"Ойын бизнесi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 28 сәуірдегі N 338 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкiметi  ҚАУЛЫ ЕТЕДI :
"Ойын бизнесi туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламентi Мәжiлiсiнiң қарауына енгiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Ойын бизнесi туралы
Осы Заң ойын бизнесi саласындағы қызметтi жүзеге асыруға байланысты қоғамдық қатынастарды реттейдi.
1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгi ұғымдар
Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) құмар ойын - тәуекелге негiзделген, қатысушылардың өз арасында не ойын мекемесiмен жасалған, оқиғаның нәтижесiне олар қатысатын ұтыс туралы келiсiм;
2) букмекер кеңсесi - ойын мекемесiн ұйымдастырушы мен барлық қатысушылар арасында бәс тiгу жасалатын ойын мекемесi;
3) ұтыс - құмар ойынында немесе бәс тiгуде төленген және алынған қаражат сомаларының арасындағы айырма ретiнде айқындалатын ақша немесе өзге де мүлiк түрiндегi мүлiктiк пайда;
4) төлем - ойын (бәс тiгу) нәтижелерiн шығарғаннан кейiн құмар ойыны (бәс тiгу) қатысушысы алуға жататын ақша сомасы немесе өзге де мүлiк;
5) ойын автоматтары залы - құмар ойындарын ұйымдастыру мен өткiзу үшiн ойын автоматтары пайдаланылатын ойын мекемесi;
6) ойын мекемесi - ұтыс алуды көздейтiн, лицензия негiзiндегi құмар ойындары және (немесе) бәс тiгу өтетiн ғимарат, үй-жай, құрылыс;
7) ойын бизнесi - құмар ойындарын және (немесе) бәс тiгудi ұйымдастыруға және өткiзуге байланысты кәсiпкерлiк қызмет;
8) ойын жабдығы - құмар ойындарын және (немесе) (бәс тiгу) өткiзуге арналған және сол үшiн пайдаланылатын құрылғы немесе құралдар;
9) ойын автоматы - ойын мекемесiнiң ұйымдастырушысы орнатқан және құмар ойындарын өткiзу үшiн пайдаланылатын (ойын мекемесi ұйымдастырушысының қатысуынсыз) ойын жабдығы (механикалық, электрлi, электрондық және өзге де техникалық жабдық);
10) казино - ойын жабдықтарын пайдалана отырып құмар ойындары өткiзiлетiн ойын мекемесi;
11) касса - құмар ойынына қатысу үшiн қолма-қол ақшаны заңдастырылған белгiлерге ұсақтау (айырбастау) бойынша қызмет көрсетулер жүргiзiлетiн, ставкалардың жалпы сомасы ескерiлетiн және төлем мен ұтыстың сомасы айқындалатын ойын мекемесiндегi ойын мекемесiнiң ұйымдастырушысы арнайы жабдықтаған орын;
12) заңдастырылған белгiлер - ойын мекемесiнiң кассалары арқылы сатылатын және құмар ойындарына қатысу үшiн ойын мекемелерiнде пайдаланылатын, қолма-қол ақшаны алмастыратын белгiленген номиналдағы фишкалар, жетондар;

О проекте Закона Республики Казахстан "Об игорном бизнесе"
Постановление Правительства Республики Казахстан от апреля 2006 года N 338
Правительство Республики Казахстан  ПОСТАНОВЛЯЕТ :
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "Об игорном бизнесе".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Проект
Закон Республики Казахстан
Об игорном бизнесе
Настоящий Закон регулирует общественные отношения, связанные с осуществлением деятельности в сфере игорного бизнеса.
Статья 1.
Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) азартная игра - основанное на риске соглашение о выигрыше, заключенное участниками между собой либо с игорным заведением, на исход события, в котором они принимают участие;
2) букмекерская контора - игорное заведение, в котором заключается пари между организатором игорного заведения и всеми участниками;
3) выигрыш - имущественная выгода в виде денег или иного имущества, определяемая как разница между суммами средств, уплаченных и полученных в азартной игре или пари;
4) выплаты - сумма денег или иное имущество, подлежащие получению участником азартной игры (пари) после подведения результатов игры (пари);
5) зал игровых автоматов - игорное заведение, в котором для организации и проведения азартных игр используются игровые автоматы;
6) игорное заведение - здание, помещение, сооружение,  котором проводятся на основании лицензии азартные игры и (или) пари, предусматривающие получение выигрыша;
7) игорный бизнес - предпринимательская деятельность, связанная с организацией и проведением азартных игр и (или) пари;
8) игорное оборудование - устройства или приспособления, предназначенные и используемые для проведения азартных игр и (или) пари;
9) игровой автомат - игорное оборудование (механическое, электрическое, электронное или иное техническое оборудование), установленное организатором игорного заведения и используемое (без участия организатора игорного заведения) для проведения азартных игр;
10) казино - игорное заведение, в котором с использованием игорного оборудования проводятся азартные игры;
11) касса - место в игорном заведении, специально оборудованное организатором игорного заведения, где производятся услуги по размену (обмену) наличных денег на легитимационные знаки для участия в азартной игре, учитывается общая сумма ставок и определяется сумма выплаты и выигрыша;
12) легитимационные знаки - фишки, жетоны определенного номинала, заменяющие наличные деньги, реализуемые через кассы игорного заведения и используемые в игорных заведениях для участия в азартных играх;

13) мiндеттi резервтер - ойын мекемесiн ұйымдастырушысының меншiк құқығындағы немесе несиеге алынған және салымдарды бiрiншi талап бойынша (талап етуге дейiнгi салым) және осы Заңда белгiленген талаптарға сәйкес олар пайдаланатын салымды (депозиттi) беру шартымен банктiк салым шарты (депозитi) негiзiнде Қазақстан Республикасының аумағында екiншi деңгейдегі банктерде орналастырылған ақша;
14) онлайн-казино - Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан бағдарламалық-аппарат кешенiн пайдаланатын және құмар ойындарын нақты уақыт ауқымында жалғыз пайдалану режимiнде де, көпшiлiк пайдалану режимiнде де ұйымдастыру және өткiзу мүмкiндігін iске асыратын және төлемдер мен ұтыстардың болуын көздейтiн ойын мекемесi;
15) ойын бизнесiн ұйымдастырушы - осы Заңда және Қазақстан Республикасының лицензиялау туралы заңнамасында белгiленген талаптарға сәйкес берiлген лицензияның негізiнде ойын бизнесi саласындағы қызмет түрлерiн жүзеге асыратын, коммерциялық ұйым нысанында құрылған заңды тұлға;
16) бәс тiгу - қатысушылардың өз арасында не ойын мекемесiмен жасалған, оқиғаның нәтижесiне олар қатыспайтын, тәуекелге негізделген ұтыс туралы келiсiм;
17) бағдарламалық-аппарат кешенi - мiндеттер кешенiн орындауды автоматтандыруға мүмкiндiк беретiн және ақпараттық жүйелер мен ресурстардың жұмыс iстеуiн қамтамасыз ететiн техникалық және бағдарламалық құралдар;
18) тотализатор - ойын мекемесiн ұйымдастырушының делдалдғы кезiнде қатысушылардың арасында бәс тiгу жасалатын ойын мекемесi;
19) уәкiлеттi орган - ойын бизнесi саласындағы мемлекеттiк саясатты iске асыруды және бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттiк орган.
2-бап. Қазақстан Республикасының ойын бизнесi туралы заңнамасы
1. Қазақстан Республикасының ойын бизнесi туралы заңнамасы Қазақстан Республикасының Конституциясына негiзделедi және осы Заң мен Қазақстан Республикасының өзге де нормативтiк құқықтық актiлерiнен тұрады.
2. Егер Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттарда, осы Заңда қамтылғандардан өзге ережелер белгіленген болса, онда халықаралық шарттың ережелерi қолданылады.
3-бап. Осы Заңның қолданылу аясы
1. Осы Заң:
1) ойын бизнесiн ұйымдастырушылардың құқықтық жағдайы мен қызметiнiң ерекшелiктерiне байланысты;
2) ойынның және (немесе) бәс тiгудiң өзiн өткiзу және ұтысты алу кезiнде ойын бизнесiн ұйымдастырушы мен құмар ойындары және (немесе) бәс тiгу қатысушылары арасында туындайтын құқықтық қатынастарды реттейдi.
2. Осы Заңның күшi лотереяларды ұйымдастыруға және өткiзуге, сондай-ақ ақшалай ұтыстарсыз ойын автоматтарын пайдалана отырып, қызмет көрсетуге спорттық iс-шараларын, оның iшiнде боулинг (кегельбан), картинг, бильярд және басқаларын өткiзуге байланысты қызметке қолданылмайды.

13) обязательные резервы - деньги, принадлежащие организатору игорного заведения на праве собственности или полученные в кредит и размещаемые в банках второго уровня на территории Республики Казахстан на основании договора банковского вклада (депозита) на условиях выдачи вклада (депозита) по первому требованию (вклад до востребования) и используемые ими в соответствии с требованиями, установленными настоящим Законом;
14) онлайн-казино - игорное заведение, использующее программно-аппаратный комплекс, находящийся на территории Республики Казахстан и реализующий возможность организации и проведения азартных игр в реальном масштабе времени, как в однопользовательском режиме, так и в многопользовательском режиме, и предусматривающий наличие выплат и выигрышей;
15) организатор игорного бизнеса - юридическое лицо, созданное в форме коммерческой организации, осуществляющее вид деятельности в сфере игорного бизнеса на основании лицензии, выданной в соответствии с требованиями, установленными настоящим Законом и законодательством Республики Казахстан о лицензировании;
16) пари - основанное на риске соглашение о выигрыше, заключенное участниками между собой либо с игорным заведением, на исход события, в котором они не принимают участия;
17) программно-аппаратный комплекс - технические и программные средства, позволяющие автоматизировать выполнение комплекса задач и обеспечивающие функционирование информационных систем и ресурсов;
18) тотализатор - игорное заведение, в котором заключается пари между участниками при посредничестве организатора игорного заведения;
19) уполномоченный орган - государственный орган, осуществляющий реализацию государственной политики и контроль в сфере игорного бизнеса.
Статья 2.
Законодательство Республики Казахстан об игорном бизнесе
1. Законодательство Республики Казахстан об игорном бизнесе основывается на  Конституции  Республики Казахстан и состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
2. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, установлены иные правила, чем те, которые содержатся в настоящем Законе, то применяются правила международного договора.
Статья 3.
Сфера действия настоящего Закона
1. Настоящий Закон регулирует правоотношения:
1) связанные с особенностями правового положения и деятельности организаторов игорного бизнеса;
2) возникающие между организатором игорного бизнеса и участниками азартных игр и (или) пари при проведении самой игры и (или) пари и получения выигрыша.
2. Действие настоящего Закона не распространяется на организацию и проведение лотерей, а также деятельность, связанную с оказанием услуг с использованием игровых автоматов без денежных выигрышей, проведением спортивных мероприятий, в том числе боулинга (кегельбана), картинга, бильярда и других.

4-бап. Ойын бизнесi саласындағы қызметтiң негiзгi қағидаттары
Ойын бизнесi саласындағы қызметтi жүзеге асырудың негiзгi қағидаттары:
1) ойын бизнесi қатысушыларының құқықтарын және заңды мүдделерiн қорғауды қамтамасыз ету;
2) ойын бизнесi ұйымдастырушының өз қызметiн жүзеге асыру заңдылығын қамтамасыз ету болып табылады.
5-бап. Ойын бизнесi саласындағы мемлекеттiк реттеу
Қазақстан Республикасының ойын бизнесi саласындағы қызметтi мемлекеттiк реттеудi және бақылауды уәкiлеттi орган және өз құзыретi шегiнде өзге де мемлекеттiк органдар жүзеге асырады.
Ойын бизнесi саласындағы қызметтi мемлекеттiк реттеу нысандары:
ойын бизнесi саласындағы қызметтi жүзеге асыру тәртiбiн белгiлеу;
Қазақстан Республикасында ойын бизнесi саласындағы қызметтi лицензиялауды жүзеге асыру;
ойын бизнесi саласындағы қызметке мемлекеттiк бақылауды жүзеге асыру болып табылады.
6-бап. Ойын бизнесi саласындағы қызмет түрлерi
Қазақстан Республикасында ойын бизнесi саласындағы қызметтiң мынадай түрлерi жүзеге асырылады:
1) казино қызметi;
2) ойын автоматтары залының қызметi;
3) букмекер кеңсесiнiң қызметi;
4) тотализатор қызметi.
Осы бапта санамаланбаған ойын бизнесi саласындағы қызмет түрлерiн, оның iшiнде онлайн-казино қызметiн жүзеге асыруға Қазақстан Республикасының аумағында жол берiлмейдi.
7-бап. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң құзыретi
Қазақстан Республикасының Үкiметi:
1) казино және ойын автоматтары залдарының орналасуы тиiс аумағын және оның шекарасын айқындайды;
2) уәкiлеттi органды айқындайды.
8-бап. Уәкiлеттi органның құзыретi
Уәкiлеттi орган өзiне жүктелген мiндеттерге сәйкес:
1) ойын бизнесi саласындағы мемлекеттiк саясатты iске асыруды және бақылауды жүзеге асырады;
2) ойын бизнесi саласындағы заңнамаларды жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар әзiрлейдi;
3) ойын бизнесiн ұйымдастырушының осы Заңның 13-бабында белгіленген бiлiктiлiк талаптарына сәйкестiгiн растайтын құжаттардың тiзбесi мен нысандарын бекiтедi;
4) Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасында белгiленген талаптарға ойын жабдықтарының сәйкестiгiн бақылауды жүзеге асырады;
5) заңды тұлғаларға Қазақстан Республикасында ойын бизнесi саласындағы қызметтi жүзеге асыру құқығына лицензия бередi.
9-бап. Ойын бизнесi саласындағы қызметтi лицензиялау
Ойын бизнесi саласындағы қызметтi лицензиялау осы Заңға және Қазақстан Республикасының лицензиялау туралы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Ойын бизнесi саласындағы қызмет әрбiр ойын мекемесiне лицензияға өтiнiш берушi көрсеткен, бiрақ 10 жылдан аспайтын мерзiмге ойын бизнесiн ұйымдастырушыларына берiлетiн лицензиялар негізiнде жүзеге асырылады.
Лицензиялық алымның мөлшерi, есептеу мен төлеу тәртiбi Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес айқындалады.

Статья 4.
Основные принципы деятельности в сфере игорного бизнеса
Основными принципами осуществления деятельности в сфере игорного бизнеса являются:
1) обеспечение защиты прав и законных интересов участников игорного бизнеса;
2) обеспечение организаторами игорного бизнеса законности осуществления своей деятельности.
Статья 5.
Государственное регулирование в сфере игорного бизнеса
Государственное регулирование деятельности и контроль в сфере игорного бизнеса Республики Казахстан осуществляют уполномоченный орган и иные государственные органы в пределах их компетенции.
Формами государственного регулирования деятельности в сфере игорного бизнеса являются:
определение порядка осуществления деятельности в сфере игорного бизнеса;
осуществление лицензирования деятельности в сфере игорного бизнеса в Республике Казахстан;
осуществление государственного контроля над деятельностью в сфере игорного бизнеса.
Статья 6.
Виды деятельности в сфере игорного бизнеса
В Республике Казахстан осуществляются следующие виды деятельности в сфере игорного бизнеса:
1) деятельность казино;
2) деятельность зала игровых автоматов;
3) деятельность букмекерской конторы;
4) деятельность тотализатора.
Осуществление не перечисленных в настоящей статье видов деятельности в сфере игорного бизнеса, в том числе деятельность онлайн-казино, на территории Республики Казахстан не допускается.
Статья 7.
Компетенция Правительства Республики Казахстан
Правительство Республики Казахстан:
1) определяет территории, на которых подлежат размещению казино, залы игровых автоматов, и их границы;
2) определяет уполномоченный орган;
Статья 8.
Компетенция уполномоченного органа
Уполномоченный орган в соответствии с возложенными на него задачами:
1) осуществляет реализацию государственной политики и контроль в сфере игорного бизнеса;
2) разрабатывает предложения по совершенствованию законодательства в сфере игорного бизнеса;
3) утверждает перечень и формы документов, подтверждающих соответствие организатора игорного бизнеса квалификационным требованиям, установленным статьей 13 настоящего Закона.
4) осуществляет контроль за соответствием игорного оборудования требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования;
5) выдает юридическим лицам лицензии на право осуществления деятельности в сфере игорного бизнеса в Республике Казахстан.
Статья 9.
Лицензирование деятельности в сфере игорного бизнеса
Лицензирование деятельности в сфере игорного бизнеса осуществляется в соответствии с настоящим Законом и законодательством Республики Казахстан о лицензировании. Деятельность в сфере игорного бизнеса осуществляется на основании лицензий, выдаваемых организаторам игорного бизнеса, на каждое игорное заведение на срок, указанный заявителем лицензии, но не более 10 лет.
Размер, порядок исчисления и уплаты лицензионного сбора определяется в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.

10-бап. Ойын бизнесiн ұйымдастырушыларға және ұтыстарға салық салу
Ойын бизнесiн ұйымдастырушыларға және ұтыстарға салық салу Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
11-бап. Ойын мекемелерiнiң орналасуы
1. Казино мен ойын автоматтары залдарының орналасатын орын Қазақстан Республикасының Үкiметi айқындайтын аумақтар шегiнде белгiленедi.
2. Тотализаторлар, букмекер кеңселерi тек тұрғын үйлiк емес қордың бөлек тұрған ғимараттарында орналасуы тиiс.
Мемлекеттiк билiк органдарының, бiлiм, денсаулық сақтау, мәдениет ұйымдарының ғимараттарында, сондай-ақ аэропорттарда, вокзалдарда және басқа да қоғамдық орындарда олардың орналасуына тыйым салынады.
12-бап. Ойын бизнесi саласындағы қызметтi жүзеге асыруға қойылатын жалпы талаптар
1. Бiр казинода кемiнде жиырма ойын столдары орнатылуы тиiс.
2. Ойын автоматтары залында кемiнде елу ойын автоматтары орнатылуы тиiс.
3. Әр ойын автоматы Қазақстан Республикасының техникалық реттеу туралы тиiстi ойын жабдығына қатысты заңнамасында белгiленген техникалық регламенттерге, стандарттарға және өзге де мiндеттi талаптарға сәйкестiгiне тестiленген және сертификатталған болуы тиiс.
4. Ойын бизнесiн ұйымдастырушы құмар ойындарына және (немесе) бәс тiгуге қатысушыларға ақы төлеудi және (немесе) ұтыстарды берудi жүргiзiлетiн құмар ойындарының және (немесе) бәс тiгудiң ережелерiнде көзделген мөлшерде және мерзiмде, бiрақ осы құмар ойындарының және (немесе) бәс тiгудiң нәтижелерi шыққан сәттен бастап он күнтiзбелiк күннен кешiктiрмей төлем жүргiзедi.
5. Ойын автоматтарын немесе олардың бөлiктерiн казинодағы және ойын автоматтары залдарындағы қабырғаларда, терезе мен есiк ойықтарында монтаждауға тыйым салынады.
6. Ойын автоматына технологиялық түрде салынған ұтыс пайызы 80 пайыздан төмен болмауы тиiс.
7. Кассалар мен казиноның ойын орындары жазылған ақпаратты кемiнде 7 тәулiк сақтауды қамтамасыз ететiн және барлық құмар ойынына қатысушылардың әрекеттерiн тiркейтiн бейне жазу жүйелерiмен жабдықталуы тиiс.
8. Кассада немесе ойын мекемесiн ұйымдастырушының шотында құмар ойынына және (немесе) бәс тiгуге қатысушыға ұтысты беру үшiн ақшаның жетiспеушiлiгi кезiнде ойын мекемесiн ұйымдастырушы осы Заңның 14-бабында белгiленген ережелердi ескере отырып, жетпеген сомаға мiндеттi түрдегi резервтердi пайдалануға мiндеттi.
13-бап. Лицензия алу үшiн ойын бизнесiн ұйымдастырушыларға қойылатын бiлiктiлiк талаптары
1. Ойын бизнесiн ұйымдастырушыларға мынадай бiлiктiлiк талаптары қойылады:
1) ойын бизнесi саласындағы қызметтi жүзеге асыру үшiн санитарлық-эпидемиологиялық, өртке қарсы нормаларға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген өзге де талаптарға сәйкес келетiн меншiк немесе жалға алу құқығындағы ғимарат (ғимарат бөлiгi) болуы;

Статья 10.
Налогообложение организаторов игорного бизнеса и выигрышей
Налогообложение организаторов игорного бизнеса и выигрышей осуществляется в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
Статья 11.
Месторасположение игорных заведений
1. Месторасположение казино и залов игровых автоматов устанавливается в пределах территорий, определяемых Правительством Республики Казахстан.
2. Тотализаторы, букмекерские конторы должны располагаться только в отдельно стоящих зданиях нежилого фонда.
Запрещается их размещение в зданиях органов государственной власти, организаций образования, здравоохранения, культуры, а также аэропортов, вокзалов и других общественных местах.
Статья 12.
Общие требования, предъявляемые к осуществлению деятельности
в сфере игорного бизнеса
1. В одном казино должно быть установлено не менее двадцати игровых столов.
2. В зале игровых автоматов должно быть установлено не менее пятидесяти игровых автоматов.
3. Каждый игровой автомат должен быть протестирован и сертифицирован на соответствие техническим регламентам, стандартам и иным обязательным требованиям, установленным в отношении соответствующего игрового оборудования законодательством Республики Казахстан о техническом регулировании.
4. Выплата и (или) выдача выигрышей участникам азартных игр и (или) пари производится организатором игорного бизнеса в размере и сроки, предусмотренными правилами проводимых азартных игр и (или) пари, но не позднее десяти календарных дней с момента подведения результатов данной азартной игры и (или) пари.
5. Запрещается монтаж игровых автоматов или их частей в стены, оконные и дверные проемы в казино и залах игровых автоматов.
6. Процент выигрыша, технологически заложенный в игровой автомат, должен быть не ниже 80 процентов.
7. Кассы и игровые места казино должны быть оборудованы видеозаписывающими системами, обеспечивающими хранение записанной информации не менее 7 суток, и фиксирующими действия всех участников азартной игры.
8. При недостаточности денег в кассе или на счетах организатора игорного заведения для выдачи выигрыша участнику азартной игры и (или) пари организатор игорного заведения обязан воспользоваться обязательными резервами на недостающую сумму с учетом положений, установленных статьей 14 настоящего Закона.
Статья 13.
Квалификационные требования,предъявляемые к организаторам
игорного бизнеса для получения лицензии
1. К организаторам игорного бизнеса предъявляются следующие квалификационные требования:
1) наличие здания (части здания) для осуществления видов деятельности в сфере игорного бизнеса, на правах собственности или аренды, соответствующего санитарно-эпидемиологическим, противопожарным нормам, а также иным требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан;

2) меншiк құқығындағы ойын жабдықтарының болуы;
3) клиенттердiң, ойын мекемесi қызметкерлерiнiң жеке қауiпсiздiгiн қамтамасыз ететiн қызметтердiң болуы;
4) құмар ойындары және ставкаларды қабылдау өткiзiлетiн ойын мекемесi жұмысының әзiрленген ережелерiнiң, сондай-ақ мемлекеттiк және орыс тiлдерiнде қолданылатын легитимациялық белгiлердiң үлгiлерi мен атауларының болуы;
5) ойын бизнесiн ұйымдастырушылар үшiн мiндеттi резервтер немесе банк кепiлдiгі түрiнде қамтамасыз етуi мынадай сомада болуы:
казино - 25000 АЕК;
ойын автоматтары залы - 25000 АЕК;
тотализаторлар мен букмекерлiк кеңселер - 5000 АЕК.
2. Ойын бизнесiн ұйымдастырушы лицензия алу үшiн уәкiлеттi органға (лицензиарға) ойын бизнесiн ұйымдастырушының осы баптың 1-тармағында белгiленген бiлiктiлiк талаптарына сәйкестiгiн растайтын құжаттарды ұсынады.
14-бап. Мiндеттi резервтер
1. Мiндеттi резервтердi ойын бизнесi саласындағы қызметпен айналысу құқығына лицензиялар алуға үмiткерлер, лицензияға өтiнiш берушiлер әрбiр қызмет түрi үшiн осы Заңда белгiленген мөлшерде қалыптастырады және банктiң клиентпен жасасқан шарты негiзiнде және бiрiншi талап ету бойынша (талап ету бойынша салым) салымды (депозиттi) беру шартымен Қазақстан Республикасы аумағында екiншi деңгейдегi банктерде салым (депозит) шартымен орналастырады.
2. Лицензияға өтiнiш берушi осы Заңда және Қазақстан Республикасының банктер және банк қызметi туралы заңнамасында белгiленген тәртiппен және шарттарда мiндеттi резервтердi орналастыруды қамтамасыз етуге мiндеттi.
3. Мiндеттi резервтер Қазақстан Республикасының атқарушылық iс жүргiзу туралы заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, тек қана ойын мекемесiн ұйымдастырушының құмар ойындарына және (немесе) бәс тiгуге қатысушылардың ұтысын беру бойынша мiндеттемелерiн орындау мақсатында және тек ойын бизнесiн ұйымдастырушының шотында және кассасында ақша жетпеген кезде ғана пайдаланылуы мүмкiн.
4. Егер мiндеттi резервтердiң сомасы осы Заңда белгіленген мөлшерден азайып кеткен жағдайда ойын бизнесiн ұйымдастырушы осындай азайған күнiнен бастап үш жұмыс күнi iшiнде мiндеттi резервтердi әрбiр лицензияланатын қызмет түрi үшiн осы Заңда белгiленген мөлшерге дейiн толықтыруға мiндеттi.
5. Ойын бизнесiн ұйымдастырушы кемiнде алты айда бiр рет уәкiлеттi органға салымдарда (депозиттерде) ақшасының болуы және оның әрекетi туралы анықтама ұсынады.
15-бап. Ойын мекемелерiне бару тәртiбi мен ерекшелiктерi
1. Құмар ойындарына және (немесе) бәс тiгуге қатысуға жиырма бiр жасқа толмаған жеке тұлғаларға тыйым салынады.

2) наличие игорного оборудования на праве собственности;
3) наличие служб, обеспечивающих личную безопасность клиентов, работников игорного заведения;
4) наличие разработанных правил работы игорного заведения, проводимых азартных игр и приема ставок, а также образцов и номинаций применяемых легитимационных знаков на государственном и русском языках;
5) наличие обеспечения в виде обязательных резервов либо банковской гарантии для организаторов игорного бизнеса в сумме:
казино - 25000 МРП;
зал игровых автоматов - 25000 МРП;
тотализаторов и букмекерских контор - 5000 МРП.
2. Для получения лицензии организатор игорного бизнеса предъявляет в уполномоченный орган (лицензиару) документы, подтверждающие соответствие организатора игорного бизнеса квалификационным требованиям, установленным в пункте 1 настоящей статьи.
Статья 14.
Обязательные резервы
1. Обязательные резервы формируются заявителями лицензии, претендующими на получение лицензий на право занятия деятельностью в сфере игорного бизнеса, в размерах, установленных настоящим Законом для каждого вида деятельности и размещаются в банках второго уровня на территории Республики Казахстан на условиях вклада (депозита) на основании договора, заключаемого банком с клиентом и при условии выдачи вклада (депозита) по первому требованию (вклад до востребования).
2. Заявитель лицензии обязан обеспечить размещение обязательных резервов в порядке и на условиях, установленных настоящим Законом и законодательством Республики Казахстан о банках и банковской деятельности.
3. Обязательные резервы могут быть использованы исключительно в целях исполнения обязательств организатора игорного бизнеса по выдаче выигрыша участникам азартных игр и (или) пари и только при условии недостаточности денег на счетах и в кассе организатора игорного бизнеса, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан об исполнительном производстве.
4. В случае если сумма обязательных резервов окажется ниже размера, установленного настоящим Законом, организатор игорного бизнеса обязан в течение трех рабочих дней со дня такого снижения пополнить обязательные резервы до размера, установленного настоящим Законом для каждого вида лицензируемой деятельности.
5. Организатор игорного бизнеса представляет справку в уполномоченный орган о наличии и движении денег на вкладах (депозитах) не реже одного раза в шесть месяцев.
Статья 15.
Порядок и особенности посещения игорных заведений
1. Запрещается участие в азартных играх и (или) пари физических лиц, не достигших двадцатиоднолетнего возраста.

2. Ойын бизнесiн ұйымдастырушының құмар ойындарын және (немесе) бәс тiгудi өткiзу ережесi құмар ойындары және (немесе) бәс тiгуге қатысушылардың олармен танысуы үшiн ойын мекемесiндегi жақсы көрiнетiн жерге орнатылуы тиiс.
3. Ойын мекемесiн ұйымдастырушы Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне қайшы келмейтiн ойын мекемесiне еркiн келуге шектеу қоюға құқылы.
16-бап. Қазақстан Республикасының ойын бизнесi туралы заңнамасын бұзғаны үшiн жауапкершiлiк
Қазақстан Республикасының ойын бизнесi туралы заңнамасын бұзу Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапқа тартылады.
17-бап. Өтпелi және қорытынды ережелер
1. Осы Заң 2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгiзiледi.
2. Ойын бизнесi саласындағы қызметтi жүзеге асыруға лицензиясы бар заңды тұлғалар осы Заң қолданысқа енгiзiлгенге дейiн:
1) өздерiнiң құрылтайшылық құжаттарын осы Заңда белгiленген талаптарға сәйкес келтiруге;
2) осы Заңда белгiленген талаптарға сәйкес ойын мекемелерiн ұйымдастырушылар қызметтерiмен айналысу құқығына лицензияны қайта ресiмдеуге мiндеттi.
Қазақстан Республикасының
Президентi

2. Правила проведения организатором игорного бизнеса азартных игр и (или) пари должны быть установлены в игорных заведениях на видном месте для ознакомления с ними участников азартных игр и (или) пари.
3. Организатор игорного бизнеса вправе устанавливать ограничения на свободное посещение игорного заведения, не противоречащие законодательным актам Республики Казахстан.
Статья 16.
Ответственность за нарушение законодательства
Республики Казахстан об игорном бизнесе
Нарушение законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе влечет ответственность в соответствии с законами Республики Казахстан.
Статья 17.
Переходные и заключительные положения
1. Настоящий Закон вводится в действие с 1 января 2008 года.
2. Юридические лица, имеющие лицензии на осуществление деятельности в сфере игорного бизнеса до введения в действие настоящего Закона обязаны:
1) привести свои учредительные документы в соответствие с требованиями, установленными настоящим Законом;
2) переоформить лицензии на право занятия деятельностью организаторов игорных заведений в соответствии с требованиями, установленными настоящим Законом.
Президент
Республики Казахстан