"Нотариат туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2002 жылғы 15 тамыз N 898
Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
"Нотариат туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
"Нотариат туралы" Қазақстан Республикасының Заңына
өзгерістер мен толықтырулар енгiзу туралы"
1-бап. "Нотариат туралы" 1997 жылғы 14 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Z970155_ Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 13-14, 206-құжат; 1998 ж., N 22, 307-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; 2001 ж., N 15-16, 236-құжат; N 24, 338-құжат) мынадай өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1) 1-баптың 2-тармағы 3-1) тармақшасы алып тасталсын;
2) 4-баптың 1-тармақшасы "Нотариаттық iс жүргiзу" деген сөздерден кейiн "Қазақстан Республикасының мұрағаттар мен құжаттаманы басқару жөнiндегi уәкiлеттi мемлекеттік органымен келiсу арқылы" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 6-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жоғары заңгерлiк бiлiмi және заң мамандығы бойынша кемiнде екi жыл жұмыс стажы бар, Әдiлет аттестаттау комиссиясында аттестаттаудан, нотариуста тағлымдамадан өткен және нотариаттық қызметпен айналысу құқығына лицензия алған Қазақстан Республикасының азаматы ғана нотариус бола алады.";
3-тармақта "және 3-1)" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Өтелмеген немесе алынбаған соттылығы бар, белгiленген тәртiппен әрекет етуге қабiлетсiз не әрекет етуге қабiлеттiлiгi шектеулi деп танылған адам нотариус бола алмайды.
Сондай-ақ өзiне қатысты ақтамайтын негіздер бойынша қылмыстық iс тоқтатылған адам, сондай-ақ лицензиясы керi қайтарылып алғандықтан не нотариаттық iс-әрекеттер жасау кезiнде тәртiп бұзғаны үшiн мемлекеттiк нотариус қызметiнiң босатылғандықтан нотариаттық қызметтi тоқтатқан адам үш жыл iшiнде нотариус бола алмайды.";
4) 7-баптың 5-тармағы "заң бiлiмi бар" деген сөздерден кейiн "және Әдiлет аттестаттау комиссиясында аттестаттаудан өткен" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 8-баптың 6-тармағы "тұрақты судья болып жұмыс iстеп жүрген адамдар" деген сөздерден кейiн ", сондай-ақ мемлекеттiк нотариустар" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 10-бапта:
1-тармақ "әдiлет органдарының," деген сөздерден кейiн "нотариаттық палаталарының" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) нотариаттық қызметпен айналысу құқығына лицензияны керi қайтарып алу жөнiндегi талап-арыз iсiн қозғағанда;";
3) тармақшадағы "паспорт деректерi және өзiнiң тұрғылықты жерiнiң өзгерiстерi туралы мәлiметтердi, олар өзгерген жағдайда" деген сөздер "өзiнiң тегiн, атын, әкесiнiң атын өзгерткенi туралы, сондай-ақ оның үй-жайының орналасқан орны өзгерген жағдайда, оның өзгергенi туралы мәлiметтердi," деген сөздермен ауыстырылсын;

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О нотариате"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 августа 2002 года N 898
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан Z970155_ "О нотариате".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений
в Закон Республики Казахстан "О нотариате"
Статья 1. Внести изменения и дополнения в Закон Республики Казахстан от 14 июля 1997 г. Z970155_ "О нотариате" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 13-14, ст. 206; 1998 г., N 22, ст. 307; 2000 г., N 3-4, ст. 66; 2001 г., N 15-16, ст. 236; N 24, ст. 338):
1) подпункт 3-1) пункта 2 статьи 1 исключить;
2) пункт 1 статьи 4 дополнить словами "по согласованию с уполномоченным государственным органом управления архивами и документацией Республики Казахстан";
3) в статье 6:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Нотариусом может быть только гражданин Республики Казахстан, имеющий высшее юридическое образование, стаж работы по юридической специальности не менее двух лет, прошедший аттестацию в Аттестационной комиссии юстиции, стажировку у нотариуса и получивший лицензию на право занятия нотариальной деятельностью";
в пункте 3 слова "и 3-1)" исключить;
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Нотариусом не может быть лицо, имеющее непогашенную или не снятую судимость, признанное в установленном порядке недееспособным либо ограниченно дееспособным.
В течение трех лет им также не может быть лицо, в отношении которого прекращено уголовное дело по нереабилитирующим основаниям, а также лицо, прекратившее нотариальную деятельность ввиду отзыва лицензии либо увольнения с должности государственного нотариуса за допущенные им нарушения при совершении нотариального действия.";
4) пункт 5 статьи 7 после слов "юридическое образование" дополнить словами "и прошедшие аттестацию в Аттестационной комиссии юстиции";
5) пункт 6 статьи 8 после слов "своих обязанностей," дополнить словами "а также государственные нотариусы";
6) в статье 10:
пункт 1 после слов "органов юстиции," дополнить словами "нотариальных палат,";
в пункте 2:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) возбуждения искового производства по отзыву лицензии на право занятия нотариальной деятельностью;";
в подпункте 3) слова "паспортных данных и сведений об изменении его место нахождения в случае их изменения" заменить словами "об изменении им фамилии, имени, отчества, а также сведений об изменении места нахождения его помещения, в случае их изменения;";

мынадай мазмұндағы 4), 5) тармақшалармен толықтырылсын:
"4) нотариус осы Заңға сәйкес өзiне белгiленген қызмет аумағын бұзғанда;
5) нотариус нотариаттық iс-әрекеттердi жасаған кезде заңнаманы бұзған жағдайда;";
3-тармақта "лицензияның күшi қалпына келтiрiледi" деген сөздер
"лицензиар лицензияның қолданылуын қалпына келтiру туралы шешім шығарады"
деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ "нотариаттық iс-әрекеттер жасалуына" деген сөздерден кейiн
"және нотариустың жеке мөрдi лицензиарға тапсыруына" деген сөздермен
толықтырылсын;
7) 11-бапта:
1) тармақша алынып тасталсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) нотариус нотариаттық iс-әрекеттер жасаған кезде қолданыстағы
заңнаманы бiрнеше мәрте бұзғанда немесе мемлекеттiң, заңды және жеке
тұлғалардың мүдделерiне зиян келтiрiп, заңнаманы өрескел бұзғанда;";
4) мынадай мазмұндағы 5), 6), 7) тармақшалармен толықтырылсын:
"5) лицензия беруге негiз болып табылатын құжаттарда жалған немесе
қасақана бұрмаланған ақпаратты нотариустың беру фактiсi анықталғанда;
6) лицензияның қолданылуы үш мәрте тоқтатыла тұрғанда;
7) аттестаттаудың қорытындысы терiс болғанда";
8) 12-бапта:
1-тармақта:
2) тармақша "өзгерткенде" деген сөзден кейiн "немесе Қазақстан Республикасынан тыс жерге тұрақты тұруға кеткенде" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) нотариусқа қатысты ақтамайтын негiздер бойынша қылмыстық iстi тоқтату туралы қаулы шыққанда;";
5) тармақша "iс-әрекет жасауға қабiлетсiз" деген сөздерден кейiн "не iс-әрекет жасауы шектеулi" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ "сондай-ақ лицензияны қайтарып алу жөнiнде" деген сөздерден кейiн "оны лицензиарға беру үшiн және нотариустың жеке мөрiн жою жөнiнде" деген сөздермен толықтырылсын;
9) 15-бапта:
1-тармақ "сақтандырған" деген сөзден кейiн ", нотариаттық палатаға мүше болған" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Кәсiби қасиеттерiнiң деңгейiн анықтау мақсатында жеке практикамен айналысатын нотариус үш жылда бiр рет аттестаттаудан өтедi.
Аттестаттаудан өту тәртiбiн Қазақстан Республикасының Әдiлет министрi бекiтедi.";
5-тармақ алып тасталсын;
10) 16-баптың 1-тармағында "34-бабындағы 1-тармақтың 1) (жылжымайтын мүлiк жөнiндегi мәмiлелердi куәландыру бөлiгiнде), 3), 4), 5), 6), 14), 15), 17)-тармақшаларында көзделген iс-әрекеттерге қатысты" деген сөздер "1-тармақта көзделген" деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 17-баптың 7) тармақшасы алып тасталсын;
12) 21-бапта:
3-тармақта "54, 55-баптарында" деген сөздер ", 54-бапта" деген сөздермен ауыстырылсын;

дополнить подпунктами 4), 5) следующего содержания:
"4) нарушения нотариусом территории деятельности, определенной ему в соответствии с настоящим Законом;
5) нарушения нотариусом законодательства при совершении нотариальных действий.";
в пункте 3 слова "действие лицензии восстанавливается" заменить
словами "лицензиаром выносится решение о восстановлении действия лицензии";
пункт 4 после слов "нотариальных действий" дополнить словами "и сдачу
нотариусом личной печати лицензиару";
7) в статье 11:
подпункт 1) исключить;
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) неоднократного нарушения нотариусом законодательства при
совершении нотариальных действий либо нарушения законодательства,
причинившего ущерб интересам государства, юридических и физических лиц;";
дополнить подпунктами 5),6),7) следующего содержания:
"5) установления факта предоставления нотариусом недостоверной или
умышленно искаженной информации в документах, явившихся основанием для
выдачи лицензии;
6) трехкратного приостановления действия лицензии;
7) отрицательного результата аттестации.";
8) в статье 12:
в пункте 1:
подпункт 2) дополнить словами "или выезда за пределы Республики
Казахстан на постоянное место жительства";
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) вынесения в отношении нотариуса постановления о прекращении
уголовного дела по нереабилитирующим основаниям;";
подпункт 5) после слова "недееспособным" дополнить словами "либо
ограниченно дееспособным";
пункт 3 дополнить словами "для передачи ее лицензиару и уничтожению
личной печати нотариуса";
9) в статье 15:
пункт 1 после слов "нотариальных действий" дополнить словами
"вступивший в члены нотариальной палаты";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. В целях определения уровня профессиональных качеств нотариус,
занимающийся частной практикой, один раз в три года проходит аттестацию.
Порядок прохождения аттестации утверждается Министром юстиции
Республики Казахстан.";
пункт 5 исключить;
10) в пункте 1 статьи 16 слова "в отношении действий, предусмотренных
подпунктами 1) (в части удостоверения сделок с недвижимым имуществом), 3),
4), 5), 6),14), 15), 17) пункта" заменить словами "предусмотренных в
пункте";
11) подпункт 7) статьи 17 исключить;
12) в статье 21:
в пункте 3 слова "статьями 54, 55" заменить словами "статьей 54";

4-тармақта "1-тармағында" деген сөздер "1 және 2-тармақтарында" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 22-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"22-бап. Нотариустың жеке мөрi, мөртаңбалары мен бланкiлерi.
Нотариустың өзiнiң тегi, аты, әкесiнiң аты, ол өз кәсiби қызметiн жүзеге асыратын нотариаттық округтың атауы, лицензиясының нөмiрi мен берiлген күні (жеке нотариустың мөрi) немесе мемлекеттiк нотариаттық кеңсесiнiң (жеке нотариустың мөрi) атауы көрсетiлген жеке мөрі, куәландыру жазулары бар мөртабандары мен бланкiлерi болады.";
14) 27-бапта:
1-тармақта:
3-тармақша "нотариаттық iс-әрекеттер" деген сөздердiң алдынан "жеке нотариустар" деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) жеке нотариустың лицензиясының қолданылуын тоқтата тұру,
сондай-ақ оны керi қайтарып алу және тоқтату туралы ұсыныс енгізедi;";
6) тармақша "нотариустарды" деген сөздiң алдынан "жеке" деген сөзбен
толықтырылсын;
8) тармақша "нотариусты" деген сөздiң алдынан "жеке" деген сөзбен
толықтырылсын;
9) тармақша "нотариустардың" деген сөздiң алдынан "жеке" деген сөзбен
толықтырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Нотариаттық палата жартыжылдық пен жылдық қорытындылар бойынша
өзiнiң қызметi туралы ақпаратты Республикалық нотариаттық палата мен
аумақтық әдiлет органына ұсынады.";
15) 28-баптың 1-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) мүшелiк, мүше болу, мүшеліктi тоқтата тұру және одан айыру
шарттары мен тәртiбi, сондай-ақ мүшелердiң құқықтары, мiндеттерi мен
жауапкершiлiгi;";
16) 30-баптың 3 және 7-тармақтары алып тасталсын;
17) 31-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Бақылауды жүзеге асыру тәртiбiн Қазақстан Республикасының Әдiлет
министрлiгi белгiлейдi.";
18) 32-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) аумақтық әдiлет органдарының республика нотариустарының халыққа
құқықтық қызмет көрсету саласындағы заңдылықты ұйымдастыру мен қамтамасыз
ету жөнiндегi қызметiне басшылық етудi, оны үйлестiру мен бақылауды жүзеге
асырады;";
3) тармақша "Қазақстан Республикасы мұрағаттары мен құжаттаманы
уәкiлеттi мемлекеттiк басқару органдарымен келiсу бойынша" деген сөздермен
толықтырылсын";
мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) әрбiр нотариаттық округ бойынша нотариустардың санын бекiтедi;";
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) нотариат мәселелерi бойынша әдiстемелiк, нұсқамалық және
түсiндiрме материалдар әзiрлейдi;";
19) 33-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"33-бап. Аумақтық әдiлет органының нотариатты реттеу саласындағы
құзыретi
1. Аумақтық әдiлет органы:

в пункте 4 слова "пунктом 1" заменить словами "пунктами 1, 2";
13) статью 22 изложить в следующей редакции:
"Статья 22. Личная печать, штампы и бланки нотариуса.
