2008-2010 жылдарға арналған "Жасыл ел" бағдарламасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 16 қазандағы N 958 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 10 қыркүйектегі № 924 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2010.09.10 № 924 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 319 "Мемлекет басшысының 2005-2007 жылдардағы Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауларын іске асыру жөніндегі негізгі бағыттардың (іс-шаралардың) жалпыұлттық жоспарын және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007-2009 жылдарға арналған бағдарламасын орындау жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" қаулысын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Қоса беріліп отырған 2008-2010 жылдарға арналған "Жасыл ел" бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) бекітілсін.
2. Бағдарламаны іске асыруға жауапты мемлекеттік органдар мен мүдделі ұйымдар:
1) Бағдарламаны іске асыру жөнінде шаралар қабылдасын;
2) жыл сайын 10 қаңтарға және 10 шілдеге Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігіне Бағдарламаның іске асырылу барысы туралы ақпарат берсін.
3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі жыл сайын 1 ақпанға және 1 тамызға Қазақстан Республикасының Үкіметіне Бағдарламаның орындалу барысы туралы жиынтық ақпарат беруді қамтамасыз етсін.
4. Бағдарламаның орындалуын бақылау және үйлестіру Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрі А.С. Есімовке жүктелсін.
5. Осы қаулы 2008 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2007 жылғы 16 қазандағы
958 қаулысымен
бекітілген
2008-2010 жылдарға арналған
"Жасыл ел" бағдарламасы
Мазмұны
1.    Бағдарлама паспорты
2.    Кіріспе
3.    Орман шаруашылығының және елді мекендерді көгалдандырудың
қазіргі жай-күйін талдау
3.1. Орман шаруашылығының және елді мекендерді көгалдандырудың
қазіргі жай-күйі, 2005-2007 жылдарға арналған "Жасыл ел"
бағдарламасын іске асырудың қорытындылары
3.2.   Ормандарды молықтыру және орман өсірудің проблемалық мәселелері
4.     Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
5.     Бағдарламаны іске асыру тетіктері және негізгі бағыттары
5.1.   Ормандарды өрттерден, заңсыз ағаш кесуден және орман
заңнамасының басқа да бұзушылықтарынан күзету, оларды
зиянкестер мен аурулардан қорғау
5.2.    Ормандарды молықтыру және орман өсіру, елді мекендерді
көгалдандыру
5.2.1.   Мемлекеттік орман шаруашылығы мекемелері мен ерекше
қорғалатын табиғи аумақтар аумағында ормандарды молықтыру
және орман өсіру
5.2.2.   Темір және автомобиль жолдарының бойында қорғаныштық
орман екпелерін құру
5.2.3.   Гидрографиялық желі, арналар мен су қоймалары бойында
орман екпелерін құру
5.2.4.    Елді мекендердің жасыл аймақтарын құру және оларды
көгалдандыру
5.2.5.    Астана қаласының жасыл аймағын құру
5.3.      Бағдарламаны іске асыруға жастардың қатысуы
5.4.      Жеке орман қорын қалыптастыру және дамыту
5.5.      Орман орналастыру және орман шаруашылығын жобалау
5.6.      Орман және орман-саябақ шаруашылығы саласындағы кадрлар
даярлау және олардың біліктілігін арттыру
5.7.      Бағдарламаны ақпараттық қамтамасыз ету
6.        Қажетті ресурстар және қаржыландыру көздері
7.        Бағдарламаны іске асырудан күтілетін нәтижелер
8.        2008-2010 жылдарға арналған "Жасыл ел" бағдарламасын іске
асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
1. Бағдарлама паспорты
Атауы               2008-2010 жылдарға арналған "Жасыл ел"
бағдарламасы
Бағдарламаны        Мемлекет басшысының 2005 - 2007
әзірлеу үшін          жылдардағы Қазақстан халқына жыл
негіздеме           сайынғы жолдауларын іске асыру жөніндегі
негізгі бағыттардың (іс-шаралардың)
жалпыұлттық жоспарын орындау жөніндегі
іс-шаралар жоспарының 58.1-тармағына және
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2007 - 2009 жылдарға арналған
бағдарламасына сәйкес
Бағдарламаны        Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы
негізгі әзірлеуші   министрлігі
Бағдарламаның       Ормандардың сақталуын қамтамасыз ету,
мақсаты             орман көмкерген жер алқаптарын біртіндеп
ұлғайту, ормандарды өрттерден күзетуді,
зиянкестер мен аурулардан қорғауды жақсарту,
ормандардың жас құрылымын, сапалық құрамын
және санитарлық жай-күйін жақсарту, елді
мекендердегі жасыл желектердің алқаптарын
ұлғайту, олардың төңірегінде жасыл аймақтар
құру және кеңейту, жастар арасындағы
жұмыссыздық деңгейін 2-3%-ға төмендету,
Бағдарламаны орындау жөніндегі іс-шараларға
жыл сайын 12 мың адамнан тұратын жастар
еңбек отрядтарын тарту.
Ормандарды молықтырудың жалпы көлемі 3 жылда
145,18 мың гектар, соның ішінде 2008 жылы -
37,39 мың гектар, 2009 жылы 47,63 мың гектар
және 2010 жылы - 60,0 мың гектар болады.
Астана қаласының санитарлық аймағын 15,0 мың
гектар, жыл сайын 5 мың гектар алқапта құру,
қалалар мен елді мекендерде 3 жылда - 13,00
миллион жасыл екпелер отырғызу.
Бағдарламаның       Ормандарды өрттерден, заңсыз ағаш кесуден
міндеттері           және орман заңнамасының басқа да
бұзушылықтарынан күзету тиімділігін арттыру,
оларды зиянкестер мен аурулардан қорғау;
орман шаруашылығы мемлекеттік мекемелерінің
материалдық-техникалық базасын жетілдіру;
ормандарды молықтыру және орман өсіру, елді
мекендерді көгалдандыру, соның ішінде:
орман тұқымы және тұқымбақ шаруашылығын
кеңейту;
мемлекеттік орман шаруашылығы мекемелері мен
ерекше қорғалатын табиғи аумақтар аумағында
ормандарды молықтыру және орман өсіру;
гидрографиялық желі, арналар мен су
қоймалары бойында орман екпелерін құру;
елді мекендерді көгалдандыру және көркейту
жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру, сонымен
бірге Астана қаласының жасыл аймағын құру;
"Жасыл ел" бағдарламасын жүзеге асыруға
жастардың қатысуы;
жеке орман қорын дамыту жөніндегі іс-шаралар;
орман орналастыру және жобалау-іздестіру
жұмыстары;
орман және орман-саябақ шаруашылығы саласында
кадрларды даярлау және олардың біліктілігін
арттыру;
Бағдарламаны ақпараттық қамтамасыз ету.

Об утверждении Программы "Жасыл ел" на 2008-2010 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 октября 2007 года N 958. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 сентября 2010 года N 924
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.09.2010 N 924.
В целях реализации постановления Правительства Республики Казахстан от 20 апреля 2007 года N 319 "Об утверждении Плана мероприятий по исполнению Общенационального плана основных направлений (мероприятий) по реализации ежегодных 2005-2007 годов посланий Главы государства народу Казахстана и Программы Правительства Республики Казахстан на 2007-2009 годы", Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Утвердить прилагаемую Программу "Жасыл ел" на 2008-2010 годы (далее - Программа).
2. Государственным органам и заинтересованным организациям, ответственным за реализацию Программы:
1) принять меры по реализации Программы;
2) представлять в Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан информацию о ходе реализации Программы ежегодно, к 10 января и 10 июля.
3. Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан обеспечить представление в Правительство Республики Казахстан сводной информации о ходе исполнения Программы ежегодно, к 1 февраля и 1 августа.
4. Контроль и координацию по выполнению Программы возложить на Министра сельского хозяйства Республики Казахстан Есимова А.С.
5. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2008 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 16 октября 2007 года N 958
Программа "Жасыл ел"
на 2008-2010 годы
Содержание
1. Паспорт Программы
Наименование      Программа "Жасыл ел на 2008-2010 годы"
Основание для     В соответствии с пунктом 58.1 Плана мероприятий
разработки        по исполнению Общенационального плана основных
Программы         направлений (мероприятий) по реализации
ежегодных 2005-2007 годов посланий Главы
государства народу Казахстана и Программы
Правительства Республики Казахстан на 2007-2009
годы
Основной          Министерство сельского хозяйства Республики
разработчик       Казахстан
Программы
Цель Программы    Обеспечение сохранности лесов, постепенное
увеличение покрытых лесом площадей, улучшение
охраны лесов от пожаров, защиты их от вредителей
и болезней, качественного состава и санитарного
состояния лесов, увеличение площадей зеленых
насаждений в населенных пунктах, создание и
расширение зеленых зон вокруг них, снижение
уровня молодежной безработицы на 2-3 %,
вовлечение в мероприятия по выполнению Программы
молодежных трудовых отрядов численностью по 12
тысяч человек ежегодно.
Воспроизводство лесов за 3 года на общей площади
145,18 тысяч гектаров, из них в 2008 году - 37,49
тысяч гектаров, 2009 году - 47,63 тысяч гектаров
и в 2010 году - 60,06 тысяч гектаров.
Расширение зеленой зоны города Астаны на 15,0
тысяч гектаров, по 5 тысяч гектаров ежегодно.
Высадка зеленых насаждений в городах и населенных
пунктах за 3 года - 13,00 миллион штук
Задачи            Охрана лесов от пожаров, незаконных порубок и
Программы         других нарушений лесного законодательства, защита
их от вредителей и болезней;
укрепление материально-технической базы
государственных учреждений лесного хозяйства;
воспроизводство лесов и лесоразведение, озеленение
населенных пунктов;
расширение лесосеменного и питомнического
хозяйства;
воспроизводство лесов и лесоразведение на
территории государственных учреждений лесного
хозяйства и особо охраняемых природных территорий;
создание лесонасаждений вдоль гидрографической
сети, каналов и водохранилищ;
создание зеленых зон вокруг населенных пунктов и
их озеленение, включая зеленую зону города Астаны;
участие молодежи в реализации программы "Жасыл ел"
мероприятия по развитию частного лесного фонда;
лесоустройство и проектно-изыскательские работы;
подготовка и повышение квалификации кадров в
области лесного и лесопаркового хозяйства;
информационное обеспечение программы.

Бағдарламаны іске   2008-2010 жылдар
асыру мерзімі
Бағдарламаны        Бағдарламаның іс-шараларын іске асыруға
қаржыландыру        республикалық бюджеттің, жергілікті
көздері               бюджеттің қаражаты, сыртқы қарыздар және
гранттар көзделген: республикалық бюджеттен:
2008 жылы - 7228,57 миллион теңге, 2009 жылы
- 7086,17 миллион теңге және 2010 жылы -
7400,09 миллион теңге;
жергілікті бюджеттен: 2008 жылы - 7353,50
миллион теңге, 2009 жылы - 7987,71 миллион
теңге және 2010 жылы - 8198,45 миллион теңге.
2008-2010 жылдарда "Ормандарды сақтау және
республика аумағының орманды жерлерін ұлғайту"
жобасына жұмсалатын қаржы көлемі - 2141,3
миллион теңге.
2008-2010 жылдарға арналған шығындар көлемі
тиісті жылға арналған "Республикалық бюджет
туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және
жергілікті бюджет туралы облыстық және Астана
қаласы мәслихаттарының шешімдеріне сәйкес
нақтыланатын болады.
Бағдарламаны іске   Орман өрттерінен зақымдалатын алқаптарды
асырудан күтілетін  азайту, ормандарды 3 жыл ішінде жалпы көлемі
нәтижелер           145,18 мың гектар алқапта молықтыру,
соның ішінде 2008 жылы - 37,49 мың гектар,
2009 жылы - 47,63 мың гектар және 2010 жылы -
60,06 мың гектар болады;
15,0 мың гектар, жыл сайын 5 мың гектар
алқапта Астана қаласының
санитарлық-қорғаныштық жасыл аймағын құру,
жыл сайын мемлекеттік орман шаруашылығы
мекемелерінің 47 қызметкерінің біліктілігін
арттыру, жаңа селекциялық-тұқымбақтық
объектілерді құру.
2. Кіріспе
2008-2010 жылдарға арналған "Жасыл ел" бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) Мемлекет басшысының Қазақстан халқына жыл сайынғы 2005-2007 жылдардағы жолдауларын іске асыру жөніндегі негізгі бағыттардың (іс-шаралардың) жалпыұлттық жоспарын орындау жөніндегі іс-шаралар жоспарының 58.1-тармағын және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 319 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007-2009 жылдарға арналған бағдарламасын орындау үшін әзірленді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007-2009 жылдарға арналған бағдарламасы республикада экологиялық жағдайды тұрақтандыруды және жақсартуды, қоршаған ортаны қорғау және табиғат пайдалану саласындағы негізгі міндеттердің бірі ретінде алға қойып отыр.
Осыған байланысты орман шаруашылығы және елді мекендерді көгалдандыру саласында бағдарлама әзірленді, онда ағаш отырғызу жұмыстарының көлемін ұлғайту, елді мекендерді көгалдандыру және түптеп келгенде осы процестерге жастарды тарту арқылы республика аумағының орманды жерлерін кеңейту жөніндегі негізгі мақсаттар мен міндеттер айқындалған.
3. Орман шаруашылығының және елді мекендерді көгалдандырудың
қазіргі жай-күйін талдау

Сроки             2008-2010 годы
реализации
Программы
Источники         На реализацию мероприятий Программы предусмотрены
финансирования    средства республиканского бюджета, местного
Программы         бюджета, внешних займов и грантов:
Из республиканского бюджета 2008 году - 7228,57
миллион тенге, в 2009 году - 7086,17 миллион тенге
и 2010 году - 7400,09 миллион тенге;
Из местного бюджета: в 2008 году - 7353,50 миллион
тенге; в 2009 году - 7987,71 миллион тенге и в
2010 году - 8198,45 миллион тенге.
Объемы расходов средств по проекту "Сохранение
лесов и увеличения лесистости территории
республики" на 2008-2010 годы - 2141,3 миллион
тенге.
Объемы расходов на 2008-2010 годы будут уточняться
в соответствии с Законом Республики Казахстан
"О республиканском бюджете" и решениями
маслихатов областей, города Астаны о местном
бюджете на соответствующий финансовый год
Ожидаемые         Снижение площадей, повреждаемых лесными пожарами,
результаты от     воспроизводство лесов за 3 года на общей площади
реализации        145,18 тысяч гектаров, из них в 2008 году - 37,49
Программы         тысяч гектаров, 2009 году - 47,63 тысяч гектаров
и в 2010 году - 60,06 тысяч гектаров, создание
санитарно-защитной зеленой зоны города Астаны на
площади 15,0 тысяч гектаров, ежегодное повышение
квалификации не менее 47 работников
государственных учреждений лесного хозяйства;
создание новых селекционно-семеноводческих
объектов.
2. Введение
Программа "Жасыл ел" на 2008-2010 годы (далее - Программа) разработана во исполнение пункта 58.1 Плана мероприятий по исполнению Общенационального плана основных направлений (мероприятий) по реализации ежегодных 2005-2007 годов посланий Главы государства народу Казахстана и Программы Правительства Республики Казахстан на 2007-2009 годы, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 апреля 2007 года N 319.
Программой Правительства Республики Казахстан на 2007-2009 годы одной из основных задач в области охраны окружающей среды и природопользования ставится стабилизация и улучшение экологической ситуации в республике.
В связи с этим разработана специальная программа по ведению лесного хозяйства и озеленению населенных пунктов. В ней определяются основные цели и задачи по увеличению лесопосадочных работ, озеленению населенных пунктов, и в конечном итоге увеличению лесистости территории с вовлечением молодежи в данные процессы.
3. Анализ современного состояния лесного хозяйства,
озеленения населенных пунктов

