Қазақстан Республикасында орнатылатын ескерткiштер мен монументтер жөніндегi мемлекеттiк комиссия құру туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 1 наурыздағы N 311 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 23 тамыздағы № 476 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 23.08.2016 № 476 қаулысымен.
Қазақстан Республикасында орнатылатын ескерткiштер мен монументтердiң жоғары идеялық және көркемдiк деңгейiн қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасында орнатылатын ескерткiштер мен монументтер жөнiндегi мемлекеттік комиссия (бұдан әрi - Комиссия) құрылсын.
2. Қоса берiлiп отырған:
Комиссия туралы ереже;
Комиссия құрамы бекiтiлсiн.
3. Ескерткiштер мен монументтер Комиссияның ұсынымдары негізінде орнатылады деп белгіленсін.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 09.04.2014 N 329 қаулысымен.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2001 жылғы 1 наурыздағы
N 311 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасында орнатылатын ескерткiштер мен
монументтер жөнiндегi мемлекеттiк комиссия туралы
ереже
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасында орнатылатын ескерткiштер мен монументтер жөнiндегi мемлекеттік комиссия орнатылатын ескерткiштер мен монументтердiң жоғары идеялық және көркемдiк деңгейiн қамтамасыз ету жөнiндегi қызметтi жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң жанындағы консультативтiк-кеңесшi орган болып табылады.
2. Комиссия өз қызметiн Қазақстан Республикасының заңнамаларына, сондай-ақ осы ережеге сәйкес жүзеге асырады.
2. Комиссияның негiзгі функциялары мен
өкілеттіктерi
3. Комиссия орталық мемлекеттік органдардың және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергіліктi атқарушы органдарының ескерткіштер мен монументтер орнату туралы ұсыныстарын қарайды және:
1) ескерткiштiң немесе монументтiң ең таңдаулы жобасына конкурстар өткiзу;
2) конкурсқа ұсынылған ескерткiштер мен монументтер жобаларының конкурс шарттарында белгiленген талаптарға сәйкестiгiн тексеру;
3) ең үздiк жобаларға сыйлықтар және көтермелеудің басқа да түрлерiн беру;
4) конкурс қорытындылары негiзiнде жобалық құжаттарды одан әрi әзiрлеу;
5) ескерткiш немесе монументтiң эскиздiк жобасын, мүсiннiң жұмыс моделiн, тұғырдың сызбаларын, жұмсақ материалда жасалған құрылыс мөлшерiндегi мүсiн моделiн, құрылыс материалында (қола, гранит және т.б.) жасалған мүсiндi, жасалған және төңiрегiндегi аумақтың көркейтiлуi аяқтала отырып орнатылған ескерткiш немесе монумент құрылысын қабылдау жөнiнде ұсынымдар бередi.

Об образовании Государственной комиссии по памятникам и монументам, сооружаемым в Республике Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 марта 2001 года № 311. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2016 года № 476
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 23.08.2016 № 476.
В целях обеспечения высокого идейного и художественного уровня памятников и монументов, сооружаемых в Республике Казахстан, Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Образовать Государственную комиссию по памятникам и монументам, сооружаемым в Республике Казахстан (далее - Комиссия).
2. Утвердить прилагаемые:
Положение о Комиссии;
состав Комиссии.
3. Установить, что памятники и монументы сооружаются на основании рекомендаций Комиссии.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 09.04.2014 № 329.
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 1 марта 2001 года N 311
Положение
о Государственной комиссии по памятникам и монументам,
сооружаемым в Республике Казахстан
1. Общие положения
1. Государственная комиссия по памятникам и монументам, сооружаемым в Республике Казахстан, является консультативно-совещательным органом при Правительстве Республики Казахстан, осуществляющим деятельность по обеспечению высокого идейного и художественного уровня сооружаемых памятников и монументов.
2. Комиссия осуществляет свою деятельность в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также настоящим положением.
2. Основные функции и полномочия Комиссии
3. Комиссия рассматривает предложения центральных государственных и местных исполнительных органов, областей, городов республиканского значения, столицы о сооружении памятников и монументов и дает рекомендации по:
1) проведению конкурсов на лучший проект памятника или монумента;
2) проверке соответствия представленных на конкурс проектов памятников и монументов требованиям, определенным условиями конкурса;
3) присуждению премий и других видов поощрения за лучшие проекты;
4) дальнейшей разработке проектной документации на основе итогов конкурса;
5) приемке эскизного проекта памятника или монумента, рабочей модели скульптуры, чертежей постамента, модели скульптуры, выполненной в размере сооружения в мягком материале, скульптуры, выполненной в материале сооружения (бронза, гранит и т.п.), изготовленного и установленного памятника или монумента с завершенным благоустройством прилегающей к ним территории.

Ескерту. 3-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2002.11.21. N 1235; 09.04.2014 N 329 қаулыларымен.
4. Комиссия белгiленген тәртiппен және өз құзыретiне енетiн мәселелер бойынша:
1) республикада ескерткiштер мен монументтер орнату мәселелерiн реттеу жөнiнде ұсынымдар әзiрлеуге;
2) Комиссия құрамына өзгерiс туралы Қазақстан Республикасының Үкiметiне ұсыныстар енгiзуге;  <*>
3) ескерткiштердi немесе монументтердi жобалау және құрылысы процесiнде авторлармен консультативтiк жұмыс жүргiзуге;
4) ескерткiштер мен монументтер жобаларын дайындау және iске асыру жөнiнде уақытша және тұрақты жұмыс істейтiн сараптамалық және жұмыс топтарын ұйымдастыру бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметiне ұсыныстар енгiзуге;  <*>
5) ескерткiштер мен монументтер жобаларын бағалау, басым жобаларды таңдау жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу мен енгiзу үшiн Қазақстан Республикасының мүдделi мемлекеттiк органдары мен ұйымдарының мамандарын және консультанттарды тартуға;
6) Комиссия құзыретіне жататын мәселелер бойынша заңды тұлғалардан қажеттi ақпарат сұратуға;
7) Комиссия мүшелерінің мәжiлiстерiнде Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдары мен ұйымдарының жауапты өкiлдерiн, сараптама және жұмыс топтары жетекшiлерiн тыңдауға;
8) ескерткiш және монумент құрылысына арналған гранттар мен техникалық көмек түрінде қаржыландыру тарту туралы ұсыныстар енгiзуге;
9) Комиссия мүшелерiн ескерткіштер мен монументтер жобаланатын және орнатылатын жерлерге iссапарға жiберу туралы ұсыныстар енгізуге құқылы.
Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2004.07.30. N 807 қаулысымен.
3. Комиссияның қызметін ұйымдастыру
5. Комиссияның мәжілістерi қажеттiлiгiне қарай, бірақ тоқсанына кемінде бір рет Комиссия төрағасы айқындайтын мерзімде өткiзiледi. Комиссия мәжілістерінде орнатылатын ескерткіштер мен монументтер бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергіліктi атқарушы органдарының жауапты өкілдері тыңдалады.
Комиссия күн тәртібіне сәйкес мәжілістерде ұсыныстарды қарайды және барлық ұсынылған мәселелер бойынша ұсынымдар береді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 09.04.2014 N 329 қаулысымен.
5-1. Комиссия құрамына жетекші сәулетшілер мен мүсіншілер, өнертанушылар, мемлекеттік органдардың, ғылым және мәдениет мекемелерінің, шығармашылық одақтардың және басқа да мүдделі ұйымдар мен мекемелердің өкілдері кіреді.
Ескерту. 5-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2002.11.21. N 1235 қаулысымен.
5-2. Комиссияның қарауына ұсынылатын мәселелердің тізбесін түсуіне қарай орталық мемлекеттік органдардың және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергіліктi атқарушы органдарының ұсыныстары бойынша Комиссияның жұмыс органы жасайды.

Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 21.11.2002 N 1235; от 09.04.2014 № 329.
