"Қазақ ақпарат агенттiгi" ұлттық компаниясы" ашық акционерлiк қоғамын дамытудың 2004-2006 жылдарға арналған жоспарын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 22 қазандағы N 1096 Қаулысы
"Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық дамуының орта мерзiмдi жоспарларын әзiрлеудiң ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 14 маусымдағы N 647  қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса беріліп отырған "Қазақ ақпарат агенттiгi" ұлттық компаниясы" ашық акционерлiк қоғамын дамытудың 2004-2006 жылдарға арналған жоспары бекiтiлсiн.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң орынбасары Б.С. Әйтiмоваға жүктелсiн.
3. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап күшiне енедi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2004 жылғы 22 қазандағы
N 1096 қаулысымен
бекітілген
"Қазақ ақпарат агенттiгi" ұлттық компаниясы" ашық
акционерлiк қоғамын дамытудың 2004-2006 жылдарға арналған
жоспары
Астана, 2004 жыл
1-бөлiм. Ұлттық компанияның даму жағдайы мен
перспективалары туралы баяндама
1.1. Кiрiспе
"Қазақ ақпарат агенттiгi" ұлттық компаниясы" (бұдан әрi - "Қазақпарат" ҰК" ААҚ) ашық акционерлiк қоғамының даму жоспары "Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының орта мерзiмдi жоспарларын әзiрлеу ережесiн бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 14 маусымдағы N 647  қаулысын орындау мақсатында әзiрленген.
"Қазақпарат" ұлттық компаниясы "Қазақстан Республикасы Мәдениет, ақпарат және қоғамдық келiсiм министрлiгiнiң "Қазақ ақпарат агенттігi" (ҚазААГ) республикалық қазыналық кәсіпорнын ұйымдастыру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002 жылғы 8 қарашадағы N 1186  қаулысымен жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын ашық акционерлiк қоғам ретінде құрылған. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Мемлекеттiк мүлiк және жекешелендiру комитетiнiң 2002 жылғы 20 желтоқсандағы бұйрығымен бекiтiлген Жарғысына сәйкес, оның қызметi ұлттық ақпарат агенттiгiн құру, елдiң сыртқы және iшкi саясатын ақпараттық жарнамалау және әлемдiк ақпараттық кеңiстiктегi Қазақстанның оң келбетiне қолдау көрсету болып табылады.
"Қазақпарат" ҰК" ААҚ ҚазААГ-тың заңды мұрагерi ретiнде өз қызметiнiң негiзгi көрiнiсiн сақтап қалды және республикада тілшiлер қосындарының тармақталған желiсiне, сондай-ақ Нью-Йорк, Мәскеу, Пекин, Брюссель, Ташкент және Бiшкек қалаларында шетелдiк тілшiлер қосындарына ие.

Об утверждении Плана развития открытого акционерного общества "Национальная компания "Казахское информационное агентство" на 2004-2006 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 октября 2004 года N 1096
В соответствии с постановлением  Правительства Республики Казахстан от 14 июня 2002 года N 647 "Об утверждении Правил разработки среднесрочных планов социально-экономического развития Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План развития открытого акционерного общества "Национальная компания "Казахское информационное агентство" на 2004-2006 годы.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Айтимову Б.С.
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 22 октября 2004 года N 1096
План развития
открытого акционерного общества "Национальная компания
"Казахское информационное агентство" на 2004-2006 годы
Раздел 1. Доклад о состоянии и перспективах развития
национальной компании
1.1. Введение
План развития открытого акционерного общества "Национальная компания "Казахское информационное агентство" (далее - ОАО "НК "Казинформ") разработан во исполнение постановления  Правительства Республики Казахстан от 14 июня 2002 года N 647 "Об утверждении Правил разработки среднесрочных планов социально-экономического развития Республики Казахстан".
"Национальная компания "Казинформ" создана постановлением  Правительства Республики Казахстан от 8 ноября 2002 года N 1186 "О реорганизации Республиканского казенного предприятия "Казахское информационное агентство (КазААГ) Министерства культуры, информации и общественного согласия Республики Казахстан" как открытое акционерное общество со стопроцентным участием государства в уставном капитале, миссией которого в соответствии с Уставом, утвержденным приказом Комитета государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан от 20 декабря 2002 года N 250, является: формирование национального информационного агентства, осуществляющего информационное сопровождение внешней и внутренней политики страны, а также поддержку положительного имиджа Казахстана в мировом информационном пространстве.
ОАО "НК "Казинформ", являясь правопреемником КазААГ, сохранило основной профиль своей деятельности и имеет разветвленную сеть корреспондентских пунктов в республике, а также зарубежные корпункты в городах Нью-Йорк, Москва, Пекин, Брюссель, Ташкент и Бишкек.

"Қазақпарат" ҰК" ААҚ-ның жарияланған жарғылық капиталының мөлшерi 4276000 (төрт миллион екі жүз жетпiс алты мың) теңгенi құрайды. Жарияланған жарғылық капиталы 4276 (төрт мың екі жүз жетпiс алты) дана қарапайым атаулы акцияларға бөлiнген, әр акцияның номиналдық құны 1000 (бір мың) теңге. Компанияның жарғылық капиталын ұлғайту мақсатында 2004 жылы республикалық бюджеттен 41 миллион теңге бөлiндi.
"Қазақпарат" ҰК" ААҚ-ның құрамында жеке құрылымдық бөлiмшесi (Алматы қаласында филиалы) бар. Компания бiр орталықтан басқарылатын бiртұтас заңды тұлға болып табылады.
Ұйым құрылымында еншiлес компаниялар жоқ.
"Қазақпарат" ҰК" ААҚ-н басқаруды:
Басқару органы - Директорлар кеңесi (Қазақстан Республикасы Yкiметінiң 2002 жылғы 25 қыркүйектің N 1051  қаулысымен бекiтiлген);
Атқару органы - "Қазақпарат" ҰК" ААҚ Президентi;
Бақылаушы органы - Ревизиялық комиссия жүзеге асырады.
Басқарудың ұйымдық құрылымы "Қазақпарат" ҰК" ААҚ
орталық аппаратының құрылымы
_____________
|  Президент  |
|_____________|
______________               _____________
|Әкімшілік кадр|             |  Референт   |
|    қызметі   |             |             |
|______________|             |_____________|
_____________              _______________          ______________
|Шетел ақпарат|            |Ақпарат қызмет |        |Экономика және|
| қызметі     |            |жөніндегі вице-|     |--|даму жөніндегі|
|             |            |   президент   |     |  |вице-президент|
|_____________|            |_______________|     |  |______________|
_________________                            |   _____________
|Шетелдік тілшілер|                           |  |   Қаржы     |
|    желісі       |       ____________        |--|экономикалық |
|--|                 |      |    Бас     |       |  |  қызметі    |
|  |_________________|   |--| редакциялар|       |  |_____________|
|                        |  |____________|       |
|   _________________    |                       |
|--|     Мәскеу      |   |                       |   _____________
|  |_________________|   |   _____________       |--| Бухгалтерия |
|   _________________    |  |Арнайы жоба  |      |  |_____________|
|--|     Пекин       |   |  |және имидж   |      |
|  |_________________|   |--|редакциясы   |      |   ______________
|                        |  |_____________|      |  |Маркетинг және|
|   _________________    |                       |--|  менеджменті |
|--|    Нью-Йорк     |   |                       |  |    қызметі   |
|  |_________________|   |   ____________        |  |______________|
|                        |  |   Алматы   |       |
|   _________________    |  |қаласындағы |       |   _____________
|--|    Брюссель     |   |--|   филиал   |       |  | Техникалық  |
|  |_________________|   |  |____________|       |--|  қызмет     |
|                        |                       |  |_____________|
|   _________________    |   _____________       |
|--|    Ташкент      |   |--|  Фотоқызмет |      |   _____________
|  |_________________|   |  |_____________|      |  |  Шаруашылық |
|                        |                       |--|    қызметі  |
|   _________________    |   _____________          |_____________|
|--|    Бішкек       |   |  |Обл. тілшілер|
|_________________|   |--|   желісі    |
|_____________|
"Қазақпарат" ҰК" ААҚ-н басқарудың ұйымдық құрылымының қазiргi үлгiсi компанияның негiзгi қызметiнiң ерекшелiктерiнен туындаған. Компания қызметiнiң негізгi өнiмi ақпараттық қызмет көрсету болып табылады. Ақпараттық өнiм түзу мен оны жүзеге асыру қызметтердi оңтайлы жiктеуге және өндiрiстiк тiзбенiң әрбiр буынының үйлесiмдiлігіне байланысты.
Өндiрiстiк процестiң бастапқы кезеңi ақпараттық өнiмдер шығарудың базалық негізін құрайтын - материалдар жинау болып табылады. Материалдың сапасы мен көлемi тiлшiлер желiсiнiң деңгейi мен аймақтық қамтуға, сондай-ақ бiрiншi блокқа және компанияның ұйымдық құрылымының екiншi блогына енгiзiлген қызмет атқарушы тiлшiлердiң бiлiктiлiгi мен кәсiбилігіне тiкелей байланысты. Компанияның әлемдiк ақпараттық кеңiстiктегi қызмет аясын кеңейту сан-салалы шетелдiк тiлшiлер желiсiнiң болуын талап етедi.
Екiншi кезеңге - берiлген материалдарды өңдеу және саралау, оларды жүзеге асыру үшiн дайын өнiм ретiнде түзу кiредi. Бұл жұмысты бас редакциялар, сондай-ақ ұйымдық құрылымның екiншi блогы болып табылатын тақырыптық жаңалықтар қызметi жүзеге асырады.
Үшiншi кезеңде дайын өнiмдi ақпараттық рынокқа өткiзу жүзеге асырылады. Өнiмдi өткiзу процесiне тұтынушылардың жоғары сұраныстарын, ақпараттық өнiмдердi тұтынушылардың мүдделi топтарын, тұтынушылардың шығарылатын өнiмдерге қоятын негiзгi талаптарын анықтайтын ең негiзгi бағыттарға компания қызметiн сегменттеу және бағдарлау үшiн ақпараттық қызметтер рыногына маркетингiлiк зерттеу жүргiзу амалы да кiредi.
Бұл қызмет компанияның ұйымдық құрылымының үшiншi блогына жүктелген. Бұлардан бөлек, үшiншi блоктың мiндетiне өндiрiс процесiне қосылған барлық құрылымдардың жұмыстарын техникалық және ұйымдық тұрғыдан қамтамасыз ету кiредi.
Жоғарыда көрсетілген компанияның жұмысын ұйымдастыру сызбасы әрбiр буынның өз қызметiнде бiр-бiрiне тура және жанама тәуелдi екендiгiн көрсетедi.

Размер объявленного Уставного капитала ОАО "НК "Казинформ" составляет 4276000 (четыре миллиона двести семьдесят шесть тысяч) тенге, который разделен на 4276 (четыре тысячи двести семьдесят шесть) экземпляров простых именных акций, номинальной стоимостью 1000 (одна тысяча) тенге каждая. В целях увеличения уставного капитала компании в 2004 году выделено из республиканского бюджета 41 млн. тенге.
ОАО "НК "Казинформ" - единое юридическое лицо с централизованным управлением, имеющее в своем составе обособленное структурное подразделение (филиал в городе Алматы). Дочерних компаний в структуре организации не имеется.
Управление ОАО "НК "Казинформ" осуществляют:
орган управления - Совет директоров (утвержден постановлением  Правительства Республики Казахстан от 25 сентября 2002 года N 1051);
исполнительный орган - Президент ОАО "НК "Казинформ";
контрольный орган - Ревизионная комиссия.
Организационная структура ОАО "НК "Казинформ"
______________
-----------    Президент   ---------
|                |                 |
________________       |          _______________
Административно-       |             Референт
кадровая служба        |          _______________
|               |                 |
________________    _________________     _________________
Служба             Вице-президент по     Вице-президент по
зарубежной          информационной       экономике и
информации             работе            развитию
|               |                 |
________________    _________________     _________________
Зарубежная         Главные редакции      Финансово-
корр. сеть                               экономическая
________________    _________________     служба
|               |                 |
________________    _________________     __________________
Москва            Редакция спец.         Бухгалтерия
________________    проектов и имиджа
|               |                 |
________________    __________________    __________________
Пекин            Филиал в              Служба
г. Алматы             маркетинга
и менеджмента
________________     _________________    __________________
|               |                 |
________________     _________________    __________________
Нью-Йорк           Фотослужба          Техническая
________________     _________________     служба
|               |                 |
________________     _________________       |
Брюссель            Корр. сеть            |
________________       в областях            |
|                              __________________
________________
Ташкент                                Хозяйственная
________________                          служба
________________
Бишкек
________________
Вышеприведенная модель организационной структуры ОАО "НК "Казинформ" определена, исходя из специфики основной деятельности компании. Основным продуктом деятельности компании являются информационные услуги. Формирование и реализация информационного продукта зависит от рационального распределения функций и согласованности каждого звена производственной цепочки.
Первоначальным этапом производственного процесса является сбор материала, составляющий базовую основу выпускаемых информационных продуктов. Качество и объем материала напрямую зависит от уровня и территориального охвата корреспондентской сети, а также от квалификации и профессионализма действующих корреспондентов, включенных в первый блок и в часть второго блока организационной структуры компании. Расширение сферы деятельности компании на мировом информационном пространстве требует наличия разветвленной зарубежной корреспондентской сети.
Второй этап включает обработку и сортировку представленного материала, формирование его в продукт, готовый к реализации. Указанная работа осуществляется главными редакциями, а также тематическими новостными службами, являющимися вторым блоком организационной структуры.
На третьем этапе осуществляется реализация и продвижение готовой продукции на информационном рынке. Процесс реализации продукции также включает в себя проведение маркетинговых исследований рынка информационных услуг для его сегментации и ориентированию деятельности компании на наиболее ключевые направления, характеризующиеся высоким потребительским спросом, определение целевых групп потребителей информационной продукции, основных требований, предъявляемых пользователями к выпускаемой продукции. Данный этап возложен на третий блок организационной структуры компании. Кроме того, в задачи третьего блока входит техническое и организационное обеспечение работы всех структур, задействованных в производственном процессе.
Таким образом, организация работы компании, основанная на прямой и обратной зависимости функционирования каждого звена способствует обеспечению деятельности ОАО "НК "Казинформ" в интересах акционера и общества в целом.

1.2. Қызмет аясының рыногын талдау
Қазiргi кезде "Қазақпарат" ҰК" ААҚ ақпараттық агенттiктерге ақпараттық қызметтер көрсету саласында маманданған компаниялардың көмегiмен маркетингiлiк зерттеу жүргiзудi қолға алып отыр. Бағалау бойынша, 2002 жылы Қазақстан рыногындағы ақпараттық қызметтiң көлемi 2001 жылмен салыстырғанда өсiп, 1 млрд. теңгеден асқан.
"Қазақпарат" ҰK" ААҚ-ның ақпараттық өнiмдердi сатудан түскен соңғы жылдардағы табысы:
2000 жылы - 18180 мың теңгенi;
2001 жылы - 20557 мың теңгенi;
2002 жылы - 19831 мың теңгенi құраған.
2003 жылы негiзгi қызметтен түсетiн табыс 99683 мың теңге мөлшерде болды.
Қазiргі кезде ақпараттарды ақылы негiзде 120 жаздырып алушы алып отыр.
Ақпараттарды тегін алатын клиенттердi (шамамен 100 клиент) ақылы негiзге көшiру бойынша жұмыстар жүргiзiлуде.
Ақпараттық рынокқа қатысушылар үлесiнiң аздығы көп жағдайда бұрыннан қалыптасып қалған клиенттiк базамен және бұқаралық ақпарат құралдары үшiн тегiн ақпараттар беру тәжiрибесiмен түсiндiріледi. Мемлекеттiк тапсырыс ауқымында өзiнiң негiзгi миссиясын орындау мақсатында бұл тәжiрибе бұқаралық ақпарат құралдарына қатысты бұдан әрi де жалғаса бередi. Мемлекеттiк органдарды қоса алғанда, рыноктың басқа қатысушыларына ақпараттарды ақылы негiзде беру тәжiрибесi дамытылатын болады.
Рынокта "Қазақпарат" ҰК" ААҚ-ға тiкелей бәсекелес болып табылатын бiрнеше iрi агенттiк бар. Олар - кең таралған халықаралық тiлшiлер желiсi бар "Интерфакс", "PATA-TACC", "Рейтер" агенттiктерi. Сондай-ақ "Kazakstan Today", "Кода" және тағы да басқа осы типтес бiрқатар ұсақ ақпарат агенттiктерi бар. Ақпараттық рыноктағы бәсекелестiк деңгейiн жоғары деп бағалауға болады.
"Қазақпарат" ҰK" ААҚ-ның өнiмдерiн орталық және жергiлiктi мемлекеттік басқармаларды, дипломатиялық миссияларды, халықаралық ұйымдарды, бұқаралық ақпарат құралдарды, ұлттық компанияларды, оқу мекемелерiн және шағын және орта бизнес субъектілерiн қамтитын заңды тұлғалар тұтынады.
Тұтынушыларға қызмет көрсетудiң маңыздылығына және керi байланыстың бар екендігіне жасалған маркетингілік акцент маркетинг және менеджмент қызметiн құру арқылы iске асты.
Көрсетiлетiн қызметтердi және оның деңгейiнiң сапасын жақсарту үшiн компания қызметкерлерiн дайындау және қайта дайындау қажеттілігі туындады.
1.3. 2001-2003 жылдардағы өндiрiстiк-қаржы
қызметiн талдау
1.3.1. 2001-2002 жылдардың қорытындылары
"Қазақпарат" ҰК" ААҚ-ның 2001-2002 жылдардағы өндiрiстiк-қаржы қызметiнiң нәтижелерi негізiнде төмендеп табыстар серпiнi қалыптасты (1-кесте):
"Қазақпарат" ҰК" ААҚ-ның 2001-2003 жылдардағы табыстар құрылымы
1-кесте
___________________________________________________________________

1.2. Анализ рынка сферы деятельности
Объем казахстанского рынка информационных услуг в 2002 году вырос по сравнению с 2001 годом и превысил 1 млрд. тенге.
Доход ОАО "НК "Казинформ" от продажи информационных услуг в последние годы составил:
2000 год - 18180 тыс. тенге;
2001 год - 20557 тыс. тенге;
2002 год - 19831 тыс. тенге.
В 2003 году доход от основной деятельности был получен в сумме 99683 тыс. тенге.
В настоящее время на платной основе информацию получают 120 подписчиков.
Ведется работа по переводу на платную основу клиентов (порядка 100 клиентов), получающих информацию бесплатно.
Малая доля участия на информационном рынке во многом объясняется исторически сложившейся клиентской базой и практикой предоставления бесплатной информации для средств массовой информации. В целях выполнения своей основной миссии в рамках госзаказа данная практика будет продолжена в отношении средств массовой информации. В отношении прочих участников рынка, включая госорганы, будет развиваться практика предоставления информации на платной основе.
На информационном рынке присутствует несколько крупных агентств - прямых конкурентов ОАО "НК "Казинформ". Это агентства "Интерфакс", "ИТАР-ТАСС", "Рейтер" с широко разветвленной международной корреспондентской сетью. Существует ряд более мелких информационных агентств типа "Kazakhstan Today", "Кода" и другие. Уровень конкуренции на информационном рынке можно оценить как высокий.
Потребителями услуг ОАО "НК "Казинформ" являются юридические лица, включающие центральные и местные органы государственного управления, дипломатические миссии, международные организации, средства массовой информации, национальные компании, учебные заведения, а также субъекты малого и среднего бизнеса.
Маркетинговый акцент на важность обслуживания потребителей и наличие обратной связи получил свою практическую реализацию в создании службы маркетинга и менеджмента.
Появилась необходимость подготовки и переподготовки персонала компании для улучшения качества предоставляемых услуг и уровня обслуживания.
1.3. Анализ производственно-финансовой деятельности
за 2001-2003 годы
1.3.1. Итоги 2001-2002 годов
По результатам производственно-финансовой деятельности ОАО "НК "Казинформ" за период 2001-2002 годы сложилась следующая динамика доходов (таблица 1):
Структура доходов ОАО "НК "Казинформ" за 2001-2002 годы
Таблица 1
__________________________________________________________________________

| Бірлік   | 2001  |  2002   |2002 жылдың
Көрсеткіштер          | өлшемі   |жылдың | жылдың  |2001 жылға
|          |есебі  |  есебі  |   %-бен
_________________________|__________|_______|_________|____________
Көрсетілген
қызметтердiң көлемi,
барлығы:                  мың теңге   23 069   21 973      95
Ақпараттық қызметтер      мың теңге   20 557   19 831      96
Көрсетілген қызметтің
жалпы көлеміндегі %
үлес                          %        89,1     90,1
Мүліктерді жалдау          мың теңге   1 536    1 217      79
Көрсетілген қызметтің
жалпы көлеміндегі %
үлес                          %        6,7      5,5
Басқа да табыстар          мың теңге   976      925        95
Көрсетілген қызметтің
жалпы көлеміндегі %
үлес                          %         4,2     4,4
___________________________________________________________________
Осы 1-кестеден байқалып отырғандай, үлестiк көрсеткiшi 90%-ды құрап отырған, 2001-2002 жылдардағы компания қызметінің негізгі түрлері ақпараттық қызметтер көрсету болған.
2001 жылғы көрсеткіштермен салыстырғанда, 2002 жылы табыстың 21973 мың теңгеге дейін, яғни, 1096 мың теңгеге немесе 4,7%-ға,
оның ішінде:
қызметтің негізгі түрі бойынша - 726 мың теңгеге немесе 3,5%-ға;
мүлікті жалға беру бойынша - 319 мың теңгеге немесе 2,7%-ға кемуі байқалады.
Ал, 2001 және 2002 жылдардың шығыстары бойынша компанияда қарама-қарсы үрдiс байқалды.
"Қазақпарат" ҰК" ААҚ-ның 2001-2002 жылдардағы
шығыстары
2-кесте
(мың. теңге)
___________________________________________________________________
2001 жыл     |    2002 жыл      |   2002 жылдың 2001 жылға
есеп        |      есеп        |             %-бен
________________|__________________|________________________________
20 363            23 799                       117
___________________________________________________________________
"Қазақпарат" ҰК" ААҚ бойынша шығыстар 2001-2002 жылдар кезеңiнде абсолюттік мәнде 3436 мың теңгеге немесе 16,8%-ға өсті, табыстар азайған жағдайда, бұл шығын нәтижесiне әкелiп соқтырады және компанияның қаржы жағдайына әсер етедi.
2002 жылдың қаржылық қорытындысы компанияның дағдарысты жағдайын ерекше айқын көрсететiндігін атап өту қажет. 2002 жылдың қорытындысы бойынша компанияның шаруашылық қызметi нәтижесiнде 1826 мың теңге соманың шығыны келген.
Компанияның кiрiстерi мен шығыстары арасында өзара үйлесiмнiң болмауы компанияның қаржы тұрақтылығына да әсер етпей қойған жоқ. Бұл фактi 2001-2002 жылдардағы бiрқатар баланстық көрсеткiштерге талдау жасауда байқалады (3-кесте).
"Қазақпарат" ҰК" ААҚ валюта теңгерiмiнiң өзгеруi
3-кесте
___________________________________________________________________

Показатели       !  Ед. изм.  ! 2001 год ! 2002 год ! 2002 год в
!            ! отчет    ! отчет    ! % к 2001 году
--------------------------------------------------------------------------
Объем оказанных услуг,
всего:                  тыс. тенге     23069      21973         95
Информационные услуги   тыс. тенге     20557      19831         96
в % от общего объема
оказанных услуг              %          89,1       90,1
Аренда имущества        тыс. тенге      1536       1217         79
в % от общего объема
оказанных услуг              %           6,7        5,5
Прочие                  тыс. тенге       976        925         95
в % от общего объема
оказанных услуг              %           4,2        4,4
__________________________________________________________________________
Из данных таблицы 1 видно, что основным видом деятельности компании в 2001-2002 годах, составляющим в удельном выражении 90 %, было предоставление информационных услуг.
По сравнению с показателями 2001 года в 2002 году наблюдается снижение доходов до 21973 тыс. тенге, то есть на 1096 тыс. тенге или на 4,7 %,
в том числе:
по основному виду деятельности - на 726 тыс. тенге или на 3,5 %;
по аренде имущества - на 319 тыс. тенге или 2,7 %.
По расходам за 2001 и 2002 годы в компании наблюдалась противоположная тенденция.
Расходы ОАО "НК "Казинформ" за 2001-2002 годы
Таблица 2
(тыс. тенге)
__________________________________________________________________________
2001 год     !    2002 год    !      2002 год в % к 2001 году
отчет        !    отчет       !
--------------------------------------------------------------------------
20363             23799                       117
__________________________________________________________________________
За период с 2001 по 2002 годы расходы по ОАО "НК "Казинформ" выросли в абсолютном значении на 3436 тыс. тенге или 16,8 %, что привело к убыточному результату и отразилось на финансовом положении компании.
Следует отметить, что финансовые итоги 2002 года характеризуют кризисное положение компании особенно отчетливо. По итогам хозяйственной деятельности компании за 2002 год получен убыток в сумме 1826 тыс. тенге.
Отсутствие взаимной увязки между доходами и расходами компании не могло не сказаться и на финансовой устойчивости компании. Данный факт подтверждается при анализе некоторых балансовых показателей за 2001-2002 годы (таблица 3).
Изменение валюты баланса ОАО "НК "Казинформ"
(Таблица 3)
__________________________________________________________________________

Көрсеткiштер                        |   2001 жыл   |  2002 жыл
____________________________________|______________|_______________
ағымдағы активтер                       3498            2594
ағымдағы пассивтер                      5914            6975
жеке капитал                            -702            -2529
жеке капиталдың өзгеруі                 2707            -1826
жеке айналымдағы капитал                -2416           -4381
___________________________________________________________________
2002 жылғы теңгерiм мәлiметтерi бойынша кредиторлық берешектiң 5914 мың теңгеден 6989 мың теңгеге дейiн, яғни 1075 мың теңгеге өскені байқалады. Бұл ретте бюджетке төлемдер бойынша қарыздар 1,5 млн. теңгеден 3 млн. теңгеге дейiн, 2 eceгe жуық өскен. Дебиторлық берешек 2117 мың теңгеден 1182 мың теңгеге дейiн, яғни 935 мың теңгеге төмендеген.
Талдау жасалған кезеңде Компания жеке айналымдағы капиталдың дефициті жағдайында жұмыс iстеген. Ол 2002 жылы 1966 мың теңгеге өскен (жыл басындағы 2416 мың теңгеден жыл соңында 4381 мың теңгеге дейiн). Бұл жеке қарыздық қаржыларды пайдалану тиiмділігінiң төмен дәрежесiн байқатады.
Осының нәтижесiнде, компанияның төлемдiк қабiлетi мен алынған қарыздық қаржыларды қайтару мүмкiндiгiн сипаттайтын оның өтiмділік коэффициентi серпiнiнде өте төмен көрсеткiшке дейiн құлдыраған:
___________________________________________________________________
Коэффициенттер                      |   2001 жыл   |  2002 жыл
____________________________________|______________|_______________
ағымдағы өтiмділiк                       0,59           0,37
шапшаң өтімділiк                         0,39           0,21
абсолюттi өтiмділік                      0,030          0,029
___________________________________________________________________
Экономикалық өсудiң тұрақтылық коэффициентi - кәсiпорынның өз мiндеттемелерiн орындау мүмкiндiгi 0,7-ге тең, яғни бiрлiктен төмен болуына байланысты, компанияның өндiрiстiк-қаржы қызметiн жалғастыруда түбегейлі өзгерiстер қажет.
Негізгі құралдар
___________________________________________________________________
|   2001 жыл   |  2002 жыл
____________________________________|______________|_______________
НҚ актив түрiндегi үлесi                0,33            0,42
қолданыстағы НҚ үлесi (көлiк
құрал-жабдық)                           0,88            0,90
НҚ ескiру коэффициентi                  0,44           0,454
___________________________________________________________________

Показатели            !    2001 год      !   2002 год
--------------------------------------------------------------------------
текущие активы                            3498              2594
текущие пассивы                           5914              6975
собственный капитал                       -702             -2529
изменение собственного капитала           2707             -1826
собственный оборотный капитал            -2416             -4381
--------------------------------------------------------------------------
По данным баланса за 2002 год наблюдается увеличение кредиторской задолженности с 5914 тыс. тенге до 6989 тыс. тенге, т.е. на 1075 тыс. тенге, при этом задолженность по платежам в бюджет увеличилась с 1,5 млн. тенге до 3 млн. тенге, почти в 2 раза. Дебиторская задолженность снизилась с 2117 тыс. тенге до 1182 тыс. тенге, т.е. на 935 тыс. тенге.
В анализируемый период компания работала в условиях дефицита собственного оборотного капитала, который за 2002 год повысился на 1966 тыс. тенге (с 2416 тыс. тенге на начало года до 4381 тыс. тенге на конец года). Это говорит о низкой степени эффективности использования как собственных, так и заемных средств.
В результате коэффициенты ликвидности компании, характеризующие ее платежеспособность и потенциальную возможность возвращать полученные заемные средства, в динамике снизились до критически низких показателей:
__________________________________________________________________________
Коэффициенты               !    2001 год      !   2002 год
--------------------------------------------------------------------------
текущей ликвидности                       0,59               0,37
срочной ликвидности                       0,39               0,21
абсолютной ликвидности                    0,030              0,029
--------------------------------------------------------------------------
В связи с тем, что коэффициент устойчивости экономического роста - способность предприятия выполнять свои обязательства равен 0,7, т.е. ниже единицы, продолжение производственно-финансовой деятельности компании требует кардинальных изменений.
Основные средства
__________________________________________________________________________
!    2001 год   !   2002 год
--------------------------------------------------------------------------
доля ОС в активах                              0,33              0,42
доля активных ОС (транспорт, оборудование)     0,88              0,90
коэффициент износа ОС                          0,44             0,454
---------------------------------------------------------------------------

Актив түрiндегi негiзгі құралдар үлесi 9%-ға ұлғайған кезде, қолданыстағы негiзгi құралдардың үлесi 2%-ға өсті. Бұл ретте негiзгi құралдардың ескiру коэффициентi ұлғайды. Жағдайды жақсарту үшін компанияны техникалық тұрғыдан қайта жарақтандыру жөнiндегi, әсiресе көлiк пен құрал-жабдықтарды жаңарту бөлігінде, ұйымдық-қаржы шараларын жүргiзу қажет.
Актив түрiндегi ағымдағы құралдардың үлесi 9%-ға қысқарды. Яғни жеке айналымдағы қаржыларды айтарлықтай азайтқан кезде, негiзгi құралдарды сатып алу есебiнен оларды пайдалану да баяулады. Бұлардан бөлек, айналымдық активтердегi тауар қорларының үлесi 9%-ға ұлғайды.
Компанияны қаржылай сауықтыру және тұрақтандыру мақсатында 2003 жылдың бiрiншi тоқсанынан бастап компанияны қайта құру жөнiнде шаралар белгіленген.
1.3.2. 2003 жылдың қорытындылары
2003 жылдың қаржылық көрсеткiштерiн құрағанда республикалық бюджеттен түскен 150 млн. теңге мөлшерiндегi (Қазақстан Республикасының Мәдениет, ақпарат және қоғамдық келiсiм министрлiгiмен 2003 жылғы 6 ақпанда жасалған мемлекеттiк сатып алулар туралы N 5 шартқа сәйкес) түсiм қарастырылған. Мiне осылайша, "Қазақпарат" ҰК" ААҚ бойынша негiзгi қызметтен түсетiн түсiмдер 99,6 млн. теңгенi құраған. Бұл 2002 жылмен салыстырғанда 5 есе көп.
Шығыстар 102,7 млн. теңге сомасын құрады. Соның iшiнде жалпы және әкiмшiлiк шығыстар - 32,2 млн. теңге.
2001-2002 жылдардағы терiс табыс серпініне қарамастан, жаңа даму тұжырымдамасының қабылдануына байланысты, 2003 жылы, 2002 жылдың есебiмен салыстырғанда, 4,6 eceгe табыс өсiмi болды. Сонымен қатар, ақпараттық қызмет көрсетуден түскен табыстардың үлес салмағы табыстың жалпы құрылымында 98,8%-ға дейiн өсті.
Компанияны дамытуға 2003 жылы республикалық бюджеттен 75,1 млн. теңге бөлiнген. Осы қаржы сомасы ауқымында, ұйымдастыру техникалары мен офистік жабдықтар, бағдарламалық база, автоматтандырылған телефон станциясы, автокөлiк құралдары сатып алынды.
"Қазақпарат" ҰК" ААҚ-ның ақпараттық өндiрiсiнiң негізiн құрайтын маңызды мәселенiң бiрi - тілшілер желiсiн құру болып табылады. Тілшілердiң негiзгi дерек көздерден алатын ақпараты - ақпараттық өнiмдер жасауға шикiзат базасы болады. Өзiнiң тарамдалған тiлшілер желiсi болмай, "Қазақпарат" ҰK" ААҚ-ның жеткілiктi көлемде және қажеттi сапада өзiнiң ақпарат өнiмiн шығару мүмкiндігі болмайды, бұл - компания рынокта бәсекелесе алмайды, өз дамуының экономикалық негіздемесін қамтамасыз ете алмайды деген сөз. Қалыптасқан жағдайды тез арада түзету мақсатында "Қазақпарат" 2003 жылдың бiрiншi тоқсанында облыстық тiлшілер қосындарын жасақтау және шет елдерде бiрнеше тiлшілер бекетiн ашу жөнiндегi жұмыстар жүргiздi.
2003 жылдың екiншi тоқсанынан бастап ақпараттық өнiмдер дайындауда және оны рынокқа шығаруда, сонымен бiрге, клиенттер базасын кеңейтуде кезеңдiк шаралар қарастырылған.
Компанияның материалдық-техникалық базасын жаңартуға 2003 жылы салынған капиталдық салымдарды iске асыру, сонымен бiрге, iшкi ақпараттық рынокқа алдын-ала маркетингілiк талдау жүргiзу амалдары ақпараттық өнiмдердi өткiзу рыногы мен көрсетiлетiн қызметтер кешенiн кеңейтуге мүмкiндiк бердi.

При суммарном увеличении доли основных средств в активах на 9 %, доля активной части основных средств возросла на 2 %, при этом увеличился коэффициент износа основных средств. Для улучшения ситуации необходимо провести организационно-финансовые мероприятия по техническому перевооружению компании, особенно, в части обновления транспорта и оборудования.
Доля текущих средств в активах сократилась на 9 %, т.е. при значительном уменьшении собственных оборотных средств происходит еще и замедление их использования за счет приобретения основных средств. Кроме того, произошло увеличение доли товарных запасов в оборотных активах на 9%.
В целях финансового оздоровления и стабилизации компании были намечены мероприятия по реформированию компании, уже начиная с первого квартала 2003 года.
1.3.2. Итоги 2003 года
При формировании финансовых показателей 2003 года учтены поступления из республиканского бюджета в размере 150 млн. тенге (согласно договору о государственных закупках N 5 от 6 февраля 2003 года, заключенного с Министерством культуры, информации и общественного согласия Республики Казахстан). Доходы от основной деятельности получены по ОАО "НК "Казинформ" в сумме 99,6 млн. тенге, что по сравнению с 2002 годом в 5 раз больше.
Расходы составили в сумме 102,7 млн. тенге, в том числе общие и административные расходы - 32,2 млн. тенге.
Несмотря на отрицательную динамику доходов 2001-2002 годов, в 2003 году, в связи с принятием новой концепции развития, по сравнению с отчетом за 2002 год, произошел значительный рост доходов - почти в 4,6 раза. При этом удельный вес доходов от предоставления информационных услуг возрос до 98,8 % в общей структуре доходов.
В 2003 году из республиканского бюджета на развитие компании выделено 75,1 млн. тенге. В рамках указанных средств, осуществлен закуп оргтехники и офисного оборудования, программного обеспечения, автоматической телефонной станции, автотранспортных средств.
Одним из важных моментов, составляющих производственную основу создания информационных продуктов ОАО "НК "Казинформ", является развитие корреспондентской сети. Информация, получаемая корреспондентами из первоисточников, является сырьевой базой для производства информационных продуктов. Не имея собственной разветвленной корреспондентской сети, ОАО "НК "Казинформ" не имеет возможности производить собственные информационные продукты в достаточном объеме и необходимого качества, а значит конкурировать на рынке и обеспечивать экономическую основу своего развития. В целях скорейшего исправления сложившейся ситуации в первом квартале 2003 года проведена работа по формированию собственной областной корреспондентской сети, а также открытию нескольких корпунктов за рубежом.
Начиная со второго квартала 2003 года, была предусмотрена поэтапность в подготовке и выходу на рынок информационных продуктов, в расширении клиентской базы.
Осуществление в 2003 году капитальных вложений в обновление материально-технической базы компании, а также проведение предварительного маркетингового анализа внутреннего информационного рынка позволили расширить рынок сбыта информационной продукции и комплекс предоставляемых услуг.

1.4. 2004-2006 жылдарға арналған даму жоспары
1.4.1. Мақсаттары мен мiндеттерi
(стратегиялық және 2004 жылға арналған)
Компанияның қызметі ақпараттық және үгiт-насихаттық жұмысты жүргiзудiң әлемдiк стандарттарына сай келуi және демократиялық қоғам ретiнде Қазақстанды дамыту көрсеткіштерiнiң бiрi болуы керек.
Экономиканың көтерiлуiмен, iскерлiк белсендiлiктiң жандануымен сипатталанатын қолайлы макроэкономикалық жағдайлар ақпараттық қызметтерге деген жоғары сұранысты түзедi және болжамды кезеңде ақпараттық қызметтер рыногының қарышты дамуын көздейдi.
"Қазақпарат" ҰК" ААҚ-ының жоспарлы кезеңдегi жұмыстарының мақсаты мыналар болып табылады:
1. Мемлекеттің қоғамдық-саяси, экономикалық және мәдени
өмiрiн жан-жақты және жедел баяндау, Қазақстан
Республикасының сыртқы және ішкі саясатына ақпараттық үн
қосу;
2. Әлемдік ақпараттық кеңiстiктегi елдiң оң беделін арттыру;
3. Компанияның рыноктық құнының тұрақты ұзақмерзімдік өсуi;
4. Ақпараттық қызмет көрсету рыногындағы компанияның
бәсекелестік мүмкiндiгін арттыру.
Ал, "Қазақпарат" ҰК" ААҚ-ның мiндеттерi мыналар:
1. Ақпараттық рыноктағы өз айқындамасын нығайту;
2. Iшкi және сыртқы саясатқа бағыт ұстанған бизнесті
қалыптастыру;
3. Бәсекелесе алатын және қазiргi заманғы ақпараттық
инфрақұрылым қалыптастыру.
2004 жылғы стратегиялық мiндет - қысқа мерзiм iшiнде бәсекелестiк рыногы жағдайындағы жұмысқа дайындалу, сондай-ақ компанияны капиталдандыруды арттыру.
1.4.2. Алға қойылған мiндеттерге
қол жеткiзудiң жолын таңдау
Алға қойған мiндеттерге қол жеткiзу үшiн "Қазақпарат" ҰК" ААҚ мынадай стратегиялық бағыттарды таңдайды:
1. Қазiргі заманғы ақпараттық инфрақұрылым құруды аяқтау;
2. Ақпараттық кеңiстiктiң жоғары табысты сегментiндегi
бизнесті жандандыру;
3. Клиенттерге берілетін қызметтер мен қызмет көрсетудiң сапасын арттыру;
4. Көрсетілетiн қызметтерді жүзеге асыруды арттыру;
5. Өнiмдер мен қызметтердің, соның iшiнде шет тiлдегі қызмет түрлерiн кеңейту;
6. Шұғылдықты, өзектіліктi, мазмұн мен стильдi жақсарту арқылы ақпараттық өнiмдердiң сапасын жақсарту;
7. Айналымды және ақша түсімдерін арттыру;
8. Активтердi мен табыстардың өсiмiн ұлғайту;
9. Қызметкерлердiң бiлiктiлiгiн жетiлдiру;
10. Қазiргі заманғы техникалық инфрақұрылымдар құру;
11. Компанияның тұрақты дамуын қамтамасыз ету, жекелеген бизнес үрдiстерi бойынша тиiмдi еншiлес кәсiпорындар құру.
Компанияның рыноктағы жетекшi айқындамасын нығайту тұтынушыларға берiлетін қызметтер сапасын көтеру, өткiзу жүйесін айтарлықтай ұлғайту есебiнен жүзеге асырылатын болады.
Компанияны дамыту стратегиясы:
1. Мемлекеттiк органдар мен ірі компаниялардың ақпараттық қажеттіліктерін маркетингілік зерттеу.

1.4. План развития на 2004-2006 годы
1.4.1. Цели и задачи
Деятельность компании должна отвечать мировым стандартам ведения информационной и пропагандистской работы и являться одним из показателей развития Казахстана как демократического общества.
Благоприятные макроэкономические факторы, характеризующиеся подъемом экономики, оживлением деловой активности, формируют повышенный спрос на информационные услуги и предполагают динамичное развитие рынка информационных услуг в прогнозируемом периоде.
Целями работы ОАО "НК "Казинформ" на планируемый период являются:
1. Всестороннее и оперативное освещение общественно-политической, экономической и культурной жизни государства, информационное сопровождение внешней и внутренней политики Республики Казахстан;
2. Повышение положительного имиджа страны в мировом информационном пространстве;
3. Устойчивый долгосрочный рост рыночной стоимости компании;
4. Повышение конкурентоспособности компании на рынке информационных услуг.
При этом задачами ОАО "НК "Казинформ" станут:
1. Укрепление своих позиций на информационном рынке;
2. Формирование бизнес-ориентированной политики;
3. Формирование конкурентоспособной и современной информационной инфраструктуры.
В 2004 году стратегической задачей является подготовка в сжатые сроки к работе в условиях конкурентного рынка, а также увеличение капитализации компании.
1.4.2. Выбор путей достижения поставленных задач
Достижение поставленных задач ОАО "НК "Казинформ" планируется по следующим основным направлениям:
1. Завершение формирования современной информационной инфраструктуры;
2. Активизация бизнеса в высокодоходных сегментах информационного поля;
3. Повышение качества услуг и обслуживания клиентов;
4. Рост реализации предоставляемых услуг;
5. Расширение ассортимента продуктов и услуг, в том числе на иностранных языках;
6. Улучшение качества информационных продуктов за счет повышения оперативности, актуальности, улучшения содержательности и стиля;
7. Увеличение оборота и денежных потоков;
8. Увеличение активов и повышение доходов;
9. Повышение квалификации работников;
10. Создание современной технической инфраструктуры;
11. Обеспечение устойчивого роста компании, создание эффективных дочерних предприятий по отдельным бизнес процессам.
Укрепление ведущей позиции компании на рынке будет основано на значительном улучшении системы продаж, повышении качества предоставляемых потребителям услуг.
Стратегия развития компании:
1. Маркетинговое исследование информационных потребностей госорганов и крупных компаний;

2. Мемлекеттік және мемлекеттік емес сектордағы клиенттер үшiн ақпараттық өнiмдердiң кең көлемiн әзiрлеу және жетілдiру.
3. Коммерциялық рынокта ақпараттық өнiмдер мен қызметтердi сатудың тұрақты өсiмiн қамтамасыз ету.
4. PR-тапсырыстардан қосымша табыстар табу.
5. Қызметкерлердi оқыту және олардың бiлiктiлiгiн көтеру, әлеуметтік жағдайлармен қамтамасыз ету.
6. Менеджменттiң қазіргі заманғы деңгейiмен қамтамасыз ету, консультанттар тарту, серiктестiк ұйымдармен өзара iс-қимылдар.
7. Ірі инвестициялық жобаларды жүзеге асыру, компания беделiнiң өсуiн қамтамасыз ету.
1.4.3 Өнiм шығарудың даму серпіні
(жұмыстар, қызметтер)
Ұлттық компанияны дамытудың типтік жоспарына сәйкес (1ҰK, 2ҰK, 3ҰК, 4ҰK, 5ҰK санаттар бойынша) әзірленген 2004-2006 жылдардың жоспары "Қазақпарат" ҰК" ААҚ-ты дамытудың жаңа тұжырымдамасына бағытталған.
Тұжырымдамада клиенттер тобын кеңейту, ұсынылатын өнiмдердiң сапасы мен санын арттыру, маркетингінiң жаңа тұжырымдамасы есебiнен негiзгi қорларды техникалық тұрғыдан қайта жарақтандыру мен ағымдағы шығындар құрылымын түбегейлi өзгерту жолымен табысты ұлғайтуды көздейдi.
Қызметтің негiзгi түрiнен алынатын табыс жаңа өнiмдiк тiзбеге негізделген. Олар мына төмендеп өнiм түрлерi болып табылады:
1. "Таңғы жаршы".
2. "Елеулi оқиғалар, атаулы күндер, есiмдер" оқиғалар күнтiзбесi (ай сайын).
3. "Елеулi оқиғалар, атаулы күндер, есiмдер" оқиғалар күнтiзбесi (жылдық).
4. "Қазақпараттың" жаңалықтар таспасы.
5. "Ресми жаршы".
6. "Қазақстан-Бизнес".
7. "Қазақпарат-Анонс" - алдағы аптада болатын оқиғалардың күнтiзбесi.
8. "Қазақпарат-Фото" - фотожаңалықтар таспасы.
2005 және 2006 жылдары ақпараттық өнiмдердiң жаңа түрлерiн әзiрлеу және шығару жоспарланған.
2006 жылы клиенттерге, 2 мыңнан астам жаздырып алушыға өнімдердің 10 түрi ұсынылатын болады. Мiне, осылайша, компанияның негiзгi қызметiнен түсетiн табыс көлемi 19,83 млн. теңгеден (2002ж.) 2006 жылы 228,9 млн. теңгеге дейін, немесе 11,6 есеге өседi.
Сметада көзделген шығыстар дамудың жаңа тұжырымдамасына сәйкес қайта құрылымдалып, өндiрiске (өзiндік құнға) тiкелей жұмсалатын және шығыстарға кететін шығындарға топтастырылған. Олар жалпы және әкiмшiлiк шығыстарда көрсетiлген. Даму жоспарын әзiрлеу барысында бұрынғы жылдардағы кемшiлiктер ескерілiп, шығыс бөлiгi алынатын кiрiстер мен бюджеттiк түсiмдер көлемiмен тығыз байланыстырылған. Компанияда тұңғыш рет қызметтiң нақты көрсеткiшi - ақпараттық хабар анықталған. Тұтастай алғанда, өнiмнiң өзiндiк құны есептеп шығарылған. Компанияда еңбек ететiн қызметкерлер санын кезең-кезеңмен 66-дан 179-ға дейiн ұлғайту көзделген.
Еңбекақы қоры мен табыстың өсу серпiнi, мың теңге
Қағаз мәтіннен қараңыз
"Қазақпарат" ҰК" ААҚ-ның мемлекеттiк органдар мен ұйымдардың, оның iшiнде Президент Әкiмшiлiгі, Парламент және Үкiметтiң ақпараттық рынокта сұранысқа ие хабарларын тарататын эксклюзивтi дерек көз немесе бастапқы дерек көз ретiндегi мәртебесi аса маңызды жайт. Осы жағдайды тиiмдi пайдалану "Қазақпарат" ҰK" ААҚ-ға бiрқатар бәсекелестiк басымдықтар бередi.

2. Разработка и совершенствование широкого спектра информационных продуктов и услуг для клиентов государственного и негосударственного сектора;
3. Обеспечение устойчивого роста продаж информационных продуктов и услуг на коммерческом рынке;
4. Получение дополнительных доходов от PR-заказов;
5. Обучение и повышение квалификации персонала, обеспечение социальными условиями;
6. Обеспечение современного уровня менеджмента, привлечение консультантов, взаимодействие с партнерскими организациями;
7. Реализация инвестиционных проектов, обеспечение роста стоимости компании.
1.4.3. Динамика развития производства продукции (работ, услуг)
План на 2004-2006 годы, разработанный согласно типовым планам развития национальных компаний (по формам 1НК, 2НК, 3НК, 4НК, 5НК), ориентирован на новую концепцию развития ОАО "НК "Казинформ".
Концепция подразумевает увеличение дохода путем расширения группы клиентов, качества и количества предлагаемых продуктов за счет новой концепции маркетинга, кардинального изменения структуры текущих затрат и технического перевооружения основных фондов.
Доход от основного вида деятельности сформирован на новой продуктовой линейке, которая представлена следующими видами продуктов:
1. "Утренний вестник".
2. Календарь событий "Даты, события, имена" (ежемесячный).
3. Календарь событий "Даты, события, имена" (годовой).
4. Новостная лента "Казинформ".
5. "Официальный вестник".
6. "Казахстан - Бизнес".
7. Календарь анонсов "Казинформ - Анонс".
8. Лента фотоновостей "Казинформ - Фото".
В 2005 и 2006 годах запланирована разработка и выпуск новых видов информационной продукции.
В 2006 году вниманию клиентов будет предложено 10 видов продуктов для более чем 2 тыс. подписчиков. Таким образом, объем доходов от основной деятельности компании возрастает с 19,8 млн. тенге (в 2002 году) до 228,9 млн. тенге в 2006 году или в 11,6 раз.
Затраты, предусмотренные в смете, реструктурированы согласно новой концепции развития, разгруппированы на затраты, непосредственно идущие на производство (себестоимость) и расходы периода, которые представлены общими и административными расходами. При разработке планов развития были учтены ошибки прошлых лет; расходная часть увязана с объемами получаемых доходов и бюджетных поступлений. Впервые в компании определен натуральный показатель деятельности - информационное сообщение.
Рассчитана себестоимость продукции. Предусмотрено поэтапное расширение численности сотрудников компании с 66 до 155 работающих.
Динамика роста дохода и ФОТ, тыс.тенге
(См. бумажный вариант)
Важным обстоятельством является статус ОАО "НК "Казинформ" как эксклюзивного источника информации от государственных органов и организаций, в том числе от Администрации Президента, Парламента и Правительства Республики Казахстан, востребованной на информационном рынке. Оптимальное использование данного обстоятельства обеспечивает определенные конкурентные преимущества ОАО "НК "Казинформ".

Компанияның қазiргi ұйымдық-техникалық және қаржы жағдайы таяудағы жылдарда мемлекеттiк реттеудi және қаржылық қолдауды талап етедi. Атап өтілгенiндей, 2003 жылы компания қызметiне 150 млн. теңге сомасында мемлекеттiк демеуқаржы жоспарланған. 2004-2006 жылдары компанияны дамыту жоспарын жүзеге асыру, компанияның тұрақты қаржы негiзiне шығуын қамтамасыз ету үшiн мемлекеттiк бюджеттен қосымша қаржылай қолдау қажет болады.
Дамыту жоспарында 2003-2005 жылдарда Қазақстан Республикасының облыстарында 14 тiлшiлер қосынын және шет елдерде 6 тілшiлер қосынын ұстау, радиостанция, жаңалықтар теледидары студиясын, фотоқызмет ашу, жиһаз, компьютерлiк техникалар мен автомобильдер сатып алу көзделген.
Компанияны қайта құрылымдауға жұмсалған қомақты инвестициялық және ағымдағы шығыстарға байланысты, сондай-ақ компанияның мемлекеттiк қаржылық қолдау қызметiнен толық коммерциялық негiздегi қызметке ауысуына байланысты, 2004 жылы төмен рентабельдiлiк сақталып, серпiн бiртiндеп ұлғаяды (2006 жылы рентабельділік 4,5%-ды құрайды).
1.4.4. Баға және тариф саясаты
Ақпараттық қызметтердiң құнын анықтауда сатып алушының төлем мүмкіндігі, өнiмнiң шығарылу көлемi мен таралу аймағы ескерілген саралау тәсіл қолданылады.
Баға саясатын құруда бәсекелестік бағаның әсерi жетекшi фактор болып табылады. Шығарылған өнiмнiң өзiндiк құны өндiрiстік шығыстардың компания қызметінiң қаржы нәтижесiне деген шағын тәуелдiлiгiмен бiркелкіленедi. Шығарылған өнiм клиенттерге электрондық желi арқылы жеткiзiлуi мүмкiн. Солай болғанмен де, өндiрiстік шығыстар, өнiмдi сатуға және жеткiзуге кеткен маркетинг және менеджмент қызметінiң қосымша шығыстарын қоспағанда, iс жүзінде еш өзгермейді.
"Қазақпарат" ҰК" ААҚ қызметiнiң ерекшелігі бұқаралық ақпарат құралдарын ақпараттандыру жөнiндегi мемлекеттік тапсырысты ақысыз негiзде орындау болып табылады. Бұл ерекшелiк бұқаралық ақпарат құралдарына және рыноктың жекелеген эмитенттеріне жеке арналған ақпаратты өнiмдер түрлерiнде көрiнiс табады. Бұл тәжiрибе мемлекеттік қаржылық қолдау көрсету есептелген 2004-2006 жылдардағы кезеңде жалғасады.
1.4.5. Қаржы нәтижелерi және бюджетпен қатынас
Қарастырылып отырған үшжылдық кезеңде "Қазақпарат" ҰК" ААҚ мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргiзуге мемлекеттiк тапсырысты орындау жөніндегi конкурсқа қатысуды жоспарлап отыр.
2005 жылы жаңалықтар теледидары студиясын құру жөнiндегi жобаны жүзеге асыруға 14,1 млн. теңге көлемiнде заемдық қаржы керек.

Существующее организационно-техническое и финансовое положение компании требует в ближайшие годы государственного регулирования и финансовой поддержки. Как было отмечено, в 2003 году на развитие компании из республиканского бюджета выделено 150 млн. тенге, в 2004-2006 годах реализация плана развития компании требует государственной поддержки для обеспечения выхода компании на устойчивую финансовую основу.
Планом развития предусмотрены расходы в 2003-2005 годах на создание 14 корреспондентских пунктов в областях Республики Казахстан и 6 - за рубежом, создание радиостанции, телевизионной студии новостей, фотослужбы, приобретение мебели, компьютерной техники и автомобилей.
В связи с большими инвестиционными и текущими затратами по реструктуризации компании, а также в связи с переходом от деятельности компании с государственной финансовой поддержкой к деятельности на полной коммерческой основе, в 2004 году сохраняется низкая рентабельность с динамикой постепенного ее увеличения (в 2006 году рентабельность составит 4,5 %).
1.4.4. Ценовая и тарифная политика
При определении стоимости информационных услуг применяется дифференцированный подход, учитывающий платежеспособность покупателя, объем выпуска продукции, регион распространения.
Ведущим фактором в формировании ценовой политики является влияние конкурентных цен. Влияние себестоимости произведенных информационных продуктов нивелируется малой зависимостью производственных затрат от финансовых результатов деятельности компании. Единица произведенного продукта может быть реализована по электронным сетям разному количеству клиентов. При этом чисто производственные затраты остаются практически неизменными, за исключением небольших дополнительных затрат службы маркетинга и менеджмента на реализацию и доставку продукта.
Особенностью деятельности ОАО "НК "Казинформ" является выполнение госзаказа по информированию средств массовой информации на бесплатной основе. Эта особенность будет отражаться на видах информационных продуктов, предназначенных отдельно для СМИ и отдельно для других эмитентов рынка. Такая практика будет продолжаться весь период, рассчитанный на государственную финансовую поддержку в течение 2004-2006 годов.
1.4.5. Финансовые результаты и отношения с бюджетом
В течение рассматриваемого трехлетнего периода ОАО "НК "Казинформ" планирует участие в конкурсе по выполнению государственного заказа на проведение государственной информационной политики.
В 2005 году для реализации проекта по созданию телевизионной студии новостей необходимо привлечение заемных средств в размере 14,1 млн. тенге.

2004-2006 жылдарға жасалған болжамда компанияның шығынсыз деңгейге бiртіндеп шығуы және рентабельділiктің оң серпініне қол жеткiзу қарастырылған. Корпоративтiк табыс салығы түрiнде 11,8 млн. теңге төлеу жоспарлануда. 26 млн. теңге көлемiнде қосымша құнға салық төлеу жоспарланып отыр. Қолданыстағы заңнамаға сәйкес, 2003 және 2004 жылдары компания ақпараттық қызмет көрсетуде қосымша құн салығынан босатылады.
(мың теңге)
___________________________________________________________________
Салықтық         |               |               |
аударымдардың       |    2004 жыл   |   2005 жыл    |    2006 жыл
түрлерi          |               |               |
____________________|_______________|_______________|______________
қосымша құн салығы         0             7 030           19 006
әлеуметтiк салық         8 991          13 360           14 695
көлік құралдарына
салық                     146             200              220
мүлік салығы              560             800              880
қоршаған ортаны
ластағаны үшін
салынатын салық           14               15              15
___________________________________________________________________
"Қазақпарат" ҰК" ААҚ-н дамыту жоспары ауқымында қаржылық көрсеткіштерді жақсарту үшін, негізгі қызметтен түсетін табыс көзінен құралатын қаржы ағынын 2004-2006 жылдары жоспарланған бағыттарға сәйкес компанияны одан әрi дамытуға жұмсау жоспарланып отыр. Атап айтқанда, 2004 және 2005 жылдардағы компанияның табысын толығымен инвестициялық жобаларды қаржыландыруға жұмсау жоспарлануда, бұл кейiнiрек табыстың қосымша көзiн қамтамасыз ететiн болады. Табыстарды қайта инвестициялау сырттан тартылатын қаржы көлемін азайтуға және компанияның берешектерiн төмендетуге мүмкiндiк бередi. 2006 жылға акциялардың мемлекеттік пакетiне таза табыстың 50%-ы көлемiнде дивидендтер төлеудi бастау жоспарланған (бұл 5 млн. теңгенi құрайды).
2-бөлiм. Ұлттық компанияны дамытудың
инвестициялық жоспары
2.1. Инвестициялық саясат және оның негiздемесi
"Қазақпарат" ҰК" ААҚ-ның инвестициялық саясаты қазiргi заманғы өндiрiстік инфрақұрылым қалыптастыруға, сондай-ақ, ел iшiндегі ғана емес, халықаралық ақпараттық кеңiстiктегi компанияның қызметін нығайтуға және кеңейтуге бағытталған.
Компанияның инвестициялық саясатының негiзгі басымды бағыттары өзiне мыналарды қамтиды:
- радиоэфир аясында ақпараттық қызмет көрсетудi дамыту;
- ақпараттық бейнеөнімдер шығару үшін базалық негiз жасау жолымен қызмет ауқымын кеңейту.
Бәсекелестік рынок жағдайында тиiмдi және табысты қызмет атқару үшiн "Қазақпарат" ҰК" ААҚ 2006 жылдың соңына қарай бизнеске толық бейiмделген компания болуы керек. Ол үшін ақпараттық өнiмдердiң жаңа рентабельдi түрлерiн өндiрудi игеру, жоғары табысты сегменттегi жұмысты арттыру және бұқаралық ақпарат қызметi рыногындағы өз үлесiн арттыру қажет. Осыған байланысты жоспарлы кезеңде сапалы ақпараттық өнiмдер шығару үшiн - қазiргі заманғы техникалық база құру жоспарланып отыр.
Өзiнiң радиостанциясы мен жаңалықтар теледидары студиясын құру - "Қазақпарат" ҰК" ААҚ үшін стратегиялық мiндет болып табылады. Бұл компанияны капиталдандыру дәрежесiн арттырады, мемлекеттік ақпарат агенттігінiң медиялық кеңiстiктегi орнын нығайтады және бұқара халыққа сапалы, әрi шұғыл ақпараттар жеткiзудi қамтамасыз етіп, ауыл тұрғындарын ақпараттандыру проблемасын аз шығынмен шешуге мүмкiндiк бередi.
Радиостанция және теледидар студиясын құру жөнiндегi жоғары аталып өткен жобалар әлеуметтік-бағыттамалық мазмұнға ие.
2.2 Инвестициялық бағдарлама
"Қазақпарат" ҰК" ААҚ-ның инвестициялық бағдарламасы ауқымында жаңалықтар радиостанциясын құру жоспарлануда. Жасалған тұжырымдамаға сәйкес, хабарларды негiзiнен, Астана және Алматы қалаларында тарату, ал, болашақта Қазақстанның басқа да қалаларына шығу жоспарланып отыр.
Радиостанцияны құру жөнiндегі жоба бизнес-жоба ретiнде қаралып, онда ұйымдастыру-басқару, кадрлық саясат және менеджмент, қаржылық қызмет мәселелерi, бағдарламалық саясат пен техникалық базаға мәселелерi қарастырылады.

Прогноз 2004-2006 годов предусматривает постепенный выход компании на безубыточный уровень и положительную динамику рентабельности. В виде корпоративного подоходного налога планируется выплатить 11,8 млн. тенге. Объем выплат по налогу на добавленную стоимость планируется в размере 26 млн. тенге. В соответствии с действующим законодательством в 2003 и 2004 годах компания освобождается от уплаты НДС на предоставляемые информационные услуги.
(тыс. тенге)
__________________________________________________________________________
Вид налоговых     !   2004 год     !     2005 год     !    2006 год
отчислений        !                !                  !
--------------------------------------------------------------------------
налог на добавленную
стоимость                     0               7030             19006
социальный налог            8991             13360             14695
налог на транспортные
средства                     146              200               220
налог на имущество           560              800               880
налог за загрязнение
окружающей среды              14               15                15
__________________________________________________________________________
Для улучшения финансовых показателей в рамках плана развития ОАО "НК "Казинформ" в течение 2004-2006 годов финансовые потоки, формируемые за счет дохода от основной деятельности, планируется направлять на дальнейшее развитие компании в соответствии с выработанными направлениями. В частности, в 2004 и 2005 годах прибыль компании планируется полностью направить на финансирование инвестиционных проектов, что в последующем обеспечит дополнительный источник доходов. Реинвестирование прибыли позволит уменьшить размер привлекаемых внешних источников и снизить размер долговых обязательств компании. В 2006 году запланировано начало выплат дивидендов на государственный пакет акций в размере 50 % от чистого дохода (что составит 5 млн. тенге).
Раздел 2. Инвестиционный план развития национальной компании
2.1. Инвестиционная политика и ее обоснование
Инвестиционная политика ОАО "НК "Казинформ" направлена на формирование современной инфраструктуры производства, а также на укрепление и расширение сферы деятельности компании как внутри страны, так и на международном информационном пространстве.
Основные приоритетные направления инвестиционной политики компании включают в себя:
развитие информационной деятельности в рамках радиоэфира;
расширение сферы деятельности путем создания базовой основы для производства информационной продукции.
В целях эффективного и успешного функционирования в условиях конкурентного рынка ОАО "НК "Казинформ" должно стать к концу 2006 года полностью бизнес ориентированной компанией. Для этого необходимо освоить производство новых рентабельных видов информационных продуктов, активизировать работу в высокодоходных сегментах и увеличивать свою долю на рынке массовых информационных услуг. В связи с чем, предполагается в планируемом периоде создание современной технической базы для производства качественных информационных продуктов.
Создание собственной радиостанции и телевизионной студии новостей является приоритетной задачей для ОАО "НК "Казинформ". Это повысит капитализацию компании, усилит присутствие государственного информационного агентства в медийном пространстве, позволит с наименьшими затратами решить проблему информирования населения в сельской местности, обеспечит предоставление качественной и оперативной информации самым широким слоям населения.
Вышеуказанные проекты по созданию радиостанции и телевизионной студии новостей являются социально-ориентированными.
2.2. Инвестиционная программа
В рамках инвестиционной программы ОАО "НК "Казинформ" предполагается создание новостной радиостанции. Согласно разработанной концепции основное вещание планируется в городах Астане и Алматы с перспективой выхода на другие города Казахстана.
Проект по созданию радиостанции будет разработан в виде бизнес-плана, в котором будут рассмотрены вопросы организационно-управленческой, кадровой политики и менеджмента, приоритетные направления вещательной политики, вопросы финансовой деятельности и технической базы.

Жобаны жүзеге асырудың алдын-ала құны - 53,2 миллион теңге.
Жобаны жүзеге асыру мерзiмi - 2004 жыл.
Жобаны компанияның өз қаржысы есебiнен қаржыландыру жоспарланып отыр.
Жобаны жүзеге асыруда құрылыс жұмыстарын жүргізу қарастырылмайды. Радиостанцияны "Қазақпарат" ҰК" ААҚ жанында радиохабарлар тарату жұмыстарын жүргізу үшiн арнайы жарақталған жайға орналастыру жоспарланып отыр.
Радиостанцияны құру жөнiндегi жоба жабдықтар сатып алу үшiн, эфирдi тарату және спутниктiк арналар арқылы сигналдар беру үшiн төлемақыны қажет eтeдi.
Алдын-ала сатып алу жоспарланған жабдықтар топтамасына:
негізгi эфирлiк студияны жарақтандыру үшiн қажеттi жабдықтар;
тiкелей эфирде бағдарламалар жүргiзу үшін қажеттi эфирлiк студия жабдықтары;
орталық аппарат жайы жабдықтары;
Продакшн студиялары (өнiм шығару студиялары) жарақтары;
журналистер бағдарламалар дайындайтын жұмыс орындарының жарақтары;
репортерлiк техника;
ҒМ таратушылары;
дыбыстық сервер кiредi.
Ақпараттық бейнеөнiмдер жасау сияқты қызметтің жаңа түрiн дамыту - жаңалықтар телестудиясын құру жобасын жүзеге асыру ауқымында қарастырылады.
Өнiмдердi жасақтау барысында мемлекеттік идеологияны және елдiң даму стратегиясын насихаттау басымдықты бағыт болып табылады.
Жобаның алдын-ала құны 39,4 млн. теңгеге бағаланып отыр.
Жобаны 25,3 млн. теңге көлемiнде компанияның өз қаржысы есебiнен және 14,2 млн. теңге көлемiндегі қарыздық қаржылар тарту есебiнен жүзеге асыру жоспарланып отыр. Қаржыны тарту 10 жыл мерзiмiне жоспарланады. Сыйақылар бойынша шығыстарды төлеу көрсеткiшi келесi шарттар есебiнен қабылданады: негiзгi қарызды өтеудiң жеңiлдiктi кезеңi 2 жылды құрайды, жылдық пайыздық бағам - 12%, пайыздар бойынша төлемдер аралығы - 6 ай. Кредит берушіні iрiктеу бойынша, сонымен бiрге, заемдық қаржыны тарту шарттары бойынша нақты шешiм, әлеуетті несиелермен арадағы келiссөз үрдiстерi аяқталғаннан кейiн анықталады. Жобаны жүзеге асыру кезеңi - 2005 жыл.
Жобаның негiзгi құрамдас бөлiктерiне "Қазақпарат" ҰК" ААҚ жалға алатын үй-жайда орналастырылатын мамандандырылған жабдықтар мен бағдарламалар сатып алу, сондай-ақ, студияны өндiрiстiк қызметкерлер үшiн кеңселік және компьютерлiк техникалармен жарақтандыру кiредi.
Ақпараттық бейнеөнiмдер Қазақстан Республикасының аумағына теледидарлық ақпараттық компаниялар арқылы таратылатын болады.
"Қазақпарат" ҰК" ААҚ-ның алдағы уақыттағы барлық қызметi ұлттық ақпарат агенттігiнiң бәсекеге қабiлеттiгiн қамтамасыз етуге, Қазақстанның сыртқы және iшкi саясатына ақпараттық қолдау көрсетуге және оның оң келбетін қалыптастыруға бағытталады.
"Қазақпарат" ҰК" ААҚ-ның мақсаты - озық ақпараттық технологиялар негiзiнде қызмет ететiн және дамитын, қоғам мен мемлекеттің мүддесi үшiн ақпараттық қызметтердiң кең түрiн ұсынатын қуатты ұлттық ақпарат агенттігін құру.
3-і бөлiм. Дамудың маңызды көрсеткiштерiнің болжамы

Предварительная стоимость реализации проекта составляет 53,2 млн. тенге.
Период реализации - 2004 год.
Финансирование проекта планируется за счет собственных средств компании.
Реализация проекта не предполагает проведение строительных работ. Размещение радиостанции планируется в приспособленном для ведения радиовещательных работ помещении при ОАО "НК "Казинформ".
Основные компоненты проекта по созданию радиостанции предполагают закуп оборудования, оплату распространения эфира, а также оплату передачи сигнала через спутниковые каналы.
Предварительно планируемый к закупу комплект оборудования включает в себя:
оборудование для оснащения основной эфирной студии;
оборудование эфирной студии для ведения программ прямого эфира;
оборудование центральной аппаратной;
оборудование Продакшн студий;
оборудование рабочих мест для подготовки программ журналистами;
репортерская техника;
FM передатчики;
звуковой сервер.
Развитие нового вида деятельности - формирование информационной видеопродукции намечено в рамках реализации проекта по созданию телевизионной студии новостей.
Приоритетным направлением при формировании продукции будет пропаганда государственной идеологии и стратегии развития страны.
Предварительная стоимость проекта оценивается в 39,4 млн. тенге.
Реализация проекта планируется за счет собственных средств компании в размере 25,3 млн. тенге и привлечения заемных средств в размере 14,2 млн. тенге. Привлечение кредита планируется сроком на 10 лет. Расчет выплат расходов по вознаграждениям принимался из расчета следующих условий: льготный период выплаты основного займа составляет 2 года, процентная ставка - 12 % годовых, интервал осуществления платежей по процентам - 6 месяцев. Окончательное решение по выбору кредитора, а также условиям привлечения заемных средств будут определены после завершения переговорного процесса с потенциальными кредиторами. Период реализации проекта 2005 год.
Основные компоненты проекта включают приобретение специализированного оборудования и программ, которые будут размещены в помещении, арендуемом ОАО "НК "Казинформ", а также оснащение студии офисной и компьютерной техникой для работы производственного персонала.
Информационная видеопродукция будет распространяться на территории Республики Казахстан через телевизионные информационные компании.
Вся деятельность ОАО "НК "Казинформ" в предстоящем периоде будет направлена на обеспечение конкурентоспособности национального информационного агентства, информационной поддержки внешней и внутренней политики Казахстана, его положительного имиджа.
ОАО "НК "Казинформ" видит своей целью создание мощного национального информационного агентства, функционирующего и развивающегося на основе передовых информационных технологий, обеспечивающего предоставление широкого спектра информационных услуг в интересах общества и государства.
Раздел 3. Прогноз важнейших показателей развития

3.1. "Қазақпарат" ҰК" ААҚ бойынша 2004-2006 жылдардағы
дамудың маңызды көрсеткіштерінің болжамы
1 НК нысаны
____________________________________________________________________
N   |                   |өлшем |2002 ж.|2003 ж. |2003 ж. | 2004 ж.
Р/с  |   Көрсеткіштер    |бірлі.|       |        | -дың   |
|                   |  гі  |       |        |2002 ж. |
|                   |      |       |        | -ға %  |
|                   |      |       |        |есебінде|
|                   |      |_______|________|________|________
|                   |      |  есеп | бағалау|        | болжам
_____|__________________________|_______|________|________|________
А   |       Б           |  1   |    2  |    3   |    4   |    5
____________________________________________________________________
1.    Шығарылған өнiмнiң
(жұмыстар, қызмет
көрсетулер) көлемі,   мың
барлығы:              теңге  21973    100907   459     142899
1.1   оның ішінде түрлері
бойынша                "
ақпараттық қызмет            19831    99683    503     142899
мүлікті жалдау               1217
басқа да мәселелер           925      1224
2.    Экспорт - барлығы      "
2.1   оның iшiнде ТМД        "
елдеріне
2.2   алыс шетелге           "
2.3   өнім түрлерi бойынша   "
3.    Импорт - барлығы:      "
3.1   оның iшiнде ТМД        "
елдеріне
3.2   алыс шетелге           "
3.3   өнім түрлерi бойынша   "
4.    Қаржыландырудың
барлық көздерінің
есебінен негізгі
капиталға инвестиция. мың
лар - барлығы:        теңге           75100            53254
4.1   заемдық қаражат
есебiнен               "
4.1.1 оның iшінде, мемле.
кеттік бюджет қаражаты "              75100
4.2   өз қаржысы есебiнен    "                               53254
5.    Табыстар, барлығы      "     21973    100907   459     142899
6.    Шығыстар, барлығы      "     23799    102745   432     137215
7.    Негізгі қызметтен
табыс                  "     19831    99683    503     142899
8.    Өткізілген дайын
өнімнің (тауарлардың,
жұмыстардың, қызмет
көрсетулердің)
өзіндік құны:          "     4046     70569    1744    91603
9.    Жиынтық табыс          "     15785    29114    184     51296
10.   Кезең шығыстары,
барлығы                "     19753    32176    163     43176
10.1  жалпы және әкімшілік
шығыстар               "     19643    32176    164     38175
10.2  дайын өнімді (тауар.
ларды, жұмыстарды,
қызмет көрсетулерді)   "     110       0               5001
10.3  сыйыақы түріндегі
шығыстар               "     0         0
11.   Салық салынғанға
дейiнгі табыс          "                               8121

3.1. Прогноз важнейших показателей развития на 2004-2006 годы
по ОАО "НК "КАЗИНФОРМ"
форма 1 НК
__________________________________________________________________________
N !    Показатели      ! Един.  ! 2002 г. ! 2003 г.!  2003 г.  ! 2004 г.
п/п!                    ! измер. !         !        !  в % к    !
!                    !        !         !        !  2002 г.  !
!                    !        !----------------------------------------
!                    !        ! отчет   ! оценка !           ! прогноз
--------------------------------------------------------------------------
А !        Б           !   1    !    2    !    3   !     4     !     5
--------------------------------------------------------------------------
1.  Объем произведенной
продукции (работ,      тыс.
услуг) - всего:        тенге    21973    100907      459     142899
1.1  в том числе по видам     "
информационные услуги           19831     99683      503     142899
аренда имущества                 1217
прочие                            925      1224
2.  Экспорт всего:           "
2.1  в т.ч. в страны СНГ      "
2.2  дальнее зарубежье        "
2.3  по видам продукции       "
3.  Импорт всего:
3.1  в т.ч. страны СНГ        "
3.2  дальнее зарубежье        "
3.3  по видам продукции:      "
4.  Инвестиции**
в основной капитал
за счет всех           тыс.
источников             тенге              75100               53254
финансирования -
всего:
4.1  за счет заемных
средств                  "
4.1.1 в т.ч. средств
государственного
бюджета                 "                75100
4.2  за счет собственных
средств                  "                                    53254
5.  Доходы, всего            "      21973    100907      459     142899
6.  Расходы, всего           "      23799    102745      432     137215
7.  Доход от основной
деятельности             "      19831     99683      503     142899
8.  Себестоимость
реализованной готовой
продукции (товаров,
работ, услуг):           "       4046     70569     1744      91603
9.  Валовый доход            "      15785     29114      184      51296
10.  Расходы периода,
всего                    "      19753     32176      163      43176
10.1 общие и
административные
расходы                  "      19643     32176      164      38175
10.2 расходы по
реализации гот.
продукции (товаров,
работ, услуг)            "        110         0                5001
10.3 расходы в виде
вознаграждения           "          0         0
11.  Налогооблагаемый
доход                    "                                     8120

12.   Корпорациялық табыс
салығы                 "     0                         2436
13.   Таза табыс (залал)     "     -1826    -1838    101     5684
14.   Дивидендтер, барлығы   "
14.1  оның ішiнде акциялар.
дың мемлекеттiк        мың
пакетіне               теңге
15.   Таза табыстан ауда.
рымдар нормативтері    %
16.   Қызмет рентабельділігі "                               4,14%
17.   Материалды емес
активтер мен негізгі
құралдардың тозуына    мың
шығыстар               теңге 544      696      128     5200
18.   Компания қызметкерле.
рiнiң саны, барлығы    адам  66       130      197      118
18.1  Негiзгі қызмет бойынша
қызметкерлер саны      "     25       105      420      102
19.   Жалақы қоры            мың   13732    50148    365      67600
теңге
20.   Компания бойынша
тұтастай алғанда
орташа айлық жалақы    теңге 17338    32146    185      47740
20.1  оның iшiнде, негізгі
қызмет бойынша қызмет.
керлер саны            теңге 31012    28527    92      38979
21.   Өнiмнiң (жұмыстың,
қызмет көрсетудiң)     бір.
бiрлігіне тарифтер     лік/
(бағалар)              теңге
21.1  алдыңғы кезеңмен
салыстырғанда тариф.
тердiң (бағалардың)
өзгеруі                 %
22.   Кредиторлық қарыз      мың
теңге 6989     17960    257      3750
23.   Дебиторлық қарыз       "     1182     42728    3615     4287
____________________________________________________________________
кестенің жалғасы
____________________________________________________________________
N   |                   |өлшем |2005 ж.|2006 ж. |2006 ж.-| 2006 ж.-
р/с  |   Көрсеткіштер    |бірлі.|       |        |  дың   |  дың
|                   |  гі  |       |        |2002 ж. | 2003 ж.
|                   |      |       |        | -ға %  | -ға %
|                   |      |       |        |есебінде|есебінде
|                   |      |_______|________|________|________
|                   |      |болжам | болжам |        |
_____|__________________________|_______|________|________|________
А   |       Б           |  1   |   6   |   7    |    8   |    9
____________________________________________________________________
1.    Шығарылған өнiмнiң
(жұмыстар, қызмет
көрсетулер) көлемі,   мың
барлығы:              теңге  189043   228957   1042     227
1.1   оның ішінде түрлері
бойынша                "
ақпараттық қызмет            189043   228957   1155     230
мүлікті жалдау
басқа да мәселелер
2.    Экспорт - барлығы      "
2.1   оның iшiнде ТМД        "
елдеріне
2.2   алыс шетелге           "
2.3   өнім түрлерi бойынша   "
3.    Импорт - барлығы:      "
3.1   оның iшiнде ТМД        "
елдеріне

12.  Корпоративный
подоходный налог         "          0                          2436
13.  Чистый доход ( убыток)   "      -1826     -1838      101       5684
14.  Дивиденды, всего         "
14.1 в т.ч. на
государственный        тыс.
пакет акций            тенге
15.  Нормативы
отчислений
от прибыли*              %
16.  Рентабельность
деятельности             "                                       0
17.  Расходы на
амортизацию
нематер.активов        тыс.
и основных средств     тенге      544       696      128       5200
18.  Численность
работников компании,
всего                  чел.        66       130      197        118
18.1 Численность
сотрудников по
основной деятельности    "         25       105      420        102
19   Фонд заработной платы  тыс.
тенге    13732     50148      365      67600
20   Среднемесячная
заработная плата
работников,
в целом по компании    тенге    17338     32146      185      47740
20.1 работников по
основной деятельности  тенге    31012     28527       92      38979
21   Тарифы (цены) на       тенге
единицу продукции      за
(работ услуг)          единицу
21.1. изменение тарифов
(цен) к предыдущему
периоду                 %
22    Кредиторская          тыс.
задолженность         тенге     6989     17960      257       3750
23    Дебиторская
задолженность           "       1182     42728     3615
--------------------------------------------------------------------------
(продолжение таблицы)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
N !    Показатели      ! Един.  ! 2005 г. ! 2006 г.!  2006 г.  ! 2006 г.
п/п!                    ! измер. !         !        !  в % к    ! в % к
!                    !        !         !        !  2002 г.  ! 2003 г.
!                    !        !----------------------------------------
!                    !        ! прогноз ! прогноз!
--------------------------------------------------------------------------
А !        Б           !   1    !    6    !    7   !     8     !    9
--------------------------------------------------------------------------
1.  Объем произведенной
продукции (работ,      тыс.
услуг) - всего:        тенге   189043   228957     1042       227
1.1  в том числе по видам     "
информационные услуги          189043   228957     1155       230
аренда имущества
прочие
2.  Экспорт всего:           "
2.1  в т.ч. в страны СНГ      "
2.2  дальнее зарубежье        "
2.3  по видам продукции       "
3.  Импорт всего:
3.1  в т.ч. страны СНГ        "

3.2   алыс шетелге           "
3.3   өнім түрлерi бойынша   "
4.    Қаржыландырудың
барлық көздерінің
есебінен негізгі
капиталға инвестиция. мың
лар - барлығы:        теңге  39406
4.1   заемдық қаражат
есебiнен               "     14137
4.1.1 оның iшінде, мемле.
кеттік бюджет қаражаты "
4.2   өз қаржысы есебiнен    "     25269
5.    Табыстар, барлығы      "     189043   228957   1042    227
6.    Шығыстар, барлығы      "     177150   219109   921     213
7.    Негізгі қызметтен
табыс                  "     189043  228957    1155    230
8.    Өткізілген дайын
өнімнің (тауарлардың,
жұмыстардың, қызмет
көрсетулердің)
өзіндік құны:          "     131455  163513    4041    232
9.    Жиынтық табыс          "     57588   65443     415     225
10.   Кезең шығыстары,
барлығы                "     40598   51375     260     160
10.1  жалпы және әкімшілік
шығыстар               "     39750   49679     253     154
10.2  дайын өнімді (тауар.
ларды, жұмыстарды,
қызмет көрсетулерді)   "
10.3  сыйақы түріндегі
шығыстар               "     848     1696
11.   Салық салынғанға
дейiнгі табыс          "     16990   14068
12.   Корпорациялық табыс
салығы                 "     5097    4220
13.   Таза табыс (залал)     "     11893   9848      539     536
14.   Дивидендтер, барлығы   "             4924
14.1  оның ішiнде акциялар.
дың мемлекеттiк        мың
пакетіне               теңге
15.   Таза табыстан ауда.
рымдар нормативтері    %
16.   Қызмет рентабельділігі "     6,71%   4,49%
17.   Материалды емес
активтер мен негізгі
құралдардың тозуына    мың
шығыстар               теңге 13376   16000    2939    2299
18.   Компания қызметкерле.
рiнiң саны, барлығы    адам  155      155      235     119
18.1  Негiзгі қызмет бойынша
қызметкерлер саны      "     135      135      540     129
19.   Жалақы қоры            мың   94600    104060   758     208
теңге
20.   Компания бойынша
тұтастай алғанда
орташа айлық жалақы    теңге 50860    55946    323     174
20.1  оның iшiнде, негізгі
қызмет бойынша қызмет.
керлер саны            теңге 43941    48335    156     169
21.   Өнiмнiң (жұмыстың,
қызмет көрсетудiң)     бір.
бiрлігіне тарифтер     лік/
(бағалар)              теңге
21.1  алдыңғы кезеңмен
салыстырғанда тариф.
тердiң (бағалардың)
өзгеруі                 %
22.   Кредиторлық қарыз      мың
теңге 4100     3900     56      22
23.   Дебиторлық қарыз       "     5671     6869     581     16
____________________________________________________________________
* - РМК үшін
** - күрделі салымдардың көлемі

3.2  дальнее зарубежье        "
3.3  по видам продукции:      "
4.  Инвестиции**
в основной капитал
за счет всех           тыс.
источников             тенге    39406
финансирования-
всего:
4.1  за счет заемных
средств                  "      14137
4.1.1 в т.ч. средств
государственного
бюджета                 "
4.2  за счет собственных
средств                  "      25269
5.  Доходы, всего            "     189043    228957     1042        227
6.  Расходы, всего           "     177150    219109      921        213
7.  Доход от основной
деятельности             "     189043    228957     1155        230
8.  Себестоимость
реализованной готовой
продукции (товаров,
работ, услуг):           "     131455    163513     4041        232
9.  Валовый доход            "      57588     65443      415        225
10.  Расходы периода,
всего                    "      40598     51375      260        160
10.1 общие и
административные
расходы                  "      39750     49679      253        154
10.2 расходы по
реализации гот.
продукции (товаров,
работ, услуг)            "
10.3 расходы в виде
вознаграждения           "        848      1696
11.  Налогооблагаемый
доход                    "      16990     14068
12.  Корпоративный
подоходный налог         "       5097      4220
13.  Чистый доход ( убыток)   "      11893      9848      539        536
14.  Дивиденды, всего         "                 4924
14.1 в т. ч. на
государственный        тыс.
пакет акций            тенге
15.  Нормативы
отчислений
от прибыли*              %
16.  Рентабельность
деятельности             "          0         0
17.  Расходы на
амортизацию
нематер.активов        тыс.
и основных средств     тенге    13376     16000    2939        2299
18.  Численность
работников компании,
всего                  чел.       155       155     235         119
18.1 Численность
сотрудников по
основной деятельности    "        135       135     540         129
19   Фонд заработной платы  тыс.
тенге    94600    104060     758         208
20   Среднемесячная
заработная плата
работников,
в целом по компании    тенге    50860     55946     323         174
20.1 работников по
основной деятельности  тенге    43941     48335     156         169
21   Тарифы (цены) на       тенге
единицу продукции      за
(работ услуг)          единицу
21.1. изменение тарифов
(цен) к предыдущему
периоду                 %
22    Кредиторская          тыс.
задолженность         тенге     4100     3900       56          22
23    Дебиторская
задолженность           "       5671     6869      581          16
--------------------------------------------------------------------------
* - для РГП
** - объем капитальных вложений

3.2. "Қазақпарат" ҰК" ААҚ бойынша
2004 жылғы табыстар мен шығыстардың болжамы
2 НК нысаны
мың теңге
____________________________________________________________________
N   |                     |2002 ж.| 2003 ж.|   2004 ж. (болжам)
р./с.|   Көрсеткіштер      | есеп  |________|_______________________
|      атауы          |       | бағалау|1 тоқсан |1 жартыжылдық
_____|_____________________|_______|________|_________|_____________
А  |         Б           |   1   |    2   |    3    |     4
____________________________________________________________________
1    Негізгі қызметтен
алынған табыс           19831     99683    41867     73962
2    Өткізілген дайын
өнімінің (тауарлардың,
қызмет көрсетулердiң)
өзiндiк құны            4046      70569     22008     43329
3    Жиынтық табыс (1-жол
- 2-жол)                15785     29114     19859     30633
4    Кезең шығыстары,
оның ішінде             19753     32176     10253     19924
4.1. жалпы және әкімшілік
шығыстар                19643     32176     10253     19924
4.2. дайын өнімді (тауар.
ларды, қызмет көрсету.
лерді) өткізу шығыстары  110                0        600
4.3. сыйақы түріндегі
шығыстар
5    негізгі қызметтен алын.
ған табыс (залал)
(3 жол - 4 жол)          -3968    -3062     9605     10709
6    негізгі емес қызметтен
алынған табыс (залал)    2142      1224
7    Салық салуға дейінгі
барлық қызметтен
алынған табыс (залал)
(5-жол + 6-жол)         -1826     -1838      9605    10709
8    Корпорациялық табыс
салығы
9    Салық салудан кейінгi
барлық қызметтен
алынған табыс (залал)
(7-жол - 8-жол)         -1826     -1838      9605    10709
10   Төтенше жағдайлардан
және операцияларды
тоқтатудан алынған
табыстар (залалдар)
11   Таза табыс (залал)
(9-жол + 10-жол)        -1826     -1838      9605    10709
____________________________________________________________________
кестенің жалғасы
____________________________________________________________________
N   |                   |  2004 ж. (болжам)  |2003 ж.-  | 2004 ж.-
р/с  |   Көрсеткіштер    |____________________|  дың     |   дың
|     атауы         |  9 ай    |  жыл    |2002 ж.-ға|2003 ж.-ға
|                   |          |         |% есебінде|% есебінде
_____|___________________|__________|_________|__________|__________
А   |         Б         |    5     |     6   |     7    |     8
____________________________________________________________________
1    Негізгі қызметтен

3.2. Прогноз доходов и расходов на 2004 год
по ОАО "НК "КАЗИНФОРМ"
форма 2 НК
тыс. тенге
__________________________________________________________________________
N !  Наименование показателей ! 2002 г. ! 2003 г. !  2004 г. (прогноз)
п/п!                           ! отчет   ! оценка  !----------------------
!                           !         !         !1 квартал ! 1 полу-
!                           !         !         !          ! годие
--------------------------------------------------------------------------
А !             Б             !    1    !    2    !    3     !     4
--------------------------------------------------------------------------
1  Доход от основной
деятельности                  19831     99683      41867      73962
2  Себестоимость
реализованной готовой
продукции (товаров, работ,
услуг)                         4046     70569      22008      43329
3  Валовой доход (стр.1-стр.2)   15785     29114      19859      30633
4  Расходы периода,
в том числе                   19753     32176      10253      19924
4.1. общие и административные
расходы                      19643     32176      10253      19924
4.2. расходы по реализ.
гот. прод. (тов., работ,
услуг)                         110                    0        600
4.3. расходы в виде
вознаграждения
5   Доход (убыток) от
основной деятельности
(стр.3 стр.4)                -3968     -3062       9605      10709
6   Доход (убыток) от
неосновной деятельности       2142      1224
7   Доход (убыток) от обычной
деятельности до налого-
обложения (стр.5 +(-)
стр.6)                       -1826     -1838       9605      10709
8   Корпоративный
подоходный налог
9   Доход (убыток)
от обычной деятельности
после налогообложения
(стр.7 - стр. 8)             -1826     -1838       9605      10709
10   Доходы (убытки)
от чрезвычайных
ситуаций и прекращенных
операций
11   Чистый доход (убыток)
(стр. 9 +(-) стр. 10)        -1826     -1838       9605      10709
__________________________________________________________________________
(продолжение таблицы)
__________________________________________________________________________
N !  Наименование показателей !  2004 г. (прогноз) ! 2003 г.  ! 2004 г.
п/п!                           !--------------------! в % к    ! в % к
!                           !9 месяцев !  год    ! 2002 г.  ! 2003 г.
---!---------------------------!------------------------------------------
А !             Б             !     5    !    6    !    7     !    8
--------------------------------------------------------------------------
1  Доход от основной

алынған табыс           108305    142899      503      143
2    Өткізілген дайын
өнімінің (тауарлардың,
қызмет көрсетулердiң)
өзiндiк құны            65701     91603                130
3    Жиынтық табыс (1-жол
- 2-жол)                42604     51296      184       176
4    Кезең шығыстары,
оның ішінде             28827     43176      163       134
4.1. жалпы және әкімшілік
шығыстар                28827     38175      164       119
4.2. дайын өнімді (тауар.
ларды, қызмет көрсету.
лерді) өткізу шығыстары  1950     5001
4.3. сыйақы түріндегі
шығыстар
5    негізгі қызметтен алын.
ған табыс (залал)
(3 жол - 4 жол)          13777      8120       77        265
6    негізгі емес қызметтен
алынған табыс (залал)
7    Салық салуға дейінгі
барлық қызметтен
алынған табыс (залал)
(5-жол + 6-жол)         13777      8120       101        442
8    Корпорациялық табыс
салығы                             2436
9    Салық салудан кейінгi
барлық қызметтен
алынған табыс (залал)
(7-жол - 8-жол)         13777      5684       101        309
10   Төтенше жағдайлардан
және операцияларды
тоқтатудан алынған
табыстар (залалдар)
11   Таза табыс (залал)
(9-жол + 10-жол)       13777      5684       101        309
____________________________________________________________________
3.3. "Қазақпарат" ҰК" ААҚ бойынша
2004 жылғы қаржы ағымдары қозғалысының болжамы
3НК нысаны
мың теңге
____________________________________________________________________
N   |                      | 2002 ж.| 2003 ж.|  2004 ж. (болжам)
Р/с  |     Көрсеткіштер     |  есеп  | Бағалау|_____________________
|        атауы         |        |        |  1-інші |  1-інші
|                      |        |        |  тоқсан |жартыжылдық
_____|______________________|________|________|_________|___________
А   |          Б           |    1   |    2   |    3    |     4
____________________________________________________________________
І.    Операциялық қызметтен
ақша қозғалысы
I.1   Ақшаның түсуі:          27187    198732      48061      80156
1.1   дайын өнiмдi (тауарлар.
ды, жұмыстарды, қызмет  23500     98679      41867      73962
1.2   алынған аванстар
1.3   сыйақы                            252
1.4   дивидендтер
1.5   роялти
1.6   өзге де түсiмдер        3687     99801       6194       6194
I.2.  Ақшаның кетуi:          27161    198039      28973      58187
2.1   жеткiзушiлер мен мердi.
герлердiң шоттары
бойынша                 8172     64944       8122       15271
2.2   берiлген аванстар       1500
2.3   жалақы бойынша          11532     38494      16900      33800

деятельности                  108305    142899      503       143
2  Себестоимость
реализованной готовой
продукции (товаров, работ,
услуг)                         65701     91603                130
3  Валовой доход (стр.1-стр.2)    42604     51296      184       176
4  Расходы периода,
в том числе                    28827     43176      163       134
4.1. общие и административные
расходы                       28827     38175      164       119
4.2. расходы по реализ.
гот. прод. (тов., работ,
услуг)                         1950      5001
4.3. расходы в виде
вознаграждения
5   Доход (убыток) от
основной деятельности
(стр.3 стр.4)                 13777      8120       77        265
6   Доход (убыток) от
неосновной деятельности
7   Доход (убыток) от обычной
деятельности до налого-
обложения (стр.5 +(-)
стр.6)                        13777      8120      101        442
8   Корпоративный
подоходный налог                         2436
9   Доход (убыток)
от обычной деятельности
после налогообложения
(стр.7 - стр. 8)              13777      5684      101        309
10   Доходы (убытки)
от чрезвычайных
ситуаций и прекращенных
операций
11   Чистый доход (убыток)
(стр. 9 +(-) стр. 10)         13777      5684      101        309
__________________________________________________________________________
3.3. Прогноз движения денежных потоков в 2004 год
по ОАО "НК "КАЗИНФОРМ"
форма 3 НК
тыс. тенге
__________________________________________________________________________
N !  Наименование показателей ! 2002 г. ! 2003 г. !  2004 г. (прогноз)
п/п!                           ! отчет   ! оценка  !----------------------
!                           !         !         !1 квартал ! 1 полу-
!                           !         !         !          ! годие
--------------------------------------------------------------------------
А !             Б             !    1    !    2    !    3     !     4
--------------------------------------------------------------------------
I. Движение денег от
операционной деятельности
I.1 Поступление денег:            27187    198732      48061      80156
1.1 доход от реализации услуг     23500     98679      41867      73962
1.2 авансы полученные
1.3 вознаграждения                            252
1.4 дивиденды
1.5 роялти
1.3 Прочие поступления             3687     99801       6194       6194
I.2. Выбытие денег:               27161    198039      28973      58187
2.1  по счетам поставщиков
и подрядчиков                 8172     64944       8122      15271
2.2  авансы выданные               1500
2.3  по заработной плате          11532     38494      16900      33800

2.4   әлеуметтік сақтандыру
және зейнеткерлік қам.
тамасыз ету қорларына   1094     13399       2248       4496
2.5   салықтар бойынша        4519      6422        144       434
2.6   сыйақылар төлеу                   0          0          0
2.7   өзге де төлемдер        344      74780       1559       4188
I.3.  Операциялық қызмет
нәтижесiнде ақшаның
көбеюі (+)/ азаюы(-)    26       693        19088      21969
ІІ.   Инвестициялық қызмет.
тен ақшаның қозғалысы
IІ.1. Ақшаның түсуi:           0      75100          0          0
1.1   материалдық емес
активтердiң кетуiнен
табыс
1.2   негізгі құралдардың
кетуiнен табыс
1.3   басқа да ұзақ мерзімдi
активтердiң кетуiнен
табыс
1.4   қаржы инвестициялары.
ның кетуiнен табыс
1.5   басқа заңды тұлғалар.
ға берiлген заемдарды
алудан табыс
1.6   өзге де түсiмдер              75100
ІІ.2. Ақшаның кетуі:          0     75100         0           0
2.1   материалдық емес
активтерді сатып алу
2.2   негізгі құралдарды
сатып алу                     75100
2.3   басқа да ұзақ мерзiмді
активтердi сатып алу
2.4   қаржы инвестицияларын
сатып aлу
2.5   басқа да заңды тұлға.
ларға заемдар беру
2.6   өзге де төлемдер
ІІ.3. Инвестициялық қызмет
нәтижесінде ақшаның
көбеюi (+)/ азаюы(-)    0        0         0           0
IIІ.  Қаржы қызметiнен ақша
қаражатының қозғалысы
III.1. Ақшаның түсуі:         0        0         0         41674
1.1   акциялар мен басқа да
бағалы қағаздарды
шығарудан                                            41674
1.2   банк заемдарын алу
1.3   жарғы капиталын
көбейтуден
ІІІ.2. Ақшаның кетуi:         0        0         0           0
2.1   банк заемдарын өтеу
2.2   өз акцияларын сатып
алу
2.3   дивидендтердi төлеу
2.4   өзге де төлемдер
ІІІ.3. Қаржы қызметiнiң
нәтижесiнде ақшаның
көбеюi (+)/азаюы(-)    0        0         0          41674
____________________________________________________________________
БАРЛЫҒЫ: Ақшаның
ұлғаюы (+)/азаюы(-)     26       693     19088        63643
Кезең басына ақша      175       201       894         894
Кезең соңына ақша      201       894     19982        64537
____________________________________________________________________
кестенің жалғасы
____________________________________________________________________
N   |                   |  2004 ж. (болжам)  |2003 ж.-  | 2004 ж.-
р/с  |   Көрсеткіштер    |____________________|  дың     |   дың
|      атауы        |   9 ай   |  жыл    |2002 ж.-ға|2003 ж.-ға
|                   |          |         |% есебінде|% есебінде
_____|___________________|__________|_________|__________|__________

2.4  в фонды социального
страхования и пенсионного
обеспечения                   1094     13399       2248       4496
2.5  по налогам                    4519      6422        144        434
2.6  выплата вознаграждений                     0          0          0
2.7  прочие выплаты                 344     74780       1559       4188
I.3  Увеличение (+)/
уменьшение (-) денег в
результате операционной
деятельности                    26       693      19088      21969
II.  Движение денег от
инвестиционной деятельности
II.1. Поступление денег:              0     75100          0          0
1.1   доход от выбытия
нематериальных активов
1.2   доход от выбытия основных
средств
1.3   доход от выбытия других
долгосрочных активов
1.4   доход от выбытия
финансовых инвестиций
1.5   доход от получения займов,
предоставленных другим
юридическим лицам
1.6   прочие поступления                    75100
II.2  Выбытие денег:                  0     75100         0           0
2.1   приобретение
нематериальных активов
2.2.  приобретение основных
средств                               75100
2.3.  приобретение других
долгосрочных активов
2.4   приобретение финансовых
инвестиций
2.5.  предоставление займов другим
юридическим лицам
2.6.  прочие выплаты
II.3  Увеличение (+)/
уменьшение (-) денег в
результате инвестиционной
деятельности                    0        0         0           0
III.  Движение денежных средств
от финансовой деятельности
III.1 Поступление денег:              0        0         0       41674
1.1.  от выпуска акций и других
ценных бумаг                                               41674
1.2   получение банковских займов
1.3   прочие поступления
III.2. Выбытие денег                  0        0         0           0
2.1   погашение банковских
займов
2.2   приобретение
собственных акций
2.3   выплата дивидендов
2.4   прочие выплаты
III.3. Увеличение (+)/
уменьшение (-)
денег в результате
финансовой деятельности        0        0         0       41674
--------------------------------------------------------------------------
ИТОГО: Увеличение (+)/
уменьшение (-) денег         26       693     19088       63643
Деньги на начало периода    175       201       894         894
Деньги на конец периода     201       894     19982       64537
__________________________________________________________________________
(продолжение таблицы)
__________________________________________________________________________
N !  Наименование показателей !2004 г. (прогноз)  !2003 г.   !2004 г. в
п/п!                           !-------------------!в % к     !% к 2003 г.
!                           !9 месяцев ! год    !2002 г.   !
!                           !          !        !          !
--------------------------------------------------------------------------

А   |        Б          |     5    |     6   |     7    |     8
____________________________________________________________________
І.    Операциялық қызметтен
ақша қозғалысы
I.1   Ақшаның түсуі:          114499    144806       731        73
1.1   дайын өнiмдi (тауарлар.
ды, жұмыстарды, қызмет  108305    138612       420        140
1.2   алынған аванстар
1.3   сыйақы
1.4   дивидендтер
1.5   роялти
1.6   өзге де түсiмдер        6194      6194
I.2.  Ақшаның кетуi:          88439    126656       729        64
2.1   жеткiзушiлер мен мердi.
герлердiң шоттары
бойынша                 24132     34869       795        54
2.2   берiлген аванстар
2.3   жалақы бойынша          50700     67600       334        176
2.4   әлеуметтік сақтандыру
және зейнеткерлік қам.
тамасыз ету қорларына   6743      8991      1225         67
2.5   салықтар бойынша        577      3157       142          49
2.6   сыйақылар төлеу         0
2.7   өзге де төлемдер        6287     12039                   16
I.3.  Операциялық қызмет
нәтижесiнде ақшаның
көбеюі (+)/ азаюы(-)    26060     18150     -2665       2619
ІІ.   Инвестициялық қызмет.
тен ақшаның қозғалысы
IІ.1. Ақшаның түсуi:           0         0
1.1   материалдық емес
активтердiң кетуiнен
табыс
1.2   негізгі құралдардың
кетуiнен табыс
1.3   басқа да ұзақ мерзімдi
активтердiң кетуiнен
табыс
1.4   қаржы инвестициялары.
ның кетуiнен табыс
1.5   басқа заңды тұлғалар.
ға берiлген заемдарды
алудан табыс
1.6   өзге де түсiмдер                   0
ІІ.2. Ақшаның кетуі:          53254     53254
2.1   материалдық емес
активтерді сатып алу
2.2   негізгі құралдарды
сатып алу               53254     53254
2.3   басқа да ұзақ мерзiмді
активтердi сатып алу
2.4   қаржы инвестицияларын
сатып aлу
2.5   басқа да заңды тұлға.
ларға заемдар беру
2.6   өзге де төлемдер
ІІ.3. Инвестициялық қызмет
нәтижесінде ақшаның
көбеюi (+)/ азаюы(-)    -53254    -53254
IIІ.  Қаржы қызметiнен ақша
қаражатының қозғалысы
III.1. Ақшаның түсуі:         41674      41674
1.1   акциялар мен басқа да
бағалы қағаздарды
шығарудан               41674      41674
1.2   банк заемдарын алу
1.3   жарғы капиталын
көбейтуден
ІІІ.2. Ақшаның кетуi:         0          0           0
2.1   банк заемдарын өтеу
2.2   өз акцияларын сатып
алу
2.3   дивидендтердi төлеу
2.4   өзге де төлемдер
ІІІ.3. Қаржы қызметiнiң
нәтижесiнде ақшаның
көбеюi (+)/азаюы(-)    41674     41674
____________________________________________________________________
БАРЛЫҒЫ: Ақшаның

А !             Б             !    5    !    6    !    7     !     8
--------------------------------------------------------------------------
I. Движение денег от
операционной деятельности
I.1 Поступление денег:            114499    144806       731         73
1.1 доход от реализации услуг     108305    138612       420        140
1.2 авансы полученные
1.3 вознаграждения
1.4 дивиденды
1.5 роялти
1.3 Прочие поступления              6194      6194
I.2. Выбытие денег:                88439    126656       729         64
2.1  по счетам поставщиков
и подрядчиков                 24132     34869       795         54
2.2  авансы выданные
2.3  по заработной плате           50700     67600       334        176
2.4  в фонды социального
страхования и пенсионного
обеспечения                    6743      8991      1225         67
2.5  по налогам                      577      3157       142         49
2.6  выплата вознаграждений            0
2.7  прочие выплаты                 6287     12039                   16
I.3  Увеличение (+)/
уменьшение (-) денег в
результате операционной
деятельности                  26060     18150     -2665       2619
II.  Движение денег от
инвестиционной деятельности
II.1. Поступленне денег:               0         0
1.1   доход от выбытия
нематериальных активов
1.2   доход от выбытия основных
средств
1.3   доход от выбытия других
долгосрочных активов
1.4   доход от выбытия
финансовых инвестиций
1.5   доход от получения займов,
предоставленных другим
юридическим лицам
1.6   прочие поступления                        0
II.2  Выбытие денег:                 53254    53254
2.1   приобретение
нематериальных активов
2.2   приобретение
основных средств               53254    53254
2.3   приобретение других
долгосрочных активов
2.4   приобретение
финансовых инвестиций
2.5   предоставление займов
другим юридическим
лицам
2.6   прочие выплаты
II.3. Увеличение (+)/
уменьшение (-) денег
в результате
инвестиционной
деятельности                   -53254  -53254
III.  Движение денежных
средств от финансовой
деятельности
III.l. Поступление денег:             41674   41674
1.1    от выпуска акций
и других ценных бумаг          41674   41674
1.2    получение банковских
займов
1.3    прочие поступления
III.2. Выбытие денег                   0        0
2.1   погашение банковских
займов
2.2   приобретение
собственных акций
2.3   выплата дивидендов
2.4   прочие выплаты
III.3. Увеличение (+)/
уменьшение (-)
денег в результате
финансовой деятельности        41674   41674
--------------------------------------------------------------------------
ИТОГО: Увеличение (+)/

ұлғаюы (+)/азаюы(-)      14480    6570
Кезең басына ақша        894      894
Кезең соңына ақша       15374     7464
____________________________________________________________________
3.4. "Қазақпарат" ҰК" ААҚ бойынша
2004 жылға шығыстардың болжамы
4 НК нысаны
мың теңге
____________________________________________________________________
N   |                      | 2002 ж.| 2003 ж.|  2004 ж. (болжам)
Р/с  |     Көрсеткіштер     |  есеп  | Бағалау|_____________________
|        атауы         |        |        |  1-інші |  1-інші
|                      |        |        |  тоқсан |жартыжылдық
_____|______________________|________|________|_________|___________
А   |          Б           |    1   |    2   |    3    |     4
____________________________________________________________________
Барлығы                19753     32176      10253      19924
1     Жалпы және әкiмшiлiк
шығыстар, барлығы      19643     32176      10253      19924
1.1   Материалдар            947       1200        479        957
1.2   Қызметкерлердiң
еңбегіне ақы төлеу     9435      14204       4973       9945
1.3   Еңбекақыдан аударымдар 985       2825        585       1169
1.4   Негізгі құралдар мен
материалдық емес
активтердiң тозуы      544       696        975       1950
1.5   Негiзгі құралдар мен
материалдық емес
активтерге қызмет
көрсету және жөндеу    822       510         39         54
1.6   Коммуналдық шығыстар             120         12         25
1.7   Iссапар шығыстары,
барлығы                246      1100        597       1860
1.7.1 бекітілген норма
шеңберінде             246      1100        597       1860
1.7.2 нормадан тыс            0                    0          0
1.8  Өкілдік шығыстар        96       320          0        146
1.9   Қызметкерлердiң
біліктiлiгiн арттыруға
шығыстары               0         0          0        125
1.10  Директорлар кеңесiн
ұстауға шығыстар        0                    0          0
1.11  Салықтар бойынша
шығыстар               1996     2100        144        434
1.12  Кеңсе және баспахана
жұмыстары              50       650         79         157
1.13  Байланыс қызметі       1996     1100        255        509
1.14  Күзет шығыстары         0         0          0          0
1.15  Консультациялық
(аудиторлық) және
ақпараттық қызмет
көрсетулер             764      4132       1589       1799
1.16  Банктік қызмет
көрсетулер             139       360        113        225

уменьшение (-) денег           14480    6570
Деньги на начало периода         894     894
Деньги на конец периода        15374    7464
__________________________________________________________________________
3.4. Прогноз расходов на 2004 год
по ОАО "НК "КАЗИНФОРМ"
форма 4 НК                                                                                 тыс. тенге
__________________________________________________________________________
N !  Наименование показателей ! 2002 г. ! 2003 г. !  2004 г. (прогноз)
п/п!                           ! отчет   ! оценка  !----------------------
!                           !         !         !1 квартал ! 1 полу-
!                           !         !         !          ! годие
--------------------------------------------------------------------------
А !             Б             !    1    !    2    !    3     !     4
--------------------------------------------------------------------------
Всего                        19753     32176      10253      19924
1   Общие и административные
расходы, всего               19643     32176      10253      19924
1.1  Материалы                      947      1200        479        957
1.2  Оплата труда работников       9435     14204       4973       9945
1.3  Отчисления от оплаты
труда/соц.налог/               985      2825        585       1169
1.4  Амортизация основных
средств и нематериальных
активов                        544       696        975       1950
1.5  Обслуживание и ремонт
основных средств и
немат.активов                  822       510         39         54
1.6. Коммунальные расходы                     120         12         25
1.7  Командировочные расходы,
всего                          246      1100        597       1860
1.7.1 в пределах установленных
норм                          246      1100        597       1860
1.7.2 сверх норм                      0                    0          0
1.8   Представительские
расходы                        96       320          0        146
1.9   Расходы на повышение
квалификации работников         0         0          0        125
1.10  Расходы на содержание
Совета директоров               0                    0          0
1.11  Расходы по налогам           1996      2100        144        434
1.12  Канцтовары,
полиграф. расх,
расх. матер.                   50       650         79        157
1.13  Услуги связи                 1996      1100        255        509
1.14. Расходы на охрану               0         0          0          0
1.15  Консультац.(аудиторские)
и информац.услуги, подписка   764      4132       1589       1799
1.16  Банковские услуги             139       360        113        225

1.17  Сақтандыруға шығыстар   0         0          39          0
1.18  Сот шығысы              0         0          0          0
1.19  Шарт ережелерін
бұзғаны үшін айып.
пұлдар, өсiмдер және
тұрақсыздық айыптары    0         0          0          0
1.20  Табыстарды жасырғаны
(кеміткені) үшін
айыппұлдар мен өсімдер  0         0          0          0
1.21  Талан-тараж залалдары,
нормативтен тыс
ысыраптар, бүліну, ТМҚ
жетіспеушіліктері       0         0          0          0
1.22  Жалға алу бойынша
шығыстар                1534      1500        252        444
1.23  Әлеуметтік салаға
шығыстар                21         0          0          0
1.24  Күмәнді талаптар
бойынша резервтер құру
жөніндегі шығыстар       0         0          0          0
1.25  Мерекелік, мәдени-
бұқаралық және спорт.
тық іс-шараларды
өткізу шығыстары         0       950        125        125
1.26  Қайырымдылық көмек       0         0          0          0
1.27  Өзге де шығыстар         68      409          0          0
2     Дайын өнiмді (тауар.
ларды, жұмыстарды,
қызмет көрсетулерді)
өткізу бойынша
шығыстар, барлығы        110         0          0        600
2.1   Материалдар
2.2   Қызметкерлердің
еңбекақысы
2.3   Еңбекақыдан аударымдар
2.4   Негізгі құралдар мен
материалдық емес
активтердің тозуы
2.5   Негізгі құралдар мен
материалдық емес
активтерді жөндеу
және қызмет көрсету
2.6   Коммуналдық шығыстар
2.7   Іссапар шығыстары,
барлығы
2.7.1 бекітілген норма
шеңберінде
2.7.2 нормадан тыс
2.8   Тиеу, тасымалдау және
сақтау бойынша
шығыстар
2.9   Жарнама және марке.
тингке шығыстар        0         0          0         600
2.10  Жалға алу бойынша
шығыстар
2.11  Әлеуметтік салаға
шығыстар
2.12  Өзге де шығыстар       110
3     Сыйақы түріндегі
шығыстар, барлығы
3.1   Банктердің заемдары
негізіндегі сыйақы
(пайыздар) бойынша
шығыстар
3.2   Жеткізушілердің заем.
дары негізінде сыйақы
(пайыздар) бойынша
шығыстар
3.3   Жалға алу негізінде
сыйақы (пайыздар)
бойынша шығыстар
3.4   Өзге де шығыстар
____________________________________________________________________
кестенің жалғасы
____________________________________________________________________
N   |                   |  2004 ж. (болжам)  |2003 ж.-  | 2004 ж.-
р/с  |   Көрсеткіштер    |____________________|  дың     |   дың
|      атауы        |   9 ай   |  жыл    |2002 ж.-ға|2003 ж.-ға
|                   |          |         |% есебінде|% есебінде
_____|___________________|__________|_________|__________|__________
А   |        Б          |     5    |     6   |     7    |     8
____________________________________________________________________

1.17  Расходы на страхование          0         0         39          0
1.18  Судебные издержки               0         0          0          0
1.19  Штрафы, пени и неустойки
за наруш.условий договора       0         0          0          0
1.20  Штрафы и пени за сокрытие
(занижение) дохода              0         0          0          0
1.21  Убытки от хищений,
сверхнормативные потери,
порча, недостача ТМЗ            0         0          0          0
1.22  Расходы по аренде            1534      1500        252        444
1.23  Расходы на социальную
сферу                          21         0          0          0
1.24  Расходы по созданию
резервов по сомнит.
требованиям                     0         0          0          0
1.25  На проведение праздничных,
культурно-массовых и
спортивных мероприятий          0       950        125        125
1.26  Благотворительная помощь        0         0          0          0
1.27  Прочие расходы                 68       409          0          0
2    Расходы по реализации
готовой продукции (товаров,
работ, услуг), всего          110         0          0        600
2.1   Материалы
2.2   Оплата труда работников
2.3   Отчисления от оплаты труда
2.4   Амортизация основных
средств и нематериальных
активов
2.5   Ремонт и обслуживание
основных средств и
нематериальных активов
2.6   Коммунальные расходы
2.7   Командировочные расходы,
всего
2.7.1 в пределах установленных
норм
2.7.2 сверх норм
2.8   Расходы по погрузке,
транспортировке и хранению
2.9   Расходы на рекламу
и маркетинг                     0         0          0         600
2.10  Расходы по аренде
2.11  Расходы на социальную сферу
2.12  Прочие расходы                110
3    Расходы в виде
вознаграждения, всего
3.1   Расходы по вознагражд.
(процентам) по займам
банков
3.2   Расходы по вознагражд.
(процентам) по займам
поставщ.
3.3   Расходы по вознаграждению
(процентам) по аренде
3.4   Прочие расходы
__________________________________________________________________________
(продолжение таблицы)
__________________________________________________________________________
N !  Наименование показателей !2004 г. (прогноз)  !2003 г.   !2004 г. в
п/п!                           !-------------------!в % к     !% к 2003 г.
!                           !9 месяцев ! год    !2002 г.   !
!                           !          !        !          !
--------------------------------------------------------------------------
А !             Б             !    5    !    6    !    7     !     8
--------------------------------------------------------------------------

Барлығы                28827     43176      163         134
1     Жалпы және әкiмшiлiк
шығыстар, барлығы      28827     38175      164         119
1.1   Материалдар            1436      1915      127           0
1.2   Қызметкерлердiң
еңбегіне ақы төлеу     14918     19890      151         140
1.3   Еңбекақыдан аударымдар 1754      2338       287          83
1.4   Негізгі құралдар мен
материалдық емес
активтердiң тозуы      2925      3900       128         560
1.5   Негiзгі құралдар мен
материалдық емес
активтерге қызмет
көрсету және жөндеу    72        88        62           17
1.6   Коммуналдық шығыстар   37        49                     41
1.7   Iссапар шығыстары,
барлығы                2359      2954      447         269
1.7.1 бекітілген норма
шеңберінде             2359      2954      447         269
1.7.2 нормадан тыс            0         0
1.8  Өкілдік шығыстар        256       476
1.9   Қызметкерлердiң
біліктiлiгiн арттыруға
шығыстары              313       500
1.10  Директорлар кеңесiн
ұстауға шығыстар        0         0
1.11  Салықтар бойынша
шығыстар               277       721      105           34
1.12  Кеңсе және баспахана
жұмыстары              236       314     1300           48
1.13  Байланыс қызметі       764      1019       55           93
1.14  Күзет шығыстары         0         0
1.15  Консультациялық
(аудиторлық) және
ақпараттық қызмет
көрсетулер             1860      1920      541          46
1.16  Банктік қызмет
көрсетулер             338       450      259           125
1.17  Сақтандыруға шығыстар   0        39
1.18  Сот шығысы              0         0
1.19  Шарт ережелерін
бұзғаны үшін айып.
пұлдар, өсiмдер және
тұрақсыздық айыптары    0         0
1.20  Табыстарды жасырғаны
(кеміткені) үшін
айыппұлдар мен өсімдер  0         0
1.21  Талан-тараж залалдары,
нормативтен тыс
ысыраптар, бүліну, ТМҚ
жетіспеушіліктері       0         0
1.22  Жалға алу бойынша
шығыстар                785      1126       98           75
1.23  Әлеуметтік салаға
шығыстар                 0          0
1.24  Күмәнді талаптар
бойынша резервтер құру
жөніндегі шығыстар       0         0
1.25  Мерекелік, мәдени-
бұқаралық және спорт.
тық іс-шараларды
өткізу шығыстары         200       476
1.26  Қайырымдылық көмек        0         0
1.27  Өзге де шығыстар          0                601            0
2     Дайын өнiмді (тауар.
ларды, жұмыстарды,
қызмет көрсетулерді)
өткізу бойынша
шығыстар, барлығы        1950      5001
2.1   Материалдар
2.2   Қызметкерлердің
еңбекақысы
2.3   Еңбекақыдан аударымдар

Всего                        28827     43176      163         134
1   Общие и административные
расходы, всего               28827     38175      164         119
1.1  Материалы                     1436      1915      127           0
1.2  Оплата труда работников      14918     19890      151         140
1.3  Отчисления от оплаты
труда/соц.налог/              1754      2338      287          83
1.4  Амортизация основных
средств и нематериальных
активов                       2925      3900      128         560
1.5  Обслуживание и ремонт
основных средств и
немат.активов                   72        88       62          17
1.6. Коммунальные расходы            37        49                   41
1.7  Командировочные расходы,
всего                         2359      2954      447         269
1.7.1 в пределах установленных
норм                         2359      2954      447         269
1.7.2 сверх норм                      0         0
1.8   Представительские
расходы                       256       476
1.9   Расходы на повышение
квалификации работников       313       500
1.10  Расходы на содержание
Совета директоров              0         0
1.11  Расходы по налогам            577       721      105           34
1.12  Канцтовары,
полиграф. расх,
расх. матер.                  236       314     1300           48
1.13  Услуги связи                  764      1019       55           93
1.14. Расходы на охрану               0         0
1.15  Консультац.(аудиторские)
и информац.услуги,подписка   1860      1920      541           46
1.16  Банковские услуги             338       450      259          125
1.17  Расходы на страхование          0        39
1.18  Судебные издержки               0         0
1.19  Штрафы, пени и неустойки
за наруш.условий договора       0         0
1.20  Штрафы и пени за сокрытие
(занижение) дохода              0         0
1.21  Убытки от хищений,
сверхнормативные потери,
порча, недостача ТМЗ            0         0
1.22  Расходы по аренде             785      1126       98           75
1.23  Расходы на социальную
сферу                           0         0
1.24  Расходы по созданию
резервов по сомнит.
требованиям                     0         0
1.25  На проведение праздничных,
культурно-массовых и
спортивных мероприятий        200       476
1.26  Благотворительная помощь        0         0
1.27  Прочие расходы                  0                601            0
2    Расходы по реализации
готовой продукции (товаров,
работ, услуг), всего         1950      5001
2.1   Материалы
2.2   Оплата труда работников
2.3   Отчисления от оплаты труда

2.4   Негізгі құралдар мен
материалдық емес
активтердің тозуы
2.5   Негізгі құралдар мен
материалдық емес
активтерді жөндеу
және қызмет көрсету
2.6   Коммуналдық шығыстар
2.7   Іссапар шығыстары,
барлығы
2.7.1 бекітілген норма
шеңберінде
2.7.2 нормадан тыс
2.8   Тиеу, тасымалдау және
сақтау бойынша
шығыстар
2.9   Жарнама және марке.
тингке шығыстар        1950     5001       0            0
2.10  Жалға алу бойынша
шығыстар
2.11  Әлеуметтік салаға
шығыстар
2.12  Өзге де шығыстар
3     Сыйақы түріндегі
шығыстар, барлығы
3.1   Банктердің заемдары
негізіндегі сыйақы
(пайыздар) бойынша
шығыстар
3.2   Жеткізушілердің заем.
дары негізінде сыйақы
(пайыздар) бойынша
шығыстар
3.3   Жалға алу негізінде
сыйақы (пайыздар)
бойынша шығыстар
3.4   Өзге де шығыстар
____________________________________________________________________
3.5. "Қазақпарат" ҰК" ААҚ 2004-2006 жылдары іске асыру
жоспарланып отырған инвестициялық жобалар
5 НК нысаны
____________________________________________________________________
N |   Жобаның  |жүзеге | Жалпы  |Қаржыландыру |    жыл сайынғы
р/с|   атауы    |асыру  | құны   |  көздері    |    қаржыландыру
|            |мерзімі|________|             |____________________
|            |       | мың.   |             |01.01.04 ж.| 2004 ж.
|            |       | теңге  |             | игеріледі |(болжам)
___|____________|_______|________|_____________|___________|________
1   Радиостанция
құру          2004    53254   өз қаражаты               53254
2   Жаңалықтар
теледидары                   қарыз қаражаты
студиясын     2005    39406  _______________
құру                         өз қаражаты
Барлығы             92660                             53254
____________________________________________________________________
кестенің жалғасы
__________________________________________________
N |   Жобаның  |    жыл сайынғы қаржыландыру    |
р/с|    атауы   |________________________________|
|            | 2005 ж. | 2006 ж. | 01.01.07 ж.|
|            |(болжам) |(болжам) |   қалдық   |
___|____________|_________|_________|____________|
1   Радиостанция
құру
2   Жаңалықтар    14137
теледидары    _______
студиясын     25269
құру
Барлығы     39406
__________________________________________________

2.4   Амортизация основных
средств и нематериальных
активов
2.5   Ремонт и обслуживание
основных средств и
нематериальных активов
2.6   Коммунальные расходы
2.7   Командировочные расходы,
всего
2.7.1 в пределах установленных
норм
2.7.2 сверх норм
2.8   Расходы по погрузке,
транспортировке и хранению
2.9   Расходы на рекламу
и маркетинг                   1950     5001       0            0
2.10  Расходы по аренде
2.11  Расходы на социальную сферу
2.12  Прочие расходы
3    Расходы в виде
вознаграждения, всего
3.1   Расходы по вознагражд.
(процентам) по займам
банков
3.2   Расходы по вознагражд.
(процентам) по займам
поставщ.
3.3   Расходы по вознаграждению
(процентам) по аренде
3.4   Прочие расходы
__________________________________________________________________________
3.5. Инвестиционные проекты ОАО "НК "КАЗИНФОРМ",
планируемые к реализации в 2004-2006 годах
форма 5 НК
__________________________________________________________________________
N ! Наименование  !Период    ! Общая    ! Источники  ! финансирование
п/п! проекта       !реализации! стоимость! финансиро- ! по годам:
!               !          ! тыс.     ! вания      !-------------------
!               !          ! тенге    !            !освоено  !2004 год
!               !          !          !            !на 01.   !(прогноз)
!               !          !          !            !01.2004г.!
--------------------------------------------------------------------------
1  Создание                               собственные
радиостанции      2004       53254     средства               53254
2  Создание                               заемные
телевизионной                          средства
студии новостей   2005       39406     собственные
средства
__________________________________________________________________________
ВСЕГО                        92660                            53254
__________________________________________________________________________
(продолжение таблицы)
______________________________________________
N !         финансирование по годам:
п/п!------------------------------------------
!  2005 год  !  2006 год  !  остаток на
!  (прогноз) !  (прогноз) !  01.01.2007 г.
----------------------------------------------
1
2    14137
25269
----------------------------------------------
Всего 39406
______________________________________________