Қазақстан Республикасы Yкiметiнiң 2002 жылғы 30 мамырдағы N 598 қаулысына толықтырулар мен өзгерiстер енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 4 қыркүйектегі N 898 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 31 тамыздағы № 497 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 31.08.2016 № 497 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. "Норма шығармашылығы қызметiн жетiлдiру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 30 мамырдағы N 598 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2002 ж., N 16, 172-құжат) мынадай толықтырулар мен өзгерiстер енгiзiлсiн:
көрсетілген қаулымен бекiтiлген Заң, жобаларына ғылыми сараптама жүргiзу ережесiнде:
1) 2-тармақ "қаржылық" деген сөзден кейiн "криминологиялық" деген сөзбен толықтырылсын;
2) 4-тармақ алынып тасталсын;
3) мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Криминологиялық сараптама мынадай мiндеттердi басшылыққа алады:
1) заң жобалау базасын жетiлдiру;
2) заң жобасының қабылдануына байланысты құқық бұзушылықтарды жасауға мүмкiн жағдайларды анықтау;
3) қылмыстық әрекеттiң үстiнен әлеуметтiк-құқықтық бақылаудың мүмкiн болатын тиiмдiлiгiн айқындау және заң жобасы қабылданған жағдайда оның алдын алу;
4) заң жобасында Қазақстан Республикасындағы қазiргi кездегi қылмыстың жай-күйiн, сипатын және құрылымын есепке алу;
5) заң жобасын қабылдаудың қылмысқа қарсы күрес жөнiндегi шараларға қатысты салдарлары;
6) сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықтарына қарсы күрестiң мүмкiн болатын тиiмдiлiгiн айқындау;
7) заң жобасын қабылдаудың қылмыс субъектiлерiнiң әлеуметтiк-психологиялық қасиеттерi жүйесiне қатысты салдарлары;
8) жәбiрленушi тараптың өз құқықтарының қорғалуын жүзеге асыру мүмкiндiгi;
9) заң жобасымен реттелетiн құқық бұзушылықтардың түрлерi бойынша статистикалық деректердiң болуы;
10) заң жобасында көрсетiлген құқық бұзушылықтардың түрлерi бойынша жасырын қылмысты есепке алу мүмкiндiгi;
11) террорлық актiлер, қасақана құқық бұзушылықтар, сондай-ақ абайсыздықпен құқық бұзушылықтар жасау мүмкiндiгiн анықтау;
12) заң жобасы қабылданған жағдайда криминологиялық болжауды енгiзу;
13) заң жобасы қабылданған жағдайда криминологиялық жоспарлауды жүзеге асыру;
14) экономикалық қылмыстың криминологиялық сипаттамасын талдау.";
4) 8-тармақ "ғылыми бiлiмi" деген сөздерден кейiн "және (немесе) ғылыми дәрежесi" деген сөздермен толықтырылсын;
5) 10-тармақ "шартта" деген сөзден кейiн "немесе еңбек шартында" деген сөздермен толықтырылсын;
6) мынадай мазмұндағы 10-1-тармақпен толықтырылсын:
"10-1 Сараптама заң жобасын әзiрлеудiң мынадай сатыларында жүргiзiледi:
заң жобасын Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Регламентiне сәйкес мүдделi мемлекеттiк органдармен келiсу;
Қазақстан Республикасының Үкiметiне енгiзгенге дейiн.";

О внесении дополнений и изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 мая 2002 года N 598
Постановление Правительства Республики Казахстан от 4 сентября 2003 года № 898. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 497
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 31.08.2016 № 497.
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 30 мая 2002 года N 598 "О мерах по совершенствованию нормотворческой деятельности" (САПП Республики Казахстан, 2002 г., N 16, ст. 172) следующие дополнения и изменения:
в Правилах проведения научной экспертизы законопроектов, утвержденных указанным постановлением:
1) пункт 2 после слова "финансовая" дополнить словом "криминологическая";
2) пункт 4 исключить;
3) дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. Криминологическая экспертиза преследует следующие задачи:
1) совершенствование законопроектной базы;
2) выявление условий вероятности совершения правонарушений в связи с принятием законопроекта;
3) определение возможной эффективности социально-правового контроля над преступной деятельностью и ее предупреждение в случае принятия законопроекта;
4) учет в законопроекте состояния, характера и структуры преступности на настоящий момент в Республике Казахстан;
5) последствия принятия законопроекта в отношении мер по борьбе с преступностью;
6) определение возможной эффективности борьбы с коррупционными правонарушениями;
7) последствия принятия законопроекта в отношении системы социально-психологических свойств субъектов преступлений;
8) возможность осуществления защиты своих прав потерпевшей стороной;
9) наличие статистических данных по видам правонарушений, которые регулируются законопроектом;
10) возможность учета латентной преступности по видам правонарушений, указанных в законопроекте;
11) выявление возможности совершения террористических актов, умышленных правонарушений, а также правонарушений по неосторожности;
12) введение криминологического прогнозирования в случае принятия законопроекта;
13) осуществление криминологического планирования в случае принятия законопроекта;
14) анализ криминологической характеристики экономической преступности.";
4) пункт 8 после слова "экспертизы" дополнить словами "и(или) ученую степень";
5) пункт 10 после слова "договором" дополнить словами "или трудовым договором";
6) дополнить пунктом 10-1 следующего содержания:
"10-1. Экспертиза проводится на следующих стадиях разработки законопроекта:
согласование законопроекта с заинтересованными государственными органами в соответствии с Регламентом Правительства Республики Казахстан;
до внесения в Правительство Республики Казахстан.";

7) 13-тармақта:
екiншi абзац "(мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде)" деген сөздермен толықтырылсын;
үшiншi абзац ", қолданыстағы заңнамаға өзгерiстер мен толықтырулар туралы заң жобасын енгiзген кезде (мемлекеттiк және орыс тілдерiнде)" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы төртiншi абзацпен толықтырылсын:
"зерделенетiн мәселелер бойынша статистикалық деректер";
8) 14-тармақ алынып тасталсын;
9) 15-тармақтың екiншi абзацы мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын: "Бұл ретте сарапшыға мемлекеттiк немесе орыс тiлiне аудару үшiн қосымша он күнтiзбелiк күн берiледi.";
10) мынадай мазмұндағы 15-1-тармақпен толықтырылсын:
"15-1. Сараптаманы ұйымдастырушы сарапшының ұсыныстары бойынша заң жобасын пысықтаған жағдайда сараптаманы жүргiзу мерзімдері жаңартылған заң жобасының ұсынылған күнінен бастап белгіленеді.".
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі

7) в пункте 13:
абзац второй дополнить словами "(на государственном и русском языках)";
абзац третий дополнить словами "при внесении законопроекта об изменении и дополнении в действующее законодательство (на государственном и русском языках)";
дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"статистические данные по изучаемой проблеме";
8) пункт 14 исключить;
9) абзац второй пункта 15 дополнить предложением следующего содержания: "При этом эксперту дополнительно предоставляется десять календарных дней для перевода на государственный или русский язык.";
10) дополнить пунктом 15-1 следующего содержания:
"15-1. В случае доработки законопроекта Организатором экспертизы по предложениям эксперта, сроки на проведение экспертизы устанавливаются с даты представления обновленного законопроекта.".
2. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан