Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 31 желтоқсандағы № 2331 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 28 тамыздағы № 680 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 28.08.2015 № 680 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 7-1/68 бұйрығын қараңыз.
«Ветеринария туралы» Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулы 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                               К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 2331 қаулысына
қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру ережесі 1. Жалпы ережелер
1. Осы Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру ережесі (бұдан әрі - Ереже) «Ветеринария туралы» Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 10 шілдедегі Заңына сәйкес әзірленді және ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқор - ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын жергілікті атқарушы органдардың бөлімшелері жүзеге асыратын және уәкілетті орган пайдаланатын диагностикалық зерттеулер нәтижелерін қоса алғанда, жануарлардың жеке нөмірі туралы, оны ветеринариялық дауалау туралы деректерді, сондай-ақ жануардың иесі туралы деректерді тіркеудің бірыңғай, көп деңгейлі жүйесін көздейтін ветеринариялық есептің бөлігі;
2) бірдейлендіру - дерекқорға жануар туралы мәліметтерді енгізе және жануарға ветеринариялық паспортты бере отырып, жапсыру, чиптау, таңба салу жолымен жануарларға жеке нөмір беруді қамтитын жануарларды есепке алу жүйесі;
3) жеке нөмір – жапсырмаға, чипқа, болюсқа немесе таңбаға түсірілетін әріптік немесе цифрлық белгіні қамтитын, жануарға берілетін жеке код;
4) ветеринариялық бөлімше - ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттің, ауылдың (селоның), ауылдық (селолық) округтің жергілікті атқарушы органдарының бөлімшесі;

Об утверждении Правил идентификации сельскохозяйственных животных
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2009 года № 2331. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 августа 2015 года № 680
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 28.08.2015 № 680 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления  см. приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 7-1/68.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила идентификации сельскохозяйственных животных.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2010 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2009 года № 2331
Правила
идентификации сельскохозяйственных животных
1. Общие положения
1. Настоящие Правила идентификации сельскохозяйственных животных (далее - Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 10 июля 2002 года "О ветеринарии" и определяют порядок проведения идентификации сельскохозяйственных животных.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) база данных по идентификации сельскохозяйственных животных - часть ветеринарного учета, предусматривающая единую, многоуровневую систему регистрации данных об индивидуальном номере животного, о его ветеринарных обработках, включая результаты диагностических исследований, а также данных о владельце животного, осуществляемая подразделениями местных исполнительных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии, и используемая уполномоченным органом;
2) идентификация - система учета животных, включающая присвоение индивидуального номера животным путем биркования, чипирования, таврения с включением сведений о животном в базу данных и выдачей ветеринарного паспорта на животное;
3) индивидуальный номер - индивидуальный код, присваиваемый животному, включающий в себя буквенное и цифровое обозначение, наносимое на бирку, чип, болюс или тавро;
4) ветеринарное подразделение - подразделение местных исполнительных органов областей, города республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, городов районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа, осуществляющее деятельность в области ветеринарии;

5) тәртіптеме - ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу және ветеринариялық паспорттар беру үшін ветеринариялық мақсаттағы атрибуттар мен бұйымдарды бөлу (беру) туралы жоғары тұрған ветеринариялық бөлімшенің төмен тұрған ветеринариялық бөлімшеге құжаты;
6) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру құралдары – жапсырмалар (іліктірілген көрнекі, радиожиілікті белгісі бар), чиптар, болюстар, таңбалар.
Ескерту. 2-тармаққа өзгертулер енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.10.07 № 1146 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
3. Қазақстан Республикасының аумағындағы ауыл шаруашылығы жануарларының барлығы бірдейлендіруге жатады. Ірі қара және ұсақ малдардың төлдерін, сондай-ақ боталарды туғаннан кейін 7 (жеті) күн өткен соң, бірақ туған күнінен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей бірдейлендіреді. Құлындарды 4 айлық жасында бірдейлендіреді. Торайларды бір айға толғанда бірдейлендіреді.
Республика аумағында орны ауыстырылатын барлық мал басы осы Ережеде белгіленген тәртіппен бірдейлендіріледі.
4. Жануарларды бірдейлендіру рәсіміне:
1) осы Ереженің 5-тармағында көрсетілген тәсілдердің бірімен жеке нөмір беру және ауыл шаруашылығы жануарларын белгілеу;
2) жануарға ветеринариялық паспорт беру;
3) мәліметтерді ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқорға ветеринария саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген тәртіппен енгізу жатады.
5. Ауыл шаруашылығы жануарларын белгілеу түріне байланысты мынадай тәсілдердің бірімен жүзеге асырылады:
1) жапсырмалау (ірі қара мал, ұсақ мал, түйелер, шошқалар);
2) таңбалау (жылқы);
3) чиптау (электрондық бірдейлендіру түрі) (ауыл шаруашылығы жануарларының барлық түрлері).
Ескерту. 5-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.04.30 № 374 Қаулысымен.
6. Жапсырмалау жануардың құлағына жапсырма бекiту және оны құлақтың iшкi жағынан ортасына қарай, мүмкiндiгiнше оның түбiне жақын орналастыру жолымен жүзеге асырылады. Жапсырмада осы Ереженiң 7-тармағына сәйкес жеке нөмiрi көрсетiледi.
Ірі жануарларға екі құлағына бір-бірден бірдей екі жапсырма бекітіледі (бір жеке нөмірмен), ұсақ жануарлардың, оң құлағына бір жапсырма бекітіледі. Жапсырма жануардың бүкіл тіршілік етуі бойында шешілмейді. Ірі және ұсақ жануарлардың сол құлағына бекіту үшін радиожиілікті таңбасы бар жапсырма пайдаланылуы мүмкін.
Таңбалау ыстық немесе суық тәсiлмен жүзеге асырылады. Таңба дененiң сол жағына: республиканың, облыстың және мал түрiнiң литерлiк кодтары жауырынға, жеке нөмiр жамбасқа қойылады.
Чиптау, радиожиілік белгісі бар жапсырмалар мен болюстарды пайдалану оларды пайдалану жөнiндегi тиiстi нұсқаулыққа сәйкес жүзеге асырылады.

5) разнарядка - документ вышестоящего ветеринарного подразделения нижестоящему ветеринарному подразделению о распределении (передаче) атрибутов и изделий ветеринарного назначения для проведения идентификации сельскохозяйственных животных и выдачи ветеринарных паспортов;
6) средства идентификации сельскохозяйственных животных - бирки (визуальные навесные, с радиочастотной меткой), чипы, болюсы, тавро.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 07.10.2011 № 1146 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
3. Идентификации подлежат все сельскохозяйственные животные, находящиеся на территории Республики Казахстан. Молодняк крупного и мелкого рогатого скота, а также верблюжат идентифицируют по истечении 7 (семь) дней после их рождения, но не позднее 10 (десять) рабочих дней со дня рождения. Жеребят идентифицируют с 4-месячного возраста. Поросят идентифицируют с месячного возраста.
Все поголовье скота, перемещаемое на территории республики, идентифицируется в порядке, установленном в настоящих Правилах.
4. Процедура идентификации животных включает:
1) присвоение индивидуального номера и мечение сельскохозяйственных животных одним из способов, указанных в пункте 5 настоящих Правил;
2) выдачу ветеринарного паспорта на животное;
3) внесение сведений в базу данных по идентификации сельскохозяйственных животных в порядке, установленном уполномоченным государственным органом в области ветеринарии.
5. Мечение сельскохозяйственных животных в зависимости от вида осуществляется одним из следующих способов:
1) биркование (крупный рогатый скот, мелкий рогатый скот, верблюды, свиньи);
2) таврение (лошади);
3) чипирование (электронный вид идентификации) (все виды сельскохозяйственных животных).
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 30.04.2010 № 374.
6. Биркование осуществляется путем прикрепления бирки на ухо животного и размещения ее посередине во внутренней части уха, по возможности ближе к его основанию. На бирках указывается индивидуальный номер согласно пункту 7 настоящих Правил.
Крупным животным прикрепляются две одинаковые бирки (с одним индивидуальным номером), по одной на каждое ухо, мелким животным прикрепляется одна бирка на правое ухо. Бирки не снимаются в течение всей жизни животного. Для биркования могут быть использованы бирки с радиочастотной меткой для прикрепления на левое ухо крупных и мелких животных.
Таврение осуществляется холодным или горячим способами. Тавро наносят на левую сторону туловища: литерные коды республики, области и вида животного в области лопатки, индивидуальный номер в области бедра.
Чипирование, использование бирок с радиочастотными метками и болюсов осуществляется согласно соответствующей инструкции по их использованию.

Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.10.07 № 1146 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
7. Жеке нөмір 12 (он екі) символдан тұрады, олардың мынадай белгілері бар:
бірінші екі символ - Қазақстан Республикасының литерлік коды (ISO-Стандарттау жөніндегі халықаралық ұйымның кодына сәйкес келетін екі әріптік қысқартылған атау);
үшінші символ - облыстың литерлік коды;
төртінші символ - жануар түрінің сандық коды;
бесіншіден бастап он екінші символдар - жылқыларды қоспағанда, жануардың жеке нөмірі.
Жылқының жеке нөмірі төрт символды құрайды. Жылқының жеке нөмірі төрт таңбалы саннан асқанда жеке нөмірге серия литерлік белгі түрінде латын әліпбиінің әріптерін енгізу жолымен көзделеді.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың шегінде жануарларға жеке нөмірлер беру кезектілікпен жүзеге асырылады.
Ескерту. 7-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.04.30 № 374, 2010.11.05 N 1159 Қаулыларымен.
8. Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу үшін бекітіліп берілген Қазақстан Республикасының, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының литерлік және цифрлық кодтары осы Ереженің 1-қосымшасына сәйкес беріледі.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.10.07 № 1146 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
9. Жануарларды бiрдейлендiру үшін пайдаланылатын жапсырмалар, чиптер, таңбалар осы Ереженiң 2-қосымшасында көрсетілген нысанға, мөлшерге және сипаттамаға сәйкес болуға тиіс.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.10.07 № 1146 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
10. Жануарларды сою алаңдарында (ауыл шаруашылығы жануарларын сою алаңдарында), сою пункттерінде және етті қайта өңдеу кәсіпорындарында сойғаннан кейін олардың ветеринариялық паспорттарын, чиптерін, жапсырмаларын, болюстерін сою алаңдарының (ауыл шаруашылығы жануарларын сою алаңдары), сою пункттерінің және етті қайта өңдеу кәсіпорындарының ветеринарлық дәрігері тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің ветеринариялық бөлімшелеріне тізімдеме бойынша береді, ал жеке тұтыну үшін сойған кезде иелері тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің ветеринариялық бөлімшелеріне береді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.10.07 № 1146 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
11. Жануарлар өлген жағдайда, сондай-ақ осы Ереженiң 10 және 23-тармақтарында көзделген жағдай туындаған кезде, олардың ветеринариялық паспорттарын, чиптерін, жапсырмаларын, болюстерін тиісті әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктердiң комиссиялық – ветеринариялық бөлiмшелерi жояды.

Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правительства РК от 07.10.2011 № 1146 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
7. Индивидуальный номер состоит из 12 (двенадцать) символов, которые имеют следующее обозначение:
первые два символа - литерный код Республики Казахстан (двухбуквенное сокращенное название, соответствующее коду ISO - Международной организации по стандартизации);
третий символ - литерный код области;
четвертый символ - цифровой код вида животного;
с пятого по двенадцатый символы - индивидуальный номер животного, за исключением лошадей.
Индивидуальный номер лошади включает четыре символа. Индивидуальный номер лошади при превышении четырехзначного числа, предусматривается путем включения к индивидуальному номеру серии в виде литерного обозначения букв латинского алфавита.
Присвоение индивидуальных номеров животным в пределах области, города республиканского значения, столицы осуществляется последовательно.
Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 30.04.2010 № 374.
8. Литерные и цифровые коды Республики Казахстан, областей, городов Астаны и Алматы, закрепленные для проведения идентификации сельскохозяйственных животных, присваиваются согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правительства РК от 07.10.2011 № 1146 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
9. Бирки, чипы, тавро, используемые для идентификации животных, должны соответствовать форме, размерам и характеристикам, указанным в приложении 2 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правительства РК от 07.10.2011 № 1146 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
10. Ветеринарные паспорта, чипы, бирки, болюсы животных после их убоя на убойных площадках (площадках по убою сельскохозяйственных животных), убойных пунктах и мясоперерабатывающих предприятиях передаются ветеринарным врачом убойных площадок (площадок по убою сельскохозяйственных животных), убойных пунктов и мясоперерабатывающих предприятий по описи ветеринарным подразделениям соответствующих административно-территориальных единиц, а при убое для личного потребления владельцами передаются ветеринарным подразделениям соответствующих административно-территориальных единиц.
Сноска. Пункт 10 в редакции постановления Правительства РК от 07.10.2011 № 1146 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
11. Ветеринарные паспорта, чипы, бирки, болюсы при гибели животного, а также возникновении случаев, предусмотренных в пунктах 10 и 23 настоящих Правил, уничтожаются комиссионно-ветеринарными подразделениями соответствующих административно-территориальных единиц.

Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.10.07 № 1146 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
12. Бірдейленген жануарлар бір әкімшілік-аумақтық бірлігінің аумағынан басқасына орын ауыстырған кезде берілген жеке нөмірлер ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқорға тиісті мәліметтер енгізіп сақталады.
13. Шет елден әкелінген асыл тұқымды карточкасы бар малдардың шыққан елде берілген жеке нөмірлері сақталады. Шетелден әкелінген жануарлар туралы деректер осы Ережеде белгіленген тәртіппен жануарларға профилактикалық карантиннен өткізілгеннен кейін (жануар импортталған (әкелінген) сәттен бастап отыз күнтізбелік күн) ветеринариялық паспорт беріле отырып, ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқорға енгізіледі.
14. Арналу пункті етті қайта өңдеу кәсіпорындары, сою пункттері, сою алаңы (ауыл шаруашылығы жануарларын сою алаңы) болып табылатын және олар импортталған (әкелінген) сәттен бастап 30 (отыз) күннің ішінде кейіннен сойылатын импортталатын жануарлар бірдейлендіруге жатпайды.
2. Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу тәртібі
15. Облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органы:
1) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу жөніндегі іс-шаралар жоспарын мерзімдері мен жауапты орындаушыларын көрсете отырып бекітеді және оны ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органына жеткізеді;
2) ауыл шаруашылығы жануарларын, жануарға ветеринариялық паспортты бірдейлендіруді жүргізу үшін ветеринариялық мақсаттағы бұйымдар мен атрибуттарды мемлекеттік сатып алуды және тасымалдауды (жеткізуді) жүзеге асырады;
3) ветеринария саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген тәртіппен ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқорды жүргізуді қамтамасыз етеді.
16. Ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органы:
1) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу жөніндегі іс-шаралар жоспары негізінде ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу кестесін жасайды және бекітеді, аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың (селоның), ауылдық (селолық) округтің әкіміне жеткізеді және оның орындалуын қамтамасыз етеді;
2) ауыл шаруашылығы жануарларын, жануарға ветеринариялық паспортты бірдейлендіруді жүргізу үшін ветеринариялық мақсаттағы бұйымдар мен атрибуттарды аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың (селоның), ауылдық (селолық) округтің әкіміне дейін тасымалдауды (жеткізуді) ұйымдастырады.

Сноска. Пункт 11 в редакции постановления Правительства РК от 07.10.2011 № 1146 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
12. При перемещении идентифицированных животных из территории одной административно-территориальной единицы в другую присвоенные индивидуальные номера сохраняются с внесением соответствующих сведений в базу данных по идентификации сельскохозяйственных животных.
13. Импортированным животным, имеющим племенную карточку сохраняют индивидуальные номера, присвоенные в стране-происхождения. Данные об импортированных животных заносятся в базу данных по идентификации сельскохозяйственных животных с выдачей ветеринарного паспорта на животное в порядке установленном настоящими Правилами после прохождения профилактического карантина (тридцать календарных дней с момента импорта (ввоза) животного).
14. Идентификации не подлежат импортируемые животные, пунктом назначения, которых является мясоперерабатывающие предприятия, убойные пункты, убойная площадка (площадка по убою сельскохозяйственных животных) и последующем их забое в течение 30 (тридцать) календарных дней с момента их импорта (ввоза).
2. Порядок проведения идентификации сельскохозяйственным
животным
15. Местный исполнительный орган областей (города республиканского значения, столицы):
1) утверждает план мероприятий по проведению идентификации сельскохозяйственных животных с указанием сроков и ответственных исполнителей и доводит его до местного исполнительного органа района, города областного значения;
2) осуществляет государственные закупки и транспортировку (доставку) изделий и атрибутов ветеринарного назначения для проведения идентификации сельскохозяйственных животных, ветеринарного  паспорта на животное;
3) обеспечивает ведение базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных в порядке, установленном уполномоченным государственным органом в области ветеринарии.
16. Местный исполнительный орган района, города областного значения:
1) на основании плана мероприятий по проведению идентификации сельскохозяйственных животных составляет и утверждает график проведения идентификации сельскохозяйственных животных, доводит до акима города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа и обеспечивает его выполнение;
2) организует транспортировку (доставку) изделий и атрибутов ветеринарного назначения для проведения идентификации сельскохозяйственных животных, ветеринарного паспорта на животное до акима города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа.

17. Аудандық маңызы бар қаланың, кенттің, ауылдың (селоның), ауылдық (селолық) округтің әкімі ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу кестесіне сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру рәсімін жүргізу уақыты мен орнын анықтайды.
18. Ветеринариялық бөлімшенің ветеринариялық дәрігері:
1) ветеринария саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган белгілеген тәртіппен бірдейлендіруді жүргізу орны бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқорды жүргізуді (деректерді дерекқорға енгізуді) жүзеге асырады;
2) жануарға жеке нөмір береді;
3) жапсырмалауды, чиптауды, таңбалауды жүзеге асырғаннан кейін жануардың иесіне осы Ереженің 3-тарауына сәйкес жануарға встеринариялық паспортты береді.
Ескерту. 18-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.04.30 № 374 Қаулысымен.
19. Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу үшін алынған ветеринариялық мақсаттағы бұйымдар мен атрибуттарды бөлу тәртіптеме негізінде жүзеге асырылады.
20. Ауыл шаруашылығы жануарларын жапсырмалау, чиптау, таңбалау рәсімін ветеринария саласындағы кәсіпкерлік қызметпен айналысатын жеке және заңды тұлғалар және/немесе ветеринариялық-профилактикалық іс-шараларды жүргізу жөніндегі көрсетілетін қызметті жеткізіп беруші болып табылатын тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің жерплікті атқарушы органдары құрған ветеринария саласындағы мемлекеттік кәсіпорындар (бұдан әрі - орындаушы) жүргізеді.
Ескерту. 20-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.04.30 № 374 Қаулысымен.
21. Орындаушы жапсырмалауды, чиптауды, таңбалауды жүргізу кезінде осы Ереженің 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ведомость ресімдейді.
Ведомость 2 данада жасалады, Орындаушының және ветеринариялық белімшенің ветеринариялық дәрігерінің қолымен және соңғысының мөрімен бекітіледі.
Бір данасы іс-шараларды орындаушыда, екіншісі ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқорға кейіннен енгізу үшін ветеринариялық бөлімшенің ветеринариялық дәрігерінде қалады.
Ескерту. 21-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.04.30 № 374 Қаулысымен.
22. Жануардың иесі ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу кезінде жануарға арналған ветеринариялық паспорттың, жануарларды бірдейлендіру үшін жапсырмалардың (чиптардың) құнын тиісті соманы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жергілікті бюджет кірісіне аудару арқылы қайтаруды қамтамасыз етеді.
23. Ірі жануарлардың жапсырмаларының біреуі жоғалған немесе бүлінген кезде (жеке нөмірді анықтау мүмкін болмағанда) жануардың иесі тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органына жапсырманың телнұсқасын беру туралы өтініш береді.
Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органы белгіленген тәртіппен жапсырманың телнұсқасына тапсырыс беруді және жапсырманың телнұсқасы түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде оны беруді қамтамасыз етеді.
Ірі жануарлардың екі жапсырмасы және ұсақ жануарлардың жапсырмасы жоғалған немесе бүлінген (жеке нөмірін анықтау мүмкін болмаған) кезде, жануар шаруашылық жүргізуші субъектінің басқа жануарларының жеке нөмірлерін жануарлардың ветеринариялық паспорттарымен және ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқормен салыстырып тексеру жүргізілгенге дейін жапсырмасы бүлінген немесе жоғалған жануардың жеке нөмірін анықтау үшін оқшауланады.
Осы жануарларды қайтадан бірдейлендіру жануарға жаңа жеке нөмір беріле отырып, осы Ережеде белгіленген тәртіппен жүргізіледі.

17. Аким города районного значения, поселка, аула (села), аульного (сельского) округа в соответствии с графиком проведения идентификации сельскохозяйственных животных определяет время и место проведения процедуры идентификации сельскохозяйственных животных.
18. Ветеринарный врач ветеринарного подразделения:
1) осуществляет ведение базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных (ввод данных в базу данных) по месту проведения идентификации в порядке установленном уполномоченным государственным органом в области ветеринарии;
2) присваивает животному индивидуальный номер;
3) после осуществления биркования, чипирования, таврения выдает владельцу животного ветеринарный паспорт на животное в соответствии с главой 3 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 18 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 30.04.2010 № 374.
19. Распределение приобретенных изделий и атрибутов ветеринарного назначения, для проведения идентификации сельскохозяйственных животных осуществляется на основе разнарядки.
20. Процедура биркования, чипирования, таврения сельскохозяйственных животных проводится физическими и юридическими лицами, занимающимися предпринимательской деятельностью в области ветеринарии и/или государственными предприятиями в области ветеринарии, созданными местными исполнительными органами соответствующих административно-территориальных единиц, являющимися поставщиками услуг по проведению ветеринарно-профилактических мероприятий (далее - исполнитель).
Сноска. Пункт 20 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 30.04.2010 № 374.
21. Исполнитель при проведении биркования, чипирования, таврения сельскохозяйственных животных оформляет ведомость по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Ведомость составляется в 2-х экземплярах, скрепляется подписью Исполнителя и ветеринарного врача ветеринарного подразделения и печатью последнего.
Один экземпляр остается у исполнителя мероприятий, второй - у ветеринарного врача ветеринарного подразделения для последующего внесения в базу данных по идентификации сельскохозяйственных животных.
Сноска. Пункт 21 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 30.04.2010 № 374.
22. Владелец животного в период проведения идентификации сельскохозяйственных животных обеспечивает возврат стоимости ветеринарного паспорта на животное, бирок (чипов) для идентификации животных путем зачисления соответствующей суммы в доход местного бюджета в порядке установленном законодательством Республики Казахстан.
23. При утере или повреждении (невозможно определить индивидуальный номер) одной из бирок у крупного животного, владелец животного обращается в местный исполнительный орган соответствующей административно-территориальной единицы с заявкой о выдаче дубликата бирки.
Местный исполнительный орган соответствующей административно-территориальной единицы обеспечивает в установленном порядке заказ дубликата бирки и его выдачу в течение трех рабочих дней со дня поступления дубликата бирки.
При утере или повреждении (невозможно определить индивидуальный номер) обеих бирок у крупного животного и бирки у мелкого животного, животное изолируется до проведения сверки индивидуальных номеров других животных хозяйствующего субъекта с ветеринарными паспортами животных и базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных для установления индивидуального номера животного, бирки которого были повреждены или потеряны.
Повторная идентификация этих животных проводится в порядке, установленном настоящими Правилами, с присвоением животному нового индивидуального номера.

Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.10.07 № 1146 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
24. Жеке тұлғаларға тиесілі ауыл шаруашылығы жануарларының төлдерін бірдейлендіру мал жасы осы Ереженің 3-тармағында көрсетілген жасқа жеткенде мал иелері берген өтінімдер негізінде жүзеге асырылады.
Ауыл шаруашылығы күралымдары мен шаруа қожалықтарына тиесілі ауыл шаруашылығы жануарларының төлдерін бірдейлендіру тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің ветеринариялық бөлімшесіне басшы ұсынған алдағы бұзаулау (төлдеу, торайлау) кестесіне сәйкес жүзеге асырылады.
3. Бірдейлендірілген ауыл шаруашылығы жануарларына
ветеринариялық паспорт беру тәртібі
25. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің ветеринариялық бөлімшесінің ветеринариялық дәрігері жануарға жеке нөмір берген сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күнінің ішінде оның иесіне осы Ереженің 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ветеринариялық паспорт береді.
26. Ұсақ малға (қойлар, ешкілер), шошқаларға ветеринариялық паспорт әр жануардың жеке нөмірі көрсетіле отырып, тобына (отарына), ал жануарлардың қалған түрлеріне жеке беріледі.
27. Ветеринариялық бөлімшенің ветеринариялық дәрігері ветеринариялық паспортқа жүргізілген ветеринариялық өңдеулер және жануарды диагностикалық зерттеулер туралы мәліметті, жануардың иесі туралы деректерді енгізеді.
28. Жануардың ветеринариялық паспортының деректерін кейіннен жаңарту ветеринариялық іс-шараларды (диагностикалық зерттеулерді, профилактикалық өңдеуді) жүргізу, иесін ауыстыру үдерісінде және басқа жағдайларда жүзеге асырылады.
29. Ветеринариялық паспорт тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктердің ветеринариялық бөлімшесінің ветеринариялық дәрігерінің қолымен және мөрімен бекітіледі.
30. Ірі жануарлар қатардан шыққан кезде (ұдайы өндіріске өткізу) ветеринариялық паспорт ондағы тиісті белгісімен ауыл шаруашылығы жануарының жаңа иесіне беріледі.
Ұсақ жануарлар тобының (отарының) бір бөлігі қатардан шыққан кезде (ұдайы өндіріске өткізу) жаңа иесіне ветеринариялық паспорттан үзінді көшірме беріледі. Жануар межелі пунктке келгеннен кейін ветеринариялық паспорт ресімделеді.
Тиісті мәліметтер ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқорға енгізіледі.
31. Ветериңариялық паспорттың телнұсқасын беру ол жоғалған немесе тозығы жеткен кезде жүргізіледі.
Жоғалған, бүлінген ветеринариялық паспорттар жануарлар иелері тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің ветеринариялық бөлімшесінің ветеринариялық дәрігеріне жазбаша өтініш (ветеринариялық паспорттың жоғалған, бүлінген фактісін растайтын құжаттармен қоса) берген күнінен бастап жарамсыз деп есептеледі.
Ветеринариялық бөлімшенің ветеринариялық дәрігері өтініш берілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде жоғары оң жақ бұрышында «Телнұсқа» деген жазуы бар ветеринариялық паспорттың телнұсқасын беруді жүргізеді.

Сноска. Пункт 23 в редакции постановления Правительства РК от 07.10.2011 № 1146 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
24. Идентификация молодняка сельскохозяйственных животных, принадлежащих физическим лицам осуществляется на основе заявок предоставленных владельцами животных по достижении возраста животных, указанных в пункте 3 настоящих Правил.
Идентификация молодняка сельскохозяйственных животных, принадлежащих сельскохозяйственным формированиям, и крестьянских хозяйств осуществляется в соответствии с представленным руководителем в ветеринарное подразделение соответствующих административно-территориальных единиц графиком предстоящего отела (окота, опороса).
3. Порядок выдачи ветеринарного паспорта идентифицированным
сельскохозяйственным животным
25. Ветеринарным врачом ветеринарного подразделения соответствующих административно-территориальных единиц в течение 3 (три) рабочих дней с момента присвоения животному индивидуального номера его владельцу выдается ветеринарный паспорт по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
26. Ветеринарный паспорт на мелкий рогатый скот (овцы, козы), свиней выдается на группу (отару) с указанием индивидуального номера каждого животного, по остальным видам животных - индивидуально.
27. Ветеринарным врачом ветеринарного подразделения в ветеринарный паспорт заносятся сведения о проведенных ветеринарных обработках и диагностических исследованиях животного, данные о владельце животного.
28. Последующее обновление данных ветеринарного паспорта животного осуществляется в процессе проведения ветеринарных мероприятий (диагностические исследования, профилактические обработки), смены владельца и в других случаях.
29. Ветеринарный паспорт скрепляется подписью и печатью ветеринарного врача ветеринарного подразделения соответствующих административно-территориальных единиц.
30. При выбытии крупных животных (реализация на воспроизводство) ветеринарный паспорт передается новому владельцу сельскохозяйственного животного с соответствующей отметкой в нем.
При выбытии части группы (отары) мелких животных (реализация на воспроизводство) новому владельцу выдается выписка из ветеринарного паспорта. По прибытию животного в пункт назначения, оформляется ветеринарный паспорт.
Соответствующие сведения вносятся в базу данных по идентификации сельскохозяйственных животных.
31. Выдача дубликата ветеринарного паспорта производится при его утере или ветхости.
Утерянные, испорченные ветеринарные паспорта считаются недействительными со дня подачи владельцами животных письменного заявления (с приложением документов, подтверждающих факт утери, порчи ветеринарного паспорта) ветеринарному врачу ветеринарного подразделения соответствующей административно-территориальной единицы.
Ветеринарный врач ветеринарного подразделения в течение десяти рабочих дней со дня подачи заявления производит выдачу дубликата ветеринарного паспорта с надписью "Дубликат" в правом верхнем углу.

32. Жануарға жоғалғанның немесе тозығы жеткеннің орнына берілген ветеринариялық паспортта «қайта берілген» деген белгі қойылады.
Ауыл шаруашылығы жануарларын
бірдейлендіру ережесіне
1-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын бiрдейлендiрудi
жүргiзу үшiн бекiтiлiп берiлген Қазақстан
Республикасының, облыстардың, Астана және Алматы
қалаларының литерлiк және цифрлық кодтары
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.10.07 № 1146 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Р/с
Литерлiк код
Штрих-код
үшін цифрлық код
Атауы
1.
KZ

32. В ветеринарном паспорте на животное, выданном вместо утерянного или ветхого, ставится пометка "выданный повторно".
Приложение 1
к Правилам идентификации
сельскохозяйственных животных
Литерные и цифровые коды Республики Казахстан,
областей, городов Астаны и Алматы, закрепленные для
проведения идентификации сельскохозяйственных животных
Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правительства РК от 07.10.2011 № 1146 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
п/п
Литерный
код
Цифровой код для
штрих-кода
Наименование
1.
KZ

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.10.07 № 1146 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру құралдарын (жапсырмалары, радиожиілікті белгісі бар жапсырмалары, чиптар, болюстар) Жануарлар туралы жазбалар жүргізу жөніндегі халықаралық комитеттің (ICAR): www.service-icar.com/manufacturer_codes/Manufacturers_DB/ manufacturer_codes_main.asp интернет-ресурсында орналасқан Өндірушілер тізіміндегі өндірушілер шығаруы тиіс, бұл ретте сатып алынатын бірдейлендіру құралдарының үлгілері көрсетілген интернет-ресурстарында орналастырылуы қажет.
Жапсымалар мына белгілерге сәйкес келуі қажет:
сыртқы ортаның әсеріне төзімді болуы және жануардың тіршілік етуінің бүкіл мерзімінде оңай оқылуы;
қайталап қолдануды болдырмауы;
жапсырманың сыртқы жағында қатты сақина тәріздес тиектің ұшы және жапсырманың беткі жағында құлақтағы жапсырманы шешкенде оның бұзылуын қамтамасыз ететін тығыздағыш сақина болуы;
жануарға бекітілгеннен кейін оған зиянын тигізбейтіндей конструкцияда болуы;
жапсырмада өшіп қалмайтын жазулар болуы;
сары түсті болуы, жапсырманың әр бетінде өндірушінің сауда маркасы (сауда белгісі) және өндірілген күні (айы, жылы) жазылуы керек.
Жапсырманың беткі жағында штрих-код болуы керек. Ірі және ұсақ жануарларға арналған жапсырмаларда Қазақстан Республикасын, облыстарды, Астана және Алматы қалаларын белгілеу үшін осы Ереженің 1-қосымшасында көрсетілген цифрлық кодтар пайдаланыла отырып, жануарлардың жеке нөмірі штрих-кодпен кодталған. Цифрлық кодтар пайдаланылған штрих-кодтағы жануардың жеке нөмірі 14 (он төрт) символдан тұрады.
Биркалардағы радиожиілік таңбалары мен чиптар ISO 11784 және ISO 11785 халықаралық стандтарттарына сәйкес келуі тиіс.
Таңбаның мөлшері: кәрі мал үшін - биіктігі 8 см, ені 5 см; жас төлдер үшін биіктігі - 5 см, ені 3 см. Ыстықпен таңбалау үшін ені 18-30 мм, қалыңдығы 3 мм беті тегіс жалпақ темірден таңба дайындалады. Суықпен таңбалаған кезде цифрлардың стандартты мөлшері пайдаланылады.
Ауыл шаруашылығы жануарларын
бірдейлендіру ережесіне
3-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу
туралы ведомость
Р/с
Ауыл шаруашылығы жануарлары тиесілі иесінің Т.А.Ә. немесе заңды тұлғаның атауы
Иесінің мекен-жайы немесе заңды тұлғаның атауы
Жануарлар өсіруді жүзеге асыратын өндіріс объектісінің есептік нөмірі
Ауыл шаруашылығы жануарлары туралы деректер
Ескертпе
Бірдейлендіру жүргізілген күн
Бірдейлендіру нөмірі
Анасының бірдейлендіру нөмірі
Бірдейлендіру әдісі
Түрі
Жынысы
Малдың түсі
Аты
Жасы
Ведомость жасалған күн 20__ ж.____  ___________
Орындаушы                                      ____________________
(Т.А.Ә., колы)
Ветеринариялық бөлімшенің
ветеринариялық дәрігері                        ____________________
(Т.А.Ә., қолы, мөрі)
Ауыл шаруашылығы жануарларын
бірдейлендіру ережесіне
4-қосымша

Сноска. Приложение 2 в редакции постановления Правительства РК от 07.10.2011 № 1146 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
Средства идентификации сельскохозяйственных животных (бирки, бирки с радиочастотной меткой, чипы, болюсы) должны быть изготовлены производителями, находящимися в Списке производителей, размещенном на интернет-ресурсе Международного комитета по ведению записей о животных (ICAR): www.service-icar.com/manufacturer_codes/ Manufacturers_DB/manufacturer_codes_main.asp, при этом образцы закупаемых средств для идентификации должны быть размещены на указанном интернет-ресурсе.
Бирки должны:
быть устойчивыми к внешним воздействиям и легко считываться в течение всего жизненного срока животного;
исключать повторное использование;
иметь твердый кольцеобразный наконечник шипа на тыльной части бирки и уплотнительное кольцо в лицевой части бирки, обеспечивающее разрушение ушной бирки при ее расстегивании;
быть такой конструкции, которая после крепления к животному не причиняет ему вреда;
на бирках должны быть нестираемые надписи;
иметь желтый цвет, на каждой стороне бирки должны быть нанесены торговая марка (торговый знак) производителя и дата производства (месяц, год).
Лицевая сторона бирки должна иметь штрих-код. На бирках для крупных и мелких животных штрих-кодом закодирован индивидуальный номер животного, с использованием цифровых кодов для обозначения Республики Казахстан, областей, городов Астаны и Алматы, указанных в приложении 1 к настоящим Правилам. В штрих-коде индивидуальный номер животного с использованием цифровых кодов состоит из 14 (четырнадцать) символов.
Радиочастотные метки в бирках и чипы, должны соответствовать международным стандартам ISO 11784 и ISO 11785.
Размер тавр: для взрослых животных высота 8 см, ширина 5 см; для молодняка высота 5 см, ширина 3 см. Тавро для горячего таврения изготавливают из полосового железа с гладкой поверхностью шириной 18-30 мм, толщиной 3 мм. При таврении холодом используют стандартный размер цифр.
Приложение 3
к Правилам идентификации
сельскохозяйственных животных
Ведомость
о проведении идентификации сельскохозяйственных животных
Ф.И.О.
владельца
или
наимено-
вание
юриди-
ческого
лица,
которому
принадле-
жат
сельско-
хозяйст-
венные
животные
Адрес
владельца
или
наимено-
вание
юриди-
ческого
лица
Учетный
номер
объекта
произ-
водства,
осущест-
вляющего
выращи-
вание
животных
Данные о сельскохозяйственных
животных
Приме-
чание
Дата
прове-
дения
иден-
тифи-
кации
Иден-
тифи-
ка-
цион-
ный
номер
Иден-
тифи-
ка-
цион-
ный
номер
мате-
ри
Ме-
тод
иден-
тифи-
кации
Вид
Пол
Масть
Кли-
чка
Воз-
раст
Дата составления ведомости ___ _______ 20__ г.
Исполнитель                                    ____________________
(Ф.И.О., подпись)
Ветеринарный врач ветеринарного подразделения  ____________________
(Ф.И.О., подпись, печать)
Приложение 4
к Правилам идентификации
сельскохозяйственных животных