Нотариус имеет личную печать с указанием его фамилии, имени,
отчества, наименования нотариального округа, в котором он осуществляет
свою профессиональную деятельность, номера и даты выдачи лицензии (печать
частного нотариуса) или наименования государственной нотариальной конторы
(печать государственного нотариуса), штампы удостоверительных надписей и
бланки.";
14) в статье 27:
в пункте 1:
подпункт 3) дополнить словами "частными нотариусами";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) вносит представление о приостановлении, отзыве и прекращении
действия лицензии частного нотариуса;";
подпункт 6) после слова "обучение" дополнить словом "частных";
подпункт 8) после слова "ответственности" дополнить словом "частного";
подпункт 9) после слова "действия" дополнить словом "частных";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Нотариальная палата по итогам полугодия и года представляет
Республиканской нотариальной палате и территориальному органу юстиции
информацию о своей деятельности.";
15) подпункт 3) пункта 1 статьи 28 изложить в следующей редакции:
"3) членство, условия и порядок приобретения, приостановления и
утраты членства, а также права, обязанности и ответственность членов;";
16) пункты 3 и 7 статьи 30 исключить;
17) в статье 31:
пункт 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"Порядок осуществления контроля устанавливается Министерством юстиции
Республики Казахстан.";
18) в статье 32:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) осуществляет руководство, координацию и контроль за деятельностью
территориальных органов юстиции по организации и обеспечению законности в
сфере правового обслуживания населения нотариусами республики;";
подпункт 3) дополнить словами "по согласованию с уполномоченным
государственным органом управления архивами и документацией Республики
Казахстан";
дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) утверждает число нотариусов по каждому нотариальному округу;";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) разрабатывает методические, инструктивные и разъяснительные
материалы по вопросам нотариата;";
19) статью 33 изложить в следующей редакции:
"Статья 33. Компетенция территориального органа юстиции
в области регулирования нотариата
1. Территориальный орган юстиции:

1) мемлекеттiк нотариаттық кеңселердi ашады және таратады;
2) азаматтар мен заңды тұлғалардың мемлекеттiк нотариустардың
қызметтiк iс-әрекеттерiне арыздарды қарайды;
3) жергiлiктi мемлекеттiк органдардың нотариаттық iс-әрекеттер жасайтын лауазымды адамдарына әдiстемелiк және практикалық көмек көрсетедi;
4) мемлекеттiк нотариустар жасаған нотариаттық iс-әрекеттердiң заңдылығын және олардың iс жүргiзуiнiң жай-күйiн бақылауды жүзеге асырады;
5) нотариустың лицензиясының қолданылуын тоқтата тұру керi қайтарып алу және тоқтату туралы ұсыныстар енгiзедi;
6) нотариаттық палатаға жеке нотариусты жауаптылыққа тарту туралы ұсыныс енгiзедi;
7) жеке нотариустардың келу сипаттағы есептiк тiркеуiн жүргiзедi;
8) Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес нотариустардың, жеке мөрлерiн дайындауға тапсырысты жүзеге асырады және оларды берудi жүргiзедi;
9) осы Заңмен белгіленген өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асырады.
2. Аумақтық әдiлет органы нотариаттық палатамен бiрлесiп:
1) нотариаттық округтегi жеке нотариустардың қызмет ету аумағын белгiлейдi;
2) Әдiлет министрлiгiне бекiту үшін әрбiр нотариаттық округтегi нотариустардың саны туралы ұсыным енгiзедi;
3) нотариаттық қызметпен айналысу құқығына лицензия алған және жеке
практикамен айналысуға ниет бiлдірген адамдардың резервiн қалыптастырады
және жеке нотариустың бос орнына орналастыру үшiн конкурстық iрiктеудi
жүргізеді;
4) нотариаттық округте нотариустар уақытша болмаған жағдайда
нотариаттық iс-әрекеттер жасауды ұйымдастырады;
5) нотариустарға әдiстемелiк және практикалық көмек көрсетедi;
6) нотариаттық практиканы қорытады;
7) азаматтар мен заңды тұлғалардың нотариустардың iс-әрекеттерiне
арыздарын қарайды;
8) жеке практикамен айналысатын нотариус жасайтын нотариаттық
іс-әрекеттердiң заңдылығын және оның iс жүргiзуiнiң жай-күйiн бақылауды
жүзеге асырады;
9) нотариаттық қызметтi жүзеге асыратын жеке нотариустарға аттестация
жүргiзедi.";
20) 34-баптың 1-тармағының 3-1) тармақшасы мынадай редакцияда
жазылсын:
"3-1) мұраға сенiмгерлiк басқарушыны тағайындайды;";
21) 35-баптың 1-тармағының 5) тармақшасы алып тасталсын;
22) 36-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы алып тасталсын;
23) 37-бап мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Осы бапта көзделген өсиеттерге өсиетке қол қоятын куәгердiң
қатысуымен өсиет қалдырушы қол қоюға тиiс.";
24) 47-бапта:
баптың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"47-бап. Куәландыру жазбалар жасау, куәлiктер беру және қаулылар
шығару";
1-тармақ "мәмiлелердi куәландыру" деген сөздерден кейiн "және
нотариаттық куәландырылған құжаттардың дубликаттарын берген" деген
сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:

1) открывает и упраздняет государственные нотариальные конторы;
2) рассматривает обращения граждан и юридических лиц на служебные
действия государственных нотариусов;
3) оказывает методическую и практическую помощь должностным лицам местных исполнительных органов, совершающим нотариальные действия;
4) осуществляет контроль за законностью совершенных нотариальных действий государственными нотариусами и состоянием их делопроизводства;
5) вносит представления о приостановлении, отзыве и прекращении действия лицензии нотариуса;
6) вносит представление в нотариальную палату о привлечении частного нотариуса к ответственности;
7) ведет учетную регистрацию частных нотариусов, которая носит явочный характер;
8) осуществляет заказ на изготовление личных печатей нотариусов и производит их выдачу в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан;
9) осуществляет иные полномочия, установленные настоящим Законом.
2. Территориальный орган юстиции совместно с нотариальной палатой:
1) определяет территорию деятельности частных нотариусов в нотариальном округе;
2) вносит представление в Министерство юстиции о численности нотариусов в нотариальном округе для утверждения;
3) формирует резерв лиц, получивших лицензию на право занятия нотариальной деятельностью и желающих заниматься частной практикой, и проводит конкурсный отбор для замещения вакантной должности частного нотариуса;
4) организует совершение нотариальных действий при временном отсутствии нотариусов в нотариальном округе;
5) оказывает методическую и практическую помощь нотариусам;
6) обобщает нотариальную практику;
7) рассматривает обращения граждан и юридических лиц на действия частных нотариусов;
8) осуществляет контроль за законностью совершаемых нотариальных действий и соблюдением правил делопроизводства нотариусом, занимающимся частной практикой;
9) проводит аттестацию частных нотариусов, осуществляющих нотариальную деятельность.";
20) пункт 1 статьи 34 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) назначает доверительного управляющего наследством;";
21) подпункт 5) пункта 1 статьи 35 исключить;
22) подпункт 2) пункта 1 статьи 36 исключить;
23) статью 37 дополнить частью второй следующего содержания:
"Завещания, предусмотренные настоящей статьей, должны быть подписаны
завещателем в присутствии свидетеля, который также подписывает завещание.";
24) в статье 47:
заголовок статьи изложить в следующей редакции:
"Статья 47. Совершение удостоверительных надписей, выдача
свидетельств и вынесение постановлений";
пункт 1 после слов "при удостоверении сделок" дополнить словами "и
выдаче дубликатов нотариально удостоверенных документов";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:

"3. Мұраға сенiмгерлiк басқарушы тағайындалған кезде нотариус тиiстi
қаулы шығарады";
25) 48-баптың 1-тармағының 1), 5) тармақшаларындағы "заңға" және "заң" деген сөздер "заңнамаға" және "заңнама" деген сөздермен ауыстырылсын;
26) 50-бап "нотариаттық куәлiктердi" деген сөздерден кейiн "және қаулыларды" деген сөздермен толықтырылсын;
27) 55-бап алып тасталсын;
28) 61-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"61-бап. Мұрадан бас тарту немесе оған құқық туралы куәлiк беру туралы өтiнiштердi қабылдау
Нотариус мұраны ашу орны бойынша Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мұрадан бас тарту немесе оған құқықтар туралы куәлiктi беру туралы өтiнiштердi жазбаша нысанда қабылдайды.";
29) 63-бапта "Нотариус немесе жергiлiктi атқарушы органның нотариаттық iс-әрекеттер жасайтын лауазымды адамы" деген сөздер "Нотариаттық iс-әрекеттер жасайтын нотариус" деген сөздермен ауыстырылсын;
30) 64-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"64-бап. Мұралық мүлiктi қорғауға шаралар қолдану туралы тапсырма беру
1. Мұра қалдырушының мүлкi немесе оның бiр бөлiгi мұра ашылған жерде болмаған жағдайда мұра ашылған жердегi нотариус мұралық мүлiк тұрған жердегi нотариуске оны қорғау жөнiнде шаралар қолдану туралы тапсырма жолдайды.
2. Нотариус мұралық мүлiктi қорғау жөнiнде шаралар қолдана отырып,
бұл туралы мұра ашылған жердегi нотариуске хабарлайды.";
31) 65-бапта:
1-тармақтағы "немесе жергiлiктi атқарушы органның нотариаттық
iс-әрекеттер жасаушы лауазымды адамы" деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақта
"немесе жергiлiктi органның нотариаттық iс-әрекеттер жасаушы
лауазымды адамы мұралық мүлiктi сақтаушыны тағайындайды" деген сөздер
"мұрагерлердiң немесе жергiлiктi атқарушы органының өтiнiшi бойынша мұраға
сенiмгерлiк басқарушыны тағайындайды" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта "Сақтаушы" деген сөз "Тұлға" деген сөзбен ауыстырылсын;
32) 70-баптың 2-тармағы алып тасталсын;
33) 79-баптың 1-тармағы "қайшы келмейтiн" деген сөздерден кейiн "және
мәмiленi баяндауды бiлдiрмейтiн" деген сөздермен толықтырылсын;
34) 101-бапта "беруге" деген сөз "сенiмгерлiк басқарушыны тағайындау
және берумен" деген сөздермен ауыстырылсын;
35) 105-баптың 1, 2-тармақтары алынып тасталсын;
2-бап. Осы Заң жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті
Мамандар:
Багарова Ж.А.,
Жұманазарова А.Б.

"3. При назначении доверительного управляющего наследством нотариусом
выносится соответствующее постановление.";
25) в подпунктах 1), 5) пункта 1 статьи 48 слова "закону", "закона"
заменить словами "законодательству", "законодательства";
26) статью 50 после слов "нотариальных свидетельств" дополнить
словами "и постановлений";
27) статью 55 исключить;
28) статью 61 изложить в следующей редакции:
"Статья 61. Принятие заявлений об отказе от наследства
или выдаче свидетельства о праве на него
Нотариус по месту открытия наследства в соответствии с
законодательством Республики Казахстан принимает заявления об отказе
наследника от наследства или выдаче свидетельства о праве на него в
письменной форме.";
29) в статье 63 слова "Нотариус или должностное лицо местного исполнительного органа, совершающее" заменить словами "Нотариус, совершающий";
30) статью 64 изложить в следующей редакции:
"Статья 64. Поручение о принятии мер к охране
наследственного имущества
1. В случае нахождения имущества наследодателя или его части не в месте открытия наследства нотариус, совершающий нотариальные действия по месту открытия наследства, направляет нотариусу по месту нахождения наследственного имущества поручение о принятии мер к его охране.
2. Нотариус, приняв меры по охране наследственного имущества,
сообщает об этом нотариусу по месту открытия наследства.";
31) в статье 65:
в пункте 1 слова "или должностное лицо местного исполнительного
органа, совершающее нотариальные действия," исключить;
в пункте 2:
слова "или должностное лицо местного исполнительного органа,
совершающее нотариальные действия, назначает хранителя наследственного
имущества" заменить словами "по просьбе наследников или местного
исполнительного органа назначает доверительного управляющего наследством.";
в пункте 3 слово "Хранитель" заменить словом "Лицо";
32) пункт 2 статьи 70 исключить;
33) пункт 1 статьи 79 дополнить словами "и не представляет собой
изложение сделки";
34) в статье 101 слова "с выдачей" заменить словами "назначение
доверительного управляющего и выдача";
35) пункты 1, 2 статьи 105 исключить.
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие со дня опубликования.
Президент
Республики Казахстан
(Специалисты: Мартина Н.А.,
Умбетова А.М.)