"Астана халықаралық әуежайы" республикалық мемлекеттік кәсіпорнын дамытудың 2001-2005 жылдарға арналған жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 5 желтоқсандағы N 1570 қаулысы. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2003.04.18. N 369 қаулысымен.
"Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының 2001 жылға арналған Индикативтік жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2000 жылғы 15 қыркүйектегі N 1398 қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған "Астана халықаралық әуежайы" республикалық мемлекеттiк кәсiпорнын дамытудың 2001-2005 жылдарға арналған жоспары бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2001 жылғы 5 желтоқсандағы
N 1570 қаулысымен бекітілген
"Астана халықаралық әуежайы" республикалық мемлекеттiк кәсiпорнын дамытудың 2001-2005 жылдарға арналған жоспары
КІРІСПЕ
Осы жоспарды "Астана халықаралық әуежайы" республикалық мемлекеттiк кәсiпорны (бұдан әрi - "АХӘ" РМК):
- ұшақтардың ұшу санын көбейту;
- клиенттерге қызмет көрсету сапасын жақсарту;
- әуежайдың техникалық және экономикалық әлеуетiн арттыру;
- ұшулар қауiпсiздiгiн арттыру бағыттары бойынша әлеуметтiк-экономикалық орта мерзiмдi бағдарларды белгiлеу мақсатында дайындады.
Осы жоспар төрт бөлiмнен тұрады:
І-бөлiм қаралып отырған кезеңдегi әуежай қызметiнiң жалпы бейнесiн ұсына отырып, сипаттамалық болып табылады.
Екiншi бөлiм қалыптасқан жағдайдың негiзгi себептерiн ұсынумен 1998-2000 жылдарға қаржы-шаруашылық қызметтiң нәтижелерiн талдауға арналған.
Yшiншi бөлiм тiкелей әуежай қызметiнiң өндiрiстiк және қаржылық нәтижелерiнiң көрсеткiштерi бойынша әуежайды дамытудың 2001-2005 жылдарға арналған жоспарымен таныстырады.
Төртiншi бөлiм алдағы әуежай қызметiнiң орта мерзiмдi кезеңге арналған пысықталған бағыттары мен қабылданған көрсеткiштер туралы жалпы қорытынды болып табылады.
Жоспар мынадай көздердiң негiзiнде жасалған:
Кәсiпорынның 1997-2000 жылдардағы қызметiнiң қорытындылары туралы есеп.
Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрiнiң 2001 жылғы 22 қаңтардағы N 17-I бұйрығымен бекiтiлген "АХӘ" РМК 2001 жылға арналған Даму бизнес-жоспары мен Бюджетi.
Әуе тасымалдарының әлемдiк және аймақтық рыноктардағы серпiнi мен үрдiстер мәлiметтерi (Airbus Industrie Global Market Forecast 2000-2019, 2000 жылдың шiлде).
"Қазақстан Республикасын әлеуметтiк-экономикалық дамытудың 2002-2004 жылдарға арналған индикативтiк жоспарының параметрлерi" туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 9 маусымдағы N 784 қаулысына қосымша.
I. "АСТАНА ХАЛЫҚАРАЛЫҚ ӘУЕЖАЙЫ" РМК ЖАЛПЫ СИПАТТАМАСЫ
А. Миссиясы
Астана халықаралық әуежайы - жоғары бiлiктi ұжымы әуе кемелерiне және жолаушыларға үлгiлi, қауiпсiз және тұрақты қызмет көрсететiн табысты дамып келе жатқан кәсiпорын.
Б. Құқықтық мәртебесi
"Астана халықаралық әуежайы" республикалық мемлекеттiк кәсіпорнын құрудың құқықтық негiзi "Астана қаласындағы әуежайды қайта жаңарту және салу жөнiндегi қосымша шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1998 жылғы 29 маусымдағы N 610 қаулысы болып табылады.
"АХӘ" РМК шаруашылық жүргiзу құқығы негiзiнде жұмыс iстей отырып, мынадай нормативтiк құқықтық кесiмдердi негiзге алады:

Об утверждении Плана развития Республиканского государственного предприятия "Международный аэропорт Астана" на 2001-2005 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 декабря 2001 года N 1570. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 18 апреля 2003 г. N 369
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 сентября 2000 года N 1398 P001398_ "Об Индикативном плане социально- экономического развития Республики Казахстан на 2001 год" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемый План развития Республиканского государственного предприятия "Международный аэропорт Астана" на 2001-2005 годы.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 5 декабря 2001 года N 1570
План развития
республиканского государственного
предприятия
"Международный аэропорт Астана"
на 2001-2005 годы
Введение
Настоящий план подготовлен Республиканским государственным предприятием "Международный аэропорт Астана" (далее - РГП "МАА") с целью установления среднесрочных ориентиров социально-экономического развития по направлениям:
- увеличения самолето-вылетов;
- улучшения качества обслуживания клиентов;
- повышения технического и экономического потенциала аэропорта;
- повышения безопасности полетов.
Настоящий план состоит из четырех разделов:
Раздел I носит описательный характер, представляя общую картину деятельности аэропорта за рассматриваемый период.
Второй раздел посвящен анализу результатов финансово-хозяйственной деятельности за 1998-2000 годы с представлением основных причин сложившегося положения.
Третий раздел знакомит непосредственно с планом развития аэропорта на 2001-2005 годы по показателям производства и финансовых результатов деятельности аэропорта.
Четвертый раздел является общим заключением о выработанном направлении и принятых показателях деятельности аэропорта на предстоящий среднесрочный период.
План составлен на основе следующих источников:
Отчет об итогах деятельности предприятия за 1997-2000 годы.
Бизнес-план развития и Бюджет РГП "МАА" на 2001 год, утвержденные приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 22 января 2001 года N 17-I.
Данные динамики и тенденций мирового и регионального рынков воздушных перевозок (Airbus Industrie Global Market Forecast 2000-2019. Июль 2000 г.).
Приложение к постановлению Правительства Республики Казахстан от 9 июня 2001 г. N 784 P010784_ "Параметры индикативного плана социально-экономического развития Республики Казахстан на 2002-2004 годы".
I. Общая характеристика РГП "МАА"
А. Миссия
Международный аэропорт Астана - успешно развивающееся предприятие, высококвалифицированный коллектив которого обеспечивает образцовое, безопасное и регулярное обслуживание воздушных судов и пассажиров.
Б. Правовой статус
Правовой основой создания республиканского государственного предприятия "Международный аэропорт Астана" является постановление Правительства Республики Казахстан от 29 июня 1998 года N 610 P980610_ "О дополнительных мерах по реконструкции и строительству аэропорта в г. Астане".
РГП "МАА", функционируя на основе права хозяйственного ведения, руководствуется следующими основными нормативными правовыми актами:

1. Заңды тұлға "Астана халықаралық әуежайы" РМК-ны мемлекеттiк тiркеу туралы N 3942-1900-ГП куәлiк;
2. Әуежайлық қызметке арналған мемлекеттiк лицензия, 30.06.1999 ж. N 182;
3. Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Мемлекеттiк кәсiпорын туралы" заң күшi бар 1995 жылғы 19 маусымдағы N 2335 Жарлығы;
4. "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 9 шiлдедегi Заңы;
5. "Уақытша сызба бойынша Қазақстан Республикасының әуежайларында халықаралық тасымалдарды ұйымдастыру туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 23 тамыздағы N 1170 қаулысы .
В. Техникалық сипаттама
________________________________________________________________
1   Қаладан қашықтығы              16 км
________________________________________________________________
2   Басшылық ететін инстанция      Қазақстан Республикасының Көлік
және коммуникациялар
министрлігі
_________________________________________________________________
3   Әуежайдың географиялық         51о 01 37о С.Е.
координаттары
_________________________________________________________________
4   Есептік температурасы          20,7о С
_________________________________________________________________
5   Әуежай коды                    4Е
_________________________________________________________________
6   Ұшу-қону жолағының (ҰҚЖ)       3500х45
өлшемі
_________________________________________________________________
7   ҰЖҚ бағыты                     04/22
_________________________________________________________________
8   ҰЖҚ жабыны                     асфальбетонды
_________________________________________________________________
9   PCN (жабынның беріктігі)       55/F/С/W/Т
_________________________________________________________________
10  Рульдеу жолы (РЖ)              РД-1, РЖ-3-цементбетонды
РД-2-асфальтбетонды
_________________________________________________________________
11  Перронның ауданы               75 712м 2
_________________________________________________________________
12  Жүк залы                       Жоқ
_________________________________________________________________
13  Әкімшілік ғимарат              Жеке орналасқан, 1963 м 2
_________________________________________________________________
14  Авариялық қызмет санаты        6
_________________________________________________________________
15  Өрт машиналары                 3     _________________________________________________________________
16  Авариялық-өртке қарсы пункті   1 438 м 2
_________________________________________________________________
Г. Басқарудың ұйымдастырушылық құрылымы
Әуежайдың ұйымдастырушылық құрылымы осы уақытқа дейiн әуежай қызметiнiң ерекшелiгi және кезеңнiң сыртқы ортасының жағдайлары ескерiлген басқарудың сызықты-функционалдық негiзiнде құрылған болатын.
Осы құрылым негiзiнен әуежайдың өндiрiстiк қызметi тек ұйымдастыру функцияларын орындайтындығымен, ал басқарудың "штабтық" функциялары (қаржылық басқару, есепке алу және жоспарлау) жоғарғы деңгейде атқарылатындығымен сипатталады.
Пысықталған стратегияны тиiмдi iске асыру қамтамасыз етiлгендiктен нарық талаптары мен шарттарының өзгеруiмен бiрге қазiргi уақытта әуежай басқарудың дивизионалды құрылымына өтудi жүзеге асыруда. Осы құрылым әуежай қызметiн әуежайдың бар қызметтерiнiң (iшкi шаруашылық есеп айырысуда ауыстыру) және үйлестiрушiлiк функцияларды жүзеге асырушы қолдау дивизиондарының базасында бизнес-бiрлiктер құру негiзiнде болжайды.
Қызметтер арасындағы орнатылған өзара байланыстар жүйесiнiң ажырауының алдын алу мақсатында өту бiртiндеп болады. Қазiргi уақытта әуежай қайта жаңарту жолының басында тұр. Рынокты дамыту үрдiсiн және авиациялық бизнеске қатысушылардың қызмет тәжiрибесiн ескере отырып (Ресей авиакәсiпорындарын мысалға алғанда), болжанып отырған басқарудың дивизионалдық құрылымына көшудi аяқтау 2004 жылға қалай жүзеге асырылады.
Д. Персонал
Санаттар бойынша еңбек ресурстарының құрамы
___________________________________________________________________
Санаттар    !01.01.99 ж. ! 01.01.00 ж. ! 01.01.01 ж. !  01.07.99 ж.
____________!____________!_____________!_____________!_____________

1. Свидетельство о государственной регистрации юридического лица РГП "Международный аэропорт Астана" N 3942-1900-ГП;
2. Государственная лицензия на аэропортовскую деятельность от 30.06.1999 г. N 182;
3. Указ Президента Республики Казахстан, имеющий силу Закона, Z952335_   "О государственном предприятии" от 19 июня 1995 года N 2335;
4. Закон Республики Казахстан от 9 июля 1998 года  Z980272_   "О естественных монополиях";
5. Постановление Кабинета Министров РК от 23 августа 1995 года N 1170 P951170_   "Об организации международных авиаперевозок в аэропортах Республики Казахстан по временной схеме".
В. Техническая характеристика
___________________________________________________________________________
1    ! Расстояние от города            ! 16 км
2    ! Руководящая инстанция           ! Министерство транспорта и
!                                 ! коммуникаций Республики Казахстан
3    ! Географические координаты       ! 51o 01 37 С.Ш.
! аэропорта                       !
4    ! Расчетная температура           ! 20,7 оС
5    ! Код аэропорта                   ! 4Е
6    ! Размеры взлетно-посадочной      !
! полосы (ВПП)                    ! 3500 х 45
7    ! Направление ВПП                 ! 04/22
8    ! Покрытие ВПП                    ! Асфальтобетонное
9    ! PCN (прочность покрытия)        ! 55/F/С/W/Т
10   ! Рулежная дорожка (РД)           ! РД-1, РД-3-цементобетонное
!                                 ! РД-2-асфальтобетонное
11   ! Площадь перрона                 ! 75 712 м2
12   ! Грузовой зал                    ! Отсутствует
13   ! Административное здание         ! Отдельно расположенное, 1963 м2
14   ! Категория аварийной службы      ! 6
15   ! Пожарные машины                 ! 3
17   ! Аварийно-противопожарный пункт  ! 1 438 м2
___________________________________________________________________________
Г. Организационная структура управления
Организационная структура аэропорта до настоящего времени была построена на линейно-функциональной основе управления, продиктованный спецификой деятельности аэропорта и условиями внешней среды периода.
Данная структура характеризуется главным образом тем, что производственные службы аэропорта выполняют только функции организации, а "штабные" функции управления (финансовое управление, учет и планирование) исполняются на верхнем уровне.
С изменением требований и условий рынка, ввиду обеспечения эффективной реализации выработанной стратегии, в настоящее время аэропортом осуществляется переход на дивизиональную структуру управления. Данная структура предполагает деятельность аэропорта на основе создания бизнес-единиц на базе существующих служб аэропорта (перевод на внутренний хозрасчет), и дивизионов поддержки, осуществляющих координирующие функции.
С целью предотвращения разрыва системы установившихся взаимосвязей между службами переход носит постепенный характер. В настоящее время аэропорт находится только в начале пути реструктуризации. Учитывая тенденцию развития рынка и опыт деятельности участников авиационного бизнеса (на примере авиапредприятий России), завершение перехода к предполагаемой дивизиональной структуре управления будет осуществлено к 2004 году.
Д. Персонал
Состав трудовых ресурсов по категориям
___________________________________________________________________________
Категории        ! 01.01.99г. ! 01.01.00г. ! 01.01.01г. ! 01.07.01г.
___________________________________________________________________________

Жұмысшылар      478            437            455             413
___________________________________________________________________
Қызметшілер     297            322            325             331
___________________________________________________________________
Басшылар        85             91             95              95
___________________________________________________________________
Мамандар        136            148            145             148
___________________________________________________________________
Өзгелер         76             83             85              88
___________________________________________________________________
Барлығы         775            759            780             744
___________________________________________________________________
Білім деңгейі бойынша еңбек ресурстарының құрамы
____________________________________________________________________
Білім деңгейі     !       Қызметкерлер саны        !     %
_______________________!________________________________!___________
Жоғары                        205                       28
____________________________________________________________________
оның ішінде                   22                        11
авиациялық
____________________________________________________________________
Орта                          539                       72
____________________________________________________________________
Оның ішінде орта                   254                       47
арнайы
____________________________________________________________________
ІІ. "Астана халықаралық әуежайы" РМК 1998-2000 жылдарға қаржы-экономикалық дамуын талдау
А. Өндірістік қызмет
1998-2000 жылдарға әуежайдың өндірістік қызметінің даму үрдісі әуежай арқылы қозғалыс көлемінің екі негізгі көрсеткішінің негізінде қаралған:
рейстер мен жолаушыларды жөнелту саны.
1) Рейстерді жөнелту саны
Жөнелтілген рейстер саны
(Графикті қағаз мәтіннен қараңыз)     Әуежайдан рейстерді
жөнелтуді дамыту үрдісі
нақты екі кезеңге
бөлінеді: 1999 жыл үшін
алдыңғы жыл деңгейімен
салыстырғанда 1%-ға
төмендеуімен сипатталады,
ал 2000 жылы қарама қарсы
үрдіс (9%-ға өсу).
2000 жылы рейстердi жөнелтудiң орта тәулiктiк көлемi - 11, 1999 ж. - 10.1 және 1998 ж. - 10,2 құрады.
2) Жолаушылар ағыны
Жөнелтілген жолаушылар саны       Жөнелтiлген жолаушылар санының
көрсеткiшi бойынша қозғалыс
(Графикті қағаз мәтіннен қараңыз) көлемi де екi кезеңмен
сипатталады: 1999 ж. 5%
төмендеумен және 2000 жылы 11%
өсумен.
2000 жылы жөнелтiлген
жолаушылардың орташа тәулiктiк
саны 324, 1999 ж. - 291 және
1998 ж. - 308 құрады.

Рабочие                 478          437          455         413
Служащие                297          322          325         331
Руководители              85           91           95          95
Специалисты              136          148          145         148
Прочие                    76           83           85          88
Всего                   775          759          780         744
___________________________________________________________________________
Состав трудовых ресурсов по уровню образования
___________________________________________________________________________
Уровень образования       !  Количество    !      %
!  работников    !
___________________________________________________________________________
Высшее                        205               28
в т.ч. авиационное                 22               11
Среднее                       539               72
в т.ч. среднее
специальное                       254               47
___________________________________________________________________________
II.  Анализ финансово-экономического развития РГП "МАА"
за 1998-2000 годы
А. Производственная деятельность
Тенденция развития производственной деятельности аэропорта за 1998-2000 годы рассмотрена на основе двух основных показателей объема движения через аэропорт: количество отправок рейсов и пассажиров.
1. Количество отправок рейсов
(См.бумажный вариант)
Тенденция развития отправок рейсов из аэропорта четко подразделяется на два периода: для 1999 г. характерно снижение объема отправок рейсов в сравнении с уровнем предыдущего года на 1%, а в 2000 г. - противоположная тенденция (рост на 9%).
Средний суточный объем отправок рейсов в 2000 г. составил 11, в 1999 г. - 10,1 и в 1998 г. - 10,2.
2) Пассажиропоток
Количество отправленных пассажиров
(См. бумажный вариант)
Объем движения по показателю количества отправленных пассажиров также характеризуется двумя периодами: снижением в 1999 г. на 5% и ростом в 2000 г. на 11%.
Среднее суточное количество отправленных пассажиров в 2000 г. составило 324, в 1999 г. - 291 и в 1998 г. - 308.

Негiзгi өндiрiстiк көрсеткiштi дамытудың екi кезеңдiк үрдiсiнiң басты себебi 1998 жылы әуежай арқылы қозғалыс көлемi бойынша, сол жылы Қазақстан Республикасының елордасын Астана қаласына көшiруге байланысты болған көтерiлу болып табылады (өсу 1997 жылмен салыстырғанда рейстердi жөнелту бойынша 41% және жолаушы ағыны бойынша 72%). Сондықтан, көрсетiлген себепке байланысты 1999 жылы ең жоғары жұмыс көлемiнiң азаюы көршілес мемлекеттердiң қаржы жүйесiндегi дағдарыспен қатар әуежай арқылы қозғалыс көлемiнiң төмендеуiне ықпал еттi.
3) Ұшудың тұрақтылығы мен бағыт-бағдары
Бағыт-бағдардың көрсеткiшiн
Астана әуежайының жолаушылар        бағалау үшiн жалпы қабылданған
ағынының бағыт-бағдары бойынша      салыстырудың негiзi iшкi және
үлестірiлуi, 2000 ж.                халықаралық әуе желiлерi бойынша
жолаушылар ағынының
(Суретті қағаз мәтіннен қараңыз)    бағыт-бағдары болып табылады.
2000 жылы әуежайдан орындалған рейстердiң жалпы көлемiнен 67% барлық жолаушы ағынының 89% тасымалданған кесте бойынша рейстер құрады.
Әуежайдың жолаушылар тасымалдау рыногының 11% құрайтын тұрақсыз рейстердің құрылымында жолаушылар ағынының көп бөлігі алыс шетелдер мен ТМД елдеріне қызмет көрсетіледі - 69%.
Б. Қызметтiң қаржылық көрсеткiштері
(мың теңге)
___________________________________________________________________
Кірістер                !  1998 ж. !  1999 ж.   !   2000 ж.
___________________________________________________________________
Операциялық кірістер           633 587,2   794 707,6    1 244 546,3
Жолаушыларға қызмет көрсету    71 620,2    88 471,5      102 078,4
Жүк пен почтаны өңдеу          11 867,9    15 160,2       16 761,2
Ұшу-қонуды қамтамасыз ету      111 330,6     155 272      197 804,7
Әуе кемесіне техникалық қызмет 7 296,5    12 665,4       12 334,9
көрсету
Қарсы алуды және шығарып салуды 9 748,3    13 063,4       18 696,1
қамтамасыз ету
Авиациялық қауіпсіздікті
қамтамасыз                      16 617,8    23 293,5       28 306,3
ету
АвиаЖЖМ қамтамасыз ету          56 674,0    71 987,6      100 032,7
Қосымша қызметтер               45 021,6    45 700,7       66 814,6
Ақылы қызметтер                 47 147,4    35 754,2       67 418,8
Мейрамханалар, кафетерий,
борт тағам                      28 454,5    25 679,2       24 453,1
Қонақ үй қызметтері             8 620,0     7 620,4        6 659,4
Дәрігерлік-санитарлық бөлімнің
қызметтері                      1 477,4     1 983,9        1 849,5
Материалдық құны:               217 711,0   298 055,6      601 336,6
АвиаЖЖМ                         143 672,1   190 159,0      525 009,3

Основной причиной двухпериодной тенденции развития основных производственных показателей является наибольший всплеск по объему движения через аэропорт в 1998 г., который был вызван переносом столицы Республики Казахстан в город Астана в этом году (рост в сравнении с 1997 г. составил 41% - по отправке рейсов и 72% - по пассажиропотоку). Поэтому, в 1999 г. уменьшение объема работ, связанных с указанной причиной, наряду с кризисом в финансовой системе соседних государств отразились на снижении объема движения через аэропорт.
3) Регулярность и направленность полетов
Для оценки показателя направленности общепринятой основой сравнения является направленность пассажиропотока по внутренним и международным воздушным линиям.
Распределение пассажиропотока а/п Астана по направлениям, 2000 год
(См.бумажный вариант)
В 2000 г. 67% от общего объема выполненных рейсов из аэропорта составили рейсы по расписанию, которыми было перевезено 89% всего пассажиропотока.
В структуре нерегулярных рейсов, которые составляют 11% рынка пассажирских перевозок аэропорта, большая часть пассажиропотока обслуживается в страны дальнего зарубежья и СНГ - 69%.
Б. Финансовые показатели деятельности
(тыс.тенге)
___________________________________________________________________________
Доходы                         !  1998 г. !  1999 г.   !   2000 г.
___________________________________________________________________________
Операционные доходы                 633 587,2   794 707,6    1 244 546,3
Обслуживание пассажиров              71 620,2    88 471,5       102078,4
Обработка груза и почты              11 867,9    15 160,2       16 761,2
Обеспечение взлет-посадки           111 330,6     155 272      197 804,7
Техническое обслуживание ВС*          7 296,5    12 665,4       12 334,9
Обеспечение встречи-выпуска           9 748,3    13 063,4       18 696,1
Обеспечение авиационной
безопасности                         16 617,8    23 293,5       28 306,3
Обеспечение авиа ГСМ                 56 674,0    71 987,6      100 032,7
Дополнительные услуги                45 021,6    45 700,7       66 814,6
Платные услуги                       47 147,4    35 754,2       67 418,8
Рестораны, кафетерий, борт.питание   28 454,5    25 679,2       24 453,1
Услуги гостиницы                      8 620,0     7 620,4        6 659,4
Услуги медико-санитарной части        1 477,4     1 983,9        1 849,5
Стоимость материалов:               217 711,0   298 055,6      601 336,6
АвиаГСМ                          143 672,1   190 159,0      525 009,3

Борт тағам және сауда үшін      51 276,6    38 426,9       38 851,4
азық-түлік
Басқа да материалдар            22 762,3    69 469,7       37 475,9
Операциялық емес кірістер       138 933,1    8 327,4        8 151,3
Барлық кірістер                 772 520,3   803 035,0    1 252 697,6
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Шығыстар                     !          !            !
___________________________________________________________________
Операциялық шығыстар            637 617,4   832 420,1   1 402 098,3
Жалақы                          122 355,3   124 148,5   153 456,3
Жалақы қорынан аударымдар       38 541,2    40 327,9    56 577,0
Амортизациялық аударымдар       26 254,2    74 593,2    163 300,3
Коммуналдық қызмет көрсетулер   27 647,6    33 907,6    49 626,2
Жалпы шаруашылық шығыстар       139 102,9   126 560,3   148 483,9
Несиеге пайыздар                50 191,6    154 163,4   188 151,6
Салықтар                        27 399,7    21 992,2    41 258,1
Материалдардың құны:            206 124,9   256 727,0   601 244,9
АвиаЖЖМ                         143 672,1   190 159,0   525 009,3
Борт тағам және сауда үшін      51 276,6    38 426,9    38 851,4
азық-түлік
Басқа да материалдар            11 176,2    28 141,1    37 384,2
Операциялық емес кірістер       122 491,3   102 823,6   139 262,6
Барлық кірістер                 760 108,7   935 243,7   1 541 360,9
___________________________________________________________________
Қаржылық нәтиже                 12 411,6  -132 208,7    -288 663,3
___________________________________________________________________
1) Кірістер
(Графикті қағаз мәтіннен қараңыз)
Негiзгi көрсеткiштер бойынша өндiрiстi дамытудың оң үрдiсi кiрiстер деңгейi үрдiсiнiң сипатында да байқалды.
1998-2000 жылдардағы қаржылық көрсеткiштер (млн.теңге)
Жиынтық кiрiстер деңгейiнiң өсуi 1999 жылы 4% және 2000 жылы 56% құрады.
Әуежайдың жиынтық кiрiстерiнiң едәуiр бөлiгiн негiзгi қызмет түрлерiнен түскен кiрiстер құрайды, олардың үлесi 1998 ж. 82%, 1999 жылы 86%, 2000 жылы 89% болды. Әуежай арқылы қозғалыс көлемiнiң ұлғаюынан басқа әуежай кiрiстерiнiң өсуiнiң маңызды себебi әуежайдың шығыстары мен кiрiстерiнде болатын авиациялық отынды тұтыну және құны үлесiнiң өсуi болып табылады.
АвиаЖЖМ құнының үлесi 1998 ж. әуежайдың жалпы кiрiстерiнде 19%, 1999 жылы - 24% және 2000 ж. - 42% құрады. Авиациялық отын тоннасының орташа бағасы 1998 ж. 195 АҚШ долларын, 1999 ж. 255 АҚШ долларын, 2000 ж. 300 АҚШ долларын құрады (жылдың аяғында 335 АҚШ долларын құрады).

Продукты для бортпит. и торговли  51 276,6    38 426,9       38 851,4
Прочие материалы                  22 762,3    69 469,7       37 475,9
Неоперационные доходы               138 933,1     8 327,4        8 151,3
Всего доходов                       772 520,3   803 035,0    1 252 697,6
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Расходы                        !  1998 г. !  1999 г.   !   2000 г.
___________________________________________________________________________
Операционные расходы                637 617,4   832 420,1    1 402 098,3
Заработная плата                    122 355,3   124 148,5      153 456,3
Отчисления с фонда заработной
платы                                38 541,2    40 327,9       56 577,0
Амортизационные отчисления           26 254,2    74 593,2      163 300,3
Коммунальные услуги                  27 647,6    33 907,6       49 626,2
Общехозяйственные расходы           139 102,9   126 560,3      148 483,9
Проценты за кредиты                  50 191,6   154 163,4      188 151,6
Налоги                               27 399,7    21 992,2       41 258,1
Стоимость материалов:               206 124,9   256 727,0      601 244,9
АвиаГСМ                          143 672,1   190 159,0      525 009,3
Продукты для бортпит. и торговли  51 276,6    38 426,9       38 851,4
Прочие материалы                  11 176,2    28 141,1       37 384,2
Неоперационные расходы              122 491,3   102 823,6      139 262,6
Всего расходов                      760 108,7   935 243,7    1 541 360,9
___________________________________________________________________________
Финансовый результат                 12 411,6  -132 208,7     -288 663,3
___________________________________________________________________________
* - Воздушные суда
1)  Доходы
Положительная тенденция развития производства по основным показателям отразилось и на характере тенденции уровня доходов.
Финансовые показатели за 1998-2000 годы (млн. тенге)
(См.бумажный вариант)
Рост уровня совокупных доходов составил 4% в 1999 г. и 56% в 2000 г.
Наибольшую часть совокупных доходов аэропорта составляют доходы от основных видов услуг, доля которых в 1998 г. составила 82%, в 1999 г.- 86%, в 2000 г. - 89%. Помимо увеличения объема движения через аэропорт, немаловажной причиной роста доходов аэропорта является рост доли потребления и стоимости авиационного топлива, присутствующего и в расходах и в доходах аэропорта.
Так, доля стоимости авиаГСМ в общих доходах аэропорта в 1998 г. составила 19%, в 1999 г. - 24% и в 2000 г. - 42%. Средняя цена тонны авиационного топлива составила 195 долл. США в 1998 г., 255 долл. США в 1999 г. и 300 долл. США в 2000 г. (на конец года 335 долл. США).

2) Шығыстар
Әуежай шығыстарының көрсеткiшi бойынша сонымен қатар олардың өсу динамикасы байқалады. Өсу 1999 жылы 23%, 2000 жылы 65% құрады. Кiрiстерге балама жиынтық шығыстарда едәуiр үлестi (1998 жылы - 19%, 1999 жылы - 20%, 2000 жылы - 34%) авиациялық отындар құрайды.
1998-2000 жылдардағы шығыстар көлемiнiң ұлғаюының басқа да маңызды факторлары мыналар болып табылады:
- үлесi жиынтық шығыстарда 1999 жылы 20% және 2000 жылы 12% (өсуi 1999 жылы - 208%, 2000 жылы - 22%) несиелерге пайыздар болып табылады. Әуежайдың кредиторлық берешегiнiң құрылымында 01.01.2001 жылы несиелерге пайыз 75% құрады;
- бiрқалыпты есептеулердiң негiзiнде жүргiзiлетiн әуежайдың қайта жаңартылған және жаңа объектiлерiн теңгерiмге қабылдауға байланысты мүлiкке салықтың (2000 жылы 144%-ға) және амортизациялық аударымдардың (1999 жылы 184%, 2000 жылы - 120%) көбеюi;
- теңгенiң құнсыздануы және сәйкесiнше несиелiк шарттарды қайта бағалау және аяқталмаған құрылыс айрықша бағамдық айырмаға соқтырды, ол операциялық емес қызметтен келген шығыстардың көбеюiнде көрiндi (2000 жылы 35%-ға).
3) Қаржылық нәтиже
Жоғарыда аталған себептер бойынша шығыстар көлемiнiң қаралып отырған кезеңге әуежай қызметiнiң қаржылық нәтижелер кiрiстерiнiң өсу деңгейiнен асуының нәтижесiнде терiс үрдiспен сипатталады. Шығындар 1999 жылы 132 млн.теңгенi, 2000 жылы - 289 млн.теңгенi құрады.
В. Алымдар мен тарифтер бәсiнiң динамикасы
Әуежай табиғи монополия субъектiсi болып табылатынына байланысты әуежай қызметтерi мемлекет реттейтiн және реттемейтiн болып бөлiнген.
Әуежайдың жиынтық кiрiстерiнiң 80% құрайтын мемлекет реттейтiн қызметтер, тарифтер мен алымдар бәсi Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар жөнiндегi агенттiгiнiң Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi комитетiнiң 26.12.97 ж. N 17 бұйрығымен бекiтiлген Жердегi қызмет көрсетуге арналған әуежайлық алымдар мен тарифтер анықтамалығымен айқындалады. Монополияға қарсы нормативтiк құқықтық кесiмдерге сәйкес бекiтiлген бәстерге, соның салдарынан тарифтер мен алымдардың орташа нақты мәнi белгiленгеннен екi есе төмен болатын бiрқатар шегерiмдер мен жеңiлдiктер (тұрақты iшкi тасымалдарды орындайтын авиакомпаниялар үшiн 20% мөлшерiнде және (ҚР резиденттерi үшiн бiр АҚШ долларына теңгенiң тiркелген бағамы 87,5) қолданылады.
Сонымен қатар қаралып отырған кезеңде АҚШ доллары бағамының өсу үрдiсi әуежайлық қызметтерге арналған алымдар мен тарифтердi дамытудың терiс үрдiсiн айқындады. Теңгенiң тiркелген бағамын қолдану салдарынан әуежай тек 2000 жылы 130 млн. теңге сомасына кiрiстердi толық ала алмады.
Жерде қызмет көрсету үшiн тарифтер мен алымдардың динамикасы
АҚШ долл.
___________________________________________________________________
Көрсеткiштердiң атауы            Белгiленген          Нақты тариф
тариф   ________________________

2) Расходы
По показателю расходов аэропорта также наблюдается динамика их роста. Рост в 1999 г. составил 23%, в 2000 г. - 65%. Аналогично доходам наибольшую долю в совокупных расходах (1998 г. - 19%, 1999 г. - 20%, 2000 г. - 34%) составляет авиационное топливо.
Другими немаловажными факторами увеличения объема расходов за 1998- 2000 годы являются:
- проценты за кредит, доля которых в совокупных расходах равна 20% в 1999 г. и 12% в 2000 г. (рост в 1999 г. - 208%, в 2000 г. - 22%). В структуре кредиторской задолженности аэропорта на 01.01.2001 г. проценты за кредит составили 75%;
- увеличение налога на имущество (на 144% в 2000 г.) и амортизационных отчислений (на 184% в 1999 г. и на 120% в 2000 г.) в связи с принятием на баланс реконструированных и новых объектов аэропорта, которые производятся на основе равномерного начисления;
- девальвация тенге и, соответственно переоценка кредитных договоров и незавершенного строительства привела к значительной курсовой разнице, которая отразилась на увеличении расходов от неоперационной деятельности (на 36% в 2000 г.).
3) Финансовый результат
В результате превышения по указанным выше причинам уровня роста объема расходов над уровнем роста доходов финансовый результат деятельности аэропорта за рассматриваемый период характеризуется отрицательной тенденцией. Убытки в 1999 г. составили 132 млн. тенге, в 2000 г. - 289 млн. тенге.
В. Динамика ставок сборов и тарифов
В связи с тем, что аэропорт является субъектом естественной монополии услуги аэропорта подразделены на регулируемые и нерегулируемые государством.
На регулируемые государством услуги, составляющих более 80% совокупных доходов аэропорта, ставки тарифов и сборов определены Прейскурантом аэропортовых сборов и тарифов за наземное обслуживание, утвержденным Приказом от 26.12.97 года N 17 Комитета по ценовой и антимонопольной политике Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан. В соответствии с нормативными правовыми актами антимонопольного законодательства, к утвержденным ставкам применяется ряд скидок и льгот (для авиакомпаний, выполняющих регулярные внутренние перевозки, в размере 20% и фиксированный курс тенге: 87,5 тенге за доллар США (для резидентов РК), вследствие которых среднее фактическое значение сборов и тарифов ниже установленного почти в два раза.
Более того, тенденция роста курса доллара США за рассматриваемый период определила отрицательную тенденцию развития ставок сборов и тарифов на аэропортовые услуги. Вследствие применения фиксированного курса тенге, аэропортом только в 2000 г. недополучено доходов на сумму 130 млн. тенге.
Динамика тарифов и сборов за наземное обслуживание
в долл. США
__________________________________________________________________________
Наименование показателей   !Установлен!      Реальный тариф
!  тариф   !_________________________________

1998 ж.   1999 ж. 2000ж.
___________________________________________________________________
Ұшу-қонды қамтамасыз ету            10,0    8,9       7,9     7,5
Авиациялық қауiпсiздiктi
қамтамасыз ету                       1,5    1,3       1,2     1,1
Жолаушыларға қызмет көрсету 1          9,0    8,2        7,0    6,0
Қарсы алу-шығарып салуды
қамтамасыз ету                       2,0    1,8       1,9     1,9
ӘК авиаЖЖМ қамтамасыз ету            41,0   40,0      33,0    33,9
Техникалық қызмет көрсетудi
қамтамасыз ету                       5,0    4,4       4,0     3,9
Жүктi өңдеу 2                        117,0    123,0     99,0    75,7
___________________________________________________________________
___________________
1 Жолаушыларға қызмет көрсету үшiн тариф (белгiленген және нақты) жолаушыларға халықаралық әуе желiлерiнде ($6) және iшкi әуе желiлерiнде ($12) қызметтер көрсету үшiн тарифтердiң орташа мәнi ретiнде қаралды.
2 Жүктi өңдеу үшiн тариф (белгiленген және нақты) жүктердi халықаралық әуе желiлерiнде ($71) және iшкi әуе желiлерiнде ($78) өңдеу үшiн тарифтердiң орташа мәнi ретiнде қаралады және 1999 жылғы желтоқсаннан бастап жүктi өңдеу үшiн белгiленген орташа тариф $74,5 құрайды.
Г. Инвестициялық қызмет
Қаралып отырған кезеңдегi әуежайдың инвестициялық қызметi әуежайдың негiзгi капиталының дамуына сыртқы инвестицияларды тартумен және өз қаражатын салумен ұсынылуы мүмкін.
___________________________________________________________________
!   1998 ж.   !    1999 ж.   !   2000 ж.
!_____________!______________!____________
Негізгі капиталға        ! млн.тг!млн $!млн.тг! млн $ !млн.тг!млн $
инвестициялар
_________________________!_____________!______________!____________
Өз қаражатынан              141   1,8     15     0,1     93    0,7
Республикалық бюджеттен    1 378  17,7
Займ қаражатынан:        1 260,6  16,5
Қаржы министрлігінің
кредиті                  1 069,6  14,0
"Астана-Қаржы" ААҚ
кредиті                  191      2,5
___________________________________________________________________
Негiзгi құралдардың едәуір бөлiгiнiң (80% астамы) тозуына байланысты әуежайдың өз қаражаттары әуежайдың негiзгi қорын (арнайы техниканы және жабдықты, электрмен және сумен жабдықтау жүйелерi және басқалар) жөндеу және ауыстыру жөнiндегi жұмыстардың үлкен көлемiн орындауға бағытталды. Терiс қаржы нәтижесiнiң салдарынан көрсетiлген инвестицияларды бөлу амортизациялық аударулар есебiнен жүргізілді.
Республикалық бюджеттiң қаражаты әуежай инфрақұрылымының мынадай негiзгi объектiлерiн салуға және қайта жаңғыртуға инвестицияланды: үкiмет делегацияларының ғимаратын салуға, ұшу-қону жолағын қайта жаңартуға және арнайы техниканы жаңартуға.
Заем қаражаты әуежай әуевокзалының ғимаратын қайта жаңғыртуға "Астана қаласындағы инфрақұрылымды дамыту және әуежайды қайта жаңарту жобасын қаржыландыру үшiн қаражат тарту жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1998 жылғы 1 сәуiрдегi N 278 қаулысына сәйкес тартылды:

!          ! 1998 г. ! 1999 г. !  2000 г.
_____________________________!__________!_________!_________!_____________
Обеспечение взлет-посадки        10,0      8,9       7,9        7,5
Обеспечение авиационной
безопасности                      1,5      1,3       1,2        1,1
Обслуживание пассажиров*          9,0      8,2       7,0        6,0
Обеспечение встречи-выпуска       2,0      1,8       1,9        1,9
Обеспечение ВС авиаГСМ           41,0     40,0      33,0       33,9
Обеспечение техобслуживания       5,0      4,4       4,0        3,9
Обработка груза**               117,0    123,0      99,0       75,7
__________________________________________________________________________
* Тариф за обслуживание пассажиров (установленная и реальная) рассмотрен как среднее значение тарифов за обслуживание пассажиров на международных воздушных линиях ($6) и внутренних воздушных линиях ($12).
** Тариф за обработку груза (установленная и реальная) рассматривается как среднее значение тарифов за обработку груза на международных воздушных линиях ($71) и внутренних воздушных линиях ($78) и с декабря 1999 г. средний установленный тариф за обработку груза составляет $74,5.
Г. Инвестиционная деятельность
Инвестиционная деятельность аэропорта за рассматриваемый период может быть представлена привлечением внешних инвестиций и вложением собственных средств непосредственно в развитие основного капитала аэропорта.
___________________________________________________________________________
!   1998 г.   !    1999 г.   !   2000 г.
!_____________!______________!______________
Инвестиций в основной капитал  ! млн.тг!млн $!млн.тг! млн $ !млн.тг!млн $
_______________________________!_____________!______________!______________
Из собственных средств             141   1,8     15     0,1      93    0,7
Из республиканского бюджета      1 378  17,7
Из средств займа:              1 260,6  16,5
Кредит Министерства финансов   1 069,6  14,0
Кредит ОАО "Астана-Финанс"         191   2,5
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
В связи с износом значительной части основных средств (более чем на 80%) собственные средства аэропорта были направлены на выполнение большого объема работ по ремонту и замене основных фондов (спецтехники и оборудования, системы электро- и водоснабжения и другие) аэропорта. Вследствие отрицательного финансового результата выделение указанных инвестиций производились за счет амортизационных отчислений.
Средства республиканского бюджета были инвестированы на строительство и реконструкцию основных объектов инфраструктуры аэропорта: строительство здания правительственных делегаций, реконструкция взлетно-посадочной полосы и обновление спецтехники.
Средства займа были привлечены на реконструкцию здания аэровокзала аэропорта в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 апреля 1998 года N 278 P980278_ "О мерах по привлечению средств для финансирования проекта реконструкции аэропорта и развития инфраструктуры в г. Астане":

- "Ақмола Қоры" ЖАҚ 3 жыл iшiнде қайтару шартымен 2,5 млн. АҚШ долларын ұсынды, ол 2000 жылы 5 жыл iшiнде жылына 9% сыйақы төлем бәсiмен өтеу мерзiмiне өзгертiлген болатын.
- Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi займға қызмет көрсету жөнiндегi агент "Астана-Қаржы" ААҚ арқылы 14 млн. АҚШ доллары мөлшерiнде кредит ұсынған болатын. Республикалық бюджеттен берiлген кредиттердi, сондай-ақ мемлекеттiк емес сыртқы заемдар шеңберiнде республикалық бюджеттен тартылған, Қазақстан Республикасының мемлекеттiк кепiлдiгi бар қаражатты қайтару және қайта құрылымдау жөнiндегi ведомствоаралық комиссияның 2001 жылғы 7 маусымдағы шешiмiне сәйкес кредиттiң сомасы есептелген сыйақы сомасымен бiрге "АХӘ" РМК Жарғылық капиталына енгiзiледi.
Д. Бюджетпен ара қатынас
Қаралып отырған кезеңдегi әуежайдың мемлекет бюджетiмен ара қатынасы екi жақты: кiрiс және шығыс бөлiмдерiмен қарым-қатынас бағыттарында ұсынылып отыр. Екiншi бағыт әуежайдың негiзгi капиталына республикалық бюджеттен инвестициялар ретiнде қаражат бөлумен жүзеге асырылды (мәлiметтер алдыңғы тарауда ұсынылған).
Бiрiншi бағыт әуежайдың мемлекет бюджетiне салықтар мен алымдар (мүлiкке, көлiкке, жерге салынатын салықтар, қосымша құн салығы, жеке тұлғалардан әлеуметтiк және табыс салықтары және басқалар) түрiнде жасаған төлемдерiмен көрсетiледi.
Мемлекет бюджетiне төлемдер
____________________________________________________________________
!  1998 жыл  !  1999 жыл   !  2000 жыл
_____________________________!____________!_____________!___________
Салық аударулары - барлығы      98 595       124 530       174 277
Мүлікке салынатын салық         2 306        11 430        32 582
Жерге салынатын салық           25 514       9 087         10 566
Көлікке салынатын салық         412          401           1 158
Қосымша құнға салынатын салық   58 766       70 154        78 400
Жеке тұлғалардан әлеуметтік,
табыс салықтары                 11 597       33 458        51 571
____________________________________________________________________
Е. Азаматтық авиация саласындағы "Астана халықаралық әуежайы" РМК үлесi
1) Рынокқа қатысушылар
Авиа                       Қамтамасыз ететiн инфрақұрылым:
компаниялар
(48)                       - Әуежайлар
- Техникалық қызмет көрсету
базалары
- Қазаэронавигация

- ЗАО "Фонд Акмола" предоставлены 2,5 млн. долл. США на условиях возвратности в течение 3 лет, которые в 2000 г. были изменены на срок погашения в течение 5 лет при ставке вознаграждения 9% годовых.
- Министерством финансов Республики Казахстан через агента по обслуживанию займа ОАО "Астана-Финанс" был предоставлен кредит в размере 14 млн. долл. США со ставкой вознаграждения 9% годовых. В соответствии с решением Межведомственной комиссии по возврату и реструктуризации кредитов, выданных из республиканского бюджета, а также средств, отвлеченных из республиканского бюджета в рамках негосударственных внешних займов, имеющих государственные гарантии Республики Казахстан, от 7 июня 2001 года сумма кредита вместе с суммой начисленного вознаграждения вносится в Уставный капитал РГП "МАА".
Д. Взаимоотношения с бюджетом
За рассматриваемый период взаимоотношения аэропорта с бюджетом государства представлены в двустороннем направлении: в отношениях с доходной и расходной частями. Второе направление осуществлялось выделением средств из республиканского бюджета в качестве инвестиций в основной капитал аэропорта (данные представлены в предыдущей главе).
Первое направление выражено произведением аэропортом выплат в бюджет государства в виде налогов и сборов (налоги на имущество, транспорт, землю, НДС, социальный и подоходный налоги с физических лиц и другие).
Выплаты в бюджет государства
тыс.тенге
___________________________________________________________________________
!  1998 год  !  1999 год   !  2000 год
_________________________________!____________!_____________!______________
Налоговые отчисления-всего          98 595       124 530       174 277
Налог на имущество                   2 306        11 430        32 582
Налог на землю                      25 514         9 087        10 566
Налог на транспорт                     412           401         1 158
НДС                                 58 766        70 154        78 400
Социальный, подоходный
с физических лиц                    11 597        33 458        51 571
___________________________________________________________________________
Е. Доля РГП "МАА" в отрасли гражданской авиации
1) Участники рынка
_________________________________________________________________________
!   авиа    !          !  Обеспечивающая      !
! компаний  !          !  инфраструктура:     !
!   (48)    !          !  * Аэропорты         !
!           !          !  * Базы технического !
!           !          !    обслуживания      !
!  * Казаэронавигация  !
_________________________________________________________________________

2000 жылғы қызметтiң нәтижесi бойынша 38 авиакомпания әуежайдың клиенттерi (тұтынушылары) болып табылады, оның iшiнде 8-i негiзгi клиенттер санатына жатады (тұрақты рейстер орындайды): "Эйр Қазақстан" ЖАҚ, "Еуро-Азия Эйр" АYАҚ, "Бүркіт ЗК" АК, "Ертісавиа" АКАҚ, "Саяхат" АК, "Целина" АК, "Scat" АК, "Трансаэро" АК ААҚ.
2) Астана қаласы әуежайының рыноктағы негізгі бәсекелестері және үлесі
Қазіргі кезде республикада 20 әуежай қызмет етуде. Астана қаласы әуежайының үлесі екі негізгі көрсеткіш: ұшақ ұшуларының саны - 12% және ұшырылған жолаушылардың саны  - 14% бойынша салыстыру негізінде көрсетіліп отыр.
"АХӘ" РМК Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласындағы үлесі
(Графикті қағаз мәтіннен қараңыз)
Қазақстан Республикасы Азаматтық авиация комитетінің бағалауына сәйкес аталған көрсеткіштер бойынша Астана әуежайы республика бойынша Алматы әуежайынан кейін екінші орынды алады.
Мәлімет көзі: Қазақстан Республикасы Азаматтық авиация комитетінің мәліметтері, 2001 жыл.
ІІІ. "АСТАНА ХАЛЫҚАРАЛЫҚ ӘУЕЖАЙЫ" РМК 2001-2005 ЖЫЛДАРҒА АРНАЛҒАН ДАМУ ЖОСПАРЫ
А. ӨНДIРIСТIК КӨРСЕТКIШТЕР
Жөнелтілген жолаушылар саны      Ұшырылған жолаушылар саны
көрсеткiшi бойынша өндiрiс
(Графикті қағаз мәтіннен қараңыз)      көлемiнiң өсу деңгейi
төмендегiдей болжанып отыр:
- 2001 жылы - 12%
- 2002-2004 жылдарда -
жылына 8%
- 2005 жылы - 10%
Жөнелтілген рейстер саны
Ұшырылған рейстер санының
(Графикті қағаз мәтіннен қараңыз)      және өңделген жүк көлемiнiң
өсуi төмендегiдей
жоспарланып отыр:
- 2001 жылы - 12,8%
- 2002-2004 жылдарда -
жылына 8%
- 2001 жылы - 10%
Жазылған деректер көрсетiп отырғандай, "АХӘ" РМК өндiрiс көрсеткiштерiнiң 2001 жылы жоспарлы өсуi болжанған дүниежүзiлiк орташа өсу деңгейiнен артық (Воеing және Аirbus Industrie болжамдарына сәйкес авиатасымалдар көлемiнiң жылдық өсу деңгейi 1999-2009 жылдары 5% құрайды).
2001 жылы болжанған дүниежүзiлiк орташа өсуден артық болатын өсу деңгейiне жету әзiрленетiн және қабылданған әуежай мен Қазақстан Республикасының авиация саласының даму бағдарламасының негізі мыналар болып табылады:
- бар және ықтимал клиенттерге қатысты "басқыншылық" маркетингтi көздейтiн, Астана қаласының әуежайына авиакомпанияларды тартудың 2001-2002 жылдарға арналған маркетингтiк жоспарын iске асыру;
- Қазақстанның үш түйiндi әуежайынан - Астана, Алматы және Атырау қалаларындағы, халықаралық тасымалдарды ұйымдастыруды көздейтiн Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясын дамытудың 2001-2003 жылдарға арналған тұжырымдамасын бекiту және iске асыру;
- Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрiнiң бұйрығымен бекiтiлген, авиация әкiмшiлiгiнiң және Қазақстан авиация рыногының басқа қатысушыларының белсендi қатысуын көздейтiн кәсiпорынды перспективалық дамытудың 2001-2003 жылдарға арналған жоспарының iс-шараларын iске асыру;

По результатам деятельности за 2000 г. клиентами (потребителями) аэропорта являются 38 авиакомпаний, 8 из которых относятся к категории основных клиентов (выполняют регулярные рейсы): ЗАО "Эйр Казахстан", АООТ "Евро-Азия Эйр", АК "Беркут ЗК", АОАК "Иртышавиа", АК "Саяхат", АК "Целина", АК "Sсаt", ОАО АК "Трансаэро".
2) Основные конкуренты и доля аэропорта г. Астана на рынке
В настоящее время в республике действуют 20 аэропортов. Доля аэропорта г. Астана на рынке представлена на основе сравнения по двум основным показателям: по количеству самолето-вылетов - 12% и количеству отправленных пассажиров - 14%.
Доля РГП "МАА" в отрасли гражданской авиации
Республики Казахстан
(См.бумажный вариант)
Согласно оценки Комитета гражданской авиации Республики Казахстан по указанным показателям аэропорт Астана занимает второе место по республике после аэропорта Алматы.
Источники: Данные Комитета гражданской авиации Республики Казахстан,
2001 г.
III. План развития РГП "МАА" на 2001-2005 годы
А. Производственные показатели
Уровень роста объема производства по показателю количества отправленных пассажиров предполагается:
Количество отправленных пассажиров
(См.бумажный вариант)
- в 2001 г. - 12%
- в 2002-2004 гг. - 8% ежегодно
- в 2005 г. - 10%
Рост количества отправок рейсов и объема обработанного груза планируется:
Отправлено рейсов
- в 2001 г. - 12,8%
- в 2002-2004 гг. - 8% ежегодно
- в 2005 г. - 10%
Как показывают изложенные факты, планируемый рост показателей производства РГП "МАА" в 2001 г. превышают прогнозируемый среднемировой уровень роста (Согласно прогнозам Boeing и Airbus Industrie годовой уровень роста объема авиаперевозок в 1999-2009 гг.. составляет 5%).
Достижение уровня роста в 2001 г., превышающего предполагаемый среднемировой рост будет возможно при реализации разрабатываемых и принятых программ развития аэропорта и авиационной отрасли Республики Казахстан, основными из которых являются:
- реализация маркетингового плана привлечения авиакомпаний в аэропорт г. Астана на 2001-2002 гг., предусматривающего "агрессивный" маркетинг по отношению существующих и потенциальных клиентов;
- утверждение и реализация Концепции развития гражданской авиации Республики Казахстан на 2001- 2003 гг.., предусматривающей организацию международных перевозок из трех узловых аэропортов Казахстана - гг.. Астана, Алматы и Атырау;
- реализация мероприятий плана перспективного развития предприятия на 2001-2003 гг.., утвержденных приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, предусматривающих активное участие авиационной администрации и других участников авиационного рынка Казахстана;

- әуежай арқылы тасымалдар көлемiн тартуға (2005 жылы өсiм - 10%) мүмкiндiк тудыратын Жапонияның Халықаралық экономикалық ынтымақтастық қорының (JВIС) заем бағыты бойынша әуежайды қайта жаңарту жобасын iске асыру.
Б. ҚАРЖЫ-ЭКОНОМИКАЛЫҚ ДАМУ КӨРСЕТКIШТЕРI
1) Кiрiстер
Табыс көлемі, млн. тг
"АХӘ" РМК-ның 2001-2005 жылдарда
(Графикті қағаз мәтіннен қараңыз)  болжанып отырған кiрiс көлемiнiң
динамикасындағы 2001 жылғы
шамалы ғана өсiм негiзiнен құны
әуежайдың шығыстарында да,
кiрiстерiнде де көрсетiлген
әуежай сатып алатын авиация
отыны көлемiнiң төмендеуiне
байланысты.
Мәселен, ағымдағы жылдың I-тоқсанындағы қызмет нәтижелерi бойынша әуежай құйылған авиация отынының жалпы көлемiнiң 43% ғана сатып алды, ал өткен жылғы осындай кезеңде - 90% болатын.
Осы фактор жиынтық кiрiс деңгейiнiң өсуiне себеп болғанмен де әуежайдың үстiмiздегi қаржылық жай-күйiн бiршама дәрежеде қиындатты. Мәселен, 2000 жылы авиа ЖЖМ аталған көлемiн қамтамасыз ету әуежайдың айналым қаражатының негiзгi бөлiгiн алуды талап еттi және авиакомпаниялардың осы сомаларды төлей алмайтындығына байланысты бiр мезгiлде дебиторлық берешек сомасының өсуiне әкелдi.
Тиiсiнше жұмыс капиталы негiзгi құрамдас бөлiктерiнiң әуежайдың күнделiктi үздiксiз қызметiнде қажеттi ақша ресурстарының жеткiлiктi болуына әсерi терiс еттi.
Қазiргi уақытта әуе кемелерiне отынды авиакомпаниялар құятындықтан тиiсiнше әуежай үшiн айналым қаражатының едәуір көлемi босатылды және өткен кезеңдердегiдей дебиторлық берешек сомасының өсуi (дебиторлық берешектiң айналымдылық коэффициентi 2000 жылы 6-дан 2001 жылы 8 дейiн өстi) байқалмайды. Сондықтан да авиаЖЖМ сатып алу көлемiнiң азаюы жиынтық кiрiстердің артуына мүмкiндiк туғызбағанмен, ол әуежай қызметi үшiн анағұрлым маңызды факторлар: пайдаланылатын ақша қаражаттарын қамтамасыз етудiң және өтеудiң жақсаруына себеп болады.
Бұдан әрi әуежайдың жиынтық кiрiсiнiң деңгейi 2002 жылы 13% және 2003-2005 жылдарда 17% мөлшерiнде өсу үрдiсiмен сипатталады. Әуежай кiрiсiнiң аталған көлемдерiне жету негiзiнен қаралып отырған кезеңде өндiрiстiк көрсеткiштердiң жоспарланып отырған өсуiмен қамтамасыз етiледi.
2) Шығыстар
"АХӘ" РМК қаралып отырған кезеңдегi жиынтық шығыстарының үрдiсi де екi кезеңмен сипатталады: кiрiстер көлемiнiң азаюын да тудырған себеп бойынша (әуе кемелерiне құю үшiн сатып алынатын авиаЖЖМ көлемiнiң азаюы) олардың көлемiнiң 2001 жылы төмендеуi және бұдан әрi жобаланып отырған өндiрiс көлемiнiң кеңеюiне байланысты өсуi:

- реализация проекта реконструкции аэропорта по линии займа Международного фонда экономического сотрудничества Японии (JВIС), который способствует привлечению объемов перевозок через аэропорт (рост в 2005 г. - 10 %).
Б. Показатели финансово-экономического развития
1) Доходы
Объем доходов, млн. тенге
(См. бумажный вариант)
В динамике предполагаемого объема доходов РГП "МАА" на 2001-2005 гг. незначительный рост в 2001 г. вызван главным образом снижением объема приобретаемого аэропортом авиационного топлива, стоимость которого присутствует как в расходах, так и в доходах аэропорта. Так, по результатам деятельности за I квартал текущего года аэропортом было приобретено только 43% от общего объема заправленного авиационного топлива, в то время как в аналогичный период прошлого года - 90%.
Хотя данный фактор и способствовал увеличению уровня совокупных доходов, но в немалой степени затруднял текущее финансовое состояние аэропорта. Так, в 2000 г. обеспечение указанного объема авиаГСМ требовало изъятия основной части оборотных средств аэропорта и одновременно приводило к увеличению суммы дебиторской задолженности, в связи с неспособностью авиакомпаний оплачивать своевременно данные суммы.
Соответственно, воздействие основных компонентов рабочего капитала негативным образом отражалось на достаточности денежных ресурсов, необходимых в ежедневной бесперебойной деятельности аэропорта.
В настоящее время, с произведением заправки воздушных судов топливом авиакомпаний, для аэропорта соответственно высвобождается значительный объем оборотных средств, и не наблюдается аналогичное прошлым периодам, увеличение суммы дебиторской задолженности (коэффициент оборачиваемости дебиторской задолженности увеличен с 6 в 2000 г. до 8 в 2001 г.). Поэтому, несмотря на то, что снижение объема приобретения авиаГСМ не способствует увеличению совокупных доходов, оно способствует улучшению более важных для деятельности аэропорта факторов: обеспеченности и возмещения используемых денежных средств.
В дальнейшем уровень совокупных доходов аэропорта характеризуется тенденцией роста в размере 13% в 2002 г. и 17% в 2003-2005 гг.. Достижение указанных объемов доходов аэропорта обеспечивается главным образом планируемым ростом производственных показателей на рассматриваемый период.
2) Расходы
Тенденция совокупных расходов РГП "МАА" на рассматриваемый период характеризуются также двумя периодами: снижением их объема в 2001 г. по причине, вызвавшей и уменьшение объема доходов (снижение объема приобретаемого для заправки воздушных судов авиаГСМ) и ростом в дальнейшем связи с предполагаемым расширением объема производства:
Объем расходов, млн. тенге
(См. бумажный вариант)

(Графикті қағаз мәтіннен қараңыз)       - 2001 жылы 7,7%
- 2002 жылы 15%
- 2003 жылы 5%
- 2004 жылы 5,6%
- 2005 жылы 28%
"АХӘ" РМК жиынтық шығыстарының жалпы сомасының шамамен 70% тұтас алғанда iске асырылған қызметтердiң өзiндiк құны құрайды.
3) Таза кiрiс (шығын)
Қаржы-экономикалық дамудың алдыңғы көрсеткiштерi қаралып отырған кезең iшiнде кiрiстер деңгейiнiң өсуiмен қатар қызметтің терiс қаржылық нәтижесiн анықтайтын шығыстар деңгейiнiң де өсуi байқалып отырғанын бейнелейдi. Қаралып отырған кезең iшiнде соңғының даму үрдiсiнде үш кезең айқын көрiнуде:
(Графикті қағаз мәтіннен қараңыз)      2001-2002 жылдарда - ұлғаю
2003-2004 жылдарда - азаю
2005 жылы - өсу
Yрдiстi анықтайтын факторлар:
- әуежайды қайта жаңғырту жобасы бойынша (2001 жылы және 2005 жылы) балансқа жаңа және қайта жаңғыртылған ғимараттар мен объектiлердi қабылдауға байланысты мүлiкке салынатын салық сомасының өсуi;
- бiркелкi есептеулер негiзiнде жүргiзiлетiн амортизациялық аударулардың жоғарыда себептер бойынша өсуi;
- әуежай жерiне салынатын салық ставкасы туралы мәселенiң шешiлмеуiне байланысты (2001-2002 жылдарда) 2000 және 2001 жылдарға жер салығын қосымша төлеу;
- Жапония Халықаралық ынтымақтастық банкiнiң (JВIС) заем қаражаты есебiнен әуежайды қайта жаңарту жобасын iске асыруды бастауға байланысты болжанып отырған 2002 жылдан бастап кредиттер бойынша шығыстардың өсуi.
В. Қызмет көрсетулерге арналған тарифтер мен алымдарды
жоспарлау
Әуежайдың қолданылып жүрген алымдар ставкалары мен тарифтер бойынша бәсекеге жарамдығын талдау олардың жақын орналасқан әуежайлар аймағындағы (бұдан әрi - аймақ) халықаралық рейстер мен транзиттік әлеуетiне (Еуропа-Азия) қатысты қолайлы үрдiсiн түсiндiредi. Осыған байланысты Астана мен Қарағанды қалалары әуежайларының тарифтерi халықаралық әуе тасымалдарына қызмет көрсетуге ұсынылған.
___________________________________________________________________
Ұшу-қону        Жолаушылық         ЖЖМ құны
алым
___________________________________________________________________
Астана                   10                 12              310
Ташкент                  13               37,5              350
Қарағанды                10                 12              310
___________________________________________________________________
Жоғарыда ұсынылған мәлiметтерге сәйкес бүгiнгi күнi Астана қаласының әуежайында қолданылатын негiзгi алымдар бәстерi мен тарифтер аймақта қолайлы болып табылады.
Негiзгi тарифтер бойынша бәсекеге жарамдылығына қарамастан әуежай үшiн транзиттiк әлеуеттi тарту Қазақстан әуежайларын транзиттiк қону үшiн авиакомпаниялардың қолдануына мүмкiндiк тудырмайтын ұшу сағатының өзiндiк құнының негiзгi факторы ретiндегi авиация отынының жоғары бағасына байланысты қиынға айналған.
"Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес уәкiлеттi орган (Қазақстан Республикасының Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестiктi қорғау және шағын бизнестi қолдау жөнiндегi агенттiгi) бекiткен алым бәстерi мен тарифтер қызмет көрсету үшiн қажеттi шығындар құнынан төмен болмауға және табиғи монополия субъектiсiнiң тиiмдi қызмет етуiн қамтамасыз етуге тиiс.

- 7,7% в 2001 г.
- 15% в 2002 г.
- 5% в 2003 г.
- 5,6% в 2004 г.
- 28% в 2005 г.
В общей сумме совокупных расходов РГП "МАА" около 70% составляет себестоимость реализованных услуг в целом
3) Чистый доход (убыток)
Предыдущие показатели финансово-экономического развития иллюстрируют, что в течение рассматриваемого периода наряду с увеличением уровня доходов, наблюдается также рост уровня расходов, которые определили отрицательный финансовый результат деятельности. В тенденции развития последнего в течение рассматриваемого периода четко отмечаются три периода:
(См. бум. вариант)
- 2001-2002 гг. - увеличение
- 2003-2004 гг. - снижение
- 2005 г. - рост
Факторы, определяющие тенденцию:
увеличением суммы налога на имущество, в связи с принятием на баланс новых и реконструированных зданий и объектов по проекту реконструкции аэропорта (в 2001 г. и 2005 г.).
увеличение амортизационных отчислений по вышеуказанной причине, которые производятся на основе равномерного начисления;
дополнительными выплатами земельного налога за 2000 и 2001 годы, в связи с неразрешенностью вопроса о ставке налога на земли аэропорта (в 2001-2002 гг..);
увеличением расходов по кредитам с 2002 г., предполагаемые с началом реализации проекта реконструкции аэропорта из средств займа Японского Банка Международного сотрудничества (JВIС).
В. Планирование тарифов и сборов на услуги
РГП "МАА" при планировании тарифов и сборов руководствуется Законами Республики Казахстан Z952335_ "О государственном предприятии" и Z980272_ "О естественных монополиях", а также порядком, установленным антимонопольным законодательством.
Анализ конкурентоспособности аэропорта по применяемым ставкам сборов и тарифам, подразумевает их благоприятную тенденцию по отношению к международным рейсам и транзитному потенциалу (Европа-Азия) в регионе близ расположенных аэропортов (далее - регион). В связи с этим тарифы аэропортов гг.. Астана и Караганда представлены на обслуживание международных воздушных перевозок.
__________________________________________________________________________
! Взлет-посадка  ! Пассажирский сбор ! Стоимость ГСМ
__________________________________________________________________________
Астана                   10                 12              310
Ташкент                  13               37,5              350
Караганда                10                 12              310
___________________________________________________________________________
Согласно представленным выше данным, основные ставки сборов и тарифы, применяемые в настоящее время в аэропорту г. Астана, являются благоприятными в регионе.
Несмотря на конкурентоспособность по основным тарифам, привлечение транзитного потенциала для аэропорта осложнено высокой ценой авиационного топлива, которая как основной фактор себестоимости летного часа, не способствует применению авиакомпаниями для транзитной посадки аэропорты Казахстана.
В соответствии с Законом Республики Казахстан "О естественных монополиях" ставки сборов и тарифы, утвержденные уполномоченным органом (Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и поддержке малого бизнеса), не должны быть ниже стоимости затрат, необходимых для оказания услуг и обеспечивать эффективное функционирование субъекта естественной монополии.

Әуежайдың осы уақытта қолданылып жүрген алым бәстерi мен тарифтерiнде әуежай инфрақұрылымының негiзгi объектiлерiн қайта жаңартуға байланысты шығындар, сондай-ақ аэровокзал ғимаратын қайта жаңартуға тартылған 2,5 миллион АҚШ доллары мөлшерiндегi "Астана-Қаржы" ААҚ несие қаражаттарының қайтарымдығы ескерiлмеген (әуежайды қайта жаңартуға арналған инвестициялардың қалған бөлiгi өтеусiз негiзде бағытталған). "Табиғи монополия субъектiлерiнiң қызмет көрсетулердi (тауарларды, жұмыстарды) бағаларды (тарифтердi) есептеу кезiнде ескерiлетiн шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртiбi туралы" Нұсқаулықтың ережелерiне сәйкес көрсетiлген несиелiк қаражаттарды қайтару амортизациялық аударымдар есебiнен жүргiзiлетiн болады. Әуежайдың негiзгi ресурстарының ағымдағы жұмыс көлемi кезiндегi толық жұмыспен қамтылмауын қабылдай отырып, аэровокзал ғимаратын қайта жаңартуға байланысты тарифтерде ескерiлмеген шығыстарды әуежай арқылы қозғалыс көлемiн барынша мүмкiн болғанша арттыру жолымен өтеу ұйғарылады.
Г. Инвестициялық бағдарлама
Әуежайдың инвестициялық бағдарламасы шеңберiнде орта мерзiмдi кезеңге қаражатты әуежайдың негiзгi қорларын дамытуға салу ұйғарылады.
млн.теңге
____________________________________________________________________
! 2001 ж. ! 2002 ж. ! 2003 ж. !  2004 ж. ! 2005 ж.
____________________________________________________________________
Негiзгi капиталға
инвестициялар
- барлығы          5 949,2   2 864,3  20 517,5    600       670
Өз қаражатының       364       420       530      600       670
Республикалық
бюджеттен            83,9      78,8      560
Заем қаражатынан
(JBIC)             5 501,3   2 365,5  19 427,5
___________________________________________________________________
Әуежайдың өз қаражатын (амортизациялық аударымдар есебiнен) негiзгi құралдарды (арнайы техника мен жабдықтарды) жөндеу мен жаңарту жөнiндегi жұмыстарды орындауға инвестициялау ұйғарылады. Қазiргi уақытта бiрқатар жаңа сатып алынған техникаларды қоспағанда, арнайы техника мен жабдықтар паркi 83% аса тозған. Жоспарланған кезеңге әуежайдың таза пайдасы болмауына байланысты ағымдағы инвестициялар амортизациялық аударымдарға арналған шығыстар есебiнен жүргiзiлетiн болады.
Әуежайды қайта жаңғыртуға сыртқы инвестицияларды тарту "Астана қаласында халықаралық әуежайды қайта жаңарту" жобасын iске асыру туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1998 жылғы 29 маусымдағы N 611 қаулысына сәйкес жоспарланып отыр. 1998 жылғы 24 желтоқсандағы Жапон Халықаралық Ынтымақтастық Банкi мен Қазақстан Республикасы арасында жасалған N КАЗ-РЗ займы туралы келiсiмге сәйкес Әуежайды қайта жаңғырту жобасына 184 миллион АҚШ доллары 1 тартылады. Тартылған заем қаражатының 20% "МАА" РМК несие ретiнде, 80% - өтеусiз негiзде республикалық бюджеттен берiледi. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi мен "Астана халықаралық әуежайы" РМК арасындағы несиелiк келiсiм осы уақытта келiсу кезеңiнде. Келiсiм бекiтiлгеннен кейiн "Табиғи монополия субъектiлерiнiң қызмет көрсетулердi (тауарларды, жұмыстарды) бағаларды (тарифтердi) есептеу кезiнде ескерiлетiн шығындарды қалыптастырудың ерекше тәртiбi туралы" Нұсқаулыққа сәйкес әуежайдың орта мерзiмдi кезеңге арналған инвестициялық бағдарламасы белгiленген тәртiпке сәйкес келiсiледi және бекiтiледi.

В применяемых в настоящее время ставках сборов и тарифах аэропорта не учтены расходы, связанные с реконструкцией основных объектов инфраструктуры аэропорта (амортизационные расходы, увеличение налога на имущество), а также возвратность кредитных средств ОАО "Астана-Финанс" в размере 2,5 млн. долл. США, привлеченных на реконструкцию здания аэровокзала (остальная часть инвестиций на реконструкцию аэропорта направлена на безвозмездной основе).
В соответствии с положениями Инструкции V980634_ "Об особом порядке формирования затрат, учитываемых при расчете цен (тарифов) на производство и предоставление услуг (товаров, работ) субъектами естественной монополии" возврат указанных кредитных средств будет производиться за счет амортизационных отчислений. Принимая неполную занятость основных ресурсов аэропорта при текущем объеме работ, возмещение не учтенных в тарифах расходов, связанных с реконструкцией здания аэровокзала, предполагается путем максимально возможного увеличения объема движения через аэропорт.
Г. Инвестиционная программа
В рамках инвестиционной программы аэропорта на среднесрочный период предполагается вложение средств на развитие основных фондов аэропорта.
млн. тенге
___________________________________________________________________________
! 2001 г. ! 2002 г. ! 2003 г !  2004 г. ! 2005 г.
___________________________________________________________________________
Инвестиций в основной
капитал - всего          5 949,2   2 864,3  20 517,5    600       670
Из собственных средств     364       420       530      600       670
Из республиканского
бюджета                    83,9      78,8      560
Из средств займа (JBIC)  5 501,3   2 365,5  19 427,5
___________________________________________________________________________
Инвестирование собственных средств аэропорта (за счет амортизационных отчислений) предполагается на выполнение работ по ремонту и обновлению основных средств (спецтехники и оборудования). В настоящее время за исключением ряда вновь приобретенной техники, парк спецтехники и оборудования изношен более чем на 83%. В связи с отсутствием в планируемый период чистого дохода аэропорта, текущие инвестиции будут производиться за счет расходов на амортизационные отчисления.
Привлечение внешних инвестиций планируется на реконструкцию аэропорта в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 29.06.98 г. N 611 P980611_ "О реализации проекта "Реконструкция международного аэропорта в городе Астане". Согласно соглашению о займе от 24.12.98 г. N КАЗ-РЗ, заключенного между Японским Банком Международного Сотрудничества (JBIC) и Республикой Казахстан на проект реконструкции Аэропорта привлекается 184 млн. долл. США*. 20% привлеченных средств займа предоставляются РГП "МАА" в качестве кредита, 80% - на безвозмездной основе из республиканского бюджета. Кредитное соглашение между Министерством финансов Республики Казахстан и РГП "Международный аэропорт Астана" находится в настоящее время на стадии согласования. После ратификации соглашения, в соответствии с Инструкцией V980634_ "Об особом порядке формирования затрат, учитываемых при расчете цен (тарифов) на производство и предоставление услуг (товаров, работ) субъектами естественной монополии" инвестиционная программа аэропорта на среднесрочный период будет согласована и утверждена согласно установленного порядка.
* Сумма рассчитана по курсу: 1 USD = 120 яп.йен.

22 млрд. 122 млн. жапон йенi сомасында бағаланатын заемның жалпы сомасы мынадай бағыттар бойынша бөлiнедi:
Құрылыс жұмыстары - 18 823 млн. жапон йенi;
Консультациялық қызмет көрсетулер - 1 417 млн. жапон йені;
Көлденең шығындар - 1 882 млн. жапон йені;
(құрылыс жұмыстарына бағытталатын болады).
Әуежай құрылысының басталуы 2001 жылғы 3 тоқсанына жоспарланған және 27 айдан кейiн аяқталуы болжанады.
2000 жылғы 30 желтоқсандағы N 1963 2000-2002 жылдарға арналған мемлекеттiк инвестициялар бағдарламасына сәйкес республикалық бюджеттен өтеусiз негiзде жоғарыда аталған жобаны қоса қаржыландыруға 4,45 млн. АҚШ доллары мөлшерiнде қаржы бағыттау ұйғарылады. JВIС заемының қаражаты 2001 жылы 36,7 млн. АҚШ доллары 2002 жылы 15 млн. АҚШ доллары және 2002 жылдан кейiн 117,6 млн. АҚШ доллары мөлшерiнде бағытталады.
Тартылған заем қаражатының 80% "МАА" РМК-ға республикалық бюджеттен өтеусiз негiзде берiледi.
_______________________
1 Баға бағамы 1 АҚШ долларына = 120 жапон йені
Д. Бюджетпен арақатынас
Қарастырылған кезеңге мемлекеттiк бюджетпен арақатынас мемлекеттiк бюджетке салықтар мен алымдар түрiнде аударуға жататын төлемдердiң жоспарланатын сомаларымен көрсетiлген.
Терiс қаржылық нәтиже үрдiсiне байланысты кәсiпорынның таза пайдасынан мемлекет бюджетiне аударымдар жоспарланбайды.
Мемлекет бюджетiне төлемдер
млн.теңге
___________________________________________________________________
! 2001 ж.  ! 2002 ж. ! 2003 ж. ! 2004 ж. ! 2005 ж.
__________________!__________!_________!_________!_________!_______
Салықтық аударымдар -  199       208       193       210      408
барлығы
Мүлікке салынатын
салық                  48         51        54        57       225
Жерге салынатын салық  43         43        11        11        11
Көлікке салынатын салық 2          2         2         2        17
ҚҚС                    39         44        50        58        67
Жеке тұлғалардан
әлеуметтік, табыс
салығы                 67         68        76        82        88
___________________________________________________________________
2001-2002 жылдары жерге арналған салықтың болжанатын едәуiр сомалары ұшу-қону кешенiндегi жердi елдi мекендер жерiне жатқызуға байланысты 2000 және 2001 жылдарға жер салығының сомасын қосымша есептеуден болып отыр. 2002 жылғы 1 қаңтардан бастап күшiне енетiн Салық кодексiнiң ережелерiне сәйкес әуеайлақтар орналасқан жерлерге елдi мекеннен тыс орналасқан жерлерге қолданылатын негiзгi бәстер бойынша салық салынады.
Мемлекет бюджетiне 2005 жылы салықтар сомасы аударымдарының өсуi жобаның алдағы тарауында ұсынылғаны бойынша әуежайдың жаңа объектiлерiн пайдалануға беруден ескерiлген.
Жоғарыда атап көрсетiлгендей, мемлекет бюджетiнiң шығыс бөлiгiне қатысты Қазақстан Республикасының Yкiметi әуежайды қайта жаңартуға өтеусiз негiзде сыртқы инвестициялар (JВIС заемынан) сомасынан 80% республикалық бюджет қаражатынан, сондай-ақ осы жобаны қоса қаржыландыруға арналған қаражаттан бағыттау болжанады.
IV. ҚОРЫТЫНДЫ
Қаралып отырған орта мерзiмдi кезеңде әуежай бiрқатар стратегиялық мақсаттар мен мiндеттер қабылдады, оларды iске асыру техникалық және технологиялық та және де тұтас алғанда кәсiпорынды басқару жүйесiн де қайта құруды жүргiзудi көздейдi.
Осы кезеңге жоспарланатын iс-шаралар сипаты көрсеткендей, 2001-2005 жылдар әуежай үшiн жаңа сатыға өту кезеңi болады. Әдеттегiдей өтпелi кезең едәуiр күш салу мен инвестициялар шығындарымен қабаттас болады. Олардың нәтижелерi әуежайдың рыноктың толыққанды қатысушысы ретiндегi қызметi кезеңiнде көрiнетiн болады.
"Астана халықаралық әуежайы" РМК дамытудың 2001-2005 жылдарға арналған жоспары
НК 1 нысаны
____________________________________________________________________
!өлш.бір. !  Есеп   ! Болжам  ! Болжам  ! Болжам

Общая сумма займа, оцениваемая в сумме 22 млрд. 122 млн. японских йен, распределяется по следующим направлениям:
- Строительные работы - 18 823 млн. японских йен;
- Консультационные услуги - 1 417 млн. японских йен;
- Непредвиденные расходы - 1 882 млн. японских йен; (будут направлены на строительные работы)
Начало строительства аэропорта запланировано на 3 квартал 2001 г. и завершение предполагается через 27 месяцев.
В соответствии с P001963_ Программой государственных инвестиций на 2000-2002 годы от 30.12.2000 г. N 1963, из республиканского бюджета на безвозмездной основе предполагается направить средства на софинансирование указанного выше проекта в размере 4,45 млн. долл. США. Средства займа JBIC направляется в размере 36,7 млн. долл. США в 2001 г., 15 млн. долл. США в 2002 г. и 117,6 млн. долл. США после 2002 г.
80% привлеченных средств займа предоставляются РГП "МАА" на безвозмездной основе из республиканского бюджета.
Д. Взаимоотношения с бюджетом
На рассматриваемый период взаимоотношения с бюджетом государства выражены планируемыми суммами платежей, подлежащих перечислению в бюджет государства в виде налогов и сборов.
Отчислений из чистого дохода предприятия в бюджет государства не планируются в связи с тенденцией отрицательного финансового результата.
Выплаты в бюджет государства
млн.тенге
_________________________________________________________________________
! 2001 г.  ! 2002 г. ! 2003 г. ! 2004 г. ! 2005 г.
______________________!__________!_________!_________!_________!_________
Налоговые отчисления -   199        208       193       210       408
всего
Налог на имущество        48         51        54        57       225
Налог на землю            43         43        11        11        11
Налог на транспорт         2          2         2         2        17
НДС                       39         44        50        58        67
Социальный, подоходный
с физических лиц          67         68        76        82        88
__________________________________________________________________________
Предполагаемые значительные суммы налога на землю в 2001-2002 гг.. обусловлены начислением дополнительно суммы земельного налога за 2000 и 2001 гг.. в связи с отнесением земель под взлетно-посадочным комплексом к землям населенных пунктов. В соответствии с положениями K010209_ Налогового кодекса, вступающего в силу с 1 января 2002 г., земли, занятые аэродромами, облагаются налогом по базовым ставкам, применяемым к землям, расположенным вне населенных пунктов.
Рост отчислений сумм налогов в бюджет государства в 2005 г. обусловлен введением в эксплуатацию новых объектов аэропорта по представленному в предыдущей главе проекту.
Относительно расходной части бюджета государства, как было отмечено выше, Правительством Республики Казахстан предполагается направить на реконструкцию аэропорта на безвозмездной основе из средств республиканского бюджета 80% от суммы внешних инвестиций (займа JВIС), а также средств на софинансирование данного проекта.
IV. Заключение
На рассматриваемый среднесрочный период аэропортом принят ряд стратегических целей и задач, реализация которых предусматривает проведение как технических и технологических преобразований, так и системы управления предприятием в целом.
Как показывает характер мероприятий планируемых на данный период, 2001-2005 гг.. будут для аэропорта периодом перехода на новую ступень. Как правило переходный период сопровождается значительными затратами усилий и инвестиций, результаты которых будут проявлены на этапе деятельности аэропорта как полноценного участника рынка.
План развития Республиканского государственного предприятия
"Международный аэропорт Астана"
на 2001-2005 годы
Форма 1 НК
__________________________________________________________________________
!                   ! ед.изм. !  отчет  ! прогноз ! прогноз ! прогноз

- жүк өңдеу    тонн          62,3      65,9       71,2       76,9
құн бірлігіне  мың.тг.      430,9     512,4      601,2      751,1
тариф
оның ішінде ТМД тонн         1,7       1,8        2,0        2,2
елдері
құн бірлігіне   $           78,0      78,0       78,0       78,0
тариф          мың.тг       22,6      25,1       30,3       38,5
алыс шетелдер  тонн          5,9       6,4        6,8        7,4
бірлікке арналған  $        78,0      78,0       78,0       78,0
тариф
құн            мың.тг.      67,3      76,5       88,3      111,0
4  Импорт
- жолаушылар   Адам      109367,0  122148,0   131921,0   142473,0
қабылданды
бірлікке арналған                  0,0
тариф, құн
оның ішінде ТМД Адам     13040,0   14603,0    15771,0    17033,0
елдері
бірлікке арналған                  0,0
тариф
құн                                0,0
алыс шетелдер   Адам     15243,0   17070,0    18436,0    19911,0
бірлікке арналған                  0,0
тариф, құн
- жүк өңдеу    тонн      1491,1    1576,9     1703,0     1839,3
бірлікке арналған
тариф
құн            мың.тг.   16330,3   18376,2    21564,8    26908,7
оның ішінде ТМД тонн       355,8     382,7      413,5      446,6
елдері
бірлікке арналған $         78,0      78,0       78,0       78,0
тариф
құн            мың.тг     4740,5    5342,5     6268,7     7821,7
алыс шетелдер  тонн        872,8     938,3     1013,1     1094,2
бірлікке арналған $         78,0      78,0       78,0       78,0
тариф
құн            мың.тг.    9949,7   11211,9    13158,7    16419,3
5  Барлық қаржыландыру
көздері есебінен
негізгі капиталға
инвестиция -
барлығы       млн.теңге     36,0    5949,2     2864,3    20517,5
оның ішінде   млн.теңге     83,9      78,8      560,0
мемлекеттік бюджет
қаражаты
сыртқы заемдар млн.теңге            5501,3     2365,5    19427,5
меншікті
қаражаттар    млн.теңге     36,0     364,0      420,0      530,0
6  Өнімді іске асырудан
түскен кіріс - м.теңге  1252697,6 1327631,8  1503616,9  1774273,7
барлығы
- негізгі қызметтен
түскен кіріс   м.теңге  1067928,2 1156381,9  1310222,3  1544227,8
- негізгі қызметтен
түскен кіріс   м.теңге   176618,1  163333,9   184987,8   221109,5
- басқа да кірістер
(операциясыз    м.теңге     8151,3    7916,0     8406,8     8936,4
қызмет кірістері)
7  шығыстар
- барлығы      м.теңге  1541360,9 1660632,2  1913166,4  2003196,6
Қызмет көрсетулер.
дің өзіндік
құны -        м.теңге  1086739,9 1227199,4  1313253,2  1397191,8
барлығы
Оның ішінде
қызмет көрсетулердің
негізгі

-обработка груза    тонн          62,3      65,9       71,2       76,9
тариф на единицу
стоимость           тыс.тг.      430,9     512,4      601,2      751,1
в т.ч.страны СНГ    тонн           1,7       1,8        2,0        2,2
тариф на единицу    $             78,0      78,0       78,0       78,0
стоимость           тыс.тг        22,6      25,1       30,3       38,5
дальнее зарубежье   тонн           5,9       6,4        6,8        7,4
тариф на единицу    $             78,0      78,0       78,0       78,0
стоимость           тыс.тг.       67,3      76,5       88,3      111,0
4  Импорт
-принято пассажиров чел.      109367,0  122148,0   131921,0   142473,0
тариф на единицу                   0,0
стоимость                          0,0
в т.ч.страны СНГ    чел.       13040,0   14603,0    15771,0    17033,0
тариф на единицу                   0,0
стоимость                          0,0
дальнее зарубежье   чел.       15243,0   17070,0    18436,0    19911,0
тариф на единицу                   0,0
стоимость                          0,0
-обработка груза    тонн        1491,1    1576,9     1703,0     1839,3
тариф на единицу
стоимость           тыс.тг.    16330,3   18376,2    21564,8    26908,7
в т.ч.страны СНГ    тонн         355,8     382,7      413,5      446,6
тариф на единицу    $             78,0      78,0       78,0       78,0
стоимость           тыс.тг      4740,5    5342,5     6268,7     7821,7
дальнее зарубежье   тонн         872,8     938,3     1013,1     1094,2
тариф на единицу    $             78,0      78,0       78,0       78,0
стоимость           тыс.тг.     9949,7   11211,9    13158,7    16419,3
5  Инвестиции в
основной капитал
за счет всех
источников
финансирования-     млн.тенге     36,0    5949,2     2864,3    20517,5
всего
в т.ч. средств      млн.тенге               83,9       78,8      560,0
государственного
бюджета
внешних займов      млн.тенге             5501,3     2365,5    19427,5
собственных средств млн.тенге     36,0     364,0      420,0      530,0
6  Доход от реализации
продукции -всего    т.тенге  1252697,6 1327631,8  1503616,9  1774273,7
-доходы от основной
деятельности        т.тенге  1067928,2 1156381,9  1310222,3  1544227,8
-доходы от
неосновной
деятельности        т.тенге   176618,1  163333,9   184987,8   221109,5
-прочие доходы
(неоперац.
деятельность)       т.тенге     8151,3    7916,0     8406,8     8936,4
7  Расходы-всего       т.тенге  1541360,9 1660632,2  1913166,4  2003196,6
Себестоимость
услуг-всего         т.тенге  1086739,9 1227199,4  1313253,2  1397191,8
в том числе:
Себестоимость
основных видов

түрінің     м.теңге   952667,2 1112897,6  1189411,2  1261470,9
өзіндік құны -
барлығы
оның ішінде:
- материалдар м.теңге   602934,6  593504,8   647930,6   696659,6
- жұмысшыларға
еңбекақы төлеу м.теңге   109717,4  162942,9   174483,9   188093,2
- еңбекақы
төлеуден       м.теңге    24254,1   36020,1    38571,3    41579,8
аударым
- өндірістік
ақау           м.теңге        0,0       0,0        0,0        0,0
- үстеме
шығындар       м.теңге   215761,1  320429,8   328425,4   335138,3
Әлеуметтік жүйеге
шығындар       м.теңге    14453,0   35731,0    39705,6    45023,0
Негізгі емес
қызметке байланысты
(авиациялық емес)
шығыстар       м.теңге   119619,7   78570,8    84136,4    90697,9
Кезеңдік
шығыстар       м.теңге   329811,4  361013,5   524763,2   528936,3
Оның ішінде:
Жалпы және
әкімшілік
шығыстар       м.теңге   137362,3  208940,3   312196,2   325406,0
Іске асыру жөнінде.
гі шығыстар    м.теңге     4297,5    6448,4     9697,5    10161,9
Сыйақы жөніндегі
шығыстар
(пайызбен)     м.теңге   188151,6  145624,8   202869,5   193368,4
Басқа да шығыстар
(операциялық
емес қызмет)   м.теңге   124809,6   72419,3    75150,0    77068,5
Табыс салығы
бойынша
шығыстар       м.теңге        0,0       0,0        0,0        0,0
8  Таза кіріс
(шығын)        м.теңге  -288663,3 -333000,4  -409549,5  -228922,9
- Авиациялық
қауіпсіздік
бірлікке арналған
тариф             15,0%
құн (ұшу-қонудан) мың.тг.  28306,3  36212,6    42495,8   53028,4
оның ішінде ТМД
елдері
бірлікке арналған
тариф             15,0%
құн               мың.тг    7132,3    8713,1    10224,9  12759,1
- алыс шетелдер
бірлікке арналған   15,0%
тариф
құн               мың.тг.   7338,7   10612,1    12453,4  15540,0
- жолаушылар жөнелту Адам 118412,0  132250,0   142830,0  154256,0
бірлікке арналған
тариф
құн              мың.тг.  102078,4  121486,5   142565,6  177900,5
оның ішінде ТМД    Адам    13618,0   15618,0   16867,0    18216,0
елдері
бірлікке арналған  $          12,0      12,0       12,0      12,0
тариф
құн              мың.тг    24002,2   28565,8    33522,3   41830,8
алыс шетелдер     Адам     20797,0   22809,0    24634,0   26605,0
бірлікке арналған   $         12,0      12,0       12,0      12,0
тариф
құн              мың.тг.   33215,2   39530,4    46389,3   57886,9
- жүк өңдеу       тонн      1553,4    1642,8     1774,2    1916,2
бірлікке арналған
тариф
құн              мың.тг.   16761,2   18888,6    22166,0   27659,8
оның ішінде ТМД   тонн       357,5     384,5      415,5     448,8
елдері
құн бірлігіне      $          78,0      78,0       78,0      78,0
тариф            мың.тг.    4763,1    5367,7     6299,0    7860,2
алыс шетелдер    тонн        878,1     944,7     1019,9    1101,6
бірлікке арналған  $          78,0      78,0       78,0      78,0
тариф
құн              мың.тг.   10017,0   11288,4    13247,1   16530,3
- авиаЖЖМ-мен    тонн      20677,3   22500,0    24483,4   26641,5
қамтамасыз ету
бірлікке арналған  $          41,0      41,0       41,0   41,0
тариф
құн              мың.тг.   100032,7  120297,6   141170,4 176159,5
оның ішінде ТМД   тонн     2560,8    2786,5     3032,2    3299,4
елдері
бірлікке арналған   $         41,0     41,0     41,0      41,0
тариф
құн              мың.тг    22545,7   27113,1    31817,5  39703,4
алыс шетелдер     тонн      8903,2    9688,0    10542,0  11471,3
бірлікке арналған   $         41,0      41,0       41,0     41,0
тариф
құн              мың.тг.   43364,7   52149,6    61198,1  76366,1
9  Таза кірістерді
үлестіру
- пайдадан аударым
нормативі
- норматив бойынша
бюджетке аударылым
сомасы
- әлеуметтік жүйеге
шығындар
- таза кіріс бөлудің
басқа да бағыттары
10 Ұзақ мерзімді деби.
торлық берешектер -
барлығы        млн.теңге   2445,3     154,8      147,1    140,0
Одан:
- сатып алушылар
берешегі       млн.теңге    194,2     154,8      147,1    140,0
Инвестициялық
жобадан        млн.теңге   2251,1       0,0       0,0     0,0
11 Несиелік
берешектер    млн.теңге   2815,6    1509,2     4281,1    6549,8
- барлығы
Одан:
- мердігерлермен
және жеткізуші. млн.теңге    128,0     137,2      148,1   154,8
лермен есеп
айырысу бойынша
Банк несиелері  млн.теңге   2687,6    1372,0     4133,0   6395,0
бойынша
12 Жұмысшылар саны   Адам       762,0     780,0      800,0    840,0
13 Жалақы қоры     м.теңге   153456,3  192741,0   214925,5  251312,4
14 Орташа айлық      теңге   16782,2   20592,0    22388,1    24931,8
жалақы
___________________________________________________________________
таблицаның жалғасы
____________________________________________________________________
! өлшем   ! болжам  ! болжам  ! 2001 %-те! 2005 %-те
!бірлігі  !  2004   !  2005   ! 2001-ға  ! 2001-ге
____________________________________________________________________
1  Активтер
- Негізгі қаражат
(жыл соңына)  млн.теңге  32922,4   33592,4      298,9      375,7
- Негізгі қаражаттың
амортизациясы млн.теңге    385,3     658,8      166,3      242,7
(бір жылға)
- Жарғылық
капитал       млн.теңге   5192,8    5192,8    74182,9      100,0
(жыл соңына)
2  Өндіріс өнімнің
көлемі
- ұшу-қону    тонн      262013,3  288233,0     112,9      138,6
бірлікке
арналған        $           10,0      10,0      100,0      100,0
тариф
құн           мың.тг.   431757,7  521736,0      122,0      216,1
оның ішінде

услуг-всего         т.тенге   952667,2 1112897,6  1189411,2  1261470,9
в том числе:
- материалы         т.тенге   602934,6  593504,8   647930,6   696659,6
- оплата труда
работников        т.тенге   109717,4  162942,9   174483,9   188093,2
- отчисления от
оплаты труда      т.тенге    24254,1   36020,1    38571,3    41579,8
- брак производства т.тенге        0,0       0,0        0,0        0,0
- накладные расходы т.тенге   215761,1  320429,8   328425,4   335138,3
Расходы на
социальную сферу    т.тенге    14453,0   35731,0    39705,6    45023,0
Расходы, связанные
с неосновной
(неавиационной
деятельностью)      т.тенге   119619,7   78570,8    84136,4    90697,9
Расходы периода     т.тенге   329811,4  361013,5   524763,2   528936,3
в том числе:
- общие и
административные
расходы             т.тенге   137362,3  208940,3   312196,2   325406,0
- расходы по
реализации          т.тенге     4297,5    6448,4     9697,5    10161,9
- расходы по
вознаграждению
(процентам)         т.тенге   188151,6  145624,8   202869,5   193368,4
Прочие расходы
(неоперац.
деятельность)       т.тенге   124809,6   72419,3    75150,0    77068,5
Расходы по
подоходному налогу  т.тенге        0,0       0,0        0,0        0,0
8  Чистый доход
(убыток)            т.тенге  -288663,3 -333000,4  -409549,5  -228922,9
9  Распределение
чистого дохода
- норматив
отчисления от прибыли
- сумма отчисления в
бюджет по нормативу
- затраты на
социальную сферу
- др.направления
распред.чистого
дохода
10 Долгосрочная
дебиторская
задолженность       млн.тенге   2445,3     154,8      147,1      140,0
из нее:
-задолженность
покупателей         млн.тенге    194,2     154,8      147,1      140,0
- от инвестици-
онного проекта      млн.тенге   2251,1       0,0        0,0        0,0
11 Кредиторская
задолженность
- всего             млн.тенге   2815,6    1509,2     4281,1     6549,8
из нее:
- по расчетам
с поставщиками
и подрядчиками      млн.тенге    128,0     137,2      148,1      154,8
- по кредитам
банка               млн.тенге   2687,6    1372,0     4133,0     6395,0
12 Численность
работников          чел.         762,0     780,0      800,0      840,0
13 Фонд заработной
платы               т.тенге   153456,3  192741,0   214925,5   251312,4
14 Среднемесячная
зарплата            тенге      16782,2   20592,0    22388,1    24931,8
___________________________________________________________________________
продолжение таблицы
__________________________________________________________________________
!                   ! ед.изм. ! прогноз ! прогноз ! 2001 в% ! 2005 в %
!                   !         !  2004   !  2005   ! к 2000  ! к 2001
__!_______________________________________________________________________
1  Активы
-Основные средства
(на конец года)     млн.тенге  32922,4   33592,4      298,9      375,7
-Амортизация
основных средств
(за год)            млн.тенге    385,3     658,8      166,3      242,7
-Уставный капитал
(на конец года)    млн.тенге   5192,8    5192,8    74182,9      100,0
2  Объем производст-
венной продукции
-взлет-посадка      тонн      262013,3  288233,0      112,9      138,6
тариф на единицу    $             10,0      10,0      100,0      100,0
стоимость           тыс.тг.   431757,7  521736,0      122,0      216,1

құн бірлігіне   мың.тг.      917,3    1107,6      118,9     216,2
тариф
оның ішінде ТМД  тонн          2,4       2,6      105,9     144,4
елдері
құн бірлігіне     $           78,0      78,0      100,0     100,0
тариф           мың.тг        47,5      56,6      111,1     225,5
алыс шетелдер    тонн          8,0       8,8      108,5     137,5
бірлікке арналған  $          78,0      78,0      100,0     100,0
тариф
құн             мың.тг.      135,7     164,0      113,7     214,4
4  Импорт
-жолаушылар     адам      153871,0  169258,0      111,7     138,6
қабылданды
бірлікке арналған
тариф, құн                                        0,0        0,0
оның ішінде ТМД  адам      18394,0   20234,0      112,0    138,6
елдері
бірлікке арналған                                 0,0        0,0
тариф,
құн                                               0,0        0,0
алыс шетелдер    Адам      21505,0   23655,0      112,0     138,6
бірлікке арналған                                 0,0        0,0
тариф, құн
-жүк өңдеу       тонн        1986,5    2185,1     105,8     138,6
бірлікке арналған                                 0,0       0,0
тариф
құн             мың.тг.    32863,6   39713,2      112,5     216,1
оның ішінде ТМД  тонн        482,3     530,4      107,6     138,6
елдері
бірлікке арналған  $          78,0      78,0      100,0     100,0
тариф
құн             мың.тг      9552,1   11543,6      112,7     216,1
алыс шетелдер    тонн       1181,9    1300,0      107,5     138,5
бірлікке арналған  $          78,0      78,0      100,0     100,0
тариф
құн             мың.тг.    20052,8   24231,7      112,7     216,1
5  Барлық қаржыландыру
көздері есебінен
негізгі капиталға
инвестиция -
барлығы         млн.теңге    600,0     670,0    16525,6     11,3
Оның ішінде     млн.теңге
мемлекеттік бюджет
қаражаты
сыртқы заемдар  млн.теңге
меншікті
қаражаттар      млн.теңге    600,0     670,0     1011,1    184,1
6  Өнімді іске асырудан
түскен кіріс -  м.теңге  2071403,8 2423223,9      106,0    182,5
барлығы
-негізгі қызметтен
түскен кіріс    м.теңге  1803473,6 2110970,4      108,3    182,5
-негізгі емес
қызметтен түскен
кіріс           м.теңге   258466,5  302222,0       92,5    185,0
басқа да
кірістер        м.теңге     9463,7   10031,5       97,1    126,7
(операциясыз
қызмет кірістері)
7  шығыстар -
барлығы         м.теңге  2115202,1 2719896,4      107,7    163,8
Қызмет көрсетулер.
дің өзіндік
құны -          м.теңге  1497027,1 1937888,5      112,9    157,9
барлығы
Оның ішінде
Себеқұн
қызмет көрсетулер.
дің негізгі

стоимость           тыс.тг.      917,3    1107,6      118,9      216,2
в т.ч.страны СНГ    тонн           2,4       2,6      105,9      144,4
тариф на единицу    $             78,0      78,0      100,0      100,0
стоимость           тыс.тг        47,5      56,6      111,1      225,5
дальнее зарубежье   тонн           8,0       8,8      108,5      137,5
тариф на единицу    $             78,0      78,0      100,0      100,0
стоимость           тыс.тг.      135,7     164,0      113,7      214,4
4  Импорт
-принято пассажиров чел.      153871,0  169258,0      111,7      138,6
тариф на единицу                                        0,0        0,0
стоимость                                               0,0        0,0
в т.ч.страны СНГ    чел.       18394,0   20234,0      112,0      138,6
тариф на единицу                                        0,0        0,0
стоимость                                               0,0        0,0
дальнее зарубежье   чел.       21505,0   23655,0      112,0      138,6
тариф на единицу                                        0,0        0,0
стоимость                                               0,0        0,0
-обработка груза    тонн        1986,5    2185,1      105,8      138,6
тариф на единицу                                        0,0        0,0
стоимость           тыс.тг.    32863,6   39713,2      112,5      216,1
в т.ч.страны СНГ    тонн         482,3     530,4      107,6      138,6
тариф на единицу    $             78,0      78,0      100,0      100,0
стоимость           тыс.тг      9552,1   11543,6      112,7      216,1
дальнее зарубежье   тонн        1181,9    1300,0      107,5      138,5
тариф на единицу    $             78,0      78,0      100,0      100,0
стоимость           тыс.тг.    20052,8   24231,7      112,7      216,1
5  Инвестиции в
основной капитал
за счет всех
источников
финансирования-     млн.тенге    600,0     670,0    16525,6       11,3
всего в т.ч.        млн.тенге
средств
государственного
бюджета
внешних займов      млн.тенге
собственных средств млн.тенге    600,0     670,0     1011,1      184,1
6  Доход от реализации
продукции -всего    т.тенге  2071403,8 2423223,9      106,0      182,5
-доходы от основной
деятельности        т.тенге  1803473,6 2110970,4      108,3      182,5
-доходы от
неосновной
деятельности        т.тенге   258466,5  302222,0       92,5      185,0
прочие доходы
(неоперац.
деятельность)       т.тенге     9463,7   10031,5       97,1      126,7
7  Расходы-всего       т.тенге  2115202,1 2719896,4      107,7      163,8
Себестоимость
услуг-всего         т.тенге  1497027,1 1937888,5      112,9      157,9
в том числе:
Себестоимость
основных видов