын жақсарту;
- Кеден бақылауының тиiмдiлiгi мен сапасын қамтамасыз ету, тауарлар мен көлiк құралдарын кедендiк ресiмдеудi жеделдету және жеңiлдету, сервистiк қызмет көрсетулердi құру, сондай-ақ тасымалдаушылардың әлеуметтiк сұраныстарын қанағаттандыру;
- Автокөлiк ағындарына талдау жүргiзу және жүк пен жолаушылар тасымалдарының дамуын болжау;
- Кедендiк тексеруге және басқа да бақылау түрлерiне бейiмделген, халықаралық талаптар мен стандарттарға жауап беретiн арнаулы алаңдар мен үй-жайларды, сондай-ақ кеден мен өзге де бақылаушы органдардың қызметкерлерi, сондай-ақ техникалық қызметшiлер үшiн дайындау және салу;
- Меншiк нысанына қарамастан шаруашылық жүргiзушi субъектiлерiнiң сыртқы экономикалық қызметiн мемлекеттiк бақылауды жетiлдiру;
- Мемлекеттiң экономикалық қауiпсiздiгiн қамтамасыз етудiң, экономикалық мүдделерiн қорғаудың қажеттiлiгi;
- Кеден шекарасында кедендiк бақылаудың сенiмдiлiгiн қамтамасыз ету мақсатында өткiзу пункттерiн нығайту және жайластыру жөнiндегi жұмысты үйлестiру мен ұйымдастыру;
- Кеден шекарасы арқылы тауарлар мен көлiк құралдарының, оның iшiнде қару-жарақ пен оқ-дәрiлердiң, есiрткi және психотропты заттардың, улы және жарылғыш заттардың, ядролық және радиоактивтi материалдардың және т.б, заңсыз өтуiнiң жолын кесу.
1992 жылға дейiн Қазақстанның күзетiлетiн КХР-мен ғана шекарасы болды, онда тек "Қорғас", "Бақты" және "Достық" өткiзу пункттерi ғана жұмыс iстедi.
Қазiргi уақытта Қазақстан Республикасында кеден органдары халықаралық мәнi бар 14, республикалық мәнi бар 73, 17 темiр жол магистралдарын, 13 әуежайды бақылайды, оларда:
121 автомобиль;
28 темiр жол;
12 авиациялық;
1 теңiз ("Ақтау" теңiз порты) еткiзу пунктi жұмыс iстейдi.
Қазақстан Республикасының шектес елдермен (ҚХР-ды қоспағанда, бұл - Ресей Федерациясы, Өзбекстан Республикасы, Қырғыз Республикасы, Түркменстан) кеден шекарасының жалпы ұзындығы 14 мың км құрайды. Осы жағдайларда көршiлес мемлекеттермен және әлемдiк қоғамдастықпен сауда-экономикалық қатынастарды дамыту үшiн өткiзу пункттерiн ашу және оларға тиiстi: халықаралық және екiжақты мәртебе беру мәселесi өткiр тұрды.
Осы мақсатта Қазақстан Республикасының Yкiметi өткiзу пункттерiнің құрылысын салуға және нығайтуға, сондай-ақ оларды техникалық жарақтауға бағытталған бiрқатар қаулылар қабылдады.
Мәселен, Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 30.10.92 жылғы N 906 қаулысымен ҚХР-мен шекарадағы "Бақты" өткiзу пунктiне халықаралық мәртебе берiлдi, оның құрылысын салу және нығайту көзделген болатын. Алайда 1993 жылдан берi кеден кешенiнiң құрылысы аяқталмай келедi. Кеден қызметi қалыпты жұмыс iстеу үшiн бейiмделмеген және халықаралық деңгейге сәйкес келмейтiн үй-жайға орналасқан. Бұл жағдай Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң "Бақты" кеденi қызметiнiң жекелеген мәселелерi туралы" 12.03.99 жылғы N 231 P990231_ жаңа қаулы қабылдауының бiр себебi болды, осыған сәйкес заңды және жеке тұлғалардың кедендiк ресiмдеу мен кедендiк бақылау бойынша iс-әрекетiн кiдiре отырып тауарлар мен көлiк құралдарын өткiзуi уақытша тоқтатылды.
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 26.04.95 жылғы N 557 P950557_ қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының өткiзу пункттерiн дамытудың 1995-1996 жылдарға арналған бағдарламасы бекiтiлдi, соған сәйкес нақты объектiлер айқындалды, қажеттi қаражат сомасы жоспарланды және жұмыстарды аяқтаудың мерзiмдерi белгiлендi. Алайда бюджет қаражатының тапшылығына байланысты көзделген бағдарлама iске асырылған жоқ.
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң "Қазақстан Республикасының Кеден комитетi туралы" 4.10.96 жылғы N 1226 P961226_ және "Қазақстан Республикасы Yкiметінiң 1996 жылғы 4 қазандағы N 1226 қаулысына өзгерiстер енгiзу туралы" 20.07.97 жылғы N 1003 P971003_ қаулыларын орындау үшiн 140 БӨП-тiң құрылысын салу, монтаждау және техникалық жарақтау көзделiндi.

Раздел 3. Развитие международных пунктов перехода
и таможенных постов
Цели и задачи:
- Способствование эффективной интеграции экономики республики в
мировое хозяйство.
- Увеличение доходов государства.
- Развитие транспортных возможностей республики.
- Улучшение политического и социально-экономического положения
приграничных районов.
- Обеспечение эффективности и качества таможенного контроля, ускорение и облегчение таможенного оформления товаров и транспортных средств, создание сервисных услуг, а также удовлетворение социальных потребностей перевозчиков.
- Проведение анализа автотранспортных потоков и прогнозирования развития грузовых и пассажирских перевозок.
- Подготовка и строительство специализированных площадок и помещений, приспособленных для таможенного досмотра и других видов контроля, а также служебных и бытовых помещений для сотрудников таможенных и иных контролирующих органов, а также технического персонала, отвечающих международным требованиям и стандартам.
- Совершенствование государственного контроля за внешнеэкономической деятельностью хозяйствующих субъектов независимо от форм собственности.
- Необходимость эффективного обеспечения экономической безопасности, защиты экономических интересов государства.
- Координация и организация работы по укреплению и обустройству пунктов пропуска с целью обеспечения надежности таможенного контроля на таможенной границе.
- Пресечение незаконного перемещения через таможенную границу товаров и транспортных средств, в том числе оружия и боеприпасов, наркотических и психотропных средств, ядовитых и взрывчатых веществ, ядерных и радиоактивных материалов и т.п.
До 1992 года Казахстан имел охраняемую границу только с КНР, на которой функционировали только пункты пропуска "Коргас", "Бахты" и "Достык".
В настоящее время в Республике Казахстан таможенными органами контролируются 14 автодорог международного значения, 73 автодороги республиканского значения, 17 железнодорожных магистралей, 13 аэропортов, на которых функционируют пункты пропуска:
121 автомобильных;
28 железнодорожных;
12 авиационных;
1 морской (морпорт "Актау").
Общая протяженность таможенной границы Республики Казахстан с сопредельными странами (помимо КНР это - Российская Федерация, Республики Узбекистан, Кыргызская Республика, Туркменистан) составляет более 14 тыс. км. В этих условиях для развития торгово-экономических отношений с соседними государствами и мировым сообществом остро возник вопрос открытия пунктов пропуска и придания им соответствующего статуса: международного и двустороннего.
В этих целях Правительством Республики Казахстан принят ряд постановлений, направленных на строительство и укрепление пунктов пропуска, а также их техническое оснащение.
Так, постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 30.10.92 г. N 906 P920906_ пункту пропуска "Бахты" на границе с КНР придан статус международного, предусматривалось финансирование его строительства и обустройства. Однако с 1993 года строительство таможенного комплекса остается незавершенным. Таможенная служба размещена в неприспособленных для нормальной работы и не соответствующих международному уровню помещениях. Данное обстоятельство послужило одной из причин принятия нового постановления Правительства Республики Казахстан от 12.03.99 г. N 231 P990231_ "Отдельные вопросы деятельности таможни "Бахты", в соответствии с которым временно прекращено перемещение товаров и транспортных средств юридическими и физическими лицами с приостановлением действий по таможенному оформлению и таможенному контролю.
В соответствии с постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 26.04.95 г. N 557 P950557_ "О мерах по развитию и совершенствованию организации международных автомобильных перевозок в Республике Казахстан" утверждена Программа развития пунктов пропуска Республики Казахстан на 1995-96 гг., согласно которой определены конкретные объекты, запланированы суммы необходимых средств, и намечены сроки окончания работ. Однако из-за дефицита бюджетных средств намеченная программа не была реализована.
