Қазақстан Республикасының Yкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасында "Байқоңыр" кешенiнiң объектiлерiн және оның жұмыс iстеуiне арналған арнайы жүктердi Ресей Федерациясы кәсiпорындарының ведомстволық күзет күштерiнiң күзетуiн қамтамасыз етуi туралы келiсiм жасасу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы 2002 жылғы 22 тамыз N 937
"Байқоңыр" кешенiнiң объектiлерiн және оның жұмыс iстеуiне арналған арнайы жүктердi Ресей Федерациясы кәсiпорындарының ведомстволық күзет күштерінің құқыққа қарсы қол сұғушылықтардан, қылмыстар мен әкiмшiлiк құқық бұзушылықтардан күзетуiн қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасында "Байқоңыр" кешенiнiң объектiлерiн және оның жұмыс iстеуiне арналған арнайы жүктердi Ресей Федерациясы кәсiпорындарының ведомстволық күзет күштерiнiң күзетуiн қамтамасыз етуi туралы келiсiмнiң жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң орынбасары Сауат Мұхаметбайұлы Мыңбаевқа Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасында "Байқоңыр" кешенiнiң объектiлерiн және оның жұмыс iстеуiне арналған арнайы жүктердi Ресей Федерациясы кәсiпорындарының ведомстволық күзет күштерiнiң күзетуiн қамтамасыз етуi туралы келiсiмге қағидаттық сипаты жоқ өзгерiстер мен толықтырулар енгiзуге рұқсат бере отырып, оны Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң атынан жасасуға өкiлеттiк берiлсiн. <*>
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2003.12.30. N 1349 қаулысымен .
3. "Қазақстан Республикасының Yкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасында "Байқоңыр" кешенiнiң объектiлерiн және оның жұмыс iстеуiне арналған арнайы жүктердi Ресей Федерациясы кәсiпорындарының ведомстволық күзет күштерiнiң күзетуiн қамтамасыз етуi туралы келiсiм жасасу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметiнiң 2001 жылғы 2 тамыздағы N 1020 қаулысының күшi жойылды деп танылсын.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасының Yкiметi мен Ресей Федерациясының
Үкiметi арасындағы "Байқоңыр" кешенiнiң объектiлерiн және оның
жұмыс iстеуiне арналған арнайы жүктердi Ресей Федерациясы
кәсiпорындарының ведомстволық күзет күштерiнiң күзетуiн
қамтамасыз етуi туралы
КЕЛІСІМ
Бұдан әрi Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi,
1992 жылғы 25 мамырдағы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы Достық, ынтымақтастық және өзара көмек туралы шартты, 1998 жылғы 6 шiлдедегi Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы XXI ғасырға бағдарланған мәңгiлiк достық пен одақтастық туралы декларацияны, 1994 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Yкiметi мен Ресей Федерациясының Үкiметi арасындағы "Байқоңыр" кешенiн жалға алу шартын, 1994 жылғы 28 наурыздағы Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы "Байқоңыр" кешенiн пайдаланудың негiзгi қағидаттары мен шарттары туралы келiсiмдi басшылыққа ала отырып,
"Байқоңыр" кешенiнiң объектiлерiн және оның жұмыс iстеуiне арналған арнайы жүктердi құқық қорғау органдарының күштерi сияқты, Ресей Федерациясы кәсiпорындарының ведомстволық күзет күштерiмен де құқыққа қарсы қол сұғушылықтардан, қылмыстар мен әкiмшiлiк құқық бұзушылықтардан қорғауды қамтамасыз ету қажеттiлiгiн растай отырып,
төмендегiлер туралы келiстi:

О заключении Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации об обеспечении охраны объектов комплекса "Байконур" и специальных грузов, предназначенных для его функционирования, силами ведомственной охраны предприятий Российской Федерации
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 августа 2002 года N 937
В целях обеспечения охраны объектов комплекса "Байконур" и специальных грузов, предназначенных для его функционирования, силами ведомственной охраны предприятий Российской Федерации от противоправных посягательств, преступлений и административных правонарушений Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Одобрить проект Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации об обеспечении охраны объектов комплекса "Байконур" и специальных грузов, предназначенных для его функционирования, силами ведомственной охраны предприятий Российской Федерации.
2. Уполномочить Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Мынбаева Сауата Мухаметбаевича заключить от имени Правительства Республики Казахстан Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации об обеспечении охраны объектов комплекса "Байконур" и специальных грузов, предназначенных для его функционирования, силами ведомственной охраны предприятий Российской Федерации, разрешив вносить изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера. <*>
Сноска. Пункт 2 с изменениями - постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2003 года N 1349.
3. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 2 августа 2001 года N 1020 P011020_ "О заключении Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации об обеспечении охраны объектов комплекса "Байконур" и специальных грузов, предназначенных для его функционирования, силами ведомственной охраны предприятий Российской Федерации".
4. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Соглашение
между Правительством Республики Казахстан
и Правительством Российской Федерации об
обеспечении охраны объектов комплекса
"Байконур" и специальных грузов,
предназначенных для его функционирования,
силами ведомственной охраны предприятий
Российской Федерации
Правительство Республики Казахстан и Правительство Российской Федерации, далее именуемые Сторонами,
руководствуясь B925500_ Договором о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи между Республикой Казахстан и Российской Федерацией от 25 мая 1992 года, Декларацией между Республикой Казахстан и Российской Федерацией о вечной дружбе и союзничестве, ориентированном в XXI столетие, от 6 июля 1998 года, U952195_ Договором аренды комплекса "Байконур" между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации от 10 декабря 1994 года, B948000_ Соглашением между Республикой Казахстан и Российской Федерацией об основных принципах и условиях использования космодрома "Байконур" от 28 марта 1994 года,
подтверждая необходимость обеспечения охраны объектов комплекса "Байконур" и сопровождения специальных грузов, предназначенных для его функционирования, как силами правоохранительных органов, так и силами ведомственной охраны предприятий Российской Федерации от противоправных посягательств, преступлений и административных правонарушений,
согласились о нижеследующем:

1-бап
Ресей Федерациясы кәсiпорындарының ведомстволық күзет бөлiмшелерiнiң "Байқоңыр" кешенiнiң объектiлерiн күзету және арнайы жүктерге ерiп жүру жөнiндегi қызметiн құқықтық реттеу мен ұйымдастыру тәртiбi осы Келiсiмнiң мәнi болып табылады.
2-бап
Осы Келiсiмде қолданылатын ұғымдардың мағынасы мынадай:
"ведомстволық күзет" - "Байқоңыр" кешенiнiң күзетiлетiн объектiлерiн және оның жұмыс iстеуi үшiн арнайы жүктердi құқыққа қарсы қол сұғушылықтардан қорғауға арналған Ресей авиациялық-ғарыш агенттiгi құратын мемлекеттiк басқару органдарының, күштер мен құралдардың жиынтығы;
"құқыққа қарсы қол сұғушылық" - адамның күзетiлетiн объектiлерге және ерiп жүретiн арнайы жүктерге зиян келтiрген немесе келтiре алатын қасақана немесе абайсызда жасаған әрекетi немесе әрекетсiздiгi;
"Байқоңыр" кешенiнiң күзетiлетiн объектiлерi" - 1994 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Үкiметi мен Ресей Федерациясының Yкiметi арасындағы "Байқоңыр" кешенiн жалға алу шартының 1-бабындағы 1.4-тармақта көрсетiлген ғимараттар, құрылымдар, оларда орнатылған жабдықтары бар құрылыстар, оларға жалғасып жатқан аумақтар, көлiк құралдары, сондай-ақ жүктер (оның iшiнде оларды тасымалдау кезiнде), ақшалай қаражат және өзге де мүлiк;
"арнайы жүктер" - тасығыш-зымырандар, тарату блоктары, ғарыш аппараттары, зымыран отындарының компоненттерi, ғарыштық бағдарламаларды орындау үшiн қажеттi басқада материалдар;
"қызметтік қару" - қызметтік атыс қаруы мен арнайы құралдар;
"қызметтiк атыс қаруы" - "Байқоңыр" кешенiнiң объектiлерiн және оның жұмыс iстеуiне арналған арнайы жүктердi күзетудi қамтамасыз ету мақсатында ведомстволық күзеттiң лауазымды адамдарының пайдалануына арналған қару;
"арнайы құралдар" - резина таяқтар, қол кiсендер, көзден жас ағызатын газ және осы Келiсiмнiң ажырамас бөлiгi болып табылатын  Ведомстволық күзет қызметкерлерiнiң дене күшiн, арнайы құралдар мен  қызметтiк атыс қаруын қолдану тәртiбi туралы ережеде көзделген басқа да құралдар.
3-бап
Осы Келiсiмдi iске асыру үшiн уәкiлеттi органдар:
Ресей Тарапынан - Ресей авиациялық-ғарыш агенттiгi және Ресей Федерациясының Iшкi iстер министрлiгi.
Қазақстан Тарапынан - Қазақстан Республикасының Iшкi iстер министрлігі.
4-бап
Ведомстволық күзет бөлiмшелерiнiң "Байқоңыр" кешенiндегi қызметiн ұйымдастыру тәртiбi Ресей Федерациясының ұлттық заңнамасымен белгiленедi.

Статья 1
Предметом настоящего Соглашения является правовое регулирование и порядок организации деятельности подразделений ведомственной охраны предприятий Российской Федерации по охране объектов комплекса "Байконур" и сопровождения специальных грузов.
Статья 2
Понятия, используемые в настоящем Соглашении, имеют следующие значения:
"ведомственная охрана" - совокупность создаваемых Российским авиационно-космическим агентством государственных органов управления, сил и средств, предназначенных для защиты охраняемых объектов комплекса "Байконур" и специальных грузов, предназначенных для его функционирования от противоправных посягательств;
"противоправное посягательство" - это действие или бездействие лица, совершенное умышленно или по неосторожности, причинившее или способное причинить вред охраняемым объектам и сопровождаемым специальным грузам;
"охраняемые объекты комплекса "Байконур" - здания, строения, сооружения с установленным в них оборудованием, прилегающие к ним территории, транспортные средства, а также грузы (в том числе при их транспортировке), денежные средства и иное имущество, указанное в пункте 1.4 статьи 1 U952195_ Договора аренды комплекса "Байконур" между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации от 10.12.1994 года;
"специальные грузы" - ракеты-носители, разгонные блоки, космические аппараты, компоненты ракетных топлив, другие материалы, необходимые для выполнения космических программ;
"служебное оружие" - служебное огнестрельное оружие и специальные средства;
"служебное огнестрельное оружие" - оружие, предназначенное для использования должностными лицами ведомственной охраны в целях обеспечения охраны объектов комплекса "Байконур" и специальных грузов, предназначенных для его функционирования;
"специальные средства" - резиновые палки, наручники, слезоточивый газ и другие средства, предусмотренные Положением о порядке применения физической силы, специальных средств и служебного огнестрельного оружия работниками ведомственной охраны, которое является неотъемлемой частью настоящего Соглашения.
Статья 3
Уполномоченными органами для реализации настоящего Соглашения являются:
с Российской Стороны - Российское авиационно-космическое агентство и Министерство внутренних дел Российской Федерации;
с Казахстанской Стороны - Министерство внутренних дел Республики Казахстан.
Статья 4
Порядок организации деятельности подразделений ведомственной охраны на комплексе "Байконур" определяется национальным законодательством Российской Федерации.

5-бап
Қызметтiк қару түрлерi, типтерi мен модельдерi, олармен ведомстволық күзет бөлiмшелерiн қамтамасыз ету тәртiбi Қазақстан Республикасының Азаматтық және қызметтiк қару мен оның патрондарының мемлекеттiк кадастры енгiзiлгеннен кейiн Ресей Федерациясы Үкiметiнiң қаулысымен бекiтiлетiн Тiзбеге сәйкес айқындалады.
Қызметтiк қаруды Қазақстан Республикасының аумағында тасымалдау Қазақстан Республикасының ұлттық заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
"Байқоңыр" кешенiнiң аумағында ведомстволық күзет бөлiмшелерiнiң қызметтiк қаруының айналымын бақылауды Ресей Федерациясының құқық қорғау органдары Қазақстан Тарапының уәкiлеттiк органдарымен бiрлесiп қамтамасыз етедi.
6-бап
Ресей авиациялық-ғарыштық агенттiгi осы Келiсiмге сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында арнайы жүктерге ведомстволық күзеттiң қарулы қарауылдарының ерiп жүруін және оларды күзетуді ұйымдастырады.
Арнайы жүктерге ерiп жүретiн ведомстволық күзеттiң қарулы қарауылдарын Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасы уәкiлеттi органдарының рұқсаттары негiзiнде және Ресей Федерациясының Iшкi iстер министрлiгi беретiн қаруға құжаттарды көрсеткеннен кейiн жүзеге асырылады.
7-бап
Тараптардың уәкiлеттi органдары өзара уағдаласу бойынша жүктердi тапсырғаннан кейiн қарауылдар мен қару-жарақты тұрақты орналасу пунктiне орналастыру және жөнелту жөнiндегi шараларды қабылдайды.
8-бап
Ведомстволық күзет бөлiмшелерiн қаруландыруға немесе олардың қызметтiк қаруларын жөндеуге, ауыстыруға, кәдеге жаратуға арналған қызметтiк қаруды Қазақстан Республикасының мемлекеттiк шекарасы арқылы өткiзу Қазақстан Республикасы уәкiлеттi органдарының рұқсаттары негiзiнде және Ресей Федерациясы Iшкi iстер министрлiгiнiң органдары беретiн қаруға құжаттарды көрсеткеннен кейiн жүзеге асырылады.
Ресей Федерациясының уәкiлеттi органдары Қазақстан Тарапының уәкiлеттi органдарына Осы Келiсiмнiң шеңберiнде жүзеге асырылатын қызметтiк қаруды әкелгенi/әкеткенi туралы жазбаша хабарлауы тиiс.
9-бап
Ресей Тарапы күзетiлетiн объектiлердiң аумағына бөтен адамдардың енуiн шектеу мақсатында қоршаулар немесе ескерту белгiлерiн орнатады.
10-бап
"Байқоңыр" кешенiнiң күзетiлетiн объектiлерiне құқыққа қарсы ену, енуге оқталу немесе қылмыстар не әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар жасалған жағдайда ведомстволық күзет күштерiнiң дене күшiн, арнайы құралдарды және қызметтiк атыс қаруын қолдану тәртiбi осы Келiсiмнiң ажырамас бөлiгi болып табылатын Қосымшада белгiленген.

Статья 5
Виды, типы и модели служебного оружия, порядок обеспечения ими подразделений ведомственной охраны определяются в соответствии с Перечнем, утверждаемым постановлением Правительства Российской Федерации после внесения в Государственный кадастр гражданского и служебного оружия и патронов к нему Республики Казахстан.
На территории Республики Казахстан транспортировка служебного оружия осуществляется в соответствии с национальным законодательством Республики Казахстан.
Контроль за оборотом служебного оружия подразделений ведомственной охраны на территории комплекса "Байконур" обеспечивают правоохранительные органы Российской Федерации, совместно с уполномоченным органом Казахстанской Стороны.
Статья 6
Российское авиационно-космическое агентство организует сопровождение и охрану специальных грузов вооруженными караулами ведомственной охраны на территории Республики Казахстан в соответствии с настоящим Соглашением.
Пропуск через государственную границу Республики Казахстан вооруженных караулов ведомственной охраны, сопровождающих специальные грузы, осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан на основании разрешений уполномоченных органов Республики Казахстан и по предъявлении документов на оружие, выдаваемых Министерством внутренних дел Российской Федерации.
Статья 7
Уполномоченные органы Сторон по взаимной договоренности принимают меры по размещению и отправке караулов и вооружения в пункт постоянной дислокации после сдачи груза.
Статья 8
Пропуск через государственную границу Республики Казахстан служебного оружия для вооружения подразделений ведомственной охраны или ремонта, замены и утилизации их служебного оружия осуществляется на основании разрешений уполномоченных органов Республики Казахстан и по предъявлении документов на оружие, выдаваемых органами Министерства внутренних дел Российской Федерации.
Уполномоченные органы Российской Федерации должны письменно уведомлять уполномоченные органы Казахстанской Стороны о ввозе/вывозе служебного оружия, осуществляемого в рамках настоящего Соглашения.
Статья 9
В целях ограничения доступа посторонних лиц Российской Стороной на территории охраняемых объектов устанавливаются ограждения или предупреждающие знаки.
Статья 10
Порядок применения физической силы, специальных средств и служебного огнестрельного оружия силами ведомственной охраны в случае противоправного проникновения, попыток проникновения на охраняемые объекты комплекса "Байконур" или совершения преступлений либо административных правонарушений определен в Приложении, являющемся неотъемлемой частью настоящего Соглашения.

11-бап
Осы Келiсiмнiң ережелерiн түсiндiру әрi қолдану кезiнде туындайтын барлық даулар мен келiспеушiлiктердi Тараптардың уәкiлеттi органдары консультациялар мен келiссөздер жолымен шешуге жатады.
Тараптардың уәкiлеттi органдары келiсiлген шешiм қабылдамаған даулы мәселелер Ресей Федерациясы мен Қазақстан Республикасы арасындағы ынтымақтастық жөнiндегi Үкiметаралық комиссияның "Байқоңыр" кешенi бойынша кiшi комиссияның қарауына шығарылады.
12-бап
Тараптардың келiсiмi бойынша осы Келiсiмге жекелеген хаттамалармен ресiмделетiн, осы Келiсiмнiң ажырамас бөлiктерi болып табылатын өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлуi мүмкiн.
13-бап
Осы Келiсiм Тараптардың оның күшiне енуiне қажеттi мемлекетiшiлiк рәсiмдердi орындағаны туралы соңғы жазбаша хабарлама алынған күннен бастап күшiне енедi.
Осы Келiсiм Ресей Федерациясының "Байқоңыр" кешенiн жалға алу мерзiмi аяқталғанға дейiн қолданыста болады.
Осы Келiсiмнiң бұл мерзiм аяқталғанға дейiн Тараптардың бiрi оның әрекетiн тоқтатудың болжамалы күнiне дейiн 6 айдан кешiктiрмей екiншi Тарапқа өзiнiң мұндай ниетi туралы жазбаша хабарлама жiберу арқылы оның әрекетiн тоқтата алады.
200 ____ жылғы "____" _________ қаласында әрқайсысы орыс және қазақ тiлдерiндегi екi данада жасалды, әрi екi мәтiннiң де күшi бiрдей. Осы Келiсiмнiң ережелерiн түсiндiруде келiспеушiлiктер туындаған жағдайда Тараптар орыс тiлiндегi мәтiнге жүгiнетiн болады.
Ресей Федерациясының               Қазақстан Республикасының
Үкiметi үшiн                          Yкiметi үшiн
Қазақстан Республикасының Yкiметi
мен Ресей Федерациясының Yкiметi
арасындағы "Байқоңыр" кешенiнiң
объектiлерiн және оның жұмыс iстеуiне
арналған арнайы жүктердi Ресей
Федерациясы кәсiпорындарының
ведомстволық күзет күштерiнiң күзетуін
қамтамасыз етуi туралы келiсiмге қосымша
ВЕДОМСТВОЛЫҚ КҮЗЕТ ҚЫЗМЕТКЕРЛЕРIНIҢ ДЕНЕ КҮШIН,
АРНАЙЫ ҚҰРАЛДАР МЕН ҚЫЗМЕТТIК АТЫС
ҚАРУЫН ҚОЛДАНУ ТӘРТIБI ТУРАЛЫ
ЕРЕЖЕ
1-бап     Ведомстволық күзет қызметкерлерiнiң дене күшiн, арнайы
құралдарды және қызметтiк атыс қаруын қолдану
шарттары мен шектеулерi
Ведомстволық күзет қызметкерлерi "Байқоңыр" кешенiнiң күзетiлетiн объектiлерiнде, сондай-ақ күзетiлетiн объектiлерден тыс жерде әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаған адамдардың iзiне түсу кезiнде осы Ережеге сәйкес дене күшiн, арнайы құралдарды қолдануға құқылы.
Қызметтiк атыс қаруын қолдану Қазақстан Республикасының ұлттық заңнамасына және осы Келiсiмге сәйкес жасалатын/жасалған құқық бұзушылықтың қоғамдық қаупi дәрежесi ескерiле отырып ерекше жағдайларда жүзеге асырылады.
Дене күшiн, арнайы құралдарды немесе қызметтiк атыс қаруын қолданудың әрбiр фактiсi бойынша ведомстволық күзет қызметкерлерi Тараптардың құқық қорғау органдарына дереу хабарлайды.
Дене күшiн, арнайы құралдарды немесе қызметтiк атыс қаруын қолдану кезiнде ведомстволық күзет қызметкерлерi:
қылмыс немесе әкiмшiлiк құқық бұзушылық қаупiнiң сипаты мен дәрежесiне оларды жасаған адамдардың қаупi мен қарсы әрекет жасау дәрежесiне байланысты, осы ретте келтiрiлетiн кез келген залалдың неғұрлым аз болуына ұмтылуға мiндеттi;
дене күшiн, арнайы құралдарды немесе қызметтiк атыс қаруын қолдануды кешіктiру азаматтардың не ведомстволық күзет қызметкерлерiнiң өмiрi немесе денсаулығы үшiн тiкелей қауiп төндiруi немесе өзге де ауыр салдарға әкелiп соғуы мүмкiн болатын ерекше жағдайларда ескертусiз әрекет етуге құқығы бар;
дене күшін арнайы құралдарды немесе қызметтік атыс қаруын қолдану нәтижесiнде дене жарақатын алған адамдарға дәрiгерге дейiнгi медициналық жәрдем көрсетудi қамтамасыз етуге мiндеттi;
Бағынысында ведомстволық күзет органдары бар кәсiпорындардың басшылары Қазақстан Республикасының азаматтарына қатысты дене күшiн, арнайы құралдар мен қызметтiк атыс қаруын қолданудың әрбiр жағдайы туралы "Байқоңыр" кешенiндегi iшкi iстер, Ресей Федерациясының прокуратура органдарына дереу хабарлауға мiндеттi. Ресей құқық қорғау органдары белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының азаматтарына қатысты дене күшiн, арнайы құралдарды немесе қызметтiк атыс қаруын қолданудың әрбiр фактiсi туралы "Байқоңыр" кешенiндегi Қазақстан Республикасы IIМ-нiң өкiлдiгiне және Қазақстан Республикасының прокуратурасына хабарлайды.

Статья 11
Все споры и разногласия, возникающие при толковании и применении положений настоящего Соглашения, подлежат разрешению уполномоченными органами Сторон путем консультаций и переговоров.
Спорные вопросы, по которым уполномоченные органы Сторон не приняли согласованного решения, выносятся на рассмотрение Подкомиссии по комплексу "Байконур" Межправительственной комиссии по сотрудничеству между Российской Федерацией и Республикой Казахстан.
Статья 12
По согласию Сторон в настоящее Соглашение могут вноситься изменения и дополнения, которые оформляются отдельными протоколами, являющимися неотъемлемыми частями настоящего Соглашения.
Статья 13
Настоящее Соглашение вступает в силу с даты получения последнего письменного уведомления о выполнении Сторонами необходимых для этого внутригосударственных процедур.
Настоящее Соглашение действует до истечения срока аренды комплекса "Байконур" Российской Стороной.
До истечения этого срока его действие настоящего Соглашения может быть прекращено одной из Сторон путем направления другой Стороне письменного уведомления о таком своем намерении не позднее, чем за 6 месяцев до предполагаемой даты прекращения его действия.
Совершено в городе _______ "__"_____200_ года в двух подлинных
экземплярах, каждый на русском и казахском языках, причем оба текста имеют одинаковую силу. В случае возникновения разногласий в толковании положений настоящего Соглашения, Стороны будут обращаться к тексту на русском языке.
За Правительство                 За Правительство
Республики Казахстан             Российской Федерации
Приложение
к Соглашению между Правительством
Российской Федерации и
Правительством Республики
Казахстан об обеспечении охраны
объектов комплекса "Байконур" и
специальных грузов, предназначенных
для его функционирования, силами
ведомственной охраны предприятий
Российской Федерации
Положение
о порядке применения физической силы,
специальных средств и служебного
огнестрельного оружия работниками
ведомственной охраны
Статья 1
Условия и пределы применения физической силы,
специальных средств и служебного огнестрельного
оружия работниками ведомственной охраны
Работники ведомственной охраны имеют право на применение физической силы, специальных средств на охраняемых объектах комплекса "Байконур", а также вне охраняемых объектов при преследовании лиц, совершивших административное правонарушение в соответствии с настоящим Положением.
Применение служебного огнестрельного оружия осуществляется в исключительных случаях с учетом степени общественной опасности совершаемого/совершенного правонарушения в соответствии с национальным законодательством Республики Казахстан и настоящим Положением.
По каждому факту применения физической силы, специальных средств или служебного огнестрельного оружия, работники ведомственной охраны незамедлительно извещают правоохранительные органы Сторон.
При применении физической силы, специальных средств или служебного огнестрельного оружия работники ведомственной охраны:
обязаны стремиться в зависимости от характера и степени опасности преступления, или административного правонарушения, степени опасности лиц, его совершивших, и силы оказываемого противодействия к тому, чтобы любой вред, причиняемый при этом, был минимальным;
имеют право в исключительных случаях, когда промедление с применением физической силы, специальных средств или служебного огнестрельного оружия создает непосредственную опасность для жизни или здоровья граждан, либо работников ведомственной охраны или может повлечь иные тяжкие последствия, действовать без предупреждения;
обязаны обеспечить лицам, получившим телесные повреждения в результате применения физической силы, специальных средств или служебного огнестрельного оружия, доврачебную медицинскую помощь;
руководители предприятий, в ведении которых находятся органы ведомственной охраны, обязаны незамедлительно уведомить органы внутренних дел, прокуратуры Российской Федерации на комплексе "Байконур" о каждом случае применения физической силы, специальных средств или служебного огнестрельного оружия в отношении граждан Республики Казахстан. Представительство МВД и прокуратура Республики Казахстан на комплексе "Байконур" информируется в установленном порядке российскими правоохранительными органами о каждом факте применения физической силы, специальных средств или служебного огнестрельного оружия в отношении граждан Республики Казахстан.

2-бап
Дене күшiн қолдану
Ведомстволық күзет қызметкерлерiнiң қылмыстардың немесе әкiмшiлiк құқық бұзушылықтардың жолын кесу, оларды жасаған адамдарды ұстау, ведомстволық күзет қызметкерлерінің заңды талаптарына қарсылықтардың жолын кесу үшiн егер оларға жүктелген лауазымдық мiндеттердi орындауды өзге де амалдар қамтамасыз етпесе дене күшiн қолдануға құқығы бар.
3-бап
Арнайы құралдарды қолдану
Ведомстволық күзет қызметкерлерi өздерiне жүктелген лауазымдық мiндеттердi орындау кезiнде арнайы құралдарды:
1) "Байқоңыр" кешенiнiң күзетiлетiн объектiлерiне және арнайы iлеспе жүктерге жасалған шабуылға тойтарыс беру;
2) ведомстволық күзет қызметкерлерiне немесе күзетiлетiн объектiлердегi адамдарға жасалған шабуылды тойтару;
3) өздерiне жүктелген лауазымдық мiндеттердi атқару кезiнде ведомстволық күзет қызметкерлерiне құқық бұзушының қарсылық көрсетуiнiң жолын кесу;
4) күзетiлетiн объектiлерде қылмыс немесе әкiмшiлiк құқық бұзушылықтарды жасау кезiнде ұсталған адамдарды, егер көрсетiлген адамдар жасырынуға, оның iшiнде автокөлiк құралында әрекеттенген болса, не болмаса ведомстволық күзет қызметкерлерiне дене күшiн немесе қарулы қарсылық көрсету пиғылы бар деп ойлауға жеткiлiктi негiз болса, ұстау;
5) ұсталған адамдарды ведомстволық күзеттiң қызметтiк үй-жайына немесе iшкi iстер органына жеткiзу кезiнде ведомстволық күзет қызметкерлерiне қарсылық көрсету;
6) күзетiлетiн объектiлерде көлiк құралының жүргiзушiсi ведомстволық күзет қызметкерлерiнiң талаптарын орындамаса және күзетiлетiн объектiлер қызметкерлерiнiң не күзетiлетiн объектiлерде болатын адамдардың өмiрi мен денсаулығына нақты қауiп төндiрсе, ведомстволық күзет қызметкерлерiнiң заңды талаптарына қарамастан күзетiлетiн объектiлерге кiрмекшi немесе күзетiлетiн объектiлерден шықпақшы болған кезде оны тоқтату қажеттiгi туындаған жағдайларында қолдануға құқылы.
