Мемлекеттiк әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетiн әлеуметтік төлемдердiң мөлшерiн арттыру және есептеу ережесiн бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 21 шілдедегі N 780 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 28 желтоқсандағы N 1307 Қаулысымен
Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007.12.28.  N 1307 (2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Өзгерту енгізу көзделген - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 30 сәуірдегі N 352 (2010.08.13 бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
"Мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 25 сәуiрдегі  Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етеді:
1. Қоса берiлiп отырған Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетiн әлеуметтiк төлемдердiң мөлшерiн арттыру және есептеу ережесi бекiтiлсiн.
2. Осы қаулы 2005 жылғы 1 қаңтардан бастап күшiне енедi және жариялануға тиiс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметінің
2004 жылғы 21 шілдедегі
N 780 қаулысымен
бекiтiлген
Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорынан төленетiн әлеуметтік төлемдердің мөлшерін арттыру және есептеу
ережесі
Осы Ереже "Мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 25 сәуiрдегi  Заңына (бұдан әрi - Заң) сәйкес әзiрлендi және Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорынан төленетiн әлеуметтiк төлемдердiң мөлшерiн арттырудың және есептеудiң тәртiбiн айқындайды.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ережеде пайдаланылатын негiзгі ұғымдар:
1) Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қоры (бұдан әрi - Қор) - әлеуметтiк аударымдарды жинауды және міндетті әлеуметтiк сақтандыру жүйесiне қатысушы болған асыраушысынан айрылған жағдайда оның асырауындағы отбасы мүшелерiн қоса алғанда, оған қатысты әлеуметтiк қатер жағдайы басталған мiндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесiне қатысушыларға төлемдер төлеудi жүргізетiн заңды тұлға;
2) асыраушы - өзінiң асырауындағы отбасының еңбекке жарамсыз мүшелерiн өз табысының есебiнен ұстап отырған адам;
3) әлеуметтiк төлемдер мөлшерiн айқындау (есептеу) - әлеуметтiк аударымдар мен әлеуметтiк төлемдердiң есебi жөнiндегi уәкілеттi ұйымның және әлеуметтiк төлемдердi тағайындау жөнiндегi уәкiлеттi органның мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесiне қатысушының орташа айлық табысын және тиiстi табысты алмастыру, асырауындағылар санының, қатысу стажының, еңбек ету қабiлетiнен айрылу коэффициенттерiн ескере отырып, әлеуметтiк қатердiң түрiне қарай әлеуметтiк төлемдердiң ай сайынғы мөлшерiн есептеудi жүзеге асыру тәртiбi;

Об утверждении Правил повышения и исчисления размера социальных выплат из Государственного фонда социального страхования
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 июля 2004 года N 780. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2007 года N 1307.
Сноска. Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 июля 2004 года N 780 утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2007 года  N 1307  (вводится в действие с 1 января 2008 года и подлежит официальному опубликованию).
Вниманию пользователей!
Приняты изменения постановлением Правительства РК от 30 апреля 2007 г. N  352  (вводятся в действие   с 13 августа 2010 г.).
В соответствии с  Законом  Республики Казахстан от 25 апреля 2003 года "Об обязательном социальном страховании" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые Правила повышения и исчисления размера социальных выплат из Государственного фонда социального страхования.
2. Настоящее постановление вступает в силу с 1 января 2005 года и подлежит опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 21 июля 2004 года N 780
Правила повышения и исчисления
размера социальных выплат из Государственного фонда
социального страхования
Настоящие Правила разработаны в соответствии с  Законом  Республики Казахстан от 25 апреля 2003 года "Об обязательном социальном страховании" (далее - Закон) и определяют порядок повышения и исчисления размера социальных выплат из Государственного фонда социального страхования.
1. Общие положения
1. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) Государственный фонд социального страхования (далее - Фонд) - юридическое лицо, производящее сбор социальных отчислений и выплаты участникам системы обязательного социального страхования, в отношении которых наступил случай социального риска, включая членов семьи иждивенцев в случае потери кормильца - участника системы обязательного социального страхования;
2) кормилец - лицо, содержащее нетрудоспособных членов семьи, состоящих на его иждивении, за счет своего дохода;
3) определение (исчисление) размера социальных выплат - порядок осуществления расчета ежемесячных размеров социальных выплат уполномоченной организацией по учету социальных отчислений и социальных выплат и уполномоченным органом по назначению социальных выплат в зависимости от вида социального риска, исходя из среднемесячного дохода участника системы обязательного социального страхования и соответствующих коэффициентов замещения дохода, количества иждивенцев, стажа участия, утраты трудоспособности;

4) әлеуметтiк төлемдi алушы (бұдан әрi - алушы) - ол үшiн әлеуметтiк аударымдар жүргiзiлген не оларды Қорға төлеп отырған және оған қатысты әлеуметтiк төлемдер тағайындау жөнiндегi уәкілеттi орган әлеуметтiк төлемдердi тағайындау туралы шешiм шығарған жеке тұлға ал ол үшiн әлеуметтiк аударымдар жүргiзiлген, мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесiнiң қатысушысы болып табылатын адам қайтыс болған жағдайда - қайтыс болған (coт оны хабарсыз кеткен немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушының асырауында болған отбасының мүшелерi;
5) әлеуметтiк төлемдер - Қор алушының пайдасына жүзеге асыратын ай сайынғы төлемдер;
6) әлеуметтiк аударымдар мен әлеуметтiк төлемдердi есепке алу жөнiндегi уәкiлеттi ұйым - Зейнетақы төлеу жөнiндегі мемлекеттiк орталық (бұдан әрi - Орталық) - өңiрлерде құрылымдық бөлiмшелерi бар, мiндеттi әлеуметтiк аударымдар мен әлеуметтiк төлемдердi аударуды жүзеге асыратын, әлеуметтiк аударымдар мен төлемдердiң дербестендiрiлген, орталықтандырылған есебiн жүргiзетiн мемлекеттік кәсiпорын;
7) әлеуметтiк төлемдер тағайындау жөнiндегі уәкiлеттi орган - халықты әлеуметтік қорғау саласындағы орталық атқарушы орган және оның аумақтық бөлiмшелерi.
2. Әлеуметтік төлемдердiң мөлшерiн арттыру тәртiбi
2. Әлеуметтiк төлемдердiң мөлшерiн арттыру Қор активтерiнiң есебiнен жүргiзiледi.
3. Әлеуметтiк төлемдердiң мөлшерiн арттыру туралы шешiмдi Қор қабылдайды.
4. Орталық Қор қабылдаған шешiмнің негізiнде әрбiр әлеуметтiк төлем алушы бойынша әлеуметтiк төлемдердi арттырумен байланысты әлеуметтiк төлемдердiң мөлшерiн өзгерту туралы шешiмдердiң жобаларын әзiрлейдi және оларды бекiту үшiн әлеуметтiк төлемдер тағайындау жөнiндегi уәкiлетті органға жiбередi.
5. Әлеуметтiк төлемдер тағайындау жөнiндегі уәкiлеттi орган 10-күндiк мерзiмде әрбiр алушы бойынша арттырумен байланысты әлеуметтiк төлемдердiң мөлшерiн өзгерту туралы шешiмдердiң жобаларын бекiтедi және төлемдердi жүзеге асыру үшiн оларды Орталыққа жiбередi.
6. Арттырумен байланысты, әрбiр алушы бойынша әлеуметтiк төлемдер мөлшерiнiң өзгеруi туралы әлеуметтiк төлемдердi тағайындау жөнiндегі уәкiлеттi орган бекiткен шешiмдердiң негізiнде Қор әлеуметтiк төлемдердiң мөлшерiн арттыру үшiн қажеттi қаражатты Орталықтың шотына аударуды жүргiзедi.
7. Орталық жүргізiлген арттыруды ескере отырып, әлеуметтiк төлемдердi Орталық пен Қор арасында белгiленген төлемдер кестесiне сәйкес төлейдi.
3. Еңбек ету қабiлетінен айрылған, асыраушысынан айрылған және жұмысынан айрылған жағдайда төленетiн әлеуметтiк төлемдер мөлшерiн есептеудiң тәртiбi

4) получатель социальной выплаты (далее - получатель) - физическое лицо, за которого производились либо которое уплачивало социальные отчисления в Фонд и в отношении которого уполномоченным органом по назначению социальных выплат вынесено решение о назначении социальных выплат, а в случае смерти лица, являющегося участником системы обязательного социального страхования, за которого производились социальные отчисления, - члены семьи умершего (признанного судом безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца, состоявшие на его иждивении;
5) социальные выплаты - ежемесячные выплаты, осуществляемые Фондом в пользу получателя;
6) уполномоченная организация по учету социальных отчислений и социальных выплат - Государственный центр по выплате пенсий (далее - Центр) - государственное предприятие, имеющее структурные подразделения в регионах, осуществляющее перевод обязательных социальных отчислений и социальных выплат, ведущее персонифицированный, централизованный учет социальных отчислений и выплат;
7) уполномоченный орган по назначению социальных выплат - центральный исполнительный орган в области социальной защиты населения и его территориальные подразделения.
2. Порядок повышения размера социальных выплат
2. Повышение размеров социальных выплат производится за счет активов Фонда.
3. Решение о повышении размеров социальных выплат принимается Фондом.
4. Центр на основании решения, принятого Фондом, готовит проекты решений об изменении размеров социальных выплат в связи с повышением по каждому получателю социальных выплат и передает их для утверждения в уполномоченный орган по назначению социальных выплат.
5. Уполномоченный орган по назначению социальных выплат в 10-дневный срок утверждает проекты решений об изменении размеров социальных выплат в связи с повышением по каждому получателю и передает их в Центр для осуществления выплат.
6. На основании решений об изменении размеров социальных выплат в связи с повышением, утвержденных уполномоченным органом по назначению социальных выплат по каждому получателю, Фонд производит перечисление необходимых для повышения размеров социальных выплат средств на счет Центра.
7. Социальные выплаты с учетом произведенного повышения выплачиваются Центром согласно графику выплат, установленному между Центром и Фондом.
3. Порядок исчисления размеров социальных выплат на случай утраты трудоспособности, потери кормильца и потери работы

8. Әлеуметтiк төлем алуға құқығы бар адамдар Орталықтың құрылымдық бөлiмшелерiне Заңда белгiленген тәртiппен барлық қажетті құжаттарды қоса бере отырып өтiнiшпен барады.
9. Орталық ұсынылған құжаттардың негiзiнде 5 күндiк мерзiмде:
1) әрбiр әлеуметтік төлем алушы бойынша әлеуметтiк төлем алушы iсiнiң макетiн қалыптастырады;
2) алушының мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесiне қатысу стажының ұзақтығын растайтын анықтаманы (1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша) толтырады;
3) әлеуметтiк төлемнiң мөлшерiн есептейдi;
4) әлеуметтiк төлемдi тағайындау (немесе тағайындаудан бас тарту) туралы шешiмнiң жобасын толтырады (2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша) және оларды бекiту үшiн әлеуметтiк төлемдер тағайындау жөнiндегi уәкiлетті органға жiбередi.
10. Еңбек ету қабiлетiнен айрылған, асыраушысынан айрылған және жұмысынан айрылған жағдайда ай сайынғы әлеуметтiк төлемдердiң мөлшерiн анықтаудың тәртiбi Заңмен белгiленедi.
11. Әлеуметтiк төлем мөлшерiнiң артуына, еңбек ету қабiлетiнен айрылу дәрежесiнiң, әлеуметтiк төлеммен қамтамасыз етілетiн асырауындағылар санының және қатысу стажының өзгеруiне байланысты әлеуметтiк төлемнiң мөлшерiн өзгерту туралы шешiмнiң жобасын Орталықтың құрылымдық бөлiмшелерi әзiрлейдi және ол әлеуметтiк төлемдер тағайындау жөнiндегi уәкілетті органның шешiмiмен бекiтiледi.
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымшаға өзгерту енгізіледі - ҚР Үкіметінің 2007.04.30.  N 352 (2010 жылғы 13 тамыздан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулыcымен.
Мiндеттi әлеуметтiк сақтандыру жүйесiне қатысу стажы туралы Анықтама
_______________________________________________________
Зейнетақы төлеу жөніндегi мемлекеттік орталық бөлiмшесiнiң атауы
Жеке шоты N _______________
ӘЖК _______________________
Т.А.Ә.
__________________________________________________
| Жұмыс берушінің атауы  |      Жарналар         |
|                        |_______________________|
|                        |   күнi  |  сомасы     |
__________________________________________________
__________________________________________________
__________________________________________________
__________________________________________________
Жиыны:
Мiндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесiне қатысудың жалпы стажы
_____________________________________________________________
(жазумен)
Жауапты орындаушы:
Көшірменiң күнi мен уақыты
Басып шығарған күнi
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымшаға өзгерту енгізіледі - ҚР Үкіметінің 2007.04.30.  N 352 (2010 жылғы 13 тамыздан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулыcымен.
Коды |__________|
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігінің  ____________ облысы бойынша
департаментінің _____________________________________________
(төлем түрi көрсетілсін)
әлеуметтік төлемдi тағайындау (немесе тағайындаудан бас
тарту) туралы
200__ ж. "___" _________ N ___ Шешімі

8. Лица, имеющие право на получение социальной выплаты, обращаются с заявлением в структурные подразделения Центра с приложением всех необходимых документов в установленном Законом порядке.
9. На основании представленных документов Центр в 5-дневный срок:
1) формирует макет дела получателя социальных выплат по каждому получателю социальных выплат;
2) заполняет справку, подтверждающую продолжительность стажа участия получателя в системе обязательного социального страхования (по форме согласно приложению 1);
3) исчисляет размер социальной выплаты;
4) заполняет проект решения о назначении (или об отказе в назначении) социальной выплаты (по форме согласно приложению 2) и передает их для утверждения в уполномоченный орган по назначению социальных выплат.
10. Порядок определения размеров ежемесячных социальных выплат на случай утраты трудоспособности, потери кормильца и потери работы устанавливается Законом.
11. Проект решения об изменении размера социальной выплаты в связи с повышением размера социальной выплаты, изменением степени утраты трудоспособности, количества иждивенцев, обеспечиваемых социальной выплатой, и стажа участия готовится структурными подразделениями Центра и утверждается решением уполномоченного органа по назначению социальных выплат.
Приложение 1
Справка
о стаже участия в системе обязательного
социального страхования
______________________________________________________________
(наименование подразделения Государственного центра по
выплате пенсий
Индивидуальный счет N _________________
СИК _____________________________
Ф.И.О __________________________________________
____________________________________________________
Наименование работодателя  |        Взносы
|_______________________
|  дата   |   сумма
____________________________________________________
1              |   2     |     3
____________________________________________________
|         |
____________________________________________________
|         |
____________________________________________________
|         |
____________________________________________________
Итого:
Общий стаж участия в системе обязательного социального страхования
__________________________________________________________________
(прописью)
Ответственный исполнитель:
Дата и время выписки:
Дата распечатки:
Приложение 2
_________
код |_________|
Решение N _______ от __ _______200_г.
Департамента Министерства труда и социальной защиты населения РК
по _______________________области
о назначении (или об отказе в назначении) социальной выплаты
_________________________________________
(указать вид выплаты)

1. "Мiндетті әлеуметтiк сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының бабына сәйкес тағайындалсын:
Тегі ______________________________________________________________
Аты  ______________________________________________________________
Әкесінің аты ______________________________________________________
Туған жылы   ________________________ жынысы ______________________
(күнi, айы, жылы)                 (әйел, ер адам)
Мекен-жайы (нақты) ________________________________________________
Жеке басының куәлігі N ________ "___" _____________ 200_ ж.
Кім бердi _________________________________________________________
Әлеуметтік жеке коды (ӘЖК)  |_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|
Салық төлеушінің тiркеу нөмерi (CTH) ________________
Өтініш берген күні:  |_|_|_|_|_|_|_|_|
Мiндетті әлеуметтiк сақтандыру жүйесiне 200_ ж. "___" _________
Жалпы қатысу стажы _______ жыл _______ ай ____күн
Әлеуметтік төлемнің мөлшері ______________________________
(төлем түрi көрсетілсін)
200__ ж. "__" ________ бастап 200_ ж. "____" ________ қоса алғанда
______________________________________________________ сомасында
(сомасы цифрмен және жазумен)
2. _________________________________________________________
(себебi көрсетілсiн)
_______ себебi бойынша әлеуметтiк төлем тағайындаудан бас тартылcын
М.О.  Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау
министрлігі аумақтық департаментiнiң директоры
____________________________________ (Т.А.Ә.)
Орындаушы _________________________ (Т.А.Ә.)
M.O. ЗТМО бөлiмшесiнiң бастығы ___________________________________
(қолы) (тегі, аты, әкесiнiң аты)

1. Назначить в соответствии со ст.__  Закона  Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании ":
Фамилия ______________________________________________________
Имя __________________________________________________________
Отчество _____________________________________________________
Дата рождения _____________________ пол ______________________
(число, месяц, год)            (жен, муж)
Адрес места жительства (фактический) _________________________
Удостоверение личности N _________от ___ _______200_ г.
Кем выдан _________________
Социальный индивидуальный код (СИК) !_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!_!
Регистрационный номер налогоплательщика (РНН)_________________
Дата обращения: ____________________________
Общий стаж участия в системе обязательного социального страхования на __200_г. ____ лет ____ мес. ____ дней
Размер социальной выплаты _______________________
(указать вид выплаты)
с __ ______200_ г. по __ ____200_г.
в сумме ___________________________________
(сумма цифрами и прописью)
2. Отказать в назначении социальной выплаты по _______________
______________________________________________________________
(указать причину)
М.П. Директор территориального департамента Министерства труда и социальной защиты населения РК ________________________________
(Ф.И.О)
Исполнитель ______________________________ (Ф.И.О)
М.Ш. Начальник отделения ГЦВП __________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество)