Табиғи газды жеткiзу, тасымалдау және сату ережесiн, Сұйытылған көмiрсутектi газдарды жеткізу, тасымалдау және пайдалану ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 11 маусымдағы N 568 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 10 тамыздағы N 1041 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2012.08.10 N 1041 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiліп отырған Табиғи газды жеткiзу, тасымалдау және сату ережесiн , Сұйытылған көмiрсутектi газдарды жеткiзу, тасымалдау және пайдалану ережесi бекiтiлсiн.
2. "Электр энергетикасы саласындағы нормативтiк құқықтық кесiмдердi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнің 2000 жылғы 7 желтоқсандағы N 1822 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2000 ж., N 54, 598-құжат) мынадай өзгерiстер енгiзiлсiн:
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген Коммуналдық қызмет көрсету ережелерінде:
1) "газбен жабдықтау", "газбен жабдықтаумен", "газ", "газды", "газдың" деген сөздер алынып тасталсын;
2) мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Газбен жабдықтау жөнiндегi коммуналдық қызметтердің көрсетiлуімен байланысты мәселелер жекелеген нормативтiк құқықтық кесімдермен реттеледi.";
3) 5-тармақтағы 5) тармақша алынып тасталсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2003 жылғы 11 маусымдағы
N 568 қаулысымен
бекiтiлген
Табиғи газды жеткiзу, тасымалдау және сату ережесi
1-бөлім. Жалпы ережелер
1-тарау. Осы Ереженiң қолданылу аясы
1. Табиғи газды жеткiзу, тасымалдау және сатудың Ережесi (бұдан әрi - Ереже) Қазақстан Республикасында табиғи газды жеткiзудiң, тасымалдау мен сатудың өнеркәсiптiк, коммуналдық-тұрмыстық және тағы басқа мақсаттарға арналған тәртiбiн белгiлейдi, сондай-ақ табиғи газды жеткiзушiлер, тасымалдаушылар мен тұтынушылар арасындағы өзара қарым-қатынасты реттейдi.
2. Газбен жабдықтау жөнiндегi коммуналдық қызмет көрсетумен байланысты туындаған мәселелер осы Ережемен реттеледi.
3. Осы Ережемен белгiленген табиғи газды жеткiзу, тасымалдау және сату тәртiбi меншiк түрi мен ведомстволық бағыныстылығына қарамастан, қатынастарды барлық қатысушылардың орындауы үшiн мiндеттi болып табылады.
2-тарау. Терминдер мен анықтамалар
4. Ережеде мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
абонент - өзiнiң тұрмыстық тұтынуы үшiн газ сатып алатын жеке немесе заңды тұлға;
газ тұтыну броны - отынның резервтiк түрлерiн барынша пайдаланған жағдайда тұтынушыларға газ жеткiзу Қазақстан Республикасының заңдары мен өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдерiне сәйкес тоқтатылуы немесе осы шектен азайтылуы мүмкін емес тұтынушыларды үздiксiз және апатсыз технологиялық жабдықтау жұмысы үшiн қажеттi ең аз газ тұтыну көлемi;
табиғи газ немесе газ - Қазақстан Республикасы аумағында өндiрiлетiн және алынатын, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағынан тыс сатып алынатын табиғи, мұнайлы (iлеспе) және құрғақ газдар;
газ құбырлары-тарамдары - магистральдық газ құбырының газ тарату станциясына дейiнгi газ тасымалын қамтамасыз ететiн газ құбыры;
газ тарату станциясы - магистральдық газ құбырының газ құбыры-тарамы қоса салынатын қысымды төмендетудi қамтамасыз етуші үймерет;
газ тарату ұйымы - меншiгiндегi газ тарату тораптарын, олардағы үймереттердi дамытумен және пайдаланумен шұғылданатын немесе өзге де заңды негiзде қызметтiң осы түрiне арналған лицензияның негізiнде осы тораптар бойынша газ тасымалдау жөнiнде қызмет көрсететiн ұйым;
газ тарату тораптары - газ қабылдау (беру) пунктiнен тұтынушыларға дейiн газ берудi қамтамасыз ететiн қалалық, поселке аралық, поселкелiк, ауылдық, көшелiк, аулалық газ құбырлары;
газ тасымалдау ұйымы - өз меншiгiнде магистральды газ құбырлары-тарамдары, олардағы үймереттерi бар немесе өзге де заңды негiзде қолда бар лицензия негiзiнде қызметтiң осы түрiн жүзеге асыруға осы газ құбырлары бойынша газды тасымалдау жөнiнде қызмет көрсететiн ұйым;
газ тасымалдау жүйесi - газ тасымалдау, газ тарату ұйымының меншiгiне немесе өзгедей заңды негiзде қарайтын магистральдық газ құбырларын, газ құбырлары-тарамдарын, газ тарату тораптарын, олардағы үймереттердi қамтитын газ құбырларының жүйесi;
газ қоймасы - маусымдық бiрқалыпты емес газ тұтыну кезеңiнде газдың жеткiзілуiн қамтамасыз етуге арналған газдың технологиялық қоры ұсталатын магистральдық газ құбырының құрамдас бөлiгi болып табылатын жерүстi жабдықтарымен кешендес жерасты үймереттерi;
бiрыңғай газ торабы - магистральдық газ құбырларын, газ құбырлары-тарамдарын, газ тарату тораптары мен тұтынушының кiрiсiндегi крандардан жабдыққа дейiнгi газ құбырларын қоса алғанда, газды жеткiзушiлер мен тұтынушыларды байланыстыратын газ құбырлары;
диспетчерлiк кесте - газды жеткiзушiнiң тасымалдаушыға берген өтінiмiне сәйкес газ жеткiзудiң сағаттық кестесi;
магистральдық газ құбыры - газ кен орнынан, газ қоймасынан, мұнайгаз өңдеу ұйымынан газ қабылдау (беру) пунктiне дейiнгi газ тасымалын қамтамасыз ететiн газ құбыры;
газдың артық шығыны - тұтынушының газ жеткiзудiң (тұтынудың) тәулiктiк нормасынан артық көлемде газ алуы;
жеткiзуші - газ қорына иелiк ететiн және тұтынушыларға газ жеткiзудi қамтамасыз ететiн заңды немесе жеке тұлға;
тұтынушы - өзi тұтынуы үшiн газ алуға шарт жасасқан заңды немесе жеке тұлға;
газдың есебiн алу аспаптары - нормаланған техникалық сипаттамасы бар және көлемнiң және/немесе энергия құрамы бiрлiгiнде газ санын өлшеуге арналған өлшеулер аспабы;
газ қабылдау (беру) пунктi - жеткiзушi, газ тасымалдаушы, газ таратушы ұйымдар мен тұтынушы арасындағы шартпен белгiленетiн әдетте газ өлшеу құралдарымен жабдықталған газ жеткiзу пункті;
есептесу кезеңi - жеткiзiлген газ көлемi анықталатын, жеткiзушi, газ тасымалдау, газ тарату ұйымдары мен тұтынушы арасындағы жеткiзiлген газ үшiн өзара есеп айырысу жүргiзiлетiн кезең. Тараптар келісілген есеп айырысу кезеңi шартта көрсетіледi;
газды жеткiзудiң (тұтынудың) орташа тәулiктiк нормасы - шартпен белгіленген, бiр айда жеткізілетiн газ мөлшерiн сәйкес айдың күнтiзбелiк күндер санына бөлу жолымен анықталатын газ мөлшерi;
газды жеткiзудiң (тұтынудың) тәулiктiк нормасы - тараптардың келiсiмi бойынша диспетчерлiк кестемен белгіленген тәулiктiк газ мөлшерi;
тасымалдаушы - магистральдық газ құбырларын, газқұбырлары-тарамдарын, газ қоймаларын, газ тарату тораптары және олардағы үймереттердi пайдалануды, газ тасымалдауды жүзеге асыратын тиiстi лицензиясы бар қамтамасыз ететiн ұйым (газ тасымалдау, газ тарату ұйымдары);
газ тасымалы - газ тасымалы жүйесi бойынша газ қабылдап алу, ауыстыру және беру;
газ құбырындағы газдың технологиялық қоры - магистральдық газ құбырларында, газқұбыры-тарамында, газ тарату тораптарында газ тасымалдаудың жұмыс режимiн қамтамасыз ету үшiн қажеттi газдың ең аз мөлшерi;
газ қоймаларындағы газдың технологиялық қоры - жылу беру уақытында газды мейлiнше көп тұтыну кезiнде газды жеткiзу үшiн, сондай-ақ газ құбырларында апаттық жағдайлар туындаған кезде қажеттi газ қоймасындағы газдың ең аз қоры;
уәкілетті орган - мұнай-газ өнеркәсібі саласында мемлекеттік саясатты қалыптастыруды, басқару процесін үйлестіруді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органы;
монополияға қарсы орган - табиғи монополия субъектілерiнiң қызметiн бақылау мен реттеудi жүзеге асыратын мемлекеттiк орган.

Об утверждении Правил поставки, транспортировки и реализации природного газа, Правил поставки, перевозки и пользования сжиженными углеводородными газами
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 июня 2003 года № 568. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 августа 2012 года № 1041
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.08.2012 № 1041 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила поставки, транспортировки и реализации природного газа, Правила поставки, перевозки и пользования сжиженными углеводородными газами.
2. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 7 декабря 2000 года N 1822 "Об утверждении нормативных правовых актов в области электроэнергетики" (САПП Республики Казахстан, 2000 г., N 54, ст. 598) следующие изменения:
в Правилах предоставления коммунальных услуг, утвержденных указанным постановлением:
1) слова "газоснабжение", "газоснабжением", "газоснабжению", "газа", "газ", "газо-" исключить;
2) дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Вопросы, связанные с предоставлением коммунальных услуг по газоснабжению, регулируются отдельными нормативными правовыми актами";
3) в пункте 5 подпункт 5) исключить.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 11 июня 2003 года N 568
Правила
поставки, транспортировки и реализации природного газа
Раздел 1. Общие положения
Глава 1. Сфера действия настоящих Правил
1. Настоящие Правила поставки, транспортировки и реализации природного газа (далее - Правила) устанавливают порядок поставки, транспортировки и реализации природного газа, предназначенного для промышленных, коммунально-бытовых и других целей, а также регламентируют взаимоотношения между поставщиками, транспортировщиками и потребителями природного газа в Республике Казахстан.
2. Вопросы, связанные с предоставлением коммунальных услуг по газоснабжению, регулируются настоящими Правилами.
3. Установленный Правилами порядок поставки, транспортировки и реализации природного газа является обязательным для исполнения всеми участниками отношений вне зависимости от форм собственности и ведомственной подчиненности.
Глава 2. Термины и определения
4. В Правилах применяются следующие термины и определения:
абонент - физическое или юридическое лицо, покупающее газ для собственного бытового потребления;
броня газопотребления - минимальный объем потребления газа, необходимый для бесперебойной и безаварийной, при условии максимального использования резервных видов топлива, работы технологического оборудования потребителей, поставки газа которым в соответствии с законами и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан не могут быть прекращены или уменьшены ниже этого предела;
природный газ или газ - природный, нефтяной (попутный) и сухой газы, добываемые и приобретаемые на территории Республики Казахстан, а также приобретаемые вне территории Республики Казахстан;
газопроводы-отводы - газопровод, обеспечивающий транспортировку газа от магистрального газопровода до газораспределительной станции;
газораспределительная станция - сооружение, монтируемое на газопроводе-отводе магистрального газопровода, обеспечивающее понижение давления;
газораспределительная организация - организация, занятая развитием и эксплуатацией газораспределительных сетей, сооружений на них, имеющихся в собственности или на иных законных основаниях, оказывающая услуги по транспортировке газа по этим сетям на основании имеющейся лицензии на данный вид деятельности;
газораспределительные сети - городские, межпоселковые, поселковые, сельские, уличные, дворовые газопроводы, обеспечивающие подачу газа от пункта приема (передачи) газа до потребителя;
газотранспортная организация - организация, имеющая в собственности или на иных законных основаниях магистральные газопроводы и газопроводы-отводы, сооружения на них, оказывающая услуги по транспортировке газа по этим газопроводам на основании имеющейся лицензии на данный вид деятельности;
газотранспортная система - система газопроводов, включающая магистральные газопроводы, газопроводы-отводы, газораспределительные сети, сооружения на них, находящиеся у газотранспортной, газораспределительной организации в собственности или на иных законных основаниях;
газохранилище - подземные сооружения в комплексе с наземным оборудованием, являющиеся частью магистрального газопровода, в которых поддерживается технологический запас газа для обеспечения поставок в период сезонного неравномерного потребления газа;
единая газовая сеть - газопроводы, соединяющие поставщиков и потребителей газа, включающие магистральные газопроводы, газопроводы-отводы, газораспределительные сети и газопроводы от кранов на вводе у потребителя до оборудования, использующего природный газ;
диспетчерский график - почасовой график поставки газа в соответствии с поданной заявкой поставщика транспортировщику;
магистральный газопровод - трубопровод, обеспечивающий транспортировку газа от газового месторождения, газохранилища, газонефтеперерабатывающей организации до пункта приема (передачи) газа;
перерасход газа - отбор потребителем газа в объеме, превышающем суточную норму поставки (потребления) газа;
поставщик - юридическое или физическое лицо, обладающее ресурсами газа и обеспечивающее поставку газа потребителям;
потребитель - юридическое или физическое лицо, заключившее договор на приобретение газа для собственного потребления;
приборы учета газа - средства измерений, имеющие нормированные технические характеристики и предназначенные для измерения количества газа в единицах объема и/или энергосодержания;
пункт приема (передачи) газа - пункт поставки газа, как правило, оснащенный прибором учета газа, определяемый в договорах между поставщиком, газотранспортной, газораспределительной организациями и потребителем;
расчетный период - период, за который определяется объем поставленного газа, производятся взаиморасчеты между поставщиком, газотранспортной, газораспределительной организациями и потребителем за поставленный газ. Расчетный период, согласованный сторонами, указывается в договоре;
среднесуточная норма поставки (потребления) газа - объем газа, определяемый путем деления месячного объема газа на количество календарных дней соответствующего месяца, установленного договором;
суточная норма поставки (потребления) газа - суточный объем газа, установленный диспетчерским графиком по соглашению сторон;
транспортировщик - организация, обеспечивающая эксплуатацию магистральных газопроводов, газопроводов-отводов, газохранилищ, газораспределительных сетей и сооружений на них, осуществляющая транспортировку газа (газотранспортные и газораспределительные организации), имеющая соответствующую лицензию;
транспортировка газа - прием, перемещение и передача газа по газотранспортной системе;
технологический запас газа в газопроводе - необходимый минимальный объем газа в магистральном газопроводе, в газопроводе-отводе, в газораспределительных сетях для обеспечения рабочего режима транспортировки газа;
технологический запас газа в газохранилище - минимальный запас газа в газохранилище, необходимый для поставок в период пикового потребления газа во время отопительного периода, а также на случай возникновения аварийных ситуаций на газопроводах;
уполномоченный орган - центральный исполнительный орган Республики Казахстан, осуществляющий формирование государственной политики, координацию процесса управления в сфере нефтегазовой промышленности;
антимонопольный орган - государственный орган, осуществляющий контроль и регулирование деятельности субъектов естественных монополий.

Ескерту. 4-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.08.24 N 870, 2010.12.22 N 1398 Қаулыларымен.
2-бөлім. Газды жеткізу мен тасымалдаудың тәртібі
3-тарау. Газды жеткiзу тәртiбi
5. Газды жеткiзу осы Ереженiң және басқа да құқықтық нормативтік актiлердiң талаптарына сәйкес жеткізуші мен тұтынушы арасындағы газ жеткізуге байланысты жасалған шарт негiзiнде жүзеге асырылады. Газды жеткiзу жөнiнде шарт жасасуға ұсынысты жеткiзушi, әдетте, газ алуға байланысты алдын-ала өтiнiм бiлдiрген тұтынушыға жiбередi.
6. Абоненттер заңмен белгiленген тәртiпте пәтер иелерi кооперативтерiне немесе кондоминиум объектiсiн басқаруды жүзеге асырушы өзге де жеке немесе заңды тұлғаға шарт жасасу жөнiндегi өз өкiлеттiктерiн табыстауға құқылы. Бұл ретте шарт жасасу жөнiнде өкілеттіктердi табыстау, әдетте, жеткiзушiнiң атына жiберiлетiн абоненттің (абоненттердiң) өтiнiмiмен немесе кондоминиум қатысушыларының жалпы жиналысының хаттамасымен ресiмделедi.
7. Тұтынушыларды газдандыру мүмкiндiгiн газ тарату тораптары магистральдық газ құбырлары мен елдi мекендегi газ тарату тораптарының өткiзу қабiлетiн есепке ала отырып анықтайды.
8. Газды жеткiзуге шарт жасасудың шарттары газды тиiсiнше жеткiзу үшiн құқықтық, техникалық (технологиялық) және ұйымдастырушылық шарттардың бар-жоқтығы болып табылады, оның iшiнде:
тұтынушы тарапынан - газ тұтыну қондырғылары, жабдықтарының ақауы жоқтығын растайтын газ жабдықтарын пайдалану жөнiндегi рұқсат құжаттарының бар-жоғы;
жеткiзушi тарапынан - газ көлемiнiң сәйкестiгiн растайтын құжаттарының (ресурстық анықтама, газды сатып алу жөнiндегi келiсiм-шарттың нотариус растаған көшiрмесi) бар-жоқтығы.
9. Ереженiң 7-тармағында белгiленген жағдайлар болмаған кезде, тараптар шарт жасаспауға немесе сондай жағдайлар туындағанға дейiн оның қызметін тоқтата тұруға құқылы.
10. Резервтiк ретiнде отынның басқа түрi белгiленген тұтынушылармен жасалған шарттарда мiндеттi түрде тұтынушының күз-қыс кезеңiнде газ шығынын газ тұтыну броны деңгейiне дейiн қысқарту жөнiндегі мiндеттемесi көзделедi.
11. Тұтынушыларды газбен қамтамасыз ету газ тарату тораптарының тиiстi техникалық жай-күйi, тұтынушылар бiрыңғай газ торабын, құралдар мен жабдықтарды пайдалану кезiнде қауiпсiздiк шараларын сақтаған кезде жүргiзiледi.
Тұтынушы қауiпсiз пайдалану шарттарын бұзған кезде жеткiзушi, тасымалдаушы бiржақты тәртiппен тұтынушы ереже бұзушылықты жойғанға дейiн газ берудi тоқтата тұруға құқылы.

Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 24.08.2005 N 870; от 22.12.2010 № 1398.
Раздел 2. Порядок поставки и транспортировки газа
Глава 3. Порядок поставки газа
5. Поставка газа осуществляется на основании договора на поставку газа, заключенного между поставщиком и потребителем в соответствии с требованиями настоящих Правил и иных нормативных правовых актов . Предложение о заключении договора на поставку газа направляется, как правило, поставщиком потребителю, предварительно представившему заявку на приобретение газа.
6. Абоненты имеют право делегировать в установленном законодательством порядке свои полномочия по заключению договора кооперативу собственников квартир или иному физическому или юридическому лицу, осуществляющему управление объектом кондоминиума. При этом делегирование полномочий по заключению договора, как правило, оформляется заявкой абонента (абонентов), направляемой в адрес поставщика, либо протоколом общего собрания участников кондоминиума.
7. Возможность газификации потребителей определяется газораспределительной организацией с учетом пропускной способности магистрального газопровода и газораспределительных сетей населенных пунктов.
8. Условиями заключения договора на поставку газа являются наличие правовых, технических (технологических) и организационных условий для надлежащих поставок газа, в том числе:
со стороны потребителя - наличие разрешительных документов по эксплуатации газового оборудования, документов, подтверждающих исправность газопотребляющих установок, оборудования;
со стороны поставщика - наличие подтверждающего документа о соответствующем объеме газа (ресурсная справка, нотариально заверенная копия договора закупки газа).
9. При отсутствии условий, установленных в пункте 7 Правил, стороны вправе не заключать договор либо приостановить его действие до возникновения таких условий.
10. В договорах с потребителями, для которых в качестве резервных установлены другие виды топлива, в обязательном порядке предусматриваются обязательства потребителя по сокращению расхода газа в осенне-зимний период до уровня брони газопотребления.
11. Обеспечение потребителей газом производится при надлежащем техническом состоянии газораспределительных сетей, соблюдении потребителями мер безопасности при эксплуатации объектов единой газовой сети, приборов и оборудования.
При нарушении потребителями условий безопасной эксплуатации поставщик, транспортировщик вправе в одностороннем порядке приостанавливать подачу газа потребителям до устранения нарушений.

12. Жеткiзушi газ жеткiзудiң белгiленген орташа тәулiктiк нормасы шегiнде ай бойы тең мөлшерде, ал қажет кезiнде, тараптардың және тасымалдаушының келiсуi бойынша - диспетчерлiк кесте бойынша газды жеткізуге, ал тұтынушы (абоненттердi қоспағанда) алуға (iрiктеп алуға) мiндеттi.
13. Күз-қыс кезеңдерiндегi ауа-райының құбылуымен туындаған газ жеткiзудiң (тұтынудың) орташа тәулiктiк нормасының асып кетуi жеткiзушiлер газ иесiмен (егер жеткiзушi газ иесi болмаса) және тасымалдаушымен келiсе отырып, газ қоймасындағы газдың технологиялық қоры есебiнен, сондай-ақ жеткiзушiнiң басқа да көздерi есебiнен жабылуы мүмкiн. Мұндай жағдайда мөлшерден тыс газ алу газ жеткiзудiң (тұтынудың) орташа тәулiктiк нормасының 5%-нан асып кетуi мүмкiн емес.
14. Газ жеткiзу (тұтыну) орташа тәулiктiк нормадан 5 % асқан кезде ол туралы тұтынушыға ескерткен сәттен бастап үш сағат өтiсiмен, жеткiзушiнiң келiсiмi бойынша тасымалдаушыға газ жеткiзудiң (тұтынудың) орташа тәулiктiк нормасына дейiн газ берудi мәжбүрлi түрде шектеу жүргiзуге құқық берiледi.
15. Ай сайын газ жеткiзудiң (тұтынудың) әркелкiлiгiне тек тұрғындардың коммуналдық-тұрмыстық қажеттерiне жеткiзу кезiнде жол берiледi.
Коммуналдық-тұрмыстық ұйымдарды жылу энергиясымен қамтамасыз ететiн қазандықтар мен жылу электр станцияларына газ берудiң әркелкiлiгiне жеткiзушi мен тұтынушы арасында жасалған шарт пен осы Ереженiң талаптарында айтылған нормалар шегiнде жол беріледi.
16. Жеткiзушiнiң келiсiмiнсiз газды артық жұмсаған кезде, тұтынушы қосымша шартта белгіленген көлемнен тыс алынған (алынып қойылған) газ көлемiнiң құнын және әрбiр тәулiктер үшiн газ тасымалының құнын мынадай коэффициент қолданғанымен төлейдi:
15 сәуiрден бастап 15 қазанға дейiн - 1,2;
15 қазаннан бастап 15 сәуiрге дейiн - 1,5.
Осы ереже абоненттердiң жұмсаған газ көлемi үшiн қолданылмайды.
17. Жеткiзу және тасымалдау шартында көзделген газ қысымы оны тұтынушылар газ жеткізудiң тәулiктік нормасы шегiнде алған жағдайда сақталады.
18. Апат жағдайлары және басқа да тежеусiз күштердiң басқа да жағдаяттарымен туындаған газ жеткiзулердiң шектеулерi жағдайда жеткізушiнiң ұсынысы бойынша және жергiлiктi атқару органдары төтенше жағдайлардың алдын алу және жою жөнiндегi мемлекеттiк органның келiсiмi бойынша тұтынушыларды газ тарату желiлерiнен ажырату кезегiне қоюға дейiн бара отырып, тұтынушыларға газ жеткiзудi шектеу кестесiн бекiтедi. Бекiтiлген кестелердi газ таратушы мекемелер диспетчерлiк қызмет арқылы тұтынушыларға жеткiзедi.

12. Поставщик обязан поставлять, а потребитель (за исключением абонентов) обязан получать (отбирать) газ равномерно в течение месяца в пределах установленной среднесуточной нормы поставки газа, а при необходимости, по согласованию сторон и транспортировщика - по диспетчерскому графику.
13. Превышение среднесуточной нормы поставки (потребления) газа, вызванное температурными колебаниями в осенне-зимний период, может быть покрыто за счет технологического запаса газа из газохранилищ, а также из других источников поставщика по согласованию с владельцем газа (если поставщик не является владельцем) и транспортировщиком. В этом случае сверхнормативный отбор газа не может превышать 5% среднесуточной нормы поставки (потребления) газа.
14. При превышении среднесуточной нормы поставки (потребления) газа более, чем на 5%, транспортировщику по согласованию с поставщиком предоставляется право проводить принудительное ограничение поставки газа до среднесуточной нормы поставки (потребления) газа по истечении трех часов с момента предупреждения об этом потребителя.
15. Неравномерность поставки (потребления) газа по месяцам допускается только при его поставках на коммунально-бытовые нужды для населения.
Неравномерность поставки газа для котельных и тепловых электростанций, обеспечивающих потребности в тепловой энергии коммунально-бытовых организаций, допускается в пределах норм, обусловленных требованиями настоящих Правил и договора, заключенного между поставщиком и потребителем.
16. При перерасходе газа без согласования с поставщиком потребитель дополнительно оплачивает стоимость объема газа, полученного (отобранного) им сверх установленного договором объема, и стоимость его транспортировки за каждые сутки с применением коэффициента:
с 15 апреля по 15 октября - 1,2;
с 15 октября по 15 апреля - 1,5.
Данное правило не распространяется на объемы газа, израсходованные абонентами.
17. Предусмотренное договорами поставки и транспортировки давление газа поддерживается при условии отбора его потребителем в пределах суточной нормы поставки газа.
18. В случае ограничений поставок газа, вызванных аварийными ситуациями и другими обстоятельствами непреодолимой силы, местные исполнительные органы, по представлению поставщика и по согласованию с государственным органом по предупреждению и ликвидации чрезвычайных ситуаций, утверждают графики ограничений поставок газа потребителям, вплоть до установления очередности отключения потребителей от газораспределительных сетей. Утвержденные графики доводятся газораспределительными организациями до потребителей через диспетчерские службы.

19. Газ толық алынбаған кезде тұтынушы кейiн тәулiктiк норма шегінде газ жеткiзiлiмдерiн талап етуге құқылы.
20. Қазақстанға газ импорт арқылы келген жағдайда жеткiзушi тасымалдауға шарт жасасқан соң, импортталатын газдың уақытында және тиiсті кедендiк ресiмдеуiн жасайды.
4-тарау. Газды тасымалдау тәртiбi
21. Газ тасымалдау газ тасымалдау шарты негiзiнде жүзеге асырылады. Газ тасымалдау туралы шарт жасасуға ұсынысты тасымалдаушы, әдетте, газ тасымалдауға алдын-ала өтiнiм білдiрген жеткізушіге жолдайды.
22. Газ тасымалдау шартының жағдайлары Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен тұрпаттық шартқа сәйкес келуi тиiс.
Тұрпаттық шарттың жағдайлары тараптардың келiсiмiмен толықтырылуы мүмкін.
23. Газ тасымалдауға шарт жасасудың негiзi жеткiзушiнiң тиiстi көлемдегi газдың (ресурстық анықтама, газды сатып алу шарттың нотариалды расталған көшiрмесi және басқа да құжаттар), газ жеткiзу шартының бар-жоқтығын құжаттық растауы болып табылады.
24. Газ тасымалдау шарттары Ережемен, басқа да нормативтiк құқықтық актiлермен, сондай-ақ газ тасымалдау шартының жағдайларымен реттеледi.
5-тарау. Қазақстан Республикасының аумағы арқылы
өтетiн газ транзитінің тәртібі
25. Үшiншi елдерге газ экспорттайтын жеткiзушiлер мен Қазақстан Республикасының аумағы арқылы газ транзитiн жүзеге асыратын жеткiзушiлердiң (тұтынушылардың) газ тасымалдау жүйесiн, оның iшiнде газ қоймаларын пайдалану, сондай-ақ газ транзитіне байланысты өтiнiмдердi қарау Ережеге, Қазақстан Республикасының басқа да нормативтiк құқықтық актiлерiне, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына, сондай-ақ газ тасымалдаушы ұйым мен жеткізушiлер (тұтынушылар) арасындағы газ транзиті шарттарына сәйкес жүзеге асырылады.
26. Үшiншi елдерге газ транзитіне өтiнiмдi қарау үшiн жеткізуші Ереженiң 19-тармағына сәйкес құжаттарға қосымша аумағы арқылы газ тасымалы жүзеге асырылатын елдердегi газ құбырлары иелерiнiң мәлiм еткен көлемдегi газды тасымалдауға жазбаша рұқсатын қоса ұсынады.
6-тарау. Газ тасымалдау жүйесiне қол жеткiзудiң
шарттары мен тәртiбi
27. Тасымалдаушы мынадай жағдайларда жеткізушінің газ тасымалдау жүйесіне кез-келген уақытта еркiн қол жеткiзуiн қамтамасыз етуге және газ тасымалдау шартына қол қоюға мiндеттi:
1) газ тасымалдау жүйесiндегi мәлімделген газ көлемiн оны жеткiзудiң барлық кезеңiнде қосылған жерден бастап газды алу орнына дейiн тасымалдауға бос қуаттар болғанда;

19. При недоотборе газа потребитель вправе требовать впоследствии увеличения поставок газа в пределах суточной нормы.
20. В случае импорта газа в Казахстан поставщик после заключения договора на транспортировку производит своевременное и надлежащее таможенное оформление импортируемого газа.
Глава 4. Порядок транспортировки газа
21. Транспортировка газа производится на основании договора на транспортировку. Предложение о заключении договора на транспортировку газа направляется, как правило, транспортировщиком поставщику, предварительно подавшему заявку на транспортировку газа.
22. Условия договора на транспортировку газа должны соответствовать типовому договору, утвержденному Правительством Республики Казахстан.
Условия типового договора могут быть дополнены по соглашению сторон.
23. Основанием к заключению договора на транспортировку газа является документальное подтверждение поставщиком наличия соответствующего объема газа (ресурсная справка, нотариально заверенная копия договора закупки газа и другие необходимые документы), договора на поставку газа.
24. Условия транспортировки газа регулируются Правилами, иными нормативными правовыми актами, а также условиями договоров на транспортировку газа.
Глава 5. Порядок транзита газа через территорию
Республики Казахстан
25. Использование газотранспортной системы, в том числе газохранилищ, поставщиками, осуществляющими экспорт газа в третьи страны, и поставщиками (потребителями), осуществляющими транзит газа через территорию Республики Казахстан, а также рассмотрение заявки на транзит газа осуществляются в соответствии с Правилами, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, международными договорами Республики Казахстан, а также договорами на транзит газа между газотранспортной организацией и поставщиками (потребителями).
26. Для рассмотрения заявки на транзит газа в третьи страны поставщик дополнительно к документам, указанным в пункте 19 Правил, представляет письменное согласие на транспортировку заявляемого объема газа владельцев газопроводов в странах, по территории которых осуществляется транспортировка газа.
Глава 6. Условия и порядок доступа
к газотранспортной системе
27. Транспортировщик обязан обеспечить свободный доступ поставщика к газотранспортной системе в любое время и подписать договор на транспортировку газа при условии:
1) наличия свободных мощностей на транспортировку заявляемого объема газа в газотранспортной системе от места подключения до места отбора газа в течение всего периода его поставки;

2) жеткiзілетiн газдың сапасы, егер Қазақстан Республикасының халықаралық келiсiмдерiмен өзгеше көзделмесе, Қазақстан Республикасында қабылданған стандарттар мен нормаларға сәйкес болғанда.
28. Жеткiзушi газ тарату жүйесiне қол жеткiзудi алу үшiн мынадай негiзгi мәлiметтерi бар өтінімді ұсынады: жеткізушінің реквизиттерi, жеткiзушiнiң деректемелерi, газ жеткiзудiң көзi, көлемдерi мен мерзiмдерi, сондай-ақ Ереженiң 7-тармағында көрсетілген құжаттар.
29. Тасымалдаушы газ тасымалдаудың шектеулі көлемiнде газ тасымалдауға өтінімдер бойынша шешiмдi тұтынушылардың басымдылығы мен төлем шарттарына қарай қабылдайды.
30. Жеткiзушi тасымалдаушының сұранымды жартылай қанағаттандыру туралы қабылдаған шешiмiмен келiспеген немесе шарт жасасудан бас тартуы кезiнде жеткізуші уәкiлеттi органға арыздануға құқылы. Уәкiлеттi орган он күн мерзiм iшiнде, қажет кезде, тәуелсіз сарапшы ұйымдар мен тасымалдаушыны тартумен ұсынылған материалдарды қарап, жеткізушi мен тасымалдаушы орындауға мiндеттi шешiм қабылдайды. Уәкiлеттi органның шешiмiне сот тәртiбiмен шағымдануға болады.
31. Тасымалдаушы:
1) уәкілетті органның сұрауы бойынша газ тасымалдау жүйесiнде бос қуаттардың бар-жоқтығы туралы ақпарат пен белгiлi бір кезеңде белгілi бір учаскелерде газ тасымалдау жүйелерiнiң қуатын пайдалану бағдарламасын ұсынуға;
2) тасымалдаушының мiндеттемелерiн орындауға ықпал ететiн жоспарланып отырған жөндеу және профилактикалық жұмыстар туралы тұтынушыларды хабардар етуге мiндеттi.
32. Газ тасымалдау жүйесiне жаңадан жабдықталған газ құбырын қосу үшiн жұмсалатын барлық шығындарды, eгep тасымалдаушымен жасалған келiсiмде басқаша белгiленбесе, құбырды осындай қосуға ынтагер төлейтiн болады.
7-тарау. Газдың есебiн алу тәртiбi
33. Газды жеткiзуге, тасымалдауға және алуға оның көлемiн есептемейiнше жол берiлмейдi.
34. Қолданыстағы стандартқа сәйкес газ көлемiнiң өлшем бiрлiгiне Цельсий бойынша 20 градус температурасы және сынап бағанасының 760 мм қысымы кезiндегi бiр текше метр газ қабылданады.
35. Магистралдық газ құбырларындағы тасымалданған газ көлемiнiң есебi, әдетте, газ тарату станцияларында орнатылған газ тасымалдау ұйымдарының газ есептеу құралдары бойынша, oлap болмаса немесе бұзылған жағдайда - әдетте, газды қабылдау (беру) пункттерiнде орнатылған газ тасымалдау ұйымдарының газ есептеу құралдары бойынша немесе есептеу жолымен жүргiзiледi.
Газ тарату ұйымының газ тарату құбырлары арқылы тасымалданған газ көлемiнiң есебi, әдетте, газды қабылдау (беру) пункттерiнде орнатылған газ есептеу құралдары бойынша немесе есептесу жолымен жүргiзіледi.
Тасымалданған газ көлемiнiң есебi тараптардың өкiлдерi қол қойған актiмен ресiмделедi. Акт нысаны мен оның жасалу мерзiмi газ тасымалы шартында айтылады.

2) соответствия качества поставляемого газа стандартам и нормативам, принятым в Республике Казахстан, если иное не установлено международными соглашениями Республики Казахстан.
28. Для получения доступа к газотранспортной системе поставщик предоставляет заявку, которая должна содержать следующие основные сведения: реквизиты поставщика, источник, объемы и сроки поставок газа, а также документы, указанные в пункте 7 Правил.
29. При ограниченных объемах транспортировки газа решение по заявкам на транспортировку газа принимается транспортировщиком в зависимости от приоритетности потребителей и условий оплаты.
30. При несогласии поставщика с принятым решением транспортировщика о частичном удовлетворении заявки или с отказом от заключения договора поставщик вправе обратиться в уполномоченный орган. Уполномоченный орган в десятидневный срок, при необходимости с привлечением независимых экспертных организаций и транспортировщика, рассматривает представленные материалы и принимает решение, обязательное для исполнения транспортировщиком и поставщиком. Решение уполномоченного органа может быть обжаловано в судебном порядке.
31. Транспортировщик обязан:
1) представлять по запросу уполномоченного органа информацию о наличии свободных мощностей в газотранспортной системе и программу использования мощностей газотранспортной системы в определенные периоды на определенных участках;
2) информировать потребителей о планируемых ремонтных и профилактических работах, влияющих на исполнение обязательств транспортировщика.
32. Все расходы, связанные с подключением вновь сооруженных газопроводов к газотранспортной системе, производятся за счет инициатора подобного подключения, если иное не определено соглашением с транспортировщиком.
Глава 7. Порядок учета газа
33. Поставка, транспортировка и отбор газа без учета его объема не допускаются.
34. В соответствии с действующим стандартом за единицу измерения объема газа принимается один кубический метр газа при температуре 20 градусов по Цельсию и давлении 760 мм ртутного столба.
35. Учет объема транспортируемого газа по магистральным газопроводам производится, как правило, на газораспределительной станции по приборам учета газа газотранспортной организации, а при их отсутствии или неисправности - по приборам учета газа газораспределительной организации, установленным, как правило, на пунктах приема (передачи) газа или расчетным путем.
Учет объема транспортируемого газа по распределительным газопроводам газораспределительной организацией производится по приборам учета, установленным, как правило, на пунктах приема (передачи) газа или расчетным путем.
Учет объема транспортируемого газа оформляется актом, подписанным представителями сторон. Форма акта и периодичность его составления оговариваются в договоре на транспортировку газа.

36. Абоненттер пайдаланатын газ көлемiнiң есебi:
жеке есептеу құралдары бойынша;
ұжымдық:
көп қабатты үйлердiң кіреберiстерiнде орнатылған не жалпы үй iшілiк;
жеке үйлер үшiн реттегiш шкафтарда немесе газ реттейтiн пункттерде орнатылған ұжымдық есептеу құралдары бойынша;
жеке немесе ұжымдық есептеу құралдары болмаған жағдайда, тиiсті мемлекеттiк орган бекiткен тұтыну нормалары бойынша жүргiзiледi.
37. Тұтынушылардың өндiрiстiк-шаруашылық қажеттерiне пайдаланған газ көлемiнiң есебi:
газ қабылдау (беру) пункттерiнде орнатылған есептеу құралдары бойынша;
есептеу құралдары болмаған жағдайда, газ тұтынушы қондырғының қуаттылығы бойынша жүргiзiледi.
38. Тасымалдаушы ай сайын есептi айдан кейiн келетiн айдың 5-не дейiн тасымалданған газдың тәулiктiк көлемiн көрсетумен берiлген (қабылданған) газ көлемiне акт жасап, оны газ тасымалдау шартының екiншi тарабына жолдайды. Екiншi тарап үш күн iшiнде актіге қол қояды не, берілген газдың көрсетілген көлемiмен келiспеген жағдайда, тасымалдаушыға өзінің келiспеушiлiк хаттамасын жiбередi, ол алған сәттен бастап бес күн iшiнде қаралады.
39. Берiлген (қабылданған) газ көлемiне байланысты дау болған жағдайда олар шарттың ережелерiне сәйкес немесе сотта шешілуге жатады.
40. Сот шешiм қабылдағанға дейiн берiлген (қабылданған) газдың көлемi газ тасымалдау ұйымдарының газ есептеу құралдарының көрсеткiштерiне сәйкес белгiленедi.
41. Берiлген (қабылданған) газ көлемiнiң есебi газ есептеу аспаптарын пайдалану нұсқаулықтарына сәйкес жүргiзiледi.
42. Газ есептеу аспаптарын қолдану мен тексеру Қазақстан Республикасының "Өлшеу бiрлiгiн қамтамасыз ету туралы" Заңына және Қазақстан Республикасының басқа да құқықтық нормативтiк актiлерiне сәйкес жүргiзiледi.
43. Газ есептеу аспаптарын орнатуды тиiстi лицензиясы бар мамандандырылған ұйымдар жүзеге асырады.
44. Газ есептеу аспаптарын сатып алу мен орнатуды қаржыландыру тасымалдаушының жеке немесе қарыздық қаражаты есебiнен жүргiзiледi. Тұтынушы алынған немесе орнатылған есептеу аспаптары үшiн тасымалдаушының шығындарын газ тасымалдаудың тарифi арқылы өтейдi.
45. Тұтынушының есептеу аспабын өзi сатып алуға құқылы, бұл ретте оны орнату жөнiндегi шығынды есептеу аспабын орнатқан ұйым мен тұтынушы арасындағы шарт бойынша немесе газ тасымалдау тарифi арқылы өтейдi.
46. Газ құбырларындағы газ есептеу аспаптарының техникалық жай-күйi мен тексеру үшiн жауапкершiлiк газ құбырларының иелерiне (жалға алушыларға), ал өзге жағдайларда - газ есептеу аспаптары орнатылған тұтынушыларға жүктеледi.
Шарттың әрбiр тарабы келесi тараптың уәкiлеттi өкiлiне газ есептеу аспаптарын, оның мемлекеттік тексеруден өткендігі туралы қолданыстағы куәлігінiң бар-жоғын тексеру мүмкiндiгiн қамтамасыз етуге мiндетті.

36. Учет объема газа, используемого абонентами, производится:
по индивидуальным приборам учета;
по коллективным приборам учета:
в многоквартирных домах, установленных в подъездах либо общедомовых;
для индивидуальных домов, установленных на шкафах регуляторных или газорегуляторных пунктах;
по нормам потребления, утвержденным соответствующим государственным органом, - при отсутствии индивидуальных или коллективных приборов учета.
37. Учет объема газа, используемого потребителями на производственно-хозяйственные нужды, производится:
по приборам учета, установленным на пунктах приема (передачи) газа;
по мощности газопотребляющего оборудования - при отсутствии приборов учета.
38. Транспортировщик ежемесячно, до 5-го числа месяца, следующего за расчетным периодом, составляет акт на объем переданного (принятого) газа, в котором отражаются ежесуточные объемы протранспортированного газа, и направляет его другой стороне договора на транспортировку газа. Другая сторона в течение трех дней подписывает акт либо, в случае несогласия с определением объема переданного газа, направляет свой протокол разногласий транспортировщику, который рассматривается в течение пяти календарных дней с момента получения.
39. При наличии разногласий в части объема переданного (принятого) газа они подлежат разрешению в соответствии с условиями договора либо в суде.
40. До принятия решения судом объем переданного (принятого) газа устанавливается в соответствии с показаниями приборов учета газа газотранспортной организации.
41. Учет объема переданного (принятого) газа ведется в соответствии с инструкциями по эксплуатации приборов учета газа.
42. Применение и поверка приборов учета газа производятся в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений" и другими нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
43. Установка приборов учета газа производится специализированными организациями, имеющими соответствующую лицензию.
44. Финансирование приобретения и установки приборов учета газа производится за счет собственных или заемных средств транспортировщика. Потребитель возмещает транспортировщику расходы за приобретенный и установленный прибор учета через тариф на транспортировку газа.
45. Потребитель вправе самостоятельно приобретать прибор учета, при этом возмещение расходов по его установке производится по договору между потребителем и организацией, установившей прибор учета, либо через тариф на транспортировку газа.
46. Ответственность за техническое состояние и поверку приборов учета газа на газопроводах несут владельцы (арендаторы) газопроводов, а в иных случаях - потребители, у которых установлены приборы учета газа.
Каждая из сторон договора обязана обеспечить уполномоченному представителю другой стороны возможность проверки приборов учета газа, наличия действующих свидетельств об их государственной поверке.

47. Абоненттiң газ есептеу құралдары кiреберiстерде, баспалдақ торларында, дәлiздер мен жекелеген пәтерлерде, жеке үйлерде орнатылуы мүмкін.
Абонент газ есептеу құралдарына еркiн қол жеткiзудi қамтамасыз етуге мiндеттi.
48. Абонент оның пәтерiнде немесе жеке үйiнде орнатылған газ есептеу аспабының сақталуы мен бүтiндiгi үшiн жауапкершілікте болады.
Газды есептеу аспаптары көп қабатты үйлердiң кiреберiстерiнде, баспалдақ торларында, дәлiздерiнде орнатылған кезде, олардың сақталуы мен бүтiндiгi үшiн жауапкершілік тұрғын пәтерлер мен үйлердiң иелерiне (жалға алушыларға) немесе пәтерлердiң меншiк иелерiнiң кооператорларына жүктеледi.
49. Абоненттiң (пәтерлердiң меншiк иелерi немесе иегерлерi) кiреберiстерде, баспалдақ торларында, дәлiздерде орнатылған газ есептеу аспаптарын белгiсiз бiреулер сындырған немесе ұрлаған жағдайда, пәтерлердiң меншiк иелерi (иегерлерi), егер тараптардың келiсiмдерiнде басқаша көзделмеген болса, бiр ай iшiнде қалпына келтiруге мiндеттi. Есептеу аспабын қалпына келтiрген сәтке дейiн абонент өзiн газ желiсiне қосуды талап етуге құқылы.
50. Газ есептеудi ұйымдастырумен байланысты және Ережемен реттелмеген мәселелер уәкiлеттi орган монополияға қарсы органмен келiсiп анықтаған тәртіпте реттеледi.
8-тарау. Газдың жеткiзiлуi мен оны тасымалдау
үшiн есеп айырысу
51. Газды жеткiзу, алу және тасымалдау жасалған шартқа сәйкес өтемдi негiзде жүзеге асырылады.
52. Газ бағасы мен оны тасымалдау тарифi Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тиiстi шарттарда көрсетiледi.
53. Жеткiзiлген газ үшiн есеп айырысу мен төлем мерзiмi аванстық төлемдер қолданыла отырып, тиiстi шарттармен белгiленедi.
54. Қазақстан Республикасының аумағында тұтыну үшiн арналған газды газ құбырларымен тасымалдауға және газ қоймаларында сақтауға тарифтер белгiлеу, сондай-ақ оларды пайдалану тәртiбi Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен жүзеге асырылады.
55. Қазақстан Республикасының аумағы арқылы газдың транзитi, қазақстандық газдың экспорты мен Қазақстан Республикасының аумағынан тыс газды сақтау жөнiндегi қызмет көрсету тарифтердi транзит, экспорт немесе сақтау тараптар шарттарымен шарттық негiзде белгiленедi.
3-бөлім. Газ сатудың тәртібі
9-тарау. Газ тұтынушыларды жiктеу
56. Тұтынушылар газбен қамтамасыз етiлу басымдығына қарай мынадай санаттарға бөлiнедi:
1) газды тұрмыстық мақсатқа пайдаланатын тұрғындар;
2) коммуналдық-тұрмыстық мақсаттағы объектiлер;
3) үздiксiз технология процесiнде өнiм шығару үшiн газды шикiзат немесе отын ретiнде қолданатын тұтынушылар;

47. Приборы учета газа у абонента могут устанавливаться в подъездах, на лестничных клетках, в коридорах, отдельных квартирах, индивидуальных домах.
Абонент обязан обеспечить свободный доступ к приборам учета газа.
48. Абонент несет ответственность за сохранность и целостность прибора учета, установленного в его квартире или индивидуальном доме.
При установке приборов учета газа в подъездах, на лестничных клетках и в коридорах многоквартирных домов ответственность за их сохранность и целостность несут владельцы (арендаторы) жилых квартир и домов или кооперативы собственников квартир.
49. В случае хищения или поломки неустановленными лицами приборов учета газа абонентов (собственников или владельцев квартир), смонтированных в подъездах, на лестничных клетках и в коридорах, собственники (владельцы) квартир обязаны в месячный срок их восстановить, если иное не предусмотрено соглашением сторон. До момента восстановления прибора учета абонент вправе потребовать подключения его к газовой сети.
50. Вопросы, связанные с организацией учета газа и не урегулированные Правилами, регулируются в порядке, определяемом уполномоченным органом, согласованным с антимонопольным органом.
Глава 8. Расчеты за поставку газа и его транспортировку
51. Поставка, отбор и транспортировка газа осуществляются на возмездной основе в соответствии с заключенным договором.
52. Цены на газ и тарифы на его транспортировку указываются в соответствующих договорах в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
53. Порядок расчетов и сроки платежей за поставляемый газ определяются соответствующими договорами.
54. Формирование тарифов на транспортировку газа по газопроводам и хранение газа в газохранилище, предназначенного для потребления на территории Республики Казахстан, а также порядок их применения осуществляются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан .
55. Тарифы на услуги по транзиту газа через территорию Республики Казахстан, экспорту казахстанского газа и хранению газа, предназначенного для потребления вне территории Республики Казахстан, устанавливаются на договорной основе сторонами договоров на транзит, экспорт или хранение газа.
Раздел 3. Порядок реализации газа
Глава 9. Классификация потребителей газа
56. Потребители по приоритетности обеспечения газом делятся на следующие категории:
1) население, пользующееся газом в бытовых целях;
2) объекты коммунально-бытового назначения;
3) потребители, использующие газ в качестве сырья или топлива для выпуска продукции с непрерывным циклом технологического процесса;

4) газбен жабдықталуы заңнамамен белгiленген тәртiппен көктем-қыс кезеңдерiнде отынның резервтiк түрiне жартылай немесе тұтастай ауыстырылу жолымен реттелетiн электр станциялары мен өнеркәсiптік кәсiпорындар;
5) қалған тұтынушылар.
4-бөлім. Тараптардың газды жеткізу, тасымалдау және
сату жөніндегі құқықтары мен міндеттері
10-тарау. Тараптардың шарт жөніндегi
құқықтары мен мiндеттерi
57. Тараптар Ережеге және Қазақстан Республикасының басқа да құқықтық нормативтiк актілерiне сәйкес шарттың мiндеттемелерiн орындауға жауапкершілікте болады.
58. Тасымалдаушы:
1) жеткiзушi газ сапасы жөнiндегi талаптарды бұзған;
2) газды қабылдау (беру) пунктiне дейiн жете жеткiзбеген;
3) жеткiзушi газды қабылдау (беру) пунктiне дейiн жеткiзу көлемiн төмендеткен;
4) газды қабылдау (беру) пунктiнде газдың қысымы төмендеткен;
5) Ереженiң 3-тарауына сәйкес тұтынушылар газды орташа тәулiктiк тұтыну нормасынан 5 %-ке қарағанда артық тұтынған;
6) жеткiзушi және/немесе тұтынушы тасымалдау шартында көзделген тасымалдаушының қызметi мен айыптау санкцияларын төлеу туралы шарт жағдайын орындамаған жағдайда;
7) тежеусiз күштер жағдаяттарының болуы, соның iшiнде қондырғылар мен газ тасымалдау жүйесiнiң немесе жабдықтың механикалық зақымдануы сияқты, газ тасымалдау жүйесiнде апаттар немесе апаттық жағдайлар туындағанда газ тасымалдауды шектеуге немесе тоқтатуға құқығы бap.
59. Тасымалдаушы:
1) газ тасымалдау шартының ережелерiне сәйкес бiрқалыпты және үздiксiз газ тасымалын қамтамасыз етуге;
2) газ есебiнiң дұрыс жүргiзiлуiн тексеру мақсатында техникалық қауiпсiздiк нормалары талаптарына қатаң сәйкестiкте газ есептеу құралдарына қол жеткiзудi қамтамасыз етуге;
3) газ тасымалдау шартының ережелерiне сәйкес газбен жабдықтау режимiнiң болуы мүмкiн өзгерiстерi туралы жеткiзушiге, тұтынушыға хабарлауға мiндеттi.
60. Жеткiзушi:
1) газ үшін дер кезiнде және толық көлемде төлем алуға;
2) газды тұтыну мен дер кезiнде төлем жасау үшiн бақылауды жүзеге асыруға;
3) тұтынушылар:
газға төлем төлеу тәртiбiн;
газ жабдықтарын қауiпсiз пайдалану және есебiн алу аспаптарын пайдалану талаптарын бұзған жағдайда бiржақты тәртіппен газ берудi тоқтатуға құқылы.
61. Жеткiзушi:
1) нормативтiк талаптарға сай газ сапасын қамтамасыз етуге мiндеттi; жеткізілген газдың сапасына байланысты келiспеушiлiктер болған кезде жеткізуші, тасымалдаушы және тұтынушы мұндай келіспеушіліктерді шарт жағдайларына сәйкес шешедi.
Газдың сапасына бойынша даулар мен келiспеушiлiктердi реттеу мүмкiн болмаған жағдайда олар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сотта қаралады;

4) электростанции и промышленные предприятия, газоснабжение которых в весенне-зимний период должно регулироваться путем частичного или полного перевода их на резервные виды топлива в установленном законодательством порядке;
5) остальные потребители.
Раздел 4. Права и обязанности сторон по поставке,
транспортировке и реализации газа
Глава 10. Права и обязанности сторон по договору
57. Стороны несут ответственность за выполнение договорных обязательств в соответствии с Правилами и другими нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
58. Транспортировщик имеет право приостановить, ограничить или прекратить транспортировку газа в случае:
1) нарушения поставщиком требований по качеству газа;
2) непоставки газа до пункта приема (передачи) газа;
3) снижения поставщиком объемов поставляемого газа до пункта приема (передачи) газа;
4) снижения давления газа на пункте приема (передачи) газа;
5) превышения среднесуточной нормы потребления газа потребителем более, чем на 5% в соответствии с главой 3 Правил;
6) невыполнения поставщиком и/или потребителем условия договора об оплате услуг транспортировщика и/или штрафных санкций, предусмотренных договором на транспортировку;
7) наличия обстоятельств непреодолимой силы, в том числе возникновения таких обстоятельств, как механические повреждения газотранспортной системы или оборудования, аварий и аварийных ситуаций на газотранспортной системе.
59. Транспортировщик обязан:
1) обеспечить равномерную и бесперебойную транспортировку газа согласно условиям договора на транспортировку;
2) в целях проверки правильности учета газа обеспечить доступ к приборам учета газа в строгом соответствии с требованиями норм технической безопасности;
3) в соответствии с условиями договора на транспортировку газа информировать поставщика, потребителя о возможных изменениях режима газоснабжения.
60. Поставщик имеет право:
1) своевременно и в полном объеме получать оплату за газ;
2) осуществлять контроль потребления и своевременность оплаты за газ;
3) в одностороннем порядке приостановить поставку газа при нарушении потребителями:
порядка оплаты за газ;
требований по безопасной эксплуатации газового оборудования и эксплуатации приборов учета;
режима газопотребления.
61. Поставщик обязан:
1) обеспечить качество газа в соответствии с нормативными требованиями; при наличии разногласий по качеству поставляемого газа поставщик, транспортировщик и потребитель решают подобные разногласия в соответствии с договорными условиями.
В случае невозможности урегулирования споров и разногласий по качеству газа они рассматриваются в суде в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

2) тұтынушыларды газдың тарифi, төлем шарты, газбен жабдықтау режимi туралы хабардар етуге;
3) шартта белгiленген мерзiмде жеткiзiлетiн газдың мөлшерi мен сапасын қадағалау және есебiн жүргiзу, тұтынушыға жеткiзiлетiн газдың сапасын бұзуды болдырмау және алдын-алу жөнiнде дер кезiнде шаралар қабылдауға;
4) газдың сапасы мен оның төлем мөлшерiнiң өзгеретiнi туралы тұтынушыларға 10 күннен кешiктiрмей хабарлауға;
5) газ тасымалдау жөнiндегi қызметтер көрсетулерге дер кезiнде төлем жасауға;
6) тасымалдаушыға оның талабы бойынша мынадай ақпаратты: тұтынушылар санын, тұтыну көлемiн, тұтынушыларда орнатылған газ есептеу аспаптарының түрлерi мен газ есептеу аспаптарының көрсеткiштерiн, тұтынушыларда орнатылған газ тұтыну қондырғыларының тiзбесi мен түрлерiн беруге;
7) тұтынылған газдың көлемiн бақылауға;
8) газ тарату ұйымдарының пайдаланушылық жауапкершiлiк шекараларынан бастап әрбiр абонентке дейiнгi туындаған газ шығынының есебiн жүргiзуге, соның iшiнде рұқсатсыз газ алуды қадағалауға және алдын алуға;
9) тұтынушылармен газ жеткiзуге шарт жасасуға;
10) Ереженiң 8-тарауына сәйкес тұтынушыға ай сайын төлем шотын көрсетуге мiндеттi.
62. Тұтынушы:
1) газ жеткiзу мен оны тасымалдау жөнiндегi шартта айтылған сапа мен санда газды пайдалануға және алуға;
2) заңнамамен белгiленген тәртiппен және шарттың талаптарына сәйкес газ бен оны тасымалдау қызметінің тарифтері туралы ақпарат алуға;
3) газды жеткiзу мен оны тасымалдау шартында көрсетілмеген үзілiстер уақыты үшiн газға және оны тасымалдау жөнiндегi қызметтер көрсетуге төлем жасамауға;
4) газды жеткiзушiлермен, тасымалдаушылармен шартты, егер алдын ала жеткiзушiге, тасымалдаушыға ескертiлген және газ және оны тасымалдау жөніндегi қызметтер көрсетулер үшiн толық төлем жасаған жағдайда бiр жақты бұзуға құқығы бар.
63. Тұтынушы:
1) газды пайдалану кезiнде қауiпсiздiк техникасы талаптарын сақтауға;
2) тасымалдаушы, жеткiзушi немесе мамандандырылған ұйым өкілдерінiң апаттарды жою, жөндеу жұмыстарын жүргiзу, eceптеу және бақылау аспаптарын байқап көру үшiн газ есептеу құралдарына, газ құралдары мен қондырғыларына қол жеткiзуiн қамтамасыз етуге;
3) газды шарт ережелерiне сәйкес пайдалануға;
4) жеткiзушiмен газбен жабдықтау шартын жасасуға мiндеттi.
64. Тұтынушыға:
1) жеткiзушiнiң, тасымалдаушының келiсiмiнсiз үйдiң iшiндегi, пәтердiң iшiндегi газ құбырлары мен газ қондырғыларын қайта жабдықтауға;
2) қолда бар газ есептеу схемасына (жүйесiне) өзгерiстер енгiзуге тыйым салынады.
65. Тасымалдаушы мен тұтынушы газ жеткiзу не қабылдау режимiн бұзуға әкелiп соғатын газбен қамту объектiлерiндегi ақаулар мен апаттар жөнiнде бiр-бiрiне жедел хабар берiп отыруға мiндеттi.

2) информировать потребителя о тарифах на газ, условиях оплаты, режиме газоснабжения;
3) вести учет и контроль качества и количества поставляемого газа в установленные договором сроки, принимать своевременные меры по предупреждению и устранению нарушений качества поставляемого газа потребителю;
4) не позднее, чем за 10 дней информировать потребителей об изменении качества газа и размера платы за него;
5) своевременно оплачивать услуги по транспортировке газа;
6) представлять транспортировщику по его требованию следующую информацию: количество потребителей, объем потребления, виды приборов учета газа и показания приборов учета газа, установленных у потребителей, перечень и виды газопотребляющего оборудования, установленного у потребителей;
7) контролировать объем потребляемого газа;
8) проводить учет потерь газа, возникающих от границы эксплуатационной ответственности газораспределительной организации до каждого абонента, в том числе отслеживание и предотвращение несанкционированного отбора газа;
9) заключить с потребителем договор на поставку газа;
10) предъявлять ежемесячно потребителю счет на оплату поставляемого газа в соответствии с главой 8 Правил.
62. Потребитель имеет право:
1) на получение и использование газа установленного качества и в количестве, оговоренном в договорах поставки газа и его транспортировки;
2) в установленном законодательством порядке и в соответствии с условиями договоров получать информацию о тарифах на газ и услуги по его транспортировке;
3) не производить оплату за газ и услуги по его транспортировке за время перерывов, не установленных договорами на поставку газа и его транспортировку;
4) расторгнуть договоры с поставщиком, транспортировщиком газа в одностороннем порядке, при условии уведомления об этом транспортировщика, поставщика и полной оплаты за газ и услуги по его транспортировке.
63. Потребитель обязан:
1) соблюдать требования техники безопасности при пользовании газом;
2) обеспечить доступ представителей транспортировщика, поставщика или специализированных организаций к газовым установкам, оборудованию, приборам учета для устранения аварий, проведения ремонтных работ, осмотра приборов учета и контроля;
3) использовать газ в соответствии с условиями договора;
4) заключить с поставщиком договор газоснабжения.
64. Потребителю запрещается:
1) переоборудовать внутридомовые, внутриквартирные газопроводы, газовое оборудование без согласования с транспортировщиком, поставщиком;
2) вносить изменения в существующие схемы (системы) учета газа.
65. Транспортировщик и потребитель обязаны немедленно сообщать друг другу об авариях и неисправностях на объектах газоснабжения, ведущих к нарушению режима поставки либо приема газа.

66. Тасымалдаушы жеткiзушiнiң өтiнiмi бойынша тұтынушылардың газ тұтыну режимi туралы жедел ақпарат бередi.
67. Жеткiзушiге:
1) басқа тұтынушылардың талаптарды орындамау салдарынан, егер шартта көрсетiлмесе немесе мiндеттiлiк мәнiнен туындамаса, тұтынушының газ алуын шектеуге немесе бермеуге;
2) тұтынушылардан ай сайынғы жеткiзген газ үшiн шот бермей тұрып төлем жасауын талап етуге тыйым салынады.
11-тарау. Ереженi бұзғаны үшiн жауапкершiлiк
68. Жеткiзушi, тасымалдаушы және тұтынушы Қазақстан Республикасының заңнамасына және шарттарға сәйкес Ереженi бұзғаны үшiн жауапкершiлiкте болады.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2003 жылғы 11 маусымдағы
N 568 қаулысымен
бекiтiлген
Сұйытылған көмiрсутектi газдарды жеткiзу,
тасымалдау және пайдалану ережесi
1. Жалпы ережелер
1. Осы Сұйытылған көмiрсутектi газдарды жеткiзу, тасымалдау және пайдалану ережесi (бұдан әрi - Ереже) Қазақстан Республикасында сұйытылған көмiрсутектi газдарды (бұдан әрi - СКСГ) пайдалану саласында бiрыңғай техникалық және есептік саясат жүргiзу мақсатында түрлi меншiк нысанындағы ұйымдардың қызметiн белгiлейді.
Ескерту. 1-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.01.16. N 22 (алғашқы рет ресми жарияланған күнінен бастап 10 күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
2. Ереже СКСГ-нi өндiретiн, тасымалдайтын, тарататын және тұтынатын, сондай-ақ CKCГ жабдықтау жүйелерiн жобалау салу-монтаждау пайдалану және iске қосу-баптау жұмыстарымен айналысатын барлық заңды және жеке тұлғалар үшін міндеттi болып табылады.
3. Тұрғын үй-жайларды газбен жабдықтаумен байланысты мәселелер осы Ережемен реттеледi.
4. Жаңадан салынатын, жобаланатын және қайта жаңғыртылатын үймереттер, газ толтыру станциялары, газ толтыруы пункттерi Қазақстан Республикасының өнеркәсiпте жұмыстарды қауіпсiз жүргiзудi қадағалау және тау-кен қадағалау жөніндегi мемлекеттiк комитетi 1993 жылғы 15 сәуiрде бекiткен Газ шаруашылығындағы қауіпсiздiк ережесінің (бұдан әрi - Газ шаруашылығындағы қауiпсiздiк ережесi), осы Ереженiң және Қазақстан Республикасының басқа да нормативтiк құқықтық актілерінің талаптарына сәйкес орындалуы тиiс.
5. Газбен жабдықтау жүйелерiн жобалаумен, салумен, пайдаланумен және iске қосумен және реттеумен айналысатын инженерлік-техникалық қызметкерлер мен қызмет көрсететiн персонал, газ-көлiк ұйымдарының қызметкерлерi мен персоналы, сондай-ақ газ шаруашылықтары үшiн кадрлар дайындау жөнiндегi курстар мен оқу комбинаттарының оқытушылары Ереженi, Газ шаруашылығындағы қауiпсiздiк ережесiн және жабдықтарды, объектілердi қауiпсiз пайдалану жөніндегi басқа да нормативтiк құқықтық және нормативтiк-техникалық құжаттардың ережелерiн бiлуге аттестациялауға жатады және жұмысқа жiберiлер алдында Газ шаруашылығының қауiпсiздiк ережелерiне сәйкес газ тораптық ұйымдағы комиссияға емтихан тапсырулары тиiс.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерту енгізілді - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008.01.16. N 22 (алғашқы рет ресми жарияланған күнінен бастап 10 күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

66. Транспортировщик представляет по запросу поставщика оперативную информацию о режиме газопотребления потребителями.
67. Поставщику запрещается:
1) отказывать или ограничивать потребителя в получении газа по причинам невыполнения требований другими потребителями, если иное не предусмотрено договором или не вытекает из существа обязательства;
2) требовать от потребителя ежемесячной оплаты за поставляемый газ без представления счета.
Глава 11. Ответственность за нарушение Правил
68. Поставщик, транспортировщик и потребитель несут ответственность за нарушение Правил в соответствии с законодательством Республики Казахстан и договорами.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 11 июня 2003 года N 568
Правила
поставки, перевозки и пользования сжиженными
углеводородными газами
1. Общие положения
1. Настоящие Правила поставки, перевозки и пользования сжиженными углеводородными газами (далее - Правила) определяют деятельность организаций различных форм собственности с целью проведения единой технической и учетной политики в области использования сжиженных углеводородных газов (далее - СУВГ) в Республике Казахстан.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 января 2008 года N 22 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования).
2. Правила являются обязательными для всех юридических и физических лиц, производящих, транспортирующих, распределяющих и потребляющих СУВГ, а также занятых проектными, строительно-монтажными, эксплуатационными и пуско-наладочными работами систем снабжения СУВГ.
3. Вопросы, связанные с газоснабжением жилых помещений, регулируются настоящими Правилами.
4. Вновь строящиеся, проектируемые и реконструируемые установки, газонаполнительные станции, газонаполнительные пункты должны быть выполнены в соответствии с требованиями Правил безопасности в газовом хозяйстве, утвержденными Государственным комитетом по надзору за безопасным ведением работ в промышленности и горному надзору Республики Казахстан 15 апреля 1993 года (далее - Правила безопасности в газовом хозяйстве), настоящих Правил и других нормативных правовых актов Республики Казахстан.
5. Инженерно-технические работники и обслуживающий персонал, занимающийся проектированием, строительством, эксплуатацией, пуском и наладкой систем газоснабжения, работники и персонал газотранспортных организаций, а также преподаватели курсов и учебных комбинатов по подготовке кадров для газовых хозяйств подлежат аттестации на знание Правил, Правил безопасности в газовом хозяйстве и других нормативных правовых и нормативно-технических документов по безопасной эксплуатации оборудования, объектов и перед допуском к работе должны сдать экзамен комиссии в газосетевой организации в соответствии с требованиями Правил безопасности в газовом хозяйстве.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 января 2008 года N 22 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования).

6. Газ шаруашылығы объектiлерiн жобалаумен, салумен, пайдаланумен, сондай-ақ газ құбырлары бойынша, темiржол цистерналарымен және автогазтасымалдағыштармен СКСГ-ны тасымалдаумен, тұтынушыларды газбен қамтамасыз етумен айналысатын заңды және жеке тұлғалардың қызметiн лицензиялау "Лицензиялау туралы" Қазақстан Республикасының заңына және осы қызметтi реттейтiн басқа да нормативтiк құқықтық кесiмдерге сәйкес жүзеге асырылады.
2. Терминдер мен анықтамалар
7. Ережеде мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
абонент - қайта сату құқығынсыз өз қажетi үшiн газ сатып алуға шарт жасасқан жеке тұлға;
газбалонды құрылғы - бiр немесе бiр топ пәтердi газбен қамтамасыз ететін, сондай-ақ өнеркәсiптiк мақсаттарда пайдаланылатын тұрмыстық газ баллонынан, газ құбырлары жүйесінен, қысымның жеке реттеушiсінен тұратын құрылма;
газды пайдаланатын қондырғылар - газды отын ретiнде пайдаланушы қазандар, өндiрiстiк пештер және басқа да қондырғылар;
газ толтыру станциясы - газды қабылдап алуды, сақтауды, тұрмыстық баллондарға, автогазтасымалдағыштарға құюды, газды тұтынушыларға босатуды, газ баллондары мен сақтандыру-бекiтпе арматураларын жөндеудің барлық түрлерiн, қысыммен жұмыс iстейтiн ыдыстардың iшкi байқауы мен гидравликалық сыналуын, одан әрi пайдалануға жатпайтын баллондарды жою мен ұқсатуды жүзеге асырушы газ шаруашылығының объектісі;
газ толтыру пунктi - газды қабылдап алу, сақтау, тұрмыстық баллондарға, автогазтасымалдағышқа құюды; газды тұтынушыларға босатуды жүзеге асырушы газ шаруашылығының объектiсi;
газ тораптық ұйым - өзiне газ толтыратын станцияны немесе газ толтыратын бекеттi, газбен жабдықтау жүйесін пайдалану қызметін, оның ішінде апаттық-диспетчерлiк қызметтi, орталық диспетчерлік қызметтi, үй ішілік газ қызметiн көрсететін бригаданы, зертхананы, өндiрiстiк-техникалық бөлiмдi, азаматтық қорғанысты қалыптастыруды, техника қауiпсiздiгi мен еңбектi қорғау бөлiмiн қамтитын газ шаруашылығының объектiлерiн, өнеркәсiп базаларын пайдалануға және техникалық қызметтер көрсетуге арналған лицензиясы бар мамандандырылған ұйым болып табылатын газ шаруашылығының ұйымы;
топтық резервуарлық қондырғы - тұрғын үй ауқымына газ берудi қамтамасыз ететiн сақтандыру-бекiтпе және берiлген режимде реттеушi арматурасы бар СКСГ-ны сақтауды қамтамасыз етуге арналған, ыдыстар тобынан, ыдыстан үй ішілік газ құбырына дейiнгi СКСГ-ны тасымалдауды қамтамасыз ететiн газ құбырлары жүйесiнен тұратын газ шаруашылығының объектiсi болып табылатын үймерет;
тасымалдаушы - CKCГ-ны тасымалдауды жүзеге асыру үшiн тиiстi рұқсаттық құжаттар алған меншiгiнде немесе жалға алған немесе өзге де заңды құқықта газ құбырлары бар және/немесе мамандандырылған темiржол, су (өзен немесе теңiз) және/немесе автомобиль паркi бар заңды немесе жеке тұлға;
жеткiзуші - CKCГ-ны өндiрудi немесе көтере жеткiзудi жүзеге асырушы газмұнай өңдейтiн зауыттар немесе өзге де ұйымдар;
тұтынушы - Газ шаруашылығындағы қауiпсiздiк ережесiнің талаптарына сәйкес сұйытылған газды пайдалану құқығына рұқсаты бар, өзi тұтыну үшiн немесе кейiн сату мақсатында СКСГ-ны сатып алуға шарт жасасқан заңды немесе жеке тұлғалар;
сұйытылған көмiрсутектi газдар немесе СКСГ - газмұнай өңдеу зауыттарында өндiрілетiн мемлекеттiк стандарттарға сәйкес келетін, қалыпты жағдайда газ түрінде, ал шамалы артық қысымда-сұйық күйде болатын көмiрсутектердің қоспасы;
газбен жабдықтау жүйесі - газ құбырлары, газ толтыру станциялары, газ толтыру пункттері, топтық резервуарлық қондырғылар, газбаллонды қондырғылар, газ құбырларындағы үймереттер, электр- химиялық коррозиядан қорғау құралдары, өнеркәсіптік және ауыл шаруашылығы кәсіпорындары ғимараттарының, қазандықтардың, тұрмыстық қызмет көрсететін кәсіпорындардың, қоғамдық ғимараттар мен тұрғын үйлердің газ жабдықтары;
уәкілетті орган - мұнай-газ өнеркәсібі саласында мемлекеттік саясатты қалыптастыруды, басқару процесін үйлестіруді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органы;
газ жабдығы - газ құбырларының құрамдас элементі ретінде пайдаланылатын толық зауыттық дайын күйдегі техникалық бұйымдар (компенсаторлар, конденсат жинақтары, құбырлық бекітпе арматура, газ аспаптары), газды пайдаланатын қондырғылар.

6. Лицензирование деятельности юридических и физических лиц, занятых проектированием, строительством, эксплуатацией объектов газового хозяйства, а также транспортировкой СУВГ по газопроводам, в железнодорожных цистернах и автогазовозах, газоснабжением потребителей, осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан "О лицензировании" и другими нормативными правовыми актами, регулирующими данный вид деятельности.
2. Термины и определения
7. В Правилах применяются следующие термины и определения:
абонент - физическое лицо, заключившее договор на покупку газа для собственных нужд без права перепродажи;
газобаллонная установка - сооружение, состоящее из бытового газового баллона, системы газопроводов, индивидуального регулятора давления, обеспечивающее газом одну или группу квартир, а также использующееся в промышленных целях;
газоиспользующие установки - котлы, производственные печи и другие устройства, использующие газ в качестве топлива;
газонаполнительная станция - объект газового хозяйства, осуществляющее прием, хранение, налив газа в бытовые баллоны, автогазовозы, отпуск газа потребителям, все виды ремонтов газовых баллонов и предохранительно-запорной арматуры, внутренний осмотр и гидравлическое испытание сосудов, работающих под давлением, уничтожение и утилизацию баллонов, не пригодных к дальнейшей эксплуатации;
газонаполнительный пункт - объект газового хозяйства, осуществляющий прием, хранение, налив газа в бытовые баллоны, автогазовозы; отпуск газа потребителям;
газосетевая организация - организация газового хозяйства, являющееся специализированной организацией, имеющее лицензию на эксплуатацию и техническое обслуживание объектов газового хозяйства, промышленную базу, включающую в себя газонаполнительную станцию или газонаполнительный пункт, службу эксплуатации системы газоснабжения, в том числе аварийно-диспетчерскую службу, центральную диспетчерскую службу, бригаду внутридомового газового обслуживания, лабораторию, производственно-технический отдел, формирование гражданской обороны, отдел техники безопасности и охраны труда;
групповая резервуарная установка - сооружение, являющееся объектом газового хозяйства, состоящее из группы емкостей, предназначенных для обеспечения хранения СУВГ, имеющее предохранительно-запорную и регулирующую арматуру, обеспечивающую подачу газа в жилой массив в заданном режиме, систему газопроводов, обеспечивающих транспортировку СУВГ от емкостей до внутридомового газопровода;
перевозчик - юридические или физические лица, имеющие в собственности, аренде или ином законном праве газопроводы, и/или специализированный железнодорожный, водный (речной или морской) и/или автомобильный парк, получившие соответствующие разрешительные документы для осуществления перевозок СУВГ;
поставщик - газонефтеперерабатывающие заводы или иные организации, осуществляющие производство и/или оптовую поставку СУВГ;
потребитель - юридические и физические лица, заключившие договор на приобретение СУВГ для собственного потребления или в целях последующей реализации, имеющие разрешение на право использования сжиженного газа в соответствии с требованиями Правил безопасности в газовом хозяйстве;
сжиженные углеводородные газы или СУВГ - смесь углеводородов, вырабатываемая на газонефтеперерабатывающих заводах, соответствующая государственным стандартам, в нормальных условиях находящаяся в газообразном, а при небольших избыточных давлениях - в жидком состоянии;
система газоснабжения - газопроводы, газонаполнительные станции, газонаполнительные пункты, групповые резервуарные установки, газобаллонные установки, сооружения на газопроводах, средства защиты от электрохимической коррозии, газовое оборудование зданий промышленных и сельскохозяйственных предприятий, котельных, предприятий бытового обслуживания, общественных зданий и жилых домов;
уполномоченный орган - центральный исполнительный орган Республики Казахстан, осуществляющий формирование государственной политики, координацию процесса управления в сфере нефтегазовой промышленности;
газовое оборудование - технические изделия полной заводской готовности (компенсаторы, конденсатосборники, арматура трубопроводная запорная, газовые приборы), используемые в качестве составных элементов газопроводов, газоиспользующие установки.

Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2005.08.24. N 870 , 2008.01.16. N 22 (алғашқы рет ресми жарияланған күнінен бастап 10 күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі), 2010.12.22 N 1398 Қаулыларымен.
3. СКСГ-ды тасымалдау
8. Тасымалдаушы СКСГ-ны тасымалдауды Қазақстан Республикасының заңнамаларына сәйкес тасымалдауға тапсырыс берушiмен жасалған шарттың негiзінде жеткізушіден газтораптық ұйымдарға дейiн жүзеге асырады.
9. Қазақстан Республикасынан тыс жерлерден СКСГ-ны тасымалдау кезiнде тасымалдаушы кедендiк бақылау органдарына СКСГ-мен байланысты қызметпен айналысу құқығына лицензияны және Қазақстан Республикасының кеден заңнамасына сәйкес басқа да құжаттарды ұсынуы тиiс.
10. Жеткiзушi (тұтынушы) CKCГ-ны газ толтыру станциясына немесе газ толтыру пункттерiне дейiн тасымалдауға өтінім беруге және шарт жасасуға құқылы. Бұл үшiн өтiнуші CKCГ-ны иелену құқығына ресурстық анықтама мен газ толтыру станциясына немесе газ толтыру пункттерiмен мәлімделген газ көлемiн жауапты сақтауға жасасқан шартты ұсынуы қажет (соңғысы газтораптық ұйым тұтынушы болып табылған жағдайда ұсынылмайды).
11. Тасымалдаушы СКСГ-ны тасымалдауға өтiнiм түскеннен кейiн 10 (он) күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей өтінім берушiге қол қою үшін шарттың жобасын немесе уәждi бас тартуды жолдайды.
4. Тұтынушылармен СКСГ-ны беруге шарттар жасасу және газ
тораптық ұйымының қызметтерін беру тәртiбi
Ескерту. 4-тараудың тақырыбына өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2008.01.16. N 22 (алғашқы рет ресми жарияланған күнінен бастап 10 күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
12. Газтораптық ұйымдар мен СКСГ-ны тұтынушылар арасында СКСГ-ны беруге шарттар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жасалады.
12-1. Табиғи монополия саласында қызметін жүзеге асыратын газ тораптық ұйымдар табиғи монополиялар саласына жатпайтын өзге қызметті табиғи монополиялар туралы заңнамаға сәйкес жүзеге асырады.
Ескерту. 12-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2008.01.16. N 22 (алғашқы рет ресми жарияланған күнінен бастап 10 күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
12-2. Табиғи монополия саласына жатқызылған газ тораптық ұйымның қызметтеріне ақы төлеу тәртібі мен шарттары табиғи монополия саласына жататын, ұсынылатын қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) арналған тиісті үлгі шартпен айқындалады.
Ескерту. 12-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2008.01.16. N 22 (алғашқы рет ресми жарияланған күнінен бастап 10 күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 24.08.2005 N 870; от 16.01.2008 N 22 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования); от 22.12.2010 № 1398.
3. Перевозка СУВГ
8. Перевозчик осуществляет перевозку СУВГ от поставщиков до газосетевых организаций на основании договоров, заключенных с заказчиком перевозок, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. При перевозке СУВГ из-за пределов Республики Казахстан перевозчик должен предъявить органам таможенного контроля лицензию на право занятия деятельностью, связанной с СУВГ, и другие документы в соответствии с таможенным законодательством Республики Казахстан.
10. Поставщик (потребитель) вправе подать заявку и заключить договор на перевозку СУВГ до газонаполнительной станции или газонаполнительного пункта. Для этого заявителю необходимо представить ресурсную справку на право владения СУВГ и договор с газонаполнительной станцией или газонаполнительным пунктом на ответственное хранение заявленного объема газа (последний не представляется в случае, если потребителем является газосетевая организация).
11. Перевозчик не позднее десяти календарных дней после поступления заявки на транспортировку СУВГ направляет проект договора для подписания заявителю или дает мотивированный отказ.
4. Порядок заключения договоров
с потребителями на подачу СУВГ и предоставления услуг
газосетевой организацией
Сноска. Заголовок главы 4 с изменениями, внесенными постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 января 2008 года N 22 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования).
12. Договоры на подачу СУВГ между газосетевой организацией и потребителями СУВГ заключаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12-1. Газосетевые организации, осуществляющие деятельность в сфере естественной монополии, осуществляют иную деятельность, не относящуюся к сфере естественной монополии, согласно законодательства о естественных монополиях.
Сноска. Пункт 12-1 дополнен постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 января 2008 года N 22 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования).
12-2. Порядок и условия оплаты услуг газосетевой организации, отнесенных к сфере естественной монополии, определяются соответствующим типовым договором на предоставляемые услуги (товары, работы), относящиеся к сфере естественной монополии.
Сноска. Пункт 12-2 дополнен постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 января 2008 года N 22 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования).

12-3. Табиғи монополия саласына жатқызылған газ тораптық ұйымның қызметтеріне қол жеткізуге рұқсат беру табиғи монополиялар туралы заңнамада белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Ескерту. 12-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2008.01.16. N 22 (алғашқы рет ресми жарияланған күнінен бастап 10 күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
13. CKCГ-ны тұтынушылар (абоненттерден басқа) газтораптық ұйымдармен шарт жасасқанға дейін төтенше жағдайлар жөніндегi аумақтық органдардан СКСГ-ны пайдалану құқығына рұқсат алуға міндеттi.
14. Тұтынушыларды (абоненттердi) көп қабатты тұрғын үйлердегi - пәтерлердің (үй-жайлардың) меншiк иелерiн (жалгерлердi) газбен жабдықтау топтық резервуарлық қондырғылар арқылы пәтердің меншiк иесi (жалгер) және газтораптық ұйым арасындағы газды тасымалдау үшiн жасалған шарт ережелерi негiзiнде немесе кондоминиум объектiсiн басқару органы мен газтораптық ұйым арасында жасалған шарт ережелерi негiзiнде жүзеге асырылады.
15. Топтық резервуарлық қондырғысы бар және тұрғын үй-жайларды жылыту, ыстық су дайындау үшiн СКСГ-ны пайдаланатын жеке тұрғын үй иелерiн газбен жабдықтау топтық резервуарлық қондырғысы бар иегер мен газтораптық ұйым арасындағы шарт ережелерi негiзiнде жүзеге асырылады.
16. Абоненттерге баллондардағы газды сату шарт жасаспай-ақ, өтiнiм бойынша жүзеге асырылады.
Газтораптық ұйым абонентке сатылатын әрбiр баллонға кепiлдiк сапа талонын беруге мiндеттi.
Ескерту. 16-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2008.01.16. N 22 (алғашқы рет ресми жарияланған күнінен бастап 10 күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
17. Газтораптық ұйым және/немесе тұтынушы газды баллондарда сатып алушы абоненттердi есепке алуға, абоненттiк нөмiр беруге, газбаллондық қондырғылардың авариялық және жоспарлы қызмет көрсетуi қамтамасыз етуге міндеттi.
18. CKCГ-ы бар баллонды тұтынушы баллонның техникалық жай-күйіне жауапкершiлiкте болатын газтораптық ұйымнан сатып алуы тиiс. Тұтынушы жеке газбаллондық қондырғыны пайдалану кезiнде газ шаруашылығындағы қауiпсiздiк техникаларының ережелерiн сақтауға жауапкершілікте болады.
Егер абонент кепiл талонынсыз, күдiктi көздерден газ сатып алса, баллонды өздiгiнен қысымды реттегішке қосса, баллонның қауiпсiз пайдаланылуына және оның техникалық жай-күйiне абонент баллонды пайдаланудың барлық кезеңiнде жауапкершiлiкте болады.
5. СКСГ-ның шығысын есепке алу және оны тұтынғаны үшін есеп
айырысу
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2008.01.16. N 22 (алғашқы рет ресми жарияланған күнінен бастап 10 күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

12-3. Предоставление доступа к услугам газосетевой организации, отнесенным к сфере естественной монополии, осуществляется в порядке, установленном законодательством о естественных монополиях.
Сноска. Пункт 12-3 дополнен постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 января 2008 года N 22 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования).
13. Потребители СУВГ (кроме абонентов) до заключения договора с газосетевой организацией обязаны получить разрешение территориальных органов по чрезвычайным ситуациям на право использования СУВГ.
14. Газоснабжение потребителей (абонентов) - собственников (арендаторов) квартир (помещений) в жилых многоэтажных домах осуществляется через групповые резервуарные установки на основании условий договора на поставку газа между собственником (арендатором) квартиры и газосетевой организацией или на основании условий договора, заключенного между органом управления объектом кондоминиума и газосетевой организацией.
15. Газоснабжение владельцев индивидуального жилья, имеющих групповую резервуарную установку и использующих СУВГ для отопления жилых помещений, приготовления горячей воды, осуществляется на основании условий договора между владельцем, имеющим групповую резервуарную установку, и газосетевой организацией.
16. Продажа газа в баллонах абонентам осуществляется без заключения договора, по заявке.
Газосетевая организация обязана выдавать гарантийный талон качества на каждый продаваемый баллон абоненту.
Сноска. Пункт 16 с изменениями, внесенными постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 января 2008 года N 22 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования).
17. Газосетевая организация и/или потребитель обязаны поставить на учет абонентов, покупающих газ в баллонах, присвоить абонентский номер, обеспечить аварийное и плановое обслуживание газобаллонных установок.
18. Потребитель должен приобретать баллон с СУВГ у газосетевой организации, которая несет ответственность за техническое состояние баллона. Потребитель несет ответственность за соблюдение Правил техники безопасности в газовом хозяйстве при эксплуатации собственной газобаллонной установки.
В том случае, когда абонент приобрел газ у сомнительного источника, без гарантийного талона, самостоятельно подключил баллон к регулятору давления, ответственность за безопасную эксплуатацию баллона и его техническое состояние на весь период использования несет абонент.
5. Учет расхода СУВГ и расчет за его потребление
Сноска. Заголовок главы 5 в редакции постановления Правительства Республики Казахстан от 16 января 2008 года N 22 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования).

19. Газ толтыру станцияларынан, газ толтыру пункттерiнен СКСГ-ны босату салмақтық әдiспен жүзеге асырылады.
20. Баллонға құйылатын CKCГ-ың мөлшерi Қазақстан Республикасының өнеркәсiптегi жұмыстардың қауiпсiз жүргiзiлуiн қадағалау және тау-кен қадағалау жөніндегi мемлекеттік комитетi 1994 жылғы 21 сәуiрде бекiткен Қысыммен жұмыс iстейтiн ыдыстарды орнату мен қауiпсiз пайдалану ережесiнің (бұдан әрi - Қысыммен жұмыс iстейтiн ыдыстарды орнату мен қауiпсiз пайдалану ережесi) талаптарына сай болуы тиiс.
21. Газ толтыру станцияларынан, газ толтыру бекеттерiнен СКСГ-ны босату кезiнде автоцистерналардағы құйылған СКСГ-ың мөлшерi автомобильдiк таразыларда анықталады.
Автогазтасымалдағыштарды өлшеу толтырылғанға дейiн және одан кейiн жүргiзiледi; айырма құйылған газдың килограмдағы санын анықтайды.
Газ толтыру станцияларында, газ толтыру пункттерінде, топтық резервуарлық қондырғыларда газ тораптық ұйымның СКСГ-ның шығысын есепке алуы уәкілетті орган бекіткен нормативтік құжатпен белгіленеді.
Ескерту. 21-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2008.01.16. N 22 (алғашқы рет ресми жарияланған күнінен бастап 10 күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
22. Тұтынушының талап етуi бойынша жеткізуші автогазтасымалдағыштарға бақылаулық өлшеу жүргiзуге мiндеттi; бақылаулық өлшеу нәтижелерi бойынша тиiстi кесiм жасалады.
Бақылаулық өлшеу нәтижелері бойынша жеткiзушi көрсеткен салмақ сәйкес болған жағдайда оны жүргiзуге кеткен шығындарды тұтынушы төлейдi; бақылаулық өлшеу нәтижелерi бойынша СКСГ-ың жетiспеу фактiсi анықталған жағдайда барлық шығындарды жеткiзушi төлейдi. Бұл ретте жеткiзушi тұтынушыға жетпеген газ көлемiн толтыруға немесе жетпеген көлемнің ақшалай түрдегi құнын өтеуге міндеттi.
22-1. Топтық резервуарлық қондырғыдан тұтынушыларға бөлінген СКСГ-ның мөлшері көлемдік әдіспен анықталады және тұтынушылардың газдың коммерциялық есебін алу аспаптарының көрсеткіштерін немесе газдың коммерциялық есебін алу аспаптары болмаған кезде тұтынушылар пайдаланған және тұтыну нормасы бойынша есептелген газ көлемін жиынтықтау жолымен есептеледі.
Ескерту. 22-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2008.01.16. N 22 (алғашқы рет ресми жарияланған күнінен бастап 10 күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
23. Көп қабатты тұрғын үйлердi газбен жабдықтау кезiнде топтық резервуарлық қондырғылардан әрбiр жеке пәтер пайдаланған газ санының есебi газды есептеу аспабының көмегiмен, ол болмағанда - тиiстi мемлекеттiк орган бекiткен тұтыну нормасы бойынша анықталады.

19. Отпуск СУВГ с газонаполнительных станций, газонаполнительных пунктов осуществляется весовым методом.
20. Количество СУВГ, заливаемого в баллоны, должно соответствовать требованиям Правил устройства и безопасной эксплуатации сосудов, работающих под давлением, утвержденных Государственным комитетом по надзору за безопасным ведением работ в промышленности и горному надзору Республики Казахстан 21 апреля 1994 года (далее - Правила устройства и безопасной эксплуатации сосудов, работающих под давлением).
21. При отпуске СУВГ с газонаполнительных станций и газонаполнительных пунктов в автоцистернах количество налитого СУВГ определяется на автомобильных весах.
Взвешивание автогазовозов производится до их наполнения и после; разница определяет количество налитого газа в килограммах.
Учет расхода СУВГ газосетевой организацией на газонаполнительных станциях, газонаполнительных пунктах, в групповых резервуарных установках устанавливается нормативным документом, утвержденным уполномоченным органом.
Сноска. Пункт 21 с изменениями, внесенными постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 января 2008 года N 22 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования).
22. По требованию потребителя поставщик обязан провести контрольное взвешивание автогазовоза; по результатам контрольного взвешивания составляется соответствующий акт.
В случае соответствия веса, указанного поставщиком, результатам контрольного взвешивания, затраты на его проведение оплачиваются потребителем; при выявлении факта недостачи СУВГ по результатам проведенного контрольного взвешивания, все затраты оплачивает поставщик. При этом поставщик обязан возместить потребителю недостающий объем газа или компенсировать стоимость недостающего объема в денежном выражении.
22-1. Количество отпущенного СУВГ из групповой резервуарной установки потребителям, определяется объемным методом и рассчитывается путем суммирования показателей приборов коммерческого учета газа потребителей или при отсутствии приборов коммерческого учета газа, количества газа, использованного потребителями и рассчитанного по норме потребления.
Сноска. Пункт 22-1 дополнен постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 января 2008 года N 22 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования).
23. При газоснабжении жилых многоэтажных домов от групповой резервуарной установки учет количества газа, использованного каждой отдельной квартирой, определяется с помощью прибора учета газа, при его отсутствии - по норме потребления, утвержденной соответствующим государственным органом.

23-1. Тұтынушылардың оларға СКСГ-ны жеткізгені үшін есеп айырысуы заңнамада белгіленген тәртіппен белгіленетін бағаларға сәйкес жүргізіледі.
Газ толтыру станцияларынан СКСГ-ны алатын тұтынушылар үшін бағалар СКСГ-ның бір килограмы үшін белгіленеді.
Коммерциялық есебін алу аспаптары бар тұтынушыларға бағалар СКСГ-ың бір текше метрі үшін белгіленеді.
Ескерту. 23-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2008.01.16. N 22 (алғашқы рет ресми жарияланған күнінен бастап 10 күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
23-2. Тұтынушы тұтынған СКСГ үшін есеп айырысу газ тораптық ұйымның газды коммерциялық есепке алу аспаптарының мәліметтері негізінде жазып берген төлем құжаты бойынша СКСГ-ны жеткізуге арналған шарт ережелеріне сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 23-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2008.01.16. N 22 (алғашқы рет ресми жарияланған күнінен бастап 10 күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
23-3. Абонентпен СКСГ-ны тұтынуды есепке алған деректер болмаған кезде, газ тораптық ұйым абоненттің газды коммерциялық есебін алу аспабының нақты деректері бойынша кейіннен қайта есептесу арқылы тұтыну нормасы бойынша есеп айырысу жүргізеді.
Ескерту. 23-3-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2008.01.16. N 22 (алғашқы рет ресми жарияланған күнінен бастап 10 күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
23-4. Тұтынушының кінәсінен емес және СКСГ-ны тұтынуды есепке алу деректерінің дұрыс еместігін тудырған газдың коммерциялық есебін алу аспабының бұзылуы айқындалған жағдайда, газ тораптық ұйым СКСГ-ны тұтынуды тұтыну нормасы бойынша қайта есепке алуды, бірақ алдыңғы өткен үш айдан аспайтын мерзімде жүргізеді. Егер коммерциялық есепке алуды көрсетілген мерзімде қалпына келтіру мүмкін болмаса, СКГС тұтыну есебінің тәртібі және есебін қалпына келтіру мерзімдері тұтынушы мен газ тораптық ұйым арасындағы келісім бойынша белгіленеді.
Ескерту. 23-4-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2008.01.16. N 22 (алғашқы рет ресми жарияланған күнінен бастап 10 күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
23-5. Пәтерлерде тұрып жатқан абоненттердің санын есепке алуды газ тораптық ұйым жүзеге асырады.
Абоненттің пәтерінде тұрып жатқан адамдар санын есепке алу тәртібін айқындайтын шарттарды абонентпен СКСГ-ны жеткізуге арналған шартқа газ тораптық ұйым енгізеді.
Ескерту. 23-5-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2008.01.16. N 22 (алғашқы рет ресми жарияланған күнінен бастап 10 күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

23-1. Расчеты потребителей за поставленный им СУВГ производятся в соответствии с ценами, определяемыми в установленном законодательством порядке.
Для потребителей, получающих СУВГ с газонаполнительных станций, цены определяются за один килограмм СУВГ.
Для потребителей, имеющих приборы коммерческого учета, цены определяются за один метр кубический СУВГ.
Сноска. Пункт 23-1 дополнен постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 января 2008 года N 22 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования).
23-2. Расчеты за потребленный СУВГ потребителем производятся по платежному документу, выписанному газосетевой организацией на основании данных приборов коммерческого учета газа, согласно условиям договора на поставку СУВГ.
Сноска. Пункт 23-2 дополнен постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 января 2008 года N 22 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования).
23-3. При отсутствии данных учета потребления СУВГ абонентом, газосетевая организация производит расчет по норме потребления с последующим перерасчетом по фактическим данным прибора коммерческого учета абонента.
Сноска. Пункт 23-3 дополнен постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 января 2008 года N 22 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования).
23-4. В случае выявления неисправности прибора коммерческого учета газа, возникшей не по вине потребителя и вызвавшей недостоверность данных учета потребления СУВГ, газосетевая организация производит перерасчет потребления СУВГ по норме потребления, но не более, чем за три предыдущих месяца. В случае, если коммерческий учет невозможно восстановить в указанный срок, порядок расчета потребления СУВГ и сроки восстановления учета устанавливаются по соглашению между потребителем и газосетевой организацией.
Сноска. Пункт 23-4 дополнен постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 января 2008 года N 22 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования).
23-5. Учет количества проживающих в квартирах абонентов осуществляет газосетевая организация.
Условия, определяющие порядок учета количества лиц, проживающих в квартире абонента, включаются газосетевой организацией в договор на поставку СУВГ с абонентами.
Сноска. Пункт 23-5 дополнен постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 января 2008 года N 22 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования).

6. Газбен жабдықтау жүйесiн жобалау үшiн қажеттi
құжаттарды ресiмдеуге қойылатын талаптар
24. Жаңадан салынатын және жаңғыртылатын газбен жабдықтау объектiлерiн жобалау үшiн жеке немесе заңды тұлға (тапсырыс берушi) ұсынатын жобалау және техникалық шарттар тапсырмасы негiз болып табылады.
25. Газтораптық ұйым газбен жабдықтау жүйелерiнің объектiлерiн дамытуға техникалық ережелердi бере отырып:
топтық резервуарлық қондырғы ыдыстарының санын ұлғайтудың техникалық негіздемесін;
топтық резервуарлық қондырғыға, газ өткiзгiштер мен олардың үймереттерiне қойылатын техникалық талаптарды;
жерасты үймереттерiн коррозиядан қорғау жөнiндегi қажеттi шараларды;
заңнамаға сәйкес қосымша талаптарды көрсетедi.
26. Техникалық шарттарды орындау жобалау ұйымдары үшiн мiндеттi болып табылады; техникалық шарттардан ауытқуға оларды берген ұйымдардың рұқсатымен ғана жол беріледi.
27. Газ толтыру пунктін жобалау кезінде тапсырыс берушімен (газ тораптық ұйыммен) авариялық өтінімдерді орындауға және тұрмыстық газ баллондарын жөндеуге қызметтің осы түріне лицензиясы бар ұйыммен шарт жасасу қажеттілігін ескеру керек.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2008.01.16.  N 22 (алғашқы рет ресми жарияланған күнінен бастап 10 күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
28. Газбен жабдықтау объектiсiн салу жобасы мiндеттi тiркеуге, мемлекеттiк экологиялық сараптауға және мемлекеттiк экологиялық қызмет пен төтенше жағдайлар жөнiндегi аумақтық органдармен келiсуге жатады.
7. Газбен жабдықтау жүйесiн салу және
пайдалануды iске қосу
29. Газбен жабдықтау жүйелерiнің объектiлерi төтенше жағдайлар жөнiндегi аумақтық органдарда мiндеттi тiркеуге жатады.
30. Құрылыс-монтаж ұйымы төтенше жағдайлар жөнiндегі аумақтық органды құрылыстың басталатыны туралы жұмыс басталғанға дейiн бес күн бұрын хабардар етуi тиiс.
31. Құрылыстың аяқталуы бойынша газбен жабдықтау объектiсiн пайдаланудың техникалық дайындығын анықтау үшiн газ шаруашылығындағы қауіпсiздік ережелерiнің талаптарына сәйкес жұмыс комиссиясы құрылады.
Жұмыс комиссиясына қосу-реттеу жұмыстарын жүргiзуге рұқсат берiледi. Жұмыс комиссиясы технологиялық жабдық пен инженерлiк жүйелерге бақылау сынақтарын жүргiзедi, оның нәтижелерi бойынша дайындығы туралы қорытынды ресiмделедi.
32. Газбен жабдықтау объектілерiн пайдалануға қабылдап алуды Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгiленген тәртіппен мемлекеттiк комиссия жүзеге асырады.

6. Требования к оформлению документов,
необходимых для проектирования систем газоснабжения
24. Основанием для проектирования вновь строящихся и реконструируемых объектов газоснабжения является задание на проектирование и технические условия, представляемые физическим или юридическим лицом (заказчиком).
25. Газосетевая организация, выдавая технические условия на развитие объектов систем газоснабжения, указывает:
техническое обоснование увеличения количества емкостей групповой резервуарной установки;
технические требования к групповой резервуарной установке, газопроводам и сооружениям на них;
необходимые меры по защите подземных сооружений от коррозии;
дополнительные требования в соответствии с законодательством .
26. Выполнение технических условий является обязательным для проектной организации; отступление от них допускается только с разрешения организации, выдавшей эти технические условия.
27. При проектировании газонаполнительного пункта, следует учесть необходимость заключения заказчиком (газосетевой организацией) договора на выполнение аварийных заявок и на ремонт бытовых газовых баллонов с организацией, имеющей лицензию на данный вид деятельности.
Сноска. Пункт 27 в редакции постановления Правительства Республики Казахстан от 16 января 2008 года N 22 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования).
28. Проект на строительство объекта газоснабжения подлежит обязательной регистрации, государственной экологической экспертизе и согласованию с территориальными органами государственной санитарно-эпидемической службы и по чрезвычайным ситуациям.
7. Строительство и пуск в эксплуатацию
систем газоснабжения
29. Объекты систем газоснабжения подлежат обязательной регистрации в территориальных органах по чрезвычайным ситуациям.
30. Строительно-монтажная организация должна уведомить территориальный орган по чрезвычайным ситуациям о начале строительства не менее, чем за пять дней до начала работ.
31. По окончании строительства для определения технической готовности к эксплуатации объекта газоснабжения создается рабочая комиссия в соответствии с требованиями Правил безопасности в газовом хозяйстве.
Рабочей комиссии выдается разрешение на проведение пусконаладочных работ. Рабочая комиссия проводит контрольное испытание технологического оборудования и инженерных систем, по результатам которого оформляется заключение о готовности.
32. Приемка в эксплуатацию объекта газоснабжения осуществляется государственной комиссией в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.

33. Жеке тұрғын үйлердiң, кондоминиум объектiлерiнің газбен жабдықтау объектiлерiн пайдалануға қабылдап алуды газтораптық ұйымның қабылдау комиссиясы жүзеге асырады.
34. Газды бастапқы жiберудi газтораптық ұйымның қызметкерлерi Газ шаруашылығындағы қауiпсiздiк ережелерiнің талаптарына сәйкес газ қаупi бар жұмыстарды жүргiзуге арналған наряд бойынша жүргiзедi.
8. Газбен жабдықтау жүйесiн пайдалану
35. Газбен жабдықтау жүйесiн пайдалануды газтораптық ұйым Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.
35-1. Тұтынушылардың газ жабдықтарын газ тораптық ұйымның газ құбырларына қосуы газ тораптық ұйым беретін техникалық шарттарға сәйкес жүргізіледі.
Ескерту. 35-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2008.01.16. N 22 (алғашқы рет ресми жарияланған күнінен бастап 10 күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
36. Өнеркәсiптiк, коммуналдық-тұрмыстық объектiлердің, көп қабатты тұрғын үйлердің және жеке тұрғын үйлерiн топтық резервуарлық қондырғысына газ берудi тоқтату мынадай жағдайларда жүргізіледі:
тұтынушының шарттық мiндеттемелердi орындамауы;
газбен жабдықтау жүйесінің техникалық ақаулығы;
жоспарлы жөндеулердің, ыдыстардың iшкi байқаулары мен гидравликалық сынақтарының жүргiзілуi, барына жаңадан орнатылған газ өткiзгіштердi қосу;
ыдыстарды белгiленген мерзiмнен тыс пайдалану;
СКСГ-ны пайдалануға төтенше жағдайлар жөнiндегi аумақтық органдардың тыйым салуы.
37. Жекелеген пәтерлерге, кiреберiстерге газ берудi тоқтату немесе көп қабатты тұрғын үйлердің жеке пәтерлерiнің газ тұрақтарын ағыту, егер шартпен өзгеше белгiленбесе немесе міндеттеме мәнiнен туындамаса, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тұрғын үй меншiк иесiнiң немесе кондоминиум объектiсi басшысының жазбаша өтiнiшi бойынша жүргiзiледi.
38. Газ жабдықтарын пайдалану кезінде тұтынушылар Газ шаруашылығындағы қауіпсіздік ережесінің талаптарын сақтайды.
Ескерту. 38-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2008.01.16.  N 22 (алғашқы рет ресми жарияланған күнінен бастап 10 күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
8-1. Газды есепке алудың коммерциялық аспаптарын орнату және
пайдалану
38-1. СКГС тұтынушыларының газды пайдаланатын қондырғылары тұтынылған газ үшін газ тораптық ұйыммен есеп айырысу үшін газды коммерциялық есепке алудың қажетті аспаптарымен қамтамасыз етіледі. СКСГ-ның есебін жүргізу үшін Қазақстан Республикасының өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізіліміне енгізілген есептеу аспаптары пайдаланылады.

33. Приемка в эксплуатацию объектов газоснабжения индивидуальных жилых домов, объектов кондоминиума осуществляется приемочной комиссией газосетевой организации.
34. Первичный пуск газа производится работниками газосетевой организации по наряду на проведение газоопасных работ в соответствии с Правилами безопасности в газовом хозяйстве.
8. Эксплуатация систем газоснабжения
35. Эксплуатация систем газоснабжения осуществляется газосетевой организацией в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
35-1. Подключение газового оборудования потребителей к газопроводам газосетевой организации производится в соответствии с техническими условиями, выдаваемыми газосетевой организацией.
Сноска. Пункт 35-1 дополнен постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 января 2008 года N 22 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования).
36. Прекращение подачи газа в групповую резервуарную установку промышленных, коммунально-бытовых объектов, жилых многоэтажных и индивидуальных жилых домов производится в следующих случаях:
невыполнение потребителем договорных обязательств;
техническая неисправность системы газоснабжения;
проведение плановых ремонтов, внутренних осмотров и гидравлических испытаний емкостей, врезки вновь смонтированных газопроводов в существующие;
эксплуатация емкостей свыше установленного срока;
запреты, наложенные территориальными органами по чрезвычайным ситуациям на использование СУВГ.
37. Прекращение подачи газа в отдельные квартиры, подъезды, отключение газовых стояков или отдельных квартир жилых многоэтажных домов производятся в соответствии с законодательством Республики Казахстан по письменному заявлению собственника жилья или руководителя объекта кондоминиума, если иное не установлено договором или не вытекает из существа обязательства.
38. При эксплуатации газового оборудования потребителями соблюдаются требования Правил безопасности в газовом хозяйстве.
Сноска. Пункт 38 в редакции постановления Правительства Республики Казахстан от 16 января 2008 года N 22 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования).
Сноска. Глава 8-1 дополнена постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 января 2008 года N 22 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования).
8-1. Установка и эксплуатация коммерческих приборов учета газа
38-1. Газоиспользующие установки потребителей СУВГ обеспечиваются необходимыми приборами коммерческого учета газа для расчетов за потребленный газ с газосетевой организацией. Для учета СУВГ используются приборы учета, типы которых внесены в реестр государственной системы обеспечения единства измерений Республики Казахстан.

38-2. Газды коммерциялық есепке алу аспаптарын тексеру Қазақстан Республикасының өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізілімінде көрсетілген аспапқа аралық тексеру интервалына сәйкес, сондай-ақ мүдделі тараптардың бірінің өтініші бойынша олардың көрсеткіштерінің дұрыстығына және оның есебіне күмән келтірілген жағдайда жүргізіледі.
38-3. Газды коммерциялық есепке алудың орнатылған аспабы газдың коммерциялық есебін алу аспабының бастапқы көрсеткіштері, аспаптың маркасы және басқа да қажетті мәліметтер көрсетілетін акті жасала отырып, СКСГ-ны тұтынушыға жеткізетін газ тораптық ұйымда міндетті тіркелуден өтеді.
38-4. Газды коммерциялық есепке алу аспабының есептеу тетігі қаптамасының бекіткішінде тексеруге құқығы бар ұйымның пломбасы, ал газ құбырымен қосылған жерінде - газ тораптық ұйымның пломбасы болуы тиіс.
38-5. Газды коммерциялық есепке алу аспаптарының техникалық сипаттамалары газды пайдаланатын жабдықтардың зауыттық паспорттарында көрсетілген техникалық деректермен салыстырмалы болуы тиіс.
38-6. Абоненттердің газды: коммерциялық есепке алу аспаптары газ тораптық ұйымның қызметкерлері оларды байқау үшін кедергісіз кіруді қамтамасыз ететін жерлерге орналастырылады.
38-7. Газды коммерциялық есепке алу аспабын және пломбасын қарау мақсатында, сондай-ақ СКСГ-ны жеткізуге арналған шарт ережелерін абоненттің орындауы мәніне газ тораптық ұйымның өкілі абонентке барады және СКСГ-ны жеткізуге арналған шартта белгіленген тәртіппен газ тораптық ұйымның өкілі және абонент (оның өкілі) қол қоятын актіні ресімдейді.
Акті абоненттің қол қоюдан бас тартқан кезінде де, бірақ оны газ тораптық ұйымның және/немесе кондоминиумды басқару органының өкілдерінен тұратын құрамында кемінде үш адам бар комиссия ресімдеген, сондай-ақ абоненттің (оның өкілінің) қол қоюдан бас тартқаны туралы жеке актіні ресімдеген жағдайда жарамды деп есептеледі. Бас тартқаны туралы актіге газ тораптық ұйымның өкілі және абонент (оның өкілі) қол қояды.
9. Ережелердi бұзғаны үшiн жауапкершiлiк
39. CKCГ-ны жеткiзушiлер мен тұтынушылар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес Ережелердi бұзғаны үшiн жауапкершiлiкте болады.

38-2. Поверка приборов коммерческого учета газа производится в соответствии с межповерочным интервалом на прибор, указанным в реестре государственной системы обеспечения единства измерений Республики Казахстан, а также в случае сомнения в правильности их показаний по заявлению одной из заинтересованных сторон и за ее счет.
38-3. Установленный прибор коммерческого учета газа проходит регистрацию в газосетевой организации, поставляющей СУВГ потребителю, с составлением акта, в котором указываются начальные показания прибора коммерческого учета газа, марка прибора и другие необходимые сведения.
38-4. Прибор коммерческого учета газа должен иметь на креплении кожуха счетного механизма пломбу организации, имеющей право поверки, а на соединении с газопроводом - пломбу газосетевой организации.
38-5. Технические характеристики приборов коммерческого учета газа должны быть сопоставимы с техническими данными газоиспользующего оборудования, указанными в их заводских паспортах.
38-6. Приборы коммерческого учета газа абонентов располагаются в местах, обеспечивающих беспрепятственный доступ для их осмотра работником газосетевой организации.
38-7. В целях осмотра прибора коммерческого учета газа и пломб, а также обследования на предмет выполнения абонентом условий договора на поставку СУВГ представитель газосетевой организации посещает абонента и оформляет акт в установленном договором на поставку СУВГ порядке, подписываемый представителем газосетевой организации и абонентом (его представителем).
Акт считается действительным при отказе абонента от подписи, но при условии оформления его комиссией, состоящей из представителей газосетевой организации и/или органа управления кондоминиума, в составе не менее трех человек, а также оформления отдельного акта об отказе абонента (его представителя) от подписи. Акт об отказе подписывается представителем газосетевой организации и абонентом (его представителем).
9. Ответственность за нарушение Правил
39. Поставщики и потребители СУВГ несут ответственность за нарушение Правил в соответствии с законодательством Республики Казахстан.