Арнайы құрал ретiнде ведомстволық күзет қызметкерлерi:
резина таяқтарды - осы баптың 1-3-тармақшаларында көзделген жағдайларда;
көзден жас ағызатын газды - осы баптың 1-4-тармақшаларында көзделген жағдайларда;
қолкiсендердi - осы баптың 3-4-тармақшаларында көзделген жағдайларда;
көлiктi мәжбүрлеп тоқтату құралдарын - осы баптың 4 және 6-тармақшаларында көзделген жағдайларда;
қызметтiк иттердi - осы баптың 1-5-тармақшаларында көзделген жағдайларда қолдана алады.
Тiзiлген арнайы құралдардың барлығы осы Ереженiң 4-бабының 1-3-тармақшаларында көзделген жағдайларда да қолданылуы мүмкiн.
Ведомстволық күзет қызметкерлерi қажеттi қорғаныс немесе аса қажет жағдайларда арнайы құралдар мен атыс қаруы болмағанда қолына түскен кез келген ыңғайлы құралдарды пайдалануға құқылы.
Әйелдерге, мүгедектiк белгiлерi бар адамдар мен кәмелетке толмағандарға қатысты, олар айналадағылардың өмiрi мен денсаулығына қауiп төндiретiн шабуыл, топтасқан шабуыл, қарулы қарсылық көрсету жасағаннан басқа жағдайларда арнайы құралдарды қолдануға тыйым салынады.

Статья 2
Применение физической силы
Работники ведомственной охраны имеют право на применение физической силы для пресечения преступлений или административных правонарушений, задержания лиц, их совершивших, пресечения сопротивления законным требованиям работников ведомственной охраны, если иные способы не обеспечивают исполнения возложенных на них должностных обязанностей.
Статья 3
Применение специальных средств
Работники ведомственной охраны при исполнении возложенных на них должностных обязанностей имеют право на применение специальных средств в случаях:
1) отражения нападения на охраняемые объекты комплекса "Байконур" и сопровождаемые специальные грузы;
2) отражения нападения на работников ведомственной охраны или лиц, находящихся на охраняемых объектах;
3) пресечения сопротивления, оказываемого правонарушителем работникам ведомственной охраны при исполнении возложенных на них должностных обязанностей;
4) задержания лиц, застигнутых при совершении преступления или административных правонарушений на охраняемых объектах, если указанные лица пытаются скрыться, в том числе на автотранспортном средстве, либо имеются достаточные основания полагать, что они намерены оказать физическое или вооруженное сопротивление работникам ведомственной охраны;
5) оказания противодействия работникам ведомственной охраны при доставлении задержанных лиц в служебное помещение ведомственной охраны или орган внутренних дел;
6) необходимости остановить на охраняемых объектах транспортное средство, водитель которого не выполнил требования работников ведомственной охраны и создает реальную опасность для жизни или здоровья работников охраняемых объектов, либо лиц, находящихся на охраняемых объектах, пытается въехать на охраняемые объекты или выехать с охраняемых объектов, несмотря на законное требование работников ведомственной охраны.
В качестве специальных средств работниками ведомственной охраны могут применяться:
резиновые папки - в случаях, предусмотренных подпунктами 1-3 настоящей статьи;
слезоточивый газ - в случаях, предусмотренных подпунктами 1-4 настоящей статьи;
наручники - в случаях, предусмотренных подпунктами 3-4 настоящей статьи;
средства принудительной остановки транспорта - в случаях, предусмотренных подпунктами 4 и 6 настоящей статьи;
служебные собаки - в случаях, предусмотренных подпунктами 1-5 настоящей статьи.
Все перечисленные специальные средства могут применяться в случаях, предусмотренных подпунктами 1-3 статьи 4 настоящего Положения.
В состоянии необходимой обороны или крайней необходимости работники ведомственной охраны при отсутствии специальных средств или огнестрельного оружия вправе использовать любые приемлемые подручные средства.
Запрещается применять специальные средства и приемы в отношении женщин, лиц с явными признаками инвалидности и несовершеннолетних, кроме случаев совершения ими нападения, угрожающего жизни и здоровью окружающих, группового нападения либо оказания вооруженного сопротивления.

