"Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне мүгедектердi әлеуметтiк қорғау мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 31 желтоқсандағы N 1360 қаулысы
Қазақстан Республикасының Yкiметi қаулы етеді:
"Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне мүгедектердi әлеуметтiк қорғау мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы       "Қазақстан Республикасының кейбiр заң актiлерiне мүгедектердi әлеуметтiк қорғау мәселелерi бойынша өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы"
1-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заң актiлерiне өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлсiн:
1. "Қазақстан Республикасында мүгедектiгi бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша және жасына байланысты берiлетiн мемлекеттiк әлеуметтiк жәрдемақылар туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 маусымдағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 1997 ж., N 11, 154-құжат; 1999 ж., N 8, 239-құжат; N 23, 925-құжат; 2002 ж., N 6, 71-құжат; 2003 ж., N 1-2, 13-құжат):
1) 11-баптың 1) тармақшасындағы "16 жасқа дейiнгi мүгедек- балалар" деген сөздер "18 жасқа дейiнгi мүгедек-балалар" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 12-баптың 1) тармағындағы "16 жасқа дейiнгi мүгедек- балаларға" деген сөздер "18 жасқа дейiнгi мүгедек-балаларға" деген сөздермен ауыстырылсын.
2. "Қазақстан Республикасындағы арнаулы мемлекеттiк жәрдемақы туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 5 сәуiрдегi Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., N 8, 238-құжат; N 23, 925-құжат; 2000 ж., N 23, 411-құжат; 2001 ж., N 2, 14-құжат):
1) 4-баптың 8) тармақшасындағы "16 жасқа дейiнгi мүгедек- балалар" деген сөздер "18 жасқа дейiнгi мүгедек-балалар" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 7-баптың 11) тармағындағы "16 жасқа дейiнгi мүгедек- балаларға" деген сөздер "18 жасқа дейiнгi мүгедек-балаларға" деген сөздермен ауыстырылсын.
3. "Бiлiм туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 7 шiлдедегi Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., N 13, 429-құжат; N 23, 927-құжат; 2001 ж., N 13-14 173-құжат; N 24, 338-құжат):
1) 1-баптың 20-1) тармақшасында "ауыл, (село) жастары" деген сөздерден кейiн ", мүгедектер," деген сөзбен толықтырылсын;
2) 4-баптың 5-тармағының екінші бөлігiнiң үшiнші абзацындағы "бала кезiнен мүгедектер" деген сөздерден кейiн ", мүгедек балалар" деген сөздермен толықтырылсын;

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социальной защиты инвалидов"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года N 1360
Правительство Республики Казахстан постановляет:
Внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам социальной защиты инвалидов".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан
по вопросам социальной защиты инвалидов
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 16 июня 1997 г. "O государственных социальных пособиях по инвалидности, по случаю потери кормильца и по возрасту в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., N 11, ст. 154; 1999 г., N 8, ст. 239; N 23, ст. 925; 2002 г., N 6, ст. 71; 2003 г., N 1-2, ст. 13):
1) в подпункте 1) статьи 11 слова "дети-инвалиды до 16 лет" заменить словами "дети-инвалиды до 18 лет";
2) в пункте 1 статьи 12 слова "детям-инвалидам до 16 лет" заменить словами "детям-инвалидам до 18 лет".
2. В Закон Республики Казахстан от 5 апреля 1999 г. "O специальном государственном пособии в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 8, ст. 238; N 23, ст. 925; 2000 г., N 23, ст. 411; 2001 г., N 2, ст. 14):
1) в подпункте 8) статьи 4 слова "дети-инвалиды до 16 лет" заменить словами "дети-инвалиды до 18 лет";
2) в подпункте 11) статьи 7 слова "детям-инвалидам до 16 лет" заменить словами "детям-инвалидам до 18 лет".
3. В Закон Республики Казахстан от 7 июня 1999 г. "Об образовании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., N 13, ст. 429; N 23, ст. 927; 2001 г., N 13-14, ст. 173; N 24, ст. 338):
1) в подпункте 20-1) статьи 1 после слов "из числа" дополнить словом "инвалидов,";
2) абзац третий части второй пункта 5 статьи 4 дополнить словами ", дети-инвалиды";

3) 13-баптың 3-тармағында:
екiншi бөлiктегi "бала кезiнен мүгедектер" деген сөздерден кейiн ", мүгедек балалар" деген сөздермен толықтырылсын;
4) мынадай мазмұндағы жетінші бөлiкпен толықтырылсын:
"I және II топтағы мүгедектер және мүгедек балалар үшін кәсiптiк орта және кәсiптiк жоғары бiлiм беру ұйымдарына оқуға түскен кезде Қазақстан Республикасының Yкiметi белгiлейтiн мөлшерде қабылдау квотасы көзделедi.".
4. "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы 2001 ж., N 3, 18-құжат):
1) 7-бап мынадай мазмұндағы 5-1), 5-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"5-1) жұмыс орындарының жалпы санының үш пайызы мөлшерiнде мүгедектер үшін жұмыс орындарына квота белгiлеу;
5-2) мүгедектердi жұмысқа орналастыру үшiн арнаулы жұмыс орындарын құру;".
5. "Әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы Кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат; N 11, 56, 64, 68-құжаттар; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжаттар; 2003 ж., N 18, 142-құжат):
1) 87-1-бап мындай мазмұнмен толықтырылсын:
"87-1-бап. Мүгедектердi әлеуметтiк қорғау туралы заңдарды бұзушылық
Жұмыс берушiнiң, лауазымды адамның мүгедектердi әлеуметтiк қорғау туралы заңдарды бұзушылығы -
жұмыс берушiге немесе лауазымды адамға екi жүз айлық есептiк көрсеткішке дейiнгi мөлшерде, заңды тұлғаға - төрт жүз айлық есептік көрсеткішке дейiнгi мөлшердегi айыппұлға әкелiп соқтырады.";
1) 502-бап алынып тасталсын;
2) 574-баптың бiрiншi бөлiмiнде "баппен" деген сөз ", 87-1-баптармен" деген сөздермен толықтырылсын.
6. "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шiлдедегi Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2001 жылғы N 17-18, 243-құжат):
78-баптың 10-тармағының 2) тармақшасындағы "денсаулық сақтау," деген сөздерден кейiн "халықты әлеуметтiк қорғау," деген сөздермен толықтырылсын.
7. "Қазақстан Республикасындағы балалар құқығы туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 8 тамыздағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2002 жылғы N 17, 154-құжат):
1-баптың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) мүгедек бала - аурулардан, жарақаттардан, олардың салдарынан туындаған, тiршiлiк әрекетiнiң шектелуіне және оны әлеуметтiк қорғаудың қажеттiгiне әкелiп соқтыратын, ағза функциясының тұрақты бұзылушылығы бар, 18 жасқа дейінгі адам;".

3) в пункте 3 статьи 13:
в части второй после слов "инвалиды с детства" дополнить словами ", дети-инвалиды";
дополнить частью седьмой следующего содержания:
"Для инвалидов I, II групп и детей-инвалидов при поступлении на учебу в организации образования, дающие среднее профессиональное и высшее профессиональное образование, предусматривается квота приема в количестве, определяемом Правительством Республики Казахстан.".
4. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 г. "О занятости населения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 3, ст. 18):
1) статью 7 дополнить подпунктами 5-1), 5-2) следующего содержания:
"5-1) установления квоты рабочих мест для инвалидов в размере трех процентов от общей численности рабочих мест;
5-2) создания специальных рабочих мест для трудоустройства инвалидов;".
5. B Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" от 30 января 2001 г. (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 5-6, ст. 24; N 17-18, ст. 241; N 21-22, ст. 281; 2002 г., N 4, ст. 33; N 17, ст. 155; 2003 г., N 1-2, ст. 3; N 4, ст. 25; N 5, ст. 30; N 11, ст. 56, 64, 68; N 14, ст. 109; N 15, ст. 122, 139; 2003 г., N 18, ст. 142):
1) дополнить статьей 87-1 следующего содержания:
"Статья 87-1. Нарушение законодательства о социальной защите инвалидов
Нарушение работодателем, должностным лицом законодательства о социальной защите инвалидов -
влечет штраф на работодателя или должностное лицо в размере до двухсот месячных расчетных показателей, на юридическое лицо - в размере до четырехсот месячных расчетных показателей.";
2) статью 502 исключить;
3) в части первой статьи 574 слово "статьей" заменить словами "статьями 87-1,".
6. В Закон Республики Казахстан от 16 июля 2001 г. "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., N 17-18, ст. 243):
в подпункте 2) пункта 10 статьи 78 после слова "здравоохранения," дополнить словами "социальной защиты населения,".
7. В Закон Республики Казахстан от 8 августа 2002 г. "О правах ребенка в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., N 17, ст. 154):
подпункт 5) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"5) ребенок-инвалид - лицо в возрасте до 18 лет, имеющее нарушение здоровья со стойким расстройством функции организма, обусловленное заболеваниями, травмой, их последствиями, дефектами, приводящее к ограничению жизнедеятельности и необходимости его социальной защиты;".

2-бап. Осы заң 2005 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзіледi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2005 года.
Президент
Республики Казахстан