Қазақстан Республикасының радиожиiлiк ресурсын (спектрiн) пайдалану үшiн республикалық бюджетке ақы төлеу ережесiн және ставкаларын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 15 маусым N 825. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2002.08.21. N 932 қаулысымен. ~P020932
"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 24 сәуiрдегi Заңының Z952235_ 3-бабына және "Байланыс туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 18 мамырдағы Заңының Z990382_ 6-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған мыналар бекiтiлсiн:
1) Қазақстан Республикасының радиожиiлiк ресурсын (спектрiн) пайдалану үшiн республикалық бюджетке ақы төлеу ережесi;
2) Бекiтiлген және жылжымалы радиоқызметтерге арналған радиожиiлiк ресурсын (спектрiн) пайдалану үшiн ақы төлеу ставкалары;
3) Телерадио хабарларын тарату қызметтерiне арналған радиожиiлiк ресурсын (спектрiн) пайдалану үшiн ақы төлеу ставкалары.
2. "Қазақстан Республикасының аумағында радиоэлектронды құралдар мен жоғары жиiлiктi құрылғыларды пайдалануға қосуға байланысты төлемдердi қоса алғанда, Қазақстан Республикасының радиожиiлiк ресурсын пайдалану үшiн ақы белгiлеу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 13 қыркүйектегi N 1387 P991387_ қаулысына сәйкес телерадио хабарларын тарату бөлiгiнде есептелген және осы қаулының қабылдану кезiне төленбеген ақылар сомасы осы қаулымен бекiтілген ставкалар және тәртiп бойынша есептелуге және төлеуге жатады деп белгiленсiн.
Көрсетiлген сомалар 2001 жылғы 1 шiлдеге дейін республикалық бюджетке енгiзiлуi тиiс.
3. "Қазақстан Республикасының аумағында радиоэлектронды құралдар мен
жоғары жиілiктi құрылғыларды пайдалануға қосуға байланысты төлемдердi қоса
алғанда, Қазақстан Республикасының радиожиілік ресурсын пайдалану үшiн ақы
белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 13
қыркүйектегi N 1387 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1999 ж.,
N 46, 426-құжат) күші жойылды деп танылсын.
4. Осы қаулы 2001 жылғы 1 қаңтардан бастап күшіне енеді және
жариялауға жатады.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2001 жылғы 15 маусымдағы
N 825 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының радиожиiлiк ресурсын (спектрiн)
пайдалану үшiн республикалық бюджетке ақы төлеу ережесi
1. Негiзгi ережелер
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасының радиожиілiк ресурсын (спектрiн) (бұдан әрi - РЖС) пайдалану үшiн республикалық бюджетке ақы төлеу тәртiбiн белгiлейдi.

Об утверждении Правил и ставок уплаты в республиканский бюджет платы за использование радиочастотного ресурса (спектра) Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 июня 2001 года N 825. САПП Республики Казахстан, 2001 г., N 23, ст. 285. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 21 августа 2002 г. N 932 ~P020932 .
В соответствии со статьей 3 Закона Республики Казахстан от 24 апреля 1995 года Z952235_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" и статьей 6 Закона Республики Казахстан от 18 мая 1999 года Z990382_ "О связи" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила уплаты в республиканский бюджет платы за использование радиочастотного ресурса (спектра) Республики Казахстан;
2) Ставки платы за использование радиочастотного ресурса (спектра) для фиксированной и подвижной радиослужб;
3) Ставки платы за использование радиочастотного ресурса (спектра) для телерадиовещательной службы.
2. Установить, что суммы плат, исчисленные в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 сентября 1999 года N 1387 P991387_ "Об установлении платы за использование радиочастотного ресурса Республики Казахстан, включая платежи, связанные с вводом в эксплуатацию радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств на территории Республики Казахстан" в части телерадиовещания и неуплаченные на момент принятия настоящего постановления, подлежат исчислению и уплате по ставкам и в порядке, установленным настоящим постановлением.
Указанные суммы должны быть внесены в республиканский бюджет до 1 июля 2001 года.
3. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 13 сентября 1999 года N 1387 P991387_ "Об установлении платы за использование радиочастотного ресурса Республики Казахстан, включая платежи, связанные с вводом в эксплуатацию радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств на территории Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., N 46, ст. 426).
4. Настоящее постановление вступает в силу с 1 января 2001 года и подлежит опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 июня 2001 года N 825
Правила уплаты в республиканский бюджет
платы за использование радиочастотного ресурса
(спектра) Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют порядок уплаты в республиканский бюджет платы за использование радиочастотного ресурса (спектра) (далее - РЧС) Республики Казахстан.

2. Заңнамада белгiленген тәртiппен РЖС пайдалану құқығын алған заңды және жеке тұлғалар РЖС пайдалану үшiн ақы төлеушiлер болып табылады.
3. РЖС пайдалану құқығы байланыс саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк орган (бұдан әрi - уәкiлеттi орган) берген рұқсаттармен куәландырылады. Рұқсаттарды беру тәртiбi мен олардың нысанын уәкiлеттi орган белгiлейдi.
Рұқсаттар мiндетті түрде төлеушi пайдаланатын радиобайланыс түрi, РЖС пайдалану аумағы (әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiк) туралы мәлiметтердi және РЖС пайдалану үшiн төлем ақыны есептеуге қажеттi бекiтiлген және жылжымалы радиоқызметтерге арналған радиожиілiк ресурсын (спектрiн) пайдалану үшiн ақы төлеу ставкаларында және Телерадио хабарларын тарату қызметiне арналған радиожиiлiк ресурсын (спектрiн) пайдалану үшiн ақы төлеу ставкаларында (бұдан әрi - Ставка) көрсетілген басқа да мәлiметтердi қамтуы тиiс.
4. РЖС пайдалануға рұқсатты конкурс (аукцион) өткiзу жолымен РЖС белдеулерiн (номиналдарын) бөлу кезiнде алынатын ақы сомасы (оның тиiстi бөлiгi) республикалық бюджетке енгiзілгенiн куәландыратын құжаттарды төлеушi ұсынғаннан кейiн уәкiлеттi орган бередi. Көрсетiлген ақыны енгiзу тәртiбi мен мерзiмiн уәкiлеттi орган конкурстық комиссия ұсынысының негiзiнде белгiлейдi. Бұл ақы РЖС пайдалану үшiн ақы сомасының есебiне жатпайды.
2. Қазақстан Республикасының РЖС-ын пайдалану үшін
республикалық бюджетке ақыны есептеу және төлеу тәртiбi
5. РЖС пайдалану үшiн ақы республикалық бюджетке жыл сайын, төлеушiнiң аумақтық салық органында есепке тұрған жерi бойынша енгiзiледi.
6. РЖС пайдалану үшiн жылдық ақыны енгiзу тоқсан сайын, тең бөлiкте, есептi тоқсанының бiрiншi айының 20-сынан кешiктiрмей жүзеге асырылады.
7. РЖС пайдалану үшiн ақыны есептеудi төлеушiлер РЖС пайдалану құқығын куәландыратын құжаттарда көрсетiлген техникалық өлшемдерге сәйкес жылдық ставкалар негiзiнде, радиобайланыс түрiне және РЖС пайдалану аумағына байланысты өздерi жүргiзедi.
8. Егер РЖС пайдалану кезеңi бiр жылға жетпесе, РЖС пайдалану сомасы рұқсат алынған кезден бастап есептеледi және РЖС пайдалану үшiн бiр жылға есептелген ақы сомасын он екiге бөлiп, жыл ішінде РЖС пайдаланған айлар (оның iшiнде толық емес айлар) санына көбейтумен анықталады.
9. РЖС пайдалану үшiн ақы қоса алғанда алты айға дейiн мерзiмге тәжiрибелiк пайдалану, жарыстар, көрмелер және өзге де осындай іс-шаралар өткiзу кезеңiнде радиобайланыс түрiне және РЖС пайдалану аумағына байланысты оны іс жүзiнде пайдалану мерзiмiне сәйкес мөлшерде, бiрақ РЖС пайдалану үшiн ақы жылдық ставкасының кемiнде 1/12 мөлшерiнде белгiленедi.

2. Плательщиками платы за использование РЧС являются юридические и физические лица, получившие в установленном законодательством порядке право использования РЧС.
3. Право использования РЧС удостоверяется разрешениями, выданными уполномоченным государственным органом в области связи (далее - уполномоченный орган). Порядок выдачи и форма разрешений устанавливаются уполномоченным органом.
Разрешения в обязательном порядке должны содержать сведения о виде применяемой плательщиком радиосвязи, территории использования РЧС (административно-территориальная единица) и другие сведения, указанные в Ставках платы за использование радиочастотного ресурса (спектра) для фиксированной и подвижной радиослужб и Ставках платы за использование радиочастотного ресурса (спектра) для телерадиовещательной службы (далее - Ставки), необходимые для исчисления сумм платы за использование РЧС.
4. Разрешение на использование РЧС выдается уполномоченным органом после представления плательщиком документов, подтверждающих внесение в республиканский бюджет суммы платы (соответствующей ее части), взимаемой при распределении полос (номиналов) РЧС путем проведения конкурса (аукциона). Порядок и сроки внесения указанной платы устанавливаются уполномоченным органом на основании предложений конкурсной комиссии. Данная плата не засчитывается в счет суммы платы за использование РЧС.
2. Порядок исчисления и уплаты в республиканский бюджет платы
за использование РЧС Республики Казахстан
5. Плата за использование РЧС вносится в республиканский бюджет ежегодно, по месту постановки плательщика на учет в территориальном налоговом органе.
6. Внесение годовой платы за использование РЧС осуществляется поквартально, равными долями, в срок не позднее 20 числа первого месяца отчетного квартала.
7. Исчисление платы за использование РЧС производится плательщиками самостоятельно в соответствии с техническими параметрами, указанными в документах, удостоверяющих право использования РЧС, на основании годовых ставок, в зависимости от вида радиосвязи и территории использования РЧС.
8. В случае, если период использования РЧС составляет менее одного года, сумма платы за использование РЧС исчисляется с момента получения разрешений и определяется делением суммы платы за использование РЧС, исчисленной по году, на двенадцать и умножением на соответствующее количество месяцев (в том числе неполных) использования РЧС в году.
9. Плата за использование РЧС на период проведения опытной эксплуатации, соревнований, выставок и иных подобных мероприятий сроком до шести месяцев включительно устанавливается в зависимости от вида радиосвязи и территории использования РЧС в размере, соответствующем сроку фактического его использования, но не менее 1/12 размера годовой ставки платы за использование РЧС.

10. Енi Ставкаларда көрсетiлгеннен өзге дуплекстi арна белдеуiн пайдаланатын технологияларды қолданған жағдайда, РЖС пайдалану үшiн ақы ставкалары төлеушi іс жүзiнде қолданылатын дуплекстi арна белдеуi енiнiң Ставкаларда көрсетiлген дуплекстi арна белдеуінiң енiне ара салмағы негiзге алына отырып анықталады.
11. Егер, төлеушi әлдебiр себептермен РЖС пайдалануға кiрiспеген не оны пайдалануды тоқтатқан жағдайда, РЖС пайдалану үшiн ақының төлеушi енгiзген сомасы қайтаруға немесе қайта есептеуге жатпайды.
12. Есептi жыл үшiн бюджетке енгiзiлуге жататын РЖС пайдалану үшiн ақының жылдық сомасы бойынша төлеушілер есептi кезеңнен кейінгi жылдың 1 наурызынан кешiктiрмей тiркелген жерi бойынша аумақтық салық органдарына Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен келiсiм бойынша Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк кiрiс министрлiгi бекiтетiн нысанда есеп ұсынулары тиiс.
3. Қазақстан Республикасының РЖС пайдалану үшiн ақы төлеу
тәртiбiн бақылау және оның бұзылуы үшiн жауаптылық
13. РЖС пайдалану үшiн ақы сомасын республикалық бюджетке уақтылы
енгiзбеген ретте, төлеушi Қазақстан Республикасының заңнамалық
кесiмдерiнде көзделген жауаптылықты көтередi.
14. Төлеушi РЖС пайдалану үшiн ақыны енгiзудi осы Ереженiң
6-тармағында белгiленген мерзiмнен бiр айдан артық кешiктiрсе, тиiстi
аумақтық салық органдары бұл туралы уәкiлеттi органды хабардар етедi, ол
алынған мәлiметтер негiзiнде кәсiпкерлiк қызметпен айналысу лицензиясының
қолданылуын тоқтата тұрады және/немесе Қазақстан Республикасының
заңнамасында көзделген өзге де шараларды қабылдайды.
15. РЖС пайдалану үшiн ақының республикалық бюджетке толық және
уақтылы енгiзiлуiне бақылауды салық органдары жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2001 жылғы 15 маусымдағы
N 825 қаулысымен
бекітілген
Бекітілген және жылжымалы радиоқызметтерге арналған радиожиілік
ресурсын (спектрін) пайдалану үшін ақы төлеу ставкалары
---------------------------------------------------------------------------
Рет!     Радиобайланыс түрі      !   Әкімшілік-аумақтық бірлік  !  Жылдық
N !                             !                              !   ақы
!                             !                              !ставкасы
!                             !                              !----------
!                             !                              !  Айлық
!                             !                              ! есептік
!                             !                              !көрсеткіш
---------------------------------------------------------------------------
1.  Пейджинг - дербес радиошақыру 200 мың адамнан астам тұрғыны     139
радиожүйелерi (таратқыштың    бар елді мекен (оның ішінде
шығу қуаты 50 Вт-қа дейiн     облыстық маңызы бар қалалар)
болғанда енi 25 кГц жиiлiктi  50 мыңнан 200 мың адамға дейін     90
иеленгенi үшiн)*              тұрғыны бар елді мекен
50 мыңға дейін тұрғыны бар         48
аудандық маңызы бар қала
Қалған әкімшілік-аумақтық           5
бірліктер (кент, ауыл (село),
ауылдық (селолық) округ)
2.  Транкингтiк байланыс          200 мың адамнан астам тұрғыны      94
(таратқыштың шығу қуаты 50    бар елді мекен (оның ішінде
Вт-қа дейiн болғанда енi      облыстық маңызы бар қалалар)
қабылдау үшiн 25 кГц/беру     50 мыңнан 200 мың адамға дейін     61
үшiн 25 кГц дуплекстi арна    тұрғыны бар елді мекен
үшін)*                        50 мыңға дейін тұрғыны бар         33
аудандық маңызы бар қала
Қалған әкімшілік-аумақтық           4
бірліктер (кент, ауыл (село),
ауылдық (селолық) округ)
3.  УҚТ-өрісті радиобайланыс      200 мың адамнан астам тұрғыны      47
(таратқыштың шығу қуаты 50    бар елді мекен (оның ішінде
Вт-қа дейiн болғанда енi      облыстық маңызы бар қалалар)
қабылдау үшiн 25 кГц/беру     50 мыңнан 200 мың адамға дейін     31
үшiн 25 кГц дуплекстi арна    тұрғыны бар елді мекен
үшін)*                        50 мыңға дейін тұрғыны бар         14
аудандық маңызы бар қала
Қалған әкімшілік-аумақтық           3
бірліктер (кент, ауыл (село),
ауылдық (селолық) округ)
4.   ОТ-өрiстi радиостанциялар          Қазақстан Республикасы        1
(27 МГц) (бiр станцияға
арналған барлық
пайдаланылатын жиiлiктер
үшiн)
5.   ҚТ - байланыс (таратқыштың                Облыс                 10
шығу қуаты 50 Вт-қа дейiн
болғанда бiр жиiлiктi
иелену үшiн)*
6.   Радиоұзартқыштар
(таратқыштың шығу қуаты
25 кВт-қа дейiн болғанда
енi қабылдау үшiн/25 кГц
беру үшiн 25 кГц дуплекстi
арна үшін)**:
Бiр арналы                                Облыс                  6

10. В случае применения технологий с использованием полосы дуплексного канала шириной, отличающейся от указанной в Ставках, ставки платы за использование РЧС определяются исходя из удельного веса фактически применяемой плательщиком ширины полосы дуплексного канала к ширине полосы дуплексного канала, указанной в Ставках.
11. В случае, если плательщик не приступил к использованию РЧС, либо прекратил его использование по каким-либо причинам, внесенные плательщиком суммы плат за использование РЧС возврату или перерасчету не подлежат.
12. По годовым суммам платы за использование РЧС, подлежащим внесению в бюджет за отчетный год, плательщики обязаны не позднее 1 марта года, следующего за отчетным периодом, представлять в территориальные налоговые органы по месту регистрации расчет по форме, утверждаемой Министерством государственных доходов Республики Казахстан по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан.
3. Контроль и ответственность за нарушение порядка уплаты платы за
использование РЧС Республики Казахстан
13. При несвоевременном внесении в республиканский бюджет сумм платы за использование РЧС плательщик несет ответственность, предусмотренную законодательными актами Республики Казахстан.
14. В случае задержки внесения платы за использование РЧС плательщиком на срок более одного месяца от срока, установленного пунктом 6 настоящих Правил, соответствующие территориальные налоговые органы извещают об этом уполномоченный орган, который на основании полученных сведений приостанавливает действие лицензии на осуществление предпринимательской деятельности и/или принимает иные меры, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
15. Контроль за полнотой и своевременностью внесения в республиканский бюджет платы за использование РЧС осуществляется налоговыми органами.
Утверждены
постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 июня 2001 года N 825
Ставки платы за использование радиочастотного ресурса
(спектра) для фиксированной и подвижной радиослужб
---------------------------------------------------------------------------
N    Вид радиосвязи       Административно-территориальная    Ставка
п/п                       единица                            годовой платы
-------------
Месячный
расчетный
показатель
---------------------------------------------------------------------------
1  Пейджинг - радиосистемы   Населенный пункт с количеством
персонального радио-      населения свыше 200 тыс.человек
вызова (за частотное      (в том числе города областного       139
присвоение шириной 25     значения)
кГц при выходной          Населенный пункт с количеством        90
мощности передатчика      населения от 50 тыс. до 200 тыс.
до 50 Вт)*                человек
Город районного значения с            48
количеством населения до 50 тыс.
человек
Остальные административно-              5
территориальные единицы (поселок,
аул (село), аульный (сельский)
округ)
2  Транкинговая связь        Населенный пункт с количеством
(за дуплексный канал      населения свыше 200 тыс. человек
шириной 25 кГц на         (в том числе города областного
прием /25 кГц на          значения)                              94
передачу при выходной     Населенный пункт с количеством
мощности передатчика      населения от 50 тыс. до 200 тыс.
до 50 Вт)*                человек                                61
Город районного значения с
количеством населения до 50 тыс.
человек                                33
Остальные административно-
территориальные единицы (поселок,
аул (село), аульный (сельский)
округ)                                  4
3  Радиосвязь УКВ-           Населенный пункт с количеством
диапазона (за             населения свыше 200 тыс. человек
дуплексный канал          (в том числе города областного
шириной 25 кГц на         значения)                              47
прием /25 кГц на          Населенный пункт с количеством
передачу при выходной     населения от 50 тыс. до 200 тыс.
мощности передатчика      человек                                31
до 50 Вт)*                Город районного значения с
количеством населения до 50 тыс.
человек                                14
Остальные административно-
территориальные единицы (поселок,
аул (село), аульный (сельский)
округ)                                  3
4  Радиостанции СВ -
диапазона (27 МГц)
(за все используемые
частоты для одной
станции)                  Республика Казахстан                   1
5  КВ-связь (за одно
частотное присвоение
при выходной мощности
передатчика до 50 Вт)*    Область                               10
6  Радиоудлинители (за
дуплексный канал
шириной 25 кГц на прием
/25 кГц на передачу при
выходной мощности
передатчика до 25 Вт)**
Одноканальные             Область                                  6

Көп арналы                                Облыс                 0,6
7.   Қуаты 2 Вт-қа дейiн шағын
қуатты радиостанциялар
(бiр абоненттiк станцияға                 Облыс                 0,5
арналған барлық
пайдаланылатын жиiлiктер
үшiн)
8.   Әуесқойлық радиостанциялар
(бiр станцияға арналған             Қазақстан Республикасы      0,2
барлық пайдаланылатын
жиiлiктер үшiн)
9.   Ұялы байланыс (енi қабылдау
үшiн 10 кГц/беру үшiн 10                  Облыс                  53
кГц жиiлiк белдеуі үшiн)
10.  Ауқымды дербес жылжымалы
спутниктік байланыс жүйесi
(енi қабылдау үшiн 100 кГц/         Қазақстан Республикасы       18
беру үшiн 100 кГц жиiлiктердiң
дуплекстi белдеуi үшiн)
11.  НUВ - технологиялы спутниктiк       Қазақстан Республикасы       30
байланыс (NUВ-қа пайдаланылатын
енi қабылдау үшiн 100 кГц/беру
үшiн 100 кГц белдеу үшiн)
НUВ-технологиясынсыз                Қазақстан Республикасы      100
(бiр станция пайдаланатын
жиiлiктер үшiн)
12.  Радиорелелi желiлер (бiр
аралықтағы дуплексті арна
үшiн):
жергiліктi                          (Аудан, қала, кент, ауыл
(село), ауылдық (селолық)
округ)                      40
аймақтық                            Қазақстан Республикасы      10
магистральды                        Қазақстан Республикасы       7
13. WLL (ені қабылдау үшін 25     200 мың адамнан астам тұрғыны      30
кГц/беру үшін 25 кГц/         бар елді мекен (оның ішінде
дуплексті арна үшін)          облыстық маңызы бар қалалар)
50 мыңнан 200 мың адамға дейін     15
тұрғыны бар елді мекен
50 мыңға дейін тұрғыны бар          3
аудандық маңызы бар қала
Қалған әкімшілік-аумақтық           1
бірліктер (кент, ауыл (село),
ауылдық (селолық) округ)
14. БЕС-технологиясы қолданылған  200 мың адамнан астам тұрғыны     190
жағдайда WLL (ені қабылдау    бар елді мекен (оның ішінде
үшін 2 МГц/беру үшін 2 МГц    облыстық маңызы бар қалалар)
дуплексті арна үшін)          50 мыңнан 200 мың адамға дейін     90
тұрғыны бар елді мекен
50 мыңға дейін тұрғыны бар         10
аудандық маңызы бар қала
Қалған әкімшілік-аумақтық           2
бірліктер (кент, ауыл (село),
ауылдық (селолық) округ)
15. Эфирлік-кабельдік теледидар   200 мың адамнан астам тұрғыны     300
(8 МГц жиілік белдеуі үшін)   бар елді мекен (оның ішінде
облыстық маңызы бар қалалар)
50 мыңнан 200 мың адамға дейін    134
тұрғыны бар елді мекен

Многоканальные            Область                                0,6
7  Маломощные радиостанции
мощностью до 2 Вт (за все
используемые частоты для
одной абонентской
станции)                  Область                                0,5
8  Любительские радио-
станции (за все
используемые частоты
для одной станции)        Республика Казахстан                   0,2
9  Сотовая связь (за полосу
частот шириной 10 кГц
на прием/10 кГц на
передачу)                 Область                                53
10  Глобальная персональная
подвижная спутниковая
связь (за дуплексную
полосу частот шириной
100 кГц на прием/100
кГц на передачу)          Республика Казахстан                   18
11  Спутниковая связь
с НUВ-технологией
(за ширину полосой
100 кГц на прием/100
кГц на передачу,
используемую на HUB)      Республика Казахстан                    30
без НUВ-технологии
(за используемые
частоты одной
станцией)                 Республика Казахстан                   100
12  Радиорелейные линии (за
дуплексный ствол на
одном пролете):
местные                   Район, город, поселок,                   40
аул(село), аульный
(сельский) округ
зоновые                   Республика Казахстан                     10
магистральные             Республика Казахстан                      7
13  WLL (за дуплексный        Населенный пункт с количеством
канал шириной 25 кГц      населения свыше 200 тыс. человек
на прием/25 кГц на        (в том числе города областного
передачу)                 значения)                                 30
Населенный пункт с количеством от
50 тыс до 200 тыс. человек                15
Город районного значения с количеством
населения до 50 тыс. человек               3
Остальные административно-
территориальные единицы (поселок, аул
(село), аульный (сельский) округ           1
14  WLL при использовании     Населенный пункт с количеством
ШПС-технологии (за        населения свыше 200 тыс.человек (в том
дуплексный канал          числе города областного значения)        190
шириной на прием          Населенный пункт с количеством
2МГц/2МГц на передачу)    населения от 50 тыс. до 200 тыс.человек   90
Город районного значения с
количеством населения до 50 тыс.человек   10
Остальные административно-
территориальные единицы (поселок, аул
(село), аульный (сельский) округ)          2
15  Эфирно-кабельное          Населенный пункт с количеством
телевидение (за           населения свыше 200 тыс.человек
полосу частот 8 МГц)      (в том числе города областного
значения)                               300
Населенный пункт с количеством
населения от 50 тыс. до 200 тыс.
человек                                 134
Город районного значения с

50 мыңға дейін тұрғыны бар         45
аудандық маңызы бар қала
Қалған әкімшілік-аумақтық           3
бірліктер (кент, ауыл (село),
ауылдық (селолық) округ)
16.  Бекітілген байланыс***
(радиомодем, жағалаулық
байланыс, телеметрия және
т.б.) жоғарыда
көрсетілгендерден басқа               Облыс                     10
(таратқыштың шығу қуаты
50 Вт-қа дейін болғанда
ені қабылдау үшін 25 кГц/
беру үшін 25 кГц дуплексті
арна үшін)
17.  Жылжымалы байланыс****,
жоғарыда көрсетілгендерден
басқа (таратқыштың шығу               Облыс                     20
қуаты 50 Вт-қа дейін болғанда
ені қабылдау үшін 25 кГц/
беру үшін 25 кГц дуплексті
арна үшін)
---------------------------------------------------------------------------
* 1) таратқыштың шығу қуаты 50 Вт-тан астам болғанда 2 коэффициент
қолданылады;
2)  сол аумақта бекітілген, сол жиіліктерде репитерді пайдалану кезінде
0,5 коэффициент қолданылады.
** 1) таратқыштың шығу қуаты 25 Вт-тан астам болғанда 2 коэффициент
қолданылады.
*** бекітілген қызмет - белгілі бір бекітілген пункттер арасындағы
радиобайланыс қызметі.
**** жылжымалы байланыс - жылжымалы және базалық (стационарлық)
станциялардың арасындағы немесе жылжымалы станциялардың арасындағы
радиобайланыс қызметі.
БЕС-технологиясын қолданған жағдайда ақы ені қабылдау үшін 2 МГц/беру үшін
2 МГц/белдеу үшін алынады.
---------------------------------------------------------------------------
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2001 жылғы 15 маусымдағы
N 825 қаулысымен
бекітілген
Телерадио хабарларын тарату қызметтеріне арналған
радиожиілік ресурсын (спектрін) пайдалану үшін ақы төлеу
ставкалары
---------------------------------------------------------------------------
Рет!Қолдану/жиілік!  Тұрғындар, мың адам  ! Беретін құралдың !  Бір арна
N !     өрісі    !                       !     қуаты, Вт    !    үшін
!              !                       !                  !  жылдық ақы
!              !                       !                  !-------------
!              !                       !                  !Айлық есептік
!              !                       !                  !  көрсеткіш
---------------------------------------------------------------------------
1     Теледидар    10-ға дейін қоса алғанда 100-ге дейін қоса       20
(метрлік)                                   алғанда
10-нан 50-ге дейін қоса  500-ге дейін қоса       41
алғанда                алғанда
500-ден жоғары          83
50-ден 100-ге дейін     1000-ға дейін қоса      124
қоса алғанда               алғанда
1000-нан жоғары         249
100-ден 200-ге дейін    1000-ға дейін қоса      290
қоса алғанда               алғанда
1000-нан жоғары         435
200-ден 500-ге дейін    2000-ға дейін қоса      828
қоса алғанда               алғанда
2000-нан жоғары        1243

количеством населения до 50 тыс.         45
человек
Остальные административно-
территориальные единицы (поселок, аул
(село), аульный (сельский) округ)         3
16  Фиксированная связь***
(радиомодем, береговая
связь, телеметрия и
т.д.), кроме вышеуказан-
ных (за дуплексный канал
шириной 25 кГц на прием/
25 кГц на передачу при
выходной мощности
передатчика до 50 Вт*     Область                                  10
17  Подвижная связь****,
кроме вышеуказанных
(за дуплексный канал
шириной 25 кГц на
прием /25 кГц на
передачу при выходной
мощности передатчика
до 50 Вт)*                Область                                   20
---------------------------------------------------------------------------
* 1) при выходной мощности передатчика более 50 Вт применяется коэффициент
2;
2) при использовании репитера на тех же частотах, закрепленных на той же
территории, применяется коэффициент 0,5
** 1) при выходной мощности передатчика более 25 Вт применяется коэффициент 2 *** фиксированная служба - служба радиосвязи между определенными фиксированными пунктами
**** подвижная служба - служба радиосвязи между подвижной и базовой (стационарной) станциями или между подвижными станциями
При использовании ШПС-технологии плата взимается за полосу шириной 2МГц на прием/2МГц на передачу ---------------------------------------------------------------------------
Утверждены
постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 июня 2001 года N 825
Ставки платы за использование радиочастотного ресурса
(спектра) для телерадиовещательной службы
---------------------------------------------------------------------------
N   Применение/диапазон  Население,   Мощность передающего   Годовая плата
п/п частот               тыс.чел.     средства, Вт           за один канал
-------------
Месячный
расчетный
показатель
---------------------------------------------------------------------------
1  Телевидение/      До 10 включ.     До 100 вклю.          20
метровый
От 10 до 50      До 500 включ.         41
включ.           Свыше 500             83
От 50 до 100     До 1000 включ.        124
включ.           Свыше 1000            249
От 100 до        До 1000 включ.        290
200 включ.       Свыше 1000            435
От 200 до        До 2000 включ.        828
500 включ.       Свыше 2000           1243

500-ден жоғары*         5000-ға дейін қоса     2367
алғанда
5000-нан жоғары        3550
---------------------------------------------------------------------------
2     Теледидар    10-ға дейін қоса алғанда 100-ге дейін қоса       13
(дециметрлік)                                   алғанда
10-нан 50-ге дейін қоса  500-ге дейін қоса       26
алғанда                алғанда
500-ден жоғары          52
50-ден 100-ге дейін     1000-ға дейін қоса       78
қоса алғанда               алғанда
1000-нан жоғары          155
100-ден 200-ге дейін    1000-ға дейін қоса      181
қоса алғанда               алғанда
1000-нан жоғары         272
200-ден 500-ге дейін    2000-ға дейін қоса      518
қоса алғанда               алғанда
2000-нан жоғары         777
500-ден жоғары*         5000-ға дейін қоса     1479
алғанда
5000-нан жоғары        2219
---------------------------------------------------------------------------
3   Радиохабарлар  10-ға дейін қоса алғанда 100-ге дейін қоса        5
тарату/УҚТ                                    алғанда
ЧМ (РМ)
10-нан 50-ге дейін қоса  500-ге дейін қоса        9
алғанда                алғанда
500-ден жоғары          18
50-ден 100-ге дейін     1000-ға дейін қоса       27
қоса алғанда               алғанда
1000-нан жоғары           53
100-ден 200-ге дейін    1000-ға дейін қоса       62
қоса алғанда               алғанда
1000-нан жоғары          93
200-ден 500-ге дейін    2000-ға дейін қоса      178
қоса алғанда               алғанда
2000-нан жоғары         266
500-ден жоғары*         5000-ға дейін қоса      488
алғанда
5000-нан жоғары         732
---------------------------------------------------------------------------
4   Радиохабарлар            -              100-ге дейін қоса        5
тарату/ҚТ. ОТ                                 алғанда
ҰТ                  -              100-ден 1000-ға         15
дейін қоса алғанда
-             1000-нан 10 000-ға       30
дейін қоса алғанда
-             10 000-нан 100 000-ға    45
дейін қоса алғанда
-             100 000-нан бастап       89
---------------------------------------------------------------------------
* Астана қаласын қоса алғанда
---------------------------------------------------------------------------
Мамандар:
Багарова Ж.А.
Қасымбеков Б.А.

Свыше 500*       До 5000 включ.       2367
Свыше 5000           3550
2  Телевидение/      До 10 включ.     До 100 включ.          13
дециметровый
От 10 до 50      До 500 включительно    26
включительно     Свыше 500              52
От 50 до 100     До 1000 включительно   78
включительно     Свыше 1000            155
От 100 до 200    До 1000 включительно  181
включительно     Свыше 1000            272
От 200 до 500    До 2000 включительно  518
включительно     Свыше 2000            777
Свыше 500*       До 5000 включительно 1479
Свыше 5000           2219
3  Радиовещание/     До 10
УКВ ЧМ (РМ)       включительно     До 100 включительно     5
От 10 до 50      До 500 включительно     9
включительно     Свыше 500              18
От 50 до 100     До 1000 включительно   27
включительно     Свыше 1000             53
От 100 до 200    До 1000 включительно   62
включительно     Свыше 1000             93
От 200 до 500    До 2000 включительно  178
включительно     Свыше 2000            266
свыше 500*       До 5000 включительно   488
Свыше 5000             732
4  Радиовещание/        -            До 100 включительно      5
КВ, СВ,
ДВ                   -            От 100 до 1000          15
включительно
-            От 1000 до 10 000       30
включительно
-            От 10 000 до 100 000    45
включительно
-            От 100 000              89
*включая город Астану
(Специалисты: Мартина Н.А.,
Цай Л.Г.)