4. Комиссия в установленном порядке и по вопросам, входящим в ее компетенцию, имеет право:
1) разрабатывать рекомендации по упорядочению вопросов возведения памятников и монументов в республике;
2) вносить предложения в Правительство Республики Казахстан об изменении состава Комиссии;
3) на приведение консультативной работы с авторами в процессе проектирования и строительства памятников или монументов;
4) вносить предложения в Правительство Республики Казахстан по организации временно и постоянно действующих экспертных и рабочих групп по подготовке и реализации проектов сооружения памятников и монументов;
5) привлекать специалистов заинтересованных государственных органов и организаций Республики Казахстан и консультантов для оценки проектов памятников и монументов, разработки и внесения предложений по выбору приоритетных проектов;
6) запрашивать необходимую информацию у юридических лиц по вопросам, относящимся к компетенции Комиссии;
7) заслушивать на заседаниях членов Комиссии, ответственных представителей государственных органов и организаций Республики Казахстан, руководителей экспертных и рабочих групп;
8) вносить предложения о привлечении финансирования в виде грантов и технической помощи для сооружения памятника и монумента;
9) вносить предложения о командировании членов Комиссии на места проектирования и сооружения памятников и монументов.
Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30.07.2004 N 807.
3. Организация деятельности Комиссии
5. Заседания Комиссии проводятся по мере необходимости, но не реже одного раза в квартал, в сроки, определяемые председателем Комиссии. На заседаниях Комиссии заслушиваются ответственные представители местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы по сооружаемым памятникам и монументам.
На заседаниях, в соответствии с повесткой дня, Комиссия рассматривает предложения и выносит рекомендации по всем представленным вопросам.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правительства РК от 09.04.2014 № 329.
5-1. В состав Комиссии входят ведущие архитекторы и скульпторы, искусствоведы, представители государственных органов, учреждений науки и культуры, творческих союзов и других заинтересованных организаций и учреждений.
Сноска. Положение дополнено пунктом 5-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 21.11.2002 N 1235.
5-2. Перечень вопросов, предлагаемых на рассмотрение Комиссии составляется рабочим органом Комиссии по предложениям центральных государственных и местных исполнительных органов, областей, городов республиканского значения, столицы по мере поступления.

Ескерту. 5-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2002.11.21. N 1235; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 09.04.2014 N 329 қаулысымен.
5-3. Құрылысы аяқталған, эскиздері мен модельдері мәжілістерде алдын ала қаралмаған ескерткіштер мен монументтер жөніндегі ұсыныстар Комиссияның қарауына қабылданбайды.
Ескерту. 5-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2002.11.21. N 1235 қаулысымен.
5-4. Комиссияның төрағасы оның қызметіне басшылық жасайды, отырыстарында төрағалық етеді, жұмысын жоспарлайды, оның шешімдерінің іске асырылуын жалпы бақылауды жүзеге асырады және Комиссия жүзеге асыратын қызметке дербес жауап береді. Төраға болмаған кезде оның функцияларын орынбасары атқарады.
Ескерту. 5-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2008.06.28  N 643 Қаулысымен.
5-5. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 09.04.2014 N 329 қаулысымен.
6. Егер Комиссия мәжілісiнің жұмысына Комиссия мүшелерiнiң жалпы санының кемiнде үштен екiсi қатысса, ол заңды болып есептеледi. Комиссияның шешiмдерi мәжіліске қатысып отырған Комиссия мүшелерiнің жалпы санының көпшiлiк дауысымен қабылданады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 09.04.2014 N 329 қаулысымен.
6-1. Комиссия мәжілісі өткізілгеннен кейін Комиссия хатшысы хаттамаларды ресімдейді.
Ескерту. Ереже 6-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 09.04.2014 N 329 қаулысымен.
6-2. Комиссия шешімдері ашық дауыс беру арқылы қабылданады және оларға комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілігі дауыс берсе, қабылданды деп есептеледі. Дауыс беру комиссия отырысында Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 16 наурыздағы № 247 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің жанындағы консультациялық-кеңесші органдар мен жұмыс топтарын құру тәртібі, қызметі мен таратылуы туралы нұсқаулыққа (бұдан әрі – Нұсқаулық) қосымшаға сәйкес нысан бойынша дауыс беру парағын толтыру жолымен өткізіледі. Дауыстар тең болған жағдайда, төраға дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
Комиссия мүшелерінің ерекше пікір білдіруге құқығы бар, оны білдірген жағдайда, ол жазбаша түрде жазылуы және Нұсқаулықтың 24-тармағында көзделген комиссияның есеп-хатына қоса берілуі тиіс.
Комиссия отырыстарын өткізу нәтижелері бойынша және дауыс беру парақтарының негізінде үш жұмыс күні ішінде хаттама жасалады, оған төраға мен хатшы қол қояды.
Дауыс беру қорытындысы бойынша хаттама жобасының мазмұны өзгерген жағдайда, комиссия хатшысы қабылданған шешімнің нақтыланған редакциясы бар дауыс беру парағын комиссия мүшелеріне келісу үшін жібереді.
Комиссия мүшелері дауыс беру парағын алғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде келісу не себептерін негіздей отырып, келіспеу туралы жауап береді.

Сноска. Положение дополнено пунктом 5-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 21.11.2002 N 1235; в редакции постановления Правительства РК от 09.04.2014 № 329.
5-3. Предложения по завершенным памятникам и монументам, эскизы и модели которых предварительно не рассматривались на заседаниях, на рассмотрение Комиссии не принимаются.
Сноска. Положение дополнено пунктом 5-3 в соответствии с постановлением Правительства РК от 21.11.2002 N 1235.
5-4. Председатель Комиссии руководит ее деятельностью, председательствует на заседаниях, планирует работу, осуществляет общий контроль над реализацией ее решений и несет персональную ответственность за деятельность, осуществляемую Комиссией. Во время отсутствия председателя его функции выполняет заместитель.
Сноска. Положение дополнено пунктом 5-4 в соответствии с постановлением Правительства РК от 28.06.2008 N 643.
5-5. Исключен постановлением Правительства РК от 09.04.2014 № 329.
Сноска. Положение дополнено пунктом 5-5 в соответствии с постановлением Правительства РК от 28.06.2008 N 643.
6. Заседание Комиссии считается правомочным, если в его работе принимает участие не менее двух третей от общего числа членов Комиссии. Рекомендация Комиссии принимаются большинством голосов от общего числа членов Комиссии, принявших участие в заседании.
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правительства РК от 09.04.2014 № 329.
6-1. После проведения заседания Комиссии секретарь Комиссии оформляет протоколы.
Сноска. Положение дополнено пунктом 6-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 09.04.2014 № 329.
6-2. Голосование проводится путем заполнения на заседании Комиссии листа голосования по форме согласно приложению к Инструкции о порядке создания, деятельности и ликвидации консультативно-совещательных органов при Правительстве Республики Казахстан и рабочих групп, (далее - Инструкция) утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 марта 1999 года № 247. В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель.
Члены Комиссии имеют право на особое мнение, которое, в случае его выражения, должно быть изложено в письменном виде и приложено к протоколу Комиссии, предусмотренному пунктом 24 Инструкции.
По результатам проведения заседаний Комиссии и на основании листов голосования в течение трех рабочих дней составляется протокол, подписываемый председателем и секретарем. К нему прилагаются фотографии той стадии проекта памятника или монумента, которая была рассмотрена на данном заседании.
При изменении по итогам голосования содержания проекта протокола секретарь Комиссии направляет лист голосования с уточненной редакцией принятого решения членам Комиссии для согласования.
Члены Комиссии после получения проекта листа согласования направляют в течение одного рабочего дня ответ о согласии либо несогласии с обоснованием причин.

Ескерту. Ереже 6-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 09.04.2014 N 329 қаулысымен.
6-3. Дауыс беру парақтарымен қоса, комиссия материалдары мен хаттамалық шешімдерін есепке алуды және сақтауды комиссияның жұмыс органы жүзеге асырады.
Ескерту. Ереже 6-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 09.04.2014 N 329 қаулысымен.
7. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігі Комиссияның жұмыс органы болып табылады.
Комиссияның жұмыс органы комиссия жұмысын ұйымдастырушылық-техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асырады, оның ішінде комиссия отырысының күн тәртібі бойынша ұсыныстарды, қажетті құжаттарды, материалдарды дайындайды, олар комиссия отырысы өткізілгенге дейін үш жұмыс күні қалғанда хаттама жобасымен қоса комиссия мүшелеріне жіберілуі тиіс.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 09.04.2014 N 329 қаулысымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.09.2014 N 970 қаулысымен.
8. Алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 09.04.2014 N 329 қаулысымен.
9. Комиссия өзінің қызметін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде тоқтатады.
Ескерту. 9-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2008.06.28 N 643 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнің
2001 жылғы 1 наурыздағы
N 311 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасында орнатылатын ескерткіштер мен монументтер жөніндегі мемлекеттік комиссияның құрамы
Ескерту. Құрам жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 04.09.2014 N 970 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрі, төраға
Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт вице-министрі, төрағаның орынбасары
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Мәдениет және өнер істері департаменті директорының орынбасары, хатшы
Қазақстан Республикасының Парламенті Сенатының депутаты (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің депутаты (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Мәдениет және өнер істері департаментінің директоры
Қазақстан Республикасы Суретшілер одағының төрағасы (келісім бойынша)
Қазақстан Республикасы Сәулетшілер одағының төрағасы (келісім бойынша)
мүсінші, Қазақстан Республикасы Суретшілер одағының мүшесі (келісім бойынша)
мүсінші, Қазақстан Республикасы Суретшілер одағының мүшесі (келісім бойынша)
мүсінші, Қазақстан Республикасы Суретшілер одағының мүшесі (келісім бойынша)
сәулетші, Қазақстан Республикасы Сәулетшілер одағының мүшесі (келісім бойынша)
сәулетші, Қазақстан Республикасы Сәулетшілер одағының мүшесі (келісім бойынша)
ғылым және Мәдениет мекемелерінің өкілдері, (лауазымы) (келісім бойынша)
ғылым және Мәдениет мекемелерінің өкілдері, (лауазымы) (келісім бойынша)
өнертанушы, Қазақстанның еңбек сіңірген өнер қайраткері (келісім бойынша)
өнертанушы, Астана қаласының еңбек сіңірген сәулетшісі (келісім бойынша)

Сноска. Положение дополнено пунктом 6-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 09.04.2014 № 329.
6-3. Учет и хранение материалов и протокольных решений Комиссии с приложением листов голосования осуществляет рабочий орган Комиссии.
Сноска. Положение дополнено пунктом 6-3 в соответствии с постановлением Правительства РК от 09.04.2014 № 329.
7. Рабочим органом Комиссии является Министерство культуры и спорта Республики Казахстан.
Рабочий орган Комиссии осуществляет организационно-техническое обеспечение работы Комиссии, в том числе подготавливает предложения по повестке дня заседания Комиссии, необходимые документы, материалы, которые должны быть направлены членам Комиссии за три рабочих дня до проведения заседания Комиссии.
Сноска. Пункт 7 в редакции постановления Правительства РК от 09.04.2014 № 329; с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 04.09.2014 № 970.
8. Исключен постановлением Правительства РК от 09.04.2014 № 329.
9. Комиссия прекращает свою деятельность на основании решения Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Положение дополнено пунктами 8 и 9 в соответствии с постановлением Правительства РК от 28.06.2008 N 643.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 1 марта 2001 года N 311
Состав Государственной комиссии по памятникам и монументам,
сооружаемым в Республике Казахстан
Сноска. Состав в редакции постановления Правительства РК от 04.09.2014 № 970.
Министр культуры и спорта Республики Казахстан, председатель
вице-министр культуры и спорта Республики Казахстан, заместитель председателя
заместитель директора Департамента по делам культуры и искусства Министерства культуры и спорта Республики Казахстан, секретарь
депутат Сената Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
депутат Мажилиса Парламента Республики Казахстан (по согласованию)
директор Департамента по делам культуры и искусства Министерства культуры и спорта Республики Казахстан
председатель Союза художников Республики Казахстан (по согласованию)
председатель Союза архитекторов Республики Казахстан (по согласованию)
скульптор, член Союза художников Республики Казахстан (по согласованию)
скульптор, член Союза художников Республики Казахстан (по согласованию
скульптор, член Союза художников Республики Казахстан (по согласованию)
архитектор, член Союза архитекторов Республики Казахстан (по согласованию)
архитектор, член Союза архитекторов Республики Казахстан (по согласованию)
представители учреждений науки и культуры, (должность) (по согласованию)
представители учреждений науки и культуры, (должность) (по согласованию)
представители учреждений науки и культуры, (должность) (по согласованию)
искусствовед, заслуженный деятель искусств Казахстана (по согласованию)
искусствовед, заслуженный архитектор города Астаны (по согласованию)