Орталық және жергілікті мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілерінің жариялануын бақылауды жүзеге асыру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 15 тамыздағы N 900 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 29 маусымдағы № 384 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 29.06.2016 № 384 қаулысымен.
"Нормативтік құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 35-1-бабының 2-тармағын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қоса беріліп отырған Орталық және жергілікті мемлекеттік органдардың нормативтік құқықтық актілерінің жариялануын бақылауды жүзеге асыру ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2002 жылғы 15 тамыздағы
N 900 қаулысымен
бекiтiлген
Орталық және жергiлiктi мемлекеттiк
органдардың нормативтiк құқықтық актілерiнiң
жариялануын бақылауды жүзеге асыру ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Осы Орталық және жергiлiктi мемлекеттiк органдардың нормативтiк құқықтық актiлерiнiң жариялануын бақылауды жүзеге асыру ережесi (бұдан әрi - Ереже) Қазақстан Республикасы Конституциясының 4-бабына, "Нормативтiк құқықтық актiлер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзiрлендi және Қазақстан Республикасының орталық және жергiлiктi мемлекеттiк органдарының нормативтiк құқықтық актiлерiнiң жариялануын бақылауды жүзеге асыру тәртiбiн айқындайды.
2. Қазақстан Республикасы азаматтарының құқықтарына, бостандықтары мен мiндеттерiне қатысты Қазақстан Республикасының орталық және жергiлiктi мемлекеттiк органдарының нормативтiк құқықтық актiлерiн (бұдан әрi - орталық және жергiлiктi мемлекеттiк органдардың нормативтiк құқықтық актiлерi) ресми жариялау оларды қолданудың мiндеттi шарты болып табылады.
3. Орталық және жергiлiктi мемлекеттiк органдардың заңнамада белгiленген тәртiппен жарияланбаған нормативтiк құқықтық актiлерi қолдануға жатпайды.
4. Орталық және жергілiктi мемлекеттiк органдардың мемлекеттiк тiркеуге жататын нормативтiк құқықтық актiлерi әдiлет органдарында мемлекеттік тiркелгеннен кейiн ғана жарияланады.
5. Орталық және жергiлiктi мемлекеттiк органдардың нормативтiк құқықтық актiлерiнiң жариялануын бақылауды Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi мен оның аумақтық органдары жүзеге асырады.
6. Әдiлет министрлiгi мен оның аумақтық органдарының қызметкерлерi орталық және жергiлiктi мемлекеттiк органдардың нормативтiк құқықтық актiлерiнiң жариялануын бақылауды жүзеге асыру кезiнде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының заңдарын, Қазақстан Республикасының Президентi мен Yкiметiнiң актiлерiн, өзге де нормативтiк құқықтық актiлердi және осы Ереженi басшылыққа алады.

Об утверждении Правил осуществления контроля за опубликованием нормативных правовых актов центральных и местных государственных органов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 августа 2002 года N 900. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 июня 2016 года № 384
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 29.06.2016 № 384.
В целях реализации пункта 2 статьи 35-1 Закона Республики Казахстан "О нормативных правовых актах" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления контроля за опубликованием нормативных правовых актов центральных и местных государственных органов.
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 августа 2002 года N 900
Правила осуществления контроля
за опубликованием нормативных правовых актов
центральных и местных государственных органов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления контроля за опубликованием нормативных правовых актов центральных и местных государственных органов (далее - Правила) разработаны в соответствии со статьей 4 Конституции Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан "О нормативных правовых актах" и определяют порядок осуществления контроля за опубликованием нормативных правовых актов центральных и местных государственных органов Республики Казахстан.
2. Официальное опубликование нормативных правовых актов центральных и местных государственных органов Республики Казахстан, касающихся прав, свобод и обязанностей граждан Республики Казахстан (далее - нормативные правовые акты центральных и местных государственных органов), является обязательным условием их применения.
3. Не опубликованные в установленном законодательством порядке нормативные правовые акты центральных и местных государственных органов применению не подлежат.
4. Нормативные правовые акты центральных и местных государственных органов, подлежащие государственной регистрации, публикуются лишь после государственной регистрации в органах юстиции.
5. Контроль за опубликованием нормативных правовых актов центральных и местных государственных органов осуществляет Министерство юстиции Республики Казахстан и его территориальные органы.
6. При осуществлении контроля за опубликованием нормативных правовых актов центральных и местных государственных органов работники Министерства юстиции и его территориальных органов руководствуются Конституцией Республики Казахстан, законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами и настоящими Правилами.

7. Орталық және жергiлiктi мемлекеттiк органдардың нормативтiк құқықтық актiлерiнiң жариялануын бақылаудың негiзгi мақсаттары мен мiндеттерi мыналар болып табылады:
1) орталық және жергiлiктi мемлекеттiк органдардың нормативтiк құқықтық актiлерiнiң жариялануын реттейтiн заңнаманың сақталуын тексеру;
2) орталық және жергiлiктi мемлекеттiк органдардың заңнамада белгiленген тәртiппен жарияланбаған нормативтiк құқықтық актiлерiн қолдануға жол бермеу;
3) орталық және жергiлiктi мемлекеттiк органдардың нормативтiк құқықтық актiлерiн жариялау мәселелерi бойынша қолданыстағы заңнаманың бұзылуын анықтау және оларды жою жөнiнде шаралар қабылдау;
4) орталық және жергiлiктi мемлекеттiк органдардың нормативтiк құқықтық актiлерiнiң жариялануын жүзеге асыру кезiнде әдiстемелiк көмек көрсету.
2. Орталық және жергіліктi мемлекеттiк органдардың
нормативтік құқықтық актiлерінің жариялануын бақылауды
ұйымдастыру және жүзеге асыру
8. Әдiлет министрлiгi мен оның аумақтық органдары бақылауды жүзеге асыру кезiнде мынадай функцияларды орындайды:
1) орталық және жергiлiктi мемлекеттiк органдардың нормативтiк құқықтық актiлерiнiң жариялануын реттейтiн заңнаманың сақталуына тексерулер жүргiзедi;
2) әкiмшiлiк iс қозғау және iс материалдарын сотқа беру туралы шешiм қабылдайды;
3) орталық және жергiлiктi мемлекеттiк органдардың жарияланған нормативтiк құқықтық актiлерiнiң мониторингін Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi белгiлеген тәртiппен жүзеге асырады;
4) қолданыстағы заңнамада көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
9. Бақылауды жүзеге асыру кезiнде Әдiлет министрлiгi мен оның аумақтық органдары мыналарға құқылы:
1) мемлекеттiк органдардан және ұйымдардан, жеке және заңды тұлғалардан бақылауды жүзеге асыру үшiн қажеттi материалдар мен ақпаратты сұратуға;
2) орталық және жергiлiктi мемлекеттiк органдардың нормативтiк құқықтық актiлерiнiң жариялануын реттейтiн заңнаманың бұзылуын жою туралы мемлекеттiк органдарға ұсыныстар енгізуге;
3) бұзушылықтарға жол берген лауазымды адамдардан түсiнiктемелер сұратуға;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де шараларды қабылдауға.
3. Тексерулер жүргiзу
10. Тексеру жүргiзудiң алдында мұқият дайындықтың болуы, заңнамалық және өзге де нормативтiк құқықтық актiлер зерделенуi тиіс.
11. Әрбiр тексерудiң алдында тексеру барысында зерделеуге жататын мiндеттер мен мәселелер тiзбесiн, тексеру жүргiзуге арналған топ құрамы және тексерулер жүргiзуге қатысты өзге де мәлiметтердi қамтитын тексеру бағдарламасы әзiрленедi.
Тексеру бағдарламасын Әдiлет министрi, Әдiлет министрлiгi аумақтық органының басшысы не оның орынбасарлары бекiтедi.

7. Основными целями и задачами контроля за опубликованием нормативных правовых актов центральных и местных государственных органов являются:
1) проверка соблюдения законодательства, регулирующего опубликование нормативных правовых актов центральных и местных государственных органов;
2) недопущение применения нормативных правовых актов центральных и местных государственных органов, не опубликованных в установленном законодательством порядке;
3) выявление и принятие мер по устранению нарушений действующего законодательства по вопросам опубликования нормативных правовых актов центральных и местных государственных органов;
4) оказание методической помощи при осуществлении опубликования нормативных правовых актов центральных и местных государственных органов.
2. Организация и осуществление контроля за
опубликованием нормативных правовых актов
центральных и местных государственных органов
8. При осуществлении контроля Министерство юстиции и его территориальные органы выполняют следующие функции:
1) проводят проверки соблюдения законодательства, регулирующего опубликование нормативных правовых актов центральных и местных государственных органов;
2) принимают решения о возбуждении административного производства и передаче материалов дел в суд;
3) осуществляют мониторинг опубликованных нормативных правовых актов центральных и местных государственных органов в порядке, установленном Министерством юстиции Республики Казахстан;
4) осуществляют иные функции, предусмотренные действующим законодательством.
9. При осуществлении контроля Министерство юстиции и его территориальные органы вправе:
1) запрашивать от государственных органов и организаций, физических и юридических лиц необходимые для осуществления контроля материалы и информацию;
2) вносить представления в государственные органы об устранении нарушений законодательства, регулирующего опубликование нормативных правовых актов центральных и местных государственных органов;
3) запрашивать объяснения у должностных лиц, допустивших нарушения;
4) принимать иные меры, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
3. Проведение проверок
10. Проведению проверки должны предшествовать тщательная подготовка, изучение законодательных и иных нормативных правовых актов.
11. Перед каждой проверкой разрабатывается программа проверки, включающая перечень задач и вопросов, подлежащих изучению в ходе проверки, состав группы для проведения проверки и иные сведения, касающиеся проведения проверок.
Программа проверки утверждается Министром юстиции, руководителем территориального органа Министерства юстиции либо их заместителями.

12. Тексеру Әдiлет министрiнiң немесе Әдiлет министрлiгі аумақтық органы басшысының бұйрығымен тағайындалады және Әдiлет министрлiгi мен оның аумақтық органдарының қызметкерлерi жүзеге асырады.
13. Тексеру жүргiзуге кедергi келтiру Қазақстан Республикасының  заңнамалық актiлерiнде   көзделген жауапкершiлiкке әкеп соғады.
14. Тексеру жүргізу кезiнде тексерушiлерге тексерiлетiн субъектiлерге объективтi емес және ағат пiкiр айтуға, тексеру барысында алынған, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес коммерциялық немесе өзге де қорғалатын құпияны бiлдiретiн ақпаратты жария етуге жол берiлмейдi.
15. Тексерудiң мерзiмi алдағы жұмыстардың көлемiн, қойылған мiндеттер мен тексерушi топтың құрамын ескере отырып белгiленедi және 30 күнтiзбелiк күндi құрайды.
Әдiлет министрiнiң, Әдiлет министрлiгi аумақтық органы басшысының шешiмi бойынша тексеру мерзiмiн ұзартуға рұқсат етiледi, ол 30 күнтiзбелiк күннен аспауға тиiс.
16. Тексеру аяқталғаннан кейiн тексерушi топтың басшысы мен оның мүшелерi және тексерiлетiн субъектiнiң бiрiншi басшысы қол қоятын екi данада тексеру актiсi жасалады.
17. Тексеру нәтижелерi қолда бар құжаттар мен материалдардан туындайтын тексерiлген деректер мен фактiлердiң негiзiнде актiде баяндалады.
18. Анықталған кемшiлiктер мен бұзушылықтар тексеру актiсiнде объективтi түрде, тиiстi нормативтiк құқықтық актiлер мен фактiлерге сiлтеме жасалып баяндалуға тиiс.
19. Тексеру актiсiнiң бiрiншi данасы тексерiлетiн субъектiнiң бiрiншi басшысына тапсырылады, екiншiсi тексерушi топтың басшысында қалады.
20. Тексерiлетiн субъектiнiң бiрiншi басшысы тексеру актiсiне қол қоюдан бас тартқан жағдайда бұл актiде тиiстi жазба жасалады.
Тексерiлетiн субъектiнiң тарапынан тексеру актiсi бойынша қарсылық болған кезде, оның басшысы өзiнiң қолы алдында бұл туралы ескертпе жасайды және жазбаша қарсылығын қоса бередi.
Жазбаша қарсылықтарда баяндалған фактiлердiң дұрыстығы тексерiлуге тиiс және олар бойынша топтың басшысы жазбаша қорытынды бередi.
21. Сондай-ақ, тексеру актiсiне бұзушылыққа жол берген лауазымды адамдардың түсiнiктемелерi де қоса берiледi.
22. Тексеру нәтижелерi бойынша Әдiлет министрлiгі мен оның аумақтық органдары Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген шараларды қабылдайды.

12. Проверка назначается приказом Министра юстиции или руководителя территориального органа Министерства юстиции и осуществляется работниками Министерства юстиции и его территориальных органов.
13. Воспрепятствование проведению проверки влечет ответственность, предусмотренную законодательными актами Республики Казахстан.
14. При проведении проверки проверяющим не допускается необъективное и предвзятое отношение к проверяемым субъектам, разглашение полученной в ходе проверки информации, представляющей в соответствии с законодательством Республики Казахстан коммерческую или иную охраняемую тайну.
15. Срок проверки устанавливается с учетом объема предстоящих работ, поставленных задач и состава проверяющей группы и составляет 30 календарных дней.
По решению Министра юстиции, руководителя территориального органа Министерства юстиции допускается продление срока проверки, которое не должно превышать более чем 30 календарных дней.
16. По завершению проверки составляется в двух экземплярах акт проверки, подписываемый руководителем проверяющей группы и ее членами и первым руководителем проверяемого субъекта.
17. Результаты проверки излагаются в акте на основе проверенных данных и фактов, вытекающих из имеющихся в наличии документов и материалов.
18. Выявленные недостатки и нарушения в акте проверки должны быть изложены объективно со ссылкой на соответствующие нормативные правовые акты и факты.
19. Первый экземпляр акта проверки вручается первому руководителю проверяемого субъекта, второй остается у руководителя проверяющей группы.
20. В случае отказа первого руководителя проверяемого субъекта от подписания акта проверки в данном акте производится соответствующая запись.
При наличии возражений по акту проверки со стороны проверяемого субъекта, его руководитель делает об этом оговорку перед своей подписью и прилагает письменные возражения.
Правильность фактов, изложенных в письменных возражениях, должна быть проверена, и по ним руководитель группы дает письменное заключение.
21. К акту проверки прилагаются также объяснения должностных лиц, допустивших нарушения.
22. По результатам проверки Министерством юстиции и его территориальными органами принимаются меры, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан.