Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің 2009 - 2011 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 23 желтоқсандағы N 1208 Қаулысы
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 62-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің 2009 - 2011 жылдарға арналған стратегиялық жоспары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                 К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 23 желтоқсандағы
N 1208 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің
2009 - 2011 жылдарға арналған стратегиялық жоспары
I. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің миссиясы мен пайымдауы
Миссиясы
Туризм, дене шынықтыру және спорт саласында мемлекеттік саясатты іске асыру мақсатында тиімді мемлекеттік басқаруды және салааралық, өңіраралық үйлестіруді қамтамасыз ету.
Пайымдау
Қазақстанның халықаралық туристік қоғамдастыққа Орталық Азия өңіріндегі туризмнің көшбасшысы ретінде бірігуі және бәсекеге қабілетті спорттық ұлтты қалыптастыру.
II. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі қызметінің нәтижесін талдау
2007 жылы министрліктің қызметі Мемлекет басшысының 2005 - 2007 жылдардағы Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауларын іске асыру жөніндегі негізгі бағыттардың (іс-шаралардың) жалпыұлттық жоспарын және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 - 2009 жылдарға арналған бағдарламасын орындау жөніндегі іс-шаралар жоспарын, Қазақстан Республикасында туризмді дамытудың 2007 - 2011 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын, Қазақстан Республикасында дене шынықтыру және спортты дамытудың 2007 - 2011 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыруға бағытталды.
Туризм саласында
Қазақстан Республикасында туризмді дамытудың 2007 - 2011 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асырудың бірінші жылының қорытындысы бойынша туризмнің барлық түрінен көрсеткішінің тұрақты өсу үрдісінің сақталғаны байқалады. Айталық, 2007 жылдың есептік кезеңінде сырттан келушілер туризмі 12,8 %-ға өсті және келушілердің жалпы санынан 5310,6 мың адамды құрады (38,5 %). 2006 жылдың ұқсас кезеңімен салыстырғанда сыртқа шығушы туристер саны 23,2%-ға өсті және жалпы келушілер ағынынан 4544,4 мың адамды немесе 33,0%-ды құрады, сонымен қатар ішкі туризм бойынша туристер саны 12,5%-ға өсті және 3932,6 мың (28,5 %) адамды құрады.

О Стратегическом плане Министерства туризма и спорта Республики Казахстан на 2009-2011 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 декабря 2008 года № 1208
В соответствии со статьей 62 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Стратегический план Министерства туризма и спорта Республики Казахстан на 2009-2011 годы.
2. Настоящее постановление вводится в действие 1 января 2009 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                         К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23 декабря 2008 года № 1208
Стратегический план Министерства туризма и спорта
Республики Казахстан на 2009-2011 годы
I. Миссия и видение Министерства туризма и спорта Республики Казахстан
Миссия
Обеспечение эффективного государственного управления и межотраслевой, межрегиональной координации в целях реализации государственной политики в сфере туризма, физической культуры и спорта.
Видение
Интеграция Казахстана в международное туристское сообщество в качестве лидера туризма Центрально-Азиатского региона и формирование конкурентоспособной спортивной нации.
II. Анализ результатов деятельности Министерства туризма и спорта Республики Казахстан
В 2007 году деятельность министерства была направлена на выполнение Плана мероприятий по реализации Общенационального плана основных направлений (мероприятий) по реализации ежегодных 2005-2007 годов Посланий Главы государства народу Казахстана и Программы Правительства Республики Казахстан на 2007-2009 годы, Государственной программы развития туризма в Республике Казахстан на 2007-2011 годы и Государственной программы развития физической культуры и спорта в Республике Казахстан на 2007-2011 годы.
В сфере туризма
По итогам первого года реализации Государственной программы развития туризма в Республике Казахстан на 2007-2011 годы наблюдается сохранение тенденции устойчивого роста показателей по всем видам туризма. Так, за отчетный период 2007 года въездной туризм увеличился на 12,8 % и составил 5310,6 тысяч человек (38,5 %) от общего числа посетителей. Количество выехавших туристов увеличилось на 23,2 % по сравнению с аналогичным периодом 2006 года и составило 4544,4 тысяч человек или 33,0 % от общего потока посетителей, и количество туристов по внутреннему туризму также увеличилось на 12,5 % и составило 3932,6 тысяч человек (28, 5 %).

Көрсетілген қызметтің жалпы көлемі 53863,0 млн. теңгені құрады, сатылған жолдамалар құны 13890,7 млн. теңгені құрады, бұл 2006 жылдың сол кезеңімен салыстырғанда аталған көрсеткіштің 1,9 есеге өскенін дәлелдейді.
Есептік кезеңде 1007 туристік фирма және туристік қызметпен айналысатын 51 жеке кәсіпкер 567,0 мың келушілерге қызмет көрсеткен, бұл 2006 жылдың деңгейінде 105,1 %-ды құрады.
Туристік индустрия субъектілерінің туристік қызметінен түскен жалпы табыс 2007 жылы 63,0 млрд. теңгені құрады және бюджетке аударылған салық сомасы 9 млрд. астам теңгені құрады, бұл ұқсас кезеңмен салыстырғанда 36 %-ға артық.
Республикада қызмет ететін 992 қонақ үй шаруашылығы кәсіпорны 2640,2 мың адамға 40414,1 млн. теңгеге қызмет көрсеткен. Есептік кезеңнің қорытындысы бойынша орналастыру объектілерінде 26225 нөмір бар және олардың бір мезгілдегі сыйымдылығы 58367 жатын орынды құрайды.
Елімізде қазақстандық және шет елдік азаматтардың әр түрлі туристік қызметтерге деген сұраныстарын қанағаттандыру үшін кең мүмкіндіктерді қамтамасыз ететін қазіргі заманғы аса тиімді және бәсекеге қабілетті туристік кешенді іске асыруға жағдай жасалып жатыр, ұлттық туристік өнімнің сапасын қамтамасыз ету үшін стандарттар әзірленді және қабылданды. Қазақстан Республикасында туризмнің материалды-техникалық базасын дамытуға инвестиция тарту үшін шарттар анықталды. Бұл ретте әлемдік деңгейдегі "Жаңа Іле" туристік орталығын құру жөніндегі "серпінді" жобаны іске асыру маңызды мәнге ие болып отыр.
Алайда, еліміздегі туризмнің жағымды даму тенденциясына қарамай, әлем экономикасындағы қолайсыз жағдай туристік ағымға кері әсерін тигізді, нақты айтсақ, - әкімшілік дерек көздер мен жүргізілген статистикалық зерттеулер дерегі бойынша туристік қызмет 2008 жылдың қаңтар-қыркүйек айларының қорытындысы бойынша республика аумағында ішкі туризм алдыңғы 2007 жылдың осы кезеңімен салыстырғанда 2,3 % (3 370,3 мың адам келушілердің жалпы ағымының 30,9 % құрады), келу туризмі 10,3 % кеміді (3851,0 мың адам немесе келушілер ағымының 32,8 % құрады). Осы жағдай туризм индустриясы даму көрсеткіштерінің сандық және сапалық жоспарланған көрсеткіштерінің төмендеуіне алып келуі мүмкін.
Туризм және спорт саласының аясында ерлер және әйелдердің тең құқығы және тең мүмкіндіктері олардың өзіндік ерекшеліктері есепке алына отырып, табысты іске асып жатқандығын атап өткен жөн: туризм индустриясында туристік ұйымдардың басшылығында және қызмет көрсету аясында әйелдер көбірек еңбекпен қамтылған (барлық еңбекпен қамтылғандар санының 98%-ға жуығы). Спортта әдетте ерлер көш бастап жүрген спорт түрлерін көптеген әйел азаматтар белсенді игеріп жатыр. Бұдан басқа, бүгінде бірқатар проблемалық мәселелер туындап отыр, олардың шешу көзделген мақсатқа - Қазақстанды Орталық Азия өңіріндегі туризм орталығы ретінде қалыптастыруға қол жеткізуге мүмкіндік береді.

Общий объем оказанных услуг составил 53863,0 млн. тенге, стоимость проданных путевок составила 13890,7 млн. тенге, что свидетельствует об увеличении данного показателя в 1,9 раза по сравнению с тем же периодом 2006 года.
В отчетном периоде 1007 туристские фирмы и 51 индивидуальных предпринимателей, занимающихся туристской деятельностью, обслужили 567,0 тысяч посетителей, что к уровню 2006 года составило 105,1 %.
В целом доход от туристской деятельности субъектов туристской индустрии в 2007 году составил 63,0 млрд. тенге и сумма налогов перечисленных в бюджет составила свыше 9 млрд. тенге, что больше аналогичного периода на 36 %.
Действующие в республике 992 предприятий гостиничного хозяйства обслужили 2640,2 тысяч человек и оказали услуг на 40414,1 млн. тенге. По итогам отчетного периода на объектах размещения насчитывается 26225 номеров и их единовременная вместимость составила 58367 койко-мест.
Создаются условия для функционирования в стране современного высокоэффективного и конкурентоспособного туристского комплекса, обеспечивающего широкие возможности для удовлетворения потребностей казахстанских и иностранных граждан в разнообразных туристских услугах, разработаны и приняты стандарты для обеспечения качества национального туристского продукта. Определены условия для привлечения инвестиций в развитие материально-технической базы туризма в Республике Казахстан. Важное значение при этом придается реализации прорывного проекта по созданию туристского центра мирового уровня "Жана Иле".
Следует отметить, что в рамках отраслей туризма и спорта успешно реализуются равные права и равные возможности мужчин и женщин с учетом их специфики: в индустрии туризма больше занято женщин в руководстве туристских организаций и обслуживающей сфере (порядка 98 % от всего числа занятых). В спорте все больше женщин активно осваивают виды спорта, в которых потенциально лидировали мужчины.
Однако, несмотря на положительные тенденции развития туризма страны, общая мировая ситуация в экономике негативно отразилась на туристском потоке, а именно, - по данным из административных источников и проведенных статистических обследований туристской деятельности по итогам января-сентября 2008 года, в целом по республике внутренний туризм уменьшился по сравнению с соответствующим периодом 2007 года на 2,3 % (3 370,3 тысяч человек или 30,9 % от общего потока посетителей), въездной туризм уменьшился на 10,3 % (3581,0 тысяч человек или 32,8 % от общего потока посетителей). Причем данное обстоятельство может сказаться на снижении запланированных качественных и количественных показателей развития туристской индустрии.
Кроме того, сегодня существует ряд проблемных вопросов, решение которых позволит достичь намеченной цели - становления Казахстана центром туризма Центрально-Азиатского региона:

1. Туристік және көліктік инфрақұрылымдардың жеткіліксіз дамуы
Қонақ үйлерді, пансионаттарды, демалыс үйлері мен базаларын қоса алғанда, орналасу объектілерінің, сонымен қатар санаторийлік-курорттық мекемелердің материалдық базасы жоғары дәрежеде моральдық және физикалық тозғандығымен сипатталады. Бүгінгі таңда туризм ауқымы, сапа түрлері және туристер үшін ұсынылатын тұратын жерлер халықаралық талаптарға сай емес.
2. Қызмет көрсетудің төмен сапасы және Ұлы Жібек жолының қазақстандық бөлігінде таңбалы тарихи орындардың қиындық тудыруы қазақстандық та, шетелдік те туристердің үрейін туғызады. Біздің тарихи мұрамыздың туристік бағдарларын халықаралық насихаттау мен жылжыту да сапалы түрде қайта қарауды талап етеді.
Туризмді дамыту көлік инфрақұрылымының жағдайымен тікелей байланысты болғандықтан, әуе және темір жол тасымалы географиясының шектеулілігі, ішкі және сыртқы туристердің топтық сапарлары үшін көліктің барлық түріне жол жүру билеттеріне жеңілдіктер жүйесінің болмауы маңызды проблемаға айналып отыр.
3. Кадрларды даярлаудың, қайта даярлаудың және олардың біліктілігін арттырудың төмен деңгейі және туризмнің ғылыми базасының жоқтығы
Туризмді дамытуға кедергі жасайтын негізгі проблемалардың бірі қызмет көрсететін салада мамандандырылған туристік кадрлардың болмауы болып табылады. Бұл туризм индустриясы объектілерінде білікті мамандардың болмауы проблемасына ғана емес, сонымен қатар туристік сала үшін кадрлар даярлау сапасына да қатысты.
4. Туристік индустрияда ұсынылатын қызметтердің төмен сапасы
Бұл Қазақстанда туристік визаларды ресімдеу, шетелдік туристерді тіркеу процедураларына, кедендік және паспорттық бақылау мерзімдеріне қатысты.
5. Туризм елі ретінде Қазақстанның жеткіліксіз деңгейдегі тартымдылығы
Елдің оң туристік имиджін жылжыту жөніндегі іс-шаралар жүйесіз сипатта, туризм жөніндегі көрмелерге қатысу мемлекеттің жарнамалық қызметінің тиімділігін толық өлшемде қамтамасыз етпейді. Осы уақытқа дейін туристерді тартуда Қазақстан үшін бірінші басымдықты нарықтар болып табылатын елдер - Германия, Ұлыбритания, Оңтүстік Кореяда туристік өкілдіктер (шетелдердегі мекемелер жанынан туризм бөлімдерін) ашу және олардың қызметін қамтамасыз ету мәселесі шешілмей отыр. Сонымен қатар, жыл сайын орасан көп туристерді қабылдайтын, туризм саласында дамыған елдердің (Франция, Испания, Германия) тәжірибесі аталған мәселені шешу қажеттігін куәландырады.
Қазақстан туризмінің әлемдік туристік нарықтағы қалыптасқан бәсекеге қабілеттігі сақталған жағдайда отандық туристік нарықты дамыту мүмкіндігі өмір деңгейін жақсарту және халықтың еңбекпен қамтылуын қамтамасыз ету үшін, сапалы туристік қызметтерге деген артып келе жатқан сұранысты қанағаттандыру және елде туризмді тұрақты дамытуға жағдайлар жасау үшін жеткіліксіз болады.
Спорт саласында
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі халықаралық стандарттарға жақындау мақсатында 2007 жылы спорттың инфрақұрылымын одан әрі дамытуға және республика спортының материалдық-техникалық базасын жақсартуға бағытталған бірқатар ұйымдастыру шараларын жүзеге асырды.
2007 жылы спорт ғимараттарының саны жалпы республика бойынша 29 307 бірлікті құрады, олардың ішінде 19092 бірлік ауылдық жерде орналасқан, бұл 2006 жылмен салыстырғанда 211 бірлікке (0,8 %) артық, оның ішінде:

1. Недостаточное развитие туристской и транспортной инфраструктуры
Материальная база объектов размещения, включая гостиницы, пансионаты, дома и базы отдыха, а также санаторно-курортные учреждения, характеризуется высокой степенью морального и физического износа. На сегодняшний день масштабы туризма, виды качества и предложения мест проживания для туристов не соответствует международным требованиям.
2. Невысокий уровень сервиса и труднодоступность знаковых исторических мест на казахстанском отрезке Великого Шелкового пути отпугивает как казахстанских, так и иностранных туристов. Качественного пересмотра требует и международная пропаганда и продвижение туристских маршрутов нашего исторического наследия.
Учитывая, что развитие туризма напрямую связано с состоянием транспортной инфраструктуры, существенной проблемой становится ограниченность географии пассажирских авиа- и железнодорожных перевозок, отсутствие гибкой системы льгот и скидок на проездные билеты всех видов транспорта для групповых поездок туристов, как для внутренних, так, и для въезжающих туристов.
3. Слабый уровень подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров и отсутствие научной базы туризма
Одной из основных проблем, препятствующих развитию туризма, является отсутствие специализированных туристских кадров в обслуживающей сфере. Это относится не только к проблеме отсутствия квалифицированного персонала на объектах индустрии туризма, но и к качеству подготовки кадров для туристской отрасли.
4. Низкое качество предоставляемых услуг в туристской индустрии
Это относится к срокам оформления туристских виз в Казахстан, процедурам регистрации, таможенному и паспортному контролю иностранных туристов.
5. Недостаточная привлекательность Казахстана в качестве страны туризма
Мероприятия по продвижению позитивного туристского имиджа страны носят несистемный характер, участие на выставках по туризму не обеспечивает в полной мере эффективность рекламной деятельности государства. До настоящего времени не решается вопрос открытия и функционирования туристских представительств (отделов по туризму при загранучреждениях) в странах, которые в плане привлечения туристов являются для Казахстана рынками 1-го приоритета - Германии, Великобритании, Южной Корее. Между тем, опыт развитых в сфере туризма стран, принимающих огромное количество туристов ежегодно (Франция, Испания, Германия) свидетельствует о необходимости решения данного вопроса.
При сохранении сложившегося уровня конкурентоспособности туризма Казахстана на мировом туристском рынке возможности развития отечественного туристского рынка будут недостаточными для повышения уровня жизни и увеличения занятости населения, удовлетворения растущего спроса на качественные туристские услуги и формирования условий для устойчивого развития туризма в стране.
В сфере спорта
Министерством туризма и спорта Республики Казахстан в 2007 году осуществлен ряд организационных мер, направленных на дальнейшее развитие инфраструктуры спорта и улучшение материально-технической базы спорта республики в целях приближения к требованиям международных стандартов.
На сегодняшний день количество спортивных сооружений в 2007 году по всей республике составляет 29 307 единиц, из них 19 092 единиц приходится на сельскую местность это на 211 единиц больше по сравнению с 2006 годом (0,8 %), в том числе:

спорт кешендерінің саны 14 бірлікке артты (2007 жылы - 187, 2006 жылы - 173). Жүзу бассейндерінің саны 12 бірлікке артты (2006 жылы - 174 болса, 2007 жылы - 186 болды);
2007 жылы Жамбыл және Қарағанды облыстарында екі стадион салынды (2006 жылы - 238 бірлік болса, 2007 жылы - 240 болды);
спорт залдарының саны 68 бірлікке көбейіп, 2007 жылы - 6 715-ті құрады, 2006 жылы - 6 647 бірлік болды (Жамбыл облысында - 22 бірлікке көбею байқалады);
5 бірлікке теннис корты көбейді, егер 2006 жылы олардың саны - 216 болса, 2007 жылы - 221-ді құрады (6 - Алматы облысында және 2 - Қарағанды облысында);
хоккей корты 2007 жылы 58 бірлікке көбейді, егер 2006 жылы олардың саны 217 бірлік болса, 2007 жылы - 275-ті құрады (31 - Павлодар облысында және 11 - Шығыс Қазақстан облысында).
Министрлік Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігімен бірлесе отырып республикалық бюджеттен жалпы сомасы 33 230 мың теңгеге типтік дене шынықтыру-сауықтыру кешендерінің жобаларын 2008 жылы әзірлеуді көздеп отыр. Алдағы жылдары аталған кешендерді республикалық және облыстық маңызы бар барлық аудандар мен қалаларда салу жоспарланып отыр.
Астана және Алматы қалаларындағы 7-қысқы Азия ойындарын дайындау мен өткізу шеңберінде заманауи спорт объектілері салынатын болады.
"30 корпоративтік көшбасшы" бағдарламасына енген "Медеу - Шымбұлақ" "серпінді" жобасын іске асыру мақсатында спорт инфрақұрылымын дамыту үшін мемлекеттік-жеке серіктестік шеңберінде жұмыс жүргізілуде.
Дамудың оң тенденцияларымен қатар, отандық спорттың дамуын тежеп отырған проблемалар да бар:
1. Материалдық-техникалық базаның және спорт инфрақұрылымының төмен деңгейі
1) қазіргі қызмет ететін олимпиадалық даярлық орталықтары мен олимпиадалық даярлық резерві орталықтарындағы жоғары жетістіктер спортында өзіндік материалдық-техникалық базасы жоқ;
2) ауылда спортты дамыту проблемасы бәрінен бұрын материалдық-техникалық базаның жоқтығынан айрықша өткір болып тұр. Ауылдық жерлердегі 4069 спорт залының 3639-ы жалпы білім беру мектептерінде орналасқан және оқу сабақтарын өткізу үшін пайдаланылады. Спорт ғимараттарының тек 10,5 %-ында ғана барлық халықтың дене шынықтырумен айналысуына мүмкіндік бар.
Спорттық ғимараттардың ғана емес, сонымен бірге ұйымдарда, оқу орындарында, халықтың тұратын жері мен бұқаралық демалыс орындарында спорттық мүкәммал мен жабдықтың да жетіспеуі сезіледі.
Республикалық олимпиадалық даярлық орталықтары мен өңірлік олимпиадалық резервті даярлау орталықтарының өзіндік спорттық базалары жоқ. Спортта дарынды балаларға арналған мектеп-интернаттардың және жоғары спорт шеберлігі мектептерінің спорттық базалары да талаптарға сәйкес келмейді.
Жоғары спорт шеберлігі мектептерінің проблемалары да осы деңгейде - оку-жаттығу процесін ұйымдастыру жеткілікті қаржыландырылмайды, соның салдарынан жоспарланған жарыстар мен жиындарды өткізуге, үй-жайларды жалдауға қаражат жетіспейді.
Республикадағы көптеген спорттық ғимараттар жеке мүкәммал мен жабдықтарды сатып алуға, оларды тиісті деңгейде ұстауға қызығушылық танытпайтын коммуналдық немесе жеке меншікте. Қазіргі қызмет ететін спорттық ғимараттардың басым көпшілігі техникалық пайдалану жөніндегі жетілдірілген нормативтер мен талаптарға, халықаралық регламенттерге және жарыстар мен оқу-жаттығу процесін өткізу ережелеріне сәйкес келмейді.

число спортивных комплексов увеличилось на 14 единиц, (в 2007 году - 187, в 2006 - 173). Количество плавательных бассейнов увеличилось на 12 единиц, (в 2006 году составляло - 174, в 2007 году - 186 единиц);
за 2007 год было построено два стадиона в Жамбылской и Карагандинской областях (в 2006 году - 238 единиц, в 2007 году - 240);
количество спортивных залов увеличилось на 68 единиц, что составляет в 2007 году - 6 715, в 2006 году - 6 647 единиц (наибольшее количество увеличения отмечено в Жамбылской области - 22 единицы);
на 5 единиц увеличены теннисные корты. Если в 2006 году их было - 216, то в 2007 году - 221 (6 - в Алматинской области и 2 - в Карагандинской области);
хоккейные корты в 2007 году увеличены на 58 единиц, если в 2006 году их было 217 единиц, то в 2007 году построено - 275 (31 - в Павлодарской области и 11 - в Восточно-Казахстанской области).
Министерством совместно с Министерством индустрии и торговли Республики Казахстан в 2008 году была предусмотрена разработка типового проекта физкультурно-оздоровительного комплекса на общую сумму из республиканского бюджета 33 230 тыс. тенге. Строительство данных комплексов планируется в ближайшие годы во всех районах и городах республиканского и областного значения.
В рамках подготовки и проведения 7-х зимних Азиатских игр в городах Астане и Алматы будут построены современные спортивные объекты.
В целях реализации прорывного проекта "Медеу - Шымбулак", вошедшего в Программу "30 корпоративных лидеров" ведется работа в рамках государственно-частного партнерства для развития инфраструктуры спорта.
Вместе с тем, наряду с положительными тенденциями развития, существуют проблемы, тормозящие развитие отечественного спорта:
1. Низкий уровень материально-технической базы и спортивной инфраструктуры
1) в спорте высших достижений у действующих центров олимпийской подготовки и центров подготовки олимпийского резерва нет собственной материально-технической базы;
2) особо остро стоит проблема развития спорта на селе, и прежде всего из-за отсутствия материально-технической базы. Из имеющихся в сельской местности 4069 спортивных залов, 3639 находятся в общеобразовательных школах и используются для проведения учебных занятий. Только 10,5 % спортивных сооружений доступны для занятий всего населения.
Ощущается недостаток не только спортивных сооружений, но и спортивного инвентаря и оборудования в организациях, учебных заведениях, по месту жительства населения и в местах массового отдыха. Не имеют собственной спортивной базы республиканские центры олимпийской подготовки и региональные центры подготовки олимпийского резерва. Не соответствуют требованиям и спортивные базы школ-интернатов для одаренных в спорте детей и школ высшего спортивного мастерства.
В этой же плоскости проблемы школ высшего спортивного мастерства - недостаточно финансируется организация учебно-тренировочного процесса, из-за чего не хватает средств на проведение запланированных соревнований и сборов, аренду помещений.
Многие спортивные сооружения в республике находятся в коммунальной или частной собственности, которые не заинтересованы в приобретении современного инвентаря и оборудования, содержания их в надлежащем техническом состоянии. Большинство действующих спортивных сооружений не соответствует усовершенствованным нормативам и требованиям по технической эксплуатации, международных регламентов и правил проведения соревнований и учебно-тренировочного процесса.

2. Бұқаралық және балалар мен жасөспірімдер спортының нашар дамуы
1991 жылдан бастап дене шынықтыру және спорт саласында біршама өзгерістер болды, олар республикалық ерікті дене шынықтыру-спорттық қоғамдары, дене шынықтыру ұжымдары, балалар мен жасөспірімдер мектептері, тұрғылықты жері бойынша жеткіншектер клубтары желілерінің күрт қысқаруына әкелді. Балалар мен жасөспірімдер спорт мектептерінің желісі қазіргі уақытта республиканың мектеп жасындағы балаларының 6%-ының ғана айналысуына мүмкіндік тудыра алады. Төмен деңгейдегі материалдық-техникалық база, сапалы спорттық мүкәммал мен жабдықтың болмауы спорт резервін жоғары деңгейде дайындауды ұйымдастыруға және халықаралық дәрежедегі спортшыларды тәрбиелеуге мүмкіндік бермейді. Халықтың тұрғылықты жері бойынша да жұмыс дұрыс жолға қойылмаған, жеткіншіктер клубтарының желісі жеткіліксіз дамыған, қарапайым спорт алаңдары мен тұрғылықты жерлерде және бұқаралық демалыс орындарында спорт ғимараттары жоқтың қасы. Ауылда спортты дамыту проблемасы ерекше өткір болып отыр. Елдің алты облысының ауылдық жерлерінде бір де бір жүзу бассейні жоқ, республиканың 13 ауданында балалар мен жасөспірімдерге арналған спорт мектептері жоқ, соған байланысты ауылда спортпен айналысушы балалар мен жеткіншектердің саны жалпы республикалық көрсеткіштен екі есе төмен.
3. Қазіргі заманғы талаптарға жауап беретін ғылыми базаның болмауы, білікті мамандар тапшылығы
1) спорт саласында білікті мамандардың өткір жетіспеуі байқалады. Жоғары шеберлік спортында республиканың жетекші жаттықтырушыларының көпшілігі орта жаста, ал олардың орнын толық ауыстыратын мамандар жоқ. Сонымен қатар, ауылдық жерлердегі жалпы білім беру мектептерінің 25 %-ның дене шынықтыру мұғалімдері жоқ, балалар мен жасөспірімдер спорт мектептерінің оқытушылық құрамының 30%-ның арнаулы білім жоқ;
2) спорттық ғимараттарды техникалық пайдалану мамандары жоқ, Спорт және туризм академиясының спорт түрлері бойынша түлектерінің дайындық деңгейі қазіргі заманғы талаптарға жауап бермейді.
Спорт саласы жоғары бәсекелі болып табылады және оқу-жаттығу процесін ұйымдастыру, спортшылардың функционалдық және физикалық мүмкіндіктерін арттыру, оларды оңалту және қалыпқа келтіру әдістемесіндегі барлық жаңаша әзірлемелер стратегиялық материалдар болып табылады, оларды басқа елдердің иеленуі мүмкін болмайды.
Бүгін біздің жаттықтырушылар Бүкілодақтық дене шынықтыру ғылыми-зерттеу институты 1983-85 жылдары әзірлеген бағдарламалар мен әдістемелер бойынша жұмыс істейді. Қазақстан өзінің ғылыми базасын құрмай, бүгінде заманауи ғылыми әдістемелерсіз қалып отыр. Сол себепті республиканың спорт мектептерінде спорт түрлерінен бірыңғай оқу бағдарламаларын енгізу мүмкін болмай отыр, ал ол спорт резерві мен халықаралық дәрежедегі спортшыларды даярлаудың жүйелі жолын қамтамасыз етуге кедергі келтіріп отыр.
ІІІ. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі қызметінің стратегиялық бағыттары, мақсаттары мен міндеттері
Ескерту. ІІІ-бөлімге өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.05.13 N 694, 2009.01.31 № 2334 Қаулыларымен.
Туризм саласында
1-стратегиялық бағыт. Қазақстанды Орталық Азия өңірінің туризм орталығына айналдыру
1-мақсат. Аса тиімді және бәсекеге қабілетті туристік индустрия құру
Нысаналы индикаторлар.

2. Слабое развитие массового и детско-юношеского спорта
В период с 1991 года произошли значительные изменения в области физической культуры и спорта, повлекшие резкое сокращение сети республиканских добровольных физкультурно-спортивных обществ, коллективов физической культуры, детско-юношеских спортивных школ, подростковых клубов по месту жительства. Сеть детско-юношеских спортивных школ в настоящее время обеспечивает возможность занятий в них только 6 % детей школьного возраста республики. Слабая материально-техническая база, отсутствие качественного спортивного инвентаря и оборудования не позволяют организовать на высоком уровне подготовку спортивного резерва и воспитание спортсменов международного класса. Слабо поставлена работа по местожительству населения, недостаточно развита сеть подростковых клубов, практически нет простейших спортивных площадок и сооружений по местожительству и местах массового отдыха. Особо остро стоит проблема развития спорта на селе. В сельской местности шести областей страны нет ни одного плавательного бассейна, в 13 районах республики нет детско-юношеских спортивных школ, в связи, с чем количество занимающихся детей и подростков на селе в два раза ниже общереспубликанского показателя.
3. Отсутствие научной базы спорта, отвечающей современным требованиям, дефицит квалифицированных специалистов
1) отрасль спорта ощущает острый недостаток в квалифицированных кадрах. В спорте высшего мастерства большинство ведущих тренеров республики имеют солидный возраст, а полноценный замены нет. Кроме того, около 25 % общеобразовательных школ сельской местности не имеют преподавателей физкультуры, у 30 % тренерско-преподавательского состава детско-юношеских спортивных школ нет специального образования.
2) отсутствуют специалисты технической эксплуатации спортивных сооружений, уровень подготовки выпускников Академии спорта туризма и спорта по видам спорта не отвечает современным требованиям.
Отрасль спорта является высоко конкурентной и все новейшие разработки в методике организации учебно-тренировочного процесса, повышения функциональных и физических возможностей, реабилитации и восстановления спортсменов являются стратегическим материалом, что делает невозможным их приобретение в других странах.
Сегодня наши тренеры работают по программам и методикам, разработанным Всесоюзным научно-исследовательским институтом физической культуры еще в 1983 - 85 годах. Не создав собственной научной базы, Казахстан практически остался сегодня без современных научных методик. Из-за этого невозможно внедрение единых учебных программ по видам спорта в спортивных школах республики, что мешает обеспечению системного подхода к подготовке спортивного резерва и спортсменов международного класса.
III. Стратегические направления, цели и задачи деятельности Министерства туризма и спорта Республики Казахстан
Сноска. Раздел III с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 13.05.2009 № 694; от 31.12.2009 № 2334.
В сфере туризма
Стратегическое направление 1. Становление Казахстана центром туризма Центрально-Азиатского региона
Цель 1. Создание высокоэффективной и конкурентоспособной туристской индустрии
Целевые индикаторы.

1. Туристік қызметтен түсетін кірісті 2007 жылғы 63,0 млрд. теңгеден 2011 жылы 70 млрд. теңгеге дейін көбейту.
2. Туризмнің басым түрлері бойынша туристік ағындар көлемін көбейту:
сырттан келушілер туризмінің көлемі 2007 жылғы 5,3 млн. адамнан 2009 жылы 5,6 млн. адамға, 2010 жылы 5,9 млн. адамға және 2011 жылы 6,2 млн. туристке көбейеді;
ішкі туризм көлемі 2007 жылғы 3,9 млн. адамнан 2009 жылы 4,0 млн. туристке, 2010 жылы 4,1 млн. туристке және 2011 жылы 4,2 млн. туристке өсетін болады.
1-міндет. Туризм инфрақұрылымын дамытуды қамтамасыз ету
Көрсеткіштер. Туристік орталықтарды салу: Алматы облысында "Жаңа Іле" туристік орталығын салу" (серпінді жоба), Ақмола облысында "Бурабай", Маңғыстау облысында "Ақтау Сити" әлемдік деңгейдегі туристік орталықтарын және "Кендірлі" демалыс аймағын салу жөніндегі серпінді жобаларды іске асыру - көрсетілген облыстардың әкімдіктерімен және мүдделі мемлекеттік органдармен бірлесе (жеке инвестиция есебінен);
Ұлы Жібек жолының қазақстандық бөлігінде туризмді дамытудың шебер жоспары - ҚР МАМ, ҚР БҒМ; ҚР ККМ, Алматы, Жамбыл, Оңтүстік Қазақстан, Қызылорда және Ақтөбе облыстарының әкімдіктерімен бірлесе (жеке инвестиция есебінен) зерттеулер жүргізу;
жол бойы инфрақұрылымы объектілерінің саны - ҚР ККМ және тиісті әкімдіктермен бірлесіп;
жетекші туристік және табиғи объектілерге апаратын жөнделген және жаңа жолдардың ұзақтығы - ҚР ККМ және тиісті әкімдіктермен бірлесіп;
2 МҰТП-да жайластырылған экологиялық соқпақтар саны - ҚР АШМ бірлесіп.
2-міндет. Туристік қызмет көрсетулердің сапасын арттыруды қамтамасыз ету
Көрсеткіштер. "UNWTO-Tedqual" туристік білім беру сапасының халықаралық жүйесін енгізу - ҚР БҒМ-мен бірлесіп (жеке инвестициялар есебінен);
"Жедел желі" анықтамалық туристік қызметтер саны - облыстардың және Астана мен Алматы қалаларының әкімдіктерімен бірлесе;
қонақжайлылық индустриясын ұйымдастыру жөніндегі курс енгізу нәтижесінде туристік қызмет сапасын арттыру — Ақмола облысы мен Алматы қаласы әкімдіктерімен, Қазақстандық туристік ассоциациясымен және басқа мүдделі ұйымдармен бірлесе (жеке инвестиция есебінен).
3-міндет. Қазақстандық туристік өнімді халықаралық және ішкі нарықта жылжыту
Көрсеткіштер. Қазақстан қатысатын халықаралық туристік көрмелердің географиясын кеңейту;
шетелдік БАҚ өкілдері мен туроператорлары үшін ақпараттық турлар саны;
жетекші телеарналарда Қазақстанның туристік әлеуетті туралы бейнероликтің шығу саны;
дайындалған және шығарылған жарнамалық-ақпараттық өнімнің қағаз және электрондық жеткізгіштегі саны;
ішкі туризм бойынша туристік іс-шаралар санын көбейту.
4-міндет. Халықаралық қоғамдастыққа кірігу
Көрсеткіштер. Дүниежүзілік туристік ұйым (ДТҰ) өткізетін іс-шараларға қатысу - ҚР СІМ-мен бірлесіп;

1. Увеличение дохода от туристской деятельности с 63,0 млрд. тенге в 2007 году до 70 млрд. тенге в 2011 году.
2. Увеличение объема туристского потока по приоритетным видам туризма:
объем въездного туризма увеличится с 5,3 млн. человек в 2007 году до 5,6 млн., в 2009 году, 5,9 млн. - в 2010 году и 6,2 млн. туристов в 2011 году;
объем внутреннего туризма возрастет с 3,9 млн. человек в 2007 году до 4,0 млн. туристов в 2009 году, 4,1 млн. - в 2010 году и до 4,2 млн. туристов в 2011 году.
Задача 1. Обеспечение развития инфраструктуры туризма
Показатели. Строительство туристских центров: "Строительство туристского центра "Жана Иле" (прорывной проект) в Алматинской области, "Бурабай" в Акмолинской области, "Актау Сити" и зоны отдыха "Кендерли" в Мангистауской области совместно с управлением делами Президента РК, акиматами указанных областей и заинтересованными госорганами (за счет частных инвестиций);
проведение исследования развития туризма на казахстанском отрезке Великого Шелкового Пути - совместно с МКИ РК, МОН РК, МТК РК, акиматами Алматинской, Жамбылской, Южно-Казахстанской, Кызылординской и Актюбинской областей (за счет частных инвестиций);
количество объектов придорожной инфраструктуры совместно с МТК РК и соответствующими акиматами;
протяженность отремонтированных и новых дорог, ведущих к туристским и природным объектам совместно с МТК РК и соответствующими акиматами;
количество обустроенных экологических троп в 2 ГНПП совместно с МСХ РК.
Задача 2. Обеспечение повышения качества туристских услуг
Показатели. Внедрение международной системы качества туристского образования "UNWTO-Tedqual" - совместно с МОН (за счет частных инвестиций);
количество справочных туристских служб "Горячая линия" - совместно с акиматами областей и гг. Астана и Алматы;
повышение качества туристских услуг в результате внедрения курсов по организации индустрии гостеприимства - совместно с акиматами Акмолинской области и г. Алматы, Казахстанской туристской ассоциацией и другими заинтересованными организациями (за счет привлечения частных инвестиций).
Задача 3. Продвижение казахстанского туристского продукта на международном и внутреннем рынках
Показатели. Участие Казахстана в международных туристских выставках;
количество инфотуров для представителей зарубежных СМИ и туроператоров;
количество ведущих телеканалов транслирующих видеоролики о туристском потенциале Казахстана;
количество подготовленной и изданной рекламно-информационной продукции на бумажном и электроном носителях;
увеличение количества туристских мероприятий по внутреннему туризму.
Задача 4. Интеграция в международное сообщество
Показатели. Участие в мероприятиях, проводимых Всемирной туристской организации (ЮНВТО) - совместно с МИД;

2009 жылы Астана қаласында Дүниежүзілік туристік ұйымның Бас Ассамблеясының 18-сессиясын өткізу - ҚР СІМ-мен бірлесіп.
Спорт саласында
2-стратегиялық бағыт. Қазақстандық спорттың әлемдік спорт аренасындағы бәсекеге қабілеттілігін арттыру
1-мақсат. Спортшылардың сапалы дайындығы және халықаралық аренада сапалы өнер көрсетуі үшін жағдайлар жасау
Нысаналы индикаторлар. Қазақстанның әлемнің отыз спорттық державасының қатарына енуі 2011 жылы 30 орын (2007 жыл - 56 орын).
1-міндет. Халықаралық стандарттарға жауап беретін материалдық-техникалық базаны және спорт инфрақұрылымын дамыту
Көрсеткіштер. Қайта жаңартылған және жаңадан салынған спорт ғимараттарының санын 2011 жылы 15 бірлікке өсіру (2007 жылы - 1 бірлік);
спорттық ведомстволық бағыныстағы ұйымдарды материалдық техникалық жарақтандыру;
спорттық ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың ғимараттарын, үй-жайларын және кешендерін күрделі жөндеу санын 2011 жылы 2 бірлікке өсіру (2007 жылы - 2 бірлік).
2-міндет. Қазақстандық спортшылардың бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз ету
Көрсеткіштер. Халықаралық дәрежедегі спорт шеберлерінің санын 2011 жылы 20 %-ға арттыру (2007-268)
3-міндет. Спорт түрлерінен мамандарды даярлау және олардың біліктілігін арттыру жүйесін жасау
Көрсеткіштер. Жас спортшыларды шет елдерде жыл сайын 28 спортшыдан оқыту;
спорт проблемалары жөніндегі мәселелерді шешуге арналған ғылыми зерттеулер саны.
4-міндет. 2011 жылғы 7-қысқы Азия ойындарын дайындау және өткізу
Көрсеткіштер. 7-қысқы Азия ойындарында өнер көрсетудің қорытындысы бойынша Қазақстанның мықты үш команданың қатарына кіруі (2007 жылы - 6-қысқы Азия ойындарында (Қытай) жалпы командалық есепте 4 орын).
2-мақсат. Бұқаралық спортты және дене шынықтыру-сауықтыру қозғалысын дамыту
Нысаналы индикаторлар. Дене шынықтырумен және спортпен шұғылданатын халықтың барлық жас ерекшеліктерінің үлесін 2007 жылғы 15 %-дан 2011 жылы 21,5 %-ға дейін арттыру.
1-міндет. Қазақстан Республикасының азаматтарын дене шынықтырумен және спортпен тұрақты түрде шұғылдануға тартуға жәрдемдесу
Көрсеткіштер. Дене шынықтырумен және спортпен тұрақты түрде шұғылданатын барлық жас ерекшеліктерінің үлесі 2011 жылы 21,5 %-ды құрайтын болады (2007 - 15 %);
дене шынықтырумен және спортпен шұғылданатын 6-дан 18 жасқа дейінгі адамдардың үлесі 2011 жылы 10 %-ды құрайды (2007 - 8 %) - ҚР БҒМ-мен бірлесіп.
2-міндет. Мүгедектердің дене шынықтыруы мен спортын дамытуды қамтамасыз ету
Көрсеткіштер. Дене шынықтырумен және спортпен тұрақты түрде шұғылданатын мүгедектер санын 2011 жылы елдегі мүгедектердің үлес салмағын 7 %-ға дейін арттыру (2007 жылы - 4,5 %).
IV. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі қызметінің нәтижелілігі

проведение 18-й сессии Генеральной Ассамблеи Всемирной туристской организации в 2009 году в Астане - совместно с МИД.
В сфере спорта
Стратегическое направление 2. Повышение конкурентоспособности казахстанского спорта на мировой спортивной арене
Цель 1. Создание условий для качественной подготовки и успешного выступления спортсменов на международной арене
Целевые индикаторы. Вхождение Казахстана в число тридцати ведущих спортивных держав мира к 2011 году 30 место (2007 год - 56-е место).
Задача 1. Развитие материально-технической базы и инфраструктуры спорта, отвечающей международным стандартам
Показатели. Рост числа реконструированных и вновь созданных спортивных сооружений к 2011 году на 15 единиц (в 2007 - 1 ед.);
материально-техническое оснащение подведомственных организаций спорта;
капитальный ремонт зданий, помещений и сооружений подведомственных организаций спорта к 2011 году на 2 единиц (в 2007 - 2 ед.).
Задача 2. Обеспечение конкурентоспособности казахстанских спортсменов
Показатели. Увеличение числа мастеров спорта международного класса в 2011 году на 20 % (в 2007 - 268).
Задача 3. Создание системы подготовки и повышения квалификации специалистов по видам спорта
Показатели. Обучение молодых спортсменов за рубежом ежегодно по 28 спортсменов;
количество научных исследований для решения вопросов по проблемам спорта.
Задача 4. Подготовка и проведение 7-х зимних Азиатских игр в 2011 году
Показатели. Вхождение Казахстана в тройку сильнейших команд по итогам выступлений на 7-х зимних Азиатских играх (в 2007 году - 4-е общекомандное место 6-х Азиатских игр. Китай).
Цель 2. Развитие массового спорта и физкультурно-оздоровительного движения
Целевые индикаторы . Увеличение доли населения всех возрастов, занимающегося физической культурой и спортом с 15 % в 2007 году до 21,5 % в 2011 году.
Задача 1. Содействие вовлечению граждан Республики Казахстан к систематическим занятиям физической культурой и спортом
Показатели. Охват населения всех возрастов, систематически занимающихся физической культурой и спортом в 2011 году составит 21,5 %, (в 2007 - 15 %);
охват населения занимающегося физической культурой и спортом в возрасте от 6 до 18 лет в 2011 году составит 10 %, (в 2007 - 8 %) - совместно с МОН.
Задача 2. Обеспечение развития физической культуры и спорта инвалидов
Показатели. Увеличение удельного веса инвалидов, систематически занимающихся физической культурой и спортом в 2011 году до 7 % от общего количества инвалидов в стране (в 2007 году - 4,5 %).
IV. Результативность деятельности Министерства туризма и спорта Республики Казахстан

1. Министрліктің функционалдық мүмкіндіктері
Министрліктің қызметін жетілдіру мақсатында құрылымдық бөлімшелер мен ведомстволар арасында функциялар мен жауапкершілікті айқын бөле отырып жаңа ұйымдастыру құрылымын бекіту жоспарланып отыр.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 29 желтоқсандағы N 1367 қаулысымен бекітілген Мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің жұмыс сапасын бағалау ережелерге сәйкес министрлік құрылымдық бөлімшелердің, ведомстволар мен ведомстволық бағынысты құрылымдық бөлімшелердің қызметін бағалаудың рейтингтік жүйесін енгізетін болады.
Министрлік қызметінің барлық салаларында қызметкерлердің кәсіптік деңгейін арттыру үшін (даярлау, қайта даярлау және біліктілігін арттыру) әрбір қызметкердің жұмысының тиімділігін одан әрі жетілдіруге ықпал ететін қолайлы еңбек жағдайлары жасалатын болады.
Туризм және спорт салаларында халықаралық ынтымақтастықты кеңейту мен тереңдету, министрліктің Ұлттық туристік әкімшіліктермен және спорт саласындағы халықаралық ұйымдармен халықаралық байланыстарын одан әрі дамыту мен нығайту жөнінде шаралар қабылданатын болады.
Қазақстан қосылған халықаралық актілерге сәйкес ерлер мен әйелдердің тең құқықтары мен тең мүмкіндіктерін, сонымен қатар министрліктің қызметі саласында шешімдер қабылдау процесіне және азаматтық қоғамның тіршілік әрекетінің барлық аспектілеріне тең қатысуын іске асыру қамтамасыз етілетін болады.
Атқарушылық тәртіптің сапасын және мониторингін арттыру үшін құжаттаманы өткізудің барлық кезеңдерінде ақпараттық бағдарламаларды функционалдық қолдану кеңейтілетін болады және мемлекеттік тілде құжаттарды дайындау сапасын арттыруға ерекше көңіл бөлінетін болады.
2. Ықтимал қауіп-қатерлер
Министрлік өз қызметі процесінде бірқатар қауіптерге кездесуі мүмкін. Қауіптердің типі мен негіздеріне қарай оларды басқару үшін стандарттық және ситуативтік арнаулы шаралар іске асырылатын болады.
Төменде ықтимал негізгі қауіптердің тізбесі берілген:
Қауіптің атауы Алдын ала және (немесе) уақтылы ден қою шараларын қабылдамаған жағдайда ықтимал салдарлар Басқару тетіктері мен шаралары
Жаһандық
Көмірсутектерге әлемдік бағаның өсуі немесе әлемдік қаржы нарығының тұрақсыздығы
1. Туризмнің барлық түрлерінен туристік
өнім және туристік қызметтер құнының
артуы
2. Қызмет көрсету саласында халықтың еңбекпен қамтылу деңгейінің төмендеуі
3. Туризм және спорт инфрақұрылымын дамытуға тартылатын инвестициялардың қымбаттауы
1. Туристік қызмет ауыртпалықтарын мемлекеттік қолдау субъектілері үшін салық төмендету бөлігінде көрсету жөнінде шаралар қабылдау

1. Функциональные возможности Министерства
В целях совершенствования деятельности Министерства планируется утверждение новой организационной структуры с четким разделением функции и ответственности между структурными подразделениями и ведомствами.
В соответствии с Правилами оценки качества работы административных государственных служащих, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2007 года № 1367, Министерством будет введена рейтинговая система оценки деятельности структурных подразделений, ведомств и подведомственных структурных подразделений.
Для повышения профессионального уровня работников во всех сферах деятельности Министерства (подготовка, переподготовка и повышение квалификации), будут созданы благоприятные условия труда, способствующие дальнейшему совершенствованию эффективности деятельности каждого работника.
Будут приняты меры по расширению и углублению международного сотрудничества в областях туризма и спорта, дальнейшему развитию и укреплению международных связей Министерства с Национальными туристскими администрациями и международными организациями в сфере спорта.
Будет обеспечена реализация равных прав и равных возможностей мужчин и женщин, согласно международным актам, к которым присоединился Казахстан, а так же их равное участие в процессе принятия решений в сфере деятельности Министерства и других аспектах жизнедеятельности гражданского общества.
Для повышения качества и мониторинга исполнительской дисциплины будет расширено функциональное применение информационных программ на всех этапах прохождения документации и особое внимание будет уделено повышению качества подготовки документов на государственном языке.
2. Возможные риски
В процессе своей деятельности Министерство может столкнуться с некоторыми рисками. В зависимости от типа и источника риска для их управления будут реализовываться стандартные и ситуативные специальные меры.
Ниже следует перечень возможных основных рисков:
Наименование риска
Возможные последствия
в случае непринятия
превентивных и (или)
своевременных мер
реагирования
Механизмы и меры
управления
Глобальные
Рост мировых цен на
углеводороды или
нестабильность
мирового финансового
рынка
1. Повышение стоимости
турпродукта и
туристских услуг во
все видах туризма
2. Снижение уровня
занятости населения в
обслуживающей сфере
3. Удорожание
инвестиций в развитие
инфраструктуры туризма
и спорта
1. Принятие мер по
оказанию
государственной
поддержки в части
снижения налогового
бремени для субъектов
туристской
деятельности

2. Қолайлы инвестициялық климат үшін және инвесторларға жеңілдіктер мен артықшылықтар беру, соның ішінде АЭА құру, инвестжобаларды іске асыру мерзімдерін ұзарту және т.б. үшін жағдайлар жасау
Ел ішілік
Инфляцияның өсуіне байланысты бағаның күрт өсуі
1. Туристік қызметтердің қымбаттауы салдарынан ішкі және сырттан келушілер туризмі көлемінің құлдырауы
2. Туристік және спорттық объектілер құрылысы қарқынының төмендеуі
1. Туристік қызмет субъектілері үшін салық ауыртпалықтарын төмендету бөлігінде мемлекеттік қолдау көрсету жөнінде шаралар қабылдау
2. Қолайлы инвестициялық климат үшін және инвесторларға жеңілдіктер мен артықшылықтар беру, соның ішінде АЭА құру, инвестжобаларды іске асыру мерзімдерін ұзарту және т.б. үшін жағдайлар жасау
Эпидемияның пайда болуы (құс тұмауы және т.б.)
Сырттан келушілер туризмі көлемінің төмендеуі және ҚР кірісінің азаюы
Профилактикалық және санитарлық-эпидемиологиялық қызметтердің жұмысын жетілдіру және ҚР ДСМ-мен бірлесе Ескерту және жедел ден қою шаралары жөніндегі іс-қимылдар жоспарын әзірлеу
Табиғи және техногендік апаттар
Сырттан келушілер туризмі көлемінің төмендеуі және елдің төлем балансының "Сапарлар" бабының кіріс бөлігінің азаюы
1. Сақтандыру жүйесін жетілдіру
2. ҚР ТЖМ және басқа да мүдделі мемлекеттік органдармен Құтқару жұмыстарын және апатты жағдайларды жоюды ұйымдастыру жөніндегі іс-қимылдар жоспарын әзірлеу
Институционалдық
Елдің стратегиялық (бағдарламалық) құжаттарын сапасыз іске асыру
Салалық және өңірлік дамудың тапсырылған параметрлеріне қол жеткізбеу
Тиісті мемлекеттік органдар басшыларының стратегиялық жоспар міндеттерін іске асыруға және олар бойынша адекватты шараларды уақытылы қабылдауға дербес жауапкершілігін арттыру
Жоспарлаудың жаңа жүйесін енгізу шеңберінде серпінді жобаларды сапасыз іске асыру
Министрліктің, мүдделі мемлекеттік органдардың қызметін үйлестірудің болмауы себепті теріс нәтижелер алу
Барлық мүдделі мемлекеттік органдардың қызметіне мониторинг жасау және бағалау жүйесін құру және бірлескен іс-қимылдарды үйлестіру мақсатында олардың қорытындылары бойынша тұрақты түрде кеңестер өткізу
Министрліктен білікті мамандардың кетуі
Министрліктің кәсіби мүмкіндіктерінің күрт төмендеуі және оның туризм мен спортты дамытудың негізгі міндеттерін орындауға қабілетсіздігі
Мыналар бойынша шараларды қамтамасыз ету:
(1) жұмыс күні ұзақтығын қалыпқа келтіру
(2) қызметкерлердің еңбек ақысының деңгейін кәсіптік шеберлігіне қарай арттыру
(3) қызметтік мақсаттарда көлікпен қамтамасыз ету
(4) біліктілігін арттыру
(5) моральдық тұрғыдан ынталандыру.
Нысаналы көрсеткіштер (индикаторлар)
Министрлік қызметінің мақсаттары Қазақстан Республикасында туризмді дамытудың 2007 - 2011 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасында және Қазақстан Республикасында дене шынықтыруды және спортты дамытудың 2007 - 2011 жылдарға арналған мемлекеттің бағдарламасында айқындалған. Аталған бағдарламаларға сәйкес алға қойылған мақсаттарға бес жыл ішінде қол жеткізу мерзімдері елдің әлеуметтік-экономикалық дамуының орта мерзімді жоспарына сәйкес екі кезеңге бөлінген: I кезең - 2007 - 2009 жылдар, II кезең - 2010 - 2011 жылдар. Осыған орай, жылдан бастап 2010 жылға дейін мынадай нәтижелерге қол жеткізу жоспарланып отыр.
Туризм саласында:

2. Создание условий
для благоприятного
инвестиционного
климата и
предоставления льгот и
преференций инвесторам
в т.ч. создание СЭЗ,
продление срока
реализации
инвестпроектов и т.д.
Внутристрановые
Резкое повышение цен
в связи с ростом
инфляции
1. Спад объемов
внутреннего и
въездного туризма
из-за удорожания
туристских услуг
2. Снижение темпов
строительства
туристских и
спортивных объектов
1. Принятие мер по
оказанию
государственной
поддержки в части
снижения налогового
бремени для субъектов
туристской
деятельности
2. Создание условий
для благоприятного
инвестиционного
климата и
предоставления льгот и
преференций инвесторам
в т.ч. создание СЭЗ,
продление срока
реализации
инвестпроектов и т.д.
Вспышка эпидемий
(птичий грипп и т.д.)
Спад объема въездного
туризма и уменьшение
доходов РК
Совершенствование
деятельности
профилактических и
санитарно-
эпидемиологических
служб и выработка
совместного с МЗ
Плана действий по
предупреждению и
мерам экстренного
реагирования
Природные и
техногенные катастрофы
Спад объема въездного
туризма и уменьшение
доходной части статьи
"Поездки" платежного
баланса страны
1. Совершенствование
системы страхования
2. Разработка
совместного с МЧС и
другими
заинтересованными
госорганами Плана
действий по
организации
спасательных работ и
ликвидации аварийных
ситуаций
Институциональные
Некачественная
реализация
стратегических
(программных)
документов страны
Недостижение заданных
параметров отраслевого
и регионального
развития
Повышение персональной
ответственности
руководителей
соответствующих
государственных
органов за реализацию
задач стратегического
плана и своевременное
принятие ими
адекватных мер
Некачественная
реализация прорывных
проектов в рамках
внедрения новой
системы планирования
Получение
отрицательных
результатов из-за
отсутствия координации
деятельности
Министерства,
заинтересованных
государственных
органов
Создание системы
мониторинга и оценки
деятельности всех
заинтересованных
государственных
органов и регулярное
проведение совещаний
по их итогам в целях
координации совместных
действий.
Отток
квалифицированного
состава из
Министерства
Резкое снижение
профессиональных
возможностей
Министерства и
неспособность
выполнения им ключевых
задач развития туризма
и спорта
Обеспечение мер по:
(1) нормализации
продолжительности
рабочего дня;
(2) повышению уровня
оплаты труда
сотрудников в
зависимости от уровня
профессионализма;
(3) транспортному
обеспечению в
служебных целях;
(4) повышению
квалификации;
(5) моральному
стимулированию.
Целевые показатели (индикаторы)
Цели деятельности Министерства определены в Государственной программе развития туризма в Республике Казахстан на 2007-2011 годы и Государственной программе развития физической культуры и спорта в Республике Казахстан на 2007-2011 годы. Согласно данным программам сроки достижения поставленных целей в течение пяти лет разделены на два этапа в соответствии со среднесрочным планом социально-экономического развития страны: I этап - 2007-2009 годы, II этап - 2010-2011 годы. Исходя из этого, планируется в период с 2008 по 2010 годы достижение следующих результатов.
В сфере туризма:

2009 жылы сырттан келушілер туризмінің көлемі 5,6 млн. туристі құрайды, 2010 жылы - 5,9 млн. туристі және 2011 жылы - 6,2 млн. адамды құрайды;
ішкі туризм бойынша туристер саны 2009 жылы 4,0 млн.-ға, 2010 жылы - 4,1 млн.-ға дейін және 2011 жылы - 4,2 млн.ға дейін көбейеді.
Мыналар бойынша шаралар қабылданатын болады:
Ұлы Жібек Жолының қазақстандық бөлігінде инфрақұрылымды дамыту;
туристерге арналған ақпараттық деректер базасының тұрақты негізде қызмет етуі (министрліктің веб-порталы, веб-сайты);
ұлттық туристік өнімнің тартымдылығын арттыру.
Мыналар үшін жағдайлар жасалатын болады:
мемлекет экономикасының шикізаттық емес салаларының ішінде кірісті сектор ретінде туристік индустрияның бәсекеге қабілеттілігін арттыру;
халықаралық маңызы бар үш туристік орталықтың ("Жаңа Іле", "Бурабай", "Ақтау Сити - Кендірлі") құрылысы жөніндегі жұмысты бастау үшін жеке инвестицияларды тарту;
"Қазақстан - планетаның бірінші ғарыш айлағы" жобасын іске асыру шеңберінде Байқоңыр қаласының маңында жаңаша технологияларды пайдалана отырып, ойын-сауық индустриясы бар туристік кешенді (планетарий, мұражай, сапарларды басқарудың кіші орталығы, кәдесыйлар сату жөніндегі сауда орталығы және т.б. ашу) салу үшін жеке инвестицияларды тарту.
Спорт саласында:
дене шынықтырумен және спортпен тұрақты түрде шұғылданатын барлық жас ерекшеліктерінің үлесі 2011 жылы 21,5 %-ды құрайтын болады (2007 жылы - 15%);
дене шынықтырумен және спортпен шұғылданатын 6-дан 18 жасқа дейінгі адамдардың үлесі 2011 жылы 10 %-ды құрайды (2007 - 8 %) - ҚР БҒМ-мен бірлесіп;
спорт саласының кадрларын даярлау жүйесін және жоғары жетістіктер спортының ғылыми-әдістемелік базасын жетілдіріу;
жаттықтырушы-оқытушылық құрамның біліктілігі және республиканың ұлттық құрама командаларына мүшелеріне кандидаттардың дайындық деңгейі және халықаралық дәрежедегі спортшылардың саны арттырылады;
Астана және Алматы қалаларында 2011 жылғы қысқы Азия ойындарын өткізу үшін спорт объектілері қайта қалпына келтірілетін және салынатын болады.
V. Оның негізінде Стратегиялық жоспар әзірленген нормативтік құқықтық актілер
1. Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет Кодексі
2. "Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 13 маусымдағы Заңы
3. "Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 2 желтоқсандағы Заңы
4. "Қазақстан Республикасының индустриялық-инновациялық дамуының 2003 — 2015 жылдарға арналған стратегиясы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 17 мамырдағы Жарлығы

в 2009 году объем въездного туризма составит 5,6 млн. туристов, в 2010 году - 5,9 млн. туристов и в 2011 году - 6,2 млн. человек;
число туристов по внутреннему туризму увеличится в 2009 году до 4,0 млн., в 2010 году - до 4,1 млн. туристов и в 2011 году - до 4,2 млн. человек.
Будут приняты меры по:
развитию инфраструктуры на казахстанском отрезке Великого Шелкового Пути;
функционированию на постоянной основе информационной базы данных для туристов (веб-портал, веб-сайт министерства);
повышению привлекательности национального туристского продукта.
Будут созданы условия для:
повышения конкурентоспособности туристской индустрии как доходного сектора среди несырьевых отраслей экономики государства;
привлечения частных инвестиций для начала работ по строительству трех туристских центров международного значения ("Жана Иле", "Бурабай", "Актау Сити - Кендерли");
привлечения частных инвестиций для строительства туристского комплекса с индустрией развлечений возле города Байконыр с использованием новейших технологий (создание планетария, музея, мини-центра управления полетами, торгового центра по продаже сувениров и т.д.) в рамках реализации проекта "Казахстан - первая космическая гавань планеты".
В области спорта:
охват населения всех возрастов, систематически занимающихся физической культурой и спортом в 2011 году составит 21,5 %, (в 2007 - 15 %);
охват населения занимающегося физической культурой и спортом в возрасте от 6 до 18 лет в 2011 году составит 10 %, (в 2007 - 8 %) - совместно с МОН;
совершенствование системы подготовки кадров отрасли спорта и научно-методической базы спорта высших достижений;
повысится квалификация тренерско-преподавательского состава и уровень подготовки кандидатов в члены национальных сборных команд республики и число спортсменов международного класса;
будет обеспечена реконструкция и строительство спортивных объектов для проведения зимних Азиатских Игр 2011 года в городах Алматы и Астана.
V. Нормативные правовые акты, на основе которых разработан Стратегический план
1. Бюджетный Кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года
2. Закон Республики Казахстан "О туристской деятельности в Республике Казахстан" от 13 июня 2001 года
3. Закон Республики Казахстан "О физической культуре и спорте" от 2 декабря 1999 года
4. Указ Президента Республики Казахстан от 17 мая 2003 года "О Стратегии индустриально-инновационного развития Республики Казахстан на 2003-2015 годы"

5. "Қазақстанның 2030 жылға дейінгі даму стратегиясын одан әрі іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2001 жылғы 4 желтоқсандағы Жарлығы
6. "Қазақстан Республикасының 2015 жылға дейінгі аумақтық даму стратегиясы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 28 тамыздағы Жарлығы
7. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін жаңғырту жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 13 қаңтардағы Жарлығы
8. "Қазақстан Республикасында дене шынықтыру және спортты дамытудың 2007 - 2011 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 28 желтоқсандағы Жарлығы
9. "Қазақстан Республикасында туризмді дамытудың 2007 - 2011 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 29 желтоқсандағы Жарлығы
10. "Қазақстан Республикасында 2006 - 2016 жылдарға арналған Гендерлік теңдік стратегиясын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 29 қарашадағы Жарлығы
11. "Қазақстан Республикасының 2007 - 2024 жылдарға арналған орнықты дамуға көшу тұжырымдамасы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 14 қарашадағы Жарлығы
12. "Қазақстан Республикасында азаматтық қоғамды дамытудың 2006 - 2011 жылдарға арналған тұжырымдамасы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 25 шілдедегі Жарлығы
13. "Қазақстан Республикасында туризмді дамытудың 2007 - 2011 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыру жөніндегі 2007 - 2009 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 28 ақпандағы N 156 қаулысы
14. "Қазақстан Республикасында дене шынықтыру және спортты дамытудың 2007 — 2011 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыру жөніндегі 2007 — 2009 жылдарға арналған іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 19 наурыздағы N 209 қаулысы
15. "Мемлекет басшысының 2005 - 2007 жылдардағы Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауларын іске асыру жөніндегі негізгі бағыттардың (іс-шаралардың) жалпыұлттық жоспарын және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 - 2009 жылдарға арналған бағдарламасын орындау жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 319 қаулысы
16. "Нәтижелерге бағдарланған мемлекеттік жоспарлау жүйесін енгізу жөніндегі тұжырымдама туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 26 желтоқсандағы N 1297 қаулысы
17. "Қазақстан Республикасы экономикасының бәсекеге қабілеттілігі мен экспорттық мүмкіндіктерін сапалы жаңа деңгейге жеткізудің 2008 - 2015 жылдарға арналған тұжырымдамасы туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 28 желтоқсандағы N 1332 қаулысы

5. Указ Президента Республики Казахстан от 4 декабря 2001 года "О дальнейших мерах по реализации Стратегии развития Казахстана до 2030 года"
6. Указ Президента Республики Казахстан от 28 августа 2006 года "О Стратегии территориального развития Республики Казахстан до 2015 года"
7. Указ Президента Республики Казахстан от 13 января 2007 года "О мерах по модернизации системы государственного управления Республики Казахстан"
8. Указ Президента Республики Казахстан от 28 декабря 2006 года "О Государственной программе развития физической культуры и спорта в Республике Казахстан на 2007-2011 годы"
9. Указ Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2006 года "О Государственной программе развития туризма в Республике Казахстан на 2007-2011 годы"
10. Указ Президента Республики Казахстан от 29 ноября 2005 года "Об утверждении Стратегии гендерного равенства в Республики Казахстан на 2006-2016 годы"
11. Указ Президента Республики Казахстан от 14 ноября 2006 года "О Концепции перехода Республики Казахстан к устойчивому развитию на 2007-2024 годы"
12. Указ Президента Республики Казахстан от 25 июля 2006 года "О Концепции развития гражданского общества в Республике Казахстан на 2006-2011 годы"
13. Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года № 156 "Об утверждении Плана мероприятий на 2007-2009 годы по реализации Государственной программы развития туризма в Республике Казахстан на 2007-2011 годы"
14. Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 марта 2007 года № 209 "Об утверждении Плана мероприятий на 2007-2009 годы по реализации Государственной программы развития физической культуры и спорта в Республике Казахстан на 2007-2011 годы"
15. Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 апреля 2007 года № 319 "Об утверждении Плана мероприятий по исполнению Общенационального плана основных направлений (мероприятий) по реализации ежегодных 2005-2007 годов посланий Главы государства народу Казахстана и Программы Правительства Республики Казахстан на 2007-2009 годы"
16. Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 декабря 2007 года № 1297 "О Концепции по внедрению системы государственного планирования, ориентированного на результаты"
17. Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2007 года № 1332 "О Концепции достижения качественно нового уровня конкурентоспособности и экспортных возможностей экономики Республики Казахстан на 2008-2015 годы"

18. "Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық дамуының 2008 - 2010 жылдарға арналған орта мерзімді жоспары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 29 тамыздағы N 753 қаулысы
VI. Бюджеттік бағдарламалар (қоса беріліп отыр)
1-қосымша
Туризм және спорт министрлігінің
даму көрсеткіштері
Ескерту. 1-қосымшаға өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2009.01.31 № 2334 Қаулыcымен.
Атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
1-ші жыл (есеп)
2-ші жыл (ағымдағы жоспар)
1-ші жыл
2-ші жыл
3-ші жыл
Туризм саласында.
1-стратегиялық бағыт. Қазақстанды Орталық Азия өңірінің туризм орталығына айналдыру.
1-мақсат. Аса тиімді және бәсекеге қабілетті туристік индустрия құру.
Нысаналы индикаторлар.

18. Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 августа 2007 года № 753 "О Среднесрочном плане социально-экономического развития Республики Казахстан на 2008-2010 годы"
VI. Бюджетные программы (прилагаются)
Приложение 1
Показатели развития
Министерства туризма и спорта
Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правительства РК от 13.05.2009 № 694; с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 31.12.2009 № 2334.
Наименование
Ед. изм.
Отчетный период
Плановый период
1-й год
(отчет)
2-й год (план
текущего)
1-й год
2-й год
3-й год
В сфере туризма.
Стратегическое направление 1. Становление Казахстана центром туризма Центрально-Азиатского региона.
Цель 1. Создание высокоэффективной и конкурентоспособной туристской индустрии.
Целевые индикаторы.

1. Туристік қызметтен түсетін кірісті 2007 жылғы 63,0 млрд. теңгеден 2011 жылы 70 млрд. теңгеге дейін көбейту.
2. Туризмнің басым түрлері бойынша туристік ағындар көлемін ұлғайту:
сырттан келушілер туризмнің көлемі 2007 жылғы 5,3 млн. адамнан 2009 жылы 5,6 млн. адамға дейін, 2010 жылы - 5,9 млн. және 2011 жылы 6,2 млн. туристке көбейеді;
ішкі туризм көлемі 2007 жылғы 3,9 млн. адамнан 2009 жылы 4,0 млн. туристке, 2010 жылы - 4,1 млн. және 2011 жылы 4,2 млн. туристке өсетін болады.

1. Увеличение дохода от туристской деятельности с 63,0 млрд. тенге в 2007 году до 70 млрд. тенге в 2011 году.
2. Увеличение объема туристского потока по приоритетным видам туризма:
объем въездного туризма увеличится с 5,3 млн. человек в 2007 году до 5,6 млн. в 2009 году, 5,9 млн. - в 2010 году и 6,2 млн. туристов в 2011 году;
объем внутреннего туризма возрастет с 3,9 млн. человек в 2007 году до 4,0 млн. туристов в 2009 году, 4,1 млн. - в 2010 году и до 4,2 млн. туристов в 2011 году.

"1. Бәсекеге қабілетті экономика. Экономика біздің дамуымыздың басты басымдығы, ал экономикалық өсімнің барынша жоғары қарқынына қол жеткізу - негізгі міндетіміз болып қала берді."
"3. Қазақстанның жеделдетілген экономикалық және әлеуметтік прогресі. Қазақстан өз азаматтары үшін өмір сүрудің жоғары стандарттарын жасай отырып, әлемнің тиімді дамып келе жатқан елдердің қатарында қосылуға тиіс. Біз мұны ұлтымыз бен экономикамыз бәсекеге қабілетті болған жағдайда ғана істей аламыз."
"3.1. Инновациялық экономика құру және шикізаттық емес секторды дамыту
Біз экономиканы диверсификациялауға бағытталған Индустриялық-инновациялық стратегияны іске асыра бастадық. Бұл болашақтың бағдарламасы. Біз бәсекеге қабілетті экономиканың үлгісін таңдай отырып, бәсекелестікке қарымы мол басым салаларды дамытуға кірістік, сол арқылы қазақстандық кластерлер жүйесінің дамуына жол аштық.
Биылғы жылдың ортасына қарай біздің қолымызда нарықтың туризм, мұнай-газ машиналарын жасау, тамақ және тоқыма өнеркәсібі, көлік-логистикалық қызмет көрсету, металлургия және құрылыс материалдары сияқты салаларда кемінде 5-7 кластерін жасау мен дамытудың жоспары болуы керек деп санаймын. Ел экономикасының шикізаттық емес салалардағы ұзақ мерзімдік мамандануын, міне солар айқындайтын болады."
"3.5. 21 ғасыр деңгейінде білім беру мен кәсіптік даярлау"
"Біздің стратегиялық міндетіміз - бәсекеге қабілетті елдердің қатарынан лайықты орын алу. Сондықтан да мемлекет пен жеке меншік сектор өзара сенім мен тиімділікке негізделген әріптестік қатынастарын жолға қоюы керек."
"1. Бірінші басымдық: Қазақстанның әлемдік экономикаға ойдағыдай кірігуі - елдің экономикалық дамуының сапалық серпілісінің негізі"
- "Халықаралық маңыздағы "серпілістік" жобаларды іске асыру, индустрияны дамыту, әлемдік рыноктың белгілі бір тауашаларында бәсекеге қабілетті бола алатын тауарлар мен қызметтерді өндіру."
"Білімге негізделген бәсекеге қабілетті экономиканы" бөлімі
"- Елде әлемде жоғары дамыған бәсекеге қабілетті - қаржылық, туристік, көлік-логистикалық, білім беру және сауда қызметтердің бес орталығын қалыптастыру
"- Қазақстанның индустриалдық-инновациялық дамуы үшін инвестициялық климатты жақсарту, өңірлердің экономикалық өсімін жылдамдату"
"Жастар саясаты" бөлімі
"- темекі шегуге, алкоголь мен есірткіні пайдалануға қарсы бағытталған салауатты өмір салтын насихаттау жөніндегі жұмысты күшейтуді бастау."
"Сырттан келушілер туризмі және ішкі туризм көлемін арттыру есебінен мемлекет пен халық кірісінің тұрақты өсуін, халықты жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету үшін бәсекеге қабілетті туристік индустрия құру"
Қазақстан-2030 Барлық Қазақстандықтардың өсіп-өркендеуіне, қауіпсіздігі және әл-ауқатының артуы Ел Президентінің Қазақстан халқына Жолдауы
"Қазақстан экономикалық, әлеуметтік және саяси жедел жаңарту жолында"
Президентінің Қазақстан халқына Жолдауы 2005 жылғы ақпан
2006 ж., наурыз. Қазақстанның әлемдегі бәсекеге барынша қабілетті 50 елдің қатарына кіру стратегиясы
"Нұр Отан" ХДП 2008-2011 жылдарға бағдарламасы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 29 желтоқсанындағы N 231 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасында туризмді дамудың 2007-2011 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы
2-стратегиялық бағыт. Қазақстандық спорттың әлемдік спорт аренасындағы бәсекеге қабілеттілігін арттыру
1-мақсат. Спортшылардың сапалы дайындығы және халықаралық аренада сапалы өнер көрсетуі үшін жағдайлар жасауды қамтамасыз ету
"Қазақстан бүгінгі таңда әлеуметтік-экономикалық жаңару мен саяси демократияландырудың жаңа кезеңіне қадам басқалы тұр. Мен өзіміздің әлемдік рейтинг кестесінің жоғары бөлігіне іліккен елдер тобының ішінен орын алуымызға мүмкіндік беретін басты негіздер мыналар деп білемін. Екіншіден, біз аға ұрпақты, ана мен баланы, жастарды қамқорлық пен ілтипатқа бөлейтін әлеуметтік бағдарланған қоғам, ел халқының барлық топтары тұрмысының жоғары сапасы мен алдыңғы қатарлы әлеуметтік стандарттарын қамтамасыз ететін қоғам құрудамыз.
"Алтыншы міндет - осы заманғы білім беру мен кәсіптік қайта даярлау, "парасатты экономиканың" негіздерін қалыптастыру, жаңа технологияларды, идеялар мен көзқарастарды пайдалану, инновациялық экономиканы дамыту."
"Қазақстанның әлемдегі бәсекеге барынша қабілетті 50 елдің қатарына кіру стратегиясы" Мемлекет Басшысының Қазақстан халқына Жолдауы 2006 жылғы 1 наурыз
Қазақстан Республикасында Дене шынықтыру және спортты дамытудың 2007-2011 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы
"Қазақстан-2030 Барлық Қазақстандықтардың өсіп-өркендеуі, қауіпсіздігі және әл-ауқатының артуы" Ел Президентінің 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан халқына Жолдауы
2-мақсат.
Бұқаралық спортты және дене шынықтыру-сауықтыру қозғалысын дамыту
"Бесінші. "Дені сау ұлт" үшін инфрақұрылым дамытудың маңызы жоғары. Балалық шақтан бастап дене шынықтыру пен спорттық даярлыққа және оған ең қолайлы мүмкіндіктер туғызуға ерекше ден қойылуы керек.
Әкімдер жаңа стадиондар мен спорт кешендерін, балаларға арналған және басқа спорт алаңдарын салу мен ескілерін жаңарту арқылы барлық жастағы адамдардың спортпен шұғылдануына, өздерінің бойларын сергек ұстауына, сөйтіп өмір жастарын ұзартуына жағдай жасауы қажет"
"Жиырма бірінші бағыт - Медициналық қызмет көрсету сапасын жақсарту және денсаулық сақтаудың жоғары технологиялық жүйесін дамыту. Халық арасында спорттың бұқаралық сипат алуына және спортты насихаттауға ерекше ден қою керек.."
"Ананы және отбасына қолдау" бөлімі
41-тармақ "Мектеп оқушыларының бос уақыты жүйесін дамыту; клубтар, үйірмелер, спорттық секциялар ашу".
"Халықтың денсаулығын бекемдеу үшін дене тәрбиесі мен спорттың тиімді жүйесін құру"
"Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру - мемлекеттік саясаттың басты мақсаты" Президенттің Қазақстан халқына Жолдауы, 2008 жылғы 6 ақпан
"Нұр Отан" ХДП 2008-2011 жылдарға арналған бағдарламасы
Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 28 желтоқсандағы N 230 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасында Дене шынықтыру және спортты дамытудың 2007-2011 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2009.01.31 № 2334 Қаулыcымен.
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Әкімші
205 - Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
001 Туризм, дене шынықтыру және спорт саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру мақсатында тиімді мемлекеттік басқаруды және салааралық, өңіраралық үйлестіруді қамтамасыз ету жөніндегі қызметтер
Сипаттама
Министрліктің аппаратын, оның комитеттерін және Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі Туризм индустриясы комитетінің аумақтық органын ұстау; туризм, дене шынықтыру және спорт, ойын бизнесі салаларында мемлекеттік саясатты әзірлеу; мемлекеттік қызметшілердің біліктілік талаптарына сәйкес кәсіби білімдері мен дағдыларын жаңарту және тереңдету; басқару жүйесін жетілдіру; азаматтардың өтініштерін қарау
1,2-стратегиялық бағыттар
Қазақстанды Орталық Азия өңірінің туризм орталығына айналдыру;
Қазақстандық спорттың әлемдік спорт аренасындағы бәсекеге қабілеттілігін арттыру

"1. Конкурентоспособная
экономика.
Экономика остается
главным приоритетом
нашего развития, а
достижение максимально
высоких темпов
экономического роста -
основной задачей."
"3. Ускоренный
экономический и
социальный прогресс
Казахстана.
Казахстан должен войти
в число эффективно
развивающихся стран
мира, создавая высокие
стандарты жизни для
своих граждан. И мы
сможем это сделать,
когда нация и
экономика станут
конкурентоспособными."
"3.1 Создание
инновационной
экономики и развитие
несырьевого сектора"
Мы начали реализацию
Индустриально-
инновационной
стратегии,
направленную на
диверсификацию
экономики. Это
программа будущего.
Мы выбрали модель
конкурентоспособной
экономики с
приоритетными
отраслями, имеющими
экономический
потенциал повышения
конкурентоспособности,
положив тем самым
начало развитию
системы казахстанских
кластеров. Полагаю,
что к середине
текущего года нам
необходимо иметь план
по созданию и развитию
по крайней мере 5-7
кластеров в таких
сегментах рынка, как
туризм, нефтегазовое
машиностроение,
пищевая и текстильная
промышленность,
транспортно-
логистические услуги,
металлургия и
строительные
материалы. Они и
определят долгосрочную
специализацию
экономики страны в
несырьевых отраслях."
"3.5 Образование и
профессиональная
подготовка на уровне
21 века"
"Наша стратегическая
задача - занять
достойное место в
числе конкуренто-
способных стран.
Поэтому государство и
частный сектор должны
выстроить партнерские
отношения, основанные
на взаимном доверии и
выгоде."
Послание Президента
страны народу
Казахстана "Казахстан
- 2030 Процветание,
безопасность и
улучшение
благосостояния всех
казахстанцев"
Послание
Президента страны
народу Казахстана
Февраль 2005 г.
"Казахстан на пути к
ускоренному
экономической,
социальной и
политической
модернизации"
"1. Первый приоритет:
Успешная интеграция
Казахстана в мировую
экономику - основа
качественного прорыва
в экономическом
развитии страны" -
"Реализация "прорывных"
проектов международного
значения, развитие
индустрии, производства
товаров и услуг,
которые могут быть
конкурентоспособными в
определенных нишах на
мировом рынке."
Март 2006 г.
Стратегия вхождения
Казахстана в число
50-ти наиболее
конкурентоспособных
стран мира
Раздел "Развитие
конкурентоспособной
экономики основной на
знаниях"
"- Формирование в
стране пяти мировых
высокоразвитых центров
конкурентоспособных
услуг - финансовых,
туристских,
транспортно-
логистических,
образовательных и
торговых"
"- Улучшение
инвестиционного
климата для
индустриального
инновационного
развития Казахстана,
ускорение
экономического роста
регионов"
Программа НДП "Hуp
Отан" на 2008-2011
годы
Раздел "Молодежная
политика"
"- значительно усилить
работу по пропаганде
здорового образа
жизни, направленной
против табакокурения,
употребления алкоголя
и наркотиков."
"Создание
конкурентоспособной"
туристской индустрии
для обеспечения
занятости населения,
стабильного роста
доходов государства и
населения за счет
увеличения объемов
въездного и
внутреннего туризма"
Государственная
программа развития
туризма в Республике
Казахстан на 2007-2011
годы, утверждена
Указом Президента
Республики Казахстан
от 29 декабря 2006
года № 231
Стратегическое направление 2. Повышение конкурентоспособности казахстанского спорта на мировой спортивной арене
Цель 1. Создание
условий для
качественной
подготовки и успешного
выступления
спортсменов на
международной арене
"Казахстан стоит
сегодня на рубеже
нового этапа
социально-
экономической
модернизации и
политической
демократизации.
Мое понимание главных
составляющих, которые
позволят нам
претендовать на место
группе стран, входящих
в верхнюю часть
таблицы мирового
рейтинга, заключается
в следующем.
Во-вторых, мы строим
социальноориентиро-
ванное общество, в
котором окружены
заботой и вниманием
люди старшего
поколения, материнство
и детство, молодежь,
общество, которое
обеспечивает высокое
качество и передовые
социальные стандарты
жизни всех слоев
населения страны."
Послание Главы
государства народу
Казахстана от 1 марта
2006 года "Стратегия
вхождения Казахстана в
число в 50 наиболее
конкурентоспособных
стран мира. Казахстан
на пороге нового рывка
вперед в своем
развитии"
Государственная
программа развития
физической культуры и
спорта в Республике
на 2007-2011 годы
"Шестая задача -
современное
образование и
профессиональная
переподготовка,
формирование основ
"умной экономики",
использование новых
технологий, идей и
подходов, развитие
инновационной
экономики
Послание Президента
страны народу
Казахстана от 28
февраля 2007 года
Стратегия "Казахстан -
2030 на новом этапе
развития Казахстана,
Новый Казахстан в
новом мире"
Цель 2. Развитие
массового спорта и
физкультурно-
оздоровительного
движения
"Бесінші. "Дені сау
ұлт" үшін инфрақұрылым
дамытудың маңызы
жоғары. Балалық
шақтан бастап дене
шынықтыру пен
спорттық даярлыққа
және оған ең қолайлы
мүмкіндіктер туғызуға
ерекше ден қойылуы
керек. Әкімдер жаңа
стадиондар мен спорт
кешендерін, балаларға
арналған және басқа
спорт алаңдарын салу
мен ескілерін жаңарту
арқылы барлық жастағы
адамдардың спортпен
шұғылдануына,
өздерінің бойларын
сергек ұстауына,
сөйтіп өмip жастарын
ұзартуына жағдай
жасауы қажет"
"Двадцать первое
направление -
улучшение качеств
медицинских услуг и
развития
здравоохранения.
Уделить особое
внимание развитию
массового спорта и
пропаганде спорта
среди населения"
Послания Президента
Республики Казахстан
народу Казахстана от 6
февраля 2008 года
"Рост благосостояния
граждан Казахстана -
главная цель
государственной
политики"
Программа НДП "Hуp
Отан" на 2008-2011 гг.,
Раздел "Поддержка
материнства и семьи"
Пункт 41 "Развить
систему досуга
школьников; открывать
клубы, кружки,
спортивные секции".
"Создание эффективной
системы  физической
культуры и спорта для
укрепления населения"
Государственная
программа развития
физической культуры и
спорта в Республике
Казахстан на
2007-2011 годы,
утверждена Указом
Президента Республики
Казахстан от 28
декабря 2006 года №
230
Приложение 3
Сноска. Приложение 3 в редакции постановления Правительства РК от 31.12.2009 № 2334.
Форма бюджетной программы
Администратор
205 - Министерство туризма и спорта Республики Казахстан
Бюджетная
программа
001 - Услуги по обеспечению эффективного государственного
управления и межотраслевой, межрегиональной координации в целях
реализации государственной политики в сфере туризма, физической
культуры и спорта
Описание
Содержание аппаратов Министерства, его Комитетов и
территориального органа Комитета индустрии туризма Министерства
туризма и спорта Республики Казахстан; разработка государственной
политики в областях туризма, физической культуры и спорта,
игорного бизнеса; обновление и углубление профессиональных знаний
и навыков государственных служащих в соответствии с
предъявляемыми квалификационными требованиями; совершенствование
системы управления; рассмотрение обращений граждан
Стратеги-
ческое
направление
1, 2
Становление Казахстана центром туризма Центрально-Азиатского
региона;
Повышение конкурентоспособности казахстанского спорта на мировой
спортивной арене

1,1-мақсат
Тиімділігі жоғары және бәсекеге қабілетті туристік индустрия құру;
Спортшылардың сапалы дайындығы және халықаралық аренада табысты өнер көрсетулері үшін жағдайлар жасау
1, 2, 3, 4, 5,1, 2,3, 4, 1,2-міндеттер
Туризм инфрақұрылымын дамытуды қамтамасыз ету; Туристік қызмет көрсетулердің сапасын арттыруды қамтамасыз ету; «Батыс Еуропа - Батыс Қытай» халықаралық транзиттік дәлізі шеңберінде Жібек жолының қазақстандық учаскесінде туризмді дамыту; Қазақстандық туристік өнімді халықаралық және ішкі нарықта жылжыту; Халықаралық қоғамдастыққа кірігу; Халықаралық стандарттарға жауап беретін материалдық-техникалық базаны және спорт инфрақұрылымын дамыту; Қазақстандық спортшылардың бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз ету; Спорт түрлері бойынша мамандарды даярлау және олардың біліктілігін арттыру жүйесін жасау; 2011 жылғы 7-қысқы Азия ойындарын дайындау және өткізу; Қазақстан Республикасының азаматтарын дене шынықтырумен және спортпен тұрақты түрде шұғылдануға тарту үшін жәрдемдесу; Мүгедектердің дене шынықтыруы мен спортын дамытуды қамтамасыз ету
Көрсеткіштер
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (ағымдағы жоспар)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Сан көрсеткіштері
Орталық аппараттың бір мемлекеттік қызметшісін ұстауға жұмсалатын орташа шығындар
мың теңге

Цель 1, 1
Создание высокоэффективной и конкурентоспособной туристской
индустрии;
Создание условий для качественной подготовки и успешного
выступления спортсменов на международной арене
Задачи: 1, 2,
3, 4, 5,
1, 2, 3, 4,
1, 2
Обеспечение развития инфраструктуры туризма; Обеспечение
повышения качества туристских услуг; Развитие туризма на
казахстанском участке Шелкового пути в рамках международного
транзитного коридора "Западная Европа - Западный Китай";
Продвижение казахстанского туристского продукта на международном
и внутреннем рынках; Интеграция в международное сообщество;
Развитие материально-технической базы и инфраструктуры
спорта, отвечающей международным стандартам; Обеспечение
конкурентоспособности казахстанских спортсменов; Создание системы
подготовки и повышения квалификации специалистов по видам спорта;
Подготовка и проведение 7-х зимних Азиатских игр в 2011 году;
Содействие вовлечению граждан Республики Казахстан к
систематическим занятиям физической культурой и спортом;
Обеспечение развития физической культуры и спорта инвалидов
Показатели
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007
год
(отчет)
2008 год
(план
текущего)
2009
год
2010
год
2011
год
Показатели
количества
Средние затраты на
содержание одного
государственного
служащего централь-
ного аппарата
тыс.
тенге

602 941
442 339
549 906
617 358
730 570
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Әкімші
205 - Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
005 - Спорт объектілерін салу және қайта жаңарту
Кіші бағдарлама
Сипаттама
Спорт объектілерін, оның ішінде Азия ойындарын өткізу үшін салу, қайта жаңарту, жобалық-сметалық құжаттамасын әзірлеу
2-стратегиялық бағыт
Қазақстандық спорттың әлемдік спорт аренасындағы бәсекеге қабілеттілігін арттыру
1-мақсат
Спортшылардың сапалы дайындығы және халықаралық аренада табысты өнер көрсетулері үшін жағдайлар жасау
2.1.1-міндет
Халықаралық стандарттарға жауап беретін материалдық-техникалық базаны және спорт инфрақұрылымын дамыту
Көрсеткіштер
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (ағымдағы жоспар)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Сан көрсеткіштері
Қайта жаратылған және жаңадан салынған спорт объектілерінің саны
7
1
Қайта жаратылған және жаңадан салынған спорт объектілерінің саны
3
2
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіші
Республикалық спорт объектілері пайдалануға беру жоғары дәрежелі спортшылар даярлау және халықтың қысқы кезеңде белсенді демалуы үшін оңтайлы жағдайлар жасауға мүмкіндік береді
Бағдарламаны іске асыруға жұмсалатын шығыстар
X
мың теңге
12 169 624
13 869 565
23 699 435
16 000 000
Бюджеттік бағдарламаның нысаны
Әкімші
205 - Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
009 - Облыстық бюжеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне спорт объектілерін дамытуға берілетін нысаналы даму трансферттері
Сипаттама
Мемлекеттік және салалық бағдарламалар шеңберінде жергілікті инвестициялық жобаларды іске асыру үшін облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттерін дамытуға берілетін нысаналы даму трансферттері
2-стратегиялық бағыт
Қазақстандық спорттың әлемдік спорт аренасындағы бәсекеге қабілеттілігін арттыру
1-мақсат
Спортшылардың сапалы дайындығы және халықаралық аренада табысты өнер көрсетулері үшін жағдайлар жасау
2.1.1-міндет
Халықаралық стандарттарға жауап беретін материалдық-техникалық базаны және спорт инфрақұрылымын дамыту
Көрсеткіштер
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2007 жыл (есеп)
2008 жыл (ағымдағы жоспар)
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
Сан көрсеткіштері
Қайта жаратылған және жаңадан салынған спорт объектілерінің саны
4
5
Қайта жаратылған және жаңадан салынған спорт объектілерінің саны
4
5
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіші
Спорт объектілерін пайдалануға беру жоғары дәрежелі спортшылар даярлау және халықтың белсенді демалуы үшін оңтайлы жағ дайлар жасауға мүмкіндік береді
Бағдарламаны іске асыруға жұмсалатын шығыстар
X
мың теңге

602 941
442 339
549
906
617 358
730 570
Форма бюджетной программы
Администратор
205 - Министерство туризма и спорта Республики Казахстан
Бюджетная
программа
005 - Строительство и реконструкция объектов спорта
Подпрограмма
Описание
Строительство, реконструкция, разработка проектно-сметной
документации спортивных объектов, в том числе для проведения
Азиатских игр
Стратегическое
направление 2
Повышение конкурентоспособности казахстанского спорта на
мировой спортивной арене
Цель 1
Создание условий для качественной подготовки и успешного
выступления спортсменов на международной арене
Задачи 2.1.1
Развитие материально-технической базы и инфраструктуры спорта,
отвечающей международным стандартам
Показатели
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007
год
(отчет)
2008 год
(план
текущего)
2009
год
2010
год
2011
год
Показатели
количества
Количество
реконструируемых и
вновь создаваемых
спортивных объектов
7
1
Количество
реконструированных и
вновь созданных
спортивных объектов
3
2
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Ввод в
эксплуатацию
республиканских
спортивных
объектов позволит
создать оптималь-
ные условия для
подготовки
спортсменов
высокого класса и
активного отдыха
населения в
зимний период.
Расходы на
реализацию
программы
X
тыс.
тенге
12 169
624
13 869 565
23 699
435
16 000
000
Форма бюджетной программы
Администратор
205 - Министерство туризма и спорта Республики Казахстан
Бюджетная
программа
009 - Целевые трансферты на развитие областным бюджетам,
бюджетам городов Астаны и Алматы на развитие объектов спорта
Описание
Целевые трансферты на развитие областным бюджетам, бюджетам
городов Астаны и Алматы для реализации местных инвестиционных
проектов в рамках Государственных и отраслевых программ
Стратегичес-
кое
направление 2
Повышение конкурентоспособности казахстанского спорта на
мировой спортивной арене
Цель 1
Создание условий для качественной подготовки и успешного
выступления спортсменов на международной арене
Задачи 2.1.1
Развитие материально-технической базы и инфраструктуры
спорта, отвечающей международным стандартам
Показатели
Ед.
изм.
Отчетный период
Плановый период
2007
год
(отчет)
2008 год
(план
текущего)
2009
год
2010
год
2011
год
Показатели
количества
Количество
реконструируемых
и вновь создаваемых
спортивных объектов
4
5
Количество
реконструированных и
вновь созданных
спортивных объектов
4
5
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Ввод в эксплуатацию
спортивных объектов
позволит создать
оптимальные условия
для подготовки
спортсменов высокого
класса и активного
отдыха населения.
Расходы на
реализацию
программы
X
тыс.
тенге

10931
11 510
3 303
3 799
4 085
4-қосымша
Сектораралық өзара іс-әрекеттер
Бірлесе
орындаушы
мемлекеттік
органдар
Бірлесе орындаушы
мемлекеттік органдар
үшін міндеттерді
тұжырымдау
Бірлесе
орындаушының
міндеттерді
орындау
көрсеткіштері
Бірлесе
орындаушының
міндеттерін
орындау
көрсеткіштері
Міндеттерді
орындамау
қаупі
1.1.1-міндет. Туризм инфрақұрылымын дамытуды қамтамасыз ету
ҚР ККМ
Ел Президентінің "Қазақстан экономикалық, әлеуметтік және саяси жедел жаңару жолында" атты Қазақстан халқына Жолдауы, 2005 жылғы ақпан
"3.1. Инновациялық экономика құру және шикізаттық емес секторды дамыту
Біз экономиканы диверсификациялауға бағытталған Индустриялық-инновациялық стратегияны іске асыра бастадық. Бұл болашақтың бағдарламасы. Біз бәсекеге қабілетті экономиканың үлгісін таңдай отырып, бәсекелестікке қарымы мол басым салаларды дамытуға кірістік, сол арқылы қазақстандық кластерлер жүйесінің дамуына жол аштық. Биылғы жылдың ортасына қарай біздің қолымызда нарықтың туризм, мұнай-газ машиналарын жасау, тамақ және тоқыма өнеркәсібі, көлік-логистикалық қызмет көрсету, металлургия және құрылыс материалдары сияқты салаларда кемінде 5-7 кластерін жасау мен дамытудың жоспары болуы керек деп санаймын. Ел экономикасының шикізаттық емес салалардағы ұзақ мерзімдік мамандануын, міне солар айқындайтын болады."
1.Жол бойы инфрақұрылымы объектілерінің саны (республикалық маңызы бар жолдар бойында)
2. Жетекші туристік және табиғи объектілерге апаратын жөнделген және жаңа жолдардың ұзақтығы (республикалық маңызы бар жолдар бойында)
5
4 356,6 км
Салалық және өңірлік дамудың белгіленген параметрлеріне қол жеткізбеу
ҚР АШМ
Мемлекеттік бағдарлама 5.3. "Экологиялық туризм - тұрақты даму факторы
Экологиялық туризмге қажетті инфрақұрылым жасау туристер үшін табиғаттың бірегей жерлерінің тартымдылығын және қолжетімділігін қамтамасыз етуге мүмкіндік береді."
3. 2 мемлекеттік ұлттық табиғи парктерде жайластырылған экологиялық соқпақ жолдар саны
20 экологиялық соқпақ жол
Салалық және өңірлік дамудың белгіленген параметрлеріне қол жеткізбеу
ҚР МАМ, ҚР БҒМ, ҚР ККМ, Алматы, Жамбыл, Оңтүстік Қазақстан, Қызылорда және Ақтөбе қалаларының әкімдіктері
Мемлекеттік бағдарлама 5.9.3 "Жібек жолы бойынша туризмді дамыту"
Ұлы Жібек Жолының қазақстандық бөлігінде туризмді дамыту зерттеулерін жүргізу
1
Облыстардың, Астана Алматы және қалаларының әкімдіктері
Ел Президентінің "Қазақстан экономикалық, әлеуметтік және саяси жедел жаңару жолында" атты Қазақстан халқына Жолдауы, 2005 жылғы ақпан
"3.1. Инновациялық экономика құру және шикізаттық емес секторды дамыту
Біз экономиканы диверсификациялауға бағытталған Индустриялық-инновациялық стратегияны іске асыра бастадық. Бұл болашақтың бағдарламасы. Біз бәсекеге қабілетті экономиканың үлгісін таңдай отырып, бәсекелестікке қарымы мол басым салаларды дамытуға кірістік, сол арқылы қазақстандық кластерлер жүйесінің дамуына жол аштық. Биылғы жылдың ортасына қарай біздің қолымызда нарықтың туризм, мұнай-газ машиналарын жасау, тамақ және тоқыма өнеркәсібі, көлік-логистикалық қызмет көрсету, металлургия және құрылыс материалдары сияқты салаларда кемінде 5-7 кластерін жасау мен дамытудың жоспары болуы керек деп санаймын. Ел экономикасының шикізаттық емес салалардан ұзақ мерзімдік мамандануын, міне солар айқындайтын болады."
1. Жол бойы инфрақұрылымы объектілерінің саны (республикалық маңызы бар жолдар бойында)
2. Жетекші туристік және табиғи объектілерге
апаратын жөнделген және жаңа жолдардың ұзақтығы (республикалық маңызы бар жолдар бойында)
3. Туристік орталықтар салу
5
1 538 км
3
Салалық және өңірлік дамудың белгіленген параметрлеріне қол жеткізбеу

10 931
11 510
3 303
3 799
4 085
Приложение 4
Межсекторальное взаимодействие
Государст-
венные
органы-
соисполнители
Формулировка задачи
для государ-х органов
соисполнителя
Показатели
выполнения
задачи
соисполни-
телем
Показа-
тели
выполне-
ния
задачи
соиспол-
нителем
Риски не
выполнения
задачи
Задача 1.1.1. Обеспечение развития инфраструктуры туризма
МТК РК
Послание Президента
страны народу
Казахстана
Февраль 2005 г.
"Казахстан на пути к
ускоренному
экономической,
социальной и
политической
модернизации"
"3.1 Создание
инновационной
экономики и развитие
несырьевого сектора
Мы начали реализацию
Индустриально-
инновационной
стратегии,
направленную на
диверсификацию
экономики. Это
программа будущего.
Мы выбрали модель
конкурентоспособной
экономики с
приоритетными
отраслями, имеющими
экономический
потенциал повышения
конкурентоспособности,
положив тем самым
начало развитию
системы казахстанских
кластеров. Полагаю,
что к середине
текущего года нам
необходимо иметь план
по созданию и
развитию по крайней
мере 5-7 кластеров в
таких сегментах
рынка, как туризм,
нефтегазовое
машиностроение,
пищевая и текстильная
промышленность,
транспортно-
логистические услуги,
металлургия и
строительные
материалы. Они и
определят долгосрочную
специализацию
экономики страны в
несырьевых отраслях."
1. Количество
объектов
придорожной
инфраструк-
туры (на
протяжении
дорог
республикан-
ского
значения)
2.
Протяженность
отремонтиро-
ванных и
новых дорог к
ведущим
туристским и
природным
объектам
(дороги
республикан-
ского
значения)
5
4 356,6 км
Недостиже-
ние
заданных
параметров
отрасле-
вого и
региональ-
ного
развития
МСХ РК
Государственная
программа 5.3
"Экологический туризм
- фактор устойчивого
развития
"Создание необходимой
инфраструктуры для
экологического
туризма позволит
обеспечить
доступность
уникальных уголков
природы для
туристов."
3. Количество
обустроенных
экологических
троп в 2
государствен-
ных
национальных
природных
парках
20
экологи-
ческих
троп
Недостиже-
ние
заданных
параметров
отрасле-
вого и
региональ-
ного
развития
МКИ РК,
МОН РК,
МТК РК,
акиматы
Алматинской,
Жамбылской,
Южно-
Казахстанской,
Кызылордин-
ской и
Актюбинской
областей
Государственная
программа 5.9.3
"Развитие туризма по
Шелковому пути"
Проведение
исследования
развития
туризма на
казахстанском
отрезке
Великого
Шелкового
Пути
1
Акиматы
областей и
гг. Алматы и
Астана
Послание Президента
страны народу
Казахстана
Февраль 2005 г.
"Казахстан на
пути к ускоренному
экономической,
социальной и
политической
модернизации"
"3.1 Создание
инновационной
экономики и развитие
несырьевого сектора
Мы начали реализацию
Индустриально-
инновационной
стратегии,
направленную на
диверсификацию
экономики. Это
программа будущего.
Мы выбрали модель
конкурентоспособной
экономики с
приоритетными
отраслями, имеющими
экономический
потенциал повышения
конкурентоспособности
положив тем самым
начало развитию
системы казахстанских
кластеров. Полагаю,
что к середине
текущего года нам
необходимо иметь план
по созданию и
развитию по крайней
мере 5-7 кластеров в
таких сегментах
рынка, как туризм,
нефтегазовое
машиностроение,
пищевая и текстильная
промышленность,
транспортно-
логистические услуги,
металлургия и
строительные
материалы. Они и
определят долгосрочную
специализацию
экономики страны в
несырьевых отраслях."
1. Количество
объектов
придорожной
инфраструк-
туры (на
протяжении
дорог
местного
значения)
2.
Протяженность
отремонтиро-
ванных и
новых дорог к
ведущим
туристским и
природным
объектам
(дороги
местного
значения)
3.
Строительство
туристских
центров
5
1538 км
3
Недостиже-
ние
заданных
параметров
отрасле-
вого и
региональ-
ного
развития

1.1.2-міндет. Туристік қызмет көрсетулердің сапасын арттыруды қамтамасыз ету
ҚР БҒМ
Ел Президентінің "Қазақстан экономикалық, әлеуметтік және саяси жедел жаңару жолында" атты Қазақстан халқына Жолдауы, 2005 жылғы ақпан
"3.5. 21 ғасыр деңгейінде білім беру мен кәсіптік даярлау"
1. "UNWTO Tedqual" туристік білім беру сапасының халықаралық жүйесін енгізу
1 ЖОО
Салалық және өңірлік дамудың белгіленген параметрлеріне қол жеткізбеу
Ақмола облысының және Алматы қаласының әкімдіктері
2. Қонақжайлылық индустриясын ұйымдастыру бойынша курс енгізу нәтижесінде туристік қызмет көрсетудің сапасын арттыру
150
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
Мемлекеттік бағдарлама 5.7 Туристердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету
"Туристердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін:
туристерге көмек ретінде "hot line" режиміндегі телефондық ақпараттық қызмет құру"
2. "Жедел желі" анықтамалық туристік қызметтер саны
2 анықтама қызметі
Салалық және өңірлік дамудың белгіленген параметрлеріне қол жеткізбеу
1.1.3-міндет. Қазақстандық туристік өнімді халықаралық және ішкі нарықта жылжыту
ҚР СІМ
Мемлекеттік бағдарлама 5.9.3 "Туризм саласындағы халықаралық ынтымақтастық"
1. Дүниежүзілік туристік ұйым (ДТҰ) өткізетін іс-шараларға қатысу
2. 2009 жылы Астана қаласында Дүниежүзілік туристік ұйымның Бас Ассамблеясының 18-сессиясын өткізу
1
153 ел
2.1.2-міндет. Халықаралық стандарттарға жауап беретін материалдық-техникалық базаны және спорт инфрақұрылымын дамыту
Облыстардың және Алматы мен Астана қалаларының әкімдіктері
Ел Президентінің "Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру - мемлекеттік саясаттың басты мақсаты" атты Қазақстан халқына Жолдауы, 2008 жылғы 6 ақпан
"Әкімдер жаңа стадиондар мен спорт кешендерін, балаларға арналған және басқа спорт алаңдарын салу мен ескілерін жаңарту арқылы барлық жастағы адамдардың спортпен шұғылдануына, өздерінің бойларын сергек ұстауына, сөйтіп, өмір жастарын ұзартуына жағдай жасауы қажет.
Министрліктер мен әкімдіктер салауатын өмір салтын кеңінен насихаттау жұмысын жандандыруы қажет. Бұл мемлекеттік маңызды мәселе, сондықтан Үкімет оған барынша ауқымды дәрежеде көңіл бөлуге тиіс."
Қазақстан Республикасында дене шынықтыру және спортты дамытудың 2007-2011 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы:
2-бөлім.  Материалдық-техникалық базаны нығайту және дамыту 2.2-тармақ құрылысты қамтамасыз ету
2.3. Қысқы Азия ойындарын өткізу үшін спорт объектілерін салуды қамтамасыз ету
2.4. Қысқы Азия ойындарын өткізуге арналған объектілерді қалпына келтіруді қамтамасыз ету
2.5. Қазақстан өңірлерінде спорт объектілерін салуды қамтамасыз ету

Задача 1.1.2. Обеспечение повышения качества туристских услуг
МОН РК
Послание Президента
страны народу
Казахстана
Февраль 2005 г.
"Казахстан на пути к
ускоренному
экономической,
социальной и
политической
модернизации"
"3.5 Образование и
профессиональная
подготовка на уровне
21 века"
1. Внедрение
системы
качества
туристского
образования
"UNWTO-
Tedqual"
1 ВУЗ
Недостиже-
ние
заданных
параметров
отрасле-
вого и
региональ-
ного
развития
Акимат
Акмолинской
области и
г. Алматы
2. Повышение
качества
туристских
услуг в
результате
внедрения
курсов по
организации
индустрии
гостеприим-
ства
150
Акиматы
областей и
гг. Алматы и
Астана
Государственная
программа 5.7
Обеспечение
безопасности туристов
"Для обеспечения
безопасности
туристов:
Создать телефонную
информационную службу
помощи туристам в
режиме "hot line"
2. Количество
справочных
туристских
служб
"Горячая
линия"
2 спра-
вочные
служб
Недости-
жение
заданных
параметров
отрасле-
вого и
региональ-
ного
развития
Задача 1.1.3. Продвижение казахстанского туристского продукта на
международном и внутреннем рынках
МИД РК
Государственная
программа 5.8
"Международное
сотрудничество в
области туризма"
1. Участие в
мероприятиях,
проводимых
Всемирной
туристской
организации
(ЮНВТО)
2. Проведение
18-й сессии
Генеральной
Ассамблеи
Всемирной
туристской
организации в
2009 году в
Астане
1
153
страны
Акиматы
областей и
гг. Алматы и
Астаны
Послание Президента
страны народу
Казахстана 6 февраля
2008 г. "Рост
благосостояния
граждан Казахстана -
главная цель
государственной
политики" "Акимам
необходимо
восстановить старые и
построить новые
стадионы, спортивные
комплексы, детские и
общие спортивные
площадки, на которых
можно было бы
заниматься людям всех
возрастов,
поддерживать хорошую
форму, укреплять свое
здоровье.
Министерства и
акиматы должны
развернуть широкую
пропаганду здорового
образа жизни. Это
вопрос государственной
важности, и
Правительство должно
подходить к нему
более масштабно"
Государственная
программа развития
физической культуры и
спорта в Республике
Казахстан на
2007-2011 годы:
Раздел 2. Укрепление
и развитие
материально-
технической базы
пункт 2.2. Обеспечить
строительство
2.3. Обеспечить
строительство
спортивных объектов
для проведения зимних
Азиатских игр
2.4. Обеспечить
реконструкцию
объектов для
проведения зимних
Азиатских игр
2.5. Обеспечить
строительство
спортивных объектов в
регионах Казахстана

1. Қалыпқа келтірілген және жаңадан салынған спорт ғимараттарының санын 2011 жылы 15 бірлікке өсіру
15 бірлік
Салалық және өңірлік дамудың белгіленген параметрлеріне қол жеткізбеу
Әлемдік экономикалық дағдарыс
2.1.2-міндет. Қазақстандық спортшылардың бәсекеге қабілеттілігін қамтамасыз ету
Облыстардың және Астана, Алматы қалаларының әкімдері
Мемлекет Басшысының "Қазақстанның әлемдегі бәсекеге барынша қабілетті 50 елдің қатарына кіру стратегиясы. Қазақстан өз дамуындағы жаңа серпіліс жасау қарсаңында" атты 2006 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан халқына Жолдауы
"Қазақстан бүгінгі таңда әлеуметтік-экономикалық жаңару мен саяси демократияландырудың жаңа кезеңіне қадам басқалы тұр.
Мен өзіміздің әлемдік рейтинг кестесінің жоғары бөлігіне іліккен елдер тобының ішінен орын алуымызға мүмкіндік беретін басты негіздер мыналар деп білемін.
Екіншіден, біз аға ұрпақты, ана мен баланы, жастарды қамқорлық пен ілтипатқа бөлейтін әлеуметтік бағдарланған қоғам, ел халқының барлық топтары тұрмысының жоғары сапасы мен алдыңғы қатарлы әлеуметтік стандарттарын қамтамасыз ететін қоғам құрудамыз.
Қазақстан Республикасында дене шынықтыру және спортты дамытудың 2007-2011 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы
6. Спорт резервін және халықаралық дәрежедегі спортшыларды даярлау
Халықаралық дәрежедегі спорт шеберлерінің санын арттыру
20%
Салалық және өңірлік дамудың белгіленген параметрлеріне қол жеткізбеу
2.1.3-міндет. Спорт түрлерінен мамандарды даярлау және олардың біліктілігін арттыру жүйесін жасау
ҚР БҒМ
Қазақстан Республикасында дене шынықтыру және спортты дамытудың 2007-2011 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы: 4. Ғылыми-әдістемелік және медициналық қамтамасыз ету
4.2-тармақ Жоғары жетістіктер спорты проблемалары жөніндегі ғылыми-зерттеу институтын құру туралы ұсыныс енгізу
Ел Президентінің "Қазақстан - 2030, Қазақстан дамудың жаңа кезеңінде, Жаңа әлемдегі жаңа Қазақстан" Стратегиясы атты 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан халқына Жолдауы,
"алтыншы міндет - осы заманғы білім беру мен кәсіптік қайта даярлау, "парасатты экономиканың" негіздерін қалыптастыру, жаңа технологияларды, идеялар мен көзқарастарды пайдалану, инновациялық экономиканы дамыту."
1. Жас спортшыларды шет елдерде жыл сайын 28 спортшыдан оқыту
2. Спорт проблемалары жөніндегі мәселелерді шешуге арналған ғылыми зерттеулер саны
28
6
Салалық және өңірлік дамудың белгіленген параметрлеріне қол жеткізбеу
2.1.4-міндет. 2011 жылғы 7-қысқы Азия ойындарын дайындау және өткізу
Облыстардың, Астана және Алматы  қалаларының әкімдері
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Алматы қаласында 2011 жылғы 7-қысқы Азия ойындарын дайындау және өткізу туралы" 2007 жылғы 13 маусымдағы N 492 қаулысы

1. Рост числа
реконст-
руированных и
вновь
созданных
спортивных
сооружений в
2011 году на
15 единиц
15
единиц
Недостаток
заданных
параметров
отрасле-
вого и
региональ-
ного
развития
Мировой
экономи-
ческий
кризис
Задача 2.1.2. Обеспечение конкурентоспособности казахстанских
спортсменов
Акимы области и
гг. Алматы
и Астаны
Послание Главы
государства народу
Казахстана от 1 марта
2006 года "Стратегия
вхождения Казахстана
в число 50 наиболее
конкурентоспособных
стран мира. Казахстан
на пороге нового
рывка вперед в своем
развитии"
"Казахстан стоит
сегодня на рубеже
нового этапа
социально-
экономической
модернизации и
политической
демократизации. Мое
понимание главных
составляющих, которые
позволят нам
претендовать на место
в группе стран,
входящих в верхнюю
часть таблицы
мирового рейтинга,
заключается в
следующем. Во-вторых,
мы строим социально
ориентированное
общество, в котором
окружены заботой и
вниманием люди
старшего поколения,
материнство и
детство, молодежь,
общество, которое
обеспечивает высокое
качество и передовые
социальные стандарты
жизни всех слоев
населения страны"
Государственная
программа развития
физической культуры и
спорта в Республике
Казахстан на
2007-2011 годы:
Раздел 6 Подготовка
спортивного резерва и
спортсменов
международного класса
Увеличения
числа
мастеров
спорта
международ-
ного класса
20 %
Недостаток
заданных
параметров
отрасле-
вого и
региональ-
ного
развития
Задача 2.1.3. Создание системы подготовки и повышения квалификации
специалистов по видам спорта
МОН РК
Государственная
программа развития
физической культуры и
спорта в Республике
Казахстан на
2007-2011 годы:
Раздел 4
Научно-методическое и
медицинское
обеспечение
пункт 4.3. Послание
Президента страны
народу Казахстана от
28 февраля 2007 года
Стратегия "Казахстан
- 2030 на новом этапе
развития Казахстана,
Новый Казахстан в
новом мире"
"шестая задача -
современное
образование и
профессиональная
переподготовка,
формирование основ
"умной экономики",
использование новых
технологий, идей и
подходов, развитие
инновационной
экономики
1. Обучение
молодых
спортсменов
за рубежом
ежегодно по
28 спортсменов
2. Количество
научных
исследований
для решения
вопросов по
проблемам
спорта
28
6
Недостаток
заданных
параметров
отрасле-
вого и
региональ-
ного
развития
Задача 2.1.4. Подготовка и проведение Азиатских игр в 2011 году
Акимы области и
гг. Алматы
и Астаны
1. Постановление
Правительства
республики Казахстан
от 13 июня 2007 года
№ 492 "О подготовке и
проведении 7-х зимних
азиатских игр 2011
года в городе Алматы

2. Азия Олимпиадалық Кеңесінің Атқарушы комитеті 51-отырысының Астана және Алматы қалаларында 7-қысқы Азия ойындарын өткізуді ұйымдастыру туралы 2007 жылғы 1 қарашадағы N АОК/38 (а) шешімі
Қазақстанның 7-қысқы Азия ойындарында өнер көрсету қорытындылары бойынша мықты үш команданың қатарына кіруі
3 орын
Әлемдік экономикалық дағдарыс
2.2.1-міндет. Дене шынықтырумен шұғылданатын халық үшін жағдайлар жасауды қамтамасыз ету
ҚР БҒМ
Ел Президентінің "Қазақстан - 2030, Қазақстан дамудың жаңа кезеңінде, Жаңа әлемдегі жаңа Қазақстан" Стратегиясы атты 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан халқына Жолдауы, Ұзақ мерзімді бағыт "Жиырма бірінші бағыт - медициналық қызмет көрсету сапасын жақсарту және денсаулық сақтаудың жоғары технологиялық жүйесін дамыту. Халық арасында спорттың бұқаралық сипат алуына және спортты насихаттауға ерекше ден қою керек.."
Ел Президентінің "Қазақстан халқының әл-ауқатын арттыру - мемлекеттік саясаттың басты мақсаты" атты 2008 жылғы 6 ақпандағы Қазақстан халқына Жолдауы,
" Бесінші. Балалық шақтан бастап дене шынықтыру мен спорттық даярлыққа және оған ең қолайлы мүмкіндіктер туғызуға ерекше ден қойылуы керек." "Нұр Отан" ХДП 2008-2011 жылдарға арналған бағдарламасы, 41-тармақ "мектеп оқушыларының бос уақыты жүйесін дамыту; клубтар, үйірмелер, спорттық секциялар ашу".
Қазақстан Республикасында дене шынықтыруды және спортты дамытудың 2007-2011 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы: 5 Дене шынықтыру және спортты дамыту арқылы салауатты өмір салтының қағидаттарын орнықтыру
1. Дене шынықтырумен және спортпен тұрақты түрде шұғылданатын барлық жастағы халықтың үлесі
2. Дене шынықтырумен және спортпен шұғылданатын 6-дан 18 жасқа дейінгі адамдардың үлесі
21,5 %
10%
Салалық және өңірлік дамудың белгіленген параметрлеріне қол жеткізбеуӘлемдік экономикалық дағдарыс
СА
1. Дене шынықтырумен және спортпен тұрақты түрде шұғылданатын барлық жастағы халықтың үлесі
2. Дене шынықтырумен және спортпен тұрақты түрде шұғылданатын 18-дегі және одан үлкен жастағы халықтың үлесі
21,5%
10%
Салалық және өңірлік дамудың белгіленген параметрлеріне қол жеткізбеу
Облыстардың, Астана,  Алматы қалаларының әкімдері
1. Дене шынықтырумен және спортпен тұрақты түрде шұғылданатын барлық жастағы халықтың үлесі
2. Дене шынықтырумен және спортпен тұрақты түрде шұғылданатын 18-дегі және одан үлкен жастағы халықтың үлесі
21,5 %
10%
Салалық және өңірлік дамудың белгіленген параметрлеріне қол жеткізбеу
2.2.2-міндет. Мүгедектердің дене шынықтыру мен спортын дамытуды қамтамасыз ету
Облыстардың,  Алматы және Астана қалаларының әкімдері

2. Решение 51-го
заседания
Исполнительного
Комитета Олимпийского
Совета Азии от 1
ноября 2007 года
№ ОСА/38 (а)
об организации
проведения 7-х зимних
Азиатских игр 2011
года в двух городах
Астане и Алматы
Вхождение
Казахстана в
тройку
сильнейших
команд по
итогам
выступлений
на 7-х
Азиатских
играх
3
Мировой
экономи-
ческой
кризис
Задача 2.2.1. Обеспечение условий для населения, занимающихся
физической культурой
МОН РК
Послание Президента
страны народу
Казахстана от 28
февраля 2007 года
Стратегия "Казахстан
- 2030 на новом этапе
развития Казахстана,
Новый Казахстан в
новом мире"
Долгосрочный
приоритет 4 "Двадцать
первое направление -
улучшение качеств
медицинских услуг и
развития
здравоохранения.
Уделить особое
внимание развитию
массового спорта и
пропаганде спорта
среди населения"
Послание Президента
страны народу
Казахстана 6 февраля
2008 г. "Рост
благосостояния
граждан Казахстана -
главная цель
государственной
политики" Пятое.
Акцент нужно сделать
на физической и
спортивной подготовке
с самого детства и
предоставлении для
этого наилучших
возможностей.
Программа НДП "Hуp
Отан" на 2008-2011
гг., пункт 41
развить систему
досуга школьников;
открывать клубы,
кружки, спортивные
секции".
Государственная
программа развития
физической культуры и
спорта в Республике
Казахстан на 2007-2011
годы: Раздел 5
Утверждение принципов
здорового образа
жизни посредством
развития физической
культуры и спорта
1. Охват
населения
всех
возрастов,
системати-
чески
занимающихся
физической
культурой и
спортом
2. Охват
населения
занимающе-
гося,
физической
культурой и
спортом в
возрасте от 6
до 18 лет
21,5 %
10 %
Недостаток
заданных
параметров
отрасле-
вого и
региональ-
ного
развития
Мировой
экономи-
ческой
кризис
AC
1. Охват
населения
всех
возрастов,
системати-
чески
занимающихся
физической
культурой и
спортом
2. Охват
населения
занимающегося,
физической
культурой и
спортом в
возрасте от 6
до 18 лет
21,5 %
10 %
Недостаток
заданных
параметров
отрасле-
вого и
региональ-
ного
развития
Акимы
области и
гг. Алматы и
Астаны
1. Охват
населения
всех
возрастов
системати-
чески
занимающихся
физической
культурой и
спортом
2. Охват
населения
занимающегося,
физической
культурой и
спортом в
возрасте от
18 лет и
старше
21,5 %
10 %
Недостаток
заданных
параметров
отрасле-
вого и
региональ-
ного
развития
Задача 2.2.2. Обеспечение развитию физической культуры и спорта
инвалидов
Акимы области и
гг. Алматы
и Астаны
Государственная
программа развития
физической культуры и
спорта в Республике