Қазақстан Республикасының Экономика және сауда министрлігі Стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі комитетінің мәселелері
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы. 2001 жылғы 2 шілде N 904 Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2002.11.18. N 1220 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Қазақстан Республикасы Экономика және сауда министрлігінің Стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі комитеті (Мемстандарт) туралы ереже;
2) Қазақстан Республикасының Экономика және сауда министрлігі Стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі комитетінің қарауындағы ұйымдардың тізбесі бекітілсін.
3) осы қаулының тiзбесiне сәйкес Қазақстан Республикасының Экономика және сауда министрлiгi Стандарттау, метрология және сертификаттау жөнiндегi комитетiнiң (Мемстандарт) мемлекеттiк қадағалау жөнiндегi аумақтық органдарының - мемлекеттiк мекемелерiнiң тiзбесi.
ЕСКЕРТУ. 1-тармақ толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2001.10.31. N 1384 қаулысымен .
2. Мыналардың:
1) "Қазақстан Республикасының Энергетика, индустрия және сауда министрлігі Стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі комитетінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 18 қазандағы N 1552 қаулысының  (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2000 ж., N 42, 501-құжат);
2) "Қазақстан Республикасы Экономика және сауда министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 31 қаңтардағы N 165 қаулысымен  бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 5-тармағының (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2001 ж., N 4-5, 54-құжат) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2001 жылғы 2 шілдедегі
N 904 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Экономика және сауда министрлігінің Стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі комитеті (Мемстандарт) туралы
Ереже
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Экономика және сауда министрлігінің Стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі комитеті (бұдан әрі - Комитет) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасы Экономика және сауда министрлігінің (бұдан әрі - Министрлік) құзыретінің шегінде арнайы атқарушылық және бақылау-қадағалау функцияларын, сондай-ақ стандарттау, метрология және сертификаттау саласында салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын ведомствосы болып табылады.
Комитеттің мемлекеттік қадағалау жөніндегі аумақтық органдары бар.

Вопросы Комитета по стандартизации, метрологии и сертификации Министерства экономики и торговли Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 июля 2001 года N 904. Утратило силу постановлением Правительства РК от 18 ноября 2002 г. N 1220
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Положение о Комитете по стандартизации, метрологии и сертификации Министерства экономики и торговли Республики Казахстан (Госстандарт);
2) перечень организаций, находящихся в ведении Комитета по стандартизации, метрологии и сертификации Министерства экономики и торговли Республики Казахстан.
3) перечень государственных учреждений - территориальных органов по государственному надзору Комитета по стандартизации, метрологии и сертификации Министерства экономики и торговли Республики Казахстан (Госстандарт) согласно перечню к настоящему постановлению.
Сноска. В пункт 1 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 31 октября 2001 г. N 1384 P011384_  .
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 18 октября 2000 года N 1552 P001552_  "Вопросы Комитета по стандартизации, метрологии и сертификации Министерства энергетики, индустрии и торговли Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2000 г., N 42, ст. 501);
2) пункт 5 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 января 2001 года N 165 P010165_  "Вопросы Министерства экономики и торговли Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2001 г., N 4-5, ст. 54).
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 2 июля 2001 года N 904
Положение
о Комитете по стандартизации, метрологии и сертификации
Министерства экономики и торговли Республики Казахстан
(Госстандарт)
I. Общие положения
1. Комитет по стандартизации, метрологии и сертификации Министерства экономики и торговли Республики Казахстан (далее - Комитет) является ведомством Министерства экономики и торговли Республики Казахстан (далее - Министерство), осуществляющим в соответствии с законодательством Республики Казахстан в пределах компетенции Министерства специальные исполнительные и контрольно-надзорные функции, а также межотраслевую координацию в сфере стандартизации, метрологии и сертификации.
Комитет имеет территориальные органы по государственному надзору.

2. Комитет өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына және заңдарына, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің кесімдеріне, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына, өзге де нормативтік құқықтық кесімдерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Комитет мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның мемлекеттік тілде атауы жазылған мөрі және мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ заңнамаға сәйкес шоттары болады.
Комитет азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі. Комитетке заңнамаға сәйкес өкілеттік берілген болса, ол мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарабы болуға құқылы.
4. Комитет өз құзыретіндегі мәселелер бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында міндетті күші бар, Төрағасының бұйрықтарымен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
5. Комитеттің штат санының лимитін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
6. Комитеттің заңды мекен-жайы:
473000, Астана қаласы, Пушкин көшесі, 166/5.
7. Комитеттің толық атауы - "Қазақстан Республикасы Экономика және сауда министрлігінің Стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі комитеті (Мемстандарт)" мемлекеттік мекемесі.
8. Комитеттің құрылтайшылық құжаты осы Ереже болып табылады.
9. Комитеттің қызметін қаржыландыру тек республикалық бюджеттен ғана жүзеге асырылады.
Комитетке өзінің функциясы болып табылатын міндеттерді орындау мәнінде кәсіпкерлік субъектілерімен шарттық қатынастар жасауға тыйым салынады.
Егер Комитетке заңнамалық кесімдермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда мұндай қызметтен алынған кірістер республикалық бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. Комитеттің негізгі міндеттері, функциялары және
құқықтары
10. Комитеттің негізгі міндеттері:
1) стандарттау, метрология және сертификаттау саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыруға және іске асыруға қатысу;
2) мемлекеттік органдардың, жеке және заңды тұлғалардың стандарттау, метрология және сертификаттау саласындағы қызметін үйлестіру;
3) Қазақстан Республикасының мемлекеттік стандарттау, сертификаттау, өлшемдер бірлігі мен эталондық базасының бірыңғайлылығын қамтамасыз ету жүйелерін жетілдіру жөніндегі жұмыстарды жүзеге асыру;
4) Қазақстан Республикасының негіз қалаушы мемлекеттік стандарттарын әзірлеуді қамтамасыз ету;
5) стандарттау, метрология және сертификаттау саласында білікті кадрларды даярлауға қатысу;

2. Комитет осуществляет свою деятельность в соответствии с K951000_  Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, международными договорами Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Комитет является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печать и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством счета.
Комитет вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени. Комитет имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если он уполномочен на это в соответствии с законодательством.
4. Комитет по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами Председателя, которые имеют обязательную силу на всей территории Республики Казахстан.
5. Лимит штатной численности Комитета утверждается Правительством Республики Казахстан.
6. Юридический адрес Комитета:
473000, город Астана, улица Пушкина, 166/5.
7. Полное наименование Комитета - государственное учреждение "Комитет по стандартизации, метрологии и сертификации Министерства экономики и торговли Республики Казахстан (Госстандарт)".
8. Учредительным документом Комитета является настоящее Положение.
9. Финансирование деятельности Комитета осуществляется только из республиканского бюджета.
Комитету запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся его функциями.
Если Комитету законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход республиканского бюджета.