4-бап. Қызметтiк атыс қаруын қолдану
Ведомстволық күзет қызметкерлерi өздерiне жүктелген лауазымдық мiндеттердi орындау кезiнде соңғы шара ретiнде қызметтiк атыс қаруын мынадай жағдайларда:
1) күзетiлетiн объектiлердегi адамдардың өмiрi мен денсаулығына қауiп төндiретiн шабуылдан қорғау;
2) ведомстволық күзет қызметкерлерiнiң өмiрi мен денсаулығына қауiп төндiретiн шабуылды тойтару, сондай-ақ олардың атыс қаруларын тартып алу әрекеттерiнiң жолын кесу;
3) күзетiлетiн объектiлердегi жеке адамдарға ауыр немесе аса ауыр қылмыс жасау үстінде ұсталып, жасырынуға әрекеттенген, сондай-ақ ведомстволық күзет қызметкерлерiне қарулы қарсылық көрсеткен адамдарды тұтқындау;
4) күзетiлетiн объектiлерге жасалған қарулы немесе топтасқан шабуылдарды басқа да құралдармен тойтару мүмкiндiгi болмаған жағдайда тойтарыс беру;
5) қызметтiк атыс қаруын қолдану ниетi, дабыл белгiсiн беру немесе көмек шақыру қажеттiгi туралы ескерту;
6) ведомстволық күзет қызметкерлерiнiң заңды талаптарына қарамастан, күзетiлетiн объектiлердегi қызметкерлердiң немесе осы объектiлердегi адамдардың өмiрi мен денсаулықтарына көлiк құралының жүргiзушiсi айқын қауiп төндiретiн болса, күзетiлетiн объектiге кiрмекшi немесе объектiден шықпақшы болған жағдайда көлiк құралын зақымдау жолымен тоқтату үшін қолдануға құқығы бар.
Қызметтiк атыс қаруын қолдану кезiнде ведомстволық күзет қызметкерлерi: "Тоқта! Керi қайт!" немесе "Тоқта! Оң жақтан (сол жақтан) айналып өт!" деп дауыстау арқылы ескерту жасауға мiндеттi.
Жақындап келе жатқан адам бұл талаптарды орындамаған кезде күзет қызметкерi тәртiп бұзушыны: "Тоқта! Атамын!" деп дауыстау арқылы ескертедi, жоғарыда аталған талаптардың барлығы орындалмаған жағдайда күзет қызметкерi жоғарыға қарай ескерту оғын атады. Егер тәртiп бұзушы бұл талапты да орындамаса, күзет қызметкерi қару қолданады.
Атыс қаруын бөгде адамдардың зардап шегуi мүмкiн болатын, адамдар көп жиналған жерде қолдануға, сондай-ақ қарулы шабуыл жасаудан, қарулы қарсылық көрсетуден, адамдарды, көлiк құралдарын кепiлдiкке алудан немесе топтасып шабуыл жасаудан басқа жағдайларда әйелдер мен кәмелетке толмағандарға қатысты қолдануға тыйым салынады.

Статья 4
Применение служебного огнестрельного оружия
Работники ведомственной охраны при исполнении возложенных на них должностных обязанностей в качестве крайней меры имеют право на применение служебного огнестрельного оружия в случаях:
1) защиты лиц, находящихся на охраняемых объектах, от нападения, угрожающего их жизни или здоровью;
2) отражения нападения на работников ведомственной охраны, угрожающего их жизни или здоровью, а также пресечения попытки завладеть их огнестрельным оружием;
3) задержания лиц, застигнутых на охраняемых объектах при совершении тяжкого или особо тяжкого преступления против личности и охраняемых объектов, и пытающихся скрыться, а также оказывающих вооруженное сопротивление работникам ведомственной охраны;
4) отражения вооруженного или группового нападения на охраняемые объекты, когда иными средствами отразить указанное нападение невозможно;
5) предупреждения о намерении применить служебное огнестрельное оружие, необходимости подачи сигнала тревоги или вызова помощи;
6) остановки транспортного средства путем его повреждения, если водитель транспортного средства создает реальную опасность для жизни или здоровья работников охраняемых объектов либо лиц, находящихся на охраняемых объектах, пытается въехать на охраняемые объекты или выехать с охраняемых объектов, несмотря на законное требование работников ведомственной охраны.
При применении служебного огнестрельного оружия работники ведомственной охраны обязаны сделать предупреждение окриком: "Стой! Назад!" или "Стой! Обойди вправо (влево)!". При невыполнении приближающимся этого требования постовой предупреждает нарушителя окриком: "Стой! Стрелять буду!", в случае невыполнения всех вышеназванных требований постовой производит предупредительный выстрел вверх. Если нарушитель не реагирует и на это, то постовой применяет оружие.
Запрещается применять огнестрельное оружие при значительном скоплении людей, когда могут пострадать от этого посторонние лица, а также в отношении женщин и несовершеннолетних, кроме случаев совершения ими вооруженного нападения, оказания вооруженного сопротивления, захвата заложников, транспортных средств, либо группового нападения.