Во исполнение постановлений Правительства Республики Казахстан от 04.10.96 г. N 1226 P961226_ "О вопросах Таможенного комитета Республики Казахстан" и от 20.07.97г. N 1003 P971003_ "О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 4 октября 1996 года N 1226 P961226_ " было намечено строительство, монтаж и техническое оснащение 140 КПП.

1998-1999 жылдары модулдiк үлгiдегi 57 БӨБ мен стационарлық үлгiдегi 16 БӨБ-тің құрылысы аяқталды. Кеден посттарын салуға және техникалық жарақтауға ақша қаржысының уақытында бөлiнуi республиканың экономикалық тәуелсiздiгiн нығайтуға және мемлекеттiк бюджетке түсiмдердiң өсуiне мүмкiншiлiк бередi.
Қазiргi уақытта өткiзу пункттерiне кеден маңындағы ондаған және жүздеген километр шекарасының учаскелерi iс жүзiнде күзетiлмейдi, теңiз жағалауы бүкiл ұзына бойында - тауарларды кеден бақылауынан тыс өткiзуге жарамды. Автомобиль және темiр жол пункттерiнiң техникалық нашар жарақталуы кеден бақылауын, сапалы жүргiзуге мүмкiндiк бермейдi. Кеден органдары кеден бақылауын бақылаудың басқа түрлерiн жүзеге асыратын өзге де мемлекеттiк органдардың тарапынан тауарларды тиiстi түрде ресiмдеусiз және тексерусiз жүргiзедi, бұл республиканың рыногына сапасыз, бабына келмеген тауарлардың енiп кетуiне септiгiн тигiзедi.
Қазақстанмен шектес мемлекеттерде импорттық тауарларға салық салуы деңгейi әлдеқайда төмен және экономикалық терiс пиғылды импортшылар қомақты пайданы республикаға кеден бақылауынан тыс өтетiн тауарларды сатудан алады. Қазақстанға бақылаусыз әкелiнетiн тауарлар мемлекетке елеулi экономикалық зиян келтiредi.
Қазақстандық тұлғалардың сыртқы экономикалық белсендiлiгiнiң өсуi, сыртқы сауда саласындағы белсендi жаңғыртулар Қазақстан Республикасының кеден органдарының алдына жаңа ауқымды мiндеттер қойып отыр: экономиканың секторлары бойынша кәсiптiк жұмысқа бағдарланған құрылымдық өзгерiстер, кеден шекарасын күзетудi ұйымдастыру, жаңа институттарды - кеден аудитiн, кеден анықтауын, тергеуi мен т.б. ұйымдастыру. Мұның бәрi бiр басты мақсатты көздейдi - контрабандаға тосқауыл қоюды қамтамасыз ету және кедендiк төлемдер мен салықтарды толық көлемде өндiрiп алу. Кеден шекарасын толық жаппайынша бұл проблема шешiлмейдi.
Бұл күндерi республиканың кеден қызметi жеткiлiктi дәрежеде материалдық-техникалық базаға ие емес, өткiзу пункттерiн салу және жайластыру үшiн елеулi күрделi қаржы талап етiледi. Энергетика, су ресурстары, жылумен жабдықтау, кедендiк бақылауды көлiк құралдарымен, отынмен, техникалық құралдармен, орнықты байланыспен, оның iшiнде электрондық және радиотелефонмен қамтамасыз ету мәселелерi шешiлген жоқ.
Инфрақұрылым объектiлерiнiң жеткiлiктi түрде дамыған желiсiнiң болмауы (уақытша сақтау қоймалары, автотұрақтар, тамақтану пункттерi, қонақүйлер, техникалық қызмет көрсету станциялары, банк, медицина, брокерлiк мекемелер және т.б.) тауарлар мен көлiк құралдарын тiкелей кеден шекарасында өткiзу пункттерiнде толық қанды кедендiк ресiмдер мен кедендiк бақылауды жүзеге асыру мүмкiншiлiгiн тежейдi.
Кеден шекарасында өткiзу пункттерiн салу, қайта жаңарту, жетiлдiру, кеңейту, жайластыру мен техникалық жарақтау республикалық бюджет қаражатының есебiнен жүзеге асырылады.
Болжанылып отырған нәтижелер:
Тiкелей кеден шекарасында өткiзу пунктiнде автомобиль көлiгiмен өткiзiлетiн тауарлар мен көлiк құралдарын толық кедендiк ресiмдеу жүзеге асырылған жағдайда мынадай көрiнiстердiң ықтималдығына жол берiледi:
- басқа мемлекеттердiң аумағын пайдалана отырып көлiк транзитiнiң бағыттарын өзгерту;
- сыртқы сауда белсендiлiгi деңгейiнiң төмендеуi.
Оң аспектiлер:
- Кеден ресiмдеуiн жеделдету және оңайлату;
- Тауарлар мен көлiк құралдарын, оның iшiнде акцизделетiн өнiмнiң әкелiнуiне бақылауды күшейту;
- Контрабанданы тiкелей кеден шекарасында ұстау;
- Тауарлар мен көлiк құралдарын кеден шекарасы арқылы өткiзу кезiнде рұқсат беру тәртiбiнiң сақталуын ұйымдастыру бойынша тиiмдiлiктi арттыру;
- Республиканың мүддесi үшiн стратегиялық маңызды материалдардың әкетiлуiне бақылауды күшейту;
- Тауарлар мен көлiк құралдарын республика аумағы бойынша өткiзу кезiнде сыбайлас жемқорлық фактiлерiн болдырмау;
- Шекара маңындағы елдi мекендерде жаңа жұмыс орындарын құру;
- Елдiң аумағының iшiнде кедендiк ресiмдеу мен бақылауды жүзеге асыратын кеден органдарын ұстауға арналған шығыстарды үнемдеу;
- Қазақстан Республикасының мемлекеттiк және кеден шекарасын нығайту.
ҚОРЫТЫНДЫ
Ұсынылып отырған Қазақстан Республикасының кеден қызметiн жетiлдiрудiң 2002 жылдарға дейiнгi тұжырымдамасы құқықтық негiздерi Қазақстан Республикасының Конституциясы, Қазақстан Республикасының Заңдары, сондай-ақ Қазақстан Республикасы жасаған немесе қабылдаған халықаралық Шарттар мен Келiсiмдер болып табылатын көзқарастар мен басымдықтардың жүйесi болып табылады.
Оны кезең-кезеңмен iске асыру кеден қызметiн нақты жағдайларға барынша жақындатуға, тауарларды кедендiк бақылау және ресiмдеу тетiктерiн жетiлдiруге, кеден iсi бойынша Дүниежүзiлiк сауда ұйымына кiру үшiн жағдайлар жасауға мүмкiндiк бередi.
Қазақстан Республикасының кеден қызметiн елдiң сыртқы экономикалық байланыстарын дамытуға септiгiн тигiзетiн және сыртқы сауданы мемлекеттiк реттеудiң тарифтiк және тарифтiк емес шараларының көмегiмен отандық рынокты қорғайтын тиiмдi жұмыс істейтiн құралға айналдыру осы Тұжырымдамада көзделген шаралар жүйесiнiң iске асырылуы кезiнде табысты
болады.
Тұжырымдаманы Мемлекеттiк кiрiс министрлiгiнiң мемлекеттiк
басқаруымен және басқа да министрлiктермен және ведомстволармен, құқық
қорғау органдарымен және өзге де органдармен өзара iс-қимыл жасаумен Кеден
комитетi жүзеге асырады, бұл кеден қызметiн қазiргi заманғы талаптарға
жауап беретiн деңгейге көтеруге мүмкiндiк бередi.
Оқығандар:
Қобдалиева Н.М.
Орынбекова Д.К.

В 1998-1999 годах завершено строительство 57 КПП модульного типа и 16 КПП стационарного типа. Своевременное выделение финансовых ассигнований на завершение строительства и технического оснащения таможенных постов позволит укрепить экономическую независимость республики и увеличить поступление в государственный бюджет.
В настоящее время прилегающие к пунктам пропуска участки таможенной границы на многие десятки и сотни километров практически не охраняются, морское побережье на всем его протяжении пригодно для перемещения товаров - помимо таможенного контроля. Слабая техническая оснащенность автомобильных и железнодорожных пунктов пропуска не позволяет качественно осуществлять таможенный контроль. Таможенный контроль проводится таможенными органами без надлежащего оформления и проверки товаров со стороны иных государственных органов, осуществляющих другие виды контроля, что способствует проникновению на рынок республики некачественных, некондиционных товаров.
Уровень налогообложения импортных товаров в сопредельных с Казахстаном государствах гораздо ниже и с экономической точки зрения наибольшая прибыль недобросовестными импортерами извлекается от реализации товаров, перемещенных в республику помимо таможенного контроля. Неконтролируемый ввоз товаров на территорию Казахстана наносит государству серьезный экономический ущерб.
Рост внешнеэкономической активности казахстанских лиц, активные преобразования во внешнеторговой сфере ставит перед таможенными органами Республики Казахстан новые масштабные задачи: структурные изменения, направленные на ориентацию профессиональной работы по секторам экономики, организация охраны таможенной границы, учреждение новых институтов - таможенного аудита, таможенного дознания, следствия и т.д. Все это преследует одну цель - обеспечение заслона контрабанде и взыскания таможенных платежей и налогов в полном объеме. Без плотного перекрытия таможенной границы эти проблемы не решить.
На сегодняшний день таможенная служба республики не имеет достаточной материально-технической базы, требуются значительные капитальные вложения для строительства и обустройства пунктов пропуска. Не решены вопросы энергетики, водных ресурсов, теплоснабжения, обеспечения транспортными средствами, топливом, техническими средствами таможенного контроля, устойчивой связью, в том числе электронной и радиотелефонной.
Отсутствие достаточно развитой сети объектов инфраструктуры (склады временного хранения, автостоянки, пункты питания, гостиницы, станции технического обслуживания, почтово-телеграфные службы, автозаправочные станции, банковские, медицинские, брокерские учреждения и т.п.) сдерживает возможность осуществления полноценного таможенного оформления и таможенного контроля товаров и транспортных средств непосредственно в пунктах пропуска на таможенной границе.
Строительство, реконструкция, модернизация, расширение, обустройство и техническое оснащение пунктов пропуска на таможенной границе осуществляется за счет средств республиканского бюджета.
Прогнозируемые результаты:
В случае осуществления полного таможенного оформления товаров и транспортных средств, перемещаемых автомобильным транспортом непосредственно в пунктах пропуска на таможенной границе, допускается вероятность следующих проявлений:
- Изменение маршрутов транзитного транспорта путем использования территории других государств.
- Снижение уровня внешнеторговой активности.
Положительные аспекты:
- Ускорение и упрощение таможенного оформления.
- Усиление контроля товаров и транспортных средств, в том числе за ввозом подакцизной продукции.
- Обнаружение контрабанды непосредственно на таможенной границе.
- Повышение эффективности по организации соблюдения разрешительного порядка при перемещении товаров и транспортных средств через таможенную границу.
- Усиление контроля за вывозом стратегически важных для интересов республики материалов.
- Исключение фактов коррупции при перемещении товаров и транспортных средств по территории республики.
- Создание новых рабочих мест в приграничных населенных пунктах.
- Экономия расходов на содержание таможенных органов, осуществляющих таможенное оформление и контроль внутри территории страны.
- Укрепление государственной и таможенной границы Республики Казахстан.
Заключение
Представленная Концепция совершенствования таможенной службы Республики Казахстан до 2002 года - это система взглядов и приоритетов, правовой основой которых являются Конституция Республики Казахстан, законы Республики Казахстан, а также международные Договоры и Соглашения, заключенные или принятые Республикой Казахстан.
Поэтапная ее реализация позволит максимально приблизить таможенную службу к реальным условиям, усовершенствовать механизмы таможенного контроля и таможенного оформления товаров, создать по таможенному делу условия для вхождения во Всемирную торговую организацию.
Превращение таможенной службы Республики Казахстан в эффективно функционирующий инструмент, содействующий развитию внешнеэкономических связей страны и защищающий отечественный рынок с помощью тарифных и нетарифных мер государственного регулирования внешней торговли, будет успешным при условии реализации системы мер, предусмотренных в настоящей Концепции.
Реализация Концепции будет осуществляться Таможенным комитетом при государственном управлении Министерством государственных доходов и при взаимодействии с другими министерствами и ведомствами, правоохранительными и иными органами, что позволит поднять таможенную службу на уровень, отвечающий современным требованиям.
(Специалисты: Умбетова А.М.,
Склярова И.В.)