2.Основные задачи, функции и права Комитета
10. Основными задачами Комитета являются:
1) участие в формировании и реализации государственной политики в области стандартизации, метрологии, сертификации;
2) координация деятельности государственных органов, физических и юридических лиц в области стандартизации, метрологии, сертификации;
3) осуществление работ по совершенствованию государственных систем стандартизации, сертификации, обеспечения единства измерений и эталонной базы Республики Казахстан;
4) обеспечение разработки основополагающих государственных стандартов Республики Казахстан;
5) участие в подготовке квалифицированных кадров в области стандартизации, метрологии, сертификации;

6) техникалық экономикалық ақпаратты жіктеу және қолдау, өнімдерді тізімдемелеу жөніндегі мемлекеттік органдардың, жеке және заңды тұлғалардың қызметін үйлестіру;
7) стандарттау, метрология және сертификаттау саласында іргелі зерттеулердің жүргізілуін ұйымдастыру;
8) стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі нормативтік құжаттардың міндетті талаптарының сақталуын, өнім сапасына, өлшем құралының жай-күйі мен қолданылуын мемлекеттік қадағалау жүргізуді ұйымдастыру, сондай-ақ тіркелген сертификаттау жөніндегі органдардың, сынақ зертханалары мен орталықтарының қызметін бақылау;
9) үлгісін және бекітілген үлгісіне сәйкестігін растау мақсатында сертификаттау, сертификаттық сынақтар, өлшемдерді орындау әдістемелерін әзірлеу және аттестациялау, өлшем құралдарын салыстырып тексеру, калибрлеу және сынау жөнінде жұмыс жүргізу құқығына ұйымдарды сертификаттау және өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйелерінде тіркеу;
11. Комитет өзіне жүктелген міндеттерге сәйкес заңнамада белгіленген тәртіппен мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) өз құзыретіндегі мәселелер бойынша заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық кесімдер жобаларын әзірлеуге қатысады және әзірлейді;
2) стандарттау, метрология және сертификаттау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруға қатысады, стандарттау, метрология және сертификаттау саласындағы мемлекеттік органдардың, жеке және заңды тұлғалардың қызметін үйлестіреді;
3) халықаралық тәжірибені ескере отырып, мемлекеттік стандарттау, өлшем бірлігін қамтамасыз ету, сертификаттау жүйелерін жетілдіреді және дамытады;
4) шамалар бірлігінің мемлекеттік эталондарын жасау, бекіту, сақтау және қолдану ережелерін белгілейді, Қазақстан Республикасының эталондық базасын жетілдіреді;
5) республикадағы қолдануға рұқсат етілген шамалар бірліктерін белгілейді;
6) өлшем құралдарына, әдістері мен нәтижелеріне қойылатын жалпы метрологиялық талаптарды анықтайды;
7) стандарттау, метрология және сертификаттау саласында іргелі зерттеулердің жүргізілуін ұйымдастырады;
8) стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі нормативтік құжаттарды әзірлеудің және бекітудің тәртібін анықтайды, Қазақстан Республикасының негіз қалаушы стандарттарын әзірлеу және Қазақстан Республикасының мемлекеттік стандарттарын тиісті халықаралық және аймақтық стандарттармен үйлестіру жөніндегі жұмыстарды ұйымдастырады;
9) өлшем құралдарын салыстырып тексеру және калибрлеу, өлшемдерді орындау әдістемесін және басқа да метрология жұмыстарын аттестаттау құқығына заңды тұлғалардың метрологиялық қызметтерін тіркеуді жүргізеді;

6) координация деятельности государственных органов, физических и юридических лиц по классификации и кодированию технико-экономической информации, каталогизации продукции;
7) организация проведения фундаментальных исследований в области стандартизации, метрологии и сертификации;
8) организация проведения государственного надзора за соблюдением обязательных требований нормативных документов по стандартизации, метрологии и сертификации, качеством продукции, состоянием и применением средств измерений, а также контроль деятельности аккредитованных органов по сертификации и испытательных лабораторий, центров;
9) аккредитация в государственных системах сертификации и обеспечения единства измерений организаций на право проведения работ по сертификации, сертификационным испытаниям, разработки и аттестации методик выполнения измерений, поверки, калибровки и испытаний средств измерений для целей утверждения их типа и на соответствие утвержденному типу.
11. Комитет в соответствии с возложенными на него задачами в установленном законодательством порядке осуществляет следующие функции:
1) участвует в разработке и разрабатывает проекты законодательных и иных нормативных правовых актов по вопросам своей компетенции;
2) участвует в реализации государственной политики в области стандартизации, метрологии и сертификации, координирует деятельность государственных органов, физических и юридических лиц в области стандартизации, метрологии и сертификации;
3) с учетом международного опыта совершенствует и развивает государственные системы стандартизации, обеспечения единства измерений, сертификации;
4) устанавливает правила создания, утверждения, хранения и применения государственных эталонов единиц величин, совершенствует эталонную базу Республики Казахстан;
5) устанавливает допускаемые к применению в республике единицы величин;
6) определяет общие метрологические требования к средствам, методам и результатам измерений;
7) организует проведение фундаментальных исследований в области стандартизации, метрологии и сертификации;
8) определяет порядок разработки и утверждения нормативных документов по стандартизации, метрологии и сертификации, организует разработку основополагающих стандартов Республики Казахстан и работы по гармонизации государственных стандартов Республики Казахстан с соответствующими международными и региональными стандартами;
9) проводит аккредитацию метрологических служб юридических лиц на право поверки и калибровки средств измерений, аттестации методик выполнения измерений и других метрологических работ;

10) сертификаттау мен сертификаттау сынақтары бойынша жұмыстарды жүргізу құқығына ұйымдардың тіркелуін жүргізеді;
11) сертификаттау және метрология жөніндегі сарапшы-аудиторлар ретінде мамандарды аттестаттауды жүргізеді;
12) өлшемдердің, өлшем құралдарын салыстырып тексеру мен, калибрлеудің өнімдерді, өндірістік қызмет көрсетулерді және сапа жүйелерін сертификаттаудың, сертификаттау сынақтарының орындалуы әдістемелерін тіркеу құқығына заңды тұлғаларды тіркеу тәртібін белгілейді;
13) өз құзыретінің шегінде заңды және жеке тұлғалардың қызметін лицензиялайды және берілген лицензиялардың мемлекеттік тізілімін жүргізеді;
14) стандарттау, метрология, сертификаттау, тіркеу, сапа жүйесі, мемлекеттік қадағалау мен инспекциялық бақылау салаларындағы мамандарды кәсіптік даярлау мен қайта даярлау жөніндегі жұмыстарды үйлестіруге қатысады; көрсетілген бағыттар бойынша жоғары және арнаулы орта оқу орындарының оқу бағдарламаларын келіседі;
15) саудадағы техникалық кедергілерді жою мақсатында стандарттау, метрология және сертификаттау саласында халықаралық ғылыми-техникалық ынтымақтастықты жүзеге асырады;
16) стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі халықаралық және аймақтық ұйымдарда өз құзыретінің шегінде Қазақстан Республикасының атынан өкілдік етеді;
17) стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі нормативтік құжаттарды тіркеуді жүзеге асырады;
18) Қазақстан Республикасы стандарттарының мемлекеттік қорын, мемлекетаралық, аймақтық, халықаралық және басқа елдердің ұлттық стандарттарының қорларын қалыптастыру жөніндегі жұмыстарды үйлестіреді;
19) Қазақстан Республикасының мемлекеттік стандарттарын, мемлекетаралық стандарттарды, сондай-ақ стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі халықаралық ұйымдардың ережелері мен ұсынымдарын шығаруды, қайта шығаруды және таратуды ұйымдастырады;
20) өнімге және шығарылатын өлшем құралдарына тіркелген нормативтік құжаттар туралы, сондай-ақ стандарттау, метрология және сертификаттау саласындағы нормативтік құжаттар талаптарының өзгерістері туралы мәліметтерді қамтитын ақпараттық сілтемелердің басылып шығарылуын ұйымдастырады;
21) стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі халықаралық және аймақтық ұйымдардың мүше елдеріне, Қазақстанның пікірі бойынша сауда қатынастарында техникалық кедергілер келтіруі мүмкін әзірленіп жатқан жобалар мен қолданылып жүрген халықаралық және аймақтық нормативтік құжаттарға түсініктемелер (пікірлер) жолдайды;
22) өнім сапасына, өлшем құралдарының жай-күйі мен қолданылуына, стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттардың міндетті талаптарының, сертификаттау ережелерінің, метрологиялық ережелердің сақталуын мемлекеттік қадағалауды, сондай-ақ сертификаттау жөніндегі органдар мен сынақ зертханаларының (орталықтарының) қызметін мемлекеттік бақылауды ұйымдастырады;

10) проводит аккредитацию организаций на право проведения работ по сертификации и сертификационных испытаний;
11) проводит аттестацию специалистов в качестве экспертов-аудиторов по сертификации и метрологии;
12) устанавливает порядок аккредитации юридических лиц на право аттестации методик выполнения измерений, поверки и калибровки средств измерений, сертификации продукции, услуг производств и систем качества, сертификационных испытаний;
13) в пределах своей компетенции лицензирует деятельность юридических и физических лиц и ведет государственный реестр выданных лицензий;
14) принимает участие в координации работ по профессиональной подготовке и переподготовке специалистов в области стандартизации, метрологии, сертификации, аккредитации, систем качества, государственного надзора и инспекционного контроля; согласовывает программы обучения высших и средних специальных заведений по указанным направлениям;
15) осуществляет международное научно-техническое сотрудничество в области стандартизации, метрологии и сертификации с целью устранения технических барьеров в торговле;
16) в пределах своей компетенции представляет Республику Казахстан в международных и региональных организациях по стандартизации, метрологии и сертификации;
17) осуществляет регистрацию нормативных документов по стандартизации, метрологии и сертификации;
18) координирует работы по формированию и ведению государственного фонда стандартов Республики Казахстан, межгосударственных, региональных, международных и национальных стандартов других стран;
19) организует издание, переиздание и распространение государственных стандартов Республики Казахстан, межгосударственных стандартов, а также правил и рекомендаций международных организаций по стандартизации, метрологии и сертификации;
20) организует издание информационных указателей, содержащих сведения о зарегистрированных нормативных документах на продукцию и выпускаемые средства измерений, а также об изменениях требований нормативных документов в области стандартизации, метрологии и сертификации;
21) направляет странам-членам международных и региональных организаций по стандартизации, метрологии и сертификации комментарии (отзывы) на разрабатываемые проекты и действующие международные и региональные нормативные документы, которые, по мнению Казахстана, могут создать технические барьеры в торговых отношениях;
22) организует государственный надзор за качеством продукции, состоянием и применением средств измерений, соблюдением обязательных требований нормативных документов по стандартизации, правил сертификации, метрологических правил, а также государственный контроль деятельности органов по сертификации и испытательных лабораторий (центров);

23) көптеп шығарылатын немесе Қазақстан Республикасының аумағына топтап әкелінетін өлшем құралдарының үлгілерін бекітеді;
24) азаматтық және қызметтік қару мен олардың патрондарының мемлекеттік кадастрын әзірлеу жөніндегі жұмыстарды жүргізуді, сондай-ақ оны шығаруды және жүргізуді ұйымдастырады;
25) мемлекеттік стандарттау, сертификаттау, өлшем бірлігін қамтамасыз ету жүйелерінің тізілімдерін жүргізеді;
26) Қазақстан Республикасының заңнамаларымен өзіне жүктелген басқа да функцияларды жүзеге асырады.
12. Комитет негізгі міндеттерді іске асыру және құзыретінің шегінде өзіне жүктелген функцияларды жүзеге асыру үшін заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық кесімдердің жобаларын әзірлеуге қатысуға және әзірлеуге;
2) стандарттаудың, сертификаттаудың және өлшем бірлігінің халықаралық, мемлекетаралық және мемлекеттік жүйелерінің жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін орталық, жергілікті атқарушы органдарға және басқа да ұйымдарға ұйымдастыру-әдістемелік басшылықты және олардың қызметін үйлестіруді жүзеге асыруға қатысуға;
3) стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі халықаралық және аймақтық ұйымдарда Қазақстан Республикасының мүдделерін білдіруге;
4) орындалуға міндетті бұйрықтарды қабылдауға;
5) өнім сапасына, өлшем құралдарының жай-күйі мен қолданылуын мемлекеттік қадағалау, сондай-ақ сертификаттау жөніндегі органдардың және сынақ зертханаларының (орталықтарының) қызметін мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру кезінде меншік нысандарына қарамастан ұйымдарда болуға және кәсіпкерлік қызметпен айналысатын ұйымдарды тексеруді жүзеге асыру;
6) стандарттау, метрология және сертификаттау жөніндегі нормативтік құжаттар талаптарының бұзылу фактілері анықталған кезде заңды және жеке тұлғаларға ықпал етудің заңнамалық кесімдерде белгіленген шаралар қолдану жөніндегі шешімдер қабылдауға;
7) сатуға және пайдалануға жарамсыз деп танылған жағдайларда өнімдер мен тауарларды жою жөніндегі комиссияның жұмысына Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен қатысуға;
8) басқа мемлекеттік органдардың және өзге де ұйымдардың мамандарын, сондай-ақ шетелдік және жергілікті сарапшылар мен мамандарын стандарттау, метрология және сертификаттау саласындағы бірлескен жұмыстарға тартуға;
9) өлшем құралдарының үлгілерін бекіту сертификаттарын, тауардың шығу сертификаттарын беруге;
10) Қазақстан Республикасының мемлекеттік сертификаттау жүйесіндегі сынақ орталықтарын, салыстырып тексеру зертханаларын және сертификаттау жөніндегі органдарын тіркеуді жүргізуге, шетел сертификаттарын тану шарттарын әзірлеуге;

23) утверждает типы средств измерений, выпускаемых серийно или ввозимых партиями на территорию Республики Казахстан;
24) организует проведение работ по разработке государственного кадастра гражданского и служебного оружия и патронов к нему, а также его издание и ведение;
25) ведет реестры государственных систем стандартизации, сертификации и обеспечения единства измерений;
26) осуществляет другие функции, возложенные на него законодательством Республики Казахстан.
12. Для реализации основных задач и осуществления возложенных на него функций Комитет имеет право в пределах своей компетенции в установленном законодательством порядке:
1) участвовать в разработке и разрабатывать проекты законодательных и иных нормативных правовых актов;
2) участвовать в осуществлении организационно-методического руководства и координации деятельности центральных, местных исполнительных органов и других организаций для обеспечения функционирования международных, межгосударственных и государственных систем стандартизации, сертификации и единства измерений;
3) представлять Республику Казахстан в международных и региональных организациях по стандартизации, метрологии и сертификации;
4) принимать приказы, обязательные для исполнения;
5) при осуществлении государственного надзора за качеством продукции, состоянием и применением средств измерений, а также государственного контроля деятельности органов по сертификации и испытательных лабораторий (центров), посещать организации, независимо от форм собственности, и осуществлять проверку хозяйствующих субъектов, занятых в предпринимательской деятельности;
6) принимать решения по применению определенных законодательными актами мер воздействия к юридическим и физическим лицам при установлении фактов нарушения требований нормативных документов по стандартизации, метрологии и сертификации;
7) в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан, принимать участие в работе комиссий по уничтожению продукции и товаров в случаях признания их непригодными к реализации и употреблению;
8) привлекать специалистов других государственных органов и иных организаций, а также иностранных и местных экспертов и специалистов для совместной работы в области стандартизации, метрологии, сертификации;
9) выдавать сертификаты утверждения типа средств измерений, сертификаты происхождения товара;
10) проводить аккредитацию испытательных центров, поверочных лабораторий и органов по сертификации в государственной системе сертификации Республики Казахстан, вырабатывать условия признания зарубежных сертификатов;

11) мемлекеттік органдармен және басқа да заңды тұлғалармен бірлесіп стандарттау, метрология және тіркеу саласындағы нормативтік құжаттарды әзірлеу үшін стандарттау жөніндегі консультативтік-кеңесші органдар - стандарттау жөніндегі техникалық комитеттерді құруға;
12) республикалық мемлекеттік кәсіпорындардың мемлекеттік басқару органы болуға, оларға қатысты мемлекеттік меншік құқығы субъектісінің функцияларын жүзеге асыруға;
13) заңнамада көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.
3. Комитеттің мүлкі
13. Комитеттің жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болады.
14. Комитетке бекітіп берілген мүлік республикалық меншікке жатады.
15. Комитеттің өзіне бекітіліп берілген мүлікті дербес иеліктен шығаруға немесе өзге де тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
Комитетке заңнамада белгіленген жағдайларда және шектерде мүлікке билік ету құқығы берілуі мүмкін.
4. Комитеттің қызметін ұйымдастыру
16. Комитетті Қазақстан Республикасы Экономика және сауда министрінің ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын Төраға басқарады.
Төраға сонымен бір мезгілде, Қазақстан Республикасының стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттардың міндетті талаптарының сақталуын және өлшем құралдарын қадағалау жөніндегі бас мемлекеттік инспекторы болып табылады.
Комитет төрағасының ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Экономика және сауда министрі тағайындайтын және қызметтен босататын Төрағаның екі орынбасары болады. Лауазымы бойынша Төрағаның орынбасарлары стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттардың міндетті талаптарының сақталуын және өлшем құралдарын қадағалау жөніндегі бас мемлекеттік инспекторының орынбасары болып табылады.
Комитеттің аймақтық мемлекеттік қадағалау органдарының (басқармаларының) басшылары стандарттау және өлшем құралдары жөніндегі нормативтік құжаттардың міндетті талаптарының сақталуын қадағалау жөніндегі тиісті аймақтардың Бас мемлекеттік инспекторлары болып табылады. Аумақтық бөлімшелердің (бөлімдердің) басшылары - мемлекеттік инспекторлар сонымен бір мезгілде стандарттау және өлшем құралдары жөніндегі нормативтік құжаттардың міндетті талаптарының сақталуын қадағалау жөніндегі тиісті аймақтардың Бас мемлекеттік инспекторларының орынбасарлары болып табылады.
17. Төраға Комитеттің жұмысын ұйымдастырады және оған басшылық жасайды және Комитетке жүктелген міндеттердің орындалуы мен оның өз функцияларын жүзеге асыруы үшін жеке жауапкершілікте болады.
18. Төраға осы мақсатта:
1) Комитеттің құрылымдық бөлімшелері басшыларының функционалдық міндеттері мен өкілеттіктерін айқындайды;

11) образовывать совместно с государственными органами и другими юридическими лицами консультативно-совещательные органы - технические комитеты по стандартизации для разработки нормативных документов в области стандартизации, метрологии, сертификации и аккредитации;
12) выступать органом государственного управления республиканскими государственными предприятиями, осуществлять в отношении них функции субъекта права государственной собственности;
13) осуществлять иные права, предусмотренные законодательством.
3. Имущество Комитета
13. Комитет имеет право оперативного управления обособленным имуществом.
14. Имущество, закрепленное за Комитетом, относится к республиканской собственности.
15. Комитет не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом.
Комитету может быть предоставлено право распоряжения имуществом в случаях и пределах, установленных законодательством.
4. Организация деятельности Комитета
16. Комитет возглавляет Председатель, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Правительством Республики Казахстан по представлению Министра экономики и торговли Республики Казахстан.
Председатель одновременно является Главным государственным инспектором Республики Казахстан по надзору за соблюдением обязательных требований нормативных документов по стандартизации и средствами измерений.
Председатель имеет двух заместителей, назначаемых на должности и освобождаемых от должностей Министром экономики и торговли Республики Казахстан по представлению Председателя Комитета. Заместители Председателя являются по должности заместителями Главного государственного инспектора по надзору за соблюдением обязательных требований нормативных документов по стандартизации и средствами измерений. Руководители территориальных органов (управлений) по государственному надзору Комитета являются Главными государственными инспекторами соответствующих областей по надзору за соблюдением обязательных требований нормативных документов по стандартизации и средствами измерений.
17. Председатель организует и руководит работой Комитета и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Комитет задач и осуществление им своих функций.
18. В этих целях Председатель:
1) определяет функциональные обязанности и полномочия руководителей структурных подразделений Комитета;