Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің "Жоғары әскери-теңіз училищесі" мемлекеттік мекемесі туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2001 жылғы 6 шілде N 922. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 02.12.2016 № 755 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі)
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 02.12.2016 № 755 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
"Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің "Жоғары әскери-теңіз училищесі" мемлекеттік мекемесін құру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 1 наурыздағы N 314 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің "Жоғары әскери-теңіз училищесі" мемлекеттік мекемесі туралы ереже бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2001 жылғы 6 шілдедегі N 922
қаулысымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің
"Жоғары әскери-теңіз училищесі" мемлекеттік
мекемесі туралы Ереже
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Жоғары әскери-теңіз училищесі (бұдан әрі - Әскери-теңіз училищесі) жоғары кәсіптік әскери білімнің білім беру бағдарламасын іске асыратын, сондай-ақ қолданбалы сипаттағы ғылыми зерттеулерді жүзеге асыратын әскери оқу орны болып табылады.
2. Әскери-теңіз училищесі өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінің кесімдеріне, өзге де нормативтік-құқықтық кесімдерге, сондай-ақ осы ережеге сәйкес жүзеге асырады. P030684
3. Әскери-теңіз училищесі мемлекеттік білім беру мекемесінің ұйымдастырушылық-құқықтық нысанындағы коммерциялық емес ұйым болып табылады, оның оқшауланған мүлкі, өз атауы мемлекеттік тілде жазылған Қазақстан Республикасының Мемлекеттік елтаңбасы бейнеленген мөрі, белгіленген үлгідегі мөртаңбасы мен бланкілері, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес банктерде шоттары болады.
Әскери-теңіз училищесі өз атынан азаматтық-құқықтық қатынастарға түседі.
4. Әскери-теңіз училищесі өз құзыретіндегі мәселелер бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен әскери-теңіз училищесі бастығының бұйрықтарымен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
5. Әскери-теңіз училищесінің құрылымын Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі бекітеді.
6. Әскери-теңіз училищесінің заңды мекен-жайы: Ақтау қаласы, N 24 ықшам ауданы.

Об утверждении Положения о государственном учреждении "Высшее военно-морское училище" Министерства обороны Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 июля 2001 года N 922. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 декабря 2016 года № 755
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 02.12.2016 № 755 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 марта 2001 года N 314 "О создании государственного учреждения "Высшее военно-морское училище" Министерства обороны Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемое Положение о государственном учреждении "Высшее военно-морское училище" Министерства обороны Республики Казахстан.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 6 июля 2001 года N 922
Положение о государственном учреждении
"Высшее военно-морское училище" Министерства
обороны Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Высшее военно-морское училище Министерства обороны Республики Казахстан (далее - Военно-морское училище) является военно-учебным заведением, реализующим образовательные программы высшего профессионального военного образования, а также осуществляющим научные исследования прикладного характера.
2. Военно-морское училище осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента, Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением. P030684
3. Военно-морское училище является некоммерческой организацией в организационно-правовой форме государственного учреждения образования, имеет обособленное имущество, печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан со своим наименованием на государственном языке, штампы и бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством Республики Казахстан счета в банках.
Военно-морское училище вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
4. Военно-морское училище по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами начальника военно-морского училища.
5. Структура Военно-морского училища утверждается Министром обороны Республики Казахстан.
6. Юридический адрес Военно-морского училища: г. Актау, микрорайон N 24.

7. Әскери-теңіз училищесінің толық атауы:
мемлекеттік тілде: Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің "Жоғары әскери-теңіз училищесі" мемлекеттік мекемесі;
орыс тілінде государственное учреждение "Высшее военно-морское училище" Министерства обороны Республики Казахстан.
8. Әскери-теңіз училищесінің мемлекеттік басқару органы, сондай-ақ оған қатысты мемлекеттік меншік құқығы субъектісінің функцияларын жүзеге асырушы органы (бұдан әрі - Уәкілетті орган) Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі болып табылады.
9. Әскери-теңіз училищесінің қызметін қаржыландыру республикалық бюджетте Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін ұстауға көзделген қаражат есебінен жүргізіледі.
Әскери-теңіз училищесіне кәсіпкерлік субъектілермен, олардың функциялары болып табылатын міндеттерін орындау мәніне шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
2. Әскери-теңіз училищесінің мақсаты, міндеттері
және функциялары
10. Әскери-теңіз училищесінің мақсаты жоғары кәсіптік әскери білімнің білім беру бағдарламасын іске асыру, сондай-ақ қолданбалы сипаттағы ғылыми зерттеулерді жүзеге асыру болып табылады.
11. Әскери-теңіз училищесінің міндеттері ұлттық және жалпы адамгершілік құндылықтар, ғылым мен практиканың жетістіктері негізінде жеке адамның толысуына, дамуы мен кәсіптік қалыптасуына бағытталған курсанттарға жоғары кәсіптік әскери білім алу үшін қажетті жағдайлар жасау болып табылады.
Көрсетілген міндеттерге қол жеткізу үшін Әскери-теңіз училищесі мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) жоғары кәсіптік әскери білімнің білім беру бағдарламасын игеру үшін жағдай жасайды;
2) жеке адамның шығармашылық, рухани және дене шынықтыру мүмкіндіктерін дамытады, адамгершілік пен салауатты өмір салтының берік негіздерін қалыптастырады, ақыл-парасатты жеке даралықты дамытуға арналған жағдайлар жасау жолымен байытады;
3) азаматтық пен патриоттыққа, өз Отаны - Қазақстан Республикасын сүюге, мемлекеттік рәміздерді құрметтеуге, ұлттық дәстүрлерді қастерлеуге, конституцияға және қоғамға қарсы кез-келген құбылыстарға төзбеушілікке тәрбиелейді;
4) республиканың қоғамдық-саяси, экономикалық және мәдени өміріне қатысу қажеттілігін, жеке адамның өз құқықтары мен міндеттерін түсінуді қалыптастырады;
5) әлемдік және отандық мәдениет жетістіктеріне; қазақ және республиканың басқа да халықтарының тарихын, әдет-ғұрпы мен дәстүрлерін зерделеуге; мемлекеттік, орыс, шет тілдерін үйретуге баурайды;
6) білікті әскери мамандар даярлайды.
3. Әскери-теңіз училищесінің қызметін ұйымдастыру

7. Полное наименование Военно-морского училища:
на государственном языке: Казакстан Республикасы Корганыс министрлiгiнiн "Жогары эскери тенiз училищесi" мемлекеттiк мекемесi;
на русском языке: государственное учреждение "Высшее военно-морское училище" Министерства обороны Республики Казахстан.
8. Органом государственного управления Военно-морским училищем, а также органом, осуществляющим по отношению к нему функции субъекта права государственной собственности (далее - Уполномоченный орган), является Министерство обороны Республики Казахстан.
9. Финансирование деятельности Военно-морского училища производится за счет средств, предусмотренных в республиканском бюджете на содержание Вооруженных Сил Республики Казахстан.
Военно-морскому училищу запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся его функциями.
2. Цель, задачи и функции Военно-морского училища
10. Целью Военно-морского училища является реализация образовательных программ высшего профессионального военного образования, а также осуществление научных исследований прикладного характера.
11. Задачей Военно-морского училища является создание необходимых условий курсантам для получения высшего профессионального военного образования, направленных на формирование, развитие и профессиональное становление личности на основе национальных и общечеловеческих ценностей, достижений науки и практики.
Для достижения указанной задачи Военно-морское училище осуществляет следующие функции:
1) создает условия для освоения образовательных программ высшего профессионального военного образования;
2) развивает творческие, духовные и физические возможности личности, формирует прочные основы нравственности и здорового образа жизни, обогащает интеллект путем создания условий для развития индивидуальности;
3) воспитывает гражданственность и патриотизм, любовь к своей Родине - Республике Казахстан, уважение к государственным символам, почитание народных традиций, нетерпимость к любым антиконституционным и антиобщественным проявлениям;
4) формирует потребность участия в общественно-политической, экономической и культурной жизни республики, осознания личностью своих прав и обязанностей;
5) приобщает к достижению мировой и отечественной культуры; изучению истории, обычаев и традиций казахского и других народов республики; овладению государственным, русским, иностранным языками;
6) готовит квалифицированных военных специалистов.
3. Организация деятельности Военно-морского училища

12. Әскери-теңіз училищесі:
1) тиісті түрдегі оқу орындарына қабылдаудың үлгілік ережелеріне сәйкес азаматтарын Әскери-теңіз училищесіне қабылдау тәртібін бекітеді;
2) мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттары негізінде әзірленген оқу жоспарлары мен бағдарламаларына сәйкес оқу-тәрбие қызметін жүзеге асырады;
3) оқып-үйренушілерді аралық аттестаттаудың үлгісін, тәртібі мен мерзімділігін өздігінен таңдайды;
4) азаматтарды қабылдау кезінде оны және (немесе) олардың ата-аналарын немесе өзге де заңды өкілдерін осы ережемен, білім беру қызметін жүргізу құқығына берілген лицензиямен және қабылдау мен оқу-тәрбие процесін ұйымдастыру тәртібін реттейтін басқа да құжаттармен міндетті түрде таныстырады;
13. Әскери-теңіз училищесін басқару Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Әскери-теңіз училищесінде басқарудың алқалық органы көзделеді, ол туралы ережені, оны сайлау тәртібін қоса, білім беру саласының орталық атқарушы органы бекітеді.
14. Уәкілетті орган:
1) Әскери-теңіз училищесіне берілген мүліктердің тиімді пайдаланылуы мен сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
2) Әскери-теңіз училищесінің тұрақты және ауыспалы құрамы адамдарының әскери қызмет өткеру тәртібін айқындайды;
3) Қазақстан Республикасының заңнамаларымен белгіленген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
15. Әскери-теңіз училищесі қызметкерлерінің штатын жинақтау тәртібі, еңбекақы төлеу жағдайы, олардың құқықтары мен міндеттері Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес айқындалады.
16. Әскери-теңіз училищесінде тиісті лицензиялары болған жағдайда кәсіптік бастауыш және орта кәсіптік білім беру бағдарламалары іске асырыла алады.
17. Әскери-теңіз училищесіне басшылықты Әскери-теңіз училищесінің бастығы жүзеге асырады.
Әскери-теңіз училищесінің бастығын Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі қызметке тағайындайды және қызметінен босатады. Әскери-теңіз училищесі бастығының төрт орынбасары, оның ішінде заңнамада белгіленген тәртіппен қызметке тағайындалатын және қызметтен босатылатын бір бірінші орынбасары болады.
Әскери-теңіз училищесінің бастығы:
1) Әскери-теңіз училищесінің атынан сенімхатсыз әрекет етеді;
2) барлық ұйымдарда Әскери-теңіз училищесінің мүддесін білдіреді;
3) Әскери-теңіз училищесінің қаржы және шаруашылық қызметіне басшылық жасайды;
4) барлық қызметкерлер үшін міндетті бұйрықтар шығарады және нұсқаулар береді;
5) Уәкілетті орган тағайындайтындардан басқа Әскери-теңіз училищесінің қызметкерлерін жұмысқа қабылдайды және жұмыстан босатады;

12. Военно-морское училище:
1) устанавливает порядок приема граждан в Военно-морское училище в соответствии с типовыми правилами приема в учебные заведения соответствующего вида;
2) осуществляет учебно-воспитательную деятельность в соответствии с учебными планами и программами, разработанными на основе государственных общеобязательных стандартов образования;
3) самостоятельно выбирает формы, порядок и периодичность промежуточной аттестации обучающихся;
4) при приеме гражданина обязательно знакомит его и (или) его родителей или иных законных представителей с настоящим Положением, лицензией на право ведения образовательной деятельности и другими документами, регламентирующими порядок приема и организацию учебно-воспитательного процесса.
13. Управление Военно-морским училищем осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В Военно-морском училище предусматривается коллегиальный орган управления, положение о котором, включая порядок его избрания, утверждается центральным исполнительным органом в области образования.
14. Уполномоченный орган:
1) осуществляет контроль за эффективностью использования и сохранностью имущества, переданного Военно-морскому училищу;
2) определяет порядок прохождения военной службы лицами постоянного и переменного состава Военно-морского училища;
3) осуществляет иные функции, установленные законодательством Республики Казахстан.
15. Порядок комплектования штата работников Военно-морского училища, условия оплаты труда, их права и обязанности определяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
16. В Военно-морском училище при наличии соответствующих лицензий могут реализовываться образовательные программы начального профессионального и среднего профессионального образования.
17. Руководство Военно-морским училищем осуществляет начальник Военно-морского училища.
Начальник Военно-морского училища назначается на должность и освобождается от должности Министром обороны Республики Казахстан. Начальник Военно-морского училища имеет четырех заместителей, в том числе одного первого, назначаемых на должность и освобождаемых от должности в установленном законодательством порядке.
Начальник Военно-морского училища:
1) без доверенности действует от имени Военно-морского училища;
2) представляет интересы Военно-морского училища во всех организациях;
3) руководит финансовой и хозяйственной деятельностью Военно-морского училища;
4) издает приказы и дает указания, обязательные для всех работников;
5) принимает на работу и увольняет с работы сотрудников Военно-морского училища, кроме назначаемых Уполномоченным органом;

6) Әскери-теңіз училищесінің қызметкерлеріне көтермелеу шараларын және тәртіптік жазалар қолданады;
7) өз орынбасарларының және Әскери-теңіз училищесінің өзге де басшы қызметкерлерінің міндеттері мен өкілеттілік шеңберін айқындайды;
8) заңнамамен, осы Ережемен және Уәкілетті орган өзіне жүктеген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
4. Әскери-теңіз училищесінің мүлкі
18. Әскери-теңіз училищесінің жедел басқару құқығындағы негізгі қорлар мен айналымдық қаражаттан, сондай-ақ құны Әскери-теңіз училищесінің балансында көрсетілетін өзге де мүліктерден тұратын, оқшауландырылған мүлкі болады.
19. Әскери-теңіз училищесінің өздеріне бекітілген мүлікті және оған смета бойынша бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті өз бетімен оқшаулауға немесе өзге де әдіспен иелік етуге құқылы емес.
5. Әскери-теңіз училищесін қайта ұйымдастыру және тарату
20. Әскери-теңіз училищесін қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Мамандар: Багарова Ж.А., Қасымбеков Б.А.

6) применяет меры поощрения и налагает дисциплинарные взыскания на сотрудников Военно-морского училища;
7) определяет обязанности и круг полномочий своих заместителей и иных руководящих сотрудников Военно-морского училища;
8) осуществляет иные функции, возложенные на него законодательством, настоящим Положением и Уполномоченным органом.
4. Имущество Военно-морского училища
18. Военно-морское училище имеет на праве оперативного управления обособленное имущество, состоящее из основных фондов и оборотных средств, а также иного имущества, стоимость которых отражается в балансе Военно-морского училища.
19. Военно-морское училище не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выделенных ему по смете.
5. Реорганизация и ликвидация Военно-морского училища
20. Реорганизация и ликвидация Военно-морского училища осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.