3.1. Орман шаруашылығының және елді мекендерді көгалдандырудың қазіргі жай-күйі, 2005-2007 жылдарға арналған "Жасыл ел" бағдарламасын іске асырудың қорытындылары
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман және аңшылық шаруашылығы комитетінің қарауында 22 мемлекеттік мекеме бар, оларға 3,4 миллион гектар алқапта мемлекеттік орман қоры немесе республикалық мемлекеттік орман қоры алқабының 13,0 % бекітіліп берілген.
Облыстар әкімдерінің қарауында 22,6 миллион гектар алқапта 124 мемлекеттік орман шаруашылығы мекемесі жұмыс істейді, бұл мемлекеттік орман қорының жалпы алқабының 85,6 % құрайды.
2007 жылғы 1 қаңтарға орман қоры есебінің деректері бойынша орман қоры мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлерінің жалпы алқабы 26,4 миллион гектарды (республика аумағының 9,7 %) құрайды, оның орман көмкерген жерлері 12,3 миллион гектар алқапты алып жатыр. Мемлекет аумағының ормандылығы 4,5% құрайды.
Көп жылғы стратегиялық деректер бойынша орта есеппен өрт қаупі бар кезең ішінде мемлекеттік орман қорының аумағында орман өрттерінің мыңға жуық оқиғалары болады. Олардың таралу алқабы көптеген факторларға байланысты, негізінен ауа райы-климаттық жағдайлар болып табылады.
Табиғи факторлар да, адамның қызметі де орман өрттерінің себептері болып табылады, олар өрт қаупінің көктемгі және күзгі шырқау шектерінде барынша қауіп төндіреді. Мәселен, көктемгі және күзгі кезеңдерде далада ауыл шаруашылығы жұмыстарының жүргізілуіне байланысты егістік қалдықтарын өртеуден және отқа сақ болмаудан шығатын өрттер саны да күрт көбейіп кетеді. Табиғи факторлардан найзағай жарқылдары елеулі қатер төндіреді, Ертіс өңірінің жалды ормандарында өрттердің көпшілігі солардан шығады.
Республика бойынша ірі орман өрттеріне жасалған талдау ең үлкен алқапты - 62% - дала өрттерінің мемлекеттік орман қорының аумағына ұласу себебінен болатын орман өрттері құрайтынын көрсетті.
Орман секторын дамыту басымдықтарының бірі ормандарды молықтыру болып табылады. Қазақстанның 2030 жылға дейінгі даму Стратегиясында және Қазақстан халқына барлық жыл сайынғы жолдауларында Президент осы бағытты мемлекет аумағын экологиялық сауықтыруға жәрдемдесетін басым бағыттардың бірі ретінде бөліп көрсетеді.
Орман дақылдарын өсіріп шығарудың республика аумағының орманды жерлерін арттыруда зор маңызы бар. Бүгінгі күнге жасанды екпелер 1029,3 мың гектарды немесе орман көмкерген жерлердің 10%-ға жуығын құрайды.

3.1. Современное состояние лесного хозяйства и
озеленения населенных пунктов, итоги реализации
программы "Жасыл ел" на 2005-2007 годы
В ведении Комитета лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан находится 22 государственных учреждения, за которыми закреплен государственный лесной фонд на площади 3,4 миллион гектаров или 13,0 % от площади государственного лесного фонда.
В ведение акимов областей переданы 124 государственных учреждения лесного хозяйства на площади 22,6 миллион гектаров, что составляет 85,6 % от общей площади государственного лесного фонда, основной задачей которых является осуществление мероприятий по охране и защите лесов, их воспроизводству и лесоразведению, организации лесопользования.
По данным учета лесного фонда на 1 января 2007 года общая площадь земель лесного фонда и особо охраняемых природных территорий составляет 26,4 миллион гектаров (9,7 % территории республики), из которых покрытые лесом земли занимают 12,3 миллион гектаров. Лесистость территории составляет 4,5 %.
По многолетним статистическим данным в среднем в течение пожароопасного периода на территории государственного лесного фонда происходит около тысячи случаев лесных пожаров. Площадь распространения пожаров зависит от многих факторов, но основным являются погодно-климатические условия.
Причинами лесных пожаров являются как природные факторы, так и деятельность человека, которая наибольшую опасность представляет при весенних и осенних пиках пожарной опасности. К примеру, в весенний и осенний периоды в связи с проведением полевых сельскохозяйственных работ резко увеличиваются и число пожаров, возникающих от сельхозпалов и неосторожного обращения с огнем. Из природных факторов серьезную угрозу представляют грозовые разряды, от которых наибольшее количество пожаров происходят в ленточных борах Прииртышья.
Анализ крупных лесных пожаров по республике показал, что наибольшую площадь - 62 % составляют лесные пожары, возникшие по причине перехода степных пожаров на территорию государственного лесного фонда.
Одним из приоритетов развития лесного сектора является воспроизводство лесов. В Стратегии развития Казахстана до 2030 года и во всех своих ежегодных посланиях народу Казахстана Президент выделяет данное направление как одно из приоритетных, что предопределяет стимулирование работ по экологическому оздоровлению территории государства.
Большое значение в повышении лесистости территории республики имеет создание лесных культур. На сегодняшний день искусственные насаждения составляют 1029,3 тысяч гектаров или около 10 % покрытых лесом земель.

1990 жылға дейін ормандарды қалпына келтіру жұмыстары жыл сайын 80 мың гектардан астам алқапта орындалып келді. Бұл орайда тұқым себу мен ағаш отырғызу үлесіне 80%-дай тиетін. Жаңадан өсірілетін орман дақылдарының жалпы көлемінде қылқан жапырақты тұқымдар 16%, ал жапырақты тұқымдар - 84%, оның ішінде сексеуіл - 77% құрайды.
2005 жылы ормандарды молықтыру көлемі 30,7 мың гектар, оның ішінде ағаш отырғызу мен тұқым себу - 24,9 мың гектарды құрады.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 18 ақпандағы Жолдауын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі 2005-2007 жылдарға арналған "Жасыл ел" салалық бағдарламасын әзірлеп, оны 2005 жылғы 25 маусымдағы N 632 қаулымен бекітті, ол ормандарды сақтау және молықтыру, елді мекендерді көгалдандыру жөніндегі жұмыстарды кеңейтуді, осы жұмыстарға жастардың қатысуын көздеді.
2005-2006 жылдары оны іске асыру барысында ормандарды молықтыру және орман өсіру жөніндегі жұмыстар 67,6 мың гектар, оның ішінде ағаш отырғызу және тұқым себу әдісімен 55,3 мың гектар алқапта жүргізілді.
Орман дақылдары жұмысын қамтамасыз ету үшін қазіргі кезде республикада 143 орман питомнигі бар, оларда жыл сайын әртүрлі дақылдардың 150-200 миллион дана стандартты екпесін өсіруге болады.
270 артықшылығы бар ағаштан, 45 гектар артықшылығы бар екпелерден, тұрақты орман тұқымы учаскелерінен және 850 гектардан асатын орман тұқымы плантацияларынан тұратын селекциялық негіздегі орман тұқымы базасы қалыптасып келеді. Оны одан әрі дамыту үшін екі республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорын - Алматы және Көкшетау орман селекциялық орталықтары жұмыс істейді.
Әртүрлі нысаналы мақсаттағы ағаш тұқымдарын плантацияда өсіруді дамыту Қазақстанның орман шаруашылығындағы маңызды бағыттардың бірі болып табылады. Осы процеске жеке инвестицияларды тарту, яғни жеке орман иелену институтын дамыту басым мәселе болып табылады, оған мемлекеттік қолдау көрсетілуге тиіс.
Астана қаласының санитарлық-қорғаныштық жасыл аймағын құру жөніндегі жұмыстар 1997 жылдан бері жүргізілуде, қазірдің өзінде 30 мың гектар жасыл екпелер отырғызылды. Бұл жұмыстар одан әрі жүргізіле береді. Қала шетінде екпелер құрумен қатар астанадан бес бағытта темір және автомобиль жолдарының бойында ағаштар отырғызылады.
"Республика ормандарын сақтау және оның аумағының орманды жерлерін көбейту" атты толық көлемді жоба әзірленді, ол Ертіс өңірінің жалды ормандарын және Қызылорда облысында сексеуіл екпелерін сақтауға және қалпына келтіруге, республиканың орман шаруашылығы саласына қолдау білдіруге, сексеуіл ормандарында жайылымдық жерлерді пайдаланудың экологиялық нормаларын әзірлеуге және практикаға енгізуге бағытталған.
Мемлекеттік орман шаруашылығы мекемелері мен табиғат қорғау мекемелерінің материалдық-техникалық базасын нығайту жөнінде жұмыстар жүргізілуде, өртке қарсы және орман қорғау іс-шаралары жүзеге асырылуда.

До 1990 года ежегодные лесовосстановительные работы выполнялись на площади свыше 80 тысяч гектаров. При этом на долю посева и посадки леса приходилось около 80 %. В общем объеме создаваемых лесных культур хвойные породы составляют 16 %, а лиственные - 84 %, в том числе - саксаула 77 %.
В 2005 году объемы воспроизводства лесов составили - 30,7 тысяч гектаров, в том числе посадкой и посевом - 24,9 тысяч гектаров.
В целях реализации Послания Президента народу Казахстана от 18 февраля 2005 года была разработана и утверждена постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 июня 2005 года N 632 отраслевая программа "Жасыл ел" на 2005-2007 годы, которой предусматривается расширение работ по сохранению лесов и их воспроизводству, озеленению населенных пунктов, участие молодежи в этих работах.
В ходе ее реализации, в 2005-2006 годах, работы по воспроизводству лесов и лесоразведению проведены на площади 67,6 тысяч гектаров, в том числе методом посадки и посева 55,3 тысяч гектаров.
Для обеспечения лесокультурных работ в настоящее время в республике имеется в количестве 143 лесных питомника, на которых может ежегодно выращиваться 150-200 миллион штук стандартных сеянцев различных пород.
Формируется лесосеменная база на селекционой основе, представленная 270 плюсовыми деревьями, 45 гектаров плюсовых насаждений, постоянными лесосеменными участками и лесосеменными плантациями на площади свыше 850 гектаров. Для ее дальнейшего развития функционируют два республиканских государственных казенных предприятия - Алматинский и Кокшетауский лесные селекционные центры.
Развитие плантационного выращивания древесных пород различного целевого назначения является одним из важных направлений в лесном хозяйстве Казахстана. Приоритетным является вовлечение в этот процесс частных инвестиций, т.е. развитие института частного лесовладения, которому должна быть оказана государственная поддержка.
Работы по созданию санитарно-защитной зеленой зоны города Астаны ведутся с 1997 года, и уже посажено 30 тысяч гектаров зеленых насаждений. Эти работы будут продолжены. Помимо создания насаждений вокруг города, будут проводиться лесопосадки вдоль железных и автомобильных дорог в пяти направлениях от столицы.
Разработан полномасштабный проект "Сохранение лесов и увеличение лесистости территории республики", который направлен на сохранение и восстановление ленточных боров Прииртышья и саксауловых насаждений Кызылординской области, поддержку лесохозяйственной отрасли республики, разработку и внедрение в практику экологических норм использования пастбищных угодий в саксауловых лесах.
Проводится работа по укреплению материально-технической базы государственных учреждений лесного хозяйства и природоохранных учреждений, осуществляются противопожарные и лесозащитные мероприятия.

Ормандарды авиациямен күзету Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылдың 19 қаңтарындағы N 53 қаулысымен бекітілген нормативтерге сәйкес 5639,5 мың гектар алқапта жүргізіледі.
Республикалық маңызы бар автомобиль жолдарының бойында қорғаныштық екпелер құру және оларды күтіп ұстау жұмыстары атқарылды, мұнда 353 мың түп қалемше отырғызылды.
Темір жолдар бойында 0,15 мың гектар алқапта қорғаныштық екпелер отырғызылды және 62,4 мың гектар алқапта қорғаныштық екпелерге күтім жасау жөнінде іс-шаралар кешені жүргізілді.
1,25 мың гектар алқапта су қорғау екпелерін құру және күтіп ұстау жөнінде іс-шаралар жүргізілді.
Облыстық орталықтарда жалпы алғанда 430 гектар алқапта саябақтар мен жасыл желекті белдеулер отырғызылды.
Елді мекендерді көгалдандыруға студенттік экологиялық отрядтарының сарбаздары қатысты, олардың қатысуымен 2088,5 мың екпе отырғызылды.
2005-2007 жылдары Астана қаласының әкімдігі саябақтар, жасыл желекті белдеулер, бульварлар отырғызу бағдарламасын жүзеге асырды. Жаңадан отырғызылған скверьлер мен саябақтардың жалпы көлемі 34,5 гектар болды.
"Жасыл ел" жастар еңбек жасақтарының қызметін қамтамасыз ету үшін "Жасыл ел" жастар еңбек жасақтарының Республикалық штабы құрылды.
Барлық облыстар мен Астана және Алматы қалаларында оқу орындарының базасында 2005 жылы 28 мың, 2006 жылы 32 мың адамнан тұратын отрядтар құрылды.
3.2. Орманды молықтыру мен орман өсірудің проблемалық мәселелері
Ағаш отырғызу мен ағаш тұқымын себу 8,9 мың гектарға дейін қысқарған 1992 жылдан 2002 жылға дейінгі кезеңде осы жұмыстар көлемінің сан мәрте азайып кетуі тұқымбақтардың (питомниктердің) және орман тұқымы шаруашылығы объектілерінің бір бөлігінің жойылып кетуіне, ағаш отырғызу материалын өсіру көлемінің қысқаруына әкеп соқты.
Елді мекендерде көгалдандыру екпелері ретінде ағаш және бұта тұқымдарының шектеулі ассортименті отырғызылған, қолданыстағы нормативтерге сәйкес жасыл аймақтар, саябақтар, скверьлер елді мекендердің бәрінде бірдей құрылмауда.
Темір және автомобиль жолдарының бойында қорғаныштық екпелер, егістік қорғайтын, жайылымдық қорғайтын және эрозияға қарсы екпелер жеткілікті мөлшерде құрылмаған.
Орман шаруашылығы саласында қызметкерлер саны соңғы жылдары күрт қысқарып кетті, бұл қаржыландырудың азаюымен және жұмыс көлемінің төмендеуімен байланысты. Мемлекеттік орман шаруашылығы мекемелері мен табиғат қорғау мекемелері инженер-техник қызметкерлерінің 30 % жуығының жоғары білімі жоқ. Орта техникалық білімді мамандар жетіспейді. Республикада орманшы-қорықшылар даярлайтын орта техникалық оқу орындары жоқ.
Орман шаруашылығы мамандарын оқыту кезінде қажетті оқу базасының, жабдықтардың, мамандандырылған зертханалардың, жаңа оқулықтар мен арнайы әдебиеттің болмауы, профессор-оқытушы құрамының жетіспеуі талап етілетін біліктілік деңгейіндегі мамандар даярлауды жүзеге асыруға мүмкіндік бермейді.
Кеңестік өкіметтен кейінгі кезеңде ормандарды молықтыру мен орман өсіру көлемінің азайып кетуінің маңызды себептері мемлекеттің орман шаруашылығының жеткілікті мөлшерде қаржыландырылмауымен, білікті кадрлардың жетіспеуімен қатар:
орман саласына жергілікті атқарушы органдарды, өзін өзі басқару органдарын және халықты, сондай-ақ экономиканың жеке секторын кеңінен тартпай, ормандарды иелену және пайдалану функцияларын жүзеге асыратын мемлекеттік институттарға ғана бағдар ұстанған ормандарды басқару жүйесінің орынсыз орталықтандырылуы;
сапалы отырғызу материалын жедел өсіру жөніндегі инновациялық технологиялардың, ормандарды молықтырудың және тез өсетін ағаш тұқымдарының өнеркәсіптік плантацияларын құрудың тиімді тәсілдерінің жетіспеуі болып табылады.

Авиационная охрана лесов, в соответствии с нормативами, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 января 2004 года N 53 осуществляется на площади 5639,5 тысяч гектаров.
Проведены работы по созданию и содержанию защитных насаждений на полосах отвода автомобильных дорог республиканского значения, высажено 353 тысяч саженцев.
На полосах отвода железных дорог создано защитных насаждений на площади 0,15 тысяч гектаров и проведен комплекс мероприятий по уходу за защитными насаждениями на площади 62,4 тысяч гектаров.
Проведены мероприятия по созданию и содержанию водоохранных насаждений на площади 1,25 тысяч гектаров.
В областных центрах заложены парки и скверы на общей площади 430 гектаров.
В озеленении населенных пунктов принимали участие бойцы студенческих экологических отрядов, с их участием высажено 2088,5 тысяч саженцев.
За 2005-2007 годы акиматом города Астаны осуществлена программа строительства парков, скверов, бульваров. Общая площадь вновь заложенных скверов и парков составила 34,51 гектаров.
Для обеспечения деятельности молодежных трудовых отрядов "Жасыл ел" создан Республиканский штаб молодежных трудовых отрядов "Жасыл ел".
Во всех областях и городах Астана и Алматы на базе учебных заведений сформированы отряды с численностью в 2005 году - 28 тысяч человек и в 2006 году - 32 тысячи человек.
3.2. Проблемные вопросы воспроизводства лесов
и лесоразведения
Многократное уменьшение объемов посадки и посева леса за период с 1992 года по 2002 годы, когда они сократились до 8,9 тысяч гектаров, привело к утрате части питомников и объектов лесосеменного хозяйства, сокращению объемов выращивания посадочного материала.
В населенных пунктах озеленительные насаждения представлены ограниченным ассортиментом древесных и кустарниковых пород, не во всех населенных пунктах создаются зеленые зоны, парки, скверы в соответствии с действующими нормативами.
Недостаточно создано защитных насаждений на полосах отвода железных и автомобильных дорог, полезащитных, пастбищезащитных и противоэрозионных насаждений.
Численность работников в лесохозяйственной отрасли за последние годы резко сократилась, что связано с уменьшением финансирования и снижением объемов работ. Около 30 % инженерно-технических работников государственных учреждений лесного хозяйства и природоохранных учреждений не имеют высшего образования. Не хватает специалистов со среднетехническим образованием. В республике нет средне-технических учебных заведений для подготовки лесников-егерей. Отсутствие при обучении специалистов лесного хозяйства необходимой учебной базы, оборудования, специализированных лабораторий, новых учебников и специальной литературы, недостаток профессорско-преподавательского состава не позволяет осуществлять подготовку специалистов требуемого квалификационного уровня.
Важными причинами уменьшения объемов воспроизводства лесов в постсоветский период, помимо недостаточного государственного финансирования лесного хозяйства, недостатка квалифицированных кадров, также являются:
чрезмерная централизация системы управления лесами, ориентированной исключительно на государственные институты, осуществляющие функции владения и распоряжения лесами, без широкого вовлечения в данную сферу местных исполнительных органов, органов самоуправления и населения, а также частного сектора экономики;
недостаток инновационных технологий по ускоренному выращиванию качественного посадочного материала, эффективных приемов воспроизводства лесов и созданию лесосырьевых промышленных плантаций из быстрорастущих древесных пород.

4. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
Бағдарламаның мақсаты ормандарды қорғау және күзету, молықтыру, елді мекендерді көгалдандыру және олардың төңірегінде осы процестерге жастарды тарту арқылы жасыл аймақтар құру мақсатында кейіннен орман шаруашылығын жүргізу тиімділігін арттыру, ағаш отырғызылған жерлердің көлемін ұлғайту үшін ормандарды және оларды ұтымды пайдалану және әлеуетін еселей түсу саласындағы ахуалды тұрақтандыру болып табылады. Аталған мақсаттарға жету үшін Бағдарламамен келесі қарастырылған:
1. Ормандарды өрттерден, заңсыз ағаш кесуден және орман заңнамасының басқа да бұзушылықтарынан күзету тиімділігін арттыру, оларды зиянкестер мен аурулардан қорғау;
мемлекеттік мекемелердің материалды-техникалық базасын жетілдіру.
2. Ормандарды молықтыру және орман өсіру, елді мекендерді көгалдандыру, соның ішінде:
орман тұқымы және тұқымбақ шаруашылығын кеңейту;
мемлекеттік орман шаруашылығы мекемелері мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар аумағында ормандарды молықтыру және орман өсіру;
темір және автомобиль жолдарының бойында қорғаныштық екпелер құру;
гидрографиялық желі, арналар мен су қоймалары бойында орман екпелерін құру;
елді мекендерді көгалдандыру және көркейту жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыру, сонымен бірге Астана қаласының жасыл аймағын құру;
Бағдарламаны жүзеге асыруға жастардың қатысуы;
жеке орман қорын қалыптастыру және дамыту.
3. Орман орналастыру және орман шаруашылығын жобалау.
4. Орман және орман-саябақ шаруашылығы саласында кадрлардың біліктілігін арттыру.
5. Бағдарламаны ақпараттық қамтамасыз ету.
5. Бағдарламаны іске асыру тетіктері және негізгі бағыттары
5.1. Ормандарды өрттерден, заңсыз ағаш кесуден және орман заңнамасының басқа да бұзушылықтарынан күзету, оларды зиянкестер мен аурулардан қорғау
Ормандарды өрттерден, заңсыз ағаш кесуден және орман заңнамасының басқа да бұзушылықтарынан күзетуді мемлекеттік орман күзетінің қызметкерлері және табиғат қорғау мекемелерінің мемлекеттік инспекторлары жүзеге асырады.
Республикалық маңызы бар жаңа ерекше қорғалатын табиғи аумақтар құру кезінде, сондай-ақ ормандарды жерүсті күзетуді күшейту үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 19 қаңтардағы N 53 қаулысымен бекітілген нормативтерге сәйкес мемлекеттік инспекторлар мен мемлекеттік орман күзетінің штаты ұлғайтылатын болады.
Ормандарды өрттерден және орман заңнамасының бұзушылықтарынан күзету, оларды зиянкестер мен аурулардан қорғау тиімділігін арттырудың негізі осы бағыттарда іс-шаралар кешенін жүзеге асыратын жердегі және авиациялық қызметтердің пәрменді жүйесін ұйымдастыру болып табылады.
Тиімділікті арттыру мыналардың есебінен қамтамасыз етілетін  болады:
ормандарды жерден күзету қызметтерінің материалдық-техникалық базасын бекітілген нормативтерге сәйкес осы заманғы өртке қарсы техникамен және жабдықтармен, күзет машиналарымен, байланыс құралдарымен, қызмет қаруымен және нысандық киіммен кезең-кезеңмен нығайту;
мемлекеттік орман қоры аумағындағы жабылып қалған өртке қарсы объектілерді (бақылау бекеттері, өрт сөндіретін су бөгендері) қалпына келтіру;
ормандарды өртке қарсы жарақтандыру жөнінде іс-шаралар жүргізу, оның ішінде өртке қарсы жолақтар, жыртылған жер жиектерін тарту және оларға күтім жасау, орман шаруашылығы және өртке қарсы мақсаттағы жолдарды жөндеу, сондай-ақ негізінен биологиялық әдістерді пайдаланып, ормандарды зиянкестер мен аурулардан қорғаудың белсенді тәсілдерін қолдану;
ормандардағы өрт қауіптілігінің дәрежесіне байланысты авиациямен қарауылдаудың қажетті жиілігін қамтамасыз ету, өрт сөндіруші-десантшылар санын көбейту;
биотехникалық іс-шаралар жүргізу.
Материалдық-техникалық базаны нығайту Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 19 қаңтардағы N 53 қаулысымен бекітілген нормативтерге сәйкес жүзеге асырылады.
Темір және автомобиль жолдары, арналар, магистральды құбыр желілері өтетін және басқа да желілік құрылыстар тұрған жерлер жолақтарында орналасқан қорғаныштық екпелерде өртке қарсы алдын алу іс-шаралары жүзеге асырылатын болады.
Ормандарды сақтау үшін орман зиянкестерінің жойылмаған ошақтарында қорғаудың биологиялық әдістері қолданылып, күресудің жойқын шаралары қолданылады, орман патологиялық зерттеулер жүзеге асырылады.

4. Цель и задачи Программы
Целью Программы является дальнейшее развитие охраны, защиты и воспроизводства лесов, их рациональное использование и наращивание потенциала направленного на повышение эффективности ведения лесного хозяйства, увеличение объемов лесопосадок, средозащитной и средоформирующей роли лесов, озеленение населенных пунктов и создание вокруг них зеленых зон посредством вовлечения молодежи в реализацию этих процессов. Для достижения указанных целей Программой предусматривается:
1. Охрана лесов от пожаров, незаконных порубок и других нарушений лесного законодательства, защита их от вредителей и болезней;
укрепление материально-технической базы государственных учреждений.
2. Воспроизводство лесов и лесоразведение, озеленение населенных пунктов, в том числе:
расширение лесосеменного и питомнического хозяйства;
воспроизводство лесов и лесоразведение на территории государственных учреждений лесного хозяйства и особо охраняемых природных территорий;
создание лесонасаждений на полосах отвода железных и автомобильных дорог;
создание лесонасаждений вдоль гидрографической сети, каналов и водохранилищ;
создание зеленых зон вокруг населенных пунктов и их озеленение, включая зеленую зону города Астаны;
участие молодежи в реализации Программы;
формирование и развитие частного лесного фонда.
3. Лесоустройство и лесохозяйственное проектирование.
4. Подготовка и повышение квалификации кадров в области лесного и лесопаркового хозяйства.
5. Информационное обеспечение Программы.
5. Основные направления и механизм реализации Программы
5.1. Охрана лесов от пожаров, незаконных порубок и
других нарушений лесного законодательства,
защита их от вредителей и болезней
Охрана лесов от пожаров, незаконных порубок и других нарушений лесного законодательства, осуществляется работниками государственной лесной охраны и государственными инспекторами природоохранных учреждений.
При создании новых особо охраняемых лесных природных территорий республиканского значения, а также для усиления наземной охраны лесов увеличен штат государственных инспекторов и государственной лесной охраны в соответствии с нормативами, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 января 2004 года N 53.
Основой повышения эффективности охраны лесов от пожаров и нарушений лесного законодательства, защиты их от вредителей и болезней является организация действенной системы наземных и авиационных служб, осуществляющих комплекс мероприятий в этих направлениях.
Повышение эффективности будет обеспечиваться за счет:
поэтапного укрепления материально-технической базы служб наземной охраны лесов современной противопожарной техникой и оборудованием, патрульными машинами, средствами связи, служебным оружием и форменным обмундированием в соответствии с утвержденными нормативами;
восстановления утраченных противопожарных объектов на территории государственного лесного фонда (наблюдательных пунктов, пожарных водоемов);
проведения мероприятий по противопожарному обустройству лесов, в том числе устройству противопожарных разрывов, минерализованных полос и уходу за ними, ремонту дорог лесохозяйственного и противопожарного назначения, а также применению активных способов защиты лесов от вредителей и болезней с использованием преимущественно биологических методов;
обеспечения необходимой кратности авиапатрулирования в зависимости от степени пожарной опасности в лесах, увеличения численности пожарных-десантников;
проведения биотехнических мероприятий.
Укрепление материально-технической базы будет осуществляться в соответствии с нормативами, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 января 2004 года N 53.
В защитных насаждениях, расположенных на полосах отвода железных и автомобильных дорог, каналов, магистральных трубопроводов и других линейных сооружений будут осуществляться профилактические противопожарные мероприятия.
Для сохранения лесов на территории действующих очагов вредителей леса будут проведены истребительные меры борьбы, с применением биологических методов защиты, осуществляться лесопатологические обследования.

5.2. Ормандарды молықтыру және орман өсіру, елді мекендерді көгалдандыру
5.2.1. Мемлекеттік орман шаруашылығы мекемелері мен ерекше қорғалатын табиғи аумақтар аумағында ормандарды молықтыру және орман өсіру
Қазақстанның кең-байтақ аумағын ескере отырып (272,49 миллион км 2 ), мемлекеттің орманды жерлерін бір пайызға ғана ұлғайту үшін 2724,9 мың гектар алқапқа ағаш отырғызу және екпелер өсіру қажет. Салыстыру үшін - өткен алпыс жыл ішінде республика аумағында 1025,9 мың гектар жасанды екпелер алқабы құрылды.
Сондықтан ормандарды молықтыру мен орман өсіруге мол шығын жұмсалатынын назарға ала отырып (орташа есеппен 1 гектар 700 АҚШ долларына жуық), бірінші кезекте орман екпелері мына аумақтарда:
1) шөлейттену процесіне ұрымтал алқабы басым бұрын орман өскен жерлерде;
2) ауыл шаруашылығы мақсаттары үшін қолайсыз жерлерді пайдалана отырып, елді мекендерге жақын маңда (жасыл аймақтар, әртүрлі нысаналы мақсаттағы өнеркәсіп плантациялары);
3) гидрографиялық желі, арналар мен су қоймалары бойында;
4) автомобиль және темір жолдар бойында;

5.2. Воспроизводство лесов и лесоразведение,
озеленение населенных пунктов
5.2.1. Воспроизводство лесов и лесоразведение на территории
государственных учреждений лесного хозяйства и
особо охраняемых природных территорий
Учитывая обширную территорию Казахстана (272,49 миллион км2), для повышения лесистости государства только на один процент необходимо произвести лесопосадки и выращивание насаждений на площади 2724,9 тысяч гектаров. Для сравнения за шестьдесят предыдущих лет на территории республики было создано 1025,9 тысяч гектаров искусственных насаждений.
Поэтому, принимая во внимание значительные затраты на воспроизводство лесов и лесоразведение (в среднем около 700 долларов США на 1 гектар), в первую очередь лесонасаждения должны создаваться на следующих территориях:
1) ранее бывших под лесом, с приоритетом площадей подверженных процессу опустынивания;
2) вблизи населенных пунктов (зеленые зоны, промышленные плантации различного целевого назначения), используя неудобные для сельскохозяйственных целей земли;
3) вдоль гидрографической сети, каналов и водохранилищ;
4) вдоль автомобильных и железных дорог;

5) жайсыз табиғи факторлардың әсерін азайту үшін ауыл шаруашылығы жерлерінде құрылуға тиіс.
Ормандарды молықтыру және орман өсіру жөніндегі іс-шараларды сапасы жақсартылған тұқымның және отырғызу материалының қажетті мөлшерімен қамтамасыз ету үшін селекциялық-генетикалық негізде тұрақты орман дақылдары тұқымы базасын құру жөніндегі жұмыстар одан әрі жалғастырылатын болады және отырғызу материалын өсіру жөніндегі озық технологияларды қолданып, тұқымбақ шаруашылығы кеңейтіледі.
Ормандарды молықтыру орман дақылдарын себу және отырғызу, сондай-ақ ормандарды табиғи жолмен қалпына келтіру үшін қолайлы жағдайлар жасау арқылы жүзеге асырылатын болады. Ормандарды табиғи жолмен қалпына келтіруге жәрдемдесу тұқымдардың өсіп-өнуіне жағдайлар жасау және ағаш кесілетін жерлерді қоршау мақсатында кеспе ағаштарды жоспарлау, жерді ішінара өңдеу кезінде шаруашылық жағынан бағалы тұқымдардың өркендері мен жас талдарын сақтау арқылы жүргізіледі.
Ең алдымен орман дақылдарын құру өртеңдер мен ағашы кесілген жерлерде жүзеге асырылатын болады. Осындай алқаптардың басым бөлігі Ертіс өңірінің жалды ормандарында, Қазақ шағын адырлы шоқыларының қарағайлы ормандарында, сексеуіл ормандары өсетін аймақта орналасқан.

5) сельскохозяйственных угодий для снижения влияния неблагоприятных природных факторов.
Для обеспечения мероприятий по воспроизводству лесов и лесоразведению необходимым количеством семян и посадочного материала улучшенного качества необходимо продолжить работу по созданию постоянной лесосеменной базы на селекционно-генетической основе и питомнического хозяйства.
Воспроизводство лесов будет осуществляться закладкой лесных культур способом посева и посадки, а также путем создания благоприятных условий для естественного возобновления лесов. Содействие естественному возобновлению леса будет проводиться путем сохранения подроста и молодняка хозяйственно ценных пород при разработке лесосек, частичной обработки почвы в целях создания условий прорастания семян и огораживания вырубок.
В первую очередь создание лесных культур будет осуществляться на гарях и вырубках. Преобладающая часть таких площадей находится в ленточных борах Прииртышья, сосновых лесах Казахского мелкосопочника, зоне произрастания саксауловых лесов.

2007 жылдан бастап Халықаралық Қайта Құру және Даму Банкінің (бұдан әрі - ХҚДБ) қарызы қаражатының, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қосымша қаржыландыруының және Ғаламдық Экологиялық Қор грантының есебінен ірі көлемді "Ормандарды сақтау және республика аумағының орманды жерлерін көбейту" жобасы (бұдан әрі - Жоба) іске асырылуда, ол 7 жылға есептелген.
Жоба шеңберінде Ертіс өңірінің жалды ормандарының аумағында 9 мың гектар орман дақылдары, Арал теңізінің құрғап қалған табанында және Қызылорда облысының мемлекеттік орман қорының аумағында - 22 мың гектар сексеуіл екпелері құрылатын болады.

С 2007 года за счет средств займа Международного Банка Реконструкции и Развития (далее - МБРР), софинансирования Правительства Республики Казахстан и грантов Глобального Экологического Фонда реализуется полномасштабный проект "Сохранение лесов и увеличение лесистости территории республики" (далее - Проект) рассчитанный на 7 лет.
В рамках Проекта на территории ленточных боров Прииртышья методом посадки будет создано 9 тысяч гектаров лесных культур, на осушенном дне Аральского моря и на территории государственного лесного фонда Кызылординской области планируется создать 22 тысячи гектаров саксауловых насаждений.

Барлығы: 5033,0 9193,0 10333,0 4623,0 8763,0 9903,0
Көгалдандыру жұмыстарын көшет материалымен қамтамасыз ету бағыттарының бірі жеке орман тұқымбақтарын құру болып табылады.
Селекциялық орман орталықтары орман дақылы өндірісін селекциялық негізге көшіру және негізгі орман құрайтын және интродукцияланған тұқымдардың тұрақты орман тұқымы базасын құру жөніндегі жұмыстар жалғастырылатын болады.
Орталықтардың ең жақын перспективаға негізгі міндеттері:
олардың аумақтарындағы селекциялық-тұқым шаруашылығы объектілерін күзету және күтіп ұстау;
мұрагерлік қасиеттері жақсартылған көшет материалын өсіру және онымен орман иеленушілерді қамтамасыз ету;
жаңа селекциялық-тұқым шаруашылығы объектілерін құру болып табылады.
5.2.2. Темір және автомобиль жолдарының бойында қорғаныштық орман екпелер құру
Темір және автомобиль жолдары, арналар, магистральды құбыр желілері, басқа да желілік құрылыстар бойында қорғаныштық екпелер құру:
көлік магистральдарын қар көшкіндерінен, шаң-тозаңнан, құмнан қорғауға, оларды әдемілеп безендіруге, сондай-ақ автокөліктен шығатын газдың таралуына тосқауыл болатын және оны жұтатын жасыл желекті қорған ретінде пайдалануға;
қысқа мерзімді дем алуға жағдайлар (орындар) жасауға бағытталған.
Көлік және басқа да желілік құрылыстар бойында қорғаныштық екпелер құру және оларға күтім жасау қарауында немесе басқаруында темір жолдар, автомобиль жолдары және басқа да желілік құрылыстар бар ұйымдардың қаражаты есебінен жүзеге асырады.
Орман екпелеріне күтім жасауды, оларды құруды және қалпына келтіруді қамтитын автомобиль жолдарын көгалдандыру жұмыстарын қаржыландыруды автомобиль жолы саласына бөлінетін қаражат шегінде республикалық бюджет қаражатының есебінен Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Көлік инфрақұрылымын дамыту комитеті жүргізеді.
Темір жолдар бойындағы жолақтарда жыл сайын 2008 - 2010 жылдар кезеңінде 58,6 мың көшет, автомобиль жолдарының бойында - 52,0 мың, оның ішінде 2008 жылы - 15,7 мың дана, 2009 жылы - 17,3 мың дана және 2010 жылы - 19,0 мың дана көшет отырғызылады.
Екпелер отырғызу Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің Көлік инфрақұрылымын дамыту комитеті мен "Қазақстан темір жолы ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамының ведомстволық ұйымдарының тұқымбақтарында өсірілген көшет материалымен жүзеге асырылатын болады.
Екпелер құру және оларға күтім жасау жөніндегі жыл сайынғы жұмыстардың көлемі көлік және басқа да желілік құрылыстар салу мен пайдалану жобалары мен жоспарларында көзделеді.
5.2.3. Гидрографиялық желі, арналар мен су қоймалары бойында орман екпелерін құру

Всего: 5033,0 9193,0 10333,0 4623,0 8763,0 9903,0
Одним из направлений обеспечения озеленительных работ в посадочном материале служит создание частных лесных питомников.
Лесными селекционными центрами будут продолжены работы по переводу лесокультурного производства на селекционную основу и созданию постоянной лесосеменной базы основных лесообразующих и интродуцированных пород.
Основными задачами центров на ближайшую перспективу станет:
охрана и содержание существующих на их территориях селекционно-семеноводческих объектов;
выращивание и обеспечение лесовладельцев посадочным материалом с улучшенными наследственными качествами;
создание новых селекционно-семеноводческих объектов.
5.2.2. Создание защитных лесонасаждений на полосах
отвода железных и автомобильных дорог
Создание защитных насаждений на полосах отвода железных и автомобильных дорог, каналов, магистральных трубопроводов, других линейных сооружений направлено на:
защиту транспортных магистралей от заносов снега, пыли, песка, их декоративное оформление, а также использование в качестве зеленого барьера для распространения и поглощения выхлопных газов;
создание условий (мест) для кратковременного отдыха.
Создание защитных насаждений вдоль транспортных и других линейных сооружений и уход за ними осуществляется за счет средств организаций, во владении или управлении которых находятся железнодорожные пути, автомобильные дороги и другие линейные сооружения.
Финансирование работ по озеленению автомобильных дорог, которые включают уход за лесонасаждениями, их создание и восстановление, производится Комитетом развития транспортной инфраструктуры Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан за счет средств республиканского бюджета выделяемых на автодорожную отрасль.
На полосах отвода вдоль железных дорог ежегодно будет высаживаться по 58,5 тысяч саженцев, вдоль автомобильных дорог за период 2008-2010 годы будет высажено 52,0 тысяч саженцев, в том числе в 2008 году - 15,7 тысяч штук, 2009 году - 17,3 тысяч штук и в 2010 году - 19,0 тысяч штук.
Посадка насаждений будет осуществляться посадочным материалом выращенным в питомниках подведомственных организаций Комитета развития транспортной инфраструктуры Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и акционерным обществом "Национальная Компания "Қазақстан темір жолы".
Объемы ежегодных работ по созданию насаждений и уходу за ними предусматриваются проектами и планами строительства и эксплуатации транспортных и других линейных сооружений.
5.2.3. Создание лесонасаждений вдоль гидрографической
сети, каналов и водохранилищ

Қазіргі кезде Қазақстан су қоймаларының, арналары мен шағын өзендерінің үлкен бөлігінің су қорғау екпелері іс жүзінде жоқ десе де болады, олар су қорғау мақсатындағы жерлер алқабының небәрі 0,46% құрайды.
Өзендер, жылғалар, көлдер, су қоймалары және басқа да су айдындары, арналар, коллекторлар, Қазақстан аумағында 614,3 мың гектар жерді алып жатыр, су қорғау аймақтарының жалпы көлемі - 195,1 мың гектар. Ғылыми ұсыныстарға сәйкес гидрографиялық қор жерінің 8,5% орманды болған жағдайда су көздерін жеткілікті дәрежеде қорғау қамтамасыз етіледі. Осыны басшылыққа ала отырып, республика өзендерінің, арналарының және су қоймаларының су қорғау аймақтарында екпелер құру көлемі шамамен 16,5 мың гектар болады. 2008-2010 жылдар кезеңінде 543 гектар, оның ішінде Батыс Қазақстан облысында - 450 гектар, Жамбыл облысында - 60 г және Оңтүстік Қазақстан облысында - 33 гектар қорғаныштық екпелер отырғызылады.
Ірі су қоймалары және олармен байланысты арналар төңірегінде қорғаныштық екпелер құру мен күтіп ұстауды су шаруашылығы объектілерін пайдалануға берілетін мемлекеттік тапсырыс шеңберінде жүзеге асырған жөн. Ауыл шаруашылығы мақсатында пайдаланылатын жерлер арқылы өтетін суару желісі (арналар) бойында екпелер отырғызуды суару желісін пайдалану құқығы тиесілі меншік иелері немесе жер пайдаланушылар, ал шағын өзендер бойында - мемлекеттік орман шаруашылығының мемлекеттік мекемелері мен табиғат қорғау мекемелері жүзеге асыруға тиіс.
5.2.4. Елді мекендердің жасыл аймақтарын құру және оларды көгалдандыру
Ескерту. 5.2.4-кіші бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.01.30. N 84 Қаулысымен.
Жасыл аймақтар - қорғаныштық және санитариялық-гигиеналық функциялар орындайтын және халықтың демалыс орны болып табылатын ормандар мен орман саябақтары орналасқан қала шегінен тыс аумақ.
Ауаны оттегімен байытумен, табиғат келбетін әдемілеп безендірумен қатар дұрыс өсірілген екпелер аумақтардың желдетілуіне, лас ауаны тұрғын үйлер мен өндірістік аймақтардан алып кетуге көмектеседі, тік ауа қабаттарының пайда болуына және ластанған ауаның атмосфераның неғұрлым жоғары қабаттарында сейіліп кетуіне жәрдемдеседі, сондай-ақ ауаны әртүрлі аэрозольдардан, шаң-тозаңнан, күйеден, майда күлден оларды жұтып қою арқылы тазартады.

В настоящее время большая часть водохранилищ, каналов и малых рек Казахстана практически не имеют водоохранных насаждений, они составляют всего 0,46 % от площади земель водоохранного назначения.
Реки, ручьи, озера, водохранилища и другие водоемы, каналы, коллекторы, занимают на территории Казахстана 614,3 тысяч гектаров, общая площадь водоохранных зон - 195,1 тысяч гектаров. В соответствии с научными рекомендациями достаточная защита водных источников обеспечивается при лесистости земель гидрографического фонда 8,5 %. Исходя из этого, объем по созданию насаждений в водоохранных зонах рек, каналов и водохранилищ республики составляет порядка 16,5 тысяч гектаров. В период 2008-2010 годов будет заложено 543 гектаров защитных насаждений, в том числе Западно-Казахстанской области 450 гектаров, Жамбылской области - 60 гектаров и Южно-Казахстанской области 33 гектара.
Создание и содержание защитных насаждений вокруг крупных водохранилищ и связанных с ним каналов целесообразно осуществлять в рамках государственного заказа на эксплуатацию водохозяйственных объектов. Закладка насаждений вдоль оросительной сети (каналов), проходящей по землям сельскохозяйственного назначения должна осуществляться собственниками или землепользователями, которым принадлежит право пользования оросительной сетью, а вдоль малых рек - государственными учреждениями лесного хозяйства и природоохранными учреждениями.
5.2.4. Создание зеленых зон населенных пунктов и
их озеленение
Зеленые зоны - это территории за пределами черты населенного пункта, занятые лесами и лесопарками, выполняющие защитные и санитарно-гигиенические функции и являющиеся местом отдыха населения.
Помимо обогащения воздуха кислородом, декоративного оформления пейзажей, правильно созданные насаждения содействуют проветриванию территорий, отводу загрязненного воздуха от жилья и производственных зон, способствуют возникновению вертикальных воздушных токов и рассеиванию загрязненного воздуха в более высоких слоях атмосферы, а также очищают воздух от различных аэрозолей, пыли, сажи, копоти путем их поглощения.

Қазіргі Қазақстанның халық қоныстанған жерлерінің жүйесі 86 қаланы, 181 кент пен 7681 ауылды (селоны) қамтиды. Қазақстанда қала халқының саны 8,48 миллион адам.
17.5.3.01-78 "Қалалардың жасыл аймақтарының құрамы және мөлшері" мемлекеттік стандартының нормаларына сәйкес халықтың санын және аумақтың ормандылығын ескере отырып, жасыл аймақтардың жалпы көлемі 248,6 мың гектарды құрауға тиіс.
Қазіргі кезде мемлекеттік орман қоры аумағында 155,7 мың гектар жасыл аймақтар және 45,3 мың гектар қала ормандары мен орман саябақтары бар.
Елді мекендерді көгалдандыру жөніндегі жұмыстарды дамыту:
елді мекендерде белгіленген нормативтерге сәйкес жалпы жұрт пайдаланатын екпелер құруды;
өте әдемі және орнықты ағаш тұқымдары мен бұталар қалемшелерін өсіру үшін мемлекеттік және жеке орман тұқымбақтарының желісін дамытуды;
олардың аса шығымдылығын, өсіп-өнуі мен дамуын қамтамасыз ететін тамыр жүйесі жабық қалемшелерді жыл бойы отырғызу технологияларын қолдануды көздейді.
Жасыл желек құрылысы жоспарларын іске асыру облыстық, қалалық және аудандық атқарушы органдардың басқаруымен "Жасыл ел" республикалық штабымен бірлесіп жүзеге асырылатын болады.
Барлық облыс орталықтарында Қазақстан Республикасы Бірінші Президентінің саябақтары құрылады.
Астана қаласында ботаникалық бақ отырғызу жоспарланып отыр.

Система населенных мест современного Казахстана включает 86 городов, 181 поселка и 7681 аул (сел). Численность городского населения Казахстана составляет 8,48 миллион человек.
В соответствии с нормами ГОСТ 17.5.3.01-78 "Состав и размер зеленых зон городов", общая площадь зеленых зон, с учетом численности населения и лесистости территории должна составлять 248,6 тысяч гектаров.
В настоящее время в составе государственного лесного фонда выделено 155,7 тысяч гектаров зеленых зон и 45,3 тысяч гектаров городских лесов и лесопарков.
Развитие работ по зеленому строительству предусматривает:
создание в населенных пунктах насаждений общего пользования в соответствии с установленными нормативами;
развитие сети государственных и частных лесных питомников для выращивания саженцев высоко декоративных устойчивых древесных пород и кустарников;
применение технологий круглогодичной посадки саженцев с закрытой корневой системой, обеспечивающей их высокую приживаемость, рост и развитие.
Реализация планов зеленого строительства будет осуществляться под управлением областных, городских и районных исполнительных органов совместно с республиканским штабом "Жасыл ел".
Во всех областных центрах будут созданы парки "Первого Президента Республики Казахстан".
В городе Астана планируется создание ботанического сада.

200
5.3. Бағдарламаны іске асыруға жастардың қатысуы
Республика аумағының орманды жерлерін және көгалдандыру жұмыстарын ұлғайту жөніндегі міндеттерді шешу осы процеске жаңа жұмыс орындарын беру, мектеп орманшылықтарын, мектептердің усадьба жанындағы учаскелерін құру, орман мен бақ айлықтарын ұйымдастыру, Парктер шерулерін және басқа да қоғамдық экологиялық акциялар, оның ішінде:
әрбір оқушы жеке ағашын отырғызып, мектепті бітіргенге дейін оған күтім жасап, кейіннен ағашты қорғауға жаңа бірінші сынып оқушысына тапсырып кететін "Менің атаулы ағашым";
"Жасыл бақ - таза қала" сияқты акциялар өткізу жолымен жастарды, қоғамдық ұйымдарды тартуды көздейді.
Мектеп орманшылықтарының жұмысын қалпына келтіру жөнінде шаралар қолданылады және олардың қызметін ынталандыру мақсатында жыл сайын мектеп орманшылықтары арасында ұлттық конкурстар өткізіліп тұратын болады.
Шығыс Қазақстан және Павлодар облыстарында жалды ормандарды қалпына келтіруге жастар белсене қатысатын болады.
Көгалдандыру және көріктендіру жұмыстарын қамтамасыз ету үшін жаз кезінде арнайы көгалдандыру жасақтары (құрылыс жасақтары) тартылатын болады, соның ішінде 2008-2010 жылдары жыл сайын 12 мың адамнан тартылады.
5.4. Жеке орман қорын қалыптастыру және дамыту
Жеке орман қорын дамыту республика аумағының орманды жерлерін ұлғайту жолдарының бірі болып табылады. Облыстарда жеке орман қорын құру үшін жер қорынан және өзге санаттағы жерлерден жер телімдерін бөлу мүмкіндіктері айқындалды. Осы мақсаттарды жүзеге асыруға Бағдарламамен келесі көзделген:
1) Өңірлерде жеке орман қорын құру үшін бөлуге болатын жер телімдерінің алқаптарын анықтау, өзге жер санаттарын жеке орман қорының жерлері санатына (нысаналы мақсат - орман өсіру) ауыстыру жөнінде іс-шаралар жүргізу;
2) Жеке орман қорын құруға бөлінген жерлерде екпелерге мониторинг өткізу.
5.5. Орман орналастыру және орман шаруашылығын жобалау
Орман қорының жай-күйі туралы ақпарат алу орман орналастыру жұмыстарын жүргізу арқылы жүзеге асырылады. Ормандарды түгендеудің қашықтық әдістері мен компьютерлік технологияларды қолдану бөлігінде оларды жүргізу технологиялары жетілдірілетін болады. Кезең-кезеңмен жүзеге асырылатын геоақпараттық жүйелік технологияларын енгізу үшін бағдарламалық қамтамасыз етуді сатып алу аса дәлме-дәл жоспарлау-картографиялық материалын алуға мүмкіндік береді.
Үш жыл ішінде Ақмола, Ақтөбе, Алматы және Қарағанды облыстарының аумағында 2480 гектар алқапта орман орналастыру жұмыстары жүргізіледі.
Орман өсіруге жарамды алаптарды және сүрек пен бұта тұқымдарының түр-түрін іріктеп алу, ормандарды молықтыру және орман өсіру кезінде орман дақылдарының шығымдылығын арттыру және отқа төзімді орман екпелерін алу мәселелері, сондай-ақ мемлекеттік орман қорын өртке қарсы жарақтандыру жобалау-сметалық құжаттаманың негізінде жүзеге асырылатын болады.

200
5.3. Участие молодежи в реализации Программы
Решение задач по увеличению лесистости территории республики и озеленительных работ предусматривает вовлечение в этот процесс молодежи, общественных организаций путем предоставления новых рабочих мест, создания школьных лесничеств, школьных приусадебных участков, организации месячников леса и сада, проведения Маршей парков и других общественных экологических акций, таких как:
"Мое именное дерево", когда каждым учеником производится посадка индивидуального дерева и уход за ним до окончания школы с последующей передачей дерева под охрану новому первокласснику;
"Марш парков";
"Зеленый сад - чистый город".
Будут приняты меры по восстановлению работы школьных лесничеств и в целях стимулирования их деятельности ежегодно будут проводиться национальные конкурсы среди школьных лесничеств.
Молодежь будет принимать активное участие в восстановлении ленточных боров в Восточно-Казахстанской и Павлодарской областях.
Для обеспечения работ по озеленению и благоустройству будут привлекаться в летнее время специальные озеленительные отряды (строительные отряды), всего в 2008-2010 годы планируется привлечь по 12 тысяч человек ежегодно.
5.4. Формирование и развитие частного лесного фонда
Развитие частного лесного фонда является одним из путей увеличения лесистости в республике. В областях будут определены возможности выделения земельных участков из земель запаса и иных категорий для создания частного лесного фонда. В этих целях Программой предусматривается:
1) Определение в регионах площадей земельных участков, возможных для выделения под создание частного лесного фонда, проведение мероприятий по переводу в категорию земель частного лесного фонда (целевое назначение - лесоразведение) иных категорий земель;
2) Проведение мониторинга насаждений, созданных на землях выделенных под создание частного лесного фонда.
5.5. Лесоохотустройство и лесохозяйственное проектирование
Получение информации о состоянии лесного фонда осуществляется посредством проведения лесоустроительных работ. Будут совершенствоваться технологии их проведения в части применения дистанционных методов инвентаризации лесов и компьютерных технологий. Приобретение программного обеспечения для внедрения геоинформационных системных технологий, которое будет осуществляться поэтапно, позволит получать планово-картографический материал с большей точностью.
В течении трех лет лесоустройство будет проведено на площади 2480 гектаров на территории Акмолинской, Актюбинской, Алматинской и Карагандинской областей.
Подбор площадей, пригодных для выращивания леса, и ассортимент древесных и кустарниковых пород, вопросы повышения приживаемости лесных культур и создания пожароустойчивых лесных насаждений при проведении воспроизводства лесов и лесоразведения, а также противопожарное обустройство государственного лесного фонда будут осуществляться на основе проектно-сметной документации.

Ормандарды өртке қарсы жасақтау жобаларын әзірлеу жөнінде жобалау-іздестіру жұмыстарын жүргізу көзделуде. Өртке қарсы жасақтаудың жобалау жұмыстарының жалпы көлемі 406,6 мың гектар болады.
Сондай-ақ Алматы, Ақтөбе, Қарағанды, Қостанай, Жамбыл және Оңтүстік Қазақстан облыстарының аумағында орман тұқымбақтарын жобалау жөнінде жұмыстар жүргізіледі. Жобаланып отырған орман тұқымбақтарының жалпы көлемі - 166 гектар.
5.6. Орман және орман-саябақ шаруашылығы саласында кадрлар даярлау және олардың біліктілігін арттыру
Саланы орман және орман-саябақ шаруашылығының жас мамандарымен қамтамасыз етуді Қазақ мемлекеттік ұлттық аграрлық университеті, Ш.Уәлиханов атындағы Көкшетау университеті, Бурабай экология және орман шаруашылығы колледжі, Риддер аграрлық-техникалық колледжі, Есіл ауыл шаруашылығы колледжі жүзеге асыруда.
Студенттердің оқу-өндірістік практикадан өтуін Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман және аңшылық шаруашылығы комитетіне қарасты Сандықтау оқу-өндірістік орман шаруашылығы мемлекеттік мекемесі қамтамасыз етеді.
Орман шаруашылығының басшы қызметкерлері мен мамандарының біліктілігін арттыру үшін оларды жыл сайын Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ғылыми-өндірістік орталығының базасында қайта даярлау жүзеге асырылуда.
Жастарды орман саласына тарту мақсатында орман және орман саябақ шаруашылығы мамандықтарына мемлекеттік тапсырыс шеңберінде оқыту, сондай-ақ болашақ орманшыларды Ресей Федерациясының, Беларусь Республикасының және Түркияның оқу орындарында жыл сайын 6 адамнан оқыту қажет.
5.7. Бағдарламаны ақпараттық қамтамасыз ету
Бағдарламаны ақпараттық қамтамасыз ету шеңберінде келесі шараларды өткізу жоспарланып отыр:
"Жасыл ел" акцияларын өткізу, дөңгелек үстелдер, семинарлар, жарнамалық іс-шаралар, жазғы демалыс кезінде студенттік еңбек жасақтары үшін жұмыс көлемдерінің мониторингін еткізу, "Жасыл ел" бағдарламасы шеңберінде өткізілетін іс-шараларды жүйелі түрде ақпаратпен сүйемелдеп отыруды қамтамасыз ету.

Предполагается проведение проектно-изыскательских работ по разработке проектов противопожарного устройства лесов. Общая площадь проектных работ противопожарного обустройства составит 406,6 тысяч гектаров.
Также будут проводиться работы по проектированию лесных питомников на территории Алматинской, Актюбинской, Карагандинской, Костанайской, Жамбылской и Южно-Казахстанской областях. Общая площадь проектируемых лесных питомников - 166 гектаров.
5.6. Подготовка и повышение квалификации кадров
в области лесного и лесопаркового хозяйства
Обеспечение отрасли молодыми специалистами в области лесного и лесопаркового хозяйства осуществляется Казахским государственным национальным аграрным университетом, Кокшетауским университетом имени Ш. Уалиханова, Боровским колледжем экологии и лесного хозяйства, Риддерским аграрно-техническим колледжем, Есильским сельскохозяйственным колледжем.
Прохождение учебно-производственной практики студентами обеспечивается государственным учреждением "Сандыктауское учебно-производственное лесное хозяйство" Комитета лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан.
Для повышения квалификации руководящих работников и специалистов лесного хозяйства ежегодно осуществляется их переподготовка на базе Научно-производственного центра лесного хозяйства Министерства сельского хозяйства.
Необходимо, в целях привлечения молодежи в лесную отрасль, проводить обучение специальностям лесного и лесопаркового хозяйства в рамках государственного заказа, а также обучать будущих лесоводов в учебных заведениях Российской Федерации, Республики Беларусь и Турции.
5.7. Информационное обеспечение программы
В рамках информационного обеспечения Программы планируется проведение:
акций "Жасыл ел"; круглых столов; рекламных мероприятий; мониторинга объемов работ для студенческих трудовых отрядов на время летних каникул; регулярного информационного сопровождения мероприятий, проводимых в рамках Программы.

6. Қажетті ресурстар және қаржыландыру көздері
Осы Бағдарламаны қаржымен қамтамасыз ету көздері республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты, сондай-ақ қарыз бен гранттар бойынша берілетін қаражат болып табылады.
Бағдарламаны іске асыруға республикалық бюджетте - 21714,83 миллион теңге, жергілікті бюджеттерде - 23539,66 миллион теңге, қарыз бен гранттар бойынша бөлінетін қаражат - 2141,30 миллион теңге мөлшерінде көзделуде.
2008-2010 жылдарға арналған шығыстар көлемі тиісті қаржы жылына арналған "Республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және жергілікті бюджет туралы облыстық, Астана қаласы мәслихаттарының шешімдеріне сәйкес нақтыланатын болады.
Елді мекендерді көгалдандыруды, жасыл аймақтар құруды және мемлекеттік орман қоры аумағында ормандарды молықтыруды қоса алғанда, бағдарламаны іске асыруға жұмсалатын жергілікті бюджеттердің қаражаты облыстар бойынша 5-кестеде келтірілген.
5-кесте
миллион теңге
Облыс Жергілікті бюджеттердегі қаражат барлығы,
миллион теңге
Жергілікті бюджеттердің
қаражаты барлығы
оның ішінде ормандарды
қалпына келтіруге
2008
жыл
2009
жыл
2010
жыл
2008
жыл
2009
жыл
2010
жыл
Ақмола

6. Необходимые ресурсы и источники финансирования
Источниками финансового обеспечения настоящей Программы являются средства республиканского и местных бюджетов, а также средства займов и грантов.
В республиканском бюджете на реализацию Программы предусматривается - 21714,83 миллион тенге, в местных бюджетах - 23539,66 миллион тенге, средства по займам - 2141,30 миллион тенге.
Объемы расходов на 2008-2010 годы будут уточняться в соответствии с Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете" и решениями маслихатов областей, города Астаны о местном бюджете на соответствующий финансовый год.
Средства местных бюджетов на реализацию Программы, включая озеленение населенных пунктов, создание зеленых зон и воспроизводства лесов на территории государственного лесного фонда в разрезе областей представлены в таблице 5.
таблица 5
миллион тенге
Область
Всего средств в местных бюджетах
миллион тенге
Всего средств
местных бюджетов
в том числе на
восстановление лесов
2008
год
2009
год
2010
год
2008
год
2009
год
2010
год
Акмолинская

145,4
47,5
49,1
48,8
2. Жоба шеңберінде ХҚДБ
бөлетін қарыз
953,17
751,74
97,31
104,12
7. Бағдарламаны іске асырудан күтілетін нәтижелер
Бағдарламаны іске асыру ормандарды күзету, қорғау және молықтыру, оларды ұтымды пайдалану саласындағы ахуалды тұрақтандыруға, ормандардың сақталуын және орман өрттері мен заңсыз ағаш кесуден болатын залалдарды азайтуға және кейіннен орман шаруашылығын жүргізу тиімділігін арттыру үшін негіз қалауға мүмкіндік береді.
Бағдарламаны іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын орындаудан күтілетін негізгі нәтижелер:

145,4
47,5
49,1
48,8
2. Займа МБРР,
выделяемого в рамках
Проекта
953,17
751,74
97,31
104,12
7. Ожидаемые результаты от реализации Программы
Реализация Программы позволит осуществить дальнейшее развитие охраны, защиты и воспроизводства лесов, их рациональное использование, обеспечить сохранность лесов и снизить потери от лесных пожаров и незаконных порубок, создать основу для последующего повышения эффективности ведения лесного хозяйства.
Основными ожидаемыми результатами от реализации Программы являются:

