Степногор қаласында биотехнологиялық өндiрiстi дамыту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 20 наурыздағы N 277 қаулысы
"Инновациялық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 3 шiлдедегi  Заңына , Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Мемлекеттiк кәсiпорын туралы" 1995 жылғы 19 маусымдағы N 2335 заң күшi бар Жарлығының  16-бабына , Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 10 мамырдағы N 617  қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының инновациялық даму бағдарламасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған Степногор қаласындағы "Прогресс" ғылыми-өндiрiстiк бiрлестiгiнiң техника паркi ашық акционерлiк қоғамында биотехнологиялық өндiрiстi қалыптастырудың және дамытудың 2003-2005 жылдарға арналған бағдарламасы (бұдан әрi - Бағдарлама) бекiтiлсiн.
2. "Фармацевтикалық биотехнология институты" республикалық мемлекеттiк қазыналық кәсіпорны жарғылық капиталына мемлекеттiң жүз пайыз қатысуымен "Фармацевтикалық биотехнология институты" ашық акционерлiк қоғамына (бұдан әрi - 1-Қоғам) қайта құру жолымен қайта ұйымдастырылсын.
3. "Ақмола мемлекеттiк медицина академиясы" республикалық мемлекеттiк қазыналық кәсiпорны медициналық-биологиялық факультетiнiң базасында жарғылық капиталына мемлекеттiң жүз пайыз қатысуымен "Биотехнология жөнiндегi бiлiм беру орталығы" ашық акционерлiк қоғамы (бұдан әрi - 2-Қоғам) құрылсын.
4. Жарғылық капиталына мемлекеттiң кемiнде 51% мөлшерiнде қатысуымен "Прогресс" ғылыми-өндiрiстiк бiрлестiгiнiң техника паркi" ашық акционерлiк қоғамы (бұдан әрi - 3-Қоғам) құрылсын.
5. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Мемлекеттiк мүлiк және жекешелендiру комитетi Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрлiгiмен бiрлесiп, заңнамада белгiленген тәртiппен:
1) 1-Қоғам, 2-Қоғам және 3-Қоғам жарлықтарын бекiтсiн және олардың әдiлет органдарында мемлекеттiк тiркеудi қамтамасыз етсiн;
2) 3-Қоғам жарғылық капиталын:
1-Қоғам, 2-Қоғам және "Биомедпрепарат" ашық акционерлiк қоғамы акцияларының мемлекеттiк пакетiн беру;
осы қаулыға қосымшада көрсетiлген ұйымдардың тиiстi үлестерiн беру мақсатында қажеттi iс-шараларды жүргiзу жолымен қалыптастыруды қамтамасыз етсiн;
3) осы қаулыдан туындайтын өзге де шараларды қабылдасын.
6. Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрлiгi заңнамада белгiленген тәртiппен Бағдарламаны iске асыруға Ғылым қоры қаражатынан Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясы" республикалық мемлекеттiк мекемесiнiң 2003 жылы 150 000 000 (бip жүз елу миллион) теңге бөлуiн қамтамасыз етсiн.

О развитии биотехнологического производства в городе Степногорске
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 марта 2003 года N 277
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 3 июля 2002 года "Об инновационной деятельности", статьей 16 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, от 19 июня 1995 года N 2335 "О государственном предприятии", Программой инновационного развития Республики Казахстан, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 мая 2001 года N 617, Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемую Программу формирования и развития биотехнологического производства на открытом акционерном обществе "Технопарк научно-производственного объединения "Прогресс" в городе Степногорске на 2003-2005 годы (далее - Программа).
2. Реорганизовать республиканское государственное казенное предприятие "Институт фармацевтической биотехнологии" путем преобразования в открытое акционерное общество "Институт фармацевтической биотехнологии" (далее - Общество 1) со стопроцентным участием государства в уставном капитале.
3. Создать открытое акционерное общество "Образовательный центр по биотехнологии" (далее - Общество 2) со стопроцентным участием государства в уставном капитале на базе медико-биологического факультета республиканского государственного казенного предприятия "Акмолинская государственная медицинская академия".
4. Создать открытое акционерное общество "Технопарк научно-производственного объединения "Прогресс" (далее - Общество 3) с участием государства в его уставном капитале в размере не менее 51%.
5. Комитету государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан совместно с Министерством образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством порядке:
1) утвердить уставы Общества 1, Общества 2 и Общества 3 и обеспечить их государственную регистрацию в органах юстиции;
2) обеспечить формирование уставного капитала Общества 3 путем:
передачи государственных пакетов акций Общества 1, Общества 2 и открытого акционерного общества "Биомедпрепарат";
проведения необходимых мероприятий в целях передачи соответствующих долей организаций, указанных в приложении к настоящему постановлению;
3) принять иные меры, вытекающие из настоящего постановления.
6. Министерству образования и науки Республики Казахстан обеспечить выделение в установленном законодательством порядке в 2003 году республиканским государственным учреждением "Национальная академия наук Республики Казахстан" 150 000 000 (сто пятьдесят миллионов) тенге из средств Фонда науки на реализацию Программы.

7. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне енгiзiлетiн өзгерiстер мен толықтырулар бекiтiлсiн.
8. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2003 жылғы 20 наурыздағы
N 277 қаулысымен
бекітілген
Степногор қаласындағы "Прогресс" ғылыми-өндірістік
бірлестігінің техника паркі" ашық акционерлік қоғамында
биотехнологиялық өндірісті қалыптастырудың және дамытудың
2003-2005 жылдарға арналған бағдарламасы
Астана, 2003 ж.
1. Бағдарламаның паспорты
Атауы              - Степногор қаласындағы "Прогресс"
ғылыми-өндiрiстiк бiрлестiгiнiң техника паркi"
ашық акционерлiк қоғамында биотехнологиялық
өндiрiстi қалыптастырудың және дамытудың
2003-2005 жылдарға арналған бағдарламасы
Негiзгi әзiрлеушi  - Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым
министрлiгi
Әзiрлеу үшін       - "Инновациялық қызмет туралы" Қазақстан
негiздеме            Республикасының 2002 жылғы 3 шiлдедегi Заңы,
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2001 жылғы
10 мамырдағы N 617 қаулысымен бекiтiлген
Қазақстан Республикасының инновациялық даму
бағдарламасы, Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң 2001 жылғы 26 маусымдағы N 871
қаулысымен бекiтiлген 2001-2005 жылдарға
арналған "Қазақстан Республикасында
биотехнологиялық өнiм өндiрудi ғылыми-
техникалық қамтамасыз ету және ұйымдастыру"
республикалық ғылыми-техникалық бағдарлама,
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2000 жылғы
12 шiлдедегi N 1059  қаулысымен мақұлданған
Қазақстан Республикасының ғылыми және
ғылыми-техникалық саясатының тұжырымдамасы.
Iске асыру         - 2003 - 2005 жылдар
мерзiмдерi
Бағдарламаның      - Денсаулық сақтау, ауыл шаруашылығы және
мақсаты              өнеркәсiп үшiн биотехнологиялық өнiм
(антибиотиктер, амин қышқылдары, ферменттер,
клейковина, этанол, инсектицидтер) шығаруды
ұйымдастыру
Қаржыландыру       - республикалық бюджет
көздерi
Күтiлетiн          - ғылыми дәлелденген жаңа параметрлер және
нәтижелер            жасалған экологиялық таза әрi импорт алмастыру
технологияларды бейiмдеу негiзiнде медициналық
және ветеринарлық дәрiлiк препараттардың,
жемшөп және азық қоспаларының, өсiмдiктер мен
жануарларды қорғаудың микробиологиялық
құралдары өндiрiсi, соның iшiнде: медицина
үшiн имозимаза мен эритромициндi, ветеринарлық
мақсатта тилозин мен монензиндi өндiру;
тазартылған фермент - глюкаваморин мен
амилосубтилин өндiрiсi; микробты
жәндiкжойылғыштар - лепидоцид, битоксибациллин,
бактоларвицид өндipici; икемдi үлгi бойынша
витамин қоспалары, премикстер, жемшөп
концентраттары және белок-витамин-минерал
қоспалары кiретiн жемшөп қоспалары өндiрiсi.
Микробиологиялық препараттарды, этанолды
ферменттеу кезiнде құнарлы орталардың
көмiрсутегi бөлiгi ретiнде қолданылатын құрғақ
тауар клейковинаны, 39 % крахмалдық сұйықты,
14 % крахмалдық қоспаны ала отырып астықты
кешендi қайта өңдеу. Отандық субстанциялары
негiзiнде медицинаға деген фитопрепараттарды
және басқа да дәрiлiк заттарды таблетка
түрiнде шығару.

7. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан.
8. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписании.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 20 марта 2003 г. N 277
Программа формирования и развития
биотехнологического поизводства на открытом
акционерном обществе "Технопарк научно-производственного
объединения "Прогресс" в городе Степногорске
на 2003-2005 годы
1. Паспорт Программы
Наименование             - Программа формирования и развития
биотехнологического производства на
открытом акционерном обществе "Технопарк
научно-производственного объединения
"Прогресс" в городе Степногорске на
2003-2005 годы
Основной разработчик     - Министерство образования и науки
Республики Казахстан
Основание для разработки - Закон Республики Казахстан от 3 июля
2002 года "Об инновационной
деятельности", Программа инновационного
развития Республики Казахстан,
утвержденная постановлением
Правительства Республики Казахстан от 10
мая 2001 года N 617, Республиканская
научно-техническая программа "Научно-
техническое обеспечение и организация
производства биотехнологической
продукции в Республике Казахстан" на
2001-2005 годы, утвержденная
постановлением Правительства Республики
Казахстан от 26 июня 2001 года N 871,
Концепция научной и научно-технической
политики Республики Казахстан,
одобренная постановлением Правительства
Республики Казахстан от 12 июля 2000
года N 1059
Сроки реализации         - 2003-2005 годы
Цель программы           - Организация выпуска биотехнологической
продукции для здравоохранения, сельского
хозяйства и промышленности (антибиотики,
аминокислоты, ферменты, клейковина,
этанол, инсектициды)
Источник финансирования  - Республиканский бюджет
Ожидаемые результаты     - На основе научного обоснования
параметров новых и адаптирования
созданных экологически чистых и
импортозамещающих технологий по
производству медицинских и ветеринарных
лекарственных препаратов, кормовых и
пищевых добавок, микробиологических
средств защиты растений и животных в том
числе: производство имозимазы и
эритромицина для медицины, тилозина и
монензина ветеринарного назначения;
очищенных ферментов-глюкаваморина и
амилосубтилина; микробных инсектицидов -
лепидоцид, битоксибациллин,
бактоларвицид; кормовых добавок,
включающих витаминные смеси, премиксы,
кормовые концентраты и белково-
витаминно-минеральные добавки по гибкой
схеме. Комплексная переработка зерна с
получением сухой товарной клейковины,
крахмальной жидкости 39%, крахмальной
смеси 14%, используемых в качестве
углеводного компонента питательных сред
при ферментации микробиологических
препаратов, этанола. Таблетирование
фитопрепаратов и других лекарственных
средств медицинского назначения на
основе отечественных субстанций.

2. Кіріспе
Биотехнология биологиялық және техникалық ғылымдар, генетикалық және клеткалық инженерия саласындағы қазiргi заманғы жетiстiктердiң негiзiнде белгiлi бiр мақсатта жасалған тiрi жүйелердiң (алдымен микроорганизмдердiң) әлеуеттi мүмкiндiктерiн өндiрiстiк-технологиялық, экологиялық және әлеуметтiк-экономикалық проблемаларды шешу негiзiнде адамдардың тұрмыс деңгейiн арттыруға алдағы перспективаға әрi стратегиялық жоспарға да барынша пайдалануға мүмкiндiк беретiн ғылыми-техникалық прогрестiң басым бағыттарының бiрi болып табылады.
БҰҰ сарапшыларының қорытындысы бойынша биотехнология XXI ғасырда адамзаттың барлық қызмет саласында, бiрiншi кезекте, азық-түлiк, медициналық препараттарды алуда, ауыл шаруашылығында, экологияда, энергетикада дамуын айқындап отырады.
Қазақстанда халықты медициналық, ауыл шаруашылық және өнеркәсiптiк мақсаттағы биопрепараттармен қамтамасыз етуде жеткiлiктi түрде күрделi ахуал қалыптасты. Бұрын Республикада халық шаруашылығының дәрiлiк препараттарда, биологиялық активтi заттарда, өсiмдiктердi қорғау құралдарында, тағам және жемшөп қоспаларында қажеттiлiгiн бұрынғы KCPO микробиология өнеркәсiбi қамтамасыз еткен.
90-жылдар iшiнде ТМД елдерi экономикасын реформалау жағдайында микробиологиялық өнiмдердi өндiруге және биотехнология ғылымын дамытуға бөлiнетiн шығындар күрт қысқарды. Сонымен қатар ТМД елдерiнде, оның iшiнде Қазақстанда да, КСРО-да биотехнологияның қарқынды дамуы кезiнде құрылған едәуiр ғылыми және технологиялық әлеует осы уақытқа дейiн жинақталған және сақталған. Өндiрiстiк кешен, технологиялық желiлер, жоғары бiлiктi инженерлiк-техникалық персонал бұрынғы "Прогресс" ӨБ-де сақталған.
Бұрынғы "Прогресс" ӨБ-нiң ғылыми-өндiрiстiк базасын жедел және тиiмдi дамыту үшiн Қазақстанның бәсекеге қабiлеттi, таза экологиялық, жоғары тиiмдi және энергия үнемдейтiн технологиялардың, тағам мен жемшөп қоспаларының, ветеринариялық және медициналық препараттардың, өсiмдiктердi қорғау мен дезинсектанттардың микробиологиялық заттарының биотехнологиялық өндiрiсiн құруға бағытталған ТМД елдерiнiң "Биотехнологияның дамуы" мемлекетаралық инновациялық ғылыми-техникалық бағдарламасына қатысуы қажет.
Осы Бағдарлама бұрынғы жылдардың ғылыми-техникалық әзiрлемелерi негiзiнде жасалды және бұрынғы "Прогресс" ӨБ және "Биомедпрепарат" ААҚ базасында биотехнологиялық өндiрiстi дамытуға бағытталған. Оны әзiрлеудiң негiздемелерi мыналар болып табылады:
"Инновациялық қызмет туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 3 шiлдедегi Заңы;

2. Введение
Биотехнология является одним из приоритетных направлений научно-технического прогресса, позволяющим на основе современных достижений в области биологических и технических наук, генетической и клеточной инженерии максимально использовать потенциальные возможности целенаправленно созданных живых систем (прежде всего микроорганизмов) для повышения жизненного уровня людей, на основе решения производственно-технологических, экологических и социально-экономических проблем как на ближайшую перспективу, так и в стратегическом плане.
По заключению экспертов ООН в XXI веке биотехнология будет определять развитие человечества во всех сферах его деятельности и, в первую очередь, в получении продуктов питания, медицинских препаратов, в сельском хозяйстве, экологии, энергетике.
В Казахстане сложилась достаточно сложная ситуация в обеспечении населения биопрепаратами медицинского, сельскохозяйственного и промышленного назначения. Ранее потребности народного хозяйства Республики в лекарственных препаратах,  биологически активных веществах, средствах защиты растений, пищевых и кормовых добавках обеспечивались микробиологической промышленностью бывшего СССР.
В течение 90-х годов в условиях реформирования экономики стран СНГ производство микробиологической продукции и затраты на развитие биотехнологической науки резко сократились. В то же время в странах СНГ, в том числе и в Казахстане накоплен и сохраняется до настоящего времени значительный научный и технологический потенциал, созданный за время интенсивного развития биотехнологии в СССР. Производственный комплекс, технологические линии, высококвалифицированный инженерно-технический персонал в бывшем ПО "Прогресс" сохранены.
Для ускоренного и эффективного развития научно-производственной базы бывшего ПО "Прогресс" необходимо участие Казахстана в Межгосударственной инновационной научно-технической программе "Развитие биотехнологии" стран СНГ, нацеленной на создание конкурентоспособных, экологически чистых, высокоэффективных и энергосберегающих технологий, биотехнологических производств пищевых и кормовых добавок, ветеринарных и медицинских препаратов, микробиологических средств защиты растений и дезинсектантов.
Настоящая Программа разработана на основе научно-технических разработок прошлых лет и ориентирована на развитие биотехнологического производства на базе бывшего ПО "Прогресс" и ОАО "Биомедпрепарат". Основанием для ее разработки являются:
Закон Республики Казахстан от 3 июля 2002 года "Об инновационной деятельности";

Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2001 жылғы 10 мамырдағы N 617  қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының инновациялық даму бағдарламасы;
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2001 жылғы 26 маусымдағы N 871  қаулысымен бекiтiлген 2001-2005 жылдарға арналған Қазақстан Республикасында биотехнологиялық өнiм өндiрудi ғылыми-техникалық қамтамасыз ету және ұйымдастыру" республикалық ғылыми-техникалық бағдарламасы;
Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2000 жылғы 12 шiлдедегi N 1059  қаулысымен мақұлданған Қазақстан Республикасының ғылыми және ғылыми-техникалық саясатының тұжырымдамасы.
3. Проблеманың қазіргі жай-күйін талдау
Дүние жүзiнiң барлық алдыңғы қатарлы елдерiнде мемлекеттiк және жеке капитал қаржыландыратын биотехнология жөнiндегi ұлттық және халықаралық бағдарламалар дайындалған және жұмыс iстейдi. Қазiргi уақытта биотехнологиялық өнiмнiң әлемдiк рыногы жылына 150 млрд. долларға бағаланып отыр, соның iшiнде ауыл шаруашылығы мен тағам өнеркәсiбi үшiн - 45 млрд. АҚШ долларына жуық, фармацевтика өнеркәсiбi - 26,8 млрд. АҚШ доллары, химия және басқа салалар - 21,7 млрд. АҚШ доллары.
Ресми деректерге сәйкес 1998 жылғы Қазақстан халқы дәрiлiк препараттарды, соның iшiнде антибиотиктердi 300 млн. АҚШ долларынан артық сомаға сатып алды. Қазақстанда өндiрiлген дәрiлiк заттарды сату көлемi 1999 жылы фармацевтика нарығының нақты көлемiнiң 4%-ын, 2001 жылы - 6%-ын құрады. Қолданылу күшi кең әрi ұзақ мерзiмдi химиялық препараттарды жасау қазiргi кезде көкейкестi болып тұрғанымен, республикада денсаулық сақтау саласы үшiн антибиотиктер өндiрiсi жолға қойылмаған.
Сонымен бiрге антибиотиктер мен жемшөп қоспалары технологиясын және өндiрiсiн жасау ауыл шаруашылығы биотехнологиясы саласына да маңызды болып табылмақ. Мал шаруашылығын дамыту Республикада агроөнеркәсiптiк кешеннiң стратегиялық бағыты болып қала бермек.
Қазақстан Республикасында өзiнiң iшкi рыногының қажеттiгiн қанағаттандыру үшiн тамақ өнеркәсiбiнiң спирт және нан пiсiру саласында қолданылатын ферменттердiң iрi көлемдi өндiрiсiн ұйымдастыру үшiн қажеттi қуаттар мен технологиялар бар.
Ферменттер өндiрiсiнiң қазiргi қуаты Қазақстанның барлық спирт зауыттарының қажетiн қанағаттандыру үшiн жеткiлiктi көлемде препараттарды шығаруға (15 млн. декалитрге жуық), жартылай ТМД елдерiне ферменттi препараттарды экспорттауға (5 млн. декалитр) мүмкiндiк бередi.
Көптеген елдерде жанармай материалдардың октан санын ұлғайту үшiн экологиялық зиянды тетраэтил қорғасынның орнына этанол пайдаланады. Сондықтан биотехнология өнiмi үшiн өзiндiк құн бағасының төмендiгiнде жоғары тазартылған этил спирттiң (99,6%) өндiрiсi экологиялық жағдайын сақтауына маңызды әсер етедi.
Тазартылған қою амилолитикалық препараттар, сондай-ақ тамақ өнеркәсiбiнде нан және ұн өнiмдерiн өндiруде, соның iшiнде диабетке қарсы биоқоспалар ретiнде пайдаланылады. Бұдан басқа, қою амилолитикалық ферменттердi шығару кезiнде жемшөп белогы осы өндiрiстiң қосымша өнiмi болып табылады, оның құрамында ауыл шаруашылығы жануарларына тапшылық ететiн, жемшөп белогымен байыту үшiн алмастырылмайтын белокты-аминқышқылды кешен қоспасы бар аса құнды өнiм екенi белгiлi.
Өсiмдiктердi биотехнология әдiстерiн пайдалана отырып, зиянды жәндiктерден қорғау арнайы микроорганизмдер дақылдарын қолданудың зиянсыздығына және экологиялық қауiпсiздiгiне негiзделген өзектi мiндет болып табылады. Өсiмдiктердi қорғаудың бактериалдық заттарын шығару Қазақстанның қажеттiгiн қамтамасыз етедi, өсiмдiктердi қорғаудың химиялық заттарының импортын қысқартады.
Соңғы 40 жыл iшiнде химиялық инсектицидтер аса қауiптi инфекцияларды таратушыларға қарсы күрес жүргiзуде жиi қолданылатын заттар болып табылады. Алайда, химиялық инсектицидтердi ұзақ қолдану, осы препараттардың жоғары төзiмдiлiгi, олардың су экожүйелерiне сiңуi қоршаған ортаның ластануына әкеп соқты. Масаларды экологиялық қауiпсiз және сонымен бiрге бактериялар негiзiнде жасалған жоғары тиiмдi биопрепараттармен жою тым өзектi әрi перспективалы болып қалмақ. Жасалатын препараттардың құралдар мен заттардың параметрлерi мен көрсеткiштерiн ғылыми негiздеу, ғылыми әзiрлемелердi өндiрiстiң нақты жағдайындағы технологияларға бейiмдеу, биотехнологиялық өнiм өндiрiсiн техника-технологиялық қамтамасыз ету осы саладағы бiрiншi кезектегi өзектi мәселе болып табылады.

Программа инновационного развития Республики Казахстан, утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 мая 2001 года N 617;
Республиканская научно-техническая программа "Научно-техническое обеспечение и организация производства биотехнологической продукции в Республике Казахстан" на 2001-2005 годы, утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 июня 2001 года N 871;
Концепция научной и научно-технической политики Республики Казахстан, одобренная постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 июля 2000 года N 1059.
3. Анализ современного состояния проблемы
Во всех ведущих странах мира разработаны и действуют национальные и международные программы по биотехнологии, финансируемые государственным и частным капиталом. Мировой рынок биотехнологической продукции в настоящее время оценивается в 150 млрд. долл. в год, в том числе для сельского хозяйства и пищевой промышленности - около 45 млрд. долл. США, фармацевтической промышленности - 26,8 млрд. долл. США, химической и других отраслей - 21,7 млрд. долларов США.
Согласно официальным данным в 1998 г. население Казахстана закупило лекарственных препаратов, в том числе антибиотиков на сумму свыше 300 млн. долл. США. Объем продаж лекарственных средств казахстанского производства в 1999 году составил порядка 4%, в 2001 году - 6% фактической емкости фармацевтического рынка. Производство антибиотиков для здравоохранения в республике не налажено, хотя вопросы разработки химиопрепаратов широкого спектра действия, пролонгированного действия актуальны.
Столь же важны разработки технологии и производство антибиотиков и кормовых добавок в области сельскохозяйственной биотехнологии. Развитие животноводства было и остается стратегическим направлением агропромышленного комплекса в Республике.
Республика Казахстан располагает необходимыми мощностями и технологиями для организации крупнотоннажного производства ферментов, используемых в спиртовой и хлебопекарной отраслях пищевой промышленности, для удовлетворения потребностей своего внутреннего рынка.
Существующие мощности производства ферментов позволяют рассчитывать на выпуск препаратов в объемах, достаточных для покрытия потребности всех спиртовых заводов Казахстана (около 15 млн. декалитров), частично экспортировать ферментные препараты в СНГ (5 млн. декалитров).
Во многих странах для повышения октанового числа горючего материала вместо экологически вредного тетраэтил свинца применяется этанол. Поэтому производство высокоочищенного этилового спирта (99,6%) будет существенно способствовать сохранению экологического благополучия при низкой себестоимости для биотехнологической продукции.
Очищенные концентрированные амилолитические препараты используются также в пищевой промышленности при производстве хлебобулочных и мучных изделий, в том числе и антидиабетических, в качестве биодобавок. Кроме того, при выпуске концентрированных амилолитических ферментов побочным продуктом данного производства является кормовой белок - ценный питательный продукт, содержащий в своем составе белково-аминокислотный комплекс, незаменимый ингредиент для обогащения дефицитных по белку кормов для сельскохозяйственных животных.
Защита растений от вредителей с использованием методов биотехнологии является актуальной задачей, обусловленной безвредностью и экологической безопасностью применения специальных культур микроорганизмов. Производство бактериальных средств защиты растений обеспечит потребности Казахстана, сократит импорт химических средств защиты растений.
Наиболее часто употребляемыми средствами борьбы с переносчиками особо опасных инфекций на протяжении последних 40 лет являются химические инсектициды. Однако, длительное применение химических инсектицидов, высокая стойкость этих препаратов, проникновение в водные экосистемы привели к загрязнению окружающей среды. Уничтожение комаров экологически безопасными и, вместе с тем, высокоэффективными биопрепаратами, созданными на основе бактерий весьма актуально и перспективно. Научное обоснование параметров и показателей, создаваемых препаратов, средств и веществ, адаптация научных разработок к технологиям в конкретных условиях производства, технико-технологическое обеспечение производства биотехнологической продукции является первостепенной актуальной задачей в этой сфере.

4. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
Биотехнологиялық өнiм өндiрiсiн бұрынғы "Прогресс" ӨБ-нiң өнеркәсiп аумақтары негiзiнде дамыту, денсаулық сақтау, ауыл шаруашылығы, тамақ және фармацевтика өнеркәсiбi үшiн отандық шикiзат ресурстарын қолдана отырып, бәсекеге қабiлеттi өнiм шығару.
Бағдарламаны iске асыру жөнiндегi мiндеттер астықты кешендi қайта өндiрудi крахмал, клейковина, этанол алуды; жемшөп қоспалары, тазартылған ферменттер, антибиотиктер негiзi, кристалдық лизин, В 2 витаминi, пестицидтер (микробиологиялық және химиялық); фармацевтика өнiмi өндiрiсiн ұйымдастыруды қамтиды.
Сонымен қатар этил спиртi өндiрiсiнiң процесiн оңтайландыру және биологиялық инсектицидтер шығаруды қайта қалпына келтiру мақсатында кәсіпорынды қайта құруды жүргізу жоспарланып отыр.
Бағдарламада алаңдағы корпустарды бiртiндеп қайта құру әрi жаңғырту, биотехнологиялық өнiмдi тазалаудың және бөлудiң қосымша цехтарын салу көзделген.
Бағдарламаның негiзiн құрайтындар етiп мынадай негiзгi мiндеттер айқындалған:
жұмыс iстеп тұрған корпустарды жаңғырту, энергокешендi қалпына келтiру, көлiк шаруашылығын дамыту;
өсiмдiктердi қорғаудың микробиологиялық құралдар өндiрiсiн ұйымдастыру; фармацевтикалық өнiм өндiрiсiн ұйымдастыру; пестицидтер өндiрiсiн ұйымдастыру; жемшөп қоспалары, клейковина, крахмал өндiрiсiн ұйымдастыру; этил спиртi процесiн және тазартылған ферменттер препараттары өндiрiсiн оңтайландыру.
5. Бағдарламаны іске асырудың негізгі бағыттары мен тетігі
Бағдарламаны iске асыру мынадай негiзгi бағыттар бойынша жүзеге асырылатын болады.
Антибиотиктер негiзiне жататын, денсаулық сақтау мен ветеринарияда қажеттi эритромицин, тилозин және монензин өндiрiсiн ұйымдастыру. Мұндай өзектiлiк өнiмiнiң өнiмдiлiгi мен өзiндiк құнының мейiлiнше төмендiгiне қарай Қазақстандағы және одан тысқары жерлердегi сұранысқа байланысты.
Тазартылған ферменттердi: глюкаваморин Г18, амилосубтилин Г18 өндiру. Глюкаваморин және амилосубтилин препараттары спирт өнеркәсiбiнде құрамында крахмал бар субстраттарды қанттандыру үшiн кешендi қолданылады.
Спирт өндiрiсiнде ферменттiк препараттарын қолданудың негiзгi мақсаты - тапшылық ететiн уыт дәнiнен бас тарту, суслоны ашыту процесiнiң үздiксiздiгiн қамтамасыз ету және соңында спирттiң өзiндiк құнын төмендету.
Астықты құрғақ клейковина, 39% крахмал сұйықтығын, 14% крахмал қоспасын, жармаларын ала отырып, оны кешендi (терең) қайта өндiру Альфа-Лаваль фирмасының қазiргi заманғы технологиясын қолдануға негiзделген. Бұл технология жоғарыда көрсетiлген өнiмдi шығара отырып, өтiмсiз, сұранысы жоқ астықты да қайта өндiруге мүмкiндiк бередi. Маркетингтiк зерттеулер нәтижелерi тамақ және микробиология өнеркәсiбiнде, биотехнологияда кең қолданылатын клейковина мен крахмалдың ТМД елдерiнде ғана емес, Еуропа рыногындағы тапшылығын көрсетiп отыр. Жоғары тазартылған этил спиртiнiң өнеркәсiптiк өндiрiсi қажеттi, экономика жағынан тиiмдi және экологиялық қауiпсiз өнiм болып табылады.
Бактоларвицидтi алудың технологиялық процесiн оңтайландыру және оның өнеркәсiптiк өндiрiсiн ұйымдастыру осы инсектицидтiң зиянкестерге, ауру тарататын жәндiктерге қарсы күрес үшiн қажеттiгiне байланысты. Сондай-ақ штамдық қамтамасыз етiлуi бар (жоғары биологиялық белсендi микроорганизмдердiң - инсектицидтер продуценттердiң болуы) өсiмдiктердi қорғаудың микробиологиялық заттары - лепидоцид, битоксибациллин ауыл шаруашылығында және өсiмдiк шаруашылығында қажеттiлiгi соншама жоғары.
Этил спирті өндiрiсiнiң ашыту процесiн тиiмдi етiп және сұйылтқыштарды өндіру жөніндегі учаскені ұйымдастыра отырып, қайта құрылуын жүргізу.
Медициналық мақсаттағы имозимаза препаратын өндiру. Имозимаза iрiндеп қабыну процестерiн және жара бетiн емдеу кезiнде кең қолданылатын жоғары тазартылған протеолитикалық фермент болып табылады.
Фитопрепараттарды және басқа да дәрiлiк заттарды отандық субстанциялар негiзiнде денсаулық сақтау саласы үшiн таблетка түрiнде шығару. Арглабин, саллсоколин және ауруларға өте қажет басқа да ерекше препараттарды таблетка түрiнде шығару тұтынушылар үшiн неғұрлым қол жетiмдi болады.

4. Цель и задачи Программы
Развитие биотехнологического производства продукции на базе промышленных площадей бывшего ПО "Прогресс", выпуск конкурентоспособной продукции с использованием отечественных сырьевых ресурсов для здравоохранения, сельского хозяйства, пищевой и фармацевтической промышленности.
Задачи по реализации Программы включают комплексную переработку зерна и получение крахмала, клейковины, этанола; организацию производства кормовых добавок; очищенных ферментов; субстанций антибиотиков, кристаллического лизина, витамина В2; пестицидов (микробиологических и химических); фармацевтической продукции.
Одновременно планируется провести реконструкцию предприятия с целью оптимизации процесса производства этилового спирта и возобновления выпуска биологических инсектицидов.
В Программе предусматривается последовательная реконструкция и модернизация имеющихся на площадке корпусов, строительство дополнительных цехов очистки и выделения биотехнологической продукции.
Как основополагающие, определены следующие задачи Программы:
модернизация существующих корпусов, восстановление энергокомплекса, развитие транспортного хозяйства;
организация производства микробиологических средств защиты растений; организация производства фармацевтической продукции; организация производства пестицидов; организация производства кормовых добавок, клейковины, крахмала; оптимизация процесса этилового спирта и производство очищенных ферментных препаратов.
5. Основные направления и механизм реализации Программы
Реализация Программы будет осуществляться по следующим основным направлениям.
Организация производства субстанций антибиотиков: эритромицина, тилозина и монензина, востребованных для здравоохранения и ветеринарии. Актуальность обусловлена наличием спроса как в Казахстане, так и за ее пределами, в силу рентабельности и достаточно низкой себестоимости продукции.
Производство очищенных ферментов: глюкаваморин Г18, амилосубтилин Г18. Препараты глюкаваморин и амилосубтилин используются в спиртовой промышленности в комплексе для осахаривания крахмалосодержащих субстратов.
Основная цель применения ферментных препаратов в спиртовом производстве - отказ от дефицитного солодового зерна, обеспечение стабильности процесса брожения сусла, и, в конечном счете, снижение себестоимости спирта.
Комплексная (глубокая) переработка зерна с получением сухой клейковины, крахмальной жидкости 39%, крахмальной смеси 14%, отрубей основана на использовании современной технологии фирмы Альфа-Лаваль. Эта технология позволяет перерабатывать даже неликвидное, не пользующееся спросом зерно с получением вышеуказанной продукции. Результаты маркетинговых исследований показали дефицит клейковины и крахмала, широко применяющихся в пищевой и микробиологической промышленности, биотехнологии на рынках не только стран СНГ, но и Европы. Промышленное производство высокоочищенного этилового спирта является востребованной, экономически рентабельной и экологически безопасной продукцией.
Оптимизация технологического процесса получения бактоларвицида и организация его промышленного производства также обоснованы потребностью данного инсектицида для борьбы с вредителями, переносчиками болезней - насекомыми. Столь же востребованным в сельском хозяйстве и растениеводстве, также имеющим штаммовое обеспечение (наличие микроорганизмов - продуцентов инсектицидов, обладающих высокой биологической активностью) являются микробиологические средства защиты растений - лепидоцид, битоксибациллин.
Проведение реконструкции производства этилового спирта с оптимизацией процесса брожения и организацией участка по производству растворителей.
Производство препарата имозимаза медицинского назначения. Имозимаза является высокоочищенным протеолитическим ферментом широко применяющейся при лечении гнойно-воспалительных процессов и раневых поверхностей.
Таблетирование фитопрепаратов и других лекарственных средств для здравоохранения на основе отечественных субстанций. Арглабин, саллсоколин и другие столь необходимые для больных оригинальные препараты в таблетированной форме будут более доступны для потребителя.

Осы бағдарламаны iске асыру Қазақстан Республикасының Үкiметiнiң 2001 жылғы 10 мамырдағы N 617 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасының Инновациялық даму бағдарламасы шеңберiнде жүзеге асырылады.
Бағдарламаны орындау барысында алынған биотехнологиялық өнiмдi сатуды қамтамасыз ету үшiн салалық министрлiктер қажеттiгi шеңберiнде Ведомствоаралық үйлестiру кеңесi құрылады.
Осы Кеңестiң жұмыс тобы Yйлестiру кеңесiнде қарау үшiн медицина және агроөнеркәсiптiк кешенi үшiн биотехнология мен химия саласындағы Қазақстан Республикасы үшiн қажеттi өнiм тiзбесiн, мемлекеттiк тапсырыс көлемiн дайындайды. Бағдарлама шеңберiнде жасалған және сатылған препараттарға сатып алу бағасын айқындайды.
Жұмыс тобы үйлестiру кеңесiне жұмыстардың басталуы немесе жалғасуы туралы, жобаларды қаржыландыру нұсқалары туралы, жобаларға өзгерiстер енгiзу немесе оларды тоқтату туралы ұсыныстар береді. Жұмыс тобының ұсынысы бойынша Бағдарлама жаңа бағыттармен немесе жобалармен толықтырылуы мүмкiн.
Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрлiгi:
Бағдарлама тапсырмаларын орындауды үйлестiрудi және ағымдағы бақылауды;
Бағдарламаны орындауға арналған мемлекеттiк тапсырысты орналастыруға жобаларды iрiктеу жөнiндегi конкурсты ұйымдастыруды және өткiзудi;
Бағдарламаны iске асыру жөнiндегi мемлекеттiк тапсырысты орындауға мемлекеттiк сатып алулар туралы шарт жасасуды;
Бағдарлама бойынша аралық және қорытынды есептердi дайындауды;
жұмыс тобының тұрақты жұмыс iстеуiн қамтамасыз етедi.
6. Қажетті ресурстар және қаржыландыру көздері
Бағдарламаны iске асыру жөнiндегi iс-шаралар республикалық бюджетте көзделген қаражат есебiнен және шегiнде жүзеге асырылады.
Бағдарламаны iске асыруға байланысты көзделген қаржылық шығындар 2003-2005 жылдар кезеңiне барлығы 600,0 млн.теңге, 2003 жылы - 150,0 млн.теңге, 2004 жылы - 200,0 млн.теңге, 2005 жылы - 250 млн.теңге құрайды.
7. Бағдарламаны іске асырудан күтілетін нәтиже
Бағдарламаның негiзгi бағыттары бойынша күтiлетiн нәтижелер кестеде келтiрiлген.
------------------------------------------------------------------
Р/с!   Негiзгi тапсырмалар    !      Күтілетін нәтижелер
N !                          !
------------------------------------------------------------------
1   Антибиотиктер негізі:      Антибиотиктер өндiрiсi:
эритромицин, тилозин,      денсаулық сақтау үшiн эритромицин,
монензин өндірісін         ветеринария үшін авермектин,
ұйымдастыру                тилозин мен монензин
2   Тазартылған ферменттер:    Ультрасүзу арқылы ферменттердi
глюкаваморин және          одан әрi тазарта және қоюлата
амилосубтилин өндiрiсi     отырып, дақылдық сұйықты
микробтiк синтез жолымен жасау;
қосымша-жемшөп белогын алу
3   Астықты кешендi (терең)    39 % крахмал сұйығын жартылай этил
қайта өңдеу                спиртi үшiн, жартылай
микробиологиялық өнiмдер синтезi
үшiн өндiру, одан тамақ
өндiрiстерiне өткiзу мақсатымен
глюкоза патокасын алу; этил спиртiн
өндiрудiң технологиялық процесiнде
қолданылатын 14% крахмал қоспасын
өндiру; тауар өзегi мен жармаларды
алу
4   Мұнай өңдеу өнеркәсiбi     Мұнайдың қайта өндiру өнiмдерiнiң
үшiн техникалық спирттiң   октан санын арттыру үшiн жоғары

Реализация данной программы осуществляется в рамках Программы инновационного развития Республики Казахстан, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 мая 2001 года N 617.
Для обеспечения реализации биотехнологической продукции, полученной в ходе выполнения Программы, в рамках потребностей отраслевых министерств, создается Межведомственный координационный совет.
Рабочая группа данного Совета подготавливает для рассмотрения Координационного совета перечень необходимой Республике Казахстан продукции в области биотехнологии и химии для медицины и агропромышленного комплекса, объемы госзаказа, определяет закупочные цены на препараты, которые могут быть произведены и реализованы в рамках Программы.
Рабочая группа представляет Координационному совету предложения о начале или продолжении работ, о вариантах финансирования проектов, о внесении изменений в проекты или их прекращении. По представлению Рабочей группы Программа может дополняться новыми направлениями или проектами.
Министерство образования и науки Республики Казахстан обеспечивает:
координацию выполнения заданий Программы и текущий контроль;
организацию и проведение конкурса по отбору проектов на размещение государственного заказа на выполнение Программы;
заключение договора о государственных закупках на выполнение государственного заказа по реализации Программы;
подготовку промежуточных и заключительных отчетов по Программе;
постоянное функционирование рабочей группы.
6. Необходимые ресурсы и источники финансирования
Мероприятия по реализации данной Программы будут осуществляться за счет и в пределах средств, предусмотренных в республиканском бюджете.
Предусмотренные финансовые затраты, связанные с реализацией Программы, составляют всего 600,0 млн. тенге на период 2003-2005 годы, в 2003 году - 150,0 млн. тенге; в 2004 году - 200,0 млн. тенге; в 2005 году - 250,0 млн. тенге.
7. Ожидаемый результат от реализации Программы
Ожидаемые результаты по основным направлениям Программы приведены в таблице.
____________________________________________________________________
N !   Основные задания      !   Ожидаемые результаты
п/п!                         !
--------------------------------------------------------------------
1  Организация производства    Производство антибиотиков:
субстанций антибиотиков:    эритромицина для здравоохранения,
эритромицина, тилозина,     авермектин, тилозина и монензина
монензина                   для ветеринарии
2  Производство очищенных      Путем микробного синтеза наработка
ферментов: глюкаваморина    культурной жидкости с последующей
и амилосубтилина            очисткой и концентрацией ферментов
ультрафильтрацией; дополнительно -
получение кормового белка
3  Комплексная (глубокая)      Производство крахмальной жидкости
переработка зерна           39% - частично для производства
этилового спирта, частично для
синтеза микробиологических
продуктов, получение из нее
глюкозной патоки c целью реализации
пищевым производствам; производство
крахмальной смеси 14%,
используемой в технологическом
процессе производства этилового
спирта; получение товарной
клейковины и отрубей
4  Оптимизация процесса        Получение высокоочищенного этанола

өндiрiс процесiн           тазартылған этанол (99,6%) алу
оңтайландыру
5   Бактоларвицид алудың       Бактоларвицидтi паста түрiнде
технологиялық процесiн     полиэтилен орамасына салып шығару
оңтайландыру және оның
өнеркәсiптік өндiрiсiн
ұйымдастыру
6   Жемшөп қоспалары           Ауыл шаруашылығы жануарлары мен
өндiрiсiн ұйымдастыру      құстар үшiн кешенді желіні қолдана
отырып, жемшөп қоспалары өндiрiсi
жөнiнде телiм құру
7   Өсiмдiктердi қорғаудың     Микробтiк инсектицидтi
микробиологиялық           препараттардың: лепидоцид пен
құралдар және химиялық     битоксибациллиннiң пумасупер,
пестицидтер өндiрiсiн      премис химиялық препараттарының
ұйымдастыру                өнеркәсiптiк өндiрiсi және т.б.
8   Этил спиртi өндiрiсiн      Жоғары сапалы этил спиртiнiң
қайта құруды ашыту         өнеркәсiптiк өндiрiсi,
процесін оңтайландыра      эфиральдегид фракциясынан
және техникалық спирт      техникалық өнiмдердi өндiру
өнiмдерiн өндiру           жөнiнде телiм ұйымдастыру
жөнiнде телiм
ұйымдастыра отырып
жүргізу
9   Медициналық мақсаттағы     Имозимазаның дайын дәрiлiк
имозимаза препаратының     түрiнiң өндiрiсi
өндiрiсi
10  Медициналық препараттарды  Медициналық мақсаттағы таблеткаларды
таблеткa және жылтырату    жылтыр орамаларда шығару
түрінде шығарудың
технологиялық желiсiн
жасау
11  Фармацевтика өнiмдерiнiң   Фармацевтика өнеркәсiбi үшiн
өндiрiсi                   шөптердiң экстракттары, никотин
қышқылының субстанциялары, гален
препараттары
------------------------------------------------------------------
8. Бағдарламаны іске асыру жөніндегі 2003-2005 жылдарға
арналған іс-шаралар жоспары
------------------------------------------------------------------
Р/с!    Іс-шара    !Аяқталу! Орындауға!Орындау!Болжамды !Қаржылан.
N !               !нысаны ! (іске    !мерзімі!шығыстар !дыру
!               !       ! асыруға) !       !(млн.    !көзі
!               !       ! жауапты  !       !теңге)   !
------------------------------------------------------------------
1 !        2      !   3   !     4    !   5   !    6    !    7
------------------------------------------------------------------
Ұйымдастыру іс-шаралары
1.  Өнеркәсiптiк    Бірлес.  БҒМ, ДСМ, 2003    Талап
биотехнология   кен      АШМ, ҚОҚМ жылғы   етілмейді
проблемалары    бұйрық             IV
жөнiндегi                          тоқсан
салааралық
үйлестiру
кеңесiн құру
2   Жекелеген ша.   Бизнес- Конкурстың 2003    Талап
ғын бағдарлама. жоспар  нәтижелері жылғы І етілмейді
лар бойынша             бойынша    тоқсан
бизнес-жоспар.          анықталады және
лар әзiрлеу                        одан әрі
тұрақты

производства                (99,6%), для повышения октанового
технического спирта для     числа продуктов нефтепереработки
нефтеперерабатывающей
промышленности
5  Оптимизация                 Выпуск бактоларвицида в форме
технологического            пасты, упакованной в полиэтиленовую
процесса получения          тару
бактоларвицида и
организация промышленного
производства
6  Организация производства    Создание участка по производству
кормовых добавок            кормовых добавок для
сельскохозяйственных животных и
птицы с использованием комплексной
линии
7  Организация производства    Промышленное производство микробных
микробиологических          инсектицидных препаратов: лепидоцида
средств защиты растений     и битоксибациллина, химических
и химических пестицидов     препаратов пумасупер, премис и т.д.
8  Проведение реконструкции    Промышленное производство
производства этилового      высококачественного этилового
спирта с оптимизацией       спирта, организация участка по
процесса брожения и         производству технических продуктов
организацией участка по     из эфироальдегидной фракции
производству спиртовых
технических продуктов
9  Производство препарата      Производство готовой лекарственной
имозимаза медицинского      формы имозимазы
назначения
10  Запуск технологической      Выпуск таблеток медицинского
линии таблетирования и      назначения в блистерной упаковке
блистирования медицинских
препаратов
11  Производство                Экстракты трав для фармацевтической
фармацевтической продукции  промышленности, субстанции
никотиновой кислоты, галеновые
препараты
-------------------------------------------------------------------
8. План мероприятий по реализации Программы
на 2003-2005 годы
___________________________________________________________________
N !  Мероприятие  !  Форма   !Ответствен-!Срок  !Предпо- !Источник
п/п!               !завершения!ный за     !испол-!лагаемые!финанси-
!               !          !исполнение !нения !расходы !рования
!               !          !(реализа-  !      !(млн.   !
!               !          !цию)       !      !тенге)  !
-------------------------------------------------------------------
1 !      2        !    3     !     4     !   5  !    6   !   7
-------------------------------------------------------------------
Организационные мероприятия
1. Создание Меж-   Совместный  МОН, МЗ,   IV     Не тре-
отраслевого     приказ      МСХ,       квар-  буются
координацион-               МООС       тал
ного совета                            2003
по проблемам                           года
промышленной
биотехнологии
2. Разработка      Бизнес-     Опреде-    I      Не тре-
бизнес-планов   план        литься     квар-  буются
по отдельным                по ре-     тал
подпрограммам               зульта-    2003
там        года
конкурса   и да-
лее
посто-
янно

3.  Бағдарлама      Бағдар. "Прогресс"  IV      Талап
iс-шараларының  ламаның ҒӨБ "Тех.   тоқсан, етілмейді
орындалуы жө.   негiзгi ника паркі" жыл
нiнде аралық    әзiр.   ААҚ         сайын
және қорытынды  леушi.
есептердi       сiне
дайындау        есеп
Ғылыми-техникалық iс-шаралар
Биотехнологиялық өнiмдер
(антибиотиктер, витаминдер аминқышқылдар субстанцияларының)
өндiрiсiн ұйымдастыру
4.  Штамдар мен    Жеткiзу  Конкурстың  2003-   Барлығы  Республи.
технологиялық  шарты    нәтижелерi  2005    70,0     калық
регламенттер            бойынша     жж.     млн.     бюджет
сатып алу               анықталады          теңге,
соның
iшiнде
жылдар
бойынша:

3. Подготовить     Отчет       ОАО "Тех-  IV     Не тре-
промежуточные   основному   нопарк     квар-  буются
и заключитель-  разработ-   НПО        тал,
ные отчеты об   чику        "Прогресс" еже-
исполнении      Программы              годно
мероприятий
Программы
Научно-технические мероприятия
Организация производства биотехнологических продуктов
(субстанций антибиотиков, витаминов, аминокислот)
4. Приобретение    Договор     Опреде-    2003-  Всего    Респуб-
штаммов и тех-  поставки    литься по  2005гг.70,0     ликан-
нологических                результа-         млн.     ский
регламентов                 там кон-          тенге    бюджет
курса             т.ч. по
годам:

2003 -
25,0;
2004 -
25,0;
2005 -
20,0
5.  Технологиялық  Ғылыми-  Конкурстың  2003-   Барлығы  Республи.
процестердi    техника. нәтижелері  2005    млн.     калық
қалыпқа келті. лық      бойынша     жж.     теңге,   бюджет
ру, техноло.   есеп,    анықталады          соның
гиялық регла.  ғылыми-                      ішінде
менттерді оң.  техника.                     жылдар
тайландыру     лық құ.                      бойынша:
жаттама                      2003 -

2003-
25,0;
2004-
25,0;
2005-
20,0
5. Отработка       Научно-     Опреде-    2003-  Всего    Респуб-
технологичес-   технический литься по  2005гг.103,0    ликанский
ких процессов,  отчет,      результа-         млн.     бюджет
оптимизация     научно-     там кон-          тенге
технологичес-   техническая курса             т.ч. по
ких регламен-   докумен-                      годам:
тов             тация                         2003-

құжаттаманы  техника.  нәтижелері  2005     7,0 млн. калық
өндiрiске    лық құ.   бойынша     жж.      теңге,   бюджет
әзiрлеу      жаттама,  анықталады           соның
лицензия.                      ішінде
лар                            жылдар
бойынша:
2003 -
2,0;
2004 -
1,0;
2005 -
4,0
13. Жартылай өнер. Жеткізу  Конкурстың  2003-   Барлығы  Республи.
кәсіптік зерт. шарты    нәтижелері  2005    3,8 млн. калық
ханалық пилот.          бойынша     жж.     теңге,   бюджет
тық қондырғылар         анықталады          соның
мен жабдықтар.                              ішінде
ды сатып алу                                жылдар
бойынша:

технической    техническая  литься по  2005гг.7,0      ликанский
документации   документа-   результа-         млн.     бюджет
в производство ция, лицен-  там кон-          тенге
зии          курса             в т.ч.
по годам:
2003-
2,0;
2004-
1,0;
2005-4,0
13. Приобретение    Договор     Опреде-    2003-  Всего    Респуб-
полупромышлен-  поставки    литься по  2005гг.3,8      ликанский
ных лаборатор-              результа-         млн.     бюджет
ных пилотных                там кон-          тенге
установок и                 курса             в т.ч.
оборудования                                  по годам:

11,0;
2004 -
1,0;
2005 -
4,0
35. Жобалау-кон.   Жұмыс    Конкурстың  2003-   Барлығы    Республи.
структорлық,   жобасы   нәтижелері  2005    18,0 млн.  калық
құрылыс құжат.          бойынша     жж.     теңге,     бюджет
тамасын әзір.           анықталады          соның
леу                                         ішінде
жылдар
бойынша:
2003 -
5,0;
2004 -
7,0;
2005 -
6,0
36. Техникалық   Есептер,  Конкурстың  2003-    Барлығы   Республи.
құжаттаманы  техника.  нәтижелері  2005     6,0 млн.  калық
өндiрiске    лық құ.   бойынша     жж.      теңге,    бюджет
әзiрлеу      жаттама,  анықталады           соның
лицензия.                      ішінде
лар                            жылдар
бойынша:

11,0;
2004-
1,0;
2005-
4,0
35. Разработка      Рабочий     Опреде-    2003-  Всего    Респуб-
проектно-       проект      литься по  2005гг.18,0     ликанский
конструктор-                результа-         млн.     бюджет
ской, строи-                там кон-          тенге
тельной                     курса             в т.ч.
документации                                  по годам:
2003-
5,0;
2004-
7,0;
2005-
6,0
36. Разработка     Отчеты,      Опреде-    2003-  Всего    Респуб-
технической    техническая  литься по  2005гг.6,0      ликанский
документации   документа-   результа-         млн.     бюджет
в производство ция, лицен-  там кон-          тенге
зии          курса             в т.ч.
по годам:

2003 -
1,0;
2004 -
1,0;
2005 -
4,0
37. Жартылай өнер. Жеткізу  Конкурстың  2003-   Барлығы   Республи.
кәсіптік зерт. шарты    нәтижелері  2005    6,6 млн.  калық
ханалық пилот.          бойынша     жж.     теңге,    бюджет
тық қондырғылар         анықталады          соның
мен жабдықтар.                              ішінде
ды сатып алу                                жылдар
бойынша:
2003 -
1,6;
2004 -
1,0;
2005 -
4,0
------------------------------------------------------------------
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2003 жылғы 20 наурыздағы
N 277 қаулысына
қосымша
"Прогресс" ғылыми-өндiрiстiк бiрлестiгiнiң техника паркi"
ашық акционерлiк қоғамының жарғылық капиталын
қалыптастыруға қатысатын жауапкершiлiгi
шектеулi серiктестiктердiң
ТIЗБЕСI

2003-
1,0;
2004-
1,0;
2005-4,0
37. Приобретение    Договор     Опреде-    2003-  Всего    Респуб-
полупромышлен-  поставки    литься по  2005гг.6,6      ликанский
ных лаборатор-              результа-         млн.     бюджет
ных пилотных                там кон-          тенге
установок и                 курса             в т.ч.
оборудования                                  по
годам:
2003-
1,6;
2004-
1,0;
2005-4,0
--------------------------------------------------------------------
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 20 марта 2003 года N 277
Перечень товариществ с ограниченной ответственностью,
участвующих в формировании уставного капитала открытого
акционерного общества "Технопарк научно-производственного
объединения "Прогресс"

1. "Биожемшөп" жауапкершiлiгi           Ақмола облысы,
шектеулi серiктестiгi                         Степногор қаласы
2. "CRODAСО" жауапкершiлiгi             Ақмола облысы,
шектеулi серiктестiгi                         Степногор қаласы
3. "Прогресс-Фармахим"                  Ақмола облысы,
жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiгi          Степногор қаласы
4. "Прогресс-Агро" жауапкершiлiгi       Ақмола облысы,
шектеулi серiктестiгi                         Степногор қаласы
5. "Прогресс-Эта" жауапкершiлiгi        Ақмола облысы,
шектеулi серiктестiгi                         Степногор қаласы
6. "Прогресс-Био" жауапкершiлiгi        Ақмола облысы,
шектеулi серiктестiгi                         Степногор қаласы
7. "Прогресс-Ауылшархим"                Ақмола облысы,
жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiгi          Степногор қаласы
8. "Прогресс Құрылысмонтаж"             Ақмола облысы,
жауапкершiлiгi шектеулi серiктестiгi          Степногор қаласы
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2003 жылғы 20 наурыздағы
N 277 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне
енгізiлетiн өзгерiстер мен толықтырулар
1. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 05.08.2013 № 796 қаулысымен.
2. "Акциялардың мемлекеттiк пакеттерiне мемлекеттiк меншiктiң түрлерi және ұйымдарға қатысудың мемлекеттiк үлестерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 12 сәуiрдегi N 405  қаулысына (Қазақстан Республикасының ПYКЖ-ы, 1999 ж., N 13, 124-құжат):
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген Акцияларының мемлекеттiк пакеттерi мен үлестерi республикалық меншiкке жатқызылған акционерлiк қоғамдар мен шаруашылық серіктестіктердің тiзбесiнде:
"Ақмола облысы" деген бөлiмде:
реттiк нөмiрi 4-жол алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы реттiк нөмiрi 13-7-жолмен толықтырылсын:
"13-7. "Прогресс" ғылыми-өндiрiстiк бiрлестiгiнiң техника паркi" ААҚ.
3. "Республикалық меншiктегi ұйымдар акцияларының мемлекеттiк пакеттерi мен мемлекеттiк үлестерiне иелік ету және пайдалану жөнiндегi құқықтарды беру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 27 мамырдағы N 659  қаулысына :
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген Иелiк ету және пайдалану құқығы салалық министрлiктерге, өзге де мемлекеттiк органдарға берiлетiн республикалық меншiк ұйымдарындағы акциялардың мемлекеттiк пакеттерiнiң және қатысудың мемлекеттiк үлестерiнiң тiзбесiнде:
"Қазақстан Республикасының Бiлiм және ғылым министрлiгiне" деген бөлiмде:
реттiк нөмiрi 219-жол алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы реттiк нөмiрi 222-25-жолмен толықтырылсын;
"222-25. "Прогресс" ғылыми-өндiрiстiк бiрлестiгiнiң, техника паркi ААҚ".
4.№<*>
Ескерту. 4-тармақтың күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2004.10.28. N 1111  қаулысымен .

1. Товарищество с ограниченной        Акмолинская область
ответственностью "Биокорм"         город Степногорск
2. Товарищество с ограниченной        Акмолинская область
ответственностью "CRODACO"         город Степногорск
3. Товарищество с ограниченной        Акмолинская область
ответственностью "Прогресс-        город Степногорск
Фармахим"
4. Товарищество с ограниченной        Акмолинская область
ответственностью "Прогресс-        город Степногорск
Агро"
5. Товарищество с ограниченной        Акмолинская область
ответственностью "Прогресс-Эта"    город Степногорск
6. Товарищество с ограниченной        Акмолинская область
ответственностью "Прогресс-Био"    город Степногорск
7. Товарищество с ограниченной        Акмолинская область
ответственностью "Прогресс-        город Степногорск
Сельхозхим"
8. Товарищество с ограниченной        Акмолинская область
ответственностью "Прогресс-        город Степногорск
Строймонтаж"
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 20 марта 2003 года N 277
Изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые
решения Правительства Республики Казахстан
1. Утратил силу постановлением Правительства РК от 05.08.2013 № 796.
2. В постановление Правительства Республики Казахстан от 12 апреля 1999 года N 405 "О видах государственной собственности на государственные пакеты акций и государственные доли участия в организациях" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., N 13, ст. 124):
в перечне акционерных обществ и хозяйственных товариществ, государственные пакеты акций и доли которых отнесены к республиканской собственности, утвержденном указанным постановлением:
в разделе "Акмолинская область":
строку, порядковый номер 4, исключить;
дополнить строкой, порядковый номер 13-7, следующего содержания:
"13-7. ОАО "Технопарк научно-производственного объединения "Прогресс".
3. В постановление Правительства Республики Казахстан от 27 мая 1999 года N 659 "О передаче прав по владению и пользованию государственными пакетами акций и государственными долями в организациях, находящихся в республиканской собственности":
в перечне государственных пакетов акций и государственных долей участия в организациях республиканской собственности, право владения и пользования которыми передается отраслевым министерствам и иным государственным органам, утвержденном указанным постановлением:
в разделе "Министерству образования и науки Республики Казахстан":
строку, порядковый номер 219, исключить;
дополнить строкой, порядковый номер 222-25, следующего содержания:
"222-25. ОАО "Технопарк научно-производственного объединения "Прогресс".
4. (Пункт 4 утратил силу - постановлением Правительства РК от 28 октября 2004 г. N 1111 )

5. "Жекешелендiруге жатпайтын мемлекеттiк меншiк объектiлерiнiң тiзбесi туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2000 жылғы 24 қазандағы N 1587  қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2000 ж., N 43, 513-құжат):
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген 2006 жылға дейiн акциялардың мемлекеттiк пакеттерi жекешелендiруге, оның iшiнде жекешелендiрудiң алдын ала сатыларына жатпайтын акционерлiк қоғамдардың тiзбесiнде:
реттiк нөмiрi 24-жол алынып тасталсын.

5. В постановление Правительства Республики Казахстан от 24 октября 2000 года N 1587 "О перечне объектов государственной собственности, не подлежащих приватизации" (САПП Республики Казахстан, 2000 г., N 43, ст. 513):
в перечне акционерных обществ, государственные пакеты акций которых не подлежат приватизации, в том числе ее предварительным стадиям до 2006 года, утвержденном указанным постановлением:
строку, порядковый номер 24, исключить.