"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне міндетті және өзара сақтандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 26 қарашадағы N 1088 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне міндетті және өзара сақтандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                               К. Мәсімов
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне міндетті және өзара сақтандыру мәселелері бойынша толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық актілеріне толықтырулар мен өзгерістер енгізілсін:
1. Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесі 1994 ж. 27 желтоқсанда қабылдаған Қазақстан Республикасының Азаматтық Кодексіне (Жалпы бөлім) (Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1994 ж., N 23-24 (қосымша); 1995 ж., N 15-16, 109-құжат; N 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., N 2, 187-құжат; N 14, 274-құжат; N 19, 370-құжат; 1997 ж., N 1-2, 8-құжат; N 5, 55-құжат; N 12, 183, 184-құжаттар; N 13-14, 195, 205-құжаттар; 1998 ж., N 2-3, 23-құжат; N 5-6, 50-құжат; N 11-12, 178-құжат; N 17-18, 224, 225-құжаттар; N 23, 429-құжат; 1999 ж., N 20, 727, 731-құжаттар; N 23, 916-құжат; 2000 ж., N 18, 336-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 1, 7-құжат; N 8, 52-құжат; N 17-18, 240-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 2, 17-құжат; N 10, 102-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 11, 56, 57, 66-құжаттар; N 15, 139-құжат; N 19-20, 146-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 56-құжат; N 16, 91-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 10, 31-құжат; N 14, 58-құжат; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 4-құжат; N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат; N 8, 45-құжат; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; N 13, 85-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 3, 20, 21-құжат; N 4, 28-құжат; N 16, 131-құжат; N 18, 143-құжат; N 20, 153-құжат):
1) 45-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігінде:
"ұйымын," деген сөзден кейін "сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорын," деген сөздермен толықтырылсын;
"қызметі және" деген сөзден кейін "сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры," деген сөздермен толықтырылсын;
2) 49-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігінде:
"ұйымын," деген сөзден кейін "сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорын," деген сөздермен толықтырылсын;
"қызметі," деген сөзден кейін "сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры," деген сөздермен толықтырылсын;

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам обязательного и взаимного страхования"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 ноября 2008 года № 1088
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам обязательного и взаимного страхования".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
Закон Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан по вопросам
обязательного и взаимного страхования
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие
законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Общая часть), принятый Верховным Советом Республики Казахстан 27 декабря 1994 года (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., № 23-24 (приложение); 1995 г., № 15-16, ст. 109; № 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 187; № 14, ст. 274; № 19, ст. 370; 1997 г., № 1-2, ст. 8; № 5, ст. 55; № 12, ст. 183, 184; № 13-14, ст. 195, 205; 1998 г., № 2-3, ст. 23; № 5-6, ст. 50; № 11-12, ст. 178; № 17-18, ст. 224, 225; № 23, ст. 429; 1999 г., № 20, ст. 727, 731; № 23, ст. 916; 2000 г., № 18, ст. 336; № 22, ст. 408; 2001 г., № 1, ст. 7; № 8, ст. 52; № 17-18, ст. 240; № 24, ст. 338; 2002 г., № 2, ст. 17; № 10, ст. 102; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 11, ст. 56, 57, 66; № 15, ст. 139; № 19-20, ст. 146; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 56; № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 10, ст. 31; № 14, ст. 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 4; № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 13, ст. 85; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20, 21; № 4, ст. 28; № 16, ст. 131; № 18, ст. 143; № 20, ст. 153; 2008 г., № 12, ст. 52; № 13-14, ст. 58):
1) в статье 45:
в части второй пункта 1:
после слова "организации," дополнить словами "Фонда гарантирования страховых выплат,";
после слова "деятельности" дополнить словами ",Фонде гарантирования страховых выплат";
2) в статье 49:
часть вторую пункта 1:
после слова "(перестраховочной) организации," дополнить словами "Фонда гарантирования страховых выплат,";
после слова "деятельности," дополнить словами "Фонде гарантирования страховых выплат".

2. 1999 ж. 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық Кодексіне (Ерекше бөлім) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., N 16-17, 642-құжат; N 23, 929-құжат; 2000 ж., N 3-4, 66-құжат; N 10, 244-құжат; N 22, 408-құжат; 2001 ж., N 23, 309-құжат; N 24, 338-құжат; 2002 ж., N 10, 102-құжат; 2003 ж., N 1-2, 7-құжат; N 4, 25-құжат; N 11, 56-құжат; N 14, 103-құжат; N 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., N 3-4, 16-құжат; N 5, 25-құжат; N 6, 42-құжат; N 16, 91-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 21-22, 87-құжат; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 4, 24, 25-құжаттар; N 8, 45-құжат; N 11, 55-құжат; N 13, 85-құжат; 2007 ж., N 3, 21-құжат; N 4, 28-құжат; N 5-6, 37-құжат):
1) 825-1-бапта:
бірінші тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтандырушы сақтандыру ережесін сақтандырудың әрбір түрі бойынша әзірлейді және ол осы баптың талаптарына сәйкес келуге тиіс";
төртінші тармақтағы екінші сөйлем алынып тасталсын;
5-тармақ алынып тасталсын;
2) 826-бапта:
1-тармақтың 13) тармақшасында "салық төлеушінің" деген сөздердің алдынан "сақтандыру шартында сақтандырылушы (пайда алушы) көрсетілген жағдайда" деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Сақтандыру шартында көрсетілуі тиіс талаптардың толық болмағаны үшін сақтандырушы жауапты болады.";
3) 828-бапта:
1-тармақтың 1-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1) егер сақтандыру шарты сақтанушыға ерікті сақтандыру түрлері бойынша сақтандыру полисін берумен қосылу шарты нысанында жасалған болса, сақтанушыны сақтандыру ережелерімен таныстыруға және ереженің көшірмесін беруге;".
3. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 30 қаңтардағы Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 5-6, 24-құжат; N 17-18, 241-құжат; N 21-22, 281-құжат; 2002 ж., N 4, 33-құжат; N 17, 155-құжат; 2003 ж., N 1-2, 3-құжат; N 4, 25-құжат; N 5, 30-құжат; N 11, 56, 64, 68-құжаттар; N 14, 109-құжат; N 15, 122, 139-құжаттар; N 18, 142-құжат; N 21-22, 160-құжат; N 23, 171-құжат; 2004 ж., N 6, 42-құжат; N 10, 55-құжат; N 15, 86-құжат; N 17, 97-құжат; N 23, 139, 140-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 5, 5-құжат; N 7-8, 19-құжат; N 9, 26-құжат; N 13, 53-құжат; N 14, 58-құжат; N 17-18, 72-құжат; N 21-22, 86, 87-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 2, 19, 20-құжаттар; N 3, 22-құжат; N 5-6, 31-құжат; N 8, 45-құжат; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; N 12, 72, 77-құжаттар; N 13, 85, 86-құжаттар; N 15, 92, 95-құжаттар; N 16, 98, 102-құжат; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 16, 18-құжаттар; N 3, 20, 23-құжаттар; N 4, 28, 33-құжаттар; N 5-6, 40-құжат; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат; N 12, 88-құжат; N 13, 99-құжат; N 15, 106-құжат; N 16, 131-құжат; N 17, 136, 139, 140-құжаттар; N 18, 143, 144-құжаттар; N 19, 146, 147-құжаттар; N 20, 152-құжат; N 24, 180-құжат; 2008 ж., N 6-7, 27-құжат):

2. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 16-17, ст. 642; № 23, ст. 929; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 10, ст. 244; № 22, ст. 408; 2001 г., № 23, ст. 309; № 24, ст. 338; 2002 г., № 10, ст. 102; 2003 г., № 1-2, ст. 7; № 4, ст. 25; № 11, ст. 56; № 14, ст. 103; № 15, ст. 138, 139; 2004 г., № 3-4, ст. 16; № 5, ст. 25; № 6, ст. 42; № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 21-22, ст. 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 4, ст. 24, 25; № 8, ст. 45; № 11, ст. 55; № 13, ст. 85; 2007 г., № 3, ст. 21; № 4, ст. 28; № 5-6, ст. 37; № 12, ст. 88):
1) в статье 825-1:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Правила страхования разрабатываются страховщиком по каждому виду страхования и должны соответствовать требованиям настоящей статьи.";
в пункте 4 предложение второе исключить;
пункт 5 исключить;
2) в статье 826:
подпункт 13) пункта 1 дополнить словами ", в случае указания застрахованного (выгодоприобретателя) в договоре страхования";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Ответственность за неполноту условий, подлежащих указанию в договоре страхования, несет страховщик.";
3) в статье 828:
подпункт 1-1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1-1) ознакомить страхователя с правилами страхования и предоставить копию правил, если договор страхования заключен в форме договора присоединения с выдачей страхователю страхового полиса по добровольным видам страхования;".
3. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 5-6, ст. 24; № 17-18, ст. 241; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 33; № 17, ст. 155; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 25; № 5, ст. 30; № 11, ст. 56, 64, 68; № 14, ст. 109; № 15, ст. 122, 139; № 18, ст. 142; № 21-22, ст. 160; № 23, ст. 171; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 55; № 15, ст. 86; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139, 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 7-8, ст. 19; № 9, ст. 26; № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 21-22, ст. 86, 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 19, 20; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8 ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72, 77; № 13, ст. 85, 86; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 98, 102; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 16, 18; № 3, ст. 20, 23; № 4, ст. 28, 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 13, ст. 99; № 15, ст. 106; № 16, ст. 131; № 17, ст. 136, 139, 140; № 18, ст. 143, 144; № 19, ст. 146, 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27, № 12, ст. 48, 51; № 13-14, ст. 54, 57; № 15-16, ст. 62):

1) 173-бап:
мынадай мазмұндағы 2-1-бөлікпен толықтырылсын:
"2-1. Актуарийдің уәкілетті орган белгілеген мерзімде сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнаманы бұзғандығын жою жөніндегі шектеулі ықпал ету шараларын орындамауы -
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";
мынадай мазмұндағы 4-2-бөлікпен толықтырылсын:
"4-2. Актуарийдің актуарлық есептерді және қорытындыларды нақты және дұрыс жасамауы -
елу айлық есептік көрсеткіш мөлшеріндегі айыппұл салуына әкеледі.";
2) 175-бапта:
екінші бөліктің екінші абзацындағы:
"үштен жетіге дейінгі" деген сөздер "- жиырма" деген сөзбен ауыстырылсын;
"елуден жүзге дейінгі" деген сөздер "жүз" деген сөзбен ауыстырылсын;
"екі жүзден төрт жүзге дейінгі" деген сөздер "терт жүз" деген сөздермен ауыстырылсын;
"бес жүзден мыңға дейінгі" деген сөздер "бір мың" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 548-бапта:
үшінші бөлігінде "он" деген сөз "жиырма" деген сөзбен ауыстырылсын;
4) 550-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"550-бап. Мемлекеттік еңбек инспекциясы органдары
1. Мемлекеттік еңбек инспекциясы органдары осы Кодекстің 87-1 - 87-6, 89, 89-1 (бірінші бөлігінде) - 94, 175 (екінші бөлігінде, жұмыс берушілер жасаған құқық бұзушылықтарға қатысты), 396 (бірінші бөлігінде), 399-баптарында көзделген әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.
2. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға және әкімшілік жазалар қолдануға мемлекеттік еңбек инспекторлары құқылы.
3. Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қатысушыларына қатысты осы баптың бірінші бөлігінде көрсетілген әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қызметін реттеу жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган қарайды.".
4. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексіне) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 11-12, 168-құжат; 2002 ж., N 6, 73, 75-құжаттар; N 19-20, 171-құжат; 2003 ж., N 1-2, 6-құжат; N 4, 25; N 11, 56-құжат; N 15, 133, 139-құжаттар; N 21-22, 160-құжат; N 24, 178-құжат; 2004 ж., N 5, 30-құжат; N 14, 82-құжат; N 20, 116-құжат; N 23, 140, 142-құжаттар; N 24, 153-құжат; 2005 ж., N 7-8, 23-құжат; N 21-22, 86, 87-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 1, 4, 5-құжаттар; N 3, 22-құжат; N 4, 24-құжат; N 8, 45, 46-құжаттар; N 10, 52-құжат; N 11, 55-құжат; N 12, 77, 79-құжаттар; N 13, 85-құжат; N 16, 97, 98, 103-құжаттар; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 1, 4-құжат; N 2, 16, 18-құжат; N 3, 20-құжат; N 4, 33-құжат; N 5-6, 37, 40-құжаттар; N 9, 67-құжат; N 10, 69-құжат; N 12, 88-құжат; N 14, 102, 105-құжаттар; N 15, 106-құжат; N 18, 144-құжат; N 20, 152-құжат; N 24, 178-құжат):
144-баптың 32) тармақшасындағы "қызметкердің өміріне және денсаулығына зиян келтіргені үшін жұмыс берушінің жауапкершілігін" деген сөздер "қызметкерді жазатайым оқиғалардан" деген сөздермен ауыстырылсын.

1) в статье 173:
дополнить частью 2-1 следующего содержания:
"2-1. Невыполнение актуарием в срок, установленный уполномоченным органом, ограниченных мер воздействия об устранении нарушений законодательства о страховании и страховой деятельности -
влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.";
дополнить частью 4-2 следующего содержания:
"4-2. Неправильное и неточное осуществление актуарием актуарных расчетов и заключений -
влечет штраф в размере пятидесяти месячных расчетных показателей.";
2) в статье 175:
в абзаце втором части второй:
слова "от трех до семи" заменить словами "- двадцати";
слова "от пятидесяти до ста" заменить словом "ста";
слова "от двухсот до четырехсот" заменить словам "четырехсот";
слова "от пятисот до одной тысячи" заменить словами "одной тысячи";
3) в части третьей статьи 548 слово "десять" заменить словом "двадцать";
4) статью 550 изложить в следующей редакции:
"Статья 550. Органы государственной инспекции труда
1. Органы государственной инспекции труда рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 87-1 - 87-6, 89, 89-1 (частью первой) - 94, 175 (частью второй в части правонарушений, совершенных работодателями), 396 (частью первой), 399 настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и налагать административные взыскания вправе государственные инспекторы труда.
3. Дела об административных правонарушениях, указанных в части первой настоящей статьи в отношении участников регионального финансового центра города Алматы, рассматриваются уполномоченным государственным органом по регулированию деятельности регионального финансового центра города Алматы.".
4. В Кодекс Республики Казахстан от 12 июня 2001 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 11-12, ст. 168; 2002 г., № 6, ст. 73, 75; № 19-20, ст. 171; 2003 г., № 1-2, ст. 6; № 4, ст. 25; № 11, ст. 56; № 15, ст. 133, 139; № 21-22, ст. 160; № 24, ст. 178; 2004 г., № 5, ст. 30; № 14, ст. 82; № 20, ст. 116; № 23, ст. 140, 142; № 24, ст. 153; 2005 г., № 7-8, ст. 23; № 21-22, ст. 86, 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 4, 5; № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45, 46; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 77, 79; № 13, ст. 85; № 16, ст. 97, 98, 103; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 16, 18; № 3, ст. 20; № 4, ст. 33; № 5-6, ст. 37, 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 14, ст. 102, 105; № 15, ст. 106; № 18, ст. 144; № 20, ст. 152; № 24, ст. 178; 2008 г., № 6-7, ст. 25, 27; № 13-14, ст. 58; № 15-16, ст. 64):
в подпункте 32) статьи 144 слова "ответственности работодателя за причинение вреда жизни и здоровью работника" заменить словами "работника от несчастных случаев".

5. Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 15 мамырдағы Еңбек кодексі (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., N 9, 65-құжат; N 19, 147-құжат; N 20, 152-құжат):
23-баптың 2-тармағының 14) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"14) еңбек (қызметтік) міндеттерін атқару кезінде қызметкерді жазатайым оқиғалардан сақтандыруға";
317-баптың 1-тармағының 12) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"12) еңбек (қызметтік) міндеттерін атқару кезінде қызметкерді жазатайым оқиғалардан сақтандыруға;";
323-баптың 2-тармағының бірінші бөлігінің 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) қызметкердің еңбек (қызметтік) міндеттерін атқару кезінде қызметкерді жазатайым оқиғалардан сақтандыруға шарт жасасқан сақтандыру ұйымына.".
6. "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2000 ж., N 22, 406-құжат; 2003 ж., N 11, 56-құжат; N 12, 85-құжат; N 15, 139-құжат; 2004 ж., N 11-12, 66-құжат; 2005 ж., N 14, 55, 58-құжаттар; N 23, 104-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 4, 25-құжат; N 8, 45-құжат; N 13, 85-құжат; N 16, 99-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 4, 28, 33-құжаттар; N 8, 52-құжат; N 18, 145-құжат):
1) 3-баптың отыз екінші абзацындағы "не Қазақстан Республикасының өзара сақтандыру туралы заңнамалық актісіне сәйкес лицензиясыз" деген сөздер алынып тасталсын;
2) 4-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сақтандыру қызметі - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын жасау мен орындауға байланысты, Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес уәкілетті органның лицензиясы негізінде жүзеге асырылатын қызметі, сондай-ақ өзара сақтандыру қоғамдарының сақтандыру шарттарын жасау мен орындауға байланысты, Қазақстан Республикасының өзара сақтандыру туралы заңнамалық актісіне сәйкес лицензиясыз жүзеге асырылатын қызметі.";
3) 6-баптың 5-тармағындағы екінші сөйлем алынып тасталсын;
4) 9-баптың 8-тармағы алынып тасталсын;
5) 11-бапта:
4-тармақтың бірінші бөлігіндегі "құруға құқылы" деген сөздер "құрады" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Сақтандыру төлемдерінің кепілдік беру жүйесіне енгізілген сақтандырудың міндетті түрлері бойынша сақтандыру шарттарын жасау жөніндегі қызметін тиісті лицензиялары бар сақтандыру ұйымдары тек Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген өз функцияларын жүзеге асырған кезде ғана жүзеге асыра алады.";
6) 11-1-баптың 1-тармағының екінші бөлігі алынып тасталсын;

5. В Трудовой кодекс Республики Казахстан от 15 мая 2007 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 9, ст. 65; № 19, ст. 147; № 20, ст. 152; 2007 г., № 24, ст. 178):
подпункт 14)пункта 2 статьи 23 изложить в следующей редакции:
"14) страховать работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей;";
подпункт 12) пункта 1 статьи 317 изложить в следующей редакции:
"12) страховать работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей;";
подпункт 5) части первой пункта 2 статьи 323 изложить в следующей редакции:
"5) страховой организации, с которой заключен договор на страхование работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей.".
6. В Закон Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., № 22, ст. 406; 2003 г., № 11, ст. 56; № 12, ст. 85; № 15, ст. 139; 2004 г., № 11-12, ст. 66; 2005 г., № 14, ст. 55, 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 25; № 8, ст. 45; № 13, ст. 85; № 16, ст. 99; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28, 33; № 8, ст. 52; № 18, ст. 145; Закон Республики Казахстан от 23 октября 2008 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам устойчивости финансовой системы", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 24 октября 2008 г.)"):
1) в абзаце тридцать втором статьи 3 слова "либо без лицензии в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан о взаимном страховании" исключить;
2) в пункте 2 статьи 4 слово "либо" заменить словами ", а также деятельность обществ взаимного страхования, связанная с заключением и исполнением договоров страхования, осуществляемая,";
3) в пункте 5 статьи 6 предложение второе исключить;
4) пункт 8 статьи 9 исключить;
5) в статье 11:
в части первой пункта 4 слова "вправе создать" заменить словом "создают";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Деятельность по заключению договоров страхования по обязательным видам страхования, включенным в систему гарантирования страховых выплат, осуществляется страховыми организациями, имеющими соответствующие лицензии, только при осуществлении Фондом гарантирования страховых выплат своих функций, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.";
6) часть вторую пункта 1 статьи 11-1 исключить;

7) 14-баптың 2-тармағындағы "Өзара сақтандыру қоғамдарының," деген сөздер мен "актісінде" деген сөзден кейінгі "белгіленген қызметін қоспағанда," деген сөздер "уәкілетті орган белгілеген қызметті қоспағанда," деген сөздермен ауыстырылсын;
8) 18-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Сақтандырушының сақтандыру агентіне сақтандырудың міндетті түрлерін реттейтін заңнамалық актілердің талаптарына сәйкес жасалатын сақтандыру шарттарын жасау жөніндегі делдалдық қызмет көрсеткені үшін төлейтін комиссиялық сыйақының мөлшері:
жеке тұлға үшін - осы шарт бойынша төленуі тиіс есептелген сыйақы мөлшерінің он пайызынан;
заңды тұлға үшін - осы шарт бойынша төленуі тиіс есептелген сыйақы мөлшерінің он бес пайызынан аспауы тиіс";
9) 22-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"22-бап. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының құқықтық
мәртебесі
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акционерлік қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған коммерциялық ұйым болып табылады және өз қызметін осы Заңға және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес жүзеге асырады.
2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының құқықтық мәртебесі заңды тұлғаның әділет органдарында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ретінде мемлекеттік тіркелуімен және сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензиясының болуымен айқындалады.";
10) 37-бапта:
1-тармағының 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"11) сақтандыру ұйымын мәжбүрлеп тарату кезінде міндетті сақтандыру шарттары бойынша сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның акцияларын ұстаушылар тізілімінің жүйесінде ашылған сақтандыру ұйымының есеп шотынан үзінді көшірмені, егер Қазақстан Республикасының міндетті сақтандыру туралы заңнамалық актілерінде осы ұйымның акционері ретінде міндетті қатысуы белгіленген болса, табыс етеді.";
2-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) сақтандыру ұйымын мәжбүрлеп тарату кезінде міндетті сақтандыру шарттары бойынша сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның акцияларын ұстаушылар тізілімінің жүйесінде ашылған сақтандыру ұйымының есеп шотынан үзінді көшірмені, егер Қазақстан Республикасының міндетті сақтандыру туралы заңнамалық актілерінде осы ұйымның акционері ретінде міндетті қатысуы белгіленген болса;";
11) 40-бапта:
3-тармақтағы "екі" деген сөз "үш" деген сөзбен ауыстырылсын;

7) в пункте 2 статьи 14 слова ", за исключением деятельности обществ взаимного страхования, установленной" заменить словами "уполномоченного органа, за исключением случаев, установленных";
8) статью 18 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Размер комиссионного вознаграждения, выплачиваемого страховщиком страховому агенту за оказание посреднических услуг по заключению договоров страхования, заключаемых в соответствии с требованиями законодательных актов, регулирующих обязательные виды страхования, не может превышать для:
физического лица - десяти процентов от размера начисленной страховой премии, подлежащей уплате по данному договору;
юридического лица - пятнадцати процентов от размера начисленной страховой премии, подлежащей уплате по данному договору.";
9) статью 22 изложить в следующей редакции:
"Статья 22. Правовой статус страховой (перестраховочной)
организации
1. Страховая (перестраховочная) организация является коммерческой организацией, созданной в организационно-правовой форме акционерного общества, и осуществляет свою деятельность в соответствии с настоящим Законом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
2. Правовой статус страховой (перестраховочной) организации определяется государственной регистрацией юридического лица в качестве страховой (перестраховочной) организации в органах юстиции и наличием лицензии на право осуществления страховой деятельности.";
10) в статье 37:
подпункт 11) части первой пункта 1 изложить в следующей редакции:
"11) выписку с лицевого счета страховой организации, открытого в системе реестра держателей акций организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) при принудительной ликвидации страховой организации по договорам обязательного страхования, в случае если законодательным актом Республики Казахстан об обязательном страховании предусмотрено обязательное участие в качестве акционера данной организации.";
подпункт 3) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"3) выписку с лицевого счета страховой организации, открытого в системе реестра держателей акций организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) при принудительной ликвидации страховой организации по договорам обязательного страхования, в случае если законодательным актом Республики Казахстан об обязательном страховании предусмотрено обязательное участие в качестве акционера данной организации;";
11) в статье 40:
в пункте 3 слово "два" заменить словом "три";

мынадай мазмұндағы 3-1 тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Актуарий уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен бекітілген актуарийлерді оқытудың ең төменгі міндетті бағдарламасы бойынша емтихан тапсыруы міндетті.";
12) 43-баптың 22) тармақшасындағы "белгілейді" деген сөзден кейін ", сондай-ақ сақтандыру полисінің бірыңғай нысанын әзірлейді" деген сөздермен толықтырылсын;
13) 59-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) актуарийдің уәкілетті орган белгілеген мерзімде уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен белгіленген актуарийлерді оқытудың ең төменгі міндетті бағдарламасы бойынша емтихан тапсырмауы алты айға дейінгі мерзімге тоқтата тұра алады.";
7. "Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы" Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 17 қаңтардағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., N 2, 16-құжат; 2004 ж., N 20, 116-құжат; N 23, 142-құжат; 2005 ж., N 11, 36-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат):
1) 7-бапта:
2-тармақта:
бірінші бөліктің 2) тармақшасы алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Қызметкерлер еңбек (қызметтік) міндеттерін орындауы кезінде Қазақстан Республикасының міндетті сақтандыру туралы заңнамасына сәйкес жазатайым оқиғалардан міндетті түрде сақтандырылуы тиіс";
2) 28-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Кеме иесі кеме экипажы мүшелерін еңбек (қызметтік) міндеттерін орындауы кезінде оларды Қазақстан Республикасының міндетті сақтандыру туралы заңнамасына сәйкес жазатайым оқиғалардан міндетті түрде сақтандыруы тиіс".
8. "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 3 маусымдағы Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., N 11, 63-құжат; 2005 ж., N 14, 55-құжат; 2006 ж., N 4, 25-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат):
1) 1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) агент банк - банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын, Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорымен агенттік келісім негізінде кредиторларға кепілдік төлемдерін жүзеге асыру бойынша қызмет көрсететін банк немесе ұйым;
2) жәбірленуші - өзге тұлғаның көлік құралын пайдалануы нәтижесінде өміріне, денсаулығына зиян келтірілген тұлға;
3) зиянды өтеу резерві - Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры бастапқы біржолғы жарналар мен қосымша жарналар есебінен қалыптастыратын, тек қана осы Заңда көзделген жағдайларда жәбірленушінің өміріне, денсаулығына келтірілген зиянды және (немесе) жерлеуге жұмсалатын шығыстарды өтеу үшін пайдаланылатын ақша сомасы;

дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Актуарий обязан сдать экзамены по минимальной обязательной программе обучения актуариев, утвержденной нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
12) подпункт 22) статьи 43 после слова "полисов" дополнить словами ", а также разрабатывает единую форму страхового полиса";
13) пункт 1 статьи 59 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) несдача актуарием, в установленные уполномоченным органом сроки, экзаменов по минимальной обязательной программе обучения актуариев, утвержденной нормативным правовым актом уполномоченного органа.".
7. В Закон Республики Казахстан от 17 января 2002 года "О торговом мореплавании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан , 2002 г., № 2, ст. 16; 2004 г., № 20, ст. 116; № 23, ст. 142; 2005 г., № 11, ст. 36; 2006 г., № 3, ст. 22; 2007 г., № 18, ст. 143):
1) в статье 7:
в пункте 2:
подпункт 2) части первой исключить;
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Работники подлежат обязательному страхованию от несчастных случаев при исполнении ими трудовых (служебных) обязанностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан об обязательном страховании.";
2) пункт 2 статьи 28 изложить в следующей редакции:
"2. Судовладелец обязан застраховать членов экипажа судна от несчастных случаев при исполнении ими трудовых (служебных) обязанностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан об обязательном страховании.".
8. В Закон Республики Казахстан от 3 июня 2003 года "О Фонде гарантирования страховых выплат" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 11, ст. 63; 2005 г., № 14, ст. 55; 2006 г., № 4, ст. 25; 2007 г., № 2, ст. 18; № 8, ст. 52):
1) статью 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) банк-агент - банк или организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, оказывающие услуги по осуществлению гарантийных выплат кредиторам на основе агентского соглашения с Фондом гарантирования страховых выплат;
2) потерпевший - лицо, жизни, здоровью которого причинен вред в результате эксплуатации транспортного средства иным лицом;
3) резерв возмещения вреда - сумма денег, формируемая Фондом гарантирования страховых выплат за счет первоначальных разовых взносов и дополнительных взносов, используемая исключительно для возмещения вреда жизни, здоровью потерпевшего и (или) расходов на погребение в случаях, предусмотренных настоящим Законом;

4) кепілдік төлемі - "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген жағдайларда мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымының міндетті сақтандыру шарты бойынша басталған
сақтандыру жағдайлары бойынша Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының осы Заңда көзделген тәртіппен және шарттармен сақтанушыға (сақтандырылушыға, пайда алушыға) төлейтін ақша сомасы;
5) кредитор - мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымының міндетті сақтандыру шарты бойынша сақтандыру жағдайы басталған кезде кепілдік төлемін алуға құқығы бар сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы);
6) қатысушы-сақтандыру ұйымы - Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының акционері болып табылатын сақтандыру ұйымы;
7) қосымша жарна - осы Заңда көзделген тәртіппен сақтандыру ұйымы Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына төлейтін, көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру бойынша есептелген сақтандыру сыйлық ақыларының бір бөлігі түріндегі ақша сомасы;
8) мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымы - сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру жүйесіне қатысушы болып табылатын, өзіне қатысты мәжбүрлеп тарату туралы сот шешімі заңды күшіне енген сақтандыру ұйымы;
9) меншікті капитал - Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының оның міндеттемелеріне азайтылған активтері мен сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резерві;
10) міндетті жарналар - осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінде айқындалған тәртіппен Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына қатысушы-сақтандыру ұйымы төлейтін, Қазақстан Республикасының міндетті сақтандыру туралы заң актісінде Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына міндетті қатысу көзделген міндетті сақтандыру түрлері бойынша есептелген сақтандыру сыйлық ақылары бөлігі түріндегі ақша сомасы;
11) міндетті сақтандыру - Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына сақтандыру ұйымының міндетті қатысуын көздейтін, Қазақстан Республикасының заң актісінде белгіленген міндетті сақтандыру түрі;
12) міндетті сақтандыру шарты - Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрін реттейтін заң актісі негізінде сақтанушының сақтандыру ұйымымен жасасқан шарты;
13) мінсіз іскерлік бедел - кәсіпқойлықты, адалдықты, ауыр және аса ауыр қылмыстары үшін алынбаған немесе өтелмеген сотталғандығы жоқ екенін растайтын фактілердің болуы;
14) өтемақы төлемдері - Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымының кредиторымен жасалған міндетті сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақылары төлеміне орай қатысушы-сақтандыру ұйымына төленетін ақша сомасы;

4) гарантийная выплата - сумма денег, выплачиваемая Фондом гарантирования страховых выплат в порядке и на условиях, предусмотренных настоящим Законом, страхователю (застрахованному, выгодоприобретателю) по наступившим страховым случаям по договору обязательного страхования принудительно ликвидируемой страховой организации в случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О страховой деятельности";
5) кредитор - страхователь (застрахованный, выгодоприобретатель), имеющий право на получение гарантийной выплаты при наступлении страхового случая по договору обязательного страхования принудительно ликвидируемой страховой организации;
6) страховая организация-участник - страховая организация, являющаяся акционером Фонда гарантирования страховых выплат;
7) дополнительный взнос - сумма денег в виде части начисленных страховых премий по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств, уплачиваемая страховой организацией Фонду гарантирования страховых выплат в порядке, предусмотренном настоящим Законом;
8) принудительно ликвидируемая страховая организация - страховая организация, являющаяся участником системы гарантирования страховых выплат, в отношении которой вступило в законную силу решение суда о принудительной ликвидации;
9) собственный капитал - активы Фонда гарантирования страховых выплат, уменьшенные на его обязательства и резерв гарантирования страховых выплат;
10) обязательные взносы - сумма денег в виде части начисленных страховых премий по видам обязательного страхования, по которым законодательным актом Республики Казахстан об обязательном страховании предусмотрено обязательное участие в Фонде гарантирования страховых выплат, уплачиваемая страховой организацией-участником Фонду гарантирования страховых выплат в порядке, определенном настоящим Законом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
11) обязательное страхование - вид обязательного страхования, установленный законодательным актом Республики Казахстан, предусматривающий обязательное участие страховой организации в Фонде гарантирования страховых выплат;
12) договор обязательного страхования - договор, заключенный страхователем со страховой организацией на основании законодательного акта Республики Казахстан, регулирующего обязательный вид страхования;
13) безупречная деловая репутация - наличие фактов, подтверждающих профессионализм, добросовестность, отсутствие неснятой или непогашенной судимости;
14) компенсационные выплаты - сумма денег, выплачиваемая Фондом гарантирования страховых выплат страховой организации-участнику в оплату страховых премий по договору обязательного страхования, заключенному с кредитором принудительно ликвидируемой страховой организации;

15) өтініш беруші - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сақтандыру ұйымы ретінде тіркелген заңды тұлға не Қазақстан Республикасының міндетті сақтандыру туралы заң актісімен Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының акционері ретінде міндетті қатысу көзделген міндетті сақтандыру түрлері бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия алуға ниет білдірген сақтандыру ұйымы;
16) сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру жүйесі - осы Заңда көзделген, қатысушы-сақтандыру ұйымы мәжбүрлеп таратылған жағдайда міндетті сақтандыру шарты бойынша сақтандыру жағдайы басталған кезде сақтанушылардың (сақтандырылушылардың, пайда алушылардың) құқықтары мен заңды мүдделерін қорғауға бағытталған ұйымдық-құқықтық шаралар кешені;
17) Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының жәбірленушінің өміріне, денсаулығына келтірілген зиянды және (немесе) жерлеуге жұмсалған шығыстарды өтеу бойынша төлемдері - осы Заңда көзделген жағдайларда өміріне, денсаулығына зиян келтірілген жәбірленушіге және осы Заңның 17-1-бабының 4 және 5-тармақтарында көрсетілген адамдарға төленетін ақша сомасы;
18) сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резерві - міндетті жарналар, сондай-ақ Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының талаптарын қанағаттандыру тәртібімен ол мәжбүрлеп таратылған сақтандыру ұйымынан алған және кепілдік, өтемақы төлемдерін, сондай-ақ сақтандыру жағдайын, келтірілген зиян мөлшерін анықтауға байланысты шығыстар мен кепілдік және өтемақы төлемдерін және осы Заңда көзделген жағдайларда жәбірленушінің өміріне, денсаулығына келтірілген зиянды және (немесе) жерлеуге жұмсалған шығыстарды өтеу бойынша төлемдерді жүзеге асыруға байланысты шығыстарды жүзеге асыру үшін пайдаланылатын ақша есебінен Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры қалыптастыратын ақша сомасы;
19) төтенше жарналар - осы Заңда көзделген жағдайларда қатысушы-сақтандыру ұйымының Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына қосымша төлейтін ақша сомасы;
20) уәкілетті орган - сақтандыру қызметін реттеу және қадағалау жөніндегі мемлекеттік орган;
21) шартты міндеттемелер - қатысушы-сақтандыру ұйымының төтенше жарналарды төлеу үшін ол қалыптастыратын Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры алдындағы міндеттемелері.";
2) 3-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Уәкілетті орган Қорға және оның лауазымды тұлғаларына осы заңда көзделген тәртіппен шектеулі ықпал ету шараларын және санкцияларды қолданады.";
3) мынадай мазмұндағы 3-1 және 3-2-баптармен толықтырылсын:

15) заявитель - юридическое лицо, зарегистрированное в качестве страховой организации в соответствии с законодательством Республики Казахстан, либо страховая организация, намеренные получить лицензию на право осуществления страховой деятельности по обязательным видам страхования, по которым законодательным актом Республики Казахстан об обязательном страховании предусмотрено обязательное участие в качестве акционера Фонда гарантирования страховых выплат;
16) система гарантирования страховых выплат - комплекс организационно-правовых мер, предусмотренных настоящим Законом, направленных на защиту прав и законных интересов страхователей (застрахованных, выгодоприобретателей) при наступлении страхового случая по договору обязательного страхования в случае принудительной ликвидации страховой организации-участника;
17) выплаты Фонда гарантирования страховых выплат по возмещению вреда жизни, здоровью потерпевшего и (или) расходов на погребение - сумма денег, выплачиваемая потерпевшему, жизни, здоровью которого причинен вред, и лицам, указанным в пунктах 4 и 5 статьи 17-1 настоящего Закона, в случаях, предусмотренных настоящим Законом;
18) резерв гарантирования страховых выплат - сумма денег, формируемая Фондом гарантирования страховых выплат за счет обязательных взносов, а также денег, полученных им от принудительно ликвидируемой страховой организации в порядке удовлетворения требований Фонда гарантирования страховых выплат и используемых для осуществления гарантийных, компенсационных выплат, а также расходов, связанных с определением страхового случая, размера причиненного вреда и расходов, связанных с осуществлением гарантийных и компенсационных выплат, и выплат по возмещению вреда жизни, здоровью потерпевшего и (или) расходов на погребение в случаях, предусмотренных настоящим Законом;
19) чрезвычайные взносы - сумма денег, дополнительно уплачиваемая страховой организацией-участником в Фонд гарантирования страховых выплат в случаях, предусмотренных настоящим Законом;
20) уполномоченный орган - государственный орган по регулированию и надзору за страховой деятельностью;
21) условные обязательства - обязательства страховой организации-участника перед Фондом гарантирования страховых выплат, формируемые им для уплаты чрезвычайных взносов.";
2) пункт 2 статьи 3 изложить в следующей редакции:
"2. Уполномоченный орган применяет к Фонду и его должностным лицам ограниченные меры воздействия и санкции в порядке, предусмотренном настоящим Законом.";
3) дополнить статьями 3-1 и 3-2 следующего содержания:

"3-1-бап. Шектеулі ықпал ету шаралары
1. Уәкілетті орган Қордың Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзуларын байқаған жағдайда, Қордың лауазымды тұлғалары мен қызметкерлерінің заңсыз іс-қимылдары мен шарасыздықтарын анықтаған жағдайда, сондай-ақ осы Заңмен көзделген уәкілетті органның өзге де талаптарын орындамаған жағдайда уәкілетті орган мынадай шектеулі ықпал ету шараларының бірін қолданады:
1) орындалуы міндетті жазбаша ұйғарым беру;
2) жазбаша келісім жасау.
2. Жазбаша ұйғарым — анықталған Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықтарды жоюға бағытталған орындалуы міндетті түзету шараларын қабылдау және анықталған Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықтарды одан әрі болдырмау туралы Қорға нұсқау беру.
Қор жазбаша ұйғарымда белгіленген мерзімде оны орындау жөнінде уәкілетті органға хабарлауға міндетті.
Уәкілетті органның жазбаша ұйғарымына сотта шағым жасау оның орындалуын тоқтата алмайды.
3. Жазбаша келісім - уәкілетті орган мен Қор арасында анықталған бұзушылықтарды және (немесе) кемшіліктерді жою қажеттілігі мен бұзушылықтарды және (немесе) кемшіліктерді жою жөнінде бірінші кезектегі шараларды бекіту туралы келісім. Жазбаша келісім тараптардың болып жатқан бұзушылықтарды және (немесе) кемшіліктерді жою үшін оларды уәкілетті орган анықтаған сәттен бастап екі айдан аса уақыт керек деген шешімге келген жағдайда жасалады.
4. Уәкілетті орган Қорға осы бапта белгіленген шектеулі ықпал ету шараларының кез-келгенін бұдан бұрын да оған қолданылған ықпал ету шараларына тәуелсіз қолдануға құқылы.
5. Осы бапта келтірілген шаралар, сондай-ақ "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген санкциялар егер де уәкілетті орган қатысушы-сақтандыру ұйымдарының және олардың лауазымды тұлғаларының немесе қызметкерлерінің бұзушылықтары, заңсыз іс-қимылдары немесе шарасыздықтары Қордың қаржылық жай-күйін нашарлатқан деп белгілесе, онда қатысушы-сақтандыру ұйымдарына да қолданылуы мүмкін.
3-2-бап. Санкциялар
1. Уәкілетті орган осы Заңның 4-бабының 6) тармақшасында көрсетілген тұлғаларды қызметтік міндеттерін орындаудан шеттету түріндегі санкцияны Қордың басшы қызметкерінің лауазымына тағайындауға (сайлауға) берілген келісімді мынадай негіздемелердің бірі бойынша кері қайтарып алумен қатар қолданады:
1) уәкілетті орган қолданған шектеулі ықпал ету шараларының талаптарын бірнеше рет (жүйелі күнтізбелік айлар ішінде екі және одан да көп рет) орындамау;

"Статья 3-1. Ограниченные меры воздействия
1. В случаях обнаружения уполномоченным органом нарушений Фондом законодательства Республики Казахстан, выявления неправомерных действий или бездействия должностных лиц и работников Фонда, а также невыполнения иных требований уполномоченного органа, предусмотренных настоящим Законом, уполномоченный орган применяет к Фонду одну из следующих ограниченных мер воздействия:
1) дает обязательное для исполнения письменное предписание;
2) составляет письменное соглашение.
2. Письменное предписание - указание Фонду о принятии обязательных для исполнения коррективных мер, направленных на устранение выявленных нарушений законодательства Республики Казахстан, и о недопущении в дальнейшем выявленных нарушений законодательства Республики Казахстан.
Фонд обязан уведомить уполномоченный орган об исполнении письменного предписания в указанный в нем срок.
Обжалование письменного предписания уполномоченного органа в суде не приостанавливает его исполнения.
3. Письменное соглашение - соглашение между уполномоченным органом и Фондом о необходимости устранения выявленных нарушений и (или) недостатков и об утверждении первоочередных мер по устранению этих нарушений и (или) недостатков. Письменное соглашение составляется в случае, когда обе стороны приходят к выводу, что для устранения имеющихся нарушений и (или) недостатков необходим срок более двух месяцев с момента их обнаружения уполномоченным органом.
4. Уполномоченный орган вправе применить к Фонду любую из ограниченных мер воздействия, определенных настоящей статьей, вне зависимости от примененных ранее к нему мер воздействия.
5. Меры, приведенные в настоящей статье, а также санкции, предусмотренные Законом Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности", могут также применяться в отношении страховых организаций - участников, если уполномоченный орган установит, что нарушения, неправомерное действие или бездействие страховых организаций - участников и их должностных лиц или работников ухудшили финансовое состояние Фонда.
Статья 3-2. Санкции
1. Уполномоченный орган применяет санкцию в виде отстранения от выполнения служебных обязанностей лиц, указанных в подпункте 6) статьи 4 настоящего Закона, с одновременным отзывом согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника Фонда по одному из следующих оснований:
1) неоднократное (два и более раза в течение последовательных календарных месяцев) невыполнение требований ограниченных мер воздействия, примененных уполномоченным органом;

2) Қор активтерін инвестициялау тәртібі мен мөлшерін бірнеше рет (жүйелі күнтізбелік айлар ішінде екі және одан да көп рет) бұзу;
3) кепілдік және өтемақы төлемдерін, сондай-ақ жәбірленушінің өміріне, денсаулығына келтірілген зиянды және (немесе) жерлеуге жұмсалған шығыстарды өтеу бойынша төлемдерді жүзеге асыру тәртібі мен мерзімдерін бұзу;
4) уәкілетті органға екі жүйелі күнтізбелік ай ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген есептілікті (қаржы есептілігін қосқанда) ұсынбау;
5) бухгалтерлік есепте Қордың осы Заңда көзделген қызметті жүзеге асыру операцияларын тиісті дәрежеде көрсетпеуге, сондай-ақ есептің өзге де міндетті нысандарын тиісті дәрежеде жүргізбеуге байланысты заңнаманы бұзу фактілерін бірнеше рет (жүйелі күнтізбелік айлар ішінде екі және одан да көп рет) анықтау;
6) уәкілетті органға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген шынайы емес мәліметтер мен есептіліктің берілуін бірнеше рет (жүйелі күнтізбелік айлар ішінде екі және одан да көп рет) белгілеу;
7) қатысушы-сақтандыру ұйымдарының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзудың оған белгілі болған фактілері туралы уәкілетті органға бірнеше рет (жүйелі күнтізбелік айлар ішінде екі және одан да көп рет) хабарламау;
8) өз функцияларын жүзеге асыру барысында қатысушы-сақтандыру ұйымдарының қызметі туралы алынған мәліметтерді үшінші тұлғаларға (уәкілетті органды қоспағанда) жария ету немесе беру;
9) Қордың жүргізілген аудит туралы аудиторлық ұйымның есебінде көрсетілген бұзушылықтарды Қордың аудиторлық есепті алған күннен бастап үш ай ішінде жоймауы.";
3) 4-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"4-бап. Уәкілетті органның құзыреті
Уәкілетті орган:
1) Қордың және сақтандыру ұйымдарының қызметін реттейтін, оның ішінде кепілдік және өтемақы төлемдерін жүзеге асыру тәртібінің мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді қабылдайды;
2) Қор активтерін инвестициялау тәртібі мен мөлшерін белгілейді;
3) Қордың есептілігінің (қаржылық есептілікті қоспағанда) көлемін, табыс ету тәртібі мен мерзімдерін айқындайды;
4) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген тәртіпте Қорды ерікті түрде қайта ұйымдастыруға және таратуға рұқсаттарды береді және оны беруден бас тартады;
5) қатысушы-сақтандыру ұйымдарының Қорға төлеуі тиіс, Қордың директорлар кеңесі белгілеген қатысушы-сақтандыру ұйымдарының әрбір күнтізбелік жылға арналған міндетті және қосымша жарналарының ставкаларын келіседі;

2) неоднократное (два и более раза в течение последовательных календарных месяцев) нарушение порядка и размеров инвестирования активов Фонда;
3) нарушение порядка и сроков осуществления гарантийных и компенсационных выплат, а также выплат по возмещению вреда жизни, здоровью потерпевшего и (или) расходов на погребение;
4) непредоставление в течение двух последовательных месяцев в уполномоченный орган отчетности (включая финансовой отчетности), установленной законодательством Республики Казахстан;
5) неоднократное (два и более раза в течение последовательных календарных месяцев) выявление факта нарушения законодательства Республики Казахстан, связанного с ненадлежащим отражением в бухгалтерском учете операций по осуществлению Фондом деятельности, предусмотренной настоящим Законом, а также ведением иных обязательных форм учета;
6) неоднократное (два и более раза в течение последовательных календарных месяцев) установление уполномоченным органом факта предоставления недостоверных сведений и отчетности, установленной законодательством Республики Казахстан;
7) неоднократное (два и более раза в течение последовательных календарных месяцев) неуведомление уполномоченного органа о ставших ему известными фактах нарушения страховыми организациями - участниками законодательства Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности;
8) разглашение или передача третьим лицам (за исключением уполномоченного органа) сведений, полученных в процессе осуществления своих функций о деятельности страховых организаций-участников;
9) неустранение Фондом нарушений, указанных в отчете аудиторской организации о проведенном аудите в течение трех месяцев со дня получения Фондом аудиторского отчета.";
4) статьи 4, 5 изложить в следующей редакции:
"Статья 4. Компетенция уполномоченного органа Уполномоченный орган:
1) принимает нормативные правовые акты, регулирующие деятельность Фонда и страховых организаций, в том числе регулирующие вопросы порядка осуществления гарантийных и компенсационных выплат;
2) устанавливает порядок и размеры инвестирования активов Фонда;
3) определяет объем, порядок и сроки представления отчетности Фонда (за исключением финансовой отчетности);
4) выдает и отказывает в выдаче разрешения на добровольную реорганизацию и ликвидацию Фонда, в порядке, установленном нормативными правовыми актами уполномоченного органа;
5) согласовывает ставки обязательных и дополнительных взносов страховых организаций-участников на каждый календарный год, подлежащих уплате страховыми организациями - участниками в Фонд, установленных советом директоров Фонда;

6) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген тәртіпте директорлар кеңесінің төрағасы мен мүшелерін, басқарма төрағасы мен мүшелерін не бас директорды, бас бухгалтерді сайлауға (тағайындауға) келісім береді және берілген келісімді кері қайтарып алады;
7) осы Заңда және Қазақстан Республикасының заңнама актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.";
4) 5-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"5-бап. Қорды құру тәртібі және оның органдары
1. Қор коммерциялық емес ұйым болып табылады және өз қызметін осы Заңның және құрылтай құжаттарының негізінде жүзеге асырады. Қордың ұйымдастырушылық-құқықтық нысаны акционерлік қоғам болып табылады.
Қор міндетті сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру ұйымдарын мәжбүрлеп тарату кезінде сақтанушыларға (сақтандырылғандарға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін Қазақстан Республикасының аумағындағы жалғыз ұйым болып табылады.
2. Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру жүйесіне кіргізілген сақтандырудың міндетті түрлері бойынша лицензиясы бар барлық сақтандыру ұйымдары Қор акционерлері болып табылады.
3. Акционерлердің жалпы жиналысының құзыреті Қазақстан Республикасының акционерлік қоғамдар және коммерциялық емес ұйымдар туралы заңнамаларына сәйкес анықталады.
4. Қордың әрбір акционерінің акцияларының саны Қордың орналастырылған акцияларының жалпы санынан он пайыз аспауы тиіс.
Қордың әр акционері "бір акция — бір дауыс" принципі бойынша дауыс береді.
5. Қор қызметіне жалпы басшылық жасауды тоғыз адамнан тұратын директорлар кеңесі жүзеге асырады.
Қордың Директорлар кеңесінің құрамына дауыс беру құқығы бар уәкілетті органның өкілі кіреді.
Директорлар кеңесінің әрбір мүшесінің бір дауысы бар.
Директорлар кеңесінің шешімдері мәжіліске қатысып отырған директорлар кеңесі мүшелерінің жай басым даусымен қабылданады.
Дауыс тең болған жағдайда директорлар кеңесі төрағасының немесе директорлар кеңесінің мәжілісінде төрағалық етіп отырған тұлғаның дауысы шешуші болып табылады.
6. Қордың банктік шоттары Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде ашылады. Кепілдік төлемдерді жүзеге асыру үшін, сондай-ақ Қордың ағымдағы қаржылық-шаруашылық және инвестициялық қызметтерін көрсету мақсатында Қордың банктік шоттары екінші деңгейдегі банктерде ашылуы мүмкін.";
5) мынадай мазмұндағы 5-1-баппен толықтырылсын:
"5-1-бап. Қордың директорлар кеңесінің бірінші басшысы мен
мүшелеріне, басқарманың төрағасы мен мүшелеріне не
бас директорға, бас бухгалтерге қойылатын талаптар
1. Мына тұлға Қордың директорлар кеңесінің бірінші басшысы мен мүшесі, басқарманың төрағасы мен мүшесі не бас директоры, бас бухгалтері болып тағайындала (сайлана) алмайды:

6) выдает и отзывает выданное согласие на избрание (назначение) председателя и членов совета директоров, председателя и членов правления либо генерального директора, главного бухгалтера, в порядке установленном нормативными правовыми актами уполномоченного органа;
7) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом и законодательными актами Республики Казахстан.
Статья 5. Порядок создания Фонда и его органы
1. Фонд является некоммерческой организацией и осуществляет свою деятельность на основании настоящего Закона и учредительных документов. Организационно-правовой формой Фонда является акционерное общество.
Фонд является единственной организацией на территории Республики Казахстан, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) при принудительной ликвидации страховой организации по договорам обязательного страхования.
2. Акционерами Фонда являются все страховые организации, имеющие лицензию по обязательному виду страхования, включенному в систему гарантирования страховых выплат.
3. Компетенция общего собрания акционеров определяется в соответствии с законодательством Республики Казахстан об акционерных обществах и некоммерческих организациях.
4. Количество акций каждого акционера Фонда не может быть более десяти процентов от общего количества размещенных акций Фонда.
Каждый акционер Фонда голосует по принципу "одна акция - один голос".
5. Общее руководство деятельностью Фонда осуществляет совет директоров, который состоит из девяти человек.
В состав совета директоров Фонда с правом голоса входит представитель уполномоченного органа.
Каждый член совета директоров имеет один голос. Решения совета директоров принимаются простым большинством голосов членов совета директоров, присутствующих на заседании.
При равенстве голосов голос председателя совета директоров или лица, председательствующего на заседании совета директоров, является решающим.
6. Банковские счета Фонда открываются в Национальном Банке Республики Казахстан. Для осуществления гарантийных выплат, а также в целях осуществления Фондом текущей финансово-хозяйственной и инвестиционной деятельности банковские счета Фонда могут открываться в банках второго уровня.";
5) дополнить статьей 5-1 следующего содержания:
"Статья 5-1. Требования, предъявляемые к первому руководителю и
членам совета директоров, председателю и членам
правления либо генеральному директору, главному
бухгалтеру Фонда
1. Не может быть назначено (избрано) первым руководителем и членом совета директоров, председателем и членом правления либо генеральным директором, главным бухгалтером Фонда лицо:

1) жоғары білімі жоқ;
2) қаржылық қызметті көрсету және (немесе) реттеу саласында екі жылдан кем емес жұмыс стажы жоқ;
3) мінсіз іскерлік беделі жоқ;
4) осы тұлғаның өзге қаржы ұйымының басшы қызметкері лауазымында болған кезеңінде одан басшы қызметкер лауазымына тағайындалуға (сайлануға) берілген келісім кері қайтарып алынса. Аталған талап уәкілетті органның басшы қызметкер лауазымына тағайындалуға (сайлануға) берген келісімін кері қайтарып алу жөніндегі шешімі қабылдағаннан кейінгі соңғы он екі жүйелі ай ішінде қолданылады.
2. Қордың директорлар кеңесінің бірінші басшысы мен мүшелері, басқарманың төрағасы мен мүшелері не бас директоры, бас бухгалтері оны тағайындаған (сайлаған) күннен бастап алпыс күнтізбелік күннен аспайтын мерзімде уәкілетті органның келісімінсіз өз лауазымын иеленуге құқылы.
Осы тармақта көрсетілген мерзім өткеннен кейін және уәкілетті органға келісу үшін құжаттарды ұсынбаған жағдайда не уәкілетті орган келісуден бас тартқан жағдайда Қор аталған тұлғамен еңбек шартын бұзуға не еңбек шарты болмаған жағдайда аталған тұлғаның өкілеттігін тоқтату шараларын қабылдауға міндетті.
3. Уәкілетті орган Қордың директорлар кеңесінің бірінші басшысы мен мүшесін, басқарманың төрағасы мен мүшесін не бас директорды, бас бухгалтерді тағайындауға (сайлауға) келісім беру үшін ұсынылған құжаттарды оларды берген күннен бастап отыз күнтізбелік күн ішінде қарастырады.
4. Қордың директорлар кеңесінің бірінші басшысы мен мүшелерін, басқарманың төрағасы мен мүшелерін не бас директорды, бас бухгалтерді тағайындауға (сайлауға) келісім беру және келісім беруден бас тарту тәртібі, келісім алуға қажетті құжаттар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерімен белгіленеді.
5. Уәкілетті орган Қордың директорлар кеңесінің бірінші басшысы мен мүшесін, басқарманың төрағасы мен мүшесін не бас директорды, бас бухгалтерді тағайындауға (сайлауға) берілген келісімді мынадай негіздемелер бойынша кері қайтарып алады:
1) келісім беруге негіз болған мәліметтердің шынайы еместігін анықтау;
2) осы бапта көрсетілген тұлғаларды қызметтік міндеттерін орындаудан шеттету;
3) алынбаған немесе өтелмеген соттылығының болуы.
Уәкілетті орган Қордың директорлар кеңесінің бірінші басшысы мен мүшесін, басқарманың төрағасы мен мүшесін не бас директорды, бас бухгалтерді тағайындауға (сайлауға) берілген келісімді кері қайтарып алған жағдайда Қор аталған тұлғамен еңбек шартын бұзуға міндетті.";

1) не имеющее высшего образования;
2) не имеющее стажа работы не менее двух лет в сфере предоставления и (или) регулирования финансовых услуг;
3) не имеющее безупречной деловой репутации;
4) у которого было отозвано согласие на назначение (избрание) на должность руководящего работника в период нахождения данного лица в должности руководящего работника в иной финансовой организации. Указанное требование применяется в течение последних двенадцати последовательных месяцев после принятия уполномоченным органом решения об отзыве согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника.
2. Первый руководитель и члены совета директоров, председатель и члены правления либо генеральный директор, главный бухгалтер Фонда вправе занимать свою должность без согласования с уполномоченным органом не более шестидесяти календарных дней со дня его назначения (избрания).
По истечении срока, указанного в настоящем пункте, и в случае непредставления документов на согласование в уполномоченный орган либо в случае отказа уполномоченным органом в согласовании Фонд обязан расторгнуть трудовой договор с данным лицом, либо в случае отсутствия трудового договора принять меры по прекращению полномочий данного лица.
3.Уполномоченный орган рассматривает документы, представленные для выдачи согласия на назначение (избрание) первым руководителем и членом совета директоров, председателем и членом правления либо генеральным директором, главным бухгалтером Фонда в течение тридцати календарных дней с даты их представления.
4. Порядок выдачи и отказа в выдаче согласия уполномоченного органа на назначение (избрание) первого руководителя и членов совета директоров, председателя и членов правления либо генерального директора, главного бухгалтера Фонда, документы, необходимые для получения согласия, устанавливаются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.
5. Уполномоченный орган отзывает выданное согласие на назначение (избрание) на должность первого руководителя и членов совета директоров, председателя и члена правления либо генерального директора, главного бухгалтера Фонда по следующим основаниям:
1) выявление недостоверных сведений, на основании которых было выдано согласие;
2) отстранение от выполнения служебных обязанностей лиц, указанных в настоящей статье;
3) наличие неснятой или непогашенной судимости.
В случае отзыва уполномоченным органом согласия на назначение (избрание) на должность первого руководителя и членов совета директоров, председателя и члена правления либо генерального директора, главного бухгалтера Фонда, Фонд обязан расторгнуть трудовой договор с данным лицом.";

6) 6-бапта:
1) тармақшадағы "төтенше жарналарының, сондай-ақ" деген сөздер алынып тасталсын;
1-1) тармақша алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 1-2), 1-3), 1-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-2) Қордың инвестициялық саясатын анықтау;
1-3) Қор активтерінің инвестициялық портфелін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын ұйымды анықтау;
1-4) Қор заемдарын тарту жөнінде шешім қабылдау;";
4-1) тармақша алынып тасталсын;
7) 9-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"9-бап. Қор акцияларын сатып алу тәртібі мен талаптары
1. Сақтандырудың міндетті түрлері бойынша Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларда өтініш беруші сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия алу үшін осы Заңда көзделген тәртіпте Қор акцияларын сатып алуға міндетті.
2. Акцияларды сатып алу үшін өтініш беруші Қорға нотариатта куәландырылған мынадай құжаттарды ұсынады:
1) өтініш берушіні мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің көшірмесі;
2) өтініш берушінің статистикалық карточкасының көшірмесі;
3) өтініш беруші жарғысының көшірмесі.
Қордың орналастырылмаған жарияланған акцияларының саны оның жарияланған акцияларының жалпы санының кемінде он пайызын құрайды. Акционерлерге Қордың жарияланған акциялары бойынша артықшылықпен сатып алу құқығы берілмейді.
Қорда орналастырылмаған жарияланған акциялар болмаған жағдайда Қор жарияланған акцияларды сатып алған (иеленген) күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының заңнамаларында көзделген тәртіпте және жағдайларда акциялар шығарылымының проспектісіне тиісті өзгерістер енгізеді.
Қордың қатысушы-сақтандыру ұйымы Қазақстан Республикасының міндетті сақтандыру туралы заңнамалық актісіне сәйкес сақтандыру ұйымына Қордың акцияларын сатып алу және міндетті сақтандырудың аталған түрлері бойынша жасалған міндетті сақтандыру шарттарының қолданысын тоқтату міндеті жүктелген міндетті сақтандыру түрлері бойынша сақтандыру қызметін тоқтатқан жағдайда қатысушы-сақтандыру ұйымы өзіне тиесілі акцияларды Қор акционерлеріне сату жолымен оларды иелігінен шығаруды жүзеге асыруға міндетті. Акционерлер Қор акцияларын сатып алудан бас тартқан жағдайда Қор акциялардың құнын анықтау әдістемесіне сәйкес анықталған баға бойынша акцияларды сатып алуға міндетті.
Қордың қатысушы-сақтандыру ұйымы акцияларды сатып алған кезден бастап оның сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру жүйесіне кіргізілген міндетті сақтандыру түрлері бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына берілетін лицензияны алғанға дейін қатысушы-сақтандыру ұйымының Қор шешімін белгілеу және Қорға тиесілі акцияларға дауыс беру құқығы жоқ.";

6) в статье 6:
в подпункте 1) слова "чрезвычайных взносов, а также" исключить;
подпункт 1-1) исключить;
дополнить подпунктами 1-2), 1-3), 1-4) следующего содержания:
"1-2) определение инвестиционной политики Фонда;
1-3) определение организации, осуществляющей деятельность по управлению инвестиционным портфелем активов Фонда;
1-4) принятие решение о привлечении займов Фонда;";
подпункт 4-1) исключить;
7) статью 9 изложить в следующей редакции:
"Статья 9. Порядок и условия приобретения акций Фонда
1. В случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан по обязательным видам страхования, заявитель обязан приобрести акции Фонда в порядке, предусмотренном настоящим Законом, для получения лицензии на право осуществления страховой деятельности.
2. Для приобретения акций заявитель представляет Фонду следующие нотариально засвидетельствованные документы:
1) копию свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации);
2) копию статистической карточки;
3) копию устава.
Количество неразмещенных объявленных акций Фонда должно составлять не менее десяти процентов от общего количества его объявленных акций. Акционеры не имеют права преимущественной покупки по объявленным акциям Фонда.
В случае отсутствия у Фонда неразмещенных объявленных акций Фонд обязан в течение пятнадцати рабочих дней с даты выкупа (приобретения) объявленных акций внести соответствующие изменения в проспект выпуска акций в порядке и на условиях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
В случае прекращения страховой организацией-участником Фонда страховой деятельности по видам обязательного страхования, по которым в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан об обязательном страховании на страховую организацию возложена обязанность приобретения акций Фонда и прекращения действия, заключенных по данным видам обязательного страхования договоров обязательного страхования, страховая организация - участник обязана осуществить отчуждение принадлежащих ей акций путем их продажи акционерам Фонда. В случае отказа акционеров в приобретении акций Фонда, Фонд обязан выкупить акции по цене определяемой в соответствии с методикой определения стоимости акций.
С момента приобретения акций страховой организацией - участником Фонда до получения ею лицензии на право осуществления страховой деятельности по видам обязательного страхования, включенным в систему гарантирования страховых выплат, страховая организация - участник не вправе определять решения Фонда и голосовать принадлежащими акциями Фонда.";

8) 10 және 11-баптар алынып тасталсын;
9) 12-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қатысушы-сақтандыру ұйымы сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру жүйесіне кіргізілген міндетті сақтандыру түрлері бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына берілетін лицензияны алған күннен бастап міндетті және төтенше жарналарды төлеуге міндетті.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Қатысушы-сақтандыру ұйымы сақтандыру қызметін жүзеге асыруға құқық беретін лицензиядан айырылған күннен бастап қатысушы-сақтандыру ұйымының міндетті және төтенше жарналарын төлем жасау міндеттемесі қатысушы-сақтандыру ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы сот шешімі заңды күшіне енгенге дейін тоқтатыла тұрады.
Қатысушы-сақтандыру ұйымының міндетті және төтенше жарналарын төлеу міндеттемесі оны мәжбүрлеп тарату туралы сот шешімі заңды күшіне енген күннен бастап тоқтатылады.
Осы Заңға сәйкес қатысушы-сақтандыру ұйымдары төлеген міндетті және төтенше жарналар қайтарылып берілмейді.";
10) 15-бапта:
2-тармақтың бірінші бөлігіндегі "екі" деген сөз "алты" деген сөзбен ауыстырылсын;
5-тармақтағы "бес" деген сөз "жеті" деген сөзбен ауыстырылсын;
11) 17-2-бапта:
1-тармақтағы "өтініш беруге құқылы" деген сөздер "өтініш береді" деген сөздермен ауыстырылсын;
"не қатысушы-сақтандыру ұйымына" деген сөздер алынып тасталсын;
2-тармақта:
1) тармақшадағы:
"растайтын құжаттың көшірмесі" деген сөздер "растайтын құжат" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) жәбірленушінің қайтыс болуы туралы куәліктің нотариатта куәландырылған көшірмесі;";
5) тармақшадағы "растайтын құжаттың көшірмесі" деген сөздер "растайтын құжат" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақтағы "не қатысушы-сақтандыру ұйымы" деген сөздер алынып тасталсын;
5-тармақ алынып тасталсын;
8-тармақтағы ", сондай-ақ" деген сөз және "қатысушы-сақтандыру ұйымы" деген сөздер алынып тасталсын;
9-тармақ:
3) тармақшадағы "бас тартуға құқылы" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) осы баптың 2-тармағында көзделген құжаттардың толық пакетін ұсынбағанда не шынайы емес құжаттарды бергенде бас тартуға құқылы.";
екінші бөлігіндегі "жеті" деген сөз "отыз" деген сөзбен ауыстырылсын;
10-тармақтағы "министрлігімен" деген сөзден кейін "және Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасымен" деген сөздермен толықтырылсын;
12) 17-2-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Жәбірленушінің өміріне, денсаулығына келтірілген зиянды және (немесе) жерлеуге жұмсалған шығыстарды өтеу төлемдері мынадай мөлшерде (айлық есептік көрсеткіштермен) жүзеге асырылады:
1) өміріне зиян келтірген жағдайда - 250;
2) денсаулығына нұқсан келтірген жағдайда - 150;

8) статьи 10 и 11 исключить;
9) в статье 12:
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Страховая организация-участник обязана уплачивать обязательные и чрезвычайные взносы с даты получения лицензии на право осуществления страховой деятельности по видам обязательного страхования, включенным в систему гарантирования страховых выплат.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. С даты лишения страховой организации-участника лицензии на право осуществления страховой деятельности обязательства страховой организации-участника по уплате обязательных и чрезвычайных взносов приостанавливаются до вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации страховой организации-участника.
Обязательства страховой организации-участника по уплате обязательных и чрезвычайных взносов прекращаются со дня вступления в законную силу решения суда о ее принудительной ликвидации.
Обязательные и чрезвычайные взносы, уплаченные страховыми организациями-участниками в соответствии с настоящим Законом, возврату не подлежат.";
10) в статье 15:
в части первой пункта 2 слово "двух" заменить словом "шести";
в пункте 5 слово "пяти" заменить словом "семи";
11) в статье 17-2:
в пункте 1 слова "вправе обратиться" заменить словом "обращаются";
слова "либо в страховую организацию-участника" исключить;
в пункте 2:
в подпункте 1) слова "копия документа, подтверждающего" заменить словами "документ, подтверждающий";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) нотариально засвидетельствованная копия свидетельства о смерти потерпевшего;";
в подпункте 5) слова "копия документа, подтверждающего" заменить словами "документ, подтверждающий";
в пункте 3 слова "либо страховой организацией-участником" исключить;
пункт 5 исключить;
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Выплаты по возмещению вреда жизни, здоровью потерпевшего и (или) расходов на погребение осуществляются в следующих размерах (в месячных расчетных показателях):
1) при причинении вреда жизни - 250;
2) при причинении тяжкого вреда здоровью - 150;

3) жерлеуге жұмсалатын шығыстарға - 15.";
13) 17-4-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Қатысушы-сақтандыру ұйымы көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыруды жүзеге асыруға берілген лицензиядан айырылған күннен бастап қатысушы-сақтандыру ұйымының қосымша жарналарды төлеу міндеттемелері қатысушы-сақтандыру ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы сот шешімі заңды күшіне енгенге дейін тоқтатыла тұрады.
Қатысушы-сақтандыру ұйымының қосымша жарналарды төлеу міндеттемесі оны мәжбүрлеп тарату туралы сот шешімі заңды күшіне енген күннен бастап тоқтатылады.
Қатысушы-сақтандыру ұйымдарының осы Заңға сәйкес төлеген қосымша жарналары қайтарылып берілмейді.";
14) 18-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасындағы "және төтенше" деген сөздер ", төтенше және қосымша" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
1) тармақша алынып тасталсын;
3) тармақшадағы "(Қордың қаржылық есебін қоспағанда)" деген сөздер "(Қордың қаржылық есебін қосқанда)" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшадағы "қатысу шартына сәйкес айқындалатын көлемде" деген сөздер алынып тасталсын;
6) тармақшадағы "және төтенше" деген сөздер ", төтенше және қосымша" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-1 тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Қор бухгалтерлік есепке алу мен қаржылық есеп беру туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына, қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына сәйкес өздері жүргізетін операцияларды есепке алады.";
3-тармақтағы "және қатысу шартында" деген сөздер алынып тасталсын;
15) 19-бапта:
1-тармақтың бірінші абзацындағы "Қатысу шартына сәйкес қатысушы-сақтандыру ұйымы" деген сөздер "Қатысушы-сақтандыру ұйымы" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақта:
бірінші абзацындағы "Қатысу шартына сәйкес қатысушы-сақтандыру ұйымы" деген сөздер "Қатысушы-сақтандыру ұйымы" деген сөздермен ауыстырылсын;
1) тармақшадағы "және төтенше" деген сөздер ", төтенше және қосымша" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) осы Заңда көзделген жағдайларда өзіне тиесілі Қор акцияларын иеліктен шығаруға;";
3-тармақтағы "және қатысу шартында" деген сөздер алынып тасталсын;

3) расходы на погребение - 15.";
в пункте 8 слова ", а также страховой организацией-участником" исключить;
пункт 9:
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) непредставления полного пакета документов либо представления недостоверных документов, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи.";
в части второй слова "семи" заменить словами "тридцати";
пункт 10 после слова "Казахстан" дополнить словами "и Генеральной прокуратурой Республики Казахстан";
12) пункт 5 статьи 17-4 изложить в следующей редакции:
"5. С даты лишения страховой организации-участника лицензии на осуществление обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств обязательства страховой организации-участника по уплате дополнительных взносов приостанавливаются до вступления в законную силу решения суда о принудительной ликвидации страховой организации-участника.
Обязательство страховой организации-участника по уплате дополнительных взносов прекращается со дня вступления в законную силу решения суда о ее принудительной ликвидации.
Дополнительные взносы, уплаченные страховыми организациями-участниками в соответствии с настоящим Законом, возврату не подлежат.";
13) в статье 18:
в подпункте 1) пункта 1 слова "и чрезвычайных" заменить словами ", чрезвычайных и дополнительных";
в пункте 2:
подпункт 1) исключить;
в подпункте 3) слова "(за исключением финансовой отчетности Фонда)" заменить словами "(включая финансовую отчетность Фонда)";
в подпункте 4) слова "в объеме, определяемом в соответствии с договором участия" исключить;
в подпункте 6) слова "и чрезвычайных" заменить словами ", чрезвычайных и дополнительных";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Фонд осуществляет учет проводимых им операций в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности, законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.";
в пункте 3 слова "и договором участия" исключить;
14) в статье 19:
в абзаце первом пункта 1 слова "в соответствии с договором участия" исключить;
в пункте 2:
в абзаце первом слова "в соответствии с договором участия" исключить;
в подпункте 1) слова "и чрезвычайные" заменить словами ", чрезвычайные и дополнительные";
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) в случаях, предусмотренных настоящим Законом, произвести отчуждение принадлежащих ей акций Фонда;";
в пункте 3 слова "и договором участия" исключить;
15) в статье 22:
пункт 1 дополнить словами ", с разрешения уполномоченного органа";
в пункте 2:
после слова "выплат" дополнить словами "и резерва возмещения вреда";
слово "Фонде" заменить словами "данных резервах Фонда";
пункт 3 исключить;

16) 22-бапта:
1-тармақ "тәртіппен" деген сөзден кейін ", уәкілетті органның рұқсатымен" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақта:
"резервінің" деген сөзден кейін "және зиянды өтеу резервінің" деген сөздермен толықтырылсын;
"Қорға қатысу үлесіне" деген сөздер "осы Қор резервтеріне қатысу үлесіне" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ алынып тасталсын;
17) 24-бап алынып тасталсын.
9. "Тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 1 шілдедегі Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., N 14, 102-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 4, 25-құжат; 2007 ж., N 8, 52-құжат):
8-баптың 1-тармағындағы "қатысушысы" деген сөз "акционері" деген сөзбен ауыстырылсын.
10. "Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" 2003 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., N 14, 104-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 4, 25-құжат; 2007 ж., N 8, 52-құжат):
1) 1-тармақтың 5-1) тармақшасы "бағалау қызметін" деген сөздердің алдынан "мүлікті (зияткерлік меншік объектілерін, материалдық емес активтердің құнын қоспағанда) бағалау жөніндегі" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 5-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мынадай көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігі міндетті сақтандырылуға жатады:
1) ішкі істер органдарының жол полициясы бөлімшелерінде тіркелген (мемлекеттік тіркеуге жататын) жеңіл, жүк автомобильдер, автобустар, шағын автобустар және олардың негізінде жасалған көлік құралдары, мотокөлік және олардың тіркемелері (жартылай тіркемелері), сондай-ақ трамвайлар мен троллейбустар;
2) Қазақстан Республикасының аумағына уақытша енген (әкелінген) көлік құралы;
3) осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген, жасаушы ұйымдардан, жөндеу және сауда ұйымдарынан, кедендік бақылау органдарынан тіркеу орнына өзін жүргізіп әкелген, сондай-ақ ішкі істер органдарының жол полициясы бөлімшесімен тұрғылықты жерінің өзгеруіне немесе меншік құқығының өзгеруіне байланысты тіркеуден шығарылған көлік құралы";
3) 6-баптың 1-тармағы "мемлекеттік орган" деген сөздерден кейін "(бұдан әрі - уәкілетті орган)" деген сөздермен толықтырылсын;
4) 8-бапта:
1-тармақта:
1) тармақшада "қатысушысы" деген сөз "акционері" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) осы Заңмен белгіленген тәртіпте көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру жөніндегі деректер базасының (бұдан әрі — деректер базасы) қатысушысы болуға міндетті.";
4-тармақ алынып тасталсын;

16) статью 24 исключить.
9. В Закон Республики Казахстан от 1 июля 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 14, ст. 102; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 25; 2007 г., № 8, ст. 52; 2008 г., № 6-7, ст. 27):
в пункте 1 статьи 8 слово "участником" заменить словом "акционером".
10. В Закон Республики Казахстан от 1 июля 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 14, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 25; 2007 г., № 8, ст. 52; 2008 г., № 6-7, ст. 27):
1) в подпункте 5-1) статьи 1 после слова "деятельности" дополнить словами "по оценке имущества (за исключением объектов интеллектуальной собственности, стоимости нематериальных активов)";
2) пункт 1 статьи 5 изложить в следующей редакции:
"1. Обязательному страхованию подлежит гражданско-правовая ответственность владельцев:
1) легковых, грузовых автомобилей, автобусов, микроавтобусов и транспортных средств, построенных на их базе, мототранспорта и прицепов (полуприцепов) к ним, зарегистрированных (подлежащих государственной регистрации) в подразделениях дорожной полиции органов внутренних дел, а также трамваев и троллейбусов;
2) временно въехавших (ввезенных) на территорию Республики Казахстан;
3) транспортных средств, указанных в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта, доставляемых своим ходом с организаций-изготовителей, ремонтных и торговых организаций, органов таможенного контроля к месту регистрации, а также снятые с учета подразделением дорожной полиции органов внутренних дел в связи с изменением места жительства или изменением права собственности.";
3) пункт 1 статьи 6 дополнить словами "(далее - уполномоченный орган)";
4) в статье 8:
в пункте 1:
в подпункте 1) слово "участником" заменить словом "акционером";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) стать участником базы данных по обязательному страхованию гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств (далее - база данных) в порядке, определенном настоящим Законом.";
пункт 4 исключить;

5) 8-1-бапта:
атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"8-1. Деректер базасы";
1-тармақ алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 4-1 және 4-2-тармақтармен толықтырылсын:
"4-1. Деректер базасын қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым:
1) ақпарат жеткізушілермен ақпарат беру туралы және (немесе) сақтандыру есеп алушылармен сақтандыру есептерін алу туралы шарттар жасасуға;
2) ақпарат жеткізушілерден сақтандыру есептерін қалыптастыратын толық және шынайы ақпаратты талап етуге;
3) ақпарат жеткізуші берген ақпаратты, оның дұрыс немесе толық ресімделмеуіне, ақпарат жеткізушінің, сақтандыру есебін алушының, деректер базасы субъектісінің деректері пайдаланылатын ақпараттық жүйенің талаптарына сәйкес келмеуіне байланысты, оны деректер базасында пайдаланбастан қайтаруға;
4) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде және осы Заңға сәйкес жасалған шарттарда көзделген өзге де құқықтарды иеленуге құқылы.
4-2. Деректер базасын қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым:
1) сақтандыру есептерін қалыптастыруды жүзеге асыруға;
2) осы Заңда және уәкілетті органның нормативтік-құқықтық актілерінде көзделген тәртіпте сақтандыру есептерін беруге;
3) осы Заңмен көзделген жағдайларды қоспағанда сақтандыру есептерінде бар ақпараттың ашылуына жол бермеуге;
4) егер алушыға берілген сақтандыру есебі деректер базасын қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымы қызметкерлерінің әрекеттері немесе әрекетсіздіктері салдарынан ақпарат берушілердің деректер базасын қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымына берген ақпаратқа сәйкес келмесе сақтандыру есебін алушыға және деректер базасының субъектісіне түзетілген сақтандыру есебін көрсетілген сәйкессіздік анықталған сәттен бастап бес жұмыс күн ішінде беруге;
Ақпарат жеткізушімен деректер базасын қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның берген сақтандыру есебінің сәйкес келмеуін растау қажет болған жағдайда сақтандыру есебін алушыға және деректер базасының субъектісіне түзетілген сақтандыру есебін беру мерзімін есептеу деректер базасын қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның ақпарат жеткізушіден осы баптың 7-тармағының 7) тармақшасында белгіленген мерзімде тиісті ақпарат алған сәттен бастап жүзеге асырылады;
5) деректер базасы субъектісінің өтініші бойынша, оған деректер базасы субъектісімен дау айтылған ақпаратты ұсынған ақпарат жеткізуші туралы мәліметтер беруге;
6) егер сақтандыру есебін беру туралы сұрату Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген талаптар бұзылып жасалса, оны беруден бас тартуға;

5) в статье 8-1:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 8-1. База данных";
пункт 1 исключить;
дополнить пунктами 4-1 и 4-2 следующего содержания:
"4-1. Организация по формированию и ведению базы данных вправе:
1) заключать договоры о предоставлении информации с поставщиками информации и (или) о получении страховых отчетов с получателями страховых отчетов;
2) требовать от поставщиков информации полной и достоверной информации, формирующей страховые отчеты;
3) возвратить информацию, предоставленную поставщиком информации без ее использования в базе данных, в связи с ее неправильным или неполным оформлением, несоответствием данных поставщика информации, получателя страхового отчета, субъекта базы данных требованиям в используемой информационной системе;
4) иметь иные права, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан и договорами, заключенными в соответствии с настоящим Законом.
4-2. Организация по формированию и ведению базы данных обязана:
1) осуществлять формирование страховых отчетов;
2) предоставлять страховые отчеты в порядке, предусмотренном настоящим Законом и нормативными правовыми актами уполномоченного органа;
3) не допускать раскрытия информации, содержащейся в страховых отчетах, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Законом;
4) предоставлять получателю страхового отчета и субъекту базы данных исправленный страховой отчет в случае, если предоставленный получателю страховой отчет вследствие действия или бездействия работников организации по формированию и ведению базы данных содержал информацию, не соответствующую информации, предоставленной в организацию по формированию и ведению базы данных поставщиками информации, в течение пяти рабочих дней с момента обнаружения указанного несоответствия.
В случае необходимости подтверждения поставщиком информации факта несоответствия выданного организацией по формированию и ведению базы данных страхового отчета исчисление срока предоставления получателю страхового отчета и субъекту базы данных исправленного страхового отчета осуществляется с момента получения организацией по формированию и ведению базы данных соответствующей информации от поставщика информации в срок, установленный подпунктом 7) пункта 7 настоящей статьи;
5) по заявлению субъекта базы данных предоставить ему сведения о поставщике информации, предоставившем информацию, оспариваемую субъектом базы данных;
6) отказывать в предоставлении страхового отчета, если запрос о его предоставлении составлен с нарушением требований, установленных законодательством Республики Казахстан;

7) сақтандыру есептерін беру туралы сұратулардың есебін және берілген сақтандыру есептерінің есебін жүргізуге;
8) ақпарат жеткізушіге тиісті негіздемелер болған кезде қайта ресімдеуге немесе нақтылауға жататын келіп түскен ақпаратты түзету, толықтыру туралы талап қоюға;
9) ақпараттық ресурстарды және ақпараттық жүйелерді Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес пайдалануға;
10) осы баптың 5-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген ақпаратты жеткізушілерге деректер базасының ақпараттық ресурстарын құруда және оған қол жеткізуде тең жағдайларын қамтамасыз етуге;
11) уәкілетті органмен "Қаржы рыногы мен қаржылық ұйымдарды мемлекеттік реттеу және қадағалау туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 шілдедегі Заңында көзделген өзінің функцияларын іске асыру мақсатында сұратылған ақпаратты беруге, оның ішінде:
осы баптың 5-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген ақпарат жеткізушілердің ұсынылуы осы Заңмен және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерімен талап етілетін ақпаратты ұсынбағаны, уақтылы ұсынбағаны не толық көлемде ұсынбағаны туралы ақпаратты;
осы баптың 5-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген ақпарат жеткізушілермен осы Заңның 19-бабының талаптарын бұза отырып есептелген сақтандыру сыйлықақыларының мөлшерлері туралы ақпаратты;
12) уәкілетті органға деректер базасына қол жетімділігін беруге;
13) Қазақстан Республикасы заңнамасында және (немесе) ақпарат беру және (немесе) сақтандыру есептерін алу туралы шарттарда белгіленген өзге де талаптарды сақтауға міндетті.";
7-тармақ мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) осы баптың 4-2-тармағының 4) тармақшасында көзделген жағдайларда деректер базасын қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымға үш жұмыс күн ішінде ақпаратты ұсынуға міндетті.";
8-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) уәкілетті орган";
5) тармақшада "сақтандыру есебін алушылар болып табылады." деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 6) және 7) тармақшалармен толықтырылсын:
"6) осы Заңда көзделген жағдайларда дауларды қараған кезде сақтандыру омбудсманы;
7) Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінің 830-бабының 5-тармағында көрсетілген тұлғалар сақтандыру есебін алушылар болып табылады.";
мынадай мазмұндағы 10-1 және 10-2-тармақтармен толықтырылсын:
"10-1. Деректер базасының субъектісі:
1) осы заңда белгіленген талаптарға сәйкес өзі туралы сақтандыру есебін алуға;
2) сақтандыру шартын жасаған кезде осы баптың 8-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген сақтандыру есебін алушыдан сақтандыру есебімен таныстыруды не осы алушының деректер базасынан алған сақтандыру есебінің көшірмесін оған беруді талап етуге;

7) вести учет запросов о предоставлении страховых отчетов и учет предоставленных страховых отчетов;
8) обращаться к поставщику информации с требованием о корректировке, дополнении поступившей информации, подлежащей при наличии соответствующих оснований переоформлению или уточнению;
9) использовать информационные ресурсы и информационные системы в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
10) обеспечить равные условия участия поставщиков информации, указанных в подпункте 1) пункта 5 настоящей статьи, в создании и доступе к информационным ресурсам базы данных;
11) предоставлять информацию, запрашиваемую уполномоченным органом в целях реализации своих функций, предусмотренных Законом Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании и надзоре финансового рынка и финансовых организаций", в том числе:
информацию о непредставлении, несвоевременном представлении либо представлении информации в неполном объеме поставщиками информации, указанными в подпункте 1) пункта 5 настоящей статьи, предоставление которой требуется настоящим Законом и нормативными правовыми актами уполномоченного органа;
информацию о размерах страховых премий, рассчитанных поставщиками информации, указанными в подпункте 1) пункта 5 настоящей статьи, с нарушением требований статьи 19 настоящего Закона;
12) предоставить уполномоченному органу доступ к базе данных;
13) соблюдать иные требования, установленные законодательством Республики Казахстан и договорами о предоставлении информации и (или) о получении страховых отчетов.";
пункт 7 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) предоставить в течение трех рабочих дней информацию в организацию по формированию и ведению базы данных в случаях, предусмотренных подпунктом 4) пункта 4-2 настоящей статьи.";
в части первой пункта 8:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) уполномоченный орган";
дополнить подпунктами 6) и 7) следующего содержания:
"6) страховой омбудсман, при рассмотрении споров, в случаях предусмотренных настоящим Законом;
7) лица, указанные в пункте 5 статьи 830 Гражданского кодекса Республики Казахстан.";
дополнить пунктами 10-1 и 10-2 следующего содержания:
"10-1. Субъект базы данных вправе:
1) получить в соответствии с требованиями, установленными настоящим Законом, страховой отчет о себе;
2) при заключении договора страхования требовать от получателя страхового отчета, указанного в подпункте 2) пункта 8 настоящей статьи, ознакомления со страховым отчетом либо выдачи ему копии страхового отчета, полученного данным получателем из базы данных;

3) жеткізуші туралы ақпарат алғанда сақтандыру есебіндегі ақпаратпен келіспегенін мәлімдеуге;
4) ақпаратты жеткізушіге және деректер базасын қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымға шынайы емес ақпаратты түзету жөнінде талап қоюға;
5) Қазақстан Республикасы заңнамалық актілеріне сәйкес өзге де құқықтарды иеленуге құқылы.
10-2. Уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілері осы баптың 5-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген ақпарат жеткізушілермен, олардың деректер базасын құруға және қорғауға қатысу жөніндегі ақпарат жеткізушілер ретіндегі қызметіне қатысты бөлігінде орындалуға міндетті.".
6) 8-2-бапта:
баптың атауы "және оны ұсыну мерзімі" деген сөздермен толықтырылсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сақтандырушылар осы Заң мен ақпарат беру және (немесе) сақтандыру есептерді алу туралы шартында көзделген тәртіпте, мерзімдерде және көлемде өзімен сақтандыру шартын жасасқан сақтанушы (сақтандырылушы), әрбір жасалған сақтандыру шарты, сақтандыру сыйлықақылардың көлемі, сақтандыру жағдайлары, сондай-ақ сақтандыру төлемдерінің сомалары (мүлік пен денсаулық бойынша төлемдер бөлігінде) туралы ақпарат береді.
Сақтандырушы деректер базасын қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымға берген сақтанушы, сақтандырылушы туралы мәліметтер сақтанушының осы Заңның 10-бабының 5-тармағында көзделген өтінішінде көрсетілген сақтанушы және сақтандырылушы туралы мәліметтерге сәйкес келуі тиіс";
3-тармақ "электрондық түрде" деген сөздерден кейін "көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарттың ресімдеген күннен кейін келетін жұмыс күн ішінде" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақ алынып тасталсын;
7) мынадай мазмұндағы 8-3-баппен толықтырылсын:
"8-3-бап. Ақпарат беру және (немесе) сақтандыру есептерін алу
туралы шарттың міндетті талаптары
Ақпарат беру және (немесе) сақтандыру есептерін алу туралы шартта мыналар болуы тиіс:
1) тараптардың толық атауы, олардың орналасқан жері мен банк деректемелері;
2) осы Заңға сәйкес келетін шарттың мәні туралы көрсету;
3) сақтандыру есептерін қалыптастыратын ақпараттың түрлері, көлемі, мерзімдері (кезеңділігі), ұсыну тәртібі;
4) сақтандыру есептеріндегі ақпараттың түрлері, көлемі, мерзімдері (кезеңділігі) және сақтандыру есептерін алу тәртібі;
5) тараптардың осы Заңға сәйкес келетін құқықтары мен міндеттері;
6) деректер базасынан ақпаратты ұсыну жөніндегі қызметтерге ақы төлеу тәртібі;
7) шарттың қолданылу мерзімі, оны өзгерту негіздемелері және тәртібі, бір жақты тәртіппен тоқтату және бұзу, сондай-ақ, шарт бойынша міндеттемелерін бұзғаны үшін айыппұлдың мөлшері;

3) заявлять несогласие с информацией, содержащейся в страховом отчете, с получением информации о поставщике;
4) обращаться к поставщику информации и организации по формированию и ведению базы данных с требованием об исправлении недостоверной информации;
5) иметь иные права в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
10-2. Нормативные правовые акты уполномоченного органа обязательны для выполнения поставщиками информации, указанными в подпункте 1) пункта 5 настоящей статьи, в части, касающейся их деятельности в качестве поставщиков информации по участию в создании и защите базы данных.";
6) в статье 8-2:
заголовок статьи дополнить словами "и срок ее представления";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Страховщики предоставляют информацию о страхователе (застрахованном), заключившие с ним договор страхования, каждом заключенном договоре страхования, объемах страховых премий, страховых случаях, а также суммах страховых выплат (в разрезе выплат по имуществу и здоровью) в порядке, сроки и объеме, которые предусмотрены настоящим Законом и договором о предоставлении информации и (или) получении страховых отчетов.
Сведения о страхователе, застрахованном, представляемые страховщиком в организацию по формированию и ведению базы данных, должны соответствовать сведениям о страхователе и застрахованном, указанным в заявлении страхователя, предусмотренном пунктом 5 статьи 10 настоящего Закона.";
пункт 3 дополнить словами "в течение рабочего дня, следующего за днем оформления договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств";
пункт 4 исключить;
7) дополнить статьей 8-3 следующего содержания:
"Статья 8-3. Обязательные условия договора о предоставлении
информации и (или) получении страховых отчетов
Договор о предоставлении информации и (или) получении страховых отчетов должен содержать:
1) полное наименование сторон, сведения об их месте нахождения и банковских реквизитах;
2) указание о предмете договора, соответствующего настоящему Закону;
3) виды, объем, сроки (периодичность), порядок предоставления информации, формирующей страховые отчеты;
4) виды, объем, сроки (периодичность) информации, содержащейся в страховых отчетах, и порядок получения страховых отчетов;
5) права и обязанности сторон, соответствующие настоящему Закону;
6) порядок оплаты услуг по предоставлению информации из базы данных;
7) срок действия договора, основания и порядок его изменения, прекращения и расторжения в одностороннем порядке, а также размеры штрафов за нарушение обязательств по договору;

8) ақпарат жеткізушінің деректер базасын қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымға жіберілетін барлық ақпаратқа қатысты құпиялық режимін сақтау туралы міндеттемесі;
9) деректер базасын қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның барлық алынатын ақпаратқа қатысты құпиялық режимін сақтау туралы міндеттемесі;
10) ақпаратты ұсыну және (немесе) сақтандыру есептерін алу туралы шартты бұзғаны үшін тараптардың жауапкершілігі туралы талаптар.
Осы Заңның 8-1-бабының 5-тармағында көрсетілген ақпаратты жеткізушілермен ақпаратты ұсыну шартын жасаған кезде деректер базасын және көрсетілген ақпараттық жүйелерді құруға пайдаланылатын ақпараттық жүйелерді қалыптастырғанда және пайдаланғанда қолданылатын бағдарламалық қамтамасыз етуді қорғау жөніндегі ұйымдастырушылық, техникалық шаралар мен технологиялық талаптарды бірлесіп іске асыру міндеттілігі туралы талап міндетті енгізілуге жатады.";
8) 9-баптың 3-тармағының екінші бөлігі мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Бұл ретте сақтандырушы өтінішті қабылдаудан бас тартуға құқылы емес";
9) 10-бапта:
5-тармақта:
екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру полисі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актінің талаптарына сәйкес беріледі және онда деректер базасынан алынған ақпарат, сондай-ақ бірегей нөмірі бар.
Көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартын жасау үшін сақтанушының өтініші негіз болып табылады. Өтініштің мазмұнына қойылатын талаптар және өтініште көрсетілген мәліметтерді растайтын құжаттар көшірмелерінің тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерімен белгіленеді.";
мынадай мазмұндағы 10 және 11-тармақтармен толықтырылсын:
"10. Көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысын төлеу бір жолғы төлеммен жеке тұлғамен жүргізіледі.
11. Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартын, олардың мемлекеттік техникалық қарауын өткізген жерлерде және ішкі істер органдары Жол полициясының тіркеу бөлімшелерінде жасауға тыйым салынады.";
10) 11-бапта:
4-тармақта "(сақтандырылушы)" деген сөз алынып тасталсын;
6-тармақша "Заңға" деген сөзден кейін "және сақтанушының тиісті өзгерістер немесе толықтырулар енгізу жөніндегі өтінішті берген сәтіне қолданыста болған айлық есептік көрсеткіштің мөлшеріне" деген сөздермен және "сәйкес" деген сөзден кейін "көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін сақтандыру шартының қолданыста болу кезеңіне пропорционалды" деген сөздермен толықтырылсын;

8) обязательство поставщика информации о соблюдении режима конфиденциальности в отношении всей информации, направляемой в организацию по формированию и ведению базы данных;
9) обязательство организации по формированию и ведению базы данных о соблюдении режима конфиденциальности в отношении всей получаемой информации;
10) условия об ответственности сторон за нарушение договора о предоставлении информации и (или) получении страховых отчетов.
При заключении договора о предоставлении информации с поставщиками информации, указанными в пункте 5 статьи 8-1 настоящего Закона, подлежит обязательному включению условие об обязательности совместной реализации организационных, технических мер и технологических требований по защите программного обеспечения, применяемых при формировании и эксплуатации информационных систем, используемых для создания базы данных и средств защиты указанных информационных систем.";
8) часть вторую пункта 3 статьи 9 дополнить предложением следующего содержания:
"При этом страховщик не вправе отказать в принятии заявления.";
9) в статье 10:
в пункте 5:
дополнить частью второй следующего содержания:
"Страховой полис выдается в соответствии с требованиями нормативного правового акта уполномоченного органа и содержит информацию, а также уникальный номер, полученные из базы данных.
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Основанием для заключения договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств является заявление страхователя. Требования к содержанию заявления и перечень копий документов, подтверждающих сведения, указанные в заявлении, устанавливаются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.";
дополнить пунктами 9 и 10 следующего содержания:
"9. Оплата страховой премии по договору обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств производится физическим лицом единовременным платежом.
10. Запрещается заключение договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств в местах проведения их государственного технического осмотра и регистрационных подразделениях Дорожной полиции органов внутренних дел.";
10) в статье 11:
в части первой пункта 4 слово "(застрахованный)" исключить;
пункт 6 после слова "Законом" дополнить словами "и размером месячного расчетного показателя, действующего на момент подачи страхователем заявления по внесению соответствующих изменений или дополнений пропорционально периоду действия договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств,";

11) 12-бапта:
4-тармақта "(сақтандырылушы)" деген сөз алынып тасталсын;
6-тармақша "Заңға" деген сөзден кейін "және сақтанушының тиісті өзгерістер немесе толықтырулар енгізу жөніндегі өтінішті берген сәтіне қолданыста болған айлық есептік көрсеткіштің мөлшеріне" деген сөздермен және "сәйкес" деген сөзден кейін "көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін сақтандыру шартының қолданыста болу кезеңіне пропорционалды" деген сөздермен толықтырылсын;
12) 13-бапта:
4-тармақта:
2) тармақшада "." деген тыныс белгісі ";" деген тыныс белгісімен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3) және 4) тармақшалармен толықтырылсын:
"3) осы Заңның 5-бабының 1-тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдайларда көлік құралының мемлекеттік тіркелуінің алдындағы мерзімге, бірақ бестен кем емес күнтізбелік күнге;
4) көлік құралы Қазақстан Республикасының аумағына уақытша енген жағдайда уақытша енген бүкіл кезеңге, бірақ бестен кем емес күнтізбелік күнге жасалады.";
5—тармақта "Көлік" деген сөз "Басқа мемлекетте тіркелген көлік" деген сөздермен ауыстырылсын;
13) 16-бапта:
1-тармақ:
3) тармақшада "денсаулығына және (немесе)" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартынан туындаған мәселелерді реттеу үшін сақтандыру омбудсманға өтініш жасауға;";
2-тармақтың 3) тармақшасының бірінші сөйлемі "сақтандырушыға" деген сөздің алдынан "көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартын жасасқан" деген сөздермен толықтырылсын;
14) 17-баптың 2-тармағының 6) тармақшасы "мерзімде" деген сөзден кейін "және тәртіпте" деген сөздермен толықтырылсын;
15) 18-бапта:
1-тармақ:
3) тармақшада "денсаулығына және (немесе)" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) кез келген медициналық мекеменің қызметін пайдалануға;";
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартынан туындаған мәселелерді реттеу үшін сақтандыру омбудсманға өтініш жасауға;";
16) мынадай мазмұндағы 18-1 және 18-2-баптармен толықтырылсын:
"18-1-бап. Тәуелсіз сарапшының құқықтары мен міндеттері
1. Тәуелсіз сарапшы:
1) мүлкіне зиян келтірілген пайда алушыдан бағалауды жүргізген кезде зақымдалған мүлікке қол жеткізуді қамтамасыз етуді талап етуге;
2) мүлкіне зиян келтірілген пайда алушыдан бағалауды жүргізу үшін қажетті түсініктемелер мен қосымша мәліметтер алуға;
3) қажеттілігіне қарай шарт негізінде бағалауды жүргізуге қатысуға бағалаушыларды не басқа мамандарды тартуға;

11) в статье 12:
в части первой пункта 4 слово "(застрахованный)" исключить;
пункт 6 после слова "Законом" дополнить словами "и размером месячного расчетного показателя, действующего на момент подачи страхователем заявления по внесению соответствующих изменений или дополнений пропорционально периоду действия договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств,";
12) в статье 13:
в пункте 4:
в подпункте 2) слова "выплат." заменить словами "выплат;";
дополнить подпунктами 3) и 4) следующего содержания:
"3) в случаях, предусмотренных подпунктом 3) пункта 1 статьи 5 настоящего Закона на срок, предшествующий государственной регистрации транспортного средства, но не менее чем на пять календарных дней;
4) в случае временного въезда транспортного средства на территорию Республики Казахстан на весь период временного въезда, но не менее чем на пять календарных дней.";
в пункте 5 после слова "Казахстан" дополнить словами ", зарегистрированного в другом государстве,";
13) в статье 16:
в пункте 1:
в подпункте 3) слова "здоровью и (или)" исключить;
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) обратиться к страховому омбудсману для урегулирования вопросов, возникающих из договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств;";
предложение первое подпункта 3) пункта 2 после слова "страховщика" дополнить словами ", с которым заключен договор обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств,";
14) подпункт 6) пункта 2 статьи 17 после слов "в сроки" дополнить словами "и порядке";
15) в статье 18:
пункт 1:
в подпункте 3) слова "здоровью и (или)" исключить;
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) воспользоваться услугами любого медицинского учреждения;";
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) обратиться к страховому омбудсману для урегулирования вопросов, возникающих из договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств;";
16) дополнить статьями 18-1 и 18-2 следующего содержания:
"Статья 18-1. Права и обязанности независимого эксперта
1. Независимый эксперт имеет право:
1) требовать при проведении оценки от выгодоприобретателя, имуществу которого причинен вред, обеспечения доступа к поврежденному имуществу;
2) получать у выгодоприобретателя, имуществу которого причинен вред, разъяснения и дополнительные сведения, необходимые для проведения оценки;
3) привлекать по мере необходимости на договорной основе к участию в проведении оценки оценщиков либо других специалистов;

4) үшінші тұлғалардан мемлекеттік, коммерциялық және өзге де заңмен қорғалатын құпия болып табылатын мәліметтерді қоспағанда, бағалауды жүргізу үшін қажетті ақпаратты жазбаша немесе ауызша нысанда сұратуға құқылы.
Егер көрсетілген ақпаратты беруден бас тарту бағалау қорытындыларының шынайлығына ықпал етсе, бағалаушы ол туралы есебінде көрсетеді.
2. Тәуелсіз сарапшы:
1) көлік құралын бағалауды жүзеге асырған кезде көлік құралдарын бағалау әдістемесін реттейтін уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінің талаптарын пайдалануға және сақтауға;
2) сақтанушы не пайда алушы немесе олардың өкілдері дербес өтініш жасаған кезде көлік оқиғасы тараптарынан жазбаша нысанда көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы шарттарының болуы туралы ақпаратты сұратуға, сондай-ақ сақтандырушыны хабардар етуге және бағалауды жүргізгенде сақтандырушыларға қатысу мүмкіндігін беруге;
3) пайда алушы зақымдалған мүлікке қол жеткізуін берген сәттен бастап жеті жұмыс күн ішінде зақымдалған мүліктің бағалауын жүргізуге;
4) пайда алушыға және сақтандырушыға бағалау туралы есебін үш жұмыс күн ішінде жіберуге;
5) осы Заңның 18-1-бабының 1-тармағында көзделген іс-шараларын жүзеге асыруға кедергі болатын объективті жағдайлардың туындауы салдарынан бағалауды жүргізуге мүмкіндіктің жоғы туралы пайда алушыға және сақтандырушыға үш жұмыс күн ішінде хабарлауға;
6) бағалауды жүргізу барысында пайда алушыдан, сақтанушыдан, сақтандырушыдан және үшінші тұлғалардан алынатын ақпараттың сақталуын және құпиялығын қамтамасыз етуге;
7) талап бойынша уәкілетті органмен аккредиттеу туралы куәлігін ұсынуға;
8) заңнамалық актілерімен көзделген жағдайларды қоспағанда, бағалауды жүргізу барысында пайда алушыдан, сақтандырушыдан және үшінші тұлғалардан алған құпиялы ақпаратты жария етпеуге;
9) уәкілетті органға, оның сұратуы бойынша бағалау туралы есептерінің көшірмесін беруге міндетті.
3. Осы баптың 2-тармағының 3)-5) тармақшаларымен белгіленген мерзімдер бұзылған жағдайда тәуелсіз сарапшы өтініш берушіге әрбір кешіктірілген күнге тиісті қаржы жылына белгіленген ең төменгі есептік көрсеткіштің елу пайызы мөлшерінде тұрақсыздық айыбын төлейді.
4. Тәуелсіз сарапшы сақтандырушының өтініші бойынша бағалауды, егер ол сақтандырушыға қатысты аффилирленген тұлға болып табылса не оның лауазымды тұлғаларымен немесе осы сақтандырушының аффилирленген тұлға-ұйыммен бағынушылықпен байланыста болса, жүзеге асыруға құқылы емес.

4) запрашивать в письменной или устной форме у третьих лиц информацию, необходимую для проведения оценки, за исключением сведений, составляющих государственные секреты, коммерческую и иную охраняемую законом тайну.
В случае, если отказ в предоставлении указанной информации влияет на достоверность результатов оценки, оценщик указывает об этом в отчете.
2. Независимый эксперт обязан:
1) при осуществлении оценки транспортного средства использовать и соблюдать требования нормативного правового акта уполномоченного органа, регламентирующего методику оценки транспортных средств;
2) при самостоятельном обращении страхователя либо выгодоприобретателя или их представителей, запрашивать в письменной форме у сторон транспортного происшествия информацию о наличии действующих договоров обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств, а также уведомить и предоставить возможность страховщикам присутствовать при проведении оценки;
3) в течение семи рабочих дней с момента представления выгодоприобретателем доступа к поврежденному имуществу провести оценку поврежденного имущества;
4) в течение трех рабочих дней направить отчет об оценке выгодоприобретателю и страховщику;
5) сообщить в течение трех рабочих дней выгодоприобретателю и страховщику о невозможности проведения оценки вследствие возникновения объективных обстоятельств, препятствующих осуществлению мероприятий, предусмотренных пунктом 1 статьи 18-1 настоящего Закона;
6) обеспечивать сохранность и конфиденциальность информации, получаемой от выгодоприобретателя, страхователя, страховщика и третьих лиц в ходе проведения оценки;
7) предоставлять по требованию свидетельство об аккредитации уполномоченным органом;
8) не разглашать конфиденциальную информацию, полученную от выгодоприобретателя, страховщика и третьих лиц в ходе проведения оценки, за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами;
9) предоставлять копии отчетов об оценке уполномоченному органу по его запросу.
3. В случае, нарушения сроков, установленных подпунктами 3)-5) пункта 2 настоящей статьи, независимый эксперт уплачивает заявителю неустойку в размере пятидесяти процентов от минимального расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год за каждый день просрочки.
4. Независимый эксперт не вправе осуществлять оценку по заявлению страховщика, если он является в отношении данного страховщика аффилированным лицом либо связан подчиненностью с его должностными лицами или должностными лицами организаций - аффилиированных лиц данного страховщика.

18-2-бап. Тәуелсіз сарапшыны аккредиттеу ережесі
1. Аккредиттеуден өту үшін өтініш беруші уәкілетті органға мынадай құжаттарды тапсырады:
1) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен белгіленген нысандағы өтініш;
2) мүлікті (зияткерлік меншік объектілерін, материалдық емес активтердің құнын қоспағанда) бағалау жөніндегі бағалау қызметін жүзеге асыруға лицензияның көшірмесін;
3) өтініш берушінің жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің көшірмесін - жеке кәсіпкер үшін;
4) заңды тұлғаның мемлекеттік тіркеу туралы және құрылтай құжаттарының көшірмесін;
5) өтініш берушіні салық органында есепке алу туралы куәлігінің көшірмесін;
6) растау құжаттарды (мүлікті (зияткерлік меншік объектілерін, материалдық емес активтердің құнын қоспағанда) бағалау жөніндегі бағалау қызметті жүзеге асыруға лицензияның көшірмесін) қоса бере отырып, уәкілетті органның нормативтік-құқықтық актісімен белгіленген нысанда, штатында мүлікті бағалау жөніндегі бағалау қызметін жүзеге асыруға лицензиялары бар кемінде екі қызметкерінің бары туралы мәліметтерді (заңды тұлғалар үшін).
2. Заңды тұлғаның мүлікті (зияткерлік меншік объектілерін, материалдық емес активтердің құнын қоспағанда) бағалау жөніндегі бағалау қызметін жүзеге асыруға лицензиясы бар қызметкерлерінің құрамы өзгерген жағдайда заңды тұлға осындай өзгеріс болған күннен бастап бір ай мерзімде уәкілетті органға растау құжаттарын қоса бере отырып, жаңа қызметкерлердің тізімін береді.
3. Құжаттарды қарау және аккредиттеу туралы шешімді немесе аккредиттеуден бас тарту туралы шешімді қабылдау мерзімі өтінішті берген күннен бастап отыз күнтізбелік күннен аспау керек.
4. Аккредиттеу туралы куәлік шектеусіз қолдану мерзіміне беріледі.
5. Уәкілетті органда аккредиттеуден етуден бас тарту үшін осы баптың 1-тармағында белгіленген талаптарды орындамау негіздеме болып табылады.
6. Аккредиттеу туралы куәлігінің қолданылуы уәкілетті органмен алты ай мерзіміне дейін мынадай жағдайларда тоқтата тұрылады:
1) аккредиттеуге берілген құжаттарда шынайы емес немесе бұрмаланған деректердің болуы;
2) екі немесе одан көп рет уақтылы бағалауды жүргізбеу және (немесе) пайда алушыға және сақтандырушыға бағалау туралы есебін жібермеу фактілерін анықтау;
3) мүлікті (зияткерлік меншік объектілерін, материалдық емес активтердің құнын қоспағанда) бағалау жөніндегі бағалау қызметін жүзеге асыруға лицензияның қолданылуын тоқтата тұру;

Статья 18-2. Правила аккредитации независимого эксперта
1. Для прохождения аккредитации заявитель представляет в уполномоченный орган следующие документы:
1) заявление по форме, установленной нормативным правовым актом уполномоченного органа;
2) копию лицензии на осуществление оценочной деятельности по оценке имущества (за исключением объектов интеллектуальной собственности, стоимости нематериальных активов);
3) копию свидетельства о государственной регистрации заявителя в качестве индивидуального предпринимателя - для индивидуального предпринимателя;
4) копии свидетельства о государственной регистрации и учредительных документов юридического лица;
5) копию свидетельства о постановке заявителя на учет в налоговом органе;
6) сведения о наличии в штате не менее двух работников, имеющих лицензию на осуществление оценочной деятельности по оценке имущества (для юридических лиц), по форме, установленной нормативным правовым актом уполномоченного органа, с приложением подтверждающих документов (копия лицензии на осуществление оценочной деятельности по оценке имущества (за исключением объектов интеллектуальной собственности, стоимости нематериальных активов).
2. При изменении состава работников юридического лица, обладающих лицензией на осуществление оценочной деятельности по оценке имущества (за исключением объектов интеллектуальной собственности, стоимости нематериальных активов), юридическое лицо в месячный срок со дня такого изменения представляет в уполномоченный орган список новых работников с приложением подтверждающих документов.
3. Срок рассмотрения документов и принятия решения о выдаче свидетельства об аккредитации или решения об отказе в аккредитации не должен превышать тридцати календарных дней со дня представления заявления.
4. Свидетельство об аккредитации выдается без ограничения срока действия.
5. Основаниями отказа для прохождения аккредитации в уполномоченном органе являются несоблюдение требований, установленных пунктом 1 настоящей статьи.
6. Действие свидетельства об аккредитации приостанавливается уполномоченным органом сроком до шести месяцев в следующих случаях:
1) обнаружение недостоверных или искаженных данных в документах, представленных на аккредитацию;
2) обнаружения двух и более фактов несвоевременного проведения оценки и (или) направления отчета об оценке выгодоприобретателю и страховщику;
3) приостановление действия лицензии на осуществление оценочной деятельности по оценке имущества (за исключением объектов интеллектуальной собственности, стоимости нематериальных активов);

4) зақымдалған мүлікті бағалау кезінде уәкілетті органмен бекітілген әдістемені сақтамау;
5) осы Заңның 18-1-бабының 4-тармағының талаптарына сәйкес келмеу жағдайында;
6) Қазақстан Республикасының бағалау қызметі саласындағы заңнамасының және осы Заңның талаптарын бұзу.
7. Аккредиттеу туралы куәлігінің қолданылуы мынадай жағдайларда тоқтатылады:
1) мүлікті (зияткерлік меншік объектілерін, материалдық емес активтердің құнын қоспағанда) бағалау жөніндегі бағалау қызметін жүзеге асыруға лицензияның қолданылуының тоқтатылуы;

4) несоблюдение методики утвержденной уполномоченным органом, при проведении оценки поврежденного имущества;
5) в случае несоответствия требованиям пункта 4 статьи 18-1 настоящего Закона;
6) нарушение требований законодательства Республики Казахстан в области оценочной деятельности и настоящего Закона.
7. Свидетельство об аккредитации прекращает свое действие в следующих случаях:
1) прекращение действия лицензии на осуществление оценочной деятельности по оценке имущества (за исключением объектов интеллектуальной собственности, стоимости нематериальных активов);

2) заңды тұлғаның қайта құрылуы немесе таратылуы, жеке кәсіпкердің банкроттығы;
3) аккредиттеу куәлігінің қолданылуын ерікті түрде тоқтату туралы өтініш беру;
4) аккредиттеу куәлігінің қолданылуын уәкілетті органмен тоқтата тұру себептерін жоймау;
5) бірнеше рет (соңғы он екі ай ішінде екі рет) аккредиттеу туралы куәліктің тоқтата тұрылуы.
Тұлғада тәуелсіз сарапшының аккредиттеу туралы куәлігінің қолданылуы осы баптың 5-тармағының 4) және 5) тармақшаларында көзделген негіздемелер бойынша тоқтатылған жағдайда, осы тұлға аккредиттеуден өту мақсатында екі жыл ішінде уәкілетті органға жүгінуге құқылы емес";

2) реорганизация или ликвидация юридического лица, банкротство индивидуального предпринимателя;
3) представление заявления о добровольном прекращении действия свидетельства об аккредитации;
4) неустранение причин, по которым уполномоченный орган приостановил действие свидетельства об аккредитации;
5) неоднократное (два раза в течение последних двенадцати месяцев) приостановление свидетельства об аккредитации.
В случае прекращения действия свидетельства об аккредитации независимого эксперта у лица по основаниям, предусмотренным в подпунктах 4) и 5) пункта 5 настоящей статьи, данное лицо не вправе обращаться в уполномоченный орган с целью прохождения аккредитации в течение двух лет.";

17) 19-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігі алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 4 - 1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Көлік құралы Қазақстан Республикасының аумағына уақытша келген жағдайларда, тіркеу аумағы бойынша коэффициент 1 тең Ресей Федерациясында тіркелген көлік құралдары иелері уақытша келген жағдайларды қоспағанда, тіркеу аумағы бойынша 2,96 мөлшердегі коэффициент қолданылады.
Осы Заңның 5-бабының 1-тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдайларға көлік құралын тіркеу аумағы бойынша коэффициенттер таралмайды.";
5-тармақтағы кесте мынадай редакцияда жазылсын:
"
р/с
Көлік құралының түрі
Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының жүйесіне басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органының нормативтік құқықтық актісіне сәйкес жіктеу
Көлік құралының түрі бойынша коэффициент мөлшері
1
2
3
4
1.
Жеңіл автомобильдер
"В" - толық массасы 3500 кг аспайтын және жүргізушінің отыратын орнынан басқа отыру орындарының саны сегізден аспайтын автомобильдер

17) в статье 19:
часть вторую пункта 1 исключить;
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. На случаи временного въезда транспортного средства на территорию Республики Казахстан применяется коэффициент по территории регистрации в размере 2,96, за исключением случаев временного въезда владельцев транспортных средств, зарегистрированных в Российской Федерации, для которых коэффициент по территории регистрации равен 1.
На случаи, предусмотренные подпунктом 3) пункта 1 статьи 5 настоящего Закона, коэффициенты по территории регистрации транспортного средства не распространяются.";
таблицу пункта 5 изложить в следующей редакции:
"
N
п/п
Тип
транспортного
средства
Классификация в соответствии
с нормативным правовым актом
центрального исполнительного
органа Республики Казахстан,
осуществляющего руководство
системой органов внутренних
дел Республики Казахстан
Размер
коэффициента
по типу
транспортного
средства
1
2
3
4
1.
Легковые
«В» - автомобили, полная масса
которых не превышает 3500 кг и
число сидячих мест которых, помимо
сидения водителя, не превышает
восьми

"9-1. Осы баптың 9-тармағында көзделген коэффициенттер заңды тұлғаларға және азаматтық-құқықтық жауапкершілігі осы Заңның 11 және 12-баптардың 5-тармағында көрсетілген жағдайларда басталған тұлғаларға қолданылмайды.";
12-тармақ "қолданылуы кезеңінде" деген сөздерден кейін "жеке тұлғалар үшін соңғы он екі ай ішінде" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 15-тармақпен толықтырылсын:
"15. Стандартты шарт бойынша сақтандыру сыйлықақысы әр сақтандырылған бойынша есептеледі және әр сақтандырылған бойынша есептелген сақтандыру сыйлықақылардың мөлшерінің ең көп өлшеміне тең мөлшерде сақтанушының төлеуіне жатады.";
18) 22-бапта:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Мүлік зақымдалған кезде келтірілген зиянның мөлшерін тәуелсіз сарапшы бағалайды.
Көлік құралына келтірілген зиянның мөлшері уәкілетті орган бекіткен нормативтік құқықтық актісіне сәйкес бағаланады.
Бағалаудың нәтижесі сақтандырушыға міндетті болып табылады.";
5-2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5-2. Сақтанушы (сақтандырылушы) не жәбірленуші (пайда алушы) немесе олардың өкілдері өтініш бергенде сақтандырушы сақтанушы (сақтандырылушы) не жәбірленуші (пайда алушы) немесе олардың өкілдері бағалау жүргізуге берген өтініші негізінде он жұмыс күні ішінде мүлікке келтірілген зиянның мөлшерін аталған тұлғалар таңдаған тәуелсіз сарапшының бағалауын өз есебінен ұйымдастырады.
Бүлінген мүлікті бағалауын ұйымдастыру мына кезеңдерді қамтиды:
1) сақтандырушы берген тәуелсіз сарапшылардың тізбесіне және олардың орналасқан орны, байланыс телефондары жөніндегі ақпаратқа сәйкес пайда алушының немесе оның өкілінің тәуелсіз сарапшыны таңдауы;
2) пайда алушымен және тәуелсіз сарапшымен келісу бойынша бағалауды жүргізу орнын айқындау;
3) бүлінген мүлікті қарау;
4) пайда алушыға танысу үшін бағалау жөніндегі есепті беру.
Мүлігіне зиян келтірілген пайда алушы өзі немесе сақтанушы (сақтандырылушы) бағалау жүргізуге сақтандырушыға өтініш берген күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде көлік оқиғасынан кейін қандай жағдайда болса, сол жағдайда осы мүлікті сақтауға және сақтандырушыға зақымдалған мүлікті қарауға, сондай-ақ тәуелсіз сарапшыға келтірілген зиянға бағалау жүргізуге мүмкіндік жасауға міндетті.
Өзгеше дәлелдеуге құқығы бар сақтанушы (сақтандырылушы) не жәбірленуші (пайда алушы) немесе олардың өкілдері үшін бағалаудың нәтижелері міндетті болып табылмайды.
Сақтандырушының пайда алушыға тиесілі сақтандыру төлемінен бағалау жүргізуге жұмсалған өз шығыстарын ұстап қалуға құқығы жоқ.";

"9-1. Коэффициенты, предусмотренные пунктом 9 настоящей статьи, не применяются к юридическим лицам и лицам, чья гражданско-правовая ответственность наступила в случаях, указанных пунктом 5 статей 11 и 12 настоящего Закона.";
в пункте 12:
слова "предыдущего договора" заменить словами "предыдущих договоров";
после слов "предыдущего договора обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств" дополнить словами "в течение последних двенадцати месяцев для физических лиц";
дополнить пунктом 15 следующего содержания:
"15. По стандартному договору страховая премия рассчитывается по каждому застрахованному и подлежит уплате страхователем в размере равном наибольшей величине из размеров страховых премий, рассчитанных по каждому застрахованному.";
18) в статье 22:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Размер вреда, причиненного при повреждении имущества, оценивает независимый эксперт в соответствии с нормативным правовым актом, установленным уполномоченным органом.
Результат оценки является обязательным для страховщика.";
пункт 5-2 изложить в следующей редакции:
"5-2. При обращении страхователя (застрахованного) либо потерпевшего (выгодоприобретателя) или их представителей страховщик на основании заявления на проведение оценки, представленного страхователем (застрахованным) либо потерпевшим (выгодоприобретателем) или их представителями, в течение десяти рабочих дней организует оценку размера вреда, причиненного имуществу, у выбранного указанными лицами независимого эксперта, за свой счет.
Организация оценки поврежденного имущества включает следующие этапы:
1) выбор выгодоприобретателем или его представителем независимого эксперта в соответствии с предоставленным страховщиком перечнем независимых экспертов и информацией об их месте нахождения, контактных телефонов;
2) определение места проведения оценки по согласованию с выгодоприобретателем и независимым экспертом;
3) осмотр поврежденного имущества;
4) представление отчета об оценке на ознакомление выгодоприобретателю.
Выгодоприобретатель, имуществу которого причинен вред, обязан в течение семи рабочих дней со дня представления им или страхователем (застрахованным) страховщику заявления на проведение оценки, сохранять данное имущество в таком состоянии, в каком оно находилось после транспортного происшествия, и предоставить возможность страховщику произвести осмотр поврежденного имущества, а также независимому эксперту произвести оценку причиненного вреда.
Результаты оценки являются необязательными для страхователя (застрахованного) либо потерпевшего (выгодоприобретателя) или их представителей, которые вправе доказывать иное.
Страховщик не вправе удерживать со страховой выплаты, причитающейся выгодоприобретателю, собственные расходы на проведение оценки.";

6, 6-1-тармақтар алынып тасталсын;
19) 22-1-бап мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Оқиғаның схемасын жасау тәртібі мен типтік нысандары Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының жүйесіне басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы органмен келісу бойынша уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.";
20) 24-баптың 6-тармағы мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Бұл ретте жерлеуге кеткен шығындарды өтеу ретінде тиісті төлем 100 АЕК аспау тиіс";
21) 25-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтандырушыға сақтандыру төлемі туралы талапты сақтанушы (сақтандырылушы) немесе пайда алушы болып табылатын өзге тұлға пайда алушының тұрғылықты жерін, байланыс телефондарын, банктік деректемелерін (қажеттілігіне қарай), сақтандыру төлемін алу тәртібін - қолма-қол ақшамен не сақтандыру төлемін жүзеге асыруға қажетті құжаттарды қоса беріп, банк шотына аударым жасау жолымен деп көрсетіп, жазбаша нысанда қояды.".
2-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жәбірленушінің өміріне, денсаулығына және (немесе) мүлкіне зиян келтіру салдарынан азаматтық-құқықтық жауапкершілігі басталған тұлғаның сақтандыру полисі (оның дубликаты), ол болмаған жағдайда сақтандыру полисінің көшірмесі не аталған сақтандыру полисі бойынша мәліметтері (сақтандырушының атауы, сақтандыру полисінің нөмірі, берілген күні, сақтанушының тегі, аты, бар болса - әкесінің аты);";
4) тармақша "құжат (көшірмесі)" деген сөздерден кейін "ол қайтыс болған жағдайда;" деген сөздермен толықтырылсын;
4-2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4-2) осы Заңның 22-бабының 5-2-тармағында көзделген жағдайда, бағалау жүргізуге арналған өтініш;";
5) тармақшада ", олар болған кезде" деген сөздер алынып тасталсын;
"келтірілген зиянның" деген сөздердің алдынан "осы Заңның 22-бабының 5-1-тармағында көзделген жағдайда" деген сөздермен толықтырылсын;
3-тармақтың үшінші бөлігінде:
ресми тілдегі мәтінге өзгеріс енгізілді, мемлекеттік тілдегі мәтіні өзгермейді;
ресми тілдегі мәтінге өзгеріс енгізілді, мемлекеттік тілдегі мәтіні өзгермейді;
"оларды" деген сөз "өтініш берушілерді" деген сөздермен ауыстырылсын;
22) 26-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтандырушы сақтандыру төлемін осы Заңның 25-бабында көзделген құжаттарды алған күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде төлейді.";
23) 28-баптың 1-тармағының 3) тармақшасы "адамның" деген сөзден кейін "көлік оқиғасына ұшырау сәтінде" деген сөздермен толықтырылсын;
24) 29-бапта:
2-тармақта:
1) тармақшада "сақтанушының" деген сөз "пайда алушының" деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақша "сақтандырушыға" деген сөзден кейін "көлік оқиғасының," деген сөздермен толықтырылсын;
6) тармақшада "22-бабы 6-тармағының" деген сөздер "22-бабының 5-2-тармағының үшінші бөлігінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ "Сақтандыру жағдайының" деген сөздердің алдынан "Көлік оқиғасының," деген сөздермен толықтырылсын;

пункты 6, 6-1 исключить;
19) статью 22-1 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Порядок составления и типовые формы схемы происшествия устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа по согласованию с центральным исполнительным органом, осуществляющим руководство системой органов внутренних дел Республики Казахстан.";
20) пункт 6 статьи 24 дополнить предложением следующего содержания:
"При этом выплата, причитающаяся в качестве возмещения расходов на погребение, не должна превышать 100 месячных расчетных показателей.";
21) в статье 25:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Требование о страховой выплате к страховщику предъявляется страхователем (застрахованным) или иным лицом, являющимся выгодоприобретателем, в письменной форме с указанием места жительства, контактных телефонов выгодоприобретателя, банковских реквизитов (при необходимости), порядка получения страховой выплаты - наличными деньгами либо путем перечисления на банковский счет с приложением документов, необходимых для осуществления страховой выплаты.";
в пункте 2:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) страховой полис (его дубликат) лица, чья гражданско-правовая ответственность наступила вследствие причинения вреда жизни, здоровью и (или) имуществу потерпевшего, в случае его отсутствия копия страхового полиса, либо сведения по указанному страховому полису (наименование страховщика, номер, дата выдачи страхового полиса, фамилия, имя, при наличии - отчество страхователя);";
подпункт 4) дополнить словами ", в случае его смерти";
подпункт 4-2) изложить в следующей редакции:
"4-2) заявление на проведение оценки, в случае, предусмотренном пунктом 5-2 статьи 22 настоящего Закона;";
в подпункте 5) слова "- при их наличии" заменить словами "в случае, предусмотренном пунктом 5-1 статьи 22 настоящего Закона";
в части третьей пункта 3:
слово "представления" заменить словом "непредставления";
слова "не всех" заменить словом "всех";
слово "их" заменить словом "заявителя";
22) в пункте 1 статьи 26 слово "семи" заменить словом "пятнадцати";
23) подпункт 3) пункта 1 статьи 28 после слова "средством," дополнить словами "на момент совершения транспортного происшествия,";
24) в статье 29:
в пункте 2:
в подпункте 1) слово "страхователем" заменить словом "выгодоприобретателем";
подпункт 2) после слова "наступлении" дополнить словами "транспортного происшествия,";
в подпункте 6) слова "пункта 6" заменить словами "части третьей пункта 5-2";
пункт 4 после слова "наступлении" дополнить словами "транспортного происшествия,";

25) 30-1-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтандыру омбудсманы - мыналар арасында туындайтын өзара қарым-қатынастарды реттеуді жүзеге асыратын, өз қызметінде тәуелсіз жеке тұлға:
1) көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру мәселелері бойынша сақтандырушылар арасында;
2) көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарттарынан туындайтын сақтанушы (пайда алушы) мен сақтандырушы арасында.";
4-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Өкілдер кеңесі сақтандыру омбудсманының өкілеттігін мерзімінен бұрын тоқтатуға құқылы, оның ішінде ол осы Заңның 30-4-бабының 3 және 4-тармақтарының талаптарын бұзған жағдайда.";
27) 30-3-бапта:
1-тармақта "сақтандыру омбудсманының өкілдер кеңесінің құрамына кіретін сақтандырушының" деген сөздер "ол дауға қатысатын тараптардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ "Сақтандырушы" деген сөзден кейін ", сақтанушы (пайда алушы)" деген сөздермен толықтырылсын;
28) 30-4-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"30-4-бап. Сақтандыру омбудсманының қызметі
1. Сақтандыру омбудсманының қызметі, оның ішінде дауды шешу және шешімдерді қабылдау бойынша өтініштерді қарау тәртібі мен мерзімдері уәкілетті органмен келісілген және өкілдер кеңесі бекіткен ішкі ережелердің негізінде жүзеге асырылады.
2. Жүктелген функцияларды тиісінше атқару мақсатында сақтандыру омбудсманының қызметі сақтандырушылардың жарналары есебінен қаржыландырылады және өкілдер кеңесінің келісімі бойынша құрылымды және штатты (сақтандыру омбудсманының қеңсесін) құруға құқылы.
3. Сақтандыру омбудсманы дауды шешу барысында алынған ақпаратқа қатысты құпиялықты сақтауға және оны үшінші тұлғаларға жарияламауға міндетті.
4. Осы Заңның 30-1-бабының 1-тармағында көзделген жағдайларда өзара қарым-қатынастарды реттеуді сақтандыру омбудсманы өтеусіз негізде жүзеге асырады.";
29) мынадай мазмұндағы 32-баппен толықтырылсын:
"32-бап. Көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті
сақтандырудың халықаралық жүйелері
Трансшекаралық қозғалысқа қатысатын көлік құралы иелері үшінші тұлғаларға келтірген зиянды өтеуді қамтамасыз ету, сондай-ақ мемлекеттік шекара арқылы көлік құралы иелерінің қозғалыс режимін жеңілдету мақсатында Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіпте көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандырудың халықаралық жүйелерінде Қазақстан Республикасының қатысуына жол беріледі.
Аталған халықаралық жүйелерінің аясында Қазақстан Республикасының аумағында уақытша қолданылатын көлік құралдары иелерінің азаматтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру жүзеге асырылатын талаптар осы Заңға сәйкес жүзеге асырылатын көлік құралдары иелерінің азаматтық жауапкершілігін міндетті сақтандырудың талаптарымен салыстырғанда Қазақстан Республикасындағы жәбірленушілердің жағдайларын нашарлатпауы тиіс".

25) в статье 30-1:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Страховой омбудсман - это независимое в своей деятельности физическое лицо, осуществляющее урегулирование взаимоотношений:
1) между страховщиками, возникающих по вопросам обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств;
2) между страхователями (выгодоприобретателями) и страховщиками, возникающих из договоров обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств.";
часть вторую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"Совет представителей вправе досрочно прекратить полномочия страхового омбудсмана, в том числе в случае нарушения им требований пунктов 3 и 4 статьи 30-4 настоящего Закона.";
26) в статье 30-3:
в пункте 1 слова "страховщика, входящего в состав совета представителей страхового омбудсмана" заменить словами "сторон, участвующих в споре";
пункт 4 после слова "страховщик" дополнить словами ", страхователь (выгодоприобретатель)";
27) статью 30-4 изложить в следующей редакции:
"Статья 30-4. Деятельность страхового омбудсмана
1. Деятельность страхового омбудсмана, в том числе порядок и сроки рассмотрения заявлений по разрешению споров и принятия решений, осуществляется на основании внутренних правил, согласованных с уполномоченным органом и утвержденных советом представителей.
2. В целях надлежащего исполнения возложенных функций, деятельность страхового омбудсмана финансируется за счет взносов страховщиков. Страховой омбудсман по согласованию с советом представителей вправе образовать структуру и штат (офис страхового омбудсмана).
3. Страховой омбудсман обязан соблюдать конфиденциальность в отношении информации полученной в ходе разрешения споров и не разглашать ее третьим лицам.
4. Урегулирование взаимоотношений в случаях, предусмотренных пунктом 1 статьи 30-1 настоящего Закона, осуществляется страховым омбудсманом безвозмездно.";
28) дополнить статьей 32 следующего содержания:
"Статья 32. Международные системы обязательного
страхования гражданской ответственности
владельцев транспортных средств
В целях обеспечения возмещения вреда третьим лицам, причиненного владельцами транспортных средств, участвующих в трансграничном передвижении, а также упрощения режима передвижения владельцев транспортных средств через государственные границы допускается участие Республики Казахстан в международных системах обязательного страхования гражданской ответственности владельцев транспортных средств в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
Условия, на которых в рамках указанных международных систем осуществляется обязательное страхование гражданской ответственности владельцев транспортных средств, временно используемых на территории Республики Казахстан, не должны ухудшать положение потерпевших в Республике Казахстан по сравнению с условиями обязательного страхования гражданской ответственности владельцев транспортных средств, осуществляемого в соответствии с настоящим Законом.".

11. "Туроператордың және турагенттің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 31 желтоқсандағы Заңы (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., N 24, 179-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 3, 22-құжат; 2007 ж., N 8, 52-құжат):
7-1-баптың 1-тармағында "қатысушысы" деген сөз "акционері" деген сөзбен ауыстырылсын;
12. "Өсімдік шаруашылығындағы міндетті сақтандыру туралы" 2004 жылғы 10 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., N 5, 26-құжат; 2006 ж., N 1, 5-құжат; N 3, 22-құжат; N 16, 100-құжат):
1) 1-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) агент - өзінің құзыреті шегінде өсімдік шаруашылығындағы міндетті сақтандыруды қолдау үшін бөлінген қаражатты басқару бойынша өкілеттілікті жүзеге асыратын, жалғыз акционері болып агроөнеркәсіп кешенінің саласындағы ұлттық холдинг табылатын, Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған акционерлік қоғам;";
мынадай мазмұндағы 3-2) тармақшамен толықтырылсын:
"3-2) егістің ішінара жойылуы - егіске қолайсыз табиғат құбылыстары әсерінің салдары, мұндай жағдайда бір гектардан өсімдік шаруашылығының өнім түрін өндірудегі болжамдалған кіріс міндетті сақтандыру шартын жасасу сәтінде белгіленген бір гектардағы өсімдік шаруашылығының өнім түрін өндірудегі шығындар нормативінің мөлшерінен кем;";
2) 5-баптың 3-тармағында:
2) тармақша "жүзеге асыру үшін" деген сөздерден кейін "өсімдік шаруашылығы саласында уәкілетті орган белгілеген нысан бойынша" деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақша "егіс" деген сөзден кейін "және жинау" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 5-1-бапта:
2) және 3) тармақшалар алынып тасталсын;
екінші бөлігіндегі "бір рет" деген сөздер "екі рет" деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 5-2-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Сақтандыру ұйымы ретінде тіркелген, заңды тұлғада өсімдік шаруашылығында міндетті сақтандыруды жүзеге асыру құдығына лицензия алғанға дейін астанада, республикалық, облыстық және аудандық маңызы бар қалаларда филиалдарының және (немесе) сақтандыру агенттерінің болуы міндетті.";
5) 6-бап "сақтандыру жағдайларына" деген сөздерден кейін "зерттеу актісіне сәйкес" деген сөздермен толықтырылсын;
6) 7-баптың 2-тармағының 3) тармақшасындағы "ғылыми негізделген немесе оңайлатылған агротехнология шығындарының" деген сөздер "шығындардың" деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 9-бапта:
2-тармақ:
мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Комиссия сақтандырушы өтініш берген егістің алқабын өсімдік шаруашылығы саласындағы уәкілеттік мемлекеттік орган бекіткен апатқа ұшыраған егістің алқабын анықтау әдісі бойынша зерттейді және зерттеудің нәтижесі бойынша өсімдік шаруашылығындағы өнімнің апатқа ұшырау деңгейін анықтайды: толық немесе ішінара.";
бесінші бөлік мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Зерттеу актісі, комиссия мүшелерінің үштен екі бөлігінің қолы бар болғанда, қабылданды деп саналады."
алтыншы бөліктің бірінші сөйлемі "жинау кезінде" деген сөздерден кейін "қолайсыз табиғат құбылысының әсеріне ұшыраған егіс алқаптарының көлемін анықтау үшін құрылған комиссияның қатысуымен" деген сөздермен толықтырылсын;
6-тармақта:
бірінші бөлігіндегі "он" деген сөз "он бес" деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөлігі алынып тасталсын;

11. В Закон Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности туроператора и турагента" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 24, ст. 179; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; 2007 г., № 8, ст. 52; 2008 г., № 13-14, ст. 57):
в пункте 1 статьи 7-1 слово "участником" заменить словом "акционером".
12. В Закон Республики Казахстан от 10 марта 2004 года "Об обязательном страховании в растениеводстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 5, ст. 26; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 16, ст. 100; 2007 г., № 8, ст. 52):
1) в статье 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) агент - созданное по решению Правительства Республики Казахстан акционерное общество, единственным акционером которого является национальный холдинг в сфере агропромышленного комплекса, осуществляющее в пределах своей компетенции полномочия по управлению средствами, выделенными для поддержки обязательного страхования в растениеводстве;";
дополнить подпунктом 3-2) следующего содержания:
"3-2) частичная гибель посевов - последствие воздействия неблагоприятных природных явлений на посевы, при которых предполагаемый доход с одного гектара производства вида продукции растениеводства менее размера норматива затрат на один гектар производства вида продукции растениеводства, установленного на момент заключения договора обязательного страхования;";
2) в пункте 3 статьи 5:
подпункт 2) дополнить словами "по форме, установленной уполномоченным органом в области растениеводства";
подпункт 3) после слова "посевных" дополнить словами "и уборочных";
3) в статье 5-1:
подпункты 2) и 3) части первой исключить;
в части второй слова "один раз" заменить словами "два раза";
4) пункт 3 статьи 5-2 изложить в следующей редакции:
"3. Юридическое лицо, зарегистрированное в качестве страховой организации, до получения лицензии на право осуществления обязательного страхования в растениеводстве, обязано иметь филиалы и (или) страховых агентов в столице, городах республиканского, областного и районного значения.";
5) статью 6 после слова "растениеводстве" дополнить словами ", в соответствии с актом обследования,";
6) в подпункте 3) пункта 2 статьи 7 слова "научно-обоснованной или упрощенной агротехнологии" исключить;
7) в статье 9:
в пункте 2:
дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Комиссия обследует площадь посевов, заявленную страхователем, по методике определения площадей гибели посевов, утвержденной уполномоченным государственным органом в области растениеводства, и по результатам обследования определяет степень гибели продукции растениеводства: полную или частичную.";
часть четвертую дополнить предложением следующего содержания:
"Акт обследования считается принятым при наличии двух третей подписей членов комиссии.";
часть пятую после слов "уборке урожая" дополнить словами "в присутствии комиссии, созданной для определения размера площадей посевов, подвергшихся неблагоприятным природным явлениям";
в пункте 6:
в части первой слово "десяти" заменить словом "пятнадцати";
часть вторую исключить;

8) 10-бапта:
2-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"жер телімі орналасу орны бойынша облыстың (республикалық маңызы бар қаланың), ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) уәкілетті органы берген ауылшаруашылық мақсаттағы жер телімі паспортының көшірмесі;";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Құжаттарды қабылдаған сақтандырушы құжаттардың толық тізбесін және олардың қабылданған күнін көрсете отырып, екі данада анықтаманы жасауға міндетті. Анықтаманың бір данасы өтініш берушіге беріледі, екінші данасы өтініш берушінің оны алғаны туралы белгісімен сақтандырушыда қалады.
Сақтанушы осы баптың 2-тармағында көзделген барлық құжаттарды бермеген жағдайда, сақтандырушы үш жұмыс күні ішінде оларды жетіспейтін құжаттар туралы жазбаша хабардар етуге міндетті.";
9) 13-баптың 2-тармағының екінші абзацындағы "нотариат куәландырған" деген сөздер алынып тасталсын.
13. "Қызметкер еңбек (қызмет) міндеттерін атқарған кезде оның өмірі мен денсаулығына зиян келтіргені үшін жұмыс берушінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" 2005 жылғы 7 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., N 3-4, 2-құжат):
1) атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қызметкер еңбек (қызмет) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы";
2) мәтін бойынша "оның өмірі мен денсаулығына зиян келтіргені үшін жұмыс берушінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін", "жұмыс берушінің жауапкершілігін" деген сөздер "оны жазатайым оқиғалардан", "қызметкерді жазатайым оқиғалардан" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аннуитет шарты - сақтандырушыны шартта белгіленген мерзім ішінде пайда алушының пайдасына мерзімді төлемдер түрінде сақтандыру төлемін жүзеге асыруға міндетті ететін сақтандыру шарты;
2) еңбек (қызмет) міндеттерін атқару кезіндегі жазатайым оқиға (бұдан әрі - жазатайым оқиға) - салдарынан қызметкердің өндірістік жарақаты, кенеттен денсаулығы нашарлауы немесе улануы болған, оған кәсіптік еңбекке қабілеттілігінен айрылу дәрежесін, кәсіптік ауруды не өлімді белгілеуге оны әкелген, қызметкер (қызметкерлер) еңбек (қызмет) міндеттерін атқарған кезде зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік фактордың нәтижесінде онымен (олармен) болған оқиға;

8) в статье 10:
абзац третий части первой пункта 2 изложить в следующей редакции:
"копия паспорта земельного участка сельскохозяйственного назначения, выданного уполномоченным органом областей (города республиканского значения, столицы), районов (городов областного значения) по месту нахождения земельного участка;";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Страховщик, принявший документы, обязан составить в двух экземплярах справку с указанием полного перечня документов и даты их принятия. Один экземпляр справки выдается заявителю, второй экземпляр с отметкой заявителя в ее получении остается у страховщика.
В случае непредставления страхователем всех документов, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи, страховщик обязан в течение трех рабочих дней письменно уведомить их о недостающих документах.";
9) в абзаце втором части первой пункта 2 статьи 13 слова "нотариально засвидетельствованная" исключить.
13. В Закон Республики Казахстан от 7 февраля 2005 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности работодателя за причинение вреда жизни и здоровью работника при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 3-4, ст. 2; 2007 г., № 8, ст. 52):
1) заголовок изложить в следующей редакции:
"Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей";
2) по всему тексту после слов "обязательного страхования" слова "гражданско-правовой ответственности работодателя за причинение вреда жизни и здоровью работника", "ответственности работодателя" заменить словами "работника от несчастных случаев";
3) статью 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) договор аннуитета - договор страхования, согласно которому страховщик обязан осуществлять страховую выплату в виде периодических платежей в пользу выгодоприобретателя в течение установленного договором срока;
2) несчастный случай при исполнении трудовых (служебных) обязанностей (далее - несчастный случай) - событие, произошедшее с работником (работниками) при исполнении им (ими) трудовых (служебных) обязанностей в результате воздействия вредного и (или) опасного производственного фактора, вследствие которого произошли производственная травма, внезапное ухудшение здоровья или отравление работника, приведшие его к установлению ему степени утраты профессиональной трудоспособности, профессионального заболевания либо смерти;

3) зиянды ендірістік фактор - әсер етуі қызметкердің кәсіптік ауруға ұшырауына немесе кәсіптік еңбекке қабілеттілігінің төмендеуіне әкеп соқтыруы мүмкін өндірістік фактор;
4) кәсіптік ауру - қызметкердің өз еңбек (қызмет) міндеттерін атқаруына байланысты қызметкерге зиянды және (немесе) қауіпті өндірістік факторлардың әсер етуінен туындаған созылмалы немесе қатты ауру;
5) кәсіптік еңбекке қабілеттілік - қызметкердің белгілі бір біліктіліктегі, көлемдегі және сападағы жұмысты атқару қабілеті;
6) кәсіптік еңбекке қабілеттілігінен айрылу дәрежесі - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айқындалатын сақтандыру жағдайы басталғаннан кейін қызметкердің еңбек (қызмет) міндеттерін атқару қабілетінің төмендеу деңгейі;
7) кәсіптік тәуекел сыныбы - өндірістік жарақаттанудың және кәсіптік аурулардың экономикалық қызмет түрлері бойынша қалыптасқан деңгейі;
8) қауіпті өндірістік фактор - әсер етуі қызметкердің кәсіптік еңбекке қабілеттілігінен айрылу дәрежесін белгілеуіне (еңбекте мертігуіне немесе кәсіптік ауруына) немесе өліміне әкеп соқтыруы мүмкін өндірістік фактор;
9) қызметкерді жазатайым оқиғалардан сақтандыру - еңбек (қызмет) міндеттерін атқарған кезде өмірі мен денсаулығына зиян келтірілген қызметкердің мүліктік мүддесін қорғау бойынша қарым-қатынас кешені;
10) пайда алушы - осы Заңға сәйкес сақтандыру төлемін алушы болып табылатын тұлға;
11) сақтандырушы - Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының аумағында "өмірді сақтандыру" саласында аннуиттетік сақтандыру сыныбы бойынша және міндетті сақтандырудың осы түрі бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия алған заңды тұлға;
12) сақтанушы - қызметкерді жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шартын жасасқан жұмыс беруші;
13) сақтандыру жағдайы - қызметкерлерді осы Заңның 16-1-бабында көзделген жағдайларда болған жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шартының қолданыс кезеңінде жазатайым оқиғасы басталу салдарынан қызметкерге (қызметкерлерге) кәсіптік еңбекке қабілеттілігінен айыру дәрежесін немесе оның (олардың) өлімі болуын белгілеу фактісі;
14) сақтандыру сомасы - сақтандыру объектісі сақтандырылған және сақтандыру жағдайы басталған кезде сақтандырушы жауапкершілігінің шекті көлемін білдіретін ақша сомасы;
15) сақтандыру сыйлықақысы - сақтанушының сақтандырушыға, соңғысы пайда алушыға сақтандыру төлемін қызметкерді жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шартында белгіленген мөлшерде жүргізуге міндеттемелер қабылдағаны үшін төлеуге міндетті ақша сомасы;

3) вредный производственный фактор - производственный фактор, воздействие которого на работника может привести к профессиональному заболеванию или снижению профессиональной трудоспособности;
4) профессиональное заболевание - хроническое или острое заболевание, вызванное воздействием на работника вредных и (или) опасных производственных факторов в связи с выполнением работником своих трудовых (служебных) обязанностей;
5) профессиональная трудоспособность - способность работника к выполнению работы определенной квалификации, объема и качества;
6) степень утраты профессиональной трудоспособности - уровень снижения способности работника выполнять трудовые (служебные) обязанности после наступления страхового случая, определяемый в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
7) класс профессионального риска - уровень производственного травматизма и профессиональной заболеваемости, сложившийся по видам экономической деятельности;
8) опасный производственный фактор - производственный фактор, воздействие которого на работника может привести к установлению ему степени утраты профессиональной трудоспособности (трудовому увечью или профессиональному заболеванию) или смерти;
9) страхование работника от несчастных случаев - комплекс отношений по защите имущественных интересов работника, жизни и здоровью которого причинен вред при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей;
10) выгодоприобретатель - лицо, которое в соответствии с настоящим Законом является получателем страховой выплаты;
11) страховщик - юридическое лицо, получившее лицензию на право осуществления страховой деятельности в отрасли "страхование жизни" по классу аннуитетное страхование и данному виду обязательного страхования на территории Республики Казахстан в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
12) страхователь - работодатель, заключивший договор обязательного страхования работника от несчастных случаев;
13) страховой случай - факт установления работнику (работникам) степени утраты профессиональной трудоспособности, или наступление его (их) смерти вследствие наступления несчастного случая в период действия договора обязательного страхования работника от несчастных случаев, произошедших, в случаях предусмотренных статьей 16-1 настоящего Закона;
14) страховая сумма - сумма денег, на которую застрахован объект страхования и которая представляет собой предельный объем ответственности страховщика при наступлении страхового случая;
15) страховая премия - сумма денег, которую страхователь обязан уплатить страховщику за принятие последним обязательства произвести страховую выплату выгодоприобретателю в размере, определенном договором обязательного страхования работника от несчастных случаев;

16) сақтандыру төлемі - сақтандыру жағдайы басталған кезде сақтандырушының пайда алушыға сақтандыру сомасының шегінде төлейтін ақша сомасы;
17) уәкілетті орган - берілген өкілеттіктері шегінде еңбек, халықты жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау саласындағы мемлекеттік саясатты үйлестіру мен іске асыруды жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.";
4) 2-баптың 2 және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Заң мемлекеттік мекемелердің қызметкерін еңбек (қызмет) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан сақтандыруды реттемейді.
3. Жұмыс берушінің қызметкер еңбек (қызмет) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан ерікті сақтандыру шартын жасасуы оны қызметкер еңбек (қызмет) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шартын жасасудан босатпайды.";
5) 5-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Міндетті сақтандырудың объектісі болып жазатайым оқиғасы салдарынан өмірі мен денсаулығына зиян келтірілген қызметкердің мүліктік мүддесі табылады."
6) 6-1-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтандыру ұйымы ретінде тіркелген заңды тұлғада қызметкерді жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыруды жүзеге асыру құқығына лицензия алғанға дейін астанада, республикалық, облыстық және аудандық маңызы бар қалаларда филиалдары және (немесе) сақтандыру агенттері болуға міндетті.";
7) 7-бап алынып тасталсын;
8) 8-баптың 2-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"сақтандырушымен қызметкерді жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шартын жасасуға";
15) тармақшасы "пайдасына" деген сөзден кейін "қызметкерді жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шартында белгіленген сақтандыру сомасы шегінде" деген сөздермен толықтырылсын;
9) 9-бапта:
2-тармақта:
3) тармақшада "төлемдерін" деген сөзден кейін "және жерлеуге жұмсалған шығыстарды өтеуді" деген сөздермен толықтырылсын;
5) тармақшада "пайда алушыға" деген сөздерден кейін "өтінішті және осы Заңның 20-бабының 2-тармағында көзделген барлық құжаттарды алған күннен бастап, жеті жұмыс күні ішінде" деген сөздермен толықтырылсын;
7) тармақша алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
"8-1) осы Заңмен көзделген жағдайларда қызметкерді жазатайым оқиғадан міндетті сақтандыру шартымен белгіленген сақтандыру сомасының шегінде қызметкердің қайтыс болуына байланысты зиянды өтетуге құқығы бар қызметкердің немесе тұлғаның пайдасына аннуитет шартын жасауға міндетті.";
10) 11-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қызметкерді жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шарты аннуитеттік сақтандыру сыныбы және міндетті сақтандырудың осы түрі бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензиясы бар сақтандырушымен ғана жасалуы тиіс";

16) страховая выплата - сумма денег, выплачиваемая страховщиком выгодоприобретателю в пределах страховой суммы при наступлении страхового случая;
17) уполномоченный орган - центральный исполнительный орган, осуществляющий в пределах предоставленных полномочий координацию и реализацию государственной политики в области труда, занятости и социальной защиты населения.";
4) пункты 2 и 3 статьи 2 изложить в следующей редакции:
"2. Настоящий Закон не регулирует страхование работника государственных учреждений от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей.
3. Заключение работодателем договора добровольного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей не освобождает его от обязанности по заключению договора обязательного страхования работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей.";
5) пункт 1 статьи 5 изложить в следующей редакции:
"1. Объектом обязательного страхования является имущественный интерес работника, жизни и здоровью которого причинен вред в результате несчастного случая.";
6) пункт 1 статьи 6-1 изложить в следующей редакции:
"1. Юридическое лицо, зарегистрированное в качестве страховой организации, до получения лицензии на право осуществления обязательного страхования работника от несчастных случаев, обязано иметь филиалы и (или) страховых-агентов в столице, городах республиканского, областного и районного значения.";
7) статью 7 исключить;
8) подпункт 15) пункта 2 статьи 8 дополнить словами ", в пределах страховой суммы, установленной договором обязательного страхования работника от несчастного случая";
9) в статье 9:
в пункте 2:
подпункт 3) после слова "выплату" дополнить словами "и возмещение расходов на погребение";
подпункт 5) после слова "выгодоприобретателю" дополнить словами "в течение семи рабочих дней со дня получения заявления и всех документов, предусмотренных пунктом 2 статьи 20 настоящего Закона,";
подпункт 7) исключить;
дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) заключить договор аннуитета в пользу работника или лица, имеющего право на возмещение вреда в связи со смертью работника в случаях, предусмотренных настоящим Законом, в пределах страховой суммы, установленной договором обязательного страхования работника от несчастного случая.";
10) пункт 2 статьи 11 изложить в следующей редакции:
"2. Договор обязательного страхования работника от несчастных случаев должен быть заключен только со страховщиком, имеющим лицензию на право осуществления страховой деятельности по классу аннуитетное страхование и данному виду обязательного страхования.";

11) 13-баптың 2-тармағында "сақтандыру жағдайлары" деген сөздер "жазатайым оқиғалар" деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 16-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сақтандыру сомасы осы Заңның 19-бабына сәйкес анықталған сақтандыру төлемі (сақтандыру төлемдері) мөлшерінің сомасына кемиді.";
13) мынадай мазмұндағы 16-1-баппен толықтырылсын:
"16-1-бап. Сақтандыру жағдайлары
Жазатайым оқиға, егер:
1) жұмыс орнын, өндіріс құралдарын, жеке қорғану құралдарын және еңбек (қызмет) міндеттерін орындаумен байланысты басқа құрал-жабдықтарын дайындау немесе тәртіпке келтіру барысында жұмыс уақыты басталардан бұрын немесе аяқталуы бойынша;
2) жұмыс уақыты кезінде жұмыс орнында немесе іссапар уақытында не жұмыс берушінің немесе жұмысты ұйымдастырушының тапсырмасына байланысты еңбек немесе өзге міндеттерін орындаумен байланысты болған басқа орында;
3) қауіпті және зиянды өндірістік факторлардың ықпал етуі нәтижесінде;
4) жұмыс уақытында, қызметі қызмет көрсету объектілерінің арасындағы қозғалысқа байланысты қызметкердің жұмыс берушінің тапсырмасы бойынша жұмыс орнына бара жатқан жолда;
5) қызметкердің еңбек (қызмет) міндеттерін орындау барысындағы жұмыс берушінің көлігінде;
6) жұмыс берушінің көлікті қызметтік сапарларға пайдалану құқығына жазбаша келісімі бар жеке көлігінде;
7) жұмыс берушінің өкімі бойынша өзінің немесе басқа ұйымның аумағында болған кезеңінде, сондай-ақ жұмыс берушінің мүлкін қорғау барысында не жұмыс берушінің мүддесін қорғап, өз бастамасы бойынша өзге іс-әрекеттерді жасаған кезде;
8) қызметкердің жұмыс орнында немесе іссапар уақытында оған дене жарақаттарын салған не қызметкерді еңбек немесе қызметтік міндеттерін орындау барысында қасақана өлтірген кезде;
9) жұмысқа бара жатқан не жұмыстан келе жатқан жолда екі сағат ішінде орын алса сақтандыру жағдайы болып танылады.";
14) мынадай мазмұндағы 17-1-баппен толықтырылсын:
"17-1-бап. Сақтандыру сыйлықақысының мөлшерін ұлғайту
Сақтандырушы осы Заңның 17-бабына сәйкес есептелген сақтандыру сыйлықақысының мөлшерін қызметкерді жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандырудың бұрынғы шартының қолданылу кезеңі ішінде екі немесе одан астам қызметкерлердің қатысуымен сақтандыру жағдайы (сақтандыру жағдайлары) болған кезде елу процентке дейін ұлғайтуға міндетті.
Осы баптың қолданылуы осы Заңның 16-1-бабының 6)-9) тармақшаларында көрсетілген сақтандыру жағдайларына таралмайды.";
15) 19-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"19-бап. Зиян мөлшерін анықтау тәртібі. Қызметкерді жазатайым
оқиғалардан міндетті сақтандыру шарты бойынша
сақтандыру төлемі

11) в пункте 2 статьи 13 слово "страховым" заменить словом "несчастным";
12) пункт 2 статьи 16 изложить в следующей редакции:
"2. Страховая сумма уменьшается на сумму размера страховой выплаты (страховых выплат), определяемой (определяемых) в соответствии со статьей 19 настоящего Закона.";
13) дополнить статьей 16-1 следующего содержания:
"Статья 16-1. Страховые случаи
Несчастный случай признается страховым случаем, если произошел:
1) перед началом или по окончании рабочего времени при подготовке и приведении в порядок рабочего места, орудий производства, средств индивидуальной защиты и других средств, связанных с выполнением трудовых (служебных) обязанностей;
2) в течение рабочего времени на месте работы или во время командировки либо в другом месте, нахождение в котором было связано с выполнением трудовых или иных обязанностей, связанных с поручением работодателя или организатора работ;
3) в результате воздействия опасных и вредных производственных факторов;
4) в рабочее время, по пути следования работника к месту работы по заданию работодателя, деятельность которого связана с передвижением между объектами обслуживания;
5) на транспорте работодателя при выполнении работником трудовых (служебных) обязанностей;
6) на личном транспорте, при наличии письменного согласия работодателя на право использования его для служебных поездок;
7) в период пребывания по распоряжению работодателя на территории своей или другой организации, а также при защите имущества работодателя либо совершении иных действий по собственной инициативе в интересах работодателя;
8) по месту работы или во время командировки работника из-за нанесения ему телесных повреждений либо умышленного убийства работника при исполнении им трудовых или служебных обязанностей;
9) в течение двух часов по пути следования на работу и с работы.";
14) дополнить статьей 17-1 следующего содержания:
"Статья 17-1. Увеличение размера страховой премии
Страховщик обязан увеличить размер страховой премии, рассчитанный в соответствии со статьей 17 настоящего Закона, до пятидесяти процентов, в случае наличия страхового случая (страховых случаев) с участием двух или более работников в течение периода действия предыдущего договора обязательного страхования работника от несчастных случаев.
Действие настоящей статьи не распространяется на страховые случаи, указанные в подпунктах 6), 7), 8) и 9) статьи 16-1 настоящего Закона.";
15) статьи 19 и 20 изложить в следующей редакции:
"Статья 19. Порядок определения размера вреда. Страховая выплата по договору обязательного страхования работника от несчастных случаев

1. Қызметкердің қайтыс болуына немесе оған кәсіптік еңбекке қабілеттілігінен айрылу дәрежесінің белгіленуіне байланысты жалақыдан (кірістен) айрылуына байланысты зиянның мөлшері Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің талаптарына сәйкес айқындалады.
2. Қызметкерге бір жылдан аспайтын немесе одан астам мерзімге кәсіптік еңбекке қабілеттілігінен айрылу дәрежесі белгіленген жағдайда, оның денсаулығының зақымдануынан туындаған шығыстардың, сондай-ақ қызметкерді жерлеуге жұмсалған шығыстардың мөлшерін сақтандырушы осы шығыстарды растайтын құжаттардың негізінде айқындайды.
Жерлеуге жұмсалатын шығыстарды өтеу ретіндегі тиесілі төлем 100 айлық есептік көрсеткіштен аспауға тиіс.
3. Денсаулықтың зақымдануынан туындаған шығыстарды өтеу жөніндегі сақтандыру төлемін сақтандырушы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ресімделген құжаттардың негізінде кәсіптік еңбекке қабілеттілігінен айрылу дәрежесінің белгіленгенін растайтын құжатты ұсынған сәттен бастап, жеті жұмыс күні ішінде төлейді.
Осы тармақта көзделген жағдайларда сақтандыру төлемін алушы жәбірленуші қызметкер болып табылады.
4. Жерлеуге жұмсалған шығындарды шеккен тұлға қызметкерді жерлеуге жұмсалған шығыстарды өтеу бойынша төлемді алушы болып табылады.
5. Қызметкердің кәсіптік еңбекке қабілеттілігінен айрылу дәрежесін белгілеуге байланысты оның жалақысынан (кірісінен) айрылуына байланысты зиянды өтеу ретінде тиесілі сақтандыру төлемі осы Заңның 23-бабына сәйкес пайда алушымен жасалған аннуитет шартына сәйкес қызметкердің кәсіптік еңбекке қабілеттілігінен айрылу дәрежесін белгілеу не ұзарту (қайта куәландыру) мерзіміне теңдей мерзім ішінде қызметкердің пайдасына кезеңдік төлемдер түрінде жүзеге асырылады.
Қызметкердің қайтыс болуына байланысты зиянды өтеу жөніндегі сақтандыру төлемі Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексімен белгіленген мерзім ішінде Қазақстан Республикасының заңына сәйкес зиянды өтету құқығы бар тұлғалардың пайдасына кезеңдік төлемдер төлеу түрінде жүзеге асырылады. Осы Заңмен көзделген жағдайларда сақтандыру төлемін алу құқығына пайда алушылар ретінде есептелетін өзге тұлғалар ие болады.
6. Осы бапқа сәйкес анықталған сақтандыру төлемінің (сақтандыру төлемдерінің) мөлшері қызметкерді жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру шартымен белгіленген сақтандыру сомасының мөлшерінен асып кеткен жағдайда, айырмасы сақтанушы есебінен сақтандырушыға өтеледі.
7. Сақтандыру төлемін аударым жасаумен байланысты шығыстар сақтандырушы есебінен жүргізіледі.";
16) 20-бап мынадай редакцияда жазылсын:

1. Размер вреда, связанного с утратой заработка (дохода) в связи со смертью работника или установлением ему степени утраты профессиональной трудоспособности, определяется в соответствии с требованиями Гражданского кодекса Республики Казахстан.
2. Размер расходов, вызванных повреждением здоровья работника в случае установления ему степени утраты профессиональной трудоспособности на срок менее или более одного года, а также расходов на погребение работника определяется страховщиком на основании документов, подтверждающих эти расходы.
Выплата, причитающаяся в качестве возмещения расходов на погребение, не должна превышать 100 месячных расчетных показателей.
3. Страховая выплата по возмещению расходов, вызванных повреждением здоровья, производится страховщиком в течение семи рабочих дней с момента предоставления документа, подтверждающего установление степени утраты профессиональной трудоспособности на основании документов, оформленных в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Получателем страховой выплаты в случаях, предусмотренных настоящим пунктом, является пострадавший работник.
4. Получателем выплаты по возмещению расходов на погребение работника является лицо, понесшее затраты на погребение.
5. Страховая выплата, причитающаяся в качестве возмещения вреда, связанного с утратой заработка (дохода) работником, в связи с установлением ему степени утраты профессиональной трудоспособности осуществляется в виде периодических платежей в пользу работника в течение срока равного сроку установления либо продления (переосвидетельствования) степени утраты профессиональной трудоспособности работника в соответствии с договором аннуитета, заключенным со страхователем в соответствии со статьей 23 настоящего Закона.
Страховая выплата по возмещению вреда, связанного с гибелью работника, осуществляется в виде периодических платежей в пользу лиц, имеющих согласно законам Республики Казахстан право на возмещение вреда, в течение срока, установленного Гражданским кодексом Республики Казахстан.
В случаях, предусмотренных настоящим Законом, право на получение страховой выплаты имеют иные лица, являющиеся выгодоприобретателями.
6. В случае, если размер страховой выплаты (страховых выплат), определяемый (определяемых) в соответствии с настоящей статьей, превышает размер страховой суммы, установленной договором обязательного страхования работника от несчастных случаев, разница уплачивается страховщику за счет страхователя.
7. Расходы, связанные с переводом страховой выплаты, производятся за счет страховщика.

"20-бап. Сақтандыру төлемін жүзеге асырудың жалпы талаптары
1. Сақтандырушыға сақтандыру төлемі туралы талапты сақтанушы немесе пайда алушы болып табылатын өзге тұлға тұрғылықты орнын, пайда алушының байланыс телефондарын, банктік деректемелерін (қажет болғанда), сақтандыру төлемін қолма-қол ақшамен не банктік шотқа аударым жасау арқылы алу тәртібін көрсете отырып, сақтандыру төлемін жүзеге асыруға қажетті құжаттарды қоса тіркеп, жазбаша нысанда ұсынады.
2. Сақтандыру төлемі туралы өтінішке мынадай құжаттар қоса тіркеледі:
1) кәсіптік еңбекке қабілеттілігінен айрылу дәрежесін белгілеген жағдайда:
сақтандыру шартының көшірмесі;
жазатайым оқиға туралы акт;
салық төлеушінің тіркеу нөмірін немесе жәбірленуші қызметкердің жеке сәйкестендіру нөмірін растайтын құжаттың көшірмесі;
уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінің еңбекке қабілеттіліктен айрылуды белгілеу туралы анықтамасының көшірмесі;
кәсіптік аурудың болуын растайтын құжаттың көшірмесі;
жәбірленуші қызметкердің ол жұмыс істеген, бірақ жұмыс берушімен куәландырылған он екі айдан астам емес кезеңдегі жалақысының мөлшерін растайтын құжаттың көшірмесі;
2) қызметкер қайтыс болған жағдайда:
сақтандыру шартының көшірмесі;
жазатайым оқиға туралы акт;
қызметкердің қайтыс болғаны туралы куәліктің нотариатта куәландырылған көшірмесі;
қызметкер қайтыс болған жағдайда зиянды өтетуге пайда алушының құқығын растайтын құжаттың нотариатта куәландырылған көшірмесі;
пайда алушының жеке басы куәлігінің көшірмесі;
салық төлеушінің тіркеу нөмірін немесе пайда алушының жеке сәйкестендіру нөмірін растайтын құжаттың көшірмесі;
қайтыс болған қызметкердің жұмыс істеген, бірақ жұмыс берушімен куәландырылған он екі айдан астам емес кезеңдегі жалақысының мөлшерін растайтын құжаттың көшірмесі;
3) сақтанушының сақтандыру жағдайы басталған кезде залалды болғызбау немесе азайту мақсатында шеккен шығыстарын, олар болған жағдайда, растайтын құжаттар;
Сақтандырушының сақтанушыдан не пайда алушыдан қосымша басқа құжаттарды талап етуіне жол берілмейді.
3. Құжаттарды қабылдаған сақтандырушы өтініш беруші табыс еткен құжаттардың толық тізбесін және олар қабылданған күнді көрсете отырып, екі данада анықтама жасауға міндетті.
Анықтаманың бір данасы өтініш берушіге беріледі, өтініш берушінің оны алғаны туралы белгісі бар екінші данасы сақтандырушыда қалады.
Сақтанушы немесе пайда алушы болып табылатын өзге тұлға осы баптың 2-тармағымен көзделген барлық құжаттарды табыс етпеген жағдайда, сақтандырушы үш жұмыс күні ішінде оларды жетіспейтін құжаттар туралы жазбаша хабарлауға міндетті.

Статья 20. Общие условия осуществления страховой выплаты
1. Требование о страховой выплате к страховщику предъявляется страхователем или иным лицом, являющимся выгодоприобретателем, в письменной форме с указанием места жительства, контактных телефонов выгодоприобретателя, банковских реквизитов (при необходимости), порядка получения страховой выплаты - наличными деньгами либо путем перечисления на банковский счет с приложением документов, необходимых для осуществления страховой выплаты.
2. К заявлению о страховой выплате прилагаются следующие документы:
1) в случае установления степени утраты профессиональной трудоспособности:
копия договора страхования;
акт о несчастном случае;
копия документа, подтверждающего регистрационный номер налогоплательщика или индивидуальный идентификационный номер пострадавшего работника;
копия справки территориального подразделения уполномоченного органа об установлении утраты профессиональной трудоспособности;
копия документа, подтверждающего наличие профессионального заболевания;
копия документа, подтверждающего размер заработной платы пострадавшего работника за проработанный им период, но не более двенадцати месяцев, заверенная работодателем;
2) в случае смерти работника:
копия договора страхования;
акт о несчастном случае;
нотариально удостоверенная копия свидетельства о смерти работника;
нотариально удостоверенная копия документа, подтверждающего право выгодоприобретателя на возмещение вреда в случае смерти работника;
копия документа, удостоверяющего личность выгодоприобретателя;
копия документа, подтверждающего регистрационный номер налогоплательщика или индивидуальный идентификационный номер выгодоприобретателя;
копия документа, подтверждающего размер заработной платы за проработанный погибшим работником период, но не более двенадцати месяцев, заверенная работодателем;
3) документы, подтверждающие расходы, понесенные страхователем в целях предотвращения или уменьшения убытков при наступлении страхового случая, при их наличии.
Истребование страховщиком дополнительно других документов от страхователя либо выгодоприобретателя не допускается.
3. Страховщик, принявший документы, обязан составить в двух экземплярах справку с указанием полного перечня представленных заявителем документов и даты их принятия.
Один экземпляр справки выдается заявителю, второй экземпляр с отметкой заявителя в ее получении остается у страховщика.
В случае непредставления страхователем или иным лицом, являющимся выгодоприобретателем, всех документов, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи, страховщик обязан в течение трех рабочих дней письменно уведомить их о недостающих документах.

4. Зардап шеккен қызметкер (ал ол қайтыс болған жағдайда қызметкердің қайтыс болуына байланысты Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес зиянды өтетуге құқық алған тұлға), сондай-ақ келтірілген зиянды сақтандырушының осы Заңда белгіленген жауапкершілігі көлемінің шегінде пайда алушыға өтеген және сақтандыру төлеміне құқық алған сақтанушы немесе өзге тұлға пайда алушы болып табылады.
5. Сақтандыру төлемі пайда алушының жазбаша ресімделген өтініші немесе нотариалды куәландырылған сенімхат бойынша денсаулығын қалпына келтіру жөнінде оған қызмет көрсеткен (көрсететін) тұлғаға тікелей төленуі мүмкін.
6. Сақтандырушы сақтандыру төлемін жүзеге асыру кезінде пайда алушыдан оның сақтандырушыға талап қою құқығын шектейтін шарттар қабылдауын талап етуге құқылы емес";
17) 21-баптың 1-тармағы 1) тармақшасында "сақтанушының жауапкершілігі, оның" деген сөздер "сақтанушының" деген сөзбен ауыстырылсын;
"іс-әрекеттері салдарынан басталғанда" деген сөздер "іс-әрекеттерді жасағанда" деген сөздермен ауыстырылсын;
18) 23-бапта:
1-тармақта:
"бір жыл және одан астам мерзімге" деген сөздер алынып тасталсын;
"7" деген цифр "5" деген цифрмен ауыстырылсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Заңның 20-бабының 2-тармағымен көзделген құжаттарды ұсынған күннен бастап, он бес күнтізбелік күннен кешіктірілмей аннуитет шарты жасалады.";
мынадай мазмұндағы 4 және 5-тармақтармен толықтырылсын:
"4. Аннуитет шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысы пайда алушыға төленуге жатпайды.
5. Аннуитеттің типтік шартына қойылатын талаптар және сақтандырушының аннуитеттің жасалатын шарттары бойынша істерді жүргізуге шығыстарының рұқсат етілетін деңгейі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен белгіленеді.".
14. "Жеке кәсіпкерлік туралы" 2006 жылғы 31 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2006 ж., N 3, 21-құжат; N 16, 99-құжат; N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 2, 18-құжат; N 3, 20-құжат; N 17, 136-құжат):
қосымшаның 15-тармағының 2) тармақшасында "жұмыс берушінің қызметкердің өмірі мен денсаулығына олардың еңбек (қызметтік) міндеттерін орындау кезінде нұқсан келтіргені үшін азаматтық-құқықтық жауапкершілігін" деген сөздер "қызметкердің еңбек (қызметтік) міндеттерін орындау кезінде оны жазатайым оқиғалардан" деген сөздермен ауыстырылсын.
15. "Өзара сақтандыру туралы" 2006 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2006 ж., N 13, 84-құжат):
1) 2-баптың 3-тармағында:
"Сақтандыру қызметі туралы" және "Тұтыну кооперативі туралы" Қазақстан Республикасының заңдары" деген сөздер "Тұтыну кооперативі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы" деген сөздермен ауыстырылсын;
ресми тілдегі мәтінге өзгеріс енгізілді, мемлекеттік тілдегі мәтіні өзгермейді;

4. Выгодоприобретателем является пострадавший работник (в случае его смерти - лицо, имеющее согласно законам Республики Казахстан право на возмещение вреда в связи со смертью работника), а также страхователь или иное лицо, возместившие выгодоприобретателю причиненный вред в пределах объема ответственности страховщика, установленного настоящим Законом, и получившие право на страховую выплату.
5. По заявлению выгодоприобретателя, оформленному письменно, или нотариально удостоверенной доверенности страховая выплата может быть осуществлена непосредственно лицу, оказавшему (оказывающему) ему услуги по восстановлению здоровья.
6. При осуществлении страховой выплаты страховщик не вправе требовать от выгодоприобретателя принятия условий, ограничивающих его право требования к страховщику.";
16) в подпункте 1) пункта 1 статьи 21 слова "ответственность страхователя наступила вследствие его" заменить словами "совершения страхователем";
17) в статье 23:
в пункте 1:
слова "на срок один год и более" исключить;
цифру "7" заменить цифрой "5";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Договор аннуитета заключается не позднее пятнадцати календарных дней со дня представления документов, предусмотренных пунктом 2 статьи 20 настоящего Закона.";
дополнить пунктами 4 и 5 следующего содержания:
"4. Страховая премия по договору аннуитета не подлежит оплате выгодоприобретателем.
5. Требования к типовому договору аннуитета и допустимый уровень расходов страховщика на ведение дела по заключаемым договорам аннуитета устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.".
14. В Закон Республики Казахстан от 31 января 2006 года "О частном предпринимательстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2006 г., № 3, ст. 21; № 16, ст. 99; № 23, ст. 141; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 17, ст. 136; 2008 г., № 13-14, ст. 57, 58; № 15, ст. 60):
в подпункте 2) пункта 15 приложения к Закону слова "гражданско-правовой ответственности работодателя за причинение вреда жизни и здоровью работника" заменить словами "работника от несчастных случаев".
15. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2006 года "О взаимном страховании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2006 г., № 13, ст. 84; 2007 г., № 8, ст. 52):
1) в пункте 3 статьи 2:
слова "Законы Республики Казахстан "О страховой деятельности" и" заменить словами "Закон Республики Казахстан";
слово "распространяются" заменить словом "распространяется";

2) 4-баптың 4-тармағында "Қызметі лицензиялануға жатпайтын қоғам" деген сөздер "Қоғам" деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 5-бапта:
атауында "қызметі лицензиялануға жатпайтын" деген сөздер алынып тасталсын;
2-тармақ алынып тасталсын;
4) 6-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Егер қоғам өзара сақтандырудың бір ғана түрін жүзеге асыратын жағдайда, онда оның атауында сақтандырудың осы түрі көрсетілуі тиіс";
5) 7-баптың атауында "Қызметі лицензиялануға жатпайтын қоғамды" деген сөздер "Қоғамды" деген сөзбен ауыстырылсын;
6) 8-бапта:
2-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қоғамның құрылтай шартында:
3-тармақтың 2) тармақшасында "субсидиарлық" деген сөз "ортақ" деген сөзбен ауыстырылсын;
7) 10-бап мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Қоғам осы Заңмен көзделген тең құқықтарды қоғамның барлық мүшелері үшін беруге міндетті.";
8) 12-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"12-бап. Қоғамды қайта ұйымдастыру немесе тарату
Қоғамды қайта ұйымдастыру немесе тарату Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.";
9) 13-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"13-бап. Өзара сақтандыру қызметін жүзеге асыру талаптары
1. Өзара сақтандыру қызметі лицензиялауға жатпайды.
2. Қоғам мынадай қызметті жүзеге асыруға құқылы емес:
1) азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру бойынша;
2) өсімдік шаруашылығындағы міндетті сақтандыруды қоспағанда, міндетті сақтандыру түрлері бойынша.
3. Жыл соңында қоғам мүшелерінің өзара сақтандыру шарттары бойынша қабылданған сақтандыру сыйлықақыларының мөлшері қатарынан үш жыл ішінде жүз елу мың айлық есептік көрсеткіштерден асатын болса, қоғам сақтандыру ұйымы болып қайта құрылуы міндетті. Қоғам сақтандыру ұйымы болып қайта құрылғаннан кейін отыз жұмыс күні ішінде қоғам мүшелерімен жасалған өзара сақтандыру шарттары бұзылуы тиіс және жаңадан құрылған сақтандыру ұйымымен сақтандыру шарттары өзара сақтандыру шарттарының талаптарымен жасалуы тиіс";
10) 14-бапта:
баптың атауында "Қызметі лицензиялануға жатпайтын қоғамның" деген сөздер "Қоғамның" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақта "лицензиясыз" деген сөз алынып тасталсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Өзара сақтандыру жүзеге асырылатын жалпы шарттар Қазақстан Республикасының Азаматтық Кодексінің 825-1-бабының талаптарына сәйкес келетін өзара сақтандыру ережесінде анықталады.
Өзара сақтандыру ережесі қоғам мүшелерінің жалпы жиналысымен бекітіледі.";
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Өзара сақтандыру ережесі қоғам мүшелігіне кандидаттармен таныстыру үшін ұсынылуы тиіс";
11) 15-бапта:

2) в пункте 4 статьи 4 слова ", деятельность которого не подлежит лицензированию ," исключить;
3) в статье 5:
в заголовке слова ", деятельность которого не подлежит лицензированию" исключить;
пункт 2 исключить;
4) статью 6 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. В случае если общество осуществляет единственный вид взаимного страхования, то его наименование должно содержать указание на этот вид страхования.";
5) в заголовке статьи 7 слова ", деятельность которого не подлежит лицензированию" исключить;
6) в статье 8:
абзац первый пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Учредительный договор общества должен содержать:";
в подпункте 2) пункта 3 слово "субсидиарную" заменить словом "солидарную";
7) статью 10 дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Общество обязано предоставить равные права, предусмотренные настоящим Законом, для всех членов общества.";
8) статьи 12 и 13 изложить в следующей редакции:
"Статья 12. Реорганизация или ликвидация общества
Реорганизация или ликвидация общества осуществляется в порядке, установленном гражданским законодательством Республики Казахстан.
Статья 13. Условия осуществления деятельности по взаимному
страхованию
1. Деятельность по взаимному страхованию не подлежит лицензированию.
2. Общество не вправе осуществлять деятельность:
1) по страхованию гражданско-правовой ответственности;
2) по видам обязательного страхования, за исключением обязательного страхования в растениеводстве.
3. В случае если размер страховых премий принятых по договорам взаимного страхования членов общества на конец года превышает сто пятьдесят тысяч месячных расчетных показателей в течение трех последовательных лет, общество обязано преобразоваться в страховую организацию. После преобразования общества в страховую организацию, в течение тридцати рабочих дней договоры взаимного страхования с членами общества должны быть расторгнуты и заключены договоры страхования с вновь созданной страховой организацией на тех же условиях, что договоры взаимного страхования.";
9) в статье 14:
в заголовке статьи слова ", деятельность которого не подлежит лицензированию" исключить;
в пункте 1 слова "без лицензии" исключить;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Общие условия, на которых осуществляется взаимное страхование, определяются в правилах взаимного страхования, соответствующих требованиям статьи 825-1 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
Правила взаимного страхования утверждаются общим собранием членов общества.";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Правила взаимного страхования должны предоставляться для ознакомления кандидатам в члены общества.";
10) в статье 15:

1-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) қоғамның жарғысында көзделген тәртіппен инвестициялық қызметті;";
4-тармақта "біріккен" деген сөзден кейін "не кірген" деген сөздермен толықтырылсын;
12) 16-баптың 1-тармағында "онда тізбесін Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасына сәйкес уәкілетті орган белгілейтін рейтингтік агенттіктердің белгілі бір рейтингі болса, " деген сөздер алынып тасталсын;
13) мынадай мазмұндағы 22-1-баппен толықтырылсын:
"22-1-бап. Қоғамның қаржылық есептілігі
1. Қоғам бухгалтерлік есепке алу мен қаржылық есеп беру туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына, қаржылық есептіліктің халықаралық стандарттарына сәйкес өздері жүргізетін операцияларды есептеуді жүзеге асырады.
2. Қоғамның қаржылық есептілігінің тізбесі, нысандары, мерзімдері және ұсыну тәртібі уәкілетті органмен келісілу бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен белгіленеді.
Өзге есептіліктің тізбесі, нысандары, мерзімдері және ұсыну тәртібі уәкілетті органмен белгіленеді.
3. Қоғам қаржылық есептіліктің жыл сайынғы аудитін жүргізеді және оның нәтижелерін қоғам мүшелерінің жалпы жиналысына қарауға ұсынады.";
14) 23-бапта:
2-тармақта "Қызметі уәкілетті органның лицензиялауына жатпайтын қоғам" деген сөздер "Қоғам" деген сөзбен ауыстырылсын;
3-тармақ алынып тасталсын;
15) 24-баптың атауында "Қызметі лицензиялануға жатпайтын қоғамның" деген сөздер "Қоғамның" деген сөзбен ауыстырылсын;
16. "Лицензиялау туралы" 2007 жылғы 11 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., N 2, 10-құжат):
32-баптың 5) тармақшасының тоғызыншы абзацында "оның өмірі мен денсаулығына зиян келтіргені үшін жұмыс берушінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін" деген сөздер "оны жазатайым оқиғалардан" деген сөздермен ауыстырылсын.
2-бап.
1. Осы Заң оны ресми жариялаған күннен бастап, он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі, мыналарды қоспағанда:
1) 2012 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізілетін осы Заңның 1-бабының 6-тармағының 13) тармақшасын;
2) 2010 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізілетін осы Заңның 1-бабының 10-тармағының 9) тармақшасының төртінші абзацын;
3) осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап алты ай өткеннен кейін қолданысқа енгізілетін осы Заңның 1-бабының 13-тармағын.
2. Қызметкер еңбек (қызмет) міндеттерін атқарған кезде оның өмірі мен денсаулығына зиян келтіргені үшін жұмыс берушінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыруды жүзеге асыру құқығына лицензиясы бар сақтандыру ұйымдарына осы баптың 1-тармағының 3) тармақшасымен белгіленген мерзім өткеннен кейін қызметкер еңбек (қызмет) міндеттерін атқарған кезде оның өмірі мен денсаулығына зиян келтіргені үшін жұмыс берушінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандырудың қолданыстағы шарттарын ұзартуды қоса алғанда, қызметкер еңбек (қызмет) міндеттерін атқарған кезде оның өмірі мен денсаулығына зиян келтіргені үшін жұмыс берушінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандырудың жаңа шарттарын жасауға тыйым салынады.
Қызметкер еңбек (қызмет) міндеттерін атқарған кезде оның өмірі мен денсаулығына зиян келтіргені үшін жұмыс берушінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандырудың бұрын жасалған шарттары бойынша сақтандыру ұйымы олардың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін өзіне қабылдаған міндеттемелерді орындауға міндетті.

подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) инвестиционную деятельность в порядке, предусмотренном уставом общества;";
пункт 4 после слова "объединения" дополнить словами "либо вступления";
11) в пункте 1 статьи 16 слова "при наличии у нее определенного рейтинга одного из рейтинговых агентств, перечень которых установлен уполномоченным органом в соответствии с законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности" исключить;
12) дополнить статьей 22-1 следующего содержания:
"Статья 22-1. Финансовая отчетность общества
1. Общество осуществляет учет проводимых им операций в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности,  законодательством Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.
2. Перечень, формы, сроки и порядок предоставления финансовой отчетности общества устанавливаются Национальным Банком Республики Казахстан по согласованию с уполномоченным органом.
Перечень, формы, сроки и порядок предоставления иной отчетности устанавливается уполномоченным органом.
3. Общество проводит ежегодный аудит финансовой отчетности и предоставляет его результаты на рассмотрение общего собрания членов общества.";
13) в статье 23:
в пункте 2 слова ", деятельность которого не подлежит лицензированию уполномоченным органом," исключить;
пункт 3 исключить;
14) в заголовке статьи 24 слова ", деятельность которого не подлежит лицензированию" исключить.
16. В Закон Республики Казахстан от 11 января 2007 года "О лицензировании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 2, ст. 10; № 20, ст. 152):
в абзаце девятом подпункта 5) статьи 32 слова "гражданско-правовой ответственности работодателя за причинение вреда жизни и здоровью работника" заменить словами "работника от несчастных случаев".
Статья 2.
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его официального опубликования, за исключением:
1) подпункта 13) пункта 6 статьи 1 настоящего Закона, который вводится в действие с 1 января 2012 года;
2) абзаца четвертого подпункта 9) пункта 10 статьи 1 настоящего Закона, который вводится в действие с 1 января 2010 года;
3) пункта 13 статьи 1 настоящего Закона, который вводится в действие по истечении шести месяцев со дня введения в действие настоящего Закона.
2. Страховым организациям, имеющим лицензию на право осуществления обязательного страхования гражданско-правовой ответственности работодателя за причинение вреда жизни и здоровью работника при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей, запрещается по истечении срока, установленного подпунктом 3) пункта 1 настоящей статьи заключать новые договоры обязательного страхования гражданско-правовой ответственности работодателя за причинение вреда жизни и здоровью работника при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей, включая продление действующих договоров обязательного страхования гражданско-правовой ответственности работодателя за причинение вреда жизни и здоровью работника при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей.
По ранее заключенным договорам обязательного страхования гражданско-правовой ответственности работодателя за причинение вреда жизни и здоровью работника при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей страховая организация обязана выполнять принятые на себя обязательства до истечения срока их действия.

3. 2012 жылғы 1 қаңтарға дейінгі мерзімде осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар актуарий осы Заңның 1-бабының 6-тармағының 11) тармақшасының төртінші абзацының талабын орындауы міндетті. Көрсетілген талапты орындамаған жағдайда уәкілетті орган олар осы Заңның 1-бабының 6-тармағының 11) тармақшасының төртінші абзацы талаптарын орындағанға дейін Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен көзделген тәртіппен актуарлық қызметті жүзеге асыруға берілген лицензияның қолданысын тоқтата тұруға құқылы.
4. 2010 жылғы 1 қаңтарға дейінгі мерзімде көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыруды жүзеге асыру құқығына лицензиясы бар сақтандыру ұйымдары өз қызметін осы Заңның 1-бабының 10-тармағы 9) тармақшасының төртінші абзацы талаптарына сәйкес келтіруге міндетті. Көрсетілген талапты орындамаған жағдайда уәкілетті орган оларды көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыруды жүзеге асыру құқығына берілген лицензиядан айыруға құқылы.
5. Осы Заңның 1-бабының 10-тармағының 17) тармақшасының тоғызыншы абзацының қолданысы 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап жасалған көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарттарына таралады.
6. Осы Заңның 1-бабының 10-тармағының 20) тармақшасының, 24) тармақшасының төртінші және алтыншы абзацтарының қолданысы бұрын жасалған көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарттарына таралмайды.
Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыруды жүзеге асыру құқығына лицензиясы бар сақтандыру ұйымдары үш ай ішінде заңды тұлғаларға және "Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 1 шілдедегі Заңының 11 және 12 баптарының 5-тармақтарында көрсетілген тұлғаларға артық төленген соманы қайтаруы керек.
Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыруды жүзеге асыру құқығына лицензиясы бар сақтандыру ұйымы осы тармақ талаптарын орындамаған жағдайда, уәкілетті орган оны Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген тәртіппен көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыруды жүзеге асыру құқығына берілген лицензиядан айыруға құқылы.
7. Осы Заңның 1-бабының 10-тармағының 18), 21) және 22) тармақшаларының, 24) тармақшасының үшінші және бесінші абзацтарының және 12-тармақтың 7) тармақшасының алтыншы абзацын, 8) тармақшасының үшінші абзацының қолданысы осы Заңның қолданысқа енгізілгеннен кейін болған сақтандыру жағдайларына қатысты таралады.

3. Актуарии, имеющие лицензию на осуществление актуарной деятельности до введения в действие настоящего Закона в срок до 1 января 2012 года обязаны выполнить требование абзаца четвертого подпункта 11) пункта 6 статьи 1 настоящего Закона. В случае невыполнения указанного требования уполномоченный орган вправе приостановить действие лицензии на осуществление актуарной деятельности в порядке, предусмотренном законодательными актами Республики Казахстан, до выполнения им требований абзаца четвертого подпункта 11) пункта 6 статьи 1 настоящего Закона.
4. Страховые организации, имеющие лицензию на право осуществления обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств, в срок до 1 января 2010 года обязаны привести свою деятельность в соответствии с требованиями абзаца четвертого подпункта 9) пункта 10 статьи 1 настоящего Закона. В случае невыполнения указанного требования уполномоченный орган вправе лишить их лицензии на право осуществления обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств.
5. Действие абзаца одиннадцатого подпункта 17) пункта 10 статьи 1 настоящего Закона распространяется на договоры обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств, заключенные с 1 января 2009 года.
6. Действие подпункта 20), абзацев четвертого и шестого подпункта 24) пункта 10 статьи 1 настоящего Закона не распространяются на ранее заключенные договоры обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств.
Страховым организациям, имеющим лицензию на право осуществления обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств, в течение трех месяцев осуществить возврат юридическим лиц и лицам, указанным в пунктах 5 статей 11 и 12 Закона Республики Казахстан от 1 июля 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств", излишне уплаченные суммы.
В случае невыполнения страховой организацией, имеющей лицензию на право осуществления обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств, требований настоящего пункта уполномоченный орган вправе лишить ее лицензии на право осуществления обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
7. Действие подпунктов 18), 21) и 22), абзацев третьего и пятого подпункта 24) пункта 10 и абзаца шестого подпункта 7), абзаца третьего подпункта 8) пункта 12 статьи 1 настоящего Закона распространяются в отношении страховых случаев, произошедших после введения в действие настоящего Закона.

8. Сақтандырудың міндетті түрлері бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензиясы бар, ол бойынша Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен акционерлер есебінде Қорға қатысу міндеттілігі көзделген сақтандыру ұйымдарының осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап алты ай ішінде "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры" акционерлік қоғамының акцияларын сатып алуы міндетті.
Сақтандырудың міндетті түрлері бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензиясы бар, ол бойынша Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерімен акционерлер есебінде Қорға қатысу міндеттілігі көзделген сақтандыру ұйымдары осы тармақтың талаптарын орындамаған жағдайда, уәкілетті орган оларды Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген тәртіппен сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензиясынан айыруға құқылы.
9. Осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап, туроператордың және турагенттің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыруды жүзеге асыру құқығына лицензиясы бар сақтандыру ұйымдары міндетті сақтандырудың осы түрі сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру жүйесіне енгізілген сәттен бастап, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерімен көзделген тәртіппен міндетті жарналарды төлеуге және шартты міндеттемелерді қалыптастыруға міндетті.
Осы Заң қолданысқа енгізілген сәтке дейін төленуге жататын міндетті жарналардың жалпы сомасын туроператордың және турагенттің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыруды жүзеге асыру құқығына лицензиясы бар сақтандыру ұйымдары бір мезгілде төлейді.
Туроператордың және турагенттің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыруды жүзеге асыру құқығына лицензиясы бар сақтандыру ұйымы осы тармақтың талаптарын орындамаған жағдайда, уәкілетті орган оны Қазақстан Республикасының заңнамасымен көзделген тәртіппен туроператордың және турагенттің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыруды жүзеге асыру құқығына берілген лицензиядан айыруға құқылы.
Қазақстан Республикасының
Президенті

8. Страховые организации, имеющие лицензию на право осуществления страховой деятельности по обязательным видам страхования, по которым законодательными актами Республики Казахстан предусмотрена обязанность участия в Фонде в качестве акционеров, обязаны в течение шести месяцев со дня введения в действие настоящего Закона приобрести акции Акционерного общества "Фонд гарантирования страховых выплат".
В случае невыполнения страховыми организациями, имеющими лицензию на право осуществления страховой деятельности по обязательным видам страхования, по которым законодательными актами Республики Казахстан предусмотрена обязанность участия в Фонде в качестве акционеров, требований настоящего пункта, уполномоченный орган вправе лишить их лицензии на право осуществления страховой деятельности в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
9. Страховые организации, имеющие лицензию на право осуществления обязательного страхования гражданско-правовой ответственности туроператора и турагента обязаны с даты введения в действия настоящего Закона уплачивать обязательные взносы и формировать условные обязательства в порядке, предусмотренном нормативными правовыми актами уполномоченного органа, с момента включения в систему гарантирования страховых выплат данного вида обязательного страхования.
Общая сумма обязательных взносов, подлежащих уплате до момента введения в действие настоящего Закона, уплачивается страховыми организациями, имеющими лицензию на право осуществления обязательного страхования гражданско-правовой ответственности туроператора и турагента единовременно.
В случае невыполнения страховой организацией, имеющей лицензию направо осуществления обязательного страхования гражданско-правовой ответственности туроператора и турагента, требований настоящего пункта, уполномоченный орган вправе лишить ее лицензии на право осуществления обязательного страхования гражданско-правовой ответственности туроператора и турагента в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.
Президент
Республики Казахстан