"Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2002 жылғы 20 мамыр N 538
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
"Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы"
Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының
Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының "Атқарушылық іс жүргізу және сот
орындаушыларының мәртебесі туралы" Заңына өзгерістер
мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының 1998 жылғы 30 маусымдағы "Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" Z980253_ Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., N 13, 195-құжат; N 24, 436-құжат; 1999 ж., N 23, 922-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 6, 142-құжат):
1) 4-бап мына редакцияда берілсін:
"4-бап. Атқарушылық іс жүргізу органдары
1. Соттың бұйрықтарын, шешімдерін, қаулыларын, ұйғарымдарын және мүліктік талаптар бөлігі бойынша үкімдерді орындау, айыппұл өндіру бөлігі бойынша әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға уәкілетті органдардың лауазымды адамдардың, қаулыларын мәжбүрлеп орындату жөніндегі сот актілерін орындау уәкілетті органның аумақтық учаскелерінің сот орындаушыларына жүктеледі.
2. Қазақстан Республикасының заң актілерімен ескерілген жағдайларда, сот актілерін және өзге де органдардың шешімдерін мәжбүрлеп орындату сот приставының көмегімен жүзеге асырылады.
3. Басқа да органдар, ұйымдар мен лауазымды адамдар атқарушылық құжаттарды мәжбүрлеп орындату бойынша атқарушылық әрекеттерді тек заңда бұл жөнінде тікелей нұсқау болса немесе сот орындаушысының талабымен ғана жүзеге асыра алады";
2) мына мазмұндағы 4-1-бабымен толықтырылсын:
"4-1-бап. Атқарушылық іс жүргізу органының жүйесі және құзыры
1. Атқарушылық іс жүргізу органының жүйесін:
1) Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты жанындағы Сот әкімшілігі жөніндегі комитет - атқарушылық құжаттарды орындауды қамтамасыз ететін уәкілетті орган (әрі қарай - уәкілетті мемлекеттік орган);
2) уәкілетті мемлекеттік органның аумақтық органдары (әрі қарай - аумақтық органдары);
3) аумақтық органдардың өкілдері - аумақтық учаскелер құрайды (әрі қарай - аумақтық учаскелер). Аумақтық учаскелердің банкте өзінің (депозиттік) шоттары, сонымен қатар атауы жазылған мөрі және мөртабаны болады.

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 мая 2002 года N 538
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон
Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан
"Об исполнительном производстве и статусе судебных
исполнителей"
Статья 1. Внести в Закон Республики Казахстан от 30 июня 1998 года "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" (Ведомости Парламента Республики Казахстан 1998 г., N 13, ст. 195; N 24, ст. 436; 1999 г., N 23, ст. 922; 2000 г., N 3-4, ст. 66; N 6, ст. 142) следующие изменения и дополнения:
1) статью 4 изложить в следующей редакции:
"Статья 4. Органы исполнительного производства
1. Исполнение судебных приказов, решений, определений, постановлений, приговоров в части имущественных взысканий, судебных актов о принудительном исполнении постановлений органов, должностных лиц, уполномоченных рассматривать дела об административных правонарушениях, возлагается на судебных исполнителей территориальных участков уполномоченного государственного органа.
2. В случаях, предусмотренных законодательством, исполнение судебных актов и решений других органов осуществляется при содействии судебного пристава.
3. Иные органы, организации и должностные лица осуществляют исполнительные действия по принудительному исполнению исполнительных документов только в силу прямого указания об этом в законе или по требованию судебного исполнителя.";
2) дополнить статьей 4-1 следующего содержания:
"Статья 4-1. Система и компетенция органов исполнительного производства
1. Систему органов исполнительного производства образуют:
1) Комитет по судебному администрированию при Верховном Суде Республики Казахстан - уполномоченный государственный орган по обеспечению исполнения исполнительных документов (далее - уполномоченный государственный орган);
2) территориальные органы уполномоченного государственного органа (далее - территориальные органы);
3) территориальные участки - представительства территориальных органов (далее - территориальные участки). Территориальные участки могут иметь свои счета (депозитные), а также печати и штампы.

2. Уәкілетті мемлекеттік органның құзыреті мен қызмет тәртібі, Қазақстан Республикасы Президенті бекіткен Ережемен анықталады.
Атқарушылық іс жүргізудің аумақтық органдарының және аумақтық учаскелерінің құзыреті мен қызмет тәртібі, уәкілетті мемлекеттік органның басшысы бекіткен ережелермен анықталады.";
3) 5-бап мына редакцияда берілсін:
"5-бап. Атқарушылық құжаттар тізбесі
1. Атқарушылық құжаттар болып:
1) сот актілерінің негізінде берілетін атқару парақтары;
2) азаматтық іс жүргізу кодексіне сәйкес берілген сот бұйрықтары табылады;
3) халықаралық және шетелдік соттардың және төрелік соттың шешімін Қазақстан Республикасының аумағында мәжбүрлеп орындату туралы сот актілерінің негізінде берілетін атқару парақтары;
4) әкімшілік құқық бұзушылық туралы Кодекспен ескерілген, әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер бойынша шығарылған сот қаулылары;
5) әкімшілік құқық бұзушылық туралы Кодекспен ескерілген жағдайларда әкімшілік құқық бұзушылық жөніндегі материалдарды қарауға уәкілетті орган немесе лауазымды адамдардың қаулысын мәжбүрлеп орындату туралы сот қаулылары.
2. Атқарушылық құжат жоғалған жағдайда, заңда ескерілген тәртіппен атқарушылық құжатты берген органның беретін сол құжаттың көшірмесі өндіру үшін негіз болып табылады.";
4) 7-баптың 1, 2 тармақтары мына редакцияда берілсін:
"1. Атқарушылық құжаттары мәжбүрлеп орындауға мына мерзімдерде ұсынуға болады:
1) сот актілерінің негізінде берілетін сот бұйрықтары мен атқару парақтары - үш жыл ішінде;
2) әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер жөніндегі шығарылған сот қаулылары - бір жылдың ішінде;
3) әкімшілік құқық бұзушылықты қарауға уәкілетті органдардың немесе лауазымды адамдардың қаулыларын мәжбүрлеп орындату туралы сот қаулылары - бір жылдың ішінде.
2. Аталған мерзімдер:
1) мүлікті өндіріп алу бөлігінде сот актілерін, шешімдерін және үкімдері негізінде берілген атқару парақтарын орындау кезінде - сот актілерінің, үкімнің және шешімінің заңды күшіне енген немесе сот актісін орындауды кейінге қалдыру немесе мерзімін ұзарту кезінде белгіленген мерзім аяқталған күннің ертеңінен бастап, ал сот актісі дереу орындалуға тиіс болған жағдайларда - оны шығарғаннан кейінгі күннен бастап;
2) әкімшілік құқық бұзушылық туралы істер жөніндегі қаулыларды орындау кезінде - қаулы шығарылған күннен бастап;

2. Компетенция и порядок деятельности уполномоченного государственного органа определяются Положением, утверждаемым Президентом Республики Казахстан.
Компетенция и порядок деятельности территориальных органов и территориальных участков исполнительного производства определяются положениями, утверждаемыми руководителем уполномоченного государственного органа.";
3) статью 5 изложить в следующей редакции:
"Статья 5. Перечень исполнительных документов
1. Исполнительными документами являются:
1) исполнительные листы, выдаваемые на основании судебных актов;
2) судебные приказы, выдаваемые в соответствии с гражданским процессуальным законодательством;
3) исполнительные листы, выдаваемые на основании судебных актов о принудительном исполнении на территории Республики Казахстан, решений международных и иностранных судов и арбитражей;
4) постановления судов, вынесенные по делу об административном правонарушении в случаях, предусмотренных Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях;
5) постановления судов о принудительном исполнении постановления органа либо должностного лица, уполномоченного рассматривать материалы об административных правонарушениях в случаях, предусмотренных Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях.
2. В случае утраты исполнительного документа основанием для взыскания является его дубликат, выдаваемый в предусмотренном законодательством порядке органом, выдавшим исполнительный документ";
4) пункты 1, 2 статьи 7 изложить в следующей редакции:
"1. Исполнительные документы могут быть предъявлены к принудительному исполнению в следующие сроки:
1) судебные приказы и исполнительные листы, выдаваемые на основании судебных актов - в течение трех лет;
2) постановления судов, вынесенные по делу об административном правонарушении - в течение одного года;
3) постановления судов о принудительном исполнении постановления органа либо должностного лица, уполномоченного рассматривать материалы об административных правонарушениях - в течение одного года.
2. Указанные сроки исчисляются:
1) при исполнении исполнительных листов, выданных на основании судебных актов в части имущественных взысканий - со дня, следующего после вступления судебного акта в законную силу либо окончания срока, установленного при отсрочке или рассрочке исполнения судебного акта, а в случаях, когда судебный акт подлежит немедленному исполнению - со дня, следующего после его вынесения;
2) при исполнении постановлений судов, вынесенных по делу об административном правонарушении - со дня вынесения постановления;

3) әкімшілік құқықты бұзушылық туралы материалдарды қарауға уәкілетті соттың немесе лауазымды адамның қаулыларын мәжбүрлеп орындату туралы сот қаулылары - мәжбүрлеп орындату туралы шешім шығарылған кейінгі күннен бастап;
4) қалған атқару құжаттарының барлығы бойынша - олар берілгеннен кейінгі күннен бастап есептеледі.";
5) 8-баптың 1-тармағы мына мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) борышкерді іздестіру мерзіміне.";
3-тармақ ", немесе өндірушінің борышкердің тұратын жерін тапқан немесе борышкердің тұратын жерін тапқандығы туралы хабарлаған күннен бастап." сөздерімен толықтырылсын;
6) 9-баптың 1-тармағы мына редакцияда берілсін:
"1. Атқару құжатын орындауға берілген мерзімін өткізіп алған өндіріп алушы, сот актісін шығарған сотқа немесе орындалу орыны орналасқан жердегі сотқа өтіп кеткен мерзімді қалпына келтіру туралы өтініш жасауға хақылы.";
7) 12-бап мына мазмұндағы екінші тармақпен толықтырылсын:
"Осы Заңмен қарастырылған негіздер бойынша атқарушылық құжаттары тоқтата тұрылған, мерзімі созылған немесе кейінге қалдырылған уақыт, атқарушылық іс жүргізу мерзіміне кірмейді.";
8) 14-баптағы "немесе сот орындаушылары органдарының басшылары" сөздері алынып тасталсын;
9) 16-бапта:
1) тармақша мына редакцияда берілсін:
"1) сот актісіне түсініктеме беру туралы, орындауды кейінге қалдыру немесе кешеуілдету, сот актісін орындаудың тәсілі мен тәртібін өзгерту туралы, сот орындаушысының, өндірушінің немесе борышкердің өтініші;";
4) тармақша "берілген" сөзінің алдынан "өндіріп алушының, борышкердің сотқа" сөздерімен толықтырылсын;
5) тармақша алынып тасталсын;
7) тармақша "сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлерде және әскери бөлімдерде мерзімді әскери қызметін атқару кезеңінде" сөздерімен толықтырылсын;
10) 17-бапта:
2) тармақшадағы "5)" саны алынып тасталсын;
"демалыстан қайтқанға" сөздерінен кейін "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлерде және әскери құрылымдарда мерзімді әскери қызмет атқарудан," сөздерімен толықтырылсын;
"немесе борышкерге іздеу салғанға дейін сөздері алынып тасталсын;
11) 18-бапта:
1-тармақ мына редакцияда берілсін:
"Алимент өндіріп алу, мертіктіру немесе денсаулығын өзгедей зақымдау арқылы келтірілген зиянды өтеу, асыраушысының қайтыс болуы жөніндегі, мемлекет пайдасына ақша өндіру туралы істер бойынша, сондай-ақ борышкердің жүрген жері белгісіз болған өзге де жағдайларда сот орындаушысы сотқа ішкі істер органдары және қаржы полициясы арқылы іздеу салу туралы ұсыныс жасайды. Бұл жағдайда атқарушылық құжат өндіріп алушыға қайтарып беріледі, ал ол атқару құжатын борышкердің жүрген жері анықталған кезде мәжбүрлеп орындатуға беруге хақылы.

3) при исполнении постановлений судов о принудительном исполнении постановления органа либо должностного лица, уполномоченного рассматривать материалы об административных правонарушениях - со дня, следующего после принятия решения о принудительном исполнении;
4) по всем остальным исполнительным документам - со дня, следующего после их выдачи.";
5) в статье 8:
пункт 1 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) на период розыска должника.";
пункт 3 дополнить словами ", либо со дня установления взыскателем места нахождения должника или извещения взыскателя об установлении места нахождения должника.";
6) пункт 1 статьи 9 изложить в следующей редакции:
"1. Взыскатель, пропустивший срок для предъявления к исполнению исполнительного документа вправе обратиться в суд, вынесший судебный акт или суд по месту исполнения с заявлением о восстановлении пропущенного срока.";
7) статью 12 дополнить частью второй следующего содержания:
"В срок исполнительного производства не включается время, в течение которого исполнение исполнительных документов было приостановлено, отсрочено, рассрочено либо отложено по основаниям, предусмотренным настоящим Законом.";
8) в статье 14 слова "или руководителем органа судебных исполнителей"
исключить;
9) в статье 16:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) обращения судебного исполнителя, взыскателя или должника с
заявлением в суд о разъяснении судебного акта, либо об отсрочке и
рассрочке исполнения, изменении способа и порядка исполнения судебного
акта;";
подпункт 4) после слов "подачи" дополнить словами "в суд взыскателем,
должником";
подпункт 5) исключить;
подпункт 7) дополнить словами "в том числе, в связи с прохождением
срочной военной службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских
формированиях Республики Казахстан.";
10) в статье 17:
в подпункте 2):
цифру "5)" исключить;
после слов "из отпуска" дополнить словами "из Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан в связи с окончанием срочной военной службы,";
слова "или до розыска должника" исключить;
11)в статье 18:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. При неизвестности места пребывания должника, по делам о взыскании алиментов, возмещении вреда, причиненного увечьем или иным повреждением здоровья, смертью кормильца, взыскании сумм в пользу государства судебный исполнитель обязан обратиться в суд с представлением об объявлении розыска должника через органы внутренних дел или финансовой полиции. При этом исполнительный документ возвращается взыскателю, который вправе предъявить его к принудительному исполнению при установлении местонахождения должника.

Басқа жағдайларда өндіріп алушы борышкерді іздеуді өзі жүзеге асырады, ал осы заңның 21-бабы 1-тармағының 4) тармақшасының негізінде атқарушылық құжатты ол борышкердің тұратын жерін анықтағаннан кейін орындауға ұсынады.";
мына мазмұндағы 1-1-тармағымен толықтырылсын:
"1-1. Соттың борышкерге іздеу жариялау туралы ұйғарымы атқарушылық құжаттың орындалатын жері бойынша немесе борышкердің соңғы кезде тұрған жері (жүрген жері) немесе белгілі болған жұмыс орыны бойынша немесе оның мүлкі тұрған жер бойынша ішкі істер органдарының немесе қаржы полициясының орындауына жатады.";
12) 20-бапта:
1-тармақ:
мына мазмұндағы 6), 7) тармақшаларымен толықтырылсын:
"6) өндіруші немесе борышкер болып табылған заңды тұлға таратылды";
7) атқарушылық құжат бойынша өндіру толық көлемде жүргізілді.";
2-тармақтағы:
бірінші сөйлем "атқарушылық іс жүргізу тоқтатылған жағдайларда" сөздерінен кейін "бұл туралы сот орындаушысы қаулы шығарады және" сөздерімен толықтырылсын;
13) мына мазмұндағы 20-1-бабымен толықтырылсын:
"20-1-бап. Атқарушылық іс жүргізудің аяқталуы
1. Атқарушылық іс жүргізу мына жағдайларда аяқталған болып есептеледі:
1) осы Заңның 21-бабында көзделген негіздер бойынша атқарушылық құжаттың қайтарылуы;
2) атқарушылық құжаттың бір атқарушылық іс жүргізу органынан екіншісіне жіберілуі (бұл жағдайда, атқарушылық іс жүргізуді аумақтығына сәйкес жіберген органның тұрған жерінде атқарушылық әрекеттер жасалса, атқарушылық іс жүргізу аяқталған болып есептеледі);
3) осы Заңның 20-бабында көзделген негіздер бойынша атқарушылық іс
жүргізу өндіріспен тоқтатылса;
4) атқарушылық құжат, жалақы немесе басқа да табысынан ұстау үшін
борышкердің жұмыс орынына жіберілсе.";
14) 21-бапта:
1-тармақ:
4) тармақшадағы ", сот ұйғарымы бойынша борышкерге іздеу салу
жағдайларын қоспағанда" сөздері алынып тасталсын;
мына мазмұндағы 4-1-тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) егер де сот борышкерге қатынасты іздеу жарияласа.";
15) 23-бапта:
"орындау," сөзінен кейін "сонымен қатар өндіруші немесе борышкер"
сөздерімен толықтырылсын;
"немесе атқару құжатын берген органға" сөздері алынып тасталсын;
16) 32-баптың 3-тармағындағы "органның" сөзі "аумақтық органының"
сөздерімен ауыстырылсын;
17) 34-бап мына мазмұндағы 3-1-тармағымен толықтырылсын:
"Мерзімді кейін қалдыру, ұзарту немесе атқарушылық әрекеттерді кейінге қалдыру атқарушылық құжаттарды орындауды қамтамасыз ету жөнінде бұрын көзделген шараларды өзгертуге апармайды.";
18) 40-баптың 1-тармағы ", борышкердің мүлкіне тиым салу туралы қаулы шығарылады." сөздерімен толықтырылсын;

Во всех остальных случаях, розыск должника осуществляется взыскателем самостоятельно, а возвращенный ему на основании подпункта 4) пункта 1 статьи 21 настоящего Закона исполнительный документ предъявляется к исполнению в случае установления им местонахождения должника.";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Определение суда об объявлении розыска должника подлежит исполнению органами внутренних дел или финансовой полиции по месту исполнения исполнительного документа, либо последнему месту жительства (местонахождение) или известному месту работы должника, либо по месту нахождения его имущества.";
12) в статье 20:
пункт 1 дополнить подпунктами 6), 7) следующего содержания:
"6) завершена ликвидация юридического лица, являвшегося взыскателем или должником;
7) взыскание по исполнительному документу произведено в полном объеме.";
в пункте 2 первое предложение после слов "прекращения исполнительного производства" дополнить словами "судебный исполнитель выносит об этом постановление и";
13) дополнить статьей 20-1 следующего содержания:
"Статья 20-1. Окончание исполнительного производства
1. Исполнительное производство считается оконченным в случаях:
1) возвращения исполнительного документа по основаниям, указанным в статье 21 настоящего Закона;
2) направления исполнительного документа из одного органа исполнительного производства в другой (при этом исполнительное производство считается оконченным по месту совершения исполнительных действий в органе, направившем исполнительное производство по территориальности);
3) прекращения исполнительного производства по основаниям, указанным
в статье 20 настоящего Закона;
4) направления исполнительного документа в организацию, где работает
должник для производства удержаний из его заработной платы и иных
доходов.";
14)в статье 21:
в пункте 1:
в подпункте 4) слова ", за исключением случаев розыска должника по
определению суда" исключить;
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) если судом в отношении должника объявлен розыск.";
15) в статье 23:
после слова "исполнения," дополнить словами "а также взыскатель или
должник";
слова "или орган" исключить;
16) в пункте 3 статьи 32 слово "органа" заменить словами
"территориального органа";
17) статью 34 дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Приостановление, отложение, отсрочка или рассрочка исполнительного производства не влечет отмену ранее установленных мер по обеспечению исполнения исполнительных документов.";
18) пункт 1 статьи 40 дополнить словами ", о чем выносится постановление о наложении ареста на имущество должника.";

19) 41-бапта:
2-тармақтағы екінші сөйлем мына редакцияда берілсін:
"Атқарушылық әрекеттер жасалатындығы туралы алдын-ала ескертілген
борышкер болып табылатын жеке тұлға болмаған жағдайда, тізбе айғақтардың
қатысуымен жасалады. Атқарушылық әрекеттер жасалатындығы туралы алдын-ала
ескертілген борышкер болып табылатын заңды тұлғаның лауазымды адамы
болмаған жағдайда, тізбе айғақтардың қатысуымен жасалады.";
мына мазмұндағы 2-1-тармағымен толықтырылсын:
"2-1. Мүліктер тізбесіне әр заттың атауы, оның ерекше белгілері
(салмағы, метражы, тозық жағдайы, заттың маркасы т.с.с.), әр заттың
жеке-жеке құны және жалпы мүліктің құны.
Тізбеге оны жасағанда қатысқан адамдардың қолы қойылады.";
20) 42-бапта:
1-тармақ:
3) тармақшадан "немесе басқа органның" сөздері алынып тасталсын;
5) тармақша мына редакцияда берілсін:
"5) мүлікті хаттау туралы нұсқау (хаттаманы кім және кімнің
қатысуымен жүргізді, хаттамаланған мүліктің жалпы бағасы);";
2-тармақтағы "оны жасау кезінде қатысқан адамдар" сөздері "сол
қаулыға мүліктің тізімдемесі тіркеледі" сөздерімен ауыстырылсын;
21) 47-баптың 2-тармағындағы "әділет органдарының" сөздері
"атқарушылық іс жүргізу учаскесінің" сөздерімен ауыстырылсын;
22) 53-баптағы "республикалық немесе облыстық ресми баспасөз
органдарда" сөздері "мерзімдік басылымдарда" сөздерімен ауыстырылсын;
23) 56-бапта:
2-тармақ:
"кемітеді және" сөздерінен кейін "бірінші" сөзімен толықтырылсын;
мына мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Қайтадан жарияланған сауда-саттық дәрменсіз болған жағдайда өндіріп алушыға алғашқы бағасы 20 пайызға төмендетілген сомада мүлікті өзіне қалдыру құқығы беріледі.";
3-тармақта:
бірінші сөйлемде "деп танылған" сөздерінен кейін "және өндіріп алушының осы сауда-саттықтағы баға бойынша мүлікті өзіне қалдырудан бас тартқан";
екінші сөйлемде "баға" сөзінен кейін "сауда саттыққа қойылған мүліктің алғашқы бағасынан елу пайыздан төмен болмауы тиіс" сөздерімен толықтырылсын;
4-тармақ мына редакцияда берілсін:
"4. Сауда-саттық үшінші рет өткізілмеген деп жарияланып мүлік өндіріп
алушыға соңғы жарияланған бағамен ұсынылады. Өндіріп алушы сатылатын
мүлікті өзіне қалдырудан бас тартқан жағдайда бұл мүлікке тиым салудың
күші жойылады.";
24) 60-бапта:
2-тармақтағы "еңбекпен түзеу" сөздері "түзету" сөздерімен
ауыстырылсын;
мына мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Сотталушы негізгі жаза түрінде тағайындалған айыппұл төлеуден
қысастық түрде жалтарса, сот орындаушысы төленбеген айыппұл сомасын басқа
жазаға ауыстыру туралы қолданыстағы заңнамаларға сәйкес өкім шығарған
сотқа ұсыныс жібереді.";

19) в статье 41:
в пункте 2 второе предложение изложить в следующей редакции:
"В случае отсутствия физического лица, являющегося должником, которое
было заранее уведомлено о совершении исполнительных действий, опись
составляется в присутствии понятых. В случае отсутствия должностных лиц
юридического лица, являющегося должником, которые были заранее уведомлены
о совершении исполнительных действий, опись составляется в присутствии
понятых.";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. В опись имущества заносится название каждого предмета, его
отличительные признаки (вес, метраж, степень износа, марка изделия и
т.д.), оценка каждого предмета в отдельности и стоимость всего имущества.
Опись подписывается лицами, участвовавшими при ее составлении.";
20) в статье 42:
в пункте 1:
в подпункте 3) слова "или другого органа" исключить;
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) указание о произведенной описи имущества (кем произведена опись,
лица, присутствовавшие при его составлении, общая стоимость описанного
имущества);";
в пункте 2 слова "и лицами присутствовавшими при его составлении"
заменить словами ", к постановлению прикладывается опись имущества.";
21) в пункте 2 статьи 47 слова "органа юстиции" заменить словами
"участка исполнительного производства";
22) в статье 53 слова "официальных республиканских или областных
печатных органах" заменить словами "периодических печатных изданиях,
имеющих право публиковать официальные сообщения,";
23) в статье 56:
в пункте 2:
после слов "объявления" дополнить словом "первых";
дополнить предложением следующего содержания:
"В случае объявления повторных торгов несостоявшимися, взыскателю предоставляется право оставить имущество за собой в сумме, сниженной на 20 процентов от первоначальной оценки.";
в пункте 3:
в первом предложении после слов "повторных торгов" дополнить словами "и отказа взыскателя оставить за собой имущество по цене этих торгов,";
дополнить словами ", которая не должна быть ниже пятидесяти процентов первоначальной оценки стоимости имущества, выставленного на торги.";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. В случае объявления несостоявшимися торгов в третий раз имущество предлагается взыскателю по последней объявленной цене. В случае отказа взыскателя оставить за собой продаваемое имущество арест с этого имущества снимается.";
24) в статье 60:
в пункте 2 слова "исправительно-трудовых" заменить словами
"исправительных";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. В случае злостного уклонения осужденного от уплаты штрафа,
назначенного в качестве основного вида наказания, судебный исполнитель
вправе направить в суд, постановивший приговор, представление о замене
неуплаченной суммы штрафа на другое наказание в соответствии с действующим
законодательством.";

25) 62-баптың 1-тармағындағы:
6) тармақшадағы "сыйлықтан," сөзі алынып тасталсын;
мына редакциядағы 9-1) тармақшасымен толықтырылсын:
"9-1) арнайы мемлекеттік жәрдемақылар;
10-тармақша алынып тасталсын;
26) 63-баптағы 3-тармақ мына редакцияда берілсін:
"3. Егер борыштар бұл кезеңде жұмыс істемесе немесе оны жалақысы немесе басқа да пайдасын растайтын құжаттар келтірілмесе, алимент бойынша борыш борышты өндіру кезіндегі Қазақстан Республикасындағы орташа жалақымен анықталады.
Бас бостандығынан айыру жерлерінде жазасын өтеп жүрген адамдар үшін, егер борышкер бұл кезеңде жұмыс істемесе, алимент бойынша борыш бір төменгі есептік көрсеткіш көлемінде анықталады.";
27) мына редакциядағы 67-1-бабымен толықтырылсын:
"67-1-бап. Борышкерді белгілі бір әрекеттер жасауға міндеттейтін сот шешімдерін орындау.
Соттың шешімін орындау барысында, борышкердің тек өзі ғана жасай алатын әрекеттер жасауға міндеттендіретін сот шешімін орындау кезінде, сот орындаушысы борышкерге белгіленген мерзімде сот шешімін өз еркімен орындау туралы ұсыныс жібереді. Бұл мерзім өткеннен кейін сот орындаушысы борышкердің атқарушылық құжатты орындағанын тексеруге міндетті.
Егер борышкер атқарушылық құжатты берілген мерзімінде орындамаса сот орындаушысы борышкерді заңнамаларда ескерілген жауапкершілікке тарту жөнінде шаралар қолданады.";
28) мына мазмұндағы 68-1, 68-2-баптарымен толықтырылсын:
"68-1-бап. Борышкерді жер аудару туралы атқарушылық құжатты орындау
1. Борышкерді жер аудару туралы атқарушылық құжат сот орындаушысы тағайындаған мерзімде орындалмаса, жер аудару айғақты адамдардың қатысуымен мәжбүрлі түрде, ал қажетті жағдайларда - ішкі істер органдарының көмегімен жүзеге асырылады.
2. Сот орындаушысы борышкерге жер аудару күні мен уақыты туралы алдын ала ресми түрде хабардар етеді. Жер аудару күні туралы тиісінше хабардар етілген борышкердің болмауы атқарушылық құжатты орындауға кедергі бола алмайды.
3. Көшірілу кезінде, үй-жайдан шығарылатын мүліктердің тізімдемесі жасалады, ал қажетті жағдайда оны сақтау қамтамасыз етіліп, шығыны борышкерге жүктеледі.
68-2-бап. Өндіріп алушыны көшіріп кіргізу туралы атқарушылық құжатты орындау.
1. Сот орындаушысы өндіріп алушыны атқарушылық құжатта көрсетілген үй-жайға көшіріп кіргізуді қамтамасыз етеді.
Сот орындаушысы өндірушіні және борышкерді қоныс аудару күні мен уақыты туралы алдын ала ресми түрде хабардар етеді. Қоныс аудару күні туралы тиісінше хабардар етілген борышкердің болмауы, атқарушылық құжаттың орындалуына кедергі бола алмайды.

25) в статье 62:
в подпункте 6):
слово "премии," исключить;
слово "носящие" заменить на слово "носящую";
дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
"9-1) специальные государственные пособия;";
подпункт 10) исключить;
26) пункт 3 статьи 63 изложить в следующей редакции:
"3. В случае, если должник в этот период не работал или не представлены документы, подтверждающие его заработок и иной доход, задолженность по алиментам определяется исходя из размера средней месячной заработной платы в Республике Казахстан на момент взыскания задолженности.
Для лиц, отбывающих наказание в местах лишения свободы, если должник в этот период не работал, задолженность по алиментам определяется в размере одного минимального расчетного показателя.";
27) дополнить статьей 67-1 следующего содержания:
"Статья 67-1. Исполнение решения суда, обязывающего должника совершить определенные действия.
При исполнении решения суда, обязывающего должника совершить действия, которые могут быть совершены только им самим, судебный исполнитель направляет должнику предложение о добровольном исполнении судебного решения в установленный срок. По истечении этого срока судебный исполнитель обязан проверить выполнение должником исполнительного документа.
В случае неисполнения должником исполнительного документа в установленный срок судебный исполнитель принимает меры по привлечению должника к ответственности, предусмотренной законодательными актами.";
28) дополнить статьями 68-1, 68-2 следующего содержания:
"Статья 68-1. Исполнение исполнительного документа о выселении должника
1. В случае неисполнения в срок, установленный судебным исполнителем, исполнительного документа о выселении должника, выселение осуществляется принудительно в присутствии понятых.
2. Судебный исполнитель официально извещает должника о дне и времени выселения. Отсутствие должника, надлежащим образом извещенного о дне выселения, не является препятствием для исполнения исполнительного документа.
3. При производстве выселения составляется опись имущества, из освобождаемого помещения и в необходимых случаях обеспечивается его хранение с возложением на должника понесенных расходов.
Статья 68-2. Исполнение исполнительного документа о вселении взыскателя
1. Судебный исполнитель обеспечивает вселение взыскателя в указанное
в исполнительном документе помещение.
Судебный исполнитель официально извещает взыскателя и должника о дне
и времени вселения. Отсутствие должника, надлежащим образом извещенного о
дне вселения, не является препятствием для исполнения исполнительного
документа.

2. Өндіріп алушыны көшіріп кіргізу актімен рәсімделеді және айғақты
адамдардың қатысуымен жүзеге асырылады. Көшіріп кіргізу туралы актінің
формасын уәкілетті мемлекеттік орган бекітеді.";
29) 74-баптың 2-тармағы мына мазмұндағы 6-1), 8-1) тармақшаларымен
толықтырылсын:
"6-1) өндірілетін соманы депозиттік есеп-шоттан берумен байланысты
банк шығыны;
8-1) атқарушылық іс-әрекеттерді жүргізу барысындағы сот
орындаушысының жол шығыны;";
30) 75-бапта:
1-тармақ "борышкерден" сөзінен кейін "өндіріп алушы мен мемлекет
пайдасына" сөздерімен толықтырылсын;
4, 5-тармақтар мына редакцияда берілсін:
"4. Бюджеттік қаржы есебінен шыққан шығындарды өндіру және ол шығын шыққан органға немесе адамға орнына келтіру, сот орындаушысының ұсынысының және келтірілген шығындарды дәлелдеу құжаттары негізінде сот жүзеге асырады.
5. Сот орындаушысының ұсынысын сот борышкер мен өндіріп алушыны хабардар ету арқылы қарайды, бірақ тиісінше хабардар етілген жағдайда олардың сотқа келмеуі істі қарауға кедергі болмайды. Соттың ұйғарымы борышкер мен өндіріп алушыға үш күндік мерзім ішінде жіберіледі. Соттың ұйғарымына жеке шағым, наразылық берілуі мүмкін.";
31) 77-баптың 1-тармағы мына редакцияда берілсін:
"1. Атқарушылық құжатты өз еркімен орындауға белгіленген мерзімде уақытымен орындалмаса, сот орындаушысы қарызгерден толықтай өндірілген мүлік құнының он пайызы көлемінде немесе жеке тұлғалардан он айлық есептік көрсеткіш көлемінде және заңды тұлғаның мемлекеттік бюджеттен қаржыланатын ұйымдардан басқасы, жиырма айлық есепті көрсеткіш көлемінде мүліктік емес сипаттағы атқарушылық құжаттар бойынша атқарушылық жазалау шарасын қолдану туралы ұсыныс шығарып, оны сотқа жібереді.
Сот борышкерді сот орындаушысынан келіп түскен ұсыныс туралы, сот мәжілісі өтетін жер мен уақытты хабардар етеді. Сот мәжілісінің орны мен уақыты туралы тиісінше хабарланған борышкердің келмеуі істі қарауға кедергі бола алмайды. Атқарушылық шараны өндіру туралы соттың ұйғарымы борышкерге үш күндік мерзім ішінде жіберіледі. Соттың ұйғарымына жеке шағым немесе наразылық келтірілуі мүмкін.";
32) 82-бапта:
1-тармақтағы "әділет" сөзі "мемлекеттік қызметкердің бос орнына
тағайындалуға жарияланған конкурстың нәтижесі бойынша атқарушылық іс
жүргізу" сөздерімен ауыстырылсын;
2-тармақтағы "Әділет министрлігіне" сөздері "уәкілетті мемлекеттік
органда" сөздерімен ауыстырылсын;
3-тармақ алынып тасталсын;
33) 83-бапта:
1-тармақта:
"білімі бар" сөздерінен кейін ", заңнамаларға сәйкес біліктілік
талаптарына сай өзінің іскерлік және жеке басының қасиетімен, сонымен
қатар денсаулығы оған жүктелген міндеттерді орындауға жарайтын" сөздерімен
толықтырылсын;
"және жұмыс өтілі екі жылдан кем емес" сөздері алынып тасталсын;
мына мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Сот орындаушыларына қызметтік куәлік беріледі, үлгілері уәкілетті
органмен бекітілген нысанды киім-кешекпен, жетонмен және эмблемамен
қамтамасыз етіледі.";

2. Вселение взыскателя оформляется актом и производится в присутствии
понятых. Форма акта о вселении утверждается уполномоченным государственным
органом.";
29) пункт 2 статьи 74 дополнить подпунктами 6-1), 8-1) следующего
содержания:
"6-1) банковские расходы, связанные с выдачей взысканных сумм с
депозитного счета;
8-1) проезд судебного исполнителя при совершении исполнительных
действий;";
30) в статье 75:
пункт 1 дополнить словами "в пользу взыскателя или государства";
пункты 4, 5 изложить в следующей редакции:
"4. Взыскание расходов, понесенных за счет бюджетных средств и возмещение их органу или лицу, которые их понесли, производится судом на основании представления судебного исполнителя и подтверждающих документов о произведенных затратах.
5. Рассмотрение судом представления судебного исполнителя производится с извещением должника и взыскателя, однако их неявка при надлежащем извещении, не препятствует рассмотрению дела. Копия определения суда высылается должнику и взыскателю в трехдневный срок. На определение суда может быть подана частная жалоба или принесен протест.";
31) пункт 1 статьи 77 изложить в следующей редакции:
"1. В случае неисполнения исполнительного документа в срок, установленный для добровольного исполнения, судебный исполнитель после полного принудительного исполнения исполнительного документа выносит и направляет в суд представление о взыскании с должника исполнительской санкции в размере десяти процентов от взысканной суммы или стоимости имущества, или десяти месячных расчетных показателей с физических лиц и двадцати месячных расчетных показателей с юридических лиц по исполнительным документам неимущественного характера, за исключением организаций, финансируемых из государственного бюджета.
Суд извещает должника о поступившем представлении судебного исполнителя, сообщает время и место проведения судебного заседания. Неявка должника, надлежащим образом извещенного о времени и месте проведения судебного заседания, не является препятствием к рассмотрению дела. Определение суда о взыскании исполнительской санкции высылается должнику в трехдневный срок. На определение суда может быть подана частная жалоба или принесен протест.";
32) в статье 82:
в пункте 1 слово "юстиции" заменить словами "исполнительного производства по результатам объявленного конкурса на замещение вакантной должности государственного служащего.";
в пункте 2 слова "Министерстве юстиции" заменить словами "уполномоченном государственном органе";
пункт 3 исключить;
33) в статье 83:
в пункте 1:
после слова "образование" дополнить словами ", соответствующее предъявляемым законодательством квалификационным требованиям, способное по своим деловым и личным качествам, а также по состоянию здоровья выполнять возложенные на него обязанности";
слова "и стаж работы не менее двух лет" исключить;
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Судебным исполнителям выдаются служебные удостоверения, они обеспечиваются форменной одеждой, жетоном и эмблемой, образцы которых утверждаются уполномоченным государственным органом.";

34) 85-баптағы "Әділет министрлігі" сөздері "уәкілетті мемлекеттік
орган" сөздерімен ауыстырылсын;
35) 86-баптағы 1-тармақта:
3) тармақша "алуға" сөзінің алдынан "тегін" сөзімен толықтырылсын;
мына мазмұндағы 15) тармақшамен толықтырылсын:
"15) қылмыстық іздестіруге уәкілеттілік жүктелген органдарға, сот актілерін орындаудан қысастықпен бұлтарған адамдарды қылмыстық жауапқа тарту туралы қылмыстық іс қозғау жөнінде ұсыныс енгізеді.";
46) мына мазмұндағы 86-1-бабымен толықтырылсын:
"86-1. Аға сот орындаушысы
Аға сот орындаушысы:
1) өзі басқарып отырған аумақтық учаскенің жұмысын ұйымдастырып қадағалайды және сот орындаушыларына жүктелген тапсырмалардың орындалуына тікелей жауап береді;
2) бұйрықтардың, әдістемелік ұсынымдардың, нұсқамалардың және өкімдердің орындалуын ұйымдастырады;
3) заңнамалармен ескерілген тәртіп бойынша аумақтық учаскенің депозиттік шотына өкімдік жасауға құқықты және депозиттік шоттың жүргізілуіне жауап береді;
4) сот орындаушыларының іс-әрекеттеріне азаматтардан және заңды
тұлғалардан келіп түскен өтініштерді қарауды жүзеге асырады, оларды
қабылдауды жүргізеді;
5) аумақтық органның жұмысы туралы статистикалық есеп жасайды және іс
жүргізу мен мұрағат жүргізуді ұйымдастырады;
6) заңнамамен ескерілген басқа да шараларды жүргізеді.";
47) 88-бапта:
3-тармақтағы екінші сөйлем алынып тасталсын;
мына мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Қызметтік куәлік көрсеткеннен кейін, кедергісіз ғимаратқа,
үй-жайға немесе меншік түріне қарамастан ұйымның аумағына кіруге бас
тартылу түрінде көрсетілген сот орындаушысының заңды қызметіне кедергі
жасалса, сот орындаушысы акт жасап, кінәлілерді заңнамалармен көзделген
материалдық жауапкершілікке тарту мәселесін шешу үшін материалдарын
жібереді.";
2-бап. Осы Заң жарияланған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Мамандар:
Багарова Ж.А.,
Қасымбеков Б.А.

34) в статье 85 слова "Министерство юстиции" заменить словами "уполномоченный государственный орган";
35) в пункте 1 статьи 86:
подпункт 3) перед словом "получать" дополнить словом "безвозмездно";
дополнить подпунктом 15) следующего содержания:
"15) вносить в орган, на который возложено полномочие по уголовному преследованию, представление о возбуждении уголовного дела о привлечении к уголовной ответственности лиц, злостно уклоняющихся от исполнения судебных актов.";
36) дополнить статьей 86-1 следующего содержания:
"86-1. Старший судебный исполнитель
Старший судебный исполнитель:
1) организует и контролирует работу возглавляемого им территориального участка и несет персональную ответственность за выполнение задач, возложенных на судебных исполнителей;
2) организует выполнение приказов, методических рекомендаций, указаний и распоряжений уполномоченного и территориального органов;
3) в установленном законодательством порядке имеет право распоряжения депозитным счетом территориального участка и несет ответственность за его ведение;
4) осуществляет разрешение жалоб и заявлений граждан и юридических лиц на действия судебных исполнителей, ведет их прием;
5) составляет статистическую отчетность о деятельности территориального участка и организует работу по делопроизводству и ведению архива;
6) совершает иные действия, предусмотренные законодательством.";
47) в статье 88:
в пункте 3 второе предложение исключить;
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. При воспрепятствовании законной деятельности судебного исполнителя, выразившегося в отказе беспрепятственного, по предъявлении служебного удостоверения, доступа в здание, помещение или на территорию организации независимо от формы собственности, судебный исполнитель
составляет об этом акт, а материал передает для решения вопроса о
привлечении виновных к предусмотренной законодательством ответственности.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие со дня его
опубликования.
Президент
Республики Казахстан
(Специалисты: Мартина Н.А.,
Абрамова Т.М.)