"Қазғарыш" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамын құру туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 17 наурыздағы N 242 Қаулысы.
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "2005 - 2007 жылдарға арналған Қазақстан Республикасында ғарыш қызметiн дамыту туралы" 2005 жылғы 25 қаңтардағы N 1513 Жарлығын iске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын "Қазғарыш" ұлттық компаниясы" акционерлiк қоғамы (бұдан әрі - Қоғам) құрылсын.
2. Қоғам қызметiнiң негізгі бағыттары:
Қазақстан Республикасының ғарыш қызметi саласында ағымдағы, ұзақ мерзiмдi салааралық бағдарламаларды әзiрлеуге және iске асыруға қатысу;
Қазақстан Республикасының әлеуметтiк-экономикалық мiндеттерiн шешуге және ұлттық қауiпсiздiгін қамтамасыз етуге бағытталған тиiмдiлiгi жоғары ақпарат және ғарыш технологияларын құру;
ғылымды қажетсiнетiн ғарыш технологиялары мен техникасын құру жөнiнде ғылыми-зерттеу және тәжiрибелiк-конструкторлық жұмыстар жүргізу;
халықаралық ғарыш станциясында iргелi және қолданбалы зерттеулердi орындау үшiн ұшқыш басқаратын ғарыш ұшыруларын пайдалану;
ұлттық қауiпсiздiкті, қорғанысты, қоршаған ортаны қорғауды, төтенше жағдайларды болжауды және мониторингтеудi қамтамасыз ету жөнiндегі мемлекеттік тапсырысты орындауға қатысу болып айқындалсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiне Қоғамның жарғылық капиталын қалыптастыру үшiн 2005 жылға арналған республикалық бюджетте кезек күттiрмейтiн шығындарға көзделген Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң резервiнен 100000000 (бip жүз миллион) теңге бөлсiн.
4. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгінiң Мемлекеттік мүлiк және жекешелендiру комитетi заңнамада белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлігінiң Аэроғарыш комитетiне Қоғам акцияларының мемлекеттiк пакетiне иелік ету және пайдалану құқықтарын берсiн.
5. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгінiң Мемлекеттiк мүлiк және жекешелендiру комитетi Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлiгiнiң Аэроғарыш комитетiмен бiрлесiп, заңнамада белгiленген тәртiппен:
1) осы қаулының 3-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң резервiнен бөлiнетiн қаражат есебiнен Қоғамның жарғылық капиталын қалыптастыруды;
2) Қоғамның Қазақстан Республикасының әдiлет органдарында мемлекеттiк тiркелуiн;
3) осы қаулыдан туындайтын өзге де шараларды қабылдауды қамтамасыз етсiн.
6. Қоса берілiп отырған Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне енгiзiлетін өзгерiстер мен толықтырулар бекiтiлсiн.

О создании акционерного общества "Национальная компания "Казкосмос"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 марта 2005 года N 242.
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 25 января 2005 года N 1513 "О развитии космической деятельности в Республике Казахстан на 2005-2007 годы" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Создать акционерное общество "Национальная компания "Казкосмос" (далее - Общество) со стопроцентным участием государства в его уставном капитале.
2. Определить основными направлениями деятельности Общества:
участие в разработке и реализации текущих, долгосрочных межотраслевых программ в сфере космической деятельности Республики Казахстан;
создание высокоэффективных информационных и космических технологий, направленных на решение социально-экономических задач и обеспечение национальной безопасности Республики Казахстан;
проведение научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ по созданию наукоемких космических технологий и техники;
использование пилотируемых космических полетов для выполнения фундаментальных и прикладных исследований на международной космической станции;
участие в выполнении государственного заказа по обеспечению национальной безопасности, обороны, охраны окружающей среды, прогнозирования и мониторинга чрезвычайных ситуаций.
3. Министерству финансов Республики Казахстан выделить Министерству образования и науки Республики Казахстан из резерва Правительства Республики Казахстан на неотложные затраты, предусмотренные в республиканском бюджете на 2005 год, 100000000 (сто миллионов) тенге для формирования уставного капитала Общества.
4. Комитету государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке передать права владения и пользования государственным пакетом акций Общества Аэрокосмическому комитету Министерства образования и науки Республики Казахстан.
5. Комитету государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан совместно с Аэрокосмическим комитетом Министерства образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) формирование уставного капитала Общества за счет средств, выделяемых из резерва Правительства Республики Казахстан в соответствии с пунктом 3 настоящего постановления;
2) государственную регистрацию Общества в органах юстиции Республики Казахстан;
3) принятие иных мер, вытекающих из настоящего постановления.
6. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан.

7. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2005 жылғы 17 наурыздағы
N 242 қаулысымен
бекітiлген
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне
енгізілетiн өзгерiстер мен толықтырулар
1. "Акциялардың мемлекеттік пакеттерiне мемлекеттiк меншiктiң түрлерi және ұйымдарға қатысудың мемлекеттiк үлестерi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 12 сәуiрдегі N 405 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 1999 ж., N 13, 124-құжат):
көрсетілген қаулымен бекiтiлген Акцияларының мемлекеттiк пакеттерi мен үлестерi республикалық меншiкке жатқызылған акционерлiк қоғамдар мен шаруашылық серiктестiктердiң тiзбесiнде:
"Алматы қаласы" деген бөлiм мынадай мазмұндағы реттiк нөмiрi 123-96-жолмен толықтырылсын:
"123-96. "Қазғарыш" ҰК" AҚ".
2. "Республикалық меншiктегi ұйымдар акцияларының мемлекеттiк пакеттерi мен мемлекеттiк үлестерiне иелік ету және пайдалану жөнiндегi құқықтарды беру туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 жылғы 27 мамырдағы N 659 қаулысында :
көрсетiлген қаулымен бекiтілген Иелiк ету және пайдалану құқығы салалық министрлiктерге, өзге де мемлекеттiк органдарға берiлетiн республикалық меншiк ұйымдарындағы акциялардың мемлекеттiк пакеттерiнiң және қатысудың мемлекеттiк үлестерінің тiзбесiнде:
"Қазақстан Республикасы Бiлiм және ғылым министрлігінiң Аэроғарыш комитетi" деген бөлiм мынадай мазмұндағы реттiк нөмiрi 282-жолмен толықтырылсын:
"282. "Қазғарыш" ҰК" АҚ".
3. "Жекешелендiруге жатпайтын мемлекеттiк меншiк объектiлерiнiң тiзбесi туралы" Қазақстан Республикасы Yкіметiнiң 2000 жылғы 24 қазандағы N 1587 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮКЖ-ы, 2000 ж., N 43, 513-құжат):
көрсетiлген қаулымен бекiтiлген 2006 жылға дейiн акциялардың мемлекеттiк пакеттерi жекешелендiруге, оның iшiнде жекешелендiрудiң алдын ала сатыларына жатпайтын акционерлiк қоғамдардың тiзбесi мынадай мазмұндағы реттік нөмiрi 56-жолмен толықтырылсын:
"56. "Қазғарыш" ұлттық компаниясы" АҚ (Алматы қаласы) 100 %".
4. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2011.04.06 № 377 Қаулысымен.
5. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 19.08.2022 № 581 қаулысымен.

7. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 марта 2005 года N 242
Изменения и дополнения, которые вносятся
в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
1. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 12 апреля 1999 года N 405 "О видах государственной собственности на государственные пакеты акций и государственные доли участия в организациях" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., N 13, ст. 124):
в перечне акционерных обществ и хозяйственных товариществ, государственные доли которых отнесены к республиканской собственности, утвержденном указанным постановлением:
раздел "г. Алматы" дополнить строкой, порядковый номер 123-96, следующего содержания:
"123-96. АО "НК "Казкосмос".
2. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 27 мая 1999 года N 659 "О передаче прав по владению и пользованию государственными пакетами акций и государственными долями в организациях, находящихся в республиканской собственности":
в перечне государственных пакетов акций и государственных долей участия в организациях республиканской собственности, права владения и пользования которыми передаются отраслевым министерствам и иным государственным органам, утвержденном указанным постановлением:
раздел "Аэрокосмическому комитету Министерства образования и науки Республики Казахстан" дополнить строкой, порядковый номер 282, следующего содержания:
"282. АО "НК "Казкосмос".
3. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 24 октября 2000 года N 1587 "О перечне объектов государственной собственности, не подлежащих приватизации" (САПП Республики Казахстан, 2000 г., N 43, ст. 513):
перечень акционерных обществ, государственные пакеты акций которых не подлежат приватизации, в том числе ее предварительным стадиям до 2006 года, утвержденный указанным постановлением, дополнить строкой, порядковый номер 56, следующего содержания:
"56. АО "Национальная компания "Казкосмос" (г. Алматы) 100 %".
4. Утратил силу постановлением Правительства РК от 06.04.2011 № 377.
5. Утратил силу постановлением Правительства РК от 19.08.2022 № 581.