орман өрттері зақымдайтын алқаптарды өрт қаупі бар кезеңде 10,0 мың гектардан аспайтын көрсеткішке дейін азайту;
ормандарды молықтырудың жалпы көлемі 145,18 мың гектар, соның ішінде 2008 жылы - 37,49 мың гектар, 2009 жылы - 47,63 мың гектар және 2010 жылы - 60,06 мың гектар болады;
550 саябақ пен скверлер қалыптастыру;
15,0 мың гектар, жыл сайын 5 мың гектар алқапта Астана қаласының санитарлық-қорғаныштық жасыл аймағын құру;
15 мың гектар алқапта екпелер отырғызу жобасын және 406,6 гектар алқапта ормандарды өртке қарсы жабдықтаудың жұмыс жобаларын, жалпы көлемі 166 гектар орман тұқымбақтарының жобаларын әзірлеу;
2008-2010 жылдары Бағдарламаны жүзеге асыруға жыл сайын 12000 жасты тарту;
мемлекеттік орман шаруашылығы мекемелерінің, табиғат қорғау мекемелерінің және саланың басқа да мамандандырылған ұйымдарының материалдық-техникалық базасын жыл сайын 83,0 миллион теңгеге нығайту, жыл сайын мемлекеттік орман шаруашылығы мекемелерінің 47 қызметкерінің біліктілігін арттыру, бұл алдағы уақытта орман шаруашылығын жүргізу тиімділігін арттыруға, ормандарды молықтыру және орман өсіру жөніндегі жұмыстарды кеңейтуге мүмкіндік береді.
жаңа селекциялық-тұқымбақтық объектілерді құру.
8. 2008-2010 жылдарға арналған "Жасыл ел" бағдарламасын іске
асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
Р/с
N
Іс-шаралар Аяқталу
нысаны
Орын-
дауға
жауап-
тылар
Орын-
далу мер-
зімі
Болжамды
шығыс-
тар,
миллион
теңге
Қаржы-
ланды-
ру көз-
дері
1 2 3 4 5 6 7
1. Ормандарды өрттерден, заңсыз ағаш кесуден және орман
заңнамасын басқа да бұзушылықтан күзету, оларды
зиянкестер мен аурулардан қорғау
1.1.
Ерекше қорғалатын
табиғи аумақтарды
күтіп ұстауды
қамтамасыз ету
Қазақ-
стан
Респуб-
лика-
сының
Үкіме-
тіне ақпарат
АШМ
1
ақпан,
1
тамыз,
жыл
сайын
2008 жыл
- 1775,33
2009 жыл
- 1775,33
2010 жыл
- 1962,78
Респуб-
ликалық бюджет
1.2.
Сандықтау
оқу-өндірістік
орман шаруашылы-
ғының күтіп
ұсталуын
қамтамасыз ету
Қазақ-
стан
Респуб-
лика-
сының
Үкіме-
тіне ақпарат
АШМ
1 ақпан,
1 тамыз,
жыл
сайын
2008 жыл
- 29,0
2009 жыл
- 30,85
2010 жыл
- 33,01
Респуб-
ликалық бюджет
1.3.
Мемлекеттік
орман шаруашылығы
мекемелерінің
күтіп ұсталуын
қамтамасыз ету
АШМ-ге
ақпарат
Облыс-
тар әкім-
діктері
10
қаңтар, 10
шілде,
жыл
сайын
2008 жыл
- 2292,43
2009 жыл
- 2542,95
2010 жыл
- 2580,70
Жергі-
лікті
бюджет
1.4.
Республикалық
маңызы бар заңды
тұлға ретінде
тіркелген ерекше
қорғалатын
табиғи аумақтар
үшін техника мен
жабдықтар сатып
алу
Қазақ-
стан
Респуб-
лика-
сының
Үкіме-
тіне ақпарат
АШМ
1 ақпан,
1 тамыз,
жыл сайын
2008 жыл
- 83,74
2009 жыл
- 83,74
2010 жыл
- 83,74
Респуб-
ликалық бюджет
1.5.
Мемлекеттік ор-
ман шаруашылығы
мекемелері үшін
техника мен
жабдықтар сатып
алу
АШМ-ге
ақпарат
Облыс-
тар
әкімдік
-тері,
Астана
қала-
сының
әкім-
дігі
10
қаңтар, 10 шілде,
жыл сайын
2008 жыл

снижение площадей, повреждаемых лесными пожарами до показателя не более 10,0 тысяч гектаров за пожароопасный период;
воспроизводство лесов на общей площади 145,18 тысяч гектаров, из них в 2008 году 37,49 тысяч гектаров, 2009 - 47,63 тысяч гектаров и 2010 - 60,06 тысяч гектаров;
создание 550 парков и скверов;
создание санитарно-защитной зеленой зоны города Астаны на площади 15,0 тысяч гектаров, по 5 тысяч гектаров ежегодно;
разработка проекта создания насаждений на площади 15 тысяч гектаров, рабочих проектов противопожарного обустройства лесов на площади 406,6 гектаров и проектов лесных питомников общей площадью 166 гектаров;
привлечение в 2008-2010 годах - по 12 000 молодых людей ежегодно для участия в реализации Программы;
поэтапное приобретение техники и оборудования для укрепления материально-технической базы государственных учреждений лесного хозяйства, природоохранных учреждений и других специализированных организаций отрасли ежегодно на сумму не менее - 83,0 миллион тенге;
ежегодное повышение квалификации не менее 47 работников государственных учреждений лесного хозяйства, природоохранных учреждений, что в дальнейшем позволит повышать эффективность ведения лесного хозяйства, расширить работы по воспроизводству лесов и лесоразведению;
создание новых селекционно-семеноводческих объектов.
8. План мероприятий по реализации Программы
"Жасыл ел" на 2008-2010 годы
N
п/п
Мероприятия
Форма
завершения
Ответст-
венные
за
исполне-
ние
Срок
испол-
нения
Предпола-
гаемые
расходы,
миллион
тенге
Источник
финан-
сирова-
ния
1
2
3
4
5
6
7
1. Охрана лесов от пожаров, незаконных порубок и
других нарушений лесного законодательства,
защита их от вредителей и болезней
1.1.
Обеспечение
содержания
особо охраняе-
мых природных
территорий
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ
1
февраля,
1
августа,
ежегодно
2008 год -
1775,33
2009 год -
1775,33
2010 год -
1962,78
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
1.2.
Обеспечение
содержания
Сандыктауского
учебно-произ-
водственного
лесного
хозяйства
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ
1
февраля,
1
августа,
ежегодно
2008 год -
29,0
2009 год -
30,85
2010 год -
33,01
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
1.3.
Обеспечение
содержания
государственных
учреждений
лесного
хозяйства
Информация
в МСХ
Акиматы
областей
10
января,
10
июля,
ежегодно
2008 год -
2292,43
2009 год -
2542,95
2010 год -
2580,70
Местный
бюджет
1.4.
Приобретение
техники и
оборудования
для особо
охраняемых
природных
территорий
республиканского
значения со
статусом
юридического
лица
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ
1
февраля,
1
августа,
ежегодно
2008 год -
83,74
2009 год -
83,74
2010 год -
83,74
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
1.5.
Приобретение
техники и
оборудования для
государственных
учреждений
лесного
хозяйства
Информация
в МСХ
Акиматы
областей,
акимат
города
Астаны
10
января,
10 июля,
ежегодно
2008 год -

- 585,88
2009 жыл
- 608,14
2010 жыл
- 553,84
Жергі-
лікті
бюджет
1.6.
"Ормандарды
сақтау және рес-
публика аумағының
орманды жерлерін
көбейту жобасы
шеңберінде орман
шаруашылығы
мемлекеттік
мекемелері және
табиғат қорғау
мекемелері үшін
техника мен
жабдықтар сатып
алу
Қазақ-
стан
Респуб-
лика-
сының
Үкіме-
тіне ақпарат
АШМ
1 ақпан,
1 тамыз,
жыл сайын
2008 жыл
- 245,26
2009 жыл
- 97,31
2010 жыл
- 104,12
2008 жыл
- 751,74
2009 жыл
- 97,31
2010 жыл
- 104,12
Респуб-
ликалық бюджет
Қарыз
1.7.
Кордондар, өрт
қадағалау
мұнараларын,
басқа үй-жайлар
мен құрылыстар
салу және жөндеу
Қазақ-
стан
Респуб-
лика-
сының
Үкіме-
тіне ақпарат
АШМ-ге
ақпарат
АШМ
Облыс-
тар
әкім-
дікте-
рі,
Астана
қала-
сының
әкім-
дігі
1 ақпан,
1
тамыз,
жыл
сайын
10
қаңтар, 10
шілде,
жыл
сайын
2008 жыл
- 124,02
2009 жыл
- 124,02
2010 жыл
- 124,02
2008 жыл
- 368,16
2009 жыл
- 287,63
2010 жыл
- 274,4
Респуб-
ликалық бюджет
Жергі-
лікті
бюджет
1.8.
"Ормандарды сақ-
тау және респуб-
лика аумағының
орманды жерлерін
көбейту" жобасы
шеңберінде орман
тұқымбақтарын,
өрт қадағалау
мұнараларын,
басқа үй-жайлар
мен құрылыстар
салу және
жөндеуді жүзеге
асыру
Қазақ-
стан
Респуб-
лика-
сының
Үкіме-
тіне ақпарат
АШМ
1
ақпан,
1
тамыз,
жыл
сайын
2008 жыл
- 57,14
2009 жыл
- 77,74
2010 жыл
- 41,08
2008 жыл
- 165,34
2009 жыл
- 238,27
2010 жыл
- 125,90
Респуб-
ликалық бюджет
Қарыз
1.9.
Республикалық
маңызды заңды
тұлға мәртебесі
бар ерекше
қорғалатын
табиғи аумақтар
үшін әкімшілік
ғимараттар,
өрт-химиялық
станциялар, өрт
қадағалау
мұнараларын
сатып алу
Қазақ-
стан
Респуб
-лика-
сының
Үкіме-
тіне ақпарат
АШМ
1
ақпан,
1
тамыз,
жыл
сайын
2008 жыл
- 15,11
2009 жыл
- 15,11
2010 жыл
- 15,11
Респуб-
ликалық бюджет
1.10.
Қазақстан
Республикасы
мемлекеттік
орман қоры
аумағында өртке
қарсы және орман
қорғау іс-шара-
ларын жүргізу
Қазақ-
стан
Респуб-
лика-
сының
Үкіме-
тіне ақпарат
АШМ-ге
ақпарат
АШМ
Облыс-
тар
әкім-
дікте-
рі,
Астана
қала-
сының
әкім-
дігі
1 ақпан,
1
тамыз,
жыл
сайын
10
қаңтар, 10
шілде,
жыл
сайын
2008 жыл
- 782,86
2009 жыл
- 782,86
2010 жыл
- 782,86
2008 жыл
- 504,62
2009 жыл
- 532,77
2010 жыл
- 511,39
Респуб-
ликалық бюджет
Жергі-
лікті
бюджет
1.11.
"Ормандарды сақ-
тау және респуб-
лика аумағының
орманды жерлерін
көбейту" жобасы
шеңберінде Шығыс
Қазақстан, Пав-
лодар, Қызылорда
облыстарында өрт
-ке қарсы іс-ша-
ралар жүргізу
Қазақ-
стан
Респуб-
лика-
сының
Үкіме-
тіне ақпарат
АШМ
1
ақпан,
1
тамыз,
жыл
сайын
2008 жыл
- 46,01
2009 жыл
- 18,68
2010 жыл
- 0,95
2009 жыл
- 57,26
2010 жыл
- 2,93
Респуб-
ликалық бюджет
Қарыз
1.12.
Ормандарды
авиациямен
қорғау жөнінде
жұмыстар жүргізу
Қазақ-
стан
Респуб-
лика-
сының
Үкіме-
тіне ақпарат
АШМ
1
ақпан,
1
тамыз,
жыл
сайын
2008 жыл
- 819,43
2009 жыл
- 805,35
2010 жыл
- 805,35
Респуб-
ликалық бюджет
1.13.
Ормандарды
авиациямен
күзету үшін
техника сатып
алу
Қазақ-
стан
Респуб-
лика-
сының
Үкіме-
тіне ақпарат
АШМ
1
ақпан,
1
тамыз,
жыл
сайын
2008 жыл
- 13,66
2009 жыл
- 13,66 2010 жыл
- 13,66
Респуб-
ликалық бюджет

585,88
2009 год -
608,14
2010 год -
553,84
Местный
бюджет
1.6.
Приобретение
техники и
оборудования для
государственных
учреждений
лесного
хозяйства и
природоохранных
учреждений в
рамках проекта
"Сохранение
лесов и
увеличение
лесистости
территории
республики"
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ
1
февраля,
1
августа,
ежегодно
2008 год -
245,26
2009 год -
97,31
2010 год -
104,12
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
2008 год -
751,74
2009 год -
97,31
2010 год -
104,12
Займ
1.7.
Осуществление
строительства
и ремонта
кордонов,
пожарных вышек,
других зданий
и сооружений
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ
1
февраля,
1
августа,
ежегодно
2008 год -
124,02
2009 год -
124,02
2010 год -
124,02
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
Информация
в МСХ
Акиматы
областей,
акимат
города
Астаны
10
января,
10 июля,
ежегодно
2008 год -
368,16
2009 год -
287,63
2010 год -
274,40
Местный
бюджет
1.8.
Осуществление
строительства и
ремонта лесных
питомников,
пожарных вышек,
других зданий
и сооружений в
рамках проекта
"Сохранение
лесов и
увеличение
лесистости
территории
республики"
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ
1
февраля,
1
августа,
ежегодно
2008 год -
57,14
2009 год -
77,74
2010 год -
41,08
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
2008 год -
165,34
2009 год -
238,27
2010 год -
125,90
Займ
1.9.
Приобретение
административных
зданий, пожарно-
химических
станций,
пожарно-
наблюдательных
вышек для особо
охраняемых
природных
территорий
республиканского
значения
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ
1
февраля,
1
августа,
ежегодно
2008 год -
15,11
2009 год -
15,11
2010 год -
15,11
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
1.10.
Проведение
противопожарных
и лесозащитных
мероприятий на
территории
государственного
лесного фонда
Республики
Казахстан
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ
1
февраля,
1
августа,
ежегодно
2008 год -
782,86
2009 год -
782,86
2010 год -
782,86
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
Информация
в МСХ
Акиматы
областей,
акимат
города
Астаны
10
января,
10 июля,
ежегодно
2008 год -
504,62
2009 год -
532,77
2010 год -
511,39
Местный
бюджет
1.11.
Проведение
противопожарных
мероприятий в
рамках проекта
"Сохранение
лесов и
увеличение
лесистости
территории
республики" в
Восточно-Казах-
станской,
Павлодарской,
Кызылординской
областях
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ
1
февраля,
1
августа,
ежегодно
2008 год -
46,01
2009 год -
18,68
2010 год -
0,95
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
2009 год -
57,26
2010 год -
2,93
Займ
1.12.
Проведение
работ по
авиационной
охране лесов
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ
1
февраля,
1
августа,
ежегодно
2008 год -
819,43
2009 год -
805,35
2010 год -
805,35
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
1.13.
Приобретение
техники для
авиационной
охраны лесов
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ
1
февраля,
1
августа,
ежегодно
2008 год -
13,66
2009 год -
13,66
2010 год -
13,66
Респуб-
ликан-
ский
бюджет

2. Ормандарды молықтыру және орман өсіру, елді
мекендерді көгалдандыру
2.1.
Мемлекеттік орман шаруашылығы мекемелері мен ерекше
қорғалатын табиғи аумақтар аумағында ормандарды
молықтыру және орман өсіру
2.1.1.
Тұқым дайындау,
өңдеу, сақтау
және пайдалану
сапасына бақылау
жасау, Қазақ
мемлекеттік
республикалық
орман тұқымы
мекемесінің
ғимаратын ұстау-
ды қамтамасыз
ету
Қазақ-
стан
Респуб-
лика-
сының
Үкіме-
тіне ақпарат
АШМ
1
ақпан,
1
тамыз,
жыл
сайын
2008 жыл
- 17,21
2009 жыл
- 18,24
2010 жыл
- 19,58
Респуб-
ликалық бюджет
2.1.2.
Орман дақылдары
жұмыстарын тұқым
қуалаушылық
қасиеттері
жақсартылған
көшет материалы-
мен қамтамасыз
ету және тұрақты
орман тұқымы
базасын қалып-
тастыру және
күтіп ұстау
жөніндегі жұмыс-
тарды жалғастыру
Қазақ-
стан
Респуб-
лика-
сының
Үкіме-
тіне ақпарат
АШМ
1
ақпан,
1
тамыз,
жыл
сайын
2008 жыл
- 51,74
2009 жыл
- 55,00 2010 жыл
- 58,86
Респуб-
ликалық бюджет
2.1.3.
Орман тұқымбақ-
тарын қалпына
келтіруді
қамтамасыз ету
Қазақ-
стан
Респуб-
лика-
сының
Үкіме-
тіне ақпарат
АШМ-ге
ақпарат
АШМ
Облыс-
тар
әкімд-
іктері
1
ақпан,
1
тамыз,
2010
жыл
10
қаңтар, 10
шілде,
жыл
сайын
2010 жыл
- 8,00
2008 жыл
- 67,17
2009 жыл
- 173,16
2010 жыл
- 180,62
Респуб-
ликалық бюджет
Жергі-
лікті
бюджет
2.1.4.
Орманның табиғи
жолмен қалпына
келуіне жәрдем-
десу шараларын
жүргізу
Қазақ-
стан
Респуб-
лика-
сының
Үкіме-
тіне ақпарат
АШМ-ге
ақпарат
АШМ
Облыс-
тар
әкімд-
іктері
1
ақпан,
1
тамыз,
жыл
сайын
10
қаңтар, 10
шілде,
жыл
сайын
2008 жыл
- 1,45
2009 жыл
- 1,45
2010 жыл
- 1,45
2008 жыл
- 12,28
2009 жыл
- 12,99
2010 жыл
- 13,89
Респуб-
ликалық бюджет
Жергі-
лікті
бюджет
2.1.5.
Себу және отыр-
ғызу әдісімен
ормандарды
молықтыру және
орман өсіру
жөнінде іс-шара-
лар өткізу
Қазақ-
стан
Респуб-
лика-
сының
Үкіме-
тіне ақпарат
АШМ-ге
ақпарат
АШМ
Облыс-
тар
әкімд-
іктері
1
ақпан,
1
тамыз,
жыл
сайын
10
қаңтар, 10
шілде,
жыл
сайын
2008 жыл
- 487,30
2009 жыл
- 478,94
2010 жыл
- 479,30
2008 жыл
- 313,62
2009 жыл
- 328,02
2010 жыл
- 352,45
Респуб-
ликалық бюджет
Жергі-
лікті
бюджет
2.1.6.
"Ормандарды сақ-
тау және респуб-
лика аумағының
орманды жерлерін
көбейту" жобасы
шеңберінде себу
және отырғызу
әдісімен орман-
дарды молықтыру
және орман өсіру
жөнінде іс-шара-
лар жүргізу
Қазақ-
стан
Респуб-
лика-
сының
Үкіме-
тіне ақпарат
АШМ
1
ақпан,
1
тамыз,
жыл
сайын
2008 жыл
- 103,88
2009 жыл
- 79,71
2010 жыл
- 115,53
2009 жыл
- 244,32
2010 жыл
- 354,11
Респуб-
ликалық бюджет
Қарыз
2.2. Темір және автомобиль жолдарының бойында қорғаныштық
орман екпелерін құру
2.2.1.
Жалпы жұрт пай-
даланатын респу-
бликалық маңызы
бар автомобиль
жолдарының бойы-
нда орман жолақ-
тарын және басқа
да екпелер құру
және күтіп ұстау
жөнінде іс-шара-
лар жүргізу
АШМ-ге
ақпарат
АШМ-ге
ақпарат
ККМ
Облыс-
тар
әкімд-
іктері
10
қаңтар, 10
шілде,
жыл
сайын
10
қаңтар, 10
шілде,
жыл
сайын
2008 жыл
- 320,0
2009 жыл
- 320,0
2010 жыл
- 320,0
2008 жыл

2. Воспроизводство лесов и
лесоразведение, озеленение населенных пунктов
2.1. Воспроизводство лесов и лесоразведение на территории
государственных учреждений лесного хозяйства и
особо охраняемых природных территорий
2.1.1.
Проведение
контроля за
качеством
заготовки,
переработки,
хранением и
использованием
семян, обеспече-
ние содержания
Казахского
государственного
республиканского
лесосеменного
учреждения
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ
1
февраля,
1
августа,
ежегодно
2008 год -
17,21
2009 год -
18,24
2010 год -
19,58
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
2.1.2.
Обеспечение
лесокультурных
работ посадоч-
ным материалом
с улучшенными
наследственными
качествами и
продолжение
работ по
формированию и
содержанию
постоянной
лесосеменной
базы
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ
1
февраля,
1
августа,
ежегодно
2008 год -
51,74
2009 год -
55,00
2010 год -
58,86
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
2.1.3.
Обеспечение
восстановления
лесных
питомников
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ
1
февраля,
1
августа
2010
года
2010 год -
8,00
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
Информация
в МСХ
Акиматы
областей
10
января,
10 июля,
ежегодно
2008 год -
67,17
2009 год -
173,16
2010 год -
180,62
Местный
бюджет
2.1.4.
Проведение мер
содействия
естественному
возобновлению
леса
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ
1
февраля,
1
августа,
ежегодно
2008 год -
1,45
2009 год -
1,45
2010 год -
1,45
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
Информация
в МСХ
Акиматы
областей
10
января,
10 июля,
ежегодно
2008 год -
12,28
2009 год -
13,00
2010 год -
13,89
Местный
бюджет
2.1.5.
Проведение
мероприятий по
воспроизводству
лесов и
лесоразведению
методом посева
и посадки
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ
1
февраля,
1
августа,
ежегодно
2008 год -
487,30
2009 год -
478,94
2010 год -
479,30
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
Информация
в МСХ
Акиматы
областей
10
января,
10 июля,
ежегодно
2008 год -
313,62
2009 год -
328,02
2010 год -
352,45
Местный
бюджет
2.1.6.
Проведение
мероприятий по
воспроизводству
лесов и
лесоразведению
методом посева
и посадки в
рамках проекта
"Сохранение
лесов и
увеличение
лесистости
территории
республики"
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ
1
февраля,
1
августа,
ежегодно
2008 год -
103,88
2009 год -
79,71
2010 год -
115,53
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
2009 год -
244,32
2010 год -
354,11
Займ
2.2. Создание защитных насаждений на полосах
отвода железных и автомобильных дорог
2.2.1.
Проведение
мероприятий по
созданию и
содержанию
лесополос и
других насажде-
ний вдоль
автомобильных
дорог
республиканского
значения общего
пользования
Информация
в МСХ
МТК
10
января,
10 июля,
ежегодно
2008 год -
320,0
2009 год -
320,0
2010 год -
320,0
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
Информация
в МСХ
Акиматы
областей
10
января,
10 июля,
ежегодно
2008 год -

- 129,71
2009 жыл
- 147,66
2010 жыл
- 155,26
Респуб-
ликалық бюджет
Жергі-
лікті
бюджет
2.2.2.
Темір жолдар
бойында орман
жолақтарын және
басқа да екпелер
құру және күтіп
ұстау жөнінде
іс-шаралар
жүргізу
АШМ-ге
ақпарат
ККМ
(шақыру),
облыс-
тар
әкімд-
іктері
10
қаңтар, 10
шілде,
жыл
сайын
2008 жыл
- 3,50
2009 жыл
- 3,62
2010 жыл
- 3,74
Жергі-
лікті
бюджет
2.3. Гидрографикалық желі, арналар және су қоймалары бойында орман екпелерін құру
2.3.1.
Су қорғау
екпелерін құру
және күтіп ұстау
жөнінде іс-шара-
лар жүргізу
АШМ-ге
ақпарат
Облыс-
тар
әкімд-
іктері
10
қаңтар, 10
шілде,
жыл
сайын
2008 жыл
- 30,09
2009 жыл
- 26,63
2010 жыл
- 32,50
Жергі-
лікті
бюджет
2.4. Елді мекендердің жасыл аймақтарын құру және оларды көгалдандыру
2.4.1.
Елді мекендердің
жасыл аймақтарын
(Астана қаласы-
ның санитарлық-
қорғаныштық
жасыл аймағынан
басқа) құру және
күтіп ұстау
жөнінде іс-шара-
лар жүргізу
АШМ-ге
ақпарат
Облыс-
тар,
Астана
қала-
сының
әкімд-
іктері
10
қаңтар, 10
шілде,
жыл
сайын
2008 жыл
- 426,33
2009 жыл
- 470,96
2010 жыл
- 521,61
Жергі-
лікті
бюджет
2.4.2.
Облыс орталықта-
рында, Астана
қаласында парк-
тер мен скверлер,
соның ішінде
Қазақстан Рес-
публикасы
Бірінші
Президентінің
паркін құру
АШМ-ге
ақпарат
Облыс-
тар,
Астана
қала-
сының
әкім-
діктері
10
қаңтар, 10
шілде,
жыл
сайын
2008 жыл
- 390,37
2009 жыл
- 436,89
2010 жыл
- 457,83
Жергі-
лікті
бюджет
2.4.3.
Облыстардың елді
мекендерінде
жасыл желектер
отырғызу
АШМ-ге
ақпарат
Облыс-
тар,
Астана
қала-
сының
әкім-
діктері
10
қаңтар, 10
шілде,
жыл
сайын
2008 жыл
- 239,82
2009 жыл
- 293,84
2010 жыл
- 313,00
Жергі-
лікті
бюджет
2.4.4.
Жергілікті
маңызы бар жолдар бойында
қорғаныштық
екпелер құру
АШМ-ге
ақпарат
Облыс-
тар
әкім-
діктері
10
қаңтар, 10
шілде,
жыл
сайын
2008 жыл
- 82,96
2009 жыл
- 88,84
2010 жыл
- 93,20
Жергі-
лікті
бюджет
2.5. Астана қаласының жасыл аймағын құру
2.5.1.
Жасыл аймақтың
орман екпелерін,
көшет материалы-
ның түр-түрін
өсіру және олар-
ға күтім жасау,
жылдам өсетін
ағаш тұқымдарын
аудандастыруды
одан әрі жалғас-
тыру жөнінде
жұмыстар жүргізу
Қазақ-
стан
Респуб-
лика-
сының
Үкіме-
тіне ақпарат
АШМ-ге
ақпарат
АШМ
Астана
қала-
сының
әкім-
дігі
1
ақпан,
1
тамыз,
жыл
сайын
10
қаңтар, 10
шілде,
жыл
сайын
2008 жыл
- 1441,41
2009 жыл
- 1502,67
2010 жыл
- 1604,84
2008 жыл
- 1815,7
2009 жыл
- 1924,7
2010 жыл
- 2040,2
Респуб-
ликалық бюджет
Жергі-
лікті
бюджет
2.5.2.
Жасыл аймақтың
орман екпелерін
құру үшін жоба-
лау-іздестіру
жұмыстарын
жүргізу
Қазақ-
стан
Респуб-
лика-
сының
Үкіме-
тіне ақпарат
АШМ
1
ақпан,
1
тамыз,
жыл
сайын
2008 жыл
- 79,92
2009 жыл
- 79,92
2010 жыл
- 79,92
Респуб-
ликалық бюджет
2.5.3.
Жасыл аймақта
орман екпелерін
егу үшін жер
пайдаланушылар-
дан алынған
жерлердің
залалдарын өтеу
Қазақ-
стан
Респуб-
лика-
сының
Үкіме-
тіне ақпарат
АШМ
1
ақпан,
1
тамыз,
жыл
сайын
2008 жыл
- 50,0
2009 жыл
- 50,0
2010 жыл
- 50,0
Респуб-
ликалық бюджет

129,71
2009 год -
147,67
2010 год -
155,26
Местный
бюджет
2.2.2.
Произвести
мероприятия по
созданию и
содержанию
лесополос и
других насажде-
ний вдоль
железных дорог
Информация
в МСХ
МТК,
акиматы
областей
10
января,
10 июля,
ежегодно
2008 год -
3,50
2009 год -
3,62
2010 год -
3,74
Местный
бюджет
2.3. Создание лесонасаждений вдоль
гидрографической сети, каналов и водохранилищ
2.3.1.
Проведение
мероприятий
по созданию
и содержанию
водоохранных
насаждений
Информация
в МСХ
Акиматы
областей
10
января,
10
июля,
ежегодно
2008 год -
30,09
2009 год -
26,63
2010 год -
32,50
Местный
бюджет
2.4. Создание зеленых зон населенных пунктов и их озеленение
2.4.1.
Проведение
мероприятий по
созданию и
содержанию
зеленых зон
населенных
пунктов (за
исключением
санитарно-
защитной
зеленой зоны
города Астаны)
Информация
в МСХ
Акиматы
областей
10
января,
10 июля,
ежегодно
2008 год -
426,33
2009 год -
470,96
2010 год -
521,61
Местный
бюджет
2.4.2.
Создать в
областных
центрах,
городе Астана
парки и скверы,
в том числе
парк Первого
Президента
Республики
Казахстан
Информация
в МСХ
Акиматы
областей,
города
Астаны
10
января,
10 июля,
ежегодно
2008 год -
390,37
2009 год -
436,89
2010 год -
457,83
Местный
бюджет
2.4.3.
Проведение
высадки зеленых
насаждений в
населенных
пунктах
областей,
города Астаны
Информация
в МСХ
Акиматы
областей,
города
Астаны
10
января,
10 июля,
ежегодно
2008 год -
239,82
2009 год -
293,84
2010 год -
313,00
Местный
бюджет
2.4.4.
Создание
защитных
насаждений
вдоль дорог
местного
значения
Информация
в МСХ
Акиматы
областей
10
января,
10 июля,
ежегодно
2008 год -
82,96
2009 год -
88,84
2010 год -
93,20
Местный
бюджет
2.5. Создание зеленой зоны города Астаны
2.5.1.
Проведение
работ по
выращиванию
посадочного
материала в
ассортименте,
лесонасаждений
зеленой зоны и
уход за ними,
продолжение
районирования
быстрорастущих
древесных пород
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ
1
февраля,
1
августа,
ежегодно
2008 год -
1441,41
2009 год -
1502,67
2010 год -
1604,84
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
Информация
в МСХ
Акимат
города
Астаны
2008 год -
1815,7
2009 год -
1924,7
2010 год -
2040,2
Местный
бюджет
2.5.2.
Проведение
проектно-
изыскательских
работ для
создания
лесонасаждений
зеленой зоны
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ
1
февраля,
1
августа,
ежегодно
2008 год -
79,92
2009 год -
79,92
2010 год -
79,92
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
2.5.3.
Возмещение
убытков земле-
пользователей
при изъятии
земель под
лесонасаждения
зеленой зоны
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ
1
февраля,
1
августа,
ежегодно
2008 год -
50,0
2009 год -
50,0
2010 год -
50,0
Респуб-
ликан-
ский
бюджет

2.5.4.
ҚР АШМ Орман
және аңшылық
шаруашылығы
комитетіне
қарасты "Жасыл
аймақ" Республи-
калық мемлекет-
тік кәсіпорнының
материалдық-тех-
никалық базасын
арнайы орман
шаруашылығы тех-
никасымен және
жабдықтарымен
нығайту
Қазақ-
стан
Респуб-
лика-
сының
Үкіме-
тіне ақпарат
АШМ
1
ақпан,
1
тамыз,
жыл
сайын
2008 жыл
- 70,10
2009 жыл
- 70,10 2010 жыл
- 70,10
Респуб-
ликалық бюджет
2.6. Бағдарламаны іске асыруға жастардың қатысуы
2.6.1.
Республика
бойынша "Менің
атаулы ағашым"
табиғат қорғау
акциясын өткізу
АШМ-ге
ақпарат
БҒМ
10
қаңтар, 10
шілде,
жыл
сайын
Шығынсыз
2.6.2.
Республикалық
және облыстық
деңгейлерде
"Жасыл ел" еңбек
жасақтарының
қызметін дамыту
АШМ-ге
ақпарат
БҒМ
10
қаңтар, 10
шілде,
жыл
сайын
2008 жыл
- 20,239
2009 жыл
- 21,645
2010 жыл
- 23,15
Респуб-
ликалық бюджет
2.6.3.
"Жасыл ел" жас-
тар еңбек жасақ-
тарының қатысу-
шыларын арнайы
киіммен
қамтамасыз ету
АШМ-ге
ақпарат
БҒМ
Сәуір,
жыл
сайын
2008 жыл
- 108,0
2009 жыл
- 115,56
2010 жыл
- 123,64
Респуб-
ликалық бюджет
2.6.4.
"Жасыл ел"
жастар еңбек
жасақтарының
көгалдандыру
жұмыстарына
қатысуы
Қазақ-
стан
Респуб-
лика-
сының
Үкіме-
тіне ақпарат
АШМ
(жинақ
-тау),
БҒМ,
облыс-
тар,
Астана
қала-
сының
әкім-
діктері
Қазан,
жыл
сайын
2008 жыл
- 61,48
2009 жыл
- 73,93
2010 жыл
- 77,98
Жергі-
лікті бюджет
2.6.5.
"Жасыл ел"
жастар еңбек
жасақтарының
қызметіне төлем
жасауды
қамтамасыз ету
АШМ-ге
ақпарат
БҒМ
Қазан,
жыл
сайын
2008 жыл
- 210,0
2009 жыл
- 224,40
2010 жыл
- 240,13
Респуб-
ликалық бюджет
2.6.6.
Республика
бойынша: "Менің
атаулы ағашым",
"Парктер шеруі",
"Жасыл бақ -
таза қала"
табиғат қорғау
акцияларын,
сондай-ақ орман
мен бақ айлығын
өткізу
АШМ-ге
ақпарат
БҒМ,
облыс-
тар,
Астана
қала-
сының
әкім-
діктері
10
қаңтар, 10
шілде,
жыл
сайын
2008 жыл
- 1,70
2009 жыл
- 1,90
2010 жыл
- 2,20
Жергі-
лікті бюджет
2.6.7.
Мектеп орманшы-
лықтарының жұмы-
сын қалпына
келтіру
АШМ-ге
ақпарат
БҒМ,
облыс-
тар,
Астана
қала-
сының
әкім-
діктері
10
қаңтар, 10
шілде,
жыл
сайын
2008 жыл
- 7,2
2009 жыл
- 7,58
2010 жыл
- 8,23
Жергі-
лікті бюджет
2.6.8.
Мектеп
орманшылықтары
арасында Ұлттық
конкурс өткізу
Қазақ-
стан
Респуб-
лика-
сының
Үкіме-
тіне ақпарат
АШМ
(жинақ
-тау),
БҒМ,
облыс-
тар,
Астана
қала-
сының
әкім-
діктері
1
ақпан,
1
тамыз,
жыл
сайын
2008 жыл
- 0,60
2009 жыл
- 0,60
2010 жыл
- 0,60
Жергі-
лікті бюджет
2.7. Жеке орман қорын қалыптастыру және дамыту
2.7.1.
Жеке орман қорын
құруға бөлінген
жерлерде екпелер
-ге мониторинг
өткізу
Қазақ-
стан
Респуб-
лика-
сының
Үкіме-
тіне ақпарат
АШМ
(жинақ
-тау),
ЖРА,
облыс
әкім-
діктері
1
ақпан,
1
тамыз,
жыл
сайын
2008 жыл
- 0,50
2009 жыл
- 0,50
2010 жыл
- 0,30
Жергі-
лікті бюджет
2.7.2.
Аймақтарда жеке
орман қорын құру
үшін бөлуге
болатын жер
телімдерінің
алқаптарын
анықтау, өзге  жер санаттарын
жеке орман
қорының жерлері
санатына (ныса-
налы мақсат -
орман өсіру)
ауыстыру жөнінде
іс-шаралар
жүргізу
Жергі-
лікті
атқарушы
органдар
-дың
шешімі,
АШМ-ге
ақпарат
ЖРА
(жинақ
-тау),
облыс-
тар
әкім-
діктері
10
қаңтар, 10
шілде,
жыл
сайын
2008 жыл

2.5.4.
Укрепление
материально-
технической базы
Республиканского
государственного
предприятия
"Жасыл аймак"
Комитета
лесного и
охотничьего
хозяйства МСХ
специальной
лесохозяйствен-
ной техникой
и оборудованием
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ
1
февраля,
1
августа,
ежегодно
2008 год -
70,10
2009 год -
70,10
2010 год -
70,10
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
2.6. Участие молодежи в реализации Программы
2.6.1.
Развернуть по
республике
природоохранную
акцию "Мое
именное дерево"
Информация
в МСХ
МОН
10
января,
10
июля,
ежегодно
Без затрат
2.6.2.
Развитие
деятельности
трудовых
отрядов "Жасыл
ел" на
республиканском
и областных
уровнях
Информация
в МСХ
МОН
10
января,
10
июля,
ежегодно
2008 год -
20,239
2009 год -
21,645
2010 год -
23,15
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
2.6.3.
Обеспечение
экипировкой
участников
молодежных тру-
довых отрядов
"Жасыл ел"
Информация
в МСХ
МОН
Апрель,
ежегодно
2008 год -
108,0
2009 год -
115,56
2010 год -
123,64
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
2.6.4.
Участие моло-
дежных трудовых
отрядов
"Жасыл ел" в
озеленительных
работах
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ
(созыв),
МОН,
акиматы
областей,
города
Астаны
Октябрь,
ежегодно
2008 год -
61,48
2009 год -
73,93
2010 год -
77,98
Местный
бюджет
2.6.5.
Обеспечение
оплаты услуг
молодежных
трудовых
отрядов
"Жасыл ел"
Информация
в МСХ
МОН
Октябрь,
ежегодно
2008 год -
210,00
2009 год -
224,40
2010 год -
240,13
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
2.6.6.
Развернуть по
республике
природоохранные
акции: "Марш
парков",
"Зеленый сад -
чистый город",
а также
месячники леса
и сада
Информация
в МСХ
МОН
(созыв),
акиматы
областей,
города
Астаны
10
января,
10
июля,
ежегодно
2008 год -
1,70
2009 год -
1,90
2010 год -
2,20
Местный
бюджет
2.6.7.
Восстановление
работы школьных
лесничеств
Информация
в МСХ
МОН
(созыв),
акиматы
областей,
города
Астаны
10
января,
10
июля,
ежегодно
2008 год -
7,2
2009 год -
7,60
2010 год -
8,23
Местный
бюджет
2.6.8.
Проведение
Национального
конкурса среди
школьных
лесничеств
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ
(созыв),
МОН,
акиматы
областей,
города
Астаны
1
февраля,
1
августа,
ежегодно
2008 год -
0,60
2009 год -
0,60
2010 год -
0,60
Местный
бюджет
2.7. Формирование и развитие частного лесного фонда
2.7.1.
Проведение
мониторинга
насаждений,
созданных на
землях выде-
ленных под
создание
частного
лесного фонда
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ
(созыв),
АУЗР,
акиматы
областей
1
февраля,
1
августа,
ежегодно
2008 год -
0,50
2009 год -
0,50
2010 год -
0,30
Местный
бюджет
2.7.2.
Определение в
регионах пло-
щадей земельных
участков,
возможных для
выделения под
создание
частного
лесного фонда,
провести
мероприятия по
переводу в
категорию
земель частного
лесного фонда
(целевое
назначение -
лесоразведение)
иных категорий
земель
Решение
местных
исполни-
тельных
органов,
информация
в МСХ
АУЗР
(созыв),
акиматы
областей
10
января,
10 июля,
ежегодно
2008 год -

- 1,70
2009 жыл
- 5,70
2010 жыл
- 5,50
Жергі-
лікті бюджет
3. Орман орналастыру және орман шаруашылығын жобалау
3.1.
Орман мекемеле-
рінде (орман
орналастыру жоба
-ларын әзірлеу),
Республикалық
маңызды заңды
тұлға мәртебесі
бар ерекше
қорғалатын орман
табиғи аумақта-
рында (ЕҚТА
басқару жоспар-
ларын әзірлеу)
орман орналасты-
ру шараларын
жүргізу
Қазақ-
стан
Респуб-
лика-
сының
Үкіме-
тіне ақпарат
АШМ
1
ақпан,
1
тамыз,
жыл
сайын
2008 жыл
- 214,13
2009 жыл
- 194,28
2010 жыл
- 187,35
Респуб-
ликалық
бюджет
3.2.
Мемлекеттік
орман қоры
телімдерінде
жобалау-іздесті-
ру жұмыстарын
жүргізу, соның
ішінде орман
тұқымбақтарын
жобалау
Қазақ-
стан
Респуб-
лика-
сының
Үкіме-
тіне ақпарат
АШМ
1
ақпан,
1
тамыз,
жыл
сайын
2008 жыл
- 58,38
2009 жыл
- 44,36
2010 жыл
- 44,36
Респуб-
ликалық
бюджет
4. Орман және орман-саябақ саласында кадрлар даярлау және
олардың біліктілігін арттыру
4.1.
Орман және орман
-саябақ шаруашы-
лығы мамандары-
ның біліктілігін
арттыруды және
оларды қайта
даярлауды
ұйымдастыру
Қазақ-
стан
Респуб-
лика-
сының
Үкіме-
тіне ақпарат
АШМ
1
ақпан,
1
тамыз,
жыл
сайын
2008 жыл
- 2,10
2009 жыл
- 2,10
2010 жыл
- 2,10
Респуб-
ликалық
бюджет
5. Бағдарламаны ақпараттық қамтамасыз ету
5.1.
"Жасыл ел"
акциясын өткізу
АШМ-ге
ақпарат
БҒМ
(жинақ
-тау),
МАМ,
облыс-
тар,
Астана
қала-
сының
әкім-
діктері
10
қаңтар, 10
шілде,
жыл
сайын
2008 жыл
- 2,92
2009 жыл
- 3,12
2010 жыл
- 3,33
2008 жыл
- 5,50
2009 жыл
- 6,00
2010 жыл
- 5,70
Респуб-
ликалық
бюджет
Жергі-
лікті бюджет
5.2.
Дөңгелек
үстелдер,
семинарлар
өткізу
АШМ-ге
ақпарат
БҒМ
(жинақ
-тау),
облыс-
тар,
Астана
қала-
сының
әкім-
діктері
10
қаңтар, 10
шілде,
жыл
сайын
2008 жыл
- 0,55
2009 жыл
- 0,56
2010 жыл
- 0,57
Жергі-
лікті бюджет
5.3.
Жарнамалық
іс-шаралар
өткізу
АШМ-ге
ақпарат
БҒМ
(жинақ
-тау),
облыс-
тар,
Астана
қала-
сының
әкім-
діктері
10
қаңтар, 10
шілде,
жыл
сайын
2008 жыл
- 6,10
2009 жыл
- 6,40
2010 жыл
- 6,40
Жергі-
лікті бюджет
5.4.
Жазғы демалыс
кезіне студент-
тік еңбек жасақ-
тары үшін жұмыс
көлемдерінің
мониторингін
өткізу
АШМ-ге
ақпарат
БҒМ
(жинақ
-тау),
МАМ,
облыс-
тар,
Астана
қала-
сының
әкім-
діктері
сәуір-
мамыр,
жыл
сайын
2008 жыл
- 5,55
2009 жыл
- 5,75
2010 жыл
- 6,35
Жергі-
лікті бюджет
5.5.
"Жасыл ел" бағ-
дарламасы шеңбер-
інде өткізілетін
іс-шараларды
жүйелі түрде
ақпаратпен сүйе-
мелдеп отыруды
қамтамасыз ету
АШМ-ге
ақпарат
МАМ
тұрақты
Шығынсыз
Мемле-
кеттік
тапсы-
рыс
шеңбе-
рінде
Мемлекеттік
бюджеттің қара-
жаты, барлығы:
2008 жыл

1,70
2009 год -
5,70
2010 год -
5,50
Местный
бюджет
3. Лесоохотоустройство и лесохозяйственное проектирование
3.1.
Проведение
лесоустройства
лесных
учреждений
(разработка
лесоустроитель-
ных проектов),
особо охраняе-
мых лесных
природных
территорий со
статусом
юридического
лица (разра-
ботка планов
управления
ООПТ)
республиканского
значения
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ
1
февраля,
1
августа,
ежегодно
2008 год -
214,13
2009 год -
194,28
2010 год -
187,35
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
3.2.
Проведение
проектно-
изыскательских
работ на
участках
государственного
лесного фонда,
в том числе
проектирование
лесных
питомников
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ
1
февраля,
1
августа,
ежегодно
2008 год -
58,38
2009 год -
44,36
2010 год -
44,36
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
4. Подготовка и повышение квалификации кадров
в области лесного и лесопаркового хозяйства
4.1.
Организовать
повышение
квалификации и
переподготовку
специалистов
лесного и
лесопаркового
хозяйства
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МСХ
1
февраля,
1
августа,
ежегодно
2008 год -
2,10
2009 год -
2,10
2010 год -
2,10
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
5. Информационное обеспечение программы
5.1.
Проведение
акций "Жасыл
ел"
Информация
в МСХ
МОН
(созыв),
МКИ,
акиматы
областей,
города
Астаны
10
января,
10
июля,
ежегодно
2008 год -
2,92
2009 год -
3,12
2010 год -
3,33
2008 год -
5,50
2009 год -
6,00
2010 год -
5,70
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
Местный
бюджет
5.2.
Проведение
круглых столов,
семинаров
Информация
в МСХ
МОН
(созыв),
акиматы
областей,
города
Астаны
10
января,
10 июля,
ежегодно
2008 год -
0,55
2009 год -
0,56
2010 год -
0,57
Местный
бюджет
5.3.
Проведение
рекламных
мероприятий
Информация
в МСХ
МОН
(созыв),
акиматы
областей,
города
Астаны
10
января,
10 июля,
ежегодно
2008 год -
6,10
2009 год -
6,40
2010 год -
6,40
Местный
бюджет
5.4.
Проведение
мониторинга
объемов работ
для студенчес-
ких трудовых
отрядов на
период летних
каникул
Информация
в МСХ
МОН
(созыв),
акиматы
областей,
города
Астаны
Апрель-
май,
ежегодно
2008 год -
5,55
2009 год -
5,75
2010 год -
6,35
Местный
бюджет
5.5.
Обеспечение
регулярных
информационных
сопровождений
мероприятий,
проводимых в
рамках
программы
"Жасыл ел"
Информация
в МСХ
МКИ
постоянно
Без затрат
В
рамках
гос-
заказа
Всего
средств
государственного
бюджета:
2008 год -

- 14582,07
2009 жыл
- 15073,88
2010 жыл
- 15598,54
соның ішінде:
2008 жыл
-7228,57
2009 жыл
-7086,17
2010 жыл
-7400,09
Респуб-
ликалық
бюджет
2008 жыл
-7353,50
2009 жыл
-7987,71
2010 жыл
-8198,45
Жергі-
лікті бюджет
Қарыз қаражаты
2008 жыл
- 917,08
2009 жыл
- 637,16
2010 жыл
- 587,06
Ескертпе :
2008-2010 жылдарға арналған республикалық және жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын шығыстар көлемі тиісті қаржы жылына арналған "Республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және жергілікті бюджет туралы облыстар, Астана қаласы мәслихаттарының шешімдеріне сәйкес нақтыланатын болады.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
АШМ       - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылық
министрлігі
ККМ       - Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация
министрлігі
БҒМ       - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым
министрлігі
МАМ       - Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат
министрлігі
ЖРА       - Қазақстан Республикасы Жер ресурстарын
басқару агенттігі

14582,07
2009 год -
15073,88
2010 год -
15598,54
в том числе:
2008 год -
7228,57
2009 год -
7086,17
2010 год -
7400,09
Респуб-
ликан-
ский
бюджет
2008 год -
7353,50
2009 год -
7987,71
2010 год -
8198,45
Местный
бюджет
Средства займа
2008 год -
917,08
2009 год -
637,16
2010 год -
587,06
Примечание :
объемы расходов по мероприятиям, финансируемым за счет средств республиканского и местных бюджетов на 2008-2010 годы, будут уточняться в соответствии с Законом Республики Казахстан "О республиканском бюджете" и решениями маслихатов областей, города Астаны о местном бюджете на соответствующий финансовый год.
Расшифровка аббревиатур:
МСХ  - Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МТК  - Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
МОН  - Министерство образования и науки Республики Казахстан
МКИ  - Министерство культуры и информации Республики Казахстан
АУЗР - Агентство по управлению земельными ресурсами Республики Казахстан