Қазақстан Республикасының бiлiм беру, мәдениет, денсаулық сақтау ұйымдарын, темiр жол станциялары мен разъездерiн, мұнай кен орнын, сондай-ақ физикалық-географиялық объектiсiн атау мен қайта атау және темiр жол станциялары атауларының орыс тiлiндегi транскрипциясын өзгерту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 30 мамырдағы N 497 қаулысы
"Қазақстан Республикасындағы ұйымдарды, темiр жол станцияларын, әуежайларды, сондай-ақ физикалық-географиялық объектiлердi атау мен қайта атаудың және олардың атауларының транскрипциясын өзгертудiң тәртiбiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 1996 жылғы 5 наурыздағы N 281 қаулысына сәйкес және Ақмола, Ақтөбе, Алматы, Атырау, Шығыс Қазақстан, Батыс Қазақстан, Қарағанды, Қостанай, Қызылорда, Солтүстiк Қазақстан, Оңтүстiк Қазақстан облыстары және Алматы мен Астана қалалары әкiмдiктерiнiң ұсыныстарын ескере отырып, Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
1. 1-қосымшаға сәйкес бiлiм беру, мәдениет, денсаулық сақтау ұйымдары мен мұнай кен орнына есiмдер берiлсiн.
2. 2-қосымшаға сәйкес білiм беру ұйымдары мен темiр жол станциясы қайта аталсын.
3. Алматы облысының Iле Алатауы Қарғалы шатқалындағы атауы жоқ 4150-4200 метрлiк биiктiкке "Тәуелсiздiк шыңы" деген атау берiлсiн.
4. 3-қосымшаға сәйкес темiр жол станциялары мен разъездерiне атаулар берiлсiн.
5. 4-қосымшаға сәйкес темiр жол станциялары атауларының орыс тiлiндегi транскрипциясы өзгертілсiн.
6. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2003 жылғы 30 мамырдағы
N 497 қаулысына
1-қосымша
Көрнектi тарихи тұлғалардың, белгiлi мемлекет және қоғам қайраткерлерiнiң, жазушылардың, дәрiгерлердiң, мүсiншiлердiң, композиторлардың, педагогтар мен мұнайшылардың есiмдерi берiлген бiлiм беру, мәдениет, денсаулық сақтау ұйымдарының, мұнай кен орнының тiзбесi
Ақмола облысы бойынша
Аршалы ауданының Александровка орта мектебiне - халық ақыны Иманжүсiп Құтпанұлының есiмi;
Сандықтау ауданының Веселов орта мектебiне - Социалистiк Еңбек Ерi Байдалы Оразалиннiң есiмi;
Ақтөбе облысы бойынша
Әйтеке би ауданының Қарабұтақ орта мектебiне - халық жазушысы Қуандық Шаңғытбаевтың есiмi;
Атырау облысы бойынша
Атырау қаласының облыстық N 1 мектеп-интернатына - Қазақстан Республикасының еңбек сiңiрген мұғалiмi, профессор Сабыр Қазыбаевтың есiмi;
Жылыой ауданының "Шығыс Прорва" мұнай кен орнына - Қазақстан Республикасының еңбек сiңiрген мұнайшысы Сағидолла Нұржановтың есiмi;
Шығыс Қазақстан облысы бойынша
Тарбағатай ауданы Маңырақ ауылдық округiнiң Бозша орта мектебiне - Дәулетбай батырдың есiмi;
Батыс Қазақстан облысы бойынша
Батыс Қазақстан аграрлық-техникалық университетiне - Жәңгiр ханның есiмi;
Батыс Қазақстан мемлекеттiк университетiне - ақын Махамбет Өтемiсовтiң есiмi;
облыстық филармонияның қазақ халық аспаптары оркестрiне - күйшi-композитор Дәулеткерей Шығайұлының есiмi;
Жәнiбек ауданының Жақсыбай орта мектебiне - қоғам және мемлекет қайраткерi Мұстақым Ықсановтың есiмi;
Қарағанды облысы бойынша
Жезқазған қаласының N 5 орта мектебiне - белгiлi педагог Қабден Шыңғысовтың есiмi;
Қарағанды қаласының көркемөнер-өндiрiстiк комбинатына - мүсiншi, Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк сыйлығының лауреаты, Қазақстанның еңбек сiңiрген өнер қайраткерi Төлеген Досмағамбетовтың есiмi;
Бұқар жырау ауданының Қаражар орта мектебiне - Мәнжi батырдың есiмi;
Жаңаарқа ауданы Атасу кентiнiң N 1 орта мектебiне - белгiлi педагог Оразалы Жұмабековтың есiмi;
Қостанай облысы бойынша
Қостанай инженерлiк-экономикалық университетiне - белгiлi жазушы Мiржақып Дулатовтың есiмi;
Қызылорда облысы бойынша
облыстық дарынды балаларға арналған спорт мектеп-интернатына - белгiлi қолбасшы Жалаңтөс Баhадүр Сейiтқұлұлының есiмi;
Қызылорда аграрлық-техникалық колледжiне - қоғам қайраткерi Исатай Әбдiкәрiмовтiң есiмi;
Қызылорда музыкалық колледжiне - күйшi-композитор Қазанғап Тiлепбергенұлының есiмi;
Солтүстiк Қазақстан облысы бойынша
Солтүстiк Қазақстан мемлекеттік университетiне - академик Манаш Қозыбаевтың есiмi;
Жамбыл ауданының Жаңажол орта мектебiне - жазушы Ғабит Мүсiреповтiң есiмi;
облыстық балалар-жасөспiрiмдер кiтапханасына - жазушы Ғабит Мүсiреповтiң есiмi;
Петропавл қаласының N 18 мектеп-лицейiне - философ әл-Фарабидiң есiмi;
Мамлют қаласының N 3 орта мектебiне - қоғам қайраткерi Хасан Бектұрғановтың есiмi;
Мағжан Жұмабаев ауданы Булаев қаласының N 1 мектеп-гимназиясына - Батыр Баянның есiмi;
Шал ақын ауданының N 3 Сергеевка орта мектебiне - Социалистiк Еңбек Ерi Есiм Шайкиннiң есiмi;
Шал ақын ауданының Балуан орта мектебiне - Қазақстан Республикасының еңбек сiңiрген мұғалiмi Сейтен Сауытбековтiң есiмi;
Оңтүстiк Қазақстан облысы бойынша
Шымкент қаласының "Самал-2" шағын ауданындағы орта мектепке - қоғам қайраткерi Асанбай Асқаровтың есiмi;
Түркiстан қаласының N 14 орта мектебiне - белгiлi әскери қолбасшы Күлтегiннiң есiмi;
Сайрам ауданы Жаңаталап ауылдық округiнiң N 95 бастауыш мектебiне - қоғам қайраткерi Абылай Серғазиевтiң есiмi;
Қазығұрт ауданы Жаңабазар ауылдық округiнiң бастауыш мектебiне - лингвист ғалым, профессор Әдiхан Ақабаевтың есiмi;
Шымкент қаласының республикалық әскери мектеп-интернатына - Кеңес Одағының Батыры Сабыр Рахымовтың есiмi;
Шымкент қаласының N 371 орталау мектебiне - жазушы Қарауылбек Қазиевтiң есiмi;
облыстық балалар-жасөспiрiмдер кiтапханасына - Қазақстан Республикасының "Халық қаhарманы" Қайрат Рысқұлбековтiң есiмi;
Шымкент қаласының гипербариялық оксигенация орталығына - Қазақстан Республикасының еңбек сiңiрген дәрiгерi, профессор Тұрмахан Орынбаевтың есiмi;
Шымкент қаласының N 76 бастауыш мектебiне - қоғам қайраткерi Рысбек Мырзашевтiң есiмi;
Қазығұрт аудандық орталық кiтапханаға - лингвист ғалым Құлмат Өмiрәлиевтiң есiмi;
Шардара қаласының бастауыш мектебiне - жазушы Бердiбек Соқпақбаевтың есiмi;
Отырар ауданы Шәуiлдiр ауылдық округiнiң Шәуiлдiр бастауыш мектебiне - ақын Зияш Қалауованың есiмi;
Алматы қаласы бойынша
Жетiсу ауданының N 16 орта мектебiне - қоғам қайраткерi, жазушы Әди Шәрiповтiң есiмi;
Астана қаласы бойынша
Алматы ауданының N 37 орта мектебiне - халық жазушысы Сырбай Мәуленовтiң есiмi.
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2003 жылғы 30 мамырдағы
N 497 қаулысына
2-қосымша
Қайта аталатын бiлiм беру ұйымдарының және темiр жол станциясының тiзбесi
Ақмола облысы бойынша
Щучье ауданының Н.Щорс атындағы орта мектебi - Наурызбай батыр атындағы орта мектеп;
Алматы облысы бойынша
Алматы тасымалдау бөлiмшесiнiң "Дружба" темiр жол станциясы - "Достық" темiр жол станциясы;
Батыс Қазақстан облысы бойынша
Ақжайық ауданы Жаңабұлақ ауылдық округiнiң Кожехар орта мектебi - Жаңабұлақ орта мектебi;
Жәнiбек ауданы Ұзынкөл ауылдық округiнiң В.И.Ленин атындағы орта мектебi - Ұзынкөл орта мектебi;
Сырым ауданы Шолақаңқаты ауылдық округiнiң "Правда" орта мектебi - Социалистiк Еңбек Ерi Виктор Шубин атындағы орта мектеп;
Қостанай облысы бойынша
Жангелдин ауданының В.И.Ленин атындағы орта мектебi - Қазақ KCP-iнiң ауыл шаруашылығына еңбек сiңiрген қызметкерi, қоғам қайраткерi Аңсаған Қонақбаев атындағы орта мектеп;
Қызылорда облысы бойынша

О наименовании и переименовании организаций образования, культуры, здравоохранения, железнодорожных станций и разъездов, нефтяного месторождения, а также физико-географического объекта Республики Казахстан и изменении транскрипции названий железнодорожных станций на русском языке
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 мая 2003 года N 497
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 марта 1996 года N 281 "Об утверждении Порядка наименования и переименования организаций, железнодорожных станций, аэропортов, а также физико-географических объектов Республики Казахстан и изменения транскрипции их названий" и с учетом предложений акиматов Акмолинской, Актюбинской, Алматинской, Атырауской, Восточно-Казахстанской, Западно-Казахстанской, Карагандинской, Костанайской, Кызылординской, Северо-Казахстанской, Южно-Казахстанской областей и городов Алматы и Астаны Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Присвоить имена организациям образования, культуры, здравоохранения и нефтяному месторождению согласно приложению 1.
2. Переименовать организации образования и железнодорожную станцию согласно приложению 2.
3. Присвоить наименование "Тауелсiздiк шыны" безымянной высоте 4150-4200 метров в Каргалинском ущелье Заилийского Алатау Алматинской области.
4. Присвоить наименования железнодорожным станциям и разъездам согласно приложению 3.
5. Изменить транскрипцию названий железнодорожных станций на русском языке согласно приложению 4.
6. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 30 мая 2003 года N 497
Перечень организаций образования, культуры,
здравоохранения, нефтяного месторождения, которым присвоены
имена видных исторических личностей, известных
государственных и общественных деятелей, писателей, врачей,
скульпторов, композиторов, педагогов и нефтяников
по Акмолинской области
Александровской средней школе Аршалынского района - имя Иманжусипа Кутпанулы - народного поэта;
Веселовской средней школе Сандыктауского района - имя Байдалы Уразалина - Героя Социалистического Труда;
по Актюбинской области
Карабутакской средней школе Айтекебийского района - имя Куандыка Шангытбаева - народного писателя;
по Атырауской области
областной школе-интернату N 1 города Атырау - имя Сабыра Казыбаева - профессора, заслуженного учителя Республики Казахстан;
нефтяному месторождению "Восточная Прорва" Жылыойского района - имя Сагидоллы Нуржанова - заслуженного нефтяника Республики Казахстан;
по Восточно-Казахстанской области
Бозшинской средней школе Маныракского аульного округа Тарбагатайского района - имя Даулетбай батыра;
по Западно-Казахстанской области
Западно-Казахстанскому аграрно-техническому университету - имя Жангир хана;
Западно-Казахстанскому государственному университету - имя Махамбета Утемисова - поэта;
оркестру казахских народных инструментов областной филармонии - имя Даулеткерея Шыгайулы - кюйши-композитора;
Жаксыбайской средней школе Жанибекского района - имя Мустахима Ихсанова - общественного и государственного деятеля;
по Карагандинской области
средней школе N 5 города Жезказгана - имя Кабдена Шынгысова - известного педагога;
художественно-производственному комбинату города Караганды - имя Толегена Досмагамбетова - скульптора, лауреата Государственной премии Республики Казахстан, заслуженного деятеля искусств Казахстана;
Каражарской средней школе Бухар-Жырауского района - имя Манжи батыра;
средней школе N 1 поселка Атасу Жанааркинского района - имя Оразалы Жумабекова - известного педагога;
по Костанайской области
Костанайскому инженерно-экономическому университету - имя Миржакыпа Дулатова, известного писателя;
по Кызылординской области
областной спортивной школе-интернату для одаренных детей - имя Жалантоса Бахадура Сейткулулы - известного военачальника;
Кызылординскому аграрно-техническому колледжу - имя Исатая Абдукаримова - общественного деятеля;
Кызылординскому музыкальному колледжу - имя Казангапа Тлепбергенулы - кюйши-композитора;
по Северо-Казахстанской области
Северо-Казахстанскому государственному университету - имя Манаша Козыбаева - академика;
Жанажольской средней школе Жамбылского района - имя Габита Мусрепова - писателя;
областной детско-юношеской библиотеке - имя Габита Мусрепова - писателя;
школе-лицею N 18 города Петропавловска - имя аль-Фараби - философа;
средней школе N 3 города Мамлюта - имя Хасана Бектурганова - общественного деятеля;
школе-гимназии N 1 города Булаево района Магжана Жумабаева - имя Батыр Баяна;
Сергеевской средней школе N 3 района Шал акына - имя Есима Шайкина - Героя Социалистического Труда;
Балуанской средней школе района Шал акына - имя Сейтена Саутбекова - заслуженного учителя Республики Казахстан;
по Южно-Казахстанской области
средней школе в микрорайоне "Самал-2" города Шымкента - имя Асанбая Аскарова - общественного деятеля;
средней школе N 14 города Туркестана - имя Култегина - известного военачальника;
начальной школе N 95 Жанаталапского аульного округа Сайрамского района - имя Абылая Сергазиева - общественного деятеля;
начальной школе Жанабазарского аульного округа Казыгуртского района - имя Адихана Ахабаева - ученого-лингвиста, профессора;
республиканской военной школе-интернату города Шымкента - имя Сабира Рахимова - Героя Советского Союза;
неполной средней школе N 371 города Шымкента - имя Карауылбека Казиева - писателя;
областной детско-юношеской библиотеке - имя Кайрата Рыскулбекова - "Халык кахарманы" Республики Казахстан;
центру гипербарической оксигенации города Шымкента - имя Турмахана Орынбаева - заслуженного врача Республики Казахстан, профессора;
начальной школе N 76 города Шымкента - имя Рысбека Мырзашева - общественного деятеля;
Казыгуртской районной центральной библиотеке - имя Кулмата Омиралиева - ученого-лингвиста;
начальной школе города Шардары - имя Бердибека Сокпакбаева - писателя;
Шаульдерской начальной школе Шаульдерского аульного округа Отрарского района - имя Зияш Калауовой - поэтессы;
по городу Алматы
средней школе N 16 Жетысуйского района - имя Ади Шарипова - общественного деятеля, писателя;
по городу Астане
средней школе N 37 Алматинского района - имя Сырбая Мауленова - народного писателя.
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 30 мая 2003 года N 497
Перечень
переименовываемых организаций образования
и железнодорожной станции
по Акмолинской области
среднюю школу имени Н. Щорса Щучинского района - в среднюю школу имени Наурызбай батыра;
по Алматинской области
железнодорожную станцию "Дружба" Алматинского отделения перевозок - в железнодорожную станцию "Достык";
по Западно-Казахстанской области
Кожехарскую среднюю школу Жанабулакского аульного округа Акжаикского района - в Жанабулакскую среднюю школу;
среднюю школу имени В.И. Ленина Узынкольского аульного округа Жанибекского района - в Узынкольскую среднюю школу;
среднюю школу "Правда" Шолаканкатинского аульного округа Сырымского района - в среднюю школу имени Виктора Шубина - Героя Социалистического Труда;
по Костанайской области
среднюю школу имени В.И. Ленина Джангильдинского района - в среднюю школу имени Ансагана Конакбаева - заслуженного работника сельского хозяйства Казахской ССР, общественного деятеля;
по Кызылординской области

Қызылорда қаласының 1 Май атындағы N 1 мектеп-лицейi - халық жазушысы Қалтай Мұхамеджанов атындағы N 1 мектеп-гимназия;
Оңтүстiк Қазақстан облысы бойынша
Сайрам ауданы Ақсу ауылдық округiнiң "Солнышко" бала бақшасы - "Күншуақ" бала бақшасы;
Сарыағаш ауданы Ақтөбе ауылдық округiнiң С.М.Киров атындағы бастауыш мектебi - ақын Мақтымқұлы атындағы бастауыш мектеп;
Сарыағаш ауданы Бiртiлек ауылдық округiнiң "Коммунизм" бастауыш мектебi - "Еркiндiк" бастауыш мектебi;
Сарыағаш ауданы Құркелес ауылдық округiнiң "Пионер" бастауыш мектебi - жазушы Спандияр Көбеев атындағы бастауыш мектеп;
Сарыағаш ауданы Қошқар ата ауылдық округiнiң "Қызыл ту" орта мектебi - Ақтамбердi жырау атындағы орта мектеп;
облыстық зағип балаларға арналған мектеп-интернат - "Yмiт" мектеп-интернаты;
Қазығұрт ауданы Жаңабазар ауылдық округiнiң "Қазақстанның XX жылдығы" орталау мектебi - халық ақыны Кенен Әзiрбаев атындағы орталау мектеп;
Қазығұрт ауданы Қызылқия ауылдық округiнiң М.Калинин атындағы бастауыш мектебi - күйші-композитор Түркеш Қалқаұлы атындағы бастауыш мектеп;
Мақтаарал ауданы Жамбыл ауылдық округiнiң "Арай" орта мектебi - белгiлi педагог Қазымбет Дәрiмбаев атындағы орта мектеп;
Созақ ауданы Қыземшек кенттiк округiнiң А.Гайдар атындағы орта мектебi - күйшi-композитор Төлеген Момбеков атындағы орта мектеп;
Сайрам ауданы Қаратөбе ауылдық округiнiң С.Буденный атындағы орта мектебi - белгiлi педагог Әли Ақбаев атындағы орта мектеп.
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2003 жылғы 30 мамырдағы
N 497 қаулысына
3-қосымша
Қайтадан құрылған темiр жол станциялары мен разъездерiнiң тiзбесi
Ақтөбе облысы бойынша
Хромтау темiр жол станциясы;
Аққұдық темiр жол разъезi;
Жоса темiр жол разъезi;
Yйтас темiр жол разъезi;
Ырғыз темiр жол станциясы;
Әйке темiр жол станциясы;
Қызылсай темiр жол разъезi.
Қазақстан Республикасы
Yкiметiнiң
2003 жылғы 30 мамырдағы
N 497 қаулысына
4-қосымша
Атауларының орыс тiлiндегi транскрипциясы өзгертiлген темiр жол станцияларының тiзбесi
Семей тасымалдау бөлiмшесi бойынша
станция Жиланды - Жыланды станциясы;
станция Темеклы - Темекiлi станциясы.

школу-лицей N 1 имени 1 Мая города Кызылорды - в школу-гимназию N 1 имени Калтая Мухамеджанова - народного писателя;
по Южно-Казахстанской области
детский сад "Солнышко" Аксуского аульного округа Сайрамского района в детский сад "Куншуак";
начальную школу имени С.М. Кирова Актобинского аульного округа Сарыагашского района - в начальную школу имени Мактымкулы - поэта;
начальную школу "Коммунизм" Биртилекского аульного округа Сарыагашского района - в начальную школу "Еркiндiк";
начальную школу "Пионер" Куркелесского аульного округа Сарыагашского района - в начальную школу имени Спандияра Кобеева - писателя;
среднюю школу "Кызыл ту" Кошкаратинского аульного округа Сарыагашского района - в среднюю школу имени Актамберди жырау;
областную школу-интернат для незрячих детей в школу-интернат "Умiт";
неполную среднюю школу "Казакстаннын XX жылдыгы" Жанабазарского аульного округа Казыгуртского района - в неполную среднюю школу имени Кенена Азирбаева - народного поэта;
начальную школу имени М.Калинина Кызылкиянского аульного округа Казыгуртского района - в начальную школу имени Туркеша Калкаулы - кюйши-композитора;
среднюю школу "Арай" Жамбылского аульного округа Мактааральского района - в среднюю школу имени Казымбета Даримбаева - известного педагога;
среднюю школу имени А. Гайдара Кыземшекского поселкового округа Сузакского района - в среднюю школу имени Толегена Момбекова - кюйши-композитора;
среднюю школу имени С. Буденного Каратобинского аульного округа Сайрамского района - в среднюю школу имени Али Акбаева - известного педагога.
Приложение 3
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 30 мая 2003 года N 497
Перечень вновь образованных
железнодорожных станций и разъездов
по Актюбинской области
железнодорожная станция Хромтау;
железнодорожный разъезд Аккудык;
железнодорожный разъезд Жоса;
железнодорожный разъезд Уйтас;
железнодорожная станция Ыргыз;
железнодорожная станция Айке;
железнодорожный разъезд Кызылсай.
Приложение 4
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 30 мая 2003 года N 497
Перечень железнодорожных станций, транскрипции названий
которых изменены на русском языке
по Семипалатинскому отделению перевозок
станция Жиланды - станция Жыланды;
станция Темеклы - станция Темекили.