Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 25 қарашадағы № 1085 және 2009 жылғы 13 қаңтардағы № 6 қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2309 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне мынадай өзгерістер енгізілсін:
1) «Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің Экономиканы және қаржы жүйесін тұрақтандыру жөніндегі 2009 - 2010 жылдарға арналған бірлескен іс-қимыл жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 25 қарашадағы № 1085 қаулысында:
көрсетілген қаулымен мақұлданған Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің Экономиканы және қаржы жүйесін тұрақтандыру жөніндегі 2009 - 2010 жылдарға арналған бірлескен іс-қимыл жоспарында:
«Қаржы секторын тұрақтандыру» деген бөлімде:
алтыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Біріншіден, бұл жай және/немесе ерекше артықшылығы бар акцияларды сатып алу және экономиканың нақты секторын қаржыландыру үшін қаражатты депозиттерге орналастыру түрінде төрт жүйе құраушы банкті қосымша капиталдандыру және қаржыландыру.»;
сегізінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«Банктерді қосымша капиталдандырудың жалпы сомасы 487,5 млрд. теңгені құрайды, ол жай және/немесе ерекше артықшылығы бар акцияларды сатып алу және экономиканың нақты секторын қаржыландыру үшін депозиттерге орналастырылатын болады.»;
мынадай мазмұндағы тоғызыншы абзацпен толықтырылсын:
«Самұрық-Қазына» коры банктер акцияларының бақылау пакетін иеленуі мүмкін.»;
оныншы абзац алынып тасталсын;
он бірінші абзацтағы «Банктердің акционерлері 5 жыл ішінде акциялардың мемлекеттік пакетін қайта сатып алатын құқыққа ие болады.» деген сөйлем алынып тасталсын;
он екінші абзац алынып тасталсын;
2) «Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің Экономиканы және қаржы жүйесін тұрақтандыру жөніндегі 2009 - 2010 жылдарға арналған бірлескен іс-қимыл жоспарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 13 қаңтардағы № 6 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің Экономиканы және қаржы жүйесін тұрақтандыру жөніндегі 2009 - 2010 жылдарға арналған бірлескен іс-қимыл жоспарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарында:
«II. Қаржы секторын тұрақтандыру» деген бөлімде:
реттік нөмірі 2-жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
2
Жүйе құраушы екінші деңгейдегі банктерді жай және артықшылығы баракцияларды сатып алу және/немесе депозиттерге орналастыру арқылы қосымша капиталдандыру
Тетіктері:

О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 25 ноября 2008 года № 1085 и от 13 января 2009 года № 6
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2309
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие изменения:
1) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 25 ноября 2008 года № 1085 "О Плане совместных действий Правительства Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан и Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций по стабилизации экономики и финансовой системы на 2009-2010 годы":
в Плане совместных действий Правительства Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан и Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций по стабилизации экономики и финансовой системы на 2009-2010 годы, одобренном указанным постановлением:
в разделе "Стабилизация финансового сектора":
абзац шестой изложить в следующей редакции:
"Во-первых, это дополнительная капитализация и финансирование четырех системообразующих банков в виде размещения средств на депозиты для приобретения простых и/или привилегированных акций и финансирования реального сектора экономики.";
абзац восьмой изложить в следующей редакции:
"Общая сумма дополнительной капитализации банков составит 487,5 млрд. тенге, которая будет размещаться на депозиты для приобретения простых и/или привилегированных акций и финансирования реального сектора экономики.";
дополнить абзацем девятым следующего содержания:
"Фонд "Самрук-Казына" может иметь контрольный пакет акций банков.";
абзац десятый исключить;
в абзаце одиннадцатом предложение "Акционеры банков получат право на обратный выкуп государственного пакета акций в течение 5 лет." исключить;
абзац двенадцатый исключить;
2) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 13 января 2009 года № 6 "Об утверждении Плана мероприятий по реализации Плана совместных действий Правительства Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан и Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций по стабилизации экономики и финансовой системы на 2009-2010 годы":
в Плане мероприятий по реализации Плана совместных действий Правительства Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан и Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций по стабилизации экономики и финансовой системы на 2009-2010 годы, утвержденном указанным постановлением:
в разделе "II. Стабилизация финансового сектора":
строку, порядковый номер 2, изложить в следующей редакции:
"
2
Дополнительная капитализация системообразующих банков второго
уровня через приобретение простых и привилегированных акций и/или
размещение на депозиты
Механизмы:
Дополнительная капитализация и финансирование четырех
системообразующих банков через приобретение простых и/или
привилегированных акций и/или размещение на депозиты.

Жүйе құраушы төрт банкті жай және/немесе артықшылығы бар акцияларды сатып алу және/немесе депозиттерге орналастыру арқылы қосымша капиталдандыру және қаржыландыру. Банктерді қосымша капиталдандырудың жалпы сомасы 487,5 млрд. теңгені құрайды, оның бір бөлігі банктерге жай және/немесе артықшылығы бар акцияларды сатып алуға жіберілетін болады, екінші бөлігі экономиканың нақты секторын қаржыландыруға жіберілетін болады.
«Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ банктер акцияларының бақылау пакетін иеленуі мүмкін.Берілген қаражатты банктер резервтердің (провизиялардың) барабар деңгейін қалыптастыруға және ел ішінде қарыз алушыларға кредиттер беруге жіберілген.
«Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ капиталдандырылған банктердің ұзақ мерзімді қатысушысы болып қалмайды. Әлемдік қаржы дағдарысының әлсіреуіне және халықаралық капитал нарықтарына қол жеткізудің ашылуына карай «Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ нарықтық қағидаттарымен, бірақ акцияларды сату бағасы сатып алу бағасынан төмен болмайды деген шартпен банктерге қатысушылардың құрамынан шығуы мүмкін
»;
реттік нөмірі 2.5-жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
2.5
«Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ Директорлар кеңесінің отырысында банктерді жай және артықшылығы бар акцияларды сатып алу және/немесе депозиттерге орналастыру арқылы ЕДБ-ні қолдау туралы шешім қабылдау
«Самұрық-Қазына» ҰӘҚ» АҚ
Үкіметке ақпарат
2009 жылғы 25 наурызға
»;
реттік нөмірі 2.9-жолдағы «25% дейін» деген сөздер алынып тасталсын;
реттік нөмірі 2.13-жол алынып тасталсын:
«III. Жылжымайтын мүлік нарығындағы проблемаларды шешу» деген бөлімде:
реттік нөмірі 10-жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
10
Ипотеканы қайта қаржыландыру:
Екінші деңгейдегі банктер қаражатының бір бөлігі қарыз алушының басқа тұрғын үйі болмаған жағдайда өткен кезеңдерде тұрғын ауданы 120 шаршы метрден аспайтын үй-жайды сатып алуға және салуға ипотекалық қарыз алған және осы ипотекалық қарыздарға қызмет көрсету жөніндегі өз міндеттемелерін адал орындаған қарыз алушылар үшін ипотекалық қарыздар бойынша пайыздық ставкаларды 9 % (мемлекеттік қызметшілерге, мемлекеттік қызметшілер болып табылмайтын мемлекеттік мекемелердің қызметкерлеріне, мемлекеттік кәсіпорындардың қызметкерлеріне, Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне және оларға теңестірілген адамдарға, зейнеткерлер мен мүгедектерге) - 11 %-ға дейін (қалған барлық қарыз алушыларға) төмендетуге жібереді. Бағдарламаның жалпы сомасы - 120 млрд. теңге.
»;
реттік нөмірі 10.2-жолда:
2-бағандағы «ҚИК» АҚ мен» деген сөздер алынып тасталсын;
3-бағандағы «ҚИК» АҚ» деген аббревиатура алынып тасталсын;

Общая сумма дополнительной капитализации банков составит 487,5
млрд. тенге, из которых часть будет направлена банкам на
приобретения простых и/или привилегированных акций, другая часть
будет направлена на финансирование реального сектора экономики.
АО "ФНБ "Самрук-Казына" может иметь контрольный пакет акций
банков.
Предоставленные средства направлены банками на формирование
адекватного уровня резервов (провизии) и предоставление кредитов
заемщикам внутри страны.
АО "ФНБ "Самрук-Казына" не будет оставаться долгосрочным
участником капитализированных банков. По мере ослабления мирового
финансового кризиса и открытия доступа к международным рынкам
капитала АО "ФНБ "Самрук-Казына" может выйти из состава
участников банков на рыночных принципах, но на условии, что цена
продажи акций будет не ниже цены приобретения
";
строку, порядковый номер 2.5, изложить в следующей редакции:
"
2.5
Принятие решения на
заседании Совета
директоров АО "ФНБ
"Самрук-Казына" о
поддержке БВУ через
выкуп простых и
привилегированных
акций и/или размещение
на депозиты
АО "ФНБ
"Самрук-
Казына"
Информация в Правительство
К 25 марта
2009 года
";
в строке, порядковый номер 2.9, слова "до 25 %" исключить;
строку, порядковый номер 2.13, исключить;
в разделе "III. Решение проблем на рынке недвижимости":
строку, порядковый номер 10, изложить в следующей редакции:
"
10
Рефинансирование ипотеки:
Часть средств банки второго уровня направят на понижение до
9 % (государственным служащим, работникам государственных
учреждений, не являющимся государственными служащими,
работникам государственных предприятий, участникам и инвалидам
Великой Отечественной войны и лицам, приравненным к ним,
пенсионерам и инвалидам) - 11 % (всем остальным заемщикам)
процентных ставок по ипотечным займам для заемщиков,
получившим ипотечные займы на приобретение и строительство
жилище жилой площадью не более 120 квадратных метров в
предыдущие периоды и добросовестно исполнявшие свои
обязательства по обслуживанию этих ипотечных займов, при
условии отсутствия у заемщика другого жилища. Общая сумма
программы - 120 млрд. тенге.
";
в порядковом номере 10.2:
в графе 2 слова "АО "КИК" и" исключить;
в графе 3 аббревиатуру "АО "КИК" исключить;

реттік нөмірі 10.3-жолдың 2 және 4-бағандарында «ҚИК және», «АҚ-ға» деген сөздер алынып тасталсын;
реттік нөмірі 15-жолдың 3-бағанындағы «ИСМ» деген аббревиатура «ҚжТКШІА» деген аббревиатурамен ауыстырылсын;
«IV. Шағын және орта бизнесті, ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу және тамақ өнімдерін өндіру ұйымдарын қолдау» деген бөлімде:
реттік нөмірі 4.6-жолдың 3-бағанындағы «ИСМ» деген аббревиатура «ЭБЖМ» деген аббревиатурамен ауыстырылсын;
«Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы» мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
«ҚжТКШІА - Қазақстан Республикасы Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері агенттігі».
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                 К. Мәсімов

в графах 2 и 4 строки, порядковый номер 10.3, слова «АО "КИК" и" исключить;
в графе 3 строки, порядковый номер 15, аббревиатуру "МИТ" заменить аббревиатурой "АДСиЖКХ";
в разделе "IV. Поддержка малого и среднего бизнеса, организаций по переработке сельскохозяйственной продукции и производству продуктов питания":
в графе 3 строки, порядковый номер 4.6, аббревиатуру "МИТ" заменить аббревиатурой "МЭБП";
"Примечание: расшифровка аббревиатур" дополнить строкой следующего содержания:
"АДСиЖКХ - Агентство по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Республики Казахстан".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов