"Әуе кемелерiн сатып алу" жобасын iске асыру мәселелерi туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2000 жылғы 21 қараша N 1741
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. "Воеіng" компаниясы, Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар министрлiгi және "Эйр Қазақстан тобы" жабық акционерлiк қоғамы өкiлдерi арасында 2000 жылғы 25-28 қазанда Лондон қаласында жүргiзiлген келiссөздер барысында қол жеткiзiлген нәтижелер бойынша қол қойылған хаттама назарға алынсын.
2. Қазақстан Республикасының Көлік және коммуникациялар министрлiгi заңнамада белгiленген тәртiппен:
1) ЭйрБас А-310-300 (сериялық нөмiрлерi 399 және 412) екi әуе кемесiнiң қаржы лизингi бойынша қалыптасқан берешектi өтеу және келiссөздер хаттамасына сәйкес мемлекеттiк кепiлдiктiң күшiн тоқтату үшін "Эйр Қазақстан" жабық акционерлік қоғамының (бұдан әрі - "Эйр Қазақстан" ЖАҚ) "Қазкоммерцбанк" ашық акционерлiк қоғамынан 4 (төрт) миллион АҚШ доллары көлемiнде жеңілдік несие тартуын;
2) "Қазкоммерцбанк" ашық акционерлiк қоғамымен бiрлесiп (келiсiм бойынша), "Boeing" компаниясымен қол жеткізiлген уағдаластықтарға сәйкес ЭйрБас А-310-300 (сериялық нөмiрлерi 399 және 412) әуе кемелерiнiң қаржы лизингiн операциялық лизингке алмастыру жөнінде қажетті іс-шаралар жүргізуді;
3) "Эйр Қазақстан" ЖАҚ пен "Қазақстан Эйрлайнз" ашық акционерлiк коғамын әуе қатынасы туралы екi жақты мемлекетаралық келiсiмдер бойынша қазақстандық тараптан тағайындалған авиатасымалдаушылар, сондай-ақ мемлекетаралық келiсiмдер жасалмаған елдерге Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес тұрақты рейстерді орындау жөніндегі операторлар етіп белгілеуді;
4) "Эйр Қазақстан" ЖАҚ-тың осы қаулыға қол қою күніне "Қазаэронавигация" республикалық мемлекеттiк кәсіпорны алдында жинақталған берешегін, көрсетілген берешекті өтеуге екі жылдық жеңілдік кезеңін қоса алғанда, 6 (алты) жыл мерзім белгілеу арқылы, қайта құрылымдау жүргізуді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi осы қаулының 2-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген iс-шаралар орындалғаннан кейiн "Воеing Аirсrаft Holding Company" компаниясының пайдасына берiлген және "Воеing Netherlends Leasing В.V." пайдасына қайтара берiлген 1999 жылғы 28 мамырдағы N 0000036 мемлекеттiк кепiлдiктi қайтарып алсын.
4. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi заңнамада
белгiленген тәртiппен ЭйрБас А-310-300 (сериялық нөмiрлерi 399 және 412)
әуе кемелерiн уақытша әкелу режимінің ұзартылуын қамтамасыз етсiн.

О вопросах реализации проекта "Приобретение воздушных судов"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 ноября 2000 года N 1741
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Принять к сведению протокол, подписанный по результатам, достигнутым в ходе переговоров между представителями компании "Воеing", Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и закрытым акционерным обществом "Эйр Казахстан групп", проведенных 25-28 октября 2000 года в городе Лондон.
2. Министерству транспорта и коммуникаций Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) привлечение закрытым акционерным обществом "Эйр Казахстан" (далее - ЗАО "Эйр Казахстан") льготного кредита в размере 4 (четырех) миллионов долларов США у открытого акционерного общества "Казкоммерцбанк"для погашения сложившейся задолженности по финансовому лизингу двух воздушных судов ЭйрБас А-310-300 (серийные номера 399 и 412) и прекращения действия государственной гарантии в соответствии с протоколом переговоров;
2) совместно с открытым акционерным обществом "Казкоммерцбанк" (по согласованию) проведение необходимых мероприятий по замене финансового лизинга воздушных судов ЭйрБас А-310-300 (серийные номера 399 и 412) операционным, согласно достигнутым договоренностям с компанией "Воеing";
3) определение от казахстанской стороны ЗАО "Эйр Казахстан" и открытого акционерного общества "Казахстан Эйрлайнз" назначенными авиаперевозчиками по двусторонним межгосударственным соглашениям о воздушном сообщении, а также операторами по выполнению регулярных рейсов в страны, с которыми не заключены межгосударственные соглашения в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
4) проведение реструктуризации задолженности ЗАО "Эйр Казахстан" перед Республиканским государственным предприятием "Казаэронавигация", образовавшейся на день подписания настоящего постановления, путем установления срока погашения указанной задолженности - 6 (шесть) лет, включая двухлетний льготный период.
3. Министерству финансов Республики Казахстан после выполнения мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) пункта 2 настоящего постановления отозвать государственную гарантию N 0000036 от 28 мая 1999 года, выданную в пользу "Boeing Аirеrаft Holding Company" и переуступленную в пользу "Boeing Netherlends Leasing В.V.".
4. Министерству государственных доходов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить продление режима временного ввоза воздушных судов ЭйрБас А-310-300 (серийные номера 399 и 412).

5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары Д.К. Ахметовке жүктелсiн.
6. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Мамандар:
Багарова Ж.А.
Икебаева А.Ж.

5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на
Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Ахметова Д.К.
6. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
(Специалисты: Мартина Н.А.,
Цай Л.Г.)